Dilde Çıkan Uçuklar, Dil Yaraları, Ağız Yaraları

dil-yaralari

Dilde çıkan yaralar ve uçuklar özellikle yemek yerkenkişiye büyük ölçüde ağrılar verirken kişinin günlük olarak aktivitelerinide tam olarak yerine getirememelerine neden olmaktadır. Genel olarak dil yaraları ve dil uçukları olarak halk arasında adlandırılan bu hastalık türü kişinin vücudunun zayıf düştüğü durumlarda ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda yüksek ateş, alerji vb. durumlarda da bu hastalık yine ortaya çıkmaktadır.

Dilde oluşan bu hastalıklar zaman zaman ortaya çıkmakta ve bu hastalığa neden olan virüs sürekli olarak vücutta yaşamaktadır. Bu virüse heniz bir çare bulunamamıştır. Vücut içerisinde zararsız bir şekilde dolaşan herpes simplex virüsü vücudun zayıf düştüğü anı kollamakta ve dilde enfeksiyona neden olmaktadır. herpes simplex virüsü aynı zamanda uçuk virüsü olarakta bilinmektedir. Bu virüs vücutta nemli olan bölgelerde bulunur ve kişiden kişiye eçen bir virüstür. Bu virüsün ortaya çıktığı durumlarda özellikle dudaklarda çıkan bu hastalık sırasında kişi dudaktan öpüşmemeli ve enfeksiyonlu bölgeyi genital bölge ile temas ettirmemelidir.

herpes simplex virüsünü etkisi altına alan ve yayılmasını önleyen bir takım ilaçlar bulunsada bu virüsün tamamen vücuttan atılmasını sağlayabilen bir ilaç günümüzde üretilememiştir. Uçuk ve dil yaralanmaları için en etkili ilaç Zovirax türü kremlerdir. Halk arasında uçuk kremi olarak bilinen bu ilaçlar eczanelerde tablet olarak satılmaktadır.

Bitkisel olarak ise en etkili tedavi yöntemlerinden biri yumurta akının yara veya uçuk çıkan bölgeye sürülmesi kaşıntı ve ağrıyı etkili bir şekilde ortadan kaldırmaktadır.

Dil yaraları en çok nerelerde oluşur ?

Ağız içerisinde, dudak bölgesinde, yanak içlerinde, dil üzerinde görülebilmektedir.

Yaralanmaların şekli nasıldır ?

Bu yaralanmaların görüntüleri kızarık, beyaz iltihablanmalar, su baloncukları şeklinde görülmektedir.

Dil yaraları en çok neden olurşur ?

Dil yaraları dili yanlışlıkla ısırma, diş fırçasından dolayı ve bir cisim sokulmasından dolayı dilin enfeksiyon kapması şeklinde nedenlerden dolayı yaralanmalar oluşabilmektedir.

Dil yaraları tedavi nasıl yapılmaktadır ?

Dil yaralanmaları bir takım ilaçlar ve antibiyotikler ile geçirilebildiği gibi evinizde uygulayabileceğiniz bir takım tedavi uygulamalarıyla da yapılabilmektedir.

Ağız gargarası: Ağız gargaraları eczanede bulunan antiseptik özelliği bulunan gargaralardır. Bu gargagara ile iltihaplanmanın büyümei engellenir.

Tuz ve Karbonat: Tuz ve Karbonat gargarası da yaraların genişlemesini engelleyerek doğal bir antiseptik ilaç oluşturmuş olursunuz.

937 Yorum

Yorum Yaz

Efza

Doktor bey benim abimin dilinde yaralar çıktı. Bu yaralar beyaz renkte ve aralıklı aralıklı sıralanıyorlar korkmaya başladık acaba kötü bir şey olabilir mi ? Zamanla oluşan bu yaraların içerisi oyuluyor. Dil bölgesinde olduğu için canının çok yandığını ve doğru dürüst yemek yiyemedeiğinden sıcak bir şeyler içemediğinden şikayetçi acaba ne olabilir ? Cevaplarsanız bizi çok mutlu edersiniz.

Uzman doktor

Bahsetmiş olduğunuz lezyonlar bana aft ı hatırlatıyor ama tabiiki lezyonların çıktığı dönemde bir dişhekimine başvurup gösterebilirse kesin olarak tanı konabilir. Toplumumuzda son yıllarda görülme sıklığı artmıştır aftların kesin bir tedavisi yoktur sigara ve alkol kullanılmaması vitamin takviyesi ve bazı ağız içi spreylerin kullanımı hastayı rahatlatır.

Serkan

Hocam heyecanla cevabinizi bekliyorum. Endise icinde

Tuba

Doktor bey bir haftadır ağzımın içi kaynar kazan gibi sürekli olarak acımsı bir tat ve yanmalar var. Aynı zamanda dilimin üzerinde ve yanlarında karıncalanmalarda mevcut. Birde yaralanmalar oluşuyor. Doktora gittim gargara verdi. Ama pek işe yaramadı gibi sizce ne olabilir ?

Uzman doktor

Merhaba
Dilde 2 türlü hastalık olabilir
1-Dilin heriki yan kenarlarında uçtan-dil köküne kadar uzanan alanda üzeri açık yaralar—- kanser?
Ya da
2- Dil üzerinde yanma, kabuklanma, yarıklar, küçük kızarıklıklar vs bunlar yene-içilen, kullanılan i,laçlar, mantar, şeker gibi hastalıklar, yorgunluk stres ile ortaya çıkan sorunlardır önemli değil zamanla geçer
* Bununla birlikte uzun süre iyileşmeyen durum olursa başboryun kanserleri ile ilgilenen bir KBB uzmanına muayene olmanızı öneririm
Geçmiş olsun

Berat

Doktor bey benim bir kızım var 5 yaşında kilosu ve boyu gayet ideal yeni ana okuluna yazdırdık. Şu an durumunda herhangi bir sorun yok fakat bu sene oldukça fazla hastalandı. Okuldak çoğu çocuğun durumuda aynı şekilde çok çabuk hastalanıyorlar ve birbirlerine geçiyor. Bunu daha yeni gördüm kızımın dilinin üzerinde yaralar var. Dilinin tam ortasında büyük bir yara çıktı. Sonra zamanla geçti yine hastalandı ve bu sefer dilinin yan trafında yaralar çıktı. Acaba bunlar kötü haberci midir ? Bizi aydınlatırmısınız ?

Uzman doktor

Dilde yaralar viral enfeksiyonlar sırasında sık görülür. Bunlara ağız içi aft diyoruz. Bikarbonatla silin veya Tantum sprey (3 kez bir defa) ile başarılı sonuç alabilirsiniz.
Anaokulunun ilk yılı olduğu için bu sene çok hastalanacak, hazırlıklı olun.

Suat

Doktor Bey bende 2haftadır dilimde yara var gecmiyor ben ezaneden agız ilacı aldım ismi( beta izadına) onunla agızımı carkalıyorum bana bir öneriniz varmı

Uzman doktor

Uygulamaya devam ediniz.

ezgi

Merhaba benim kizim 13 yasinda dilinin her iki yaninda surekli kabarciklar olusuyor agrisi yok ama gecmiyor ne yapmamiz gerekir simdiden tesekkurler

Uzman doktor

bir diş hekimine gözükün zamanla geçiceğini tahmin ediyorum.. Bu kabarcıklar ne zaman çıktılar ve ne kadar süredir durum böyle ?

celal

Merhaba hocam dort gün önce dilimi ısırdım yara oldu dilimin sol tarafı kabardı biraz altında ise beyaz beyaz oldu hiçbirsey yiyemez oldum lütfen yardımcı olurmusunuz

tugba

Merhaba, 42 yaşında bir bayanım.1 ay içerinde 2 defa dilimin sol tarafında dil köküne yakın bir yerde fındık büyüklüğünün yarısı kadar kızarık olan ve acı veren ve konuşmamı engelleyen bir yara çıktı. Antibiyotik, gargara ve bir çok ilaç kullanmama rağmen geçti zannettim aynı yerde 2.defa çıktı.ne yapacağımı şaşırdım yardımcı olursanız sevinirim, iyi akşamlar dilerim.

Uzman doktor

Çıkan bu yaralar için diş hekiminize gittiniz mi ? Sigara kullanıyormusunuz ? Uygulamış olduğunuz antibiyotik tedavisini kim önerdi ? Bana çıkan yaranın resimlerini gönderebilirmisiniz ?

leyla

merhabalar,

benim sıkıntım hem diş hem agız yarası sol dişimde koyu dolgu var.Bundan 5 yıl önce kabuklu birşey yerken bu dişime denk gldi ve o gün bu gün dişim ve bölgesi iltihaplı şişiyor diş agrısı bu halk arasında başparmağımız dolamadiye tabir ettiğimiz acılı arı kadar fazla fakat diş rötgeni yüzden tomogrofi çektirdim
biraz sinüzler dolu dendi bu yapmaz dendi canımdan bezdim sol tarafıma birşey yiymediğim için sag dişlerim aşındı sol dişlrim birbirine değiyor agrıdan kıvranıyorum zaman zaman agzım ve dilimde yaralar oluyor ALLAH aşkına nereye müracaat etmem gerekiyor bana bir bilgi verirseniz çok sevinirim.
şimdiden teşekkür ederim.
saygılarımla

Uzman doktor

Dişinizde metal dolgu varsa metal bölgede alerji yapıyor olabilir. Güvendiğiniz bir diş hekimine giderek durumunuzu kontrol ettirin ve yaşamış olduğunuz sıkıntıları dile geitirin dolgunuz değişmesi gerekebilir.

Beyza

Dilimde yanında beyaz yaralar çıktı ve gitgide genişleyip büyüyor. Ayrıca dilimin o bölgesi şişik durumda.Ve bu konuşurken zorlayacak derecee. Bunun sebebi nedir????

Uzman doktor

aft oluşmuş olabilir.

aslıhan küpeli

merhebalar hocam kızım 30 aylık ve dilinin ortasında yuvarlak şeklinde kenarları beyaz çizgili yara oluştu. ikinci gün diline baktığımda o beyaz çizgiler arkaya doğru uzamıştı. doktora götürmelimiyim.

Uzman doktor

Muhtemelen kendiliğinden geçecektir. Fakat görmeden yanlış bilgi vermek istemem doktora götürmenizde fayda var.

hatice

Doktor bey bnm surekli dilimde ve agiz ici yanak bolgelerinde yaralar cikiyor ama cok asiri agri yapiyor yeme icme konusma halinde de agriyo ve bu yaralar biri biter bitmez yenisi cikiyor en az bir hafta en cokta uc hafta yi buluyor arastirdim behcet hastaligi diye bi hastalik belirtiside boyleymis oyle olup olmadigino hangi doktora gidersem ogrene bilirim tskler

Uzman doktor

Bir diş hekimine giderekte durumdan haberdar olabilirsiniz. AFT olabilir. Çıkan yaraları doktorunuza göstermenizda fayda var.

hatice

Dilimde cikan yaralarin ici bosluk oluyo ve konusmama egel oluyor ayrica bir hafta gectikten sonrada kizariyor yanakta cikanda ayni sekilde

Uzman doktor

yaralarınız AFT olabilir. Görmeden birşey söylemek soğru olmaz. Bir diş hekimine göstermenizde fayda var yada fotoğraflarını çekip bize gönderebilirsiniz.

hatice

Ve dis hekimine gidersem kan tahlili yapma imkanlari var mi…

Uzman doktor

Dilinizdeki yaraların ne olduğunu diş hekiminiz söyleyecektir. Farklı bir şey varsa tahlil yaptırmanızı da isteyebilir.

ARİFE

doktor bey dilimin heriki kenarında dil köküne yakın mercimek büyüklüğünün yarısı kadar bir kaç yaralar var kırmızı et beni gibi bazen artıyor o zaman açıyor ve bir yıldır varlar azalıyor ama geçmiyor şu an yine varlar ama acı vermiyorlar dahiliye bölümüne gidip sormuştum gece ısırıyor olabilirsin demişti ama başka hiç doktora gitmedim ama hiç geçmemesi benim kafamı kurcalıyor? Bilği verebilirmisiniz?

Uzman doktor

Bir diş hekiminede gidebilirsiniz. Bence ihmal etmeyin derim görmeden bir şeyler söylemekte doğru olmaz. Resimleri varsa yollayabilirsiniz.

suleyman

Hocam bn 22 yaşndaym dun dus aldm ve dislerimi frcaliyordum ve scak suyla yapiyordum bu ıslemi fircaladktan sonra dilimde bir sizi oldu filimin sol tarafnda 1.2 saat sbra agri yapmaya basladi sizce bunun sebebi nedir ?

Uzman doktor

Fırçalarken dilinize zarar vermişolabilirsiniz. Yada dilinizde bir yara vardı ve siz bu yaraya zarar vermiş olabilirsiniz. Bir kaç güne kadar iyileşecektir.

hilal

Merhaba ben ortodontik tedavi goruyorum ve dun arka dislerime bagli damagima uzanan bi tel daha takildi ve dilimde kesikler yaralar olustu hangi ilaci kullanabilirim ?

Uzman doktor

Buradan ilaç tedavisi önermek doğru değildir. Tedavi görmüş olduğunuz doktorunuzu aramalısınız. ayrıca sıkıntılarınızıda doktorunuza belirtiniz.

fatmanur

merhaba doktor bey. ben 17 yaşımdayım dilimin arka kısımlarında et parçaları gibi orta büyüklükte parçalar ve dilimin üstünede de benekler şeklinde var. sizce sebebi nedir?

Uzman doktor

20 lik dişlerinizin çıkmaya başladığını söyleyebilirim..

hava

Merhaba ben 14 yaşındayım dilimin kenarlarında kabarcıklar çıktı Andorex adlı bir ilaç kulllandım.Yaklaşık 5 dakika iyi tutabildi.Kabarcıklar git gide çoğalıyor ne yapmalıyım???ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM…

Uzman doktor

Bu kabarcıkların ne olduğunu görmem gerekiyor. Neden kaynaklanıyor ? İlaç tedavisini doktorunuz mu önerdi ?

bilal

hocam dilimn üzerinde kırmızı noktalar ve yukarı doğru baloncuğa benzer seyler çıktı ve boğazlarımda lekeler oluştu sebebş nedir sizce ?

Uzman doktor

Eğer resimleri varsa bana iletirmisiniz. Yaraları görmeden ne olduğunu söylemek doğru değil yada bir diş hekimine gidin.

mukaddes

dilimin sol tarafında beyaz,beyaz olan bölüm yumuşak yuvarlak küçük bir nohut büyüklüğünde beyaz kısmın ucuna doğru ondan daha küçük kırmızı ağrısız sert bölge var.acaba nedir?zaman zaman o bölge ısırılıyor.

Uzman doktor

AFT olmalıdır.

Merhaba doktor bey dislerimi fircalamaya gittigimde dilimin uzerinde pamuk gibi beyaz beyaz birseyler oldugunu fark ettim ve dis fircasiyla cikarmak icin ugrastim daha dogrusu temizledim cikti hemen hemen dilimin heryerinde ve hatta dis etlerimin arkasinda vardi.. ertesi gun tekrsr aynisi oldu mikrop sandm pek anlayamadim suan yok ama tekrar cikar diye endiseleniyorum acaba nedir bu ogrenebilirmiyim?

Uzman doktor

Bir iltihaplanma yada 20 lik diş çıkarması yada boğazdan gelen bir iltihap olabilir. örmeden bir şey söylemek doğru olmaz. Beyaz mantarımsı oluşumlar da olabilir, pamukçuk gibi vb.

burak

s.a hocam dilimde ufacik bi kesik var ama cok ufak ici beyazlamis alf gibi dilimin kenarinda şişlik var sizce ne olabilir acisina katlanirsam tuzlu su gargara işe yararmi? şimdiden cevabiniz icin tskrler

Uzman doktor

Tuzu su ile gargara yapmaya devam edin bir kaç zaman sonra kendiliğinde geçecektir.

firdes

selam benim dilimde kabarcık değil yarıklar var neden olabilir ne yersem yanıyor teşekkür ederim

Uzman doktor

Bu yarıklar neden kaynaklanıyor. Yara çeklindeler mi rengi nedir hiç dokoara gittiniz mi ?

ertan

Doktor bey, dilimin arka ust yuzeyinin renginin beyaz bir tabaka ile kaplandigini farkettim ne zamandir var bilmiyorum ve tabaka bazen kalinlasmakta ama rahatsiz edici herhangi bir uyari yok. Bunun muhtemel nedeni neler olabilir. Tesekkurler

Uzman doktor

Dil üzerinde beyazlaşan tabaka genelde sabahları daha sık görülür. Bu durum dilin üzerindeki döküntüler, bakteriler ve ölü hücrelerden oluşan tabakadır. Bu sorun genelde zararsızdır ve geçicidir. Bazı durumlarda oluşan bu lekeler enfeksiyonların belirtisi, lökoplaki kanser öncesi bir soruna kadar bir takım nedenlerden görülebilir. Kulak burun boğaz uzmanına tedavi olabilirsiniz.

mustafa

merhaba doktor bey 3 yaşındaki oğlum ile banyo yaparken oğlum düşüp çenesini vurdu ve dişleri ile dilini yarmaya sebebiyet verdi 3 mm. kadar üst tabakasında bir yırtılma oldu oğlumun yardımcı olursanız sevinirim

Uzman doktor

Mutlaka doktorunuz müdahale etmesi gerekir. Doktora gittiniz mi ?

Osman köseoğlu

Merhaba. Aynı durum bende de var dilimin yan tarafı su toplamış gibi kesik kesik konuşmkta güçlük çekiyorum birden bire acıyo tükürük salgılıyo çok sinir bozucu kenacort kullanıyorum c vitamini kullanıyorum ama sürekli geçiren birşey yok mu?

firdes

hayır doktora gitmedim yara gibi değil ama ne yersem içersem yakıyor yaşım 42 diş olamaz ama antidepresan kullanıyorum oda yapar diyorlar ama 2aydır kullanıyorum şimdiye geçmiş olmalıydı siz ne dersiniz ilginize teşekkür ederim

Uzman doktor

Bir diş hekimine görünmenizi öneririm..

derya

doktor bey merhaba..benim son 1-2 aydır dilimde acı ve ekşiye karşı aşırı bir hassasiyet var..çok fazla ağrı yapıyor ..ayrıca dilimin arka orta bölümünde ufak kabarıklıklar var..ne önerirsiniz..teşekkürler..

Uzman doktor

Diş hekiminegiderek ilaç teddavisi görmelisiniz.

emirhan ad

annemin 1.5 aydır dilinin sol tarafında geçmeyen yaralar var.Dudağının içindede siğil oldu.1 Ayda 3 defa kulak burun boğaz uzmanı antibiyotik verdi ama yaralar geçmedi.Dilinin sol tarafının altında şeker tadı oluyor. Çok sancıdığını söyüyor.Kan tahlilleri ve boğaz kültürleri normal çıktı.Yediklerinin tadını alamıyor.49 Yaşında. Ne yapmalıyız ? yardım ederseniz sevinirim…

emirhan ad

annemin 1.5 aydır dilinin sol tarafında geçmeyen yaralar var.Dudağının içindede siğil oldu.1 Ayda 3 defa kulak burun boğaz uzmanı antibiyotik verdi ama yaralar geçmedi.Dilinin sol tarafının altında şeker tadı oluyor. Çok sancıdığını söyüyor.Kan tahlilleri ve boğaz kültürleri normal çıktı.Yediklerinin tadını alamıyor.49 Yaşında. Ne yapmalıyız ? yardım ederseniz sevinirim..

Asena

Merhaba doktor bey,
Dilimin ortasinda 5 gundur bir yara olustu ve gunden gune o bolge delinmis gibi bir goruntu olustu. Yeme icme ve gunluk hayatimi son derece olumsuz etkiliyor. Nasil bir tedavi uygulamam gerekir?
Tesekkurler.

Uzman doktor

AFT tedavi ile ilgili eczanelerde bir takım ilçalar var. Fakat bu ilaçlar hemen geçimiyor. Tuzlu gargara yapmanızı öneriyorum.. Zamanla bir hafta kadar geçecektir.

Gökhan

Hocam 7 8 senedir abimin agzında yaralar çıkıyo ankarada gitmedigimiz hastane kalmadı teşhis koyamadılar bana ulaşırmısınız lütfen ayrıntılı anlatıyım

Uzman doktor

Telefon numaralarımızı arıyarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

esra

merhaba doktor bey benim dilimin yan tarafında kırmızı yara çıkıyor ayda 2 kez çıkıyor genelde, hemogram b12 vitamin demir tahlillerimi yaptırdım hepsi normal çıktı bu yaralar ya5-6 gün sürüyor yada en fazla 10 gün sürüyor 7-8 aydır cıkıyor daha önce bir diş hekimine gösterdim 10 güne geçer vitamin eksikliğinden felan çıkmıştır dedi siz ne düşünüyorsunuz kötü bir rahatsızlık olsa bu yaptırdığım tahlillerde az da olsa belli edermiydi yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler

esra

merhaba doktor bey
dilimin yan tarafında kırmızı yara çıkıyor 7-8 aydır ayda 2 kez 5-6 günde yada en fazla 10 günde geçiyor hemogram vitamin b12 demir tahlillerimi yaptırdım normal çıktı eğer kötü birşey olsaydı bu tahlillerde kendini belli edermiydi daha önce bir diş hekimine gösterdim vitamin eksikliğindendir 10 güne geçer demişti yardım ederseniz sevinirim teşekkürler

oktay

İyi günler doktor bey dilimin ustunde beyaz noktalar var ve kenarindada hafif kizarikli yaraya benzeyen ama birsey yerken rahatsiz etmiyor daha once boyle birsey yoktu rejim yapiyorum kilo verdim genrlikle fazla birsey yemedigim icin mi oldu

Uzman doktor

Yaşınız kaç 20 lik dişlerinizden kaynaklı olabilir. Yada bir iltihaplanmadan..

nuran temiz

dil üstünde boğaza çok yakın mercimekten büyük 2 tan tarabir şey var.konuşmamı engelliyor.çok ağrı veriyor.bu nedir.çok rahatsız oldum.

Uzman doktor

Görmeden bu konu hakkında yorum yapmak doğru olmaz resimlerini çekebiliyorsanız mailimize gönderin…

esra

Mrblar.dilimde 2 yıldır Kan toplanması oluyo.birden bire içi kan dolu kese oluşuyor ve patlatmak zorunda kalıyorum.daha sonra yanık gibi oluyor orası.ve geçmiyor uzun bir süre.nedeni nedir sizce?

Uzman doktor

İltihaplanma çeşitli nedenleri olabilir mutlaka bir hekime görünmesnizi öneririm..

merhaba doktor bey . yaşım 19. 20’lik dişim çıkıyo fakat dudağım, dilim ve çıkan dişin yanında yara oluşmaya başladı ayrıca diş etimde de sorunlar oluştu yemek yemekte zorlanıyorum konuşamıyorum yutkunamıyorum bile . Bi yorumunuzda dilde çıkan yaraların kanser belirtisi olabileceğini okudum. Korkmaya başladım açıkçası . Ama dilimde çıkan yaralar sadece üst kısımda . Sizce bunun belirtisi nedir? Son olarak 20’lik dişimi çektirmeyi düşünüyorum dipten yatay olarak çıkmış vaziyetler şuan bikaç araştır yaptım kimi öneriyo kimi önermiyo. çekmemi önerir misiniz ? lütfen yardımcı olun .Şimdiden teşekkürler

Ayrıca 20’lik diş çekildiğinde diğer dişlerin yapısal olarak bozulduğunu da duydum .Alt çenem beni öldürüyo 3 gündür dinmedi ağrısı boğazıma kadar vurdu acaip agresifleştim hayatla olan bağım koptu ve en kötüsü derslere motive olamıyorum çektirip kurtulmayı düşünüyorum ama bu konuda sizin düşüncenizi almak istiyorum. İyi günler

Uzman doktor

İltihaplanma söz konusu olabilir. Muayene sonrasında doktorunuz alınması gerektiğini söylerse aldırınız.

kadir

merhabalar annemin dilinin ucunda küçük küçük beyaz noktalar var bunun sebebini öğrenebilir miyim? ayriyetten anneannemin dilinin arkasında mor mor büyükçe noktalar var bunları önlemek için sizden yardım istiyorum lütfen acele edin

Uzman doktor

Bu konu için muayene olmalısınız. Yaraları neden kaynaklandığını ve ne olduğunu görmemiz gerekir. Önemsiz olabileceği gibi önemli sorunlarında başlangıcı olabilir. İhmal edilmemesi gereklidir.

filiz

Annemin dilinin sağ uca ve yan kenarına yakın bir yerde 2 aydır geçmeyen kenarları beyaz ortası koyu renkli bir küçük bir yara oluştu ve acı sızı vermeyen aft gibi birşey değil acaba tehlikelimi nereye baş vurmalıyız. KBB mı

Uzman doktor

Bir diş hekimine yararının ne olduğunu gösterebilirsiniz. O anlayacaktır. Eğer bir problem görürse sizi ilgili uzmana yönlendirecektir.

sunduz keskin

doktor bey benim dilimde su 1aydir bir duzelip bir tekrarlayan yaralar cikiyor.once kizariklik ve hassasiyet sorasinda aci basliyor ve yara oluyor.ve dudaklarimda yanma kasinti isirma hissi kabariklik oluyo.elim agzimda kaldim.cildiye gargara onerdi kullandim.uyusma gecti gargara bitti yine ayni yaniyor.ne olur bir care

Uzman doktor

Bir diş hekimine giderek bu yaraların ne olduğunu ve neyin sebep olduğu konusunda bilgi almanızı öneriyorum. Bizdende randevu alabilirsiniz. Yada mail adresimize oluşan yaraların resimlerini iletebilirsiniz. Bu yaralar bir hastalığın habercisi de olabilir.

Gokce

Sunduz hanim merhaba, hastaliginiza teshis konuldu mu acaba? Benzer bir durum bende de oldu bulunamadi belki bir fikir olur..

emirhan ad

annem 49 yaşında boğaz iltihabından sonra dilini dağlanmış gibi hissettiğini söylüyor.Tat alamadığını tuzlu da yese şeker tadını aldığını söylüyor. Dilinin üstü 1.5 aydır sap sarı . Neden olabilir ?

Uzman doktor

Kulak burun boğaz uzmanına danışmanızı öneriyorum. Bu konuda size yardımcı olacaktır.

sultan

Hocam mrb ben dogum yaptım 8 ay oldu son üç aydır dilim yara oluyor acıyor yarıklar oluyor geçen sarımsak yedim pişmiş çok yandı felaket acıdı ne yapabilirim. Ben bide panik atak oldum hastalık hastası diyebilirim lustral ve sürpil kullanıyorum beni bilgilendirirseniz sevinirim.

Uzman doktor

Kullanmış olduğunuz ilaçlar dilinizde bir tür yaralara neden olmuş olabilir. Yan etkilerini okumanızı ve doktorunuza danışmanızı öneririm.. Ayrıca emzirdiğiniz için bu tür ilaçlar bebeğinize de zarar verebilir. Jinekoloğunuza danışarak mı bu ilaçları kullanıyorsunuz. Dikkat edin..

gamze

doktor bey dilimde beyaz beyaz yaralar çıkıyor ve çok sızlıyor 14 yaşındayım.Lütfen bir çare

Uzman doktor

Bu yaralar AFT olabilir. Tuzlu su ile gargara yapmanızı öneriyorum..

selin

merhaba,annemin dilinin arka taraflarında kabarcıklar çıktı. dilinin sağ yanakla birleştiği yerlerde olan kabarcıklar kırmızı renkteler ve boğaza doğru kırmıızılıklar var. kbb doktoruna gittik faranjit var demiş ama hiç bir ilaç yazmamış. Ne yapmamız gerekiyor.

Uzman doktor

Antibiyotik kullanılması gerekiyor. KBB uzmanına gidilmesi gerek..

Yasemin

Merhaba doktor bey benim dilimde beyaz kucuk bisey cikti ismini adlandiramiuorum iki gun once bi tane cikmisti simdi bir tane daha cikti nedeni nedir onemli bir sey midir ne yapmam gerekiuor tesekkur ederim yanit verirseniz

Uzman doktor

AFT zamanla çıkar ve yeniden kendiliğinden kaybolur. Tuzlu gargara öneriyorum.

gül

doktor bey

benım dılımın altnda 4 5 yerde her yemek yıyısımden sonra su topluyor ve canımı yakıyor ben her defasnda onları patlıyrm. Ne yapmalıyım?

Uzman doktor

Patlatmayın bu konuda antibiyotik kullanmalısınız. Bir diş hekimine konu ile ilgili olarak muayene olunuz. Buradan ilaç vermem doğru değildir.

mine

Merhabalar doktor bey, ben bu gün diş doktoruna gittim, dişime kanal tedavisi uygulandı. O sırada dilim kesilmiş sanırım çok feci bir acı var bi şey yiyip içemiyorum. Acaba çabuk iyileşmesi için ne yapabilirim?

Uzman doktor

Tuzlu su ile bol bol gargara yapabilirsiniz.

sunduz keskin

tamam en yakin zamanda gidicem.peki bu dudaklarimla ilgili beni yonlendirirmisiniz.dudaklarimda asiri yanma,kasinti,isirma hissi,zonklama,kabariklik oluyor.elim agzimda kaldim.cildiye gargara onerdi.kullandigim surece uyusturdu ilac bitti.yine ayni yaniyor dudaklarim.koparmak istiyorum.hamileligimden beri var bu durum ama azdi iyice.yani 3yildir.acaba skuamoz hucreli karsinom olabilirmi.rahim agzinda cikmisti konizasyon oldum acaba alakalimidir bilemedim.onceki sorumu yanitlamissiniz sagolun.bir cvp neolur.

Duygu

Merhaba benim esimin dilinin kenarlarinda cogunlukla ve üzerindede kizariklik ve kenarlarinda patlamis baloncuk seklinde sisikler var yemek yiyemiyor . Baharatli seyler yediginde daha kötü oldugunu söylüyor. Biz almanyayada yasiyoruz burdamisin Doktorlar bir tehsis koyamadilar sizde ne olabilir ve neyden kaynaklaniyor olabilir.

Uzman doktor

Duygu hanım eğer eşinizin ağız içi fotoğraflarını mail adresime gönderirseniz konu hakkında yorum yapabilirim. Bu bir hastalığın işaretçisi olabilir.

yıllar sonra

Hocam selam yaklaşık 107 gün önce şüpheli bir ilişkim oldu eliza testi yaptırdım sonuçlarım negatif yalnız dilimin uç kısmında kırmızı noktalar var ve yanıyor dilimin yanlarında girintiler oluşmuş kbb gittim test falan yaptırdı B12 gibi sonuçlar temiz çıktı bu durumda ne yapmam lazım aıds belirtisi olma ihtimali varmı yoksa stres kaynaklımı yardımlarınız için teşekkürler

Uzman doktor

Görmeden bir şey söylemek zor. Kafanız orada takıntılı kaldığından dolayı başka bir durum varsa bile ilişkinize yorumluyor olabilirsiniz. Bir diş hekimine yada kulak burun boğaz uzmanına göstermeyi deneyin. Ağız içi resimleri çekerek mail adresimize de iletebilirsiniz.

hüseyin

hocam dilimin sol kenarından sonuna doğru ve yanağımın iç kısmında beyaz renkte bişeyler oluştu. AFT olduğunu söyleyenler var. Kanser olmasından korkuyorum? Andorex sprey ilacını, tuzlu karbonatlı gargarayı, listerine ağız gargarasını kullanıyorum bir haftadır geçmedi. Aksine büyüdüğünü söyleyebilirim. Konuşmakta bile ciddi acı ve ağrı yapıyor. Sizin önerileriniz neler? ne söyleyebilirsiniz?

Uzman doktor

Bu AFT dir. Korkulacak bir şey yok. Yakın sürede kendiliğinden geçecektir.

ipek

merhaba, bu sabah dilimin sol arka yanında acı fark ettim. aynadan baktığımda uzun beyaz bir çizgi görünüyor. konuşamıyorum yemek yiyemiyorum dişim değdiği an çok acıyor sebebi ne olablir ve tedavisi nasıl olablir ? teşekkürler

Uzman doktor

AFT tuzlu gargara yapınız zamanla geçecektir.

Muzeyyen

Slm hocam.esim 39 yasinda sigara kullaniyor 6ay kadar once dil ustunde ortasinin 1cm gerisinde beyaz et parcaci cikti agri sizi yok fakat esim buyudugunu hissediyo ne tavsiye edersiniz onemsememistkik ama simdi internetten arastirinca korkmaya basladik yanit icin tesekkurler simdiden resim isterseniz yollayabilirim..

Uzman doktor

Resimlerini gönderebilirsiniz. Görmeden bir şey söylemek zor.. Geçmiş olsun.

Murat RIZA

İyi Günler Doktor Bey. Yeni evimize taşındığımdan beri dilimde kızmızı ve üst kısmında yarık ve küçücük beyazlar, dilimin yanlarında ise küçücük yayılmış kırmız yaralar ortaya çıkmaya başladı ve dilim sürekli yanoyor. Yeni evimiz ana caddeye çok yakındır acebe egzoz dumanından mı kaynaklanıyor ve bazen boğazımda bile yanma hissediyorum. Bu derde bir çare var mı???

Bu hastalık Evdekilerden sadece bende oluyor !!!

Dışarıya çıktığımda, ünversiteye gittiğimde ve araba olmayan ortamlara gittiğimde bu yaralar kendinden iyileşiyor!!! ve eve geldiğimde tekrar yaralar dilimde aniden çıkmaya başlıyor!!! ÇOK İLGİNÇ

ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM …..

Uzman doktor

Gerçekten ilginç bir şey alerji yapıyor olabilir. Bu konuda kulak burun boğaz uzmanına danışabilirsiniz. Solunumdan kaynaklı olabilir bu yaralar. Geçmiş olsun.

burcu

Doktor bey. Dilimde asarı derece yanma var yemek yiyemiyorum Dişime bıle degse canım. Yanıyor. Yara varmış gıbı acıyor ne yapmam lazım rak ederım

Uzman doktor

Tuzlu su ile gargara yapmanızı öneriyorum.

didem

Mrb doktor bey benim dilimde sanki deri soyulmus gibi yaralar cikiyor ve kucuk kirmizi benekler goruyorum gecmesi zaman aliyor ve buyuyerek bir kacgun yok olup tekrar basliyor agzim cok aci ve bazen yapis yapis his duyuyorum lutfeb yardimci olurmusunuz sizce bir doktora gorunmelimiyim ve hangi bolume gorunmeliyim ????? :'(

Uzman doktor

Evet bu konuda oluşan yaraların görülmeden konu hakkında yorum yapılması doğru değildir. Bir diş hekimine yada kulak burun boğaz uzmanına görünmelisiniz.

didem

Ve cok asiri bisiy yiyim icerkende disime deydigindede aciyor bir kac aydir cekiyorum :'(

didem

Bazende dilimin sonuna dogru bu yaralarimla birlikte derin catlaklar olusuyor simdiden tesekkur ederim.

