20 lik Dişler

20likbuy

Her insanın yaşaması gereken bir süreç olan 20 lik dişler kişiye zararda verebiliyor. Çok iyi bir kontrol süreci gerektiren 20 lik dişler diğer dişlerinizi bozabilir yada çene yapısında ciddi hasarlar oluşturabilir. 20 lik dişlerinizin çıkma süreci bazılarında ağrılı olabilirken bazı kişilerde hissedilemeyebilir. 20 lik dişler yanlızca 20 yaşında çıkan dişler değildir. Bu dişler herhangi bir yaştada çıkabilirler. Kendine yer bulamayan bazı 20 lik dişler ağız bölgesinde çene kemiklerine gömülü halde enfeksiyonlara ve ciddi çene yapısı bozukluklarına da neden olabilmektedirler.

20 lik dişler ne zaman çıkar ve neden çıkarlar ?

20 lik dişler 18 yaşlarından başlayarak 30 yaşına dek çıkma süreci görebilir. Bazı kişilerde bu süreç daha ileriki yıllarada sarkabilir. 20 lik yaşlarının önünde bulunan azı dişler ağızda belirdikten sonra eğer 20 lik dişler için yeterli alan varsa 20 lik dişler çıkmaya başlayacaktır.

20 lik dişler çok ileriki yaşlarda da çıkabiliyor mu ?

Evet 20 lik dişler bazı kişilerde 30 lu yaşlarda da çıkabiliyor. Bu durum çene kemiği ve dişlerin oluşumu ile ilgili olmaktadır. Çene kemiğinde bulunan yer darlığı ve diğer dişlerin konumu 20 lik dişlerin çıkışını engelleyebilmektedir. Böyle bir durumda ise 20 lik dişler gömülü kalıyor ve daha ileri yaşlarda bu engellenen durumlar ortadan kalktığı zaman diş yerini alabiliyor.

20 lik dişler bazı kişilerde yarıya kadar çıkıyor; Bunun sebebi nedir ?

20 lik dişler diğer dişlerin konumuna göre kendisine çene kemiği üzerinde yer buluyorlar. 20 lik dişler için uygun yeterli bir alan olmadığı zaman yarıya kada çıkıp ileriki yıllarda uygun bir yer açıklığı beklemektedirler.

20 lik dişler kişide birtakım problemler yaratıyor bunların sebebi nedir ?

20 lik dişler aslında kişiye herhangi bir zarar vermiyor. Çıkarken kendilerine uygun yer bulamayan dişlerin bir kısmı çıkıyor diğer bir kısmı içeride gömülü kalıyor. Bu işleyiş diş eti tarafından 20 lğik dişin dışarıya çıkan kısmını çevrelemesi ve çevrelediği bölgede bir diş cebi oluşturması ile devam ediyor. Oluşturulan bu diş ei cebinde bakterilerin ve yemeklerin birikimi oldukça kolay olduğu için bu bakteriler kişide enfeksiyonlara ve enfeksiyonlardan dolayı yüzde şişmelere neden olabiliyor. 20 lik dişler değil fakat iyi bir ağızbakımı yapılmadığında kişinin başı derde girebiliyor. 3 ve 6 aylık hekim kontrollerini mutlaka yaptırmalı ve bu durumlara karşı önceden önleminizi almalısınız.

20 lik dişlerdeki problemler nelerdir ?

20 lik dişler diş fırçalarının ulaşamadıkları bölgelerde oluştuklarından dolayı bir takım yemek artıkları ve yemek artıklarından oluşan bakteriler bu bölgede enfeksiyonların oluşmasına, diş taşlarının oluşmasına ve çürüklerin oluşmasına neden olabileceğinden uyeterli derecede yapılamayan ağız bakımlarında kişilerde ciddi problemler meydana getirmektedir.

20 lik dişler çekilebilir mi ? çekilmeleri gerekir mi ? 20 lik dişler çekilmezse ne gibi sorunlar oluşturabilirler ?

20 lik dişlerin bazı durumlarda çekilmelerinde yarar vardır. Bunların başlıcaları;

– Sürekli olarak 6 yada 1 senelik dönemlerde tekrar edilebilen iltihaplanmaklarda

– İleri seviyelerde çürüme durumlarında

– Kişiye sürekli olarak ağrı ve acıma hissi yarattığı durumlarda

– 20 lik dişin diğer dişlerin konumu itibari ile kendisine uygun bir alan bulup yarısının çıktığı, yarısının dışarıya çıkamadığı durumlarda

yukarıda saymış olduğumuz durumlar baş gösterdiği halde dişçide veya diş çekilmesinden korkan, bu durumu ihmal eden ve geçersiz nedenleri ileriye sürüp diş çekiminin geciktirildiği durumlarda kişilerde diş kaynaklı olmak sureti ile kist ve tümörler meydana gelebiliyor.

Sıkıntı vermediği halde 20 lik dişler çekilmeli midir ?

Bu duruma en iyi diş hekiminiz karar verir.. Diğer konularımızda ve yine bu konumuzda da üzerinde sıklıkla durmuş olduğumuz diş hekimi kontrollerine düzenli olarak giderek diş hekiminize 20 lik dişleriniz hakkında sorular sorabilir gerekli olan önlemleri doktorunuz ile beraber önceden alabilirsiniz. 20 lik dişleriniz eğer diş fırçalarının ulaşamadığı bölgelerde belirdiyse ve uzamaya başladıysa aynı zamanda yukarıdaki saymış olduğumuz problemlere yol açabilecek bir durum ile karşı karşıya kalındıysa doktorunuz bunu espit edecek ve 20 lik dişinizi problem yaratmadan kolaylıkla çekim sizleri sıkıntılardan uzaklaştıracaktır.

20 lik dişler ile diğer dişlerin çekilmesi arasındaki farklar nelerdir ?

20 lik diş çekimlerinin diğer dişlerden herhangi bir farkı yoktur. Fakat bu fark eğer önceden önlem alınırsa işleyiş aynı diğer dişlerdeki gibi olacaktır. Fakat 20 lik dişlerin çekilmesinde gecikme olduysa, iltihaplanmalar yaşanmışsa, üzeri kemikle yada mukoza ile kaplanmamıssa, duruş pozisyonunda herhangi bir sıkıntı olmamıssa diğer dişler gibi çekilme işlemi aynıdır.

20 lik dişlerde ameliyat gerekli olabilir mi ?

20 lik dişlerin am çıkarılamadığı ve diğer dişlerin onun üzerinde kaldığı durumlarda konum itibari ile bir operasyon gerekebilir.

20 lik dişler konusunda bilinen yanlışlar ?

Halk arasında 20 lik dişlerin herhangi bir işe yaramadığı ve çekilmesi gereken dişler olarak ele alındığı bilinen bir yanlıştır. 20 lik dişler eğer düzgün bir biçimde çıkıyor, diğer dişlerle uyumu gayet iyi ise ve fırçaların uzanabildiği bölgelerde ise kesinlikle ve kesinlikle korunması gereken dişlerdir.

Yirmilik diş tedavi uygulamaları hakkında bilgiler

Yirmilik Diş Ameliyatı ve Sonrası
Yirmilik Diş Ameliyatı
Yirmilik Diş Ağrısına Ne İyi Gelir ?
20 lik diş 30 yaşında çıkar mı ?
20 lik Dişler
20 yaş dişleri çekilmesi gereken dişler midir ?
Yirmilik Diş Çıkması

676 Yorum

Yorum Yaz

dizel

20 lik dişim yamuk çığı için diğer dişlerime baskı yapıyormuş. Bizim buradaki diş hekimine gösterdim operasyon yapılması gerektiğini söyledi ve kendileri yapamıyormuş. Siz bu operasyonu yapıyormusunuz ?

zeynepp

Bende 20 lik dişimi çektirdim doktorun yaptığı iğnenin etkisi geçince çok ağrım oldu. Bir kaç gün çenemde de ağrılar oldu rahat bir şekilde yemek yiyemedim ama sonraki günlerde normale döndü çok şükür.

adem

Dişin tekrardan sağlıklı bir şekilde čıktımı…?

nihat

yirmilik diş çekimi sonrasında ağrıların olması normal benimde ağrılarım oldu. Yirmilik diin durumuna göre operasyon kolayda geçebilir zorda geçebilir.

nergizhan

yirmilik diş çektirme fiyatları ne kadar acaba öğrenebilirmiyiz.

derya

Yirmilik diş fiyatları dişinizin durumuna göre değişir. Bunu en iyi diş hekimii bilir

ziyaretçi

20 yaş dişlerim çıkıyor ve sürekli ağrı yapıyor. Diş hekimine gitmedim. Çıkan diş yanağıma doğru baskı yapıyor. Bu olabilir mi ? 20 lik dişimi çektireyim mi ?

Uzman doktor

20 yaş dişlerinizin çıkıyor olması gayet güzel .Şayet sizi rahatsız edecek boyutta ağrı veya ağız açıklığında kısıtlama gibi sorunlarınız yoksa bırakın çıksınlar. 20 yaş dişlerinin sürmesi yavaş olur . Bir müddet sonra ağızda olmaları gereken yerlere gelirler. Ancak bu dişler sürereken şiddetli ağrılarınız olursa yada diğer diş dizilerinizde bir düzensizlik kayma gözlemlerseniz dişhekiminize gitmenizde yarar var. Radyolojik incelemeden sonra 20 yaş dişlerinizin akıbeti hakkında birlikte karar verebilirsiniz. Geçmiş olsun. Saygılarımla

20 lik dişlerim

Merhaba hocam yirmilik dişlerim çok ağrı yapıyor ve beni rahatsız ediyorlar sizce çektirmelimiyim ??

Uzman doktor

evet, rahatsız ediyorsa çektirmelisiniz..

korkuyorum

Merhaba alt arkadaki 20 lik dişim çürümüş doktora gösterdim çekilmesi gerekiyormuş. Çok korkuyorum ağrıyacak diye.. Yirmilik dişler normal çekiliyor mu ? yoksa ameliyatla mı çekiliyor ?

Uzman doktor

20 yaş dişiniz tam olarak çıkmış ise normal çekilebilir, ancak eger tam olarak cıkamamıssa amelıyatla cekılmesı gerekebılır. Her ıkı turlu cekım de anestezı altında olacagı ıcın agrısız olur. Sonrasında gereken ılacları kyullanırsanız rahatlıkla ıyılesme donemını gecırırsınız. Gecmıs olsun

özgür

Yirmilik diş ameliyatı olacağım acaba ssk bunu karşılıyor mu ? Yada parasıyla mı yapıyor ameliyatları peki siz ssk bünyesindemisiniz yoksa özel sağlık sigortası mı ?

Uzman doktor

Bu durumunuzu ssk ya bağlı devlet hastanelerinden yada ssk ya bağlı hastanelerden randevu alarak danışabilirsiniz.

erdinç

Hocam benim ütlerden ve altlardan 20lik dislerim geliyo benim anlamadigim konu yüzümde baya bi değişim var yüzüm genişledi buyudu 20lik dişten kaynaklı olabilirmi yada 20lik dış çıkması yüz yada çeneleri bozarmi

gulzar

Ortodontik tedavi görücem dişlerimde çarpışıklıklar var tel takılmasını istiyorum.. 20 lik dişlerm tel tedavisinden önce çekilmesi gerekiyor mu ? yoksa sonramı çekilmesi gerekiyor ?

Uzman doktor

Ortodontik tedaviye başlamadan önce 20 yaş dişlerinizin çekilmesi daha dogru olur. Daha sonra tedaviye olumsuz etkisi olmaz

izmir

Merhaba doktor bey alt iki yirmilik dişim çıktı. Alt dişlerim 20 lik dişlerimin sıkıştırmasıyla daha da bozuldular. Üst yirmilik dişlerim çıktığında üst dişlerimde de çarpışıklık olucak diye korkuyorum. acaba olur mu ?

Uzman doktor

20 yaş dişlerinin diğer dişlere baskı yapıp diğer dişlerde çapraşıklar yapıp yapmadığı hale tartışılmaktadır. Sizin muhakkak bir Ortodontiste danışmanız gerekmektedir.

duygu

Merhabalar 20 lik dişim çürüdü ve çok ağrıyor. 20 lik dişe dolgu ve kanal tedavisi olur mu ?

Uzman doktor

20 yaş dişlerine dolgu, kanal tedavisi gibi her türlü tedavi işlemi uygulanabilir. yer darlığı sebebi ile çapraşıklığa sebep olma ihtimali olan veya karşı çenede karşılığı olmadığı için çiğnemeye katkısı olmayan 20 yaş dişleri ise çekilebilirler.

daha17

Merhabalar daha 17 yaşındayım ama 20 lik dişim çıkıyor ve çenelerim kasılıyor ağrıdan acaba teşhisim doğrumu 20 lik dişlerim mi çıkıyor ?

Uzman doktor

Artık 20 lik dişler çok erken yaşlarda çıkıyor. Mutlaka doktora gösterin.

Mardinli

selam hocam.19 yaşındayım dişlerime tel takılması gerekiyor.ama 20 lik diş falan çıkmadı bende gayet sağlıklı dişlerim.hiç bi ağrı yok.önde 2 diş biraz öne tavşan dişleri gibi çıkmış.20 lik diş falan hiç bişey demedi doktırlar.tel takabilirmiyim. ?

Uzman doktor

Selam, bu konuda çekilen diş röntgen sonuçlarına göre tedaviniz ile ilgili bilgiler verilebilir. Doktorunuz 20 lik dişler ile ilgili bir sorun oluşmayacağını gördüyse eğer tel tedavisi işlemi yapılabilir.

Mardinli

Tşk.Ettim 🙂

hasbam

Merhaba doktor bey,yaklaşık 5-6 ay kadar önce sağ alt çenemde hafif ağrı hissetmeye başladım.Doktora gittim ağız filmi sonrasında sağ alt çenemde 20 yaş dişimin olduğunu gördüm .Sadece bir tane varmış ağzımda ve doktor gayet güzel olduğunu söyledi gayette dik olarak duruyordu.Zamanla kendini gösterdi bir ucu çıktı .Ayrıca çıkması gereken 20 yaş dişimin yanında bir azı dişim ve iki boşluğum var.Zamanla yandaki dişi itip çıkarmış doktorumun verdiği bilgi bu yönde.Şimdi 3 gündür de hafif olmakta birlikte sızlama yada basınç hissediyorum çok bi ağrım yok ama beni rahatsız ettiği kesin .Yandaki azı dişimimi itiyor da basınç oluyor yoksa bende mi 20 yaş dişi ameliyatına adım adım yaklaşıyorum .Tedirginim hamilelik durumu söz konusu olabilir.Eğerki öyleyse hamilelikte bana sıkıntı yaşatırmı.Sorum biraz uzun kusuruma bakmayın.Şimdiden teşekkür ederim.

Uzman doktor

20 lik dişinizin diğer dişinize baskı yaptığı kesin olmamakla birlikte söylenebilir, ağrı bu sebepten olabilir. 20 lik dişinizin tam olarak çıkmak için çene kemiği üzerinde kendisine uygun bir yer açmaya çalıştığınıda söyleyebiliriz. Ağrılar apse tehlikesininde habercisi olabilir. Eğer durum kötü yönde ise 20 lik diş çürüme ve apse yapmış ise hamilelik döneminde size büyük bir sıkıntı çıkarabilir. Hamilelik döneminin ilk üç ayı dişinize bir işlem yapılmaması gerekir. Diğer üç ay dişlerinizde tehlike arz etmeyen işlemler yani hafif işlemler yapılabilir. Hamileliğinizin son üç ayında da dişlerinizde işlem yapılması risk oluşturabilir. Hamilelik öncesinde mutlaka ihmal etmeden dişinizle ilgili son bilgileri alın ve doktorunuzun bu konudaki önerilerine özen gösterin.

ömer

alt yirmilik disim damağı yardı ancak 1.5 senedir aynı duruyor yani tam çıkamadı ve çok ağrı yapıyor ve bir kaç ayda iltihap yapıyor operasyonla mi alınması gerek teşekkürler

Uzman doktor

iltihaplanma ileri seviyelere uaşmadan dişinizin çekilmesinde fayda var. Diş hekimine gözükmelisiniz.

senay

merhaba hocam ben 12senedır behcet hastasıyım 20lık dısım batıp cıkıyo doktora gıttıp cekmedıler guya kanım durmazmıs sızce neyapmalıyım

Uzman doktor

Behçet hastaları tabiki diş çektirebilirler, fakat doktorunuzun teşhisine de saygı duyulması gerekiyor. Muayene edilip diş röntgen filminize bakıldıktan sonra net bir yanıt verebilirim. Geçmiş olsun.

mustafa

Hocam iyi günler.. yirmilik dişimin bir tanesi çıktı sıkıntı yaşamadım fakat diğeri inanılmaz bi ağrı yaşatıyor bana 4/3 lük kısmı çıktı fakat çıkmayan kısımı biraz et kapatıyor . et sanki dil değince soyulacakmış gibi.. diş hekimine gittim antibiyotik verdi ve 3 gün sonra gel çekeyim dedi.. korku var ameliyat gibi kesip kırarak mı alacak yoksa direk diger dişler gibi çekim mi yapacak çok tedirginim 20 lik dişin bu durumunda ne gibi bi işlemle alınır teşekkürler.

Uzman doktor

Konumu itibari ile 4/3 çıkmıssa normal diş çekimi gibi olur diğer dişinizin durmunu panoromik röntgen ile belli olacaktır. Kormayın doktorunuz gerekli tedaviyi gerçekleştirecektir.

bilal

20 lik diş için ağrı kesici kullanmak ne kadar doğru dolorex kullanıyorum ağrı geçiyor.

Uzman doktor

Kullanacağınız tüm ilaçların bir diş hekimi kontrolünde alınması gerekmektedir. Etkilerini bilemezsiniz.

Ecem

Merhaba 18 yasindayim 20 lik dislerim ustler de ve alt cenemde cikmaya basladi sag tartaki 20lik disimin yarisi cikti diger yarisi cikmadi ve oldukca cabuk buyudu disim ve simdi damagimi acitiyor agri yapiyor damagimi yara bile yapti diye biliriz bunun icin doktora gidicem 20lik dislerim icin hic gitmedim sizce cektirmem dogru olur mu ? yakin cevrem cenem zarar verebilecegini soyluyor amliyat diye okudum cogu yerde eger amilyt olursam ben bunu hissedermiyim ?? korkuyorum ama gerekiyosa olmak zorundayim cene yapimin bozulmasini istemem
tesekkur ederim simdiden 🙂

Uzman doktor

20 lik dişiniz problem yaratıyorsa çekilebilir. Öncelikle tedavi olmalısınız. Kormanızı gerekirecek bir durum yok. İşlemde ağrı hissetmeyeceksiniz.

Mustafa

Doktor bey Merhaba,

20 lik dişin diş üzerine çıkma ihtimali var mıdır? Üst sağ dişimin üzerinde muhteşem bir ağrı yapıyor. Ayrıca sıcak yada soğuk içecekler inanılmaz ağrı yapıyor bilgi alabilir miyim?

Uzman doktor

20 lik dişiniz çene kemiği üzerinde kendisine yer bulmaya çalışıyor ve diğer dişlere baskı yapıyor. Bu ağrıları beraberinde getirir. 20 lik dişinizin çekilmesi gerekebilir. Kısa sürede bir diş hekimine başvurun..

Ozan

Hocam benim 20 lik dişim çıkıyor fakat mükemmel ötesi bir ağrı var lütfen yardım edin.3 gündür ölüyorum ağrısından

Uzman doktor

Gelin bir kontrol edelim..

Bayram

Hocam ben 13 yaşındayım ama bende 20 lik dis çıkıyor biri üstten biri alttan sizce bu yasta normalmi

Uzman doktor

Normal çıkabilir.

Bayram

Saolun hocam…

cihan

hocam 20lik dişimmidir bilmiyorum ama sağ alta en arkasındaki dişim çok agırıyor agrılar ara ara oluyor ve sağ kulağımın yanındaki damarlar agırıyor bunun sebebi bumudur ? baş agrım bundanmıdır?

Merhaba ben 17 yaşındayım sinuzitim var ama sadece bir tarafım ağrıyo dişimden geldiğini düşünüyorum çok ağrı yapıyor elmacık kemiklerim sızlıyor uyuşuyor aceba yirmilik dişerimmi çıkıyor olabilirmi yoksa sinuzitenmi ?

Uzman doktor

Bir diş hekimine görünmenizde fayda var.

gökçin

hocam benim yirmilik dişim sanırsam dolgulu bir dişimin altından çıkıyor böyle birşey mümkün mü çok ağrım oluyo öyle bi durumda ne yapmam lazım o dişi çektirip yirmik dişin mi çıkması lazım

Uzman doktor

20 lik dişiniz mevcut dişinize baskı yapıyor olabilir. Bunu anlamanın en iyi yolu panoromik röntgendir. Öncelikli olarak bir diş hekiminize gitmelisiniz. Panaromik röntgen ile beraber ağrılarınızın neden kaynaklandığı hakkında net bir fikir edinebilirsiniz.

Cem_ankara_

Hocam gecen sene 20 lik dis acısı cektim ve 5 saat icinde kendi kendine gecti. Ancak iki gun once birden yine agri ve aci yapmaya basladi. Tanidik bir doktora gittim . Dis yuruyor yani cikiyor dedi. İlaclarimi ve gargami kullanmaya basladim. Ancak hala cok fena bir agri ve aci var. Ne yapmam gerekiyor

Uzman doktor

Dişiniz apse yapmış olabilir. Yada çıkarken diğer dişinize baskı uyguluyor olabilir. Ağrıların nedenini doktorunuz panaromik röntgen ile teshis edebilir.

ilknur

Mrhb ben 23 yasindayim yirmilik disim mi çıkıyo bilemedim dis etim şişti cok hafif morarma gibi bisey gözüküyor çenem kapanmiyo 8aylikta oglum var emziriyrm antibiyotik tedaviside goremem napsam

Uzman doktor

Böyle durumlarda bir diş hekimine başvurmanızda yarar var. Gerekli tedbirleri diş hekimine bırakınız. Sorunlarınızı giderecektir.

süleyman

İyi geceler hocam ağzımın 2 tarafındada çıktı ama bi tarafı çok ağrı yapıyor kafama ve boynuma vurdu napmalıyım duzgun çıkıyor gibi ama sol taraftaki ağrı yapıyo normalmidir

Uzman doktor

Çıkan yirmilik dişleriniz diğer dişlerinize baskı yapıyor ve çıkmak için kendisine uygun bir yer açıyor olabilir. Diş hekimine kontrollere gitmelisiniz.

yıldız

merhaba.. 20lik dişim yıllar önce çıktı ve geçen yıl kendiliğinden çürüyüp kırılarak yok oldu.kökü bende tabii bu yüzdende zaman zaman ağrıları ve şişliği oluyor ve birde çenemin uyuşmasına sebep oluyor.ben bu şekilde uzun süredir yaşıyorum 🙂 ama bu son uyuşma beni çok rahatsız etti sizce normal mi bu uyuşmalardudağım ve çenem uyuşuyor baktığımda dişimle arasında epey mesafe var aslında ama ?birde kırıla kırıla dişim kalmadı sadece kökü var alınması için ameliyat mı gerekli?

Uzman doktor

Dişinizin çekilmesi gerekiyor. Uyuşmalar tabiki normal değil ileride çok daha büyük sorunlara neene olabilir. İltihaplanma yaparsa ağrılarınız dayanılmaz olacaktır. Vakit kaybetmeden diş hekiminize gitmenizi tavsiye ediyorum.

fena agrili

Ben dha 12 yasindayim ve 20 lik dislerim simdien cikiyor acaba bu normalmi ya agrisindan olmak uzereyim yardimvadin lutfn

Uzman doktor

Yaşınız çok erken ama bu yaştada çıkabilir. Bir diş hekimine gitmenizde fayda var.

ayse

merhaba,20lik dis ettim sisti sizce bu normal mi?ne yapmam lazim?

Uzman doktor

20 lik dişiniz apse yapmış olabilir. Bir diş hekimine göstermenizde yarar var.

uğur

merhaba hocam 24 yaşındayım sağ alttaki 20 lik dişimin kökleri yanağıma doğru duruyor ucu çıktı az birşey bunu çektirmelimiyim yoksa kökü aşağıya doğru inermi birde sol üstte 20 lik dişim çürümüştü çektirmek istedim 2 bayan doktor çene cerrahına gitmen gerek üstteki kemiğe yapışık kırılır dedi daha sonra erkek doktora çıktım ben çekerim dedi kafası kırıldı içinde kaldı kökü şuan dilimle bastırdığımda az birşey ağrı yapıyor çene cerrahına gitmesem bu ileride daha büyük sorun olurmu?

Teşekkürler

Uzman doktor

Olur muhakkak gitmelisiniz. Kırılan kök cerrahi işlemle alınacak.

özgü

20 lik dış ameliyati sadece çene cerrahları tarafından mi yapılır. Yoksa tüm dış doktorları yapabilir mi.

şifa

Merhaba 20 yaşındayım sol alt çenemden yirmilik dişim çıkıyo yaklaşık 2,3 yıldır hafif başlamıştı çıkmaya ama 4 gündür çok ağrım var diğer dişime baskı yapıyo diğer dişimin şeklini bozar mı ve tam olarak çıkması kaç gün sürer

Uzman doktor

Dişinizin tam olarak çıkacağı kesin değildir. Dişiniz gömülüde kalabilir. Diğer dişinize baskı yaptığı muhtemeldir. Eğer böyle bir sorununuz varsa diğer dişlerinizin şeklinede zarar verebilir. Mutlka bir diş hekimine gitmelisiniz gerekiyorsa dişiniz çekilmelidir.

davut

merhaba hocam24 yasındayım benım 20lik dişimın ortası çürüdü cok ağrı yapıyor.her hastane cekıyo mu 20lık dişlerin cekılmesı cerrahı bir ıslem gerektırıyor mu

Uzman doktor

Eğer 20 lik dişiniz gömülü kaldıysa cerrahi bir işlem gerekir. 20 lik dişiniz düzgün bir şekilde çıktı ise normal diş çekimi işlemi gibi yapılır. Bu röntgen filmi ile belli olur. Diş hekiminize başvurmanız yeterlidir.

Tugba

Sol ust 20lik disim yeni cekildi ve iceride kokte kırılmadı kalmadi. Dis normal cikti kokleriyle. Uzerinden 2-3 gun gecti agrim hafif devam ediyordu. Elimle baktigimda elime dis geldi sebebini anlayamadim sizce bu normal mi??

Uzman doktor

O gelen diş bölgedeki kemiktir. Merak etmeyin içerisinde bir şey kalmamıştır. Bir kaç haftaya kadar et ile bölge kapanacak.

ziyretci

Merhaba hocam 18 yasindayim 20 ilk diş cikiyor damagim yarildi çok agriyor acaba diş hekimine basvurmali miyim ??

Uzman doktor

Ağrılarınız devam ederse başvurabilirsiniz. Ağrı olması normaldir.

faruk

merhaba hocam sag alt da 20 lık dısm cıkıyo temas ettıgımde cok az bı rahat sız etmeyecek kadar sızlamma hıssedıyorum ne yapmam qerek doktora gıtsemmı ?

Uzman doktor

Ağrılarınız devam ederse başvurabilirsiniz. Ağrı olması normaldir.

burcu

merhaba dişlerimi düzenli fırçalamama ve bakmama rağmen 2 gündür sağ arka ve özellikle üst ön dişlerim çok kötü ağrıyor ve sızlıyor bu 20lik diş çıkacağının belirtisi midir? şimdiden teşekkür ederim iyi günler.

