Estetik Diş Hekimi

dis-estetigi-06

Güzellik terimi; Diş hekimliğinde “diş estetiği” olarak kullanılmaktadır. Eğer dışarıdan görmüş olduğunuz şey sizi görsel anlamda memnun ediyorsa görmüş olduğunuz o şey güzeldir. Güzellik kişiden kişiye farklılık gösteren subjektif bir kavramdır.

Diş estetiğinde ise güzellik; dişlerin beyaz olması, dizilişleri, yüzey özellikleri, sağlıklı olmaları, orantılı olmaları, simetriği ve yüz ile uyumudur. Bu etkenler diş estetiğinde çok önemlidir. Diş estetiğinde bu ounormlar aranır ve bu normları yakalamaya çalışılır. Günümüz estetik kavramında yüz ile orantılı olarak dişlerde bu kavramda oldukça pay sahibi oluyorlar. Bu nedenle her diş hekimi bir plastik cerrahi uzmanı ile her plastik cerrahi de bir diş hekimi ile daima iletişim halindedir. Ortak çalışma ile yüz estetiğinde altın oranlar yakalanmaya çalışılır. Bu estetik kavramı içerisinde ağız yapısını, diş ve diş etlerinin görünümü asla dışarıda bırakılamaz. Gülüş tasarımı dediğimiz tasarım, gülerken sempatik aynı zamanda güzel bir görüntünün oluşturulması için çaba harcanan bir durumdur.

Üretilen protez tiplerinde estetik kuralları her zaman ön dişlere odaklı olarak yapılmaktadır. Diş rengi, damak rengi, dişlerin konumu, diğer dişlerle olan uyumu her zaman dikkat edilmesi gereken undurlar olmuştur. Bunlarla beraber diş estetiğinde dişler, gingival dokular ve dudakların pozisyonları da uyum içerisinde olduklarında estetik uyum sağlanmış olacaktır. Estetik diş restorasyonlarında yumuşak dokuların, diş etlerinin ve damatların görünüş rengide dişlerin rengi kadar önemli ve dikkat çekicidir.

Diş estetiği için hasta nasıl hazırlanır ?

– Diş estetiği öncesinde, bu işlem için başvuran hastanın öncelikli olarak istedikleri dinlenip klinik ve radyolojik muayeneleri yapılır.

– Diş konumlarına, dişlerin rengine ve sağlığına bakılır.

– Dişlerin ölçüleri alınarak modellemeleri yapılır.

– Hastanın çeşitli açılardan fotoğrafları çekilere bilgisayar ortamında gülüş tasarımı yapılır.

Diş estetiğinde kullanılan yöntemler hangileridir ?

diş estetiği tedavisinde kullanılacak olan yöntemler hastanın durumuna göre belirlenmektedir. Diş estetiği tedavilerinde uygulanacak olan yöntem hastanın isteklerine ve hastanın ağız yapısına uygun olmasına bağlı olarak belirlenmektedir. Bu aşamada çok iyi bir doktor hasta ilişkisi kurulmalı ve her iki tarafta elde edilecek olan sonuçtan memnun kalmalıdır. Diş estetiği tasarımlarında yüz bir bütün olarak ele alınmalı ve istenilen diş estetiği tasarımıda bu bütünlüğü bozmayacak şekilde yapılmalıdır. Bazen ufak işlemlerle de hasta çok güzel bir diş yapısına ve çok güzel bir gülüşe sahip olabilmektedir. Diş estetiği işlemleri bu işi bilen ve bu konuda oldukça tecrübeli olan diş hekimleri tarafından yapılmalıdır. Diş estetiğinde kullanılacak yöntemlere gelince;

– Eğer hastanın dişlerinde herhangi bir sorun yoksa, dizilişi, fonksiyonelliği ve dişlerin sağlığı yerinde ise diş beyazlatma ve diş temizleme işlemleri güzel bir gülüş yakalayabiliriz.

– Diş estetiği ile ilgili diş hekimine başvuran hastaların çoğunluğu çarpık dişlerden şikayetçi olmaktadırlar. Diş hekimliğinde çarpık diş tedavileri ortodonti alanına girmektedir. Yapılan tedaviler uzun süreler almakta ve hasta 1 – 1,5 yıl kadar sonra istediği diş görünümüne kavuşabilmektedir. Ortodonti tedavisi istemeyen hastalara uygulanan full porselen estetik kaplamaları ile son derece estetik dişler yapılabilmektedir.