Tuncay

Selamlar doktor bey.yaklaşık 6-7 aydır sürekli dilimin bazen sağ bazen sol tarafında beyaz şişlikler oluşmakta.ama geçtiği zaman 1-2 gün geçiyor sonra tekrarlıyor tuz ve karbonlar gargarası uyguluyorum ama geçmiyor ne yapmalıyım ne önerirsiniz

Uzman doktor

Tuz gargarası yapmaya devam edin. Durup durup çıkması iyi bir şey değil dilerseniz bir diş hekimine görünün derim..

tgbshn

Doktor bey merhabalar,
benim yaklaşık 2 yıldır ve belli aralıklarla sürekli olarak ağız yaralarım oluşuyor.En son oluşan 3 aydır geçmedi, gitmediğim doktor kalmadı. Ege Ünv. Oral diagnoz diye bir bölüm söylediler gittim, vücut direncim düşük olduğu için yara çıktığını söylediler, birde diş taşı ağız yarasına neden olurmuş. Diş taşlarımı temizlettim fakat yara geçmedi. kortizonlu ilaç verdiler geçmedi, tuzlu su, karbonatlı su işe yaramıyor..ve 44 kiloya düştüm hiçbir şey yiyemiyorum.. Ne yapmalıyım? Ne olur yardımcı olun…

Uzman doktor

Vitamin eksikliğinden dolayı kaynaklanabilir. Yada kan tahlili yaptırdınız mı ? Yaralarınızın resminği çekip mail adresimize gönderme imkanınız var mı ?

didem

Tesekkur ederim benim burnumda sol tarafinda kemik ve et buyumesi oldugunu soylemislerdi doktor amaliyat olmam gerektigini soyledi sag taraf tikali oldugu icin saglikli nefes alamadigimdan surekli agzimdan alip veriyorum bogazimdada sari bir yara olusmustu ve ili hafta sonra agzima bisiy dustu sari renkte yuvarlak laztik gibi doktoruma sordugumda bademcik tasi oldugunu soyledi irencti ve o yeri resmen delik kaldi ve bogazim kipkirmizi dilim icin sormamistim onuda danisicam gece yarisi ateslenerek basliyor yaralar dediginiz gibi ins onemli birsey yoktur tekrardan tesekkur ederim 🙂 peki sizede resim nasil yolliya bilirim birde burun amaliyati ile korkularim var nette ve cevremdeki insanlar sayesinde 🙁

Uzman doktor

burun ameliyatı için size çok güvenilir bir uzman öneriyim. http://www.teomandogan.com hastalığınızla ilgili olan problemleri de danışabilirsiniz.

rabia

Merhaba 15 yaşındayım ağzımda sürekli beyaz çevresi kızarik yaralar çıkıyor ve bunlar oldukça sık bir şekilde çok acı veriyor hem konuşmamda hem yemek yemekte oldukça zorlanıyorum teyzem eczacı ve bana kenacort -A ilacini önerdi ama bunu kullanmak istemiyorum hem daha fazla acı veriyor hem dilim dislerime yapamıyorum toz şeker dökümü ise yararmi yada bu tarzlarda bişey varsa lütfen yardım edin dayanamıyorum artık teşekkürler

Uzman doktor

Ağzınızı tuzlu su ile gargara yapmanızı öneriyorum. Bu yaraların ne olduğu knusunda fikir sahibi olabilmemiz için öncelikli olarak yaraların görünmesi gerekir. Yaralarınız ciddi bir hastalığında habecisi olabilir. Bu nedenle mutlaka bir diş hekimine görünün eczacının verdiği ilaçları kullanmayınız. Önce doktorunuzun konu hakkında bir teshis koymasını sağlayınız.

kübra

Merhaba ben sıcak birsey yedigim icin dilimin kenarı kotu oldu meyve eksi seyler ve yemek yiyemiyorum napmam gerekir

Uzman doktor

Tuzlu gargara yapıp dilinizin iyileşmesini bekleyeceksiniz.

dilek

Merhaba doktor bey benim dilimin sağ alt ta beyaz yaraçıktı zaman zaman ağrıyapıyor fakat beyazlık geçmedi kbb uzmana gittim biopsi istedi yaptırdım sonuç acaba ne olabilir doktor korkmama
mı tehlikeli görünmediğşni

Uzman doktor

Tehlikeli değildir. Tuzlu gargara yapınız. Zamanla geçecektir.

Hocam benim dilimde yaklaşik bir sene önce sari bir tabaka oldu bir kulak burun bbogaz dokturuna gittim dil pasi dendi bir ara gecti gibi şimdiyse tekrar oluştu ve daha koyu üzün suredirde gitmiyo sigarada kullaniyorum ne yapmam gerekir

Birde hocam dilimin bogaza yakin bolumunde 2 kenardada mercimek tanesi gibi şişlik var ve bogazimdadada bu dil pasindan dolayi surekli kaşinti ve tat alma bozuklugu oluştu önceleri pek rahatsizlik vermezken şimdi tam bogaz kismimda rahatsizlik hissediyorum fircanin arka tarafiyla temizlemeye caliştim gitmedi parmaklarimla denedigimdeyse saman gibi farkli birşey oldugunu gördum ve dilimi baya yaraladimda sabirsizlikla yorumunuzu bekliyorum

mihriban

Merhabalar doktor bey benim dilimin yanında uçuk gibi bişey çıktı nasıl geçirebilir acı veriyor tesekkurler

Uzman doktor

Tuzlu su ile gargara yapınız bu durumun iyileşmesinde yardımcı olacaktır. Fakat bu durum zamanla iyileşecektir. Bir kaç güne kadar bir şeyiniz kalmaz.

halil

hocam yanak içi ve dilimde kızarık şeklinde yaralar var dilim ön dişlerime baskı yapıyor dişlerim dilimi kesiyor dr gittim alarji testi biyopsi kan değerlerime baktılar bir çözüm yada eksik bir şey bulamadılar ama ağzımda sürekli yaralar var bir türlü geç miyor bunalıma girdim sanrım bir de işim ve aile ortamim biraz stresli lütfen yardimci ola bileceginiz bir öneriniz varsa email atarmısınız allah rizası için tşkler

Uzman doktor

Stres yüzünden bu tür yaraların çıkması doğaldır. Tuzlu su ile gargara yapınız ve stresten uzak durunuz. Böyle durumlarda kendinizi rahatlatacaklar şeyler yapın. Stresten uzak durum. Yaralar kendiliğinden geçecektir. Özellikle vitamin takviyeleri çok önemlidir. Beslenmenize de dikkat ediniz.

didem

Tesekkur ederim gercekten resmi yollamak isterim peki mail adresiniz telden katiliyorum goremedim 🙁
Dedihim gibi bu konuyla ilgili doktora gorunmedim ama dusunuyorum cunki cnm yaniyor. Ben kocaeli izmitten yaziyorum buralardan tavsiye edebileceginiz bir doktor varmi yani taniyor olabileceginiz 🙁 ???

Uzman doktor

Kocaeli bölgesinde tanıdığım önerebileceğim bir doktor maalesef yok. Geçmiş olsun..

betül

Doktor bey ben cvp alamadim yukardada adim var lutfen yardim edin

yakup

Hocam benim küçük dilimin kenarında şişme var 2senedir neden olabilir ogrenebilirmiyim

Uzman doktor

Bunu kulak burun boğaz uzmanına göderek öğrenebilirsiniz.

mehmeteroğlu

Merhaba Hocam benım hastaliğim dilimde beyaz beyaz baloncuk seklinde yaralar cıkması gargara denedim ama fayda etmedi.Bu hastalik için dahiliye polikinliği tavsiye edildi dogrumudur

Uzman doktor

Doğrudur. Mutlaka baktırınız. Bir hastalığın habercisi niteliğinde olabilir Basit AFT dediğimiz yaralarda olabilir. Kontrol edilmesinde fayda vardır.

şafak

doktor bey iyi günler dilerim.benim dil ucumda 2 ay icersinde 3 kere bazen 4 kere tekrarlayan minik ama cok rasız eden sivilce desem diğil yara desem diğil fakat çok can yakıyo normal mi ?teşekkür ederim.

Uzman doktor

Bu AFT dediğimiz vücudun direncinin düştüğü yada ateşli hastalık geçirdiğiniz ve buna benzer durumlarda ortaya çıkan bir rahatsızlık.. Kendiliğinden geçiyor ve vücudunuzun durumuna göre yeniden çıkıyor. Vücut değerlerinizi ve kan değerlerinizi kontrol ettirmenizi öneririm. Doktorunuzuda bu konuda bilgilendiriniz.

Hatice

Iyi çalışmalar, Benim annem 63 yaşlarında hepatit c var.victrelis diye ilaç kullanıyor ,yaklaşık 2 haftadan beri ağzı yeni doğmuş bebekler gibi beyazlık var.dudakları kızar maya başladı ,gargaralarda fayda vermiyor.ne yapabiliriz. Teşekkürler…..

Uzman doktor

Annenizin ağzında pamukçuk oluşmuş olabilir. Pamukçuk hastalığı kendiliğinden geçn bir hastalık değildir. Mutlaka muayene görülmesi gerekir. Ağız içerisinde oluşan beyaz lezyonlar elle temizlenmeye çalışılırsa, ağız içi mukoza bozulup pamukçuk daha da yayılabilir.

Elif

Doktor bey benim dilimin ucunda bir şey çıktı ama ne olduğu pek belli olmuyor yemek yerken ve su içerken çok rahatsız ediyor. Nerdeyse 4-5 gündür geçmedi acaba önemli bir şey mi?

Uzman doktor

Aft olabilir. Bir kaç güne kadar kendiliğinden geçecektir. Bu konuyu okuyunuz. AFT Nedir ? Dudak Uçukları, Dudak Uçuğu Neden Çıkar ?

Fatmanur

Doktor bey yaklaşık bir senedir dilimde her hafta istisnasız yuvarlak kızarıklık oluşuyor kırmızı renkli genelde uç taraflara yuvarlak kızarıklıklar acaba önemli bir şey midir?

Uzman doktor

behçet hastalığı ile ilgili bir durum olabilir. Mutlaka muayene olmalısınız ve çıkan yaralar hakkında bilgi sahibi olabilir. Önemsiz aft dediğimiz yaralarda olabileceği gibi belirli hastalıklarında habercisi olabilir. Önlem için muayene olunuz.

merve

hocam 15 yaşındayım bugün dilimde beyazımsı bir yara çıktı biri yan tarafta biri ön tarafta herhangi bir acıma yok ama benim dilimde hep kırmızı yara çıkardı beyaz çıkınca ilk defa tedirgin oldum açıkçası.. bu kötü bir şey mi ? birde dişlerimi fırçalarken sürekli diş etlerim kanıyor ne yapmam lazım ??

Uzman doktor

Bir şey yoktur. Endişelenmeyin kendiliğinden geçecektir.

ayşe

Merhaba;
Benimde dilimin altında içi kırmızımsı büyük baloncuklar oluşuyor ve dilimin ucunda sürekli bir yanma var ve dilimin kenarlarında sivilce gibi küçük yaralar var . yaklaşık iki haftadır geçmiyor. birşey yiyip içemiyorum baloncuklar korkuttu beni ne yapmam gerekiyor.

Uzman doktor

İltihaplanma oluşmuş diş hekiminize görünüp gerekli ilaç tedavisini yapmalısınız.

Mehmet

Doktor bey sıcak çay içtikten sonraki gün dilimde beyaz kabarcıklar çıktı asıl sebebi sıcak çay mıdır ?

Uzman doktor

AFT olabilir. Dil ısırması yada yenilen sıcak, sert şeylerden sonra bu tür yaralar çıkabilir.

Çiğdem

Ağzımın içi acı su çıkıyor dilimin ortası beyaz ve nokta nokta çıkan acı su dilimi yakıp yara yapıyor lütfen yardımcı olun psikolojim bozuldu resmen

Uzman doktor

Sorununuzun ne olduğuğunu ve yaraları görmneden bu konuda bir şey söylemem mümkün değil. Tam olarak yaranın ne olduğunu anlayamadım üzgünüm.

kenan

Slm hocam benim dilimin uc kısmında 1 ay kadar önce beyaz bir yara cıktı tedavisi nasıl olur

Uzman doktor

Yaanız bu süre içerisinde geçmesi gerekirdi.. Eğer yaranız geçmiyorsa mutlaka bir diş hekimine yada bir kulak burun boğaz uzmanına görünmenizi öneriyorum..

Murat Tek

Hocam iyi günler benim sorunum dil beyazligi. Hocam bende yaklasik bir sene önce dilimde bir beyazlik oldu sabahlari daha cok oluyor Ama gün boyu hic gitmiyor en cok dil kökümde bir beyazlik var ve buda bende asiri derecede agiz kokusu yapiyor ve gün boyu bu beyazlik hic gitmiyor Su ictikce dahada cok kuruyor ve dil kökümdeki beyazlik dahada belirgin hale geliyor . Bunun icin gezmedigim uzman doktor kalmadi bademciklerimi aldirttirdim sonra 3 kez kbb gittim mideme kamarayla baktirdim bir sonuc alamadim disciye dis temizligi yaptirdim yine bir faydasini göremedim. Dil temileyicisi aldim dilimi hergun kaZiyorum Ama beyazlik gitmiyor korkmuya basladim artik hocam ne olabilir sizce ?

furkan el

hocam iyi gunler.ben yurtdisinda ogrenciyim su anda yaklasik 2 3 aydir dilimin uzeride beyaz bi tabaka ve kenarlarinda beyazliklar var on tarafindada yuvarlagimsi hafis kirmizilik.herhangi bi agri sizi olmuyor.resim olarak size gonderebilme ihtimalim varmi acaba.yurtdisinda oldugum icin elim kolum bagli yardimci olursaniz cok sevinirim

serpil

dilimin ortasında mantara benzeyen bi yara çıktı tahlil yapıldı mantar değilmiş ne olabilir.

Uzman doktor

Yaranın rengini ve biçimini gördüğümüzde ne olduğunu söyleyebiliriz. Bu şekilde biraz zor. Muayene olmalısınız.

merve

Gun içersinde zaman zaman dilimin kenarlarinda yara gibi acitan şeyler çikiyor. Beyaz dalgalar oluyor bazen kirmizi.. patlican yiyemiyorum birde.. ama durup dururken,hicbir sey yok ken kabarip şişiyor..ne yapmam lazim,? Nedeni nedir,? Lutfen yardimci olun bana..

Uzman doktor

Aft zaman zaman çıkabilir. Kendiliğinden geçecekir. Buradaki yazımızı okuyunuz lütfen AFT Nedir ? Dudak Uçukları, Dudak Uçuğu Neden Çıkar ?

merve

Bagişiklik sistemim cok dusuk cikti. Bir cok cesit vitamin hapi kullandim ama hala gecmedi.dilimdeki o garip şekillerdeki canimi yakan dalgalar.. nexeni nedir ne yapmm lzim lutfen yardimci olun bana

Uzman doktor

Sorunuzu cevapladım fakat tekrardan yazıyorum bu konuyu okuyunuz.. AFT Nedir ? Dudak Uçukları, Dudak Uçuğu Neden Çıkar ?

nurdan

doktor bey kızım 17 yaşında yaklaşık 6 senedir ağzında aft oluşuyor onlar 4-5 günde geçiyorfakat dilin sağ ucunda sürekli aynı yerde üzeri beyaz içi iltihaplı ağrılı ve üzeri çatlak şeklinde görünümlü, mercimek kadar ne olabilir. lütfen beni bilgilendirirmisiniz teşekkür ederim.

Uzman doktor

İltihaplanma oluşmuş bu konuda mutlaka doktorunuza görülmeli ve brada oluşan iltihaplanma kurutulmalıdır.

kardelen

dilimin arka kısmında kabarcıklar var dokunduğumda acımıyor ama yutkunamıyorum boğazım çok acıyor ve kulaklarıma kadar etki ediyor ve dilimin tavanında kırmızı bir yara oluştu çok acıyor ne yapmalıyım

Uzman doktor

Kulak burun boğaz uzmanına görünmelisiniz.

batuhan

doktor bey dilimde ucuk cikti nasil gecer rahsiz oluyorum

Uzman doktor

Tuzlu su ile gargara yapınız bol bol ve zamanla geçecektir.

Mustafa

Merhaba ben mustafa doktor bey 8 aydır agzimda ve dilimde yaralar oluştu doktora başvurdum ama B12 vitamini eksikliği dedi ilaç kullandım ve hala devam ediyorum Fakat hiçbir cevap alamadım ne yapayım sizden yardım istiyorum ne olur canım çok yanıyor artık teşekkür ederim

Uzman doktor

Oluşan yaraların görülmesi lazım.. Rengi büyüklüğü hakkında bilgi verirseniz yada çektiğiniz fotoğrafları mail adresine iletirseniz size bu konuda yardımcı olmaya çalışıyım..

ahmet

dişimde dolgu var dişin kenarında baloncuk var patlayıp bida şişiyor bu baloncuk nasıl geçer

Uzman doktor

Dişiniz apse yapmış.. Diş hekiminize kontrol ettirmeden ve muayene olmadan geçmez. Apse kurutucu kullanmalısınız.

Doğan

Hocam sabah kalktim ve dilimin ucunda kucucuk kırmızı bir nokta ve agriyor

Uzman doktor

İltihaplanma olabilir..

muharrem

Hocam iyi gunler benim dilimin sol kenar kösesinde beyaz kabarik cikti we agri wdwe tat almakta konusmakta zorluk cekiyorum hocm.ézzaneden KENACORT-A diye krem aldim faydasi olurmu hocm baska onereceniz bisey warsa uygulayim hocm.tes.ler.

Uzman doktor

Bu AFT zamanla geçecektir. Tuzlu su ile gargara yapabilirsiniz.

Gökçe

Merhaba dilim soyulmuş gibi,kırmızı geniş yaralar var özellikle uç tarafa doğru.uzun süredir oluyor geçiyor ama tekrar ediyor.ne yapmam gerek

Uzman doktor

Gökçe hanım.. Bu belli bir rahatsızlığın habercisi olabilir. Kulak burun boğaz uzmanına danışmanızı öneririm..

Ebru

Hocam merhaba 3 yaşında bi oglum var..Agzinda Aft a benzer yaralar cikti..Gliserinli bi karışım yaptılar uyguladık 1 hafta içinde gecti fakat yine tekrarlamaya başladı.Bende de sık sık çıkıyor bu yaralardan ama benimki behçet..Oglumunda Behçet olmasından endişeleniyorum.Ne yapmalıyım bilemedim..Çocuğuma da gecmis olabilir mi? Bilgilendirirseniz cok sevinirim.

Uzman doktor

Bu konuda tedbiri elden bırakmayın fakat gerekli muayenelerini yaptırın. Geçme ihtimali yüksektir.

serpil

mrb doktor bey benim dilimde 2 yıldır geçmeyen ama araara hafifleyen yaralar var dilimin komplesi yarık ve bembeyazağzımda protez dişler ve dolgular var ayrıca ağır anemiyim çikolata yesem sızlıyor acı çokseverdim artık yiyemiyorum domates yani herşey sızlatıyor sadece su içerken rahatım dişlerime değdikçe kesiliyor gibi oluyor sızlıyor

Uzman doktor

Bu konuda görmeden birşey demek yanlış olur. Eğer bunlar AFT ise altta yatan dahili nedenlere bağlı olarak çıkabilirler. Araştırılmalıdır.

mehmet

Hocam merhaba benim dilimin sol kökünde yara gibi bir şey oldu dilimde yanma ve uyuşma hissi hissediyorum yemek yerken çok acıyor bunun için ne yapmam gerek ağız gargarası vs kullanmalımıyım

Uzman doktor

Ne yepmam gerekirden ziyade Bir Noroloji uzmaninin gormesi iyi olur.

fatih

bir haftadır dilimden oluşan yaradan dolayı uyuyamıyrm da bişy yedimde yok yurt dışındaym ve burda ilaç amlaya gövenmiyrm bana ne önerirsinz yapmak için hocam

Uzman doktor

Tuzlu su ile gargara öneriyorum.. Tabiki doktora muhakkak gidiniz.

mujgan

doktor agzimda coklu yaralar var yardim eddinv

Uzman doktor

Müjgan hanım.. Tekrarlayan ağız içi yaralar nedeniyle çeşitli vitamin, mineral eksiklikleri araştırılmalı ve Behçet hastalığı açısından değerlendirilmelidir. Tedavi sonuçlara göre planlanmalıdır.

serhat

Hocam merhaba dilimin uzerinde bogaza dogru kirmizi sigiller var.ayni zamanda beyaz doktor bana mantar oldugunu soyledi bu aralar inanilmaz stresliyim o sigiller mantarda cikar mi?ya da sitresten cikiyor olabolirmi

Uzman doktor

Dilde kırmızı noktalar normal, balgamı görmek lazım, sabahları tükrük ile karışık kan diş eti hatalığı olablir. geçimiş olsun

serhat

Aslinda 1hafta once dilimi fircaladim ondan sonra basladi bir haftadir gecmedi aldigim bir hberden doayi deamli cay ve sigara tuketiyorum stres beni bu aralar mahfetti uyku duzenimde bozuldu tam kendimi toplarken dilim canimi sikmaya basladi.ilac kullanmaya basladiktan sonra beyazlik kayboldu lakin sigiller kaybolmadi bogaza yakin bir noktada varlar sizce ne olabilir mntqrmi?stresmi?yoksa baska bir hastalikmi ne olur yardim edin

Uzman doktor

Muhtemelen stresten kaynaklı yaralar olabilir.

eren

mrb hocam 3 gündür boğazım ağrıyordu ıkı gündürde dilimin sol kenarında ortasına doğru olan kısmın de beyaz bi kabarcık çıktı ve dilimi oynattığımda dişime değdiği zamanda ağraı yapıyor neden olabilir ?

Uzman doktor

Bu aft tuzlu su ile gargara yapabilirsiniz. Bir kaç güne kadar eçecektir.

yunus

Slm hocam dilimin alt tarafında uzun ince kırmızı bir kabarcık oldu ağrı yok ama yemek yedir mi yor ne yapmalıyım saygılar

Uzman doktor

Türük bezi kisti olabilir KBB Doktoruna muayeneye gitmelisiniz

EDA KORKMAZ

Merhaba benim dilimde yaklaşık 3 aydır hiç geçmeyen yaralar var. Özellikle sınav dönemleri (stres yaptığımdan olsa gerek) daha çok görülüyorlar.
Herhangi bir hastalığım olabilir mi yoksa sadece stresten midir?

Uzman doktor

Stres bu durumun en büyük etkenidir. Aynı zamanda bir hastalığında belirtisi olabilir. Kulak burun boğaz uzmanına danışın.

tuba

Merhaba ben40 yaşındayım romatizma ilaçları kullanıyorum bana haftada 4tane alacağım ilacı günde 4 tane vermişler bundan dolayı karaciğer emzimlerinde yükselme olmuşbuda Ağzımda yara çıkmasına sebeb oldu hastanede 3litre serum verdiler ama hala filimde bir iyileşme yok yanaklarimda da var yara resmen delindi neyapmam veya hangi bölüme gotmem gerek1ay oldu geçmiyor yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler

Uzman doktor

Kulak burun boğaz uzmanına danışabilirsiniz.

aysel

merhaba benim dilimde kendimi bildim bileli yara var yarık seklinde ve bazen beyaz kabarcıklar olusuyor ozellikle domates ceviz yedigimde cok acıyor vitamin ilacı kullanıyorum bir aydır ve yaralar gecmiyor iki ay kullanmam gerekiyormus ne yapmalıyım?

Uzman doktor

Skrotal dil veya harita dil olabilir. Bunlar yapısaldır. Dilde ki derin oluklarda enfeksiyon gelişme riski vardır. Beyaz kabarcıklar mantar enfeksiyonu olabilir.
Dermatolojik muayene ve gerekirse lezyondan mantar araması yapılmalıdır.

Filiz

Merhaba,

Dilimde 3. Dür tekrarlanan yaralar varise resimlerini nasıl gönderebilirim?

Uzman doktor

sitedeki mail adresimize gönderebilirsiniz.

zehra sude

doktor bey benim annanemin dilinin üstünde boğazına yakın, mercimek büyüklüğünde 4-5 tane kabarcıklar çıktı yutkunurken engel oluyor neden olduğunu söylermisiniz ve annanem ne yapmalı?

Uzman doktor

Zehra hanım ağız içerisinde yapısal değişiklikler ağız kanserinin habercisi veya ön lezyonları olabilir. İhmal etmemeli, erken dönemde Üniversite hastanelerinden birinde dişhekimliği fakültesine başvurmanızı ve sigarayı kısa sürede bırakmanızı öneririm. Geçmiş olsun.

Beyza

Doktor Bey merhaba.Bende diğer arkadaşlar gibi ağız içinde ve dil üzerinde oluşan yaralardan çok şikayetçiyim.Damaklarımda oluşan yaralar en az 10-12 gün sürüyor ve kocaman bir acıya dönüşüyor.Şimdide dilimin üzerinde daha önce hiç karşılaşmadığım türden bir yara var.Sanki normal dil yarasının daha büyüğü gibi.Bu gibi ağız içi ve dil üzerindeki yaralara kesin tedaviler var mı?Varsa söyler misiniz?Ama mümkünse ilaç olmasın çünkü ilaçlardan nefret ediyorum!!!Ayrıca vücuda verdiği zararlarda gerçekten çok büyük benim için.(Ayrıca henüz 13 yaşındayım hayatım boyunca bunlarla uğraşmak istemiyorum)

Uzman doktor

Vücudunuzun direnci düştüğünde, aşırı güneş ışınlarına mahruz kaldığınızda ateşli hastalıklarda, uykusuz ve düzensiz beslenme alışkanlıklarında bu vücudunun dışa vuran bir reaksiyonudur. Hemen hemen her insanda buna benzer epkileri vücudu tarafından gösterilir. Maalesef bu hastalıkların tedavisi yoktur.

melis

dilimin sağ ucunda yara çıktı yemek yiyemiyorum bu neden olabilir sizce ne iyi gelir?

Uzman doktor

Tuzlu su ile gargara yapabilirsiniz. AFT ler ağrılı olabilir ve birşeyler yenip içilirken ağrı yapabilirler.

nesrin

12/08/2010 doğumlu kızım 2 haftadır kızımın dilinde kabarcıklar oldu k.b.b da götürdük cildiyeye de ama iyileşme olmadı resimlerini de çektim gerekirse yollarım şimdiden teşekkür ederim

Uzman doktor

Nesrin hanım.. Kızınızı bir üniversitenin diş hekimliği bölümüne götürebilirsiniz.

Ümit

Hocam benim dilimin üstünde sivilceye benzer beyaz seyler cikiyor neden olabilir hocam tesekrler

Uzman doktor

Ümit bey.. Anlattığınız kadarıyla bunların kötü bir hastalık olma ihtimali çok çok zayıf. Zaten muayene sırasında görüntü kendini belli eder. Bazen dilin üstünde geçirilen üst solunum yolları enfeksiyonları sırasında ya da vücut direncinin düştüğü durumlarda bu tip lezyonlar çıkabilir. uzun sürerse küçük bir parça alıp incelemeye gönderilebilir.

melis

yaptım tuzlu su ile gargara ama pek faydası olmadı ağzımda da aftlar çıkıyor neden çıkıyor olabilir.

Uzman doktor

Bu konu hakkında geniş bilgiyi bu yazımızdan okuyabilirsiniz. AFT Nedir ? Dudak Uçukları, Dudak Uçuğu Neden Çıkar ?

sibel

Merhaba, benim ağzımın iç kısmında yanaklarımda ve dilimde beyaz kabarcıklar oluştu ve bu kabarcıklar yaklaşık iki bucuk aydır varlar, bazen daha çok belirgin oluyorlar ve rahatsız ediciler
Sebebi ne olabilir? Ağız kanseri olabilir mi acaba?

Uzman doktor

Sibel hanım Behçet hastalığında ağız haricinde gözde ve genital bölgede bazı bulgular olur. bahsettiğiniz beyaz plaklar candida dediğimiz mantar enfeksiyonunu düşündürüyor. Ağızdaki mantar enfeksiyonlarının ardında vücüut direncinizi düüren başka rahatsızlıklar olabilir.Üniveriste hastanelerine çene cerrahisi veya dermatoloji kliniklerine başvurabilirsiniz.

Aysima

Hocam bnm kizim bes aylik ilk zamandan beridir agzinda pamukcuk vardi surekli beslenme sorunumuz vardi emmeyi reddetme ilac kullandim dil ustunden gecti bende kurtulduk saniyordum kizim iki aydir tamamen emmeyi reddediyor biberonla mamayida reddediyor ac. kaliyor sanki yutkunamiyor dun ilkkez dilinin bogaza yakin yerinde v seklinde ustuste sagdan sola yarim ml lik kipkirmizi yara gibi cizgi sekline boydan boya iki tane ardi ardina kabarcikli seyler oldugunu farkettim demekki agrisi war ondan beslenmeyi reddediyormus vucudundada kirmizi sivilce sekli kabarciklar olusuyor hergun yineliyor bazilari sonerken bazilari cikiyor neden olabilir bu yaralar lutfen yardimci olur musunuz

Uzman doktor

Aysima hanım Bu gibi durumlarda dilin iltihabi durumlarını, glossit, araştırmak gerekir ki; en sık nedeni vitamin eksiklikleridir. Bu yönde bir doktor değerlendirmesi gerekir. Bir kulak burun boğaz uzmanına kızınızı göstermenizi öneririm..

Kaan

Dilimin altında sağ ve sol taraflarında çıkan baloncuklar dil renginde tane tane yan yana hepsi , büyüme tehlikesi varmı ve eski halimi almam ne kadar sürer ??

Uzman doktor

Kaan bey muayene etmeden yorum yapılamaz KBB Doktoruna başvurun

merve

doktor bey bende 2-3 seendr bir türlü geçmeyen ağız içi ve dil yarası var..
yara oluşuyor. geçiyor bi kaç gün sonra tekrar. ne yapmalyım.. alerjim mi var acaba 🙁

Uzman doktor

Merve hanım eğer ağız yaraları sık sık oluşuyorsa tetkik yapılması gerekir. Bu bir hastalığın belirtisi olabilir.

olcay

Dilim de kuck sivice gibi yaralar var ve doktor tavsiye si üzerine vitamin ilaci verdi ilaci kullandm am zamanla yine o yaralar ortaya cikti yedigm yemk ten tatalamiyorum…

Uzman doktor

Olcay bahsettiğiniz şikayetlerin dermatolojinin önemli bölümlerinden olan ağız hastalıklarının önemli bir sorunu. çeşitli hastalıklara eşlik edebilir. detaylı bir şekilde araştırılması gerekir. en çok karşılaştığımız durumlar vitamin eksiklikleri demir eksikliği, sigara kullanımı vs. ancak takdir edersiniz ki öncelikle hastayı görmek gerekir. ondan sonra daha sağlıklı cevaplar verebiliriz.

onur

Merhaba Dr. Bey 23 yasindayim 3 gündür dilimin ucunda kızarıklık, kırmızı kabarcıklar ve uyuşma var. Uç kısmın üstlerinde ise beyazlık var. Altlarda bir şey yok. Uyuşukluk çok az miktarda ama hissedilir derecede. Ne yapmalıyım hangi polikilinige basvurmaliyim

Uzman doktor

Onur bey. harita dilinin nedeni bilinmemektedir.elindeki ekzama ile bir ilişkisi yoktur.zaman zaman harita dili görünümü ortaya çıkar ve sonra kaybolur.endişe etmeyin. uyuşma için bir nöroloji uzmanına görünebilirsiniz.

dniz

iyi günler dilimde anlayamadığım bir agrı var yutkunrken konusrken ağrı yapıyor iki gündür böyle önemsemedim geçer diye sizce ne yapmayalım

Uzman doktor

Kulak burun boğaz uzmanına danışabilirsiniz. Yada bir nöroloji uzmanına görünebilirsiniz.

nazmiye

Merhaba doktor bey.Benim ağız içinde yanak,dil ve diş etimde yarık şeklinde yaralar çıkıyor.Neredeyse 1 hafta kalıyor şekil değiştiriyor ve inanılmaz bir acısı var bırakın yemek yemeği konuşamıyorum bile 1 çıktı mı 3 4 yerden birden çıkıyor.iyileşince 1 2 gün geçtikten sonra tekrar çıkıyor.doktora gittim herhangi bir ilaç vermediler behçet hastalıgı olabilr diye tahlil falan yapıldı ama çok şükür sonuçlar temiz çıktı.Acaba neden bukadar sık çıkıyor olabilir.

Uzman doktor

Vücut direncinizin zayıf olmasından dolayı, vitamin eksikliği vb. durumlardan dolayı olabilir.

Harun

Iyi günler doktor bey benim dilimin kenarında yuvarlak cisim çıktı aynı sivilce gibi ama bu olay uzun zamandan beri var yaklaşık hemen hemen 7-8 senedir var hiç bir ağrı yok son buzamanlarda dilimin öteki yanına ve bagdemcik tarafına kadar sıçradı acaba bu konuda bana önerebileceginiz bir tedevi şekli varmı ? Yardımcı olursanız teşekkürler Allah’a emanet olun salon

Uzman doktor

Bu durumun tedavi edilerek geniş çaplı araştırılması gerekiyor. Bir hastalığın belirtisi olabilir.

fazilet

doktorum dilimde bir buçuk aydır üstü beyaz damar şeklinde çizgiler oluştu ağrısı yok ama geçmiyor neden olabilir nasıl geçer

Uzman doktor

Fazilet hanım.. Coğrafi dil olabilir. Tedavi edilmesi gerekir. Hepatit A ve billuribin testinizin ayrıntıları önemli. GASTROENTEROLOJİ uzmanı ile görüşmenizi öneririm.

sergen

Doktor bey bende haftada 1 dilin yan arka bölgesinde yaralar çıkıyor.. Bunun sebebi nedir ? Ne yapmaliyim her hafta bıktım dil ağrısı çekmekten..

