Çapraşık Dişlerin Tedavisi

çapraşık

Diş çapraşıklıkları çocukluk döneminde süt dişlerin yerini asıl dişlerin alması ile başlayan bir süreçtir. Bu süreç çocukta bulunan alışkanlıklar ve genetik olarak çocuğa aktarılan özellikler dişlerde çapraşıklıkların oluşmasına neden olmaktadır. Bu süreç mutlaka kontrol altına alınan ve alınması gereken bir süreçtir. Bu süreci en iyi çocuğun ailesi gözlemleyebilir ve takip edebilir.

Bu konuda en ufak bir şüpheniz varsa mutlaka bu süreci bir diş hekimi ile beraber kontrol etmeli yine bu sürece etki edebilecek bir takım önlemleri çocuğuğunuzun asıl dişleri sürülmeye başlamadan almaya çalışmalısınız. Bazı ebeveynler süt dişleri döneminde bu dişlere pek önem vermezler ve bakımını (temizliğini) yapmazlar. Bu durum çok yanlış bir bilgi yada bu konuda yeteri kadar bilinçlenememektedn kaynaklanmaktadır. Süt dişleri yerine sürülecek olan dişlerin öncüsüdür. Bir nevi yerine gelecek olan dişlere rehberlik ederler. Bu dişler ne kadar sağlıklı olursa ve iyi bakılırsa yerine gelecek olan dişlerde o kadar sağlıklı ve bakımlı olacaklardır.

Çocuklarda meydana gelen diş çarpışıklıkları yani dişlerin düzgün sıralanıyor olmayışı ileride bir takım problemlerinde habercisi niteliğindedir. Ne gibi durumlar olşabilir sorusuna ise;

– Çapraşık dişlerden ötürü yemek artıklarının bu bölgere rahat girmesi ve kolay tamizlenememesi sıkça meydana gelen çürümelere neden olur,

– Diş etlerinde ağrılara, hastalıklara ve eklem ağrılarına neden olur,

– Diş tedavilerinin maddi olarak büyük bir külfete ve uzun süren tedavilere neden olur,

Dişlerde meydana gelen çapraşıklıkların nedenleri nelerdir ?

– Süt dişlerinin yeteri kadar özenli bakılamaması: Süt dişlerine yeteri kadar özen gösterilmemesi ve nasıl olsa geçici dişler olarak görülmesi

– Beslenme bozuklukları: Özellikle çocukların yeteri kadar beslenmemesi ve vitamin takviyesi yapılmaması çene ve yüz yapısında meydana gelen hacimsel küçülmeye ve çenelerinde yeteri kadar yer bulamayan dişlerin birbirinin üzerine binercesine çıkmaya başlamaları

– Çocuğun ağızdan nefes alması: Çocukluk döneminde geçirilen bazı rahatsızlıklar, burunda meydana gelen rahatsızlıklar, solunum yollu güçlüğü çocuğun ağızdan nefes alış verişine ve bu alışkanlıkla beraber alt çenenin öne doğru yerleşmesine neden olur. Öne doğru yerleşen çene ile beraber dil ön dişleri iter dişlerin doğru bir şekilde sürülmelerine engel olur.

– Parmak emme alışkanlıkları: Yeni doğan çocuklarda aşırı derecede emme isteği vardır. Bu istek anne tarafından yeteri kadar karşılanılmadığı zamanlarda bebeklerde parmak emme alışkanlığına dönüşür. Bu durum dişlerin çapraşık olmasına en büyük nedenlerdir.

– Yalancı emzikler: Yalancı emzikler aşırı kullanıldıklarında etki alanında bulunan dokuları zedelemekte ve bu bölgelerde düzensizliklere aynı zamanda ağız kapanış bozukluklarına neden olmaktadır.

– Çocuklarda yatma pozisyonu önemlidir: Çocuklarda yatma pozisyonu çenenin konumu itibari ile çok önemlidir. Yüz üztü yatan bir çocukta çeneye olan baskı artacağı için çenede bir takım yapısal bozukluklara neden olabilir.

– Tırnak yeme, kalem ısırma, dudak ısırma alışkanlıkları: Bu alışkanlıklar Çenede ve dişlerde tahribatlara ve çapraşıklıklara neden olacaktır

– Diş etlerinde ve damaklarda meydana gelen problemlere bağlı olarak oluşan düzensizlikler

– Süt dişlerinin sağlıklı bakılamamasından dolayı erkenden kaybedilmesi ve oluşan boşluklar

– Hormonal dengesizlikler

– Genetik olarak çapraşık dişlere olan yatkınlık

Yukarıda saymış olduğumuz düzensizlikler dişlerde çapraşıklıklara neden olabilecek etkenlerdir. Süt dişlerinin çıkmaya başladığı ve devamında alınan önlemler ile birlikte çocuğunuzun daha bakımlı sağlıklı dişleri olacaktır.

Çapraşık dişlerde tel tedavisi

Diş çapraşıklıkları ortodontik tel tedavisi ile yaklaşık olarak 1 – 1,5 senede düzeltilebilen bir durumdur. Bu zaman aralıkları dişlerin ve hastanın durumuna göre değişkenlik gösterebilmektedir. Günümüzde ortodontik tedavileri oldukça kabul görmüş ve ortodontik tedavilerin uygulama alanları teknolojininde ilerlemesi ile son derece gelişmiş ve genişlemiştir. Ortodontik tedavilerde görünmeyen braket ve içten tel tedavileri ile çapraşık diş tedavileri geliştirilmiş daha estetik bir konuma getirilmiştir. Diğer yazılarımızda bu konularla ilgili detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Çapraşık tel tedavisi hangi yaşlarda uygulanır ?

