Dişlerimiz Neden Sararır ?

diş-sararması

Diş sararmaları mine yüzeyinde oluşan renklenmelerdir. Diş sararlamaların çeşitli nedenleri vardır. Bunlardan en etkili olanları sigara, alkol gibi alışkanlıklar olanları ve dişleri üzerinde renklenmelere neden olan gıda tüketimleridir. Dişlerin lingual yüzeylerinde kahverengimsi bir renk oluşturan sigara, puro gibi alışkanluıkların yanı sıra sararımsı renkler oluşturan asitli içecekler kola, içkiler bira, şarap ve kahve çay gibi alışkanlıklarda dişlerin renklenmelerine neden olmaktadırlar.

Bunların dışında kullanılan ilaçların kimyasal etkileri yada sanayide kullanılan bir takım metaller de dişlerin renklenmesine ve aşırı düzeyde sararmalara neden olmaktadır. Bu durumlar sonradan olabildiği gibi anne karnında annenin kullanmış olduğu ilaçlar yada bir takım maddelerde çocuğa etki ederek çocuğun dişlerinin sarı olmasına neden olmaktadır.

Dişlerin ilk sürmeye başladığı dönemlerde görülen renklenmeler

Anne karnında alınan bir takım ilaçlar çocuğa sonradan etki ederken çocukluk dönemlerinde tetrasiklin, fluorür vb. ilaçlar dişlerin sarı renkte sürmesine diş gelişimi dönemlerde geçirilen sarılık yada ateşli hastalıklar çocuğun dişlerinin renklenmesine neden olabilmektedir.

Hastalıklardan kaynaklı diş renklenmeleri

Çocukluk dönemlerinde sarılık gibi ağır hastalıklar geçiren çocukların dişlerinde renklenmeler gözükebilir. Bebeklik döneminde diş gelişimi sırasında geçirilen ateşli hastalıklar bebeklerde kalsiyum ve fosfor eksikliği dişlerin renklerinde bozukluklar oluşturabilmektedir.

Dişlerinizin rengi beyazlatılabilir

Ne şekilde olursa olsun ister genetik etkiler, ister sonradan oluşan etkilerden dolayı sararmış ve renklenmiş olan dişler beyazlatılabilmektedir.

Beyazlatma işlemleri canlı dişlerde beyazlatma cansız dişlerde beyazlatma uygulamaları olmak üzere ikiye ayrılırlar.

Diş beyazlatma işlemleri doktor kontrolünde gerçekleştirilmelidir

Dişlerdeki sararmalar bitkisel yollarla, dişleri hergün fırçalayarak (bu diş sağlığı için mutlaka yapılmalı) yada diğer dışarıdan alınacak beyazlatma uygulamaları ile beyazlatılamazlar hatta dışarıdan alınan beyazlatma ürünleri dişlerinize oldukça zarar vermektedir. Diş beyazlatma uygulamaları yanlız ve yanlız diş hekimi kontrolünde gerçekleştirilmelidir. Diş hekimi kontrolünde gerçekleştirilen beyazlatma uygulamaları ile dişleri bir kaç ton açabilmek mümkündür. Gerçekçi beklentiler içerisinde olan her hasta diş beyazlatma işleminden mutlaka memnun kalacaktır.

34 Yorum

Yorum Yaz

Kenan

Doktor bey merhabalar benim yaşım 16 ben küçükken ön dişim kırılmış şimdi estetik olarak son derece kötü duruyor ben bu dişimi yaptırmak istiyorum fakat dişlerim benim çok sarardılar. Acaba dişimi yaptırırsam öteki dişlerimin renginden olur mu ?

Uzman doktor

Öncellikli olarak gecmiş olsun ön diş kırıklarının hattı ve kırık nedeniyle kanal tedavisi yapılıp yapılmadığı bizim için önemli eğer dişinizin kırık hattının büyüklüğü ve küçüklüğüne göre tedavi seceneğide değişecektir.Estetik dolgudan porselen laminaya metal destekli porselen kaplamadan zirkonyum porselen kaplamaya kadar tedavi seceneğimiz mevcut.Sizin için en uygun tedaviyi secebilmemiz için ağız içi muayene şarttır.alt dişlerin sararması için ise diş taşı temizliği yapılıp renk durumunu tekrar bakmak gerekir eğer hala tamin olunmaz ise diş beyazlatma işlemi gerçekleştirilebilir…

Numan

Doktor bey benim dişlerim çok sarardılar ben antibiyotik kullanıyorum bu nedenden dolayı sarardıklarını düşünüyrum ve dişlerim çok çarpışıklar hocam ben acaba porselen kaplama yaptırırsam bu dertlerimden kurturlurmuyum ?

