Hamilelikte diş çekimi nasıl yapılır ?

hamilelikte diş çekimi

Hamilelik süreci vücudun ve hormonların değişim içinde olduğu dönemdir. Vücudumuzda bu hormonal değişimlerden en fazla etkilenen bilge ise ağız ve diş yapımızdır. Anne hamilelik döneminde bebeğinden başka hiç bir şey düşünmediği için kendisinin kişisel bakımını erteler. Özellike ağız ve diş bakımını ihmal eden anne adaylarının diş problemleri ile sıklıkla karşılaştıkları gözlemlenir.

Hamilelik döneminde en sık dişleri etkileyen etkenler mide bulantılarından dolayı kusmalar ve abur cubura olan istektir. Anne kendi bakımını ihmal ettiği ve ağız bakımına da özen göstermediğinden dolayı bu dönemde diş çürümeleri ile karşı karşıya kalınması kaçınılmaz olmaktadır.

Dişlerin çürümelerini etkileyen bir başka hormonal etkide kandaki ve tükürükteki asit miktarının artmasıdır. Bu hormonal değişim dişlerin daha hızlı çürümesine ve daha kolay çürümesine neden olmaktadır. Neden asidin artması dişleri çürütüyor diye soracak olursanız dişleri çürüten etkiler bakterilerin asit salgılayarak diş minesini yumuşatmasıdır.

Hamilelik dönemi boyunca anne adaylarının mutlaka bir diş hekimi desteği almaları gerekir. Bu önemde doğru beslenme ve günlük diş bakımı çok önemlidir. Bu konuda bilinçlenmek ve doğru hareket etmekte bir o kadar önem arz etmektedir. Hamilelik döneminde ağız bakımı ve hijyen bebeğin sağlığı içinde son derece önemlidir.

Diş hekimi hamilelik konusunda son deece duyarlı ve titiz hareket edecektir. Jinekolog ile ortak hareket edecek olan diş hekimi, hamilelik döneminde diş hekimi kontrollerini üçe ayırmaktadır. Bunlar;

İlk üç aylık dönem : Bu dönem hamileliğin en hassas olduğu dönemdir. Bebeğin organlarının gelitiği bu dönemde doktorunuz Kesinlikle gereksiz müdahalelerden kaçınacaktır. Çok aci durumlarda Jinekolog yardımı ile gerekli ilaç tedavileri uygulayacak ve işlemleri daha sonraki döneme bırakacaktır.

İkinci üç aylık dönem : Bu dönem nispeten diğer dönemlere göre daha rahat geçirilen dönemdir. Doktor ağızda bulunan sorunları bu dönem içerisinde tedavi edecektir. Diş çekimi işlemini de bu dönemde gerçekleştirecektir. Diş çekimi, kanal ve dolgu tedavileri bu dönem içerisinde olabilmektedir. Yine jinekolog kontrolünde bu işlemler gerçekleştirilir.

Üçüncü üç aylık dönem : Anne karnında iyice büyüyen bebek bu dönemde annenin rahat hareket edememesine ve dişçi koltuğuna rahat bir şekilde oturamamasına neden olur. Bu dönem içerisinde de diş hekiminiz herhangi bir tedavi uygulamasından kaçınacaktır. Tedaviyi doğum sonrasında gerçekleştirecektir.

Hamilelikte diş çekimi için çözüm yolları nelerdir ?

Hamilelik dönemi içerisinde diş hekimlerinin sıklıkla karşılaştırkları durum olan diş çekimi, hamilelik öncesinde var olan çürüklerin ilerlemesi yada hamilelik dönemi boyunca günlük bakımları ihmal edilen dişlerin hormonal değişimlerle beraber çürümeleri diş çekimlerini de beraberinde getiriyor. Bir diğer hususta 20 lik dişlerin hamilelik dönemi içerisinde kendini belli etmesi ve çekilmesi zorunlu duruma gelmesidir.

