Çocuklara Diş Fırçalama Alışkanlığı Kazandırmalıyız

Çocuklara Diş Fırçalama Alışkanlığı Kazandırmalıyız

Çocuğumuzu nasıl diş hekimi ile tanıştırırız ?

Çocuğumuza diş fırçalama alışkanlığını kazandırmak için nelere bilmeli ve çocuğumuza nasıl yaklaşmalıyız ? Bu sorular ve bu soruların cevapları çocuğumuzun diş sağlığı açısından son derece önemlidir. İlk olarak çocuğumuzda diş problemleri olsun yada olmasın onları bir diş hekimi yada pedodonti uzmanı ile tanıştırmalıyız. Çocuk diş hekimini aileden birisi olarak görmeli ve kesinlikle dişçiden, dişçi koltuğundan yada dişçi aletlerinden korkmamalıdır. Bunu en en erken 2 yaşında çocuğumuza alıştırmalıyız. Çocuğunuzun diş hekimi ile tanışması yani ilk randevu tanışma amaçlı, oyun içerikli, hediyerle süslenmiş bir gün olarak geçirilmeli ve çocuğumuza diş hekimine giderken çok eğlenceli bir yere gidiyormuş gibi konu etmememiz gereklidir.

Çocuğumuza nasıl diş fırçalamasını öğretiriz ?

Çocuğumuza diş fırçalama alışkanlığını kazandırabilmemiz için öncelikli olarak bizim böyle bir alışkanlığa sahip olmamamız gerekir. Siz düzenli olarak dişlerinizi fırçalamalısınız ve çocuğunuzunda bu alışkanlığınızı görüp merak etmesi gerekir. Sizi taklit edecek ve rol model olarak sizi alacaktır. Bu nedenle çocuğunuzun sizi diş fırçalarken görmesi ve size ne yapıyorsun öyle diye sorması çok önemlidir. Çocukta merak uyandırmak ve ilgisini çekmek ona bu alışkanlığı kazandırmanın en önemli noktasıdır. Çocuğunuza onun aklında soru işarete kalmayacak şekilde diş fırçalama bilgisi vermelisiniz. Bunun dişleri için ne kadar yararlı olduğunu, düşmanlarla savaşıldığını ve bunu yaptığı sürece dişlerinin sağlıklı ve güzel olacağı çocuğunuza anlatılmalıdır. Çocuğunuza zorunlu birşeymiş gibi değilde bunu bir oyun olarak anlatmanız çocuğunuzun daha fazla ilgisini çekerek kendi isteği ile bunu alışkanlık haline getirmesini sağlamalıyız.

Çocuğunuzla beraber dişlerinizi fırçalayın

Onu diş fırçalarken kesinlikle yanlız bırakmayın “Hadi gel oyun oynayalım” yada gel “Dişlerimize zarar veren düşmanlarla savaşalım” vb. onu heyecanlandıracak ve severek yapacağı sözcüklerle onun dikkatini çekerek beraber dişlerinizi fırçalamaya ikna edin..

Çocuklarda diş fırçalama ne zaman başlamalıdır ?

Çocuğunuzun ilk dişleri ağızda görünmeye başladıktan sonra çocuğun diş fırçalama dönemide başlamaktadır. İlk dişler anne tarafından temizlenmelidir. Sabah bebeğiniz kalktığında yada akşam yatarken dişlerin yüzey bölgeleri temiz bir tülbent yada gazlı bir bezle ıslatılarak silinmeli ve temizlenmelidir.

Diş fırçasının ve macunun kullanılması 2-3 yaşlarında çocuğa öğretilmelidir

Bu yaşlarda çocuğunuzun çok iyi bir şekilde dişlerini fırçalamasını beklemek doğru olmaz önemli olan ona bu yaşlarda diş fırçalama alışkanlığı kazandırmaktır. Çocuklar dişlerini fırçalarken dişlerinin yanlızca ön yüzeylerini yada ulaşabildikleri bölgeleri temizlerler. Oysaki dişlerin ara yüzeylerininde çok iyi temizlenmesi gerekmektedir. Bu nedenle anne ve babalar çocuların başlarında olarak onların ulaşamadıkları bölgeleri beraber temizlemeleri ve temizliğinin kontrolü çok daha faydalı bir diş bakımı sağlar.

Çocuklarda diş macunu seçimi nasıl olmalıdır ?

Çocuklarınız için diş fırçası seçerken diş fırça basının çocuklar için olanını, yumuşak ve ince kıllardan oluşan ve en çok 3 aylık dönemlerle değiştirilen fırçalar seçilmelidir. Kesinlikle anne ve babanın fırçası çocuklarda kullanılmamalıdır.

Günde kaç kez dişlerimizi fırçalamamız gerekir ?

Çocuğunuzla beraber günde en az iki kez olmak koşulu ile ile ( sabah kalktığınız ve yatarken ) dişlerin fırçalanması gerekmektedir.

Sorunuzu Gönderin
EN ÇOK OKUNAN KONULAR

Diş implant Fiyatları
8078946 kez okundu
Diş eti çekilmesi nasıl durdurulur ?
5678946 kez okundu
Porselen Diş Kaplama Fiyatları
4859032 kez okundu
20 lik Dişler
4309836 kez okundu
Ağız ve diş sağlığının önemi nedir ?
3891269 kez okundu
Protez Diş Fiyatları
2698402 kez okundu
Diş Dolgusu Fiyatları
2457036 kez okundu
Dişlerde Köprü Fiyatları
2238602 kez okundu
Yaprak Porselen Diş Fiyatları
1894583 kez okundu
Lamina Diş Kaplama Fiyatları
1579302 kez okundu
Diş Zirkonyum Fiyatları
1043865 kez okundu
Diş Beyazlatma Fiyatları
936201 kez okundu
Estetik Diş Hekimi
738596 kez okundu
Görünmeyen Diş Teli Fiyatları
573805 kez okundu
Çapraşık Dişlerin Tedavisi
346902 kez okundu
Diş eti çekilmesi nedir ?
246693 kez okundu
Diş Kırılması, Diş Kırığı
164976 kez okundu

SON YORUMLAR

Diş Sallanması
Halide tarafından 1 gün önce
Dilde Çıkan Uçuklar, Dil Yaraları, Ağız Yaraları
Filiz yıldız tarafından 1 gün önce
Diş apsesi, Diş iltihabı, Apseli diş
Mahsun tarafından 1 gün önce
Diş Çürükleri, Diş Çürümesi ve Dişim Çürüdü Tedavisi
Nur Banu tarafından 1 gün önce
Diş apsesi olanların dikkat etmesi gerekenler
Gns tarafından 1 gün önce