Uzman doktor

Diş hemini muayenesi sonrası bu ağrıların neden kaynaklandığı bilgisi verilebilir. Muayene yapılmadan yapılacak yorumlar yanlış yönlendirmeye sebebiyet verecektir. Bu nedenle randevu alarak muayeneye gelebilirsiniz.

şeyda

merhaba doktor bey ben şu an 16 yaşındayım geçen sene 20 lik dişlerim çıkmaya başladı bazen ağrı yapıyor ve benim diğer dişlerim yamuk doktor 20 lik dişin çekilmesine gerek duyulmadığını söyledi ne yapmalıyım yardım edermisiniz?

Uzman doktor

Çene bölgesinde yirmilik dişleriniz için yeterli alan varsa çektirmenize gerek yoktur. Ağrılar için diş hekimize başvurmanızı öneriyorum.

hacer

Merhabalar. Ortodonti tedavisi gormekteyim bu yuzden alttaki dislerimde teller var. Alttaki 20lik dislerim hic bir agri hissettirmeden yillar once cikti.ama cene ameliyati olacagim icin doktorum 20lik dislerimden birini 3 gun once cekti. ama cekerken dislerim uyusmamisti (yuz sinirime yapmis igneyi yuzumun yarisini hareket ettiremiyordum) cok buyuk agri hissettim ve 3 gyn gecmesine ragmen hala cenemi acmakta ve yemek yemekte zorlaniyorum. ve lenflerim sisti yutkunurken ve konusurken bdemciklerim agriyor. kulaklarima kadar agri vuruyor. bu uyusturulmadan cekildigi icin mi bu kadar agri yapmaktadir normal midir ? Dis kokum de cok uzunmus o yuzden mi bu kadar zorlaniyorum acaba ? Doktoruma tekrar muayene olmali miyim yoksa bekleyeyim mi ?

Uzman doktor

Genellikle yirimilik diş çekimi sonrasında 1 hafta kadar yemek yemekte zorlanma ve çene ağrılarının normal olduğu kabul edilir. Dilerseniz ağrılarınız çok fazla ise doktorunuza başvurabilirsiniz.

Büşra

Merhaba.Alt yirmilik dişlerim yarım çıktı ve dişlerimi çok sıkıyorum en az 2 senedir böyle ancak son zamanlarda daha çok sıkmaya,yanaklarımı ısırmaya başladım ve bu durum çene ağrısı yapıyor.Buna yirmilik dişlerim mi sebep oluyor?Ne yapmam gerekir?

Uzman doktor

Diş sıkma psikolojik bir harekettir. İstem dışı yapılmaktdır. Diş sıkma için ayrı yirmilik dişleriniz için ayrı tedavi görmelisiniz. Diş hekimine gitmeniz gerekir.

yesim

iyi akşamlar hocam size bir sorum olacak,25 yasndayım sağ tarafımdaki 20 lik dişim 9 ay önce şisti ilthap oluştu bir çok doktora gtti hepsi farklı seyler söyledi bir doktorum çene yapım dar olduğu için çıkamaığıı söylemişti,9 ay da 4 ya da 5 kez şişti ve en son pazartesi gunü şişti ve yüzümde de şişlik olustu devlet hastanesine gttm antibiyotk verdi doktr ve ameliyatla alacagını söyledi çok korkuyrm gitmedim dr kalmadı herkes farklı bişi söylüyor gittiğim dr. çene cerrahisi değil,diş hekimi sizce ameliyatı yaptırmalımıyım yoksa çene cerrahisne mi gitmeliyim? ya da özel kliniklerdeki diş hekimlerininde bu dişi ameliyat etmesi ne kadar dogru olur,ilginiz çok tsk ederim,sabırsızlkla cevabınızı bekliyorum.

Uzman doktor

Bu cerrahi işlemi iyi yapanlar doktorlar var. Doktorunuza güveneceksiniz. Yoksa çene cerrahisine de gidebilirsiniz.

balıkesir

Doktor bey 20 lik disim cikiyo ama cebemdeki kemik onu sıkıstırıyor ve kemiğim asiri sekilde agriyor sizce napmaliyim?

Uzman doktor

Dişiniz yandaki dişlerine baskı uyguluyordur. Panoromik röntgen filmi ile daha net görülecektir. 20 lik dişinizin alınması gereiyor olabilir.

Hatice – Ankara

Merhaba, sol alt çenemdeki yirmilik dişim diğer dişlerimi eğmeğe başladı yarısı çıktı yarısı çıkmadı zaman zaman şişiyor ve ağrı yapıyor diş doktoruna gittim diş filmime bakarak dişin dudak sinirime yakın mesafede olduğunu çekildiğinde dudağımda kalıcı bir hasar olabileceğini söyledi ve beni rahatlatacak tavırda ilgili cevaplar vermedi korkup çektiremedim ama diğer dişlerime baskı yapıp eğmeye devam ediyor ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim

merve naz

16 yaşındayım 20 dişimin bir tanesi çıkmaya başladı.erken mi?büyümeyle bir ilgisi var mı?yani durduğunu veya yavaşlamaya başladıgını gösterir mi?

Uzman doktor

17 yaşından itibaren 20 lik dişlerin çıkması normaldir. Ağrılarınız olursa diş hekiminize gözükmenizi tavsiye edebilirim..

merve naz

doktor bey 16 yaşından 20 lik dişimin biri uç kısmını göstermeye başladı.erken mi?bunun kemik yaşıyla bir ilgisi var mıı?varsa büyümenin durdugunu veya yavaşladıgını gösterir mi?

Efsun

Doktor amca merhaba.Ben 14 yaşındayım ve sabah uyandığımda arka disimin arkasında et parçası çıktı.Sizce bunun nedeni nedir öğrenebilir miyim?Aci hissi veriyor.

Uzman doktor

Merhaba canım bir diş hekimine gitmenizi tavsiye ediyorum.. 20 lik dişinizin olduğu bölgede olabilir. Fakat 20 lik dişiniz için daha erken..

Merve aydın

Merhaba benım 20lık dısım altta cıkıyor hafıf ama doktor ılla bu cekılcek dıyor. Hafıf bır agrı oldu bugun. Hemen dırek gıdıp cektırım mı yoksa beklım mı yanı doktor cıkmaz bu dedı ama genede cıkma ıhtımalı var mı tesekkurler.

Uzman doktor

Merve hanım panoromik röntgen filminizi görmeen bir şey söylemem pek doğru olmayacak ama doktorunuz eğer çekilmesi gerekiyor diyorsa mutlaka çektirin.. Dişinizin ileride diğer dişlerinize baskı yapmaihtimali ve apse olma ihtimali fazladır. Cerrahi işlemle dişiniz alınabilir merak etmeyin..

Merve aydın

Cok tesekkur ederım anladım.

kdrtrkr

Doğumdan 4 ay sonra 20lik disimin bir parcasi etin dişinda bir kismi damagimda hissedebiliyor un emzirdigim için ilaç alacagimdan Dr.gitmedim birde acikcasi Dr gitmekten korkuyorum ne yapmam gerekli tesekkurederim.iyi calismalar

Uzman doktor

20 lik dişiniz size ağrı mı veriyor ? şikayetiniz nedir ?

talat Cirit

Merhaba hocam. Benim 20lik dişim sıkıntısız çıktı fakat alt cenede çok az bir yer kalmıştı ve dişin arkasindaki
Et kısmı dişten ayrikti.bu zamana kadar bi sıkıntı yoktu bakımını aksatmadim ama şimdi et kısmı sünüp dişin üzerini azıcık kapatmış ve iltihaplanip ağrı yapıyor ne yapmalıyım .Tesekkurler.

Uzman doktor

Siz bir şey yapamazsınız. Diş hekiminize giderek durumu belirtmelisiniz. Dediğiniz gibi bir iltihaplanma olup olmadığını ancak doktorunuz anlayabilir. Geçmiş olsun.

fatih mrt

merhaba hocam. benim sol üst 20 lik dişim yan çıkmış ve çürüme olmuş. devlet hastanesindeki diş hekimim üst tarafta olduğundan ve tamamı çıktığından dolayı iltihaplanma geçtikten sonra kendisinin alabileceğini söyledi. elimi ağrı yapan 20 lik dişime dokundurduğumda yan çıkan tarafı kendiliğinden kırıldı. ne yapmalıyım. dişimi çektirmelimiyim. kırıldığından dolayı çekimde zorluk olurmu ?

Uzman doktor

Hayır iltihap kuruduktan sonra diş çekimi gerçekleştirecektir. Doktorunuzun önerilerine kulak veriniz.

bulut

Merhaba hocam,
20lik dişlerim tam olarak çıktı. birkaç yıl önce sağ alttakini çürük sebebiyle çektirdim. yakın zamanda da sol üst çürük olduğu için çekildi. şimdi sorunum şu. sağ alt uzun süredir boş olduğundan sağ üst uzayıp alttaki dişin yerini de neredeyse doldurdu. hatta artık alttaki boşlukta diş etimde acıya sebep oluyor.
çürük vesair bir problem yok. doktor çekilmesine gerek yok dedi ama sizce çektirmeli miyim?

Uzman doktor

Bu kadar uzayıp alttaki boşluk olan bölgeye temas etmesi ve burada acı vermesi zor bir ihtimal sizcede öyle değil mi ? Çene bölgesinde bir probleminiz var mı ? Tekrardan doktorunuza başvurarak ağrı konusunda danışmanızı öneririm. 20 lik dişinizin çekilmesine gerek yok. Bölgeye temas eden ve ağrılara neden olan bölge törpülenerek diş boyu kısaltılabilir.

kdrtrkr

Disim bana agri vermiyor dişin durumu için film çektirdim diş kendine yol bulmuş Dr gargara yap şuan için agri yoksa cekmeyelim dedi cuma günü Dr gittim ama bugün boğaz ve kulak agrim var acaba diş baski yapıyor olabilirmiyim cektirmelimiyim bu durumda damagimda kasinti var

Uzman doktor

Diş röntgeninizi görmeden bir şey söylemek zor. Dediğiniz gibi 20 lik dişiniz diğer dişlerinize baskı yapıyor olabilir. Ağrılar bu sebepten dolayı olabilir. Bir iltihaplanma belirtisi de olabilir. İhmal etmeyin derim.

brcm

meraba benim sağ alt çene kemiğimin en arka kısmı sanırım 20liğin çıkacağı yer. şişti biraz ve üzerinebastırınca ağrı yapıyor ve bu agrı diğer dişlerede vuruyor. ağzım serbestkende20lik yer değilde ağrısının vurduğu diğer dişler ağrıyor. görünürde bir şey yok sadece şişlik var ama çıkıyo mu acaba ?

Uzman doktor

20 lik dişleriniz çıkarken bu tür ağrılar olabilir. Ağrılarınız çok şiddetlenirse diş hekiminize gidebilirsiniz.

brcm

peki şişlik normal mi ?

nagihan

20lik dişimin üstü açık durumda fakat tam olarak çıkmadı. Doktor film çekmeden çene cerrahisine gitmem gerektiğini söyledi. Bu durumda ameliyat olmam mı gerekiyor diş tamamen çıkmadan normal diş çekimi gibi çekilemez mi?

Uzman doktor

Eğer kökte bir eğrilik yoksa ve diş dişlerle olan teması normal ise diş çekimi gibi yapılmaktadır. Röntgen filmi ile bu konuda daha net bir şeyler söylenebilir.

damla

Merhaba 20 lik disim cok agrisiz cikti yalnz bi parcasi damagin icindeydi..uzerinden 5 ay falan gecti suan agzimi tam kapatamiyorum alt cenem sag alt koseye dogru kayiyor ;(((

Uzman doktor

Diş röntgeninizde durumun ne olduğu belli olacaktır. Muayene etmeden konu hakkında yorum yapılamaz.

Mehmet can

Bn 14 yasindayim 20 lik dışım cikiyor bu normal mi

Uzman doktor

20 lik dişiniz için daha erken ağrılarınız var mı ?

berna

Merhaba hocam 18 yaşındayım 20lik dişlerim çıkmaya başladı birisi ara ara agrı yapıyor. Ortodontik tedavi görüyorum o yüzden çekilmeleri gerekiyor mu, gerekiyorsa sonuçta oradan çıknalar şağlam dişler olduğu için onundeki çürük sişimi çektirirsem o dişin yerine 20 lik dişim gelebilir mi?bu durumda sağlam bir dişim olmuş olur. herhangi bir problme yaşanır mı teşekkür ederim 🙂

Uzman doktor

Bu soruyu bir ortodontiste danışmanızı öneriyorum.. En sağlıklı bilgiyi size verecektir.

erdem

Merhabalar.
28 yaşındayım ve 20 lik dişlerim çıkmadı. İşin ilginç yanı çektirdiğim tomografide bende hiç 20 lik diş oluşmadığı gözlemlendi. Bu durumun bir açıklaması var mı? Teşekkürler.

Hocam 50 yaşındaym. Yıllar önce dolgu yapılan sol üst kök dişim ağrı yaptı.hekime gittim. Film sonrası dişimin tamamen altında 20 lik dişi gördük.aynı durum diğer taraf içinde geçerli.Çok ağrım olduğu için dr.ağrı kesici ve antibiotik verdi.dişi çekeceğini söyledi.Benim sizden öğrenmek istediğim,bu ağrıyan diş çekilince alttaki 20 lik diş normal bir şekilde çıkarmı?çünki bu dişe bağlantılı ağzıma kaplama protez yaptırmak istiyorm yani bu 20lik dişe kaplama yaptırmak ne kadar doğru(eğer çıkarsa)Teşekkürler

Uzman doktor

alttan 20 lik dişiniz çenede uygun bir alan bulursa çekilen dişinizin yerine çıkacaktır. Kaplama uygulaması için diş hekiminize danışmanız gerekmektedir.

ayse

Sağ alt 20 lik disim hafif yan ama birazi çıkmış durumda yanındaki dişi çürüttü 20 lik çekilirken buyuk ihtimlle o da kırılır dedi bir doktor peki ben çürük dişi cektirirsem 20 ligin yanı bosalacagi için onun çekilmesine gerek varmi

Uzman doktor

Bu durum röntgen kontrol edildikten sonra bilgi verilebilir. 20 lik dişinizin diğer dişle olan teması önemli. 20 lik dişinizde de çürük, apse vb. bir durum var mı ?

merve

mrb. 16 yaşındayım ve 20lik dişlerim çıkmaya ba§ladı . üst ve alt dislerimi birbirine degdiremiyorum. ve ufak et parcası var. ayrıca 20lik dislerim cıkmaya başlayalı ateşim çıkmaya başladı bogazlarım şişmeye başladı. ben bu hastalıkları bu agrıları ne zaman brakırım ??????

Uzman doktor

Bir diş hekimine görünmenizde fayda var. Dişlerinizi ve çıkan yirmilik dişlerinizin kontrolünü yaptırın. Doktorunuz neler yapılması gerektiği konusunda size bilgi verecektir. Ayrıca röntgen filminize de bakacak.

gülcan

20lik dişlerimin hepsini ortodonti tedavi için çektirdim.Üstteki iki tanesi çıkmıştı ve cekilerek alındo.Alttaki iki tane ise içerdeydi fakat baş göstermemişti bu yüzden ameliyatla alındı. Ameliyatın üzerinden 8-9 ay kdr geçti. bi haftadır sanki 20lik dişim yeniden çıkıyomuş gibi alttaki ameliyatla aldırdığım dişimin yeri şişti ve ağrı yapıyo. diş tekrar çıkıyo olma ihtimali var mıdır ?

Uzman doktor

Yoktur. Bölgede apse oluşmuş olabilir. Diş hekimine gitmelisiniz. İhmal etmeyin ağrılarınız artabilir.

mustafa

Merhaba hocam bunda 4 sene kadar önce sağ alt gömülü 20 liğim sorunsuz bir şekilde alındı.Aynı şekilde sol alt 20 lik dişimde gömük fakat doktor bunu ben alamam yan şekilde çıkmış dedi sinirlere çok yakın ve riski olduğunu söledi.Aradan geçen zamanla birlikte ağzımda hoş olmayan bir koku oluştu 2 gün sonra 20 liğim çekilicek fakat gittiğim doktor çene cerrahı değil ve röntgen çekmeden gün verdi gel çekelim diye.Şu sinir konusu beni çok korkutuyo herhangi bir felç riski var mı acaba şimdiden teşekkür ederim

Uzman doktor

Diş röntgen filmi görülmeden bu konuda bir yorum yapmak doğru olmaz. Doktorunuz sizi muayene ettiyse ve buna gerek görmediyse daha önceki deneyimlerinden bu şekilde bir karar vermiş olabilir. Eğer doktorunuza güvenemiyorsanız güvendiğiniz bir diş hekiminde tedavi olabilirsiniz.

Şerife

Mrb. Benim yirmilik dişlerimin hepsi çıktı ama yarım bir şekilde. 3 tanesi beni rahatsız etmiyor ama sol alt yirmilik dişim yanağımda hafif şişlik yaptı. Doktora gitmeme gerek var mı? Yada 4 5 gün falan beklemelimiyim geçmesi için???

Uzman doktor

Geçmesini beklemeyin. Eğer yanağınızda şişlik oluştuysa bu durum dişinizin apse yaptığının bir göstergesidir. Beklerseniz sizi ağrılar ve yan dişlerinizin çürümesi şeklinde önemli sorunlar beklemektedir. Mutlaka diş hekimine gidiniz.

ibrahim

20lik dişimin yanındaki kök dişim çürük onu çekip 20liğin oraya cıkmasını saglayabilirmiym 20lik dişim sonda az cıktı agrı yapıyor

Uzman doktor

Ortodontik bir tedavi ile durum düzeltilebilir. Fakat 20 lik dişinizin durumunu görmek için panoromik röntgen filmini çekilmesi gerekir. Çürük dişiniz için ise durumunun ne olduğu kontrol edilmelidir.

yavuz

Doktor bey öndeki disim kucukken kirilmisti kaplama yaptirmistim arada 7-9 yil gecti biraz daha estetik dis yaptirayim dedim doktor kanal gerekli dedi kanal ve kaplama yapildi ama fena şekilde iltihap olustu ve dudagim falan fena sisti klamoks kullandim duzeldi şimdi ne yapayim

Uzman doktor

Dişinizde renk değişimi yada estetik kaygı oluşturacak bir durum varmı ? Şu anki şikayetiniz nedir ?

burak

Ben 16 yasindayim arkadaki 20 lik dislerim cikmaya basladi ve cikarkende dis etim sisti bunun bi zararı olurlu mu

Uzman doktor

Hayır. Normaldir. 20 lik dişleriniz çıkacaktır. Kontrol için diş hekiminie gözükebilirsiniz.

nur

Merhabalar,2 gün önce sol alt tarafımda çıkan 20 lik dişimi çektirdim.20 lik diş olup olmadığınıda tam anlayamadım dibe dayanmıştı ve yamuktu tam olarakta çıkmamıştı.Gecen hafta iltihab kapmış orası doktora gittiğimde antibiyotik verdi onu kullandım bittiğinde gel çekelim dedi sonuç olarak çektirdim iltihablıykende ağrı yapıyodu.sizce çektirmeli miydim yoksa nasıl bir yol izlemem gerekiyodu bilgilendirirseniz sevinirim??

Uzman doktor

Teşhis ve tedavi doğru 20 lik dişiniz gömülü olarak kalmış ve iltihaplanmış sonuç olarak doktorunuz çekilmesi gerektiğine karar vermiş sorun yok.. Önleminizi önceden almıssınız.

yavuz

Estetik degildi onceki dis, estetik olmasi icin…kaplamayi cikartti ve cark yaparken kanal gerekiyor dedi neyse kanalida yapti yeni bi kaplama da yapti aradan 1 ay falan gecti herhalde iltihaplanma oldu fena bi sekilde o kanal tedavisi olan dis…klamoks kullandim duzeldi iltihap kurudu tekrar gideyim mi dishekimine veya siz neler soylersiniz neden boyle olmus olabilir

Uzman doktor

Muayene etmeden neden kaynaklandığı konusunda bir şey söyeleyemem fakat yetersiz diş bakımı apselerin oluşması için yeterlidir. Diş hekiminize tekrardan gözükmelisiniz ve diş bakımınıza çok daha fazla özen göstermelisiniz.

seda

merhaba benim 20lik dişlerimn hepsi çıktı sayılır yavaş yavaş çıkmakta sağ alttaki hafif şişti beni zorluyo ama çıkan dişlerim gayet düz çıkmış sadece hafif ağrı yapıo ve şişme yapmış nezman geçer yada doktora gitmelimiyim

merve salı

20 yaşındayım 2 sene önce 20liklerim okuduğum yerdeki üniversitenin diş hekimliğine gittim çekecekleri zaman korktum çektiremedim sonra özel bir doktora gittim ve diş filmi gosterdim oda dişin paralel çiktiğini biraz daha bekleyebileceğimi söyledin daha önce gittiğim iki doktor ise çekilmesi gerektiğini söyledi bnm yüzümde şişlik falan olmadı uzun bir süre ağrımda olmadı ama bir sure önce boğazım ağrıdı ve korktum

Uzman doktor

Bu konuda fazla gecikmeyin ve diş bölgesinin şişmesini bekelemeden yada ağrılarınız olmadan dişinizi çektirin.

merve salı

Peki sağ üst ve alttaki dişleri çektirdiğimde soldaki 20likler sıkıntı yaratmaya devam eder mi? Bir sure raharlarmıyım

fatma Güloğlu

Bnm 20liklerin 2/3u çıktıda bir arkadaşım gömük dişi çekmek daha kolay keşke beklemeseydin dedi bu doğru mu?

Uzman doktor

20 lik diş gömülü kalırsa çekimi daha zordur. Eğer 20 lik dişiniz diğer dişleriniz gibi çıkmıs ise bu dişin çekimi normal diş çekimi gibidir.

merve salı

Bn sağ alt ve üstteki dişimi çektirdiğim takdirde diğer 20liklerim sıkıntı yaratmaya devam eder mi iyileşir iyileşmez diğer ikisini de çektirmeliyim

Uzman doktor

20 lik dişlerinizin durumunu görmeden bu konuda bir şey söyleyemem … Doktorunuz panoromik röntgen filmi ile dişlerinizin durumunu kontrol edecek ve muayene sonrasında size bu konuda net bir cevap verecektir.

kaan

Hocam benım 20lik dısım cıkıyor ve ceneme agrıda tetıklıyor bunun için ne yapmalıyım ?

Simge

Merhabalar.28 yaşındayım.20lik dişlerimle herhangi bir sorunum yoktu fakat 3ay önce çenemde ve çok ağrı oldu doktora gittiğimde 20 lik diş dedi birkısmı çıkmış hala sürüyo dedi antibiyotik tedavisi verdi ve çekeriz dedi. Ancak benim sıkıntım o günden sonra başladı. Diş sağ tarafımda ve o günden sonra sağ tarafımda bir yumru gibi drğişik bir hissiyat var uyuşma gibi acaba diş kaynaklımı? İnşallah diş kaynaklıdır çok tedirginim. Lütfen yardımcı olurmusunuz

Uzman doktor

Tekrardan doktorunuza gidip konu hakkında bilgi veriniz. Kullanmış olduğunuz antibiyotik tedavisinden kaynaklanabileceği gibi apsede olabilir. Muayene etmeden bir şey söylemek zor.

Simge

Tekrar tekrar rahatsız etmek istemiyorum fakat sadece biraz içimi rahatlatmaya çalışıyorum. 20 lik dişler yüzde dedipim gibi bir yumru varmış hissi verip yüzde uyuşma yaparmı

nur

Merhabalar hocam,21 yaşındayım sağ üst tarafımda diş çıkıyor orada beyazlık gözüküyor acaba bu 20 lik diş midir yoksa azı dişi midir ?

Uzman doktor

Muayene etmeden bir şey söyleme doğru değil muhtemelen 20 lik dişinizdir.

ibrahim

hocam 18 yaşındayım yirmilik dişlerim 15-16 yaşımda cıkmaya basladı. suan ön dişlerim ve köpek dişlerimde az da olsa yamukluk var. çekilmesi gerekir mi ? ileride daha fazla yamulma yaşar mıyım ?

Uzman doktor

Bu çenenizin durumuna bağlıdır. Eğer yeterli alan varsa sorun olmaz yoksa yapabilir. Muayene olmanız gerekmktedir.

sait

Hocam 20 lik dişin karşısı olan diş yani üst damakta boşta kalan diş çekilmek zorunda mı

arzu

ben bu cuma(14.03.2014) sağ alttaki 20 lik dişimi ameliyatla aldırıcam.ve de 23.03.2014 günü ygs sınavım var o gün acaba bana bi sorun yaşatır mı.yoksa sınavdan sonramı olsam ameliyatı. ağrımda yok o zmana kadar beklesem sorun olur mu?

Uzman doktor

arada 9 – 10 günlük bir zaman var. Bu zamana kadar bir şeyiniz kalmaz.. Eğer dişinizi çektirmezseniz sınav zamanıda ağrılarınız oluşabilir. Karar sizin..

arzu

ben sağ alttaki gömülü 20 lik dişimi 14.03.2014 günü ameliyatla aldırıcam.fakat benim 23.03.2014 ygs sınavım var o gün bana bi sorun yaratır mı?

Uzman doktor

Aldırmanız sizin için daha iyi olacak sınıvınıza daha var o zamana kadar geçer..

elif

iyi günler hocam ben 22 yaşımdayım ve 24 haftalık hamileyim. yaklaşık 4 ay önce sol üst ve alt 20 lik dişlerim çıkmaya başladı ilk zamanlarda fazla değildi ağrı ama bikaç gündür çok ağrıyor yutkunamıyorum ağzımı açıp kapatamıyorum özellikle alt kısımdaki diş ağrısı bütün gece uyutmadı dişlerim ikiside yarıya kadar çıktı ama devam gelmiyor 4 aydır ve ben ilçede oturuyorum burada düzgün bi diş hekimi ve ya temiz güvenebileceğim bi ortam yok merkezede sık gidemiyoruz ne yapmam gerek nolur yardımcı olun çok kötü durumdayım. bide doğumdan önce çektirmenin herhangi bir zararı olur mu bebeğime??

Uzman doktor

Son üç aylık döneme giriyorsunuz. Bu dönemde ciddi bir operasyon geçirmeniz doğru değil.. Eğer 20 lik dişiniz normal dişleriniz gibi çıktı ise alınabilir. Fakat cerrahi bir operasyon olması doğru değildir. Diş hekiminize gözükmelisiniz. Aynı zamanda bir ilaç tedavi göreceksenizde bunu mutlaka ama mutlaka doğum uzmanı kontrolünde bilgisinde yapmalısınız. Bu konuda çok dikkatli olunuz.

Gökhan

Iyi aksamlar,
ben yurtdisinda kaliyorum, ve 20lik dislerim cikarilmasi gerek. burdaki doktorlara pek güvenmiyorum.
1. nisanda 9 günlük istanbulda olacagim.
20lik dislerim alt, ve üst sag ile sol taraf bu zaman icinde cekilmesi ve sislerin inmesi mümkünmüdür yoksa bu ihtimal düsükmüdür.
röntgen cekildi ve alinmasi tavsiye edildi.
ikinci sorum, bu girism nekadar tutar.
simdiden tesekür ederim.
Saygilarimla.