Diş hekimi hemilelik döneminde çok hassas davranır eğer diş çekimi gerekiyorsa bir jinekolog ile irtibata geçer ve konsultasyon yapılır. Hamilelik döneminde hastanın sağlık durumu jinekolog tarafından tesbit edildiği için bu bilgiler genelde hastalarda oluyor. Olmayanlar için hemen çıkarılıp hastanın genel sağlık durumuna bakılıyor.

İlk üç ay kesinlikle diş çekimi yapmamaya diş hekimleri özen gösterir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi ikinci üç aylık döneme diş çekimi işlemi sarkılır. Son üç aylık dönem içerisinde de diş çekimi yapmaktan kesinlikle diş hekimi kaçınır. Bu dönemde de hasta korkarsa erken doğum riski oluşabilir.

İkinci üç aylık dönemde rahat bir şekilde diş çekimini gerçekleştiren uzman doktor jinekolog yardımıyla da bebeğe ve anneye herhangi bir zarar gelmeyecek şekilde işlemi tamamlar.

Hamilelik (gebelik) döneminde diş bakımı hakkında diğer bilgiler

Hamilelikte diş çekimi nasıl yapılır ?
Hamilelik döneminde diş tedavisi yapılabilir mi ?
Hamilelik döneminde diş sağlığı nasıl olmalıdır ?
Hamilelikte (Gebelikte) Diş Etleri
Hamilelikte Diş Röntgeni Çektirmek
Hamilelikte (Gebelikte) Diş Tedavisi Yaptırılır Mı ?
Hamilelik (Gebelik) Döneminde Diş Kayıpları
Hamilelik (Gebelik) Döneminde Diş Çürükleri
Hamilelikte diş röntgeni çekilebilir mi ?

49 Yorum

Yorum Yaz

esen

Merhaba hocam diş çekimi yaptırdım size bir soru sormak istiyorum hamile iken implant yaptırmak yada dolgu tedavi yada diş köprü işlemi yaptırmak sakıncalımıdır ?

Uzman doktor

Hamilelikdöneminde röntgen çektirilmemesi gereklidir. Hamilelik döneminde diş hekimliğinde implant yada diş köprü gibi cerrahi işlemler yapılmaması gerekmektedir.

Gizem

Merhabalar doktor bey hamileliğimin son ayındayım. Hamilelik döneminde dişlerimde çürükler oluştu ve bu çürükler o kadar ağrıyorlar ki dayanılmaz durumdalar. Acaba bu işlemleri doğum öncesinde yaptırabilirmiyim. Dişlerimi tedavi ettirmek istiyorum. Kanal tedavisi ve dolgu işlemlerim var. Belkide dişim çekilecek bilemiyorum. Sizce yaptırmam doğru olur mu ?

Uzman doktor

Hamilelikte kullanılabilen tedaviler vardır. Eğer diş sağlığınız uygun ise yapılır. Aksi takdirde doğum sonrasında tedavi edilir. En kısa sürede muayeneye gidiniz.

Berk

Doktor bey merhabalar 20 lik dişleri ağrı yapıyor apse yapmışlar diş doktoruna daha önceden götürmüştük ve çekilmesi gerektiğini bize söylemişlerdi. Yirmilik dişleri ameliyat ile çekilecekmiş. Buraya kadar herşey normal kabul ediyoruz önemlisi ise bebeğimiz var anne sütü emiyor. Daha 3 aylık acaba bu işlemlerin yapılmasında sakınca varmıdır ?

Uzman doktor

20 yaş dişlerinin çekim kararı için-tekrarlayan enfeksiyonlar, – ağrı sebebi olması, -kapanışa engel olması,- komşu dişleri bariz bir şekilde sıkıştırıyor olması, gibi şartların varlığı aranmalıdır. Bu sebepler yok ise çekime gerek yoktur.

Hülya

Merhaba doktor bey hamile olmadan önce bir dişimi çektirdim fakat dişimde bir parçası bölgede kalmış. Çok fena ağrılar yapıyor şu anda da 2 aylık hamileyim. Acaba doktora yeniden gidersem ve işlem yaparsa bebeğim bir zarar görür mü ?

