Diş kırıkları başımıza dert oluyor

dis-kirilmasi

Dişlerimizin yapısı ne kadar sert olsalar da kuvvetli darbelerde, çarpmalarda yada uzun süreli travmalarda çatlayabiliyor ve kırılabiliyorlar. Diş kırılmaları sonrasında önemli olan mevcut yapının sağlığının tekrardan korunması ve kırık olan bölümün estetiğinin yeniden sağlanmasıdır. Yapılan araştırmalar sonucunda diş minesinin dünyadaki en sert tabakalardan birisi olduğu kabul edilmiş fakat kırılabildiği de onaylanmıştır.

Diş çok sert bir tabakadır ! Fakat kırılabilir

Dünyanın en sert tabakası olan diş minesi sert darbelerde kırılabilmektedir. Yüz üstü düştüğümüzde ön dişlerde, sert kabuklu yemişler yediğimizde yan ve arka dişlerde kırılmalar meydana gelebilmektedir. İnsan hatasından kaynaklanabildiği gibi diş sıkma gibi uzun dönemli travmalarda da dişlerde çatlaklıkların oluşması mümkündür. Sağlıksız ve bakımsız dişlerin çürümesi ile beraber diş kırılmaları daha fazla artmaktadır. Çürük nedeni ile güçsüz kalan diş sert cisimlerin darbeleriyle de bir anda kırılabilmektedir. Bu nedenle çürük dişlerin tedavi edilmesi daha da önem kazanmaktadır.

Diş çatlakları neden olur ? nasıl tedavi edilir ?

Sıcak ve soğuk cisimlerin bir anlık tüketimleri de dişlerde çatlamalara ve kırılmalara neden olabilmektedir. Buz gibi soğuk bir suyun ardından sıcak bir çay içilmesi dişlerin çatlamasına zemin hazırlıyor. Diş kırıkları yaşantımızda çok olası bir durumdur. Dişler üzerinde irili ufaklı kırıklar mutlaka mevcuttur. Bu kırıkların kontrol edilmesi ve tedavi önerilmesi diş hekiminiz tarafından gerçekleştirilir. Sizin fark edemediğiniz kırıkları doktorunuz kontroller sırasında görür ve daha fazla bir kırılma meydana gelmeden müdahale eder. Bu durumda da doktor kontrollerinin ne kadar önemli olduğunu anlıyabiliriz.

Ön ve arka diş kırıklarında kullanılan malzemeler

Büyük diş kırıkları ise daha ciddi bir tedavi süreci gerektiren kırılmalardır. Bu kırılmalarda ise dolgu yada kaplama tedavilerinin yanı sıra kök kısmındaki kırıklarda ise diş çekimi sonrasında implant tedavisi ile kırık tedavileri mümkündür. Bazı darbelere mahruz kalan kırılmalarda diş kökü canlılığını kaybedebiliyor. Bu durumda ise öncelikli olarak kanal tedavisi uygulanır ve dişin çene kemiğine sabitlenmesi sağlanır. Ön diş kırıkları ile arka diş bölgesindeki kırıklarda farklı restarasyon tedavileri uygulanır. Arka bölgedeki dişlerde daha sert bir yapıya sahip olan kompozit yada metal destekli porselen kaplamaları uygulanırken, ön dişlerde ise estetik görünüme önem veren zirkon estetik kaplama malzemeleri kullanılır. Ön bölgedeki dişlerde yanlızca fonksiyonel depil estetik görünümde tamamlanır.

Diş kırıklarında tedavi seçenekleri nelerdir ?

Diş kırıklarında uygulanacak olan tedavi yöntemleri hem hastayı hemde doktoru tatmin etmek zorundadır. Diş kırıklarında uygulanan dolgu materyelleri ön dişlerde uygulanan kompozit veneer oldukça estetik ve sağlam yapıya sahip olan malzemelerdir. Bu malzemelerin ışı geçirgenliği fazla olduğundan diğer diş renkleri ile bire bir renge sahip dışarıdan oldukça doğal duran estetik uygulamalardır. Ayrıca porselen kaplama uygulamaları dediğimiz yaprak porselen kaplamalarda diş kırılmalarında en sık uygulanan estetik yöntemler arasındadır. Yaprak kaplama Porselen laminate veneerler hastanın diş ölçüleri alınarak labaratuar ortamında hazırlanırlar. Diş teknisyenleri tarafından özel olarak hazırlanan yaprak porselen kaplamalar daha sonra çeşitli diş yapıştırıcıları sayesinde dişlerinizin üzerine yapıştırılırlar. Yapılan bu uygulama son derece memnuniyet içeren estetik bir yöntemdir.

Yapılan tedavi uygulamalarının bakımları nasıldır ?

Yaprak porselen kaplama uygulamalarının Kompozit veneer uygulamalarına göre bakımları daha kolaydır. Yaprak porselen kaplama uygulamalarının üzerinde renkleme oluşmaz. Son derece uzun ömürlü olan bu uygulamalar iyi bakıldıklarında 15-20 sene kadar uzun ömürlüdürler.

Diş kırıklarında hangi tedavi uygulaması benim için uygundur ?

