Bruksizm, Diş Gıcırdatma Sebepleri, Diş Sıkma Tedavisi

dis_gicirdatma

Diş gıcırdatma nedir ?

Tıp dilinde “Bruksizm” olarak bilinen diş gıcırdatma rahatsızlığı kişinin uyku esnasında dişleri birbirine vurması, sıkması ve gıcırdatmasıdır. Bu durum halk arasında diş gıcırdatma olarak adlandırılan bir rahatsızlıktır. Yanlızca gece değil gündüzde kişi kendini bilmeden diş sıkmaya ve gıcırdatmaya devam edebilir. Bilinçsiz olarak yapılan bu durumdan çoğu kimse haberdar değildir. Bilinçsizce bu hareketi yapmaya devam eder.

Diş gıcırdatma olayı kişinin yanlızca kendisine olan zararla değil bu işlem sonucundan ortaya çıkan ses ile etrafındaki kişileri de rahatsız eden bir rahatsızlıktır. Bu durumdan en fazla şikiyatçi olan kişilerde eşler olacaktır. Gece uyurken çıkarılan seslerden dolayı eşi rahatszılık duyacak ve uyuyamayacaktır.

Diş gıcırdatma nedenleri nelerdir ?

Diş gıcırdatma olayına çenedeki kapanış bozuklukları neden olabilir. Fakat diş gıcırdatmaların en büyük nedeni günlük hayatta yaşanılan strestir. Psikolojik olarak kişiyi rahatsız eden olaylar, kişiye diş gıcırdatması şeklinde geri dönebilir. Bunun yanı sıra kişinin kişisel yapısının sinirli olması yada hassas bir yapıya sahip olması da diş gıcırdatma rahatsızlığını tetikleyebilmektedir.

Diş gıcırdatma dişlere ne gibi zararlar vermektedir ?

Diş gıcırdatma dişlerin çiğneyici yüzeylerinde aşırı derecede aşınmalara neden olabilmektedir. Bu durum dişlerin minesine zarar verir ve dişlerin daha çabuk çürümelerine, diş boyutlarının kısılmasına ve dişlerde hassasiyetlere neden olabilmektedir. Diş gıcırdatma rahatsızlıklarında ani olarak beliren sızlamalar çok fazla görülmeye başlar. Bu rahatsızlığın ilermesi ile birlikte dişlerde sallanmalar, dişlerde kırılmalar ve dökülmelerde görülecektir. Diş rahatsızlıkları dışında ise günlük baş ağrıları, çene ağrıları ve kas ağrıları da günlük olarak hissedilecek yakınmalar olacaktır.

Diş gıcırdatması kendini hemen belli eder mi ?

Diş gıcırdatma kendini hemen belli eden ve yukarıda saymış olduğumuz rahatsızlıkların birbir sıralandığı bir rahatsızlık değildir. Kişi ilk başta kendisinde böyle bir rahatsızlık olduğunun bile farkında olmayacaktır. Etrafındaki yakındalarından ilk olarak bu durumu öğrenecektir.

Diş gıcırdatma tedavisi nasıl yapılır ?

Diş gıcırdatma tedavilerinde amaç çene eklemlerde oluşabilecek kalıcı hasarların önüne geçebilmektedir. Uygulanan tedavide ise diş hekiminin hazırlayacağı silikon içerikli madden yapılmış diş plaklarını hasta gece yatarken takacaktır. Gece koruyucuları olarakta adlandırılan bu plaklar gece uyku sırasında dişlerin birbiri ile temasını önlemekte ve bu temastan doğabilecek zararlara ve aşınmalara karşı koymaktadır.

Bazı hastalarda koruyucu gece plakları da tek başlarına yeterli olmayabiliyor. Bu tür hastalara kas gevşetici ilaçlar, psikolojik terapi yöntemleri ve çeşitli diş tedavisi uygulamaları yapılmaktadır.

10 Yorum

Yorum Yaz

nurdan

Merhaba hocam diş sıkma ve gıcırdatma bir hastalıkmıdır ? Psikolojik olarak problemlerden dolayı kaynaklımıdır ?

Uzman doktor

kesinlikle psikolojik bir hastalıktır, bruksizm diye anılır, psikiyatrik olarak kolay tedavi edilir, edilemezse bir diş hekiminden destek alınır

nurcennet

Merhaba doktor bey eşim uyurken çok dişlerini gıcırdatıyor. Ben bu çıkan seslerden dolayı uyuyamıyorum. Bu bir hastalıkmıdır ? Tedavi edilebilir mi ?