Uzman doktor

Fiyat için telefon numaralarımızı arıyabilirsiniz. Süre içerisinde dişleriniz alınabilir.

yeliz

selam hocam . benım sağ alt cenemdeki 20 lik dişim 2 yıl oldu hala yarısı ancak cıktı ara ara şişiyor ve cok acıyor fakat iltihap yok . şişiyo acısı kulagıma bogazıma vuruyo sancı cok acıyo sizce ne yapmalıyım. teşekkür ederim şimdiden.

Uzman doktor

Dışarıdan bir şey gözükmeyebilir. Mutlaka bir diş hekimine gitmelisiniz.

Kamil

Merhaba hocam bende bir kaç gün sora dişimi çektireceğim ama çok korkuyorum daha önce hiç dişim çekilmedi herkes hiç bir şey hissetmeyeceksin diyor ama yinede çok korkuyorum

Uzman doktor

Korkacağınız hiç bir şey yok. Canınız hiç yanmayacak göz açıp kapayıncaya kadar dişiniz çekilmiş olacaktır.

oktay

Hocam röntgen çektirdim,20 lik dişler yan büyümüş.etin içerisinde yan yatarak büyümüş.Damaktan dışarı çıkmadı.çektirmek gerekir mi? 21 yaşındayım..

Uzman doktor

Cerrahi operasyon gereklidir. Eğer ağrı yoksa ve dişleriniz çıkmadıysa gerek yoktur.

Ayse

merhaba hocam. alttaki 20lik dislerim cok baski yapiyor alt dislerim öne gelmeye basladi ve sizliyorlar. 1 ay once doktora gittim alinmasi lazim dediler ama 23 martta ygs ye girecegim, benim icin zor olur diye sinavdan sonra dedim. ust sagdaki biraz cikti o suan problem degil ama alttakiler bugun dahada diger dislerimi etkilediler cok sizliyorlar ve öne geldikleri icin degisik hissediyorum. ygs sinavindada boyle agrirsa dayanamam ama simdi aldirirsamda sinavda daha kotu olur diye dusunuyorum sinava az kaldi. simdilik ne yapmaliyim. ve 20likleri aldirdiktan sonra alt dislerim eski konumuna gelir mi kendiliginden, yoksa kisa sure tel taktirmam gerekirmi yerinden firliycaklarmis gibi hissediyorum bide sanirim ayni anda iki alttakini aldiramazmisim ama sag alttakiyle sag ustekini ayni anda aldirabilirmiyim ve onlari aldirdiktan ne kadar sonra digerinide aldirabilirim? suan gorunurde 3 tanesi var. tesekkurler.

Uzman doktor

Evet sınavınıza az kaldı ağrı kesicilerle durumu geçiştireceksiniz. Çekilirseler mutlaka ağrılarınız olacaktır. Sınavdan sonra vakit kaybetmeden kurtulun dişlerinizden

oktay

oktay
“Hocam röntgen çektirdim,20 lik dişler yan büyümüş.etin içerisinde yan yatarak büyümüş.Damaktan dışarı çıkmadı.çektirmek gerekir mi? 21 yaşındayım..“

Uzman doktor
“Cerrahi operasyon gereklidir.Eğer ağrı yoksa ve dişleriniz çıkmadıysa gerek yoktur.“

Hocam herhangi bir ağrı hissetmiyorum.damaktan dışarıda çıkmadı. Dişlerimi sıkıştırıp çene yapımı bozar mı? dişlerim zaten oldukça sıkı.ve başka kötü yanları var mı? Operasyon geçirsem çok zor mu alınır?

Uzman doktor

Bu konuda bir ortodonti uzmanına danışmanız gerekir. Röntgen filmi ile beraber durumun ne olabileceği konusunda size fikir verebilir.

oktay

hocam 20 lik dişler etin içerisinde ama agrı felan yapmıyor.çektirmek gerekir mi? diş yapısını bozar mı?

Uzman doktor

Bu konuda bir ortodonti uzmanına yada çene cerrahisi uzmanına danışın.. İhmal etmeyin.

uğur

Hocam 20 lik dişlerim yamuk çıkmış.damaktan çıkmadı ama içerde büyümüş.çektirmelimiyim çene yapısına zarar verir m?

Uzman doktor

Bir çene cerrahisine bu konu hakkında danışmalısınız.

fatma

merhaba hocam. 22 yaşındayım. Alt çenemin iki tarafında 20lik dişlerim çok az çıktı ucu gözüktü. ne zaman çıktı bilmiyorum fark etmedim taki 2 ay öncesine kadar. bir ara arada vuryordu ağrı. şu an sol alt çenemde ucu gözüken 20lik dişimin önündeki dişim çok fazla ağrıyor. ve yanağım şişti. ayrıca sol üstte en arkada 20lik dişim gözükmedi ama ete dokunduğumda sivri bir şey var ve şiş. sol alt çenemde ağrı var ve ağzımı açarken ağrı var.

Uzman doktor

20 lik dişleriniz çıkıyor ve çenede kendisine yer açmaya çalıştığı için diğer dişlerinizi sıkıştırarak ağrıya yol açıyor. Kontrl için bir diş hekimine giderseniz daha net bir bilgi alabilirsiniz.

Sümeyye

Merhaba, alttaki 20 yas dislerim ben hic hissetmeden ciktilar. Fakat yaklasik 2 haftadan beri cenemde buyuk problemler yasadim, yani agzimi rahat bir sekilde acamiyorum ve yemek yerken bir seyleri kuvvetlice isiramiyorum.Muayene oldugumda doktor cekilmesi gerekli dedi fakat acikcasi biraz korkuyorum.Disimin cekilmesi ile cenem eski haline doner mi?Tesekkurler..

Uzman doktor

Eğer doktorunuz çekilmesi gerekiyor diyorsa mutlaka dişinizi çektirin önemli bir konudur. İhmal etmeyiniz.

kader

merhaba doktor bey benim tel tedavim 3.5 yıl oldu ve hala devam ediyo yirmilik dişlerim geçen seneden çıkmaya başladı sağ alt çenemdeki diş ağrısız çıktı ama sol taraftaki ağrılı çıkıyo bazen ağzımı açamıyorum gülünce falan çok şiddetli olmasa da acıyo sizce tel tedavim bittiğinde bu dişler bi sorun çıkarır mı?

Uzman doktor

Bu konudaki sorunlarınızı ortodonti tedavisinizi gerçekleştiren uzmanınıza sormalısınız. Gerekli bilgileri size doktorunuz verebilir.

serkan

Merhaba benim butun azı dişlerim çuruk cok kotu durumdayim ve 20 lik disin 1 tanesi curuk yarim cikti digeri hic cikmadi ve dolgu yapilabilecek bir durumdada degil cunki kabuk gibi soyularak curudu..

Uzman doktor

20 lik dişlerinizin alınması gerekiyor. Çürük olan azı dişlerinize de dolgu teavisi durumuna bağlı olarak kanal tedavisi de uygulanabilir. Diş bakımınızı ve doktor kontrollerini ihmal ediyorsunuz. Dişlerinizi kaybedebilirsiniz.

sukru

Merhaba hocam benim 20’lik dislerimin cikmasi gereken yerde kucuk bir tumsek bi et parcasi var internette biraz arastirdim tumor olabilir mi sizce birde 20lik dislerimin oldugu yerrde cok feci bi agri oluyo ama ortada dis yok. Simdiden tesekkurler hocam.

Uzman doktor

İltihaplanma olabilir.

eylul

Merhaba dr bey ben 3gun once 20 lik Disimi cektirdim inanilmaz bir bas agrisi var ve cektirdigim yerde cok koku var bu dis kokusu beni cok rahatsiz ediyor birde bu dis boslugu ne zaman kapanir yemek yiyince ici doluyor bilgi verirseniz cok sevinirim

Uzman doktor

Bir süre geçmesi lazım aradan sigara kullanmayın ve diş bakımınıza özen gösterin..

arif

doktorum içerde gömülü olan 20’lik dişlerimin alınması gerektiğini söyledi. operasyon için rendevu aldım. fakat bu operasyonun çene cerrahi tarafından mı yapılması gerekiyor. bu operasyonu normal bir dentist yapa bilir mi?

Uzman doktor

Eğer doktorunuz alamayacak olsaydı sizi başka bir diş hekimine yönlendirirdi. Diş hekiminiz alabilir.

nurcan

mrb doktor bey ben 24 yaşındayım dişim ağrımıyor ama benhafif sızı var boynumun altını ellediğimde hafif sızı var nedenı ne olabilir

Uzman doktor

Dişinizde iltihaplanma oluşmuş olabilir. Muayene olmalısınız.

Furkan

Üst sağ dşimde çok koyu bi sarılık var ağrı yapmıyoz ama diğer dişlerimide kendisi gibi yapıyor ve bugün 20 lik dişlerimin çıkacağı de şişkinlik olmaya başladı sizce o dişim çekilebilir mi ?

Uzman doktor

Sarılık olması dişinizin çekileceği anlamına gelmez. Diş hekiminize duymuş olduğunuz rahatsızlığı dile getirebilirsiniz.

halil

slm yazın cenemin alt tarafındaki dişimi aldırmıştım ameliyatla 20 lik dişimi şimdi ise üst tarafta üst dişlerde sol arkada bi şişkinlik var ağzımı acıp kapatınca acıyo arı yok ama yemek yerkende biraz sorluk cekiyorum ne yapmam gerekli ?

Uzman doktor

Doktorunuza kontrol ettirin bu konuda panoromik röntgen filminizide görmek isteyebilir doktorunuz. Size bu konuda ağrıların neden oluştuğu konusunda net bir bilgi verecektir.

hilal

19 yasındayım agzımda 3 4 tane yara cıktı pamukçuk şeklinde ve dişlerimin en arkadan 2 tarafı çok agrıyor yanaklarıma kadr bu 20 lik diş olabilrmi

Uzman doktor

20 lik dişleriniz olabilir. Yaralar için ve 20 lik dişlerinizi için bir diş hekimine gözükebilirsiniz.

reyhan coşkunoğlu

hocam merhaba benim yaşım 27 yirmilik dişim çıkıyor fakat tam çene kenarından geliyor ve 2 gündür iltihap yapmaya başladı doktorum çene cerrahına görünmemi istedi sizce çıkmasını beklemelimiyim yoksa gidip aldırmalı mıyım? şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar….

Uzman doktor

Gidip kesinlikle aldırmalısınız. Bu dişiniz başınıza dert açabilir.

Büşra

İyi günler benim alt çenemde bir gömülü birtanede çıkmış yirmilik dişlerim var.bir diş hekimine çektirmek icin gittiğimde sinirlerimn dişe çok yakın olduğunu yanlış bir müdahalede sinirlere zarar verlmesi durumunda agzmda kalıci bir uyuşukluk olacağni söyledi.çene cerrahına gitmem gerektiği söylendi sizce ne yapmalıyım şu anda?

Uzman doktor

Diş hekiminizin dediği gibi bir çene cerrahisine gitmelisiniz. Dişinizin çekilmesi ve sinirlere zarar gelmesi durumunda bölgede kalıcı uyuşukluk olabilir.

Beyza

Merhaba benim sağ altta yirmilik disim cikti ve on dislerimi sıkıştırıp şeklini bozdu cekildikten sonra dislerim eski haline yani düzgün haline doner mi

Uzman doktor

Ortodonti tedavisi ile yeniden eski konumuna dişleriniz getirilebilir.

merhaba ben bi köyde öğretmenim 20 lik dişim çıktı.İl merkezine gidemiyorum çok uzaktayız ağrılarımda çok fazla yemek yiyemiyorum bir süre idare etmek için hangi ağrı kesiciyi önerirsiniz

Uzman doktor

Normal basit ağrı kesici ilaçlarla ağrılarınızı dindirebilirsiniz. Ağrı kesici ilaçları dişinizin üzerine koymayınız bu diş etlerinizde zedelenmeye neden olur. Mümkün olduğunca erken tedavinizi gerçekleştiriniz…

Funda

Merhaba. Benim 20lik dişlerim gömülü. Röntgen filminde 4ü de diğer dişlere baskı yapmş görünümünde yamuk. Birini ameliyatla aldırdım fakat çok canım yandğı için diğerlerine cesaret edemedim. Dişlerimde çok yamukluk var tel taktrmak istiyorum ama 20lik dişlerin alınması mı gerekmekte? Gömülü dişler baskı yaptkca diğer dişlerimde dha fazla yamulma oldğunu görmekteyim.

Uzman doktor

Doğru teşhis koymussunuz. 20 lik dişlerinizin alınması gerek daha iyi bilgi için ortodonti uzmanına danışabilirsiniz.

memet toprak

mrb.ben 20 lık dısımı dolgu yapmak ıstıyorum dr gıtım bana bırı curumus cekım yapalım dıyır ama ben agız yapım bozulur dıye tereduteyım.alt ust dıslerımde kaplama sımdı sag ust 20 lı dısı cekersem kaplamaya zarar verırmı .korkum o kaplama cıgnemede kırılırmı hocam .ben dısımı 1 ay oldu kaplama yapalı ama agırılar hafıf hafıf var normal mı.bıde ben dıs klınıgıne gıtım 2 gızlı curuk yuzunden tum dıslerımı carka verdı teknısyen ondan sonra bana fıat cıkardı ben kızdım ıkı dıs curugu ıcın neden tum dısı kestınız dıye tartıstım.onu savcılıga verecem haksızmıyım dıslerım cok ıyıydı neden oyle yaptı anlamadım.sanırım tıcarı dusundu cezasını cekmesı gerek.yorumuzu beklıyorum tsk.

Uzman doktor

Durumun ne olduğunu tam bilmemekle beraber durumunuz hakkında yorum yapmak istemiyorum. 20 lik dişinizin çekilmesi diğer dişlerinize veya ğız yapınıza zarar vermez fakat çürüyüp iltihaplanması diğer dişlerinize zarar verebilir. Doktorunuz alınması gerekiyor diyorsa 20 lijk dişinizi aldırın..

Zeynep

Merhaba. Annemin 35 yasindan sonra 20lik dişi çıktı. Doktor ameliyat dedi. Bu ameliyatın riski var mı? Varsa nedir?

Uzman doktor

Ameliyatın riskleri yok denecek kadar azdır. Lokal anestezi ile yapılan bu işlemde öncesinde ve sonrasında annenizden sigara içilmemesi istenir. İşlem sırasında herhangi bir ağrıyada sızlama olmaz. İşlem sonrasında ise doktorunuzun vereceği ağrı kesicilerle oluşan sızı şeklinde ağrılar dindirilecektir. Eğer doktorunuz 20 lik dişinizin alınması gerektiğini söylüyorsa asldırmanızda fayda vardır.

deniz

merhaba doktor bey bir süredir üst 20lik dişim çıkıyor yanağıma çok baskı yapmaya başladı. dün geceden beri diş ağrısı yüzünden çenemi açıp konuşmakta zorluk çekiyorum. dişlerimi sıkıştırmıyor yada yapısal bir sorun göremiyorum sizce bir süre beklemeli miyim?

Uzman doktor

20 lik diş çıkarken bu tür baskıların ve sızlamaların olması normaldir. Eğer sizi çok rahatsız eden bir durum yoksa bekleyin. Eğer dayanamayacağınızı sölüyorsanız diş hekiminizden bu konuda destek alabilirsiniz.

emirhan

Arkadaslar merhabalar saat gecenin 4,40 geciyor,ve Ben oluyorum dis ahrisindan,
yasim 27,dun soguk kola icdim,bademcigimin sismesiyle 20 lik dis etim yirtilmaya basladi aslinda cogu yirtildi azi kaldi azi kalan kisim,uyutmadi,hafif dis yamik gorunuyor,bi sorun olurmu,
lutfen bilgilerinizi bekliyorum

Uzman doktor

Hayır bir sorun olmaz ağrı kesici alabilirsiniz. 20 lik dişiniz çıkarken ağrılarınız olabilir.

Fuat

Merhabalar ben 20 yaşındayım dişlerime ortodentik tedavi uygulayacağız fakat 20 lik dişlerimin alt çenede olanları yan yatmış durumda 16 lık dişler şişen damak dolayısıyla tam çıkmamış gibi duruyor tel tedavisine engel olabilecek durumda mıdır bu ? veya bu 20 lik dişlerin damakta yer açılması durumunda normal çıkma olasılığı var mıdır ? Teşekkürler..

Uzman doktor

20 lik dişleriniz büyük ihtimalle alınması gerekecek. Bu duruma ortodonti uzmanınız karar verir. Muayene için gidilmesi gerekiyor.

Benım Yenı 20’Lik Diş Çıkacak ağrı yapıyor ne zamana kadar sürer acaba bu ağrı kaç qünde 20 ‘Lik diş Çıkar ?

Uzman doktor

Bu durum kişiden kişiye değişir. Bir kaç gün bu ağrılar sürebilir. Ağrı kesici ile günü geçirebilirsiniz.

ferhat

Az once yari gomulu kalmis 20 lik disimi alditdim cene kemigime baski yaptigi gerekcesiyle operasyon ile aldilar fakat agzima baktigimda içten yanaga kadar dikis atilmis bu normal midir?

Büşra

Merhaba
Benim disimde büyük bi apse çikti. Apse cikan disim kanal tedavisi ama doktr kanal tdvisi iyi yapilmamis ddi ve altindan 20 lik disim çkiyor. Apse buyuk ama agri yapmiyor. Doktora çktirmsem bsey olur mu ddim olmz sdce agri ypar ddi ama blemdm. Szce apre nydn kyaklnyo bide o dsimin dolgusu dstu onu yaptrym mi yksa çktrym mi ltfn yardm edin çk korkyrum 🙁

Ceren

Merhabalar, ön üst iki disimde lamina kaplama var. Birkaç gündür ön disimle yanındaki diş arasında baskı ve ağrı hissediyorum. 20 lik dişlerim tam çıkmadı henüz. Baskının nedeni dişimi sıkıştırması olabilir mi?
Şimdiden cevabınız için teşekkürler.

Asuman

Hocam merhabalar; benim çenemle ilgili ağrılarım var uzun zamandır yaşadığım bir sıkıntı doktorlara gittim ancak bana bir sorun yok dediler. Sizden de kısaca bilgi almak istiyorum. Sağ alt çenemde yirmilik dişimin yanında yanağımda bir şişlik oluştu uzun süre geçmedi daha sonra biraz indi ve ben böyle yaşamaya başladım sürekli o şişliği ısırarak yaşamaya başladım. ısırmayayım diye ağzımı kapatamıyorum bile ve nerdeyse iki yıldır böyle devam ediyorum.bu arada doktorlara gittim tabi ki. Hiç bir sorunum yokmuş antibiyotik vs verdiler. Hepsini kullandım ve ara ara ağrım şiddetlendikçe artık eczaneden gidip kendim alıyorum direk. Ama artık bu ağrılarım boyun bölgemede yansıdı artık gülünce gerilince özellikle yirmilk dişlerimin etrafı çok ağrı yapıyor. ÇOk çaresiz hissediyorum kendimi. Yirmilik dişlerim beş yıl önce normal bir şeklide çıktı hepsi çıkmış durumda ama ağrılar onlardan dolayı olabilir mi? Bir hal çare lütfen!

Uzman doktor

Mutlaka röntgen filminizin çekilmesi ve durumun kontrol edilmesi gerekmektedir. Bir çene cerrahının bakmasını sağlayaınız. Ağrılarınızı belirtiniz. Sorununuzu çözecektir.

nurten

Merhaba hocam 30yasindayim 20 dislerim cikti bi sorun yok ama ust sag taraftaki dis duz degilde yanagima dogru bilaz acaba daha sonralarinda sorun yaparmi? Hocam kaplama olan diste kac ay sonra agrisi kesilir .sagollun simdiden.

Uzman doktor

20 lik dişinizde herhangi bir ağrı yoksa sorun yoktur. Fakat bakılmasında fayda vardır. Eğer çekilmesi gerekiyor diyorsa doktorunuz çektiriniz. Porselen kaplamalarda ağrı olması normal bir durum değildir. Eğer ağrılarınız varsa yanlış bir uygulama vardır. Diş hekiminizi durum ile ilgili bilgilendiriniz.

ayşe

17 yaşımdayım 2 gündür diş agrım ve damak kaşıntılarım var sol tarafım şiş ve kulagıma dogruda agrı yapıyor ailem 20 lik diş çıkardıgımı söylüyor böyle bir şey olabilir mi ?

Uzman doktor

20 lik diş olabileceği gibi diğer dişlerden kaynaklı bir iltihaplanma da olabilir. Bir diş hekimine muayene olmanızı öneririm.. Kontrol amaçlı olarak..

sevgi

Ben 23 yasindayim ve 3.5 aylik hamileyim 20 lik disim cikiyor aslinda ben dordunude cikarmistim agrisiz ama alt taraftKi disim tamamen cikmaya basladi sancidan masfoldum cektirsem ne olur

Uzman doktor

20 lik diş çekildikten sonra biradah çıkmaz. Bir problem var. Mutlaka diş hekimine gidin.. Ama diş hekiminizi durumdan haberdar edin ayrıca jinekologunuzu da bilgilendirmeniz önemlidir.

Bilal

merhaba, ben yaşındayım sol üstte bir dişim çekilecek. Çekilen dişin yerini 20 lik dişler doldururmu.

Uzman doktor

Çekilen dişin yerine implant tedavisi yapılmalıdır. Bu şekilde dişinizin yeri doldurulur. Yaşınızı yazamamıssınız. 20 lik dişler diğer dişlerden bağımsız olarak dişlerin en arka bölümünden çıkarlar.

Özdemir

Merhaba ben 16 yaşındayım sol üstte ve sağ altta bir dişim çekilecek 20 lik dişler bu boşlukları doldururmu.

Uzman doktor

Doldurmazlar.. Çekilen dişlerinizin yerine implant tedavisi yapılması gerekir.

Diler

Ben 18 yaşındayım birkaç ay önce 20lik dişimi çektirdim şimdi diğeri çıkmaya başladı çok ağrı yapıyor çektirmelimiyim

Uzman doktor

Eğer ağrı yapıyorsa alınması daha doğru olur.

ozcan

Hocam 20lik disim cikiyo kendini gosterdi agri kesici icince agrim olmuyo ama on dislerim agrimaya basladi bide damagim şişlik oldu bu şişlik kendi kendine geçermi

Uzman doktor

Ön dişlerinizdeki ağrıların nedeni başka olabilir. Diş eti şişmeside keza aynı şekilde fakat 20 lik dişleriniz diğer dişlerinizi sıkıştırıyoru ve onlara baskı yapıyorda olabilir. Bunu anlayabilmek için mutlaka muayene olmalısınız.

Burcu

Merhaba, şu an 22 yaşındayım. 20 yaşımda 20’lik dişim çıkmaya başladı. 1. yıl sol alt dişim çıktı fakat ağrılı bir şekilde, ağrılar uzun vadeli değilde ara ara oluyordu. Şimdide diğer taraf yani sağ alt dişim çıkıyor yine ara ara ağrılar oluyor.2 senedirde boğazınma daralma var. Kapalı giysiler giyemiyorum ve sürekli çenemin alt taraflarından boğuluyor gibi oluyorum acaba yirmilik dişten dolayı olabilir mi? Ayrıca yirmilik dişim diğer dişlerimin sırasında değilde daha dış tarafa doğru çktı bir sorun var mı?

Uzman doktor

20 lik çıkma evresinde ağrılarınız olabilir. Fakat boğaz sorununuz için kulak burun boğaz uzmanına danışmalısınız. Sanki bana bu rahatsızlığınız 20 lik dişinizden kaynaklanıyor gibi gelmedi. Kontrol ettirmenizde fayda vardır.

Burcu

Kulak burun boğaza gittim ayrıca troit içinde tesler yapıldı fakat hiç bir şey çıkmadı.

Uzman doktor

O halde bu durum 20 lik dişlerinizden kaynaklanıyor olabilir. Yinede tam net bir şey söylemek istemem bir diş röntgen filmi çektirerek 20 lik dişlerinizin diğer dişlerinize baskı uygulayıp uygulamadığına ve gelişim durumuna bakılması gerekiyor.

ozcan

Ust damagimdaki şişlik dislerim agrimaya basladiginda oldu benim merak ettigim kendi kendine gecermi yutkunurken zorluyo
Teşekürler…

Uzman doktor

Eğer 20 lik dişiniz çıkıyor ve ağrılar bu nedenle ise yakın sürede geçecektir. Eğer 20 lik dişiniz çıkmış ve apse oluşmussa mutlaka diş hekimine görünmelisiniz. Apsenin kurutulması ve dişinizin alınması gerekebilir.

emel

Merhaba hocam bnm 20lik disim sag ustte en arkada ve ust dislerim hepsi kaplama bu 20 lik dis agri yapiyo basima vuruyo agrisi disim cekildigi zamn kaplamalara zarari olurmu bni bu konuda aydinlatirmisiniz cok tsk ederim

Uzman doktor

Hayır bir sorun teşkil etmez. Eğer ağrılarınız varsa 20 lik dişinizi aldırınız.

kemal

merhaba doktor 2 dişimin kökünde iltihab olduğunu söyledi. Bu dişlerimin tek tedavisi dişlerimi çektirmem mi. 20 lik dişler bu dişleri etkilermi

Uzman doktor

İltihap kurutucu kullanıldıktan sonra dişlerin durumu kontrol edilmelidir. Diş hekiminize muayene olunuz. Gerekli kontroller yapıldıktan dişleriniz hakkında karar verilebilir.

gözde

yirmilik diş göz çevresinde ağrı yapar mı

Uzman doktor

Yanak bölgesi boyunca ağrılara neden olabilir.

esma

merhaba,3 gün önce 20 lik dişimi çektirdim apse vardı ama bir kutu 1000 lik antibiyotik kullandım şiddetli bi ağrı yoktu fakat çekim sonrasında yanağım ve diş etim şişti ayrıca yanağımın dışında morarma oldu.halen çok şiddetli ağrım yok ama yanağıma dokununca hafif bir ağrı ve acıma var normalmi ne kadar sürer ve antibiyotiğe devam etmelimiyim

Uzman doktor

Bir kaç güne kadar bir şeyiniz kalmayacaktır.

kemal

merhaba iltihab kurutucu olarak önerilen nedir

Uzman doktor

İltihap kurutucu ilaç diş hekiminiz dişlerinizi kontrol ettikten sonra verilebilir. Buradan verilemez.

emre

20 lik dişimn biri dışa doğru yamuk cıkıyor en arkada ve alt çenemdeki dişle birlikte yanagımı içten keşmeye başladı ne yapmalıyım

Uzman doktor

20 lik dişinizin acil bir şekilde alınması gerekiyor. Mutlaka bir diş hekimine başvurarak gerekli tedaviyi yaptırınız.

burcu

Merhaba hocam ben 22 yasındayım bugün 20lik dişim çıkmaya başladı halk arasnda konuşmalar duyunca ilk etapta cok korktum fakat sizin yazdıklarınızı okuyunca içim rahatladı. Hiçbir ağrım yok tesadüfen gördüm umarım hep böyle olur.
Çok teşekkür ederim saygılar…

Uzman doktor

Rica ederim geçmiş olsun burcu hanım..

can7689846

merhabalar yirmilik dişimi üç dört yıl önce ameliyatla çektirdim.fakat iki gündür inanılmaz bir ağrı var sanki kısmen diş çıkmış gibi çekilen diş tekrar çıkar mı?

Uzman doktor

Hayır. Başka bir rahatsızlığınız vardır. Diş hekiminize görünmenizi tavsiye ederim..