Çapraşık diş tedavilerinde yaş problem değildir. Hasta hangi yaşta olursa olsun bu tedavi uygulanabilmektedir. Erken yaşlarda yapılan tedavilerde aşamalar daha kısa süremekte ve daha iyi sonuçlar alınmaktadır.

Çapraşık diş tedavilerinde görünmeyen diş telleri varmıdır ?

Evet. Son yıllarda en sık tercih edilen çapraşık diş tedavilerinden birisidir. Dişlerin arkasından geçirilen ve dışarıdan belli olmayan diş tel tedavisi ve hareketli takılıp çıkarılabilen apareylerle yapılan tedavi uygulamaları vardır.

Çapraşık diş teli fiyatları ne kadardır ?

Çapralık diş tedavilerinin fiyatları hastanın durumuna bağlı olarak değişmektedir. Uzun süreli bir tedavi olan çapraşık diş tedavileri aynı zamanda farklı uygulamalarıda vardır. Bu uygulamaların fiyatlarını yazımızın altında bulunan benzer konularda bulabilirsiniz.

138 Yorum

Yorum Yaz

soydan

merhaba dişlerimden çok sorunlar yaşamaktayım hocam dişlerimde bir çok dişim dolgu ve dişlerim çarpışıklar gülerken oldukça zorlanmaktayım. Dişlerimde bu mevcut olan çarpışıklıkları düzeltebilirmiyiz ? Dişlerimi beyazlatalım hocam ama para konusunda sıkıntım var acaba ssk karşılar mı ?

Uzman doktor

Merhabalar sgk devlet hastanelerinde sadece dolgu çekim temel tedavileri karşılıyor diye biliyorum. Sorunuza gelirsek ise size yapılması gereken tedaviler ise önce ortodontik tedavi ile dişlerinizi düzeltme sonra da ön bölgelere kompozit dolgu veya laminate porselen yapılarak tedavinizi tamamlamak şeklinde olabilir.

feride

Merhabalar 18 yaşına girdim ön dişlerimde çarpışıklık sorunu var. Ben araştırmalarıma göre kron kaplama diye bir işlem yapılabiliyormuş. Acaba bana bu işlemi önerirmisiniz. Bu işlemi devlet hastanesi yapıyor ?

Uzman doktor

Dişlerinizi görmeden dişleriniz hakkında yorumda bulunmam doğru olmaz. Fakat ortodontik tedavi olmanız yaşınızdan dolayı daha uygun olurdu..

yazgan

Hocam benim dişlerimde çarpışıklık var tel tedavisi olmak istiemiyorum acaba başka hangi tedavi yöntemlerini önerirsiniz lamina tedavisi nasıl olur ?

Uzman doktor

Uygulanacak olan tedavide dişlerinizin durumu çok önemlidir. İdeal çözüm tel tedavisidir. Laminate de az da olsa dişler kesilmektedir.

özge

Merhaba doktor bey dişlerimde çarpışıklık sorunlarım var ve psikolojimi bir hayli olumsuz etkiliyor. Tedavi yöntemleri neler olabilir acaba acil ?

Uzman doktor

Ortodontik tel tedavileri ve estetik tedavileri ile çarpışıklıklar düzeltilebilmektedir.

Gencay

Merhaba doktor bey benim yanlızca ön dişlerimde çarpışıklıklar var acaba tel tedavileri ile kısa sürede bir sonuç alabilirmiyim ?

Uzman doktor

Ön dişlerinizdeki çapraşıklık 3-5 mm ise ve kesici dişleriniz fırlak değilse tedaviniz çekimsiz yapılıp çok kısa sürebilir. Mesela 6-8 ay. Ancak diş çekimi gerektirecek şekilde çapraşıklık var ise bu durumda diş çekimi gerekirki tedaviniz 2 yıla kadar sürebilir. İyi akşamlar

ömer

Fırlak deilse derken ne kast ediyorsunuz ? Benin disim arkadan cikti ön tarafi boş galiba 2-3 mm den az var arası.Tel takılsa ne kadar durur? Bu arada yaşım 17

kandemir

Merhaba doktor bey benim ön dişlerim çarpışıktı ve ben bu dişlerimi porselen yaptırdım. Çarpık olan ve çikilen diş bölgesinde bir çöküklük meydana geldi. Acaba bu çıkartılıp yerine implant olur mu ?

Uzman doktor

Çekim sonrasında diş etleri ve çene kemiği normal konturlarını zaman içinde kaybeder. bu nedenle zaman içinde çekilmiş diş bölgelerindeki protezlerin altında boşluklar oluşur. implant uygulamaları için zaman çok da önemli değildir,ancak çokça rezorbe olmuş(erimiş)bölgelere implant uygulamak biraz daha zorlaşmaktadır. sanırım dişleriniz 1 yıl önce çekilmiş.böyle durumlarda genellikle implant uygulaması problem yaratmaz. en iyi cevabı bir diş hekiminden alabilirsini

Büşra

Ben 18 yaşındayım. köpek dişlerimden biri biraz geride. estetik olarak kötü duruyor acaba bu dişe nasıl bir uygulama gerekir. teşekkürler.

gamzeli

Doktor bey benim 14 yaşında bir oğlum var dişleri çok çarpık ve köpek dişleride birbirinin üzerinden çıkmış durumda Diğer dişleride çok sık ve üst üste gelmiş durumdalar. Bunun için nasıl bir tedavi gerekir fiyat nedir emekli sandığı öder mi ?

