Endodontist

Endodontists

Endodonti nedir ?

Nedodonti diş kökleri ve diş köklerinin kanalları ile ve diş kökü kanallarının tedavisi ile ilgilenen bir bölümdür. İltihaplanan diş köklerininin sterile edilmesini sağlayan bu bölüm aynı zamanda dişlerin kurtarılmasını ve fonksiyonlarına yeniden sağlıklı olarak devam ettirebilmesini sağlamaktadır.

Kanal Tedavisine niçin ihtiyaç duyulmaktadır ?

Günlük olarak bakımlarının yapılmadığı dişler zaman içerisinde bakterilerinde etkisi ile çürümeye başlayacaktır. Çürüme dişin kökküne doğru ilerleyecek ve burada pulpa adı verilen canlı dokuyu tahriş edecektir. İltihaplanan dokular hastada bir takım ağrılara ve hassasiyetlere neden olmaya başlarlar. Zamanla ağrılar durabilir fakat çürük ilerleyemeye devam edeceği için hasta dişini kaybetme durumu ile karşı karşıya kalacaktır. Dişin özündeki bu sinir ve dokuların kendi kendilerini yeniden onarabilme özellikleri bulunmamaktadır. Yapılacak kanal tedavisi ve dolgu işlemleri ile diş yeniden eski fonksiyonelliğine geri döndürülür.

Dişlerin iltihaplanmasına ve diş kanal tedavisine gereksinim duyulan durumlar hangileridir ?

– Dişlerde oluşan derin çürükler
– Diş üzerine yapılan kalitesiz dolgu işlemleri
– Diş kesimi
– Dişlerde oluşan kırıklar ve çatlaklar

Dişlerde oluşan iltihaplanmalar tedavi edilmediği durumlarda ağrıya, apseye ve sonuç olarak dişin kaybedilmesiyle sonuçlanacaktır.

Kanal tedavisine hangi durumlarda ihtiyaç olduğu anlaşılır ?

– Hastada sıcak ve soğuğa karşı hassasiyetler oluşur
– Çiğnemelerde hissedilen ağrılar
– Geceleri başlayan ağrılar ve geceler boyu uyuyamama
– Şişlikler
– Dişin renk değiştirmesi

Endodontist nedir ?

Tüm diş hekimleri kanal tedavisinin özelliklerini, temel prensiplerini ve uygulanışını bilirler. Fakat diş hekimleri genellikle bu uygulamayı kanal tedavisi uzmanı olan endodontistlere yönlendirirler.

Kanal tedavisi ile dişler kurtarılabilir mi ?

Endodontist dişin kok kanalında meydana gelen iltihplanmayı o bölgeden uzaklaştırarak dişin kök bölgesini şekillendirir. Yapılan kanal tedavisi sonrasında bölge dolgu işlemi yada yapılacak porselen kaplama uygulaması ile dişe görünümü ve fonksiyonelliği yeniden kazandırılır.

Kanal tedavisi sırasında ağrı yada sızlama olur mu ?

Yapılan uyuşturucu iğne ile kanal tedavisi sırasında hiçbir ağrı yada sızlama olmaz. Tedavi sonrasında dişte ağrı yada hassasiyet olabilir. Bu durumu bir kaç hissedilecektir. Basti ağrı kesici ilaçlarla durum kontrol altına alınabilmektedir.

Kanal tedavisi bütün dişlerde yapılır mı ?

Bazı dişlerde kanal tedavileri yapılamayabilir. Kanal tedavisi gerçekleştirilemeyen dişler kaybedilebilir. Bunlar;

– Dişin kanallara girilememesi
– Diş köklerinde oluşan kırıklar
– Diş bölgesinde yeteri kadar kemik desteğinin bulunmaması
– Dişin çok çürümesi ve kurtarılamayacak konuma gelmesi

Kanal tedavisi sonrası diş ölür mü ?

Kanal tedavisi yapılan diş ölmez.. Dişin içerisindeki iltihaplanan canlı bölge (sinirler) alındıktan sonra diş sıcak ve soğuğa karşı hissiz bir konuma gelir. Fakat dokular ve çene kemiğinden gelen sinirlerle fonksiyonelliğine devam eder.

7 Yorum

Yorum Yaz

seher

Merhaba doktor bey benim dişlerimde kaplamalar var ve bir dişimin kökünde problem var. Devamlı olarak diş hekimine gitmekteyim diş kökümde kitle oluşmuş kullanmış olduğum antibiyotiklerle kültür yapıldı ve davamı gelmedi. Elimde 3 d tomografi mevcut ne yapmam gereklidir ? nasıl bir tedavi izlemeliyim ?

