Gülümsemek, Etkileyici Gülüş, Gülerken Ağzımı Kapatıyorum

etkileyici_gulus

Bir çok insanın ortak sorunudur “Gülerken ağzımı kapatıyorum” bu hareketin en temel nedeni dişlerin görüntüsünden hoşalnamayan ve estetik kaygılar yaşayan kişilerin psikolojik olarak yaptıkları bir harekettir.

Gülmek dünyanın en güzel duygularından birisidir. Kişinin bu duyguyu yaşarken kendini sıkması kasmayı diğer bir deyiş ile doya doya gülememesi kadar acı bir şey yoktur. Bu kişinin en doğal ihtiyacıdır. Aynı zamanda güzel bir gülümseme en etkili silahtır. Sevgiliye atılacak hoş bir gülüş yada iş ortamında güzel bir gülümseme ile karşılama, komşunuza güzel bir gülümseme tüm buzları eritebilir insanları birbirine yaklaştırabilir. Gülümsemenin insan hayatında çok büyük bir önemi vardır.

İdeal gülümseme nedir ?

İdeal gülümseme kişinin yüzüne yakışan, doğal ve bu doğallığın içerisinde belli normların yakalandığı gülüştür. İdeal gülümsemede diş etleri ile dişlerin oranın olması gerektiği ölçümlerde görünmesi, üstteki ön iki dişin diğer dişlerden biraz daha uzun olması vb. ölçütler ideal gülümseme çerçevesi içerisinde söylenebilir. İdeal gülüşü bozan etkenler aynı zamanda kişinin gülerken tüm gülüş tasarımını da bozmaktadır. Örnek olarak diş etlerinin uzun olması gülerken dişlerin kısa diş etlerinin uzun gözükmesine neden olur. Bu durum gülümsemenin ahengini oldukça etkiler. Diş hekimleri gülüş tasarımında en çok dikkat ettikleri konulardan birisi de diş etleridir. Bu dengenin iyi sağlanması gerekir.

Gülüş tasarımı nasıl yapılır ?

Her insan güzel ve estetik bir gülüşe sahip olmak ister. Gülüş tasarımı da buradan yola çıkar. Yapılmap istenilen şey ise insanın aynaya baktığında ve gülümsediğinde karşısında neyi görmek istediğidir. Gülüş tasarımı tek çeşit değildir. Herkese aynı gülüş tasarımı yapılmaz. Gülüş tasarımı kişide bir bütün olarak ele alınır. Bu bütünün içinde ise kişinin dişleri, dudakları, çene yapısı ve yüz hatları bulunmaktadır. Güzel dişleri ona uyumlu olan dudaklar, güzel dudakları ise ona uyumlu olan bir yüz hattaı tamamlamalıdır. Gülüş tasarımı bu bakış açısı ile gerçekleştirilmektedir.

Gülüş tasarımında erkek ve kadın farkı var mıdır ?

Erkeklerde ve bayanlarda gülüş tasarımı farklı uygulanmaktadır. Erkeklerde daha dikdörtgen ve kare hatlar yaratılırken bayanlar ise yuvarlak oval hatlar oluşturulmalıdır.

Güzel bir gülüş için dişlerde yapılan işlemler nelerdir ?

Güzel bir gülüş için dişlerde beyazlatma uygulamaları, dişlerdeki mevcut sorunların giderilmesi, diş aralıklarının kapatılması, diş eti ile dişlerin uyumlu olması, diş çarpışıklıklarının giderilmesi, diş boşluklarının doldurulması, dudaklarla dişleri uyumlu olması bu işlemde estetik botoks uygumaları kullanılır.

Diş estetiği uygulamalarında lamina diş kaplamaları, full porselen kaplamalar ve zirkonyum diş estetik uygulamaları kullanılmaktadır.

Kimler gülüş tasarımı yaptırabilir ?

Her isteyen kişi gülüş tasarımı yaptırabilir. Bunun için belirli bir yaş aralığı yoktur.

Bir ünlünün gülüşüne sahip olabilir miyim ?

Her insanın kendisine ait bir iskelet yapısı vardır. Gülüş tasarımında mucizeler yaratılamaz. Kişinin mevcut yapısı ne ise en ideali sağlanılmaya çalışılır. Bir başka kişinin gülüşü sizin yüz hatlarınızla uyumlu olmayacaktır. Yani doğallıktan çok uzak olacaktır. Gülüş tasarımında doğal ve estetik sonuçlar alınmaya çalışılır.

Sonuç doğal bir gülümseme olmalıdır ?

Diş estetiği uygulamalarında önemli olan doğalı yakalamaktır. Kişi sizin dişlerinize baktığında yada siz gülerken göze ters gelen bir şeyler çarpmamalıdır. Eğer karşı taraf siz gülerken dişlerin ne güzel olmuş diyorsa ortada doğru gitmeyen yada doğru yapılmamış bir iş vardır. Burada önemli olan kişiye dişlerinizin çok güzel gelmesi, albenisi olması fakat dişlerinizin bir o kadar doğal gözükmesidir.

Güzel bir gülüşe sahip olmak için diş hekiminin kapısında mı yatmam gerekiyor ?

Güzel bir gülümseme için bir tedavi planlaması yapılır ve en fazla 7 – 8 seans kadar bir periyod öngörülür.

1 Yorum

Yorum Yaz

Tugba

Diş tasarimi fiyari oldukca pahali olsa gerek biz nasil yaptiralim ancak bakmakla yetinebiliriz iste

Sorunuzu Gönderin
EN ÇOK OKUNAN KONULAR

Diş implant Fiyatları
8078946 kez okundu
Diş eti çekilmesi nasıl durdurulur ?
5678946 kez okundu
Porselen Diş Kaplama Fiyatları
4859032 kez okundu
20 lik Dişler
4309836 kez okundu
Ağız ve diş sağlığının önemi nedir ?
3891269 kez okundu
Protez Diş Fiyatları
2698402 kez okundu
Diş Dolgusu Fiyatları
2457036 kez okundu
Dişlerde Köprü Fiyatları
2238602 kez okundu
Yaprak Porselen Diş Fiyatları
1894583 kez okundu
Lamina Diş Kaplama Fiyatları
1579302 kez okundu
Diş Zirkonyum Fiyatları
1043865 kez okundu
Diş Beyazlatma Fiyatları
936201 kez okundu
Estetik Diş Hekimi
738596 kez okundu
Görünmeyen Diş Teli Fiyatları
573805 kez okundu
Çapraşık Dişlerin Tedavisi
346902 kez okundu
Diş eti çekilmesi nedir ?
246693 kez okundu
Diş Kırılması, Diş Kırığı
164976 kez okundu

SON YORUMLAR

Diş Sallanması
Halide tarafından 1 gün önce
Dilde Çıkan Uçuklar, Dil Yaraları, Ağız Yaraları
Filiz yıldız tarafından 1 gün önce
Diş apsesi, Diş iltihabı, Apseli diş
Mahsun tarafından 1 gün önce
Diş Çürükleri, Diş Çürümesi ve Dişim Çürüdü Tedavisi
Nur Banu tarafından 1 gün önce
Diş apsesi olanların dikkat etmesi gerekenler
Gns tarafından 1 gün önce