Diş İpi, Diş İpi Kullanımı, Diş İpi Faydaları

dis-ipi

Diş ipi nasıl kullanılır ?

Diş ipi doğru bir şekilde kullanıldığında diş fırçasının uzanamadığı yerlerdeki özellikle iki diş arasındaki bölgelerde kalan yiyecek artıklarının temizlenmesine olanak sağlar. Ayrıca diş ipi, diş çürüklerine ve dişeti hastalıklarına neden olan plak birikimlerini de temizler. Günlük olarak fırçalama ile beraber diş ipi kullanımı da oldukça önemlidir. Diş hekimleri diş ipi kullanılmasına özen gösterilmesini gerektiğini her fırsatta hastalarına aktarmaktadırlar.

Diş ipi kullanmada önemli ipuçları

– Diş ipini 40 cm uzunluğunda koparın orta parmağınıza sararak diğer elinizle gerdirin. 4 – 5 cm lik diş ipi mesafesi bırakın ve diş aralarını temizleyin

– Diş aralarında nazik hareketler yapın diş etlerine zarar vermemeye özenin

– Dişten diğer bir dişe geçişte diş ipinin temiz bölümlerini kullanın

– Diş ipini geri çıkartmak için ileri ve geri hareketlerini k ullanın

Hangi çeşit diş ipini kullanmalıyım ?

Eczanelerde ve marketlerde satılan iki tip diş ipi mevcuttur. Bunlar naylon diş ipleri veya çok filemanlı diş ipleri diye geçerler.

PTFE (tek filamanlı) diş ipleri

Farklı aromalarla satılan naylon diş ipleri mumlu ve mumsuz olarak çeşitlendirilmektedirler. Birden fazla naylon telden oluşan diş ipleri sıkı diş aralıklarında yırtılabilir yada aşınabilirler. Fiyat olarak fark eden tek filamanlı (PTFE) iplikler ise diş aralarında daha rahat kayar, yıpranma ve yırtılma olmaz. Her iki diş ipide doğru kullanıldığında yemek artıkları ve plakların temizlenmesinde oldukça etkilidirler.

Diş ipi kullanımının en faydalı olduğu durumlar hangileridir ?

– Doğal dişlerinizin arası sıkıysa ve dar boşluklar varsa

– Ağızda implantları bulunan kişilerde

– Doğal dişlerin yada iplantların üzerinde protezler ve ortodontik cihazlar bulunduğunda

diş ipi kullanımının önemi daha da artmaktadır.

Dişlerimin sağlığı için diş ipi kullanmam şart mı ?

Diş sağlığınız için diş ipi kullanma alışkanlığı kazanmanız şarttır. Yanlızca diş fırçalama ile dişlerin aralarını temizlemek yeterli olmuyor. Bu nedenle diş ipi ile diş fırçalarının ulaşamadığı yerleri de emizlemiş olacaksınız.

Diş ipi kullanma alışkanlığı nasıl edinebilirim ?

Bu tür alışkanlıkları çocukken edinmek ileri de hem sizin açınızdan hemde diş sağlığı açısından çok önemlidir. Çocuklarınıza diş ipi alışkanlığını edindirin. Diş ipi alışkanlığı kazanabilmek için her yemekten sonra yemek artıklarınızı temizleyin. Gittiğiniz yere diş ipinizi de götürün. Canınızı yakmayan, diş etlerinize zarar vermeyen kalitede bir diş ipi seçimi yapın..

Hiç diş ipi kullanmadım başlamak için geç mi kaldım ?

Hayır diş ipi kullanmaya başlamak için hiç bir zaman geç kalmış değilsiniz. Dha sağlıklı dişler ve dişetleri için mutlaka diş ipi kullanmaya başlamalısınız.

36 Yorum

Yorum Yaz

Şükrü

Doktor bey merhabalar günlük olarak dişlerimi fırçalıyorum. Diş bakımlarımı yapıyorum ve diş ipi kullanıyorum. Her zaman diş fırçaladıktan sonra diş ipi kullanmam doğrumu sakıncaları var mı ? Ne sıklıkla diş ipini kullanmam gerekiyor ?