– Dişlerinin aralıklı olduğundan şikayetçi olan hastalar özellikle ön dişlerde estetik kaygı yaşarlar. Uygulanacak yaprak lamina estetik diş uygulamaları dişler uzatılabilir, araları kapatılabilir ve sonuç olarak hastaya hoş bir gülüş kazandırılabilir

– Daha önce yapılan kaplamalarını değiştirmek isteyenler ve daha güzel bir gülüşe sahip olmak hastalar için full estetik porselen kaplama uygulamaları ile hasta güzel diş ve diş etlerini aynı zamanda güzel bir gülüş tasarımına sahip olabilmektedir.

Estetik diş hekimliğinde gelinen son nokta nedir ?

Son yıllarda diş estetiği için diş hekimine başvuran hastaların tek ortak düşünceleri ünlülerdeki gibi dişlere sahip olmak.. Televizyonda gördükleri ve beğendikleri ünlülerin o güzel gülüşlerine sahip olmak isteyen hastalar bu özellikleri ile çevredekilerine ve kendilerine daima pozitif bir enerji vermek istiyorlar. Gelinen son nokta ise diş hekimliğinde tüm hastaların bu isteklerini karşılayabilecek kadar çok tekniğin olması..

Diş hekimlerinin diş estetiği konusuna bakış açıları nedir ?

Diş hekimleri hastaların bu yöndeki isteklerinin artışı ile beraber dişlerde hem fonksiyonelliğe hemde estetiğe daha fazla önem verir hale geldiler. Önceki yıllarda amaç sağlamlık ve fonksiyonellik iken şimdilerde üretilen yeni teknikler ve zirkonyum maddeler estetiğinde önem kazanmasını sağlamıştır.

Peki diş estetiği fiyatları nasıl ?

Diş estetiği fiyatları yapılan işleme ve hastaya göre değişmektedir. Hastanın dişlerinde ve diş etlerinde bir sağlık problemi varsa öncelikli olarak bunların tedavi edilmesi gerekmektedir. Bir hastaya diş estetiği uygulanamabilmesi için uygulanacak olan bölgenin fonksiyonelliğinin son derece iyi işliyor olması gerekir. Temelinin sağlam olmadığı bir inşaatın dış cephesini çok iyi kaplamasınız bile bu temel sonunda yıkılacaktır. Bu örnekten yola çıkarsak diş estetiğinde fonksiyonellik ve estetik beraber uygulanabilmelidir. Yapılacak teknikte kullanılacak malzemelerin kaliteside fiyatlara etki etmektedir. Yine bir başka etkende diş hekiminin kalitesidir. Keliteli bir diş hekimi uygulayacağı diş estetiği tekniğinde kaliteli malzemeler kullanacak, işin uzmanı olan diş teknisyenleri ile çalışacak ve son derece mükemmel uygulamalar ortaya çıkaracaktır. Bu durumda maliyeti şişireceği için yine bu işlemler fiyatlara yansıyacaktır. Diş hekiminin kiliniği, bulunduğu semt yada diş hastanesi olması bu etkenlerde fiyatlara yansıyacaktır. Türk Diş Hekimleri Birliği diş estetiği uygulamalarının asgari ücretlerini bildirmiştir. Tabi verilen bu fiyatlar yukarıda saymış olduğumuz etkenler işin içine girince değişkenlik göstermektedirler.

Diş estetiği uygulama fiyatları

Diş Ağartma (Beyazlatma – Tek Diş ) 44,61 TL
Diş Ağartma (Beyazlatma – Alt-Üst Çene) 343,99 TL
Kompozit Laminate Veneer 130,82 TL
Dolgu (Restarosyon) Tamiri 70,00 TL
Veneer Kuron (Akrilik) 220,00 TL
Veneer Kuron * (Seramik) 265,32 TL
Laminate Veneer Kuron (Akrilik) 253,72 TL
Laminate Veneer Kuron (Seramik) 471,48 TL
Jaket Kuron (Akrilik) 177,44 TL
Tam Seramik Kuron (Metal Desteksiz) 515,32 TL