Bekir

Hocam, dilimin sol alt kısmında 2. Defa kendiliğinden kan toplandı.gece saatlerinde dilimde şişkinlik hissettim. Aynaya baktığımda şişliğin gittikçe arttığını ve kan topladığını gördüm.1 gün sonra kan dağılmıştı ve yara olmaya başladı. Fotoğrafını göndermek istiyorum.Nedenini öğrenebilirmiyim. Teşekkür ederim.

doktorbey benim yeğenim 1.5 yaşında ağzında 6 aydır yaralar oluşuyor antibiyotik tedavisi gördü bir süre geçti tekrar başladı doktor enfeksiyon diyor ama sizce ne yapmalıyız

saadet

merhaba doktor bey
benim dilimde sürekli yara çıkıyor hiç iyileşmiyor yaklaşık beş yıldır böyle ayda en fazla bir hafta iyi oluyor sonra yine tekrar ediyor
doktora gittim damaklarımda sorun olduğunu sölediler lazerle damak tedavisi uygulandı fakat hala aynı durumdan şikayetçiyim
hiç iyileşmiyor yemek yiyemiyorum çok zayıfım çokta canımı acıtıyor
ne yapabilirim bu konuyla ilgili yardımcı olabilir misiniz?
teşekkürler

nuran

Doktor bey benim ağzımda 2 yıldır hiç durmadan aft çıkıp büyüyo ve bunlar üstlerii beyaz olupp herhangii birşey kullanmazsam büyüüyo kapanmıyo doktora gittim ve vücudumun artık onları yara gibigörmediğini benmsediğini söyledii her türlü sprey antibiyotik kullandm ama olmuyo behçet hastasımıyımm diyede baktılar ama değilmişim vitamin eksikliğimde yokmuş sizce ne olabilir şimdide suratımda önce bir kızarıklık vardı sonra iltihaplı yara oldu sizce kötü birşey varmıdır

Uzman doktor

Behçet hastalığı olabilir. Bu nedenle bir kulak burun boğaz uzmanına yada nörüloji uzmanına danışıp tedavi olabilirsiniz.

budak

merhaba doktor bey
diş tedavesi yaptırdım üst ve alt arka kısımlarda köprü yapıldı ara sıra aft oluyordu tedaviden öncede oluyordu kendiliğinde kayboluyordu.Sigara kullanmayı bıraktkdan sonra(yaklaşık 20 yıldır kullanıyordum) dilimin bazen alt bazen yan bazende üst kısmında sürekli kızarıklar oluyor kayboluyor tekrar bitmeden çıkıyor bu alt protezin köprünün olduğu kısımda %95 dilimde ara arada yanak iç kısmında.önce kızarıklar oluyor sonra küçülerek beyaz oluyor hava aldığı zaman yada temas durumunda acı veriyor.yardımcı olursanız sevinirim

hande

Hocam acil Yardımınızi bekliyorum benim dilimde 2 yıldır geçmek bilmeyen oyun şeklinde yaralar oluştu dilimin yan kısımlarında oluşan derin ve oyun şeklinde nereye gitmesinin

Gitmeliyim ne yapmalıyım baba yardimci olun lütfen

zeynep berre

hocam iki aydır dilimin kökünde yan tarafta papilla dediğimiz kısımdabi iltihaplanma mevcut. gitmediğim kbb uzmanı kalmadı ama o ağrı ve kabarcık bi türlü geçmiyor. askeri revirdeki dr patolojik açıdan incelenmesini önerdiği halde dr.lar gerek görmüyor. ağrı kulağıma da vuruyor. papilla iltihabı deninilip antibiyotik verildi her seferinde. ama ben çok korkuyorum. Allah korusun bu dil kanseri mi hocam yalvarıyorum yardım edin bi çocuğum var. 🙁

hande

Hocam yazdım ama cevabınız gelmedi lütfen yardım edin bende dil kanserinden supheleniyorum çok inanılmaz acılar çekiyorum bende bi çok doktora gittim fakat sonuçta yok alamıyorum siz birseyler söyleyin lütfen hocam yazımda biraz hatalar olmuş oyuk yaralar var üstü açık iki tarafta da yan kısımlarda bana yardımcı olun acil

zeynep

Doktor bey mraba dilimde kesikler var su bile icerken cok agriyo gargara ilaci kulla.dim gecmedi mantar ilaci verdi onuda kullandim gecmedi ne yapmam gerek lutgen yardim edin .

Uzman doktor

Zeynep hanım bu yaraların neden oluştuğu konusunda bilgi sahibi olmalısınız. Bu nedenle tedavi olmalı yada resimlerini çekerek bize gönderebilirsiniz.

Soner Genel

Sayın hocam
Bu gibi durumlarda PROPOLİS de iyi geliyor bir inceleyin

ahmet

Hocam mrb .dilimin uc kisminda muthis bir kasinti var surekli disime surtme ihtiyaci duyuyrm.beyaZ bir sekilde kabarti oluyor.dahiliye drna gittim cok ilac kullandim tedavi olmadi.uzun zamandir cekiyrm.hangi bolume muayane olmami onrirsinz.yada neuapmaliyim

Gökhan aras

Merhaba doktar bey 3 gündür dilimin özellikle sağ kenarında uçtan köke kadar kızarıklık konuşmamı ve yemek yememi zorlaştıran bir yanma ve ağrı oluştu şimdide sol tarafında aynı yanmalar oluyor önemli birşeymidir bilgilendirirseniz sevinirim.Şimdiden teşekkürler.

zeliha

Doktor bey agzimda ya da dilimde sürekli yara oluyor isirdigimdan mi ylmsa baska bi sey mi bilmiyorum ama dilimin en arkasi bugumlerde yutkunmami engelliyor

Uzman doktor

AFT olabilir. Yaralarınızın kontrol edilmesi gerekir. Tuzlu su ile gargara yapmayı denediniz mi hiç ?

Bahriye

Doktor bey.Dilimde dört yıldan beri yaralar çıkıyor.Başlarda kırmızı kırmızı halka şeklinde kabarcıklardı.Ağrısı yoktu.Akşam çıkıp sabah yok oluyordu.Bir zaman sonra iki gün yaralar durdu üçüncü gün geçti.Cilt doktoruna gittim.Tahlil yaptı ilaç verdi.Fayda etmedi.Daha sonraları kabarcıklar yaralar şekline dönüştü ve ağrı vermeye başladı.Yaralar uzun süreli kalıcı olmaya başladı.Yardımlarınızı bekliyorum.

Okan

Hocam merhabalar 5 gündür azı dişimin hemen yan tarafında iç kısımda beyaz görünümlü küçük bi yara var ve yemek yerken bişey içerken acı veriyor, günde 3 defa diş fırçalama ve gargara yapıyorum , fakat iyleşme yok gibi, hocam birde arada sırada dilde yanma oluyo sıcak içeceklerde yada diş fırçalarken, son olarak bademciklerim bildiğiniz davul gibi, senede 7 defa antibiyotik kullanıyorum, şimdiden çook teşekkürler

Okan

Hocam aile hekimimin verdiği gargarayla yapıyorum gargaramı, tuzlu suylamı yapsam aceba hocam, birde antibiyotik yazdı , boğazım feciymiş, kalp kapakçını etkileyen bi virüs müymüş neymiş hocam, anlamadım ama ına benziyo dedi, antibiyotiği 10 gün devam et dedi, ama o dişim yanındaki yara hiç geçme gibi bi belirti göstermiyo 3 gündür,

Uzman doktor

Okan bey doktorunuzun vermiş olduğu ilaçları kullanın.. Daha sonra kontrollerinizi yeniden yaptırın..

MUSTAFA

dil harita gibi olmuş sebebi ne acabab hocam

Uzman doktor

Mustafa bey.. dokunan yemekleri ,acı ,baharatlı,biberli yememeniz lazım.Dilinizin mikrop kapmaması için arada gargara yapmanızı öneririm. Ayrıca kulak burun boğaz uzmanına danışabilirsiniz.

fidel çetinyılmaz

Dilimi şiddetli bir sekilde ısırdım büyük bir yara oluştu nasıl bir tedavi önerirsiniz ?

ceren

doktor bey benim dilimde yaralar meydana geldi dilimin on kisimlarinda kirmizi renk yuvarlaj seklinde yaralar dilimin girtlaga yakin taradfinda beyaz beyaz noktalar olustu ve kabarciklar ve bu yaralar acimiyor korkuyorum.ne yapmaliyim

Uzman doktor

Behcet hastalığının habercisi olabilir. Kulak burun boğaz uzmanına tedavi olabilirsiniz.

mesut güngör

merhaba benim oglum 2.5ya§ında dilinin üzerinde yaralar oluşuyo ne yapmam gerekiye yardımcı olurmusunuz

Uzman doktor

Mesut bey bir pedodonti uzmanına götürürseniz geniş tedavi uygulayacak ve durum hakkında size bilgi verecektir.

sevil

doktor bey benim dilim boydan boya kırmızı yanık gbi yara neden kaynaklanmis olabir

Uzman doktor

Sevil hanım.. Oluşan yaraların kontrol edilmesi ve tetkik yapılması gerekmektedir. Görülmeden yorum yapalamaz fakat bu tür durumlar bir hastalığında habercisi olabilir. Kulak burun boğaz uzmanına yada bir dermatoloji uzmanına göstermenizi öneririm

CEMİLE

hocam mrb
bnimde dilimin en sonunda sivilce çıktı ve 1 haftadır geçmiyo napmam lazım

Uzman doktor

Merhaba cemile hanım Siğil, fibroma vs. olabilir. Ayırıcı tanı gerekir.

Ayşe

Slm benim dil altımda oluşan bir kabarcık var gün içinde 2-3 defa oluşup kendiliginden patlıyor acımıyor sadece kasılma gibi yapıyor. neden olabilir . muane olmak için hangi bölüme gidebilrim… kolay gelsin

kesfettin

Slm benim bir yaşında bir oğlum var Hidrosefali hastası bu çocuk sürekli hasta oluyor ve agzindada yarar lar oluşuyor bun sebepleri nelerdir yada başka bir hastalığın habercisimi

makbule

Doktor bey dilimin ucunda kan toplanıyor özelikle yemek yerken bu dilim neden böyle oluyor

öner

iyi çalışmalar doktor bey benim sorunum yaklaşık 1 yıldan beri devam eden dil ve yanak ve dudak içi yaralar sürekli bitmek bilmeyen 1 veya 2 tane mutlaka yara çıkıyor kenacort kremi ve gargara kullandım ama o sadece günlük acıyı ve dindiriyor… 2 veya 3 gün sonra aynı yara tekrar çıkıyor sizin öneriniz nedir ?

hasan

iyi günler benim sorunum yaklaşık 6aydır dilimin üstünde dökülmeler kızarıklık ve çatlaklıklar var yardımcı olursanız sevinirm isterseniz resimde yollayabilirm

aleyna

Benim agzimda silimde yangimda (icinde )annem bana karbonati yaraya deydur dedi biraz yaniyor tabi ama agriyi durduryor ve yarin yaradan eser kamiyor bu karbonat zarar vere bilirmi bana bilmek istiyrum yanigeciyir ama tekrarliyor suan dulimde var da ulkel bir cizum yolunuz varmi

Uzman doktor

Aleyna. Diş doktoruna gidiniz. Doktorunuz sizi bu konuda bilgilendirecektir.

nebiha

merhaba
benim dilimde yaklasık 15 yıldan beri kızarma sivilce olma şişme catlama oluyor. cok acıyo ve benı rahatsız ediyor. kkb ye gittim nezleden kaynaklandıgını söyledi.ilaç kullandım gecmedi. sonra bu yıl iç hastalıklara gittim mideden kaynaklanabilir dye endeskobi yapıldı. mide kapakcıgım da büzülme gastrit reflu var. ilac kullandım yıne gecmedi. şuan çok rahatsızım sebebı nedir?

Uzman doktor

Durumunuzun geniş çaplı tedavi edilmesi gerekiyor. Başka bir hastalığında nedeni olabilir. Behçet hastalığıda olabilir.

nebiha

ayrıca kan toplamada oluyor. yardımcı olursanız sevinirim.

Doktor bey 13 yasındakı cocugumda dudaklarına dıs etlerınde vede dıllerınde bazen yara cıkmaktaydı.Supradayn all-day dıye bır hap kullanmaya basşla bu yaraalara cok ıyı geldı afakat bu hap bıttıkten sonra her ne olduysa dılerrınde bunlardan cok cıkmaya basladı be dılının ucuna yayıldı Bunlar Zaman buyup yayılıp dıs etlerı ve duduklarına kadar geldı geıremyoruz ne yapmalıyım ?
Cevaplarsanız mutlu olurum.

Uzman doktor

Mehmet bey bu yaraların ne olduğu konusunda bilgi sahibi olabilmek için çocuğunuzun bir pedodonti uzmanı tarafından tedavi edilmesi gerekmektedir.

Fatoş

Merhaba doktor Bey,yaklaşık on gündür dilimin üzerinde ufak kabarcıklar ve dilimde sızlama ve hassasiyet var.Ayrıca dilim şiş durumda,bu yüzden dilim dişlerime değiyor ve canımı acıtıyor.KBB uzmanını gittim glossit dedi,yapılan kültür alımı sonunda temiz çıktığını,mikrobik olmadığını söyledi.Fakat hiç ilaç yazmadı,bu bölümle alakalı değil,sebebinin bulunması lazım deyip gönderdi.Ben geçmeyince çok endişelendim,bana ne önerirsiniz ve bu hastalık tehlikeli midir? nasıl geçer? yardım ederseniz çok sevinirim,teşekkürler

Uzman doktor

Fatoş hanım.. Dilde 2 türlü hastalık olabilir
1-Dilin heriki yan kenarlarında uçtan-dil köküne kadar uzanan alanda üzeri açık yaralar—- kanser?
Ya da
2- Dil üzerinde yanma, kabuklanma, yarıklar, küçük kızarıklıklar vs bunlar yene-içilen, kullanılan i,laçlar, mantar, şeker gibi hastalıklar, yorgunluk stres ile ortaya çıkan sorunlardır önemli değil zamanla geçer
* Bununla birlikte uzun süre iyileşmeyen durum olursa başboryun kanserleri ile ilgilenen bir KBB uzmanına muayene olmanızı öneririm
Geçmiş olsun

hasan

iyi günler benim rahatsızlığım dilimde yaklaşık 6-7 aydır papilla dökülmesi kızarıklık ve çatlamalar var yurt dışında çalıştığımdan dolayı türkiyede bir hekime görünemedim yardımcı olursanız sevinirim isterseniz resimde yollayabilirim

öner

yaklaşık 1 yıldan beri devam eden dil dudak ve yanak içi yaralarım var… gargara,kenacort kullansam da sadece günlük acıyı dindiriyor sorun nedir sizce ?

Ahmet

Hocam dilimin önünde ve dilimin yan tarafında yarıklar var ufak baloncuklar var önemli bir şey mi doktora gitmeme gerek var mı korkuyorum

Uzman doktor

Ahmet bey yaşınız daha çok genç önemli bir hastalığınız olamaz bunlara AFT dir ve geçecektir.

Ahmet

yaşım 16 hocam

Selçuk

Merhaba doktor bey benim bundan 3 gün önce dil kökunun ust yuzeyinde 2 tane su kabarcigi gibi sivilce kadar bsy cikti bunun icin ana sagligina gittim gargara verdiler bunun bir yarari olur mu acaba teşekürler iyi çalışmalar…

Uzman doktor

Selçuk bey.. Evet tabiki olur. Gargara kullanımını devam ettiriniz.

Ayse

Hocam dilimde et beni gibi bir şey çıktı yemek yerken acı vermiyor rahatsız etmiyor
Fakat normal zamanda rahats edici ve can yakıcı oluyor sizce bu nedir

Uzman doktor

EFT Olabilir. Eğer belirli bir zaman geçmezse doktorunuza konu ile ilgili olarak başvurabilirsiniz.

selin

Doktor bey ben 19 yasindayim birkaç yildir dilimin yan kisimlari ara ara özellikle bazen muz yediğinde filan büzüşüyor birkac saate yakin agrıyor ve sürekli dilimin altında agzimin içinde disetimde aft cikiyor dilim bir bütün değil yarik yarik yan kisimlari çok kotu dilimi agzimdan cikartmaya utanir hale geldim ne yapmaliyim yardimci olun lütfen

Uzman doktor

Bu behçet hastalığı olabilir muhakkak testlerini yaptırınız.. Eğer Behçet testleri yapıldı ve negetifse aft dışında başka bir rahatsızlığı yoksa Colchicum dispert tablet 2×1 kullanabilir,3 ay kadar

Gökhan

Merhaba. 24 yaşındayım. kendimi bildim bileli en çok dilimin yan kenarları olmakla birlikte daha sonra tam ucunda yaralar çıkıyor. dilimin ucundakiler genellıkle aft diye tabir edilen beyaz lekeler yan kenarlarındakiler ise daha çok içi yarılmış yaralar şeklinde oluyo. onun haricinde dudaklarımın iç tarafındakı bölgede hem aft hem yara şeklinde sıklıkla çıkmakta. artık psikolojimi bozmaya bile başladı sizden yardım bekliyor. teşekkür ederim.

AZİME

dilimin ucunda bir kaç defa halk arasında dil ucu denilen aft gibi bir şey çıktı. kısa sürelerde iyileşti. fakat en son çıkan aft 5 aydır geçmedi. başlarda acı ve tat alma sıkıntısı vardı fakat zamanla geçti. dilimin ucunda beyaz renkli göz üzerinde çıkan arpacık şeklinde afta benzeyen 5 aydır iyileşmeyn bir yara var. neden olabilir ne yapmalıyım

deniz kocer

mrb.hocam eşimin 1yildir geçmek bilmeyen ağız dil yanak ağzının içinde çıkmayan yer yok Dr. gittik tahlil yapıldı herhangi busey çıkmadı evimizin neşesi gitti ne bir kahvaltı ne bir aksamyyemeği konuşamıyor salyasi akıyor çok cani yanıyor saka değil inanması çok zor belki ama durumu çok kotu ayin sadece burgunu iki günü iyiyiz ne olursunuz hocam bize yardımcı olun biz tikandik kaldık ve cokkorkuyoruz simdi bu sayfayı buldum belki bi umut olur NEOLUR bize yardim edin

eNes

iyi günler doktor bey benim dilimin önünde üst kısmında sadece sol tarafında kırmızılık oluştu şişme yok böyle yama gibi .yemek yerken hiç sıkıntı yok yalnız böyle sıcak bir içip dillini yakarsın ya öyle bi acı var sadece kac gündür geçmedi ne olabilir ??

Uzman doktor

Enes bey ağız içi mantar olabilir. KBB uzmanına tedavi olmanızı öneririm..

seda

merhaba kızım 3,5 yaşında ateş ve boğaz ağrısı başladı sonrasında dilinde ve dudağında kızarıklık meydana geldi. ve cok canı yanıyo yemek yemiyo karbonatlı su ile gargara yapsak bi zararı olurmu yoksa bi ilaç mı önerirsiniz lütfen acil cevap ???

Uzman doktor

Seda hanım ateşlenmeden dolayı yaralar oluşmuş olabilir. Geçmemesi durumunda tekrardan doktorunuza başvurunuz.

Sümeyye

Merhabalar doktor bey benim dilimde hep çizik çizik yarılma gibi seyler oluyordu ve hiç doktora gitmedim 5 ay önce dudagımda uçuk cıktı 3 gün sonra sabah kalktığımda boğazım baya bi şişmişti elledigimde cenemin altını balon balon şiş geliyordu Elime hissediyordum ondan sonra ertesi sabah bi kalktım dilimi kullanamıyorum konuşamıyorum yemek yiyemiyorum hem şiş hemde etrafi heryeri bem beyaz yarıklar sanki oyulmuş gibi doktora gitti 2 hafta antibiyotik serum verdiler öyle çıktım eskisi kadar değil simdi yemek yiyebiliyorum ama hala var ve doktor geçer zamanla diyo ama canımı cok yakıyo ve her ne yersem yiyiyim dilimin sag sol ucu oyuluyo gibi kıpkırmızı oluyor 5 ay oldu geçmedi sabah kalktıgımda dilim sag sol ucu oyulmus gibi bem bayaz resimlerini hep cekiyorum cok korkuyorum kanser olabilir kötü hastalık olabilir diye yurtdışında kalıyorum ve 1 yıldır burdayım dil bilmiyorum lütfen bana yardımcı olur kafam cok karışık. Teşekkürler şimdiden .

Uzman doktor

Sümeyye hanım.. Doktorunuzun gerekli müdahaleyi ve gerekli testleri yaptığını umuyorum.. Eğer gerçekten birşey olsaydı durum üzerinde durulurdu.

ahmet

efendim benim dilimde cok asiri sekilde yaralar cikti ve cok agriyo ara ara catlaklar seklinde ve kucuk beyaz nokta halinde, ben ulser tedavisi oluyorum TRIO tedavi paketi antibiyotiklrr kullaniyorum vucudun bu antibiyotikler karsisindaki zayifliginda mi acaba, ne yapmam lazim?

Sümeyye

Doktor bey sizin bi öneriniz veya neden niye olduğu hakkında birşey söyleyemezmisiniz ?

nil

Merhabalar ben 19 yaşındayım ve dilimin sol uç kısmında altına dogru içi beyaz etrafı kırmızı yara oluştu sanırım aft doktora gittim majezik oral sprey ve dencol diye iki ilaç verdi ama fayda etmedi daha önce de aynı yerde çıkmıştı pamuğa karbonat döküp bastım düzenli olarak ama 3 haftada zor geçmişti çok fazla ağrısı oluyo yemek yemede zorluk çekiyorum şimdi doktorun verdiği ilaçları kullanıyorum karbonat da sürüyorum 1hafta oldu ama hâlâ bi değişiklik yok yarada aynı yerde ikinci kez çıkmış olması da huylandırdı beni açıkçası farklı bir şeyin belirtisi olabilir mi yoksa bu kadar uzun sürede geçmesi normal midir yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

mert erkan

merhaba doktor bey
dilimin sağ ve sol taraflarında beyaz renkte ve sadece acı yemekler yeyınce yanan bişey var bu ne olabilir sizce nasıl giderilebilir?

büşra

Merhaba doktor bey, benim dilimde bir süredir yaklaşık 1 sene olmuştur dilimin her iki yanında baloncuk şeklinde yaralar var. yemek yerken çok zorlanıyorum napmam gerek. Teşekkür ederim şimdiden.

büşra

Merhaba doktor bey

sevilay

Hocam benim dilimin sağ sol kısmında içeri çökük yaralar var ve boğazında ağzımda yanmalar yapiyor neden acaba

Havva

Merhaba hocam benim arka dişimin yanında. Nohut büyüklüğünde et parçası var dilimdede yara var ama fazla derin değil oruç tutuyorum en yakın zamanda nasıl geçebilir… TEŞEKKÜR EDERİM

Uzman doktor

Havva hanım nohut büyüklüğündeki et parçası dişinizin apse yaptığının bir göstergesi olabilir. Mutlaka apse kurutucu ile kurutulup tedavisi yapılması gerekir. Bunun için en yakın zamanda diş hekiminize kontrol olunuz. Dilinizdeki yaralar tuzlu su ile gargara yapaıbilirsiniz. Geçmiş olsun.

ülkü

Merhaba benim annem akcigerinde yara var dediler baya oldu seker hastaligi bobrek kolestrol var annemin suan dosum ve agzimin icinde yara var diyo yedigimin tadini alamiyorum diyor lutfen bana yardimci olun …

ülkü

Lutfen yardimci olun hastaligindan dolayimi lutfen yardimci olun

basak

Slm hocam benim dilim 5 gundur kuruyu su iciyorum sma yine ayni bugun fark etim beyazlamis ve bogazima dogruda kabarciklar var resim atabilirim gercrkten endisrleniyorum

Uzman doktor

Başak bey bir diş hekimine görünün durumunuzun ne olduğunu tam olarak anlayamadım..

hüseyin

Hocam babam özellikle gece uyurken dilinde sanki elektrik çarpmış gibi bir hisle uyandığını ve dilinin kanadığı söyledi dilinde bu sebepten dolayı yaralar oluşuyor bu patlamaların sebebi ne olabilir yardımcı olursanız çok sevirim

Uzman doktor

Bunun cevabı tedavi sonrası verilebilir. Acaba dilini uyurken ısırıyor olabilir mi ?

ezgi

Dilimin ucunda kenarları beyaz içi çukur kırmızı bi yara çok acıyor evde tedavisi varmıdır? Bi çare lütfen doktor bey yemek yiyemiyorum.

Uzman doktor

Ezgi hanım.. Bu yaranın ne olduğu konusunda bilgi sahibi olmadan ilaç tedavisi verilemez.

ayberk

Merhabalar 6 yaşında bir oğlum var. Bazen dilinin üst uc tarafında lekelenmeler oluşuyor. Su anda kullandığımız bir ilac yok. Yakın zamanda da ilac kullanmadik. Tırnak yeme alışkanlığı var. Astım bronsiti var. Koruyucu kullanmiyoruz. Her hangi bir sikayette bulunmuyor dili ile ilgili. Lekelenmeler sanki derinin üstü soyulmuş gibi duruyor. Evde mikostatin var. Kullandığımız zamanlarda iyi geliyor. Ama neden kaynaklandığını merak ediyorum. Simdiden teşekkürler.

fatma

Merhaba..dilimin arka orta kisminda sertlik oluştu..bir buçuk aydir var..agrisi yok,.ilk önce tüy hissi oluştu daha sonra sertleşti..bazen iiyice yumusuyo yok gibi oluyor sonra yeniden sertlesito…haftada bi kez de kaniyo…ama çok az kan geliyor..gargara kullandim hala geçmedi acaba kanser belirtisi mi çok korkuyorum,….uç kez KBB te gittim yara yok dediler…acaba ne olabilir…yardimci olursaniz sevinirim…

buse

Merhaba 14 yaşındayım yaklaşık 6-7 yaşlarından beri dilimin tad alma yerinde çok çatlaklar var acı ve toz biberi fazla olan yemekleri yiyemiyorum dilimin rengi normalden biraz koyu doktora gideceğim ama hangi bölüm açıklar mısınız ? Ve hastalığın adı ne olabilir ? şimdiden teşekkürler.

Uzman doktor

Buse hanım bi,r diş hekiminide görükebileceğiniz gibi kulak burun boğaz uzmanına da görünebilirsiniz.

fazilet

merhaba doktor bey dilimin ucunda damar damar şekiller çıktı üstü beyaz 3aydır geçmiyor damarlar gitti yarıklar oluştu dilimdeki beyazlık geçmiyor dilimin köküne doğru beyazlık artıyor dil kökünde sivilceler çıktı nedeni nedir harita dil dediler mantar dediler ama korkuyorum bu nedir nasıl geçer

Uzman doktor

Söylenildiği gibi harita dil olma ihtimali yüksek fakat tam olarak bir teşhis konulabilmesi için muayene olmalısınız. Bir diş hekimine yada kulak burun boğaz uzmanına danışmanızda fayda vardır. İhmal etmeyiniz.

Gul

Hocam benim dilimin sağ kökünde kenar kısmında sanırım tad almaya yarayan yuvarlaklar var orda toplu iğne ucu kadar içi beyaz katı muhemelen sivilce var. Sivilce beyaz cevresi biraz kızarık. Bir sürü sey kullandım gecmiyor. Ben onu fark edeli 3 ay oldu. Ağrı sızı hicbir sey yok. Lutfen acil ne oldugunu yazarmısınız çok tedirgin oluyorum…

Uzman doktor

Gül hanım yarayı görmeden ne olduğu konusunda bilgi vermem mümkün değil fakat anlattıklarınızdan AFT olma ihtimalinin çok yüksek olduğu söylenilebilir. Fakat yinede bu kadar uzun süre geçmemesi düşündürücü.. İhmal etmeyin ve bir diş hekimine görünün derim..

Gul

Bahsettiğim bölge ekşi duyumsu cisimcikleriymiş hocam sivilce o bölgede…

sadi

Merhaba hocam benim iki gün üst üste ateşim çok yükseldi sonra dilimde yaralar çıktı su balancuğu şeklinde konuşmamı bile etkiliyor ne yapmalıyım

Uzman doktor

Bir cildiye mutehassisi a gitmenizi oneririm sorunun ne olduğu konusunda size yardımcı olacaktır.

OSMAN

Ben Samsun osman hocam dilimde yara cıkdı günde büyüyor ne yapmalıyım,hacam

Uzman doktor

Osman bey.. Çıkan yara hakkında biraz bilgi verirseniz ne olduğu konusunda fikir uyandırabilir.

Benzin

Merhaba doktor bey, benim dilimin kenarlarinda 2003 yilindan beri kucuk kirmizi yuvarlak yaralar cikiyor, bu yuvarlak yaralar buyuyor ve sonra harita sekline donup dagiliyor, harita cizgiler beyaz olup sonra kayboluyorlar bir kac gun icinde, daha once kan testlerini yaptim, vitamin, HIV (Aids virusu, herpes gibi testler hepsi temiz cikti, en son cildiyeyle gorustum cografi (harita) diler dil dediler, sizce nedir bu bunun caresi yokmu, vereceginiz yanit icin simdiden cok tesekkur ederim

yasin köse

benkendimi bildim bileli agzimin icinde yaralar cikar kendimi zayif hissettigimde .doktorlar merhem ,sprey veya mor gargara verirler ama hic biri bu problemi cozemedi bu hastalisin bi aşisi var mi bilmiuyorum lutfen yardimci olun

sevgi

annemin dilinin üzerinde 2 aydır kırmızılık var üzerinde de kabarcıklar var bu yaralar bazen söner gibi oluyor ve kızarıklık geçiyor bazen artıyor cildiye, plastik cerrahi doktorlarına gittik kötü bir şeye benzemiyor fakat parça almadan anlaşılmaz dediler sizce ne olabilir acıma veya rahatsız edici bir durum yok.

semih

merhaba doktor bey. ben 2 gun once sol alt taraftaki 20lik disimi cektirdim. sanirim agridan dolayi istem disi olarak dilimi sol dislerime yasliyorum ve bu yuzden cok aci cekiyorum. herhangi bir yara yok ancak dilimde olusan dis izlerinin arasi beyaz iltihap gibi sisti. sizce ne yapmaliyim? tesekkurler

Nevin

Mrb hocam
Benim dilimin altında küçük bir su kabarcığı oluşuyor. Sürekli oluyor ama sadece birtane oluyor. Ben bazen iğne ile patlatıyorum ama yine çıkıyor. Bu neden kaynaklanıyor acaba ?

zeynep

Merhaba doktor ağzımın içinde belli aralıklarla Aft çıkıyor çok acı çekiyorum hiç bir şey yiyemiyorum bunun nedeni ne olabilir geçmesi için ne kullanmalıyız lütfen yardım edin

gamze

Hocam dilimde ufak beyaz bir intehap çıktı ve 15 gündür var ama büyüme yok ve sadece bir yerde sizce bunun sebebi nedir?

gamze

Bide hocam ben sizin tavsiyeniz üzerine tuzlu suyla agzimi carkaladim bunu kac gun tekrarlamak gerekir

hasan kayalı

Hocam iyi günler bundan iki hafta önce diyare ve halsizlik vs olarak hastalandım ve dilim beyaz olmakla beraber dilimin ucu ve köşelerinde kırmızı kabarcıklar oluştu hastalık gecti beyazlıkta tabi ama dilimin orta kısmında sanki tahriş hissi var yemek bişe yediğimde orta kısım sertleşiyor gibi tahriş daha fazla oluyor sanki ne içsem onun rengine dönüşüyor o bölge dilimin köşelerindeki papilla denilen(doktor papilla demişti )kabarcıkların bazıları hafif büyüyor öyle kalıyor enfeksiyon uzmanına gittim çürük dişin diline hafif zedelemiş enfeksiyonu ordan alıyosun diyip antibiyotık ile bi ilac daha verdi kullan dişini cektir dedi acaba cektirdikten sonra bunlardan eser kalırmı veya bu dişle alakası varmı ilaçları kullandım sbeyazlıkdan hariç bi etki göremedim bi yardımcı olurmusunuz

Meryem Türkmen

Merhaba doktor bey benim oğlum 3 yaşında bugün dilinde yara farkettim ama dilindeki yara bir yerimizi sürtersinizde etimiz kalkar alttan deri görünür ya öyle acıyormu diye sordum hayır dedi bi zararı varmı kreşe gidiyor orda enfeksiyon kapmış olabilirmi bir doktora götürmemiz gerekirmi

turgut

Oğlumun dilinde bazen beyazlaşan bir yara çıkıyor yemek yiyemiyor doktora gitmekten çok korkuyor ne yapmalıyız sn.dr.

semra

hocam öncelikle bilgileriniz için teşekkür ederiz benim de dilimde alt olsun üst olsun küçük yaralar çıkıyor bazen baloncuk gibi oluyor ve dayanamiyorum ve koparıp kanatiyorum ve öyle rahatliyorum yeri geliyor konuşamıyorum aynı şekilde gene kanatiyorum ve iyleşmek bilmiyor bir iki gün iyileşiyor ve tekrar öyle oluyor doktora gittim ilac kullandım ama olmadı lütfen yardımci olun lütfen

mertol başkaya

Merhaba benimde dilimde cıkıyor ama sigara ictiğim zaman cïkmıyor nezaman sigarayı bïraktıģım zaman dilimde yara cıkıyor bunun sebebini anlayamadım vitamin eksiksizliğinden cıkdığını söylüyorlar yani b vitamini eksiksizliğinden kaynaklanıyomuş nekadar dogru bilmiyorum teşekkür saygılar

Uzman doktor

Mertol sigaranın bırakılması ile beraber oluşan yaraların mutlaka bir neden olmalıdır. Bunu yanlızca vitamin eksikliğine bağlamamak gerekir. Mutlaka kontrol edilmesi lazım.

hatice

Hocam bnm dilimde yaklaşık iki senedir yaralar var doktora gittim gargara verdi ve hala geçmedi.ufak kırmızı yuvarlak baloncuk şeklinde boğazıma doğru ilerliyor bazen uzun yarıklar oluşuyo ne hastalığı olabilir

doktor bey bn bugün dilime yanlışlıkla kabartma tozu sürdüm sonrdanda dilim yıkadım,çalkaladım,fırçaladım ama dilim hala kızarık ne yapmam gerek lütfen bn daha 12 yaşındayım yaaaa ne yapmam gerek

Merhaba Doktor Bey
Dilimde 2-3 ayda bir yaralar çıkıyor.Bu yaralar beyaz renkte olup çok büyük ağrılar veriyor.Ne yapmalıyım bilmiyorum? Yardımcı olur musunuz?

Uzman doktor

AFT dediğimiz bu yaralar uzun ve sık olduğu zamanlarda farklı hastalıklarında habercisi olabiliyor. Bu konuda bir nöroloji uzmanına yada bir diş hekimine görünebilirsiniz.

Kaan

Doktor bey benim yaklaşık 4,5 aydır dilimde beyaz yaralar cıkıyor ama birkaç güne geçiyor onla beraber ağızımın içindede yaralar cıkıyor ver o da birkaç güne geçiyor bir sıkıntı varmı?

Uzman doktor

Kaan yaşınız kaç ? Belirtmemissiniz.

hakan

Doktor bey merhaba, benimde dilimde 2 haftadir cok ufak beyaz bi parça gibi birsey var. Yasantimi yada yemek yememi etkilemiyor. Agrisida yok sanki dilimden bir parça kalkmis gibi. Eczaneden gargara ve ilac aldim sizce baska bisey yapmali miyim?

gökhan

Merhabalar. Benim dilimin altında arasıra gün içinde kan toplayıp mercimek tanesi kadar olduktan sonra patliyor.farkına bile varmıyorum bazen patladıgının. Bunun nedeni ne olabilir? Ne gibi testler yaptırmalıyım şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar..

Uzman doktor

Bir iltihaplanmadan kaynaklı olan bu sorunun temelinin ne olduğu araştırılmalıdır. Yaşınızı belirtmemissiniz. Bir nöroloji uzmanına görünebilirsiniz.

Kaan

16 yaşındayım ve hangi hastalıklararın habercisi olur?

