Diş Sallanması

dis-sallanması

Türkiye de diş sağlığı nasıl biliniyor ?

Yanlızca Türkiye de bu sorun yok tüm dünya insanlarının %85 inde var olan diş çürümesi insanlığın en sık tedavi beklentisinde oldukları sorunlardan.. Türkiye de yapılan araştırmalara göre ise %20 sinin hiç diş doktoruna gitmediği tespit edilmiş bir gerçektir. Türkiye de yapılan bir diğer istatistik ise 25 – 50 yaşlarındaki insanların ağızlarında % 95 – 98 arasında çürük var. Yapılan bir başka istatistik rakamlarında ise Türkiye de insanların % 20 hiç fırçalamıyor, % 50 arada sırada fırçalıyor, % 30 ise günde 2 – 3 kez fırçalıyor. Bu rakamlar ve istatistikler gösteriyor ki Türk insanı diş sağlığı konusunda bilinçsiz bir şekilde hareket etmekte ve diş hekimi kavramını net olarak algılayamamaktadır.

Diş sağlığının önemi ve dişlerin korunması

İnsanlarımızın diş ve diş sağlığı konusunda kesinlikle bilinçlendirilmeleri gerekmekedir. Özellikle anne ve babalar bu konuda eğitim almalı, çocuklarının süt dişlerinden itibaren onlara diş fırçalama alışkanlığı kazandırmaları gerekmektedir. Aileler özellikle çocuklarının süt dişlerine çok özen göstermeleri gerekmektedir. Bu dişler onların daimi dişlerine öncülük ettiklerinden dolayı bu konu ihmal edilmemelidir. Bebeklerinin süt dişlerinden itibaren bir diş hekimi ile tanışmaları ve onları birer aile bireyi gibi görmeleri diş sağlığı açısından çok önemlidir. Süt dişlerinin bakılmaması, çürümesi ve erken dinemde kaybedilen süt dişleri; dişlerin çarpışık olmasına, çıkan dişlerin zayıf ve hassas bir şekilde çürümeye yatkın olmasına, çocukta konuşma bozukluklarına sebep olabilmektedir.

Süt dişlerinin çabuk çürümesinin nedeni nedir ?

Süt dişleri geçici dişlerdir. Bu dişlerin geçici olması önemini kesinlikle yitirmez. İçerisinde daha fazla organik madde bulunduran süt dişleri, daimi dişlere göre çürümeye daha fazla meyillidir. Süt dişlerinin bir hekim kontrolünde olması ve fissür örtücülerle korunmaları son derece önemlidir. Çocuklarınızı 3 ve 6 aylık diş hekimi kontrollerine götürmeli ve bu durumu onlarda alışkanlık şekline getirmelisiniz.

Yirmi yaş dişleri ileriki yaş aralıklarında çıkar mı ?

Diğer yaşlarda çıkmazlar. 15 yaşından sonra oluşmaya başlayan süt dişleri 20 – 25 yaşlara gelindiğinde çıkmadıklarında gömülü olarak damağın içinde kaldıkları anlaşılır. Gömülü kalan bu dişlere kesinlikle müdahale edilmesi gerekir. Bu dişlere müdahale edilmediklerinde; diğer dişlere baskı uygularlar, diğer dişlerin köküke baskı yaparak bu dişleri zayıf ve korumasız bırakıp daha hızlı bir şekilde çürümelere neden olurlar, dişte hapse yaparak şişmelere ve morarmalara neden olurlar. 20 yaş dişlerinin gömülü kalmasının sebebi ise kendisine çene kemiği üzerinde diğer dişlerin konumu itibari ile gerekli kadar yer bulamamasıdır.

Dişlerin sallanmasının nedenleri nelerdir ?

Dişlerin sallanması ve gevşemesi için bir çok neden olabilir. Bu konu önemli bir konudur. Sallanan dişleriniz yada sallandığını hissettiğiniz dişlerinizi mutlaka diş hekiminize göstermelisiniz. Gösterilmediği ve beklediği taktirde sonuçları gereksiz diş kayıpları ile sonuçlanabilmektedir.

Diş sallanmasına neden olan etkenler nelerdir ?

Periodontal Hastalık nedeniyle diş sallanması

En önemli diş salllanmalarına neden olabilecek hastalıkların başında gelen diş eti problemleri neticesinde birden fazla dişinizi kaybetme ile karşı karşıya kalırsınız. Mutlaka ama mutlaka geçer diye kendi haline bırakılmaması gereken ve diş hekimi tarafından tetkik edilmesi gereken önemli bir durumdur. Sallanan diş tedavileri; dişleriniz ne kadar gevşek olursa olsun kurtarılabilecek tedavilerdir. Diş hekiminiz öncelikli olarak diş ve diş etlerinizi çekecek, gerekli röntgen ve filmler ile diş köklerinizin durumunu inceleyecek, diş etlerinin sağlığını kontrol edecek, diş eti ve diş cebi mesafelerini ölçerek sorunun ne olduğunu tesbit edecektir. Diş hastalıkları gingivitis (erken diş eti hastalığı) ve periodontitis (kemik kaybı ile sonuçlanan ileri düzey diş eti hastalığı) olarak kendini göstermektedir.

Diş eti problemleri nedeniyle sallanan dişlere yapılacak tedaviler;

Kök tesviyesi: Kök ve kök yüzeylerinin oluşan tartarlardan arındırılmasıdır.

Talaşlamak: Gevşek olan dişleri birbirine tutturmak için kullanılan özel maddeler.

Diş eti operasyonları: Diş etlerinin geri çekilerek köklere ulaşıldıktan sonra, kemik ve diş etlerinin yeniden şekillendirilmesi işlemidir.

Uygulanan bu işlemlerle hastaların ilerleyen diş eti hastalıklarında dişlerinin kurtarılması sağlanır.

Dışarıdan gelen darbelerle dişlerin sallanması

Dışarıdan gelebilecek darbeler, kazalar, kavgalar, çarpmalar vb durumlarda diş sallanır ve gevşer. Fakat dişiniz yerinde duruyorsa bir kaç güne kendiliğinden yeniden sağlamlaşır. Diş kendi kendine sağlamlaşır ve ileriki dönemlerde normal bir görünüme kavussada içerisinde bulunan sinirler ve kan damarları zarar görmüş olabilir. Bu ileriki dönemlerde dişin cansızlaşmasına ve ölmesine neden olabilir. Kaybedilme tehlikesinde görülebilecek etkiler ise diş eti apsesi, diş ağrısı, dişte koyulaşmadır. Yaralanmalar sonrasında dişinizin gevşediğini hissederseniz kendiliğinden geçmesini beklemeyin hemen bir diş hekimine başvurun..

Ortodonti tedavilerinden sonra dişlerde sallanmalar

Yapılan çarpıklık diş teli tedavilerinden sonra dişlerde bir gevşeme hissedilebilir. Bu durumda da diş hekiminize gerekli bilgileri vermelisiniz.

Diş hekimi ile ilgili en sık sorulan sorular

Diş Macunu Markaları
Apseli Dişin Tedavisi Klorür
Diş Sallanması
İçten Tel Fiyatları
20 lik diş 30 yaşında çıkar mı ?
Oruçluyken Damak Ölçüsü
Takma Diş Mide Bulantısı
Cerrahi Yöntemle Diş Çekimi
Görünmez Braketler
Dişin İçinde Boşluk
Şiddetli Diş Ağrısı

522 Yorum

Yorum Yaz

zafer

Doktor bey merhabalar benim ön dişlerimde sallanmalar var. Acaba bu konuda ne yapılması gerekir. Lütfen yardım edin. Kendimi çok kötü hissediyorum.

Uzman doktor

Dişlerinizin sallanıp sallanmadığını bir dişhekimi muayenesi ile tespit ettirmeniz gerekir.Normalde sağlıklı dişlerde sallanma olmaz.

sevim

Merhabalar benim dişlerim sallanıyor gittiğim diş hekimim kemik erimesiyle ilgili olabileceğini bir üniversite hastanesine diş eti sağlığı uzmanınagitmemi söyledi bu durum beni oldukça endişelendiriyor zor bir tedavimidir ve maliyeti konusunda bilgilendirebilirmisiniz teşekkürler…..

Uzman doktor

Endişelenmeyin ve diş hekimine gitmeyi ihaml etmeyin. Eğer bu durumu ertelerseniz o zaman endişelenmenizi gerektiren sorunlar ortaya çıkacaktır. Gerekli tedavi ve maliyetler doktorunuz sizi muayene ettikten sonra ortaya çıkacaktır.

annem

Doktor bey merhabalar oğlum 8 yaşına yeni girdi 2 senedir ön dişleri sallanıyordu. Diş hekimine gittik diş hekimi çekilmesi gerektiğini söyledi fakat çocuk dişlerini çektirmedi. Kendisi düssünler diye bekliyorduk. Dişleri yeni düştüler. Çocuğumun dişleri çok dayanıksız ufak dabelerde hemen sallanıyorlar. ne yapılması gerekiyor

Uzman doktor

7 yaşında ön üst 2 dişinin sallanması normal çünkü ön kesici dişlerden değişim başlar, zamanla değişecek dişlerin hepsi sallanmaya başlicak. Yeterli beslenme sağlanıyorsa ve diş fıçalama alışkanlığı varsa ekstra yapılacak birşey yoktur.

gözdenaz

Doktor bey benim ağzımda aft oluştu. bu durum diş etlerime yayılıyor. dişim ise hafif bir şekilde sallanıyor. ne yapılması gerekiyor.

Uzman doktor

Dişinizin sallanması ile aft oluşumu arasında bir bağlantı yok.Aft dediğiniz oluşum aft olmayabilir.Dişiniz gerçekten sallanıyorsa mutlaka diş hekiminize görünün.

Cansu

Merhabalar doktor bey üst yirmilik diş çekiminden önce ön iki dişimde baskı vardı. Cekim sonrasında ön dişlerimde sallanma hissediyorum sizce normal mi?

Uzman doktor

Sizi görmeden bişey söylemem pek doğru olmayacak bu konuda randevu alanız yada diş hekimize giderek dişlerinizi kontrol ettiriniz. Bu normal bir durum değil..

Merhaba doktor bey benim ön dolgulu dişim sallanıyor ve ben implant ten korkuyorum ne yapmam gerek

fuldem

merhaba doktor bey.benim ön dişlerim sallanıyor.kemik yıkımı varmış.üniversite has.gidiyorum.ön dişlerime protez önerdiler .dört tanesi hareketli.bunun tedavisi yokmu?yaşım 40.şimdiden protez kullanmalımıyım?diş etlerim çekilmeye devam ederse protezin bir anlamı olurmu?

seval

merhaba dr bey benım sekız yasında bır kızım var beş aylıkken sut dişlerını çıkarmaya başladışimdi ise kalıcı inin bir tanesi çarpma sonucu sallandı ve çıktı bu diş yeniden cıkarmı?

Uzman doktor

Doktorunuza başvurunuzun röntgen filmi ile sürt dişimi yoksa daimi dişimi olduğu belli olacaktır. Yine röntgen filmi ile çıkan dişin altında diş var mı yok mu bakılabilir.

elif

Benim kesici dişlerim sallanıyor doktorum dişimimn etinine bağlanmadığını söylüyor.

Uzman doktor

Doktorunuzun önerilerine mutlaka uymalısınız.

Elif

Ben 11 yaşındayım.Kesici dişlerim sallanıyor.Ama doktorum dişimn etine daha bağlanmadığını söylüyor .Bu konuda ne yapabilirim?

Elif

Lütfen cevap verir misiniz?En kısa zamanda.

elif

Öneri felen vermediki .

elif

Sadece hassas diş fırçasıyla fırçala dedi zaten ben onu yapıyodum.Bana bir şey demiycek misiniz?

Uzman doktor

Muayene yada tedavi etmeden konu üzerinde yorum yapmak sizi yanlış yönlendirmemize sebep olabilir. Bu konuda tedavinizi gerçekleştirmiş olan doktorunuz size gerekli bilgileri ve önerileri söylemiştir. Yapmanız gereken doğru bir şekilde diş bakımınızı gerçekleştirmeniz. Eğer kendinizi iyi hissetmiyorsanız yada ağrılarınız varsa doktorunuza tekrardan başvurmanızdır.

kübra

Tel taktırdım ve ön dişlerimde sallantı hissediyorum ne yapmalıyım

Uzman doktor

Geçici bir durum doktorunuza danışmanızı öneriyorum..

özlem

Oğlum dişime kafa attı sanki çok hafif sallanıyo gibi me geliyo biraz titizlendim ağrı yok sızlamada yok doktor a gitmeli mi yim

Uzman doktor

Sağlamlaşıcaktır. Dişinizle oynamayın. Tedbir amaçlı ve dişlerinizi göstermek amaçlı diş hekimine gidebilirsiniz.

yasemin

Dolgulu on disim sallaniyo acava dusermi doktora gitmem gerekiyomu

Uzman doktor

Doktorunuza mutlaka gidiniz. Eğer kök zarar görmemisse kurtarılma ihimali olabilir. Yoksa çekilerek yerine kemik yoğunluğuna göre implant uygulaması yapılabilir.

Bahar

Merhaba ben ongün önce ön diş kökümden kis alınması suretiyle ameliyat oldum şuan dişim sallanıyor kurtarılması mümkünmüdür? İyi çalışmalar

Uzman doktor

Muayene olarak dişin durumu kontrol edilmelidir. Diş röntgen filminiz istenebilir. Duruma göre muayeneden sonra bu konu hakkında net bir cevap alabilirsiniz.

ruziye

Merhaba benim kardeşimin ön dişi cok ağrıyor ve sallaniyor ne yapmamiz gerekiyor agridan duramıyor

Uzman doktor

Kardeşiniz kaç yaşında ?

Efecan

Merhaba, öncelikle dişim sallanıyor ve ağrıyor dişimde daha önceden bi dolgu vardı ve ön dişim olduğundan korkuyorum yenisi de çıkmayacağı için oynamamaya çalışıyorum yemek yiyemiyorum sıvı şeyler tüketmeye çalışıyorum ayrıca sağ taraftada biraz ağrı var diş konusunda çok sıkıntı çekiyorum asitsiz içecekler tüketmeye çalışıyorum ve yaşımda 18.

Uzman doktor

Diş hekiminize gittniz mi ? Yapmış olduklarınız doğru fakat diş hekiminize gitmelisiniz.

doğa

merhaba ben 11 yaşındayım ve alt ön sol dişimde sallanma hissdeiyorum bu sallanmayı hissetmeden 2 gün önce rüyamda aynı dişimin düştüğünü gördüm pisikolojik bir durummdudur yoksa mutlaka diş hekimine gitmelimiyim yardımcı olursanız sevinirim.

Uzman doktor

Eğer dişinizin sallandığını hissediyorsanız diş hekimine gitmenizde fayda vardır.

halil

merabalar ön alt kesici disimde cekilme olustu ve bayaa ilerledi simdi sallaniyor tuzla gargara cekilmeyi durdurur mu ? ve sallanmayi onlemek icin ne yapmaliyim ?

Uzman doktor

Öncelikli olarak bir diş hekimine gitmelisiniz. Diş taşlarınızı temizletmeniz gerekir. Çok iyi bir ağız bakımı şarttır. Tuzlu gargara sorununuzu çözmez.

nursel

hocam merhabalar 5 yasında oglumun 2 gun once carpma sonucu alttakı bı sut dişi bıraz sallanıyo duzelırmı acaba ne yapmamız gerekıyo tesekkurler

Uzman doktor

Bir kaç gün içerisinde yeniden sağlamlaşıcaktır. Diş hekiminize de göstermenizde fayda vardır. İhmal etmeyiniz.

Bülent

ön alt dişlerde sallanma bulunmakta . Bu konuda çözüm bulunabilirmi . Daha önce çok sallanıyorud şimdi biraz azaldı

Uzman doktor

Mutlaka diş hekimine gimelisiniz. Diş taşları ile alakalı olabilir.

deniz

benim 2.5 yasinda dusme sonucu on disi sallaniyo ne yapmaliym

Uzman doktor

Diş hekiminizntrol ettirin bir süre sonra kendiliğinde sallanması duracaktır. Bölge ile oynanmasın..

aslı

Merhaba ben 18 yaşındayim ve bir köpek dişim sallaniyor doktora gittigimde sadece dişime bakarak çekilmesi gerektigini söyledi ama ben dişimi kaybetmek istemiyorum ne yapmam gerekiyor

Uzman doktor

Başka bir hekimine daha muayene olunuz. Diş çekilmesi en son olması gereken bir tedavidir.

dany

Benim disimde curuk vardi doktora gittim kanal tedavisi icin randevu verdi ama daha sonra randevuyu ileri almak zorunda kaldım randevu saati gelmeden disim sisti acile gittim antibiyotik verdiler gunde bir defa diye iki defaymis meger yeniden doktora gittim sallaniyo cuma (4 gun sonra) gel cekeriz dedi ama disim sallaniyo ve birsey yiyemiyorum sizce ne yapmaliyim

Uzman doktor

Tedavinizi sürekli erteliyorsunuz. Tedavinizi geciktirmeyiniz. Ayrıca diş bakımı ve diş hekimi kontrollerinizi de ihmal etmeyiniz.

Melek şahin

Doktor bey 14 yaşındaki kızımın neredeyse bütün dişleri sallanıyor daha çok küçük dişlerini kaybetmesi onu kötü etkiler nasıl dişerini sağlamlaştırabilirizz lütfenn yardımm edinn

Uzman doktor

Diş bakımını mutlaka çok iyi bir şekilde yaptırmalısınız. Ayrıca diş hekimine gitmeniz gerekicektir.

Yaren Yıldırım

Merhaba ben 13 yaşındayım .Dişçi korkum var.26 tane dişim var ve 10 tane çürüğüm var. günde 1kere (geceleri)dişlerimi fırçalıyorum.hayatimda hic disciye gitmedim dolgum yok ama 10tane çuruk disim var ve bunu ailem bilmiyor.Fakat agizimin leş gibi koktugunu soyluyorlar. Çürük dis gorunce mutlu oluyorum.herkes agizimin koktuğunu söylüyor.ve bazen disim agriyor sonra geciyor.Ne yapabilirim¿¿¿???¿??¿derste iken sinif benim agiz kokumla doluyor.

Yaren Yıldırım

Merhaba ben 13 yaşındayım .Dişçi korkum var.26 tane dişim var ve 10 tane çürüğüm var. günde 1kere (geceleri)dişlerimi fırçalıyorum.hayatimda hic disciye gitmedim dolgum yok ama 10tane çuruk disim var ve bunu ailem bilmiyor.Fakat agizimin leş gibi koktugunu soyluyorlar. Çürük dis gorunce mutlu oluyorum.herkes agizimin koktuğunu söylüyor.ve bazen disim agriyor sonra geciyor.Ne yapabilirim¿¿¿???¿??¿derste iken sinif benim agiz kokumla doluyor.hocalar bana tuhaf tuhaf bakiyorlar

Yaren Yıldırım

Peki doktor bey sizin hiç çürüğünuz veya dolgunuz var mı? Kac tane

Yaren Yıldırım

Doktor bey bir tavsiyeniz var mi cevap yazmadiniz

Uzman doktor

Çok fazla soru geliyor. Arada kaçırabiliyorum. Lütfen tekrardan sorunuzu iletirmisiniz.