Uzman doktor

Öncelikle hamileliğiniz hayirli olsun. Öncelikle eğer daha önceden düşük hikayesi varsa veya ilk hamilelik deneyimi ise mümkünse ilk 3 aylık döneminde işlem yaptırmamanızı, sadece ağrıya yönelik erteleyici çözümler daha doğru olur. Ancak, daha önceden cektirdiğiniz dişten kalan kökün üzerinden uzun bir zaman geçmişse bu ağrınızın nedeni o cekim bölgesinin etrafindaki dişlerdeki derin cürük varlığı da olabilir. Bunun teşhisinin doğru konulması, sizin açınızdan daha yararlı olur.Bununla ilgili olarak bir diş hekimine görünmenizi öneririm.

necla

Merhaba doktor bey hamilemiyim tam emin deyilim 15 gunluk gibide olabilir.disimi cektirmem lazim bebeye bi zarari olurmu acaba.disim krildi koku acil cekmem lazim ne yapsam acaba.lutfen yardimci olursaniz sevinirim.tsk.

Uzman doktor

Öncelikli olarak bu konuda bir doğum uzmanına danışmanız gerekmektedir. Doğum uzmanının kontrolünde hareket edilmesinde her zaman fayda vardır. Ayrıca röntgen filmi çektirmeyin. Röntgen filmine gerek duyulmadığı müddetçe diş çekiminizin bebeğe bir zararı olmayacaktır. Fakat yinede tekrarlamakta fayda var öncelikle doğum uzmanına gözükmeli ve gerekli bilgiler doğrultusunda hareket edilmeldir. Hamileliğin ilk günleri çok önemlidir.

aygul

mrb doktor bey benım on ıkı dışım daha once kokunden cıktı ve doktorlar kanal tedevısıyaptılar dişlerin birininin dolgusunu vida ile sabitlediler dişleri de 2 aylık tel tedavısı ıle sabıtledıler.sımdı o dıslerım cok sallanıyor ve 5 hft hamıleyım ne yapmalıyım cektırmem sakıncalı olur mu?

Fadime

Merhaba doktor bey ben 2gün sonra aşılama yaptıracağım ama çekilmesi gereken bi dişim var aşılama yaptırdıktan 3 gün sonra dişimi çektirsen sakıncalı olurmu cevabınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ediyorumhttp.

ennur

adetim geçmedi ama gebelik olasılığım cok yüksek ancak acil 2 tane diş çektirmem gerkiyor şimdi zarar verme olsılıgi eger hamileysem sonrası na göre daha mı az yani cektirmelimiyim zararlımı yarın çekim yapılması gerekiyor acil cevap bekliyorum

ugur

Selam hocam eşim bugün dişçiye gitmiş rotgençektirmiş ondan sonra dişini çektirmiş sonrada hamile olduğunu öğrendi

burak

Eşimin 20 lik dışı hamileliğin 15. haftasinda ağrı yapmaya başladı ama daha patlamadi ama ağzında boğazında yanmalarda başladı yemek yiyemiyo bişey yapamıyor yardimci olun

Uzman doktor

Burak bey eşinizin 20 lik dişinde apse oluşmuş. Doğum uzmanınızın gözetiminde bilgisi dahilinde olmak üzere diş hekimine tedavi olması gerekmektedir. Apse kurutucu ilaç tedavisi ile eşinizin ağrıları dinecektir. Doğum sonrasında ise eşinizin 20 lik dişi alınması gerekebilir. Son kararı diş hekiminiz verecektir. Tekrar belirttiğim gibi bu uygulamalarda doğum uzmanınınızın bilgisi olması gerekiyor.

elif

Merhaba doktor bey 9 haftalık hamileyim inanın diş ağrısı beni mahfetti çok kötü sızlama var dayanamıyorum çektirmemde bi zarar varmı ltfen cvp yazın