Uzman doktor

Kaan sorunu pek anlayamadım.. Tekrardan daha ayrıntılı bir şekilde sorunu yenilersen seni bilgilendirmeye çalışacağım.

gizem

Iyi gunler dktr bey benimde dilimim hemen kenarinda beyaz bisey cikti we dilimin alt kisminda da beyaz sislk gibi bisey war bi haftayi gecti doktorada gitmedim acaba neseni pne olabolr korkmaya basladm konusurken hizettiriyom yasm 19

Uzman doktor

Gizem hanım aft acılı yanmalı bir süreç fakat bir kaç güne – haftaya geçecektir. Geçmemesi durumunda diş hekimi yada kulak burun boğaz uzmanına danışabilirsiniz.

merve

4 gündür dil yarası çekiyorum

merve

lütfen nasıl etkisi olur eczaneden iki farklı gargara var bunlar hiç işe yaramıyorlar ve şimdi TUZ VE KARBONATI deneyeceğim inşallah allahın izniyle geçer )

Uzman doktor

Merve nasıl bir yara oluştu ağzında

merve

çok acı çekiyorum……….

merve

doktorum nolur bana yardım edermisiniz ben 14 yaşındayım

vedat

selam dokdor bey. benım 5 yasnda 1oglm var 1gec ateşlendı
hasteneye gtrduk ınne verdıler antıbıyotıkle agrı kesıcı ınneyı yapdıktan snra ağzının ıcı yara oldu ve bipetle veryrz suyu vs ne yapmamız gerekıyor

Uzman doktor

Bir pedodonti uzmanına çocuğunuzu götürmenizde fayda vardır. İleride dişlerini içinde çok önemlidir. Bu ateşli hastalık dişlerinde sararmaya neden olabilir. Doktorunuz kontrollerden sonra size daha iyi bilgi verecektir.

fatih

Hocam merhaba. 26 yaşındayım. Dilimin her iki yanında da beyaz yaralar oluştu. Doktora gittiğimde gargara ve antibiyotik vermişti. Kullandıktan sonra geçti. Yalnız bir müddet sonra tekrar başladı. Ben yurtdışında yaşıyorum. İlaçların afını

Uzman doktor

Fatih aft olabilir. Kontrol edilmesi gerekir.

fatih

İlaçların adını hatırlamıyorum. Bana hangi antibiyotikle gargara kullanmamı tavsiye edersiniz yada ne yapmamı tavsiye edersiniz?

ugur

doktor bey kan tahlil sonucu herpes simplex type 2 <0.91 negatif mi positif mi anlayamadim?

sabriye

meraba doktor bey 2gündür dilimde yanmalar ve acı var ve sanki sıcak kaynar su içmişcesine dilim haşlanıyor beyaz alacalı bir görüntü ve küçük küçük kırmızı baloncuklar var en çokta sağ tarafı acıyor dilimin sizce bu neyden kaynaklanıyor

yusuf

merhaba kolay gelsin doktor bey.

yaklaşık 1 ayda 1 dilimin uç kısmında uçuk sivilce gibi bir yara oluşmakta doktor a her gidişimde ( praldyne ) diye bir ilaç verdi. ilacı kullandığımda geçiyor ama bu devamlı bir şekilde olması can sıkıcı boyutlara ulaşmakta bununla ilgili ne yapmam gerekiyor.

ali

İyi günler. Kız arkadşmla oral yolla birleşme sağladık. Ondan sonra dilinde beyaz kabarcıklar çıkmaya başladı. Ve her dokunma da cinsel organımın koktuğunu söylüyor. Bu mikrop mudur zararı var mıdır ve tedavisi nedir?

Uzman doktor

Cinsel bölgede oluşan yaralar yumuşak bölgelerde dudak vb. hastalıkların geçmesine neden olabilir. Bunun en iyi örneği uçuk virüsüdür. Bu tür hastalıkların neden kaynaklandığı konusunda araştırma yapılması, muayene olunması son derece önemlidir. Dermatoloji bölümüne muayene olmanızda fayda görüyorum.

yilmaz

Hocam benim dilim beyazladi parca parca agri yapmiyor yutkunurken zorluk yasiyorum arada dilime bastirinca aciyor ve gecmedi 1 aydan fazla bir suredir gecmiyor ve bu belirtiler cinsel bir iliskiden 2 hafta sonra meydana geldi

nejla

Mrhba hocam oglum 15 aylik dilunde surekli uc kismindan kucuk yuvarlak seklinde baslayarak yavasca buyuyen sonra gecip tekrar ayni sekilde cikan oyuklar oluyo nrdr acaba

nejla

Slm hocam brnim oglum 15 aylik surekli dilinde uc kisminda kucuk yuvsrlak bir sekilde baslayarak buyuyen sonra gecip tekrardan ayni sekilde bsslayan soyulmalar oluyo neden acaba

Uzman doktor

Nejla hanım bebeğinizi bir pedodonti uzmanına götürebilirsiniz. Yada kulak burun boğaz uzmanına anne sütüde dokunuyor olabilir.

Binnur

Mrh…Benim 2 gündür dilimin 4 te 1 inde hafif pembemsi kızarıklık var,sanki ısırılmış gibi de çizgi şeklinde net bir kırmızılık var,kaygan bir zemin hissi veriyor pütürlü değil yani ve uyuşma var sanki hafif ağrı var.ne yapmalıyım doktora gitmeli miyim bilemedim?

ceren

Benim dilimin ucunda yara cikti cok aciyor aksam uyuyamiyorum ve yemekte yiyemiyorum. Tanflex sikiyorum ama uyusturmuyor bile ne yapabilirim

süleyman

İyi günler. Benim dilimin altında ve uç kısmında 2mm çapında içi kan dolu baloncuk oluşuyor(rahatsız olduğum için patlattım). Bugün ikinciyi tekrarladı, bu bir tedavi gerektirir mi? Ve olası bir yada birkaç hastalığın belirticisiyse bu hastalıkların ismini alabilir miyim?

elif

Mrb benim annenin agzinda ufak ufak dilinde ve yanaklarinin kenarlarında beyaz beyaz yaralar gargara ve evde karbonat falan denedik ama geçmedi acaba ciddi bi rahatsizlik midir neler yapılabilinir yardimci olabilirmisnz

Uzman doktor

Anneniniz yaşının ilerlemiş olduğu göz önünde bulundurularak ağızda çıkan yaralarında ciddiye alınmasını öneririm. Bu tür yaralar diyabet ve kanser gibi hastalıkların başlangıcı olabilir.

elif

Ve aci biber baharatli sicak şeyler yediğinde cani cok aciyor

yaren

yaşım 14 dil veya ağız yaram oluyor 2 hafta sürüyo yaram 1-2 hafta sonra tekrar yara oluşuyor bunun için ne yapmalıyım

Gözde

3gun once ilk olarak dudağımın ortasında bir uçuk çıktı biraz oynadım ertesi gun sag alt tarafta çıktı ve ondan bir kac saat sonra dudağımın ortasındaki ucugun içindede bir tane daha çıktı ve 1gun sonra üst dudağımın ortasındada çıktı ve dun denize girmiştim dilimdede bir tane çıktı ve bir ön dişimin diş eti şişti gece yatarken nemlendirici sürdüm ve ucuklarım kabuklandı ve eskisinden daha az acıyor ne yapmalıyım arada ucuklarım çıkardı ama hiç bu kadar çıkmamıştı 3gundur biraz hastayım acaba o yüzden mi bu kadar cok çıktı

elif

kanser belırtılerı nelerdır

elif

sekerı bıraz yuksek cıkmıs sebebı bu olabılırmı

aylin

merhaba ben 18 yaşındayım dilimin sag ve sol kenarlarında sivilce büyüklüğünde agrısız beyaz ve kırmızı kabarcıklar var ne yapmalıyım

Uzman doktor

Aylin hanım aft dediğimiz yaralar zamanla geçecektir. Geçmezse kontrol edilmesinde yarar vardır.

Uğur

hocam dilimde 5 günden beri yara var.Küçük küçük nokta şeklinde yara var.Farhex Gargara kullanıyorum daha 3 gün önce başladım etkisi olmadı ne yapabilirim.

Uzman doktor

uğur bey aft dediğimiz yaralar kendiliğinden geçecek, geçmezse kontrol edilmesinde yarar vardır.

Uğur

Yaralar ufak ufak top gibi tam beyaz değil.

Uğur

Ben 12 yaşındayım.Zaten yemek yerken aşırı ağrımıyor.Kaç gün beklemeliyim geçmesi için ve hangi ilacı tavsiye edersiniz.

Uzman doktor

Uğur bu yaralar bir kaç güne kadar gececektir. Merka etme

Barış

2 gün önce dilimi ısırdım şimdi ısırdığım yerde bir yara oluştu konışmakta bile zorluk çekiyorum neler yapabilirim

burak

Hocam merhaba ben 25 yaşındayım.2 4 ay aralıklarla yanak içlerinde sayısı 1 i geçmeyen kan dolu kabarcık oluşuyor sizce bunun sebebi nedir teşekkür ederim..

DENİZ

dilde çıkan yaraları gargaradan başka ne ile geçiririz

demett

Merhabalar;
Hocam dilimin sağ tarafında dil ucuna yakın beyaz etrafı kırmızı ve şiş yara aynı gün dudağımında sol tarafında yara çıktı ertesi günde (dil kökümde ağrımaya başladı ilk kez bunu yaşadım..)canım çok yanıyor doktora gidince baştan savma iş yapıyorlar sıkıldım her ayın 2 haftası bunları yaşıyorum ben hangi doktor gerçekten ilgilenebilir acaba?

Sayın hocam merhaba,

Yılda bir kaç kez (belirli bir periyodu yok) uyku arasında dilimi ısırarak bunun acısıyla uyanıyorum akabinde de dilimin o kısmında aft çıkıyor, yemek yerken hatta konuşurken bile kelimeleri yuvarlamama dolayısı ile hayat kalitesinin düşmesine neden oluyor.

34 yaşındayım herhangi epilepsi gibi nöral bir rahatsızlığım bende soy ağacımdakilerde yok. yaralar bir kaç gün içinde geçiyor ama bu şiddetli acılı ısırmaları nasıl engelleyebilirim? hangi poliklinik bu sorunla ilgilenir?

Vereceğiniz bilgiler umarım burada aynı dertten muzdarip diğer arkadaşlara da faydası dokunur.

Saygılarımla

uçuğun fotoğrafı: http://www.picpaste.com/pics/DdVljb2j.1409213079.jpg

yüksel

mrb hocam benımde agzım da aftlar cıkmaya basladı 3 4 yıldır devamlı olan ve 3 ayda bır gorulen bı rahatsızlık oldu bende. bazen yanak etlaerınde bazen dudaklarda ve bazende dılımde cıkıyor ve bu bıfta bazen ıkı hafta suresınde bazen ılac kullanımı sayesınde bazende tuzlu su yardımıyla gecıyor. defalarca doktora gıtmeme ragmen verılen ılaclar hep aynı vıtamın hapları bazen krem bazen gargara ve agrı kesıcı ıle cozum olabılecegını soyledıler. ama malasef bunların faydasını goremedım. yardımcı olursanız sevınırım.

ensar

Doktor bey benim dilimin kenarlarını full düşünün böyle dalga dalga oluyor onlarda yara doktora gittim birçok ilaç verdi geçti. şimdi birdaha çıktı. Bu neden oluyor kanser riski var mi

rabia

Doktor bey ben bebekliğimden belli 3 4 yılda bir ağzım dilim yara oluyor ateşleniyorum ve günlerce yataktan kalkamıyorum şuanda öyleyim hiç doktora gitmedim bakılmak için acaba bu virüsten bende de olabilir mi ? Teşekkürler

sevval

Doktor bey Benim dilimde beyaz bisey cikti doktor bi jel Verdi AMA hic bir işe yaramıyor napıcamm yemek yiyemiyorum onerdıgınız bır sprey varmı acaba ??

sevval

Dilimde beyaz bisey cikti doktor jel Verdi ama hicbir ise yaramıyor onerdıgınız Bi sprey varmı

hocam ben 10 yaşındayım dilimde uçuk çıktı ne yaparsam geçer

hocam ben 8yaşındayım dilimde uçuk çıktı ne yaparsam geçer

pardon8

Hüseyin

Hocam ben asitli bir şeyler içince aft çıkıyor şimdi araştırınca aft olduğunu gördüm ve öğrendim içi beyaz dudakta 2 dilde 3 yaram mevcut yemek yedirmiyor su bile içir miyor nasıl bir tedavi önerirsiniz? en iyi tedavi sizce nedir?

Şebnem

Doktor bey benim dilimde sürekli Aft çıkıyor bazen o dar büyük cikiyoki dilimin yarısını kaplıyor dilimin altına bile taşıyor tuzlu gargra yopiyorum ama ise yarimio ama tuz basıyorum biraz uyuşturuyor ama oda fazla uzun sürmüyor eczaneden ilaç aldım o bile ise yaramıyor sizce ben ne yapmalıyim

Uzman doktor

Şebnem hanım bu tür geçip tekrardan çıkan aft yaraları birtakım hastalıkların habercisi olabiliyor. Bu nedenle geniş bir tedavi uygulanması gerekicektir. Oluşan yaraları öncelikli olarak bir kulak burun boğaz uzmanına gösterebilirsiniz.

gülay

oğlum 5 yaşında ve dilinde nerdeyse bir leblebi büyüklüğünde yara çıktı ne yapmalıyım

Uzman doktor

Bir kulak burun boğaz uzmanına çocuğunuzu tedavi ettirebilirsiniz.

volkan

Doktor bey benım nişanlımın dilinde de bi yara cıkıyor bız acıl doktoruna gittik bu gecici bişe olacağını söledi ama tekrar cıkabilirde dedi bunun nedeni iç bi hastalık olabilir dedi bunun içi ne yapa biliriz hangi bölüme başvurabilirz yardımınızı bekliyoruz?

Uzman doktor

Ahyır volkan bey geçicektir. Endişe etmeyiniz bu aft dediğimiz yaradır.

selim

Benim dilimde beyaz bir sey var bu yaklasik4 yildir var ben 2 sene once kopardim bir daha cikti ve dişledigimde cok kotu bir aci veriyp ne yapmaliyim

Uzman doktor

Selim bey neden bilmediğiniz bir yarayı koparma gereği duyuyorsunuz. Yaranızla oynamayınız. Bu kadar uzun süreli olması bir hastalığın habercisi olabilir Hatta oynamanız ve koparmnanız bu hastalığın yayılmasına neden olmuş olabilir. Mutlaka bir kulak burun boğaz uzmanına tedavi olunuz.

melısa

doktor bey 4 5 gundur dilimin ucunda yara var su bile ıcemıyorum duzgun agrıda yapıyor bademciklerm iltıaplanms doktor ondan dedi gargara verdı ama ise yaramıyo agrıdan ôluyorum yardım edın

Uzman doktor

Kulak burun boğaz uzmanına danışmanızda fayda vardır. Kontrolleri sonrasında durumunuz hakkında bilgi verebilir.

Tuğçe

İyi günler. Ben on sekiz yasindayim 3 yildir dilimin üstünde yaralar cikiyor yemek yerken hatta konuşurken aci cekiyorum iki kere doktora gittim ve gargara verdi hic bir ise yaramadi evde kendi tedavilerimle düzeltmeye calistim ama bir gün gidiyorsa uç gün yara gerçekten korkuyorum yardimci olursaniz çok sevinirim.

Uzman doktor

Tuğçe hanım bu türlü sürekli olarak tekrarlayan yaralarda geniş bir tetkik yapılması gereklidir. Bu tür yaralar başka hastalıklarında habercisi olabilir.

selin

Benim dilimde yara cikti çevredeki kişilerin söylediklerini uyguladim karanfil emdim karadut pekmezini agzimda beklettim doktorun tavsiye ettiği ilaclari demedim gargara yaptim ama bir turlu geçmedi bunun için başka neler onerebilirsiniz

Uzman doktor

Selin hanım bu yaralar ne kadar süredir var ?

Mehmet

hocam abimin dilinin üzerinde beyaz kabarcıklar var küçük küçük onlar bazen patlayıp kanıyor abimde çok korkuyo yapılan tahlillerde birşey yok ne yapmalıyız.

selim

Hocam ama ayni yerde bir daha cikti beni rahatsiz etmiyo hicbir acida vermiyo yemekte yiyebiliyom konusmamida engellemiyo ben hastahaneye gitmeyi dusundum ama nasip olmadi ne yapmaliyim doktor bey

Uzman doktor

Tekrarlayan yaralar bir hastalığında habercisi olabilir. Sağlığınız daha önemli doktora gözükmenizde fayda vardır.

Esma Erol

Doktor Bey,

Eşimin dilinin tam altında mercimek büyüklüğünde bir kabarcık var. Dün çıkmış ve acıyormuş. Neden olabilir acaba?

Uzman doktor

Esma hanım bir iltihaplanma söz konusu fakat yara görülmeden net bir şey söylenemez geçmemesi durumunda bir kulak burun boğaz uzmanına danışabilirsiniz.

Yudum

Merhaba doktor bey ağzımda ve iç yanak bölgemde sürekli yaralar oluşuyor.Bir eczacıya verebileceği bir ilaç olup olmadığını sorup yaralarımı gösterdim.Piraldyne diye bir ilaç verdi.Lakin geçirmiyor.Ama yaralarıma bakıp dişlerimi çok sıktığımı ve dilimin dişlerimin şeklini aldığını söyledi.Sanırım uyurken ısırıyorum.Ama bu yaralar çok şiddetli bir ağrı yapıyor.Yemek yiyemiyorum hatta su bile içemiyorum.Önerebileceğiniz bir şey var mıdır?İsterseniz fotoğraflarını da yollayabilirim.

ensar

Benim dilimde sürekli uçuk değilde şişkin yaralar çıkıyor . Doktor asit dedi 1 aydır kola içmiyorum ama 1 hafta geçiyor sonra bir daha önemli mi sizce

Uzman doktor

Burada doktorunuzun dediklerini uygulamanız gerekiyor. Dokunan ve alerji oluşturan gıdalardan uzak durmanız gerekli..

Bahadır

Merhaba 2 haftadır dilimde sararma ve ortasında da kızarık şeklinde yaralar vardı şimdi ise dil köküne doğru kızarık baloncuklar çıktı dilimi oynattığımda acımaya başladı.ne yapmam konusunda yardımcı olabilirmisiniz?

Uzman doktor

Bahadır bey bu bir alerjik reaksiyon yediğiniz bir şey dokunmuş olabilir. Bu yaralar ne kadar süredir var.

Şahin

Hocam 2 yasında ufak bi kardeşim var düşüp. Dilini kesmiş dikişlik bi durumu yok ama enfeksiyon kapmış ne yapabiliriz hangi ilacı kullana biliriz

Uzman doktor

Şahin bunun için kulak burun boğaz uzmanına gitmenizde fayda var.

Bahadır

Doktor bey net emin değilim fakat 2 haftadan fazla oldu mail adresi vermeniz mümkünse fotoğraf gönderebilirim

Uzman doktor

Bahadır bey eğer durumunuz 2-3 haftayı buldu ise kulak burun boğaz uzmanına gözükmenize fayda vardır.

Elif

Merhaba, son iki gundur dilimin sol kenarinda, ucundan koke kadar olmasada ortasini gecicek sekilde hafif beyazimsi ince bir hat seklinde dilim sisti, sisen yerin sonuna dogruda beyaz minik sivilceyi andiran bir kabarcik var. Dilim disime degdigi zaman agri hissediyorum, onun disinda konusurken ya da yemek yerken bir agri olusmuyor simdilik. Su anda yurtdisinda oldugum icin, doktora gitme sansimda yok. Bana yardimci olabilirseniz cok sevinirim, ilk defa basima boyle birsey geldi, ne yapacagimi bilemiyorum.

Simdiden tesekkurler.

hakan

doktor bey dilimin sağ yanında böyle parçacıklar var bi kez geçti ve bi daha çıktı burun kanamasıda olyor arada sizce ne olabilir???

Uzman doktor

Hakan bey görmeden birşey söylemek doğru olmuyacaktır. Kulak burun boğaz uzmanına yada bir diş hekimi uzmanına görünmenizde fayda var. Çünkü tekrarlayan bir yara…

Alperen

Merhabalar, dilimin altında baloncuk gibi bişey çıktı, 2,3 haftadır bende bulunmuyor, acaba ciddi bi sorun yaratır mı? Bişey yapmam gerekir mi?

Uzman doktor

Alperen bu baloncuğun neden olduğu konusunda bilgi sahibi olmak için bir kulak burun boğaz uzmanına görünebilirsiniz.

SONGÜL BABACAN

Merhabalar;
dilimin üzerinde yaklaşık iki aydır yaralar var ve ben naptıysam ne ettiysem geçmedi. Değerlerime baktı doktorlar ama normal çıktı herhangi bir vitamin eksikliği yok .canımı çok yakıyor yemek yerken sıcak soğuk sert baharatlı hiç birşey yemiyorum zaten yiyemiyorum da sebebi nedir hiçbir doktor bişey anlamıyor.Neden olabilir kanser belirtisi midir?

Kayahan

Merhaba doktor bey ben 14 yaşındayım dilimin yanında beyaz bi yara var iltihaplı gibi yemek yiyemiyorum acısından dilimi döndüremiyorum buna lütfen bi çözüm bulun tuz ve karbonat gargarası yaptım ama işe yaramadı siz ne önerirsiniz ?

serdar

doktor bey benim dilimde ayda bir kere ve ağzımdada ayda birkere bu yarlardan çıkıyor uçuk gibi sağa sola değidimi acıyor sıcak bişi yiyemiyorum yemek yerken acıyor bi türlüde geçmiyor ne yapmam grekli bunun için herhangi bir kan tewti falan gerekli mi yada bakılması gereken bi değer varmı teekkürler.

doktor bey dilimde çok küçük yuvarlak beyaz bir şey var çok acıyor yemek yiyemiyorum nasıl tedavi yapmalıyım

eda

Doktor bey öncelikle aylardır araştırdıği bu konuda sizden başka ilgili doktorla karşılaşmadım. Çok teşekkürler bu yüzden.
Doktor bey 26 yaşındayım dilimin ust kisminda kalın sarı bir tabaka orta kısımdan dil köküne kadar da koyu kahderneği tuylenme mevcut. Kaziyorum fircaliyorum gitmiyor. Artık dilimde tahriş olmaya başlamış olacakki yanma başladı. Bu durum aylardır devam ediyor. Açıkçası hangi bölüme gideceğimi de bilmiyorum. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

mura

slm doktorbey bir sorum olacakti dilimin yan tarafinda ortaya dogru iki uc aydan fazla bir suredir et benine benzer birsey cikti ellerin ustunde cikan et benlerine benziyor ilk gordugume oranla birazdaha iyilesmis gibi bunun ne oldugunu tsk

fırat

Sevgili doktor bey benimde dilimde yaralar çıktı..peki orhan gencebaydan dil yarası isimli şarkıyı dinlesem geçermi, bu tedavi yanlış diyorsanız önerecek başka şarkı varmı biliyorsunuz dil bu çok önemli bir çok işe yarar, bazen ipe götürür bazen ipten alır, tad alırız konuşma eylemin başrolüdur emme ve yalama işlemleri görür, duyu organıdır, , fakat kadınlar bazen bunu cinayet sebebi olarakta kullanır ayrıcaher kkadında mevcut olan ilkel ve çok tesirli silahdir bakın şu andada beni nasil konusturuyor görüyorsunuz.sozlerime son vermeden önce siz değerli doktorlarimiza sevgi saygı ve şükranlarımı sunuyorum. ya hastalıklar hic olmasın yada siz hiç eksik olmayın,, ya bayramlar hic olmasın yada her çocuğun bayramligi olsun ve et yesin herkes selametle doktor bey her yara dilimizde çıkan uçuk kadar önemsiz olsun inşallah. FIRAT EFE İŞLER…

Slm doktor bey benim dilimde beyaz bi et beni gibi bişey çıktı ağız ve diş sagligimada dikkat ediyorum konuşurken utanıyorum ağzımı açmak bile istemiyorum ve geçmiyor çözüm nedir ?

volkan

Slm hocam benim dilim yan alt tarafinda aft meydana geldi ne yapabilirim ve bu belli araliklarla tekrarliyor

ibrahim doğan

Selam doktor bey ben 40 yasindayim dilimin ucunda kenarlarında ve yanak içinde yaralar cikiyor ve en az bir hafta geçmiyor aayrica agzim çok kotu kokuyor özellikle sabahları ben bile kendi agiz kokumdan igreniyorum bu konuda yardimci olursaniz mutlu olurum saygilarimla iyi günler dilerim

ela

Hocam merhaba.ben 22 yasındayım benim dilimde sürekli beyaz tabaka oluyor ve ağzımda koku oluyor fırçalasam bile bir iki saat snra koku tekrar başlıyor.midede,bademcikte,bir sorun yok çunku kontrol ettirdim.agzımda dolgu var ve diş ipi koklama testiyle dolgu arasının koktuğunu farkettim.ama ben dilimden kaynaklandıgını düşünüyorum.sizce nasıl bir yol izleyebilirim ağız kokusu için.

Neriman

Merhaba hocam, 23 yaşındayım 9 yıldır yanak içi ve dilimde sürekli aft çıkıyor çoğunlukla 2 ya da 3 tane eş zamanlı olarak. İyileşmiyor bir türlü, gitmediğim doktor, denemediğim şey kalmadı çözümü yok diyorlar.İlaçlar da etki etmiyor artık. Ağzımda bir sürü amalgam dolgu var etkisi var mıdır?.2 yıldır da çenemde kist oluşuyor tedavim bitiyor yeniden çenem şişiyor ve tekrarlıyor. Bir öneriniz var mı şimdiden çok teşekkürler

enes

Merhaba doktor beu dilimin sag ve sol tarafinda yaralar oldu ayrica dis etimde ve dudagimin agiz ici tarafindada yaralar ve beya noktalar oldu ne yapabilirim? simdiden tesekkurler

Binnur

Merhaba ateş Yüzünden çıktığını düşündüğüm uçuklar çıktı dudağımda ve iltihabla birlikte şişlik. dilimin ucunun hemen altında da sivilce gibi bir şey çıktı bir gün sonrası. antibiyotik dışında nasıl yardımcı olabilirsiniz

hayriye

benim dilimde yirmi gündür bir yara var boğazıma dogru dlimin ust kısmında üzeri siyah ve kabarık karbonatla yıkadım geçmedi daha önce hiç olmamıştı böyle bişey naapmalıyım tşk ler

Fazile

Merhaba benim bir yengenin var 12 yasinda once dilinde ufak kabarciklar cikti disimle patlatiyorum dedi sonra bunlar yara olmaya basladi beyaz yariklar seklinde dermatologa gittik birsey degil deyip bizi gonderdi tahlil bile yapmadi ama simdide dudaklarina atmaya basladi ve vajinasinin acidigini soyluyor sislik var diyor bakmamizada izin vermiyor sebebi ne olabilir tehlikelimidir agzindaki yaralarla vajinasindakinin bir baglantisi olabilirmi uzun suredir agzindaki yaralar var 6 ay benim baska bir yegenim daha var ondada uveyit hastaligi var olabilirmi ?

kemal

merhabalar benim dilimin sol tarafında hafif bir uyuşukluk var gibi yaklaşık bir aydır tam olarak geçmedi(bazen bir kaç gün geçer gibi oluyor) ağrı veya kanama falan yok dilimin üstünde beyaz benekler oluştu acaba bu konudaki görüşleriniz ve önerilerinizi alabilirmiyim.Şimdiden Teşekkürler

ahmed

Bende genellikle elektrikli süpürgenin filtresini temizlediğimde dilimde yara çıkıyor.Bir keresinde de tuvaletin havalandırma süzgecini temizlemiştim. oradan mikrop kapmışım ki akabinde dilimde yara/aft oluştu. Bu mikroplar genellikle aşırı eskimiş ve kapalı kalmış yerlerin temizliği sırasında ağız ve burun iyice maske ile kapatılmaz ise dil nemli olduğu için virüsleri/mikropları hemen kapıyor.
Diş macunu iyi gelmiyor aksine yarayı tahriş ediyor.tek çare akşam yatarken KENACORT A ORAL aftın üzerine kalınca sürüp ağızı kapattıktan sonra hiç konuşmadan ve bir şey yiyip içmeden sabaha kadar yatmak. Ayrıca dinlenip uyumaktan başka çare yok zira dildeki yara tükürük bezlerinden korunmalıki kuru kalarak yara kurusun Islak kaldığı sürece iyileşme uzuyor.bunun içinde en iyi kuruluk uykuda oluyor.Kenacort un yanlış olarak almayın sakın pomad olanları falan var onlar değil oral olanını alacaksınız.Sürdükten sonra sabaha kadar dişinizi bile oynatmayın.Sabahda dişiniz yaraya yapışmış olacağından bu işi yavaş yavaş yapın.Müsaitseniz tekrar sürün . KARADUT dil yaralarını hiç yakmıyor aksine rahatlatıyor.

HAKAN

merhabalar benim dilimde yuvarlak şeliller var (dil ucunda ,dil kenarında ve dil arkasında )dil ucu ve yanındaki yuvarlaklar büyük ama dil arkasındakiler çok sayıda ve küçükler .yuvarlakr bazen beyaz soluklaşıyorlar bazende yuvarlakların etrafı kızarıyor. acaba kötü bir hastalıkmıdır .dilim yuvarlaklardan dolayı acı olmuyor.en kısa zaman da cevaplarsanız sevinirim. TEŞEKKÜRLER

abuzer

Slm hocam yaklaşık 3 aydir agzimin ici yara gbi onceleri nefes alamiyordumsimdi ise dilim yaniyor uyusuyor sabahlari kalktigimda agzimin icinde sanki yogurt var bir disimde gümüş dolgu var ve butundoktorlara gttim kimi psokolojik dedi herkes bsi soluyor hocamgercekten psikolijim bozuldu kan tahlilibeyin EMR göğüs tomografi hersey yaptim ama care bulamadim ama hocam boyle oldugumda acil e gidip bi diazem igne yapiyorum 2 gün sonra tekrar oluyorhocam lutfen cvp verin caresizimpsikolojimbozuldu

abuzer

Selam hocam ben 3 yil tozlu ortamda calistim iplik fabrikasinda ve simdi isten ayrildim isten cikmadan 1 hafta once yaklaşık 3 aydir agzimin ici dilim uyuşuyor sabahları kalktigimda agzımın icinde sanki yoğurt var ve dilimin kökü yani girtlagima yakin ve dilimin ustunde ufak beyaz nokta seklinde birseyler var butun doktorlara gttim ve çare yok her biri bi ilac verdi ve gonderdi resmenbazen nefes alamiyorum lutfen yardimci olun hocam psikolojim bozuldu tesekkur ederim iletisim numaraniza ulaşamadım rica ediyorum hocam lutfen cverin hocam.tskler

ömer

Slm hocam yaklaşık olarak 2 senedir dilimde çatlaklar var doktora gidiyorum geçmez diyor zayıf biriyim mutfakta çalışıyorum lütfen yardımcı olun yemeğin tadını bile alamıyorum hocam

songül

epilemsı krizınde dilımi ısırmişım hem cok acıyor birşeyde yiyemiyorum lütfn yardımcı olun

mustafa

merhaba doktor bey, benim dilimin alt*yan kısmında küçük beyaz yara oluşuyor ve özellikle şekerli yiyeceği çok yediğim zaman oluyor ve ne zaman şekerli yiyecek olsam bu yara acıyıp sızlamaya başlıyor.Acaba bu konuda endişelenmem gerekiyor mu?

semih

hocam dilinde aft çıktı ne yapabilirim.

semih

aft olduğunu düşünüyorum ağrı yok ama etrafı beyaz yuvarlak şe kilde

Çiğdem

Merhaba ben bişi sorucaktım 2 gün önce bademcik ameliyatı oldum sonra dilim 2 taraftanda yara verdi ve çok acıyorlar ameliyatlı olduğum için her yöntemi uygulayamam bir öneriniz var mı acaba bana yardım edebilir misiniz ? Eğer yardım ederseniz size çok minettar olurum

cafer

Hocam dilimin sol yan tarafinda yaklasik 1 cmkare beyaz bi bolum var ve yaklasik 2 aydir bu devam ediyor iyilesmedi.acı olan hicbisey yiyemiyorum hocam.sigara kullaniyorum, gargara, karbonatli ve tuzlu su kullandim iyilesmedi.hocam kutfen yardimci olun ne yapmaliyim????

Fatma

Hocam

Fatma

Resim atmam gerek nasıl atmalıyım acil hocam

Naci

Merhabalar yaşım 39,bir yıl önce dilimin sağ yanında beyaz çok az sert krater oluştu,büyüme yok sürekli ağrı var,şimdide sol tarafta çıkıyor sanırım .bir kaç kez tuzlu su gargarası işe yaramadı,asit kullandım geçmedi ne yapmalıyım yardımcı olurmusunuz

: Naci

Merhabalar 39 yaşındayım,bir yıl oldu dilimin sağ tarafında bir krater oluştu.sanırım şimdide sol tarafında çıkıyor.Rengi beyaz ve çok az sertlik hissediyorum.birşeyler yediğimde dilrengini alıyor.büyüme yok sürekli ağrı var,yardımcı olabilirmisiniz çok teşekkür ederim

Tuğba

Merhaba dilimin her iki tarafında dil sonuna kadar kırmızı kabarık yaralar oluştu ve 6 aydır düzelmiyor. kbb dru herhangi bir tümör yasa kanserli sert doku tespit etmedi ve ciddiyeye yönlendirdi. Cildiye sigaradandır dedi ve suda etitip kullanmam için ilaç verdi. Sonuç olarak hiçbir düzelme yok. Acaba eski amalgam dolgular bunu etkilerimi

Atlay

Doktor Bey Benim Annemin dilinde yara cıktı 3 tane böle cok değişik nababiliriz Karbonat sürdük fakat gecmedi ne olabilir acaba ?

Nihat

Meraba doktor bey. 3 hafta önce sağ pfp tanısı konuldu ve bu rahatsızlığım ilaç kullanmadan 10 gün içinde geçti. Fakat şuan dilimdeki yarık içlerinde dilimin sağ ve sol kenarlarında küçük beyaz oluşumlar, yanaklarımın sağ ve sol iç epitelinde sürekli açık beyaz kıvamda bir tabaka oluştu. bu oluşumlara küçük kızarıklıklar da eşlik ediyor. bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim kolay gelsin.

ugur yıgıt

İyi günler hocam benim eşim 7 aylık hamile dilinin üst kısmında beyaz
bi tabaka oluştu ve eksimsi bi tat oluştu bunun sebebi ne olabilir

nur

İyi günler hocam.benim dilimin sağ ve sol kisminda tamamen dil köküne kadar sira halinde kabarcıklar var.yaklaşık 5 6 aydr var hic bi acisi agrisida yok ama sizce neden olmuş olabilir.

buse

ben buse 10 yaşımdayım dilimde yara oluştu ilk başta ucu kızarıktı sonra geçti şimdide yuvarlak yayvan bir beyazlık var ne yapabilirim ? şimdiden teşekkürler

Fatoş

Dilimin ucunda küçük bir kırmızı yara var ve bu beni çok rahatsız ediyo

seher can

Hocam merhaba benim 11yaşımdan beri ağzımda ve dilimde yaralar çıkıyor şuan 17 yaşındayım ilk baslarda canimi çok acıtıyolardı ağlıyodum içim geçiyodu şimdi gene canım acıyo ama eskisi gibi değilim alıştım bu günlerde grip oldum dilimde 2tane çıktı üst tarafta va çok acıyo normaldede cikar pek griple alakası yok ilk baslarda doktora gittim tedavisinin olmadigini ve onemli bisey degil dedi ve kirmizi dut pekmezi yememi soyledi faakat oda bi işe yaramadı ufak bi merhem verdi oda geçiçi ağır yaralara etki etmiyor sizce nedir hocam ciğerlerden kaynaklandığınıda işitmiştim ??