Yaren Yıldırım

Doktor bey ben 13 yaşındayım ve dişçi korkum var.26 tane dişim var ve 10tane çuruk disim var . Hiç dolgum yok .Hayatımda hic disciye gitmedim. Ve bunu ailem bilmiyor.Fakat agizimin leş gibi koktugunu soyluyorlar. Çürük dis gorunce mutlu oluyorum.herkes agizimin koktuğunu söylüyor.ve bazen disim agriyor sonra geciyor.Ne yapabilirim. Bazen dişim sallanıyor sonra geciyor.Bir tavsiyeniz var mi

Uzman doktor

Yarencim daha yaşın çok genç ileride güzel yetişkin bir kız olacaksın. Ama dişlerin senin güzelliğini bozacaklar. Ne yapmalısınız biliyormusun ? Anneni babana karşına alacaksın ve diyeceksin ki ben bir diş hekimine gitmek istiyorum ve dişlerimle ilgili olan bu problemlerin ortadan kalkmasını istiyorum. Sonra bir doktor amcana gideceksiniz. Tüm dişlerinin temiz ve güzel olması, ağzının kokmaması için mücadele edeceksin. Dişlerini temiz bakacaksın ve dişlerini düzenli olarak fırçalayacaksın bunu yapmak senin elinde çünkü sen artık büyüdün..

Yaren Yıldırım

Ben bunu yapamam .onlara bunu soyleyemem utanıyorum.

Naz

Ne zaman yazdın bilmiyorum yorumunu ama bende 15 yaşındayım ve 9 çürüğüm vardı, kimseye söylememiştim daha öncede dişciye gitmemiştim korkuyordum. Amcam ön dişlerimin baya önde olduğunu söyledi zorla artık dişciye götürdü 😀 sonra tel takılması gerek dedi doktor sonra çürükleri görünce babamla anneme söyledi. Dolgu yapacağız dedi işte. Kanal tedaviaide olanilir dediler. Ama ağrıma olmadığı için kanal yapmadılar. Yani kısaca korkulacak bişey yok 1 dişini yaptılarmı sonrasını doktor ver ben yapayım hadi durumuna bile gelebilirsin. Ben 8. dişimi yaptırırken uykuya bişe dalacaktım o derece

Batu

Daha önce dolgu olan dişimin bir parçası kırıldı . Sonra eski dolgu sökülüp yerine yeni bir dolgu yapıldı. Üzerinden 5 ya da 6 hafta geçti fakat şuan o dişim sallanmaya başladı ve yoğun ağrı hissediyorum . Bu dişim çekilmek zorunda kalır mı..

Uzman doktor

Yapılacak kontrollerden sonra net birşey söylenebilir. Fakat sallanması kök ile ilgili sorunların olduğunu göstermektedir. Eğer dişinizin kök kısmında bir kırılma varsa dişiniz çekilebilir.

hatice

Ben 14 yasindadm üstteki köpek dislerimden biri sallanıyor ve bu disim daha onceden çıktı tekrar yeni dis gelirmi? Sizce ne yapmam lazim?

sibel çelik

kızım 6 yaşında alt iki dişinin arkasından yeni bir diş çıktı fakat öndeki dişi hafif sallanıyor olmasına rağmen çıkacakmış gibi değil bu neyin göstergesidir?teşekkürler…

Uzman doktor

6 yalında bir çocuk için son derece normaldir. kendisinin oynaması sonucu dişi sallanmaz. çünkü süt dişleri kökleri eridiği için sallanırlar ve düşerler. herşey normal. rahat olmanızı öneririm

tugce

Merhabalar diş etlerimde cekilme vardi ve hafif sallaniyo gibi geliyordu doktorum tartar temizledi ve sallanma olmadigini söyledi 1ay gecti ama sanki bazen çok hafif sallaniyo gibi geliyo ön dişlerim okudugum kadariyla ön dişler digerlerine göre daha esnek olurmuş bu normalmiş ben mi abartiyorum psikolojim bozuldu

Uzman doktor

Bu durum psikolojik olarak diş hekiminizin önerilerini mutlaka dikkate alınız ve diş bakımınızı asla ihmal etmeyiniz.

cennet

meraba ben 14 yaşındayım ve 2.azı dişim yeni çıktı aaba tekrar yenisi çıkar mı ? çk korkuyorum çıkmaz diye offf

Uzman doktor

Cennet.. Bu konuda bir pranoromik röntgen filmi ile durumunuzun kontrol edilebilir. Kontrol sonrasında durumunuz hakkında daha net bir bilgi verilecektir.

filiz

iyi günler.ben 18 yaşındayım ve öndeki iki dişim sallanıyor,diş etlerimde şişti ve tartar var neden olduğunu öğrenebilirmiyim.

Uzman doktor

Filiz hanım dişetlerinizde iltihaplanma olabilir. Mutlak surette bir diş hekimine giderek diş taşı temizlemesi yaptırmalı ve diş etlerinizi kontrol ettirmelisiniz. Gecikmeniz durumunda diğer dişlerinizde de aynı sorun görülebilir.

yağmur

ben 12 yaşındayım ve süt dişim sallanıyordu bir ekmek parçası yedim ve dişimin yaarısı kırıldı bunun için ne yapabilirim nolur hemen söyleyin çook acill

Uzman doktor

Yağmur. Muhtemelen kırılan dişiniz süt dişinizdir. Muhtemelen yerine dişiniz çıkacaktır. Merak etmeyin..

Ece

Ön dişlerimin ikisinide sıktım ve şimdi sallanıyor ne yapmalıyım?

Uzman doktor

Diş sıkması ile ilgili şu konumuzu okumanızı öneriyorum.. Bruksizm, Diş Gıcırdatma Sebepleri, Diş Sıkma Tedavisi dişlerinizin için bir ağız plağı yapılması gerekiyor.

Hilal

Merhaba. Sol üst azı dişimin iki yıl önce içi döküldü sanırım dişlerim sıktığım için. İlaçlı tedavi ve üzerinin kapatılmasına rağmen bu zamana kadar sol tarafımı kullanamadım. Şiddetli ağrılarım olunca dr.a gittim. Kanal tedavisi dendi. Fakat dişim hafif sallanıyor. Yine de kanal tedavisi yapılır mı, çekilmesi mi gerekir? Her iki durumda da la mine ile kaplama yapılacak. Bu kırılmayı engeller mi ? İyi çalışmalar.

Taha

Merhabalar ben 15 yaşındayım geçen günlerde kavga ettim ve ön üst dişime darbe yedim. Dişim şu anda sallanıyor . dişim çıkarmı ? Çıksa bidaha oluşurmu ? Ne yapmalıyım? Söylerseniz sevinirim …

Uzman doktor

Bu konuda tedavi görmelisiniz. Dişiniz yeniden sağlamlaşacaktır. Fakat kök bölgesi hasar görüp görmediğini muayene etmek gerekir.

ahmet can

Merhaba doktor bey 27 yasindayim on sol on disim hizli bir sekilde dustu sonrasinda ise yerine dis geliyor normalmidir bu ve bu gelen dis hizli bir sekildemi buyur yoksa yavasmi ve hizli yerine gelmesi icin ne yapabilirim

Nurhan

Merhabalar.Dr annemin alt cenede bulunan bir disi sallandigi icin cekildi kurtaramaz miyiz diye sordugmda kok saglm lakin tutunamiyor cekip kopru yapmalym dedi sizce dogru bir tektik mi uyglanmis tsk

Nurhan

Tetkik olcakti ozr:)

kazazede

mrhb dktr bey.ben gecrdıgm trfık kazası yznden ön kesıcı disimin 1tanesı hilal seklnde kırıldı vede asagıdan yukarı dogru dık sekılde arka tarafı kırıldı gôrüntü kaldı yani.wede hemen burnmun altı ile o dsımın kôkû olsa gerek elleyince agrı yapıo sizce tedavisi mumknmu yoksa dısımı kaybedermyım smden tskrler…

Uzman doktor

Eğer dişinizin kökü zarar görmediyse tadaviniz mümkün ve dişiniz kurtarılabilir. Vakit kaybetmeden bir diş hekimine gitmenizi tavsiye ediyorum..

derya duran

Dişlerim sallanıyor. Periodontoloji bölümünde tedavi gördüm. Diş etlerimde çekilme var. Gittiğim diş hekimi implant yapılmasını önerdi. Ancak dişlerimi hala kullanabiliyorken neden implanta geçmeliyim. Dökülmesini beklemek daha mantıklı değil mi

glyyldz

Merhaba.4 yaş 8 aylık olan oğlumun üst ön dişlerinden bir tanesi sallanmaya başladı. 10 gün önce bademcik ameliyatı oldu.Diş değişimi için erken bir yaş mı?Ameliyat sırasında kullanılan aparatlar sallanmaya sebep olmuş olabilir mi?Şimdiden teşekkürler…

Batuhan

Merhaba ben 11yaşındayım.2yıldır yeni çıkan kesici dişlerim çok hafif sallanıyor.bunun sebebi nedir? Zamanla geçer mi?

Uzman doktor

Batuhan bu durum psikolojik olabilir. Diş hekimine danışmanızı tavsiye ediyorum.

Batuhan

Hemen cevap verir misiniz

şahin deniz

merhaba hocam öndeki dişim sallanıyor dişin üstünde nohut büyüklüğünde şişme yaptı.bu sallanan dişi şişkinliği gittikten sonra çektirmemmi lazım teşekkürler….

Uzman doktor

Şahin bey.. Dişiniz apse yapmış. Dişinizin biran evvel durumunun kontrol edilmesi gerekmektedir. Mutlaka bir diş hekimine gidiniz.

Elif Naz

Doktor bey merhaba. Nerdeyse 5 gundur dislerimde kaşıntı vardı ve bazende kaşıntıyla beraber ağrı oluyodu. Bende dişimi salladığım zaman elimle bir süreliğine geçiyordu ama sonra yeniden başlıyodu ve şuan salladığım dişim çok ağrıyor ve sallanmaya başladı dişime elimle azıcık bile dokunamıyorum sizce ne yapmalıyım dişim gerçekten çok ağrıyor

Uzman doktor

Elif hanım dişinizde iltihaplanma oluşma ihtimali büyük.. Mutlaka diş hekiminize görünün aksi taktirde dişinizi kaybedebilirsiniz.

Elif Naz

Doktor bey merhaba. Nerdeyse 5 gundur dislerimde kaşıntı vardı ve bazende kaşıntıyla beraber ağrı oluyodu. Bende dişlerimi salladığım zaman elimle bir süreliğine geçiyordu ama sonra yeniden başlıyodu ve şuan sürekli salladığım dişim çok ağrıyor ve sallanmaya başladı dişime elimle azıcık bile dokunamıyorum sizce ne yapmalıyım dişim gerçekten çok ağrıyor ve sizce sallanması geçermi ağrı kesici alıyorum ama bir işe yaramıyor

gülçe

Merhaba doktor bey. 17 yasimdayim üst cene darligi sebebiyle once aparey kullandim daha sonra da tel takildi. Suanda üst ön iki dişimde sallanma var. Bir tanesi kanal tedavili. Bu disleri kaybeder miyim 🙁

Uzman doktor

Gülçe hanım.. Dişlerinizin durumu hakkında muayene etmeden birşey söyleyemem fakat doktorunuzdan gerekli tüm bilgileri alabilirsiniz. Tekrardan doktorunuza muayene olmaktan çekinmeyiniz.

aleyna

2 gün önce azı dişimi çektirdim.Şimdi onun yanında ki dişim hafif sallanıyor ya da öyle hissediyorum.Ve dokununca acı oluyor.En kısa sürede dişçiye gitmeyi düsünüyorum ama sizce bu neden?Artık dislerimi çektirmek istemiyorum..

Uzman doktor

Aleyna hanım bu durum psikolojik olabileceği gibi yanındaki dişinde etkilenme olasılığı yüksektir. Mutlaka diş hekiminize muayene olunuz.

aleyna

Peki bu etkilenme durumunda ne gibi tedaviler olabilir?Diş çekilme olasılığı var mı?

smyra

Ben 20 yaşındayım ve bi sene önce ön dişlerimden birinin yan tarafında çürük oldu bende dolgu yaptırdım üzerinden bi sene geçti fakat şimdi o dolgu olan disim ağrımaya ve sizlamaya başladı birde böyle parmagimla denedim hafiften sallanıyo çok korkuyorum disim dusecek diye ne yapmam gerekiyo tedavisi olur mü lütfen yardım edin

Uzman doktor

SMYRA dişinizin kanal tedavisi olması ve yeeniden doldurulması gerekmektedir. İltihap oluşmuş olabilir. Vakit kaybetmeden diş hekiminize görünmenizi öneriyorum.

Neco

Merhaba doktor bey hıc bır sıkıntı hıssetmedıgım ve bır darbe olmadıgını dusundugum bır durumda on dıslerımın yanındakı bır dısım tam 20 dk once sallanmaya basladı su dakıkalrdada agrı olmaya basladı yapmam gereken bır uzmana basvurmak ve yapacagım ancak su an merak ettgım sey dısımımı kaybedecegım .. tesekkurler..

Uzman doktor

Neco yapılacak tedavi uygulaması ile dişinizi kaybetmezsiniz. Fakat bu konuda acele edin ve diş hekiminize görünün..

sümeyra

Ben 20 yaşındaym ve bi sene önce ön dislerimden yan tarafında çürük oldu bende dolgu yaptırdım üzerinden bi sene geçti fakat şimdi o dolgu olan disim ağrımaya ve sizlamaya babaşladı birde böyle parmağımla denedim hafiften sallanyo ve dsime dilimi bile degdirince bile ağrıyo

Uzman doktor

Sümeyra hanım bu dişinize kanal tedavisi uygulanması gerekmektedir. Mutlaka vakit kaybetmeden diş hekiminize tedavi olunuz.

elif

Merhaba doktor bey ben 14 yasindayim ön ve alt 2 disimde sallanma ve agri var arkadasima sordugumda boyle bir problemi oldugu ve dis teliyle halletiklerini soyledi implant gerekirmi bir dishekimine randavu aldim ama discilerden pek hoslanmiyorum 🙂 gitmem gerekirmi

Uzman doktor

Elif diş hekiminden çekinmeni gerektirecek bir durum yok. Eğer şimdi çekinerek gitmezsen ileride diş hekimi koltuğundan kalkamayacak duruma gelirsin. Gerekli bilgileri tedavi sonrası doktorun sana verecektir.

sema

merhabalar benim ön dişlerimden biri sanki hafif sallanıyo gibi dişçiye gitmekten de korkuyorum ya muayene ederken iyce oynatır da daha da sallanırsa diye sizce ne yapmalıyım neden kaynaklanıyodur

Uzman doktor

Sema hanım diş hekimine gitmekten başka bir şansınız varsa onu yapmayı deneyin.

ibrahim enes

Merhabalar benim üst kesici dişim ve üst köpek dişimde hafif bir sallanma var ve ağrı yapıyor çaresi nedir

Uzman doktor

İbrahim bey dişinizdeki sorunun ne olduğunu anlayabilmek için tedavi olmalısınız. Bunun neden kaynaklandığı konusunda yorum yapmak zor. Diş hekiminize muayene olunuz.

fatih

Doktor bey ön alt dişlerimin 2 tanesi küçük çıkmıştı sonradan birisi kırıldı diğerinide cektirip 1tane implant taktirmak istiyorum dogrumu yapmis olurum

Uzman doktor

Fatih bey eğer bögede kemik yapınız müsait ise implant yaptırabilirsiniz.

Ali

ön iki dişimin hemen yanındaki diş önceden beri sallanıyordu şimdi tak etti kanadı biraz çok fena sallanmaya başladı eğer o giderse çok fena rezil olurum bir gülsem dişsiz gözükürüm. N’apacam arkadaşlar onun yerine diş çıkar mı acaba? Yaşım da 15 oldu ama of lütfen bir bileniniz var mı?

Birazdan babam gelecek dişçiye götürür, dişçi yerine takabilir mi? durumum vasat lütfen bir yardım edin! 🙁

ADALET

sol yukardaki azı dişlerimden biri 6 günden beri sallanıyor ve hala çıkmadı sizce ne yapmalıyım beni zehirleme riski veya ddaha kötü sonuçlar oluşma riski varmı dişciden de korktuğum için dişçiye gitmeyi pek sevmiyorum

Uzman doktor

Adalet dişinizi aldırmanız daha uygun olacaktır. Bunun için bir diş hekimine başvurun. Durması iltihap oluşmasına neden olabilir.

Merve

Doktor bey ben cene icin 4-5 gun geceplagi kullandim sonra arka disimde curuk olmadigi halde hafif bi sallanti var ne yapmaliyim?

ozlem gul

On alt dislerimi elimle tuttugumda sallandigini hissediyorum. Dis hekimine gittim bakti ve sallanmiyor dislerini iyi fircala dedi. Sizce baska bi dis hekimine gitmem gerekir mi?

Uzman doktor

Eğer şüpheniz varsa başka bir doktorada gidebilirsiniz. Doktorunuzun önerilerini uygulayınız.

kübra

merhaba doktor bey 18 yasındayım ön alt dislerım sallanıyo cok korkuyorum onları kaybedıcem dıye bıde ön diş cok onemlı olan bi dısler ne yapmalıyım sızce? yardımcı olursanız cok sevınırım

Uzman doktor

Kübra hanım bu dişlerinizin neden sallandığı konusunda öncelikli olarak tedavi olmalı ve teşhis konulmalıdır. Diş taşı temizliği yaptırdınız mı yada günlük olarak dişlerinizin bakımını yapıyormusunuz ?

kübra

dis tası temızlıgı hıc yaptırmadım ama gunluk bakımı elımden geldıgı surece yapmaya calısıyorum hergun olmasada dıslerım duzelır ama dımı doktor bey kaybetmem onları

Uzman doktor

Kübra hanım tabiki düzelir. Bu konuda geç kalmadan diş hekiminize başvurunuz.

kübra

cok tesekkur ederım doktor bey cok yardımcı oldunuz korkularım gıttı hemen gec kalmadan bı dıs doktoruna basvurucagım bıde doktor bey alt dısımın yanındakı dısımın damagında sısme oldu bu agrıdan mıdır cunku agrı yapıyo bana hıc bısey ısıramıyorum alt dıslerımle

ipek

Doktor Bey meraba üst ön dişlerimde çok hafif sallanıyor hissi var bu neden olabilir alt ön dislerimde diş taşı ve diş eti cekilmesi var bununla mı alakalı ? Teşekkürler

Uzman doktor

İpek hanım tabiki bunların etkisi çok büyüktür. Vakit kaybetmeden bir diş hekimine gitmenizde fayda vardır.

selma

Doktor bey Merhaba,benim 13 yasindaki kizimin kalici iki on disinin salladigini hissediyor acaba dusermi ve nedenleri nelerdir ?? Tessekurler Bu arada kusura bakmayin ben fransadan yazigim icin turk harfleri yok

Uzman doktor

Selma hanım bu durum psikolojik olabileceği gibi diş taşına bağlı sorunda olabilir. Diş hekiminize gidip yada Türkiyede bir diş hekimine başvurup sorunun neden kaynaklandığı konusunda muayene olabilirsiniz.

zeynep

doktor bey benim azı dişlerimden bi tanesi çürümeye başladı ve doktora gittiğimde temizlenecek dedi fakat tedaviyi 2 hafta sonraya erteledi bu çürük diğer dişlerimi 2 haftada etkiler mi ?

