Diş eksikliği kilo alınmasına neden oluyor

indir

Gelişmiş ülkelerin çoğunda 6 ayda bir diş hekimine gitme zorunluluğu uygulanırken ülkemizde ise bu durum son ana hatta dişi kaybetme aşamasına geldiği zaman uygulanmaktadır. Genellikle diş çürükleri yada diş eti hastalıkları bizim insanımız tarafından çok fazla önemsenmezler. Fakat önemsenmeyen her çürük yada diş eti hastalığı bizim dişlerimizi kaybetmemizle sonuçlanır. Diş çürükleri, diş eti hastalıkları ve diş eksiklikleri ise bir çok hastalığında başlangıcıdır.

Eksik dişlerin vücudumuza yansımaları

Ağzımızda bulunan ve önemsiz olarak nitelendirdiğimiz her bir dişin ayrı ayrı görevleri vardır. Bir tek dişin eksik olması bile sindirim sisteminde bazı noksanlara neden olacaktır. Eksik dişler nedeni ile yeterli düzeyde çiğnenemeyen veya öğütülemeyen besinler dolayısı ile bütün yutulmuş olacak.. Bu durum ise vücudumuz açısından azımsızlığa, mide rahatsızlıklarına, bağırsak problemlerine, gastrit, ülser gibi pek çok rahatsızlığa sebebiyet verecektir.

Eksik dişler günümüzün en büyük problemi olan şimanlık sorununu beraberinde getirmektedir. Kişinin hem sağlığı hem vücudu hemde psikolojisini bozmaktadır. Burada unutulmaması gereken en önemli husus iyi bir şekilde çiğnenemeden yutulan her besin maddesi yağ olarak vücutta depolanmaktadır. Bu durum ise obeziteye neden olmaktadır.

Eksik dişlerin diğer dişlere etkisi nedir ?

Eksik olan dişler yanlızca sindirim problemlerine değil yanındaki dişlere de etkisi büyüktür. Yandaki dişler eksik olan diş bölgesine doğru kaymakta bu kaymaya bağlı olarak ise ağızda kapanış bozuklukları, diş arasında boşluklar, çiğneme problemlerinin görülmesi, tek taraflı çiğnemelerde basıncın tek bir diş üzerinde toplanması mevbcut olan dişlerin kırılmasına ve o dişlerinde kaybedilmesine neden olacaktır. Besinlerin çiğnenmesi sırasında dengeli bir basıncın uygulanması ve sindirimin rahat bir şekilde gerçekleşebilmesi eksiksiz dişler ve kusursuz bir ağız yapısı ile mümkündür.

Eksik dişler nasıl tedavi edilir

Eğer ağızda eksik diş yada dişleriniz varsa tedavi için en ideal yöntem implant tedavileridir. Bunun yanı sıra diş eksikliklerinde protez yöntemleri kırık dişlerde ise kaplama uygulamaları ile eksik olan diş bölgeleri telafi edilebilmektedir.

Eksik dişler psikolojik problemlere neden olmaktadır

Eksik olan dişler vücut sağlığımıza etki ettiği gibi ruh sağlığımızı da bozmaktadır. Eksik olan dişler tat almayı, sosyal ilişkilerden uzaklaşmayı, iletişim kurulmasını ve diğer gündelik aktiviteleri büyük oranda etkilemektedir. Yine yapılan araştırmalarda yetişkinlerde meydana gelen diş kayıpları özgüven eksikliğin,, yoksunluk duygusunu, görünüşünden memnun olmayan bireylerin ortaya çıktığını ve kişinin kendisini çok daha ileri yaşlarda hissetmesine neden olmaktadır.

Bu durum ise kişide ağır psikolojik kaygıları beraberinde getirmektedir. Yapılacak uygulamalarla hem ağız sağlığınızı hemde beden ve ruh sağlığınızı geri kazanmış olacaksınız.

Diş hekimi kontrollerine ve diş sağlığınıza daha fazla özen göstermelisiniz.

1 Yorum

Yorum Yaz

Burcu

Merhabalar sol 20 lik dişim dün çekildi bir ağrı çürük vs yoktu Fakat 6 7 aydır çenemde klik sesi ve açarken alt çenemin çok hafif kaydığını görüyorum açılıyor ama biraz sıkıntılı oluyor .İnternetten araştırmalarım sonucu TME sorunuymuş doktora gittim ilk önce 20 lik dişlerini çoekelim dedi .bundan 3 yıl önce de ortodonti tedavim bitmişti sorum şu ortodonti tedavisi mi çenemi bozdu acaba bir de 20 lik dişlerin eksikliği çene kemiği erimesi yahut yüzde düşme yaşlanma yapar mı o bölgeye implant yapılmalı mıdır??

Sorunuzu Gönderin
EN ÇOK OKUNAN KONULAR

Diş implant Fiyatları
8078946 kez okundu
Diş eti çekilmesi nasıl durdurulur ?
5678946 kez okundu
Porselen Diş Kaplama Fiyatları
4859032 kez okundu
20 lik Dişler
4309836 kez okundu
Ağız ve diş sağlığının önemi nedir ?
3891269 kez okundu
Protez Diş Fiyatları
2698402 kez okundu
Diş Dolgusu Fiyatları
2457036 kez okundu
Dişlerde Köprü Fiyatları
2238602 kez okundu
Yaprak Porselen Diş Fiyatları
1894583 kez okundu
Lamina Diş Kaplama Fiyatları
1579302 kez okundu
Diş Zirkonyum Fiyatları
1043865 kez okundu
Diş Beyazlatma Fiyatları
936201 kez okundu
Estetik Diş Hekimi
738596 kez okundu
Görünmeyen Diş Teli Fiyatları
573805 kez okundu
Çapraşık Dişlerin Tedavisi
346902 kez okundu
Diş eti çekilmesi nedir ?
246693 kez okundu
Diş Kırılması, Diş Kırığı
164976 kez okundu

SON YORUMLAR

Hamilelikte diş çekimi nasıl yapılır ?
Handan tarafından 1 gün önce
Diş Sallanması
Halide tarafından 1 gün önce
Dilde Çıkan Uçuklar, Dil Yaraları, Ağız Yaraları
Filiz yıldız tarafından 1 gün önce
Diş apsesi, Diş iltihabı, Apseli diş
Mahsun tarafından 1 gün önce
Diş Çürükleri, Diş Çürümesi ve Dişim Çürüdü Tedavisi
Nur Banu tarafından 1 gün önce