Uzman doktor

Diş boyutları ile çeneler arasında uyumsuzluk olduğunda dişlerin sürecek yeterli yeri bulamayarak, eğri sürmekte çaparaşıklık oluşmaktadır. Sabit ortodontik tedavi ile oğlunuz ideal diş dizilimine kavuşabilir ve doyasıya gülümseyebilir. Ortodonti uzmanına giderek muayene olursanız oğlunuza uygulanması gereken tedavi konusunda daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Ortodontik tedaviler uzun süreli olduğu için ödemelerde taksit imkanı sağlanacaktır.

taner yıldız

Doktor bey benim ön dişlerim birbirinin üzerine binmiş durumda çarpışıklar bu dişlerime tel tedavisi dışında başka bir uygulama yapılabilir mi ?

Uzman doktor

tabiiki mümkün..üst ön dişlerde laminant dediğimiz estetik kaplamalarla istediğiniz netice alınabilir hatta dişler fazla kesim yapılmadan

gizemli yolcu

Doktor bey benim ön dişlerimde çarpışıklıklar mevcuttur. Ortodonti tedavisi ile dişlerimi dzüeltmek istiyorum. Yaş sınırı varmıdır ? teşekkürler.

Uzman doktor

Ortodontide yaş sınırı yoktur. Ne zaman isterseniz bir ortodontiste başvurup dişlerinizin düzeltilmesi işlemine başlayabilirsiniz.

nebehat

Doktor bey 12 yaşında bir çocuğumuz var. Çocuğumuzun dişleri çarpık doktora götürdük ve doktor çene yapısının dar olmasından kaynaklı olduğunu söyledi. çocuğumun tedavisini yaptırmassam zararı olur mu ?

Uzman doktor

Anlattığınız şekildeki çene ve diş problemleri çocuğunuzun sağlığı için mutlaka düzeltilmelidir. 12 yaşındaki çocuğunuz sizin sigortanızdan yararlanabilir.

selen

Merhaba.Ben 18 yaşındayım.köpek dişimin bir tanesi üstten çıkması sonucunda yan kesici dişimi aşağıya itmesine sebep oldu.Düzgün olması için ne yapmam gerekiyor?
teşekkürler..

Uzman doktor

Tel tedavisi ile dişleriniz düzeltilebilir. Bir orotodonti uzmanına başvurmalısınız.

nurgül

merhaba üst ve alt diş arasında boşluk,diş uçlarında sivrilik ve dişlerimde çarpıklık var her yerde tedavi olamıyorum önerilerinizi bekliyorum teşekkürler.

Uzman doktor

Size diş teli ve diş kaplama uygulamalarını tavsye edebilirim. Muayene geirseniz dişlerinizi kontrol edelim ve neler yapılması gerektiğine karar verelim.

aysel

Merhaba hocam ben 28 yaşındayım ve ön dişlerim eğri alt çenedeki iki diş imde de eğrilik var ve ben tel taktırmak istiyorum fiyatları öğrenebilirmiyim

Uzman doktor

Fiyatlar için telfon numaramızı arıyabilirsiniz.

merve

merba doktor bey ben 17 yasindayim ve un dislrimde carpiklik olmaya basldi.9yasinda tel takmistim biraz duzlendi ama cok yok ve simdi yine disler parpismasi oluyormu? tesekurler

Uzman doktor

20 lik dişleriniz çıktımaya başladıklarında u tür durumlar gözlemlenebilir. 20 lik dişler 17 yaşından sonra çıkmaya başlar. Çene cerrahisine görünerek bu durumu kontrol ettirebilirsiniz.

SU

Sadece üst yan kesici dişimde öne doğru çarpıklık var.Tek çaresi tel mi ve tedavi süresini öğrenebilir miyim ?

Uzman doktor

Ortodontik bir tedavidir. Bir ortodonti uzmanından yardım alınız. Tek çare tel tedavisi eğildir estetik kapalama uygulamaları da yapılabilir.

Alperen

Yaklaşık 1 yıl önce diş tedavim bitti fakat şimdi eski hallerine döndüler tekrar tedaviye başlayabilirmiyim ?

Uzman doktor

Başlayabilirsiniz. Bu konuda sizi tedavi eden doktorunuza danışmalısınız.

Sena

Merhaba hocam.
Benim dislerim onceden düzdü sonra zamanla yamulya
yamulmaya basladi ust on dislerim onceden duzken simdi kelebeklesmeye basladi ve alt dislerimde yamulmaya basladi doktora gittim arka dislerimin skistiracagini dusunerek film cekti ve oyle bir sorunumun olmadigini soyledi zamanlada insanlarin dislerinin yamulucagini soyledi normal karsiladi.
Ama bana gore oyle normal degil dislerim skismaya basladi ve iyice yamuluyor bu durumda ben ne yapabilirim ?
(Simdiden tesekkur ederim.)

Uzman doktor

Evet haklısınız 20 lik dişlerinizin çıkması ile dişlerinizde oluşan yamukluğun şiddetinde artma gözlemlenebilir. Bu konuda bir ortodonti uzmanından yardım almalısınız. Bu sorunu ancak bir ortodonti uzmanı çözebilir. Arkada dişleriniz çekilerek gerekli ortodonti tedavisi sağlandığında dişleriniz eski görünümüne yeniden dönebilir.

pınar

merhaba benim üst ön dişlerimde düzensizlikler var köpek dişlerim diğerlerine göre daha uzun acaba bu dişlerimi nasıl düzletip diğer dişlerimle aynı seviyeye getirebilirim dişler kesilince problem olurmu ne işlem yapılmalı

Uzman doktor

Diş estetiği kaplama uygulamaları yada ortodontik tedavi yöntemleri ile dişlerinizde istediğiniz görünüme kavuşabilirsiniz. Randevu için telefon numaralarımızından bizimle iletişime geçiniz.

büsra

Merhabalar doktor bey, benim üst çenemde ön dişlerimden bir tanesi çok çarpaşik geliyor acaba ne tel takmadan ne tür bir tedaviyle düzelir

Uzman doktor

Porselen kaplama uygulamalarını önerebilir. Estetik uygulamalar istediğiniz görünümü elde edebilirsiniz.

gamze

merhaba benim önden iki dişim uzun ve alt dişlerimde yamukluk var , 20 lik dişlerim çıktığından dolayı dişlerim yamuluyor ne yapmalıyım

Uzman doktor

Bir ortodonti uzmanına giderek muayene olmalısınız. Gerekiyorsa 20 lik dişleriniz alınabilir.