Uzman doktor

Diş gıcırdatması (bruksizm) nın en önemli nedenlerinden birisi stress ve sıkıntılardır. Eşiniz aşırı sinirli, hassas, titiz bir yapıya sahipmi?? Böyle bir duygusal yapıya sahip olmak diş gıcırtmanın en önemli nedenlerinden birisi olabilir. Diğeri ise malokluzyon denen dişlerin diziliş ve sıralanışındaki bozukluklar. Diş gıcırtmanın bildiğim kadarıyla ilaçla bir tedavisi olmamakla beraber diş hekimi tarafından uygulanan, uyku sırasında dişlerin birbirleri ile temasını engellemek amacı ile alt ve üst çene dişlerinin arasına yerleştirilerek kullanılan “gece koruyucuları”, diş gıcırdatması semptomatik tedavisinde kullanılan en önemli araçtır. Bence bir diş hekimine başvurmanızda fayda var.

açelya

Doktor bey merhabalar ben açelya diş gıcırtmalarım oluyorum ve dişlerimde aşınmalar başladı. Bunun tedavisi nedir ?

Uzman doktor

Merhabalar açelya hanım diş gıcırdatma dişlerinize aşınmalara yol açar ve zarar verir. Güven duydugunuz aile dis hekiminize gidip ondan geceleri uyumadan evvel takmak icin gece plagi isteyeceksiniz bu plagi meslektasimizin devamli calistigi protez labaratuvari hazirliyacaktir,gecmis olsun saygilarimla.

aslıhan mutlu

Merhaba lum dişlerini birbirine vuruyor okadar çok ses çıkıyor ki yan odadan duyabilirsiniz…
Öyle çok sinirli asabi de değil rahat bi çocuk, 18 yaşında ama bu uzun zamandır var, 5 6 yil kadar,
Bu durum psikotik dediniz acaba içine attığı durumlar olabilirmi nere baş vurmak gerekli
Teşekkürler

Uzman doktor

Aslıhan hanım öncelikli bir diş hekimine başvurunuz. Size diş plağı hazırlayacak ve çocuğunuz bunu kullanacak. Daha sonra bir psikologa başvurabilirsiniz.

Meryem

Dislerimi birbirine vurmak zorunda kalyrum bir aydr.tdavisi varm dslerimcok uzamış sekilde igneden korktgum icin doktora gidemyrum ne yapmalym

Pelin

Uyurken rüyamda dislerim birbirine sürtüyir kırılacak gibi oluyor. Uyandigimda cenemde ve dişlerinde aciyla uyaniyorum ne yapmam gerek?

Sorunuzu Gönderin
EN ÇOK OKUNAN KONULAR

Diş implant Fiyatları
8078946 kez okundu
Diş eti çekilmesi nasıl durdurulur ?
5678946 kez okundu
Porselen Diş Kaplama Fiyatları
4859032 kez okundu
20 lik Dişler
4309836 kez okundu
Ağız ve diş sağlığının önemi nedir ?
3891269 kez okundu
Protez Diş Fiyatları
2698402 kez okundu
Diş Dolgusu Fiyatları
2457036 kez okundu
Dişlerde Köprü Fiyatları
2238602 kez okundu
Yaprak Porselen Diş Fiyatları
1894583 kez okundu
Lamina Diş Kaplama Fiyatları
1579302 kez okundu
Diş Zirkonyum Fiyatları
1043865 kez okundu
Diş Beyazlatma Fiyatları
936201 kez okundu
Estetik Diş Hekimi
738596 kez okundu
Görünmeyen Diş Teli Fiyatları
573805 kez okundu
Çapraşık Dişlerin Tedavisi
346902 kez okundu
Diş eti çekilmesi nedir ?
246693 kez okundu
Diş Kırılması, Diş Kırığı
164976 kez okundu

SON YORUMLAR

Diş Sallanması
Halide tarafından 1 gün önce
Dilde Çıkan Uçuklar, Dil Yaraları, Ağız Yaraları
Filiz yıldız tarafından 1 gün önce
Diş apsesi, Diş iltihabı, Apseli diş
Mahsun tarafından 1 gün önce
Diş Çürükleri, Diş Çürümesi ve Dişim Çürüdü Tedavisi
Nur Banu tarafından 1 gün önce
Diş apsesi olanların dikkat etmesi gerekenler
Gns tarafından 1 gün önce