Diş estetiği hakkında diğer bilgiler

Estetik Laminate Veneer Yaprak Porselenler
Beyaz dişlerin sosyal hayattaki yeri nedir?
Diş Estetiği Güzelliği ve Estetik Diş Doktoru
Estetik Diş Restorasyonları
Diş Hekimliğinde Estetik Ne Zaman Gereklidir ?
Estetik Diş Hekimi
Ön Dişlerim Ayrık
Estetik Diş Kliniği
Gülüş Tasarımı
Gülüş Tasarlamak
Ortodonti Estetik Tedavi
Diş Hekimliğinde Estetik Ne Zaman Gereklidir ?
Estetik Diş Restorasyonları
Estetik Laminate Veneer Yaprak Porselenler
Diş Estetiği Güzelliği ve Estetik Diş Doktoru
Yaprak Porselen Diş Fiyatları
Lamina Diş Kaplama Fiyatları
Kuron Kaplama Diş Fiyatları
Porselen Diş Kaplama Fiyatları
Diş Zirkonyum Fiyatları
Bonding Fiyatları
Diş Beyazlatma Yöntemleri
Kompozit Dolgu Fiyatları
İnley (Onley) Dolgu Fiyatları

44 Yorum

Yorum Yaz

Başar

merhaba çok öncelerden ön iki dişim dolgu olmuştu. Daha sonra bu dolgularım sarardılar. Devlet hastanesine gittim. Işınlı dolgu diye bir uygulama dişlerime yapıldı. Dişimin üzerine beyaz bir madde sürülmüş gibi diğer dişlerimle aynı renkte olması için sürekli ıslak olmas lazım kuruyunca ortaya bembeyaz bir şey çıkıyor. Bu kadar saçma bir tedavi hayatımda ilk defa görüyorum. Dolgular yapılalı 2 gün oldu sanki dişlerim sıkılıyormuş gibi bir şey var. Yapılan dolgu dişlerimin arasınıda kapatmış durumda

Uzman doktor

Dişlerinizin son halini görmeden öneride bulunmak zor. Ancak renk ile ilgili problemi düzeltmek mümkündür. Tekrar doktorunuza başvurmanız daha iyi olur ama doktorunuz ile çözemez iseniz. Başka bir diş hekimine başvurabilirsiniz.

zeynep

Hocam dişlerimi düzenli olarak sabah akşam fırçalıyorum ne yazıkkı renkleri hep aynı ve sarılar 23 yaşında genç bir bayanım bu durum benim canımı çok sıkıyor. Bu konu hakkında yapılacak tedavi şekli nedir yada bana bu konu hakkında ne önerirsiniz. Bu işlemler maliyetli midir ?

Uzman doktor

Diş renginin açılması için diş hekiminin ofiste ve size vereceği plaklar sayesinde beyazlaması mümkündür.dişin esas renginin açılması için beyazlatma işleminden başka bir yöntem bulunmamaktadır. bu yöntemle hem dişlerinizi korumuş olursunuz hemde en az 2-veya 3 ton diş renginiz açılmış olacaktır.gummy smile durumunda ise klinik muayeneden sonra eğer diş boyu ve dudak pozisyonlarına bakarak lazerle diş eti seviyelemsi yapmak mümkündür hem bu sayede dişeti miktarı daha az görünmekte hemde estetik bir gülüş sağlanabilmektedir.

yilmaz

Merhaba doktor bey benim ön dişlerim çok çarpışık bir tanesinin arkasından farklı bir diş çıktı. Öndeki dişim düştü dişim iyice yamuk oldu. Acaba diş kaplama işlemi yaptırırsam doğal kendi dişimmiş gibi durur mu ? Yapay olsun istemiyorum.

Uzman doktor

Arkada çıkan dişi ortodonti ile öne kaydırmak mümkün. Uzun sürecek bir çalışma. Kaplama için dişlerinizin kesilmesi gerekir, bunun için yaşınız küçük. Yirmi bir yaşınızdan sonra böyle bir çalışmayı tercih etmenizi tavsiye ederim. Aksi taktirde kesilen dişler büyük ihtimalle canlılığını kaybedecekler ve kanal tedavisine gerek olacak. Estetik kaygınıza en uygun kozmetik çalışma Bonding tekniği ile dişlerinizi kesmeden aradaki boşluğa bir diş eklemekle olabilir.