Funda

Merhaba, 38 yaşındayım ve sol alt 20 yaş dişim gömülü bir halde.Diş Hekimliği Fakültesinde ameliyatın riskli olduğu söylendi.O tarafta iltihaplı akne olması dişimden ötürü olabilir mi? Ameliyat olmam şart mıdır?
Çok teşekkürler.

zahide

merhbabalar hocam ben dişimi göstermek için gittim bir de diş taşları çok oluşmuş onu temizletmekiçin gitmiştim doktora lakin 20 likleyrn alınması gerekr dedi ama ağrı sızı filan yoktu doktorda çeklm dedi bende hangissi en iyi yolsa o olsun tamam dedim bu gün 3 .gün ama hala ağrıyorr sızlıyor ağrı kesci vermştş ama oda çok içnce mideme ağrı yapmaya başladıı iii olamıyorum ne yapayım bu sızısı normal mi ve de arada tükürdüğüm zaman hep kan rengi sıvı geliyor abdest alamıyorum yorumunuzu acil bekliyorum esen kalınız

Uzman doktor

20 lik dişinizin alınması gerektiğini söylüyorsa diş hekiminiz aldırmanız iyi olmuş. 20 lik diş çekimi sonrasında bu tür ağrıların ve sızıntı şeklinde kan gelmesi normaldir.

dilay

Ben 17 yaşındayım dişlerimin hepsi ayrık ailem tel taktırmama izin vermiyor 20 lik dişlerimin çıkacağı yerde hiçbir belirti yok 20 lik dişlerim çıkar mı çıksa da dişlerimin birleşmesini sağlayabilir mi

Uzman doktor

Mümkün olabilir. Bu durumu bir ortodonti uzmanına danışmalı ve tedavi olmalısınız.

elif

14 yaşındayım ve alt çenemdeki yirmilik dişim kabardı ne yapmalıyım ?

Uzman doktor

Hayır yaşınız daha erken.. 20 lik dişinizin çıkmasına daha var..

zlh

Merhaba doktor bey dis agrisi nedeniyle gittgm disci panoromik filmden sonra 20lik dislerimin cikmadigini agriya bunun sebep olabilecgini ve alinmasi gerektgini soyledi..Dislerimde curuk yok.Cuma gunu sag altaki 20lik disimi cektirdim ancak agrim var ve bugun 3.gun sislik gecmedi ne yapmaliyim? Cekilen disimi gordum curuk falan degildi acaba aldirmasa miydim diye endisdeyim

Uzman doktor

Eğer diş hekiminiz aldırmanız gerektiğini söylüyorsa aldırmanız iyi olmuş 20 lik diş çekimi sonrasında ağrılar olabilir. ağrı kesici ilaç alabilirsiniz.

kubra

6ay 1senedir araliklarla 3,4 defadir 20 lik dişim cok agriyor.suandada 3gundur agriyi cekiriorum, yanagim 3gundur şiş.sizce bu durum normalmi.beklemelimiyim.tesekkurler.

Uzman doktor

Hayır dişiniz iltihaplanmış ve kesinlikle beklemeyiniz. Çekilmesi gerekebilir.

damla

Merhaba 1 hafta önce ameliyatla 20 lik disimi cektirdim.dikislerim alındı. Boşluk var o dolacak kemikleri birlikte deniliyor.onda bir problem yok fakat çekilen kısımda en sonda ki disim de çene mi kapatıp bastırdigimda en sonda kalan disim acıyor çok bastıran dolayısıyla hala çekilen tarafimla yemek yiyemiyorum. Acıması normal mi?

Uzman doktor

Evet çekim sonrasında ağrılarınız olur. Bir kaç haftada bir şeyiniz kalma.

Ömer DOĞAN

Merhabalar doktor bey, 20 lik dişime doldu yapılmıştı, gece dolgu düştü, 1 aylık bypass ameliyatlısıyım,sıkıntı yaratabilir mi diye endişe etmekteyim, yeniden doldu yapılabilir mi ? Ne yapmamı önerirsiniz teşekkürler.

Uzman doktor

Yeniden yapılabilir. Bir diş hekimine gözükün ve durumunuzuda doktorunuza anlatınız.

Barış

Merhaba benim alt 20 lik dişlerim ortodonti tedavim sonrası çekildi 2,5 yıl önce o günden beri yüzümün sol tarafı hep uyuşuyor ve elmacık kemiğime doğru yapıyor acaba üst 20 lik dişlerim için mi bu ağrı bide sol üst 20 lik dişik sağdakine göre daha çok çıkmış ve diğer dişlerime göre alçak duruyo teşekkürler

Uzman doktor

Bu konuda net birşey söyleyebilmek için röntgen filminizin incelenmesi gerekmektedir. Bir üniversite hastanesine giderek konu hakkında muayene olabilirsiniz.

Barış

Merhaba benim alt 20 lik dişlerim ortodonti tedavim sonrası 2,5 yıl önce çekildi o günden beri yüzümün sol tarafı hep uyuşuyor ve elmacık kemiğime doğru ağrı yapıyor acaba üst 20 lik dişlerim durduğu için mi bu ağrı oluyor? bide sol üst 20 lik dişim sağdakine göre daha çok aşağı doğru inik duruyor teşekkürler

Ali

hocam meraba , geçtiğimiz hafta sağ alt dişim aşırı bir ağrı yaşattı , diş hekimi 20lik diş olduğunu ameliyat olmam gerektiğini söyledi , fakat son iki gün içerisinde ne ağrı var ne sızı . ameliyat olmama gerek varmıdır verdiği gargara ve ilaçları kullandım …

Uzman doktor

Yinede bu durum tam olarak geçmiş değildir. 20 lik dişinizden kurtulmanızı öneririm..

Ömer

Hocam bugün 20 lik dişimi cektirdim küçük bir parça kök kırılmış dr bey bunun herhangi bir problem olmayacağını soyledi bu kalan parça problem yaşatırmı bana teşekkür ederim..

Uzman doktor

Ömer bey kalan kök parçası eğer iltihaplı değil ise bir sorun ile karşılaşmazsınız. Fakat dişi çektirmeden önce bölgede iltihap varsa kalan kök parçası ileride yeniden bir iltihaplanmaya neden olabilir

esra

Hocam mrb 5 yıl önce 20lik disimi ve yanindaki azıyı çektirdim fakat küçük bir et parçası var diş etinin üzerinde senelerdir, 2 gündür ise sağ boğaz ve kulağımda feci ağrı var yutkunurken dahi acı çekiyorum ne yapmalıyım.tskler simdiden

Uzman doktor

Esra hanım iltihaplanma belirtisidir. Bir diş hekimine gözükünüz apse olması yüksek ihtimaldir.

Tuğçe

Merhaba , 19 yaşındayım üstteki yirmilik dişlerim çok rahat çıktı ağrı çekmedim ,ama alttaki yirmilik dişlerimin ikisi birden çıkıyorum bir iki gündür ağrısını cekiyorum sanki boğazımda şişti gibi kulağıma vuruyor ağrısı , acaba diş yapımı bozarmı ikisinin aynı anda çıkması?

Uzman doktor

Tuğçe hanım.. Dişleriniz çok sık ise diş yapınıza etki edebilir. Fakat bu konuda net birşey söylemiyorum. Bir ortodonti uzmanına bu konuda tedavi olabilirsiniz. Ağrılarınız için ise ağrı kesici önerebilirim.

Ecem

Merhaba,

Üst çene de sol taraftaki yirmilik dişimi aldırttım. Salı gün dişim çekildi. Bugün Cumartesi ve halen kanaması var.. Giderek azaldıysa da özellikle sabah olmak üzere günde birkaç kez kan tükürüyorum.
İş yerinden de izin alıp doktora gidip soramadım.. Bu süreç kanama için normal mi ? Yapmam gereken nedir ?

Uzman doktor

Ecem hanım 20 lik diş çekiminiz sonrasında sızıntı şeklinde kanamalarınız olabilir. Yara bölgesi tam olarak iyileşmediğinden ve kanın tükürüğü boyama etkisi ile kanamaların fazla olduğunu düşünebilirsiniz. Eğer devam ederse ihmal etmeyiniz.

Melisa

Merhabalar, 18 yaşındayım alt 20lik dişlerimin bir kısmı çıktı hiç de ağrım olmadı fakat üst 20lik dişlerim henüz çıkmadı ama diş etimin sağ arka yan kısmında bir şişlik ve dilimle dokundukça bir acı söz konusu olmaya başladı. Korkuyorum acaba dişim yandan mı çıkacak diye. Böyle birşey mümkün olabilir mi yoksa bu ağrı şişlik normal mi?

Yasemin

Merhaba hocam
Ben 3 gün önce sağ üst 20 lik dişimi çektirdim. çıkarken bile hissetmeden rahat bir büyüme evresi geçirmiş dişim . ancak alltaki damagıma baskı yapıp hatta onu deldiği için çektirmek zorunda kaldık. Bu parçalanan damak alttaki 20lik dişimi biraz kapatıyor ve alttaki 20 lik dişim az çıkmış sanki tekrar çıkıyor gibi hissediyorum. Yutkunurken bile kulağıma kadar vuran ağrılar yapıyor. Bu parçalanma geçmiyor ve yapabilirm ?

Gülay

Merhaba
Kardesimin 20 lik disi agri yapiyordu. Röntgen cektiler ve sonuca doktorlarda cok sasirdi. Bir disin kökü bogaza kadar iniyormus. baya riskli olabilirmis. Diger disin kökünün bi
tarafi ise bogzdaki can damarina kadar inmis. Böyle biseyi ilk defa gördüklerini söylüyorlar. arastirilmasi gerekiyormus.
Yardimci olabilirmisiniz acaba?
Tesekkürler

fatma

ıyı çalışmalar 20 lık dişim çürümüş hamilelikte sorun cıkarabılır dıye doktora gıttım kontrol amaclı.benım sol alt 20 lik dişim sınıre çok yakın olduğundan sinır zarar gorebılır dudakta uyusma olur bu uyusma kalıcıda gecıcıde olabılır dedı ne yapmalıyım

Uzman doktor

Fatma hanım.. Bir çene cerrahisine gitmelisiniz. Sizin derdinizi o çözecektir.

melzo

merhaba kısa bir süre önce 14 yaşındaki oğlumun sol üst 27 numaralı dişinin çürük nedeniyle dolgu tutmaz diye çekilmesi hekimce önerildi. 20 lik yaş dişi bu dişin yerine gelebilir mi ya da bu çekilen dişin yerine ne yapılması gereklidir. bilgi verebilir misiniz?

Uzman doktor

Bölgede yer tutucu kullanılabilir. 18 yalına geldiğinde ise implant tedavisi yapılabilir.

mersin

Merhaba ölüyorum 20 diş agrısından sag ve sol üst dişlerim cıktı ama yanaga dogru cıktılar.daha önce doktora gittim ameliyat dedi ama 1 sene önceydi korkumdan agrısı cektim ama simdi sol üst dişim öldürüyor beni uyuyamıyorum ve korkuyorum ameliyat olurmuyum yoksa cekerlermi dişim baya cıktı kökü damagıma dogru yardım edin

damooon

meraba ben 14 yaşındayım ama 20’lik dişim sol alt köşede çıkmaya başladı erken değil mi?

hasta

bugün dişçiye gittim 20 lik dişimde biraz çürüme meydana gelmiş.Şimdi çekersek daha iyi olur yoksa ilerde zorluk çıkarabilir dedi doktor.Şimdi NE yapmalıyım kanal tedavisi ile geçiştirsem ilerde bi sıkıntı olur mu?

Uzman doktor

Hayır dişinizi çektiriniz.

barbaros

2 hafta önce 20 dısım cekıldı yanında yenı bir dıs cıkıyor bu normal mi

Uzman doktor

Barbaros beyçıkan dişiniz kontrol edilmesi gerekiyor. Fakat bu 20 lik dişiniz değildir.

seda

selam,ortodonti tedavisine başlıyorum baslamadan 2 tane altta olan 20lik dişlerim cekilcek.röntgende üst tarafta görünen 2 20lik dişim daha var ama daha çıkmadı telleri taktıktan sonra bozukluk olabılır mi ? 20lik dişi çekilirken acı cok olur mu ? şimdiden teşekkur ederim hocam .

Fatma

Merhaba hocam ben 20 lik dişimi 3 gün önce çektirdim ağrısı daha geçmedi. Yanındaki dişimde çürüdü bu Çürük dişe hemen dolgu yapılabilir mi ?

Ali

Hocam, sağ çenemde’ki 20likler aynı anda çıkıyor ve ağrısı var. doktor’a gittim. Film falan çekmedi. Düz çıkıyor dedi ilaç verdi yolladı. Bugünden beri sağ alt çenemin alt kısmı ağrıyor sebebi ne olabilir 20 lik dişin alt kısmı sağ alt çenem. yardımcı olursanız teşekkürler.

bahar

merhaba ben 17 yaşındayım. bu akşam dilime bişey takıldı ve aynaya baktığımda 20lik dişimin çıktığını gördüm.Daha öncesinde hiç bir ağrım olmadı ama çewremdekiler çok ağrım olaxağını söylüyorlar çok korkuyorum. Daha önceden hiç ağrımamış olması normal mi ? ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER…

ceren

hocam merhaba;
sol alt kımımda 20 lik dişim çıkıyor ve inanılmaz ağrı yapıyor doktor şuan için çekemeyeceğini dişin rahat çıkması için üst kısımdaki eti keseceğini söyledi ama bu beni korkutuyor lütfen bir bilgi verebilirmisiniz şimdiden teşekkürler

Uzman doktor

Ceren hanım.. Doktorunuz doğru bir işlem yapıyor ve bunu yaptırmanızda fayda vardır. Bu ağrılarınızı hafifletecektir.

Busra

Hocam bir sefer de en fazla kaç 20lik diş çekilebilir

Uzman doktor

Büşra hanım 20 lik diş çekimi ağrılı bir süreç değildir. Çekim işlemi sırasında herhangi bir ağrı yada sızı hissetmezsiniz. Fakat uygulanan anestezinin etkisi geçince bir miktar sızlamanız olabilir. Bu ağrı kesici ilaçlarla en aza indirilir. Bu süreç 3-4 gün bazen bir hafta sürebilir. İşlem sırasında çeneye baskı uygulanacağı için çenede de ağrı oluşabilir. Bu nedenle tek seansta birden çok 20 lik dişin çekilmesini kaldıramayabilirsiniz. Bunu 15 günlük yada bir aylık aralıklarla gerçekleştirmenizde fayda vardır.

çağdaş

merhaba hocam..3-4 yıl önce geçirdiğim “yan olarak gömülü sol alt yirmilik dişi” operasyonu sonrasında, o günden bu yana sol alt yanak ve dudağımda bazen aşırı hassasiyet ve şişkinlik, bazen uyuşma şeklinde seyreden ve aşırı derecede rahatsızlık veren bir durum yaşamaktayım. gitmediğim doktor kalmadı çare bulamadım..lütfen bir çare önerin..teşekkürler

Uzman doktor

Çağdaş bey.. Bu konuda bir çene cerrahisine danışmanızı tavsiye ediyorum. Eğer dişinizin çekildiği bölgedeki sinirler zarar gördü ise bu hassasiyete ve uyuşmaya neden olabilir. Bu durum kalıcıda olabilir. Bunun yanı sıra çekilen dişinizden kırılan bir parça bölgede kalmış olabilir. Eğer kırılan diş apseli ise bu yine aynı şekilde ağrılara, hassasiyete neden olabilir. En iyi sonucu çene cerrahisi uzmanı söyleyecektir.

zehra

15 yaş gibi erken yaşta çkmasının zeka veya olgunluk -yorgunluk,acı- vs. gibi sebepleri var mıdır acaba ? şimdiden teşekkür ederim cevap alırsam çok mutlu olurum, iyi geceler diliyorum.

selim

hocam azı dişlerimden birini çektirdim.Fakat çekilen bölgedeki pıhtıyı muhafaza edemedim doktorum o bölgeyi yeniden kanattı fakat sonuç yine aynı.bu durumda nasıl dolacak o boşluk?ayrıca kemik hava aldığı için sızlama da yapıyor.Bu durumda o bölgeye porselen diş takılablir mi?

Uzman doktor

Selim bey zamanla bölge kendiliğinden dolacaktır. Bu konuda merak etmeyiniz ayrıca yemek artıklarına karşı bölgeyi yemek sonrasında iyi gargara ediniz. İmplant uygulanabilmesi için aradan en az 3 ay kadar bir süre geçmesi gerekir.

aytac

20lik disinin cekilmemesi yuzde hissiyatsizlik yaratirmi yaklasik 2 aydir gozumun alt tarafinda bir sıkınti mevcutta.

Uzman doktor

Aytaç bey… Eğer bölgede iltihaplanma varsa bu durumda bölgede şişme ve hassasiyetler oluşabilir. Muhakka diş hekiminize başvurmalısınız.

CUMALİ

MRB HOCAM BENİMDE 20 LİK DİŞİM ÇIKTI VE DAMAĞIM YARILI AMA TAM YARILMADI ARADA Bİ AĞRI YAPIYO NE YAPMALIYIM

Serap

İyi akşamlar ben 3 gün önce alt sağdaki 20 lil dişimi çektirdim ama zaten çıkmıştı ve çürümüştü doktorum almamız lazım dedi aldı ancak alırken ayrık kök durumunda olduhu için kökün bi kısmı kaldı sonra onuda aldı biraz uğraştı yani doktorum ancak benim orasında hala bir ağrı var normal mi acaba ? Yani çenem ağrıyor hala.

Yasemim

Iyi günler..ben 27 Haziran,yani dün alt ve üst 2 20 lik dişimi aldırdım .üst dişimde sızlama dışında bi sıkıntım yok ,fakat alt dişte yanağımda Morarma şişme şeklinde travma oluştu.dişin alındığı bölgede içinde içten içe sinir ağrısı hissediyorum.akabinde,yüzümün sol bölgesinde şiddetli baş,boyun ,şakak ağrısı ,yutkunma zorluğu ve en önemlisi sırtımdaki kemiklerin arasında ve omurilik boyunca sinir sıkışmasına benzer ağrılarım var ..eğilip kalkamıyorum.doktor ağrı kesici vermedi..ağrılara dayanamadığımı için PAROL kullanıyorum ve bi etkisini göremiyorum..ne önerirsiniz….bebeğimde var ,,emziriyorum..

Ümit G.

Mhb. 20 lik dişlerim çıktı, ancak sol altta 1. büyük azı dişimi kökteki apse sebebiyle çektirdim. Bir diş için iki dişi heba edip köprü yaptırmak pek mantıklı gelmiyor. Diş teli ile sol alt 2. büyük azı ve 20lik diş öne çekilip boşluk doldurulabilir mi? Bu sağlıklı olur mu? şimdiden teşekkürler…

Gülsüm

Mrh.Sol ve sağ alt yirmilik dişlerimin hafif uçları çıktı hiçbir ağrı sızı yok ama sağ tarafda hafif uyuşukluk var bu normalmidir ?

Uzman doktor

Bunun mutlaka kontrol edilmesi gerek.. Büyük ihtimal sinirlere temas ettiğinden dolayı uyuşukluk olabilir.

Gülsüm

Peki bu kötü bişey mi ? Hiç dişimde problem yaşamadım ve buda beni korkutuyor .

receptopcu

bu diş cıkmasının sureci nekadar_?
kac gun yada yada kac hafta suruyor ?

Uzman doktor

Recep bey bu durum genetik ve çene yapınıza bağlı olarak değişmektedir. Net bir cevap için muayene olmalısınız..

sümeyye

Hocam ben 18 yasındaym 20lik disim cikiyo acısindan dişlerini ısırıyorum bu yüzden canm acıyo bide 2lik disimin üstünde et var ve her yemek yedigimde falan yada bos dururken bile o eti ısıriyom ne yapmaliym

Uzman doktor

Bu bölgede diş iltihabı olma olasılığı çok yüksek 20 lik dişinizin alınması gerekiyor.

Meltem

Hocam meraba 19 yaşındayım doktora gittim sağ alt tarafta 20 lik dişim çıkyormuş apse yaptı doktor antibiyotik verdi apse oldu. ama ağrı yok sizce apse indikten sonra çektirmem gerekr mi ?

Uzman doktor

Meltem habnım bu durum tekrarlanma ihtimali çok yüksek olan bir durumdur. Bu nedenle 20 lik dişinizin alınmasında fayda vardır.

Davut

Hoccam 14 yasındayım bu yazı eskimi bilmiyorum ama bi baktım ağzımın arkasında azı dişlerimin arkasında 20liklerin ucu çıkmış(biri tamamen çıkmış gibi sizce bu normalmidir

Uzman doktor

20 lik dişleriniz için yaşınız daha erken fakat olabilir. Kontrol edilmesi gerekmektedir.

Sinan

Merhabalar
20 lik dişimden dolayı 1 kaç gündür ağrı çekiyorum ağrısı başıma vuruyor çenemde bile ağrı yapıyor 1 senedir çok az bir parça dışarıya çıktı o zaman ağrı yapmadı ama şimdi ağrıyor ne yapabilirim galiba bununla ilgili sigorta 20 lik diş çekimlerini karşılamıyormuş doğru mudur ?

Uzman doktor

Sinan bey.. 20 lik dişinizin alınması gerekiyor. Sigortanın bu konudaki prosedürünü bilmiyorum.

Gizem

merabalar.20 lik diş çıkarıyorum ama çok kötü bir ağrısı var 1 ay sürüp ağrısı duruyo sonra tekrar başlıyor.ağrısının geçmesi için önerebileceğiniz bir ilaç var mı acaba ?

sezgin

Selam hocam benim yaklasik 4-5 yilldir özelikle alt dis etlerimde kanamalar oluyor.sabahlari kalktigimda yastigin sararmasindan ve lavaboya gittigim de kanli bir tükmük birakmaktan ve o kokunun kendine rahatsizlik vermesinden biktim.doktora gittigimde dis taslarimi temizliyolar 1 kac ay rahatliyorum ama sonra yine basliyor.gunluk dislerimi hassas dis fircasi ile fircalayarak dis ipi kullaniyorum.lutfen yardimci olurmusunuz…

Tesekkûrler 🙂

asena

merhaba ben 17 yaşındayım.20lik dişlerimin çıkması için damağımda altta ve üstede yer yok,fakat zaman zaman damağın son kısımlarındaki küçük boşluklar ağrıyor ne yapmalıyım

Ecem

Hocam merhaba, ben 16 yaşındayım ama 17 olucam neyse benim20’lik dişleirm çıkıyor ilk sol yanağımda deişik bir uyuşukluk gibi bir şey hissettim aslında pek uyşukluk değildi neyse boğazımda kusma hissi gibi bir şey hissettim. İki gün sonra tekrar aynısı oldu geceye doğru boğazım şiş gibi hissettim yarım saat sonra falan geçti tam hatırlamıyorum ben bunun hakkında biraz araştırdım da boğazı şişipte ağzını açamayanlar falan varmış korktum benim ki de böyle olur mu? Ağrı falan yok değişik bir his var doktora gitmeli miyim?

merve

merhaba, 21 yaşındayım ve tel taktırmayı düşünüyorum 20’lik dişlerim henüz çıkmadı ve üst çenemde 1 dişim fazla görünüyor.Tel takılmada 20’lik dişlerin çıkmaması sorun yaratır mı ve fazla olan dişin çekilmesi mi gerekiyor ?

birkan

Hocam merhaba 17 yaşındayım 20 lik dişim cıkıyo sağ alttaki normal olarak çıktı soldaki tam çıkmadı ve çeneme ağrı yapıyor uyuşturuyor çıkmasınımı beklemeliyim yoksa aldırmammı lazım

aslı

Merhaba yaşım 22. 3 sene önce tel tedavisi uygulandı. Ve şimdi de alt çenedeki 20 lik dişlerim çıktı ve ön dişlerimden biri arkaya kaydı öneriniz nedir

halil ibrahim

hocam merhaba benim yanağımda ağrı var ve kulaklarıma vuruyor vakit kaybetmeden doktora gittim doktor 20 lik dişlerimin çıktığını söyledi bana antibiyotik verdi bu ilaç benim ağrılarım dindirir mi bir de bir daha doktora gözükmem de fayda var mı teşekkürlerrrrr

Uzman doktor

Verilen ilaçlar antibiyotik ve ağrı kesicidir. Bu ilaçları kullanmanız belli bir dönem ağrılarınızı dindirecek fakat tamamen geçirmiyecektir. Mutlaka 20 lik dişinizin alınması gerekiyor.

ferhat

Hocam Merhabalar 18 yaşindayim 3 ay kadar önce dişlerimin ağrisindan diş hekimine başvurdum. kanala gidecek dediler tedavide kanala gerek olmadigini söyleyip dolgu yaptilar. son 3 gündür çok ağri çekiyorum doktoruma gittim kontrol etti 20 lik dişlerin çıkıyor dedi .. iğne kullanmami onerdi.. 1 2 gundur ağrim azaldi ama o dolgu yapilan disime dokunamiyorum . dokunduğumda çok fazla acı hissediyorum. 20 lik dişleriminde yarisi çikmiş 1 2 senedir diğer tarafida biraz şişmiş ama dokunduğumda aci hissetmiyorum bu ağrim dolgudan midir yoksa 20 lik dişlerdenmidir…Teşekkürler

harun

merhabalar hocam hemen yorumların hepsıne cevap vermıssınız buda ınsanlara saygı duyup deger verdıgınızı gosterır burdakı arkadasşar adına sıze tesekkur etmek ıstıyorum.

malasef benımde bı yırmılık dıs sorunum var ıkı gundur sol alt dısımde bı agrı olustu cenemı rahat acıp kapatabılıyorum ama o yımılık dısın bulundugu bolumde rahatsız edıcı bı agrı hareket esnasında agrı olmuyor ama uzerıne bırsy basamıyorum dılımı degdırınce et’e agrı yapıyor o dısın ızasında yutkunddukca o kısım agrıyor tam emın olmamakla beraber sanırım bırazda ıltıhap olmus ve sayın hocam dısın yarısı gorunuyor dıger yarısı etın altında kurdanla etın ucunu bıraz kaldırdım ve gorunuyordu dıs aılem dıse baktı ve duz cıkıyor dedı bıraz dayan dedıler acısına ne yapmalıyım cok sıddetlı agrı yok ama rahatsız etmıyorda deıl tecrubelerınızden faydalanmak bızım ıcın bı gurur sımdıden sıze cok tesekkur ederm.

Uzman doktor

Harun bey panoromik röntgen filmi ile dişinizin durumuna bakmak gerekir. Eğer düz çıkıyorsa ve (gömük kalmayacaksa) çenede 20 lik dişiniz için yeterli alan varsa beklenilebilir. Fakat burada ağrı yaptığından bahsetmissiniz. Bu durumda dişiniz iltihaplanmış olabilir. Eğer iltihaplı ise gömük kalma durumu varsa vb. durumlarda da muhakkak 20 lik dişinizin alınması gerekmektedir.

harun

sayın hocam agrı gıttı sadece kokunde bı kasıntı gıbı bırsey var ama tabır edemıyorum fakat sureklı dıs kokundekı ete dokunma hıssı duyuyorum 🙁 sık sık aynada bakıyorum suan gomuk gıbı duruyor acaba yıne cıkmaya devam edıcekmı yanı bu surec ne kadar zamnda bıtıyor bılgılendırırmısınız benı ve gomuk kalınca sıkıntısı nedır ole kalınca bı sorun teskıl edermı.