Leyla

Merhaba doktor benim dislerim hepsi guzel ama 1 disim cocukluktan beri dislerimden yukarida cikib yani cok kotu gorunuyo dislerimin uzerinde cikti onun tedavisi varmi
yani disimin 1 tanesi caprasik

deniz

Merhaba doktor bey benim kızım 16 yaşında ve üst dişlerinden biri diğerlerinden yukarda tel de takmak istemiyo invasiling de pek önermiyolar zor oluyo diye başka bir çözümü varmı

Uzman doktor

En sağlıklı uygulama ortodonti tedavisidir. Kızınızın yaşı daha çok küçük başka bir tedavi uygulanamaz.

rukiye

merhabalar çapraşık dişe sahibim çok zor durumlar yaşıyorum 10 yıldır böyleyim bulunduğum şehirde diş teli tedavisi yokdu yeni geldi çapraşık diş tedavisi için tel mi gerekli yoksa kompozit dolgu mu bu ve daha başka durumlar için beni bilgilendirirmisiniz lütfen?

rukiye

merhabalar sadece üst dişlerime tedavi uygulatmak istiyorum alt dişlerim çok güzel duruyo sadece üst dişlerin fiyatı ne olur bu konu hakkında da bi bilgilendirme yapabilirmisiniz?yakın zamanda cevaplarınızı bekliyorum….

defne

Kızımın dişlerinde bir sorun var.alt çenesinde bulunan iki köpek dişinin yanındaki kesici dişlerinin biri çıktı .kalıcı dişi çıkınca ise bu dişin soldaki dişe ait olduğu ortaya çıktı. Sol tarafımdaki kesici dişim çıkmadı oradan çıkması gereken diş yanındaki küçük azının olduğu yerden çıktı.altından azı dişi geliyor.sol taraftaki köpek dişi çıkmadı ve kalıcı köpek dişi nereden çıkacak bilmiyoruz.Diş hekimimiz bu çok karışık ben bir şey yapamam dedi.Bizi fakülteye gönderdi.Kızımın dişlerinin düzelmesi için ne yaparlar ve acır mı?

Uzman doktor

Üniversite dişhekimliği fakültesinde bu durumun neden kaynaklandığı hakkında bir takım tetler yapacaklar. Daha sonra durum hakkında size bilgi verilir. Tekrar konu hakkında neden kaynaklandığı hakkında beni bilgilendirin o zaman sizi daha net bir şekilde aydınlatabilirim. Şu anlık bir işlem yapmayacaklar ve ortodonti tedavisi üzerinde durulacaktır. O nedenle yapılacak işlemler sırasında kızınızın canı yanmaz.

Osman

dişlerimde çarpıklık var ve diş eti çekilmesi var tedavisi nerde ve ne kadara yapılabilir (yaşım 17)
İLGİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER..

Uzman doktor

Dişlerinizdeki çarpışıklık için bir ortodonti uzmanına muayene olabilirsiniz. Tedavi sonrasında doktorunuz gerekli bilgileri sizlere verecektir. Diş eti çekilmesi için ise size en yakın bir diş hekimi uzmanına kontrol olarak diş taşlarınızı temizletebilirsiniz.

2014 diş hekimleri birliği asgari fiyat tarifesinde diş taşı temizleme ücreti

Detertraj (Diş Taşı Temizliği‐Tek Çene) 85,00 91,80 TL olarak geçmektedir.

Ortodonti fiyatları ise

Lingual Teknikle Angle Sınıf III Anomalilerinin Ortodontik Tedavisi  1.436,50 1.551,42 TL
Açık Kapanışın Ortodontik Tedavisi 1.306,00 1.410,48 TL
Önleyici Ortodontik Tedavi 408,80 441,50 TL
Kısa Süreli Ortodontik Tedavi 457,70 494,32 TL

Sinya

Ben 20 yaşındayım. Ön dişlerim üst üste. Çarpaşıklık var. Ortodontiye gittim ve bana tedavi süresinin 8-10 ay arasında süreceğini söyledi. Tel takıldıktan ne kadar süre sonra dişler düzelmeye başlar ve ne zaman düzgün bi şekil alır? Düzgün şekil aldıktan sonra ne kadar süre tel kalmak zorunda. Teşekkür ederim

Uzman doktor

Sinya doktorunuz gerekli açıklamayı size yapmış. Bu dişlerinizin durumuna ve tedavinin verdiği tepkiye göre değişmektedir.

özlem

Meraba hocam benim dislerim ustten cikti iki tane ben bi disciye gittim tepe gerek yok bpsuna o kadar para vermeyede gerek yok dedi bi kalip kullaniyorum simdi geceleri takiyorum bu kalibin sizce bi faydasi olur mu ? Biktim cunku artik rahat rahat gulememekten

Uzman doktor

Özlem hanım kullanmış olduğunuz kalıp gece dişlerinizi sıktığınız ve gıcırdatma olduğu için doktorunuzun size verdiği kalıpmıdır ? Yoksa çarpık diş tedavilerinde kullanılan apereylerdenmidir ?

