Diş ve Ağız Bakımında Yapılan Hatalar

ağız ve diş bakımı

Diş ve ağız bakımında uyguladığımız ve doğru olarak kabul ettiğimiz yanlışlar bazen geri dönülmesi imkansız olan sonuçlara neden olabilmektedirler. Hepimiz ağızdan dolam bilgilerle hareket edebiliyoruz ve alını araştırmadan bu yanlışlara düşebiliyoruz. Diş ve ağız bakımı konusunda uzmanından bilgi almak ve uzman tarafından verilen bilgilerle hareket etmek bizleri bu yanlışları yapmaktan uzaklaştıracaktır.

Yanlış bilinen ve en sık yapılan hatalardan birisi de diş beyazlatma konusu; Bu konu hakkında doğru bilinen o kadar fazla yanlış var ki bir çok hasta bu yanlışlar nedeniyle dişlerini kaybetmiş durumdalar. Örneğin ağız kokusu tedavi edilebilecek bir sorun iken bu durumu sorun olarak görmeyen ve herkeste ağız kokusu olur düşüncesi ile hareket eden bir kişi dişlerini kaybetmeye mahkum duruma düşmektedir.

Bunun gibi bir çok konu vardır. En azından ağızdan dolma bilgilerle hareket etmemek için herkes bu konuyu mutlaka bir kez okumalı ve bu konuda bilgi sahibi olmalıdır.

İşte toplumumuzca doğru bilinen yanlışlardan bir kısmı;

– Dişleri bastırarak fırçalarak dişlerimiz daha temiz olurlar (YANLIŞ)

Dişleri fırçalarken aşırı derecede bastırmak dişleri sağlıklı yapmaz. Bunun aksine dişlerimiz diş fırçalarının darbeleri ile aşınacak ve dişlerde fırça çürüğü dediğimiz aşınmalara neden olacaktır. Ayrıca çok sert bir şekilde dişleri fırçalama diş minelerine ve diş etlerine de zarar vermektedir.

– Sert diş fırçası almalıyız çünkü bu diş fırçaları dişleri daha iyi temizliyor (YANLIŞ)

Dişlerin iyi bir şekilde fırçalanması alınacak olan fırçanın sertliğine değil, fırçalama tekniğine bağlıdır. Alınacak olan fırça ise orta sertlikte olmalıdır. Aşırı derece sert olan diş fırçaları dişleri aşındırabilirler.

– İçerisinde beyazlatıcı madde içeren diş macunları dişleri aşındırır ve zamanla dişlere zarar verirler (DOĞRU)

İçerisinde beyazlatıcı madde içeren diş macunları içerisinde yoğun bir şekilde aşındırıcı madde içerirler bu madde zamanla dişi koruyan diş minesinin aşınmasına ve dişlerin daha çabuk çürümelerine neden olurlar.

– Dişleri karbonat ve tuz ile fırçalamak dişleri beyazlatır (YANLIŞ)

Bu oldukça sık düşülen bir yanlıştır. Tuz ve karbonat dişi beyazlatma yerine bu iri granüllü maddeler diş minesini çizer ve dişler zamanla parlaklıklarını ve kayganlıklarını yitirirler. Daha sonra yenilip içilen besinler dişlerde sararmalara ve kalıcı renk değişikliklerine neden olurlar.

– Diş macunlarının çok fazla kullanılması yada fırçaya fazla sıkılması dişlerin çizilmesine neden olur (YANLIŞ)

Diş fırçalamak için kullanılan macunların ne kadar fazla ve ne kadar sıklıkla kullanıldıkları önemli değildir. Önemli olan hangi tür diş macununu kullanıyor olmanızdır. Eğer içerisinde büyük granür içeren maddeler varsa bu diş macunu dişlerinize zarar verebilir. Diş macunu seçiminize muhakkak dikkat ediniz. Ayrıca diş fırçalama sırasında diş fırçanıza mercimek tanesi büyüklüğünde macun sıkmaya dikkat ediniz.

– Dişler fırçalanırken diş fırçası ve diş macunu ıslatılmalıdır (YANLIŞ)

Fırça kılları sertliğini yitirdiğinden dolayı ve istenilen düzeyde diş aralarına gireeyeceği için diş macunu ve diş fırçası ıslatılmadan dişleri fırçalamaya başlamalısınız. Diş macununun köpürmesi sağlayacak olan sıvı ağızda yeteri kadar mevcuttur.

– Dişler kalvaltı öncesi fırçalanması gerekir (YANLIŞ)

Dişler günlük olarak kahvaltı sonrası ve gece yatmadan önce en az iki kez olacak şekilde fırçalanmalıdır. Bunun yanı sıra dilde diş fırçalama sırasında nazik bir şekilde fırçalanması gerekir.

– Çarpışık dişlerden kurtulmak mümkün değildir (YANLIŞ)

Dişlerde oluşan şekil bozukluklarını ortodondit tedavi yöntemleri ile düzeltebiliyoruz. Yada uzun süreli tedavi uygulamaları yerine estetik diş uygulamaları ile (porselen kaplama) dişlerde şekil bozuklukları düzeltilebilmektedir.

– İmplant uygulamaları zamanla düşer (YANLIŞ)

İmplant uygulamaları iyi bir uzman hekim tarafından uygulandığında ömürlüktür.

– İmplant uygulamaları her bölgeye yapılır (DOĞRU)

İmplant uygulamaları eksik diş bulunan ve çene kemiği desteğinin sağlandığı her bölgeye uygulanabilmektedir. Kalp ve şeker hastalarında implant tedavileri uygulanamayabilir.