Uzman doktor

Harun bey eğer gömük kalırsa zamanla çürümeye ve iltihaplanmaya neden olabilir. Durumun süreci çene yapınızın durumuna bağlıdır. Bunu belirleyebilmek için muayene olmalısınız.

nazlı

20lik disim yarıya kadar çıkmış bi ağrısı falan yok ama damagim beni rahatsız ediyor ve agzimi açıp kapattikca istemsiz olarak yanagimi isiriyorum ne yapmalıyım.

Uzman doktor

Nazlı hanım diş hekiminize görünmelisiniz gerekirse (rahatsızlık veriyorsa) 20 ik dişiniz alınabilir.

harun

hocam cok tesekkur ederım yardımcı oldugunuz ıcın en kısa zamnda gıdıcem ınsallah dısın yarısı cıktı fakat dıger yarısının uzerınde et parcası var agrı sızı hıc bısıy yok bıraz dıscı fobım var ondan buradan bolca soru soruyorum hocam bısıy daha sorcam dısın durumunu yazdım yarısı cıkmıs yarısının uzerınde et parcası var ve bı kurdanla altını temızleme calısıyorum kurdan yardımıyla uzerındekı et resmen portatıf hale geldı kalkıyor uf yav cok ıgrenc oldugumun farkındayım ama dıscıye gıtmek ıstemıyorum hocam yav beklesem duzelmezmı bu :((((

merve

Bugun doktoruma gorundum 20 lik disimin alt dislerimi bozacagi icin ancak disim daha tam cikmadi yarisi gorunuyor geri kalan daha dis etini gecemedi kokude uzun degilmis zor bir cekim olmayacak dedi dikis gerekirmi sizce tam cikmadigi icin

eda

merhaba,
bir kaç ay arayla diş agrılarım damak ağrılarım oluyor. çenemden yanağıma kadar ağrı hissediyorum.acaba 20lik dişimin çıkacağının habercisi mi bu durum?

tugce

17 yasindayim asi dizinin yanindaki diş çekildi acaba Yirmilik dişi o boşluğu doldurabilir mi

Uzman doktor

Tuğçe hanım 20 lik dişinizin durumunu bilemediğimizden dolayıkonu hakkında yorum yapılması doğru değildir. Bu bölgeye implant tedavisi yapılması gerekmektedir.

tugce

Teşekkürler

pelin

merhaba, 20 yaşımdayım 20lik dişlerimin büyük bölümünü çıkarttım fakat alt ve üst çenemde sıkışıklığa neden olduğu için dişlerim yamuldu. doktorum çekmek istedi çektirirsem dişlerimin sıkışıklığı düzelir mi, yoksa illa ki tel mi lazım?

iso

merhaba hocam , geçenlerde dişçiye gittiğimde film çektirmiştim kontrol için ve içeriye gömülü şekilde iki tane yirmilik diş göründü alt tarafta, ve capraz duruyordu diğer dişleri sıkıstırıyormus ve dişin kökü sinirlerin tam uzerindeymıs , dişler çekilirken sinirlerin az da olsa zarar görmesi durumunda uzun sure gecmeyen uyusukluk hissi olusurmus , buyuzden bende aldırmaya çekiniyorum açıkçası şuan çok ağrısı yok zaman zaman hafif agrılar oluyor sizce ne yapmalıyım?

Emre

hocam ben 18 yasindayim ùst dislerimde yamukluk var ve bir disim digerlerine göre daha kücük duruyor nasil bir tedavi uygulanabilir ayrica ortodentik tedavi icin 20lik dislerim illaki cekilmeli mi ròntgenime baktim gayet düzgün cıkıyor agrı sızı da yok

melike

Selamun aleykum hocam ben 14 yasindayim disim temizlendi simdi ise gecici dolgu yapildi doktorum doktorluk okumamis ama bir doktorun yaninda kucuklukden beri calismis ve biliyormus herneyse hocam .arkadan bir kac yila 20lik dis gelir diyor hocam ceksin mi yoksa kanal tedavisimi yapsin hocam . Sorun yasamak istemiyorum yardimci olursaniz cok tesekkur edecegim allah razi olsun hocam simdiden . 😀

Duygu

Merhaba ben 20 yaşındayım sol alt yirmilik dişim yaklaşık iki yıl önce çıkmaya başladı fakat şuan dişin bir tarafı neredeyse çıkmış gibiyken diğer tarafında ise sadece ucu görünüyor ve çıkmış olan taraf bazen yanağıma batıyor. Henüz çok problem yaratmadı ama ileride bir sorun oluşur mu yoksa normal midir bu? Bir diş hekimine gitmeli miyim?

Uzman doktor

Duygu hanım bu dişiniz için bir uzman diş hekimine görünmenizi öneririm. O durumunuz hakkında karar verecektir.

meltem

merhabalar ,ben 3 gün önce 20 lik dişimi çektirdim.sağ tarafımdan 2 20 lik çekildi. Biri gömülüydü diğeri çürüktü. Çenemde kulağımda kemik ağrıları gibi ağrılar oluştu, ayrıca ağzımın sağ tarafında dişlerde ağrı var baskı gibi ağrılar var.Ağrı kesici tamamen ağrıyı tamamen kesmiyor ya da hiç etkilemiyor. ne yapabilirim.?

buse ipekci

Sevgili hocam bugün özel diş hekimime gittim tel taktırmak için. Bana sol alt 20 lik dişimin çekilmesinin gerektiğini soyledi. 20lik dişlerimden hiç şikayetçi değilim cektirmezsem dış teli takamama gibi bir sorunum olur mu hayatımda hiç dis cektirmedim çürüğüm de olmadı sanırımbaski yapıyormuş dislerime.

Uzman doktor

Buse hanım 20 lik dişiniz baskıdan dolayı diğer dişlerinizi sıkıştırabilir. Bu sıkışan dişler ise zamanla birbirinin üzerine binecek ve bir çarğışıklık meydana gelecektir. Bu nedenle eğer doktorunuz çekilmesi gerektiğini dile getirdiyse çektiriniz.

nur

13 yaşındayım 20 lik dişim çıkıyo normalmi

Uzman doktor

Bu erken bir yaştır.

Dün 20lik dişimi çektirdim dikiş atmamıştı bugün gargara yaparken üst sol dişim çekildi sol burun deliginden gargara yaptıgım sudan şapır şapır akıyodu sebebi nedir acaba

Uzman doktor

20 lik diş çekimi sonrasında sızıntı şeklinde kan gelmesi normaldir. Fazlasında doktorunuza başvurunuz yada acil bölümüne gidiniz.

ayşe

slm doktor bey 18 yaşındayım adetmin 2. günündeyim yirmilik dişimin çekilmesi gerekiyormuş doktor bu dişin çıkacak yeri yok çektir dedi adetliyken sorun olurmu

Uzman doktor

Olmaz ayşe hanım.. Yinede doktorunuza danışınız.

ayşe

slm bişey sorabilirmiyim

Helin

Merhaba 2009 yılında 20 lik dişlerim çıktı ama çektirmedim çunku duzgun çıkyılwr.fakat ara ara ağrı yapmaya başladı her yıl fakan genede çwktirmedim çunku çok rahatsız edici değildi şuan çok net bir biçimde iki taraflı çıkmış durumdalar.Geçen hafta dişlerim gene acımaya ve dişetlerime baskı oluşturmaya bailadı daha sonra ağrı gene geçti fakan bu seferde çene kemiğimin altında nodul tarzı ağrılı bir kitle elime geldi.yağ bezesi gibi oynuyor.Abse yapmış olabileceğinden şuphelendim doktora gittim hiçbirşey yapmadı diş hekimi ,sadece dıştan bakarak muayene etti.abse olabilirde olmayabilirde dedi.Aklımda soeu işaretleri kaldı bayağı…bana antibiyotik verdi damaryoluyla alıyorum.haftaiçide gidip arayla çwktircem.ikiside çıkmış olduğu için çekimi çok zorlu olurmu ? Aynı anda çektirebilirmiyim ?Birde sizin bu kitle hakkındaki yorumunuzu merak ediyorum tşkler şimdiden

DAMLA

hocam 20 lik diş üstten mi çıkıyor ya bugün fark ettim ben

Yunus Emre

15 yaşındayım. 13 yaşımda diş teli tedavisine başladım. 18 Ekim de doktor diş tellerimin çıkması için sabahtan randevu verdi. 20lik dişlerim çıktı. Bana göre yaklaşık 3/4 ü çıktı. Acaba diş çekimi yapılacak mı? Doktorum bu konu hakkında bir şey söylemedi. Diş teli çıktıktan sonra pekiştirme uygulanacakmış şeffaf bir plakayla. Yardımcı olursanız sevinirim.

selin

Merhaba. 17 yaşındayım ve sanirim 20lik disim cikiyor.2 gündür agrisi beni çok rahatsiz ediyor yemek yerken vs.bir de dizinin ciktigi sol tarafim sanki bademciklerim şişmiş gibi agriyor .bu normal mi ve agrığının hafifletmesi içinne yyapabilirim?

zeynep balci

Merhaba hocam ben 8 gün önce 20 lik dişlerini çektirdin sağ taraftan alt ve üst dişlerin üst çekim oldu alttaki birbucuk diş olarak büyümüş ve ameliyatla çene kemiğin törpü olarak alindi 7 dikisim varşuan agrim çok fazla ve dilime asagadaki dişinin yaninda küçük bir kemik var o nedir tam olarak yukari doğru törpü yapilan yerde acaba diş çekiminde kirilan küçük parcalar olabilirim?

orhan

ben 17 yasindayim arka dislerim curudu ve cok agriyo cektirsem yerine yenisi gelirmi yardimci olursaniz cok sevinirim.

selman

Sol üst en dipte azı dişin yarısı kadar bir yan dişim olduğunu farkettim çene içindeki üst damak diş dibi sanırım dokununca acıyor ve dişimin çıkan kısmının kenarlarıda iltihaplanma var sol bademciğim devamlı şişiyor doktora gittim antibiyotik ve gargara verdi kullandım geçmiyor hocam sizce ne gerekli ne yapmalıyım sorun nedir?

tuana

ben bugun 20 lik dişimi çektirdim anacak korkuyorum acaba dişlerim o boslugu doldurmak için kayar mı diş aralarım acılır mı diye . diş en sondaydı ama bunu merak ediyorum lütfen cevaplayın

eymahir

Merhaba 15 gun once dislerimi temizlettim 5gun once sag alt 20 lik disim saglam oldugu halde cekildi. Suan cekilen yerde bosluk var ve alt ön dislerim asiri agriyor neden kaynaklanir? Tekrar doktora gitmeli miyim?

Gül

merhaba. ben dün 20lik dişimi çektirdim. başı görünüyordu ama diğer dişler kadar çıkmamıştı yani bi nevi gömüktü.Bu diş sol alt 38 numara diyorlar adına. ameliyat gerekiyordu. daha önceden çekilen röntgende dişin eğimli olmadığını ve aynı diğer dişler gibi dik pozisyonda olduğunu ve sadece tam olarak çıkmadığını gördüm bende. her neyse doktor çekim esnasında çok zorlayarak iç taraftaki kemiğimi kırdı. sonrada normal bişi bu olabilir diyerek geçiştirdi. ardından dikiş attı ve antibiyotik,ağrı kesici ve gargarayla eve yolladı beni. 10 gün sonra dikişler alınacak dedi. Şuan yanağım ve boğazım tamamen şiş ve inanılmaz ağrıyor. ayrıca özellikle yutkunduğumda kulağımda da ağrı var. yutkunmak bir işkenceye dönüştü. beni asıl endişelendiren şişlik ve ağrı değil. Şuan kemiğim kırık ve kırık yerden birleşik durumda değil bi kemik biraz içe doğru yani kaynaması gereken pozisyonda değiller. —-____ şu çizgilerle kemiklerin pozisyonunu anlatmaya çalıştım. Tam böyle duruyorlar. kemikler dışarıda değil ama deri altında fakat belirginler. Lütfen bana yardım edin ne yapmalıyım bu kemikler hep böyle mi kalacak?

cengizhan

merhaba hocam benim 2si alt damakta olmak üzere 3 tane 20 yaş dişim var bunları çektirmek istiyorum fakat dişçi koltuğuna karşı çok büyük bir fobim var.ameliyat esnasında komple narkoz verip bayıltarak ameliyat mümkün müdür? Ayrıca bu 3 dişin aynı anda çekilmesi mümkün müdür?

Sevilay

Merabalar 4aylık gebeyim sağ alt taraftakı yırmılık dısım cıkmak ıcın zorluyo ama yer yok baktıgım kadarıyla boğaz baş ve kulak agrım var ne yapmalıyım tesekurler

hüsna

15 yasindayim ve 20 lik disim cikmaya basladi ancak uzun zamandan beri cok az cikti ve bazen yemek yerken canimi cok acitiyo arada agrida yapiyo bir sıkıntı olabilirmi

merve

Iyi günler hocam ben 17 yaşındayım doktora gittim 4 20lik dişiminde çıktığı söyledi çok şiddetli ağrım ve Şişme falan yok fakat diğer dişlere baskı yapabileceğini söyledi doktor bu cuma çekim için randevu aldım fakat kararsızım çektirmek istemiyorum sonrasındaki ağrılar cokmus çünkü

asa

16 yasindayim 20 lik disime ( emin degilim) 1 yıl once dolgu yapildi .
Suan disim 3 ay once ve suan kirilmalar oluyor dis cekilmeli mi , dolguyla gidebildigi kadar gidilmeli mi ? Ayrica cekildikten sonra yerini nasil doldurulabilir ?

Elazizli

hocam kolay gelsin. ben 15 yaşındayım hocam geçen sene dişim çok ağrıdı doktora gittim antibiyotik verdi iltihabı kurutması için. ancak 6 ay 3 ay gibi sürelerde diş ağrım bazenleri tekrarlıyor ve şişme yapıyor ne yapmam gerekiyor hocam ?

mustaafa

Hocam yirmilik dislerim çıkmaya başladı sabah uyandigimda ağız kurulugu oluyor. Yemek yerkende aci hissi veriyor ayricasağ alt ceneme kramp giriyor muş gibi sizlama yapıyor .Tsk simdiden

nightblue0624 twitter

Hocam mrb alt cenem sol tarafta en sondaki disimin ustunun yarisi kirildi ve cene kemigine en yakin disim bilmiyorum 20 lik olabilir mi acaba? Cektirmem gerekiyor ama ben paxera ve dideral gibi anti depresan ilaclari kullaniyorum panik bozuklugum var. Her hangi bir sıkıntı yasar miyim ? Saygilar.

bozuklu09

Merhaba hocam iyi calismalar, ben 18 yasindayim alttaki 20 lik dislerimin sagdaki daha belirgin soldaki ucu cikti ustlerde hala bi dis cikmasi gibi bi durum yok bu normal midir? Birde altta cikan dislerde hic agri yok biri uzun biri kisa ne yapmaliyim sizce?

ferhat3535

Merhaba doktor bey, geçen gün ön dişim ve köpek dişim arasında bulunan yan dişim yıllardır bulunan küçük bir kırık sebebiyle hafif sızlamayla beni rahatsız etmeye başladı, aynı günün gecesinde sızısı arttı, ertesi gece uyandıgımda sol alt tarafta hafif belirmiş olan 20 lik dişimde büyük bir ağrı hissettim ve bu ağrılar sebebiyle 2 saat uyuyamayıp sonra nöbetçi diş hastanesine gidip iğne vurdurttum. doktor sadece bakıp 20 lik dişimin operasyonla alınması gerekli oldugunu soyleyip bana antibiyotik ve ağrı kesici olmak üzere iki ilaç yazdı. ancak bu üstün körü bakıp iğneyi bile doğru vuramayan ağrıyı kesemeyen doktara güvenmiyorum ve size bu konu hakkında danışmak istiyorum. Bu diş alınana kadar böyle ağrımaya devam edecek mi? Ek olarak üst yan dişimdeki ağrı köpek dişime de yayıldı orda da bir ağrı başladı. Çok vahim durumdayım ve uyku uyuyamıyorum. bana bi yol gösterin

GÜLŞAH

merhaba..14 yaşında çıkarmı..14 yaşındayım ve 20 yaş dişi yerinde şişlik var..üst damağıma yemek yeken değiyor..ne yapmalıyım??

aysun

Merhabalar .. Günaydın herkese. Hocam ben Yirmilik dizimi çektirdin biraz çürük vardı,ağrı yapıyordu 2 gün öncesi çektirdin dişimi Çektirdiğim gün bi kaç saat sora şişmeye başladı doktor anti biyotik ve ağrı kesici yazdı kullanıyorum ama şişim hala inmedi ağrılarım var normal midir ?

Utku

hocam, 20 lik dişim çıktı ancak diş eti aralığı açık ve çürük olmadığı halde soğuk ve tatlı yediğimde arı yapmakta , nasıl çözülebilir?

Emine

Merhaba doktor bey, 20 lik dişim hamilelik Döneminde bir kısmı çürüdü , şuan emzirme Döneminde Olduğum için çürük daha da Büyüdü, ben de dolgu yaptırdım fakat dolgum 2.ye düştü . Iki farklı hekim de yaptırdım bunun için başka bir koruma yöntemi olabilir mi , dişi çektirmek mi gerekir?

Furkan

20 ilk dişim çıktı, galiba çürüdü, enfeksiyon yaptı, şisti. Şimdi şişlik indi ama hala sızı var ve ağzımı açamıyorum. Sürekli bi ağrı yok ama ağzımı kaparken 20 ilk dişime ufak bi baskı olduğunda acıyo. Çektirmem gerektiğini düşünüyorum ve çektiricem ama yoğunluktan dolayı doktora gidemiyorum. Doktora gidene kadar bu sızı için ne tavsiye edersiniz. Çünkü ağzımı ne açabiliyorum -parmağım sığacak kadar bile- ne de kapayabiliyorum. Lütfen yardımcı olun şimdiden teşekkürler

ali

hocam ben 5 seans ile 28 adet diş çektirdim.protez yapılacak fakat son anda altta iki tane 20lik diş tespit etti çok uğraştı fakat çekemedi bunlar şu an kalmasını istiyorum ileride bana zararı olurmu şu an psikolojik olarakta hazır değilim

rasim

çok kötü bi şekilde diş ağrım başladı arka tarfta çenemi kıpırdatamıyorum ya çok kötü oldu yarın pazar acil servisler açık mı bide kaç gün sürer bunun geçmesi yutkanamıyorum artık o dereceye geldim napmam gerektiğini biri yazsın lütfen valla kafayı yemek üzereyim .

20lik diş

Merhaba. Yuzumun sol alt cene tarafinda sislik ve ugusma olxu xoktora gittm 2plik dis dediler film cektrdkten snra. Benim cok siddetli bas agrim oluyo ve damaklarn ayni sekilde dolayisyla sıkmaya baskiyorm sizce normalmidir bu ben dis agrisi cekmiorm 20lik dis agrisi yk bas agrima dayanamiyorum

yavuz

Hocam ben 25 yasindayim 3 aylık hamileyim bir hafta önce sağ taraftaki yirmilik disim çıktı cok agri yapiyo kulağıma bile atti bu sabahta sol taraftaki yirmilik disimin damagi sismisti ben hamileyim sizce antibiyotik tedavisi yada diş cekilmesinin bana yada cocuhuma bir zararı olur mu Teşekkürler

serenay

İyi akşamlar.Benim sağ alt diş etimde aşırı bir ağrı var.Dişim uç vermiş.Ağrı sağ alt çeneme vuruyor ve yutkunmada,ağzımı açmakta zorlanıyorum.Acaba sadece diş çıkmaya çalıştığı için,diş etini deldiği için mi ağrı yapıyor ?ağrı kesici kullanmam doğru mu ?

mehmet can

merhaba hocam, yaklasik 2 ay once kendisini hissettiren 20lik disimin 1/4 i cikmis vaziyette. universite sinavina hazirlandigim icin suanki hafif agriyi ve olabilecek agrilari engellemek icin cektirmem mumkun mudur ?

esra

Merhaba 18 yasindayim 2 tane 20 lik disim cikti sol alt taraftaki disim cikarken yanindaki disime zarar verdigi icin o disim cekildi. sol alt disimde yamuk oldugu icin alt dislerimde carpiklik oldu dis teli gerektirir mi

esra aydın

Hocam 20 lik dis cekimimden 3 gun sonra basimda goz cevremde agri oldu kulaklarima dogru yayildi agri. Bu agri 3 gündür gecmedi sebebi ne olabilir? Ne yapmaliyim?

Busra

Ben üç senedir tel tedavisi görüyorum yanlış tedaviden dolayı köpek dişlerimin dördü de iki sene sonra Çekildi meğer ağzıma sığmıyormuş. Fakat yirmilik dişlerim yavaş yavaş çıkıyor. Yarım şekilde üçü biri yeni çıkıyor Ağrılı. Telleri söktürdükten sonra çektirsem sorun olur mu ben zaten dört dişimi aldırdım. Kolaygelsin

Uzman doktor

Büşra hanım bu duruma tedavinizi gerçekleştiren otodonti uzmanı karar verebilir. O sizi yönlendirecektir. Geçmiş olsun.

yonca

Merhaba benin sorum aort kalk kapağı değişenlede 20 diş sorun yaratır mı kardeşim 34 yaşında ve bundan on yıl önce ameliyat oldu 20 lik dişi çıkıyo ve biraz ağrı yaptı iltihaba yol açarmı tehlikeli boyutu nedir ?

Uzman doktor

Yonca hanım öncelikle kardeşinişinizin diş röntgen filmi incelenmeli ve çıkan 20 lik dişleri hakkında bilgi sahibi olunmalıdır.

Ziyaretçi

Merhaba hocam ben 18 yasindayim 20 dişin çıkacağı yerin üstünde et parçası büyüdü ben doktora gittim dedi enfeksiyon kaptı bir hafta antibiyotik ağrı kesici ve gargara kullandım sonra yine doktora gittim film çekti ve o et parçasını kesti.Hocam bu jadarı yeterli mi yoksa başka tedaviler şart mı?

Uzman doktor

gerekli görseydi doktorunuz sizi bu konuda bilgilendirirdi. Doktorunuza güveniniz.

Serdar

Merhaba,
Ust ve alt cenemde ki yirmilik dislerim cekilen rontgende 360 derece ters ciktigi farkedildi. Kisacasi yirmilik dislerim ters. Cene agrim var. Ciddi bir sorun yaratir mi.

Tesekkurler.

Uzman doktor

Serdar bey bu konuyu bir çene cerrahisine danışmalısınız. Sorununuzu çene cerrahisi röntgeni inceledikten sonra çözecektir.

İyi günler doktor bey sağ alt kısımda yaklaşık bir sene önce 20lik diş çıkmıştı fakat yine aynı bölgede hemen çıkan dişin 20lik dişin yanında diş etinde iki üç gündür aşırı bir ağrı var. Bunun sebebi nedir bu normalmidir. Aynı bölgede bi diş daha çıkar mı. Şimdiden teşekkürler

Uzman doktor

Ebubekir. Bu bölgede bir apse söz konusu olabilir. Mutlaka geciktirmeden diş hekiminize görünmelisiniz. Aksi taktirde ağrılarınız artacaktır. Tedavi olmadığınızda kist oluşma ihtimali yüksektir.

baris

20 yasndaym sag alt en arka da damagm sisti agryo 20 llik dis mi ckyo

Uzman doktor

Bariş bey 20 lik dişinizin çıkması yüksek ve muhtemeldir

Yasndaym sag alt en arka da dislerin bittigi yerde damagm sisti agryo 20lik dis mi ckyo ne yapmm gerekir

ugur

Merhaba 20 lık dış hangi tarafta cikar

Uzman doktor

alt sağ ve sol üst sağ ve sol en arka bölgede çıkanlardır.

Baran

Meraba hocam iyi akşamlar diliyorum. 20lik dişmi bilmiyorum bence değil, sağ alt en arka dişim diş etime batıo uç tarafları keskin ve acıtıcı(yanak kısmına) batan kısmi yere yara oluşturmuş yırtk gibi görünüyo sizce dişimin kesilmesimi gerekiyor yoksa 20lik dişmi altan zorluyor? Teşekkür ederim

Uzman doktor

Baran bey 20 lik dişiniz çıkıyor olabilir. O baskı yapıyordur.

ilkbahar

merhaba.beş ay önce ve üç hafta önce yirmilik diş ameliyatı oldum. birçok doktora gittim ve dişim sinirlerime değdiği için yapmak istemediler. yapanlarda felç gibi olursun dedi. ameliyatı yapabilecek bi doktor buldum ve dişlerimi aldı. sorum şu, beş ay önce alınan dişimde ara ara uyuşma oluyo yeni alınan tarafla ise hala tat alamıyor gibi. ve çenem hala kütlüyo. bunlar zamanla geçer mi? bu durum beni çok korkutyo. şimdiden çok teşekkür ederim.

sakine

Ben dün 20 lik dişimi göstermek için doktora gittim alttaki 2 dişin alınması gerekiyor dedi 2 yirmili dis ayni anda çekilir mi ameliyat olacak büyük ihtimal daha tam çıkmadı çok korkuyorum

Uzman doktor

Sakine hanımn alınabilir. Fakat 20 lik diş çekimi sonasında ağrılarınız olabilmektedir. Bu nedenle 1 ay ara ile alınması daha uygun olur. Durumu doktorunuzla konuşabilirsiniz.

Gülseren

Yaklaşık 6 ay önce 3 gün süreyle 2 lik dişim yarıya kadar çıktı ve üst yanağıma doğru yan çıktı bugune kadar hissetmedim ama şimdi yanağıma yara yaptı ne yapmalıyım…

Emrah

Hocam merhabalar 20 lik dişimi çektirirken dişim kırıldı dış hekimi kök kısmının içerde kaldığını söyledi film çektirmem tekrar gelmemi istedi kök içerde kaldığı icin tekrar yukarı doğru hareket edecekmiş filme bakacak ona gore hareket edecekmiş belki dokunmayız oyle kalır diyor özel bir dis hekimine gitmiştim simdi beyanname gerekiyor gazi yada ankara Üniversitesi dış bölümleri ne gitsem görüşlerinizi alabilirmiyim

ayse

2 3 sene once cikmaya basladilar basta filmde acilarinin dogru ve yerin oldugu soylendi ama dislerimde bozulma oldu alttaki 20likleriminin yuzde doksani falan cikti. Ust 20lik disim cikoyor simdi alttaki bozulmalar cok belli olmuykr diye gerek duymamistim ama ust disim yavasca onu bozuyor aldirmali miyim ortodontist bence almalisin ama cerrah almayalim der dedi acikcasi aldirmak istemiyorum dayanilmaz bir agrisi yok sadece cok bozulcak diye cekiniyorum

Efe

Hocam bende 20 lik diş çıktı ya da çıkıyor dişlerimde hafif sanki oynama aynadan bakınca bile belirgin olmayacak derecede oynama var hissediyorum ve ön dişlerimin şekli az değişti üst ön dişler in 20 lik diş çıktığında dişlerde hafif sallantı olur mu dışarıdan bakıldığında hissedilmeyecek derecede ?

dilara

Hocam ben 17 yaşındayım yaklasik 5 ay once yirmilik disimin orda sızılar basladı ve uç gösterdi agrı cekmedim dislerimde bozukluk yok bu aralar yarısı görünür hale geldi ağrım yok herhangi şikayetim yol dislerimi fircalayabiliyorum mutlaka cektirmelimiyim ve yirmilik dis ne kadar sürede tamamen ortaya çıkar

merve

Lutfen cevap verirseniz beni bu meraktan kurtaricaksınız
20 yasindayim ve şuan 3 yirmiligim ayni anda cikiyor sol üst haric. Birtanesi cikti sayilir. Digeri cikma asamasinda. Sag alttakide disin bi yarisi cikti diger tarafta cikcak gibi ama cikmaz demislerdi bana gecen sene . Hic agrim olmadi yarisi tamamen cikti, sizce cektirmim beklimmi. İlerde cikarmi. Birde üst 20liklerdede gomulu oluyormu tesekkurler…

Uzman doktor

Merve hanım bu konuda doktorunuza muayene olmalısınız. Eğer 20 lik dişleriniz diğer dişlerinizi sıkıştırıyorsa ve diğer dişlerinizde çarpıklığa neden oluşturuyorsa çekilmesinde fayda vardır.

büşra

Selam doktor.12 yaşındayım. Ama 20 lik dişim şimdiden çıkıyor, ağrıyor, ayriyeten boğazımda ağrıyor. Ve ağzımdan iltihaplanması var. Bu durum normal mi? Yoksa ciddi bir durum mu?

