Doğru diş ipi kullanımı nasıl olmalıdır ?

dis-ipi-kullanimi-2

Sağlıklı bir diş yapısı ve ağız hijyeni için mutlaka diş ipi kullanılmalıdır

Diş iplerini dişlerin arasına yiyecek artıkları girdiğinde bu yiyecek artıklarını çıkartmak için kullanılan bir araç olarak görürler. Oysa ki diş ipleri günlük ağız hijyeninin en önemli parçalarından birisidir. Her gece dişleri fırçaladıktan sonra iki diş arasında kalan bölgelerinden diş ipi yardımı ile temizlenmesi gerekir. Diş iplerinin farklı çeşitleri vardır. Bazıları mumludur bazıları ise mumsuzdur. Mumlu olan diş iplerinin kullanımı çok basit ve rahat iken… Dişlerin arasına kolayca girebilmektedir. Mumsuz diş ipleri dişlerin arasına çok zor girdikleri için mumsuz diş ipleri ile dişlerin temizlenmesi çok daha zordur.

Çapraşık dişlerde mutlaka diş ipi kullanılmalıdır

Çapraşık olan dişlerde mumsuz olan diş iplerinin kullanılmasını pek tavsiye etmiyoruz. Mumsuz olan diş ipleri diş aralarına daha zor girdiklerinden dolayı özellikle çapraşık dişleri olan kişilerin bu diş iplerini kullanmaları daha zor olmaktadır. Çapraşık dişlere sahip olanların mutlaka kullanması gereken diş ipleri özellikle çapraşık dişlerde fırçaların zor girdiği yada hiç giremedi bölgeleri de rahatlıkla tamilemektedir.

Diş ipi kullanmayan çapraşık dişleri olan bireylerde dişlerin aralarının sıklıkla çürük olduğunu görürüz. Bu durum fırçanın çapraşık olan bölgeye ulaşamamasından kaynaklıdır. Bu bölgede oldukça fazla yemek artıkları birikmekte ve zamanla dişlerin hızlı bir şekilde çürümesine neden olmaktadır. Diş hekimleri özellikle çapraşık dişlere sahip olan kişilerin diş ipi kullanmasını tavsiye ederler.

Yanlış kullanım diş ipinin diş etlerine zarar vermesine neden olabilir

Diş ipi kullanımı mutlaka doğru bir şekilde yapılmalı ve dişlerin rahatlıkla temizlenebilmesi için doğru diş ipinin seçilmesi gerekir. Mumsuz olan diş iplerini özellikle diş çarpışıklıkları olan kişiler kullanmamalıdır. Bu diş ileri diş aralarına zor girdiğinden dolayı diş etlerine zarar verebilmektedir. Mumlu olan diş ipleri ise rahatlıkla diş aralarına girebildiklerinden dolayı bu diş iplerinin diş etlerine zarar vermesi daha zordur.

Diş ipi kullanımı sonrasında hastada oluşan hassasiyet

Eğer diş ipi kullanımı sonrasında hastanın dişlerinde yada diş etlerinde bir hassasiyet olşuyor ise bu hassasiyetler bir şeyler yerken yada içerken ağrı oluşturuyorsa bu durum yanlış diş ipi kullanımından kaynaklanmaktadır. Bu kişiler bir diş hekimine başvurarak nasıl diş ipi kullanılması gerektiğini, hangi diş ipinin seçilmesi gerektiği konusunda bilgi alabilirler.

Diş ipleri sıklıkla kullanılması gereken bir ağız hijyeni ürünüdür

Diş ipleri mutlaka uygulanması gereken ağız hijyeninin ön önemli parçalarındandır. Diş fırçalama işlemini hergün en az iki defa önermekteyiz. Diş ipi kullanımını da her diş fırçalama işleminden sonra yine mutlaka önermekteyiz. Çünki diş ipi ile iki diş arasında sıkışan gıda artıkları çıkarılarak dişlerin ara bölgelerden çürümesi engellenmektedir. Eğer diş ipini her diş fırçalam işleminden sonra tekrarlarsanız bu ağız hijyeninde oldukça büyük bir avantajdır. Eğer gün içerisinde dişlerinizi fırçalamayı unutuyorsanız yada yoğun bir şekilde çalıştığınızdan dolayı gün içerisinde ağız hijyenine yeteri kadar önem veremiyorsanız gece yatmadan önce diş fırçalama ve diş ipi kullanımını şiddetle önermekteyiz.

İki dişin arasına sürekli olarak gıda artıklarının sıkışması

Genellikle hatalı uygulanan restorasyonlarda diş aralarına yemek artıkları sıkışır. Yada doğuştan dişlerin aralarında aralık varsa ve bu aralıklar nedeni ile dişlerin aralarına sürekli olarak gıda artıkları sıkışıyorsa yine diş ipi kullanımı hastayı çok büyük oranda rahatlatacaktır.

Diş bakımında diş ipinin önemi nedir ?

Dişler normal şartlar altında birbirleri ile anatomik olarak temas ederler. Fakat bazen uygulanan hatalı restorasyonlar yani diş kaplamaları veya uygulanan dolgular nedeni ile dişler arasındaki bu anatomik temas bozulur. Bu gibi durumlarda iki diş arasına yemek artıklarının sıkışması kaçınılmaz olur. Bu bölgelerde sıkışan yemek arıkları sağdaki ve soldaki dişin beraber çürümesine neden olur. Diş ipi kullanımı bu nedenlerden dolayı oluşabilecek diş çürümlerini en aza indirir.

