Dişlerimize hangi yiyecekler zarar veriyor

1400842887_buz

Dışarıdan aldığımız her besinin yararları gibi zararları da vardır. Bu zararlar kimi zaman vücut sağlığımızı tehlikeye atarken kimi zamanda diş sağlığımızı etkilemektedir. Bu konuda eğitim diğer her konuda olduğu gibi bu konuda da oldukça önemlidir. Bilinçli tüketim hem kendimizi hemde ailemizin sağlığını korumaya yönelik gerçekleştirilmelidir.

Besinlerin dişler üzerindeki etkisi nedir ?

Ağız sindirimin ilk olarak başladığı yerdir. Bu nedenle dişlerin vücudumuz için önemini saymakla bitiremeyiz. Ağzımızdaki tek bir çürük veya tek bir diş eksikliğinin vücudumuza olan etkilerine tarif bile edemeyiz. Bu nedenle dişlerimizin mutlaka düzenli olarak bakımını gerçekleştirmeli ve dişlerimize zarar verecek etkenlerden mutlaka korumalıyız.

Dişlerimizi korumak için doğru beslenmeyi bilmemiz gerekir

Dişlerimize zarar verecek besin kaynaklarından uzaklaşmak ve dişlerimizi koruyacak ve onu güçlendirecek besin maddelerini de bol bol tüketmeliyiz. Bunun için doğru beslenmeyi bilmek çok önemlidir.

Sağlıklı dişlere nasıl sahip olabiliriz ?

Öncelikli olarak eğer sağlıklı dişlere sahip olmak istiyorsak dişlerimizi mutlaka günde en az iki kez fırçalamamız gerekir. Ayrıca ağız gargarası ve diş ipi kullanımını da mutlaka gerçekleştirmeliyiz. Diş sağlığımız için bunlarda yeterli değildir. 3-6 aylık periyodlarla da diş hekimi kontrollerini de ihmal etmememiz gerekir.

Beslenmemize dikkat edeceğiz

Dişlermizi koruyabilmek adına ilk olarak uzak durulması gereken yiyecekler asitli ve karbonhidrat içeren yiyecek ve içeceklerdir. Asitli yiyecek ve içecekler dişlere direk olarak zarar verirken karbonhidratlı yiyeceklerde ağızdaki bakterilerinde etkisi ile aside dönüşerek dişlere zarar vermeye başlamaktadır. Bu nedenle bilinçli tüketim yapılmalı ve belirtmiş olduğumuz yiyecek ve içeceklerden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.

Uzak durulması gereken yiyecek ve içecekler nelerdir ?

Belirtmiş olduğumuz yiyecek ve içecekler dişlerinizi ve diş etlerinizin sağlığını bozarken aynı zamanda gülüşünüzü de son derece olumsuz etkilemektedir. Dişler sararmakta zamanla diş etlerinin görünümü bozulmakta ve dişler çürüyerek dökülmektedir. Bu durum sağlıksız dişlerin yanı sıra gülüşünüzü kendinize olan özgüveninizi yitirmenize ve görünümünde bozulmasına neden olmaktadır.

Bu besin maddelerinden uzak durun

Kola: Özellikle süt dişlerine sahip olan bebek ve çocukların mutlaka uzak durması gereken kola yüksek düzeyde asit içermektedir. Yüksek oranda fosforik asit yanı sıra şeker ve sitrik asitte içeren kola dişlerin çürümesine neden olan en etkili silahtır.

Limon: Limonun fazla tüketilmesi ve tüketim sonrasında dişlerin çalkalanıp yıkanmaması da dişlere zarar vermektedir.

Meyve suları: Meyve sularının PH değeri oldukça düşüktür. Bu oran 2.5 iken PH değeri 7 nin altında olan yiyecek ve içecekler dişlere zarar vermektedir.

Kuru meyveler: Kuru meyveler genellikle dişler üzerine yapışırlar. Uzun süre dişlerin fırçalanmaması ise dişlerin çürümesine neden olur. Aynı zamanda bu yiyecekler karbonhidratta içermektedirler.

Buz: Dişler tarafından kırılması ve çiğnenmesi dişlerinize zarar verir. Soğuk etkisi ile ağızda bulunan dolgularınızın kırılmasına da neden olabilir.

Enerji içecekleri: Yoğun sitrik asit ve içerğindeki şeker oranı ile enerji içecekleri de dişler için oldukça zararlıdır.

Dişlere yapışan gıdalar: Lokum, tatlı şekerler, jelibon vs. şekerli yapışkan gıdalar dişlerinize zarar verir.

1 Yorum

Yorum Yaz

Cüneyt

Merhaba doktorum
2 yıla yakındır dilimin sol arka kökünde sanki tahriş olmuş gibi bir durum var.Dilin sol tarafında ucuna kadar da 3-4 adet yuvarlak yüzeysel küçük yaralar var.Samsun Tıp KBB ve Samsun Tıp Diş hekimliği dahil 5-6 doktora gittim.Önemli olmadığını söyleyip Gargara siprey mavi sıvı antiseptiği vb.ilaçlar verildi.Ama yaralar geçmedi:sizce bu nedir? Ne yamalıyım?Yardımcı olursanız sevinirim.

Sorunuzu Gönderin
EN ÇOK OKUNAN KONULAR

Diş implant Fiyatları
8078946 kez okundu
Diş eti çekilmesi nasıl durdurulur ?
5678946 kez okundu
Porselen Diş Kaplama Fiyatları
4859032 kez okundu
20 lik Dişler
4309836 kez okundu
Ağız ve diş sağlığının önemi nedir ?
3891269 kez okundu
Protez Diş Fiyatları
2698402 kez okundu
Diş Dolgusu Fiyatları
2457036 kez okundu
Dişlerde Köprü Fiyatları
2238602 kez okundu
Yaprak Porselen Diş Fiyatları
1894583 kez okundu
Lamina Diş Kaplama Fiyatları
1579302 kez okundu
Diş Zirkonyum Fiyatları
1043865 kez okundu
Diş Beyazlatma Fiyatları
936201 kez okundu
Estetik Diş Hekimi
738596 kez okundu
Görünmeyen Diş Teli Fiyatları
573805 kez okundu
Çapraşık Dişlerin Tedavisi
346902 kez okundu
Diş eti çekilmesi nedir ?
246693 kez okundu
Diş Kırılması, Diş Kırığı
164976 kez okundu

SON YORUMLAR

Hamilelikte diş çekimi nasıl yapılır ?
Handan tarafından 1 gün önce
Diş Sallanması
Halide tarafından 1 gün önce
Dilde Çıkan Uçuklar, Dil Yaraları, Ağız Yaraları
Filiz yıldız tarafından 1 gün önce
Diş apsesi, Diş iltihabı, Apseli diş
Mahsun tarafından 1 gün önce
Diş Çürükleri, Diş Çürümesi ve Dişim Çürüdü Tedavisi
Nur Banu tarafından 1 gün önce