Uzman doktor

20 lik dişinizin çıkması için yaşınız daha çok genç başka bir dişinizde iltihaplanma olabilir. Diş hekiminize başvurarak muayene olmalısınız.

mervem

Gecen sene muane oldum cikmaz dediler ama yarisi cikti yarisi cikmadi hic agrim olmadi . Hastane uzak oldugundan gidemiyorum. Agrim oldugunda gitsem olurmu

Uzman doktor

Merve Bu dişini kontrol ettirmelisin. Eğer çene bölgesinde 20 lik dişin için yeterli yer yoksa diğer dişlerinde çarpışıklığa neden olabilir. Yada 20 lik dişinin apse yapma ihtimali vardır. Kontrol etmeli ve doktorunuzun önerilerine uymalısınız.

seren

Benim 20lik dişimin yarısı çıkmış durum da yarısı da içer de iltihap topluyor sürekli diş doktoruna gittim çekmem gerektiğini söyledi ancak ben ciddi anlamda çok korkuyorum bu çekim işlemi nasıl yapılır herhangi bir sorun olabilir mi

Uzman doktor

Seren hanım çekilmesinden değilde çekilmememesinden korkmak daha doğru olacaktır. Dişinizin iltihap yapması muhtemeldir. Mutlaka diş hekiminiz öngördüyse çekilmesi gereklidir.

döndü yilmaz

Benim 20lik dışımda çıkıyor sadece ufak bır Şişlik var normal mi acaba tam dişimin yanında hafif dışarı çıkık bır şekilde normal mi

Uzman doktor

Dödün hanım 20 lik dişler çıkarken bir miktar ağrı olması normaldir. Şişlik olması dişinizin iltihap olabileceği anlamına da gelebilir. Kontrol amaçlı diş hekiminize muayene olmanızı öneririm.

Aziz Uğur

Merhaba 38 yaşındayım 20 lik dişimin arkasında 0,5 cm büyüklüğünde bir et parçası çıktı ne olabilir. Tehlikeli mi?

Uzman doktor

Aziz bey bu dişinizde bir iltihaplanma söz konusu olabilir. Muayene edilmeden sizi yanlış yönlendirmek istemiyorum. Bu nedenle mutlaka bir diş hekimine muayene olmanızı ve tedavinizi yaptırmanızı öneriyorum.

esra

Merhaba,ben yirmilik dişlerimden şikayetçi değilim ama üst dişlerim tam yerinde değil ve yanda duruyor. Alt dişlerim de yarım çıktı ve ben daha önce diş teli taktırdım.Dişlerim şu an düzgün. Bir baskı yok,ağrı yok. Ama geçen gün doktora gittim ve çekilmesi gerekir,ileride çapraşıklığa sebep olabilir dedi. Ben de sağ alt ve üstü çektirdim. Şu an ağzımda aşırı madde kaybına uğramış bir diş var ve onun olduğu taraftaki yirmilik dişimi çektirmedim. İleride o dişimi kaybetsem onun olduğu taraftaki yirmilik diş işime yarar mı?

Uzman doktor

Esra hanım köprü tedavilerinde bu dişinizden faydalanılabilir. Fakat artık implant tedavileri var. İmplant tedavisi ile kaybedilen dişinizin yerine sağlıklı yapay bir diş yapılabilir.

Elif

Merhaba iyi günler , diş tellerim aylar önce çıktı ama doktorum destekleme amaçlı dişlerimin arkasına bir tel taktı bu da azı dişlerime kadar olan yeri kapsıyor.Yirmilik dişlerimin alt çenedekilerin ikisinin yeri oluşmuş ama çıkma yok sol üst çene de büyük çoğunluğu çıkmış ve biraz yukarı da genel muayene deki doktor ise sağ da çıkmamış olan sanırım diş haritasında 18 numara ile gözüken yeri işaretledi ve onu çekilmesi gerektiğini söyledi dediği yeri bu hafta cerrahi bölümünde çekitiricem ama diğerlerinin de diş düzenimi bozmasından korkuyorum ve çektirdikten sonra ben içteki teli çıkardığımda da bozulma gösterebilir mi ? Sadece bir Yirmilik dişi çektirmek doğru mu ? Teşekkür ederim şimdiden

Uzman doktor

Elif hanım bu konudaki kararı ortodonti doktorunuz verecektir. Yani diş teli tedavinizi gerçekleştirecek olan doktorunuz. Eğer çene bölgesinde yeterli alan yoksa 20 lik dişleriniz yine düzelen dişlerinizi bozabilir. Eğer çenede yeterli alan varsa ki yine bu çekilen röntgen filmi ile belli olacak bir durum ve 20 lik dişlerinizin durumu ile belli olacak bir durum o zaman 20 lik dişlerinizin çekilmesine gerek duyulmayabilir. Geçmiş olsun.

mustafa

hocam 15 yaşındayım üst tarafımda sol en arkadaki dişimin arkasından bir diş bitiyor.acaba yirmilik dişmidir

Uzman doktor

20 lik dişlerin çıkması 17 yaşından itibaren başlar. Fakat bu yaş bazı durumlarda aşağıya inebilir. Bu 20 lik dişiniz olabilir.

meraklı ve korkulu

Merhaba. Ben ortodontik tedavi gorucem ve tel takilcak. Acaba tel taktirmadan once doktor 20 lik disime yer acarmi baska disler cekerek. Daha once cene kemigimin dar olduğu soylenmisti. Ben mi soylesem doktora yoksa o gerekli seyleri soylermi?

Uzman doktor

Meraklı ve korkulu 20 lik dişe yer açmak için diğer dişleriniz çekilemez. 20 lik dişiniz çıkmaya başladığı zaman doktorunuz çene bölgesini kontrol eder ve yeterli yer olmadığına kanaat getirirse 20 lik dişinizi çeker.

Seher

Hocam ben 18 yaşındayım 19’a 1 ay var, benim geçen sene bu aylarda sağ alt en arka tarafta dişim çıktı galiba 20’lik ozaman sağ gözümün etrafı ağrımıştı ve bu sene yine aynı ayda bu sefer sağ üst tarfta dişim çıkmaya başladı ama bu sefer sağ kaşım felaket bi şekilde ağrıyor tam 3 gün oldu ve ağrı kesiciler sayesinde geçiyor ve tam 1 aydır boğazlarım ağrıyordu şuan iyileşdiler, benim sorum neden gözüm ağrıyor dişimde ağrı yok sadece kaşımda var dişten dolayı olabilirmi?

Uzman doktor

Seher hanım 20 lik dişinizden dolayı ağrı bu bölgede hissedilebilir. Zamanla ağrılarınız azalacaktır.

Batuhan

Hocam 18 yasindayim ve diyaliz hastasiyim nakil olucam ama nakilden once ameliyat olmamam lazim ve 20 lik disim cikiyor ne yapmam lazim

Uzman doktor

Batuhan bey 20 lik dişinizin durumu panoromik röntgen filminden sonra belli olacaktır. Eğer 20 lik dişinizle ilgili bir sorun yoksa alınması gerekmez.

ali şeker

20lik dişlerim dişlerimi kaydırdı 20likleri aldırıyorum aldırdıktan sonra kayma devam eder mi yoksa dişler biraz da olsa eski yerine geri gelir mi cevaplar icin simdiden tesekkurler

Uzman doktor

Ali bey eski yerine gelmezler. Bunun için ortodonti tedavisi görmelisiniz.

Volkan

MERHABA BEN 16 YAŞIMA GİRİCEM 5 AY SONRA AMA BENİM 20 LİK DİŞLERİMİN BELİRTİLERİ BAŞLADI BİRAZI BÖYLE BAŞ GÖSTERDİ BAZI YERLERİ ACIYO. BENİM SORUM ; 20 LİK DİŞİM ERKEN ÇIKTIĞI İÇİN BOYUM KISA KALIR MI ? BOYUM 1.75 VE DAHA UZAMAK İSTİYORUM.

Uzman doktor

Volkan bu durum boyunuza ekti etmeyecektir.

destina

20lik disim curudu ilk etapta dolgu yapildi suan ağrılarım var dis eksikligim oldugu icin kanal tedavisi onerdiler dis kökü egri sizce bu tedaviyi denemelimiyim

Uzman doktor

Fulya hanım eğer doktorunuz 20 lik dişinizin çekilmesi gerektiğini söylüyorsa çektiriniz.

batu

selam hocam 2 ay süre ile alttaki iki yirmilik dişim çekildi(yarı gömülü idiler ve baskı yapıyordu) üstteki iki yirmilik dişim ise gayet düzgün, eğrilik ve çürüme yok. bunları da çektirmem gerekir mi ?

Uzman doktor

Batu bey eğer bu dişlerinizde herhangi bir sorun yoksa, ağrı, sızlama, çürüme, apse vb. ve çıkış yönleri doğru ise çekilmelerine gerek yoktur. Son kararı muayenenizi gerçekleştirecek olan doktorunuz verecektir. Geçmiş olsun.

cansu

21 yaşındayım 20 lik dişlerim su an olusum evresinde fakat dis etmin üzernde dis var dokundugum zaman kimildiyor. 20 lik dislerim kökleri tarafindan bir agri olustirmuyor fakat dis etimin uzerindeki dis parcasi beni şasirtti. Sizden yardim almam gerekiyor

Uzman doktor

Cansu hanım konu hakkında muayene etmeden birşey söylemem mümkün değildir. Yakınızda bulunan bir diş hekimine muayene olmanız öneriyorum.

merve

20 lik disim tam cikma asamasinda ve ustunde et parcasi var cok korkuyorum nasi gecicek bu et ve niye olustu

Uzman doktor

Merve hanım diş cebi olarak tabir ettiğimiz bölgede oluşan oyuk içerisinde yemek birikintileri zamanla burada çürümeye ve 20 lik dişte apse oluşumune neden olmaktadır. Bu bölgenin çok iyi temizlenmesi gerekir.

Serfe

Merhaba,kizim 15 yasina Aralik ayinda girdi bundan 1 sene once Dr. 20 lik dislerinin alinmasini soyledi (alt ve ust) yamuk cikiyorlar. Daha once ortodonti dedavisi gordu telleri cikartildi suanda ustten damak kullaniyor aksamlari uyurken. Bu arada sag alt taraftakini cektirdik.DIgerlerini cektirmek dddogru olurmu biraz gekmi kalmisiz? biz Fransada oturuyoruz.

Tesekkurler

Uzman doktor

Serfe hanım bu konuda ortodonti uzmanınıza danışmalısınız. Eğer ortodonti tedavisi kızınızın 20 lik dişlerinide içermiyorsa bu dişlerin mutlaka alınması gerekir. Çünkü bu durumda yapılan ortodonti tedavisi yeniden bozulacaktır.

esra

Selam benim on dislerim yanindaki disin yanindaki cikmadi sekli guzel degil on iki disim uzun diger yaninda ki kisa 18 yaşındayım ne gibi tedavi yapılabilir bosluga

Uzman doktor

Esra hanım.. Kısa olan dişinize lamine kaplama uygulaması yapılabilir. Görünümü diğer dişlerinizle birebir ve onlarla aynı boyutta yapılarak bölgedeki estetik kaygılarınız giderilebilir.

Gaffar

Hocam merhaba ben 15 yaşındayım sol 20’lik dişimin içinde bir gedik açılmış gedik’in içinden et parçası fırlamıştı ve arada bir sızlıyordu bende bu gün size danışayım dedim acaba bu dişe kanal tedavi yapılabilirmi bazı forumlarda birileri fırlayan et parçasını yaktırmış ve üstüne kanal tedavi yaptırmış neler yapılabilir bu dişe yemek yiyeniyorum sol tarafımla yiyince içine bişey kaçtımı yerimde duramıyorum yardımlarınızı bekliyorum.

alper

Sn. Doktor 22 yaşındayım ve askerim 20 lik disim çürük ve kırıldı ikiye ayrilmis gibi ,hafif agrida yapıyor disimi bu durumda cektirebilir miyim sakıncası olur ? mu birde Çenem darmis dia doktoru oyle söylemişti

Ömer

Ben Gömülü diş operasyonu ile sağ alt 20 liği aldırdım ama tekrar yeni bi diş ucu çıktı aynı bölgede sebebi nedir

Uzman doktor

Ömer bey aynı bölgede değildir. Aynı 20 lik diş bölgesinden çıkması mümkün değildir.

emrah

merhaba hocam . dun doktora gittim yirmilik disinden kaynakli agrilarin dedi aldirman lazim dedi. sorum su ben anca p.tesi hastaneye godebilirim . ozamana kadar yani haliyle 3 gun aradan gectikten sonra cekmem de sakinca var mi cok korkuyorum . kanser flan tumor flan yazanlar var yorumlarda be yapcam yardimci olin tfen.

Uzman doktor

Emrah bey 3 gün kadar bir gecikme bu dediğiniz rahatsızlıklara dönüşmez fakat bu 3 gün içerisinde ağrılarınız olabilir. Ben bu ağrılara katlanabilirim diyorsanız sorun olmayacaktır. Fakat bu durumu çok geciktirmeyiniz. Tedavinizi bir an evvel yaptırınız.

Zeynep ÖNLÜK

Sizi koskocaman sabrınızdan dolayı tebrik ediyorum… Hiç sıkılmadan herkesin sorusuna cevap vermişsiniz helal olsun size

Uzman doktor

Teşekkür ederim Zeynep hanım arada kaçırdığım sorular oluyor. Mümkün olduğunca cevap vermeye çalışıyorum. Sağolun.

Soysal

Merhaba Hekim Bey/Hanım 19 yaşındayım 20 lik dişlerim hiç ağrı yapmadan sorunsuz bir şekilde çıktı ancak üst damağımın en sonunda (20 lik dişimin yanında) yukarıdan aşağıya doğru sarkan damağımın renginde bir et parçası çıktı. Sizce 20 lik diş neticesinde oluşmuş bir et parçası mı yoksa başka bir şey olabilir mi? Üniversitemde dersler çok yoğun olduğu için henüz bir hekime danışamadım. Bilgilendirirseniz memnun olurum.
Şimdiden teşekkür ederim.

Uzman doktor

Görmeden bir şey söylemek yanlış olur. Belki bu 20 lik diş cebi olabilir. Muayene olmalısınız.

burcu

hocam 3,5 aylik hamileyim ve yirmilik disim cikmakta asiri agri yapiyor ve beynin yerinden cikcakmis gibi bunun bi cozumubyokmuki?

Teşekkürler

Uzman doktor

Buru hanım diş hekimine başvurarak vereceği antibiyotik ve ağrı kesici ilaçları kullanabilirsiniz. İlaç tedavisi ile ağrılarınız dindirilebilir. Fakat ilaçları doğum uzmanına bildirmelisiniz. Doğum uzmanına danışmadan herhangi bir ilaç tedavisi uygulamayınız.

Kübra

hocam cevaplayacagınızı umuyorum bugün doktora Gittim 20 lik dışim gömülü bir şekilde kökleride eğri yani Yukari doğru büyümüş doktor ameliyat dedi fakat dudaklara giden sinirin üzerindeymis kökü bu yüzden dudaklarımda ameliyat sonrası hissizlik kalabilirmis ve kökte içeride kalabilirmis sizce böyle birşey mümkün mu hissizlik kalırmr

Uzman doktor

Kübra hanım mümkün.. Buradaki dinirler çok hassastır ve bu sinirlerin zedenlenmesi durumunda hissizlik ömür boyu kalıcı olabilir. Kübra hanım bir çene cerrahisi uzmanını yada bir üniversite hastanesinde de muayene olmanızı öneririm..

Aslıhan

Ben su an Ortodonti tedavisi goruyorum. Tellerim yakın bir zamanda çıkacak fakat bu sırada sol alttan 20 lik diş ağrı yapmaya başladı, çenem ve neredeyse bütün sol tarafım ağrıyor. Çene yapim dar olduğu için tellerden dolayi sıkışir mi dis Ve röntgen çekilmez mi?

Uzman doktor

Aslıhan hanım 20 lik dişinizin bir an evvel alınması gerekiyor. Bu durum hem ağrılara, iltihaplanmaya hemde ortodonti tedavisinin bozulmasına neden olabilir.

bogazım

Hocam iki gündür20lik dişimle beraber bogazım da agrıyor. Zor yutkunuyorum bişey yiyip içemiyorum ne yapmalıyım

Uzman doktor

Bir iltihaplanma olabilir. Muayene olunuz.

meryem

Merhaba Benm 20 lik disin sol ustten cikiyor ve agro yok fakat disim yanagima dogru cikiyo ne yapmalıyim

Uzman doktor

Meryem hanım eğer 20 lik dişiniz size rahatsızlık veriyorsa bu dişinizin alınması gerekmektedir. Bir diş hekimine başvurarak aldırabilirsiniz.

hill

Hocam merhaba 23 yasindayim sag alt cenemdeki 20lik disim 3 bucuk yildir cikma cabasinda ilk zamanlar cok fazla bbir rahatsizlik vermedi fakat son günlerde Durum fena ustelik birde cocuklugumdan beri cene kemigiMde kayma durumu sozkonusuu iki durum ayni anda oldugu icin agzimi 1 cm bile acamiyorum konusamiyorum ve agrisina dayanamiyorum bu durjmda ne yapmali ? Operasyon gecirsem iyilesme sureci ortalama nedir simdiden tesekkurler

rabia

Hocam merhaba ben 3 hafta önce alt ceneden 2 tane 20lik dis ameliyatı oldum üst ceneden de 2 tane daha var sağ yaraftakinde bi ağrı yok ama sol taraftaki şiş ve ucu cikmamis ama bana hem ağrı yapıyor beni rahatsız ediyor doktor seni rahatsız etmiyorsa almanıza gerek yök demişti ama suan felaket baskı ve ağrı yapıyor 3 hafta sonra kontrol var gittiğimde aldırmam gerekirmi bana acil yardimci olurmusunuz lütfen teşekkür ederim

güler

hocam. 15 yaşındayım 20 lik dişimin orda diş çıkıyor yani ucu cıkmıs bu yirmilik dişmidir ve garip bi agrısı var

Uzman doktor

Güler bu kadar erken yaşta çıkmaması gerekir. Kontrol edilmeli.

Merhaba benim şu tip bir sıkıntım oldu yirmilik dişimin oldugu boylede şişme iltihap meydana geldiğinde su veya herhangi bir şeyler oraya sert bir şekilde dokundugunda bir anda bir acı oluyor ağrı değil geçtiğimiz günllerde başıma şöyle bir şey geldi spor salonunda egzersiz yaparken set arasında su içerken suyu agzıma aldıgımda sağ üst dişimde yirmilik dişimin ordaki diş etinde iltihap varmış ve ben ani bir acıyla diş etimin iltihaplı oldugunu hissettim ve bu acı gelir gelmez kalp ritmim hızlı bir şekilde artış gösterdi ve ardından ışıklar parlamaya başladı kendimi kötü hissettim sporu bıraktım daha sonra da bir tansiyon duşmesi gibi halsizlik oldu ve yaklasık 1 saate kadar surdu sonra yavaş yavaş düştü . dişçiye gittiğimde ise bana diş etinde ki sinir ucundan dolayı kalp çarpıntısı panik atak tarzı bir şey oldugunu söyledi ne kadar doğru ne kadar yanlış internette hiç bir bilgi bulamadım 7 kafa çiftinden dolayı gibi bir şeyler söylemişti .

Uzman doktor

Serdar bey iltihabın etkisi bu tür duruma neden olabilir. Doktorunuz bu konuda sizlere gerekli bilgilendirmeyi yapmış 20 lik dişinizin alınması ve iltihaplı bölgeninde tedavi edilmesi gereklidir. Bu konuda geciktirmeyiniz.

çiğdem

Hocam ben dün iki 20 lik dişimi birden cerrahi yöntemle aldırdım ağzını nerdeyse açamıyorum ve yüzüm şiş ne yaparsam iner bu şişlik

Kerim K.

Merhabalar hocam, 20 dişimin içi oyulmuştu, devlet hastanesine dolgu yaptırmaya gittim. Doktor bu dişe kolay kolay hiçbir doktorun dolgu yapmayacağını söyleyip seni rahatsız ettiğinde çektirirsin dedi. Bende hazır gitmişken o zaman simdi çekin deyip çektirdim. İyi mi ettim bilemiyorum ama aklımda çok feci soru işaretleri kaldı doktorla ilgili. Birde sağ taraftaki 20 dişime yapılan dolguyu yenilettirdim aynı doktora, şuanda dolgu yukarıda ve dolayısıyla dişlerimin hepsi birbirine kavuşmuyor. Acaba düzelir mi yoksa tekrar hastaneye gitmeli miyim ? Hocam sorularımı cevaplarsanız çok sevinirim.

nurdan

Hocam ben Yirmilik disimi Çektirelim 1sene olmadı aynı yerde tekrar cıktı normalmi?ilk dis kontrolünde antibiyoduk vermeden dişim çekildi ve 15gün boyunca ağrı ve şişlik çektim

Uzman doktor

Nurdan hanım aynı yerde 0 lik diş çıkamaz. Siz bölgeleri muhtemelen karıştırıyorsunuz. Eğer çıkan bu 20 lik dişinizde problemli ise alınması gerekiyor.

Ayşe

Merhaba uzman doktor 20 lik dişlerim çıkıyor sağ göz altımda elmacık kemiğim şiş ağrıyor ara sırada yanıyor sizce 20lik diş olabailirmi

gizem

merhaba 17 yaşındayım 20 lik dişim sağ ve sol altta yarısı çıktı.sağ alt taraftaki dişim yamuk bir şekilde çıkmış. 3-4 gündür başımın sağ tarafında,sağ kulağımda ağrı var.genel bir diş hekiminemi gitmeliyim.

meryem

hocam eşim yirmilik dişini çektırdi doktor yalnışlıkla damarı kesmiş cok kanama oldu dikti ilerde sorun yaratırmı

YASİN

kolay gelsin iyi çalışmalar işlkerden dolayı doktora pek gidemiyorum o yüzden size tanışmak istedim yardımcı olabilirseniz sevinirim.20 lik dişim çıkmaya başladı bu dişten kök hücre tedavisi için gerekli tıbbı yeterlilik sağlanabilir mi kök hücre tedavisinde sadece süt dişinden mi alınır birde kök hücre tedavisi ne kadar olabilir.ön dişlerimde şekil bozukluğu var kök hücre tedavisini ön dişlerime yaptıra bilirmiyim.

MERVE

Merhaba. Benim sol alt 20lik dişim 7 numara olarak çıktı. doktor dişime kanal tedavisi yaptı. şimdi de dolgumu yaptı ama diş eti iltihabım geçmedi ve hala ağrı yapıyor. doktorum kanal tedavisi yaptıktan sonra 3 güne ağrısı geçer dedi. Eğer dişimin ağrısı ve dişimde ki iltihap geçmesse 20lik dişimi aldırayım mı ? Ağrıya dayanamıyorum. hayattan soğudum.

MERVE

Merhaba. benim sol alt 20lik dişim 7 numara olarak çıkmış. doktor dişime kanal tedavisi yaptı. Şimdi de dolgumu yaptı ama diş eti iltihabım geçmedi ve hala ağrı yapıyor. doktorum kanal tedavisi yaptıktan sonra 3 günde ağrısı geçer dedi. eğer dişimin ağrı ve diş eti iltihabım geçmezse 20lik dişimi aldırayım mı? ağrıya dayanamıyorum. dişime baskı uyguladığım anda ağrıyor.dayanacak gücüm kalmadı. cevabınızı bekliyorum.

Özge

Merhaba 3 gün önce 4 tane yirmilik dişimi Gömülü diş operasyonu ile aldırdım ancak benim alt ön dişlerim sızlıyor sizce normal mi?

demet

Meraba Hocam ben 34 yaşındayım 20 lik dişlerim çıkalı çok oldu fakat çene bölümümde ağrılar başladı 20lik dişin baskı yaptığını düşünüyordum ama dişimin yan bir şekilde ağzın içine doğru çıktığını farkettim. bunun bana bir zararı olur mu çektirmem gerekir mi bilgi verirseniz sevinirim.

fatih

Yirmilik diş çekimi fiyatlarınız ne kadar bilgi alabilirmiyim.?

zeynep

17yasindayim sag alttaki dun yirmilik disimin diger disleri ittigini farkettim ve hemen doktora gittim rontgen cektirdi ve cekilmesi gerek dedi ve cektirdim ve rontgende diger dislerininde cikmaya cok yakin oldugu gozukuyordu haftaya gel dedi ama haftaya sinavlarim basliycak ve o agriyi cekmek istemiyorum ama diger disleri itebilecegimide soyledi kesim bir hafta sonra mi cikar nekadar dogru bu ?

dilan

Merhaa hocam,ben 17 yaşındayim ve bir kaç ay önce 20 lik dişlerim çıkmaya başladi geçen hafta sağ alt 20 lik dişim yamuk çıktı ,yarısı altta duruyo ve dişim parça parça kırıldı ve ağrım var sizce nasil bi tedavi uygulanir

Nihat

Hocam merhaba 20 lik dişim ağrı yapıp iltihap yamıştı pazar günü yani 3 gun once pazartesi gunu doktora gittiğimde film çektir dedi çektirdikten sonr baktı ve 20 lik dişinde sorun yok yanındaki dişini çekicez dedi ve çekti ilaçları kullanmaya devam ettikten sonra ağr falan olmaz dimi bundan sonra yada neler yapmam gerekir ? Teşekkür ederim…

serkan

20 lık dişimde küçük bir siyahlık vardı.Ağrı ve iltihaplanma yok.Dolgu için doktora gittim.Doktor dolguya gerek olmadığını çürüdüğünde çekebileceğini söyledi.Ne yapmalıyım.

salih

bu 20 lik dişler boğaz ağrısı yaparmı hocam ve ne kadar sürer çıkma süresi. diş değil ağrıyan sadece boğazım 🙁

ecem

Merhaba hocam 3 sene tel tedavisi gördüm doktorum bu yaz 20lik dişlerini aldır dedi şu anda sol üstteki 20lik dişim çıkıyor dislerimin yapısını bozar mı hemen aldırmali mıyım

gözde

Merhaba hocam,
Yklaşık 5-6 ay önce şiddetli ağrı olması sebebiyle sol çenedeki alt üst 2 adet 20 lik dişlerimi aldırdım alt kısımdaki gömülü diş olduğu için dikiş atıldı.Şimdi tekrar sağ taraftakilerin çıktığından şüpheleniyorum aynı şikayet belirtilerim başladı çenede ağrı dişetinde şişkinlik kanama kulak ve bademciklerde ağrı var acaba bir süre beklesem bu sefer kendiliğinden çıkabilir mi yoksa bir an önce diş hekimine mi başvurmalıyım.