Diş fırçası iki diş arasına sıkışan gıdalar temizlemede yetersiz kalmaktadır

Doğal dişler birbiri ile çok güzel bir şekilde temas etseler bile iki dişin arasına sıkışan yemek artıklarını diş fırçalarının temizlemesi mümkün olmamaktadır. Bu durumun giderilmesi yanlızca diş ipi kullanımı ile mümkün olabilmektedir.

Diş ipi kullanımı nasıl yapılır ?

– Yaklaşık olarak 50-60 cm boyundaki diş ipini iki elin parmakları arasında yaklaşık olarak 5 cm boşlık kalacak şekilde ve fazla sıkı olmayacak şekilde dolamalısınız.

– Baş ve işaret parmaklarınızla diş ipini yavaşça gerginleştirerek dişlerinizin arasına geçiriniz. Bu arada diş ipinin kopmamasına yada zedelenmemesine dikkat ediniz. Bu diş etlerinize zarar verebilir. Yada kanamasına neden olabilir.

– Dişlerin aralarını diş ipleri ile aşağı ve yukarı doğru hareket ettirerek temizleyiniz.

Diş ipi kullanımının faydalarını ne kadar süre sonra görmeye başlarız

Diş ipi kullanımı ilk kullanımdan itibaren faydasını görebileceğiniz bir araçtır. Mutlaka her diş fırçalama işleminin ardından dişlere uygulanmalıdır. Diş ipi kullanımı ile beraber dişleriniz ve diş etleriniz daha hijyenik olacaktır. Diş ipleri diş fırçalarının ulaşamadıkları noktalara ulaşarak bu bölgede biriken yemek artıklarını temizler bu nedenle sizde daha rahat olursunuz.

Diş ipi kullandım ve dişlerim kanamaya başladı hemen bırakmalımıyım ?

Diş ipi ilk kullanımı ile beraber diş etlerinde kanamanın görülmesi sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Bu durumda diş etlerinizden kan akması bir diş eti hastalığınızın olduğuna işaret eder. Fakat devamlı olarak dişlerin fırçalanması ve diş ipinin kullanılması sonrasında kısa bir süre içerisinde artık diş etlerinin kanamadığını fark edersiniz.

Diş ipi kullanımı için geç kaldım mı ?

Diş ipi kullanımı için hiç bir zaman geç kalmış sayılmazsınız. Dişlerinin arasının diş ipi ile temizlenmesi hemen fark edilen bir durumdur. Kişi kendini daha rahat hisseder. Bu durum dişlerde ve ağız hijyeninde oldukça önemli faydalar sağlar. Özellikle ağuız kokusu olan kişilerde mutlaka diş ipi kullanılması gerekir.

4 Yorum

Yorum Yaz

yusuf kebeli

Mrb iyi aksamlar ben yusuf istanbul Bahçelievler de yaşıyorum Benim de çoğu kişiler gibi diş problemlerim var öncelikle ön tarafta bir tane arka kısımda üç tane ve bir tanede dolgu olabilirmi bilmiyorum ama arka tarafta iç kısım ve yan tarafından kırık var bunun maliyeti ne olur taksit yapılıyor mu ve ben yaptıracagim

Uzman doktor

Yusuf bey dişlerinizin durumu muayene edilmeden maalesef ki fiyat verilemez. İnternetten verilen fiyat ile muayene sonrasınra verilen fiyatlar arasında uçurumlar olabilir. Muayene sizin bizlere iletmiş olduğunuzbilgi gibi olmayacaktır. Yapılan muayene ile var olan mevcut sorunlar ve gelecek sorunlar beraber değerlendirilir ve öncelmeler alınır. Mutlaka muayene olmalısınız.

ramazan

Hocam diş ipi kullanimi önemli midir ?

gözde

22 yaşındayım üst arka dişim çok olmasada ağrı yapıyor ayrıca içi oyulmuş şekilde çürük bununla ilgili ne yapabilirim..???

Sorunuzu Gönderin
EN ÇOK OKUNAN KONULAR

Diş implant Fiyatları
8078946 kez okundu
Diş eti çekilmesi nasıl durdurulur ?
5678946 kez okundu
Porselen Diş Kaplama Fiyatları
4859032 kez okundu
20 lik Dişler
4309836 kez okundu
Ağız ve diş sağlığının önemi nedir ?
3891269 kez okundu
Protez Diş Fiyatları
2698402 kez okundu
Diş Dolgusu Fiyatları
2457036 kez okundu
Dişlerde Köprü Fiyatları
2238602 kez okundu
Yaprak Porselen Diş Fiyatları
1894583 kez okundu
Lamina Diş Kaplama Fiyatları
1579302 kez okundu
Diş Zirkonyum Fiyatları
1043865 kez okundu
Diş Beyazlatma Fiyatları
936201 kez okundu
Estetik Diş Hekimi
738596 kez okundu
Görünmeyen Diş Teli Fiyatları
573805 kez okundu
Çapraşık Dişlerin Tedavisi
346902 kez okundu
Diş eti çekilmesi nedir ?
246693 kez okundu
Diş Kırılması, Diş Kırığı
164976 kez okundu

SON YORUMLAR

Diş Sallanması
Halide tarafından 1 gün önce
Dilde Çıkan Uçuklar, Dil Yaraları, Ağız Yaraları
Filiz yıldız tarafından 1 gün önce
Diş apsesi, Diş iltihabı, Apseli diş
Mahsun tarafından 1 gün önce
Diş Çürükleri, Diş Çürümesi ve Dişim Çürüdü Tedavisi
Nur Banu tarafından 1 gün önce
Diş apsesi olanların dikkat etmesi gerekenler
Gns tarafından 1 gün önce