Diş Aşınması Tedavisi

dis-asinmasi

Genellikle asitli yiyecek ve içeceklerden meydana gelen diş mine aşınmaları başlangıç olarak ağrısız ve acısız şekilde fark edilmeden ilerler. Dişlerde meydana gelen aşınmalar dişin üst yüzeyinde minede görülürler.

Diş aşınması meydana gelen hastalara öneriler nelerdir ?

– Tedavi edilen ve dişlerinde aşınmaların meydana geldiği anlaşılan hastalara öncelikle fırçalarını değiştirmelerini sert fırça kıllarına sahip olan diş fırçalarını daha yumuşak ve soft kılları olan fırçalarla değiştirmelerini istiyoruz.

– Aşındırma etkisi olmayan jel türündeki diş macunları önerilebilir.

– Diş fırçalarını döner başlıklı kullananlarda özellikle tellerini yumuşak seçmeleri önerilir.

İlerleyen diş aşınamalarında hangi etkiler gözükür ?

– Aşınmanın etkisine bağlı olarak dişlerde duyarlılık artmaya başlar

– Dişlerde estetik kaygılar oluşmaya başlar

– Hasta ağrı şikayetinde bulunabilir

– Çok ilerleyen aşınmalarda ise sararmalar artacaktır.

Diş aşınmalarında tedavi yöntemi nasıl olur ?

Diş aşınmaları “v” şeklinde ise bu aşınmaların diş fırçası etkileri ile aşınmalar “u” şeklinde ise bu tür aşınmalarında asitli yiyecek ve içeceklerden kaynaklı oldukları düşünülebilir. Aşınmaların neden kaynaklandığını bulabilmek tedavi açısından son derece önemlidir. Tedavi aşamasında ise öncelikli olarak aşınmaya neden olan etkenler ortadan kaldırılır. Daha sonra aşınmanın etkisine göre tedavi işlemleri uygulanılmaktadır.

Diş aşınmalarına göre hangi tedavi yöntemi uygulanır ?

– Eğer hasta diş hekimine dişlerinde aşınmalardan dolayı hassasiyet oluştuğu şikayeti ile geliyorsa hastaya lazer uygulaması ve florürlü jel tedavileri uygulanır. Hafif derecede oluşan aşınmalarda yine fluorür uygulamaları ve fluorürlü ağız gargaraları hassasiyetleri önleyecektir.

– Eğer dişlerdeki aşınmalar şiddetli ise dişlerde hassaslaşma, dişlerde sararmalar, ağrılar, diş bölümlerinde ufak parçalanmalar gözlemlenebilmektedir. Bu tür aşınmalarda diş dolguları yada porselen lamina kaplama uygulamaları yapılabilmektedir.

Diş aşınmasını önlemek için neler yapılabilir ?

– Asitli içeceklerde kamış kullanılabilir

– Meyveler küçük parçalara bölünerek tüketilebilir.

– Şekersiz ilaçlar kullanılabilir

– Şekerli yiyecekler daha kısıtlı alınabilir

– Cikletleri şekersiz çiğnemek

– Süt ve süt ürünlerini daha fazla tüketmek

– florürlü diş maunu ve ağız gargarası kullanmak

– Belirli aralıklarla diş hekimi kontrollerine gitmek

Diş fırçaları diş aşınmasına neden olur mu ?

Diş fırçalarının aşırı derecede sert kullanılması dişlerde aşınmalara neden olabiliyor. Bu tür aşınmalarda diş temizliğine ve hijyene önem veren fakat nasıl diş fırçası kullanacağını bilmeyen bu sebepten dolayı dişlerine ve diş etlerine zarar veren hasta grubu görülebilmektedir. Hastaların sık sık diş hekimi ziyaretinde bulunmaları ve diş hekiminden fırçalama konusunda doğru bilgileri almak çok önemlidir.

Aşırı diş aşınmalarında hangi işlem uygulanır ?

Aşınma çok derin bir seviyede ise hastaya kompozit vener, porselen lamina kaplama uygulamaları yapılabilir. Ayrıca aşırı derecede oluşan diş aşınmalarında hasta estetik kaygılarda yaşıyacaktır. Bu nedenle bu tedavi yöntemlerinin estetik olmasıda önem arz etmektedir.

Aşınma derin diş dokularına ulaşır ulaşmaz restoratif tedavi (kompozit vener, porselen lamina) gereklidir. Ayrıca aşırı duyarlılıktan şikayetinin ve dişlerin hasta açısından görüntüsü kabul edilemeyecek düzeyde olması da bu tedavi yöntemlerini gerektirir.

Diş aşınması nasıl fark edilir ?

Diş aşınmalarını dişlerde soğuk ve sıcak hassasiyetinin oluşması ile fark edebilirsiniz. Ayrıca belirli aralıklarla yapılan diş hekimi kontrollerinde de diş hekiminiz bu soruna erken teşhis koyacak ve gerekli önlemleri alacaktır.