Uzman doktor

Dilerseniz bir diş hekimine başvurabilirsiniz.

Gamze

Hocam 4 aylik hamileyim 20lik disim cikiyor 4/3 u var ama felaket agri yapiyor ne yapicam bilmiyorum ne yapmaliyim cok agrim var

Uzman doktor

Gamze hanım bu ağrılara şu aşamada katlanmak zorundasınız.. Şu dönemde yapılacak herhangi bir işlem yoktur.

ümo

selamlar hocam
benim 20 lik dişlerimde sorun wardı 3 tanesını aldırdım bı tane kaldı onuda aldırıcam yalnız bu dıs yüzünden çenem bozulmus sanırım 🙁 kıt kıt ses qelıyor napmam lazm mecburen aldırcam ama nasıl alcaklar üstteki dişi ben ağzımıda acamıyorum 🙁 bi fikir verın nolur pskolejım bozuldu bu kıtlama yüzünden

Uzman doktor

ümo ben size bir çene cerrahisi uzmanına danışmanızı öneriyorum. Ayrıca alınacak 20 lik dişiniz içinde doktorunuz size fikir verecektir. Önce kontrol edilmesi gereklidir.

ümo

cene cerrahısıne sordum ömür boyu byle bununla yasıycaksın ddı 🙁 ama bazı doktorlarda dişlerin saqlıklıysa sorun olmamaası qerekıyor dıo …20 lik dişi kontrol ettırdım ama üst solda olduqu ıcın cenemıde zorlamak ıstemedqm ıcın aqzımı nasıl acıcam nasıl çekcekler ya ceneme zarar werırlerse:( öyle bsy olmaz dmı hocam cvp ıcın tskurler

Uzman doktor

Bir çene cerrahisine mutlaka muayene olmalısınız. Kontroller sonrasında net bir cevap verilebilir.

ece

merhabalar,
ben ortodonti tedavisi görüyorum 1 yıl süredir ve 1 hafta sonra çıkacak. dişlerimin bozulmaması için doktoruma 30 lik dişlerim çıkacak mı diye sorduğum da kendisi röntgen istedi baktık ve kökünün bu zamana kadar çıkmadıysa bundan sonra çıkmasının mümkün olmadığını söyledi. ben 30 lu yaşlara gelince süpriz olarak çıkmaz mı diye sorduğumda kök olmadığı için çıkmayacak dedi ve bunun bazen olabildiğini söyledi ama emin değilim, size sorup öğrenmek istedim, yanıtlarsanız çok memnun olurum 🙂

ece

merhabalar,
ben ortodonti tedavisi görüyorum 1 yıl süredir ve 1 hafta sonra tellerim çıkacak. dişlerimin bozulmaması için doktoruma 20 lik dişlerim çıkacak mı diye sorduğum da kendisi röntgen istedi baktık ve kökünün bu zamana kadar çıkmadıysa bundan sonra çıkmasının mümkün olmadığını söyledi. ben 30 lu yaşlara gelince süpriz olarak çıkmaz mı diye sorduğumda kök olmadığı için çıkmayacak dedi ve bunun bazen olabildiğini söyledi ama emin değilim, size sorup öğrenmek istedim, yanıtlarsanız çok memnun olurum 🙂

Uzman doktor

Ece hanım bu konuda doktorunuza güvenin röntgen filminizi görmeden birşey söylememiz doğru olmaz.

naim erkış

Öncelikle iyi günler hocam 20 lik dislerim çıkıyor sol alt cenede sol ust cenedede bi curuk dis var ikiside fena halde agri yaptirtiyor 20 lik disim daha cikmadi cikmadan aldirtsam olur mu

Uzman doktor

Çıkmsını beklemelisiniz Naim bey

Efecan

Merhabalar,iyi günler. Ben 12 Yaşındayım Ve Sağ Alt Bölümde 20’lik Dişlerimin Çıktığını Fark Ettim. B 20’lik Diş Çıkarken Acı Ve Sorun Olşturuyor Mu? Annem Ordaki Dişetinin Patlayıp Çıkacağını Söyledi. Bu An Sırasında Acı Çekecek Miyim? Şu An Fazla Ağrım Yok. Ağrı Kesici Olarak Majezik Kullanıyorum. Asitli İçeceklerden Uzak Duruyorum. Dişimi Her Zaman Fırçalıyorum. Doğru Mu Yapıyorum Sizce. Acil Olarak Cevaplarsanız Sevinirim. 🙂

Kübra

Meraba, ben 16 yaşındayım ortodontik tedavi görücektim ve ortodontistim bana bu tedavi uygulansada uygulanmasada alt çenemdeki 20 lik dişlerime çenemde yer olmadığını çektirmem gerektiğini söyledi ankarada özel bi yer ameliyat ile 10 dakikada alında 2. Gün şişti şuan 6. Gün şişlik yok fakat kulağıma doğru kemik ağrı yapıyor. Ayrıca dikişleri alıcaz galan demedi 9 unda diğeri alınıcak. Bu ağrı acı normal mi

aycan

merhabalar hocam
ben gecenlerde dıs doktoruna qıttım dişlerin gayet temız qözüküyor dedı muayenemı oldum tmm dedım cıktım. 15-20 qün sonra üst arka dişlerimde hafıften siyahlaşmalar oluşmaya başladı.iğne ucu kadar lekeler oluşmaya başladı buda benı korkutuyor. hanqı macunu kullanmamı önerırsınz yada ne yapmamı?? teşekkürler

aycan

merhabalar hocam
ben gecenlerde dıs doktoruna qıttım dişlerin gayet temız qözüküyor dedı muayenemı oldum tmm dedım cıktım. 15-20 qün sonra üst ön dişlerimin arkasında hafıften siyahlaşmalar oluşmaya başladı.iğne ucu kadar lekeler oluşmaya başladı buda benı korkutuyor. hanqı macunu kullanmamı önerırsınz yada ne yapmamı?? teşekkürler

buse

merhaba 20 lik dişim çıkarken ağrı filan hissetmedim 4 5 ay oldu çıkalı iki gündür yanağımı kesmeye başladı şu an sağ yanağım baya kırmızı dünden beri katı birşey yiyemiyorum ağzımı açamıyorum faranjitte var bende bi anda boğazım da ağrımaya ve kızarmaya başladı doktora gitmek istemedim ama gitmeliyim sanırım değil mi

Uzman doktor

Buse hanım bu tür durumlarda 20 lik dişinizin çekilmesi gerekmektedir. Bir diş hekimine başvurmanızı öneriyorum.

Merhaba hocam.Ben 16 yaşındayım gittiğim hastanede bir doktor dişine ortodonti tedavisi yapılması gerekir ama ortodonti yapılmadan önce 20 lik dişlerinin çekilmesi gerek dedi.Sizce ortodonti tedavisinden önce 20lik dişlerimin çekilmesine gerek var mı? Çekilmezse olur mu?(ne olur)

Esra1440

Hocam sağ alt ve üst yirmilik dislerim cikiyor ama doktor bunu kendisinin alamayacagini cerrahi islem uygulanmasi gerektigini soyluyor.Korkularim var , islem sirasinda canim cok yanar mi ve cene kemigimde kirilma meydana gelir mi ?cene yapim dar.

cagan

sol ust çenemin arkalarında sislik var acaba 20 lik dis olabilirmi yas 16

nesli

merhaba hocam. Benim sol alttaki 20 lik dişim çıkmaya başladı uzun zamandır ağrısı vardı fakat görünmüyordu. bugün görünmeye başladı yarısından da küçük bir kısmı çıktı ağrı yapıyor. hemen yanındaki kısmı da iltihap oldu. ne yapmalıyım? kendiliğinden devamı çıkar mı yoksa tedavi gerekli midir? Teşekkürler.

cagan

hocam sol ust cenemın arkalarında sıslık var acaba 20 lik dis belırtılerımı yaklaşık 2 haftatır var yasım 16

Tuğba

Normal cekim yapilarak üst 20lik disimi cektirdim bugun hocam ancak disi cikartirken kökün biri kirilip icerde kaldi. İki doktor 2saat boyunca cesitli aletler deneyerek ugrastilar ama kök yerinden bile kimildamadi. En sonunda yapcak bisey yok diyerek dikisle kapattilar. İlerde agri olursa operasyon olur dediler. Kalan parcanin büyük oldugunu soylediler. Simdi korkuyorum ne yapmam lazim acaba enfeksiyon olusturup bulundugu yere zarar verir mi? Cevabiniz icin simdiden tesekkurler.

gulcin

Doktor bey merhaba.
tam 4 adet 20lik disim çıktı fakat yeni cikan bu dişler yanagima dogru yamuk kaldi. Tabi arada kalan yanak kısmını isirmaktan çok kötü oldu yemek yerken yanaklarimida cigniyorum canim cok aciyor. Ve yanak kismim dişe de baski yapıyor. Ne yapabilirim?

eda

20 lik disim yarim cikti ve curuk cekimi nasil olur normal mi cerrahi mi

SEVDA

merhaba,

ben 33 yaşındayım ve üst çenemin iki tarafında da yirmilik dişlerim var. fakat gömülü olarak duruyorlar ancak film çektirdiğimde gördüm. sağ tarafım değilde sol tarafımda baskılı ağrılarım oluyo gözümün üstüne vuruyo ağrı. ama böyle acı hisli bir ağrı değil. baskı yapar gibi yüzümün sol tarafı zaman zaman hiç geçmeyen ağrı ile dolaşıyorum.Sol çenemde de bazen cıtlama oluyo çenem takılıyo biryere sanki acayip bir sesle çıtlatıyorum. sizce ne yapmalıyım. dahiliyeye göz doktoruna ve kulak doktoruna gittim herhangi biyerimde sıkıntı yok. ama sol kulağım tıkanıyor, sol gözüm ağrıyor sol sinüslerim dolu gibi yirmilik dişten mı oluyordur sizce.

ozfuldem

Benim 20 lik dislerim cikali beş altı yil oluyor. 26 yasindayim.biraz yana doğru eğik ciktilar.diger dislerimle ayni sirada degil.bu dislerimle ilgili hic bir sıkıntım yoktu simdiye kadar. Fakat kaplama yaptırdığım bir disim agrimaya baslayinca doktora gittim. Doktor da yirmilik disler bu kaplama ya baski yapıyor o yüzden ağrıyi kaplamada hhissediyorsun dedi.bu yirmilik leri cekelim bunlar senin zamanla dislerini carpiklastirir dedi. Cektirmeli miyim acaba

Elif

20 lik diş her insanda 4 tane kesin çıkar mı yoksa 2 tane de çıkıp bitebilir mi

recep ülgen

diş eti içine gömülü yirmi yaş dişim var . çekilmesi gerekir mi. çok ağrı var sağ üst çenemde ama neden kaynaklandığını bilmiyorum.

Elif Tepeören

merhaba, benim ön üç dişime daha önce kanal tedavisi yapılmıştı. zamanla karardı beyazlatma yapıldı, beyazlatmanın ardından üç yıl geçti tekrar beyazlatma yapıldı. Ama bu sefer ilkinin aksine sızı ve zonklama hissettim doktorum bunun ilacın etkisiyle olduğunu ve ilacı aldıktan sonra geçeceğini söyledi. İlacı aldı geçici dolgu yaptı. Lakin sanki dişimin içinde bi sey varmış da diş etime baskı yapıyomuş gibi hissediyorum. Diş etimde herhangi şişlik veya kızarma yok. Dilimle dolguma bastırdığımda da aynı baskıyı hissediyorum neden acaba?

Doktor Bey. Dislerimin En Arkasında Diş Çıkıyo 20 lik Diş Olmasından Şüpheliyim 20lik Diş Çıksa Bi Zararı Olurmu. ?

12 Yaşındayım Bu Arada

ayla

Mrb. Benim15 yaşim var.
on boyuk dislerim cikti ama aralarindaki 2 diş cikmadi bundan sonra çika bilirmi.
lutfen cvp verin

Azra

Merhabalar,

16 Yaşındayım ama yirmilik dişlerimden üstlerdeki iki tanesi yarıya kadar çıktı alt çenemde yer olmadığı için almak gerekli dediler. Şuan bir operasyon geçirmedim ama alttaki yirmilik dişim zorlamaya başladı çıkmaya çalışıyor sanırım diş etim şişti ve su toplamış gibi bir hissiyat var. 20lik diş çekimlerinde anestezi genel midir yoksa lokal mi ? İsteğe bağlı mıdır ?

Teşekkürler.

Ceren

Hocam merhaba 20 yaşındayım, 5 seneden beri 20 yaş dişlerimle ilgili problem yaşıyorum aldırmam gerekli sürekli erteliyorum en son 20 yaş dişimin çıktığı sağ alt taraf iltihaplandi antibiyotik kullandıktan sonra doktoruma gittim dişim sol tarafa doğru gömülü baskı yapıyor ve kök kısmı kanallara sinire çok yakınmış riskini söyledi dudakta kalıcı ya da geçici uyuşma olabilir dedi bunun dışında ne riski var ve aldırmasam zararı olur mu? Şimdiden teşekkür ederim

Gökçenaz Uysal

Ben 14 yaşındayım ve 20lik diş olduğunu düşündüğüm bir diş çıkıyor sağ üst en arka tarafta benim endişem şu benim diş tellerim takılıyor ama adım adım takılıyor çünkü derin kapanış isimli bir çene bozukluğum var bu dişin çıkması beni olumsuz etkiler mi?

Sevgi

Merhaba benim sol üst çenemde 20lik dişim çıktı ve diş teli takmam gerekiyor acaba diş teli takamdan önce 20lik dişimi çektirmem gerekir mi diş teli takmama bi zararı olur mu?

Uzman doktor

Sevgi hanım bu duruma ortodonti doktoru muayene sonrasında karar verecektir. Öncelikli olarak muayene olmanız gerekmektedir.

Özge

Merhabalar ben 24 yaşındayım ve 20lik sağ alt dişim tekrar harekete geçti şu anda dişetim şiş durumda ve problemse diş etimin şiş olan kısmında mor siyah gibi bit lekenin olması. Bana yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler…

Uzman doktor

Özge hanım bir iltihaplanma oluşmuş bir an evvel diş hekiminize başvurarak tedavinize başlamalısınız.

halit

hocam merhaba ben 46 yaşımdayım yeni farkettim alt çene 2 tarafta en son dişim 3-4 mm yükselmiş bunun sebebi 20 lik diştir büyük ihtimalle 10 yıl önce üsttede aynı sorunu yapınca çektirmiştim ama alt çenede 20 lik gözükmüyor gömülü vaziyette

şeyma

Merhaba.benim 20 lik dişlerimin çekilmesi gerekiyor ama hap içemiyorum ve bu yüzden de hala çektiremedim.bunun yerine antibiyotik ve ağrı kesici iğne olsam olur mu ??

Mehmed

Üst 20 liklerim cıktı ancak alttakiler gömük
Sizce alttakileri çektirmeli miyim?
Birde benim 1köpek dişim ve 1 ve 2 nolu diş bölgesinde 2 süperminorer dis var bunlar ilerde sıkıntı olut mu?

Ahmet Rasim

Hocam tellerim çıktıktan yaklasık 1 sene sonra sag alt 20lik disimin onundeki dis çok az bozuldu.Doktorum 2 20lik disiminde alınması gerektigini soyledi.Fakat 20 lik dıslerım çok duzgun ve güzel bir şekilde çıktı.Ben tel çıktıktan sonra sag 20lik disim çıkmaya devam ettıgı için cok az onundeki disi bozdugunu dusunuyorum ve düzgün olan 20lik dislerimi aldırmak istemiyorum.Siz ne düsünürsünüz ?

Uzman doktor

Ahmet bey eğer doktorunuz alınması gerektiğini söylüyorsa doktorunuzu dinlemenizde fayda vardır. Son karar sizin.. Geçmiş olsun

Gülin

Merhaba,
20 yaş dişlerimin 4’ü de gömük durumda. Doktoruma danıştığımda 4’ünün de sinirlere çok yakın olduğunu söyledi. Şimdi yüzüme, burnuma, yanaklarıma, zaman zaman da kulağıma ve çeneme vuran bir uyuşukluk söz konusu. Bu normal mi bilemedim, danışmak istedim. Ayrıca ağzımın içinde pamukçuk dediğimiz yaralardan çıkıyor. Operasyonu hızlandırmalı mıyım? Teşekkürler.

Uzman doktor

Gülin hanım bir çene cerrahisinin tedavisi şart en iyi ve en doğru yanıtı doktorunuz size muayene sonrasında verecektir. Uyuşuklukların nedeni nedirmuayene sonrasında anlaşılır.

MEMİŞ

Hocam 20 lik dişimi çektirdim 8 ay önce san ki tekrar yerine çıkacakmış gibi agrıyor neden acaba

Uzman doktor

Memiş başka bir bölgede 20 lik dişiniz çıkıyor olabilir aynı yer olmayabilir.

seda

merhaba hocam gece dişimin ağrısı ile uyandım doktora gittiğimde 20 lik veya dolgulu dişimden kaynaklanabileceğini söyledi diğer gün ise ağzımı rahatça açamadığımı farkettim ağrı kesici ve antibiyotik almama rağmen hala çenemde kısıtlama var yemeğimi rahat yiyemiyorum önemli bir durum olabilir mi? teşekkürler

Uzman doktor

Seda hanım 20 lik dişinizden kaynaklanıyor olabilir. Röntgen filmi ile ile detaylı bakılması lazım. Eğer ağrılarınız ve kasılmalar devam ederse doktorunuza başvurunuz.

Burcu

Merhaba
Ben 2 aydır dis teli takiyorum.dun sağ ust cenemde 20 lik disin çıktığını farettim tel takdigim icin ne yapmaliyim olumsuz yönde etkiler mi?

Uzman doktor

Burcu hanım 20 lik dişler yapılan ortodonti tedavisini bozabilir. Mutlaka ortodonti uzmanına danışmalısınız. Gerekiyorsa çekilecektir.

mehdi

sitem yok bi kurmak pahalıdır doktor bi böcek 1.5 yıl önce dudagımı ısırdı zehirlendim sandım içim geçti gittim böcek allerjisi ignesi vurdum alt cenede 6 dişim tek var onlarda doktora gittim düşecek dedi o böcek ısırdıktan sonra damagım düzdü şimdi damagın üstünde el vurdugumda parmagımı yavaş yavaş kekinleşip damaktak,i dişi diyorum ve sonrra yanındaki sonra karşıdaki kürsü dişi belirginleşiyor eskiden bastırınca elimi damaga agrı sivrilik yoktu şimdi bastırıyorum agrı hissediyorum 2 yıla yakın zaman geçti tam implant yapacaktım o böcegi saklamıştım diş çıkınca size verecektim patent alacaktık herkese diş çıkaraktık bizim kızla baldız atmış başkasına yok yani kımıl diyorlar ben türkan böcegi diyorum benim bir sorum var diş çıkmaya yakın damaktaki şişlik iki taraftamı olur yoksa tek tarafta mı benim dişetimde aynı degil sagdaki diş etim incedir soldaki diş etim kalındır sag taraftaki dişler yanak tarafından şişmiş soltaraftaki damaktakide dil tarafından şiişmiş

Uzman doktor

Geçmiş olsun

kevser

Benim ki 12 yasinda UCI gorunmeye basladi. Endiselenmem gerekir mi?

kevser

•Hocam ben 12 yaşıma daha yeni girdim.
•Ve de 20’lik dişim çıkmaya başladı. •Endişelenmem gerekir mi? •Lütfen elinizden gelebildiğince hızlı cevap verirseniz memnun olurum•••

…•••°°°

Merve

Iyi gunler doktor bey. 1 ay önce 3 tane 20lik diş aldırdım. Asıl ağrı yapan dişim sağ alt dişimdi fakat bana zoru olmayan 3 dişimi aldılar ağrı yapan sağ alt dişin üstünde ki dişetini aldılar sadece ağrısı geçer dediler ama geçmedi hala ağrı kulağıma kadar vuruyor. Bir de bugün fark ettim sağ tarafımda gözümün altı hafif şişmiş ve bazen diğer alınan dişlerin de yeri ağırıyor bunu nedeni nedir?
Ağrı yapan sağ alt dişim biraz çıkmış durumda doktora gitmeli miyim? Çekim yaparlarsa cerrahi yöntem mi olur yoksa normal çekim mi?

burak

selam..hocam ben 18 yaşındayım benim iki tane dişlerimin arkasında heralde yirmilik dişlerim çıkıyor ne yapmalıyım…

Uzman doktor

Burak Bey düzenli olarak Diş Hekimi kontrollerinizi devam etmelisiniz diş hekiminiz diş bakımı konusunda sizi bilgilendirecektir mevcut sorularınızı tedavi önerileri getirecektir

hasan

ben 16 yasıma gun alıcam dis etım bavul gıbı sıstı ve aynada baktıgımda dıs etımde yarık gordum ve agrı yapıyor bu dis cıkar mı?

Uzman doktor

Merhabalar Hasan Bey iltihaplanma söz konusudur bir an evvel bir Diş hekimine başvurarak sorunun çözülmesi için tedavi olmanız gerekiyor

buse

merhaba ben 15 yaşındayım ve yirmilik dişlerim çıkmak üzere sol taraftaki diş yanağıma doğru yamuk bi şekilde çıktı ve sağ tarafataki dişimde çok yamuk değil ama yemek yiyemiyorum sert şeyleri ekmeği bile koparamıyorum sağ arka dişlerimde baskı yapınca acıyo dişlerim acaba bu yamukluk diş teliyle düzelirmi ve dişimin acımasının sebebi nedir ne yapmalıyım

Uzman doktor

Buse Merhabalar öncelikli olarak ağızda mevcut olan ağrıların nedeni araştırılmalıdır daha sonra tedavi seçenekleri son olabilir fakat Öncelikle ağızdaki mevcut sorunlar ele alınmalıdır bunun için bir an evvel bir Diş hekimine başvurarak tedavinize başlamalısınız

20lik

Hocam 17 yaşımdayım bildiğime gore 4 tane 20lik diş çıkıyormuş üstteki 20 lik dişlerin bir kıdmı çıktı sağ alt daki 20 lik dişte çıktı
Ama sol alt da 20lik diş çıkmadı ve yerde yok gibi görünüyor acaba ileri de çıkma ihtimali varmı yada bende 3 tanesi mi çıkacak.
Kolay gelsin

Eda

Merhaba. Ben 22 yaşımdayım 20 lik dişlerimin hepsi çıkıyor fakat sağ alt çenemdeki 1 senedir belli aralıklarla ağrı yapıyor ve diş etim hafif şişiyor. Doktora gittiğimde hepsinin çoğu çıkmış dedi antibiyotik verdi kullan gel bir hafta sonra çekelim dedi ben gitmedim. Aradan 3 ay geçti şimdi yine sağ alt çenemdeki ağrı yapıyor ama şişlik yok. Çıktığı yer ve o taraftaki bademciğim acıyor. Zor yutkunuyorum ve 4 gündür bu şekilde. Çene yapım veya diş yapım bozulur mu ?. İlla çektirmem mi gerekiyor ?

Cemil

Merhaba. 20 yaşındayım sol üstteki dişim 3 ay önce çıkmaya başladı. İlk başlarda hiçbir sorun yoktu ama son 3-4 gündür çok ağrım var. Ağzımı tam açamıyorum çene kemiğim ve damağım çok ağrıyor. Alt çenemde 20lik diş yok sadece üst çenede 2 tane var. Sol taraftaki çıktı sağdaki hiç çıkmadı ne yapmalıyım çektirmeli miyim çünkü çok ağrı var.

Uzman doktor

Cemil Bey merhabalar Cemil Bey yirmilik dişin düştüğünü baskı yaptığından dolayı burada bir ağrı söz konusu 20 lik diş çene kemiği üzerinde kendisine yeterli alanı Açmaya çalışıyor Dilerseniz bir Diş hekimine başvurarak doktorunuzun vereceği ağrı kesici ilaçları kullanabilirsiniz Geçmiş olsun

Mahmut

İyi günler hocam 2 3 gündür sol arka çene kısmında ağrım bar ve 20lik dişimin çıktığını düşünerek doktara gittim. Tam emin değildim yarada olabilir diye düşündüm fakat doktorum bana 20lik dişimin çıktığını söyledi. Yüzde yetmiş kadar çıkmış dedi istersen ameliyatla aldırabilirsin yada çıkmasını bekleyebilirsin diyerek bana ilaç yazdı. Yalnız benimle çok ilgilendiğini düşünmüyorum bu nedenle ne yapmam gerekir ilaçları kullanıp etkisnin olumlu veya olumsuz olduğunu gördükten sonra mı ekstradan bi doktora görünmem gerekir. Teşekkür ederim

Uzman doktor

Mahmutbey doktorların bu konuda yapabileceği bir şey yoktur yapılacak tek şey 20 lik dişin çıkmasını beklenmesidir

Arif

Merhaba. Hocam 22 yaşındayım 2 senedir ağzımı çok açtığımda esnerken gülerken çenem kütlüyor 20 lik dişlerim çıkmış ben hiç ağrı hissetmedim acaba kütlemenin nedeni 20 lik dişler olabilir mi

Uzman doktor

Arif Bey merhabalar Çenenizde bir problem olabilir bir çene cerrahisi uzmanları danışmanızda fayda vardır.

Merhaba. Hocam 22 yaşındayım 2 senedir ağzımı çok açtığımda esnerken gülerken çenem kütlüyor 20 lik dişlerim çıkmış ben hiç ağrı hissetmedim acaba kütlemenin nedeni 20 lik dişler olabilir mi ?

Uzman doktor

Arif ve en kısa zamanda bir çene cerrahisi uzmanına danışmanız ve muayene olmanız gerekmektedir

teşekkürler hocam

Karen

Bende kaç gündür çenemi birbirine bastırınca arka taraflarda bir acı hissediyorum ama parmağımla basınca olmuyor ve sanki azı dişim hafiften kaymış gibi 20 lik diş olabilirmi? 13 yaşındayım ve çenemde 20lik diş için az yer var gibi gözüküyor ne yapmalıyım?

Muzeyyen

Merhaba benım ust yırmılık DISLERImın ıkısıde kırıldı be sag dişim Kulağıma agrı yapmaya basladı korkuyorum ne yapıcam

Fatma

Hocam merhabalar ben yaklaşık 2 ay önce azı dişimden kanal tedavisi oldum ama ağrılarım hız kesmeden 2 ay boyunca devam etti sıcak soğuktan etkilenmiyor lakin akşamları ağrım başlıyor bunun üzerine tekrar doktora gittim kanal tedavisi iyi olduğunu sorun olmadığını söyledi 20 lik dişimin gömülü olduğunu kanal tedavisi olan dişime baskı yapabileceğini söylemesi üzerine cene cerrahından ameliyatla aldırdım ilk 3 gün zorluydu ama 15 gün olmasına ragmen hala akşam başlayan ağrılarım gecmedi 🙁 ve bi açıklama da yapılmıyor sorun ne olabilir?

ebru

Hocam 17 yaşındayım 20 lik dişlerim çıkmaya başladı.gayet sağlıklı bi şekilde çıkıyorlar.ancak birkaç gündür alt çenemdeki yamuk ve diğerlerine göre daha uzun olan ön dişim ağrımaya başladı.kırılmasından korkuyorum. endişeleneceğim bi durum var mı? müdahale gerekli midir?

naz

merhaba hocam 20lik dişim çekildi çekildikten sonra 2 saat tamponu tuttum çıkarttığımda orda oynayan bir et parçası olduğunu farkettim hala duruyor bazen yanağıma yapışır vaziyette bunun sebebi neden olabilir ? normalmidir?

