Döner Aletleri Endodontik Tedavi

dentiron461

Döner aletleri ile yapılan diş kanal tedavilerinde problemli dişler dahil olmak üzere işlemler çok daha hızlı ve kolay biçimde sonuçlar alınmaktadır.

Endodonti tedavilerinin en önemli aşamaları her zaman kök kanallarının şekillendirilmesi ve temizlenmesi olmuştur. Endodonti tedavilerinde günümüz tedavi yöntemlerine gelinene kadar bir çok aşamadan geçilmiştir. Zorlu yöntemlerden geçilerek bu teknolojiye ulaşan endodonti tedavilerinde uygulanan kanal tedavisi işlemleri; kök kanallarının temizlenmesi, kök kanallarının sağlıklı bir şekilde doldurulabilmesi için geekli olan alanın sağlanması vb. uygulanan kanal tedavilerinin her biri farklı farklı yöntemler kullanılarak sonuca ulaşılmaya çalışılmaktaydı. Yapılan çalışmalarda elde edilen sonuçların diş hekimlerini tatmin etmemesi bu konuda farklı arayışların yapılması gerektiğini gündeme getirmişti. Kök kanalarının temizlenmesi ve dolgu için gerekli olan alanın yarıtılamıyor olması yine hekimleri temizleme ve yeterli olan kanal boşluğunun sağalanabimesi için farklı yöntem arayışlarına itmiştir.

Yapılan araştırmalar ve yöntemler kanal tedavileri üzerinde kök kanallarının şekillendirilmesi olarak nitelendirilmiş ve “step back” ve onunda arkasından “step down” yöntemleri geliştirilek uygulnmaya başlanmıştır. Bu yöntemler çok fazla zaman almaya ve tedavilerinin sürelerinin uzamaya başlamasına neden olmuştur. Zaman kavramı diş hekimleri açısından oldukça önemli olduğu için bu yöntemler üzerinde de çalışmalar kıstlı olmaya ve kullanılmamaya başlanmıştır. Bu yöntem diş hekimleri için iyi bir yöntemdi ve istenilen diş kökü temizleme ile diş kanallarının şekilledirilmesi işlemi son derece yeterliydi hem bu yöntemin devam edilmesi hemde zamanın kısıltılması için farklı arayışlar geliştirilmeye başlandı. Gelinen aşamada daha önce kullanılan döner aletleri ile bu aletlerin içerisine giren nikel-titanyum aletlerinin de yardımıyla kök kanal tedavilerinde geliştirilmiş yeni döner aletleri ile şekillendirilen kök kanalları yöntemi ortaya çıkarılmıştır.

endo

Uygulanan yeni yöntemlerin hepsinde döner aletleri ile şekillendirilen kök kanalı sistemleri “Crown-down” -kronalden apikale doğru- şekillendirilmektedirler. Döner aletlerle yapılan kök kanal tedavilerinde istenilen sonuç kısa zamanda ve çok iyi derece alınabilmektedir. Uygulnan kanal tedavilerinin ortak özelliği ise yapılan işlemlerde kullanılan aletlerin nikel-titanyum alaşımlarından yapılmış olmalarıdır. Esnek bir yapısı olan bu aletler kanal içerisinde ne kadar eğilirse eğilsinler kök kanallardan çıkarıldıktn sonra yeniden eski konumuna dönebilmektedir. Çıkarılacak sonuçta ise kanal ne kadar eğri olursa olsun aletlerin rahatlıkla kullanılabileceğidir.

Ülkemizde en fazla kullanılan döner aletleri Pro-File (Maillefer, Ballaigues, İsviçre) ve Hero-642 (Micro-Mega, Cenevre, İsviçre) sistemleridir.

6 Yorum

Yorum Yaz

Şadan

Bir kaç yıl önce kanal tedavisi yaptırdım. Dişimin bir bölümü kanal tedavisi sonrasında kırıldı. Dişlerim bir şey yerken ağrıyor. Ayrıca kanal tedavisi olurken çk ağrılar hissettim. Acaba bu dişe tekrardan kanal tedavisi mi yapılması gerekiyor ?

Uzman doktor

Kanal tedavisi gören dişlerde ilk 5 yıl %30 oranında nük olur ve tekrar kanal tedavisi uygulaması ile tedavi edilirler. Tedaviye cevap vermeyen dişlerde ise çekim yoluna gidilir.

Zümrüt

Merhaba doktor bey ben sorunlu bir kanal tedavisi yaşadım doktorum diş etime doğru kanal tedavisini uygulamış. Bu durumu diş filmi çekilince ortaya çıktı. Dişim inanılmaz ağrıyor ve üzerinde geçici bir dolgu var. Şimdide dişimi kaybetmek üzereyim çekilmesi gerekiyormuş. Kanal tedavi yeniden denenebilir mi ?

Uzman doktor

Öncelikle kanal tedavinizin dikkatlice tamamlanması ,ardından oluşan perforasyonun kapatılması gerekli görülüyor ve mümkün,…ancak yanlış çıkılan yer yani perforasyon yeri önemli..ulaşılamaz yerdeyse maalesef sıkıntınız sürer..endodonti uzmanı bir dişhekimi size daha çok yardımcı olacaktır…geçmiş olsun,

Yelda

Saygıdeğer hocam ben emzirme dönemi içerisindeyim dişçiye gittim kanal tedavisi olmam gerektiğini söyledi. Acaba emzirmeye arar vermem gerekiyor mu endodonti uzmanına danışamadım.

Uzman doktor

Kanal tedavisi yapılırken emzirmeye ara vermenize gerek yoktur.

Sorunuzu Gönderin
EN ÇOK OKUNAN KONULAR

Diş implant Fiyatları
8078946 kez okundu
Diş eti çekilmesi nasıl durdurulur ?
5678946 kez okundu
Porselen Diş Kaplama Fiyatları
4859032 kez okundu
20 lik Dişler
4309836 kez okundu
Ağız ve diş sağlığının önemi nedir ?
3891269 kez okundu
Protez Diş Fiyatları
2698402 kez okundu
Diş Dolgusu Fiyatları
2457036 kez okundu
Dişlerde Köprü Fiyatları
2238602 kez okundu
Yaprak Porselen Diş Fiyatları
1894583 kez okundu
Lamina Diş Kaplama Fiyatları
1579302 kez okundu
Diş Zirkonyum Fiyatları
1043865 kez okundu
Diş Beyazlatma Fiyatları
936201 kez okundu
Estetik Diş Hekimi
738596 kez okundu
Görünmeyen Diş Teli Fiyatları
573805 kez okundu
Çapraşık Dişlerin Tedavisi
346902 kez okundu
Diş eti çekilmesi nedir ?
246693 kez okundu
Diş Kırılması, Diş Kırığı
164976 kez okundu

SON YORUMLAR

Hamilelikte diş çekimi nasıl yapılır ?
Handan tarafından 1 gün önce
Diş Sallanması
Halide tarafından 1 gün önce
Dilde Çıkan Uçuklar, Dil Yaraları, Ağız Yaraları
Filiz yıldız tarafından 1 gün önce
Diş apsesi, Diş iltihabı, Apseli diş
Mahsun tarafından 1 gün önce
Diş Çürükleri, Diş Çürümesi ve Dişim Çürüdü Tedavisi
Nur Banu tarafından 1 gün önce