Uzman doktor

Belki ortodontik tedaviyi düşünmeniz sizin için daha iyi olurdu. eğer porselen düşünüyorsanız ön 6 diş her zaman biraz daha beyaz yapılabilir.

Orhan

Doktor bey benim dişlerim çok sarı ne kadar fırçalarsam fırçalıyım düzelmiyorlar ne yapmalıyım ?

Uzman doktor

Aslında herkezin bir diş rendi vardır. bazen koyu tenli kişilerde dişler sarı renkte bile olsa adeta göz yanılgısı gibi beyaz gözükürler. ten rengi açık olan kişilerde ise tam tersi dişler beyaz bile olsa srı kalırlar. eğer siz dişlerinizin sarı olduğunu düşünüyorsanız bir hekim tarafındanbeyazlatma işlemi ile daha beyaz dişlere sahip olabilirsiniz.

Şamil

Doktor bey dişlerimi her zaman fırçalarım dişlerim beyazlamıyor denemediğim yol kalmadı detarjanla dişlerimi fırçaladım olması ne yapmalıyım ?

Uzman doktor

Her şeyden evvel deterjan ve diğer aşındırıcı maddeleri asla kullanmayın diş rengi ten rengi gibi kişiden kişiyi değişiyor. bizdeki beyazlatma sistemlerle diş rengini 1-2 ton açabiliriz fakat bu sistem 1-2 sene içinde geri dönüş yapar. bunun dışında porselen ile çözebiliriz yanlız muayeneden sonra konuşmak daha doğrudur eğer dişlerde her hangi bir problem yoksa sadece estatik amaclı porselen genç yaşta uygulamak daha detay bilgilerle karar veririm.

Yüksel

Doktor bey ben işlerimin yoğunluğundan dolayı sürekli olarak dişlerimi fırçalayamıyorum.. Dişlerim inanılmaz derecede sarılar acaba bundan nasıl kurtulabilirim. Bir anda bembeyaz olsunlar istiyorum ne yapılabilir ?

Uzman doktor

Temizlik ağızda başlar. sözünü hatırlatmak isterim öncelikle.Nasılki yemek yemeye, su içmeye,doğal ihtiyaçlarımızı karşılamaya, uyumaya vakit buluyorsak, dişlerimizi fırçalamak için de 3 dak. vakit bulabiliriz.Nasıl ki hayatta istediğimiz herşeyi,gerçekten istediğimiz her şeyi yapabiliyorsak, onun için zaman ayırıyorsak, fırsatlar yaratıyorsak, temizliğimiz ve ağız bakımımız için de zaman ayırabiliriz.çok yoğunum, vaktim yok demek aslında kendimizi kandırmak için söylediğimiz sözler.sihirli sopa hem sizin elinizde hem de bizim elimizde var.Siz de olanını anlattım zaten.Biz de olanı da şöyle; önce güzel bir ağız temizliği, diştaşlarının uzaklaştırılması, diş çürüklerinin tedavisi, ve hijyenin devamlılığının sağlanması için de eğitim ve motivasyon.daha sonra bleachingdenen işlemle, ya evde uygulayacağınız bir sistemle ya da muayenehanede uygulanacak bir sistemle dişlerinizin bembeyaz hale getirilmesi mümkün. SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM.

Gülsüm

Doktor bey çocuğum 16 aylık dişleri sararıyor ne yapılabilir ?