özlem

Carpik dis tedavilerinde kullanilan aparey bi faydasi olur mu cok endiseliyim

Uzman doktor

Özlem hanım çarpık diş tedavilerinde kullanılan apareyler hafif diş çarpışıklıklarında kullanılır. İleri düzeydeki diş çarpışıklıklarında klasik el tedavisi uygulanır.

batuhan

köpek dişlerimden biri dişin üstünde cıktı ve benı cok rahatsız edıyo bıcok doktora gıttık ve tel takılcak dedı bu durum ne kadar surer ve fiyatı ne kadar olur ?

Uzman doktor

Batuhan fiyatlar diş hekimine ve diş merkezine göre değişir. Süre ise uygulanacak işleme, tedavinin gidişatına göre değişir. 1 sene sürebilir bu süre duruma göre değişecektir.

Tuna

Benim sadece üst önde 3 dişim yamuk biri biraz fazla diğer ikisi az derecede yamuklar. Sadece bu üç diş üzerinde tel yada başka bir yöntemle tedavi yapılabilir mi yoksa bütün dişlere mi gerekli? Eğer sadece 3 dişe de yapılabiliyorsa maliyet az olacaktır, değil mi?

Uzman doktor

Üst bölge yada alt bölge olarak tel tedavisi uygulanabilir. Bir ortodonti uzmanına muayene olursanız gerekli ayrıntıları alabilirsiniz.

Tuna

alt ya da üst bölge olarak yaptıramam hem maddi açıdan hem de bütün dişlerim çarpık değil. Invisalign denilen yöntemle sadece belirli dişler üzerinde tedavi yaptırabilenleri gördüm. Bu mümkün mü?

Uzman doktor

Tabiki mümkündür.

melek

Merhaba bn 16 yaşındayìm ön dişlerimden iki yanda bulunan köpek dişlerinden sadece bitanesi òne çıkık durumda dişin altı boş tedavi yöntemleri nelerdir teşekkürler

dilek

hocam iyi günler 31 yaşındayım.ön dişlerimde çarpıklık var ve diş hekimi zirkonyum diş yapıldığında düzeleceğini söyledi.ancak ana dişlerin küçültülmesi gerekiyormuş.kararsızım.sizin öneriniz ne olur.yardımcı olursanız sevinirim.

Uzman doktor

Dilek hanım dişlerinizde çarpışıklık dışında bir sorun yoksa kesilmesine karşıyım. Tel tedavisi yani ortodonti tedavisi uygulanması daha doğrudur.

ERDİ

ön üst dişlerimin yanındaki iki dişimde çarpıklık var bunu düzelttirmek istiyorum ve yaşım 21

pelin

Merhaba hocam.Yasim 17. On alt kesici dislerimden bir miktar caprasik.Bu caprasiklik son zamanlarda oldu ve agri yapiyor.Doktora gitim.Rongen sonucumda.20 lik dislerimin on dislerimi ittirdigini ve 20 lik disleri ameliyatla aldirmami soyledi.Benim sorum su; Bu ameliyattan sonra bu caprasiklik icin tel mi takarlar? Nasil bir tedavi olur?

Uzman doktor

Pelin hanım 20 lik dişleriniz çekildikten sonra ortodontik tel tedavisi ile yada çarpışıklığın çok fazla olmaması ile beraber gece plağı ibi kullanılan aparatlarla tel takmadan dişlerin düzeltilmesi mümkündür. Telsiz diş çarpıklığı tedavisi nasıl yapılır ?

pelin

internette arastirdigimda hareketli apareylerin ufak yamukluklarda kullanildigi okudum. hareketli apareylerde damak kismi ve tel vardi fakat o braketlerden yoktu.Ismi Hawleydi galiba Peki boyle birsey takilabilir mi?

nurdan

Benim dişlerimde fazlasıyla üst üste çıkma meydana gelip
aşırı çarpıklaşma mevcuttu.Bunun sonucunda 4 adet
dişim çekildi ve tel tedavisine başlandı.Yaklaşık olarak
4 yıldır dr tel tedavisini sonlandırmadı aynı zamanda
önceden çekilmiş bir diş boşluguna yanındaki diş yatmış
vaziyette aradaki boşluğu kapatmak ve o bozuk dişi
füzeltmenin mümkün olmadığını söyledi dr.um böyle
bir sonuç dogru mudur ?ortodontist yanlıs tedavi
uyguluyor olabilir mi teşekkürler

Uzman doktor

Nurdan hanım doktorunuzun yanlış tedavi uyguladığını düşünemezsiniz. Burada düşünmeniz gereken konu diş için yeterli boşluğun olup olmadığıdır.

ferhat

Hocam tavsan dislerimin saginda ki ve solunda ki dislerim carpik bu durumu düzeltme olanagimiz var mi ? Teşekkür ederim. .

Uzman doktor

Ferhat bey durumunuz ortodontiktir. Bir ortodonti uzmanına tedavi olarak durumunuz hakkında bilgi alabilirsiniz.

nurgül

Merhabalar dişlerimin boyları kısa , dişlerimin arasında boşluk var ve alt çenem biraz geride duruyor bana hangi tedaviyi önerirsiniz ve fiyatları tahminen ne kadardır? Ben çalışıyorum size resim veya whatsapp olarak göndersem cevap verirmisiniz? (yaş 23)

pinar

Merhaba ben 24 yaşindayim alt çenem biraz önde ancak üst çeneme tel takildi ve 20 lik dişlerim çekildi yutkunurken çok zorlaniyorum agzimin içi doluyorgargara denedim faydasi olmadi.ben cerrahi hastasiyim beni ameliyata hazirliyorlar . Korkuyorum eskisinden kötü olurmuyum?

özlem

merhaba doktor bey ben 14 yaşındayım ön dişim çarpık büyük bir sorun benim için diş teli dışında başka tedavi olursa güzel sonuç alabilirmiyim ?