114 Yorum

Yorum Yaz

nahide

Merhaba doktor bey selamlar benim dişlerimde aşınmaların olduğunu fark ettim. Geceleri uyurken diş sıkıyormuyum bilmiyorum. Bunun nedeni ne olabilir acaba ? yanlış fırçalamalardan yada asitliyiyeceklerden mi kaynaklanıyor acaba sizce ne olabilir ?

Uzman doktor

Merhabalar nahide hanım diş aşınmalarının nedenlerini zaten yazmışsnız siz de.. asitli yiyecek ve içeceklerden, yanlış fırçalamadan kaynaklanır evet. bunların yanında bruksizm dediğimiz diş sıkma ve gıcırdatmadan dolayı da kama defekti dediğimiz aşınmalar da olabilir. öncelikle aşınmanın neyden kaynaklı olduğunu çözmemiz gerekir. ve aşınmaya neden olan bu durumu ortadan kaldırmak gerekir. doğru fırçalama yöntemlerini öğrenmeli ve uygulamalısınız. asitli içecekleri azaltmalı veya içerken pipet kullanmalısınız. aynı zamanda gece diş sıkma alışkanlığınız varsa onun önüne geçmelisiniz. bunun için ya gece plağı dediğimiz plakları kullanmalısınız ya da diş sıkmamıza neden olan massater kasına uygulanan botoks yöntemi ile bruksizmi ortadan kaldırabiliriz. oluşan diş taşlarını, dişe zarar vermeden temizlemek tabi ki mümkün. geçmiş olsun

Oğuzalp

Hocam merhabalar ben dişlerim daha beyaz olmalarını istiyorum evde kullanabileceğim ve dişleri aşındırmayan diş beyazlatma tozları varmıdır ?

Uzman doktor

Diş beyazlatıcı tozlar macunlar aşındırıcı içerir. Bunlar da dişimizin minesine zarar verir. Beyazlatıcı kalem jel vs tarzı markette eczanede internette satılan ilaçları da doktorunuz önermediği takdirde asla kullanmayın

Pakize

Merhaba doktor bey diş taşı temizliği yağpılırken dişlerin aşınma olasılığı varmıdır ?

Uzman doktor

Merhaba, Diş taşı temizliği yapılırken uzman hekimler tarafından kavitron denen ultrasonik bir cihaz kullanılmaktadır.Bu cihaz yalnızca titreşim hareketi yaparak ağız içinde yer alan taşı temizler.Bu esnada dişlerinizde herhangi bir aşınma ve delinme söz konusu olmamaktadır. Aksine bu taşın temizlenmemesi daha derin diş eti problemlerine yol açabilir. En kısa sürede bir diş hekimine başvurarak diştaşlarınızı temizletmenizi öneririm.

Peker

Doktor bey merhabalar yemek yerken yada su içtiğimde dişlerim sızlıyor. Diş minelerim aşınmış olabilirler mi ? Diş fırçalama işlemini günlük olarak düzenli bir şekilde yapıyorum. bana önerileriniz neler olabilir ?

Uzman doktor

Merhabalar; Öncelikle sızlayan dişlerinizin çürük olmadığından emin olmalıyız. Basit bir mine aşınması ise sadece hassasiyet giderici bir diş macunun uzun süreli kullanımı yeterli olacaktır. Çok ciddi boyutta aşınma var ise estetik porselen (lamine)- dolgu ile tedavi edilebilir. Piyasadaki florür oranı çok yüksek, çeşitli markalarda diş macunları mevcuttur.

Derya

Merhaba ön 4 dişim aşındı ve ön 2 dişim ayrık buna ne yapabiliriz fiyatı ne kadar olur acaba şimdiden teşekkürler

Uzman doktor

Fiyatları için sitedeki telefon numaralarımızı arıyabilirsiniz.

Kanber

Merhaba,oğlum 3,5 yaşında şuan alt ve üst köpek dişlerinde diş minesi v şeklinde aşınmış ve alttaki tabaka gözüküyor bunun için önereceğiniz tedavi şekli nedir? Süt ve Peynir hiç tüketmiyor, sadece yoğurt az miktarda tüketiyor, arkadaşlar Kefir kullanmamızı tavsiye ettiler sizcede uygunmu? (Not:Son bir aydır dişlerini hergün (çilekli diş macunu ile-uygunluğu açısından yazdım…) bir-iki kez fırçalıyoruz)

Uzman doktor

Diş hekimine gitmenizi ve koruyucu uyulamalarla beraber diş hekiminizin önerilerine göre hareket etmenizi öneriyorum.

jale jale

Benim dişlerinin hepsi asinma var ve ağrıyor nasıl tedavi onerirsiniz ama asinmalar çok değil

Uzman doktor

Dişlerinizdeki aşınma miktarı muayene ile belirlenir. Aşınmaların neden kaynaklandığı belirlenir ve bunun üzerine tedavi sürdürülür.