Defne

Merhaba doktor bey benim dişlerim seyrek fakat çok seyrek değiller. Nasıl bir tedavi uygulaması yapılabilir ? Öğrenci olduğum için çok yüklü maliyetler çıkar mı acaba ?

Uzman doktor

Merhaba, dişlerinizin durumuna göre estetik dolgu maddeleri dişinize eklenerek estetik bir görünüme ulaşılabilir yada kaplama veya lamina uygulaması da yapılabilir.

hocam benim dişelrmde bir sıkntı yok ama tek dişim önceden yamuktu cok az doktora gittim kırıp protez yaptılar bana ömürlük demişti bir sene geçemeden köküyle birlikte kırıldı ve suan kökte yok implant yatryrrum ondada hep sıkntı cıktı enfeksyn su bu 500 aldılar 200 daha aldılar hala sıkntı var ve en sonndaki sıkıntı büyük damağım bir kısmı amelyatta erimiş böyle bir şey olabilrmi nasıl olur düzelme ihtimal varmı ben oraya diş yaptrmam gerkli ne yapmalıyım

Uzman doktor

Damak yada bölgedeki kemiğin durumunu görmeden net bir şey söylemek doğru olamyacaktır. İmplant için bölgenin uygun olup olmadığını görmem lazım. Röntgen filmi bana iletirseniz konu hakkında net bir şeyler söyleyebilirim.

songülokutan

hocam kendimi çok kötü hissediyorum dişlerimin ön kısmı yani ön dişlerim bbiraz tavsan ama tel takıldıgında iyi olacagını düşünüyorum . biraz yardmcı olurmsnz ..

Uzman doktor

Dişlerinizi görmeden net bir şey söylemem doğru olmayacaktır. Muayene sonrasında gerekli bilgileri size verebilirim. Ön dişlerinizin diğer dişleriyle olan dizilişi nasıl biraz bana ayrıntı vermelisiniz.

Şahika

Doktor bey ben diş estetiği yaptırmaya karar verdim fakat nereye yaptıracaımı bilmiyorum herhangi bir diş hekimine bu işlem yaptırılabilir mi ? Bu konuda endişe duymaktayım bana bir yol gösterirmisiniz ?

Uzman doktor

Diş estetiği oldukça geniş bir alanı kapsamaktadır. Diş estetiği içine dişeti estetiği de dahildir. Bu konuda size bir protez uzmanı ile dişeti hastalıkları uzmanı yardımcı olabilir. Ancak bulunduğunuz şehirde bu branşlarda uzmanlaşmış hekimler var mı, bir araştırın derim.

Tauna

Doktor bey benim yaşım 16 benim ön dişlerimde kırık var dişlermin renginden şikayetçi değilim ve bir miktarda dişlerim çarpıklar diş estetiği tedavisi olmak istiyorum yaşım bu konuda bana engel mi ? Nasıl bir tedavi uygulanabilir ?

Uzman doktor

Estetiğini beğendiğin bir hekime gidebilirsin.. konu hakkında daha detaylı bilgi için telefon numaralarımızı arıyabilirsiniz.

Yade gül

doktor bey benim ön dişlerimde köpek dişlerimin yukarıda olmasından dolayı dişlerim boşluk gibi duruyorlar. Doktora gittim doktor bana çekelim dedi çektirmek istemiyorum ne yapmalıyım ?

Uzman doktor

Söylediğiniz gibiyse ben dişinizi çektirmeyin derim.Çekildiğinde orada boşluk kalmayacakmı? Ortodonti tedavisi veya diğer estetik diş hekimliği müdahaleleri ile dişiniz daha güzel görünebilir.

emrah

meraba hocam benim üst ön dişlerim ayrık o arayı kapatmak mümkün mü bunun lamine yada kompozit dolguyla yapıldığını biliyorum ayrıca maliyet yüksek olurmu tek seasta halledilebilir mi teşekkürler….