çilem

ben ankarada ikamet ediyorum..uygun görülecek bi tedavi yöntemi için ön dişlerimden muayene olmak istiyorum..iletişimde yer gözükmüyor ama ankarada iseniz size değilseniz önerebieceğiniz bi isim rica ediyorum..sadece doktor bulamamktan kaynaklı yıllarca kararsız kaldım..yardım ederseniz çok sevinirim..iyi çalışmalar..

yagmur kurt

Merhabalar ben 11 yaşındayım ve üst dişlerimin üstünden 2 tane diş çıktı bunun için tel takılmalımı ve tel takılırsa kaç yılda veya ayda düzelir ?

yagmur kurt

Merhabalar ben 11 yaşındayım ve üst dişlerimin üstünden 2 tane diş çıktı bunun için tel takılmalımı ve tel takılırsa kaç yılda veya ayda düzelir ? Yardımcı olur musunuz 🙁

mert cengiz

merhaba ben 14 yasındayım 12 yasında tel tedavisine basladım fakat iyi fırcalamadım dislerimi ve tedavi bitmeden ben cıkarttım suanda dislerimde sorun var cürüme baslamıs ön üst dislerimde bunu dolgu yapmadan düzeltemezmiyiz

Sule

Selamun Aleykum Hocam ben 18 yaşındayım on dislerimin üstünde köpek dislerim çıktı aldırmak istiyorum ama aldirinca boşluk kaliyor.Tel takmak istemiyorum.Dislerimi nasil duzeltirim.Lütfen. yardım edin ozgurce gulumsemek istiyorum.

sema

merhabalar..benim alt ve üst dişlerim aynı hizada yani tam üst üste kapanıyor..bu nedenle uzun süreli ağzımı kapalı tutamıyorum..çünkü belli bi süreden sonra çenemde ağrı başlıyor..birde alt çenem hafif sağa kayık durumda..bu problemlerimin ameliyatsız düzelmesi mümkünmü?

Uzman doktor

Sema hanım bir çene cerrahisi uzmanına başvurabilirsiniz. Geçmiş olsun

esra

Merhaba benim önde iki dişim dümdüz birbirine eşit ve düzdü öndeki dişimin biri üstüne gelmeye başladı ne yapmalıyım

Uzman doktor

Esra hanım bu duruma neden olan etkenler öncelikli olarak ortadan kaldırılmalıdır. 20 lik dişleriniz bu duruma nedense 20 lik dişleriniz alınacak ve ortodontik aparatlarla tekrardan dişiniz düzeltilecektir. Bir ortodonti uzmanına başvurursanız durumunuz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

esra

Bn daha 17 yaşındayım fakat dişlerim üst üste geldi

Uzman doktor

Bu durumun nedeni araştırılmalı ve diş çarpışıklığına yol açan nedenler ortadan kaldırılmalıdır. Ortodonti uzmanına başvurmalısınız.

tuğçe

Ben 17 yaşındayım kopek sadece 1 tane kopek dişim dişimin üstünde çıktı.Doktor bunun çekilemeyeceğini söyledi. Peki nasıl bir tedavi uygulanabilir

kürşat

16 yaşındayım köpek dişim alt dişimin üstünde.Doktora gidersem nasıl bi şekilde düzeltilir

Uzman doktor

Kürşat bu dişinize ortodonti tel tedavisi uygulanması gerekir. Bir ortodonti uzmanına gitmenizi ve muayene olmanızı öneririm.

öykü

Merhaba benim dislerim düzgün yanliz onde sağ tarafta köpek disimle bir disim üst uste duruyor buna nasıl bi yöntem uygulanıyor süresi Ne kadar ücret ne civarlarında olur bilgi almak istiyorum yardimci olursaniz sevinirim

Uzman doktor

Öykü ortodontik tedavi olmanız gerekiyor. Bu ortodontik bir sorun olmakla beraber fiyatlar ve tedavi süreci ile bilgileri ortodonti uzmanına muayane olarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

şüheda

merhaba hocam ben 18 yaşındayım dişlerim üst üste dururyor tel tedavisi yaptırmadın nefrotik sendrom hastası olduğundan acab
a başka tedavi olabilirmi

Uzman doktor

Şüheda bu konuda bir ortodonti uzmanından randevu alınız. Muayene sonrasında doktorunuz size gerekli bilgileri ve tedavi yöntemlerini sunacaktır. Muayene olmadan bu konu hakkında bilgi sahibi olamazsınız. Geçmiş olsun.

Hasan

hocam diş çarpışıklığım var bundan nasıl kurtulabilirim.

Uzman doktor

Bir ortodonti uzmanına başvurmalısınız Hasan bey. Geçmiş olsun.

asd

ön dişlerimden ikisinin şekli bozuk oldugu için 2010 yılında ortodonti tedavisi oldum ve 2013 e yakın bir zamanda tedavi bitti. dişlerimde çok büyük bir bozukluk yoktu tek sıkıntım ön iki dişimdi. Ancak şuanda dişlerim resmen eski haline geri döndü ve ben doktor hatasından dolayı paramın çöpe gittigini düşünüyorum. çünkü teller ilk çıktıgı anda bile bana hala bozukluk var gibi geldi ancak doktor sana öyle geliyor demişti.sormak istedigim şu: ben gerekli her şeyi yaptım, doktorun tedavi bittikten sonra verdigi kalıbı da kullandım. ancak geldigim nokta dişlerim eski halinde. böyle bir durumda aynı diş doktoruna gidilse dişlerimi tedavi etme sorumlulugu var mı? eski hastalarınızdan size bu şekilde gelen olsa ne yapardınız. kısacası ben ne yapmalıyım bu durumda 🙁 🙁 🙁

ferhat

kolay gelsin benim üst sağ köpek dişim altı boş olmasına rağmen biraz üstten çıkık ve altı boştur ve arka tarafı çürüktür. nasıl bi tedaviyle hem çürükten kurtulup hemde o dişi düzelttire bilirim… tesekkürler şimdiden 27 yasındayım