emrah

dişlerimde aşınma var bunun tedavisi varmı nasıl yapılıyor

Uzman doktor

Dişlerinizdeki aşınmanın tedavi yöntemi kaplama uygulamalarıdır.

emrah

diş florürünü nereden bulabilirim dişe ne gibi faydaları vardır?

cansu

Merhabalar,ben uyurken dişlerimi sıkıyorum ve gıcırdatıyorum bunu bana etrafımdakilerin söylemelerinden biliyorum ayrıca uyandığımda çenemde ve diş köklerimden itibaren ağrı oluyo ara ara özellikle ön iki dişim kamaşıyor ve diş aşınması değil sanırım tam olarak dişlerimin uçlarının rengi açıldı saydam bir renge yaklaştı diş ipi ve diş fırçalamasına çok dikkat ettiğim halde bunu önleyemiyorum ne yapmam gerekir cevabınız için şimdiden teşekkürler.

Uzman doktor

Diş sıkmasından dolayı diş minesi zarar görmeye başlayabilir. Ayrıca diş sıkmasından dolayı diş etlerinde de problem olabilir. Bu durum ciddi bir durumdur. Genelde strese bağlı olarak görülür. Mutlaka diş hekiminize giderek gece plağı yaptırmalı ve onunla uyumalısınız.

elif güneş

merhaba. ön 2 dişim ayrık, aşınma oluşmuş aşırı derecede parçalanmalar oldu, sararmalarda var. fiyatı ne kadar olur ?

Uzman doktor

Muyane edilmeden bu konuda fiyat verilmesi mümkün değildir.

esat

Merhaba.Ben 3 yıldır ortodontik tedavi goruyorum ve ön dislerime dilimle dokununca bile aciyor nedeni ne olabilir?

Uzman doktor

Bu ağrıların neden oluştuğu araştırılmalıdır. Mutlaka ortodonti uzmanına bu konuda danışın. Muayene edilmeden neden bu ağrıların oluştuğu konusuna yorum getirilemez.

umut

merhabalar benim sağ alt dişim hafif zonkluyor ama bu aralar biraz fazla zonkluyor ve dişim sanki kırılmış gibi çok küçük bir çatlak var bide o dişim biraz kaydı cevabınız için şimdiden teşekkürler

Uzman doktor

Umut bey dişinizde çatlak oluşmuş olabilir. Sızlaması bu nedenledir.

umutcan

peki şimdi dişime hangi tedavi olucak söylermisiniz acaba

Uzman doktor

Size yaprak kaplama uygulamlarını önerebilirim. Fakat tedavi sonrası daha konu hakkında daha net bir bilginiz olur.

umutcan

çok teşekkürler son bir soru olarak bu işlemde herhangi bir anestezi uygulanıyormu acı hissedermiyim 16 yaşındayım birde bundan başka tedavi türkleri varmıdır mesela flörürle filan kapatıyolarmış lütfen cevaplayın yarın dişciye gidiyorum

ahmet

merhaba benim dişimde çürük vardı üst solda 6 cı diş doktor bana geçiçi dolgu yaptı ağrıyınca gel çekicez dedi şimdi benim geçiçi dolgu baya bi küçüldü hafif sızlıyor sizce artık çektirmelimiyim ailem kalabildiği kadar kalsın diyor

Uzman doktor

Ahmet bey eğer kurtarılamayacaksa dişiniz çekilip yerine implant yapılmasını öneririm.. Daha fazla kalması yandaki dişlerede zarar verebilir.

ahmet

evet çekilecek dedi şu anda orda bir geçiçi dolgu var ama küçüldü dolgu bitincemi çektirmeliyim

Uzman doktor

Hayır hemen çektirmeli ve yerine implant uygulaması düşünülmelidir.

bayram

doktor hanım doktor bey çok acil benim sağ alt dişim hafif oyun sizce oraya hangi tedavi yöntemi uygularlar ve ağrıyor cevaplarsanız çok memnum olurum

serhat

merhabalar benim ön diş çekileceki dolgu yapıldı önden hava alıyordu önüne beyaz bişey sürdüler bu akşam o beyaz şey çıktı hafif ağrı var galiba hava alıyor sizce en yakın zamanda çektirmelimiyim

yavuz

merhaba

benim ön diş uçlarımda saydamlaşma ve orta kısımlarında beyaz lekeler var. bu diş aşınması mı oluyor ve asitli yiyecekleri azaltarak uygun diş macunu kullandığımızda tekrar eski haline dönme ihtimali var mı? teşekkür ederim.

enes

merhabalar ben 15 yaşındayım sol en sondaki dişim çürümüş ağrıyor ama diş küçüçük zonkluyor bu diş çekilicekmi

Uzman doktor

Enes.. Hayır diş hekimine gitmelisin.. Dişin kurtarılabilir. Gecikirsen dişini kaybedersin.

enes

hocam diş zaten simsiyah süt dişi büyük ihtimal ama bazen ağrıyor bazen ağrımıyor
birde uzaktan farkedilmiyor

ekrem

hocam benim bi diş çekilcekmiş dolgu gibi bişey koydu ama ama kırıldı bi tarafı doktora gitsem tekrar koyarmı yani dişimin olabildiğince kalmasını istiyorum bu arada yaşım 19

Uzman doktor

Eğer kök kısımda bir sorun yoksa kaplama uygulaması ile dişiniz kurtarılabilir. Muayene olmalısınız. Geciktirmemenizi öneririm.

