İmplant Diş Tedavilerinden Korkmayın

implant

Diş İmplantları, eksik diş tedavilerinde kullanılan diş implantlar bölgedeki estetik ve fonksiyonelliği sağlamaktadırlar. Çene kemiği üzerine yerleştirilen implantlar titanyumdan yapılmış doku dostu yapay köklerdir.

Çoğu insan implant uygulamasından oldukça korkuyor. Bu işlem gerçekten çok korkulacak bir şey midir? Nasıl ve neden yapılır implant?

insanların tedaviden korkmalarının nedeni eskiden kalma “çeneye vida çakmak” gibi bir sözün onlarda bıraktığı etkidir. İmplant tedavisinde doğru endikasyon, düzgün bir firma seçimi ve tedavi sürecinin hastaya en yalın haliyle anlatılması çok önemlidir. İmplant operasyonları lokal anestezi ile hiçbir ağrı ve rahatsızlık duyulmadan yapılabilmektedir. Genellikle tek bir implant yerleştirilmesi 10 ile 15 dakika sürerken, komplike vakalar ve ileri cerrahi teknikler daha uzun sürebilmekledir.

Neden İmplant uygulaması son dönemde bu kadar arttı? Genelde son çare olarak mı kullanılıyor bu işlem, yoksa yapım koşulları yaşa ve dişin yapısına göre değişiyor mu ?

Geçmişte, diş ekimliğinde hastalara sınırlı tedavi uygulanabilirken implant tedavilerinin farklı endikasyonlarda başarılı bir şekilde uygulana bilmesi ile hayal bile edilemeyecek kadar seçeneği günümüzde rahatlıkla uygulanabilmektedir, implant tedavilerinin artan ihtiyacı ve kullanımı, yaşlanan nüfus ve yaşa bağlı diş kaybı, dişsizliğin yol açtığı anatomik sonuçlar, hareketli protezlerin yetersiz performansı, diş kaybının fizyolojik etkileri, implantla desteklediğimiz protezlerin uzun vadede hedeflenen sonuçları ve implantla desteklediğimiz protezlerin avantajları gibi faktörlerin kombine etkisi ile ortaya çıkmaktadır.

Kemik gelişimini tamamlamış (18 yaşın üzerinde olanlar) yeterli kemiği olan, genel sağlık sorunu olmayan herkese implant uygulanabilir.

İmplant tedavisini uygulayamadığımız hasta grupları; kontrol altına alınamayan diyabet hastaları, kronik alkolizm, ilaç bağımlıları, radyoterapi görmüş hastalar, alveoler kemik hastalıkları, kemik hacminin yetersiz olduğu durumlardır.

İmplant tedavisinin avantajları nelerdir?

Çekilmiş dişlerin olduğu kemik bölgelerinde zamanla kullanılmama atrofisine bağlı olarak kemik erimeleri gözlenir. Buna bağlı olarak yüz profilinde birtakım değişiklikler olur. İmplantların yerleştirildiği bölgelerde kemik erimesi önlenmiş olur. Kısmi diş eksikliklerinde, geleneksel yöntemlerle hazırlanan köprü restorasyonlarında dişlerin kesilmesi gerekirken, implant uygulamalarında sağlam dişlerinizin kesilmesine ve zarar görmesine gerek yoktur; İmplant üstü protetik restorasyonlar doğal dişe en yakın görüntüye sahip, son derece estetik bir çözüm sunar.

İmplant operasyonundan sonra protezin tamamlanması ne kadar sürer?

İmplantlar yerleştirildikten sonra kemik ile implant bağlantısının olması için iyileşme sürecine ihtiyaç vardır. Bu süre kemiğin yoğunluğu, implant sayısı, implant üzerine gelen yüklerin miktarına bağlı olarak genellikle alt çenede 3 ay, üst çenede 4 ay olmaktadır. Gerekli süre tamamlandıktan sonra implantın üzeri açılır, ölçüler alınır. Ölçüler alındıktan sonra ortalama 2 ila 3 hafta arasında protetik restorasyonlar tamamlanır.

İmplant destekli restorasyonlarda ağız bakımında nelere dikkat edilmelidir?

implant etrafında biriken gıda artıkları, aynı dişeti hastalığı gibi implantitis denilen implant hastalığına yol açabilir. İmplant ile diş etinin birleştiği kısmın, implant ile komşu dişlerin arasındaki boşlukların temizlenebilmesi İçin normal diş fırçasına ilave olarak ara yüz fırçası kullanılmasını öneriyoruz. Bunun yanı sıra yılda bir kez diş hekimini ziyaret ederek genel kontrol yaptırmak gerekir.