Uzman doktor

Bu süre içerisinde diş bakımınıza daha fazla özen göstermelisiniz. O taktirde etki etmeyecektir.

özlem

merhaba doktor bey . kızımın yirmilik dişleri erken çıkmaya başladı daha 14 yaşında ve diğer dişlerini iterek düzeni bozar mı ? ne yapmalıyız

Uzman doktor

Özlem hanım 20 lik dişlerin bu kadar erken çıkması düzeni bozabilir. Diş hekiminize görünmenizi öneririm.

defne

Dişimde sallanma var doktora gitmeden önce yapılması gereken herhangi bi yöntem varmı güçlendirmek adına varsa denemek isterim çünkü doktora tutmak istemiyorum

benim köpek dişimden bir tanesi 2. defa sallanıyor ne yapmalıyım yeniden diş büyür mü ?

Sude

merhaba doktor bey ben 15 yaşındayım ve ortodonti tedavisi görüyorum yan kesici dişlerim sallanıyor ve tedavim bitmek üzere ne diyorsunuz bu konu hakkında???

Uzman doktor

Sude hanım durumunuz hakkında tedavi etmeden birşey söylemem mümkün değildir. Yorum yapılması sizi yanlış yönlendirebilir. Bu nedenle en iyi cevabı doktorunuz size verecektir. Doktorunuza soru sormaya çekinmeyiniz.

aleyna

Merhaba benim kızım daha 13 yaşında ve şimdiye kadar 3 azı dişi çıktı ve ön iki dişi de sallanıyor onu dişçiye gitsin diye zorluyoruz ama çok korkuyor dişçiye giderse canı çok acıyacak mı ? Açıkçası ben de korkuyorum doğal yöntemlerle çözümü yok mu? Ĺutfen cevap verin

Uzman doktor

Aleyna hanım dişçiden daha çok bir pedodonti uzmanına gitmeniz gerekiyor. Merak etmeyin ve siz onu yönlendirmeyin. Bu işi doktorunuza bırakın.. Doktora gidicez dediğinizde korkuyorsa bir arkadaşımı ziyarete gidiyoruz diyebilirsiniz. Gerekli bilgileri doktorunuza verin doktorunuz gerisini halledecektir.

aleyna

Dişleri çürük çıktı bu arada

sadet

Slm hocam. 20 lik disimi cektirdim devlet hastanesinde. Yirmilik diş cekileli 20 gün oldu şimdi cekilen disimin yanında ki diş hafif ağrıyor ve elimle dokundugumda yerinden oynadığını hissediyorum çok fazla bir oynama yok ama yine de sallanıyor. Sizce neden olmuştur doktor bey yirmilik disi çekerken bu disimede mi zarar vermiştir. Birde kendiliğinden iyilesir mi yoksa ne yapmalıyım. Ilginiz için teşekkürler.

Uzman doktor

Sadet bu dişinizde bir iltihaplanma söz konusu bu dişinize mutlaka baktırmalısınız.

aleyna

Acelesi var mı bu aralar musait değiliz de

Uzman doktor

Sağlık hiç bir zaman ertelenmez. Bu sizin vereceğiniz bir karardır.

osman

doktor bey ben diş teli taktırdıktan sonra dişlerim sallanmaya başladı ne yapmalıyım? Lütfen yardım edin . bu arada dişlerim iki senedir sallanıyor

serkan

hocam benim dişime 2 ay önce dolgu yapıldı şimdi çok hafif sallanmaya başladı ne yapmalıyım

irem

Merhaba. Dişlerim aşırı hassas ve ve arasıra sallanıyorlar. Şimdi hassastan kastınız ne derseniz böyle aşırı yumuşaklar, kabuklu çerez yemeye çekiniyorum ve yemiyorum maalesef. Soda, kola gibi asitli içecekleri de çok içmem. Sakız çiğnerken dişlerim ağrıyor. En ufak bir darbede kırılacaklarına eminim. Ve daha 18 yaşındayım. Dişlerimi her gün 1 kez fırçalıyorum. Sizce sorunun ne ?

meraba ya benim alt disimden biri sallanıyo gibime geliyo dilimle falan oynadıgımda hafif bi acı hissediyorum elimle oynadıgım zamanda sallandıgını hissediyorum sizce düşermi henüz yaş 18 ve düsmesini istemiyorum benim icin dislerim cok önemli bna yardmcı olursanz sevinirim

yada bu pskolajkmi lütfn yardmcı olun

Doğu

Merhaba ben arkadaki dislerime dolgu yaptırdım
daha sonra dislerime daha iyi bakmak için diş ipi kullandim
daha sonra ön dislerimden biri bir şeyler yerken sizliyor ve hafif oynuyor gibi sebebi ne olabilir geçer mi?

filiz oner

Oglum 9yasinda alt buyuk didlerinin yantarafinda bulunan coculkuk disi agriyor az da sallaniyor ne yapayim agridikca dolven surup veriyorum acaba goturup cektireyim mi? Simdiden tesekkur ederim

süleyman k

Hocam 33 yaşındayım sürekli diş etimde sa sol apse oluyordu aile diş hekimi gitm bnden rotken istedi rotkende tanı gingivitis ve periodonti teşis koyuldu ege üniversitesi diş fakültesi gitmem gerektini söğledi gittim 2 yıl boyunca git gel sürekli iğne yapıp 1 2 diş temizleyip gönderdi bi türlü tedavisi yapılmadı aradan 2 yıl geçti şimdi ise sürekli kendim iyi bakıyorum ara fırça vs fakat şuanda 4 dişimin sallanıyor sizce neyapmam gerek bana yardımcı olursanız minnettar kalırım

Merhaba 12 yasindayim 2yerden çürük azi disim sallaniyor ve çok aciyor ne yapmaliyim

merhaba benim alt ön 3 dişimde diş taşı vardı doktora gittim bana dişlerin sallandığını temizlersem daha çok sallanır dedi üniversite hastanelerine git orada dişlerin kaybedilmemesi için daha çok imkan var dedi bu durum psikolojimi çok bozdu burası küçük bir yer imkanlar yetersiz ne yapabilirim

Hilal

Merhaba, ön sağ alt ikinci dişim sızlıyor ve bana sallanıyor gibi geldi. Dr.a sorduğumda dişin eğri oluşundan iyi temizlenmediği içindir diye yorumladı. Fakat ben 34 yaşımdayım ve çocukluğumdan beri dişlerimi fırçalarım özellikle eğri olanları ve yanları mutlaka. Sizin tavsiyeniz nedir ? Sallanıp sallanmadığından ben nasıl emin olabilirim ? Bir de diş sıkmaktan nasıl kurtulabilirim ? İyi çalışmalar.

kasım

benim üst sag kesici dişim 4 gündür sallanıyordarbe geldi ve bir ilerleme yok 4 gündür ne kadar süre alır tekrar durması acı sızı yok sadece sallanıyor

şehmus

Merhaba,
Maç sırasında dirsek darbesi aldım ve dişim sallanıyor şu anda. Yeniden eski halini alır mı?
Teşekkür ederim.

Eda

Merhaba 14 yasindayim. Ön dislerimde hafif sallanma hissediyorum. Bu sizce neden olabilir?

Tunahan

Sen uyurken dislerini sıkıyon mu

Rıdvan Yılmaz

Merhabalar. Benim ön sol disime (21 nolu) kanal tedavisi uygulandi. Doktor disin biraz sallaniyor eger agrirsa universite hastanesine giti dedi. Bu durumun nedeni nedir ve ne gibi sonuçlar dogurabilir?

sait yaprak

MERHABA SAYIN HOCAM. KIZIM 12 YAŞINA YENİ GİRDİ.ÖN ÜST DİŞLERİNİN YANINDAKİ (4 DİŞİN YANLARINDAKİ)DİŞLERİ DÜŞTÜ. KIZIM BU DÜŞEN DİŞLERİM SONRADAN ÇIKAN DİŞLERİM DİYOR. BÖYLE BİRŞEY OLUR MU. LÜTFEN YARDIMCI OLURMUSUNUZ. SAYGILAR

Burak

Diş eti çekilmesi sonucu ön dişimin bir tanesi baya bi sallanıyor hekime gittim ama yardımcı olamadı yönlendirme yapacağınız bir hekim veya diş tedavi merkezi varmı dır kolay gelsin teşekkürler..

damla

Doktor bey ben ön kesici dişlerim 3 kez düştü ve 3 ündede çıkt şimdi yine sallanıyor çekildikten sonra tekrar çıkarmı

Kadir

Merhaba bir kavga sonucu ön sağ dişimde ısırdıgım veya oynattığım zaman ağrılarım oluyo zamanla düzelirmi?

cem

merhaba lar öncelikle ben 11 yaşındayım basketbol oynarken dişime basketbol topu geldive ön kesici dişim in bir tanesi sallanıyo sallanmaması için ne yapmam lazım

sibel

merhaba.benim ön dişimin birisi sallanıyordu fakat tel takıldı tel takıldığına rağmen daha sallanıyo 2 ay oldu ama tel 10 ay durucak tel çıktıkdan sonra dişim eski halini alacakmı yoksa sallanmaya devam edermi

Merhaba doktor bey benim alt ve ön dişim sallanıyor nasıl durdurabilirim bana yardımcı olurmusunuz

Uzman doktor

Admin öncelikle bu dişlerinizin neden sallandığı konusunda muayene olmalısınız. Daha sonra tedavisi mümkündür.

hasan

doktor bey benim diş gıcırdatma sorunum var ve alt ön dislerim sallanmaya başladıne yapabilirim

Uzman doktor

Hasan bey bu gibi durumlarda doktorunuz size gece plağı uygulayacaktır. Gece yatarken kullanacağınız bu plak sayesinde dişlerinizi sıkmayacaksınız. Ayrıca doktorunuzla beraber bu duruma neden olan etkenleri araştırıp tedavinizi olacaksınız.

ahmet

dişlerimin hepsinde de sallantı var, özellikle ön alt dişlerim çok sallanıyor ne yapmalıyım??

Uzman doktor

ahmet bey dişlerinizin neden sallandığı konusunda tedavi olmalısınız. Öncelikli olarak ana etken ortadan kaldırılmalıdır.

merve

mrb 22 yaşındayım 2 haftadır ön dişim sallanıyor biraz. ağrı da oluyor neden olabilir ?

Uzman doktor

Merve hanım bu durum psikolojik olabileceği gibi diş etlerinizden dolayı bir sallanma da söz konusu olabilir. Tedavi edilmeden nedeni konusunda bir şey söyleyebilmek zor.

ece tek

12 yaşındayım kuzenımın kafası ağzımı çarpına on dışımda elledığımde sallanma hissedıyorum. ama hafif.ıerıde sorun yaratırmı?

Uzman doktor

Hayır dişinizle oynamayınız. Diş hekimine görünebilirsiniz.

Ayşenur

Merhaba ben 17 yaşındayım dişlerimde tel var kardeşimin elinin çarpmasi sonucu ön disim sallaniyor ne yapmaliyım ? Teşekkur ederim..

Uzman doktor

Ayşenur dişinizle oynamayınız ve tel tedavisini gerçekleştiren doktorunuza yeniden başvurunuz.

ayşe

Merhaba benim ön dişlerim sallanıyor napmalıyım yardım lütfen

Uzman doktor

Ayşe hanım neden sallandığı konsunda bir di hekimine başvurarak konu hakkında bilgi sahibi olabilir ve tedaviye başlanabilir. Öncelikli olarak sallanmaya neden olan etkenler ortadan kaldırılmalıdır.

Hazal

Benim köpek dişim bir kere sallanıp düştü ve şimdi yine sallanıyor bu durum normalmi

Uzman doktor

Bu durum normal değil bir diş hekimine başvurmalısınız.

sevcan

Merhaba ben 15 yasindayim ve 1 disim geriden cikmis ve o disim sallaniyon.Aynı zamanda mütiş bir şekilde ağırıyor ne yapmaliyim?

Serhat

Merhaba
Benim üst azı dişim çürüdü.Dişin büyük bir kısmını kaybettim.şimdi yanındaki dişimde sallanma hissediyorum. Ne yapmalıyım?

Kibariye

Ön dislerim sallaniyor.Dis etlerim cekiliyor.Agri yok ama butun kemiklerim sizliyor gibi.Ne yapmaliyim.Saglam oldugu halde sallaniyor

f.aksu

Flep operasyonundan sonra alt on disimin koku acildi.hassaslasti ve sallaniyor.disin cekilmesimi gerwkiyor ne yapilmali.

sıla

Merhaba ben 3 gün önce dış teli taktırdım ve şu anda ön dişlerimin yamuk olmasına rağmen arka dişlerde sallanma hissediyorum normal mi acaba?

Uzman doktor

Sıla hanım bu konuda ortodonti uzmanınıza çekinmeden soru sorabilirsiniz. Mutlaka diş hekiminize yaşadığınız sorunları bildirin. Muhtemelen yeni takıldığından dolayı alışma evresindesiniz.

ufuk

merhaba ben 13 yaşındayım birşey yerken dişime sert bişey geldi köpek dişim sallanıyor çıkarsa geri büyürmü ve ne kadar zamanda

Uzman doktor

Ufuk bu dişler kalıcı dişlerinizdir. Tabiki muayene etmeden son kararı vermek kesinlikle doğru olmaz. Dişinizi ihmal etmeden bir diş hekimine göstermelisiniz.

Seda

Çocuğun çarpması sonucu ön süt dişleri geriye doğru yer değiştirdi tedavide nasıl bir yol izlenir?ortodontik tedaviye ihtiyaç var mı?not:yaşı 4 , ön dişler daha sallanmıyodu

Uzman doktor

Bu konuda bir pedodonti uzmanına çocuğunuzu göstermenizi öneririm. Süt dişleri çocuğun ileriki dişleri açısından çok önemlidir ve rehber görevi görürler. Bu dişlerin sağlıklı olması oldukça önemlidir. Önemsememezlik yapmayınız.

Doktor bey ben iki yıl önce sol alt azı dişime dolgu yaptırdım. dolgum şu anda saklanmaya başladı ne yapmam gerekiyor?

Uzman doktor

Ahmet bey dolgunuz yenilenebilir. Tekrardan diş hekimine başvurarak tedavinizi yaptırınız.

burak

Merhaba hocam.Ben uzun süre dişlerimde bir hassasiyet hissettim.Özellikle kola ve meyve türü şeyler yediğimde dişlerimin tamamında bi uyuşma kamaşma vardı.Yaklaşık 3 haftadır ise bu hassasiyet ön üst iki dişimde sabitlendi.Bu sabah ise birtanesinin hafif olarak sallandığını hissettim ve hassasiyet hala devam etmekte.Sebebi ne olabilir.Bu arada yaşım 23.Şimdiden teşekkürler.

Uzman doktor

Burak bey sebebi diş etlerinizdendir. Muayene sonrasında daha net konuşabiliriz fakat diş eti tedavisi görmelisiniz. Gecikmeden diş hekiminize muayene olmanızı öneriyorum.

efe

Merhaba doktor bey ben 21 yaşımndayım Dislerim de ilk başta cok hafif bi sallantı denemeyecek şekilde bi kipirdama vardı oynaya oynaya herhalde çok az arttı oynadığım anda aynadan baktığım zaman bile belli olmuyor şu anda hafif bi kaşıntı var doktor a gittim röntgen çektirdi dişlerin de birsey yok dedi diş eti hastalığı da yok dedi ben oynadığım dan dolayi mı oldu ve karismadigim sürece eski haline döner mi belli süre sonra

Uzman doktor

Efe bu psikolojik bir durum olabilir. Dişinizle oynamayınız düzelicektir.

selda kayra

7yasinda oglumun alt ön ikiliden soldaki ana dis yaklasik 4 Ay once cikti ama yeterince uzamadigini farkedip baktigimda sallandigini hissettim. Psikolojik degil. Yandaki sut diside bu diste sallaniyor. Disi kurtarabilirmiyiz. Normalmidir boyle seyler……..

Uzman doktor

Selda hanım süt dişleri yerine gelece daimi dişlerin rehberi görevindedir ve çok önemli ihmal edilmemesi gereken dişlerdir. Bir pedodonti uzmanına mutlaka çocuğunuzu götürmenizi öneriyorum.

İlke

Merhaba doktor bey ben bu gün sol alt 36 numaralı daha önceden kanal tedavisi uygulanmış dişimi çektirdim.Çekerken zorlandık kökü çok uzundu çıkmadı bir türlü diş etine tutundu.Diş tam çıktı derken kökü kırıldı ancak dişetinde kalmadı sağlamca bütün olarak dişi çekti hekimim ancak çekim çok çok zor oldu çenem kırılacak kadar kuvvet uyguladı doktor.Şimdi damağım paralel bir hat boyunca yarılmış ve mor durumda ayrıca çekilen dişimin ön tarafında kalan küçük diş hafif sallanıyor.Hemen yarın siş hekimime başvuracağım ancak sizden de bilgi almak istiyorum.Bu diş kendiliğinden sağlamlaşabilir mi?Çekilme olasılığı var mıdır?Bir diş daha kaybetmek istemiyorum lütfen çok acil cevaplarsanız çok mutlu olurum şimdiden teşekkürler. 🙂

Uzman doktor

İlke bu dişiniz sağlamlaşacaktır. Çekilen dişinizin yerine implant tedavisi öneriyorum.

demi

benim ön tarafa olan 2 tane dişimin sol tarafında oan diş sallanmaktadır 2013 yılından beride böyle ne yapmam lazım çıkıcak çıkamadı

Uzman doktor

Köpek dişinizi tarif ediyorsunuz. Bu diş oldukça sağlam yapıda bir diştir. Bu psikolojik bir durum olabilir. Diş hekiminize giderek muayene olursanız durum hakkında bilgi alabilirsiniz.

demi

sağolun teşekkürler

Uzman doktor

Geçmiş olsun.

Ahmet

Doktor Bey ben okulda kavga ettim ve hafif bir darbe yedim ailemden herkes diliminde sallandığını söylüyor ama ben sallandığını hissediyorum bu durum psikolojik midir ve ne yapmam gerekir?Şimdiden teşekkürler (Bu arada dişimde ağrı sızı vb bir şey yok…)

Uzman doktor

Ahmet bu durum psikolojiktir. Dişinizle oynamayın zamanla sallanması duracaktır.

Ahmet

Pardon ailem sallanmadığînî söylüyor…

Uzman doktor

Anlaşılmıştır.

ekin

merhaba doktor bey , 14 yasindayim ve altta bulunan üc disimden biri sallaniyo , sallanmadan once bu disimi ustteki iki disimin arasina sokmaya calisiyodum ve bunu tekrarladikca disimin sallandigini hhissettim , sonra ustteki ikidisimden birisininde cok hafif sallandigini hissettim bu psikolojikmi yoksa gercekten sallaniyomudur surekli elimle on disimi ileri geri yapiyorum ve aklima takiliyo yapmadanda duramiyorum bu damak salabmasimidir sizce ,neyapmaliyim.