Begüm

Merhaba
Ben 15 yaşındayım.Ön iki dişimin ucları rengini kaybediyor ve üss üste biniyor.Bunalrın tedavisi var mı?

Emine

benim böyle problemim yoktu.Tel kullanınca böyle oldu.

nergis

Merhabalar bir ay once ust on disimde asinmadan dolayi doldu yapmisti dr ama simdi dustu ve dolgudan onceki halinden cok daha felaket hassasiyet var su bile sizilatiyor ne yapilmali tekrar dolgumu yoksa gene duser ve baska bir tedavimi :-(:(

Uzman doktor

Nergis hanım bu dişinize kanal tedavisi uygulanması gerekir. Tabiki tedavi ettikten sonra bunu daha net söylebilirim.. Doktorunuza yeniden gözükmenizi tavsiye ediyorum.

ahmet

merhaba bnm diş minelerimde aşınma mevcut artık rahatsızlık vermeye başladı netür dişmacunu kullanmalıyım macun ile kurtarmaya çalışıyorum teşekkürler .

serhat

hocam benim dişimde intahap varmış ben 500 lük largopen içiyodum geçirmiyordu doktor tekrar antibiyotik yazdı bu sefer 1000 lik largopen fayda edermi diş ağrısına falan?

ayşe

mrba bnm öndekiüst iki dişim üstünde aşınma sararma oldu ağrım yok görüntü çirkin ya ne yapmam lazım beyazlatsammı bide beyazlatma ne kadar tutuyo

Cere

İyi akşamlar Ben 17 yaşındayım,bundan. 1 sene önce tel takıldıı dişlerim düzeldi. Diş problemim süt dişlerimin yerine tekrar süt dişi çıkmasıymış şuan o dişim ağrı yapıyor ve kökten. Aşınmış durumda ne yapmalıyım? Çok ağrı çekiyorum

buse can

Merhabaa. Benim dişimde ufak bi aşınma var beyazlamis bu cürümeden giderilebilir mi ?

Uzman doktor

Buse hanım giderilebilir. Diş hekiminize başvurmalısınız.

buse can

Ücreto ne kadardir tahmini.tesekkur ederim.

enes

Merhaba öndeki iki disim in minesi inceldi rengi mor a dönüştü tedavisi varmı onu öğrenmek istiyorum

Uzman doktor

Enes bey öncelikli neden olduğu araştırmalı. Kaplama uygulamaları ile tedavisi mümkün olabilir.

enise

merhaba benim ön üst dişlerimde aşınma var özellikle diseti kısımlarında artık sararmalar artmaya basladı lamina yaptırmayı düsünüyorum ama dişlere zararı olur mu laminanın bunu öğrrenmek istiyorum

Uzman doktor

Enise Diş zirkonyum uygulamaları diş aşınmalarında uygulanan bir tedavi yöntemidir. Kaplama uygulamaları dişleriniz daha sağlıklı ve daha estetik bir görünüme kavuşurlar. Bu konuda isim yapmış iyi bir diş hekimi ile iyi bir gülüşe sahip olabilirsiniz.

enes

Ama ben dişleri mi hergün firmaları neden böyle oldu

enes

Doktor bey çok fazla çay tüketiyor um ondan olabilirmi

Ahmet

merhaba dişlerimi düzenli fırçalayan bir insanım dışardan bakınca gayet sağlıklı görünüyolar fakat bir akşam yemekten sonra dişlerimi fırçalarken ön alt dişlerimin ortadakilerinin kesiştiği noktanın arka kısmında diş etimin hemen üst kısmında dişimden çok ufak bir parça koptu 3 ay önce diş muayenesine gitmiştim bir sorun yoktu hassasiyet aşınma gibi diş problemlerimde yok sebebi ne olabilir.(bir buçuk aydır farklı diş macunu kullanıyorum) ilginiz için şimdiden teşekkürler.

Uzman doktor

Ahmet bey dişinizde bir kırılma oluşmuş olabilir mi ? yada diş taşlarınız oluşmuş olabilir mi ? Bu konuda muayene olmadan net bir cevap verilmesi mümkün değildir.Tedavi sonrasında neden bu parçanın koptuğu ve dişinizle ilgili net bir cevap verilebilir. Geçmiş olsun.

buse

Merhaba. Dislerimi düzenli fircaliyorum ama on duslerimde cizilme oldugunu ve dislerimin seffaflastigini fark ettim. Sirke ictim son zamanlarda bunun bir etkisi olabilir mi ?