21 Yorum

Yorum Yaz

Gazel

Doktor bey benim dişçi fobim var inanılmaz derecde dişçi koltuğundan korkuyorum. Bu fobimi bir türlü yenemedim. Ağzımda diş eksikliği var ve benim implant yaptırmam gerekiyor. Diş hekimi ise benim dişlerime köprü yapacağını söyledi. Ayrıca köprü yapılması içinse yan dişlerin küçültülmesi gerekiyormuş. Hemen kaçtım ve bir daha o diş hekimine gitmedim siz ne önerirsiniz hocam.

Uzman doktor

Kesinlikle köprü yaptırmanızdansa implant öneririm , yaşadığınız yerde implant yaptırmış ve doktorundan memnun olan birisinden referans alın

ASRIN

Doktor bey implant yaptırmak istiyorum ağzımda 3 dişim yok. Fakat hem dişçiden korkuyorum hemde diş implant tedavilerinin daha zor olduğunu duydum bu beni iyice endişelendirdi. Bu korkularım yetmezmiş gibi çene problemimde var ağzımı tam olarak açamıyorum. Acaba genel anestezi ile bu işlem olur mu ne dersiniz ?

Uzman doktor

Bazı durumlarda ( sizin sözünü ettiğiniz ağız açıklılğının kısıtlanması dahil) genel anestezi altında implant uygulaması yapılabilir. Yalnız genel anesteziye implant uygulamasını yapacak hekimin karar vermesi önemlidir. Muayene esnasında hekiminiz ağız açıklığının yeterli olduğuna kanaat getirirse lokal anestezi de uygulanabilir. Uygulanan anestezi yöntemi ne olursa olsun, uygun implant ve uygulama tekniği kullanıldığında kaygılarınızın yersiz olduğunu göreceksiniz.
Sağlıklı günler dilerim.

Altay

Doktor bey benim dişlerim genetik olarak anneden ve babadan dolayı bozuklar ve bugüne kadar sağlıklı olduklarını yada düzgün olduklarını hiç hatırlamam dişlerimden hep çekmişimdir. Ne kadar fırçalasamda fırçalıyım hep çürüdüler. Alt arka bölgede ve üst bölgelerde de 20 dişlerimden başka bir diş yok bir diş hekimine gittim damaklardan dolayı diş implant olamayacağını söyledi bana yarım protezler takılacakmış bende dişçi korkusuda var hocam sizce ne yapılabilir başka bir çare yokmudur ?

Uzman doktor

Arkada hiç dişinizin kalmaması üzücü olmuş açıkcası. Eğer sabit bir protez kullanmak istiyorsanız implanttan başka seçeneğiniz yok. Eğer implantın maliyetini karşılamaya gücünüz yeterse bence bu konuda başka bir kaç hekimin daha fikrini almanızda fayda var, çünkü artık eskiden yapılamaz denilen damaklara bile günümüzde implant yapmak mümkün.

omer

Hocam annem 55 yaşında ve ağzında sadece birkaç dişi var. Takma diş kullanıyor. İmplant yaptırmayı istiyoruz ama maddi olarak külfeti ne kadar olur bu konuda en ufak bir bilgimiz yok. SSK bunu karşılar mı ve ya bir kısmını karşılar mı? Cevabınız için teşekkürler

ibrahim

hocam ben 50 yaşındayım diş etlerim çekildi doktora gittim doktor dişlerimin tamamı çekilip takma diş yapılacağını söyledi dişlerin tamamı çekilip yerine implant olurmu ve kaç adet implant yapılması gerekli fiyatı nedir bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler

Uzman doktor

İmplant yapılması kemik yapınıza bağlıdır. İmplant uygulaması yapılabilir. Muayene için randevu alabilirsiniz.

Murat

Doktor bey ben 20 yaşındayım 1.5 ay önce alt çenemin sol tarafında, köpek dişinin hemen arkasındaki dişimi çektirdim . İmplant diş yaptırmayı düşünüyorum ama benım 20 yaş dişlerim henüz çıkmadı bu cene yapısını etkiler mi ?
Ayrıca dişimi çektirdigim yerde dişler kaymaya başladı yavaş yavaş bu beni tedirgin ediyoor sizce bu tedaviyi ne zaman uygulamalıyım ?
teşekkür ederim

Uzman doktor

20 lik dişleriniz tedavi için engel değildir. Tedaviye geciktirmeden başlamanız diş sağlığınız için daha uygun olacaktır.

leyla

merhaba ben 19 yaşındayım. ön dişlerimden sadece bir tane geride olan bir dişim var. onun için tel taktırmak istemiyorum fakat hiç bir doktor köprü veya implant yapmaktan yana değil. ama ben de bu saatten sonra tel takmak istemiyorum. Sizce ne yapmalıyım?

Uzman doktor

Leyla hanım durumunuz ortodontiktir bir ortodonti uzmanına giderek muayene olmalısınız. Gerekli bilgileri doktorunuz size verecektir.

