AFT Nedir ? Dudak Uçukları, Dudak Uçuğu Neden Çıkar ?

aft

Aft en sık çıkan ağız içi yaralarından birisidir. Ağız içi yanak bölgerinde ve dudak mukozasında sıklıkla görülmektedir. Yumuşak bölgelerde çıkan aft yaraları bazı durumda dil üzerinde, yumuşak damak bölgelerinde ve ağrılı oluşan lezyonlardır. Aft bazı durumlarda tek çıkabildiği gibi bazı durumlarda ise birden çok bölgede görülebilmektedir. Ağrılı olan aft dönemlerde yemek yemek ve sıcak bir şeyler içmek çok ağrılı olabilir.

AFT neden çıkar ?

Aft ortaya çıkmasının bir çok nedeni vardır. Bu insana bir kere bulaştığında bir daha asla gitmez ve vücutta hep saklı olarak yaşamaya devam eder.. Ne zamanki vücut direncini kaybeder yada bir hastalık görülür hemen ortaya çıkacaktır. Çıkış nedenlerinden bir kaç tanesi ise;

– Vücut yorgunluğu

– Vücutta demir ve vitamin eksikliği

– Vücutta meydana gelen hormonal dengesizlikler

– Stres oluşumu ve psikolojik bozukluklar

– Gastrointestinal bozukluklar

– Kan hastalıkları

– Allerjik reaksiyon durumları

– Bir takım yiyeceklerin vücuda olan etkileşimleri özellikle bu yiyecekler ( sirke, patates, baharatlı ve tuzlu yiyecekler, çerezler vb. )

– Dil ve damak tahrişlerinde ( yanak ısırma, sert cisimlerin oluşturduğu yaralar vb. ağız etkileşimleri )

Yapılan araştırmalara göre çok fazla sigara içen tiryaki dediğimiz hastalarda bu durumun görünmemesi nedeni ise vücutta keratinizasyonun artmasıdır.

Bir takım rahatsızlıklar ve sistemik dediğimiz hastalıklar aft durumunun sürekli olarak tekrarlanmasına neden olmaktadır. Bu durumda behçet hastalığının olup olmadığı kontrol edilmelidir. AFT durumlarının tekrarlanmasında bir takım hastalıkların belirtileri aranabilir.

Not: AFT bulaşıcı bir hastalık değildir

Uçuk nedir? neden ortaya çıkar? aft ve uçuk arasındaki fark nedir?

Uçukta tıpkı aft gibi bir lezyon hastalıktır. Uçuk virüsü adı Herpes simplex olan ağız içerisinde ve ağız dışında özellikle dudak çevresinde içi su dolu baloncuklar şeklinde ortaya çıkan ve kendiliğinden geçen bir hastalıktır.

Uçuuklar neden olur ?

Uçuk virüsü vücuda bir kere bulaştığında bir daha vücuttan çıkmaz. Sinsi bir hasalıktır ve vücut direncinin zayıflamasını bekler. Vücut direnci azaldığı an özellikle stresli olduğunuz zamanlarda, adet kanaması dönemlerinde, hamilelik dönemlerinde, aşırı hormonal değişimlerde, uykusuzluk durumlarında ve dengesiz beslenme durumlarında vb. durumlarda görülür. Aşırı güneşte kalma ve güneş ışınlarına mahruz kalmakta uçuk virüsünü tetikleyen bir başka etkendir.

Uçuk çıkmasının belirtileri nelerdir ?

Uçuk çıkmadan önce acı bir yanma ve kaşıntı şeklinde kendisini belli etmeye başlar. Bölgede yanmahissedersiniz kaşıntı olur fakat bu kaşıntı sanki elinizi kaşımak için dokundurduğunuz an acıyacakmış hissi verir. Daha sonra gün içerisinde bölge şişmeye içi su dolmaya başlar. Konuşurken, gülerken yada bir şeyler yiyip içerken size bu durum acı verir. Görüntü olarakta istemediğiniz bir görünüm ortaya çıkar.

Uçuk nasıl bulaşır ?

Uçuk yara oluşmaya başladığında ve yara açık olduğu zamanlarda bulaşıcıdır. Bulaşmanın en yoğun olduğu dönem patlamanın olduğu dönemdir. Uçuk genellikle yara halindeyken öpme sonucunda bulaşır fakat yenilen kaşıktan, bardaktan, havludan temas halinde bulunulan herşeyden geçebilir. Uçuk virüsleri ile ilk olarak (0-5 yaş) arası tanışılır.

Uçuktan nasıl korunulması gerekir ?