Uzman doktor

Buse hanım dişlerde meydana gelen aşınmalar yanlız diş bakımı uyguladığınızdan dolayı da kaynaklanabilir. İçmiş olduğunuz sirkenin pek bir faydası olmayacaktır. Sizin bir an evvel bir diş hekimine başvurmanız gerekmektedir.

abdullah

diş minemde aşınmalar çok fazla dişlerim sararmış durumda ve diş taşları var ayrıca iltahapta var diş etlerinde bu durumda diş etlerindeki iltehab ve diş taşları dişe zarar vermeden nasıl ortadan kaldırılabilir lütfen bu konuda görüşlerinizi bildirin yardıma çok ihtiyacım var

Uzman doktor

Abdullah bbey en kısa sürede diş hekimine başvurmalısınız. Evde sizin yapacağınız uygulamalarla diş taşlarınızı temizleyemezsiniz. Bu işlemi mutlaka diş hekimi gerçekleştirmelidir. Geçmiş olsun.

bülent

selam hocam benim yaklaşık 2 aydır dişlerimde hassasiyet var.dişlerimi şekli değişti sanki, yada ben öyle hissediyorum.dişlerimin yanağıma doğru olan tarafları aşağıya inmiş gibi.daha önce böyle bir şeye şahit oldunuz mu hiç.

Melina

Dişlerimde hassasazlaşma var ve dişlerimde taşlar var.Ama görüntü olarak dişlerim sağlıklı neden dişlerinde herşeye karşı bir hassazlık var?

duygu

Merhaba, diş minemde aşınma var, ve dişlerim sararmış durumda. Birçok diş hekimine gittim fakat diş minesi aşınmış, zayıf oldugundan beyazlatma işlemi yapılamayacağını söylediler. Temizletmek de lekeleri gidermiyor. Kaplama için de yaşım 20 daha dişlerini kullanabildiğin kadar kullanmalısın diyorlar. Fakat görüntü beni oldukça rahatsız ediyor, beyazlatma için ne yapabilirim?

selami bakırcı

diş aşımasının çoğu yapılan köprü dişlerde doktorun aldığı yanlış ölçü ve sonrasında yuk bindirdiği taraftakı dişerin birbirni değmesiyle meyadanaana diş gelişmini tamaladıktan sonra ana diş kendini koruma durumda gelir ve çürük aşınma pek olmaz kendi dişleime yaşadım bir sürece ait görüştür

Damla

Merhabalar,
Dişlerimi uzun bir süre yanlış fırça ile sert fırçalama sonucu tahriş ederek minenin delinerek en alt tabakanın açılmasına sebep oldum. Diş hekimi dolgu ile geçici çözüm önerdi ancak hem hassasiyet hemde görsel olarak bana sıkıntı vermekte. Üst damağımdaki ön 2 diş olduğu için nasıl daha sağlam bir çözüm önerirsiniz?

zübeyde

doktor bey öncelikle iyi günler diliyorum beni dişimde e aşımalar var özellikle arka dişlerde ve hassasiyet oluştu ama doktorum porseken kaplama için fazala aşınmış kaplama tutmaz düşer denilid şimdi benim dişlerim ne olacak daha kalıcı uygun bir tedavi varmı.. teşekkürler

Uzman doktor

Zübeyde Hanım iyi bir diş hekiminde uygulanacak olan kaplama tedavisi ile dişleriniz kurtarılabilir

ayşe

dişte saydamlaşma olmasının zararı var mıdır?

Uzman doktor

Ayşe hanım merhabalar konuyu tam anlamadım bir Diş hekimine muayene olmanızda yarar vardır.

Muhammet

Hocam merhaba öndeki iki tavşan dişinden birinin iç tarafında kırılma var ve kırılan parça dişin içinde bumu hissedebiliyorum ve kararmalar oluştu nasıl tedavi edilebilir ?

Ali İsmail

Doktor bey diş minelerim aşınmış durumda bunu onarmanın güçlendirmenin bi yolu yok mu? Teşekkür ederim.

Uzman doktor

Ali Bey bunu ona almanın en iyi yolu kaplama tedavisidir. Yaprak porselen kaplama tedavisiyle hem dişlenizi güçlendirebilir hem de estetik anlamda anlamda sağlıklı dişlere kavuşabilirsiniz

Ayten Gök

sayın doktor bey.ben şekerlide yemem asitlide içmem buna rağmen hergün bir aşınmayla uyanıyorum.bunun sebebi ne olabili?ve yaprak lamine fiyatları nedir acaba?