Sibel

Merhaba,
28 yaşındayım alt ve üst çenemde karşılıklı boş dişim var ve implant öneriliyor.Ön dişerimde de çarpıklıktan dolayı ortodonti tedavisi yada üst ön dört dişimi cam seramik uygulaması önerildi.Bir türlü karar veremiyorum.Hangisi daha sağlıklı bir yaşam sağlar?Ayrıca karar verirsem ortodontiye başlamadan implantı yaptırmam mı gerekiyor?
Şimdiden teşekkürler.

sibel

Merhaba,
23 yasindayim iki ay once implant takildi orto ile bos olan yeri, brden biri sallanmaya basladi ve cekmek sorunda kaldilar dis kemigi iltihapi yuzunden.diyer disimde iltihapli ama sallanmiyor ama sonunda onuda cekmek zorundalarmis.
Bana implanttan baska ne onere bilirsiniz. Birdaha implant olmasmis.

doğa

doktor bey ben 17 yaşındayım ve implant diş yapılacak kanal tedavisi yapılan dişim parçalandı ve doktor 58 yaşında eski doktorlar daha sert olur diyolar iğnesinden bile korkarken bunu duymak çok kötü oldu gerçekten öylemi

rümeysa

merhaba ben 20 yaşındayım diş tedavisi görüyorum ağzımdaki bütün dişler dolgu. 2 diş kaybım var birisine implant olmak zorunda olduğunu söylediler. diş minelerim çok zayıf ve çok fazla asit var. hassasiyetim gün geçtikçe artmaya başladı yemek yerken zorluk çekiyorum ağrı yapıyor ağrılar kulağıma kadar vuruyor kaplama yaptırmalımıyım yaşım uygun mu

rümeysa

merhaba ben 20 yaşındayım diş tedavisi görüyorum ağzımdaki bütün dişler dolgu. 2 diş kaybım var birisine implant olmak zorunda olduğunu söylediler. diş minelerim çok zayıf ve çok fazla asit var. hassasiyetim gün geçtikçe artmaya başladı yemek yerken zorluk çekiyorum ağrı yapıyor ağrılar kulağıma kadar vuruyor kaplama yaptırmalımıyım yaşım uygun mu. ayrıca doktorun önerdiği protein kremi kullanıyorum

Meri

Sayin Doktor,
Size yurtdisindan yaziyorum 59 yasindayim alt cene üzerindeki sondan ikinci disim 4 kere dolgu olduktan sonra sallanmasi ilerledi, iki ayri fikir verdi
doktorlar biri implant icin cene kemigi incelmis dedi. Digeri 4 adet köprü uygulamasi önerdi.Sizin fikrinizi almak istiyorum bu sallanan Disim tedaviyle
kurtarilamaz mi veya üzerine kapak yaplilp dolgudan kurtulamazmiyim.
Buradan Selamlar

evren

merhaba, implant yaptırmayı düşünüyorum,
alt en arkadaki dişlerim kırık. çekim ve implant aynı anda uygulanabilir mi?
slm

MÜGE

hocam impilant yaptırcam çok korkuyorum dişçiye gittiğimde öğrendikten sonra başım döndü panik atağımda var ağrı duyarmıyım nasıl bir his bilmiyorum uyutarak yapın dedim yanaşmadılar bilmiyorum ne yapacam

Sorunuzu Gönderin
EN ÇOK OKUNAN KONULAR

Diş implant Fiyatları
8078946 kez okundu
Diş eti çekilmesi nasıl durdurulur ?
5678946 kez okundu
Porselen Diş Kaplama Fiyatları
4859032 kez okundu
20 lik Dişler
4309836 kez okundu
Ağız ve diş sağlığının önemi nedir ?
3891269 kez okundu
Protez Diş Fiyatları
2698402 kez okundu
Diş Dolgusu Fiyatları
2457036 kez okundu
Dişlerde Köprü Fiyatları
2238602 kez okundu
Yaprak Porselen Diş Fiyatları
1894583 kez okundu
Lamina Diş Kaplama Fiyatları
1579302 kez okundu
Diş Zirkonyum Fiyatları
1043865 kez okundu
Diş Beyazlatma Fiyatları
936201 kez okundu
Estetik Diş Hekimi
738596 kez okundu
Görünmeyen Diş Teli Fiyatları
573805 kez okundu
Çapraşık Dişlerin Tedavisi
346902 kez okundu
Diş eti çekilmesi nedir ?
246693 kez okundu
Diş Kırılması, Diş Kırığı
164976 kez okundu

SON YORUMLAR

Diş Sallanması
Halide tarafından 1 gün önce
Dilde Çıkan Uçuklar, Dil Yaraları, Ağız Yaraları
Filiz yıldız tarafından 1 gün önce
Diş apsesi, Diş iltihabı, Apseli diş
Mahsun tarafından 1 gün önce
Diş Çürükleri, Diş Çürümesi ve Dişim Çürüdü Tedavisi
Nur Banu tarafından 1 gün önce
Diş apsesi olanların dikkat etmesi gerekenler
Gns tarafından 1 gün önce