– Uçuğa dokunulmamalı dokunulursa eller çok iyi bir şekilde dezenfekte edilmelidir.

– Uçuk kesinlikle gözlerle temas etmemelidir.

– Uçuk olan kişi özellikle bebekleri, çocuklar öpmemelidir.

– Uçuklu insanın kullandığı bardak, çatal kaşık, havlu kullanılmamalıdır.

– Uçuk yaralarının kabukları ile oynanmamalıdır.

Uçuk için en etkili yol

Uçuk çıkacağını hissetiğiniz anda bir parça limon keserek uçuğun üzerinde bekletiniz. Bir yanma hissedeceksiniz. Fakat limon uçuğun etkisini kesecektir. Yara oluşsa bile çok büyümeden kesilecektir.

Not: Uçuk bulaşıcıdır.

Uçuk ve aftın farkı nedir?

– AFT ağız içerisinde, uçuk ağız dışında çıkar

– Uçuğun etkeni virüs aft ninki değildir.

– Uçuk bulaşıcıdır. Aft değildir.

43 Yorum

Yorum Yaz

Semra

Gö uçuğu hakkında bilgi almak istiyorum. bu hastalık nasıl geçer ? Laser tedavi olabilirmiyim ?

Uzman doktor

Göz uçuğu ataklarla seyreden önemli bir göz hastalığıdır. Nüks ettiğinde mutlaka iyi bir şekilde tedavi edilmelidir. Göz uçuğu geçiren kişilerde laser tedavisi uygun değilidir.

Zeliha

Doktor bey sıkıldığım ve stresli olduğum zamanlarda ve korktuğum zamanlarda uçuk çıkıyor. Kendimi bildim bileli bu sorun var hayaatıma yapıştı ve gitmiyor. Bunu nasıl yok edebiliriz. Bunun bir tadavisi yokmuş doğrumu çoğu zaman büyüyorlar ve beni zor durumda bırakıyorlar.

Uzman doktor

Uçuğun kesin tedavisi maalesef yoktur.Fakat uçuk çıkmadan önce uçuk ilaçları kullanırsanız ,uçuğunuz hafif ve çabuk geçer. Uçuk çıkmadan önce yani çıkacağını hissediğiniz zaman bir parça limon kesin ve üzerinde bekletin bu büyümesine engel oluyor. Bu durdurabilir. Fakat yinede bir cildiye uzmanına gitmenizi öneririm.

Neriman

Doktor bey uçuklar için ilaç kullanımı başka hastalıklara neden oluyor diye duydum bu doğrmudur birde ben zovirax uçuk kremi kullanıyorum bu uçukları kurutuyor acaba bunu kullanmam bana ileride zarar verir mi ?

Uzman doktor

Uçuk kreminin büyük bir yan tesiri , zararı yoktur.. Madem uçuğunuza iyi geliyor rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Halime

Doktor bey ben hamileyim ve uçuk çıktı acaba uçuk kremi kullansam bebeğe bir zararı olur mu ?

Uzman doktor

Çok önemli bir risk değil. Uçuk kremi genellikle hastalığın başlangıç aşamasında yararlı olabilir.

Cansu

Doktor bey dudağımda ve çevresinde büyükçe bir uçuk çıktı ve uçuk geçtikten sonra bölgede kızarıklıklar kaldı. Bu durum benim morelimi çok bozuyor acaba bu kızarıklıklar kalıcı mıdır ?

Uzman doktor

Yara sonrası kızarıklıklar zamanla solar.

Serap

Doktor bey bende her ay bir uçuk çıkar ve bu sürekli olarak tekrarlamaktadır. acaba bu durumdan nasıl kurtulabilirim.

Uzman doktor

Stres, güneş ışınları, adet dönemi, enfeksiyonlar gibi bağışıklık sistemini düşüren durumlarda uçuk çıkabilir.Uçuk için ağızdan kullanılan antiviral ilaç vardır.Uçuk çıktığında doktora başvurursanız size uygun olanı önerecektir.

şinasi

Uçuklar kaç günde iyileşir benim düğünüm varda

Uzman doktor

Uçuğun tam iyileşmesi 15 günü bulabilir. Kabuk kalktığı için iyilşeme biraz daha yavaş olabilir. Bazen 3 haftayı bulabilir.

Hande

Doktor bey uçuk kremi kullanıyorum kullanmış olduğum ilaçlar vücuduma zarar verir mi ?

Uzman doktor

Ağızdan alınan uçuk ilaçları ile virüs atılımı artar, tekrarlama şansı azalır. Muayene olarak tedavi olabilirsiniz.Doktor kontrolünde kullanıldığı sürece sorun yoktur.