– Diş beyazlatma işlemleri sonrası dişler sararır (YANLIŞ)

Diş beyazlatma işlemlerinin hiç bir yan etkisi bulunmamaktadır. Beyazlatma işlemi sonrasında bir müddet sigara ve çay gibi dişlerin rengine etki edebilecek alışkanlıklarından uzak durulması gerekir.

– Diş taşı temizliği dişlere zarar verir ? (YANLIŞ)

Diş taşı temizliği tam aksine dişler için son derece yararlı bir uygulamadır. Diş taşları uzman bir hekim tarafından temizlendiklerinde diş ve diş minesine kesinlikle zarar vermezler.

– Diş taşı temizlendikten sonra yeniden çoğalarak oluşurlar (YANLIŞ)

Diş taşlarını oluşturacak olan etkenleri dişlerinizi günlük olarak fırçalayarak ortadan kaldırabilirsiniz.

– Diş fırçalama sonrası diş etlerinin kanaması iyidir (YANLIŞ)

Dişleri fırçalarken diş etlerinin kanaması diş eti iltihaplanmasının belirtisidir. Diş hekimine başvurmakta fayda vardır.

– Ağız kokusu geçmez ve herkeste olur (YANLIŞ)

Ağız kokusu ağızda olan mevcut bir sorunun sonucudur. Ağızda önemli bir sorun olmadan ağız kokusu olmaz. Çürük, diş eti iltihapları, sindirim sistemi ile ilgili rahatsızlıklar vb. durumlar görülebilmektedir. Bu nedenle bir diş hekimine başvurarak ağız problemlerinizi kontrol ettirmelisiniz.

– Diş ağrılarında diş üzerine aspirin yada rakı koymak ağrıyı azaltır (YANLIŞ)

Diş üzerine aspirin , kolonya, rakı koymak diş etlerine ve yumuşak dokuya zarar verir ağrınız daha fazla artacaktır.

8 Yorum

Yorum Yaz

cankut

Merhaba doktor bey ön dişlerimin arasında aralıklar var. Bu dişlerimin arasının doldurulmasını istiyorum ve ssk bu işlemi yapabiliyor mu ?

Uzman doktor

DİŞLERDE HERHANGİ BİR YUVA AÇMADAN DOLDURURUZ AMA ZAMAN ZAMAN DÜŞME İHTİMALI OLACAK BU SÜRE DE BOŞLUĞUN BÜYÜKLÜĞÜNE BAĞLI

Ece

merhaba doktor bey dişlerimde tartarların oluştuğunu düşünüyorum. Tam olarak diş bakımını gerçekleştiremiyorum. Acaba tartarlar nasıl tamizlenir ? Diş bakımı için önerileriniz nelerdir ?

Uzman doktor

DİŞ taşları doktorunuz tarafından temizlenebilir.Diş bakımı konusunda yzmış olduğum makaleleri tıklarsanız orada bu konuda geniş bilgi var.

Ramo

Doktor bey ben 15 yaşındayım Dişlerimin hepsi güzel fakat ön iki dişim ayrıklar Acaba bu dişlerim nasıl düzeltilebilir ?

Uzman doktor

ortodontik tedavı veya estetık duzenlemeler

Narin

Merhaba doktor bey bebeğimin 10 tane dişi çıktı 🙂 Acaba diş bakımı ile ilgili olarak ne yapmalıyız. Şimdiden teşekkür ederim.

Uzman doktor

-Bebeğinizin dişlerini temiz bir tülbent yada fırça yardımıyla öğünlerden sonra temizlemelisiniz. -Ara öğünlerde çok fazla abur cubur tüketiminden uzak durmalısınız. Onun yerine meyve tüketebilir. -Ağzında herhnagi bir gıda varken yada biberon ile uyumasına izin vermemelisiniz. -3 yaşından itibaren diş fırçalama alışkanlığını kazandırmalısınız. -3-4 yaşından itibarende düzenli olarak diş hekimine muayene olmaya başlayabilirsiniz.

Sorunuzu Gönderin
EN ÇOK OKUNAN KONULAR

Diş implant Fiyatları
8078946 kez okundu
Diş eti çekilmesi nasıl durdurulur ?
5678946 kez okundu
Porselen Diş Kaplama Fiyatları
4859032 kez okundu
20 lik Dişler
4309836 kez okundu
Ağız ve diş sağlığının önemi nedir ?
3891269 kez okundu
Protez Diş Fiyatları
2698402 kez okundu
Diş Dolgusu Fiyatları
2457036 kez okundu
Dişlerde Köprü Fiyatları
2238602 kez okundu
Yaprak Porselen Diş Fiyatları
1894583 kez okundu
Lamina Diş Kaplama Fiyatları
1579302 kez okundu
Diş Zirkonyum Fiyatları
1043865 kez okundu
Diş Beyazlatma Fiyatları
936201 kez okundu
Estetik Diş Hekimi
738596 kez okundu
Görünmeyen Diş Teli Fiyatları
573805 kez okundu
Çapraşık Dişlerin Tedavisi
346902 kez okundu
Diş eti çekilmesi nedir ?
246693 kez okundu
Diş Kırılması, Diş Kırığı
164976 kez okundu

SON YORUMLAR

Diş Sallanması
Halide tarafından 1 gün önce
Dilde Çıkan Uçuklar, Dil Yaraları, Ağız Yaraları
Filiz yıldız tarafından 1 gün önce
Diş apsesi, Diş iltihabı, Apseli diş
Mahsun tarafından 1 gün önce
Diş Çürükleri, Diş Çürümesi ve Dişim Çürüdü Tedavisi
Nur Banu tarafından 1 gün önce
Diş apsesi olanların dikkat etmesi gerekenler
Gns tarafından 1 gün önce