Mehmet

Mrb Dr. bey ; beni dilim tabiri caizse param parça. Her yemek normal acı , eksi , tuzu olmasında ailemdekilere göre çok deil ama ben yiyemiyorum acısından dilimdeki
acıkların arasına nufuz eden acılık beni çok kötü rahatsız ediyor.
Dişlerimi bile fırçalarken diş macunu dilimi neredeyse koparıp parça parça yapıyor gibi bi acılık hissedyorum. Buna nasıl bi tedavi uygulamam neler yapmam gerek.. Simdiden tşkler

nurcan

Doktor bey benım agzımın ıcınde sıklıkla aftlardan cıkıo herseyı denedm bı cozum bulamadm bıde annemın dılı kesık kesık yara olmaya başladı acaba acısını dındırcek ne yapabılırız teşekkür ederım.

besir

Hocam Merhaba dilimin heryerinde benekler var küçük küçük neyden olabilir yardimci olursanız sevinirim tskler

burak

Iyi günler hocam,dilimin üzerinde baya şişkin bir yara var ve cok acıtıyor neden olmuş olabilir ve kötü bir şey olur mu? Nasıl geçer?

Arife gonen

Mrhb bnm dilimde 3senedir kabarciklar var bnde isirip kopariyorum hic gecmoyo arada hafifliyo cocuklugumdan beri var ama son 3 yilldir gecmedi yurtdisinda yasiyorum bana gargara verdikleri icin gitmiyorum simdiden cvbiniza tsk ederim .

serkan

merhaba benim dilimin arka sol kısmında 3 gündür bir ağrı var. konuşurken ve sağ tarafla yemek yerken ağrı çoğalıyor. Hiç bir aktivite yokken ağrıda sızıda yok. Yara yada herhangi bir belirti yok göremedik.

tugce

doktor bey oğlumun dilinde yara cıktı 1 yıldır sürekli var doktora götürdüm doktor coğrafi nedenlerden oluyor dedi ayla ilgili dedi ne demek istedi?

caner

dilimde kırmızı yara bazen yara çıkıyo bir hafta gitmiti gittiği zaöanda uzun süre çıkmıyor yara . Baştan çıkıyor ağrı yok, yanma yok , ama yemek yerken hafifçe ağrıyor. CEVAPLARSANIZ BİZİ MUTLU EDRSİNİZ.

melike

ağzımın içinde sol tarafta beyaz bir irin gibi bişi çıktı bende bunu sanki içinde bişi varmışc gibidilime çok az temas etmesiyle anladım beyaz şey irinmi intihabmı bilmiyorum ama nasıl geçer lütfen yardımcı olun

turgay

yedıgım yemekler dılımde her zaman leke bırakıyor yaralar oluştu örnegın kahve içiyorum dılımde leke yapıor ve 1 2 saat geciyor ve hala kahvenın tadı agzımdan gıtmıor

birsen

Merhaba doktor bey ben 21 yaşındayım dilimin ucunda kabarık oluştu beyaz renkte şiddetli bir şekilde ağrıyor ve bogazımin sol tarafına baskıli bir şekilde ağır yapiyor ben çocukluğumdan beri bu sıkıntıyı ara ara yaşıyorum bir çok doktora gorundum fakat çaresini bulamadım bu yaralar neden cikiyor ne onerirsiniz doktor bey :'(

betül

Merhaba hocam benim iç yanak kısmında bugün fark ettiğim mercimek kadar kırmızı ucu beyaz olan et parçaso gibi birşey var bu nediıkma sebebi nedir yaşım 22 cevaplarsanız sevinirdi.

deniz

doktor bey ayda 1 veya 2 kez sürekli dilimin ucunda ve bazen altında beyaz yaralar çıkıyar ve canımı acıtıyor.tuzlu su ve karbonatla gargara yapıyorum ama geçmiyor.ne yapmam gerekli?

kübra

Hocam ağzımda sık sık yara çıkıyor birde bir sene önce dişlerimi tedavi ettirdim dişlerim oyuluyodu dolgu yaptırdım midemde asitli acı şeyler yerken aşırı yanıyo yemek borumda yanma hıssedıyorum bazense basımda damarlarım patlıyıcakmış gibi ağrıyı sizce bunlar nedır daha 18 yasındayım üstelik

kardesim bir bucuk yasknda ve dilinde yara var di daha sonra dudagindada cikmaya basladi ne yapmaliyiz o daha bebek doktora gtmr kmkanimiz yok . herhangi bir tedavide uygulayamiyoruz

sule

mrhb hocam benim annem bi sene önce wefat etti we ben stresten dislerimi sıkıyorm ve dilimi ısıriyorum uyurken oda yara oluyor hem dislermin hemde dilmin aqrısndan duramıyorum yemek yiyemyorm ıs bile qöremiyorum bana ne önerebılırsnz bu dil ısırma psikolojik hastalık mı acaba

birsen

8 gündur gecmedi cvpta vereceğiniz yok yardımcı olduğunuz için tesekkür ler.

fuat

Ben bir seneye yakın bir zamanda dişimi çektirdim ve orda kaldığını anladığım bir parçayı dilimin ucuyla oynayarak çıkartmaya çalıştım sonrada dilimiz ucunda doktorun teşhisiyle lezyon olduğunu öğrendim acı yok bana bir zararı yok bu lezyonu aldırmam gerekirmi aldırmasam bana ilerde zararı olabilirmi.

hayriye

Meraba doktor bey ben dis yaptiriyorum ne zaman disimi kesse iki gun sonra agzimda dilimde yaralar olusuyor dis doktorum cenakort ve karbonatli su vitamin takviyesi onerdi ama malesef iki dis kesiyor sonra 10 gun yaralarin gitmesini bekliyoruz syan cok asiri derecede agrim var dilimin ucu ve alti cok kotu bem beyaz yaralar kaplamis ne yapmam lazim lutfen acil bi cvp yazarsaniz cok memnun olurum simdiden teskrler

Eren

Merhaba Hocam Yakalşık 2 Haftadır Dilimin Arka Kısmında Küçük Küçük Fındık gibi Yaralar Var Parmagımla baktıgım zaman Dilimin Arka Kısımları Dolu Bu nedir ?

hilal

dılımde sureklı yara cıkıyor şişiyor ve kızarıyor yemek zor yıyorum .konuşmakta bıle zorlanıyorum ve bu yaralar nerdeyse her ay oluyo ne yapmam gerek

hilal

yaşım da 14 lutfen cevap yazın

hatice

merhaba doktor bey dilimin yanından diken gibi ince küçük uzantılar çıktı konuşurken yemek yerken ağrı yapıyor neden olmuş olabilir ve nasıl geçer cevabınızı bekliyorum şimdiden çok teşekkür ederim

ece

Dilimin altinda beyaz baloncuk seklinde bir yara cok aci veriyor bana evde uygulayacagim bir tedavi istiyorum sizden..

merve

Merhaba dilin damakla bağlantı yerinde su kabarcığı gibi bir şey çıktı önce iltihaplandı aft gibiydi yani. sonrasında ilk çıktığı gibi su kabarcığı haline donustu yaklasık bi 15 gun oldu gecmiyor. Ağrı, acı yok. Panik atagimi harekete gecirdi resmen onemli bir şey mi var diye. Cevaplarsaniz sevinirim.

nilufer kirac

mrb doktor bey benim 2.5 yasinda oglum var dogdugundan beri dilinde beyaz yuvarlak sekillerde obek obek yaralar var hic tamemen gecmedi sadece 1 ay da falan azaliyo sonra birden bire cogaliyor acaba neden oluyordur cocuk dr goturdum ama hicbir bilgi alamadim arastirmaya goturun dedi ama ben hangi bolume gidecegimi bilmiyorum bu konuda beni aydinlatirmisiniz

Harun

Hocam merhabalar. Yoğun çalışma temposu yüzünden hastaneye gitme fırsatı bulamadım henüz. Rahatsızlığım söyle,birkaç gün önce,ilk gün ateş ve grip belirtisi baş gösterdi. Sonraki gün ise dilimin uç bölgesinin altıbnda sağ ve sol köşelerde beyazımsı yaralar,daha doğrusu iltihaplanmalar baş gösterdi. Çünkü ağzımda çürük bir tat hissi uyandırıyor. Sıcak soğuk herhangibir şey yediğimde içtiğimde acıyor. Burdan teşhis koymak zor olur ama yorumunuzu fikrinizi bekliyorum.

kubra

iyi günler dilimde bogaz kismina yakin nohut buyuklugunde et parcasi var dogustan oldugu icin herhangi bi rahatsizlik vermiyor fakat aldirmam gerektigini soyleyenlerde var. ameliyat olursam iyilesme surecim ne olur? yardimci olursaniz sevinirim biraz korkuyorumda..

Azel

Merhaba doktor by benim 1 haftadir dlimin iki yaninda yaralar cikti ve Arka tarafta kucuk et parcalari var 6 7 tane ve birsey yiyemiyorum simdiden tesekurler

nil

benim arka dişlerim dilimi 2 tarafından yanlardan kesiyor. 2 taraflı yarık gibi oldu. dilim mi büyük yoksa ağız yapım mı küçük bilmiyorum fakat kesikler gün geçtikçe artıyor. bunun için bir çözüm var mı acaba?

mehmet

Merhaba benim dilim de kırmızı benekler var. Midem de reflü ve akciğermde koah var acaba bununla ve kullandığım ilaçlarlâ bir ilgisi olabilir mi? Sigara yada alkol kullanmıyorum

gülay

Merhaba doktor bey benim dilimin altından su kabarcığı çıkıyor ayda haftada çıkıyor neden acaba cvp verirseniz cok mutlu olurum şimdiden tesekürler

gülay

Yorumunuzu bekliyorum beyfendi lütfen cvp verin

Seyma

Merhaba hocam, dilimin sol tarafında boğazımın içine kadar kabarcık şeklinde yaralar var. Bu yaraların ağrısı kulağımı boğazımı etkiliyor konuşurken yemek yerken ağrı yapıyor. Ayrıca bu durum ortalama iki ayda bir tekrarlıyor. Dil kökümdede var ve elimi gezdirdiğimde kabarcıklı bir yapısı var hangi bölüme gitmeliyim ve önemli bişey olabilir mi? Şimdiden teşekkürler.

Saygın aykan

Merhaba doktor bey. Dilimin arka kısmında boğaza doğru ilerleyen sivilce gibi oluşumlar var ve aylardır geçmiyor. Acı ya da ağrı yok. Birkaç ay önce doktora gittiğimde fazla acı ve baharat kullanımından dolayı çıkan dokular oldugu söylenmişti fakat hala geçmediler. Artma ya da azalma yok. Hepsi oldugu gibi duruyor. Çok korkmaya başladım. Sebebi ne olabilir?

Can

Teşekkür ederim aydınlatıcı bilgiler ve özenle herkes’in sorularına cevap verdiğiniz icin. Dil üzerinde yara araştırması yaparken yazınızı okumam ile dilimi ısırdığım aklıma geldi.. 🙂

Ece

Doktor bey 2 haftadır dilimde beyaz uçuklar çıkıyor.2 haftadır bir geçiyor bir çıkıyor ve çok acıyor.Geçmesi için ne yapabilirim? Lütfen açıklayın

melike

Merhaba hocam benim yanaklarimin iç tarafında her zaman yara cika 3 oldu dilimdede bsira halinde iki uanindada 3 4 tane cikti damağmda bile var konusamiyorum bile ne yapmam nereye gitmem gerek

yeliz

Merhaba benim 1 aydir dilimin dip kosesinde arastirmalarima gore yapraksi papila deniyor sol taraftaki agrili sis ve kizariklar dilimede agrisi yayiliyor resimde var nasil yolliyabilirim

busra

Doktor bey mrb dilimdee kabarcik cikti. Yalasik 3aydir var. Ben onemsemedim.ilk once doktora gittim kan verdim. Normal cikti. Ara ara küçuluyo. Fakat 2gundur buyudu ve altinda bir tane daha kucuk bi sey cikti. Korkuyorum sizce nedir? Ne yapmaliyim

zeynep

Mrb hocam benim oğlum 4yasnda 2yildir dilinde yanik gibi yaralar var aci eksi asitli yiyecek tüketemiyor 4tane ayrı ayrı bölüme hekime danistik ilaçlar fayda etmiyor harita dil diye söylediler ama kesin denmedi bi yardımcı olurmusunuz tsk

Ezgi

Dilimin üstünde tam ortasının biraz sağına doğru mercimek büyüklüğünde bir şişlik var ama yara gibi değil.1 ay oldu geçmedi son 5 gündür antibiyotik içtim oda çok etkilemedi.agrı yapabiliyor genellikle.acaba önemli bişey varmıdır?

Uzman doktor

Ezgi hanım ağız bölgesinde çıkan her yara önemlidir. Nedeninin ne olduğu araştırılmalıdır. ulaka bir diş hekimine başvurmalısınız.

zehra

Merhaba Dr bey !
Öncelikle iyi günler dilerim.
Dönem dönem ağzımda aft veya dilimde yara çıkıyor. Aftı ilaçla tedavi edebiliyorum ama dilimde çıkan aft gibi değil geniş yüzeyde yaralar onlara nasıl bir tedavi uygulayabilirim? Bir öneriniz olursa memnun olurum. teşekkür ederim.
İyi Çalışmalar..

Uzman doktor

Nasıl bir tedavi yöntemi uygulanabileceğini söylebilmek için önce bir takım testler yapılması gerekir. Yaralara neden olan etkenlerin üzerinde durularak bu yaraların nedenleri araştırılmalı daha sonra bir tedavi uygulanmalıdır.

Kadir

Hocam benim dilimin ortasında hafif yuvarlak siyahımsı leke ortaya çıktı bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler

Uzman doktor

Ne olduğu konusunda görmeden cevap verebilmek çok güç dilinizi ısırmış olabilirsiniz. Yada bir iltihaplanma söz konusu olabilir. Bir diş hekimine gidebilirsiniz.

nilüfer

merhaba benim sorum 1 kaç aydır dilimin altında damarla birleşen yerde mercimek kadar bir şişlik oluştu. şimdi ucu igne başı kadar beyazlaşmaya başladı arada bir de bişey yerken sanki kıranp girmiş gibi oluyor ne yemek yerken ve konuşurken kasılma oluyor ne yapmam gerekiyor ögrenebilirmiyim

Uzman doktor

Bir diş hekimine bu konuda danışabilirsiniz.

volkan

Doktor bey;
Kızımın dili üzerinde genel olarak değişik şekillerde oluşan izler, çilek gibi nokta nokta lekeler, lokal bölgelerde oluşmuş bölgesel bir takım izler olmaktadır. Sorduğumuzda acımadığını söylüyor. KBB doktoruna gitmiştik geniz eti var alınmalı dedi. Başka bir çocuk doktoru çaresi yok dedi karbonatla temizleyin geçer dedi. Fakat dün dilin kök kısmına doğru bir kabarıklık vardı ve acıdığını söyledi. 5 yaşında ve uzun zamandır dil konusu böyle. Ne yapmalıyız ve hangi bölümle bu konuyu konuşmalıyız. Teşekkürler.

Uzman doktor

Volkan bey bu konuda bir pedodonti uzmanı ile görüşmenizi önermekteyim..

lale

Merhabalar hocam dilimin sol tarafında köke yakın kısımda konuşmama yemek yememe engel teşkil edecek şekilde bir ağrı mevcut bu son üç gündür var. Çene altında ağrıyla daha önce dis hekimi bir yakınımiza gittiğimde lenfte sıkıntı olabileceğini söyledi fakat herhangi bir doktora gitmedim henüz. Bunun lenfle bir bağlantısı olabilir mi? Ne yapmalıyım ne önerirsiniz? Bu arada fmf taşıyıcısıyim ciddi derece kansızlık sorunum var uzun zamandır (üç yıl ) ilaç kullanmıyorum…

Uzman doktor

Lale hanım bu tür ağız yaraları içten gelen bir hastalığın habercisi olabilir. Kansızlık gibi sorunlarda aynı şekilde ağız ortamına yansıyabilir. Bu yaraların neden oluştuğu konusunda bir takım tetkikler yapılması gereklidir. Üzerinde durunuz ve gerekli tedavinizi devlet hastanesinde yada üniversite hastanesinde gerçekleştirebilirsiniz.

damla

benim dilimin uzerinde 1 tane ucuk vardi sonra cogaldi 3 tane oldu ve cok aviyoo neden bunlar cikiyo ki dilime

Uzman doktor

Bu tür yaralarin çıkması ve çoğalması her zaman için önem arz etmektedir. Mutlaka üzerinde durulması ve tedavi edilmesi gerekir.

aslıhan

ben agızımın içi hep yarası var hangi doktorlar gitmem gerekiyor?

Uzman doktor

Bir diş hekimine gidebilirsiniz yada bir nöroloji uzmanına başvurabilirsiniz.

Ebru Can

Merhaba doktor bey. Benim dilimin ustunde her ay beyaz bir yara cikiyor ortasi delik oluyor ve etrafa dagiliyor yani bir iken uc oluyor ve uzun sure gecmiyor. Uyuyamama, yemek yiyememe neden oluyor surwi olarak cikmasinin nedeni nedir ve ne yapmam lazim

Uzman doktor

Ebru hanım belirtmiş olduğunuz yaralar aft olarak adlandırdığımız yaralar bu yaralar ateşlendiğinizde, bir takım hastalıklarda, vücudun dirençsiz kaldığı vb. nedeni olmayan konularda da çıkabilirler. Ortaya çıkarak bir süre sonra kendiliğinden geçer.

melis

merhaba benim dilimde bir uçuk var vr damağımadabulaşıyor her gün dahada büyümekte ne yapabilirim

Uzman doktor

Bir kaç gün içerisinde geçecektir Melis hanım.. Uçuk virüsü hastalıklarda, aşırı yogunluklarda, vücudun direncini kaybettiği zamanlarda çıkabilmektedir. Daha sonra kendiliğinde geçecektir.

sare

Merhaba Doktor Bey , bende ayni dertten muzdaripim senelerdir devam ediyor ağzimdaki yaralar , d vitamini aldim bir ara gecti. Yine basladi son olarak üç aydir hiç gecmeyen dilimin ucunda ve üst dudağimda kirmizi ici beyaz yaralar var ve dudagim şiş artik iletişimimi engelliyor yaralarim bir çare bulmak istiyorum en doğru teshis nasil nerde yapilabilir ??cevabinizi bekliyorum.Teşekkür ederim

Uzman doktor

Sare ağız hastalıkları uzmanı ile iletişime geçerek bir akım testler yaptırabilirsiniz. Bu yaraların büyük ihtimal aft olduğunu tahmin ediyorum. Fakat içten gelebilecek bir hastalıkta söz konusu olabilir. Her ihtimale karşı doktorunuz ile görüşmeli ve kontrol ettirmenizde yarar vardır. Geçmiş olsun dileklerimle.

zeyno

Mrb benim msj neden görüntülenmiyor

zeyno

Dildeki yaralara bi krem onerirmisinz

Uzman doktor

Zeyno buradan ila verilmesi doğru değildir. Eğer dil üzerinde yaralar varsa bir diş hekimine yada ağız hastalıkları uzmanına görünmelisiniz. Doktorunuz bu yaraların ne olduğu konusunda size bilgi verir ve gerekli ilaçlar muayene edildikten sonra verilir.

merhaba benim büyükannemin dilinin tabakasında üstünde küflenmeye benzer bişeyler var ama gitmiyor yara gibi ağrı filan da vermiyor acaba bu nedir teşekkürler.

Uzman doktor

Dil üzerinde oluşan bu tür yaralara kulak burun boğaz uzmanı yada ağız hastalıkları uzmanı bakmaktadır. Bir görünmenizi tavsiye ederim.

ecrinnaz&elifbade

kızım 1 yaşından sonra dilinde bıçak yarası gibi kesik bölmeler oluştu dikkatimi çekmiştir her üst solunum enfeksiyonu geçirdiğinde dilindeki yaralar daha belirgindi.. kızıma sorduğumda acıyormu diye hayır Anne derdi şimdi geçti şimdi küçük kızım 2 yaşındaki bebeğimin de olur diye korkuyorum acaba beni o dönemde endişelendiren olayı aydınlatırmısınız….??? saygılar

Uzman doktor

Kızınız ateşli bir hastalık geçirmişmiydi..

Ezginur ÖZDEMİR

kızımın dili harita gibi oluyor böyle parça parça pütür pütür oluyor doktora götürdük karbonatla gargara yapıyoruz fıs fıs ilaç kullanıyoruz biraz geçti ama tekrar başlıyor eşki türü yiyecekler yemiyor kızım 9 yaşında doğuştan dili böyle 4 aylıkken boranjit geçirmişti.

Uzman doktor

Harita dil dediğimiz bir rahatsızlık kulak burun boğaz yada ağız hastalıkları uzmanına başvurabilirsiniz.

sare

Önerebileceğiniz bir ağız hastaliklari uzmani var mı ? Ben daha once cildiye bolumunde muayene olmustum .istanbulda yardim alabileceğim bir doktor veya bir hastane onerebilir misiniz?(çok teşekkürler)

Uzman doktor

Devlet yada üniversite hastanelerini önerebilirim…

ayse

Merhabalar benim dilimin ucunda kucuk kizarik sivilce gibi birsey var dilimin yanlarindada var cok agriyor acıyor birde arada oluyor surekli ne olabilir acaba

Uzman doktor

Ayşe hanım bir kulak burun boğaz yada ağzı hastalıkları uzmanına görüşebilirsiniz.

elif

Mrb doktor bey 5 yasinda kizin var ana okuluna gidiyor.sürekli agzinda beyaz yaralar cikiyor 2 gün yoksa 3uncu gün mutlaka cikiyor ve tek de olmuyor birkaç tane.dilinde ve yanaklarında.lütfen yardimci olur musunuz?

tayfun

Merhaba benim de babamin dilinin arka kenar tarafinda kücük delik şeklinde bir yara cikti bu yara bi 5 yil oncesindede cikmisti ama 10 gun civarinda gecmisti bu sefer gecmiyor sizce nedir arilari cok siddetli oluyor bu arada cok asitli icecekler kullaniyor aci yemekler bunlarda tetikleyebilirmi?görüslerinizi bekliyorum.

Uzman doktor

Tayfun bey öncelikli olarak bu yaraların neden kaynaklandığı konusunda araştırma yapılmalıdır. Bazı ağız yaraları içtende gelebileceği gibi besin maddeleri de bu yaraları tetikleyebilmektedir. Babanızı mutlaka bir kulak burun boğaz yada diş hekimine muayene ettirmelisiniz.

ecem

Dilimin kenarinda agiz tabaninda ve dis etinin boğaza yakin kisminda kucuk kabartilar var sebebi nedir

Uzman doktor

Ecem hanım bu aft olabilir.

Gökhan

Mrb hocam
Benim dilimin ucunda küçük beyaz bir yara oluşuyor çok açı verici bi yara dilimi dişlerime sürttügümde kocaman bi yaratmış gibi geliyor bana nedir bunun çaresi dil kanserimi yoksa ?

Uzman doktor

Gökhan bey bu aft olabilir. Kendiliğinden geçecektir.

büşra

hocam dilimin ucunda kücük kücük kabarcık oldu beyaz renkte aşırı derece agrı yapıyo geceleri daha fazla oluyo ne yapmalıyım yanma da cok yapıyo

Uzman doktor

Büşra hanım bir kulak burun boğaz uzmanına yada ağız hastalıkları uzmanına danışabilirsiniz.

aslıhan

benim gazlı diş gargarası kulandıgım için agızımın içi hep yara oldu agızım beyaz oldu fakat hiç geçmiyor ne yapmak gerekiyor?cevap facebook atmanızı istiyorum ben.

kadir

merhaba doktor bir kaç günden dilimin üstünde sarımsı renk sanki şişlik gibi duran ve devamli üst damağıma deyen bir şey sıcak veya soğuk yiyecek ve içecekler zarar vermiyor ağrı veya acı yaşamıyorum sizce hangi bölüme başvurmalıyım…

hakan

Hocam merhaba agzima ve dilime sık sık yara cikiyor yaralar ilk once igne ucu kadar sonradsnda buyumeye basliyor ici iltihap gibi oluyor basladigi andan itibaren cok canimi yakiyor diş hekimine gittim onlar yardimci olamadi ic hastaliklara gittim onlarda bulamadi genel cerraha gittim olmadi en sonunda cildiyeye gittim lmadi sizin fikriniz ve onereceginiz tedavi sekli varmi tskler bu arada resmini cekip yollamak istiyorum nasil gonderildigini bulamadim saygilar

Uzman doktor

bir nöroloji uzmanına danışabilirsiniz.

sertac

Hocam oncelikle kolay gelsin benim dilimde b u ikinci defa oluyor alt tarafinda bolancuk seklunde icinde kurmizi kan toplanmasi oluyor sitres yada dus curugumu yapar SAYGİLAR.

melek

Doktor bey ben epilepsi krizleri geçiriyorum. Dilimi ısırmışım bişey yiyip içemiyorum konuşmakta yutkunmakta bile zorlanıyorum. Karbonatlı gargara yapıyorum ama yinede çok acı cekiyorum. Yemek yiyemez oldum.

Ayşe

Dilimin altında zaman zaman baloncuklar oluşuyo minik minik şeffaf içi su dolu gibi dişime değdiğinde yada dilimi hareket ettirdiğimde acı veriyo bu bende 3-4 aydır oluyo nedenini çok merak ediyorum.!!!

Aslıhan

37 yaşındayım ve 9 aydır ağzımda geçmeyen yaralar var.Gitmediğim doktor kalmadı. Cildiye, kbb. Önce kanser şüphesiyle parça aldılar (yanaktan). İki farklı hastanede iki defa parça alındı ve temiz çıktı. Liken planus teşhisi kondu fakat ilaç vermediler. Son gittiğim doktor (kbb- prof.)liken teşhisi yanlış dedi. Her seferinde tedaviye yönelik hiç bir şey yapmıyorlar. Yaralar sanki dilimi ısırmışım ve zedelemişim gibi. (dişlerimden bir rahatsızlığım olmadığı halde, diş hekimim tedbiren yaraların olduğu bölgedeki dişlerimin tamamını törpüledi)Yemek yerken çok canım acıyor. Başlarda dayanabildiğim yaralardı şimdi dilim ağrıyor. Yaralar giderek büyüyor ve yayılıyor dilimin her iki yanı ve üstü göz ğöz kabardı. Sık sık karbonatlı su ile gargara yapıyorum ama hiç bir değişiklik yok. 7 farklı doktor ve sıfır sonuç. Lütfen yardım edin.

Elif

Merhabalar,2-3 gün öncesine kadar dilimle ilgili bir sıkıntım yoktu,dilimi ısırmadım da,buna rağmen dilimin üstünde kendi kendine tam ortasında delik oluştu.Ayrıca dün akşam kivi yemiştim,yediğimden beri dilimin sağ sol kenarları da acıyor.Ne yapmalıyım,bana ne önerirsiniz?İlginiz için şimdiden teşekkürler

Gökhan

MERABA DOKTOR BEY BENIM ARKA DISLERIN OLDUGU YERDE BEYAZ BIRSEY SIVILCEYE BENZER GIBI YEMEK YERKEN ZORLANIYORUM ACI HISSEDIYORUM VE DILIM ORAYA DEYINCE COK FAZLA ACI OLUYOR ACABA BUNU BITKISEL YOLU YOKMUDUR ? İYİ GÜNLER DİLERİM

Uzman doktor

Gökhan bey bu aft dir bir kaç güne kadar geçecektir.

beyza

merhaba doktor bey benim dilimde ara ara bu kabarcıklar oluşuyor ve elimle oynadıkça kanamaya başlıyor ve birşey yedğimmde çok acıyor yanıyor genellikle aft diyorsunuz acaba buda öylemidir sınavlarım olduğunda çıkıyor yada grip yen birtetanoz aşısı oldum ondanda olmuş olabilrmi kötü birşey değildir değilmi ?

Ceren

Doktor bey benim dilimde uçak,af gibi şeyler çıktı ben şimdi ne yapacağım?Bu arada evde tedavi yapmak istiyorum bunun için ne önerirsiniz?Bir anlamda sıkıntımda yoktu.Şimdide çok acıyor.Uçuk,af her neyse onu yırtmak istiyorum lütfen bir çözüm söyleyin bana…Derdime çare olun.Ve son olarak ısırmadım da.Yardım ederseniz çok sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim.

gurbet

Merhaba hocam ben tam 2 senedir dilyarası çekiyorum dilimde çatlaklarvardı kenarında ve üstünde altında vardı busenede yeni dilimin köküne doğru yaralar büydü git mediğim doktor kalmadı

nilüfer coşkun

hocam 16aylık kızım var ue 2gum once dılını ısırdı alt yan kısmına dogru ve kızardı yaralandı emzırıyordm ve 2gundur emzıremıyorum dogru duzgun bırseyde yemıyor acıle gotrdm travmalık bır durum olmadgnı soyledıler damla verdıler uyustrsun dıye ama ıcım rahat degıl ac kalıyo dıye salyasıda oluyo gece ememedıgı ıcın uyuyamıyorda ne olur yardımcı olum

aytaç

doktor ben tedaviyi buldum yazardımda kimse görmez sen dil hastalığını çok uzun anlatmışsın ve çok yorum var zaten senin 6bin ile 10 tl arası maaşın var senin tuzun kuru ben bu tedaviyi nasıl paraya dönüştürebilrim 1 saat içinde iyileşecek dilinde yara çıkanlar bendede çıktı çözümü buldum bana bir fikir ver [email protected]

ceren

Hocam merhabalar oncekikle.benim faranjit rahatsizligim var bundan.dolayimidir bilmiyorum ama daha once dilimin sol yan tarafinda orta kisimda catlak gibi kirmizimsi bi yara cikmisti kenekort kullanmistim gecmisti simdi yine ayni yerde ayni yara cikti.yaklasik.bor ayi gecmistir.ilki cikali korkmaya basladim sanki iki dil kokumun yan kisimlari morumsu renkte faranjit nedeniyle antibiyotik kullanmistim dun bitti inun etkisi olur mu

oznur

Merhabalar,
Oglum 19 aylik ve yaklasik 40 gundur dilinde geciremedigimiz bir yara var su anda hastanedeyiz atesi 39.6 ya kadar cikti. Kis ayi oldugu icin grip oldugunu dusunuyorlar. Ama dilinde cikan yaralar beni oldukca endiselendiriyor.grip testi negatif geldi atesinin yukselme sebebi muamma, yara once kizariklik sonra sisme ve sonra beyaz bir hal aliyor bir sure sonra beyaz deri parcasi gibi dusuyor bir sure kizariklik sonra iyilesiyor. Ama biri bitmeden baska bir yerde cikiyor.dil kenarlari alt kismi ve bazende ortasi bu sekilde tekrarliyor. Cogunlukla dil uc kisimlari yada biz anca onlari gorebiliyoruz.ilac kullansakta gecmedi bir turlu. Ne olabilecegini merak ediyoruz yada dili yuzunden atesi cikmis olabilirmi? Bize yol gosterebilirmisiniz.

Sevgilerle,

aslıhan

benim agızım çok yarası oldugu için hiç geçmiyor ne yapmak gerekiyor

kubra

Meraba doktor bey Benim babam dilinin üstunde pirinç tanecigi gibi yaralar var dişlerini çktirdi ve porselen diş taktırdı sigara kullanmıyor yemek fazla yiyemedi dişleri yuzden lutfen bişeyler önerin

Uzman doktor

Kübra hanım bir iltihaplanma söz konusu olabilir. Kulak burun boğaz uzmanı ve ağız hastalıkları uzmanına görünmesini öneririm.

nur

Merhabalar doktor bey. Demin farkettim dil bitis noktasinda ust tarafta kucuk bogazima dogru kucuk mercimek tanesi kadar kirmizi et benleri gibi seyler cikmis. Ve parmagmla kontorl ettigmde biraz asagi kadarda iniyor sanirim sebebi nedir cok korkuyorum

Uzman doktor

Nur hanım yakın dönemde bir hastalık geçirdiniz mi ? Ateşli hastalığa bağlı olarak bu yaralar çıkabileceği gibi bir iltihaplanma durumuda söz konusu olabilir. Kulak burun boğaz uzmanına danışabilirsiniz.

zeynep

merhaba benim esim bogazlarindan enfeksiyon kapti ve ates yapti vucudu agiz ici dilinde beyaz pamukcuklar olusturdu ama cok fazla konusmakta ve yemek yemede gucluk cekiyo antibiyotik ve bikac ilac kullandik hatta eczaneden orilmedic die bi ilac da aldik ama bi iyilisme goremiyoruz ve asiri kilo kaybina ugradi bu iyilesme sureci uzunmudur bu tur agiz yaralarinda ?

Uzman doktor

Bu konuda bir kulak burun boğaz uzmanına danıştınız mı ? İlaçları doktor kontrolünde mi kullanıyorsunuz. Geçirilen hastalık bu yaralara neden olabilir.

nevin çakar

doktor bey benim dişime kanal tedavi yapıldıktan sonra dişimin sol tarafında küçük bir şişlik ortaya çıktı ne yapmam gerek bir diş doktoru bana dişine kanal tedavi yapıldıktan sonra diline giden bir kanal zara görmüş olabilir dedi
hastalığım nedir dilim 8 senedir hala acımaktadır

Uzman doktor

Nevin hanım sorunuzu tam olarak anlayamadım. Şişlik dilinizde midir ? Yoksa dişinizin yan tarafında mıdır ?

nevin çakar

doktor bey benim dilimin sol tarafında bir şişlik ortaya çıktı 8 sene önce dişime kanal tedavi yaptırdım diş hekimi bana kanal tedavi yapılırken diline giden bir sinir hasar görmüş olabilir dedi ne yapmalıyım hastalığım nedir?

Uzman doktor

Nevin hanım ağız hastalıkları yada kulak burun boğaz uzmanı ile görüştünüz mü muayene oldunuz mu ?

nevin

şişlik dilimdedir doktor bey

ergin

Hocam iyi günler dil altı sol tarafında seyrek te olsa fındık büyüklüğünde kan baloncuğu çıkıyor dişlerimde çürük mevcut neyle alakalıdır, ayrıca patlamanın sakıncası nedir mecbur kaldım patlattım tuzlu suyla gargara yaptım bana yardımcı olursanız sevinirim yaşım 40 sigara kullanıyorum.

Uzman doktor

Ergin bey bir iltihaplanma söz konusu bu çürük dişlerinizle de ilgili olabilir. Yada başka bir hastalıkla da ilgili olabilir. Öncelikli olarak mutlaa çürük dişlerinizin tedavisini yaptırmalı, kanal tedaviniz eğer apse yapmış bir dişiniz varsa mutlaka iyileştirilmelidir. Eğer bu baloncuklar yapılan tedaviler ve diş hekiminizin kontrolleri ile çürük dişlerinizden kaynaklanmıyorsa bir kulak burun boğaz uzmanına yada nöroloji uzmanına danışabilirsiniz.