Başak Kızılay

Meraba ben 15 yaşındayım. İki tane süt dişimi 13 yaşında çektirdim fakat yerine gelen dişler yukardan çıkıyor bu kendiliğinden aşağı iner mi ?

eda nur

merhaba doktor amca ben 12 yaşındayım dişimin üstünden diş çıktı nasıl düzeltilir diğeri düzeldi kendliğinden ama öbürü düzelmedi telden korkuyorum altakini çeksler sDECE OURMU SENDE ALLAHIN KULUSUN BENDE BU DÜNYAYA BİR KEX GELİYORUZ UMARIM DİŞİM DÜZELİR

eda nur

MERHABA DOKTOR BEN 12 YAŞINDAYIM KORKUYORUM DİŞİMİN ÜSTÜNDEN DİŞ GELDİ ÖBÜRÜ DÜZELDİ AMA BU DÜZELMEDİ TEL TAKTIRMAK İSTEMİYORUM SENDEN ALLAHIN KULUSUN BENDE ALLAH SANDA AİLKENEDD BANA BENİM AİLEMEDE YARDIM ETSİN BİR ÇÖZÜMÜ OLABİLİRMİ ALTAKİNİ ÇEKSELER OLURMU UMARIM YARDIM EDERSİNİZ DOKTOR AMCA

Zeynep

Ben1

Zeynep

Hocam Ben 13 yaşındayım ön iki dişim. Üstte yani çapraşık arkadân tel taktırmayı düşünüyorum.ancak bir yakınım yaşın daha küçük öndeki dişlerin çıkar diyor. Sizce çıkarmı

Ceyhun

doktor bey benim 2 tane köpek dişim normal dişlerimin hemen üzerinde cıkmış anlıcagınız 2.kattalar bunları diş teli uygulamadan nasıl düzeltilebilir

Uzman doktor

Ceyhun bey öncelikle ortodonti tedavisi görmeniz gerekiyor.

Ayşenur

Arka tarafta 1 tane çapraşık dişim var onu çektirmeden diş teli taktırarak geçer mi

Uzman doktor

Ayşenur hanım buna ortodonti doktoru sizi muayene ettikten sonra karar verecektir.

elif

Merhabalar ben 15 yaşındayım.Ön dört dişim çarpık köpek dişlerimse üstten çıkık.20 yaşıma falan geldiğimde Ön dört dişime porselen yaptirmak istiyorum fakat ondan önce köpek dişlerimin sorunu giderilmesi gerek biliyorum.Ön dört dişime kesinlikle porselen yaptirmayi dusunuyorum cunku coktan çürüdüler.Sizce nasıl bi tedavi uygulanır?Maliyeti de baya yüksek olur mu ?

Uzman doktor

Elif hanım öncelikle ortodonti tedavisi şart bu kadar yüksek dereceli çarpışıklıklara kaplama uygulaması yapılamaz. Şimdiden ortodonti tedavisine başlıyabilirsiniz.

İdil

Benim öndişlerimden sağ olanı çapraz ve köpek dişim diğer dişlerime göre biraz daha yukarda tel tedavim tahmini ne kadar sürer

Uzman doktor

İdil hanım tel tedavi uygulamaları en 6 ay en fazla 2 sene içerisinde sonuçların. Bu serecin ne kadar olacağı dişlerinizin durumuna bağlıdır. Muayene sonrasında doktorunu bu süreci size aşağı yukarı tahmin edebilir.

ferdi

hocam diş eti kanamam var birsey yiyemiyorum meyve ( elma armut vs) hemen kanıyor cocukluktan beri elimle az birsey vursam hemen kanıyor bunla ilgili ne yapabilirim

Uzman doktor

Nurdan hanım merhabalar diş çekimi sırasında bir kırılma oluşmuş olabilir yeniden dişhekiminize başvurmanızda yarar vardır

fatma

ön dişlerim çok uzun gülerken kötügörünüyo ne yapabilirim,,

Uzman doktor

Fatma hanım merhabalar ön dişlerin evde yapılacak estetik kaplama tedavisi uygulamasıyla estetik görünüme sahip olabilirsiniz Empress diş kaplama tedavilerini önerebilirim

Ahmet

Benim dişlerim yukarıdaki fotoğraf ın aynısı ne yapmamız gerekiyor ve diş teli ,aperey nekadardır ?

Uzman doktor

Ahmet Bey merhabalar Ortodonti uzmanı başvurmalısınız fiyatlarla ilgili bilgiler muayene sonrasında verilecektir

muhammet

merhaba benim dişlerim üst üste çıkmısta 2 tane nasıl düzelebilir üst damak

kumsal

Dislerim de bosluklar var takmalimiyim sizce ama asiri buyuk degil?

sümeyye

Benim dislerim genelde dolgulu ve kolay kiriliyor ve azi disimde yamulma var yasim 18 nasil bir tedavi uygulanmali

Hiwika

28 yaşındayım, acaba önce kaplama olsun diye mi düşündüm ama doktorum estetik maksatlı bir işlem için çok erken olduğunu söyledi.. Ön iki diş için 6 dişten olma diye uyardı sağolsun ama ; hiç gizli tel olayından bahsetmedi mümkün mü acaba yaş itibariyle olabilir mi ayrıca her yer yapıyor mu böyle bir işlem Ankara’da önereceğiniz bi yer varsa oraya gideyim

Ayse

Merhabalar benim dislerimden sorunum azi dislerimin cok yukarida olmasi hem cok sivriler hemde dislerimin bittigi yerden basliyorlar buna nasil bir cozum bulabiliriz dil teli mi takilmasi gerekiyor.Bu arada yasim 17

Aybike

Iyi günler ben 18 yaşındayım. Ön 4 dişim çarpık ama çok az küçükken doktor fazla önemsemedi çekeceğim acıya değmeyeceni söyledi fakat üst üste binen yerlerde çok hafif çürümeler başladı ve bu durum benim çok moralimi bozuyor. Ne yapmam gerekir

Deniz

İyi günler benim dişlerim çok hassas köpek dişlerim yukarıda ve biri diş minesi baya kazınmış şimdi o dişleri çektirbilirmiyim veya kaplama yaptırabilirmiyim?