Uzman doktor

Ayten hanım merhabalar Eğer dişlerinizi doğru bir şekilde fırçalamıyor sana fırçalama dan kaynaklı bir aşınma oluşabilir Ayrıca tükürüğünüzdeki asitten kaynaklı olarak meydana gelen bir aşınma da oluşabilir ne yaptın. Yaprak porselen kaplamalar dişlerin ön yüzeylerine uygulanan bir kaplama tedavisidir genellikle aşınma tedavilerinde çok iyi sonuçlar verebilir

emine

merhabalar. benim öndeki üç dişimde dolgu var. dolgularımın aşındığını söyledi doktor ama müdahale yapmadı ilaç verdi kullanıyorm. bugunde dolgulu dişimin iki tarafıda kanamış. farkettm korktm çok aşırı da ağrım var. doktora gidicem ama sizce dişimi kaybeder mym cok korkuyrum .

Uzman doktor

Emine Hanım merhabalar buradaki dolgunun yenilenmesi gerekmektedir bu konuda mutlaka erken davranın erken müdahale ile dişleriniz kurtarılabilir

ali

Merhaba dis minesi zarar görmemesi ne yapmaliyiz ne önerirsiniz

ali

dislerin cürümemesi icin disleri fircalamak gerek dis ipi kullanmak gerek baska birseyde varmi bi zahmet yazarmisiniz cünkü benim en az 7 yada 8 disimde dolgu var ondan dolayi hep acaba öbür dislerede birsey olacak mi diye korkuyorum

ali

dis minesinde sorun oldunu nasil anlariz ?

ali

yani catlama mi var yada kirilma mi var

ali

simdi hep endise duyuyorum acaba disimde yine delik olacak mi acaba su mu olacak bu mu olacakderken hep korkuyor insan dislerine birsey olacak diye

Enes

Oncelikle iyi gunler ben basketbol oynarken cenemi carptim ve cenemi carpinca ustteki tavsan disim alttaki disime carpti, 2 3 gundur sadece bi disimde hassasiyet artti gorunurde herhangi bir degisiklik yok ama soguk havada bile etkileniyor herhabgi bir curume yok basit bir tedaviyle gecebilir mi yoksa ciddi bir sey mi lutfen yardimci olun. iyi gunler

Atakan

Merhaba hocam ben 17 yaşındayım benim böyle bir sorunum var köpek dişimin içi kırıklardan dolayı diş hekimine törpülettim ve bayağı derin törpüledi 2 yıl önce ve içi bayağı inceldi köpek dişimin ve aşırı derecede hassas oldu mesela alt dişimle aşınan yerlerin üzerinde gezdiriyorum sanki işkence görüyorum okadar bir ürperi ve sızı veriyor acaba ne yapabilirim hocam tavsiyeleriniz nelerdir tekrar kalınlaşması ve hassasiyetin düzelmesi için hocam birde bu sorunum kemik gelişimim açısından dezavantaj olabilirmi kemik gelişimim sürdüğünden faydasını görürmüyüm aşınan yerler kendi kendini toplarmı iyileşirmi bilgi verirmisiniz acaba bu aşınmalarda kalsiyum yardımı felan olabilirmi tekrar eski halini almasına yardımcı olabilirmi

Sevgi Kaya

Merhabalar

Dişlerim görünüşte sağlıklı görünüyor ancak ön dişlerimin alt kısımlarının rengi açıldı içi boşalmış incelmiş gibi görünüyor nedeni nedir sizce

Yusuf

Merhaba benim ondeki sol dışim bi adım geride kalmış bugün görüştüğüm doktor aşındırma yapmamı tavsiye etti sizce ne yapmalıyım

Burak

Merhaba doktor bey dişlerimin yüzeyi ve köke yakın dipleri çok hassaslaşmış durumda ve soğuk ve sıcağa aşırı duyarlı olmuş. Bu durumda ne yapabilirim.

özlem

Mrb bn 18 yaşındayım benim alt öndeki dişlerimle cenemi bağlayan yerdeki etler agrio konuşamıyorum cignerken biseyleri çok zorlanıyorrum bulimia hastası oldum için disimde aşınmalar oldu bu yüzden doktora gidemiyorum ama artık ağrılar bni dayanamiycam şekle getirdi bu ağrıları nasıl geçer

Banu

Mrb doktor bey benim ön dislerimde aşınma meydana geldi ve yaklaşık 4-5 yıldan beri var dislerimdeki asinmalari önlemek için ne yapmalıyım yardimci olursaniz sevinirim

Aysegul

Merhaba dr bey. kizimin sut disleri ilk cikmaya basladiginda kopek dislerinin birinin yuzeyi oldukca puturlu ve sari-gri gibi cikti ve bu dis ufalanip bitti. Simdi 6 yasinda kalici azilari cikmaya basladi ve bu dis de digeri gibi sari ve puturlu. Bu konu beni cok kaygilandiriyor. Ilk ufalanan disi icin dr. Goturmustum ve bebekliginde kullansigimiz demir damlasinin sebep olabilecegini soylemisti. Bu konu da ne yapa bilirim lutfen bana yardimci olur musunuz.