Elif

Merhabalar hocam hamile olduğumu bilmiyordum ve bilmeden de 20lik dişimi çektirdim .Anestezi,antibiyotik, macejik ağrı kesici ve 2 defa röntgen çektirdim. Acaba çocuğa etkisi ne kadar olmuştur.yaklaşık 4 haftalık hamileyim.ve görüşlerinizi bekliyorum.şimdiden teşekkürler

ceylan

merhaba doktur bey hamileliğimin son haftasındayım ama diş ağrım var ağrısı çok şiddetli kulağıma vuruyu sancısı iki gündür ağrıyo ne yapacağımı bilamiyorum lütfen yardımcı olurmusunuz teşekkürler.

Uzman doktor

Hamilelik sonrasına bırakılması gerekmektedir.

ceylan

çeksem sorun olurmu

selda

merhaba doktor bey..21 haftalık hamileyim 20 lik dişim çıkıyor inanılmaz bir ağrı ile çektirmek ne kadar doğrudur..Ne yapmam gerekıyor?

Uzman doktor

Hamilelik sürecinde 20 lik diş çekiminden uzak durulması gerekiyor. Fakat doğum uzmanınız onay verirse ve normal diş çekimi gibi yani cerrahi bir işlemolmadığı taktirde çekilebilir. Bu kararı doğum uzmanınıza verecektir.

kemal ciftci

Allah rizasi icin yardim edin bilgi verin hocam esim 4 haftalik gebe disi maf eti onu bel agrisi boyun ve encok goz kismina vuruyor. Sisme yok gidiyoruz kimse cekmiyor. Yardimci olacak bi kapi yol gosterin hocam .

Erdem ÖZTÜRK

Merhabalar,
Hocam eşim hamileliğin 9. ayına girdi, ve ciddi anlamda diş ağrısı çekmekte günlerdir neredeyse hiç uyumadı. Hangi dişçiye gittiysek geçiştirir gibi hepsinden aynı cevabı aldık. “HİÇBİRŞEY YAPAMAZ KİMSE” diye…
Şimdi sorum şu eğer bu durumun tedavisi varsa neden kimse uygulamak istemiyor?
Ya da uygulama yapmak gerçekten imkansız mı?

Uzman doktor

Erdem Bey merhabalar Erdem Bey hamileliğin son günleri herhangi bir diş tedavisi yapımı tehlikelidir bu erken doğuma neden olabilir tedavi için hamilelik sonrası beklemesi gerekmektedir

Merhaba hocam bir aylik hamileyim yirmilik disim disa dogru cikmis ve sivri uclu konusurken yemek yerken istemsiz yanagimi isiriyorum agri yok ama isirmadan cok rahatsizim o dis cekilmeden sivri kismi ufak bi yontma islemi yapilamaz mi acaba boyle bi işlem var mi adi nedir

asel

Merhabalar ben 9 aylik hamileyim doğumuma yaklaşık 3 hafta kaldı. Yazılarınızı takip ediyorum son ay diş tedavisi uygulanamaz erken doguma neden olur diyosunuz Fakat dişimin ağrısı çeneme beynime hatta kulaklarıma vurdu. Uyku uyuyamaz yemek yiyemez aldum. Lütfen yardımcı olun ne yapmam gerekiyo Kendi yöntemlerimle karanfil yağı uyguluyorum başta faydası oluyodu fakat şiddetlendi ağrılarım

güray gül benlli

merbaba hamileliğimin 7+4 günündeyim çok diş ağrısı çekiyorum diş dr antibiyotik verdi ve çekmemiz gerekli dedi acil yardım rica ederim

arzu

Merhaba hocam 9 aylik hamileyim.diş ağrım çok kötü.Disimin ağrısı baş ağırıma bile neden oluyor.ne yapmamı önerirsiniz.şimdiden Teşekkürler.

arzu

Merhaba hocam 9 aylik hamileyim.diş ağrım çok kötü.Disimin ağrısı baş ağırıma bile neden oluyor. Diş cürüğüm varsa cektirmemin sakincasi olur mu?ne yapmamı önerirsiniz.şimdiden Teşekkürler.