Uzman doktor

Ekin bu yapmış olduğunuz el hareketleri dişlerinize zarar verebilirş. Bu psikolojik bir durumdur. Dilerseniz bir diş hekimine giderek muayene olunuz.

ayça

Doktor bey üst on iki dişime darbe aldım sallanmıyo ancak dokununca sızlıyo ne yapmam gerek

Uzman doktor

Ayça hanım mutlaka bu dişlerinizin doktor tarafından kontrol edilmesi gerekir. Eğer diş köklerinde bir zedelenme oldu ise müdahale gerekebilir. Geçmiş olsun

gizem

Doktor bey benim önceden diş ağrım vardı ama doktora gorunmek istemeidm geçti diye şimdi sorunlarım var dişimle ilgili çok şiddetli ağrı yapıyo en on dişin bu sefer doktora gittim ve dişimde iltihaplanma varmış bu yüzden kanaş tedavisi yapıyor bunun dışında iltihap temizlensede dişim de sallanma var önemli dişim acaba dişim çekilir mi?

Uzman doktor

Gizem hanım bu tür durumlarda tedavinin erkenden yapılması gerektiğini acı bir şekilde tattınız. Mutlaka bu tür durumlarda erken müdahale edilmesinde fayda vardır. Doktorunuz gerekli müdahaleyi gerçekleştirdikten sonra ağrılarınız devam etmez ve sallanma durursa dişiniz kurtulacak aksine durumlarda ise dişinizi kaybedebilirsiniz. Dişinizi kaybetmiş olsanız dahi implant tedavileri yeni yapay bir diş bölgeye uygulanabilir. Diş implant fiyatları

Necati

62 Yaşındayım Diş Sallanmasında Sigaranın Etkisi olurmu ?

efe

Doktor bey ilk başta dislerim çok az hissedilmeyecek derecede sallanıyor du şimdi bir iki aydır bu durum var ve ha bire oynuyor dum dilim ile diğer dislerim ile ha bire baskı uygulayıp sallanıyor mu diye kontrol ediyor dum ve gün geçtik çe sallandı biraz arttı eğer herhangi bir müdahalede bulunmaz isem dislerim ne kadar süre sonra eski haline döner dişçi röntgen çektirdi birsey yok dedi düzelir mi eski haline döner mi

ozlem

Merhaba Doktor Bey
Ben bugün diş hekimine gittim. Ön alt iki dişimde orta derecede sallanma olduğunu söyledi. Diş taşı temizliği ve sabitleme önerdi. Dişlerim düşer diye daha da çok korkuyorum. Ağzımda kötü bir koku ve iltihap da oluyor. Düşme riski var mıdır?

baran

Merhaba.Ben 13 yaşındayım.3-4 hafta önce köpek dişimin sallandığını ve diş etinden çıktığını gördüm.Doktorum ise ağzımın kapanışında sıkıntı olmadığını fakat dişlerimin gelişiminde gecikme olduğunu söyledi.Ortodontist ve Pedodontist’lere danışmak için bana yeni bir tarih verdi ve gelmemi istedi.Tedavi nasıl olue ve tel takılır mı?Teşekkürler.

Uzman doktor

Baran muayene eden doktorunuz size gerekli bilgileri aktarmış dişinizin durumunu muayene etmeden bilemeyiz. Gerekli tedaviyi doktorunuz gerçekleştirecektir. Belirtiler tarihte tedavinizi gerçekleştiriniz.

ayyuce

Merhabalar ikiyil önce kanaltedavisi yaptirdigim disim sallaniyor ve apse yapti anbiyotik kullandim largopen 1gr ve bitti sallanmasi durmazmi cektirmek zorundamiyim

Uzman doktor

Ayyuca hanım bu konuda ki son kararı doktorunuz verecektir. Öncelikli olarak apsenin dişinizde kurutulması gerekiyor. Daha sonra eğer doktorunuz kurtabilirse dişinize gerekli olan tedavileri uygulayacaktır. Diş çekimi diş hekimi tedavilerinde uygulanacak son seçenektir.

fatih

üst sağ arkadaki azı dişimde sallantı hissediyorum önceden kalıcı dişlerimden dökülme olmuştu ve yenileri çıktı buda çıkarrmı yaşım 17

Uzman doktor

Fatih bey bu durum dişinizin çürümesinden kaynaklanıyor olabilir. Yada psikolojik olabilir. Bir diş hekimine muayene olarak dişiniz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

bahar

Köpek dişim sallanıyor neyapabilirim

beren

Mrb bnm dis etlerimde intahap meydana geldi antibiyotik kullanmAma zagmen geçmedi alttan onde 6 disim sallaniyor doktorum dolgu yapti yolladi sallmasi normal dedi 20 yasimdayim acaba 20 lik dismi yapti bole cikmmdi daha acaba baska doktorami gitsem

Özlem

Merhabalar, bugün devlet hastanesinde dişeti hastalığım ve cok hafif sallanan ön dişlerim icin muayene oldum. Doktorum dis etlerim su an iltihaplıyken dis taşı temizliğinin iltihabı arttıracagını soyledi diş eti hastaliklari uzmanina gitmem gerekiyormuş. Özeldeki bir hekimse ; 3 seanslık bir diş tasi temizligiyle sorunu cözebilecegini soyledi.
Kafam çok karıstı.

Uzman doktor

Özlem hanım dişetlerinizde bulunan iltihaplanmanın öncelikli olarak giderilmesi ve dişeti sağlığınızın yeniden sağlanması gereklidir. Zaman kaybetmeden işlemlerin yapılması son derece önemlidir. Eğer fiyat konusunda sorunlar yaşıyorsanız bir üniversite hastanesine de başvurabilirsiniz. İlerlemesi durumunda diş etiçekilmesi ve dişlerinizi kaybetme durumu ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

cemre

Ben daha 11 yaşındayım azi disim sallaniyor ustelik dolgulu ne yapmaliyim

Uzman doktor

Yaşın daha çok genç bu yaşta dişinin kaybedilmesi iyi bir durum değildir. Mutlaka diş hekimine muayene olmalısın. Diş hekimi dişinin sallanmasını durduracak ve dişini kurtaracaktır. Gitmezsen dişini kaybedebilirsin.

ümit

Merhabalar. Ben 20 yaşındayım. Sağ yan kesici dişimde sallantı ve ağrı var. Bazen ağrıyor bazen ağrısı geçiyor. Dişimi çektirdiğim zaman tekrar yenisi çıkar mı? Teşekkürler.

Uzman doktor

Bu yaşınızda ağzınızda var olan dişleriniz daimi dişlerdir. Fakat bu bölgedeki dişler kolay kolay çürüme vb. darbe durumu olmadan sallanmazlar. Ağrılarınızın olması bir iltihaplanma belirtisi olabilir. Diş hekimine muayene olmadan dişinizde ne gibi bir sorun olduğunu öğrenemezsiniz. Mutlaka tedavinizi geçikmeden yaptırınız.

utkucan

merhaba 15 yasındayım bı cocuuk yumruk yuzume yumruk attı on dıslerıme geldı hayyla sallanıyor napmalıyım

Uzman doktor

Utkucan bu dişlerinizle oynamayınız. En kısa sürede bir diş hekimine gidiniz. Dişleriniz yeniden sağamlaşacaktır.

Melis

Merhaba.12 yaşındayım Bu yaş aralığında azı dişlerimin sallnaması normal mi?Normal ise hangi dişlerim sallanıp düşebilir.Hangi azı dişleri hangi yaş ralığında çıkabilir?

Uzman doktor

Melis bu dişlerinizin süt dişleriniz olduğunu zannetmiyorum. Bu yaşta azı dişlerinizin sallanması hiç iyi bir durum değildir. Mutlaka diş hekiminize gözükmeniz ve durum ile ilgili muayene olmalısınız.

utkucan

bide bi sorum daha olcak tedavisi nasil yapilir bunlarin

İnci

Merhaba. Ben 16 yaşındayım. Hala süt dişim olan azı dişlerimden biri yaklaşık 2 yıldır sallanıyor. Çektirmeye korkuyorum. Önceki dişlerimin hepsini dişçide çektim. Ama bu sefer gitmeye korkuyorum. Biraz daha beklersem üstünden diş çıkar mı veya çene yapım bozulur mu? Sizce ne yapmalıyım?

Ben 14 yasindayim ust sol azi disim sallaniyor diş etimin icindede diş cikmis azi disim cikarsa o dis oraya yerlesir diye umuyorum dogru mudur

Uzman doktor

Elif bu konuda diş hekimine muayene olmalısın. Ne olabileceği konusunda doktorunuz size bilgi verecektir.

İnci

Merhaba. Ben 16 yaşındayım. Hala süt dişim olan azı dişlerimden biri yaklaşık 2 yıldır sallanıyor. Çektirmeye korkuyorum. Önceki dişlerimin hepsini dişçide çektim. Ama bu sefer gitmeye korkuyorum. Biraz daha beklersem üstünden diş çıkar mı veya çene yapım bozulur mu? Sizce ne yapmalıyım?

merhaba ben 20 yaşındayım köpek dişi dediğimiz dişim önceden çok az sallanıyo du ama şimdi çok fazla sallanıyo ne yapmam gerekiyo ?

Uzman doktor

Seren hanım köpek dişi oldukça sağlam bir kökü olan diştir. Mutlaka bu dişinizde ileri derecede bir diş eti çekilmesi mevcuttur. Mutlaka diş hekimine muayene olmalısınız.

gamze

Dişime darbe aldım sağ tavşan dişime ağrı var ve çok hafif sallanıyor ne yapmam gerekir?

Uzman doktor

Gamze hanım diş hekimine başvurmanızda fayda vardır. Doktorunuz erekli müdahale sonrasında dişiniz sağlamlaşacaktır.

ertan

10 yıl önce dişeti ameliyatı geçirdim.bazı yerlere greft koyuldu.fakat 1 sene donra tekrar dişlerimde kahverengi görüntü çıktı.3-4 defa daha diş temizliği yaptırdım. 2 aydır periodontolglara gittim.bir dişimin kemik azaldığı için operasyon olursam çekileceğini söylediler. 1 den fazlada kayıp olabilirmiş.operasyonda belli olurmuş.dişimide çektirmek istemiyorum. ne yapmalıyım

ebru

Doktor bey ben dilerim ile durduk yere sallantıda yok iken oynadım Direkli dilim ile baskı uyguladım üst on dişlerim dört tanesi sallanıyor du bi süre oynamadım ve sanki az düzelir gibi oldu sonra tekrar dan oynadım şimdi de alt dişlerim ile oynadım iki gündür felan şimdi onlar da çok hafif sallanıyor belli süre oynamaz isem eski si gibi sertleşme olur mu

serdar

Kaplama disim salaniyor ne yapmaliyim

mustafa

Ben yere dustum ön disimi yere carptim cok az sallaniyo 14 yasindayim sağlamasirmi

AYSE

Doktr bey ben kucukken dustum ve on iki disim sallaniyor ve isirma hareketimi kaybettim duzelirmi yada tedavisi varmi yardimci olur musunuz?

Mustafa

Bundan 3 yıl önce tel kullanmıştım tellerim cıkalı 2 yıl oluyor yaklaşık öndeki 2 dişimden biri çok hafif sallanıyor sanırım aynaya baktığımda sallanıyormuş gibi geliyor sizce ne yapmalıyım ve bu sallanmanın kullandığım tellerle alakası varmıdır? ayrıca dişlerimi sıkıyorsam falan uykumda onunlada bi ilgisi olabilir mi? dişlerime ve diş etlerime düzgün bi şekilde bakarsam düzelir mi?

deniz

doktor benim dişim sallanıyor ama çok acıyor ne yapmalıyım

ama bana cevap vermiyosun ben şuaan 11 yasındayım tam tamına 3 azı dişlerim çıktı ne yapmalıyım

serdar

mustafa geç cevap verdiğim için özürdilerim 14 yasında çıkmaz çünkü daha önce büyük olan dişlerin küçüktü ya ondan o çıkmış büyümüş o yüzden bir daha yenilenmez merak etme o diş sağlamdır o düşmez

uzman doktor

ama diş hekimine görülebilirsin

engincolak

benim alt cene dişimde diş taşı vardı diş taşları kırıldı yarısı , dişimin altı dilimi kesiyor ne yapmalıyım birde sallanıyor gibi geliyor 11 yaşındayım

sedat

doktor bey
darbe sonucu ön sağ dişimde sallanma oluştu ve darbeyle birlikte kanama oldu.dokununca veya basınca acı oluyor sert birşey ısıramıyorum ne yapmalıyım bilgi verebilirmisiniz ?sert birşey yerken dişim daha cok sallanırmı ?

Ufuk

Merhabalar öncelikle. Ben 15 yaşındayım ve Diş yapım çok bozuk yani en hassas şeyde ya ağrır ya da sallanmaya başlar. Neyse benim ön alt 2 dişim hafi sallanmayasına rağmen felaket ağrıyor. Ben kendim dişi çıkarsam yeniden diş çıkar mı?

sudem

Kopek disleri sallanipta cikarmi doktor bey

sakine

oğlum 11 yaşında küçük azıları yani yeni dişleri çıkıyor fakat bu dişler çıkarken köpek dişlerini sallanmasına neden oldu bu durum normalmidir.köpek dişleri sonra sağlamlaşırmı doktora gitmemiz gerekirmi acil cevap

zeliha

merabalar on gün önce yan dişlerime dolgu yapıldı ama yapılan diş hafif sallanmaya başladı napmam gerekir dolgu nedeniyle sallanır mı

Ayşenil

Doktor bey size çok önemli bir sorum olacak.Benim köpek dişim sallanıyordu.Bugün yemek yerken galiba bir kökü daha koptu.1 kök tutuyor sadece lütfen yardım edin.Henüz 12 yaşındayım ve diş doktoruna gitmek istemiyorum küçük bir şey için.Çıkarmaya çalışsam canım yanıyor lütfen yardım edin.Acil!

Ayşenil

ne kadar denediysemde başarısız oldum çok canım yanıyor yemek yiyemiyorum ve konuşamıyorum

aybike

Doktorum bu bilgiler için çok teşekkür ediyorum. Aslında benim süt dişim çıktı yenisi geldi dişim iyiydi şuanda hafif sallanıyor. Gerçekten yanlış hissetmiyorum 🙁 bu olaydan çok sıkıldım. Normal midir?

resinaz

merhablar doktor bey ben 13 yasindayim ve 2 disimi cikarttim acaba gri buyurlermi bana buyumez diyorla dogrumu lutfen cevab verin cevabinizi bekliyorum simdidedn twk

hakan

merhaba hayırlı günler, benim üst sol taraftaki tüm dişlerim sallanmaya başladı süt dişinden tut azı dişine kadar hepssi sallanıyor ne yapmam lazım, ayrıca sağ üst tarafta bi azı dişim varkökü ful çürük 8. sınıftan beri öyle yaşım 17, doktora gittiğimde ameliyat olması lazım içi boş dıştan tutulcak bi yeri kalmamış bu dişin dedi tehlikesi yüksek olur mu ? tesekkür ederim

Can

Kavgada yüzüme tekme yedim dişim sallanıyor gevşemiş gibi hisediyorum et,ekmek gibi sert yiyecekleri yerken bir hayli zorluk yaşıyorum,daha yeni oldu gerçi diş kaynarmı yani ileride kendiliğinden düzelirmi yaşım daha 15 Marmara Devlet hastanesinde Diş için Randevu almıştım onun tarihine daha 2,5 ay var dişime asla ve asla dokunmuyorum sıvı besinler tüketiyorum süt ve süt ürünlerine bi hayli ağırlık vermeye başladım diş kaynarmı hekim bey

ahmet arı

iyi günler. kızım 7 yaşında düşme sonucu ön kesici dişinde kırılma ve hafif sallanma oldu. bu diş kalıcı dişi. henüz yarısına yakını çıkmış durumda. hafif sallanması beni endişelendiriyor. diş tamamen düşebilir mi ne yapmalıyım. doktor yan dişleri süt diş olduğundan tel de uygulanamaz dedi. ne yapılmalı

Uzman doktor

Ahme bey çocuğunuzu bir pedodonti uzmanına götürünüz. O size gerekli bilgileri verecektir. Çocuğunuzunda muayene olması gerekir.

gökçen

Benim dişim çok sallanıyor ve altından da diş geliyor.Annem ve babam dişçiye gidelim diyor.Ama ben çok korkuyarum.Bu yüzden de gitmek istemiyorum.Ama eğer o dişi çekmezsek altından gelen diş yamulup gidecek.O zaman da dişimin durumu daha da ciddileşecek.Ne yapmam lazım?

Uzman doktor

Gökçen mutlaka diş hekimine başvurmalısınız. İleride daha büyük sorunlarla daha fazla diş hekimine gitmek zorunda kalabilirsin.

Aybüke Rana Karakuş

ÖN DİŞİM sallanıyor acıtmadan nasıl çekebiliriz ? ARKA DİŞİM kırık doktor nasıl çekmeli ?

Uzman doktor

Diş çekimi işlemi en son yapılan tedavi uygulamasıdır. Dişleriniz kurtulabilir. İyi bir diş hekimine başvurmalısınız.

Aybüke

doktor bey nerdeyse haftada bir dişçiye gidiyoruz 10 dişim çürüdü 1 iside kırık naapmalıyım sıkıldım dişimin ağrımasında dişçire gitmekten

Uzman doktor

Aybüke hanım diş çürüklerine en etkili yöntem dişler çürümeden dişlerinizi düzenli olarak fırçalamanız ve diş hekimi kontrolleridir. Bu aşamadan sonra yapabileceğiniz pek bir işlem yok.. Doktorunuzun talimatları doğrultusunda devam edeceksiniz.

berna

Merhaba doktor bey ben 40 yaşındayım ve dişlerim sallanıyor ve biranda çıkıyor ne yapmalayıyım ne iyi gelir yardımcı olurmusunuz lütfen

Uzman doktor

Berna hanım öncelikli olarak mümkün olan en kısa zamanda diş hekimine başvurmalısınız. Dişlerinizin tamamını kaybedebilirsiniz.

gökçen

Benim dişim çok sallanıyor çekiyorum çekiyorum gelmiyor ama asıl sorun o değil altından gelen dış diş yamuldu gitti ne yapmalıyım bulamadım

Uzman doktor

Bir diş hekimine başvurarak destek almalısınız. Kendinizin gerçekleştireceği bir tedavi yöntemi değil bu..

keziban cevik

17 yasindaym azi disimin sallandgi saniyorym azi dis sallanrmi.yani cektrmekden korkuyrm daha once hic dis cektirmedim

Uzman doktor

Keziban bu durum psikolojik olabilir. En kısa sürede bir diş hekimine başvurunuz.

Begüm

Ben 12 yaşındayım ve 15 gün önce tel taktırdım alt dişim sallanıyo biraz gözle görülebilir kıpırdama değil sallanma düşermi ?

Uzman doktor

Begüm yeniden ortodonti uzmanına başvurarak dişin hakkında bilgi alabilirsin bu durumun psikolojik olma ihtimali büyük.

Aysun

Merhaba… ben 31 yaşındaym geçen yıl sağ alt çene dişimi çektirdim. Birkaç hfta önce boş olan yerde dilime diş değdi parça kalmış olabilir mi derken şimdi yan tarafndanda patladı. Acaba yeni diş çıkma olasılığı olabilir mi ?

