Diş Hekimliğinde Dijital Ölçü

Günümüzdeki teknolojik gelişmelerden diş hekimliği de nasibini almaktadır. Bunların başında da ölçü teknolojisi gelmektedir. Ağız içerisinde diş hekiminin herhangi bir dişin restorasyon için hazırlaması ve hazırlamış olduğu bu restorasyon şeklini de modele en iyi yansıtabilme şekli ölçü almasıdır.

Günümüzde yaygın hassas ölçü aletleri var ki bunlar mikron düzeyinde ayrıntıları kaydetmekte ve bu kayıtlar üzerinden modeller elde ederek üzerine restorasyonu yapacak teknisyene iletebilmekteyiz. Teknisyenlerimiz ellerine gelen ölçülerden model elde eder ve bunu üzerine restorasyonu işlerler. Ancak günümüz teknolojisi bu alanda hızla yol almış ve Özel dijital kameralar üretmiştir. Bu özel kameralar diş hekimi tarafından hazırlanmış dişin, karşı dişlerin ve komşu dokuların üç yönden resmini çekerek üç boyutlu bir dijital model hazırlamaktadır. Bunun üzerine bilgisayarda çizilen restorasyon daha sonra yine bir bilgisayar tarafından bir bloğa kazınarak elde edilir.

Bu yöntemin en büyük avantajı ise hastanın ağzına büyük bloklar halinde ölçü maddeleri sokulmaz veya bu maddelerin kokusu yüzünden birçok hastamızda oluşan öğürme refleksi ortaya çıkmaz. Bahsettiğimiz dijital ölçü sisteminin günümüz için geçerli bir diğer avantajı ise alınan dijital ölçünün dünyanın her yerine internet aracılığıyla gönderilerek restorasyonun istenilen bir yerde üretilebilmesidir. Çünkü bu restorasyonların üretimini yapan makineler çok pahalıdır. Dolayısıyla ülkenin her yerinde böyle makineler alınıp verimli olmayan bir şekilde kullanılmak yerine, gelişmiş ülkelerde olduğu gibi yatırımcılar tarafından ülkenin belli yerlerinde merkezler kurup üretimi buralarda yapmak mümkündür. Hepimizin bildiği gibi bugün için çok pahalı olan teknolojik araçlar gün geçtikçe ucuzlamakta ancak bir diğer yeni modeli pahalı da olsa piyasaya çıkmaktadır.

Sorunuzu Gönderin
EN ÇOK OKUNAN KONULAR

Diş implant Fiyatları
8078946 kez okundu
Diş eti çekilmesi nasıl durdurulur ?
5678946 kez okundu
Porselen Diş Kaplama Fiyatları
4859032 kez okundu
20 lik Dişler
4309836 kez okundu
Ağız ve diş sağlığının önemi nedir ?
3891269 kez okundu
Protez Diş Fiyatları
2698402 kez okundu
Diş Dolgusu Fiyatları
2457036 kez okundu
Dişlerde Köprü Fiyatları
2238602 kez okundu
Yaprak Porselen Diş Fiyatları
1894583 kez okundu
Lamina Diş Kaplama Fiyatları
1579302 kez okundu
Diş Zirkonyum Fiyatları
1043865 kez okundu
Diş Beyazlatma Fiyatları
936201 kez okundu
Estetik Diş Hekimi
738596 kez okundu
Görünmeyen Diş Teli Fiyatları
573805 kez okundu
Çapraşık Dişlerin Tedavisi
346902 kez okundu
Diş eti çekilmesi nedir ?
246693 kez okundu
Diş Kırılması, Diş Kırığı
164976 kez okundu

SON YORUMLAR

Diş Sallanması
Halide tarafından 1 gün önce
Dilde Çıkan Uçuklar, Dil Yaraları, Ağız Yaraları
Filiz yıldız tarafından 1 gün önce
Diş apsesi, Diş iltihabı, Apseli diş
Mahsun tarafından 1 gün önce
Diş Çürükleri, Diş Çürümesi ve Dişim Çürüdü Tedavisi
Nur Banu tarafından 1 gün önce
Diş apsesi olanların dikkat etmesi gerekenler
Gns tarafından 1 gün önce