Dişlerinizi Koruyan Meyveler

fft99_mf3558939

Besinlerin dişlerinizin sağlığı açısından ne kadar önemli olduğunu biliyormuydunuz ? Son yıllarda özellikle yanlış beslenme dişlerinizin sağlığını tehdit ediyor. Yenilen sağlıksız besinlerle birlikte dişleriniz daha hızlı çürüyor ve dayanıklılığını yitiriyor. Bunlardan en önemlilerini saymak gerekirse kötü alışkanlıklar alkol ve sigara başta olmak üzere çay ve kahve tüketiminin fazla olması, çocuklarda aşırı şeker tüketimi yine meyve ve sebzelerden uzak kalmak hem vücut sağlığınız hemde diş sağlığınız açısından son derece sakıncalı sonuçlar doğurabiliyor.

Yapılan araştırmalarda meyve ve sebze tüketen insanların vücut ve diş sağlığının korunduğu özellikle renkli meyvelerin tüketiminin dişlerin doğal yollardan güçlenmesini ve sağlığını koruduğu kanıtlanmış bir gerçek olarak karşımıza çıktığını görüyoruz.

Karbonhidratların Diş Sağlığımıza Etkileri

Vücudumuzun temel yapı taşını oluşturan protein ve vitaminler diş minelerinin güçlenmesini ve dış etkilere karşı dayanıklılığını arttırmaktadır. Besinlerden alınacak vitamin ve proteinler direk olarak dişlerimizin sağlığı ile doğru orantılı olarak vüdumuza etki edeceklerdir. Dişlerin gelişim sürecinde mutlaka ama mutlaka vücuda alınması gereken protein ve vitaminler renkli meyvelerde bolca bulunmaktadırlar. C vitaminin yararlarına sıkça değindiğimiz yazılarımızda vücuda olan faydalarını anlatmakla bitiremediğimiz gibi yine bu konu üzerinde vurgu yapılması gerekirse ağız içi yumuşak dokularımızın sağlığı açısından tüketilmesinin yararlarını söylememiz doğru olacaktır.

Günümüzde sıkça tüketilen karbonidrat zengini fast food ürünler ve yine buna bağlı olarak gıda renklendirilmesi içeren bazı şekerli yiyecekler diş sağlığı açısından oldukça büyük riskler yaratmaktadır. Bu konuda bilinçlendirilmesi ve sık sık uyarılması gereken ebeveynler çocuklarını bu yiyecek ve içeceklerden kesinlikle uzaktutmaları gerektiği hatırlatılmalıdır. Doğru beslenmenin en iyi yollarından birisi de bilgi sahibi olmaktır. Doktorunuz sizin ve çocuğunuz için en iyi beslenme şekillerini sizlere anlatacak doğru ve sağlıklı beslenmeniz için size gerekli reçeteler uygulayacaktır.

Diş Etlerini Korumak ve Diş Taşlarını Önlemek için Bol Bol Renkli Meyve Tüketilmelidir

Sağlığınızla ve özellikle diş sağlığınızla yakından ilgileniyorsanız meyveleri iyi tanımalısınız. Vücuda ve dişlere olan yararlarını iyi araştırmalı ve dolabınızda sıkça bulundurmalısınız. Diş etlerinizin sağlığını koruyan meyvelerden söz etmek gerekirse bunların en iyileri çilek ve ananastır. Çilek ve ananasın içerisinde bulunan çeşitli asitler diş üzerinde biriken plakları ve bakterileri temizlerler. Diğer renkli meyvemiz kivi; vücuttaki c vitami ihtayıcını gidererek diş etlerimizin daha sağlıklı ve dirençli olmasını sağlar. Diğer meyve ve sebzeler ise başta kırmızı biber olmak üzere, portala, kavun, brokoli, ıspanak yeşil sebzeler ağırlıklı olarak diş ve diş etlerinizi koruyan direncini arttıran son derece faydalı yararlı meyve ve sebzeler olarak bilinmeli sıkça tüketilmelidirler.

Sorunuzu Gönderin
EN ÇOK OKUNAN KONULAR

Diş implant Fiyatları
8078946 kez okundu
Diş eti çekilmesi nasıl durdurulur ?
5678946 kez okundu
Porselen Diş Kaplama Fiyatları
4859032 kez okundu
20 lik Dişler
4309836 kez okundu
Ağız ve diş sağlığının önemi nedir ?
3891269 kez okundu
Protez Diş Fiyatları
2698402 kez okundu
Diş Dolgusu Fiyatları
2457036 kez okundu
Dişlerde Köprü Fiyatları
2238602 kez okundu
Yaprak Porselen Diş Fiyatları
1894583 kez okundu
Lamina Diş Kaplama Fiyatları
1579302 kez okundu
Diş Zirkonyum Fiyatları
1043865 kez okundu
Diş Beyazlatma Fiyatları
936201 kez okundu
Estetik Diş Hekimi
738596 kez okundu
Görünmeyen Diş Teli Fiyatları
573805 kez okundu
Çapraşık Dişlerin Tedavisi
346902 kez okundu
Diş eti çekilmesi nedir ?
246693 kez okundu
Diş Kırılması, Diş Kırığı
164976 kez okundu

SON YORUMLAR

Diş Sallanması
Halide tarafından 1 gün önce
Dilde Çıkan Uçuklar, Dil Yaraları, Ağız Yaraları
Filiz yıldız tarafından 1 gün önce
Diş apsesi, Diş iltihabı, Apseli diş
Mahsun tarafından 1 gün önce
Diş Çürükleri, Diş Çürümesi ve Dişim Çürüdü Tedavisi
Nur Banu tarafından 1 gün önce
Diş apsesi olanların dikkat etmesi gerekenler
Gns tarafından 1 gün önce