Ecem

Merhabalar. Sağ köpek dişim diğer dişlerime göre üstte. Dişleklik sorunum da var ama ben ondan şikayetçi değilim. Tek diş yapılması gibi birşey olabilir mi bu mümkün mü?

Dişçi

benim bi arkadaşım vardı onun dişleri 2 ayda dümdüz oldu bu dişin zayıf olduğunu mu gösterir?

sevda

merhaba, 24 yaşındayım ve köpek dişlerim üstte ön iki dişim de çapraşık. telsiz tedavi mümkün müdür, mümkünse tedavi ne kadar sürer?
Teşekkür ederim..

Sibel

Meraba hocam benim bir senede farkettigim bir yamulma var dişlerimde ama ice dogru ve ben bayadir dislerimi sıkıyorum kac senedir. Ve dislerimede hic düzgü
n bakmadim fırçalamadım. Korkudan 3 haftadir fircaliorum iste :)ama bu yamulmanin nedeni nedir. Büyük ihtimal 20lik dismidir cektirmek istemiyorum agri da yapmiyordu inşallah sebebi 20lik dis deildir yardim edin bana.

Umit

Hocam benim agzimin ust tarafinda sag solda olmak uzere 2 dis cikti zaman gectikce buyuyorlar .Ve oradaki fis etlerimi de bembeyaz yapmislar acaba ne onerirsiniz

Meryem

Hocam oglum 7 yasina basmak uzere disleri yamulmaya basladi henuz kaluci disleri cikmadi acaba kalici disler cikacagi icinmi yamulmaya basladi.

Fk

Sadece ön orta iki disim üst üste çıkmış durumda diğer dişlerim gayet düzgün bu iki dis icin ne yapılabilir?

Feyza

Merhaba , alt sağ ve sol 20lik dişlerim çekildi (16yaşindaym) ve üst ön dişlerim çarpıklaştı , alt dişlerim de çarpıklaşmıştı Onun için 20lik dişimi çektiler, diş teliyle düzeltilebilinir mi?

Negar

Merhabalar. Alt dislerimde bir kac senedir caprasiklik olusmusdur. yasim 52 ve artik bu dislerle yasmak istemiyorum. Sizin tavsiyeniz nedir? tamamen bu problemden kutulmak icin, en iyi tedavi nedir? Simdiden tesekkuler.

Tuğba Danışmaz

Merhaba benim köpek dişim sallanıyordu çektim arkasından diş çıktı ama öne gelmiyor yaşım 20 ne yapmam gerekiyor bunu dişçide yaptırabilir miyim?

Esma

Merhaba benim ön dişlerim çok yamuk tel taktırmak istiyorum sağ taraftaki dişim çok geride ve yandaki diş onu sıkıştırmış illa çektirmek zorunda mıyım yoksa çektirmeye gerek yokta tel takınca düzelir mi

Aynur

Merhaba doktor bey benim sadece ön iki dişim biri geride diğeri önde çok rahatsız oluyorum tel takmadan tedavi olabilir miyim

Halil ibrahim

Hocam benim üstteki 2 köpek dişlerim bozukluk ikiside üstten çıkmış benim bunlara tel tedavisi yapmam çok uzun sürer mi bide fiyat ne kadar olur yaşım bu arada 17 bide nekadar erken yaparsam o kadar mı iyi olur hocam

Sorunuzu Gönderin
EN ÇOK OKUNAN KONULAR

Diş implant Fiyatları
8078946 kez okundu
Diş eti çekilmesi nasıl durdurulur ?
5678946 kez okundu
Porselen Diş Kaplama Fiyatları
4859032 kez okundu
20 lik Dişler
4309836 kez okundu
Ağız ve diş sağlığının önemi nedir ?
3891269 kez okundu
Protez Diş Fiyatları
2698402 kez okundu
Diş Dolgusu Fiyatları
2457036 kez okundu
Dişlerde Köprü Fiyatları
2238602 kez okundu
Yaprak Porselen Diş Fiyatları
1894583 kez okundu
Lamina Diş Kaplama Fiyatları
1579302 kez okundu
Diş Zirkonyum Fiyatları
1043865 kez okundu
Diş Beyazlatma Fiyatları
936201 kez okundu
Estetik Diş Hekimi
738596 kez okundu
Görünmeyen Diş Teli Fiyatları
573805 kez okundu
Çapraşık Dişlerin Tedavisi
346902 kez okundu
Diş eti çekilmesi nedir ?
246693 kez okundu
Diş Kırılması, Diş Kırığı
164976 kez okundu

SON YORUMLAR

Diş Sallanması
Halide tarafından 1 gün önce
Dilde Çıkan Uçuklar, Dil Yaraları, Ağız Yaraları
Filiz yıldız tarafından 1 gün önce
Diş apsesi, Diş iltihabı, Apseli diş
Mahsun tarafından 1 gün önce
Diş Çürükleri, Diş Çürümesi ve Dişim Çürüdü Tedavisi
Nur Banu tarafından 1 gün önce
Diş apsesi olanların dikkat etmesi gerekenler
Gns tarafından 1 gün önce