Uzman doktor

En fazla 2 yada 3 senasta bitirilen bir işlemdir. Dişçi koltuğunda kalma süresi çok azdır. Maliyetleri hakkında telefon numaralarımızı arıyarak fiyat alabilirsiniz.

sema

Hocam merhabalar,
ön iki dişimin ortası çürüktü diş hekimi 6 yıl önce dolgu yaptı bugün de ortası ve kenarında küçük bir parçası kırıldı.Protezden nefret ediyorum doğallıktan yanayım ne yapacağım 🙁

Uzman doktor

Dişinize oldukça estetik bir yöntem olan Yaprak Porselen Diş Fiyatları uygulanabilir. Bu durumda estetik kaygılarınız ortadan kalkacaktır.

ekonomi haberleri

telefon alabilirmiyiz

Kenan

Hocam merhaba;

İstanbul Avrupa yakasında yaşıyorum ve 34 yaşındayım bugüne kadar gerek ekonomik problemler, gerek dişlerimdeki sorunlardan utanmam sebebi ile hiç diş doktoruna gitmedim. Uzun zamandır buna kendimi hazırlıyorum ve şimdi tek sorun uygun tedavi görebileceğim ve Avrupa yakasından ulaşımı kolay bir klinik, hastane… bulmak. Çarpık diş ve bolca çürüğüm var, bu konuda nasıl bir yol izleyebilirim , ciddi anlamda yönlendirmeye ihtiyacım var. Teşekkürler.

Uzman doktor

Öncelikli olarak dişlerinizdeki çürüklerin giderilmesidir. Önce diş tedaviniz fonksiyonel işlevsellik daha sonra estetik kaygılar gelmektedir. Çarpık dişleriniz için ise bşir ortodonti uzmanına görünebilirsiniz.

Kenan

Doktor bey tavsiyeniz için teşekkür ederim fakat benim asıl sorunum İstanbul Avrupa yakasında hangi hastane veya polikliniğe gitmem uygun olur bunu bilmiyorum. Üst seviye yerler olmadığı sürece orta ölçekli ücretlendirme yapan bir yer arıyorum. Yardımlarınız için teşekkürler.

sevda

Merhaba Hocam,

Benim dişlerin aslında gayet güzel ve sağlıklı. Ancak gülüşümü beğenmiyorum. Dudaklarım ince ve gülüşüm hoş görünmüyor. Gülüş tasarımı yaptırmayı düşünüyorum. Dişler kaplanıp büyütülürken, mutlaka orjinal dişlerimizde törpüleme yapılıyor mu?

serpil

doktor bey ben 16 yaşındayım dişlerim çarpık köpek dişim ise dışa doğru bunun için porselen diş teli taktırmayı düşünüyorum ya da içe doğru gizlenen diş teli acaba dişlerimi düzeltmede yardımcı olur mu? dişlerimden dolayı herkes tepki veriyor köpek dişi çektir diyorlar ama ben çektirmek istemiyorum bana yardımcı olur musunuz?

Uzman doktor

Serpil hanım ortodontik bir tedavidir. Dişlerinizi (dişinizi) bir ortodonti uzmanı görmeli ve muayene etmelidir.

serpil

peki diş teli taktırmama gerek var mı?

turk

merhana 18 yaşındayım dişlerim yamur değil ancak üst dişlerim özellikle ön iki dişim önde ve dişlek görünüyorum yandan görüntüsüde beni rahatsız ediyor. daha geriye çekilmesi için diş teli mi taktırmam gerekir?

Uzman doktor

SOrunuz cevaplandı…

leyla

Hayirli günle DoKtor Bey.benim büyük sorunum dişlerimin koyulaşmasi bu yüzden rahat gülemiyorum acaba nasil birsey uygulanmasi gerekir? Adressi veya telefon numaranizi verirseniz memnun olurum.cevabinizi bekliyorum.tesk ederm.

Didem

merhaba ben tesadüfen sitenize denk geldim .çalışmalarınız cok başarılı ,izmirden yazıyorum..bir sorumnolack lütfen cevaplayabilirmisinix ..üst cene 8 implant yaptırdım üzerlerine zirkonyum diş kaplama oldu dr um gecıcı yapıştırdı fakat protezin diş etimle kesiştiği yer 1-1.5 mm kadar acıklık var ondeki 4 dişte ve buaraya yemk artıgı az da olsa giriyor .dr um oraya ilave parca yapıp tekrar fırınlattıracagını soyluyor bu saglıklı olurmu yoksa daha yılun başındaykrn yeni protez yapmasını mı talep etmeliyim