Uzman doktor

Diş ipi kullanımı doğru bir alışkanlık günde bir defa akşam yatmadan önce yapacağınız fırçalama zamanında yeterli.

Nadide

Doktor bey merhabalar bir diş hekimine diş taşlarımı temizlettim devamlı olarak diş hekimine gidicem gitmem gerekiyormuş Aynı zamanda diş fırçalaması ve diş ipide kullanmam gerekiyor. İlk defa diş ipi kullanıyorum fakat kullanımını hiç sevmedim ve alışamadım. Diş ipi kullanmak yerine ağız duşları yani gargara yapsam diş ipleri kadar temizleyici olur mu ?

Uzman doktor

Ağız duşları da arayüz temizliğinde oldukça etkili ürünlerdir,fakat şahsi fikrim her bölgede diş ipi kadar etkili olamayacağıdır.Hiç olmazsa gün aşırı bir sefer diş ipi kullanmaya devam etmenizi,diş fırçası kullanımının yanı sıra günde iki kez de ağız duşu kullanmanızı önerebilirim.Emin olun zaman geçtikçe diş ipi kullanmak tv izlerken bile yapılacak kadar kolay bir hal alacaktır.(tabii doğru kullanmak şartıyla)

Selma

Saygılar ve sevgiler hocam Diş hekimim ağzımda diş cebi oluştuğunu söyledi. diş ipi kullanmam gerekiyormuş. Diş ipini kullanırsam oluşan cep ortadan kalkar mı ? Başka tedavilerde yaptırmam gerekiyor mu ?

Uzman doktor

Dişetinizde fırçalamalar sırasında kanama oluyor ise ve/veya ağız kokusu var ise ve/veya dişetlerinizde kırmızılık, şişlik gözlemliyorsanız ve/veya dişeti çekilmesi var ise dişeti tedavisi görmeniz gerekebilir. Bunun için dişeti hastalıkları uzmanının muayenesinden geçmenizi öneririm. Ağız içi yakın çekim net bir fotoğraf ve çene röntgeninizi elektronik posta ile gönderirseniz sizi bilgilendirmeye çalışırım.

Hande

Doktor bey merhabalar dişleri karbonatla fırçalamak dişleri beyazlatır mı ? Diş ipi kullanımı nasıl yapılır ?

Uzman doktor

Diş Beyazlatmak için bu amaç için kullanıma uygun diş beyazlatma jellerini kullanıyoruz.
Dişipi kullanırken önce 50 cm uzunluğunda dişipi kopartılır. Orta parmaklara dolanır, işaret ve baş pğarmaklarla ipe yön verilir. İki diş arasına nazikçe dişetinin içine kadar girilir. İp dişe yaslanarak tek hamlede yukarı (alt çenede) doğru çekilir. Aynı yere tekrar girilerek bu sefer yandaki komşu dişe yaslanarak aynı şekillde yukarı çekilir.

Ferzan

Doktor bey alttaki son dişlerimden sıvı geliyor. Bu dişlerin çekilmesi gerekiyor mu ? Bu bölgeye diş ipi kullanamıyorum. buradaki dişler diğer dişleride çürütür mü ?

Uzman doktor

Sorunu tam olarak anlayamadım. Diş köklerinde büyük bir kist olmadığı sürece diş çekimini pek düşünmeyiz. Ayrıca tam olarak yerini alamamış 20 yaş dişlerini çekmeyi düşünebiliriz. Çürümenin engellenmesi için iyi bir diş fırçalama ve diş ipi kullanımı yeterlidir.

Cavit

Doktor bey ben kendimi bildim bileli dişlerimle ilgili olarak problemler yaşamaktayım. Dişlerimde dolgular var ve bu dolguların bazıları kanal tedavili. Şu anda pek sorunum yok Fakat diş sağlığımı artık korumak istiyorum be ve neler yapılması konusunda bana bilgi vermenizi istiyorum. Diş fırçalama, diş gargarası diş ipi kullanımı ve diş hekimi kontrolleri hakkında

Uzman doktor

Günde 2 kez diş fırçalama, diş ipi veya arayüz fırçası kullanımı ve antiplak gargara kullanmak, özel bir hastalığı olmayan bireyler için gayet yeterli bir günlük bakım işlemidir.