Mrb hocam esim 6aylik hamile disi curumus cok feci bir sekilde agriyor acile goturdum gargara parol intihap ilaci verdi dis doktoruna gitsek cekermi acaba

Deniz

Merhaba hocam 5haftalik hamileyim disim uzunlamasına ikiye ayrıldı çekilmesi gerekiyor narkozla cektirsem bebegime zarar olur mu

Musa korkmaz

Merhaba doktor bey karım 6 aylık hamile diş agrısı kesilmeksizin var kadın doğumcu çekebileceğini söyledi parol ve sefaleksin ilaçlarını kullanıyo ama hiç bi faydası yok neyapmalıyız diş çürük değil delinmiş çektireblirmi

Merhaba ben 27 haftalik hamileyim azi dislerim cok fena agrimaya basladi hatta sag taraftaki disim morardi daha kötüsü bas agrisi yapiyor. Dis doktoruna gitmedim gidersemde bi islem yaparlar mi ? Lütfen bi cevap verin… Iyi günler

Rabia

Hamileymiş dogumuma 1ay kalmış bi disim çürümüş çok agiriyo ağrısına dayanamıyorum gitsem çekerler mi acaba

ırmak

hocam 8 aylık hamileyim diş kökünde enfeksiyon var dedi doktor röntgen akabinde kanal veya çekim dedi röntgenden çekiniyorum ne önerirsiniz

Elif

Merhaba hocam 6 haftalık gebeyim öncelikle dislerimde sorun var 2 kere filim cektirudm 3 ayrı doktora gittim hayret ettiler 29 yaşında bu hala nasıl geldi damaklairn bilmedigin bir kemik hastalığın olabilirmi dediler tam bu sıra gebe kaldım acilen dişlerim tedavi edilip kaplama yaoilacaktiki dış etlerim daha çok çekilmesin en azından 10 yıl kaplama kullan dediler ben hamile oldugumu öğrendim doktora gittim bana dis tedavini yaptır dedi hatta bile bile 2 kere filim çekildi ve bu süre zarfında ben günlük 7 adet mide ilaci 3 adet maksimum diye bir ağrı kesici dolgu dış çekimi ve kanal tedavisi yaptırdım şimdi diğer bir doktorum dislerimin yapılmasına izin vermedi istersen gebeliği sonlandır dedi benim şimdiden dişlerim ağrı yapmaya başladı herşeyden önce bebek için endişe ediyorum sagliklimi yani okadar filime girdim ilaçlar kullandım 5 haftalikkrn sizce neye karar vermem lazım çok zor durumdayım uzun oldu kusura bakmayın cvp için teşekkür ederim simdiden

ezgi

Merhabalar..ben 16 haftalık hamileyim ve siddetli dış ağrısı çekiyorum..dis hekimine gitmeye korktum bebeğe bir zarar veririmi diye.cunku dıştan görünür bir çürük yok röntgen çektirmekte istemiyorum.ne yapabilirim sizce? Tsklersimdiden

Arzu

Hocam lütfen yardımcı olun 28 haftalık hamileyim dişim çok ağrıyor acaba çekim olur mu

Fatma aksoy yazici

Merhabalar hocam ben 12haftalik hamileyim ve 20lik alt tarafta gömük olan dişim uç vermiş ve etrafi boğazım tahriş oldu sanirim ağrım var ne yapmaliyim.Mudahale yapılır mi hamile iken röntgen çektirmek sakincali mi bebek için yoksa cekilcek gibi bir ağrı deil…