Şevval

Doktor bey,15 yaşındayım ve ön üstteki kesici dişlerimden biri aşırı sallanıyor.Kızarma var.Annemin de aynı dişi çocuklen düşmemiş.Acaba ne yapabilirim?

Doktor bey bn 15 yaşındayım.üst yan kesici dişlerim ağırıyor.birazda sallanma var.dişimin üst kısmında biraz şişik var.iltahap olmasından korkuyorum.ama dişlerimi hep fırçalarım niye böyle oldu bilmiyorum.dişim çıkarsa yerine yeni diş gelir mi?

Uzman doktor

tubanur – Dişleriniz çıkarsa muhtemelen yerine yenisi gelmeyecektir. Mevcut tedavilerin yapılabilmesi için bir an evvel diş hekimine başvurmalısınız.

zübeyde ırcı

Merhaba dr bey benim kızım 3.5 yaşındaki kızım kreşte dişine darbe aldı ve sallanmaya başladı. Doktora götürdüm geçeceğini söyledi .. ve sonuçta geçti kızım şu an 4.5 yaşını geçti ve o diş şu an sallanmaya başladı. Süt dişlerini dökmek için erken değilmi o sallanan diş kurtarılabilirmi yani sallanması durdurulabilirmi? Çok tesekkürler..

Uzman doktor

Zübeyde hanım bir çocuk diş doktoruna pedodonti uzmanına başvurmalısınız. Ancak o kontrol edebilir.

berna

Merhaba daha önce soru sormuştum 40 yaşındayım dişlerim dökülüyor demiştim evde bir çözüm yapamam mı acaba ?

Uzman doktor

Berna hanım bunun evde yapılacak bir çözümü olamaz.

yeliz

dişlerim çıkıyor diş gargarası iyi gelmez mi

selen

Meraba,ben 11 yaşındayım.Dişim sallanıyor ama çıkarmaya çalıştığımda çok acıyor.Ağrıda oluyor.Çektirmelimiyim?

eda

Doktor meraba.Sizce kullanmamız gereken diş macunu hangisi? Yani bi marka söylicek olursak hangisi en iyisii??

harun

merhaba benim ön alt dişim sallanıyor biraz oynasam çıkıcak ama çirkin görünmek istemiyorum çıkarmasam ağricak çıkarsam çirkin görünücem bi fikriniz varmı ne yapabilirim doktor bey bu konuda bana yardımcı olurmusunuz

harun

dişim sallanıyor

harun

burdamısınız

eddaa

diş etinden ameliyat olmustum şimdide dişlerimde kemik kaybı oldugu soyleniyor herhangi bi sallanma yok sizde kemik kaybını durdurmak mümkünmü en azından ilerlemesini durdurmak

nurullah

merhaba hocam benim ön diş azicik salaniyor ne yapmaliyim

Uzman doktor

Diş hekiminize muayene olmanızda fayda vardır.

Serkan Kurdoğlu

merhaba hocam dün abimle tartışırken yumruğu ağzıma denk geldi ve ön dişimin kökünde sallanma vardı gece diş sağlığı merkezine gittim ve oturttu dişi sabahta başka yere gittim röntgen çekildi ve kökünde sorun olmadığını ve kırık olmadığı söyledi ve ufak dolgu yaptı aralarına kaynıcagını saglamlasacagını soyledı 15 gun ıcınde tekrar gelmemi söyledi dişim tekrar sağlamlaşırmı ??

Erkan

Ben 11 yaşındayım. Azı dişlerim sallanıyor çektirmek kaç ayda gelir?

Kadriye

Merhaba benim on dişlerimde sallanma var doktor tel takılmasını önerdi.Tel taktıktan sonra düzelir mi ?

Suat

Selamlar doctor bey bi tartisma esnasinda bi yumruk agzima geldi ust on disimden biri oynuyor
Ve Çok aciyo carpm a esnasinda iç dudagim yarildi hic Birdseye cigneyemiyorum disim cekilmeden ne yapabilirim saygilarimla

Vedat

Mrb benim etkili ondan yani süt dilerim sallanmaya başladı ne yapmalıyım

burcu

Merhaba doktor bey ben 14 yaşındayım Central dişim ve onun yanındaki azı dişim sallanıyor ne yapmalıyım henüz bir diş hekimine gitmedim lütfen en kısa zamanda cevap verin

ENGİN ( yaş 33 )

Meraba Doktor bey,
Benim sorunum iki üç ay öncesi dişlerimin tamamı sallanması,diş ağrısı ve çekimi için gittiğimde çekilen rötgen sonrası çene kemiklerimde %50 kemik erimesi var denildi.Şu an sallanma ve arasıra şiddetli ağrılarım devam ediyor.araştırdığım tedavi yöntemleri gözümü korkuttu.açıkçası doktora bile gitmeye korkar oldum.Maddi yanıdaa çok yüksek görünmekte tedavinin.Sizden bu konuda bilgi alabilirmiyim,gerçekten aklım çok karışık.Şimdiden tşklr.
Saygılarımla.

Reyhan

Merhabalar doktor bey.Benim ön disimde hafif bir çürük vardı.Hastaneye gittiğimde doktor o çürük kısımları kaziyarak dişime beyaz dolgu uyguladı.Ancak dolgu yapıldığından iki hafta sonra erimeye başladı.Yemek yerken vs dolgu eriyip gitti.Şimdilerde aynı disimde ağrılar ve hafif bir sallanma var.Disimi kaybetmekten korkuyorum.Sizce bu dis sallanmasi sadece dis çekimiyle mi sonlanir.. bilgi verirseniz çok teşekkür ederim

Murathan

Merhaba iyi günler farkında olmadan diş gıcırdatmadan sonra gıcırdattığım diş sallanıyor (bazen yerinden oynuyor gibi oluyor) ve bu sabah diş fırçalarken diş etimden kan geldi ama uzun bir süre fırçalamıyordum fırçalamayı unutuyordum dişçiye gitmek şart mı teşekkürler..

çççç

Ya merak etme bendede oluyor

mahsum

merhaba doktor bey 21 yaşındayım gece yatarken kalktığımda sanki dişlerimde bir sızlama hissediyorum sanki dişlerim yokmuş gibi alt dişlerimi üst dişlerime hafifçe değdirdiğimde sanki sallanıyormuş gibi birde dişlerimi fırçaladığımda diş etleri tabanında ekşileşme oluyor rahatsız ediyor beni ne yapmam lazım?

Asena

Doktor bey ben 17 yaşındayım ve 15 -16 gündür ön dişlerimin 4 tanesi sallanıyor hala da geçmedi nedeni nedir acaba

İlayda

14 yaşındayım ön alt dişimde sallanma var ne yapmalıyım çok endişeleniyorum.

Eda

Disim cok az sallaniyor ve ustunden dis cikiyor disciye gitsem ne yaparlar ?

Beyza

Mrb doktor bey benim curuk disim sallaniyo acaba bu kotu bisey mi ??

gunes

Kardeşim engelli olduğu için dişini hiçbir hekim çekmiyor ve su anda alt büyük disinin altında başka bir dış çıktı diğer dışı zaman la kırıldı düştü ama yarısı hala duruyor ve hafif sallanıyor ağrısı var bana bir ilaç öneri bilirmis iniz ??

aslı

Benim ön alt dişlerimde ağrı oluyor sıcağa ve soğuğa karşıda duyarlılıkları artı dişlerimde arkadan hafif kırılmalar oluyor tam kopmalarından korkuyorum hiç salanmıyorlar

ayça

17 yaşındayım. Ön dişim çok hafif sallanıyor gibi çok korkuyorum. Sağlamlaşır mı?

sefa

ön dişimin biri sallanıyor 17 yaşındayım ne yapmalıyım

Harun Fidanlık

2 gün yolculuk yaptığımda dişlerimi gıcırtadarak yatmışım uyandıktan sonra bütün dişlerim ağrıyrdu bir muttet sonra ağrısı gecti bu bir kaç kez tekrarlandı eve geldiğimde diş gıcırdatmam geçmişti fakat ön 2 dişimin ağrısı geçmedi geçer dedim ertesi günü uyandığımda dudağımın şistiğini fark ettim bir diş doktoruna gittim ve ağrıyan dişlerimin sallandığını söyledi bana ağrı kesici minoset gargara ve antibiyotik yazdı bunları kullanıyorum ama sallanan dişlerimin ağrısı geçermi ?

Mustafa

Hocam merhaba,eşimin ön dişi sallanıyor ve bu bizi çok endişelendiriyor.Tedavisi nedir?Bir de hangi uzmana gitmemiz gerektiğini bilmiyoruz?Ortodontiste mi gitmeliyiz, protez uzmanına mı yoksa başka daldaki bir uzmana mı?Şimdiden teşekkürler.

Batuhan

Benim butun dislerim sallaniyor ne yapmam lazim

deniz

Şu an 14 yaşındayım süt dişlerimin hepsi bir yıl arayla sallanıyordu 7 yaşındayken dişim bir yıl boyunca sallandı diğer dişlerimimde uzun süre sallandı daha geçen yaz tatilinde iki süt dişim sallandığı için çektirdik dişlerimin sağlam olupta uzun süre sallanması kemik yaşıyla bir ilgisi var mıdır (gittiğim bir endokrin diş doktoruna sorun demişti)

yaren

İyi gunler doktor bey on disimde sallanma var. Sebebi dis ipi kullanmak yerine ipten kalin bi lastikle dislerimin arasini tmizledim. Fakat sanirim on disim bundan zedelendi ve disimi salladikca disimin kenari batip cikiyo dis etine ne yapmam lazim? Kendi kendine gecer derseniz cok sevenirim cunku iki gundur iyilesmedi doktor randevuma bir kac hafta var ne yapabilirim. Simdiden yardiminiz icin tesekkur ederim

Aylin

Merhaba 13 yaşındayım. En arka süt dişimin bir önü sallanıyor. Bu normal bir sallanma mı?

Uzman doktor

Psikolojik olabilir.

Aylin

Merhaba doktor bey dişime kanal yapıldı ve kanalın üstüne geçici dolgu yapıldı dolgu düşeli 3 ay oldu. Doktora gittiğimde kalıcı dolgu yapılır mı yoksa çekilir mi?

Uzman doktor

Aylin ismi üzerinde geçici dolgu tabiki kalıcı dolgu yapılacak.

Naz

Merhabalar, 15 yaşındayım ve yaklaşık bir ay önce diş teli takıldı. Tel için üst dişlerimden 1. küçük azı dişlerim çekildi, bu çekilen küçük azı dişinin arkasındaki dişim tel takıldığından beri üzerinden yemek yiyeyorum, önceden film çekilmişti kökten çürük yokmuş. Dışarıdanda çürük görünmüyor. Bu ağrı zamanla geçer mi?

Uzman doktor

Naz hanım eğer bir ağrı varsa bu dişinizin kanal tedavisi olması gerekebilir. Bu ağrılarınız devam ederse mutlaka yeniden diş hekiminize gidiniz. İhmal etmeyiniz.

Seyma

Merhaba! Benim sol üst köpek dişimin yanındaki dişim diş etime kadar çürüdü. Fakat aynı zamanda da sallanıyor. Ben onun değişen diş oldugunu dusunuyorum cunku diger taraflarimda da ayni dis cikti birtek sol ustteki kalmisti. Ben disciye gidecegim ama disimi ceker diye korkuyorum. Acaba dolgu yapip cikmasini mi bekler yoksa ceker mi? Birde uzerinde cok azicik tartar var. Ne yapar acaba bir tahmininiz varmidir? Cevap verirseniz cok sevinirim.

Uzman doktor

Seyma hanım altta diş olup olmadığı röntgen filmi ile görülebilir. Mutlaka bir an evvel diş hekimine başvurarak tedavinizi olmalısınız.

Saim göl

Sallanan diş sabitleme işlemini periodontolog mu yapıyor yoksa çene cerrahı mı

ACİL BAK

Doktor Bey 15 yaşındayım sağ en arka dişimin arkasındaki damak sallanıyor 1.5 2 yıldır Ailem Diş çıkıcak diyor yardımcı olur musunuz şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar

nimet

Merhabalar.ust dişlerime zirkonyum kaplama yapildi. Bazilari 4erli 2liyapişik halde takildi. Bunun bir sakincasi var mi. Daha onemlisi ön iki kaplama dişimle birsey ısıramiyorum hassasiyet ve hafif sallanma var. Kaplamadan mi kaynaklaniyor yoksa kendi disim mi sallaniyor cok tedirginim.

Uzman doktor

Nimet hanım yapılan uygulmalr geçiciler mi diye düşündürdü beni yoksa yanlış ypılmış bir uygulam söz konusu gibi geldi. Ağrılarınızı kesinlikle hafife almayın ve bir an evvel başka bir diş hekimine bşvurunuz.

Sukran

Ben 11 yaşındayım dişim sallanıyo ama sallanan dişim aynı zamanda çok ağrıyo geceleri uyuyamıyorum okulda dersi bile dinleyemiyorum ne yapmalıyım lütfen yardım edin dişim çok ağrıyo

Uzman doktor

Şükran hanım bir iltihaplanma oluşabilir bir Diş hekimine başvurarak muayene olmanızı öneririm

esra

ön dişlerim sallanıyo ve sızlıyo cok rahatsız oluyorum alt dişimde de et cekilmesi var galiba çok acıyo ne yapmalıyımm

esra

ön dişlerim sallanıyo alt dişimin birindede cekilme var cok ağrıyo geçenlerde süt dişlerim çekildi yaşım 21 ordotondi tedavisi yapılması lazım dedi ama korkuyorum şimdi dişlerim yamuk çıkıyoo

Uzman doktor

Dişe denizde bir problem mevcut öncelikli olarak diş eti tedavinizi olmanız gerekmektedir bunun için en kısa sürede bir Diş hekimine başvurarak tedavinizi bir an evvel başladınız daha sonra ortodontik tel tedavisi uygulanabilir

Tunay

Merhabalar benim 10 yasinda dislerim kirildi 14 yasinda doktora gittim dolgu yapti kirilan yere ve gec gitmis olmamdan dolayi 18’imde tekrar gelmemi, dislerime kaldigi yerden devam edip tedaviyi bitirecekti fakat 17 yasinda kardesimin yumruk atmasi sonucu bu disim sallanmaya basladi hic gitmedim doktora simdi 21 yasindayim dislerimi kaldirmadan kurtarabilme sansim ve tedavisi nasil olur lütfen cevap verirseniz sevinirim

Uzman doktor

Tunay Bey merhabalar Öncelikle dişinizin Geniş çaplı bir muayeneden geçmesi gerekmektedir dişlerinizden sorunların giderilmesi kaplama uygulamaları ile dişlerinizin tedavisi gerçekleştirilebilir.

sehri

merhabalar. ben 19 yaşındayım ve üst soldeki sanırım köpek dişi. o dişinin arkasında bir diş çıktı. bir buçuk yıl olacak neredeyse. şimdi o köpek dişim sallanmaya başladı. az güç uygulasam hemen düşecek. bu normal midir.

Uzman doktor

Şehri Merhabalar durumunuzun ne olduğu konusunda bilgi sahibi olabilmek için bir Diş hekimine başvurmalısınız ve tedavi olmalısınız Doktorunuz bu konu hakkında Size gerekli bilgiler verecektir Öncelikle muayene olmalısınız

Selin

Benim arka kalici disim kucuk bir sekilde yemek yerken kırıldı.Onlarin yerine baska bir dis cikiyormu(13yasindayim)

Uzman doktor

Selin hanım merhabalar hayır çıkmaz Dolgu olması gerekmektedir

burcu

hocam benim üst dişlerimden biri sallanıyor gibi simit yemiştim sert olduğu için biraz darbe aldı dişim sanırım bir haftadır sallanıyor gibi geliyor bana dilimi değdirdiğimde sızlıyor ellediğimde çok az sızlıyor ama aynaya baktığımda fiziki açıdan bir şey yok ne yapmalıyım sizce

Uzman doktor

Burcu hanım merhabalar bu psikolojik olarak size bu şekilde geliyor olabilir En kısa zamanda bir Diş hekimine gözükmenizde yarar vardır

fatma

Merhaba, çok acil cevap veririmisiniz lütfennn… 2009 doğumlu 6 bitti 7 den gün aldı oğlum var alt on kesici dişlerimiz sallanmaya başlamıştı 1 ayı geçti alttanda diş çkarıyor evde çekemedim olduğumuz yerdeki bir diş hekimine başvurdum çekmesi icin alttan gelen dişin düzgün çıkması için ama doktor diğer yan kesici dişleride çekelim dedi onlarda çıkacak neden bilmiyorum ama o an kabul ettim hala kızgınım bu konuda kendime uyku uyuyamıyorum eve gelince netten araştırdım çekilmesinin doğru olmadığını okudum çok yanlış yaptım sanırım peki nasıl bir hekim bu fazla sallanmayan alttanda diş gelmeyen alt yan kesici dişleri çekti peki ben bunu nasıl kabul ettim cahil biride değilim ama o an tutuldum sanki yertutucu grevi varmış eğer yan kesici dişlerin çıkımı 8 yaşını bulursa dişleri yamuk çıkarsa ne olur yardımcı olun bana ne yapmalıyım zaten sabah olsun doktorla işim var….

Uzman doktor

Ferhat Bey merhabalar bu duygular zamanla size ulaşacak ve kırılacaktır ön diş temizliği yaprak porselen kaplama ya da lamine kaplama tedavisi uygulanması gerekmektedir

yaren

merhabalar benim alttaki sol kopek disim sallaniyor yani ust kopek disimle sallandigini hissedebiliyorum 14 yasindayim ve daha kucukken cikip cikmadigini bilmiyorum napmam lazim lutfen yarddim ediin

Uzman doktor

Tuğçe hanım merhabalar porselen yaprak kaplama uygulamaları kaç dişe yapılacak hangi Diş hekimine ya da hangi hastaneye yapılacağına bağlı olmak üzere ve hangi kaplama malzemesinin uygulanacağına bağlı olarak fiyatları değişmektedir

ümmühan

merhaba benim oğlum 7 yasında öndeki süt dişlerını 1 yıl önce cıkartmıstı kalıcı dişlerı gelmişti ve şimdi o kalıcı dişler süt dişleri gibi sallanıyor bu normal bir durummu lütfen cevap verin

Uzman doktor

Yaren merhabalar bir Diş hekimine başvur doktorun kontrol etsin

necla

bende çene altında tümörüm var ve iki dişim çok ağrıyo çektirmeye korkuyorum ne yapmalıyım

Uzman doktor

Necla Hanım merhabalar bir çene cerrahisi uzmanları danışarak bu konu hakkında bilgi almalısınız

Hilal

Merhabalar 2. Küçük azı dişimde çürük var.Çürük dişimde küçük bir oyuk oluştuğu için içinden diş minesi çıktı yalnız diş ağrı yapmıyor hafif sallanıyor bu durumda kanal tedavisi olur muyum?Başka yöntemlerde var mı?