Bunun dışında hem mevcut restorasyonlarınızın kontrolü hem de tedavi görmemiş dişlerinizin ve dişeti sağlığınızın kontrolü üçün 6 ayda 1 kez diş hekimi muayenenize gitmelisiniz.

Berke

Doktor bey ağız kokusundan dolayı doktora gittim azzımda iki adet çürük diş vardı bunları doktor dolgu yaptı. Fakat yinede ağız kokum gemedi başka ne önerebilirsiniz. ?

Uzman doktor

Diştaşlarınız varsa onları da temizletin ve ağız bakımınıza özen gösterin Diş fırçalam, Diş ipi kullanımı ve mutlaka dilinizi de fırçalayın. Geçmezse bir dahiliye uzmanı ile KBB uzmanına görünün. Geçmiş olsun.

Çiğdem

Doktor bey merhabalar size bir sorum olacaktı acaba diş taşı oluşumu ve diş etlerinde bulunan iltihaplar dilde pas oluşumuna neden olur mu ? Ağzıda bulunan bir hastalık dilde bu tür problemlere yol açar mı ?

Uzman doktor

Dil sırtında birikim oluşması yeterli mekanik temizliğin (diş fırçalama, ip ve ağız duşu kullanımı) yapılmamasına bağlı olarak “bakteri plağı” oluşumu veya “mantar enfeksiyonu”na bağlı lezyon oluşumunu işaret edebilir.

melda

Doktor bey ben geçen hafta diş hekimine gittim diş taşlarını temizlettim. Doktorum bana diş etlerimde çekilme olduğunu söyledi. Ben normalde elektrikli diş fırçası kullanıyorum Doktorum bana bunu kullanmamı diğer diş fırçalarından kullanmamı ve diş ipi kullanmamı önerdi. Acaba doktorun bana söylemiş olduğu bu uygulamaları yerine getirirsem diş etlerim düzelir mi ve diş etlerimde olan bu çekilmeler son bulur mu ?

Uzman doktor

Dis fircasini bende tavsiye ediyorum cunki elimizle istedigimiz manuplasyon hareketlerini yapabiliriz.bugune kadar kurdan kullanmissaniz bundan sonra yasak.Dis ipi kullanınız.diş ipleri dis etlerinize zarar vermez.6 ayda detertraj (dis taslari temizligi yaptirmaniz sart )

ayşe

Doktor bey, dişlerime tel takıldı ve doktorum sadece diş fırçası verdi. Diş ipi falan vermedi söylemedi. Ne yapmam gerek arada yemek artıkları kalıyor bazen. Yardımcı olur musunuz?

Uzman doktor

Doktorunuza bu konuda danışırsanız mutlaka diş ipi kullanmanız gerektiğini söyelecektir. Özellikle tel kullanan kişiler bu uygulamayı mutlaka gerçekleştirmeleri gerekir.

deli fatma

Doktor bey, dislerime 2 gun once tel takildi. Doktorum dislerimi yuvarlak bir bicimde fircalamami soyledi ne kadar fircalasamda yine yemek artiklari falan kalip plak olustuyor. Doktorum dip ipi falan kullan gibi bir sey demedi siz ne dersiniz ? Acil lutfen

Uzman doktor

Diş ipi kullanın derim yanlızca diş teli kullanan kişiler değil diş ipini herkes kullanmalıdır.

deli fatma

Ben su an ne ip ne de dislerin arasini temizlemeye yarayan bisiy kullanmiyorum sadece fircaliyorum ve tellerim takilali 3 gun oldu. Dislerim kotu mu olur gec kaldim diye ?

Uzman doktor

Hayır.. Fakat kullanmanız ve diş hekimi kontrollerinizi aksatmamanız gerekir.

kemalettin

Doktor bey, diş tellerim takılalı 1 hafta oldu. Sadece diş fırçasıyla fırçalıyorum. Ve fırçaladığımda bakıyorum sarı plak kalıyor fırçalasamda geçmiyor ne yapmam gerek ?