Alperen

17 yaşındayım 20lik dişim çıkıyor ilk başta bir şişti daha sonra hiç bir şey olmadı diş gözüküyor ağrı yapmıyor normal mi bu durum

Gamze

Merhabalar 24 yaşım 20lik dişim yarı gömülü halde dislerim sık yamuk ve cenemde yer olmadığndan 4 yıldır çıkmıyor. Cerrah derin olduğu için çenemin yarilarak alınacagini söyledi çok korkuyorum. Acaba başka bir yol var mi? Tel taktirsam yer acilir mi?

hatice saraçoğlu

kızımın dişine tel takılacaktı fakat doktor henüz daha cıkmamis 4tane 20 lik dişlerinin alınmasını istedi kızım bir aysonra 18 yaşına girecek erken değil mi çekilmesi ve tel taklmasına nasıl bir engel var? tesekkür ederm

Hatice

iyi günler ben 9 ay önce sağ alt ve üst 20 lik dişlerimi çektirmiştim ama şimdi alt tarafta tekrar diş gibi br şey çıkıyor böyle bir durum mümkün mü

Ertan

Hocam 16 yaşındayım 20 lik disin ortasi yarısı çıkmış dilimle ilerlrtsem kopacak gibi oluyor bu nedir ne yapmak gerekri

Nisa

Doktor bey merhaba

Maalesef etrafımdan 20lik dişin çekimiyle ilgili korkunç hikayeler dinlediğim için dişimi cektirmeden yurtdışına geldim. Kendime öyle kızgınımki. Şu anda dişimin ortası oyuk,oyuğun içide çürük. 2gün arayla sıklıkla ağrıyor. Kulağıma kadar hissediyorum ağrıyı. 4ay daha isveçteyim. Bir sürü ağrı kesicim var onlar bitince napcam ben.

Yazınizda ağrı veren ve uzun süre çürük olarak bekletilen dislerin tümör e yol açtığını söylemişsiniz bu da beni iyice endiselendirdi.

Cevap verirseniz çok sevinirim.

Teşekkürler

Derya

13 yaşındayım bugun okulda alt arka dişlerimin ağrıdığını fark ettim hocalar 20 lik dişlerin dedi çookkk ağrıyor ilk günden ne yapmalıyım dişçiye gitmeye korkuyorum daha on üç yaşındayım bu kadar ağrı normal değil
Allah rızası için bişey deyin

Feride

Merhaba hocam benim yirmi yaş dişlerim gömülü bir sekilde cikmis ve doktor ilac verdi kullandim ama devlet hastanesi oldugundan dişin operasyonu icin 1 bucuk ay sonrasina verildi ve enim on dişlerimde sızı var ve ön alt dişim de yamulma olmaya başlamış dişlerim o zamana kadar bozulurmu

Tülay

Merhabalar benim yirmilik dişlerim hiç ağrı yapmadan yarısına kadar çıktı ancak sağ üst taraftakinin diş etinin parçalanıp kalktığını düşünüyorum dilimle bunu anlayabiliyorum bu normal bir durum mu ? İç yanağımı kesmeler de yaptı. Bu durumda ne yapmalıyım?

alim

hocam benim kulaklarımda cınlama var kbb gittim norolojiye gittim bi ton testler yapıldı hatta burnumdan ameliyat oldum ama nafile cınlamam geçmedi nette gördüm 20 lik dişlerden kaynaklanabilir diyo sizce böyle birşey mümkünmü bu tip vaka ile karsilastinizmı ve diş çekildikten sonuçlar olumlu oldumu hacam

Arda

20lik dişler tel takîlmadan ònce çekiliyormu? Benim arkadasimin cekilmisti tel takilmadan once ust 20lik disleri duzgun olduğu halde

Cezmi

Merhaba benim sol üst 20 lik dişim çıkmaya başladı ağrı acı yok ama yanağıma doğru yamuk bir şekilde çıkıyor. Diğer dişlerime bir zararı yok ama sadece dışa doğru biraz yaklaşık 30 derecelik açıyla yamuk.. Bu diş düzeltilebilir mi tel tedavisiyle veya aldırmam gerekir mi?..

BillyDarley

Merhaba 20 yaşındayım üstteki 20 lik dişler çıktı ama alttakiler çıkmadı ama sağ tarafta en arkadaki dişim düz değilde hafif yamuk ve konuşurken arkadaki ete baskı yapıyor acıyor tam olarak soru ne ve ne yapılmalı?

Kristal k.

Merhaba , 14 yasindayim erken ama sağ üst tarafta yirmilik dis cikiyor . her hangi bir dokunmamda sis oldugunu ve aci verdigini hissediyorum . 1haftadir suren agrim icin ne yapabilirim ?

rana

Merhaba hocam ben 20 yaşındayım ve yirmilik dişlerim çok ağrıyor epilepsi hastasıyım 20 lik dişlerimi çektirmelimiyim uyku düzenimi bozdu gece geç uyuyorum sabah erken kalkıyorum ne yapabilirim

rana

20lik dişlerin çekimi
sinüzit ve epilepsiyi tetikler mi

pelin

Merhaba
sag kulagim yaklasik 7 yildir agriyor. Her gun degil fakat ayda iki kez dayanilmaz derecede bir agri. bir yildir da yuzumun yine sag tarafinda uyusma var. Bunlarin nedeni yirmilik dislerimin sinire degiyor olmasi olabilir mi? Eger durum boyleyse cektirilmesi tehlikeli midir? Iki hafta once diger taraftaki yirmilik dislerimi cektirdim ama kulagimin agridigi taraftakileri sinire degiyor olma ihtumalini dusunerek cektirmeye korkuyorum . lutfen bilgi verir misiniz?

pelin

Merhaba,

pelin

Merhaba sag kulagim 7yildir agriyor. Son bir yildir da yine yuzumun sag tarafinda bir uyusma var. Bunun nedeni yirmilik dilerim olabilir mi? Iki hafta once sol tarafimdaki Iki yirmilik disimi de cektirdim. Ama agriyan tarafimdakileri sinire degiyor olma ihtimaline karsin cektirmeye korkuyorum. Sizce tehlikeli olabilir mi ? Lutfen cevap verir misiniz?

Hasan giresun

Selamlar sayin hocam benim 20 lik dis saniyorum ön kopek disinin ustunde cikti önde disari dogru duruyor asagidakine baski yapiyor galiba dis eti kaniyor bazen ama huc agri olmadi 3 yildir boyle bu dis aldirirsam orada damakta gorunen bir bosluk olup gorunus estetigini bozarmi

serife

hocam yirmilik dişlerimi çıkarırken ağrılarım olmadı fakat yan çıkmaları yüzünden çektirdim. son olarak çıkardığım diş aşırı yukarda ama yine ağrılarım olmuyor.Ameliyat der diye korktuğumdan hekime gitmiyorum sizce sorun açar mı??

Kocaeli

Hocam ben bir gun once alt cenedeki gömülü yirmilik dişimin birini çektirdim ama bogazima dogru baya şişlik olustu bu normal mi ne yapmam gerekir gecmesi icin birde ust cenede cikan yirmilik disimi suan rahatsiz etmedigi icin cektirmedim yani o disin suan karsiligi yok bu problem olur mu

Cansu

Mrb 5haftalik hamileyim doktora gittigimde ust 20lik disimin curudugunu soylemisti.fakat simdi alttaki 20lik disiminde ucu cikti ikisinin oldugu yer çenemin agrisindan duramiyorum ilacta icemiyorum hangi dis agri yapiyor olabilir.herhangi bir islem yaptirmam mumkunmu ??

deniz

Merhaba,Birkaç senedir yüzümde bir uyuşma var.Gülerken daha çok hissediyorum.Bazen şiddeti daha fazla olabiliyor.Yüz,beyin,boyun mr ı çektirdim. Boyun mr ımda düzleşme görüldü.Fakat bunların şikayetimi bağlayıcı bir etkisinin olmayacağı söylendi.Sol alt çenemdeki dişlerin en sonunda diş etinde içe doğru bir sivrilme var sivrilen yer sert.Acaba bu sertliğin sebebi yirmilik diş olabilirmi.Herhangi bir ağrı yapmıyor.Ve yüzümdeki uyuşukluğa bu sebep olabilirmi.Cevap verirseniz sevinirim.Teşekkürler…

Ayse

26 yaşındayım…20 lik dişleriminin 4 düde gömülü… herhangi bi ağrım rahatszlığım yok… Bi tanesi çok derindeymiş zor olr dedi doktor korkuyrm almadı.. ama tel tedavisi görücem 20 liklerimi çektrmem şartmı ????

Baran

20 lik dis cekilince yine cikma ihtimali varmi

bz

hocam benim anne karnında yirmilik dişlerimin oluşmadığını söylemişlerdi
ilerleyen kontrollerimde bir tarafın çıkıp diğer tarafın çıkmayacağını söylediler ve dişlerimi istemsizce sıktığımdan plak tedavisi oldum
21 yaşındayım ve çenem sürekli ağrıyor baş ağrılarım oluyor
alt ön dişlerim düzgünken bozulma gördüm ne yapmalıyım ne tadavi uygulanabilir ?

kenan

iyi günler hocam 20 lik dişim çürümeden dolayı kıldı damakla düz oldu son günlerde agrı yapmakta dişi cektirmek zor olurmu.

Elif

Üst çene dislerimin aralarında bosluklar var tel taktırmak istiyorum suan 21 yasındaym ama 20lik dislerim çıkmadı ilerde sorun olurmu yada çıkınca dislerim birlesirmi beklemelimiyim?

Aziz

Merhaba hocam benim 20 lik sol üst diş normal bir şekilde çıktı. bir kaç yıl sonra bu dişim çürüdü ve dolgu yaptırdım. Ama dolgudan sonra dişimde çok ağrı oluyor . Bu dizede 8 adet diş var. Şuan karşısında diş (alt çenede) yok.Ama impilant yaptırıp diş taktıracagım. kanal yapılırmı. Ne yapılabilir teşekkür ederim

Beyza Cay

dişlerinin 4 ude yamuk muş yani çıkmaz dedi doktor.Dislerimin arası açıldı dizinleri bozuldu ameliyat olduktan sonra düzelir mi ?yoksa ayrı bi tedavi mi gerekir

Selin

Iyi gunler 5 sene once 20lik dislerimi cektirdim ama boynumun bi tarafi hafif agri ve o bolgede de zonklayan bi bas agrim oldu disciye gittim ve radyoda bir Yirmillik dis gordu normal mi hocam agri ondan kaynaklanabilirmi fransada yasiyorum ve doktor zanetmiyorum diyor

Samet

Hocam 20 Lik diş agrı sızlama yaptı gömülü dendi çekildi sonrası ilaç falan verilmedi ağrılar hala devam ediyor dayanılmaz noktaya geldi. Çekilen diş bnde kırık şekilde cıkmış içerde kalan kısım mı agrı yapıyor gibi

Gamzeli

Merhaba . Benim dün 20lik dişim çekildi fakat herhangi bir ilaç verilmedi . Hala onun önündeki dillerde ağrım var . Bu normal mi?

ahmet

merhaba hocam bende 3tane 20lik gömülü diş var bunlar çekildikten sonra onların yerine implant yapılmaya gerek varmıdır şimdiden teşekkürler

Sulhiye

Ben ortodonti tedavisi gordum sol yirmilik dısımı cektırmemıstım bu hafta cektırecegım ama alt dıslerımde cok az oynama oldu bu yirmilik diş cekılınce gecer mi acaba?

Fatma

Üst azı dişim irileşti uzadı agrı yapıyo çürük yok ne yapılmalı

şerife

Hocam yirmilik dişim çıkıyor röntgen çektirdim düz çıkıyor hatta yarısı çıktı bile ama yanağımda yara oluşturmuş biraz ağrıyor yataktaki yara geçer mi sizce çektirelim mi doktor ağrırsa çektir demişti

Sevim

Merhaba Hocam. Yaklasik 15 sene once cekilmis sol ust 20lik disin yerine implant uygulanabilir mi?

burak

hocam selam. ben yaklaşık 4 senedir belli aralıklarla şiddetli diş ağrısı cekıyorum 20lik dişimin orada dolgu var. ila. antibiyotik kullanıyorum 2 güne geçiyor yanlız şuan son 2 gündür dişim ağırıyo ve antıbıyotik içtim feci bi şekilde apse yaptı ve kendiliğindn patladı aşırı derece de kan aktı apseden .

Meriç

Merhaba. ben 16 yaşımdayım ve alt 2 yirmilik dişim de çıktı yani gözüküyorlar ama tamamiyle çıkmadılar. Sağdaki 20lik dişim sürekli iltihaplanıyor. Böyle bir durumda alınması şart mıdır? Ve 20 lik dişler alınırsa diş yapısı bozulur diyorlar doğru mu?

Merhaba 6 yil once gömülü 20lik disim flimde gorunmustu simdi ise aci cekmeme rağmen flimde gözükmüyor ve doktorlari inandiramiyorum ne yapmaliyim cikamiyor ve yer yapiyor

poyraz

merhaba. 20 lik diş çekimim tel tedavisi bitip 6 ay damaklık kullandıktan sonra yapıldı fakat bu arada ön dişlerimin eskisi gibi şekli bozuldu. Bu durumun sizce 20 lik dişlerle ilişkisi varmıdır ?

gökhan

Hocam sol alt 20’lik dişimi normal şekilde çektirdim 1 gün oldu kanama ve ağrı durdu ama damakta kızarıklık var yutkununca ağrı yapıyor bir kaç güne geçer mi ?

Fadimenur Akboga

Merhaba ben diş hekimine diş hekimi filim çekti ve 20 lik dişimin gömülü olduğunu söyledi ve antibiyotik ve ağrı kesici gargara verdi bunları 6 gün kullan dedi sonra dişlerin çekilecek dedi benim yüzümün sağ tarafı şiş ve yanakların kızarık bunun nedeni dışımın gömük olmasından kaynaklanırmı ve antibiyotiği 6 gün kullanınca geçermi soruma cevap çabuk verin çünkü şuan çok üzgünüm yüznden dolayı cildiyeciye gittim daha önce verdiği ilaçlar işe yaramadı inşallah antibiyotile geçer şimdiden teşekkür ederim

Fadimenur Akboga

Merhaba

zeynep oz

20 lık dısım cıktı ve cok agrım oluyo doktora gıtmekte ıstemıyrm ne ypsam agrım gecer

Eylül

17 yaşındayım ve 20 lik dişlerim çıkmadı fakat çenede kasılmalar ve esnerken tak gibi sesler çıkıyor dişlerim gayet düzgündü fakat alt çenede ön iki dişim çarpışmaya başladı bu durumda gömülü 20 liklerin çekilmesi mi daha uygun olur yoksa tel tedavisinden sonra mı 20 lik dişlerin çekilmesi daha uygun olur

cansu

ben 13 yaşındayım kopek dişim yani sivri olan disim sallanıyor yan tarafı çıktı çok sallanıyor ve konuşurken bile takılıyor yemek yiyemiyorum çıkar diye korkuyorum ben dişçiye gitme gereği olmadığını düşünüyorum çünkü kendim bir bez veya peçete ile çıkarırsam belki olur diye düşündüm sizce kendim çıkarırsam ağrı veya bir sorun olurmu ?

Merve

Meraba ben yırmilik diş çektirdim 6ay kadar oldu sonradan dişin yeri kabardı diş cıkıyo gıbı dılımı vurdumda sert diş gbi hissediyorum neden acaba sonradan sıkıntı olurmu cevap verırısenız tesekkurler

kullanici

Hocam azı dişim çektirdim
Sizce 20 lik disim çıktığında kendiliğinden önündeki dişi ittirip azı disimin yerini doldururmu lütfen acil cevap verirmisiniz??

Barfi

Hocam Selam. Benim 20 lik alt dişlerim 16 yasında cıkmaya basladı şuan 17 yasındayım hiçbir şekilde hicbirzaman ağrı çekmedim. Bu yılın basında ust 20’liğimde çıktı.Bi haftadır büyümeye başladı baya.Ancak çıkan alt ve üst dişim yanağıma baskı yapıyor bu yüzden iç yanağımda yara oluştu hiç dişimde ağrı yok ama yanağım çok acıyor yemek yiyemiyorum gülemiyorum.Siz ne önerirsiniz? doktor çekecem dedi hepsini.Bu arada çekerse çene yapımda bi değisiklik olurmu sizce yüzüm zayıf görünür mu yani biraz kilolu gösteriyolar beni sanki 😀 bu görüntü hoşuma gitti.Cevaplarsanız çok mutlu olurum şimdiden Teşekkürler

Yaren

Hocam merhaba. 19 yaşındayım 20lik dislerimin gomulu olduğu soylendi . Ara sira birkac gun sureyle agri yapsa da gene olarak bir sıkıntı yaratmiyor. Su an aldirmama gerek var mıdır ?

Eda

14 yaşındayım sanırım 20 dışim cikicak ama iltihap gibi de duruyor agzimi açamiyorum boğazımi ağritiyor ve cok acıyor ne yapmalıyım

weas

13 yaşındayım 20lik yaş dişlerim çıkıyor ağrı yok 🤗

Ebru

Merhaba iyi günler . Benim 20lik dişim çıkarken kulağıma çok agrı yapıyor sakat doktor çekmemek konusunda kararlı sizce ne yapmalıyım

Ulvi

Merhabalar 25 yaşındayım 20 lik dişim çok küçük yaşta çıktı ve korumaya alınması için dolgu yapıldı daha sonra zamanla tekrar çürüme oldu şimdi doktor kanal tedavisi öneriyor anan dişi de kaybedebiliriz diyor orda sadece 20 likten hariç bir azı dişim var kanal tedavisi bu gibi durumlarda be derece başarılıyı olur ve kaç yıl sürer ortalama üsteki diş te desteklediğinden çekme taraftarı değil doktorun yarın cerrahi bir operasyonla kanal tedavisi yapılacak inşallah başarılı olur çünkü dişimin yarısını kaybetmiş durundagım azı dişlerim de komple dolgu var gen yapısından kaynaklı bi problemden dolayı zayıf dişlere sahipmişim görünüşü ve kök kuvvetli ama çok çabuk çürüme yapıyor azıları komple kaybetme ile karşı karşıyayım 25 yaşında psikolojim bozuldu bu yüzden ağız temizliğime çok önem veriyorum ama doktor yapacak bişey YÖK diyor implant tavsiye ediyor ne yapacağımı şaşırdım

Hocam benim 20 lik dişim 1hafta önce şişti doktorun verdiği antibiyotiklerle 1 haftada çıktı ama yarısı içinde çekmemiz lazım dedi şimdilik ağrısı yok ama çektirmem gerekiyormu çok kararsız kaldım

Murat

5 gün önce 2 tane 20 lik disi mi sökdürdüm sol üst ve sag alt olarak sol üst disım cürük oldugu icin rahat sekilde sökuldü ,sağ alt disimde damagin altinda oldugu icin doktorum kesip orayi acdi sokerken de disim kitildi kökü icinde kaldi 5 gún den bu yana sag da sag cenem ve dudagim uyusuyo bu normal mi ne zaman gecer.

Buse

16 yaşındayım çeneme acıtmayan fakat 20 lik dişimin etini kesen darbe yedim dişin köşesi çıktı sadece çenemi oynatınca ağrıyor sıkıntı olur mu?

rozelin

Merhaba hocam. alt dislerimin son köşesinde etim şişmiş acaba 20lik mi çıkacak? çıktıktan sonrada ağrımaya devam eder mi. çektirmek için çıkmasını mi beklicem? teşekkürlerr

Sefa

Merhaba. Alt çene her iki 20 lik dişide çektirdim. Üsttekiler normal çıkmış farkında bile olmadan. Doktorum üstekiler zamanla uzar çünkü alttakileri çektik dedi. Diş uzaması diye bir şey oluyor mu merakımı giderirmisiniz.

Merve Ö

Merhabalar. Dün sol alt çenemde yanağıma doğru büyüyen bir 20 lik dişimi çektirdim. Birazı çıkmıştı birazı da yanağıma doğru yatay içeride duruyordu. Arada bir şişip bana rahatsızlık verdiği için alınması gerekir diye ilk olarak muayene amaçlı gittim ama hemen anestezi uygulayıp normal diş çekimi gibi çekti doktor.
Ancak çekim öncesi hiçbir ilaç kullanmadım. Çekim sonrasında da ilaç, ağrı kesici vs hiçbir şey vermedi. Sadece sigara kullanıyorsan 24 saat içme, sıcak , soğuk şeyler yeme, diş kolay çıktığı için çok ağrı olacağını sanmam geçmiş olsun deyip gönderdi beni. Ama eve gelip anestezi etkisi geçince felaket ağrılarım ve o bölgede yanma oldu. Ağzımın içine baktım böyle o dişin çıktığı yer kocaman oyuk bir yara kanama devam ediyordu ara ara ve içinde beyaz beyaz bişeyler vardı. O beyaz şeyler kök mü acaba tekrar gitsem mi bilmiyorum zaten üniversitenin hastanesine gitmiştim stajer çekti dişimi. Ağrıyı geçirmek için kendim evde olan ağrı kesicileri içip duruyorum. Sizce ne yapmalıyım?

Ali

Merhaba hocam azı dişim kanal tedavisine cevap veremedi ve doktor cektirmemi daha sonra 20lik diş sayesinde oranın dolacağını söyledi dişler yana kayar mı boşu boşuna dişimden olmak istemem daha yaşım 15

Yunusemre

Hocam 5 ay önce şiddetli ağrı olmuştu ve sol taraftan 20 lik dişleri altli ustlü çektirdim fakat saf taraftakileri çaktırmadım ve şimdi bütün dişlerimde ara sıra bi sızlanma oluyor ağrı oluyor özellikle ön dişlerimde aça sağ taraftaki 20 likler baskı mi yapıyor on 2 dişlerden biri diğerinin üstüne çıkmış biraz önceden var mıydı bilmiyorum

Zeynepp

20 lik dişim 15 yaşında çıktı. 20 lik diş çıktıktan sonra boy uzaması durur diye bir söylenti duydum. Doğru mu?

Masalnaz

15 yaşındayım 20 lik dişim çıkıyor . By boyumun uzamasını engeller mi?

Okan

Isparta Süleyman Demirel üniversitesinde 20 lik dişime dolgu önerdiler. Uşak a geldim diş fakültesine onu birde dolgu yapana sor dedi çok zor oluyor dedi ve çekeceğiz dedi. Ne yapmam lazım

avşin

benim alt dişlerimde yirmilik dişerim yüzünden şekil bozukluğu oldu çekmek istediğim halde doktorum gerek olmadığını bu saatten sonra dişlerdeki kaymanın devam etmeyeceğini söyledi.sizce dişi çektirmelimiyim kayma ne zamana kadar devam eder teşekkürler

Merhaba doktor bey, ben 15 yaşındayım üç sene önce okulda düştüm ve önden bur didim içten kırıldı ve doktor disimi kökünden çekti. Üç sene boyunca da didim çıkmadı bende implant yaptırmak istiyorum. Ama bunun için kemik gelişiminin tamamlanması gerekiyormuş, benimde sağ üst ve sol alt yirmilik dişim altı ay önce çıktı . Acaba kemik gelişimiyle bir ilgisi var mı yirmilik dişin? İmplant yaptırabilir miyim?

Sevim GÜRLEDİ

Diş teli kullanıyordum o zamanlar ordotontiye gözüküyordum şimdi telim çıktı 16 yaşındayım 20lik dişimin ufak bir kısmı gözüküyor hangi bölüme gözükücem hastanede? Randevu alıcam hangisine alıcağımı anlamadım

Ali

Merhabalar hocam benim 2 dişim çekilecek sanırım, 20 yaşındayım. Henüz çıkmadı 20 lik dişlerim. O dişler çekilirse 20likler o boşluğu kapatır mi diger dişleri ittirip?

Filiz çalışkan

İyi günler sol üst yirmilik dişinin ön tarafı kırıldı dilimi ve yanağını kestiği için doktora gidip dolgu yaptırmayı düşündüm doktor bana dişinin vurulduğunu çekilebileceğini söyledi bende kabul ettim yanlız dişim çene kemiği ülke kaynaşmış çok zor çıkardı fakat yaninda bir _birbucuk santim kadar çene kemiği de vardı bunun bana bir zararı olur mu korkuyorum acikcasi bana cevap verebilirsiniz sevinirim

Mustafa

hocam merhaba sol üstte 20 lik dişimin bir kısmı cıktı doktor çenende yer var sabret dedi çok ağrı oluyor ne yapmalıyım

Beyza

20 lik dişim çıkmaya çalışıyor,. 3/4 ü çıktı hatta ama iltihap yaptı ve hafif bir ağrısı var hocam . Birde iltihap olduğundan beri 20 lik dişimin iki önündeki diş acayip şekilde sızlıyor ve ağrıyor sanki sallanıyor da ne yapmayalım hocam , bu ağrıyan dişe kanal tedavisi olur mu ve 20 lik dişim çekilmeli mi

Esma

Yüzümün sol alt tarafındaki azı dişimi söktürdüm ve sol yanağım sarktı.Acaba bunun bir ilgisi varmı yüzümün sarkmasıyla alakalı? Ve bununla bir alakası var ise ne yapmam gerek,tedavisi nedir? Şimdiden teşekkür ederim.

Sorunuzu Gönderin
EN ÇOK OKUNAN KONULAR

Diş implant Fiyatları
8078946 kez okundu
Diş eti çekilmesi nasıl durdurulur ?
5678946 kez okundu
Porselen Diş Kaplama Fiyatları
4859032 kez okundu
20 lik Dişler
4309836 kez okundu
Ağız ve diş sağlığının önemi nedir ?
3891269 kez okundu
Protez Diş Fiyatları
2698402 kez okundu
Diş Dolgusu Fiyatları
2457036 kez okundu
Dişlerde Köprü Fiyatları
2238602 kez okundu
Yaprak Porselen Diş Fiyatları
1894583 kez okundu
Lamina Diş Kaplama Fiyatları
1579302 kez okundu
Diş Zirkonyum Fiyatları
1043865 kez okundu
Diş Beyazlatma Fiyatları
936201 kez okundu
Estetik Diş Hekimi
738596 kez okundu
Görünmeyen Diş Teli Fiyatları
573805 kez okundu
Çapraşık Dişlerin Tedavisi
346902 kez okundu
Diş eti çekilmesi nedir ?
246693 kez okundu
Diş Kırılması, Diş Kırığı
164976 kez okundu

SON YORUMLAR

Diş Sallanması
Halide tarafından 1 gün önce
Dilde Çıkan Uçuklar, Dil Yaraları, Ağız Yaraları
Filiz yıldız tarafından 1 gün önce
Diş apsesi, Diş iltihabı, Apseli diş
Mahsun tarafından 1 gün önce
Diş Çürükleri, Diş Çürümesi ve Dişim Çürüdü Tedavisi
Nur Banu tarafından 1 gün önce
Diş apsesi olanların dikkat etmesi gerekenler
Gns tarafından 1 gün önce