Esra

Merhabalar. Hocam dün akşam sakız çiğnerken dişimden çat diye ses geldi ve diş kırıntıları geldi dilime. ön dişimde bi sallanma hissediyorum. ya nolur yardım edin ne yapmalıyım 🙁

Uzman doktor

Esra hanım merhabalar ön dişinizdeki sallantı psikoloji olabilir Bir Diş hekimine başvurmanızı öneririm

Beliz berkoz

Merhaba arkadaslarimla voleybol oynarken top benim on alt disime geldi ve disim suan hafif sallaniyor ve on tarafa geldi. Elimle geri ittiriyorum ama aciyor ve yemek yerken cok aciyor. 2-3 gune kendiliginden duzelir mi?

Uzman doktor

Beliz Hanım merhabalar bir Diş hekimine görünmenizde fayda var. Mutlaka ihmal etmeyiniz

Doktor bey Benim 3 sene önce Dolgu yapılan dişim, Hem ağrıyor Hemde Sallanıyor Dişime Hafif bastırınca Acıyor,Bunun Tedavisi Nedir Randevumu Aldım Doktorumdan.

Uzman doktor

Hasan Bey merhabalar bir Diş hekimine başvurarak bir an evvel tedavinizi gerçekleştirebilirsiniz işiniz kanal tedavisi olacak Eğer gerçek anlamda sizin belirttiğiniz gibi bir sallanma söz konusu ise dişiniz çekilerek yerine İmplant tedavisi uygulanabilir.

mehmet

merhabalar dişime deyince ağrıyor ve sallanıyor fakat başkasına sorduğumda o baktığı zaman sallanma yok diyor ben sallanıyormu diye baktiğim zaman çok şiddetli bi sallanma hissediyorum(dişime darbe almadım) şimdiden teşekkürler

Uzman doktor

Mehmet Bey merhabalar bu durum psikolojik olabilir Bir Diş hekimine başvurmanız mutlaka gerekiyor ihmal etmeyiniz

esma dilek

İyi günler bende diş eti çekilmesi var diş etlerim şiş durumda şuanda ön alt dişim sallanıyor ve yanında ki dişimin üstüne çıkmış durumda yani dişlerim de şekil değişikliği var bu sebepten dişlerimi üst üste bastıramıyor ve yemek yiyemiyorum acaba dişim tekrar eski haline döner mi yoksa böylemi kalır

Uzman doktor

Esma Hanım merhabalar bu konuda bir tedavi süreci içerisinde misiniz eğer değilseniz mutlaka bir an evvel diş eti tedavisi ne başlatmanız gerekmektedir yapılacak uygulama sonrasında diş etlerinizin sağlığı yeniden düzelince estetik anlamda bazı uygulamalarda gerçekleştirilebilir fakat Öncelikle diş etlerinizin yeniden sağlığına kavuşması gerekmektedir

Asude Betül

Ben 15 yaşıma yeni girdim ve 1 sene önce sol arka dişimden kanal tedavisi oldum o zamanlar çok iyiydi dişim ve şimdi dişim ağrı yapmaya ve hafif sallanmaya başladı diş hekimine 1 hafta önce gitmiştim röntgen çekilmişti ama problemin olmadığını söylemişti.Ama dediği halde ağrı hissediyorum yemek yemekte zorlanıyorum ve hafifde sallanıyor ne yapmam lazım bilemiyorum…

Uzman doktor

Asude merhabalar Bu dişinizin yeniden kanal tedavisi olması gerekmektedir en kısa zamanda bir Diş hekimine başvurarak kanal tedavisi ve Daha sonrasında dolgu işlemini gerçekleştiriniz.

Emre

Merhabalar, yaşım 14 sol azı dişimde sallanma ve ağrı var. Sizce bu dişim çekilir mi? (Bu dişin dolgulu ve hiç darbe almamıştır)

Ezo gösteriş

Doktor bey merhabalar ben 14 yasindayim ve üstteki azı dislerimden biri sallanıyor .bu normalmi etrafimdakilere sordum.birdaha çikmaz dediler..sizce sallanmasi normalmi ve birdaha cikarmi

Ezo gösteriş

Doktor bey merhabalar ben 14 yasindayim ve üstteki azı dislerimden biri sallanıyor .bu normalmi etrafimdakilere sordum.birdaha çikmaz dediler..sizce sallanmasi normalmi ve birdaha cikarmi yemek yerken veya konusurkende çok ağrıyor bir an önce ne yapmam konusunda yardimci olurmusunuz…

Tulay

Merhaba oğlum 7 yasında alttan 2 sut dişi çıkmıştı yerine gelen dişler tekrar sallanıyor sorun ne olabilir

Asli

10 gün önce dusup dislerimi kirdim bir on dış ve bir de köpek disim fakat kırılan ve darbe alna dislerim on gün geçmesine rağmen hala sağlamlaşmasına.ne kadar surede dişler saglamlasir

Sibel

Meraba hocam benım sağ ön dişim dolguluydu ve aşırı agrı war ve sallanıyor nasıl bı Tedavı oolur

burak

15 yaşındayım basket oynarken top suratıma geldi ve alt alt ön dişimin yanındaki diş sallanıyor hafiften ne yapmalıyım

Ali

Doktor bey yaşım 13 ve 2.ye çıkan on Dişim sallanıyo ne yapmalıyım

Ali

Doktor bey yaşım 13ve 2.ye çıkan ön Dişim sallanıyor ne yapmalıyım

sena

Hocam ben 16 yaşındayım. ön kesici dişlerimin yanındaki diş etim şişti tuzlu gargara yaptım geçti. 1 yıl sonra ben fark etmeden diş etim çekilmeye başladı. ardından dişim fena halde sallandı. bişey olmaz diyip hayatıma devam ettim. dişim düştükçe düştü. 1 ay içerisinde köküm gözüktü. dişim çıktı çıkacak. dişçiden randevu aldım. acaba ne yapılacak. çok korkuyorum. birdaha yerine gelmicek. implant bana yaparlar mı? cevap verirseniz çok sevinirim…

figen

merhabalar ben 24 yaşındayım tip2 diabet olduğumu 2 sene önce öğrendim iki dişim sallanıyor ve uzama var her ikisinde de çok rahatsız ediyor görüntü olarak ta çok çirkin duruyor doktora gidicem ama dişlerimi çekerler diye korkuyorum çok sallanmıyo dilimle falan sallayamıorum ama ikisini sürttüğümde birbirine değiyo ve sallantıyı baya hissediyorum sizce geç kalmamışımdır değil mi çekmezler yani lütfen cvp yazarsanız çok sevinirim ayrıca doktor ve ya özel hastane tavsiyeniz var mı?

aysenur

Oncelikle benim sorum acil.17 yaşındayım bndan 4 sene önce kesici dişimin sağındaki ön üst dişime darbe almıştım ve kenardan çürüme olmuştu dolgu yapıldı. Ondan sonra bir sıkıntım olmadı fakat bu hafta aşırı ağrım oldu çeneme bile vurdu ağrısı doktor röntgen çekti ve dişimin kökünde aşırı intihap olduğunu soyledi dişi kurtarmak için acil kanal tedavisi yapılması gerektiğini ama bunun kendisinın yapamayacağını soyledi altından kalkamam dedi manisada oturuyorum ve diğer hastaneler de olmaz dedi diş fakultesi önerdi izmir ege üniversitesi gibi.yani sorum şu ki, dişimin kurtulma ihtimali varmı ve tahminen kaç seansta yapılır, seansların arasında kaç gün olır ayrıca biraz araştırdın kanal tedavi acıtmıyo fakat apse yani intihap varsa çok acıdığını duydum doğrumu yardımcı olursanız sevinirim.
Şimdiden teşekkurler

aysenur

Birde bir dişe 2 defa kanalntedavisi yapılırmı

Ali Salih

Ben azı dişimle bir şey açmaya çalıştım fakat acamadim, açacağım bir şey ağzımdan fırladı.Bu dişim kırılmadı ama önce çok az sallandı,sonra gitgide sallanmaya başladı, galiba köklerinin bir tarafı. Henüz dişçiye gitmedim. Acaba oradan yeni bir diş mi çıkıyor yoksa dişim açmaya çalıştığım şey yüzünden mi oldu? ACİL CEVAP VERİN LUTFEN.

Ali Salih

(YAŞIM 11)

Gökçen

Merhaba ben 4 gün önce çürük dişimi çok zorlanarak çektirdim köklerle alakalı bir sorundan dolayı. Sol üst arkadan ikinci azı dişimdi çektirdiğim. Şimdi sol üstten ilk dişim gözle görülür şekilde sallanıyor, şuan doktor kontrolüne gidemeyecek vaziyetteyim. Acaba bu sallanmanın dişimi çektirmemden kaynaklanması mümkün mü?

Kerem

Merhaba doktor bey 13 yaşındayım. Alt tarafta 2 tane azı dişim çürük ve alt sağ tarafta yaklaşık 2 haftadır bir sallanma hissediyorum.bir yerlerden okuduğuma göre bu kendi kendine geçecekmiş ellemem lazımmış.dişimi fırçalayınca dişim sallanıyor gibi oluyor.sizce düzelirmi?

batuhan

Merhaba ben 14 yaşındayım süt dişim oynuyo bu durumu çok sinir oluyorum ne yapmam gerek????

ayşe

Merhaba ben 14 yaşındayımbneimde süt dişim oynuyo dişim çıks yerine bi diş daha çıkarmı yardımcı olun??

Murat

Doktor bey. Ben birkaç hafta önce alt ön dişime yarı sert bir şekilde çatal darbesi aldım. Sadece ilk gün bir hassasiyet yaşadım. Ondan sonra herhangi bir sorun yaşamadım. Fakat şu 2 haftadır bir sallantı ve hassasiyet var gibi hissediyorum. Yemek yerken hicbir sorun yasamıyorum. Fakat sürekli sallanıor gibi hissediyorum. Dün akşam gerçekten çok korktum çünkü dişim aniden düşecek gibi oldu. Artı şunu da ekliyim darbe alan dişimin yanındaki dişte yenidir bir öne çıkıntılık meydana geldi. Diş hekimine gittim ve bana 20 yaş dişlerimin onu sıkıştırdığını söyledi fakat şuan o dişte de bir sallantı var gibi. Darbe alan dişimi sorunca hiçbir şey yok dedi ama dişe temas dahi etmedi. Ayrıca sürekli ağzımda kötü bir sıvı var iltihap olabilir gibi geliyor. Sizce durum nedir tanısı konulabilir mi ve başka bir hekime danışmalı mıyım? Teşekkürler.

batuhan

Ben 14 yaşındaşımsüt dişim oynuyo ne yapmam gerek???

Ecem

Merhaba ben 14 yaşımdayım. Size birkaç sorum var. Üst çenem üçgen biçiminde geliştiği için alt çenem geride kalmış. Bunun icin iki farkli aparat takacaklar ardindanda tel takilacak. Eğer gelisme cagindan sonra gidersem iskeleti kesipte yapilabilecegini söylediler. Ben korktuğum icin bu tedaviyi surekli erteliyorum. Sizce şuan geçmi kaldim?
Birde üst çenem onde olduğu icin surekli üst 2 ön disimle birşeyleri isiriyorum. Suandada hafif sallanti hissediyorum. Çok korkuyorum daha bu yasta dislerimi kaybetmek istemiyorum. Birde sol üst te hafif bir sizlamada oluyor. Sizce dusermi?
Son olarak Arkada daha birkaç süt disim var sallanan. Onlar sallanirken o aparatlari takmam benim icin kotu olmazmi?

Enes

Merhaba doktor bey ben 16 yasindayim kopek disim sallaniyor sebebi nedir ve nasil onlenir.

Soner

Ben dis taslarımı temızlettım fakat sadece bır dısımın alt kısmında bıraz olustu bunun ustune et buyume sansı var mı yoksa hıc bı zaman ustune et cıkmaz mı

vedat

Merhaba doktor bey 18 yasındayım dişim sallanıyor gibi geliyor arada dilimle oynayınca tık diye çok az ileri gidiyor hissediyorum diş doktoruna gittim röntgen cekıldı dişlerin saglam dedi ve bır sey yok dedı ama hala dılımle on dısımı ıttırınce tık dıye cok az ılerı gıdıyor gozle gorulmuyo ama hıssedıyorum bunun sebebı ne olabılır

vedat

Merhaba doktor bey 18 yasındayım dişim sallanıyor gibi geliyor arada dilimle oynayınca tık diye çok az ileri gidiyor hissediyorum diş doktoruna gittim röntgen cekıldı dişlerin saglam dedi ve bır sey yok dedı ama hala dılımle on dısımı ıttırınce tık dıye cok az ılerı gıdıyor gozle gorulmuyo ama hıssedıyorum bunun sebebı ne olabılır yardım edermısınız

canan

merhaba doktor bey benim 7 yaşındaki oğlumun yeni çıkan ön alt iki dişi sallanıyor daha 8 ay oldu yeni dişleri çıkalı 4 ay önce doktora götürdüm yeni çıktıkları için sallanması normal dedi ama halen sallanıyorlar bu ise çok ağrıyo diye sallanan iki dişini gösterdi ne yapmam lazım tedavisi varmı lütfen acil cevap verirseniz sevinirim

Bilal aydin

Ön disime dolgu yapildi kardesimin elindeki sopada agzima geldi beynim yerinden cikicak gibi bir ağrı car hocam bu arada 17 yasindayim iki gundur sıvi yiyorum sizce bu agri gecermi ne yapmaliyim

selma

Merhabalar ben 42 yaşındayım 3 yıl önce alt orta dişimin biri taşlanma olduktn sonra sallanmaya başladı şimdi alt iki tane dişim diş taşlarıkendi kendine kırılınca sallanmaya başlandı yemek yerken takılıyor ve sanki süt dişleri çıkmaya başlarken sallanır ya öyle bir şekilde sallanıyor diş kurtarılabilirmi ne tedavi si gerekir sigorta masraflaı karşılıyormu teşekr ederim şimdiden

Berfin

Merhaba Ben yurt disinda yasiyorum.dis etlerimde cekilme ve sallanma var.periodontise gottiginde lazer ile dis eti tedavisi yapacagini soyledi ancak inanimaz ucuk bir fiyat verdi.suan icin bunu odeyemem.simdi benim sormak istedigim ben ne yapmam gerekiyor.sallanan dislerim icin dentis e gitsem sallanan disimi sabitleyemezlermi .disimi kaybetmekten cok korkuyorum.nasil bir yol izlesem

Kübra

Mrb ben 17 yaşındayım iki yil once dis etlerimde buyume ve ayrilma olmaya basladi dra gittim ve beni peridontolojiye yonlendirdi. Orya gittim ama burdan cok uzak oldugu icin ve derslrn yogunlugundan sadece bi kez gidebildim diş taş temizliği yaptilar… daha sonra gidemedim şu an fark ettimki diş etlerim ( ön diş etlerim) daha da buyumus ve bi dişim sallaniyor. Fakat en son iki hafta diş röntgeni cektiğimde köklerde bi sorun yok dendi ne yapmlıyım dişim düşermi düşse yerine yapilabilirmi ön dişler cübku cok korkuyorum.

Doktor bey benim azı dişlerim belirgin bir şekilde sallanıyor.Doktora gittim kemik kaybı dedi.Dişlerini fırçala geçer dedi.Ama ben doktora gittikten yaklaşık 1 ay sonra daha çok sallanmaya başladı.Ne yapmalıyım ve geçer mi???lütfen cevap verin

vedatt

geçen hafta doktora gıttım ön alt dısımın sallandıgınu soyledım ama gozle gorulmıcek kadar az bı sallanma dılımle oynadıgımda hıssedıyorum fılm cekıldı hıc bırsey cıkmadı hıc bırsey yok dıslerınde dedı bunun nedeni ne ?

begum

Merhaba hocam kok hucreden dis elde edildigini duydum acaba bizde bundan yararlanabilir miyiz

şule

Merhaba benim 9 yaşında oğlum var bundan 4 ay once köpek disinin yanındaki Öğütücü disinin bir kismi çıktı ve yerine yenisi geldi fakat süt disinin bir kismi hala duruyo yeni gelen dişte yamuk şekilde gelmedi kırık olan dış biraz kenara kaymış oğlumu dişçiye goturemiyoruz yarım kalan dış kendiliğinden düşer mi acaba

dafne

dişim sallanıyor korkuyorum okulda dişim çıkar diye. ancak kendisimi çıkması yoksa doktorunmu alması daha iyi

serdar özdemir

Hocam 1 hafta önce düşme sonucu ön sol dişim sallanıyor.doktor antibiyotik yazdı bu ilaç diş etlerini sıklaştıracak dedi ilaç bittik den sonra sallanma devam ederse çekileceğini ve implant yapmammı lazım dedi.başka bir çaresi yokmu acaba .1 haftadır baskı uygulamıyorum arka dişlerimle yemeğe çalışıyorum.tam olarak iyileşmesi ne kadar zaman alır.teşekkürler.

sılanur

Doktor bey 13 yaşındayım ve dişlerimden bazıları sallanıyo ne yapmalıyım lütfen yardım edin şimdiden tşk ederim

Zeynep

Doktor bey.Benim dişim ayda en az 1 dişim çıkıyor.Şu an 12 yaşındayım ve doğduğum andan beri bu çileyi çekiyorum.Her ay bir dişim sallanıyor.Şimdi şu an ise sol arka azı dişim sallanıyor.Daha önce bana ingilizce öğretmenim bana kalsiyum eksikliğin vardır dedi.Bayağı peynir labne yedim ve süt içtim.Diş sallanmam biraz azalmıştı ama sonradan yine başladı .Sebebi nedir?

Zeynep

Doktor bey.Benim dişim ayda en az 1 dişim çıkıyor.Şu an 12 yaşındayım ve doğduğum andan beri bu çileyi çekiyorum.Her ay bir dişim sallanıyor.Şimdi şu an ise sol arka azı dişim sallanıyor.Daha önce bana ingilizce öğretmenim bana kalsiyum eksikliğin vardır dedi.Bayağı peynir labne yedim ve süt içtim.Diş sallanmam biraz azalmıştı ama sonradan yine başladı .Sebebi nedir? ve nasıl önlenir?

Zehra nur

Merhaba iyi gunler.. 13 yasindaki kizimin ön alttaki azı dişi ortadan ayrılmış yarisi sallanıyor yarisi duruyor. Hafifte çürüme var diste. Bu onemlj bi durum mudur ne yapilmasj gerekir?

Zehra nur

Merhaba iyi gunler.. 13 yaşındaki kızımın alt azı dişi ortadan ayrılmış yarisi sallanıyor yarisi duruyor. Acima,agrima yok. Distr hafifte çürüme var. Sallamasi gerekiyormu dişi? Yoksa çekim falan mi olucak? Ne yapılması gerekir?

