Diş Aralıkları

dis-araliklari

Uzmanların araştırmaları ile ortaya çıkan hipofiz bezindeki rahatsızlıklar metobolizmada bazı değişimlere neden olmaktadır. Bu değişimlerin en belirgin olanlar ise dişlerde aralıkların oluşması, el ve ayakta büyüme, çene bölgesinde ileriye doğru büyüme, kilo problemleri, derinin incelmesi ve vücutta morlukların gözlenmesidir.

Diş aralanmaları bu tür hastalıklara bağlı olduğu gibi ağız bölgesi travmalarına bağlı olarakta ortaya çıkabilmektedir. Diş aralıklarının en önemli nedenleri ise;

– Erken yaşta çekilen süt dişleri

– Sert ve büyük olan dil

– Diş gıcırdatma ve diş sıkma

– Küçük yaşta geçirilen travmalar

– Hastalıklar

– Hormonal dengesizlikler

– Genetik faktörler

– Ağız bölgesinde oluşan ve gelişen tümörler

Ön dişlerin aralarının açık olması (Diastema)

Estetik açıdan kişiye son derece rahatsız eden bir durumdur. Ön dişlerde meydana gelen bu duruma Diastema adı verilmektedir. Yukarıdaki saymış olduğumuz nedenlere ek olarak ön dişlerde meydana gelen aralıkların en önemli nedeni diş boyutlarının çeneye göre küçük olmasıdır. Aynı zamanda ön dişlerde eksiklik varsa zamanla dişlerin boşluk olan bölgeye kayması nedeni ile dişlerin araları da açılmaktadır.

Dişlerin arasında boşluk oluşumu belirtileri nelerdir ?

Dişlerin aralıklarında boşluk olan kişiler yada zamanla diş araları açılan dişiler konuşmada zorluk çekmeye başlarlar. Bir takım sesleri kişi zor söylemeye başlarken, dilin bölgeye teması ile birlikte ağızdan istenmeyen seslerde çıkmaya başlayacaktır. Dişlerin aralıklı olması dilin sürekli olarak bu diş aralıklarına girmesine ve dilin zarar görmesine de neden olabilir. Kişi bu süreçte estetik kaygılar yaşayabilir.

Diş aralıklarının kapatılmasında ne gibi uygulamalar yapılabilir ?

Diş aralıklarının neden olduğu ve ne gibi tedavi yöntemleri uygulanabileceği planlanmalıdır. Öncelikli olarak diş aralıklarına neden olan etkenler ortadan kaldırılır. Eğer yan kesici dişler küçük ise ve bu nedenden dolayı arada boşluk oluşuyorsa diş hekiminiz bonding, veneer ya da  kron uygulamaları ile kesici dişlerinizi normal boyutlarına getirecektir. Eğer bölgede diş eksikliği varsa ve dişler bu eksikliğe doğru kayma eğilimindeyseler eksik olan dişler diş implant uygulamaları ile doldurulacaktır.

Ön dişlerdeki aralıklar çok fazla değil ise diş hekiminiz bu boşlukları lamine diş kaplamaları yada bonding uygulamaları ile kapatabilir. Ayrıca dişler ortodontik tel tedavisi veya uygulanan köprü işlemleriyle de kapatılabilmektedir.

10 Yorum

Yorum Yaz

Sinan

Hocam ben de küçüklükten kalma sayrek dişlerim mevcut gülme konusun da bir takim
sorumlarım mevcut bana tedavi zamanı ve fiyatı soyler misiniz.

Uzman doktor

Yaprak porselen kaplama, bonding uygulamaları ve dolgu uygulamaları ile seyreklikler kapatılabilir. Ayrıca ortodonti tel tedavisi ile bu sorun giderilebilir. Tedaviye göre fiyatlar değişkenlik gösterir.

pınar

Merhaba doktor bey Ben 40 yasindayim on dislerim ayrik ve one kaymis nasil bir tedavi uygulanmasini onerirsiniz.tesekkur ederim..