Hilal

Doktor bey benim üst dudağımın içinde beyaz noktalar çıktı pütür pütürler acı sızı yok ne yapabilirim

Uzman doktor

Tuzlu su ile gargara uygulayınız bir kaç güne kadar geçecektir.

Didem

Dudak kısımlarında çıkan uçukların iz kalmadan en kısa sürede geçmesi için ne yapılabilir.

Uzman doktor

Eğer uçuğunuz sık tekrarlıyorsa bazı tetkikler yapmamızda fayda vardır. Bazı kişilerde uçuk bünyesel olarak sık çıkar. Muayene sonrası önerdiğimiz bazı hap tedavileriyle sık tekrar etmesini engelleyebiliyoruz.

Volkan

Doktor bey daha önce bir sorunum yoktu ilk defa uçuk çıktı ve hem alt dudağımda hemde üst dudağımda bu uçuklar çıktılar. Dudağımın yanındaki benide tamamen kapladı uçuklar bir problem olur mu ? Dudaklarım yanıyor ve ağrı yapıyor. Bunu hafifletecek bir şey önerin lütfen.

Uzman doktor

Uçuk geçtikten sonra, beninizi aldırmakta her anlamda fayda var.Çünkü aksi halde,her uçuk çıktığında aynı sıkıntıyı yaşarsınız.

Gökmen

Dudağımda uçuk çıkmadan önce dudağımın şekli gayet düzgündü dudağımda uçuk çıktından sonra dudağım asimetri oldu ne yapmalıyım nasıl bir tedavi uygulamalıyım uçuğun çıktığı bölüm şiş duruyor.

Uzman doktor

sanırım siz dudağınızla çok oynuyorsunuz oynamayı bırakırsanız eski haline döner. hastanede bu işleri pek bilen yoktur. yine de bir plastik cerrahla görüşmenizi öneririm http://www.teomandogan.com

İnci

Doktor bey ben uçuk nedir bilmem bu ikinci defa çıktı krem kullandım geçti fakat yerinde iz kaldı ne yapmalıyım çok kötü..

Uzman doktor

Yara sonrası kızarıklıklar zamanla solar.

Julide

Doktor bey merhabalar hamile bir bayanım bundan 2 ay önce dudaklarımda uçuklar çıktı ve geçtiler şimdi yeniden çıktılar acaba bu uçuk mikrobu bebeğe bir zarar verir mi ? Onada bulaşma ihtimali nedir ?

Uzman doktor

Dudağınızda görülen uçukların bebeğe geçme ihtimali yoktur.Ancak vajinal bölgede ve doğum zamanında aktif lezyonlarınız varsa normal doğum sırasında bulaşma görülebilir.

Polat

Doktor bey geçen iki hafta önce dudaklarımda uçuklar çıkmıştı doktora gittim ilaç verdi ve uçuklar geçtiler. Şimdi ise dudaklarımda yanmalar var. Bu yanmaların sebebi nedir ?

Uzman doktor

aftın iyileşip iyileşmediğini kontrol etmek lazım .bazen en üst hücreler tam iyileşmeyebilir.Veya kendinden geçeçektir.

İsimsiz

Doktor bey anneannesi uçuklu bir şekilde bebeği öpüyor bendede bu virüs var bendede çıktığında ağzımdan yada kullanmış olduğumuz şeylerden bir şekilde temas ediliyor acaba bu onun için tehlikelimidir ?

Uzman doktor

Uçuk aktif dönemdeyken temas olursa bulaşabilir. Uçuk virüsü vücuda bir kere girdikten sonra sinir köklerine yerleşir. Direnç düşme zamanlarında veya stresle tekrar tekrar ortaya çıkabilir. Uçuk oluşturan herpes virüsü nadir de olsa ensefalit vb ağır tablolar oluşturabilir. Teması engellemek ve sizin, annenizin veya bebeğinizin uçuğunun çıkacağını düşündüğünüz zamanlarda asiklovir, fansikovir vb antiviral ilaçları erken kullanmaya başlamak yardımcı olabilir.

Nazlı

Doktor bey 1 senedir sürekli olarak dudaklarım uçuklar çıkmaktadır. Geçiyor ve yeniden başlıyor tedavi oldum genetikmiş vitamin verdiler. Bu hastalığı tedavisi var mı ? kanser yapar mı ?

Uzman doktor

İlaç tedavisi ile uçuklar tedavi edilebilir. Fakat kesin tedavisi yoktur yeniden çıkabilir.