Uzman doktor

16 aylık oğlunuzun diş sararması normaldir .Henüz diş çıkma işlemi tamamlanmamıştır.Siz şimdiden dişlerini fırçalarsanız iyi olur.fazla macunlu değil ufak macun yüzeysel olarak fırçalama yapabilirsiniz.
Dişler tamamlandıktan sonra muayene etmemiz gerekmektedir

Emine

Diş teli tedavisi görüyorum.5.ayımdayım.Braketlerimin etrafında ve dişlerimin arkasında sarı lekeler oluştu.Azı dişlerimin üzerindede aynı lekeler var.Diş temizliğime dikkat etmeme rağmen oluştu.Bu lekelerden nasıl kurtulabilirim? Yardımcı olursanız sevinirim.

leyla

Merhaba hocam ön iki die zirkonyum porselen yaptırdım ama doktorum malzemenin cam seramik olduğunu söyledi fiyat farkı da oldu tabi.ilk Algida hoş ama arkası sarardi ve dişlerin boyu kısa ne yapmalıyım tşkler.

caglar

Selam hocam. Ben dislerimi her gün iki defa fircaliyorum ama son zamanlarda disimin yüzeylerinde sari çizgiler oluşmaya basladi . Gittikce de artiyor. Ne yapabilirim. Tesekkuler.

Uzman doktor

Çağlar dişiniz üzerinde var olan bu sarı lekelenmeler dişlerinizde meydana gelen aşınmaların habercisi olabilir. kullanmış olduğunuz diş fırçasının sertliği yada dişlerinizi fırçalarken ne kadar bastırıp bastırmadığınız konularına dikkat etmeniz gerekir. Bu konuda diş hekimine başvurarak dişlerinizde oluşan aşınmalarla ilgili bilgiler ve doğru diş temizliği ile ilgili bilgiler alarak muayene olabilirsiniz.

kübra

merhaba hocam. Ben ortodonti tedavisi gördüm. Doktor o yapıştırıcı kalıntısını temizlerken ön dişimi çatlattı yani bir çizik oldu sigara kullanıyorum ve o çizik sürekli sararıyor ne yapmalıyım sizce?

Uzman doktor

Kibra hanım bu dişinize kaplama yapılması gerekiyor. Lamina yada zirkonyum kaplama uygulanması dişinizi korur ve ömrünü uzatır. Bu şekilde olması ileride kırılmayada neden olur.

Sultan

Merhaba hocam. Ben 19 yaşındayım. 3 hafta önce üst dişlerime tel takıldı. Dişlerimi sabah akşam fırçalıyorum diş ipi ve ağız gargarası da kullanıyorum. Ama dişlerimde normalden farklı bir sarılık özellikle ön üst dişlerimde ve ön alt dişlerimin arasında siyahlık var. Çok tedirgin oldum. Diş telinden kaynaklı olabilir mi?

irem

17 yaşındayım sigara alkol kullanmiyorum hicbir şekilde asitli içecek icmiyorum kahve cay da tuketmiyorum ama dişlerim sararmaya başladı. Düzenli olarak fircaliyorum dis ipi de kullanıyorum neden kaynaklanıyor olabilir ne yapmaliyim

sinem

merhaba,

küçükken sarılık geçirdim ve o yaşta kalma ön 3 dişimde sararma var bunun için ne yapabılırım yardımcı olursanız sevinirim..

sinem

merhaba,

küçükken sarılık geçirdim hepatit b ve kullandgm ılaçtan mı hastalıktan mı bılmyrm bır sarrma kaldı ön 3 dişimde ben bılmeyrek dıs beyazlatamaya gıttıgmde öğrendim ne yapmam gerekiyor bunlardan kurtulmam için..

jale

sonradan sararan dişler beyazlaşırmı beyazlaşırsa kaç günde beyazlar

Uzman doktor

Jale hanım diş hekiminizin kontrolü ile evde beyazlatma bir kaç gün içerisinde ofis tipi beyazlatma uygulamalarıyla tek seansta beyazlatılabilir.

sonradan sararan dişler beyazlarmı

Uzman doktor

Tabiki diş beyazlatma fiyatları uygulamaları ile istediğiniz diş beyazlığına kavusabilirsiniz. Mutlaka doktor kontrolünde olmalıdır.

GÖZDE

merhaba hocam 4 senedir tel tedavisi görüyorum kasım ayında gomülü diş ameliyatı oldum fakat amelıyattan sonra dıslerımde sararma kahverengilenme meydana geldi bir kacında ameliyattan sonra oluşan lekeler gecer mi yoksa kalıcı mıdır ?