l sonra yavas yavas parcalanarak koke kadar ufalandi ve bitti. Daha dort yasinda kopek disi yoktu. Simdi 6 ya

ayşe

merabalar hekim bey, ön dişlerimin ucu aşındı ve kahverengi görünüyor. sadece ucunda olan bu aşınmaya neler yapılabilir? bu zamana kadar gittiğim hekimler kaplama seçeneğini sunuyor ama 25 yaşında kaplama bana erken gibi geliyor çünkü sadece ucu böyle…

Vildan

Merhaba doktor bey ön dişlerimin ortalama kısmına doğru dişimde incelme oldu ve çıkıntı oluştu sonrasında ise kahverengi çizgi oluştu uzaktan belli olmuyor ama yakından beni çok rahatsız ediyor bunun neden nedir doktor bey

ferda

merhaba benim ön dişlerimde aşınmalardan dolayı dişim kısaldı dişlrimde yoğun bir ağrı veya soğuk sıcak hassasiyetim yok tek sıkıntı üst ön ortanca iki dişimdeki aşınmadan kaynaklı kısalma .özel bir kliniğe gittim bana ön üst 10 dişimin zirkonyum kaplama yapılması gerekliliğinden söz eteti yalnız pek güvenemedim çünkü böyle bir uygulama çok ileri hassasiyeti olan dişlerde uygulanıyor araştırmalarım sonucu bu kanaate vardım . sizce nasıl bir tedavi uygulanmalı diş dolgusu veya lamina kaplamamı uygulanmalı birde bu işlemler hakkında sizden biraz bilgi istiyorum şimdiden teşekkür ederim

Ela

Merhaba , yaklaşık 2 sene önce sol arka dişimin bir tanesini çektirdim sonra fark ettim ki sol ön dişim arkaya doğru kayıyor şimdi aralık var ön dişlerim de , ve çok da inceldi sızısı çok az ne yapmalıyım 🙁

merve

6 yıl kadar önce ön dişimi kaplama yaptırmıstım kırıldgı için şimdi ise ucunda asınma meydana geliyor ufanıyor neden olabililir

Selma

Merhaba, 17 yaşındayım. Üst ön dişlerimin arka tarafında aşınmalar meydana geldi. Dişin içi boşalıyor gibi grileşmeye başladı. Ne gibi bir tedavi uygulanabilir acaba yardımcı olur musunuz?

Gülcihan

Merhaba, ben dislerimi törpüledim. Evet normal tırnak törpüsüyle .diş aşınmasına dönüşür mü bu

Hasan

Dişlerimde aşınma var nerdeyse. Bittiler aşına aşına ne yapmalı tedavi nedir. Suresi ne kadar

Yasemin

Dişlerimde dişetine yakın yerlerde delinme oluyor ve her geçen gün çoğalıyor çürük olmayan dişler bile ve öndişe bile dolgu yaptırdıgımda birkaç ay snra aşırı ağrı oluyor ne yapmalıyım acil yardım edin lütfen delinmeler cogalıyor

özgür

Hocam diş asinmasi ve hassasiyet var dış gece 🌃 diş sıkmaktan ve gündüz Ağıza sert birşeyler almaktan oldu bunun çözümü nedir

Bahar

Merhaba ortodonti tedavisine başladım .dislerime asindirma işlemi yapıldı. Islem yapılırken çok agri oldu. Şimdi aşırı hassasiyet yaşıyorum.fircalama yaparken bile canım çok yanıyor.bu geçici bir durummudur deilmidir çok endişeliyim

Emine

Diş aşınması için florürlü diş macunu önermişsiniz ama bir çok kaynakça florürün zararlı olduğu yazıyor bu konuda bilgi verebilir misiniz?

Selen

Diş minesi yenilenebiliyormu?

Mesut

Merhaba, ben ağır bir sinüzit geçirdim. Suratım baya bir şişti. İltihap üst diş etlerime yayıldı. Antibiyotik vs. gibi tüm ilaç çeşitlerini kullandım fayda vermedi. En son elma sirkesiyle gargara yaptım. Sinüzit iltihapları suratımda geçti. Şişler indi. Ama ağzım sanırım tahriş olmuş olabilir. Üst diş etlerimi şiş hissediyorum. Gargara, ağız bakım suyu, sensodin diş macunu kullandım. Yinede o his geçmedi. Hafif gülümserken üst diş etlerim yanağıma değiyor hissi veriyor. Şiş olduğu varsayımını çıkarabilir miyim? Bakteriden olsa gargara vs. herşey kullandım geçmedi. Az meyve yiyorum ondan olabilir mi? Yoksa sirke mi aşındırmıştır?

kübra

Merhabalar doktor bey,ben bir süredir dişerimde incelme hatta ön dişerimin uç kısımlarında şeffaflaşma görüyorum ve 20 yaşındayım endişeleniyorum bu kadar erken dişlerimi kaybetmekten sizce nasıl bir tedavi gerekiyor.