Aydan

Yanağımın iç kısmında kırmızı bir et parçası oluştu.Acıyor ve sızlıyor bu nedir?

Uzman doktor

Aydan hanım bir iltihaplanma söz konusu olabilir. Diş hekiminize muayene olmalısınız.

ilhan ak

Hocam dilimin üstünde orta kısımda minik et beni gibi beyaz şeyler çıkmaya başlamış, acı ve sizi yok herhangi bir yan etkisi de yok, bunlar ne olabilir. Mercimegin daha ufagi , 28 yaşındayım 20 liklerim hala duruyor etkisi olabilir mi ? Birde dilimin üstü sürekli yesilimtrak yada sarimtirak renginde bağlantısı var mi?

Uzman doktor

Bir üroloji veya dermatoloji uzmanına gidin gerekli testler yapılsın

ahmet

Hocam merhaba
dilimin sag ve sol yanlarinda koke yakin yarik gibi et parcasi seklinde yaralar var birde dil kokumde kabarciklar var 4 gundur ilac kullaniyorum ama daha gecmedi sizce ne olabilirler.

Uzman doktor

Ahmet bey geçiröiş olduğunuz ateşli bir hastalık varmıdır ? Yada dişlerinizde iltihaplanma, çürük ve benzeri etkiler yaşıyormusunuz. Bu tedavi sonrasında yaraların ve diğer hastalıklarınızla ilgili kontroller sonucunda ortaya çıkacak bir sonuç. Diş hekimine veya kulak burun boğaz uzmanına danışmalısınız.

ahmet

Agri yok

özge

Merhaba hocam annemin dilinde sürekli yara cikiyor aralikli olarak1 hafta suruyor bu yaralar bisey yiyemiyor ve knusmasni etkiliyr ne yapbilrz bu durumda disciye gorundugunde bisey olmadgni soyldgler

Uzman doktor

Özge hanım bu yaralar AFT dir. AFT beslenme bozuklukları, uykusuzluk vb. vücudun direncsiz kaldığı zamanlarda ve ağız travmalarında bu tür belli aralıklarla çıkma gösterir. Beslenme ve uyku düzenine dikkat etmesi gereklidir. Aurıca ağız sağlığıda çok önemlidir.

berna sahin

ben kazakistanda yasiyorum 3 gun once yutkunma sorlugu hissetdim bademciklerimin sisdigini düşünerek konturol amacli aynaya baktigimda dilimin kucuk dilime yakin bölgesinde kucuk kucuk 4 yada 5 tane beyaz gabarciklar gordum ve bugun 3 gun ve artik yutkunamıyorum sa tarafim cok aciyor 2 aydirda miyde ilacina basladim miyde asidim yemek borusunu yara yapmisti ilaçtan sonra geçti ve suandada hem gribi hemde dili yara ne yapabilirim burda nasil bi ilaç kullanmam gerek yada evde ne yapabilirim oncednde böyle oluyor daha sonra 1 gun içinde yok oluyordu genelde pis bisey yediğimde olurdu yada böcek deymisse dilim böyle olur hemen geçerdi anlardım ama bu uzun surdu korkuyorum

Uzman doktor

Berna hanım bu durumda bir kulak burun boğaz uzmanına danışmalısınız. Bu tedavi olmanızı gerektiren bir durumdur.

ahmet

Hocam dermatoloji uzmanina gittim bunlar aft dedi cok kotu yerde ciktigi icin gecmiyor dedi kormaniza gerek yok dedi dis macunu ve ilac verdi acaba kbb yede gitmelimiyim.

Uzman doktor

Ahmet bey ilaçlarınızı kullanmalısınız. Doktorunuza güvenin ialç tedavisi ile durumunuz düzelicektir. Eğer belli bir süre kullanımdan sonra iyileşme olmadığı taktirde tekrardan doktorunuza danışınız.

Esra

Merhaba doktor bey dilimin ucunda ve kenarlarnda kücük beyaz intihaplı kabarcıklar çıkıyor ve konuşmamı yeme içme gibi aktivitelerimi yapamıyrum çok etkiliyor ve ağrıyor sebebi nedir

Uzman doktor

Esra hanım bu yaralar AFT bir kaç güne kadar kendiliğinden geçecektir. Beslenme ve uyuma düzeninize dikkat ediniz.

erdinç beyler

Doktor benim fissürlü dilim var. Birkac defa doktora gittim, gargara verdi ve ağız sağlığıma dikkat etmemi söyledi. Ama dilimde hala yanmalar var ve catlaklarda sürekli artıyor.Çatlaklar düzelecek mi?Ne yapmalıyım ? Teşekkürler.

Uzman doktor

Erdinç bey doktorunuzun önerilerini harfiyen devam ettiriniz. Dilerseniz kulak burun boğaz uzmanına yada bir dermotoloji uzmanına görünebilirsiniz.

Merhaba hocam 18 yasindayim 3 veya 4 senedir dilimde kırmizi veya beyaz baloncuklar var agrisi filan yok ama arasira disim takiliyor ve hep ugrasiyorum kopartiyorum ve acı veriyor ne yapmam gerekli eczaneden krem seklinde ilac aldim fayda etmedi sizce ne yapmam lazimdir

Uzman doktor

Yunus bey bu tür kopan ve devamlı olarak tekrar eden yaralar önemli yaralardır. Mutlaka bir dermotoloji uzmanına danışmalısınız.

ufuk

selamlar annem 1964 doğumlu ve 15 yıllık şeker hastası.ağzında yanak içinde dilde boğaz deliğinde ağız tavanında 2-3 gün arayla yada haftalık olarak değişik noktalarda acıyla birlikte özelikle soğuk yada sıcak yemek yerken şişerek ve kan toplayarak yara oluşmaktadır yemek yerken agrı sızı yapıyor.zamanla kendiliğinden büyüdükçe patlayıp iki üç gün sonra tamamen iyileşip başka yerden iki üç gün sonra yeniden çıkıyor.konuyla ilgili kulak burun boğaza gitti ordan cildiyeye sevk edildik ordanda yeterli bir netice alamadık konuyla ilgili bilgilerinizi paylaşmanızı rica eder teşekkürler sunarım…

Uzman doktor

Ufuk bey hastalığına bağlı olarak içten gelen bir ağız içi yaraları olabilir. Dermotoloji uzmanına giderek detaylı muayene olması gereklidir.

büşra

Selamlar doktor bey annemin dilinin arka kisminda kirmizi sislikler sarilik siyahlik cürümeye benzer bir goruntu olustu ve acidigini yandigini soyluyor yillardr sigara kullaniyor gunde 2 paket ayrica takma dis de kullaniyor ne yapmam lazim hangi bolume basvurmaliyim lutfen yardim edin

Uzman doktor

Büşra hanım bir dermatoloji uzmanına başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

mehmet nişancı

merhaba doktor bey .
benim küçük dilimin yanında küçük bir et parçası çıktı. Boğazım rahatsızlanmıstı ve doktor et parçası olduğunu söyledi . önemli bir şey olmadığını ve lokal anesteziyle alınabileceğini söyledi. bir zararıdaa yok şişme iltihaplanma bilgi almak istiyorum

Uzman doktor

Mehmet bey bu konuda doktorunuza güvenin eğer size bir rahatsızlık vermiyorsa takıntı olmuyorsa ve ağrıma, sızlama vb. gibi rahatsızlıklar oluşturmuyorsa zararı olmayacaktır.

tayfun

Hocam meraba benimde dilim ön kismi yarilmis gibi arka tarafindada 3 4 tane et gibi bişeyler var neden oluyodur sizce bu

Uzman doktor

Tayfun bey bu yaralar görülmeden birşey söylenemez. Verilen bilgilerle net olarak bir şey söylenmesi doğru olmayacağı için sizin bir dermotoloji uzmanına muayene olmanız daha doğru olacaktır.

tayfun

Kirmizi boktalarda var ve bembeyaz dilim arka tarafi

Berkay Alp

Hocam merhaba.26 yaşındayım.Benim dilimin arkasına doğru her iki taraflı kabarcıklar var. 1 ay oldu geçmedi. Dilimin üzeride beyaz bir tabaka ile kaplanmış gibi.Dilimin ucunda ara ara acıma ve yanma hissi oluyor,zaman zaman boğazımda bir şeyler hissediyorum artık kanserden korkmaya başladım. Daha önce aftlar için doktora gitmiştim bunlar olur geçer demişti ancak bu seferkiler farklı. Halamda da dil kanseri vardı. Sizce kanser ihtimali nedir?

Uzman doktor

Berkay bey Genetik olabilme ihtimali varsada bu ihtimal düşük aft olabilme ihtimali yüksektir. Dilerseniz bir kulak burun boğaz uzmanına görününüz.

muzaffer

selam , benim dilimde siyah mercimek büyüklüğünde yara çıkıyor yaklaşık bir hafta sonra kendiliğinden geçiyor .sigara kullanmıyorum neden olabilir yardımcı olabilir misiniz.

Uzman doktor

Muzaffer bey bir apse söz konusu fakat neden olduğu konusunda muayene edilemeden birşey söylenemez. Bir dermatoloji uzmanına görünmenizi öneriyorum.

aysel

Mrb doktor bey dilimde beyez bi ucuk cikti cok agriyor doktora gidersem kan tatlili yapilirmi

Uzman doktor

Aysel hanım bu aft olabilir. Bir kaç gün sonra kendiliğinden geçmez ise doktorunuza başvurabilirsiniz.

Murat Polat

Doktor Bey,

yasim 35, 3 gün öncesi biraz rahatsizdim titreme ile birlikte ates oldu. Bugün tesadüfen agzimda yanak icinde bir yara tespit ettim mercimek büyüklügünde önce kirmizi kan pihtisi gibiydi bir kac saat sonra rengi siyah oldu. Suan siyah ufak bir ben gibi. Dilimle üzerine geldigimde hissediyorum ancak agri yada aci yok. Acikcasi endisendim. Sizin görüsünüz nedir? Cok tesekkürler.

Uzman doktor

Ateşlenme ile ilgili olarak ağızda çıkan bu yaralar geçicidir. Geçmemesi durumunda ise bir dermatoloji uzmanına başvurmalısınız.

meriç

Doktor bey, dilimin sol en dip tarafinda yani bogazin bittigi dilin basladigi yerle yanak arasinda cok rahatsiz edici bogaz agrisi gibi elimi degidirdigimde pütürlü yara gibi bir sey cikti. Nedir hic bilmiyorum göremiyorum da.ama yara cikmadan once bogazim iltihaplanmişti. Bunula alakasi olabilirmi?

Uzman doktor

Meriç bey burada oluşan ağrı ve yararnın tespi için bir kulak burun boğaz uzmanına danışmalısınız. Geçmiş olsun

sema

annem 64 dogumlu. sigara kullaniyor. dili yarilmis. bu yarik cok belirgin ve derin. dilde akan bir kan yok. ama bazen annem dilinin sistigini hissettigini soyluyor. sali gunu doktara goturecem. o zamana kadar uygulamam gereken bisey var mıdır? teşekkür ederim

Uzman doktor

Sema hanım tedavi edilmeden herhangi bir ilaç tedavisinde özellikle internet ortamından tavsiye edemeyiz. Mutlaka doktorunuzun görmesi ve tedavi etmesi gerekmektedir.

müge

merhaba,

2,5 yaşında kızım var, bir kaç ateşli hastalıkran sonra dilinde (kenarında ) aft çıktı, hiç birşey kullanmadık 1 hafta içinde geçti ancak bu süre içinde bişey yiyemedik. bu bir kaç kere tekrarladı, şu anda yine çıktı ve hep aynı yerde çıkmakta.
6 aydırda kreşe gitmekte aynı yerde çıkmasından dolayı şüphe etmem gereken birşey olabilir mi?

bu sebepten dolayı hiç doktora götürmedim .

Uzman doktor

Mğge hanım çocuğunuzun beslenmesine ve uyku düzenine çok iyi kontrol ettmelisiniz. Ayrıca bir dermatoloji uzmanına kontrol ettirebilirsiniz.

seda

Merhaba Doktor Bey,
Yaklaşık 1 buçuk haftadır dilimin sol tarafında kök kısma doğru, beyaz, mercimek tanesi kadar dişe benzeyen beyaz birşey var. onun dışında yine aynı yerde kırmızı kabarcıklar bulunmakta. Ara ara ağrısı oluyor ama sürekli değil.Andorex sprey kullanıyorum. Geniz akıntım var diye 2 gün önce doktora da gittim. Dişe benzeyen yarayı gösterdiğimde kendiliğinden geçeceğini önemli birşey olmadığını söyledi ama ağrısı var. Gözden kaçırdığı bir durum olabilir mi? Sizce ne yapmalıyım?

Uzman doktor

Hayır Sade hanım Aft dediğimiz bu yaralar geçicidir. Kendinize, beslenmenizi ve uyku düzeninize dikkat ediniz.

rabia ıner

Benim dil ve ağzımda da srekli yaralar çıkıyor. Günlük hayatımı çok zora sokuyor. 1 ay yoksa siğer ay öuhakkak çıkıyor. Ve çözümü yok. Ne yapmalıyım. Dilim kesilmiş gibi acıyor.

merve

merhaba ben nasıl tuz ve karbonatı yapacam

Cansel

Merhaba hocam
yaklaşık 7-8 aydır dilimin ortasından başlayan her iki tarafta kırmızı baloncuklar var ve köke kadar gidiyor bu yaralar implant yaptıracağım Dr gittiğimde gösteririm dedim ama hala gidemedim aylardır geçmedi düzenli olarak dişlerimi fırcalıyorum ve hergun mutlaka gargara yapıyorum yaralar acımıyor ama ne yaptıysam geçmedi aft gibi durmuyor bazı sayfalarda benim şikayetime benzer yazılar gördüm kanser başlangıcında da bu tarz yaralar çıkabiliyormuş sizce ne yapmalıyım daha önce buna benzer bişey çıktığını hiç hatırlamıyorum lütfen yardımcı olun şimdiden teşekkürler hocam

Uzman doktor

Cansel hanım yaralarınızın bu kadar uzun süreli bölgede olması iyi depildir bir dermatoloji uzmanına görünmenizde fayda vardır. İhmal etmeyiniz.

hocam iyi günler dilimde küçük yara var.beyazımsı iltihapa benziyor ne yapmam gerkir

Uzman doktor

Demir bey bu bir iltihaplanma habercisi olabilir. Yada bir aft olabilir. Yinede doktorunuza danışmanızda ve erken müdahalede herzaman yarar vardır.

melik

merhaba doktor bey benim dilimde su ıkı haftadır kasıntı ve dılımın sol yan tarafında beyaz yuvarlak seklınde lekeler ve hafif şilikler var birsey yediğim zaman ağrı falan yok sizce bu neden olabilir ?

emrah şahin

merhaba doktor bey benim ağzımın içinde ve dilimde yara çıkıyor ve yaklaşık 4 yıldır var hala da geçmedi doktorlara göründüm sürekli kıl kurdu bende yaraların sebebi onlardan da olabilirmi. doktorların teşhisi liken planus denen bir hastalık bunun tedavisi varmıdır.

gülser

HENÜZ 12 SAAT ÖNCE DİLİMİN KÖKÜKDEN GELEN ACI BİR YANMA İLE, DAHA SONRA DA TAKİP EDEN AĞRI İLE KENDİNİ GÖSTERDİ. SABAH KALKTIĞIMDA DİŞLERİMDE, DUDAKLARIMDA DAHİ AĞRI ODUĞUNU, ÇENEMİN SOL ALT TARAFINA BÜYÜK BİR BEZE ATTIĞINI VE KULAĞIMINDA DA TATLI BİR KAŞINTI VE HIŞIRTI OLDUĞUNU FARK ETTİM. VERDİĞİ RAHATSIZLIK TARİF EDİLEMEZ. NEDİR DİYE MERAK EDİYORUM. NE YAPMIM GEREKİYOR.

Uzman doktor

Gülser hanım dişinizde bir iltihaplanma olabilir. Dişiniz ağrımıyor olabilir. Fakat bu durum bir iltihaplanma belirtisidir. Mutlaka diş hekimine muayene olunuz ihmal etmeyiniz.

Ayse

Merhaba hocam benim agzimda ve dilimin kenarlarinda belli araliklarla surekli yara cikiyor ve bunlar dayanilmaz bir aciya sebep oluyor bazen konusamayacak yemek yiyemeyecek duruma geliyorum yanagimin ic kisminda cikan aftlar yuzunden yanagim sisiyo ve dilimin kenarlarinda cikan yaralar dislerle temas ettiginde cok kotu bir aciya sebep oluyor kendiliginden geciyor ama surekli yeniden tekrarliyor acaba ciddi bir problem olabilir mi ve bu yaralarla nasil basa cikabilirim? Simdiden tesekkur ederim.

Uzman doktor

Ayşe hanım bu yaralar Aft uygku düzeninize ve yemeklerinize dikkat ediniz. Vitamin eksikliğiniz olabilir. Özellikle C vitamini takviyesine önem veriniz. Bol bol meyve ve sebze tüketiniz.

dilek

Selamün aleyküm hocam.Benim dilimde 2 yıldır yaralar var hangi doktora gittiysem aft dedi gargara verdi merhem verdi ama biraz sönüyor ertesi sabah kalktığımda yine dilimde beyaz renkli halkalar var.Yarayı tam olarak tarif edeyim size İltihaplı kabarcık dilimin yanlarında bazen çıkar,ama dilimin özerinde ucunda beyaz halkalar var be çok acıyor.Kanser değildir dimi hocam.Ne olur bana yardımcı olun korkuyorum.

Uzman doktor

Dilek hanım bu yaralar aft uygku düzeninize ve beslenme şeklinize çok dikkat ediniz. Vitamin takviyeleri uygulayabilirsiniz.

serpil

Mrhb doktor bey benim annemin dilinin herbiki tarafindada kabarcik tarzinda yaralar cikti 5_6 senedir var ilk ciktiginda kbb uzmanina gittik onemli bisey olmadigini psikiyatriste gitmemizi ve melisa cayiyla papatya cayini icmesini psikolojik oldugunu soledi zamanla agrisi gecti ama suan gene agrisi cogaldi o kabarciklarda hic gecmedi isterseniz resimlerinide gonderebilirim tskr ederim.

orhan gur

merhabalar.ben moskova dan yaziyorum agzimin bir kac yerinden yani ic dudak tarafindan buna halk dilinde af diyorlar ben de daha once tekrar cikmisti bazen sik tekrarkar bazen 6 ay gorunmez zamani belli degil.ama suanda dilimin uc bolgesi her iki yan tarafi ve alti sayisini soyleyemeyecegim kadar beyaz kucuk kucuk ama iclerinde buyude olan bircok yaralar cikti ve dilimin uzeri kirmizi bu 1haftadir devam ediyor ve ne yemek yiyebiliyorum nede birsey icebiliyorum 1 haftada 5 kg zayifladim.oktora gittim va bana gargara ve mavi murekkep gibi olan sivi ilaclar verdiler ve daha baska seyler.bana yardimci olursaniz sevinirim sirf bbu yuzden turkiyeye gelip muayene olmak istiyorum.acikcasi daha kotu bi hastsliga yakalanmak iztemiyorum.

orhan

Hocam merhabalar.dun sıze yazdım ama cevap vermediniz inşallah buna verirsiniz
ben size moskovadan yazıyorum.ağzımın içinde 3 tane buyuk olmak uzere ve dilimin altı ,yanları ve ustu uc kısmı sayamayacağım kadar kucuk beyaz yaralarla dolu.bugun 8.gunu ve hala iyileşmedi. Burada doktora gittim baba bazı gargara turleri sıvı ilaçlar hatta mavi renkli murekkep.hiçbiri fayda etmexdi.ağzımın içimavi renk oldu.bu yaralara aft diyorlar ama ben boyle birşey gormedim.8 gunde 5kg verdim artık korkmaya başladım citti bi hastalık olur diye.ne bişey yiyebiliuorum nede içebiliyorumdilimi hiçbiryere temas ettirmemem gerek ki acı çekmim.işte bu yuzden yarın turkiyeye gelicem hangi doktora gitmem lazım,bu hastalıktan nasıl kurtulabilirim,yoksa kendimi oldurucem acı çekmekten.teşekkur ederim.

Uzman doktor

Orhan bey bu yaralar aft dir. Bu yaralar kendiliğinden geçecektir. Bir şey yiyip içerken ağrılara neden olduğundan dolayı zorlanabilirsiniz. Dilerseniz burada bir dermatolog uzmanına görünebilirsiniz. Geçmiş olsun..

serpil

Bana niye cvp vermediniz

Uzman doktor

Serpil hanım sorunuzu tekrardan iletirmisiniz. Gözden kaçırmış olabilirim. 🙁

Serap

Mrb.doktor bey 6yaşında oğlumun dilinin üzerinde belli aralıklarla oyuk şeklinde bişeyler çıkıyor bazen kayboluyo sonra tekrar başlıyor.alerjik mi yediği içtiğinden midir bilemiyorum asitli içecek yada tuzlu gıdalar hiç tükemedi ama bu nedir bilemiyoruz yardımcı olursanız sevinirim şimdiden çok teşekkürler…

Uzman doktor

Oluşan bu yaraların aft olması büyük ihtimaldir. Bu yaralar belli dönemler çıkar ve kaybolurlar. Endişelenecek bir durum değildir. Dilerseniz bir kulak burun boğaz uzmanına yada bir dermotoloğa gösterebilirsiniz.

birol

size dilimin bir resmini yollayacağım netten araştırmalarıma göre coğrafi dil denen tanıma uyuyor herhangi bir ağrı sızı yapmıyor ama devamlı şekil ve yer değiştiriyor. dişimde metal dolgu var acaba bunun bir etkisi olabilirmi ve ayrıca bir kaç gündğr diş tedavisi görüyorum ve dilimde aft oluşmaya başladı ve çok ağrı veriyor doktor ise sadece gargara verdi. Resimdeki şekiilerin nedeni nedir hocam şimdiden çok teşekkürler.

http://i.hizliresim.com/rg1jPB.jpg

http://hizliresim.com/rg1jPB

Uzman doktor

Tespitleriniz doğru ve ayrıca aft oluşmuş. Bu yaralar geçicidir. Fakat detaylı bir inceleme için bir dermatolog uzmanına danışabilirsiniz.

aysegul

Merhaba hocam size bir sorum olacak ara ara agzimin tavaninda birden bire boluncuk oluşup kan toplaniyor en küçük mercimek kadar en büyük findik kadar oluyor. Büyüdükçe aciyor ve yutkunmam zorlaniyor patlatmak zorunda kaliyorum. Snra yara olup 3 4 günde iyileşiyor. O şekilde kan toplanmasınin nedeni nedir ? Tedavisi nasil olabilir ? Şimdiden tesekkur ederim. Saygilar.
(Mail adresiniz olursa fotoğrafta gonderebilirim.)

Uzman doktor

Bir iltihaplanma söz konusu fakat neden bu iltihaplanmanın olduğu meçhul ancak tedavi sonrasında nedeni hakkında bilgi sahibi olunabilir. Mutlaka tedavi olunuz. Bir diş hekimine yada dermatolog uzmanına başvurun.

dilek

Hocam b12 vitamin eksikliğim var o yapar mı ağız yarası

Uzman doktor

Dilek hanım mümkündür.

huseyin

Dilimin alt kisminda kan toplanması oluyo patlatiyom sağdan sola geciyo nohut tanesi kadar nedeni nedir acaba teşekkürler…

Uzman doktor

Bir iltihaplanma söz konusu nedeni ile ilgili bilgi almak ve muayene olmak için bir dermatoloğa başvurabilirsiniz.

bahar

benım agzım haftanın 4 gunu yara agzımda dılımde yara cıktıgında tum vucudum dokuyo ucuk alerjısı oldugunu soyledı doktor ama ılaclar faydasız cok sıkıntı yasıyorum

Uzman doktor

Bahar hanım uyku ve beslenme düzeninize çok dikkat etmelisiniz. Özellikle uykusuz kalmayınız. Bol bol meyve ve sebze tüketin özellikle c vitamini içeren meyveler..

şenay

Benim 1,5 yaşında oğlum var sürekli dilinde yaralar var sanki dilinin yuzeyi soyuluyor gibi ciddi bi rahatsizligin belirtisi olabilir mi

yagmur

Ağzım dilim yanaklarım damaklarim çok kötü beyaz beyaz kabarcıklar ve iltihaplar KBB gittim geçiyo dedi disciye gittim 20 lik diş çikarması dedi ama artık dayanamiyorum hiçbişey yiyemiyorum şu bile agritiyo ne yapcam bilmiyorum gargara bu

Uzman doktor

Aft olan bu yaralar geçicidir. 20 lik dişinizde de sanırım bir iltihaplanma mevcut bu dişinizinde çekilmesi gerekebilir.

yagmur

Gargara verdi o bile ise yaramıyor gece uyuyamiyorum mide bulantısı çok oluyo

harun uckun

Hocam iyi çalışmalar 18 yasında yim ve nasıl oldu anlamadım
benim dilimde yara cildi ve 3 aydır geçmedi doktora giddim bana soğuk hava tedavisi uyguladı ve dilindeki yara büyüdü bana yardımcı olur musunuz lütfen 536 919 0331

harun uckun

Cildiye doktoruna gittim yara baya büyüdü dilimde foto ata bilseydim gondericekdim yardim

..

DOKTOR BEY AGZIMDA VE DİLİMDE BELLİ ARALIKLARLA YARA ÇIKIYOR.İÇİ BEYAZ İLTİHAPLI SEKLİNDE GECEN HAFTA CIKTI SU AN YINE VE OĞLUMDA ANNEMDE DE CIKIYR. KAN TAHILINDE DEGERLERİM NORMAL CIKTI SEBEBI NE OLABILIR. ENDISELENMEYE BASLADIM TESEKKURLER..

Uzman doktor

Beslenmenize ve uyku düzeninize dikkat ediniz. Bu yaralar aft zamanla geçececktir.

sevim

merhabalar dilimin yanında sıyah şişlik oldugunu fark ettm bana bi zararı yok bi hastalık olablrmı szce

Uzman doktor

Sevim hanım bir travma uyurken dilinizi ısırmış ve siz farkında olmadan burada bir kan birikmiş olabilir. Geçmemesi durumunda doktorunuza başvurmalısınız.

nuriye

Mrb benim birhaftadir dilimin tam ucunda kucuk 3,4 tane kabarcik oldu az biraz acima hissi var tam uc kisimda cizgiyle cizmis gibi ne olabilir simdiden tesekkur ederim.

Uzman doktor

Nuriye hanım geçici bir iltihaplanma olabilir. Eğer ağrılarınız varsa bir dermatoloğa görünebilirsiniz.

halil ibrahim

doktor bey ben 12 yaşındayım agzımda yaralar çıkıyor genellikle agız içinde çıkıyor ve belirli yerlerde çıkıyor çıkan yerden bir daha çıkıyor neden olur? ve ne yaparsam

Uzman doktor

Bu yaralar aft genellikle uyku düzeninize ve beslenme düzeninize dikkat etmelisiniz. Bol bol süt ve süt ürünlerinin yanı sıra meyve ve sebze tüketimine özellikle c vitamini almaya özen göstermelisiniz.

Serkan

Merhaba. Benim dilimin sol tarafında beyaz beze gibi birşey çıktı. Acımıyor fakat büyüyor. Bunun sebebi sizce nedir ?

gizem

Merhaba doktor bey. 17 yaşındayım dilimde dört gün önce sabah uyandıgımda beyaz tabaka vardı şimdiise kenarlarında beyaz çizgiler halinde şişlikler var ve bogaz tarafında da yara var. yemek yememi, yutkunmamı ve konuşmamı engelliyor. ve çok acı veriyor. Karbonatla bir kaç kez gargara yaptım. sizce ne yapmalıyım ?

Sedat

Merhaba, doktor bey dilimin ucunda bir tane beyaz nokta gibi su kabarcığına benzeyen bir yara çıktı. Çok şiddetli şekilde de acı yapıyor. En kısa sürede iyileşebilmesi için ne önerirsiniz ? Şimdiden teşekkürler.

Uzman doktor

Sedat bey aft yaraları kendiliğinden geçen yaralardır. Bir kaç güne kadar geçecektir.

aynur

Merhaba 6 yasinda kizim var ve surekli dilini isiriyor ve dilinde yaralar olusuyor dilini isirmayi aliskanlik haline getirdi ne yapmaliyim lutfen bana yardimci olun..

Uzman doktor

Aynur hanım bu konuda bir pedodontiden psikolojik destek almalısınız. Pedodonti çocuk diş hekimliği aynı zamanda çocuklar üzerinde psikolojik bir destekte sunmaktadır.

Mert

Doktor bey benim rahatsizligim ön alt dislerimin arka tarafinda bir et parcasi gibi bir şey çıkmış dilimle ulasabiliyorum bu şeye yarami bilmiyorum ama dilimle dokununca acıyor ne yaomam gerekiyor yardimci olurmusunux lutfen yaşım 17.

Uzman doktor

Mert bey bu yaranın ne olduğu kontrol edilmeli dilerseniz bir diş hekimine yada bir dermotoloğa görünebilirsiniz.

Damla

Merhaba Doktor bey ben epilepsi hastası olduğum için her bayildigimda dilimi ısırıyorum ve günlerce hiçbir şey yiyemiyorum ne yapabilirim yara nasıl geçer??

elizabeth

Merhaba doktor bey;

Beni bilimde neredeyse 1 senedir süre gelen bir problem var. dilim ufak kesiklerle dolu ve gerilme yapıyor.Sürekli dağılmakta bir gün saf taraf felç bir gün sol. senedir hemen hemen her bölüm doktoruna kendimi gösterdim. bir sürü ilaç antibiyotik gargara vitamin ilaçları vs. ama hiç bir gelişme yok. Ne yapabilirim.

lara

Iyi calismalar kizimin dil ustunde beyaz leke gibi 3 yerde var ne kullanmaliyiz doktor bey .kizim 12 yasinda ve yasina gore zayip bilginize

fatma

merhaba dılımın kenar kısımlrında 0bıcakla kesılmis gibi kesikler yorumlarda kı gıbı degıl bunun nedeni ne olabiryrdmc olursanız ck sevnrz

ayşe

merhaba doktor bey dilimin sol tarafında bir yıldır hafif bir morluk vardı bir ay kadar önce dahada belirginleştiğini farkettim sizce sebebi ne olabilir tehlikelimidir bu konuda aydınlatırsanız sevinirim..

feyza

Doktor bey benim dilimde beyaz renkte yara çıktı katı şeyler yiyemiyorum ve damagımda şişmeler var

Uzman doktor

Bu yaralar aft dir bir kaç ün kadar sonra kendiliğinden geçecektir. Uyku ve beslenme düzeninize dikkat etmenizi öneriyorum.

soner

Hocam selamlar.benim sorum şu yaklaşık 10-11 aydır dilimin arka kısmında tam ortada beyazlık var. içinde de kırmızı kırmızı noktalar. gitmediğim doktor kalmadı. tabi yanma da yapıyor. anlattıklarım tehlikeli bişey olabilir mi sizce saygılar

Uzman doktor

Soner bey bu anlattıklarınızdan oluşan yaraların aft olduğu kanaatine varmaktayım. Fakat 10-11 aydır geçmemesi bir hastalığında habercisi olabilir. Mutlaka bu kadar uzun sürmemeliydi.

gizem

mrb!!!benim yaklaşık 3 yıldır şikeyetim devam ediyor.herhangi bir mide rahatsızlıgım yok ve sigara alkol kullanmıyorum.ancak agzımda ve dilimin sol yan altında kötü bir yanma gibi agrı gibi bir durum söz konusu.ve bu durum bende sürekli birşeyler yeme ihtiyacı hissettırıyor.çbirşeyler atıştırınca agzımda tadı gecıyor bir müddet sonra geri başlıyor.lütfen bir çözüm yolu söyleyin

Esra

Doktor bey dilimin ucunda yara çıktı ve gün geçtikçe büyüyor.Korkmaya başlıyorum.Cevaplayın lütfen.

Esra

Doktor bey dilimin ucunda büyük beyaz bir yara çıktı ve gün geçtikçe büyüyor.Korkmaya başlıyorum.Cevaplayın lütfen.Şimdiden teşekkür ederim. 🙂

Uzman doktor

Esra hanım bu aft olabilir. Ne kadar süredir bu yara var ? Daha önce bu tür bir yara çıkmışmıydı ?

büşra

doktor bey benim dil kökümde ve küçük dil arkasında boğazımda kabarcıklar şeklinde yara çıktı,ama bu kabarcıklarda patlama gibi birşey olmadı.alerjimden dolayı kbb gittim ve doktor bana (Aircomb,rinoclenil,asist 1200mg ve Cefaks 500m) ilaçları verdi.çok düzenli şekilde kullnıp ilaçlar bitince gel dedi.ilaçları ilk bi hafta kullanmadım,ağzımdaki yaraları görünce kullanmaya başladım. bana sıcak soğuk su içmeyeceksin,baharatlı şeyler yemeyeceksin dedi.ilaçlarım daha bitmediği için gitmedim kontrole. bu yaraların sebebi ne olabilir ? yardımcı olursanız sevinirim.teşekkürler

büşra

ve bu yaralarda ağrı yok.ağrı olmuyo

merve

Hocam benim dilimde ayda bir veya iki ayda bir sürekli bir yara çıkıyor ama beyaz yaradan değil.bi siyahlık var küçücük bişey ve dilimi oynattıgımda aşırı derecede ağrı yapıyor yardımcı olursanız sevinrim

Uzman doktor

Merve hanım bu muhtemelen aft dir yada bir uçuk olabilir. Kendiliğinden geçmesi de bunun bir göstergesidir. Beslenme ve uyku düzeninize dikkat ediniz ve kendinizde bunu test edin yorgunluğun arttığı dönemlerde bu yaraların çıkması muhtemeldir.

ünal

hocam benim dilimin tam ortasında kibrit ucu kadar oyuk oluştu ne yapmam gerekiyor.

Uzman doktor

Ünal bey bir dermatoloğa mutlaka başvurunuz.

evren

Merhaba dilimin sağ alt tarafında kırmızı su toplaması gibi bir şey çıktı.bu ne olabilir sizce

karayel

46 yaşındayım. Dilimin kök kısmında mercimek büyüklüünde 5-6 adet kırmızı kabarcıklar var. bu günlerde beyazımsı acı veren kabarmalar var. yemek yedıgımde tat alamıyorum. AYRICA L 50 ürtikerim. VE ANEMİ HASTASIYIM…

TESEKKURLER

karayel

46 yaşındayım. Dilimin kök kısmında mercimek büyüklüünde 5-6 adet kırmızı kabarcıklar var. bu günlerde beyazımsı acı veren kabarmalar var. yemek yedıgımde tat alamıyorum. AYRICA L 50 ürtikerim. VE ANEMİ HASTASIYIM

TESEKKURLER

leyla Al

Merhaba
agzimda dilimde cogu zaman ust ile alt damagin birlestigi yerde cok kotu yaralar çıkıyor. Doktora gittiğimde aft stresten deyip geçiyorlar gargara veriyorlar ama iki hafta ara ile tekrar tekrar cikiyor ve canimdan bezdim. Size yaralarin resmni atsam yardimci olur musunuz

özer

Hocam merhaba benim dilimde yaklaşık olarak 1 yildir geçmeyen yaralar ve morluk var bir çok KBB doktoruna gittim ama iyileşmedi mr bile çektirdim bugünlerde dahada agrılı sizce KBB yerine diş doktorunamı gorunmem gerekli
Kullandığım ilaçlar geralgine K – mikostatin – nexium- kenacortA – bemiks
Güç durumdayım yardımcı olursanız sevinirim…

Uzman doktor

Özer geçmiş olsun. Bir dermotoloğa danışırsanız muayene sonrasında size gerekli bilgileri verecektir.