Sevgi

Doktor bey 2 yaşında kızım var ön dişlerinde sararma var ne den olabilir

murat

merhaba kucukkken astım hastası olan 15 yasındakı kızımın antıbıotık vb ılaclardan dolayı dıslerı sarı kızımın psıkolojısıbozuldu bıze nasıl yardımcı olursunuz.tşkl

Damla

Merhaba doktoe bey ben günde 2 kez düzenli olarak dişlerimi fırçalıyorum 3.5 sene tel tedavisi gördüm sadece ön iki diş açıkta kalarak yukardaki dişlerim şeffaf içindeydi fırçalama imkanım yoktu ve sabitti teller çıktıktan sonra sararmaya başladı beyaz plaklar oluştu colgate plak önleyici kullanıyorum evde ne yollarla bryazlatabilirim bana yardımcı olursanız sevinirim diş doktoruna gitsek fiyat nasıl olur beyazlatmak için ????

Damla

Merhaba doktor bey ben günde 2 kez düzenli olarak dişlerimi fırçalıyorum 3.5 sene tel tedavisi gördüm sadece ön iki diş açıkta kalarak yukardaki dişlerim şeffaf içindeydi fırçalama imkanım yoktu ve sabitti teller çıktıktan sonra sararmaya başladı beyaz plaklar oluştu colgate plak önleyici kullanıyorum evde ne yollarla bryazlatabilirim bana yardımcı olursanız sevinirim diş doktoruna gitsek fiyat nasıl olur beyazlatmak için ????

Damla

Merhaba doktoe bey ben günde 2 kez düzenli olarak dişlerimi fırçalıyorum 3.5 sene tel tedavisi gördüm sadece ön iki diş açıkta kalarak yukardaki dişlerim şeffaf içindeydi fırçalama imkanım yoktu ve sabitti teller çıktıktan sonra sararmaya başladı beyaz plaklar oluştu colgate plak önleyici kullanıyorum evde ne yollarla bryazlatabilirim bana yardımcı olursanız sevinirim diş doktoruna gitsek fiyat nasıl olur beyazlatmak için ????

Mustafa

Hayırlı günler hocam kolay gelsin benim sorum on disimde bir sabah kalktığında birinin renginin sarardigini gördüm çok kötü gözüküyor bakınca ne yapmam gerekiyor suan sirnaktan görevdeyim ve 2 ay sonra düğünüm var bu disimdeki sararma olayını nasıl halledebilirim

faruk erdas

merhaba hocam benim bir sorunum vardi ben kucukken dogdumda ön disleride kalici bir sarilik var ve hala o sarilik var ama asla gitmedi bunun detavisi varmi

Sorunuzu Gönderin
EN ÇOK OKUNAN KONULAR

Diş implant Fiyatları
8078946 kez okundu
Diş eti çekilmesi nasıl durdurulur ?
5678946 kez okundu
Porselen Diş Kaplama Fiyatları
4859032 kez okundu
20 lik Dişler
4309836 kez okundu
Ağız ve diş sağlığının önemi nedir ?
3891269 kez okundu
Protez Diş Fiyatları
2698402 kez okundu
Diş Dolgusu Fiyatları
2457036 kez okundu
Dişlerde Köprü Fiyatları
2238602 kez okundu
Yaprak Porselen Diş Fiyatları
1894583 kez okundu
Lamina Diş Kaplama Fiyatları
1579302 kez okundu
Diş Zirkonyum Fiyatları
1043865 kez okundu
Diş Beyazlatma Fiyatları
936201 kez okundu
Estetik Diş Hekimi
738596 kez okundu
Görünmeyen Diş Teli Fiyatları
573805 kez okundu
Çapraşık Dişlerin Tedavisi
346902 kez okundu
Diş eti çekilmesi nedir ?
246693 kez okundu
Diş Kırılması, Diş Kırığı
164976 kez okundu

SON YORUMLAR

Diş Sallanması
Halide tarafından 1 gün önce
Dilde Çıkan Uçuklar, Dil Yaraları, Ağız Yaraları
Filiz yıldız tarafından 1 gün önce
Diş apsesi, Diş iltihabı, Apseli diş
Mahsun tarafından 1 gün önce
Diş Çürükleri, Diş Çürümesi ve Dişim Çürüdü Tedavisi
Nur Banu tarafından 1 gün önce
Diş apsesi olanların dikkat etmesi gerekenler
Gns tarafından 1 gün önce