Salih

Benim yaşım 19 ön dislerimden bir tanesi sallanıyor egerki bu disim düşerse veya alınmasi gerekirse tekrar diş çıkarmi cünku ön disim olmadığındaçok kotu durur

Nida

Aylardır doktora gidiyorum dış ağrısı sebebiyle gitmiştim 20 lik disin var gömülü dediler sonra da çene cerrahisine yönlendirenler çene kasında şişme var 20 liklerinin bu yaşta alınmasına gerek yok dediler tekrar doktor doktor gezdim kimisi 20 liğin ameliyat edilmesi lazim dedi en sonkide ilaclar verdi çenem için birde gece plağı yaşım 17 bu arada sizce de 20liklerimin alınması icin erken mi ve çene kasım için sıcak uyguluyorum ilaçlar içiyorum bu rahatsızlıktan kurtulacak miyim cok teşekkürler.

eda

ben-yeni-tel-taktım-2ay-oldu-dişlerim-sallanıyo-nerdeyse-hepsi-ama-çokdiğil-yani-hafif-dışardan-bakınca-göxüküyo-normalmi-doktorum-normal-dedi-tedav-bitmeden-sallanmalarda-bitmex-dedi-ama-tel-takınan-arkdaşlarımda-böyle-bi-şikayet-yok-kaçkex-doktoruma-sordum-tektek-baktı-ve-çok-normal-dedi-yinede-haliyle-korkuyorum

ayşen

Merhabalar doktora gittim beni fakülteye sevk etti ondan once baska doktora gitmiştim o da fakulteye gitmelisin dedi. Kemik erimesi var ve diş etlerim hastaymis. Çok korktum acaba fakültede ne uygulanır?

EREN KARAMAN

Doktor bey taekwando yapıyorum disime tekme geldi üstteki büyük disimin bir tanesi hafif sallaniyor ve ağrıyor cuma günü oldu olay cumartesi pazar dış hekimi acikmidir açık olmasa bile 2 gün dış hakimine gitmessem bişey olurmu

Miralay

Merhaba Doktor bey 26 yaşındayım alt orta iki dişim süt dişi zamanında düşmeyip ikisi de bu zamana kadar geldi şimdi birisi aşırı derece de sallanıyor bunu doktor kontrolü halinde eski haline getirilmesi mümkünmüdür yada çekilmesi mi gerekir bilgilendirirseniz memnun olurum

Fatma gönültaş

Kızımla küçük oğlumun çarpışması sonucu kızımın ön dişi sallanıyor ne yapmalıyım

Zeynep

Merhaba ben bundan 4 ay önce alt çenemde sol arkada ki dişimden kanal tedavisi oldum ardından dolgu yapıldı ve şu an dişimin sallandığını farkettim sıcak soğuk içemez hale geldim fena ağrı çekiyorum sizce ne yapmalıyım

Elif

Benim ön üst 6 disim disim sallanuyir14 yaşındayım. ne yapmam gerekiyor yaklaşık 1sene oldu çok aşırı değil ama fark ediliyor

büşra

benim dişlerim sürekli kanıyor hangi doktora gittiysem kanama geçmedi bide gece uyurken sürek li dişlerimi sıkıyorum cenem ağrıyor uyandigimda

büşra

merhaba doktor bey benim dişlerim sürekli kanıyor hangi doktora gittiysem kanama geçmedi bide gece uyurken sürek li dişlerimi sıkıyorum cenem ağrıyor uyandigimda ne yapmalıyım

Yağmur

16 yaşındayım diş etlerim çekiliyor siyah siyah belirtiler görüyorum alt dişlerimde ağrı yapıyor bi dişim ise sallanıyor düşerse ne yapacağım çok korkuyorum

Hasan

Doktor Bey Ben 13 yaşındayım azı dişlerim’in iki tanesi karşılıklı damakta ikiside aynı hizada çürük aynadan öyle gözüküyor ikiside sallanıyor yemek yerken çok acıyor diş hekimine gitmedim ne yapmalıym ?

şerife

merhabalar benim sağ ve soldaki azı dişlerim kırılmıstı ve cektırmemek için kanal tedavisi yaptırıp yalancı kök seklinde dişimin içine küçük vidalar yerleştirip dışını alçı ile kapladılar daha sonra kaplama yapacaklardı ama malaesef universite okudum için şehirden ayrılmak zorunda kaldım ve kaplamaları yapamadım daha sonra o vidayı saran alçılar kırıldı alçının yarısı var diğer yarısı yok ve galiba vida sallanıyor napmam gerek ne gibi tedavi öntemi uygulanır

Kayra

Merhaba benim önceden çıkan 2.küçük azı dişim yeniden sallanıyor ne yapmalıyım ?

Aysun

Merhaba doktür bey ben kanada dan size yaziyorum burda yeniyim dilim yetersiz olduğu için napicami bilemedim kanada da dış çok pahalı ve yardım nasıl alirim bilemiyorum öğretmenimle konuştum bu konuyu benim sol alttaki köpek dişim 2 sene önce et çekilmesi olmuştu dislerim yikarken macunu değmesi firca değmesi çok hassasti değişik bi agri vardı sonra zamanla gecdi geceleri uykiya giderken maçun birakiodim üstüne 3 ayda gecdi normal dış temizligimi yapior artik hasas fircalar kullanmıyordum bugün aralik28 disim sallanmasi yaklasik 2 haftayi gecior yaşım 25 .. ve bi kaç kez dokundim emin olmak istedim salaniormi diye ve ses geldi catlama lar dahami kötü yaptım korkuorum duzelirmi doktür bey ancak Türkiye’ye gelir muyane olabilirim :(( sadece 1 disim de dış cekilmesi oldu oda sallanio şuanda ???? napicam burda bilemedim bu önemli dış kaybetmek istemem bi daha gelmezki

Aysun

Merhaba doktür bey ben kanada dan size yaziyorum burda yeniyim dilim yetersiz olduğu için napicami bilemedim kanada da dış çok pahalı ve yardım nasıl alirim bilemiyorum öğretmenimle konuştum bu konuyu benim sol alttaki köpek dişim 2 sene önce et çekilmesi olmuştu dislerim yikarken macunu değmesi firca değmesi çok hassasti değişik bi agri vardı sonra zamanla gecdi geceleri uykiya giderken maçun birakiodim üstüne 3 ayda gecdi normal dış temizligimi yapior artik hasas fircalar kullanmıyordum bugün aralik28 disim sallanmasi yaklasik 2 haftayi gecior yaşım 25 .. ve bi kaç kez dokundim emin olmak istedim salaniormi diye ve ses geldi catlama lar dahami kötü yaptım korkuorum duzelirmi doktür bey ancak Türkiye’ye gelir muyane olabilirim :(( sadece 1 disim de dış cekilmesi oldu oda sallanio şuanda ???? napicam burda bilemedim bu önemli dış kaybetmek istemem bi daha gelmezki

Aysun

Merhaba doktür bey ben kanada dan size yaziyorum burda yeniyim dilim yetersiz olduğu için napicami bilemedim kanada da dış çok pahalı ve yardım nasıl alirim bilemiyorum öğretmenimle konuştum bu konuyu benim sol alttaki köpek dişim 2 sene önce et çekilmesi olmuştu dislerim yikarken macunu değmesi firca değmesi çok hassasti değişik bi agri vardı sonra zamanla gecdi geceleri uykiya giderken maçun birakiodim üstüne 3 ayda gecdi normal dış temizligimi yapior artik hasas fircalar kullanmıyordum bugün aralik28 disim sallanmasi yaklasik 2 haftayi gecior yaşım 25 .. ve bi kaç kez dokundim emin olmak istedim salaniormi diye ve ses geldi catlama lar dahami kötü yaptım korkuorum duzelirmi doktür bey ancak Türkiye’ye gelir muyane olabilirim :(( sadece 1 disim de dış cekilmesi oldu oda sallanio şuanda ???? napicam burda bilemedim bu önemli dış kaybetmek istemem bi daha gelmezki

Aysun

Alt sol tarafta köpek dişim salanior napmam lazım yaşım. 25 o disimde et çekilmesi olmuştu 2 sene önce çok hassasti bi süre sonra gecdi hasasligi bakıma diz temizli daha önem verdım şimdi bu köpek dişim yaklaşık 2 haftadir salanior bide emin olmak için ilk hissettiğimde dokundim ve çatlama sesleri geldi ellememeye calisorum ama istersen istemez dilimi kayıyor kanada da yaşıyorum lütfen cevap yazın burda dilim Yetersiz olduğundan doltura henüz giremedim. Teşekkürler

MRB BEN 16 YAŞINDAAYIM ön dişlerim sallanıyor ve dudakla diş arasındaki yer yapışkan bi sıvı ile kaplanıyo hep ne yapmalıyım

anıl

azı dişim sallanıyor ve bide kesici dişim sallanıyor gibi geldi bana ve eğer sallanıyorsa napabilirim önceden dişlerimi firçalamıyodum şimdi ise günde 2 defa fırçalamaya başladım bu benim için gelişim gösterir mi ?

Erhan

Merhaba cocugum 7 yasında ön uzt 1 disi hafif sallaniyordu doktora götürdüm 2ön dişini de cekti 3 ay oldu ve diş cikmadi normalmi tesekkurler

aysenur

Merhaba benim 5 yyasinda bir kizim var.bundan 6 ay once dusme sonucu ust on 2 sutdisi birden köküyle birliktr yerinden cikti.hemen ardindan 3 kere dr.goturdum.bana kalici dislerinin cikmasinibeklememi soyledile.ama kizim yemek yerken zorluk cekiyor.acaba 7-8 yasindan once kalici disler cikabilirmi???

Emine

Merhaba ben 20 yaşındayım üst ön dişlerim sallanıyor bir diş hekimine gittim dişlerimin sallanmadığını söyledi ama ben sallandığını hissediyorum bunun nedeni ne olabilir dişlerim gerçekten sallanıyor mu yoksa ben mi öyle hissediyorum

Büşra

Merhaba ben 18 yaşındayım dün doktora gittiğimde hala süt dişimin kaldığını ve çekim olması gerektiğini söyledi çekim yapıldıktan sonra dişlerim tekrar çıkar mı?

Emir

abi boksörüm arada dişlerim sallanıyor sonra sallanması gidiyor sonra bida sallanıor neden olabilir

TUĞÇE

meraba benım alt taraftaki ön dişlerimde hafıf bı sallantı hıssediyorum ve sürekli agrı yapıyor diş eti cekilmesi olabilir mi cünkü diş etlerim şiş ve kırmızılaştı . ve sallanan dişlerim düşer mi

melike

İyi gunler doktor bey ben.15 yasindayim ust 2sut disimin arassina dolgu yaptirdim sonrada disim disimin ustune cikti ve alttaki dis hafif sallaniyor ne yapmam gerekiyor?

abdulkadir

Merhaba doktor bey
27 yasindayim 12 yil once disime bir darbe aldim
Agri sizi olmadi 4 yil once bu disimde bi agri oldu universite hastanesine gittim disimin saglikli oldugunu ve zamanla. Kaynayacagini soylediler disimle oynamami soylediler 12 yildir kaynamadi ne onerirsiniz cok rahatsiz oluyorum

Sami

Doktor bey yaşım 19. 4 gün önce devlet hastanesine gittim ve dişlerimi temizlettim fakat diş etlerime zarar verdi biraz doktor alt dişim sallanıyo ve ağrı var bu konuda ne yapmam gerekiyo en kısa zamanda bilgi almak istiyorum 🙁

Mehmet

Merhaba şikayetim diş etlerinde şişme ve agrım var alt dişlerimde sallanmaya başladı bunlar başlamadan önce agzımda kendimi rahatsız edici koku başladı sabahları agzımda felaket koku ve kanama oluyo yaşım 32 ne yapmalıyım

Ayşe

Merhabalar doktor bey benim ön dişimin bir en hafif sallanıyor ve ağrıyor doktoruma gittim röntgen çekti ama çok garip ağrıması falan dedi antibiyotik verdi gecmmesse kanal tedavisi yaparız dedi ama ben tereddütle kaldm ne yapmalıyım acaba ?

Sena

Merhaba 18 yaşındayım bruksizm hastasıyım ön alt dişlerimde sürekli olarak bir sallanma var acaba diş gıcırdatmasıyla ilgili olabilir mi

asel han

Merhaba ben 15 yaşındayım ve sol köpek dişim çıktı yerine yeni bir tane çıkar mı lütfen yardım edin çook korkuyum

Huriye

daha önce diş etlerinin altına dolan taşlar için tedavi görmüştüm.Ancak yaklaşık 2 haftadır ön alt dişlerimde sallanma hissediyorum.Dişlerimi sıkınca da ağrıyor.2 doktora gittim, gece dişlerimi sıkmadan olacağını söyleyip gece plağı önerdi.Diş etinde bir şey yok dedi.sizce başka doktora gitmeli miyim?

Emir gerekci

Merhaba hocam birgun okulda top oynarkan siddetli top agzima deydi ve ondeki 2 disimi darbe sonucu iltihap tuttu ve sallanma ve gevseme var saglikli disler sadece darbe sonucu sallanma oldu tedavisi olurmu yani dis eti gene disi tutarmi sallanmamasi icin lutfen hemen cevaplamasini istiyorum simdideden teşekkürler

nihat

Slm doktor bey alt dislerim sallaniyo doktora gittim agzinda biraz tartar var ama cok paraya cikiyo dahi acil ilac yokmu eczanede

doruk

merhaba bu gun 4,5 yaşındaki oğlumla oyun oynarken dişiyle ısırdığı kumaşı çekmesiyle ön alt iki dişi sallanmaya başladı.hemen doktora götürdüm.doktorda tuzlu ılık suyla gargara yapması gerektiğini söyledi,apse ve ağrı durumunda çekilmesi gerekeceğini söyledi.bu durum için bir pedadontiye götürmeli miyim?

Beytullah

Yemekde sert bir cisim dişiöe geldi ve dişim baya acımışdı ama cürükdü yarızıda kırıkdı diğre yarısı sallanıyo ama çürük sallanıyo ama cıkmıyo dilimle oynuyorum sürekli hareket ediyo cıkmıyo cıkmasını istiyoorum ama doktora gitmek istemiyorum litfen yardımcı olun

Çisem

Sol arka alt disimin yarısı çürüktu ancak bi agri yapmiyordu kalan yarisi sallanmaya basladi nedeni ne olabilir , dis hekimine gittgimde cekilmesi gerektigi soylendi, ancak baska bir tedavi uygulanabilir mi farkli bi hekime basvurmalimiyim ? (Yasim 20)

Hande

Ön dişim sallanıyor ve apse var bir haftadır çok fazla ağrım var hiç birşey yiyip içemiyorum tedavi mümkün müdür dişimi kaybetmek istemiyorum

Elif

Sayın Doktor
Kızımı götürdüğümüz diş doktoru ön alt dişlerini törpiledi
-17 yaşında- (geceleri dişlerini sıktığı için )
Bu işlemden sonra ön alt 3 dişi sallanmaya ve çok fazla ağri yapmaya başladı..
Neden olarakta ´´ Dişlerini çok fazla sıktığı için artık sallanıyor dedi …
Sizce bu yüzdenmi yoksa törpileme esnasında yapılan bir işlem hatasımıdır ?
Çekilen röntgende köklerinde iltihap görülmedi ..Ve sağlam olan ön alt dişleride artık sallanıyor ..Bu aşamadan sonra doğru yol nedir ?

Gülizar

Merhaba bende geceleri isteksiz dişlerini sıkıyordum üniversite hastanesine gittim orada gece plağı yapıldı yıllardır kullanıyorum deneyin isterseniz

Tunahan

Ben 16 yasindayim ve uyurken herhalde dislerimi sıkıyorum onden 3 tane disim sallaniyor ne yapmaliyim dislerim duserse tekrar cikar mi?

idil naz

merhaba ben idil 11 yaşındayım üstteki 2 kopek dişimi zorla salladım biri çıkltı ama biri çıkmadı daha geçen yılın yazı düşmüstü. çıkan ise suan sallanıyor diş doktoruna gidecegım ama bıraz korkuyorum çıkar mı gunlerdır aglıyorum lutfen yardım edın 😟😟😟

Abdulbaki

Merhaba hocam ben 16 yaşındayım. Hocam ben acıktığımda ve geceleyin ön dişlerim sallanıyor. Hocam acaba dişlerim neden sallanıyor olabilir

D. Demirkol

Doktor nerdesin?

Ayse

Merhaba, 2 sene önce tel tedavisi gördüm. Kesici dişim köpek dişimin altındaydı. Tedavi sonrasında 6 ay diş plağını sürekli takmam istendi ben sadece gece tablkabildim şu an da hala gece takıyorum fakatjesici dişim sallanıyor. Dış doktoru diş kökünde problem olduğunu söyledi ve kana tedavisi yapılmalı dedi kanal tedavisi yaptırmayan gece gündüz plak taksam düzelir mi dış kökü?

Yaren

Ön alt dişlerim hafifçe sallanıyor galiba biraz içinden çıt çıt diye salladığımda sesler duyuyorum ve 12yaşındayım altıncı sınıfa gidiyorum çıkmasından ve dişsiz kalmaktan korkuyorum hiçbir darbe almadı ama hafif sa llanıyor gibi

Elif ünal

Merhabalar 5 ay once dogum.yaptim hamileyken disim icinin siyahlastigini farketmistim ama duzenli olarak dişlerimi fircaladim ve ozen gosterdim fakat disimin ici çürümüş ve 5 ay sonra suan kirildi ve agri yapiyor birkac gundur sallaniuor ve naai bi tedavi uygukanir

Elif ünal

Merhaba ben 28 yasindayim 5 ay önce doğum yaptim ve hamileyken disiminnici siyhlasmaya baslamisti ama dislerime bakan biriyim ozenle fircalayip dis fircami degistirim fakat suan dis etlerin cekilme tartar ve o siyhlasan disim kirildi agri yapiyor ve sallaniyor bir kac gundur nasi bi tedavi uygulamak gerekir

das

doktor bey 13 yaşındayım . ön alt dişim sallanıyordu dış doktoruna gittim . Dış taşım vardı ama Ellemedi. sadece dişini fırçalama dedi. ve halen sallanıyor ne yapmalıyım

Osmsn

Merhaba ben diş tedavisi görüyorum on iki dizimdeki porselen çıkmayınca diş doktorum zorladı ve yerinden çekildiğini hissettim ama doktor birsey olmadığını söyledi anestezi etkisi geçince o diş te aşırı hassasiyet başladı bu sefer kanal tedavisi uygulandı bun uyandığımda ağrıyla uyandım silmişim

Osman

Uykuda sıkmışım ağrıyla uyandım diş hekimi on dişle ısırma yapma demişti geçici var şuan üstlerinde bu diş nasıl kurtulur ne olur yardım edin bana

Sema

Merhaba.8yasindaki kizim okulda dusmus.on iki disinde hafif agrisi var.sizliyor olmali.sallanmiyor.bgn cuma.ancak pazartesiye randevu verdiler.cok endiseliyim.biraz kanamasida vardi durdu.yeniden eski haline donermi.teşekkürler

mekan

hocam ben bi kafa yedim disim çıktı tedavisi kaç gün sürer

Merve

Merabalar 17 yaşındayım. Alt çenemdeki iki ön dişim sallanıyor. Diş etimde sıkıntılar var ama doktora gittiğimde çok sallanıyor demişti amaa şu son zamanlarda dişimi fırçalamama rağmen sallanıyo.ne yapmalıyım

Selin

Merhaba benim sağ alttaki azı dişime kanal tedavisi yapıldı neredeyse 3 ay oluyor ve o dişim ağrıyo ve sanki sallanıyor gibi. Belki sallanmıyor bana öyle geliyordur ya da sallanıyor mu diye kontrol ettiğim için oluyor ama kanal tedavisi olan bir diş ağırır mı ya da sallanot mı

Mehdi

Merhabalar daha yirmi bir yaşında olmama rağmen azı dislerim ve öndeki 2 disim dolgu ve dislerim sallanıyor çok apar oluyor.Küçük yaştan beri bakım yapıyorum ama bir türlü önüne geçemiyorum bu durumdan kurtulmak için bana tavsiye verebilir misiniz

Murat

Merhaba 6-7 ay öncesinde dişlerimde diş taşı temziliği yapıldı ve 2-3 gündür ön dişimde hafif sallanma varmış gibi hissediyorum acaba geçermi

esra

Disim ortadan ikiye ayrılmış yediğim besinler hep oraya falan kaçıyor cok rahatsiz edici bir durum ve disim galiba sallanmaya başladı disimin çekilmesinden cok korkuyorum dolgu falan yapılabilir mi

Merhaba ben 16 yasindayim ust yan kesici disimden biri uzun zamandir sallaniyordu ve en sonunda dustu ama alttan yeni bir dis gozukuyor cikmasi nekadar zaman alir

İSMİNİ VERMEK İSTMEYEN ARAŞTIRICI

BEN 1 HAFTADIR TEL TAKMIŞIM DİŞİM HEP SIZLIYOR VE SALLANIYOR NORMAL Mİ
DÜZELİR Mİ
BENİM DAMAĞIMDA İSE DAMAK GENİŞLETME APAREYİ VAR DİŞLERİM TELE DEĞDİĞİ İÇİN ARKA DİŞLERE BEYAZ BİR ŞEY YAPIŞTIRDILAR VE ÇOK AĞRITIYOR BU ŞEY HER ZAMAN KALICAK MI YOKSA Bİ YERDEN SONRA ÇIKARACAKLAR MI?

