Diş Kayıplarına Dikkat Edin

Diş Kayıplarına Dikkat Edin

Diş sağlığı eşittir tüm vücut sağlığınız demektir. Bu nedenle eğer diş sağlığınızı önemsemiyorsnız bu durumda vücut sağlığınızı da önemsemiyorsunuz demektir. Uzmanlar diş sağlığına önem vermeyenlerin kalp krizi riskinin dha fazla olabildiğini açıklamaktadır.

ABD de yapılan araştırmalarda ağızda çok fazla diş kaybının kalp krizini ve inmeyi tetiklediği ortaya konulmuştur.

Uzman Türk doktorları ise bu konuya şu şekilde açıklık getirmektedir; Çoğu insan diş çürüklerini ve diş kayıplarını yanlızca ağız ve diş sağlığı ile ilişkilendirmektedir. Oysa ki kaybedilen dişlerin ve çürük dişlerin bir çok sağlık sorununa neden olduğunu biliyoruz. Özellikle sağlık sorunlarını dişeti problemleri ile ilişkilendirdiğimizde ve kalp hastaları üzerinde yapılan araştırmalara baktığımızda çoğunun dişeti problemi yaşadığını görmekteyiz. Çürük ve dişeti problemleri yanlıca kalp hastalıkları değil bunun yanı sıra yüksek tansiyon, kalp ve damar, şeker hastalığı, kadınlarda erken doğum ve düşük riski, kemik erimesi ve benzeri bir çok hastalığı tetiklemektedir.

Sindirimin ilk olarak ağızda başladığını ve ağızdaki miroorganizmaların direkt olarak vücut içerisine taşındığını öngörürsek bu hastalıkların oluşmaması iin ortada hiç bir sebebin olmadığınıda anlarız. Diş çürükleri ve diş eti rahatsızlıklarının yanı sıra stres ve diğer etkenlerden kaynaklı olarak gerçekleştirilen diş sıkma ve diş gıcırdatma da vücutta bir takım hastalıklara neden olmaktadır. Başta sırt bölgesinde, ensede ve çene – baş bölgesinde ağrılara neden olan diş sıkma dişeti rahatsızlıkları ve son olarakta tüm dişlerin kaybedilmesine kadar gidebilmektedir.

Erken teşhis ve tedavi çok önemli

Yapılan bu açıklamalarla beraber anlıyoruz ki diş sağlığı ve diş bakımına özen göstermek yanlızca güzel dişler için vücut sağlığımız içinde son derece gerekli.. Düzenli olarak gerçekleştirilen (yılda en az iki defa) diş hekimi kontrolleri ile diş çürükleri ve dişeti iltihapları erken dönemde teşhis edilerek tedavinin daha kolay ve diş kayıpları yaşanmadan gerçekleştirilmesini sağlayacaktır.

Diş bakımınızı günlük olarak yapmalısınız

Diş hekiminizin önerdiği gibi diş bakımınızı günde en az iki kez olmak kaydı ile (sabah–akşam) dişlerinizi fırçalayarak gerçekleştirmeli.. Bunun yanı sıra diş ipi ve ağız gargarası işlemleriyle beraber dişlerinizi tüm gün boyunca koruma altına almalısınız. Yapılan diş bakımı ile diş ve diş etlerinizi çürüklere ve iltihaplanmalara karşı kolayca korumuş olursunuz.

Diş hekimi kontrolleri

Diş bakımının yanı sıra 6 aylık sürelerde düzenli olarak gerçekleştireceğiniz diş hekimi kontrolleri ile erken teşhisi kolaylaştırmış olacaksınız.

2 Yorum

Yorum Yaz

Neşe

merhaba,
Geçen gün diş ağrısıyla diş doktoruma başvurdum, 5 yıl önce kanal tedavisi yaptırdığım dişimin kökleri iltihaplanmış, kanallar yeterince derin tedavi edilmemiş ve dişim sallanıyormuş. Yeniden kanal tedavisi yapabileceğini fakat %15-20 ihtimal ile düzelebileceğini söyledi. Dişimin çekilmesini tavsiye etti doktorum. Başka bir hastanede panoromik röntgen çektirerek başka bir hekime gösteridim, kanal tedavisi yenileyebileceklerini söylediler, fakat dişimin sallanıp sallanmadığına bakmadılar. Şuan augmentin kullanıyorum, bir hafta için karar vermem gerekiyor(diş çekimi/yeniden kanal tedavisi). Kendi doktoruma güveniyorum fakat dişimi çektirmek istemiyorum. Sizin tavsiyeniz nedir?

Uzman doktor

Neşe hanım bu konuda doktorunuza güvenin dişinizi kaybetmiş olsanız bile yapılacak implant tedavisi ile bölgeye yapay bir diş yapılabilir.

Sorunuzu Gönderin
EN ÇOK OKUNAN KONULAR

Diş implant Fiyatları
8078946 kez okundu
Diş eti çekilmesi nasıl durdurulur ?
5678946 kez okundu
Porselen Diş Kaplama Fiyatları
4859032 kez okundu
20 lik Dişler
4309836 kez okundu
Ağız ve diş sağlığının önemi nedir ?
3891269 kez okundu
Protez Diş Fiyatları
2698402 kez okundu
Diş Dolgusu Fiyatları
2457036 kez okundu
Dişlerde Köprü Fiyatları
2238602 kez okundu
Yaprak Porselen Diş Fiyatları
1894583 kez okundu
Lamina Diş Kaplama Fiyatları
1579302 kez okundu
Diş Zirkonyum Fiyatları
1043865 kez okundu
Diş Beyazlatma Fiyatları
936201 kez okundu
Estetik Diş Hekimi
738596 kez okundu
Görünmeyen Diş Teli Fiyatları
573805 kez okundu
Çapraşık Dişlerin Tedavisi
346902 kez okundu
Diş eti çekilmesi nedir ?
246693 kez okundu
Diş Kırılması, Diş Kırığı
164976 kez okundu

SON YORUMLAR

Diş Sallanması
Halide tarafından 1 gün önce
Dilde Çıkan Uçuklar, Dil Yaraları, Ağız Yaraları
Filiz yıldız tarafından 1 gün önce
Diş apsesi, Diş iltihabı, Apseli diş
Mahsun tarafından 1 gün önce
Diş Çürükleri, Diş Çürümesi ve Dişim Çürüdü Tedavisi
Nur Banu tarafından 1 gün önce
Diş apsesi olanların dikkat etmesi gerekenler
Gns tarafından 1 gün önce