Uzman doktor

Size bu konuda bilgi vereblmek için öncelikle tomografinizi değerlendrmek gerekir. Dişlerinizin durumu, konumu ve hangi dişler olduğuna bağlı olarak tedavi seçenekleri değişir.Endodonti uzmanı cerraha yönlendiriyorsa kök ucu rezeksiyonu düşünmüş olabilir ancak filmlerinizi görmeden birşey söylemek mümkün değildir.

seyhan

Doktor bey merhabalar benim dişime kanal tedavisi yapıldı daha sonra dişimde renk değişimleri başladı. Aynı zamanda bu bende estetik kaygıların oluşmasına da neden olmaya başladı. Nedeni ne oluabilir ne yapmam gerekir ?

Uzman doktor

Öncelikle diş beyazlatma uygulamaları ardından da estetik diş uygulamaları lamina uygulanabilir.

şule

Merhaba doktor bey bir kaç ay önce bir devlet hastanesinde dişlerime kanal tedavisi uygulandı. Tedavi sonrasında dişlerimde ağrılar durmadı yemek yerken çiğnerken sürekli olarak ağrılar hissediyorum. Daha sonra ağrılarımı dile getirdim ve tekrardan bu dişlerime kanal tedavisi uygulandı. Yine ağrılarım durmadı ve aynı şekilde devam ediyor. Akşamları ağrı kesici kullanıyorum Çünkü ağrılar başıma vuruyor. Ağrıların olması normalmidir ?

Uzman doktor

Hangi dişler olduğunu yazmamışsın. umarım kanal tedavilerin bir uzman tarafından (endodontist) tekrarlanmıştır .bazı durumlarda kanal sonrası bası ağrısı 3-4 hafta devam edebilir. ancak tatlı ağrısının olması söz konusu değildir. sürekli ağrı kesici almanızda iyi bir işaret değildir. röntgen filimlerini görebilseydim daha doğru bir karar verirdim. ya kanallar iyi doldurulmamış…ya da kökün ucunda bir sorun ( kist / abse ) vardır. size tavsiyem, bildiğiniz en yakın bir uzmana ( endodontist ) başvurmanız. aksi halde ileride diş veya dişlerinizi kaybedebilirsin.

faruk

Merhaba hocam;7 ay önce kanal tedavisi yaptırdım,bir iki ay sonra yapılan dolgu kırıldı,hafif bası ağrılar devem etti.Tekrardan gittim, olur dediler ağrı devam ederse çekeriz dediler.Sonra dişim şişti başka bir doktora gittim kanalın iyi yapılmadığını ve çekilmesi gerektiğini yada iyibir endodondiste gitmem gerektiğini söyledi.Başka bir doktorada gittim,oda lezyon var çekelim dedi.Bende çektirme taraftarı değilim.Bu diş tekrar kanal yapılmazmı?( sağ alt 1. molar).Kurtulmazmı?Teşekkür ederim….

Sorunuzu Gönderin
EN ÇOK OKUNAN KONULAR

Diş implant Fiyatları
8078946 kez okundu
Diş eti çekilmesi nasıl durdurulur ?
5678946 kez okundu
Porselen Diş Kaplama Fiyatları
4859032 kez okundu
20 lik Dişler
4309836 kez okundu
Ağız ve diş sağlığının önemi nedir ?
3891269 kez okundu
Protez Diş Fiyatları
2698402 kez okundu
Diş Dolgusu Fiyatları
2457036 kez okundu
Dişlerde Köprü Fiyatları
2238602 kez okundu
Yaprak Porselen Diş Fiyatları
1894583 kez okundu
Lamina Diş Kaplama Fiyatları
1579302 kez okundu
Diş Zirkonyum Fiyatları
1043865 kez okundu
Diş Beyazlatma Fiyatları
936201 kez okundu
Estetik Diş Hekimi
738596 kez okundu
Görünmeyen Diş Teli Fiyatları
573805 kez okundu
Çapraşık Dişlerin Tedavisi
346902 kez okundu
Diş eti çekilmesi nedir ?
246693 kez okundu
Diş Kırılması, Diş Kırığı
164976 kez okundu

SON YORUMLAR

Diş Sallanması
Halide tarafından 1 gün önce
Dilde Çıkan Uçuklar, Dil Yaraları, Ağız Yaraları
Filiz yıldız tarafından 1 gün önce
Diş apsesi, Diş iltihabı, Apseli diş
Mahsun tarafından 1 gün önce
Diş Çürükleri, Diş Çürümesi ve Dişim Çürüdü Tedavisi
Nur Banu tarafından 1 gün önce
Diş apsesi olanların dikkat etmesi gerekenler
Gns tarafından 1 gün önce