HÜLYA

merhaba
12 haftalık hamileyim ve dilimde aft çıktı 1 haftadır canımı çok yakıyor. ayrıca birşey yiyip içemiyorum. hatta konuşamıyorum bile dilim dişime değiyor daha çok acıyor.
kullanabileceğim yada yapabileceğim bir şey var mıdır ?
yardımcı olmanızı rica ederim.

Cigdem

mrb benim bi sorum olacakti 5 bucuk aylik bi bebeyim var, ve ablamin dudaginda ucuk vardi bi kac kere optu oglumu ve 1,2 gundur bebeyimin yanaklari kizariyor atesine bakiyorum atesi hep 36,37 kotu birsey ola bilirmi yanaklari neden kizariyor oo ucuk yuzunden mi? cvp ala bilirsem cok sevinirim.

Cigdem

mrb benim bi sorum olacakti 5 bucuk aylik bi bebeyim var, ve ablamin dudaginda ucuk vardi bi kac kere optu oglumu ve 1,2 gundur bebeyimin yanaklari kizariyor atesine bakiyorum atesi hep 36,37 kotu birsey ola bilirmi yanaklari neden kizariyor oo ucuk yuzunden mi? cvp ala bilirsem cok sevinirim.

Cigdem

mrb benim bi sorum olacakti 5 bucuk aylik bi bebeyim var, ve ablamin dudaginda ucuk vardi bi kac kere optu oglumu ve 1,2 gundur bebeyimin yanaklari kizariyor atesine bakiyorum atesi hep 36,37 kotu birsey ola bilirmi neden kizariyor oo ucuk yuzunden mi? cvp ala bilirsem cok sevinirim.

gökhan

Bende sürekli aft cikiyor bir haftada on gunde geçiyor. Ayda ortalama 2-3 kez cikiyor. Ben aft cikacagini anlarsam daha cabuk geçmesi için önlem alabilir miyim. Yanak dil damak ne varsa her yerde cikiyor. Alkol sigara yok bende. Tuzlu baharatli ve aci yiyorum seker yemiyorum. Ogrenciyim hep patates yumurta yiyorum etkisi var midir?? Ne yapmaliyim ?? İlaç aldim sprey, merhem filan ama nafile!! Not: 22 yasinda erkeğim ergenlikten beri cikiyor. Çok Zayif değilim ve orta boyluyum

Uzman doktor

Genellikle vücudun dirençsiz kaldığı dönemlerde çıkma olasılığı yüksektir. Uyku düzeninize dikkat ediniz. C vitamini takviyesi önemli..

samet

bende sürekli çıkıyor ama neden çıktığını tam bilmiyorum

samet

bende sürekli çıkıyor

Behçet

Doktor bey dilimin bazen ucun da bazense kenarın da beyaz yara çıkıyor ve o bölğe sürekli şişkin bir durum da çok ağrı yapıyor bana yardımcı olursanız sevinirim neden çıkıyor ve bu yara nedir?

Sorunuzu Gönderin
EN ÇOK OKUNAN KONULAR

Diş implant Fiyatları
8078946 kez okundu
Diş eti çekilmesi nasıl durdurulur ?
5678946 kez okundu
Porselen Diş Kaplama Fiyatları
4859032 kez okundu
20 lik Dişler
4309836 kez okundu
Ağız ve diş sağlığının önemi nedir ?
3891269 kez okundu
Protez Diş Fiyatları
2698402 kez okundu
Diş Dolgusu Fiyatları
2457036 kez okundu
Dişlerde Köprü Fiyatları
2238602 kez okundu
Yaprak Porselen Diş Fiyatları
1894583 kez okundu
Lamina Diş Kaplama Fiyatları
1579302 kez okundu
Diş Zirkonyum Fiyatları
1043865 kez okundu
Diş Beyazlatma Fiyatları
936201 kez okundu
Estetik Diş Hekimi
738596 kez okundu
Görünmeyen Diş Teli Fiyatları
573805 kez okundu
Çapraşık Dişlerin Tedavisi
346902 kez okundu
Diş eti çekilmesi nedir ?
246693 kez okundu
Diş Kırılması, Diş Kırığı
164976 kez okundu

SON YORUMLAR

Diş Sallanması
Halide tarafından 1 gün önce
Dilde Çıkan Uçuklar, Dil Yaraları, Ağız Yaraları
Filiz yıldız tarafından 1 gün önce
Diş apsesi, Diş iltihabı, Apseli diş
Mahsun tarafından 1 gün önce
Diş Çürükleri, Diş Çürümesi ve Dişim Çürüdü Tedavisi
Nur Banu tarafından 1 gün önce
Diş apsesi olanların dikkat etmesi gerekenler
Gns tarafından 1 gün önce