Cihaner

Hocam benim dilimin ucunda uzun yillardan beri yaralar cikiyor ama bu yaralar krater gibi oluyor ve aci vermiyor belli sure sonra kendi kayboluyor suan yasim 27 yaklasik 6-7 senenden beri var diye bilirim ozamanlar stres den fln diyordu doktorlar lakin suan baya artti bu durum dilin sol tarafi genelde daha cok oluyor orda bi yamuk disim var ice dogru onada b agliyordum kbb doktoru cildiyeciye gonderdi oda onemli bisiy degil dedi. Ek bilgi olarakta bademciklerim de surekli sis durumda iltihabli surekli , dilim de beyaz tabaka da var, bu kraterler boluncuklu selkilde doktara gidiyorum bakiyor bisey yok diyor ve gonderiyor.

Uzman doktor

Bir dermotoloğa da başvurabilirsiniz. İçten gelen farklı bir hastalığınızda olabilir. Kontrol ettirin mutlaka bu yaralar durduk yere oluşmaz. Vücudunuz bir şeylere alerjide yapıyor olabilir.

halil

Merhabalar doktor bey ben 20 yaşındayım dilimin ucunda yara var disime dedikçe ağrıyor konuşma bozukluğu ve bazı harfleri söyleyememe gibi sorunlar oluştu siz ne önerirsiniz şimdiden teşekkürler

Uzman doktor

Halil bu yaralar aft olabilir. Kısa sürede geçecektir. Geçmiş olsun.

Emre

Ben sürekli dilimi ısırıyorum. Ufak ufak oluyor genelde sonra yara oluyor. İşin kötüsü bunu bilinçli olarak yapıyorum. Bir zararı var mıdır. İlerde kalıcı bir hasara neden olur mu. Ne yapmalıyım. Not: Bunu yapmak hoşuma gitmiyor. Refleks gibi bir şey oldu.

Uzman doktor

Emre bey psikolojik bir durum bu konu ile ile ilgili olarak bir dermotoloğa başvurabilirsiniz.

Seda

Merhaba
46 yaşındayım.dilimin kök kısmında mercimek büyüklüğünde 5-6 adet kırmızı kabarmalar var.Bugünlerde dilimde aşırı yanma hissediyorum. ben L50 ürtükerim ve anemi hastasıyım.bu hastalıklar yüzünden olabilir mi ?
Bu dilimdeki kabarmalar ve yanmalar neden kaynaklanıyor olabilir ?

Lütfen Cevaplarsanız Sevinirim. Şimdiden Teşekkürler.

hanife çetinkaya

hocam ben ne yersem yiyim dilim hemen şişiyor meyve falan yiyemiyorum hangi meyveyi yersem yiyeyim yada meyve suyu her ikiside hemen dilimi şişiriyor neden olabilir

beyza

Doktor BEY , BENIM YAŞIM 14 VE DİLİMİN UÇLARINDA HER HAFTA BEYAZ BEYAZ ŞEYLER ÇIKIYOR VE YANDIRIYOR CANIM COK ACIYOR TÜKÜRÜKLERİM YARAMIN ÜSTÜNE GELDİMİ ÇOK ACIYOR DOKTORA GITTIM STESTEN FALAN DEDI KREM VERDİ SÜR KULLAN GEÇER DEDİ 1 KERE KULLANDIM BI ETKISINI GÖREMEDİM GENE ÇIKTI BUGÜÜN HEM DİLİMİN UÇLARINDA HEMDE YANLARINDA YANI KENDIME COK DIKKAT EDIYORUM KENDI KENDISINE ÇIKIYOR BUNLARI NE YAPMALIYIM BİR AN ÖNCE BU İLLETTEN KURTULMAK ISTIYORUM …
LÜTFENNN . YARDIMCI OLURSANIZZ ÇÇOK MEMNUN OLURUM . TŞKLER.

arzu

mrb 1 hafta önce 20 lik diş çektirdim cerrahi operasyonla dilinin 2 kenarı ağzımın her yeri aft dediğimiz beyaz yaralardan oldu inanın yutkunamıyorum bile 3 gündür doktora gidiyorum gargara çeşitli ağrı kesiciler verdi ama hiç faydası olmadı canım çok acıyor işe gidemiyorum hiç bişeye konstre olamıyorum yardımcı olursanız çok sevinirim

efe

hocam dilimi ısırdım ve kanadı sonra buz ve tükrük ile tedavi yapmaya çalıştım ne ile geçer

bensu

Merhabalar ben ana okulu öğretmeniyim iki hafta önce ses kısılması oldu.daha sonra dilimde çıkan yaralar dikkatimi çekti.bugaza doğru kısımlar da kırmızı renkte.acile gıttım bazı ilaçlar verdi bir hafta sonrada kbb gittim ses düzeyımde çatallaşma olduğunu sesımı fazla kullanmamam gerektıgını söyladı.dilimde çıkan yaralara baktı miğde ilaçlar lensör falan verdi gargaraya devam et dedı bir haftadırda onun verdugı ılaçları kullanıyorum ama geçmek bilmiyor dilimin kenarlarındada yaralar oldu ama arka tarafta ön tarafta değil.siğara kullanıyorum 24 yasundayım.ne yapmam lazım 2.5 ay sonra dugunum var posikolojim iyice bozuldu.ne yapmam lazım lütfen yardımcı olun ilk defa böyle bir şey görüyorum

adım iki

iki ılac var cok cok iyi bir ilac dedavi edmesede acıda kurtuluyorsun arayin 05348187514

mustafa

hocam dilimin üzerinde kırrmızı bölgesel lekeler cıktı ve birşeyler yerken acıma yapıyor ne yapmalı yım gecicimidir sanki dilin üst tabakası soyulur gibi

mehtap

9 yaşında erkek cocugumun dilinin sag alt kısmında fındık büyüklügünde şişlik var.size nasıl ulaşabilirim.

Elif

18 yaşındayım dilimin uzerinde birkac gundur farkettiğim bir etcik var. Tırnak ucu kadar ama sigil seklinde degil, sivri. Cogu zaman dilimin ustune yattığı icin acımıyor ama neden olmus olabilir?

merhaba hocam ben daha yeniyim 32 yaşındayım dilimin altında sol kısma doğru kan torbası gibi bişe çıktı yuvarlak siyah kanlı hocam bu nedir hemen cevabınızı bekliyorum

Akif

Merhaba
Doktor bey ben haşlanmış patates yerken dilim ve dişetini yaktım dişetimde bi sorun kalmadı geçti dilimdeki yarada geçti gibi olmustu ama 4-5 ay sonra dilimde o yanan bölgeler en ufak bi acı yememde cok kötü yanıyor ellediğim zaman o bölgeler diğer bölgeler kadar kayganlık olmadığını hissediyorum doktora gittim gargara antibiyotik ve B12 vitamin hapı verdi bi süre kullandım ama hiç fayda etmedi sizce ne yapmalıyım teşekkür ederim

volkan

Agzımın icinde beyaz pulkanma gibi bir beyazlik var ama acimiyor bu nedir .

elif

merhaba benim dilimin sağ arka tarafında kırmızı kanlı gibi yara var 3 günden beri. Aynı zaman da üst sağ dişimin dolgusu bittiği için de ağrıyor. Acaba bu yara dişten dolayı mı yoksa diş fırçası gibi herhangi bir şeylerden mikrop mu kaptı da oldu. Teşekkürler umarım anlatabilmişimdir.

NERMİN ÇALKAR

hocam benim 15 yaşında oğlum var, ara sıra dilinin uç tarafında ve kenarında yaralar çıkıyor sanırım bunlar aft.nasıl bir tedavi uygulayabilirim.stresten olabilirmi.

ceylan

Diş macunu ipana pro expert kullandım ağzımda aft çıktı. Macunu değiştirmeli miyim? Sprey ilacı bir işe yaramıyor ne yapmalıyım?

şebnem

ben ağzımda çıkan beyaz yaraya tuz döktüm yaktı acaba bişey olurmu ?

ramazan asci

Dudağimin sol alt köşesinde beyazlık oluştu sebebini ogrenebilirmiyim

büşra

Doktor bey gecen gun dolgu yaptirdim ve disimde parca kalmis buda dilime yara yapti yemek yiyemiyorum bunun tedavisi nedir?

Ceren

Hocam benim dilimin sol taafında çatlak gibi bişey var yaklaşık üç aydır..buradı başta beyaz küçük aft gibi yara oluyor daha sınra açılıyor ortası pembekenarları beyaz bir cm kadar halka şeklinde açılıyor daha sonra küçülüyor ama çatlak orada sürekli duruyor ve bu yara 4 5 defa oldu tkrarlıyor aynı yerde birsürü doktora gittim ilaç kullandm ama tamamen geçmedi önemli bişey degıl dedi hepsi ama ben korkmaya başladım

firuze

merhaba dr . benim dilimin üzerinde ada şeklinde sanki deri soyulur ve alttan kırmızı yeni deri gözükür ya aynı böyle bir rahatsızlık meydana geliyor. Ve ara ara çıkıyor bu rahatsızlığım . sebebi nedir acaba beni bilgilendirir misiniz?

güçlü

Merhaba dilimin 2 kenarında 3-2 adet kırmızı cukur var geçmiyor 1 aydır saygilar

Ayşegül

lütfen yardim edin zamaninda dudaklarimi isiriyodum artik bu goruntuden rahatsiz olmaya basladim ve biraktim genç bi kizim beni çok rahatsiz ediyor kendi halinede biraktim bir çok kozmetik üründe denedim hic biri iyileştirmedi nolur yardim edin hem tamami yarık hemde sürekli soyuluyo iyileşmiyor

Ahmet

selamun aleykum hocam; dilimin her iki yanında, elde çıkan sinir e benzer ama, boyut olarak çok ufak, benzetme yaparsak bulgur tanesinden biraz daha ufak ve çok aşırı acı veren sayıları 5 ila 10 tane kadar yara var. bunlar kötü bişemidir ve tadavi için ne önerirsiniz.şimdiden teşekkür ve saygılarımı sunarım.

cansu

hocam merhaba bugun sabah uyandıgımda dılımın sol tarafında et seklınde bıseyler vardı yutkunurken bıraz acıyoo sebebi nedir acaba sımdıden tesekurler

ferdi

Merhaba efendim , dilimin kenarların da yarıklar var üzerinde de kırmızı benekler var kötü birşey midir geçer mi bir önerimiz var mi efendim

tuba

Mr. Hocam sekiz yil önce diyarbakir diş hastanesinde dişimin altındaki kistleri ameliyatlaaaldirdim. Ameliyat sirasinda bi alet biraktilar parçacıklar falan mideme gitmesin diye bu da dilimin tirtikli sol bölgesinde hala anlam veremedigim yara oluştu ve o günden beri kaniyo ve sizliyo sizce ne yapabilirim

Melis

Merhabalar.
Bundan yaklaşık 10 gün önce, çekirdek yerken dilimi ısırdım. Anlık bir ağrı hissettim, sonrasında çekirdeği yemeye devam ettim. Ama 6 gündür o bölgede şişlik hissediyorum, bir kızarıklık var, ortası oyuldu; ve beyaz oldu. Ve tam bu kısım, ısırdığım dişime denk geliyor, (Geceleri uyurken dişlerimi de sıkıyorum)
Bu durum benim yemek yememden su içmeme, konuşmama kadar, beni çok olumsuz etkiliyor. Ağzımda sık sık aftlar çıkıyor zaten, doktorum karbonat ile gargara yapmamı önermişti, ama aftın kendiliğinden oluşması halinde. Onu yapıyorum 3 gündür; karadut şurubu aldım onu sürüyorum; bugün de kantaron çayı ile gargara yapmaya başladım bunlara ek olarak. Şişlik azaldı; ama görüntüde çok bir değişiklik yok. Ağrı da şiddetli şekilde devam ediyor.
Bir kaç gün daha geçmezse doktora gideceğim, ama bu süreçte bana ne önerirsiniz? Dilime herhangi bir zarar vermiş olabilir miyim ısırdığım sırada? Korkmam gereken bir durum var mı?

Tolga

Hocam kolay gelsin dilimin üstünde uç kısımda keçeli kalem noktadı kadar dil renginde bi et var yaklaşık 1 yıldır bu ne olabilir şimdiden teşekkürler

zuhal

dilimin kenarında ,ucunda yumuşak dokuda yaralar cıkıyor ve bu ayda en az bikere oluyor cok kez doktora gittim kanlar normal cıktı.cildiye ye gittim diye bir ilac verdi 1yıl kullandım yinede cıkıyor ne yapmm lazım

zuhal

ilacın adı voltrex

enes

Merhaba hocam yaşım 22 benim şikayetim dilimimin sol yan arka tarafında 1.5 haftadır yara çıktı ve etrafı kızarık ağrı yapıyor sizce ne olabilir internetten araştırınca moralin bozuldu sizin gibi uzman birine sormak en iyisi

Sedat

merhaba hocam benim dilimin tam ucunda beyaz bir yara çıktı etrafı kabarmaya başladı aradan 4 gün geçmesine rağmen hala geçmedi.

Filiz

merhaba hocam annemın dılındı sagda ve solda kabarcı cıktı bırı 2 sene once dıgerıde yaklasık 3 ay once yemek yerken konusurken rahatsız edıyo napabılırız..

Atiye

Dilimin altında böyle kızarıklık var ve konuşmada zorlaınıyorum yemek yemekte çok zor oluyor neden olabilir acaba bide dilimin üstündede beyaz beyaz pütürçükler var bişey yutarken çk acıyo yardımcı olun lütfen.

Agiz ici yaralarım günün cmiyor neden..

tuna

hocam ben 13 yaşındayım dilimin ucu acıyo yardımcı olurmusunuz şişti heralde

YASEMİN

iyi günler doktor bey
benim oğlum 3 yaşında ve dilinin etrafı bölüm bölüm beyaz
acıyor diyor yemek yemiyor
doktor çinko eksiği dedi şurup verdi kullandım bitti ama tekrar başladı kullanırken de vardı zaten
çözüm ne önerirsiniz?

halit

Doktor 16 yaşında erkek bir bireyiM. Bu gün öğle uykusundan uyandığımda dilimden kan geldiğini gördüm ilk defa böyle bir şey yaşadım düzenli diş fırçalamıyorum hiç denecek kadar az. Sorunum ciddi olabilir mi

Uzman doktor

Halit bey gece uyurken dişlerinizi sıkıyor olabilirsiniz. Doktorunuza başvurarak bu konuda bilgi alınız. Diş sıkması ve diş gıcırdarması diş sağlığı açısından iyi değildir.

GaliP

Dilimde yaralar çıktı Uç kısımlarda

Uzman doktor

Bunlar aft olabilir. Bir kaç güne kadar kendiliğinden geçecektir. Geçmezse diş hekimine başvurunuz.

Merve

Hocam merhaba. Ben 21 yasinda bi Çölyak hastasıyım. Dilimin yan tarafinda yara çıktı ayni zamanda aft da var. Boğazıma doğru devam ediyo. Bir haftadır geçmiyo.yardimci olursaniz sevinirim. Teşekkürler

Uzman doktor

Merve hanım bu yaraların büyüklüğüne ve hastalığınızın durumuna bakılmalıdır. Bir dermotoloğa başvurursanız durumunuz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

dilan

bir haftadır dilim de kabarıklıklar var ve yemek yerken bişey içerken günlük hayatımı çok etkiliyor ne olmuş olabilir? neden olur?

Uzman doktor

Dilan hanım bu yaralar eft olabilir. Bir haftadan uzun süreli olan yaralarda diş hekimine yada dermatoloğa görünmekte fayda vardır.

şerif bayram

hocam 4 gün önce benim 2.5 yaşındaki oğlumun dilinde oval bi şekilde yara çıktı yeğenimde çıktı onun ki geçerken bizimkine bulaştı şimdi 4 gündür bir şey yiyip içmiyor doktor vitamin şurubu felan verdi çocuğa zorla içiriyoruz ama onunda etkisinden çok zararını görmeye başladık gece 20 dakikada bir uyanıyor ve şurubu içmemek için verdiği tepkiyi veriyor bize en etkin çözüm önerirseniz sevinirim

Uzman doktor

Mulaka çocuğunuzun iyi beslenmesi gerekiyor. Uyku düzenide çok önemlidir. Dilerseniz bir dermatoloğa görünebilirsiniz.

tuğçe

hocam merhabalar. 24 yaşındayım. dilin sol kenarında 2*2büyüklüğünde kızarıklık var. 3-4 aydır var neredeyse. fakat zaman zaman yok oluyor zaman zaman belirginleşiyor.acım yok. diş temizliğime de oldukça özen gösteririm. hocam sizce ne olabilir? teşekürler

Uzman doktor

Tuğçe hanım bu tür yaraların uzun süre kalması ve geçtikten sonra yeniden belirmesi iyi bir durum değildir. Bir dermatoloğa görünmenizi öneririm. Yaraları görmeden bir şey söylemem.

MERYEM

merhaba
5 yaşında bir kızım var. az uyuyor az yiyor.16 kilo, dolayısıyla zayıf. dün dilinin alt tarafına doğru 2 yanında yara çıktı. 0,5 cm. civarı yara büyüklükleri. akşam ve bu sabah karbonatlı su ile gargara yaptık. neden çıkmış olabilir, ne yapmalıyız? zaten yeme problemi olan kızım şimdi acıyo diye tamamen yemiyor.

Uzman doktor

Meryme hanım bu yaralar aft beslenme bozukluklarında görülme ihtimalleri oldukça yüksektir. Yaralar bir süre sonra geçebilir ama beslenme konusunda tıbbi olarak yardım alınması gerekecektir Kızınız vitaminsiz kalmış.

bora

Hocam merhaba, benim bugün durup duruken ağzımın iç yanağında kan toplaması gibi baloncuk çıktı. Ne yumuşak ne de sert, yarım santim çapında gibi. Ne olabilir? Ağrı sızı yok. Isırmış gibi de hissetmiyorum. Teşekkürler.

Uzman doktor

Bora bir bir travma sonuzu çarpma ısırma vb. oluşabilir. Geçici bir durumdur. Gçmezse bir dermatoloğa başvurunuz.

enes

Hocam benim dilimin ortasında büyük bir yarık oluştu bir şey yerken acıtıyor da ne yapabilirim çok rahatsız ediyor beni

Uzman doktor

Enes bey geçici bir durumdur. Eğer bu uzun süreli bir yara ise mutlaka bir dermatoloğa yada bir diş hekimine başvurunuz.

Sercan

Hocam merhaba dilimde kırmızı kabarcıklar var acıtıyor ne yapabilirim ?

Uzman doktor

Sercan bey bir dermatoloğa görünebilirsiniz.

BELMA

merhaba doktor bey dilimin sağ tarafında bir şişlik oluştu yutkunmakta bile sorluk yaşatıyor elimle dokunabiliyorum bedemcik değil ama boğazıma vuruyor ağrısı ne yapmam lazım

Merhaba bebeğim on aylık bugun dilinin üzerinde kırmızı yaralar fark ettim çok korktum neden oldu kotü bi hastalık belirtisimi hemen doktara gitmelimiyiz yada ne yapmalıyım

Merhaba bebeğim on aylık bugun dilinin üzerinde kırmızı yaralar fark ettim çok korktum neden oldu kotü bi hastalık belirtisimi hemen doktara gitmelimiyiz yada ne yapmalıyım lütfen cvp verin teşekkürler

Uzman doktor

Gamze hanım bu geçici bir durumdur. Bir kaç gün içerisinde devam etmeze yada tekrarlarsa muutlaka doktorunuza başvurunuz.

erhan

merhaba hocam yaklaşık 2 hafta önce dilimi ısırdım ardından mercimek büyüklügünde üstü beyaz bi şişlik oluştu suanda bir agrısıda yok ama şişlik oldu gibi duruyor ve beni cok tedirgin ediyor ne yapmalıyım

Uzman doktor

Travmadan dolayı aft oluşmuş olabilir. Eğer uzun süreli orada ise bir dermatoloğa başvurmalısınız. Değil ise kendiliğinden geçecektir.

serpil

Benim dilimde dene dene sivilce gibi ucu beyaz seyler cikiyo dilimj hep kapladi yemek felan yiyemiyorum cok rahatsizim yardimci olun doktor bey

Uzman doktor

Serpil hanım bu yaralar AFT vitamin eksikliği, stres, düzensiz beslenme, uykusuzluk vb. durumlar neden olabilir. Geçmezlerse bir dermatoloğa , cildiye yada diş hekimine başvurabilirsiniz.

Elif alya

Merhaba hocam;
Birkac aydir sikintili bir aile hayatinin icindeyim ve Yaklaşık bir hafta on gündür dilimde beyaz beyaz kabarmalar yariklar ve kizarikliklar var ilaç (mikostatin) da kullanıyorum ama azalacagina hergecen gün artıyor ağrısı eksi tuzlu sıcak hiç bişey yiyemiyorum. Ne yapabilirim başka yardımcı olabilirseniz çok sevinirim resimlerini de gönderiyorum,simdiden Teşekkürler

Uzman doktor

Stres tüm hatalıkların ana kaynağını oluşturmaktadır. Mutlaka stresli ortamlardan uzak durmalısınız. Uzak durmanıyorsanızda en azından bir kaç günlüğüne başka bir bölgey, tatile vb. çıkın.. Bunun dışında dilinizdeki problemlerle ilgili olarak bir dermatloğa başvurun. Tevadi sonrasında gerekli teşhis koyulacaktır. Fakat ben AFT olarak nitelendiriyorum. Geçici bir durum

Serkan

Hocam dilimin her tarafı çatlak. Ortası uzun bir çatlak diğer tarafları ise yarik şeklinde. Şimdi de özellikle dilimin yanında beyaz sivilce gibi lekeler var. Ve sayıları epey fazla. Epey korkutuyor beni ne yapabilirim. Simdiden Teşekkürler.

Uzman doktor

Serkan bey bu yaralar daha önce oluyor muydu ve ne kadar süredir varlar.. Bu sorular ve cevapları önemli mutlaka bir dermatoloğa görünmelisiniz.

Serkan

Hocam catlaklar 1 kac yildir vardi bu beyaz lekeler de son donemlerde artti, dil kanserinden korkuyorum. Resmini atsam yardjmci olur musunuz

Serkan

http://i.hizliresim.com/RVX9aj.jpg resmi bu hocam tesekkurler

Uzman doktor

Şikayetiniz coğrafi dil veya scrotal dil olabilir. Kesin teşhis ve tedaviniz için , muayene edilmesi gerekiyor en kısa sürede bir dermatloğa görünebilirsiniz.

serpil

Hocam dislerim dokulecekmis gibi sizliyor neden bide damagim kabarmis sis gibu :-(((((

Uzman doktor

Serpil hanım dişleriniz değil diş etleriniz sızlıyordur. Bu konuda bir diş hekimine gidip diş taşlarınızın temizletilmesi gerekiyor. Günlük olarak diş bakımına yeterli derece de özen gösteriyormusunuz ? Bu ağız sağlığı için oldukça önemli.. Geçmiş olsun tedavi sonrasında ki durumunuzla ilgili bizleri bilgilendiriniz.

serpil

Doktor bey bide bogazimin altinda sislik var kucuk topacik elimle bakinca hissediyorum bogazim agriyor ondanmi yoksa nedr 🙁

Atiye

1 yaşında oğlumun dilinde beyaz Çizgiler var dalgalı bir şekilde bütün dilin üzerinde yayılmış durumdalar. Bunlar nedir? Tedavisi için ne yapmam gerekir?

ceren

Hocam benim dilimin sol tarafinda kucuk bi yarik gibi birsey var bu yarigin yaninda soyulma tarzinda yara oluyor etrafi beyaz ortasi pembe aciliyor geciyor daha sonra tekrar cikiyor ve bu yara aciyor ..yaklasik bir senedir devam ediyor birsuru doktora gittim aft yarasi dediler en son gittigim doktor harita dil dedi ama ben korkmaya basladim dilimde yara sık oldugu icin cenemn altnda sislik var yutkunurken aciyor harita dil de boylr mi olur hocam

annemin dilinin üstünde yuvarlak şekilde et parçaları var.(3) tane
çok kanıyorlar kanıyorsa eger 1 yada 2 saat süre bazen dahada uzun oluyor bu dildde oluşan yaralar nasıl geçer nolur yardım edin…
cevaplarınızı bekliyorum

Alp

Hocam dilimin yanında beyaz bir ufak çıkıntı var. Elleyince hafif hassasiyeti mevcut. Acaba ısırdın mı yada başka bir şey mi bilemiyorum ne yapmalıyım ?
Ayrıca dilimin ucunda yediğim şeylere göre bazen yanma oluşmakta.

HATUN

DOKTOR BEY BEN VEJETERYANM DİLİMDE SÜREKLİ YARALAR VAR BİRİ GEÇİO DİĞERİ ÇIKIYO VE 15 GÜNDE ZO R GEÇİYO VE ÇOK AĞIRIYO VE ŞİMDİ ÇIKANN BOYUTUDA BÜYÜK 🙁

Hasan

Hocam merhaba dil köklerimde ağrılar oluyor bunun nedeni nedir bide sağ dil kökümde beyaz bir yara ve noktalar var bu nedir?

Haluk

Hocam dilşmde sürekli beyaz boloncuk oluyor ve cnmı fazlasıyla yakıyor hemen grçirecek bir tarif varmı

ibrahim

Doktor bey ben gemıcıyım vıyetnamda barda arkadaslarla bıra ıctım ıcerısı fazla hıcyen degıldı mıden cok bulandıgı ıcın oradakı vc ye gırdım bogazıma parmak sokarak mıdemı bosaltmaya kalktım oradakı ortam temız degıldı. Ondan sonra bende halsızlık bas agrısı eklem agrıları ve ozellıkle su anda devam eden dıl yaraları mevcut Halsızlık ve dıger etkenler su anda yok ama bende genelde halk arasında alf dedıgımız turden yaralar olusurdu fakat bu daha bır baska dılımın ucunda ortaya dogru yara olustu tat almada zorluk cekıyorum ve su anda 1 ayı gectı devam edıyo acaba ortamı temız olmayan yerde mıkrop kapmıs olabılırmıyım. bılgılendırırsenız sevınırım (Su anda gemıde angolada lımandayım.Turkıyede olsam doktora cıkacam)

Mert

Merhaba, yaklaşık 2-3 haftadır kız arkadaşımın dil ve boğazında küçük baloncuk şeklinde et parçaları çıktı sanki yemek yerken boğazına bir şey takılmış gibi hissediyor fotoğrafını da çekti ama buradan size iletemiyorum onu, kız arkadaşım 20 yaşında acaba 20 lik diş mi, iltihap mı yoksa başka bir şey mi yardımcı olabilir misiniz fotoğrafınıda göndersem? Yardımcı olursanız çok sevinirim,Cevabınızı bekliyorum teşekkürler..

Busra

Merhaba doktor bey dilimin arka tarafında su toplamıs gıbı goruntusu olan kabarcıklar oluştu acımıyorlar ama dılımın ucunda gargara yaptıgımda yanmalar hıssedıyorum mail adresinizi verirseniz size resimlerini göndersem beni aydınlatabilirmisiniz şimdiden çok teşekkür ediyorum

Berke

Merhaba doktor bey, 2-3 gündür dilimin kenarında beyaz sert ve konuşurken hatta ağzımı açtığımda bile canımı yakan bir şey var, bunun çözümü ne doktora gitmem gerekir mi?

Hakan

Merhaba doktar bey benim alt dudagimin ic kisminda beyaz bi baloncuk var yaklasik 1 bucuk aydir hic gecmedi ara ara baloncuk inip ara ara şişiyo fakat hic gecmiyo beyazlik herzaman ayni yerde kaliyo cevaplarsaniz sevinirim.

mehmet donmez

mrb doktor bey dilimin kenarı yara oldu bir şey yiyip içemiyorum annem gargara yap diyor yemek sodasıda sürüyorum faydası olurmu acaba

Uzman doktor

Evet aft kendiliğinden geçecektir merak etmeyin.

utku

Hocam meraba benğm dilimde i çizik oluştu ağzımı kapadığımda sanki şişlik var gibi geliyo ne olabilir

Uzman doktor

Utku bey harita dişl olarak nitelendirdiğimiz dil üzerinde yaralar oluşmuş olabilir. Bir dermatoloğa danışmanızı ve sonucu bize bildirmenizi istiyorum.

alara07

Merhaba doktor bey benim dilimde 1,5 aydır geçmeyen bir sıkıntı var dilimin ortası kırmızı renkte her gün farklı bir yer de de farklı lezyonlar oluşuyor mesela bir kaç gün dilimin ucunda küçük sivilce gibi kabarcıklar çıkıyor ve acıyor,sonraki bir kaç gün yan tarafında beyaz sivileceler çıkıp acıyor,fakat hep ortasısı kırmızı ve uyuşuk gibi.Gargara ve çinko kullandım,dil üzerine sürülen bir krem kullandım her akşam karbonat tuz gargarası yapıorum ama geçmiyor.Bir öneriniz var mı acaba.(sigara kullanıyorum)

Uzman doktor

Bu konuda bir dermatoloğa görünmelisiniz. Geçmeyen yaralar mutlaka önemli bir sağlık sorununun belirtisidir. Geçmiş olsun.

yılmaz

merhaba doktor bey damağımda ve dilimde 8 senedir yara çıkıyor. Çok doktora gittim. Aft diyorlar. Krem ve gargara veriyorlar. Yalnız faydası olmuyor. Ben bu hastalığın içten geldiğini düşünüyorum. Son 1,5 aydırda dilimin her tarafında yaralar çıkıyor. Ne konuşabiliyorum, ne de uyuyabiliyorum. Bu benim canımı çok yakıyor. Lütfen bana yardımcı olabilirmisiniz?

Uzman doktor

Yılmaz bey haklısınız. Bu yaraların uzun süreli olmaları iyi değildir. Mutlaka araştırılmalı bir dermatoloğa başvurunuz.

TUĞBA

MERHABALAR DOKTOR BEY.. Dilimin uç kısmında et beni gibi beyaz küçük bir ben var.. Çekince veya dişim deyince acı veriyor.. 3 aydan beri geçmedi. Birde dilimin kenarları ve üst tabakası mor.. 2 veya 3 sene önce doktora gittiğimde farkında olmadan ısırıyorsun dedi doktorlar.. gerçektende ısırdığımı farkettim birkaç defa.. bu ileride bir soruna yol açarmı.. bilgi verirmisiniz rica etsem.. teşekkürler..

Uzman doktor

Tuğba hanım bu travma ağrıların oluşmasına ve giderek artmasına neden olacaktır. Bunun için bir diş hekimine başvurun neden olduu konusunda bir muayene olmakta fayda var. Çene eklemlerinizde bir sorun olabilir. Bunun dışında yaralar için bir dermatoloğa da başvurabilirsiniz.

yakup

slm hocam yaklaşık iki gündür dilimin altında 6 7 cm uzunluğunda bir et parçası çıktı uç tarafı beyaz ve ucu ikiye ayrılmış gibi duruyor dilim değdikçe acı veriyor ne yapmalıyım tşk.

Uzman doktor

Yakup bey cevapladım sanırım sorunuzu. Geçmiş olsun.

muharrem

benim dilimde hem ilk önce çatlama oldu sonrada beyaz kabarcıklar dilin en ön kısmında ve dilin iki yanında çıktı doktora gittim ilaç verdi ne zaman geçer

Uzman doktor

Oluşan yaralar aft olabilir. Bu yaraların geçmesi 1-2 haftayı bulabilir. Geçmiş olsun.

Temur

Merhaba doktor bey dilimin üstünde ortanın yanı sayırlır et parçası cıktı.2 gün önce farkettim hafif sivri bir et parçası ağrısı yok sızısı yok dokununcada ağrı yapmıyor.acaba ne olabilir ne yapmam gerekiyor

serkan

hocam yaklasık 6 aydır dılımde beyazlık kenarlarda ve arkaya dogru kucuk kucuk sıslık ayrı noktalarda var bunun sebebı ne olabılır ve yutkunmada zorluk nefes darlıgı cekıyorum bundan olabılırmı sadece bı dıl yarası yapabılırmı bunu ve balgam atmakta sıkıntı yasıyorum

serkan

hocam yaklasık 6 aydır dılımde beyazlık kenarlarda ve arkaya dogru kucuk kucuk mercımek gıbı kucuk sıslık var ayrı noktalarda var bunun sebebı ne olabılır ve yutkunmada zorluk nefes darlıgı cekıyorum bundan olabılırmı sadece bı dıl yarası yapabılırmı bunu ve balgam atmakta sıkıntı yasıyorum ve b12 vıtamın eksıklıgı demır eksıklıgı astım cıktı bunlardan once dıyete gırıp kendımı cok yordum ılk bas kuru oksuruk kalp carpıntısıyla basladı sonra yutkunmada zorluk agızda kuruluk basladı sonrasındada bu dıl yarası cıktı ve sıgarada kullanıyorum

Uzman doktor

Merhaba Serkan Bey saymış olduğunuz vitamin eksikliği yorgunluk tansiyon düşüklüğü vücutta direncinin düşmesi ağızda yaralara neden olabilmektedir bir dermatoloğa başvurarak hakkında bilgi alabilirsiniz..

Cetin senyurt

Merhaba hocam
Benim küçük dilimin arkası kısmı girtlaga dogru kirmizi bebekler var ve dilimin sağ tarafında iki üç tane küçük et beni gibi birsey çıktı sol tarafi da püfür putur görünüyor herhangi bir ağrı vs olmuyor vitamin eksikligindenmi kaynaklanır veya başka nedeni olabilir mi 3.4 haftadır hala gecmedi

Uzman doktor

Çetin Bey oluşan yaralar ile ilgili olarak görmeden bir yorum yapılması doğru olmayacaktır bir dermatoloji uzmanına muayene olursanız size bu konuda bilgi verecektir

Özge Karagül Coşkun

Doktor Bey merhab a . Benim oğlum 2,5 yaşında Mayıs ayından itibaren her ay dilinde yarısını kapatacak şekilde yara cıkıyordu. 3-4 gün duruyor yara sonra kendiliğinden geçiyor. Tabi ki yemek yemesine engel olmadı yada bi agrı kasıntı vs olmadı cünkü oğlum tepki vermedi hiç. ben farkettim. Doktora götürdüm kanında demir eksikliği var dedi demir surubu verdi . Benim oğlum eti cok seviyor ve tüketiyır buna rağmen eksiklik cıktı süt ile hayvansal ürünleri bir vermeyin dedi . Sütü yemeklerden 2 saat sonra . bu şekilde 20 gün kullandım ilacı ve cok dikkat ettim hergün 2-3 porsiyon et yedi süt sabah ve akşam içti . ama bunlara rağmen tekrar dilinde yara oldu kırmızı böyle beyaz sivilce gibi üzeri 🙁 Bunun sebebi ne olabilir cok korkuyorum doktor bişey diyemiyor yarın başka bir doktora randevu aldım tekrar gideceğim 🙁 lütfen cevap verin cok teşekkürler 🙁

Uzman doktor

Özge Hanım oluşan yaralar aft genellikle vitamin eksikliğinden yada düzensiz uykudan kaynaklı olabilmektedir ağrılar oluşuyor ve geçiyorsa onları bağlamak gerekir Bunun dışında uzun müddetli devam eden yaralar mutlaka araştırılmalıdır bir dermatoloğa görünmenizi öneririm

Ali Baxishov

Merhaba doktor bey benim dilimin iki yanindada yariklar var veremden tedavi goruyodum bir sira ilaclar kullaniyodum ama ondan oncede vardi bu yariklar kesik kesik gozukuyo neden olabilir acaba yanitlarsaniz sevinirim.