Bu tedavilerde hangi uygulamanın sizin için uygun olduğuna doktorunuz sizin istekleriniz doğrultusunda karar verecektir. Yapılacak muayene sonrasında kırığın şiddeti, hangi bölgede olduğu ve yapılması gereken işlemlerle beraber hangi tedavi yönteminin uygulanacağına doktorunuz karar verecektir. Estetik olarak tabir ettiğimiz uygulamalar 18 yaşın altındaki bireyeler de uygulanmamaktadır.

Kırık tedavilerinde uygulanan kompozit veneer ve yaprak porselen kaplama uygulamaları dişinizin tedavisinde yeterli olacaktır. Dişinizdeki kırık alana göre ufak bir doku resterasyonu ile tedavi mümkün olabilirken büyük kırıklarda ise dişinize tam bir porselen kuron (kaplama) yapılabilir.

Diş kırığı restorasyonlarında amaç nedir ?

Diş kırığı restorasyonlarının ilk amacı kırılan dişin geriye kalan bölümünün sağlığının korunmasıdır. Kırık diş destek bakımından eksik kalacaktır. Yapılacak restorasyonlarla beraber kırık diş güçlendirilecek ve kırılan dişinize destek sağlanacaktır. İkinci amaç ise dişinize yeniden estetik kazandırmaktır. Teknolojik olarak diş alanında yapılan gelişmeler ve dişçilik alanında kullanılan malzemelerle neredeyse hiç estetik kaygı yaşamadan diş kırıklarınız tedavi edilecektir.

Dişin kaybedildiği durumlar olabilir mi ?

Diş kırıklarında dişin kaybedildiği durumlarda maalesef ki olabilir. Eğer kırılma kök kısmında ise tedavinin mümkün olmadığı durumlar oluşabilir. Bu durumlarda çekilen diş yerine uygulanan implant tedavileri ile sağlıklı bir ağız ve diş yapısı yeniden sağlanmış olur.

5 Yorum

Yorum Yaz

mine

Merhaba. Ben 15 yaşındayım. Benim alt sol köpek dişim gömük çıktı .Yani o köpek dişim süt dişim. O dişimin dibi sürekli kaşınıyor ve onu sallama-gıcırdatma ihtiyacı duyuyorum. Şimdi az da olsa sallanmaya başladı. Kaşıntı önlenebilir mi ya da tedavisi var mı? Ben sabit durması için tel taktırmayı düşünüyorum. Ama tel hem alt hem üst dişlere yapılıyormuş tek o dişe yapılamaz mı? Bir de bu dişim diğer köpek dişlerim gibi sivri değil. Bunun da tedavisi var mı acaba?

Uzman doktor

Mine hanım panoromik röntgen filmi ile dişlerinizin durumu kontrol edilmelidir. Muayene sonrasında dişleriniz hakkında bilgi verilebilir

mine

Teşekkürler. Bir sorum daha var. Ben bu dişimi küçükken çekmedigim için yeni çıkacak olan dişimin kökü çenemin boyunca uzanıyor. Zaten film çektirmiştim. Ben bu dişimi çeksem yerine yeni diş çıkar mı ya da implant diş mi uygulanır?yoksa önce doktora mı gitmeliyim?

Uzman doktor

Mine hanım bu konuda panoromik röntgen filmine bakılarak dişinizin durumu hakkında bilgi sahibi olunması gereklidir. Diş hekiminiz sizi bu konuda bilgilendirecektir. Geçmiş olsun.

ramazan

Hocam benim ön dişimde kırık var nasıl tedavi olabilirim.

Sorunuzu Gönderin
EN ÇOK OKUNAN KONULAR

Diş implant Fiyatları
8078946 kez okundu
Diş eti çekilmesi nasıl durdurulur ?
5678946 kez okundu
Porselen Diş Kaplama Fiyatları
4859032 kez okundu
20 lik Dişler
4309836 kez okundu
Ağız ve diş sağlığının önemi nedir ?
3891269 kez okundu
Protez Diş Fiyatları
2698402 kez okundu
Diş Dolgusu Fiyatları
2457036 kez okundu
Dişlerde Köprü Fiyatları
2238602 kez okundu
Yaprak Porselen Diş Fiyatları
1894583 kez okundu
Lamina Diş Kaplama Fiyatları
1579302 kez okundu
Diş Zirkonyum Fiyatları
1043865 kez okundu
Diş Beyazlatma Fiyatları
936201 kez okundu
Estetik Diş Hekimi
738596 kez okundu
Görünmeyen Diş Teli Fiyatları
573805 kez okundu
Çapraşık Dişlerin Tedavisi
346902 kez okundu
Diş eti çekilmesi nedir ?
246693 kez okundu
Diş Kırılması, Diş Kırığı
164976 kez okundu

SON YORUMLAR

Diş Sallanması
Halide tarafından 1 gün önce
Dilde Çıkan Uçuklar, Dil Yaraları, Ağız Yaraları
Filiz yıldız tarafından 1 gün önce
Diş apsesi, Diş iltihabı, Apseli diş
Mahsun tarafından 1 gün önce
Diş Çürükleri, Diş Çürümesi ve Dişim Çürüdü Tedavisi
Nur Banu tarafından 1 gün önce
Diş apsesi olanların dikkat etmesi gerekenler
Gns tarafından 1 gün önce