Servet

Hocam merhaba, 30 haftalık gebeyim. Dolgum düştü ve dış kökünde iltihap var. Doktor antibiyotik tedavisi önerdi ve konsültasyon için kadın doğum uzmanına yönlendirdi. Gittiğim doktor ise ben böyle bir risk alıp hiçbir şey diyemem dedi. Dış çekimini doğum sonrasına bırakmayı düşünüyorum ama dişim oyuk ve iltihap akıyor. İltihap kurutucu antibiyotik kullanmalı mıyım, bebek bu durumdan olumsuz etkilenir mi?

arzu

benim bi sorum olacakti acil lutfen
ben eylul 2 hasta olmadim hamile oldugumu
dusunuyorum doktor bey supemvar hamileyim
diye ama acilen disimi cektiremem gerekiyo
acaba yaptirdigimde
bebege zari olurmu acil
cevab isdiyorum

Seher

Merhabalar bende 36 haftalık hamileyim dişimin çok ağrıması sonucu cektirmek sorunda kaldım sizce bir sorun olurmu bebeğimi etkilermi

Seher

Merhabalar ben 36 haftalık hamileyim dişimin çok ağrıması sonucu cektirmek sorunda kaldım sizce bir sorun olurmu bebeğimi etkilermi

Hanife

Merhaba doktor bey 18 haftalik hamileyim cok fene halde disim agriyoo dolgu yaptirmistim 10 sene oldu dolgu disim agriyoo dayanamiyorum cektirmemde sakinca olurmu lutfen yardim edin bilgi verirmisi iz

Ipek

Merhaba hocam ben 37 haftalik hamileyim 1 hafta kaldi dogumuma ama benim dislerim bu ara agirmaya basladi ne yapabilirim

AYŞE

MERHABA 5 HAFTALIK HAMİLEYİM.GEBELİĞİ BİLMEDEN 20.LİK DİŞ ÇEKTİRDİM.4 GÜN SONRADA HAMİLE OLDUĞUM ORTAYA ÇIKTI BU BEBEK İÇİN ZARARLI MIDIR

Meryem

Hocam iyi günler 6. Haftanın içerisindeyim eskiden kalan diş çürüğüm var daha öncen kanal tedavisi demişlerdi yapılmadı şu anda dişimde şişlik ben intaap durumu oluştu ne yapabilirim çektireyim mi bene edeyim yardımcı olun lutfen

Sorunuzu Gönderin
EN ÇOK OKUNAN KONULAR

Diş implant Fiyatları
8078946 kez okundu
Diş eti çekilmesi nasıl durdurulur ?
5678946 kez okundu
Porselen Diş Kaplama Fiyatları
4859032 kez okundu
20 lik Dişler
4309836 kez okundu
Ağız ve diş sağlığının önemi nedir ?
3891269 kez okundu
Protez Diş Fiyatları
2698402 kez okundu
Diş Dolgusu Fiyatları
2457036 kez okundu
Dişlerde Köprü Fiyatları
2238602 kez okundu
Yaprak Porselen Diş Fiyatları
1894583 kez okundu
Lamina Diş Kaplama Fiyatları
1579302 kez okundu
Diş Zirkonyum Fiyatları
1043865 kez okundu
Diş Beyazlatma Fiyatları
936201 kez okundu
Estetik Diş Hekimi
738596 kez okundu
Görünmeyen Diş Teli Fiyatları
573805 kez okundu
Çapraşık Dişlerin Tedavisi
346902 kez okundu
Diş eti çekilmesi nedir ?
246693 kez okundu
Diş Kırılması, Diş Kırığı
164976 kez okundu

SON YORUMLAR

Diş Sallanması
Halide tarafından 1 gün önce
Dilde Çıkan Uçuklar, Dil Yaraları, Ağız Yaraları
Filiz yıldız tarafından 1 gün önce
Diş apsesi, Diş iltihabı, Apseli diş
Mahsun tarafından 1 gün önce
Diş Çürükleri, Diş Çürümesi ve Dişim Çürüdü Tedavisi
Nur Banu tarafından 1 gün önce
Diş apsesi olanların dikkat etmesi gerekenler
Gns tarafından 1 gün önce