Uzman doktor

Merhaba Ali bey harita dil dediğimiz bir rahatsızlık söz konusu olabilir Size bir dermatoloğa başvurmanızı öneririm

Recep yahşi

Hocam dilim şişti dişlerim dilimin üzerine baskı yapmaya başladı sonra diş etleri çekildi ve aşırı kanamaya başladı dilimin köküne dogru saglı sollu iki tarafta yaralar çıktı 8-9 aydır geçmiyor Diş eti çekilmesi durdu kanamalar durdu ama dilimin şişi inmedi ve yaralar hiç geçmedi gataya gittim hacettepeye gittim gargara verdiler kırıkkale tıp fakültesi liken planus deyip biyopsi aldılar fakat patoloji teşhis koyamadı midemde helikobacter plori bakterinin var bu bakteri agız içerisinde yaraya sebebiyet verirmi acı yok fakat kuruluk ve değişik rahatsız verici bir durum isterseniz resim göndere bilirim vitamin baktırdım B12 demir folat bana önere bileceginiz bir şey var mı acaba

Uzman doktor

Zafer Merhabalar Öncelikle geçmiş olsun Bir Diş hekimine başvurarak yirmilik dişinizin rahat çıkması için doktorunuzun verebileceği ilaçları kullanabilirsiniz

yaklasık 1 yıldır dilimin ucu ve yanları yara kızarık dılımın rengı deısık bu neden kaynaklanıyor sıcak bısey ıctıgımde dılım cabuk yanıyor eşki bişey yedigimde dilim yanıyor

Uzman doktor

İlyas Bey merhabalar yaralarımızın kadar uzun sürmesi bazı hastalıkların nedeni olabilir bu nedenle Geniş çaplı araştırılması ve tedavi edilmesi gerekmektedir öncelikli olarak size bir dermatoloğa başvurmanızı öneririm

beyza nur

Merhaba hocam benim dilimin baya geride bogazima dogru sol ust kisminda et gibi bisey cikti.dilimin kucucuk bi parcasi kalkmis gibi aci falan yok ama konusurken ve yutkunurken rahatsizlik hissi veriyo..neden olur bu acaba?

Uzman doktor

Beyza Hanım merhabalar ne olduğuna tedavi sonrasında karar verilebilir görmeden bir şey söylenmesi çok zor Muhtemelen çok kısa bir süre içerisinde kendiliğinden geçecektir.

Serife

Merhaba doktor bey,

Dilimin bitiminde sol arka boslugunda 1 haftadir bir sislik hissediyorum. Oncesinde bunun yemek artigi oldugunu sanmistim, susam takilmis gibi bir his vardi. Ilk dil uyusuklugu hissettim. Yanliz bugun el ile kontrol ettigimde kucuk bie sivilcenin mevcut oldugunu gordum. Acikcasi biraz korktum. Aciklarsaniz sevinirim..

Uzman doktor

Şerife Hanım sorunuzu cevapladım Geçmiş olsun teşekkür ederim.

Serife

Merhaba doktor bey,

Sorum silinmis tekrar yaziorum. Dilimin arka sol boslugunda bir sisiklik farkettim sivilce gibi.. bir kac gun dilim uyusuyodu ama gecti. Ben o sisikligi yemek artigi susam gibi kucuk birseyin kactigini dusunmustum. Biraz endiseliyim lutfen bana yardimci olurmusunu?

Uzman doktor

Oluşan bu yaralar afete olabilir fakat sürekli olarak tekrarlıyorsa mutlaka kontrol edilmesi ve tedavi edilmesi gerekmektedir bir dermatoloğa başvurmanızı öneririm.

burak

Merhaba ön dişim çürüyüp sivrelmişti yaptırmadan önce yanlışlıkla dilime battı ve normal bir sivilce büyüklüğünde şişme meydana geldi ne olabilir tedavisi nasıldır? Hangi bölümden randevu almam gerek yardımcı olursanız sevinirim

sümeyye

Dilimin ucunda bir acı var yara gibi birşey gorunmuyor ama acı veriyor. Yaklaşık 2-3 gundur böyle sebebi ne olabilir? Ne zamana kadar gecmezse doktora gitmeliyim?

Uzman doktor

Sümeyye Hanım merhabalar bu aft olabilir birkaç gün içerisinde oluşan yaralar geçecektir bu yaraların uzun sürmesi halinde bir dermatoloğa başvurabilirsiniz

Kaan

Yara Tam dilimin altın da bir tane ıntihap gibi etrafı kırmızı 1 haftadır var ve dilimi yukarı kaldırınca acıyor? Bulaşıcımı? Öneriniz? Ve doktor olarak hangi bölüm e gitmeliyim?

Uzman doktor

Kaan bey Merhabalar bu tür yaralar genellikle bulaşıcı olmuyor fakat yaranın neden kaynaklandığı çok önemli bir dermatoloğa başvurursanız ya da bir cildiye başvurursanız konu hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz

Özlem

merhaba doktor bey benim dilimin ucunda beyaz küçük bir yara çıktı ama bu böyle kabarcık ya da aft tarzı bir şey değil bu dilimin ucunda bir uzantı dışa doğru çıkıntılı şekilde büyüdü sanki dilimden bir parça kopmuş gibi bir parça uzun süredir beni rahatsız etmiyordu ama son 2 gündür çok acıyor baktım büyümüş çatallanmış yemek yiyemiyorum cildiyeye randevu aldım bir doktor arkadaşıma gösterdim hiç böyle bir şey görmemiştim dilinin kuyruğu var sanki diye espri bile yaptı 🙂 sizce nedir bu?

Rüştü

Dilimin arkasında yumuşak lifli şişkinlikler oluştu dilimin yanlarında kırmızı sivilce gibi şişlikler ve kızarıklık var doktor sigaradan dedi tedavisi nedir

Uzman doktor

Rüştü Bey merhabalar bunun için bir dermatoloğa başvurmanız gerekmektedir Öncelikle muayene olmalısınız

Hocam ilk bir tane dilimde yara çıkıp iyileşti çok önemsememiştim bu defa sağ tarafta 3-4 tane yara çıktı sanki dilimin altında bile o beyaz minik sivilce gibi 1 tane yaralar mevcut ayrıca dilimin altında baya et oluşmuş(bu bayadır olan rahatsız etmeyen bir durumdu).Yarın diş hekimine zaten görüneceğim.hatta sağ kulağıma bile ağrısı vuruyor.midesel problemlerim vardı sonrasında oluştu ilaçın yan etkisi de olabilir mi ?(nexstep 40mg -meteospasmyl)(prospektüsde ödem oluşumu diye yazıyodu)(ilacı yan etki yaptığını düşündüğümden bıraktım).internetten araştırdığımda konuyu detayını herşey olabilir deniyor(bana göre) ama sizce nerden başlamalıyım bu hususuda ? ne kadarlık bir sürede iyileşir bu sorun ?veya iyileşir mi ?

Uzman doktor

Murat Bey merhabalar buraları sürekli olarak çıkmasın ve uzun süre bölgede var olması iyi bir durum değildir sağlık açısından mutlaka bir dermatoloğa başvurmanız ve muayene olmanız gerekmektedir

songül

merhaba benim dilimde bundan iki ay önce yarıklar cıktı ve boğazımdada sanki yırtık var gibi acılı ve asitli yemek yıyemiyorum cok acıyor ve yakıyor bununla ilgili bana bilgi verirseniz tesekkur ederim

Uzman doktor

Songül Hanım merhabalar bu yaraların uzun süre devam etmesi iyi bir durum değildir Mutlaka bir dermatoloğa başvurmanızı öneririm ya da bir cildiye başvurabilirsiniz

efgan

salam doctor dilin altinda ne yara cika biler?

Aynur

Merhaba doktor bey,benim dilimin sağ ve sol taraflarında minik kabarcıklar ayrıca beyazlıklar diş etlerindeki Ağrı’lar ve geçmeyen boğaz enfeksiyonu,çok ilaçlar,antibiyotik,gargara,Pensilin…ben size foto atsam Nasıl ulaşabilirim ,yardımcı olun şütfen

Demet

İyi Akşamlar eşimin dil kökünde ikinci bir dil varmış gibi duran bir parça var bu ne olabilir acaba yardimci olurmusunuz tesekkurler

Demet

Eşimin dil kökünde ikinci bir dile benzer bir şey çıktı bu ne olabilir acaba.yardimci olur musunuz Teşekkürler

ceyda

Dilimin ucunda sivilce gibi küçük beyaz noktalar çıktı ve yeme içme sırasında sızlıyor. sebebi ne olabilir

Hasan

Bi kaç gündür dişim ağrıyordu dişçiye gittim dolgu yaptılar fakat sonra sağ bölgede tam küçük dilimin yanında boğazıma yapışık beyaz birşey var, ilk defa az önce gördüm ve yutkunmakta çok zorluk çekiyorum acil bi cevap bekliyorum. Teşekkürler.

Feyza

Merhaba,ben 21 yasındayım dilimin ucunda minik beyaz nokta gıbı var ,coka cıyor yemek yerken acıyor,konusurken dılım dısıme degıyor gene acıyor,tekrarlıyor napmam lazım cok acıyor,

Özgül DURGUN

Merhaba hocam ; ablamın ağzı sürekli kuruyor, bununla ilgili KBB doktoruna gitti , tedavi oldu , ancak hiç bir sonuç alamadı .Şimdi ise dilinde yarıklar oluştu ve ağız içi kuruluğu uyutmayacak derece de arttı.Nedeni ne olabilir ve hangi branşa gitmesi gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim.

nurten özcan

Mrh.
benim sürekli dilimin sol tarfında aynı bölgede çok acı veren aft şeklinde bir yara oluyor.bu çok sık tekralınıyor ve uzun süre iyleşmiyor ne yapmalıyım bilgilendirirseniz sevinirim teşekkür ederim…

Yasin

Tuz ile limon fayda edermi

benim küçük dilimin altında kabarcıklar vardı doktora gittim üç kez gargara verdiler hiçbi gerileme olmadı şimdi dilimin yanı kızardı ve ufak kabarcıklar var nedendir bu iki kez kbb gittim bişeyin yok geçer dediler ama 1 sene oldu sürekli ilerledi.
birde sabahları ağzımda kötü bi tat ile uyanıyorum bundan dolayı

Elif

Benim dilimin üstünde ortadan delinmiş beyaz bir tabaka ve arkalara doğru büyük bir kabarcık var.1 ay önce ilaç aldım,ondan sonra böyle oldu.3 haftadır var ve geçmiyor.Doktora gösterdim o da diş fırçasıyla kazı geçer dedi.Kazıdım,birkaç gün sonra yeniden geldi.Ne yacağımıda artık bilemiyorum.Lütfen yardım edin.

Ayşenur

Merhaba. Ben 18 yaşındayım. Dilimin boğazıma doğru olan tarafta beyaz beyaz küçük noktalar oluştu sanki soyuluyor gibi hissediyorum rahatsız ediyor beni ama bakıyorum değişiklik yok ve acımıyor da. Sizce nedeni ne olabilir teşekkür ederim.

Efe

Hocam kardeşim grip oldu birkaç gün ateşi düşmedi şimdi ise dili kızardı üstünde kırmızı kabarcıklar oluştu bunun nedeni ateş olabilirmi??

AYŞE

hocam annemin 3 aydır dilin sağ tarafında nohut büyüklüğünde kırmızı kabarık bir dil yarası var.kısa süre sonra boğazının şiştiğini grip olduğunu sandı,yutkunurken ve yemek yerken güçlük çektiğinden bahsetti.çıktığı doktor tuzlu suyla gargara yap demiş ve fısfıs merhem gbi ilaçlar vermiş.Kullanmasına rağmen geçmeyince KBB’ye çıktı.Dilinden parça aldılar ve patalojiye gönderdiler.Muhtemelen iyi yada kötü bir sonuç çıkacak.szden ricam iyi huylu ise tedavi süreci nedir, kötü huylu ise tedavisi nasıl olur.Nolur cevap yazın hocam:(

cüneyt

Merhaba doktorum
Dilimin sol arka kökünde pütürlü ve zaman zaman da dil ön yanına doğru uzanan özellikle sabahları daha net belli olan yaraya benzer soyulmuş gibi şeyler oluyor uzun süredir devam ediyor.Pek çok doktora göründüm Samsun Tıp Diş hekimliği de dahil verilen ilaç ve spreylerle de geçmiyor.Gece değil gündüz daha çok dilimin sol tarafı yanıyor.
Yardımcı Olursanız çok teşekkür ederim.

cüneyt

İyi çalışmalar
Soruma cevap alamadım.
Yorumlar arasında da gözükmüyor.
Lütfen bir bakar mısınız

cemre

kanal tedavisinden sonra dilimde beyaz bir yara çıktı hem ufak şişti canımı çok acıtıyor.korkudan olduğunu söylüyolar ne yapmalıyım

baran uçar

hocam benim dilimin tam ucunda beyaz ( pamukçuk diyorlar ) bi şey çıktı . kaşınıyo ve beni çok rahatsız ediyor . bu yara 2 3 ayda bir çıkıyor. bana eczane hintdefnesi (tea tree ) adlı aromatik cilt bakım ve masaj yağı adlı bir ilaç verdiler. bunu kullandım geçirmişti fakat tekrar kullanıyorum pek bi etki etmiyor . ne yapmalıyım .çok rahatsızım . lütfen yardımcı olun !

emel

mrb hocam zaman zaman dilimin köküne yakın yerlerde kabarmış su birikintisi var sabah uyandığımda dişlerim sanki üzerine basıyor gibi sıkışmış şekilde uyanıyorum domates yemeyi çok seviyorum domates ve ceviz yiyince şişiyor sebebi nedir acile dr.gittim bağışıklık sisteminiz çökmüş dedi bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

Saliha

Merhaba doktor bey ben kendimi bildim bileli dilimin üzerinde yara gibi beyaz yuvarlaklar var ekşi bişeyler Yediğimde ucunda veya kenarlarda diken diken küçük yaralar oluyor o sonradan geçiyor ama dilimde ki bu beyazımsi şey hiç geçmedi bide dilimin bazı yerlerinde derin kesikler var cvp yazarsaniz çok sevinirim…

Ela kaval

Merhaba benim dilimin yanında küçük kabarıcıklar çıkıyor ve kırmızı çok ağrı yapıyor birşey yiyemiyorum ne yapmalıyım 2 gün oldu

Mehmet almanya

Hocam 47 yaşındayım 20 yıldan beri ağıziçi özelikle dilimin kenarı ve alt kısım da yaralar çıkıyor bazen bir bazen iki üç birden çıkıyor bir iki hafta devam eder bir hafta aradan geçmeden tekrar çıkıyor cilt doktora gitim uçuk olduğunu söyledi baskılayıcı tablet verdi bir faydasını görmedim. Bağışık sistemı için kanım ile ine ile karışık enjekte haftada bir yaptı 10 hafta tekrarlatı yine faydasını görmedim özelile kışın cok şidetli oluyor konuşamıyorum yemek yiyemiyorum işimi çok olumsuz etkiliyor sizin öneriniz nedir. Saygılar

fatma

dr bey uzun zamandır dilimde uzun zamandır yarık var ve zaman zaman yara çıkıyor yani ağız içi yara ve dil yarasından bıktım artık sizce bu yaralar herpes virüsünde dolayımı çıkıyor yada diş etlerimden bazen koku geliyor ondan dolayı olabiirmi sizce

Oğulcan daş

Dilimde iç kısmında yarık ve dil üstünde çevresinde kırmızi siliceler gibi küçuk bir cok şişik var yemek yerken çok zorluk ağrı çekiyorum üstelik çenemin altında 2 taraftada top gibi şişikler var baya 0şişşlrr elimde dilimin yakından çekilmiş net fotoğrafida var göndermememi isterseniz herangibi bi yerden gönderebilirim

Delgad10

Hocam merhaba acil cevap lutfen hic bir sey yokken ates lenf bezi sisikligi vs. Dilimin sag uc kenarinda beyazliklar cikti 2 3 parca birbiri ile baglantili degiller. Krem peynir gibi kaziyinca vgeciyor. Ama yeri hep kaliyor 2 3 saat sonrasonra tekrar cikiyor agrisiz krem.petniri

Ahmet

Dilimin ucunda ve kenarlarında çeşitli yaralar çıktı sürekli yanma yapıyor. Ayni zamanda dilimin ortasindada büyük bir yara var bogaz yoluna dogru giden . Birde agız icim sürekli kuruyor su içerken bile kuru gibi agzım kaç kere doktara gittim çözüm bulamadılar teshis koyamadilar ne önerirsiniz ?

melisa

meraba doktor bey. dilimin sağ taraf ucunda nohut büyüklüğünde olmasa da sert bişey çıktı nedir bu hangi bölüme gitmeliyim ?

Gonul

Merhaba hocam eşimin dil kenarlarında 2 aydır gecmeyen kızarıklıklar var dilin ortasi beyaz kenarları kizarik bu durum beni tedirgin ediyor.. cvplarsaniz çok memnun olurum. .

sezgin

meraba doktor nbey benmde dılımde beyazlık bde yanma var dıslerımı frcalamyrm bakım yapmyrm yalnz aıds le ılgısı varmdır yoksa endıse yapıyomuyum gecermı

enes

hocam dilimin ucunda ve kenarlarında beyaz yaralar var ben bunları tırnagımla kanatıyorum yine cıkıyor çok tedrginim

Metin

İyi akşamlar doktor bey ben geçen aralığın 19 unda pazardan aldığım bir salata sonucu zehirlenmir gibi oldum zehir değilde böyle sanki insanmı hayvanmı ne bir dışkı kokusu gibi bişey sindi ağzıma aynı zamanda bell paralizisi geçirmiştim eskiden felçli kısmımda kasılmaya neden oldu herheagi bişey olur mu garaggara kullansam geçermi fakat salatadaki koku çok ağırdı yedikten sonra farkettim boğazla sanki dilimin arkasına sindi koku sol tarafıma sanki boğazımı kanatacak gibi oluyor bazen balgam geliyor hep yedikten beri ilk başlarda acımsı metalik bir tat hissettim ağzımda sonra ne yesem tuzlanma oluyodu tükürükte aşırı artış oldu sonra düzeldi şimdi ağzımın içinde yanmalar oluyor bazen yanak kaslarım ağrıyor iki taraftada anlam veremedim o günden beri.

Dilimin kökünden yara çıktı haraket dahi ettiremiyorum. .antibiyotik kullanmak istemedim karbonat la gargara yaptım faydası oldu …başka ne yapabilirim

Seyma

Hocam merhaba benim 4 yasinda kizim var agizinda bir ayi geckindir yara var bazen gecoyor ama tekrarliyor kbb goturdun ilac verdi ama hala ayni gecmiyor dis ettinde yanak arasinda bi yara yanaginda da beyaz bi yara var ve bazen dil ucunda da kapariklik olusuyo ne yapmaliyim kafama cok takiliyo

Merve

Merhaba doktor bey dilimin uc kısmında 6-7 aydr gecmeyen bir şişlik var. Doktorlarda anlamadi. Alalm almadan bilemeyiz diyolar. Bende kararszmw neyapmalym

Ahmet

Doktor bey 2 kez dilimi yemek yerken ısırdım ilkinde kan çıktı suyla az çalkaladım geçti sonra gene ısırdım gene yemek yerken arasan 2 gün geçti dilimde sağ yan tarafında beyaz sivilceye benzer şeyler çıkmaya başladı yutkunurken çok ta olmasana o bölge ağrıyor beni tedirgin ediyor

Sıdıka

Hayırlı günler hocam benim 2.bucuk yasında bır kızım var dogustan damar genıslemesi var bogaz ve yanak kısmında ve dogdugundan berı dil üzerınde içi mor oluyor ucuk gibi fakat ıcı mor mor gecıyo arar ara geri cıkıyır grıp ve hastalandıgında

Kezban

Hocam merhaba
Benim dilimin kökünde tarifsiz ağrılar oluşuyor bu aralar sık sık şu an sanki bademciğim şişmiş gibi resmen yutkunamıyorum neden oöur ciddiye almalımıyım teşekkürler

Ugur

Dilimi isirmam sonuncu dilimi isirdigim yerde sis ve ucuk olustu en hizli sekilde gecirebilecek tedavi yontemi nedir

Ugur

Merak ediyorum cevaplari hastalar iyilestikten sonrami veriyorsunuz laf olsun torba dolsun diyemi bu siteler

Kübra

Merhabalar 18 yaşındayım bnm dilimin kenarları kesik kesik içine çökmüş kızarık bide fermuar gibi izler var var e mailinizi bulamadım yoksa fotoğraf aticakdim yardımcı olursanız sevinirim

Özlem

Merhaba hocam benim sol taraftaki dilimin altında şişlik oluştu dil altından arka kısıma kadar ağrı yapıyor konuşamuyorum KBB gittim dedi bir sorun yok 20lik disimi ameliyatla alırdım ama geçmedi nedendir

Adem

Dilimin ucunda keskin bı acı var bı yere deyince aciyo bakınca herhangi bir şey görünmüyor ucunda acıyan yer hafif kabarık sadece başka herhangi birşey belli değil en ufak birşey dokununca acıyo

Erkan

Hocam mrb. Bir kac aydir dilimin üstü hafif beyaz tabakayla örtülü. Girtlaga yakın kisimdan itibaren uca dogru geliyor. Dil kökünde başlangıç sınırı belli oluyor. Ayrica dil kökünde ufacik beyaz baloncuklar var. Sizce neden kaynaklaniyor.

Adem zngn

Merhaba hocam dilim ile 20 Lik dış arasında kalan dil kısmında beyaz yaralar oluştu bir hafta önce daha hala geçmedi birde dilin yanındaki 20 lik diş damak açıyor sorun ne olabilir kendi kendine geçermi?

Ugur

Hocam merhaba .dilimin alt kısmının tam ortasında sislik için de su gibi birşey var ve beyaz renkli sert 2 yada 3 aydır geçmedi doktor gecmezse gel alalım dedi orayı da bilgi verirmisiniz teşekkür ederim şimdiden

Ümran delen

Merhaba dr bey . Benim bu 4 gündür dilimin damak tarafından aşişlik hissettim dün baktığımda bığızımın içinden dilimin üzerinde büyük kırmızı ve dilimize yan tarafında bir kaçtan küçük kırmızı kabarcıklar oluşmuş dilim ve damağım arasında olan da rahatsız ediyor sanki damağıma bişey yapışmış gibi bu durum beni korkuttu ne yapmam gerekiyor acil cvp lütfen hangi dr gitmem gerekiyor.bu arada bebeğim karnımda öldüğü için anestezi aldım ve bir takım ilaçlar kullandım oligofer Fol Demir eksikliği folik asit ilaç kullanıyorum ondan da kaynaklanabilirmi

emre ankara

Hocam merhaba ,benim ağzımda 4 gün önce uçuk yaraları cıktı,ama öyle 1-2 tane değil .sağ yanağımın içinde 5 tane sıralı şekilde ,dilimin sağ kenarında kocaman 1 tane ve dilimin ucunda 2 tane yine büyük, artı dudağımın iç kısmında (alt ) 3 tane ucuk .inanın kimseyle konusamıyorum bile ,yemek flan yemiyorum zaten .doktora gittim ,bana gargara verdi,inanın açlıktan ölecem neredeyse ,bu yaralar ne zaman geçer.iki gündür sadece süt içiyorum…

Sibel

Merhaba hocam,
C.tesi günü diş temizligi yaptirdim.Bu aksam üstüne dogru yutkunmakta sıkıntı yaşamaya basladim,bogazim sandim baktigimda dilimin üstünde bogaza yakin kisminda sag ve sol taraf olmak uzere çıkan ufak ufak şişlikler var.
Ne yapmam lazim yardimci olabilir misiniz ?

Murat

Doktor bey benim dilimin sağ iç kisminda minik bezelye büyüklüğünde et parcasi var bunu hangi bolume baktirmaliyim sizce ? Ne olabilir ? Teşekkürler

Eda

Merhaba Doktor Bey,

Ben 2 hafta önce akşam yemek yerken dilimin yan tarafını ısırdım nasıl oldu anlamadım. Hala geçmedi ve şuan yutkununca bile hala acıyor bademciklerime etki etti sanırım. Ve bu olayın 1 hafta sonrasında ise dilimin ucunda uçuk çıktı. Çok canım yanıyor esnerken, ağzımı açarken bile. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Teşekkürler.

Emine sahin

Meraba hocam bende dilimi cok issiriyorum ustundeki gozenekleri bise dusundugum zaman bos oturdugum zamanlarda oluyor strese bagli bise yani. Ve issirmaktan sol taraftaki dislerim agriyor artik ne yapabilirim lutfen bana yardimci olun olumlu bir cvbnizi bekliyorum

Emine sahin

Birde bu sol tarafima boynuma koluma sirtima koluma uysma gibi bise yaparmi zarar verirmi

Mehmet

Merhabalar doktor bey bir iki gündür dilimin ortasından ucuna doğru bi acı vardı bugün baktım kızarıklık var ve hafifte dişe dokununca yanma hissi oluşturuyor ağız kanseri mi diye çok dert edindim kendime yardımcı olutsanız çok sevinirim iyi günler kolaylıklar

Gamze

Ben dilimin yanlarını küçük küçük ısırıyorum yada yanağımın iç kısımlarını bu istemeyerek oluyor ama sürekli oluyor bu yüzden çok uzun süredir (7-8 yıl) hep dilimin yan tarafları beyaz yara gibi bazen kanıyor ve kendimi durduramıyorum. Yardımınıza ihtiyacım var

oğuhan

41yaşındayım yaklaşık 3 aydır dil köküne yakın yerde dilimin yantarafında nohut büyüklüğünde kanamayan yara var.yemek yerken acımıyor.ağzımda bişey yokken çok rahatsız ediyor.dişçiye gittim dil kökü bademciği geçer dedi ilaç vermedi geçmeyince kbb ye gittim ağrıyor dedim sadece gargara verdi.dil kanserinden korkuyorum dedim doktorhiç oralı olmadı.ne yapmalıyım

Ali

Salam doktor.Benim agzimda ve bogazimda yaralar cikdi ayni anda badamciklarimda sismisdi.simdi hicbisey yiyemiyor,icemiyorum.hep nelerse oraya iyne gibi batiyor.Allah rizasi yardim edin.

Ahmet

Dilinin Altında 3 tane bağlantı var. Biri yarıdan parçalanmış beyaz renkte bişey oluşmuş acaba nasıl düzeltebilirim
Şimdiden Teşekkür.

Sinem

Iyi gunler hocam benim uc haftadir dilimin sol tarafinda kokunden ucuna kadar aciyo ve ust tarafinda dilimin kokunden baslayan bi beyaz tabaka var bogazim ve kulagimda agriyo agzimin ici kuruyor korkuyorum ne olabilir lutfen yardimci olurmusunuz

Seda

Hocam merhabalar . Dilimde 6 aydir gecmeyen yaralar var gitmedigim hastane kalmadi beyaz oval duz ici kirmizi renkte cevresi ise beyaz renkte cok canım yanıyor belli bi sure cıkıp kayboluyorlar cinkom 54 cikti zinco kullaniyorum 1 bucuk aydir ama hala gecmedi bi besine allerjim olabilir mi ?

nurican özer

40 yaşındayım iki aydır dilimin arkasında yaralar var. doktora gittim bir şey yok dediler
başka bir doktora gittim antibiyotik tedavisine başladım

sorun neden oolabilir acaba sgaradan kaynaklanıtormudur
lütfen dcavap

Dişin çıktığı yere dil sürersek dış çıkarmı

yüksel

Merhaba benim dilimde sonlara dogru beyaz kabarciklar var boyle ucuk gibi sert bi tabaka cok rahatsiz ediyor yutkunurken sanki böyle bogazimdan atilamayan balgam hissi veriyor tik oldu artik genzime takilan bisey gibi sizce ne olabilir bu bazen türük bile olusmuyo yutkunamiyorum bu nedenlerden dolayı kücuk dilimi yutcakmısım gibi bi his veriyo

Nurcan

Mrh hocam benim dilimin uç kısmında kırmızı noktalar var ve hafif sızlama var bazende metal tadı geliyor agzıma bunun sebebi ne olabilir TSK

Hocam 1 senedir dilimin sol tarafi yanik gibi.9 aylik bebegim var hamileligimin 3 .ayinda basladi ve hic gecmedi.hic agri hissetmiyordum.son zamanlarda agri basladi.karbonatli suyla gargara yapiuorum biraz gecer gibi oluyor tekrar basliyor.kan tahlillerimin hepsi guzel cikyi sadece biraz demir eksikligi var.onun icinde ilac kullanuyorum.kbb cildiyeye yonlendirdi.sizce sebebi nedir.

HÜSEYİN

Mrb Hocam. Dilimin yan kısımlarında kan toplanması oluyor. Daha sonrasında patlayıp boşalan yerde yara oluşuyor. Ortalama haftada en az 1 kez oluyor. Bazen haftada 2-3 kez olduğu oluyor. Genellikle ağzımı kamaştıracak yiyecekleri yemeden önce oluyor. Örneğin çilek gördüm ağzıma atıyorum farklı güzel tat aldığım için ağzım kamaşıyor, bir sızı hissediyorum bakıyorum kan topluyor. Hemen müdehale edip temiz iğneyle patlatıyorum daha büyük alanda toplamasın diye. Nekadar büyük alanda toplarsa dibinde okadar büyük yara alanı oluşuyor o yüzden müdehale etmek zorunda kalıyorum. Dr. gittim vitamin eksikliği diyor. Vitamin hapları ve gargara veriyor. Vitamin haplarıda kilo aldırdığı için kullanmak istemiyorum.
Sorum şu: buna sebep olan eksik vitaminin hangisi olduğu belirlenemez mi? Sadece o vitamini kullansam olmaz mı?
Şimdiden vereceğiniz değerli cevabınız için teşekkür ederim.

Memet

Dilimin altındaki bağ az bişey yırtıldı tuz tadını az bişey alıyorum geçer mi veya tedavisi nedir

Fahriye Kaya

Merhaba doktor bey,
Her ay adet döneminden bir hafta önce dilimin üzerinde, ağzımın içinde ve boğazımda yaralar çıkıyor. Gargara, sprey ve fırçayla sürülebilen küçük bir solüsyon denedim. B12 ve kan ilacı da kullanıyorum düzenli ancak çıkmasını engellemiyor. Neden olabilir? Ne yapmalıyım? Bu yeni çıkan dilimin ucunda, beyaz ve konuşmamı engelleyecek düzeyde acıyor. Yemek yiyemiyorum.

Doktor bey yaklaşık 1 yıl önce dilimi ısırmıştım ve yan tarafından bi parçası kopmuştu. Dil kendini yeniler diye düşündüğüm için ilaç kullanmadım ama aradan o kadar zaman geçmesine rağmen iyileşme yok. Bu aralar kan toplamaya ve konuşmama engel olmaya başladı, ne yapmam gerekiyor?

Nilgün

Merhaba
Ben 3 hafta önce sıcak yemeğin tadina bakarken dudağımın iç alt kısmını yaktım.Sivilce gibi su topladı patladı tekrar oluştu tekrar patladı 3 haftadır geçmiyor 2 gün iniyor 1 gün şişiyor ama sivilce gibi küçük..Ucu bazen kendi rengi bazen beyaz aile hekimi mukosel olabilir dedi ilac verdi ama pek fayda etmedi biraz küçüldü haftaya cildiyeye gideceğim ama neden geçmiyor fazla bir acısı yok bir yanık sebep oldu ve 1 adet sadece ve alt dudakta..Ne zaman geçer?

Gülçin

Merabalar doktor bey benim dilimin sol kenarında kabarmış ve kızarmış konuşurken yemek yerken yutkunurken çok aciyor neden acaba daha yeni oldu birden oluştu

Merhaba hocam benim dilimin altında küçük bir kabarcık oluştu ne yapmalıyım

Ece

Dilimin altında,damağımda,dudağımın iç kısmında uçuk gibi şeyler çıktı katı yiyemiyorum,su içerken bile dilim acıyor.Ateşim çıktı ve bademciklerim şişti henüz daha aile hekimine gitmedik.Hiç birsey yemediğim için sürekli uyuyorum ve halsiz oluyorum bir çözümü varmı en kısa sürede nasıl geçer

Rukiye

Merhaba hocam ben 38 yaşında bir bayanım 1 haftadır dilimin yan taraflarında yarıklar ve kırmızı siğil şeklinde patlak lar var ilk önce boğaz ağrısı sandım ama dilimden yayılan bir ağrıymış bi kaç gün sonrası ise dilimin öbür tarafındada çıktı aynı yaralardan bilgi verebilirmisiniz

Sorunuzu Gönderin
EN ÇOK OKUNAN KONULAR

Diş implant Fiyatları
8078946 kez okundu
Diş eti çekilmesi nasıl durdurulur ?
5678946 kez okundu
Porselen Diş Kaplama Fiyatları
4859032 kez okundu
20 lik Dişler
4309836 kez okundu
Ağız ve diş sağlığının önemi nedir ?
3891269 kez okundu
Protez Diş Fiyatları
2698402 kez okundu
Diş Dolgusu Fiyatları
2457036 kez okundu
Dişlerde Köprü Fiyatları
2238602 kez okundu
Yaprak Porselen Diş Fiyatları
1894583 kez okundu
Lamina Diş Kaplama Fiyatları
1579302 kez okundu
Diş Zirkonyum Fiyatları
1043865 kez okundu
Diş Beyazlatma Fiyatları
936201 kez okundu
Estetik Diş Hekimi
738596 kez okundu
Görünmeyen Diş Teli Fiyatları
573805 kez okundu
Çapraşık Dişlerin Tedavisi
346902 kez okundu
Diş eti çekilmesi nedir ?
246693 kez okundu
Diş Kırılması, Diş Kırığı
164976 kez okundu

SON YORUMLAR

Diş Sallanması
Halide tarafından 1 gün önce
Dilde Çıkan Uçuklar, Dil Yaraları, Ağız Yaraları
Filiz yıldız tarafından 1 gün önce
Diş apsesi, Diş iltihabı, Apseli diş
Mahsun tarafından 1 gün önce
Diş Çürükleri, Diş Çürümesi ve Dişim Çürüdü Tedavisi
Nur Banu tarafından 1 gün önce
Diş apsesi olanların dikkat etmesi gerekenler
Gns tarafından 1 gün önce