Serap

Merhaba doktor bey. Ben 20yaşındayım ve gülüşümü beğenmiyorum. Dişlerim kısa geliyor bana ve dudaklarımda ince bu yüzden gülerken hiç güzel bir görüntü olmuyor. Ne yapılabilir ? Ne kadar bi tedavi süresi gerekir ?

leylaa

Hamilegimin 33. Haftasundayim inanilmaz dis agrim var dis doktoru disime bile bakmadan olmaz dedi dogumu bekle agrilara dayanamiyorum bazen parol fayda etmiyo. Ne yapmaliyim

Uzman doktor

Leyla hanım hamileliğinizin bu dönemi oldukça dikkat edilmesi gereken bir dönemdir. Maalesef ki işlemleriniz doğum sonrası yapılması gerekir.

gul

Merhaba benımde diş eti çekilme sorunum var. tedavi ettirmek ıstıyorum. Bu konuda goruşmek ıstıyorum.

şahin korkmaz

sitedeki yorumlara cevap veren doktorun kliniğinin telefonu istiyorum

sibel

hocam bende uzun süredir diş sıkma problemi var isteyerek olan bir durum değil sanırım geceleri oluyor.Baş ağrısı ve çene ağrısı yapıyor.Dişlerim de kırılmalar başladı ve içleri boşalıyor.Nasıl bir tedavi önerirsiniz?

Ufuk

Merhabalar Hocam, hocam benim ağzım da yanak bölgelerinde yaralar çıkıyor ve beli bir süre sonra (3-4 gün) geçiyor sonra dilimin ortası değil tam sağ yanında çıktı beyazımsı hafiften şişti birazda, sonradan oda geçeme başladı ve şimdi ise dilimin sol tarafında çıkmaya başladı hocam.. ve evde bulunan klamoks 1000 gibi antibiyotikler iyi gelir mi ?

Uzman doktor

Mutlaka bir uzman kontrolünde ilaç almalısınız. Bir dermotoloğa başvurarak bu yaraların neden tekrarlandığı konusunda bilgi alınız.

Melih

Merhabalar Ben Diş Teli TAkıyorum Dişimin Arkasında Diş Taşları Olustu Ne Yapmalıyım Bi Zararı Olurmu ?

tugba

merhabalar bana göre ust sağ taraf ta en son azıdan bir önceki disimi çektirmiştim uzun zaman önce . şimdi orda ki dişlerimin arka tarafa kaydığını söyleyebilirim ayrıca o bölgedeki yirmilik dişim(çektirmedim) de çıktı. diş teli tedavisi ile orda ki dişlerimi düzeltebilir miyiz. yaşım 26

Sorunuzu Gönderin
EN ÇOK OKUNAN KONULAR

Diş implant Fiyatları
8078946 kez okundu
Diş eti çekilmesi nasıl durdurulur ?
5678946 kez okundu
Porselen Diş Kaplama Fiyatları
4859032 kez okundu
20 lik Dişler
4309836 kez okundu
Ağız ve diş sağlığının önemi nedir ?
3891269 kez okundu
Protez Diş Fiyatları
2698402 kez okundu
Diş Dolgusu Fiyatları
2457036 kez okundu
Dişlerde Köprü Fiyatları
2238602 kez okundu
Yaprak Porselen Diş Fiyatları
1894583 kez okundu
Lamina Diş Kaplama Fiyatları
1579302 kez okundu
Diş Zirkonyum Fiyatları
1043865 kez okundu
Diş Beyazlatma Fiyatları
936201 kez okundu
Estetik Diş Hekimi
738596 kez okundu
Görünmeyen Diş Teli Fiyatları
573805 kez okundu
Çapraşık Dişlerin Tedavisi
346902 kez okundu
Diş eti çekilmesi nedir ?
246693 kez okundu
Diş Kırılması, Diş Kırığı
164976 kez okundu

SON YORUMLAR

Diş Sallanması
Halide tarafından 1 gün önce
Dilde Çıkan Uçuklar, Dil Yaraları, Ağız Yaraları
Filiz yıldız tarafından 1 gün önce
Diş apsesi, Diş iltihabı, Apseli diş
Mahsun tarafından 1 gün önce
Diş Çürükleri, Diş Çürümesi ve Dişim Çürüdü Tedavisi
Nur Banu tarafından 1 gün önce
Diş apsesi olanların dikkat etmesi gerekenler
Gns tarafından 1 gün önce