Uzman doktor

Diş bakımınıza çok özen göstermlesiniz. Mutlaka diş ipi ve ağız gargarası ile beraber özellikle gece yatmadan dişlerinizi fırçalamadan uyumamalısınız.

düz esra

Doktor Bey veya Hanım, şimcik diş tellerimin takılması 1 ayı buldu. 2 gün önce alt çenemin (içten) yara çıktı yani braketler derin iz yaptı diş macunu falan yakıyor beya. Alt dudağım silikonlu gibi ne yapmam gerek ?

Uzman doktor

Diş tellerine alışmanız zaman alıcaktır. Oluşan yaralar ve iz yapan braketleriniz için doktorunuza danışın.. Eğer bir sorun varsa düzeltilecektir. Diş teli süresince diş bakımınıza çok özen gösteriniz. Gargara ve diş ipi kullanımını ihmal etmeyiniz.

buse

doktor bey bir hafta önce sol üst dişime dolgu yapılmıştı geçen bir şey yedim ve çiğnerlen iğne batırılmış gibi bir ağrı hissettim geçmesi için beklemeli miyim ?

buse

ve ayrıca diş ipi kullandım,o zarar vermiş olabilir mi diş etime ?

seckkin

Merhaba diş ipini dış fırçaladıktan sonramı yapmak gerekiyo yoksa dış fırçalamadan öncemi yapmak gerekiyo ?

seyit

Agiz dusu fircadan ,oncemi sonrami kullanmaliyim?

Uzman doktor

Fırçalama işlemi bittikten sonra ağız duşunu gerçekleştirebilirsiniz.

funda

iki dişime dolgu yapıldı.dişlerim için diş ipi kullanıyordum fakat dolgudan sonra dolgu yapılan iki dişimin arasına diş ipi uygulaması yapmaya çalıştım,diş ipi bu iki dişimin arasına girmiyor.dolguya zarar vermiş olabilirmiyim yoksa bu dolgu yanluş bir uygulama sonucu mu gerçekleşmiştir?

sundus ozvatan

15 gun once kaplama dis yaptirdim dislerimde agri oluyor
ve kaplamalarin icine yemek artiklari giriyor kaplama dislerde dis ipi nasil kullanilir .. tesekkur ederim

Murat

Diş ile diş eti birbirine yapışık görünmesine rağmen,diş ile diş etinin arasına diş ipi giriyor,bu bir hastalık belirtisi olabilirmi?

Sorunuzu Gönderin
EN ÇOK OKUNAN KONULAR

Diş implant Fiyatları
8078946 kez okundu
Diş eti çekilmesi nasıl durdurulur ?
5678946 kez okundu
Porselen Diş Kaplama Fiyatları
4859032 kez okundu
20 lik Dişler
4309836 kez okundu
Ağız ve diş sağlığının önemi nedir ?
3891269 kez okundu
Protez Diş Fiyatları
2698402 kez okundu
Diş Dolgusu Fiyatları
2457036 kez okundu
Dişlerde Köprü Fiyatları
2238602 kez okundu
Yaprak Porselen Diş Fiyatları
1894583 kez okundu
Lamina Diş Kaplama Fiyatları
1579302 kez okundu
Diş Zirkonyum Fiyatları
1043865 kez okundu
Diş Beyazlatma Fiyatları
936201 kez okundu
Estetik Diş Hekimi
738596 kez okundu
Görünmeyen Diş Teli Fiyatları
573805 kez okundu
Çapraşık Dişlerin Tedavisi
346902 kez okundu
Diş eti çekilmesi nedir ?
246693 kez okundu
Diş Kırılması, Diş Kırığı
164976 kez okundu

SON YORUMLAR

Diş Sallanması
Halide tarafından 1 gün önce
Dilde Çıkan Uçuklar, Dil Yaraları, Ağız Yaraları
Filiz yıldız tarafından 1 gün önce
Diş apsesi, Diş iltihabı, Apseli diş
Mahsun tarafından 1 gün önce
Diş Çürükleri, Diş Çürümesi ve Dişim Çürüdü Tedavisi
Nur Banu tarafından 1 gün önce
Diş apsesi olanların dikkat etmesi gerekenler
Gns tarafından 1 gün önce