Dişlere zarar veren günlük alışkanlıklar

Dişlere zarar veren günlük alışkanlıklar

Günlük olarak dişlere ne kadar iyi bakarsanız bakın günlük olarak yapılan bu kötü alışkanlıklar dişlere zarar veriyor.

Bebeklerde biberon kullanımı dişlere zarar veriyor

Bebeklere uyku saatlerinde biberon içerisinde süt, meyve suyu yada buna benzer içecekler vermek bebeklerin dişlerini hızlı bir şekilde çürütüyor. Bebeklerin bbu nedenden dolayı gece uyurken biberon ile uyumamalarını sağlamak gerekiyor.

Dişleri sıkmak ve diş gıcırdatmak

Genellikle strese bağlı olarak meydana gelen diş sıkma alışkanlıkları bazen gün içerisinde de kendisini belli eder. Bu durum dişlerin aşınmasına, çürüklere ve diş eti çekilmelerine neden olur. Gündüzleri sert gıdalar tüketmemeye ve diş hekiminin bu tür hastalar için özel olarak hazırladıkları koruyucu apareyleri kullanarak diş sıkma alışkanlıklarının dişlere zarar veren etkilerinden korunmak gerekiyor.

Şekerli sakın çiğnemek dişlere zarar veriyor

Ara öğünlerde alınan ve özellikle gece yatmadan tüketilen şekerli gıdalar ve uzun süre ağızda dişlerle temas eden şekerli sakızlar çiğnemek diş çürüklerine davetiye çıkartmaktadır. Daha az şekerli sakın çiğnemeye ve şekerli gıdaların ana öğünlerle birlikte almaya özen göstermeliyiz.

Dişlerle şişe kapaklarını açmaya çalışmak son derece zararlıdır

Dişlerle plastik kapakları açmak, yada sert şişe kapaklarını açmaya çalışmak dişlerin çatlamasına ve kısa süre içerisinde dökülmelerine neden olmaktadır.

Asitli gıdalar, enerji içecekleri ve meyve sularını aşırı tüketmek dişlere son derece zarar vermektedir

Gün içerisinde bolca asitli gıdaların tüketilmesi ve enerji içeceklerinin fazla kullanılması dişler üzerinde şeker ve asit saldırılarının oluşmasına neden olmaktadır. Bu türlü gıdaların fazla derecede tüketilmeleri dişlerin çok hızlı bir şekilde çürümlerine neden olmaktadır. Özellikle süt dişleri olan bebeklerde bu tür içecek ve yiyeceklerin kesinlikle bebeğe verilmemesi gerekmektedir. Aynı şekilde meyve suları bir çok vitamin çeşidini bünyesinde barındırsa da şeker bakımınından çok yüksek bir orana sahiptir. Hazır meyve suları yerine meyve yemek yada meyvenin kendi suyunu sıkıp içmek dişler açısından çok daha faydalı bir işlem olacaktır. Ayrıca hazır meyve sularının sulandırılması da içerisindeki şeker miktarını düşüreceğinden dişlere daha az zararı olur.

Gün içerisinde sık atıştırmalar yapmak

Gün içerisinde sık sık atıştırmalar yapmanız vbe özellikle aralarda şekerli gıdaların tüketilmesi dişlerin aralarında gıda maddelerinin kalma oranını arttıracaktır. Bu nedenler sık sık tüketilen gıdalar diş ipi ile yada diş fırçalama ile temizlenmezse dişlerin hızla çürümlerine neden olurlar.

Ağızda kalem ve benzeri cisimleri çiğnemek

Sınıfta yada iş yerinde stresten dolayı çiğnenen kalem ve benzeri cisimlerin dişleri aşındırmakta ve diş minesine oldukça zarar vererek dişlerin daha hızlı çürümelerine neden olmaktadır.

Kötü alışkanlıklar kahve ve sigara tüketmek

Gün içerisinde fazla miktarda tüketilen kahve ve sigara alışkanlıkları dişlerin çok hızlı bir şekilde renk değiştirmelerine ve sararmalarına neden olmaktadır. Ayrıca bu tür kötü alışkanlıklar ağızda yaraların çıkmasına ve dişeti hastalıklarınında baş nedenlerindendir.

Beslenme bozuklukları dişlere zarar verir

Beslenme bozuklukları, doğu beslenememe ve tatlı tüketiminin fazla olması dişlerin çürümesine neden olur. Ayrıca mide sorunları ve bu sorunlardan dolayı oluşan kusmalar dişlerin erimesine, aşınmasına ve dişlerin çürümesine neden olmakla beraber ağız kokusuna da sebep olmaktadırlar.

Çokça çekirdek yemek

Çekirdek çitletmek diş minesinin aşınmasına, diş üzerinde oyukların oluşmasına ve ara yüzeylere giren çekirdek artıklarının diş ve diş etlerine zarar vermesine neden olmaktadır.

Sorunuzu Gönderin
EN ÇOK OKUNAN KONULAR

Diş implant Fiyatları
8078946 kez okundu
Diş eti çekilmesi nasıl durdurulur ?
5678946 kez okundu
Porselen Diş Kaplama Fiyatları
4859032 kez okundu
20 lik Dişler
4309836 kez okundu
Ağız ve diş sağlığının önemi nedir ?
3891269 kez okundu
Protez Diş Fiyatları
2698402 kez okundu
Diş Dolgusu Fiyatları
2457036 kez okundu
Dişlerde Köprü Fiyatları
2238602 kez okundu
Yaprak Porselen Diş Fiyatları
1894583 kez okundu
Lamina Diş Kaplama Fiyatları
1579302 kez okundu
Diş Zirkonyum Fiyatları
1043865 kez okundu
Diş Beyazlatma Fiyatları
936201 kez okundu
Estetik Diş Hekimi
738596 kez okundu
Görünmeyen Diş Teli Fiyatları
573805 kez okundu
Çapraşık Dişlerin Tedavisi
346902 kez okundu
Diş eti çekilmesi nedir ?
246693 kez okundu
Diş Kırılması, Diş Kırığı
164976 kez okundu

SON YORUMLAR

Diş Sallanması
Halide tarafından 1 gün önce
Dilde Çıkan Uçuklar, Dil Yaraları, Ağız Yaraları
Filiz yıldız tarafından 1 gün önce
Diş apsesi, Diş iltihabı, Apseli diş
Mahsun tarafından 1 gün önce
Diş Çürükleri, Diş Çürümesi ve Dişim Çürüdü Tedavisi
Nur Banu tarafından 1 gün önce
Diş apsesi olanların dikkat etmesi gerekenler
Gns tarafından 1 gün önce