ACİLLLL CEVAP VERİN

nisa

Doktor bey ben 12 yaşından gün aldım daha önce çıkmış ön iki dişim sallanıyor bu 1\2 aydır böyle ama gittikçe durumu dahada kötü oldu dişlerim daha çok sallanıyor bu dişlerim yanındaki dişlerde sallandı ne yapmalıyım diş hekimine gitmekten başka

Aysun

Merhaba doktor bey benim ondeki hem alt dişlerim hem üst dişlerım sallanıyo onden fazla sert yıyeceklerı yıyemıyorum diş doktoruna gıttım baktı temizledi hıc bişey yok dedjama ben zaman zaman agırıyo ve elımle salladıgımda sallanıyo bekledım kendılıgınden gecer belkı hıc bı degışme yok lutfen bana bılgı verın ne yapmam lazım

Tutku

Merhaba ben 15 yaşındayım. Alt çenemde sağ tarafta enn arkadan 3.dişim sallanıyor çok fazla değil gibi ya da benmi öyle hissediyorum bilmiyorum. O azı dişinin sallanması normal mi bir sorun olur mu ?

Dilara

Merhaba 17 yasindayim altta on disim sallaniyor gibi geliyor sizce saglamlasirmi biraz sallaniyor ellemesem saglamlasirmi ?

Gizem

Merhaba,
Annem 43 yaşında epilepsi hastasıdır.2 ay önce ayaktayken yere düşerek nöbet geçirdikten sonra alt çene öndeki iki dişinde sallanmalar oldu. Bunun tedavi süreci nedir nasıl tedavi edilebilir.

Cemal

Doktor bey yaşim 13 üst azı dişimde hafif-orta derecede sallanma var azı dişleri 13-14 yaşlarındamı cıkıyor yoksa bu çürük sebebiylemi çürük büyük değil henüz yeni çıkmış bastırınca agriyor sadece

Furkan Burak

Ben 24 yaşındayım.3 yıldan beri dişlerimde tel var.Köpek dişim sallanıyor.Dişlerimde çürük yok.Sallanan dişim nasıl sağlamlaştırılabir?

Reyhan

Merhaba benım ön dişlerimin ikisi kaplama ve bir dişe bağlılar
Darbe yuzunden ağrı olustu hafif bır sallantı var doktorum baska bı sekılde ne yapmam gerekiyor? Geçer mi?

Reyhan

Doktorum başka şehirde
Lutfen cevap yazın
Cok ağrım var

3 dişimde de yemek yerken aniden çıt etti ve sallanıyor ablam mineral eksikliği yüzünden oldugunu soyluyor sebebi ne olabilir ?

Melek

Ben 13 yasindayim dislerim hep dusuyor ve surekli yamuk geliyor simfide ondeki buyuk disim salaniyor ne yapmaliyim disim duşse yine gelirmi

Nazlı

Ben 14 yaşındayım ve üst ön dişim sallanıyor ve dibinde biraz ağrı hissediyorum bu dişime 1,5 sene önce kanal tedavisi yapılmıştı sorun diş etimde midir tedavisi var mı?

Şenel

Merhaba hocam ben 15 yaşındayım ve nedense sın 2 haftadır dişlerimde hem güçsüzlük var hemde hafifçe sallanma var nedeninin öğrene bilirmiyim

fseda

ben dişlerimle hep oynayan biriydim çocukken kürdanla dişlerimle oynuyodum vs. çekirdek ön dişlerimi sızlatıyordu.dişlerimin hepsine bakmadım fakat bazıları gözle görülür şekilde sallanıyor du 5 sene geçti tel taktım 1 sene yeni çıkan 14 lük dişlerime braket takılmadı şuaan dilimle dokunduğum zaman onlar tıkırdıyor . telim çıktı pekiştirici takıyorum bu durum beni çok korkutuyor doktora dişlerimin telden öncede sallanddığını söyledim durumun normal olduğunu çok kez söyledi yinede emin olmak için soruyorum. sizce normalmi uzun süredir salladığım için bıktım artık sanırım durum psikolojik hale geldi bu yönde tedavi alabilirmiyim ? yaşım 14

Medine

Merhaba Dr bey cocugum süt dişlerini erken döktü kalıcı dişleri cıktı fakat ön kalıcı dişler sallanıyor ne yapılır tedavi edilir mi

Ferhat

Uykudan uyandığımda dişlerim sallanıyor ve ağrıyor

Admin

Merhaba doktor bey ortodonti tedavisi görüyorum başlayalı 7ay oldu fakat diş hekimi olduğu için tedaviyi yapan doktoru degiştirip ortodonti uzmanı ile devam etmek istiyorum bu kararı almak daki en büyük sebep alt ön dişlerimin fazla sallanıyor olması yardımcı olursanız çok sevinirim.

Ciler

Meraba doktor bey brnim alt dişlerim sallanıyor diş eti tedavisi oldum ama gene aynı dişsiz kalmaktam korkuyorum

Ahmet

Doktor bey benim ön dişlerim sallanıyor ve fırçadığımda kanıyor diş hekimi önemli bişey olmadığını söylüyor ama 3 senedir sallanıtor 17 yaşındayım

Rabia

Merhaba benim diş eti problemim var ve azı dişimde kırık ve ağrı yapıyor önce diş eti problemim mi tedavi edilir yoksa azı dişim mi

Yunus karaca

Merhabalar doktor bey 15 yaşındayım ve kavga sırasında suratıma dirsek yedim ve ön dişim çok hafif sallanıyor o diş yine kendini sağlamlaştırırmıyoksa öylemi kalır yardımcı olursanız sevinirim

Nazlı

Merhaba.Ben 14 yaşındayım üst ön dişim sallanıyor.Çıkarsa yerine yeni diş çıkar mı? Ne yapmalıyım? Lütfen yardım edin.

İlker

Meraba benilker dişim çok kötü ariyor arkadan 2tanesi bir olan disim cok amacok ariyapiyor elim lecekmeye denicem

Fatih

Merhaba 15 yaşındayım ve tüm dişlerim kalıcı diş alt çenedeki ön 2 dişim orta derecede sallanıyor ve diş etimde ağrı hissediyorum sağlam hissetmiyorum eskisi gibi dişçiye gideceğiz fakat bi tavsiye veya tecrübelerinize dayanarak söyleyebileceğiniz bir görüş varmı teşekkürler

Gülizar

Merhaba eşim kırk üç yaşında molar ikinci dişinde oynama var iki gündür ağrısı var neden olabilir teşekkür ederim

Funda

Merhabalar kızım 13 yaşında sol azı dişi sallanıyor ce ağrıyor be yapılması gerektir?

Olga

Merhabalar.. alt ön dişimde sallanma hissediyorum..geceleri dişlerimi sıkmaktan kaynaklanıyor olabilir mi? Sallanan dişimin tedavisi var mıdır?

Murat

Bir kaç gündür dişimde sallantı gibi bir his var, oynamazsam tekrar sağlamlaşır mı?

mmet kiliç

Doktor bey dişim iltihaplandı dokora gittim antipyotik agri kesici verdi geçmedi tam üç kutu sonunda agrim gecti en son doktor dişimin çekilmesi gerektigini soyledi gerekçesi de dişimin sallanması y mış ama ne filim ne röntgen çekildi sallanan dişim de de çürük hafif taraftan kîrik tedavi edelim dedim olmaz diyor dedigim gibi rontgen bile çekilmeyen diş direk çekilir mi sağlam olduğu halde çelişkiye düştüm rica etsem aydınlatir mısîz bu konuda fikriniz çok önemli benim için

Kaan

Merhaba doktor bey bu sene dişlerimin tel tedavisi bitti yalnız dişlerimin sallandğını hissediyorum bunun için ne yapmalıyım hardal yağı ile tuz kullanırsam geçer mi ?

Bide tedavimden sonra doktor plak verdi bu dişlerimin sallanmasını etkiler mi ?

Şuayip

Hocam yemek yerken üst dişim alt dişlere vurdu ve sanki taş kırar gibi dişimi kırdım zannettim baktım kırılmamış amam az bişey sallanıyo yardımcı olabılırmısınız

Merhaba ben 17 yaşındayım doktora gittim dişimde iltihap olduğunu söyledi antibiyotik verdi klamoks bugün 3. Günüm kullanıyorum ama dişim görünür bi şekilde sallanıyor çok korkuyorum dişim iltihap geçtikten sonra eski haline döner mi yoksa düşer mi yardım edin

Menekse

Hocam merhaba 5.5 yasinda bir oglum var alt ön iki sut disi dustu.cikan disin bir tanesi kalici disi yarisina kadar buyudu fakat buda sallaniyor.dis kurtarila bilirmi kalici disi oldugu icin.yasida cok kucuk oldugu icin disi kayip etmek istemiyoruz.

Ahmet

Alt dişim de hafif azıcık bi sallanma var diş hekimine göründüm sallanma var dedi tedavisi nedir

Ahmet

Alt dişimde hafif oynama var diş hekimine sordum oda hafif oynama var dedi tedavisi nedir

Ahmet

Doktor bey benim dişimde hafif oynama var diş hekimine gittim oda hafif oynama var dedi tedavisi varmı tik edinmiştim elimle oynattım

ece melda

dis eti hastalifi tedavisi nekadar turuyor.Yani dis koklerini.kuvvetlenidrme.ve dis etindeko.kotu kokunum.gitmesi.

Hüseyin

Doktor bey birkaç gün önce fark ettim benim ön üst dişlerimden iki tanesi sallanmaya başladı. Bunda muhtemelen diş eti iltihabının etkisi vardır. Dişlerimde tartarda var. Buna bağlı olarak yeme içme konusunda hafiften bir ağrı var. Diş etlerimde kızarıklık, kanama vs. var. Biliyorum diş hekimine yönlendireceksinizdir
Acaba müdahale için geç kalınmış mıdır? Tedavi süreci ve maliyeti konusunda tahminen de olsa bilgi verirseniz sevinirim. İyi günler

batu

Ön alt dişimde çok az dokununca bile dikkat bakılınca görülen bir sallanma var ne önerirsiniz

Çiğdem

Merhabalar, 6 yaşında bir oğlum var 4 azı dişi ilk çıktı, ardından ön alt dişler sallanmaya başladı ve önce biri ardından diğeri düştü ardındanda kalıcı dişleri çıktı ancak oldukça yamuk ve iri çıktılar. Sol ön alt dişi çıkarken sol kesici dişe baskı yaptığı için o dişte sallanıp düştü. Şimdi sol kesici dişin yerine doğru kaymış olan ön kalıcı dişi sallanmaya başladı. Kalıcı kesici diş, kalıcı ön dişin düşmesine neden olabilir mi? Şu dönemde uzmana göstersem yapılabilecek bir şey var mı?

Yonca Dilara

Merhaba doktor bey benim ön dişimde sallanma vardı hafıf sekilde diş taşı temizlemesi yaptırdım 3 hafta önce diş etlerim de çekilmişti erken dönem periodontitis oldugunu söyledi diş taşlarım dan sonra hafif sallanma durdu ama tam durmadı zamanla tam durur mu veya başka bir sey yapmam gerekirmi %10 erime varmış çene kemiğimde

Tugce

Merhaba iyi aksamlar ben diş teli tedavisi goruyorum ve aradigim sorunun yanitini ne yazdiysam bulamadim . Ben diş teli lastigi kullaniyorum 2 3 aydir ve bir gun grip oldum hapşurdum ve disimdeki lastik blaketimi cikartti suan hicbir sekilde ne su icebiliyorum ne baska bir sey zaten 4 tane saglam disimi cektiler bu lastik ben hapsurdugumda blaketimi cikartiyorsa disime de zarar vermiş olabilirmi tam olarak ne yapmam lazim hicbir sey yiyemiyorum icemiyorum (sadece bir dişimde var bu olay oda alt dişimde . Ust kopek disinin altindaki diş) simdiden tesekkur ederim

Alev

Merhaba dişlerimi yemi temizletinm ondişimi 2 si sallaniyor du sinmdi 1tane si salaniyor geçmedi ne yapabilirim günde 2 kezde fircaliyorum

Bilal

İkinci küçük azı dişim sallanıyor yerine yeni diş çıkar mı? 14 yaşındayım

Serpil

Meraba doktor bey ben 26yaşındayım benim üst ön köpek dişim sıyrıldı öne geldi ve cok sallanıyor öncelerde hiç böle bir sorunum yoktu hamile oldum ve dogum yaptım 1 cocuguma ondan sonra oldu azımda be cürük ne arı var ama bebekten sonra köpek dişim sallanmaya başladı ve öne geldi hadtanyede gidemedim coronadan dolayı ve bebeğimden dolayı ne yapcamı bilemedim cvp verirseniz cok sevinirim dişime ne olur doktora gidersem ne yaparlar lütfen bilgi verin

Serra

Merhabalar doktor bey , ben 16 yaşındayım üst yan kesici dişlerimden bir tanesi yamuk kendim oynatip cikarirsam yerine yeni dis gelirmi??

Batu

Merhaba bir kaç gündür tırnağımla dişimi sallıyorum takıntılı olarak. Ve sallandığını hissediyorum ama annem sağlanmadığını söylüyor dişime bakarak ne olur

Mikail

merhabalar ben 14 yasımdayım on kesici dislerimden 1isi sallanıyo o dis cekilse yerine yeni dis gelirmi

Necati

Merhaba 23 yaşındayım ve dişlerimde tel var. Alt tellerim haftaya çıkarılacak ancak üst tellerim henüz 1-2 seans daha var. Alt sol kafa dişin bir önündeki dişte braket kelepçesi yani dişimi kavrayan bi braket var. O braket sallanıyor ve artık diş etime değiyor acıyor. Ayrıca dişimin üst kısmı kırılmış ve o braketin dişin yanına sıkışmış durumda. Feci şekilde ağrı ve acı var. Doktor haricinde evde o braketi tırnak makasıyla önce ark telini kesip daha sonra braketi çıkarsam olur mu ? Nasil olsa çıkacak tel ve o braketi sadece o tel tutuyor tel olmasa çıkacak yerinden. Ne yapmalıyım ?

İrem

Merhabalar. 21 yaşındayım. Ordonti tedavisi gördüm 4 ay boyunca tedavi bitti plak verildi her gün kullanmam için 6 ay süreçli. Ben onu aksatım dişlerim kaymaya başlayınca taktım zorladım zorla uydurdum dişlerime ve yan kesici dişim ağramaya başladı sallanmaya başladı sonra plakdan dolayı olduğunu düşündüm bıraktım plağı 3 hafta sonra düzeldi sallantısı dindi. Daha sonra gece plağı almaya gittim 6 ay geçmişti. Onu kullanıyorum 2 aydır. 3.4 gündür üst yan kesici dişimde sallantı vardı bugün nihayet bir doktora gidebildim hatta 2 doktora gittim. İlk gittiğim doktor bu yaşta normal olmadığını ve yapılabilecek tek şeyin dişimin çekilmesi olduğunu söyledi. Tabii ki ben şaşırdım ve sorguladım… Röntgen çekildi diş etleri ve dişlerim arasında ayrılmalar oluştuğunu söyledi. Henüz ileri bir sallanma olmadığını zaten rejenerasyon yeteği ile ileri zamanlarda düzelme ihtimali olabileceğini söyledi. Diğer doktorun bana verdiği plağı tamamı söyledi. Tabii ki içimi kararttı doktor ağladım dışarı çıkınca. Ordonti tedavisi gördüğüm doktora gittim hemen o da röntgen çekti aynı şeyleri ona da anlattım problemlerimi. O bana diş etlerim ve dişlerim arasında bir boşluktan bahsetmedi. Çok ilgiliydi ve kemik oluşum süreci olduğunu dişimin sallandığını ama düzeleceğini söyledi düzelmezse diye sorduğumda, “ön dişlerinle bağlayabiliriz dolgu vs yapılabilir” gibisinden çok hatırlamıyorum ama çözümcü yaklaştı. Bir nebze rahatladım. Siz ne düşünüyorsunuz? Bu kemik oluşumu denilen şey nedir? Lütfen bana anlatın…

Sorunuzu Gönderin
EN ÇOK OKUNAN KONULAR

Diş implant Fiyatları
8078946 kez okundu
Diş eti çekilmesi nasıl durdurulur ?
5678946 kez okundu
Porselen Diş Kaplama Fiyatları
4859032 kez okundu
20 lik Dişler
4309836 kez okundu
Ağız ve diş sağlığının önemi nedir ?
3891269 kez okundu
Protez Diş Fiyatları
2698402 kez okundu
Diş Dolgusu Fiyatları
2457036 kez okundu
Dişlerde Köprü Fiyatları
2238602 kez okundu
Yaprak Porselen Diş Fiyatları
1894583 kez okundu
Lamina Diş Kaplama Fiyatları
1579302 kez okundu
Diş Zirkonyum Fiyatları
1043865 kez okundu
Diş Beyazlatma Fiyatları
936201 kez okundu
Estetik Diş Hekimi
738596 kez okundu
Görünmeyen Diş Teli Fiyatları
573805 kez okundu
Çapraşık Dişlerin Tedavisi
346902 kez okundu
Diş eti çekilmesi nedir ?
246693 kez okundu
Diş Kırılması, Diş Kırığı
164976 kez okundu

SON YORUMLAR

Diş Sallanması
Halide tarafından 1 gün önce
Dilde Çıkan Uçuklar, Dil Yaraları, Ağız Yaraları
Filiz yıldız tarafından 1 gün önce
Diş apsesi, Diş iltihabı, Apseli diş
Mahsun tarafından 1 gün önce
Diş Çürükleri, Diş Çürümesi ve Dişim Çürüdü Tedavisi
Nur Banu tarafından 1 gün önce
Diş apsesi olanların dikkat etmesi gerekenler
Gns tarafından 1 gün önce