Uzman doktor

Pinar hanım yaprak porselen kaplama Yaprak Porselen Diş Fiyatları estetik kaygılarınız ortadan kalkacaktır.

ipek

merhabalar hocam.öncelikle diş konusunda cok korktugumu belirtmek isterim ve çok güvensizim öle diş konusunda işler görüyoruzki artık güvensiz olmaya basladım.malesefki ön iki dişim ayrık ve sürekli hemen üst dudağımdaki et o boşluğa girmekte ve ben hayatım boyunca bu ön dişlerimdeki aralıklarlamı yaşayacağım gülmeye bile korkuyor insan 🙁 anliyacagınız bu dertten müzdaribim.çok arastırdım baktım genel hep aynı uygulamalar doğru olanda.bununla ilgili fiyat almak istiyorum ve iletişim bilgilerinizi de öğrenmek istiyorum

Uzman doktor

Merhaba İpek hanım eğer dişleriniz sağlıklı ise ben size ortodonti tedavisini yani tel tedavisini öneriyorum. Korkmayın artık dişlerin arkasından da tel tedavisi yapılabiliyor ve ön bölgeden diş telleri gözükmüyor. İkinci yöntem ise sizin korktuğunuz fakat iyi bir diş hekimine yaptırırsanız mükemmel sonuçlar alınan diş kaplama uygulaması bu konuda yaprak porselen kaplamaları öneriyorum. Eğer istanbuldaysanız size dr. cem erdoğanı öneriyorum.

Rahime

Yanlardan çekilerek azaltılan dişler nedeniyle ön alt ve üst dişlerin arasındaki açık beni çok rahatsız ediyor. 56 yaşındayım ve bu öndeki dişlerde aşırı incelme var. Fethiye’de yaşıyorum. Bulunduğum yerde bana bir tedavi önerirseniz çok mutlu olurum. Teşekkürler 🙂

Uzman doktor

Rahime Hanım merhabalar Bu konuda bir ortodonti tedavisinde başvurmanız gerekmektedir bir ortodonti doktoruna öncelikli olarak muayene olunuz Doktorunuz Size gerekli konu hakkında bilgilendirecektir

nazlı

benım on dısler ayırık doktora gottım kopozıte yaparız dedı ama buyuk gözükür doğrumu cok kararsız kaldım ama rahatsızımda

merve

Merhaba doktor bey,üst dislerim 20yaşımdan sonra aralanmaya başladı. Nelerden kaynaklanabilir? Teşekkürler.

Sorunuzu Gönderin
EN ÇOK OKUNAN KONULAR

Diş implant Fiyatları
8078946 kez okundu
Diş eti çekilmesi nasıl durdurulur ?
5678946 kez okundu
Porselen Diş Kaplama Fiyatları
4859032 kez okundu
20 lik Dişler
4309836 kez okundu
Ağız ve diş sağlığının önemi nedir ?
3891269 kez okundu
Protez Diş Fiyatları
2698402 kez okundu
Diş Dolgusu Fiyatları
2457036 kez okundu
Dişlerde Köprü Fiyatları
2238602 kez okundu
Yaprak Porselen Diş Fiyatları
1894583 kez okundu
Lamina Diş Kaplama Fiyatları
1579302 kez okundu
Diş Zirkonyum Fiyatları
1043865 kez okundu
Diş Beyazlatma Fiyatları
936201 kez okundu
Estetik Diş Hekimi
738596 kez okundu
Görünmeyen Diş Teli Fiyatları
573805 kez okundu
Çapraşık Dişlerin Tedavisi
346902 kez okundu
Diş eti çekilmesi nedir ?
246693 kez okundu
Diş Kırılması, Diş Kırığı
164976 kez okundu

SON YORUMLAR

Diş Sallanması
Halide tarafından 1 gün önce
Dilde Çıkan Uçuklar, Dil Yaraları, Ağız Yaraları
Filiz yıldız tarafından 1 gün önce
Diş apsesi, Diş iltihabı, Apseli diş
Mahsun tarafından 1 gün önce
Diş Çürükleri, Diş Çürümesi ve Dişim Çürüdü Tedavisi
Nur Banu tarafından 1 gün önce
Diş apsesi olanların dikkat etmesi gerekenler
Gns tarafından 1 gün önce