Diş çekimi en son seçenek olmalı

Diş çekimi en son seçenek olmalı

Türk insanı genel olarak diş sağlığını en son plana atan bir topluluk bu nedenle genel olarak insanlarımızın %90 ında ağız ve diş sağlığı problemleri mevcut… Bu çok yüksek bir oran ve yine bu oranın içerisinde hiç diş hekimine gitmeyen hastalar %40 ağızda problemi olduğunu bilmeyen hasta oranı %30 ve tedavi görenlerin oranı da %20 civarındadır.

Diş hekimi yerine ağı kesicilere sarılıyoruz

Hemen hemen hepimizin yaptığı yanlışlardan birisi dişlerimiz ağrıdığında diş hekimi yerine ağrı kesicilere sarılmamızdır. Bir süreliğine ağrıyı dindirebiliyoruz. Fakat bu ağrılar yeniden oluşmaya gebedir. Dişte var olan bir problemi tedavi etmediğimiz müddetçe bu ağrılar yeniden oluşacak ve sonuç olarak cerrahi bir müdahaleye gereksinim olacaktır.

Diş bakımı ve ağız sağlığı ile ilgili olarak eğitim eksikliğimiz var

Toplumumuzda ağız ve diş sağlığı ile ilgili olarak çok az eğitim verilmektedir. Oysa ki bu durum çok ciddi bir sağlık problemidir. Yediğimiz besinlerin sindirimi ağızda başladığını düşünürsek diş problemlerinin tüm vücut sağlığımıza etkisi olduğunu görebiliriz. Çocuk yaşta aile ve okul çağında da eğitmenler tarafından verilecek eğitim ile daha sağlıklı bir nesile ve daha sağlıklı dişlere sahip olabiliriz.

Diş kayıpları beraberinde geliyor

Bugün diş hekimliği alanında gelinen en büyük tedavi yöntemi implant uygulamalarıdır. İmplant uygulamaları eksik olan diş bölgesine uygulanan yapay vidalı bir diş köküdür. Bir çok hasta implant tedavisi olmak için diş hekimlerinin ve diş hastanelerinin kapısında kuyruk oluşturmaktadır. Diş implant uygulamalarına karşı ilginin bu kadar yüksek olması ise diş sağlığımıza ne kadar önem vermediğimizin de bir göstergesidir.

Diş çekilmesi işlemi en son yapılması gereken tedavi şeklidir

Bir çok hasta dişi ağrıdığı zaman çekelim ve kurtulalım derdine düşüyor. Diş ve ağız sağlığına önem vermeden bugüne kadar gelen hasta diş ağrıdığında da diş hekimi yerine ağrı kesici ilaçlara sarılıyor. Bölgenin apse yapması ve ağrıların artık dayanılmayacak noktaya kadar gelmesi ise hastanın dişlerini kaybetmesi ile sonuçlanıyor. Oysa ki diş hekimliğinde en son tedavi yöntemi dişin çekilmesidir. Dişlerine yeteri özeni göstermeyen ve belirli aralıklarla diş hekimi kontrollerine gitmeyen hasta ne yazık ki bu durumla karşılaşması kaçınılmaz olmaktadır.

Diş hekimliğinde cerrahi bir müdahaleye gerek kalmadan mutlaka diş hekimine gidin

Diş bakımınızı mutlaka günlük olarak gerçekleştirin ayrıca yanlızca diş bakımınızı gerçekleştirmeniz dişlerinizi günlük olarak fırçalamanızda yeterli değildir. 3-6 aylık periyodlarla da diş hekimi kontrollerine gitmelisiniz. Bunun dışında dişlerinizi fırçalarken kan akması yada dişlerinizde oluşan bir ağrı sonrası mutlaka hemen diş hekimine başvurmalısınız. Kesinlikle dişleriniz cerrahi bir müdahaleye gereksinim duymadan önleminizi alınız.

Dişlerimde problemler var fakat diş hekimine gitmeye korkuyorum

Bunu diyen bir çok hasta var fakat diş hekimine bir kez başvurduklarında bu korkularının ne kadar yersiz olduğunu görüyorlar. Kesinlikle diş hekiminden yada dişçi koltuğundan çekinmeyiniz. Eğer bu konuda bir fobiniz varsa doktorunuz sizi anlayacak ve size yardımcı olabilmek adına elinden geelen özveriyi gösterecektir. Unutmayın ki diş tedaviniz ne kadar gecikirse diçi koltuğundan kalma süreniz o kadar uzayacaktır.

2 Yorum

Yorum Yaz

Fatih

Dişimi çektirdim, pamuğu 30 dk tuttum sonra pamuğu attım bir süre sonra çekilen dişin boşluğunda pamuk kaldığını fark ettim. Pamuk epey ıslanmış ve tam çukuru doldurmuş pamuğu çıkarmaya zorlamadım çok kaygan olduğu için tutulmuyor zaten. Bu pamuk sorun oluşturur mu ?

Diş Korkusu

Merhaba ön dişlerimdeki birinin yamukluğundan dolayı Ş harfini söylemedim ve insanlar hep güldü. Örneğin Şarkı yerine sarkı dememle dalga geçtiler. Bunun haricinde ön dişimden dolayı dişlek gibi lakaplar söylendi. İnanın çocukken dişçiye karşı olan bu alerjimi ancak 28 yaşında yendim. O da başka bir hastalıktan dolayı ağzımdaki çürük dişlerin olumsuz etkisi olacak diye korkumdan ve bazı özel nedenlerden dolayı dişçiye gittim ve şu an ağzımda 6 dişim yok benim ne yapmam lazım? Ayrıca çalışmıyorum ama devletin bu konuda imkanı var mıdır? Teşekkür ederim.

Sorunuzu Gönderin
EN ÇOK OKUNAN KONULAR

Diş implant Fiyatları
8078946 kez okundu
Diş eti çekilmesi nasıl durdurulur ?
5678946 kez okundu
Porselen Diş Kaplama Fiyatları
4859032 kez okundu
20 lik Dişler
4309836 kez okundu
Ağız ve diş sağlığının önemi nedir ?
3891269 kez okundu
Protez Diş Fiyatları
2698402 kez okundu
Diş Dolgusu Fiyatları
2457036 kez okundu
Dişlerde Köprü Fiyatları
2238602 kez okundu
Yaprak Porselen Diş Fiyatları
1894583 kez okundu
Lamina Diş Kaplama Fiyatları
1579302 kez okundu
Diş Zirkonyum Fiyatları
1043865 kez okundu
Diş Beyazlatma Fiyatları
936201 kez okundu
Estetik Diş Hekimi
738596 kez okundu
Görünmeyen Diş Teli Fiyatları
573805 kez okundu
Çapraşık Dişlerin Tedavisi
346902 kez okundu
Diş eti çekilmesi nedir ?
246693 kez okundu
Diş Kırılması, Diş Kırığı
164976 kez okundu

SON YORUMLAR

Diş Sallanması
Halide tarafından 1 gün önce
Dilde Çıkan Uçuklar, Dil Yaraları, Ağız Yaraları
Filiz yıldız tarafından 1 gün önce
Diş apsesi, Diş iltihabı, Apseli diş
Mahsun tarafından 1 gün önce
Diş Çürükleri, Diş Çürümesi ve Dişim Çürüdü Tedavisi
Nur Banu tarafından 1 gün önce
Diş apsesi olanların dikkat etmesi gerekenler
Gns tarafından 1 gün önce