yaprak

Hocam ben 22 yasindayim ve dislerim ilk olarak icerden curumeye basladi bazilari ise kokten curudu ve bu yasta dislerimi kaybetmekten cok korkuyorum.Asitli seyler tuketmememe ragmen curumelerim oldu dislerimi fircaladigim halde dislerimde duzelme goremiyorum ustelik diplerde sararmalar gceklesti doktora gittim ve bana 4 tane disimin cekilmesi gerektigini soyledi.ben daha 22 yasindayim ve suan implant yaptrma gucum yok en azindan 1 sene idarelik dolgu yapamazmisiniz dedim doktora fakat kesinlikle cekim olmasi gerektigi dolgu yapsam bile siser o dedi eger1-2 sene beklersen eger damagin duzlesir ve yapacagin implanta 5 kat daha fazla para odemek zorunda kalirsin ki o implantta bsbndndndnd kisa zaman icinde duser dedi 1-2 sene beklersen damaklarin duzlesir ve o zaman implant bile tutmaz ki yapacsgin zaman

yaprak

sizce naapmaliyim:-(:-(:'( ben dislerimi kaybetmek istemiyorum bu duruma baya uzuluyorum onerileriniz nedir?:'(:'(:'(:-(:-(:-(:'(:'(:'(:'(:'(

Elyesa

Mer haba doktor bey benim ön üst dislerimden 6 tanesinde aainma var. Hepside yan yana sanki bicakla cizik atmis gibi. Son aylarda baya bi asitli icecek iciyorum. Yardimci olabilirseniz simdiden tesekkurler

Nihal kacar

İyi akşamlar.Ben 11ay õnce dişlerine porselen köprü yaptırdım.kendi dişlerinin küçültüldüğü esnada sinirim zarar görmüş.Sinire herhangi bir müdahale de bulunmadan doktorum porseleni taktı.Ben porselen takılmadan önce şikayetimi dile getirmiştim.Dişim çok ağrıyor ve sızlıyordu.Aradan 11ay geçti şimdi dişlerim çok kötü ağrıyor ve sızlıyor .Şimdi başka bir doktora gittim.Porselenlerin sökülüp kanal tedavisi yapılması gerektiğini söylüyor.Sizce doğru bir uygulamamıdır

Mehmet Can

Merhaba ben 15 yaşmdayım alt ön dişlerimin 3 tanesinin aralarında çütümeler var ne yapılabilir

Mehmet Can

Merhaba öncelikle bugün öndeki 2 tavşan dişimin arasında çürük olduğunu farkettim ama az.Dikkatli bakılınca görülebiliyor .sizce ne yapılabilir?

Hazal

Merhaba, pandemi döneminde ön dişlerimden birinin küçük bir bölümünde şeffaflaşma oldu dişlerimi sert fırçaladığımdan oldu sanırım bunun tedavisi var mı varsa devlet karşılıyor mu çok korkuyorum doktor böyle geziceksin dicek diye.. teşekkür ederim

Sorunuzu Gönderin
EN ÇOK OKUNAN KONULAR

Diş implant Fiyatları
8078946 kez okundu
Diş eti çekilmesi nasıl durdurulur ?
5678946 kez okundu
Porselen Diş Kaplama Fiyatları
4859032 kez okundu
20 lik Dişler
4309836 kez okundu
Ağız ve diş sağlığının önemi nedir ?
3891269 kez okundu
Protez Diş Fiyatları
2698402 kez okundu
Diş Dolgusu Fiyatları
2457036 kez okundu
Dişlerde Köprü Fiyatları
2238602 kez okundu
Yaprak Porselen Diş Fiyatları
1894583 kez okundu
Lamina Diş Kaplama Fiyatları
1579302 kez okundu
Diş Zirkonyum Fiyatları
1043865 kez okundu
Diş Beyazlatma Fiyatları
936201 kez okundu
Estetik Diş Hekimi
738596 kez okundu
Görünmeyen Diş Teli Fiyatları
573805 kez okundu
Çapraşık Dişlerin Tedavisi
346902 kez okundu
Diş eti çekilmesi nedir ?
246693 kez okundu
Diş Kırılması, Diş Kırığı
164976 kez okundu

SON YORUMLAR

Diş Sallanması
Halide tarafından 1 gün önce
Dilde Çıkan Uçuklar, Dil Yaraları, Ağız Yaraları
Filiz yıldız tarafından 1 gün önce
Diş apsesi, Diş iltihabı, Apseli diş
Mahsun tarafından 1 gün önce
Diş Çürükleri, Diş Çürümesi ve Dişim Çürüdü Tedavisi
Nur Banu tarafından 1 gün önce
Diş apsesi olanların dikkat etmesi gerekenler
Gns tarafından 1 gün önce