Sigara, diş eti iltihaplarına yol açıyor

Sigara, diş eti iltihaplarına yol açıyor

Diş eti iltihaplanmalarının ana nedenini sigara oluştururken bununla birlikte; vitamin eksikliği, ağızda meydana gelen küçük yaralar, hormonal değişimler, hamilelik ve menopoz gibi durumlarda ağızda diş eti rahatsızlıklıklarına yol açmaktadır. Konu başında da vurguladığımız gibi sigara diş ve diş etleri için son derece tehlikelidir. Sağlıklı bir dişetine sahip olabilmemiz için sigaranın mutlaka bırakılması gerekiyor. Ayrıca günlük olarak diş bakımının yapılması, dişlerin günde en az iki defa fırçalanması gerekmektedir. Diş ve diş etleri için sert olmayan diş fırçası seçmek ve doğru fırça hareketleri ile dişleri fırçalamak gerekir. Dengeli beslenme ve günlük en az 2 litre su içmekte uzmanlar tarafından en çok önem verilen konuların başında gelmektedir.

Uzmanlar sağlıksız diş etlerinin bakteri plaklarını oluşan bakteri plaklarınında diş çürüklerine ve diş eti iltihaplarına neden olacaklarını vurgulamaktadır. Diş etleride en az dişler kadar özen göstermemiz gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki diş eti problemleri en yaygın olan ağzı hastalarından birisidir. Diş eti hastalıkları dişlerimizi destekleyen kemikleri saran ve bölgede iltihap oluşmasına neden bakterilerin oluşmasına neden olur. Bu bakteriler dişlerin üzerine yapışarak zamanla diş minesine zarar vermektedir. Bu durum dişlerin daha kolay ve daha hızlı çürümlerine neden olmaktadır. Sonuç olarak ise diş kayıplarına kadar gidebilen istenilmeyen sonuçlarla karşı karşıya kalırız. Bu durumları tetikleyen sigara kullanımı ve diş bakımının yapılmaması bizim elimizdedir ve bu konulara dikkat edilmemesi durumunda da sonuçlarına katlanacağımızı bilmemiz gerekir.

Diş eti iltihaplanmalarının aşamaları

Diş eti iltihaplanmaları 3 aşamadan oluşur. Fakat ne yazık ki her zaman geç farkedilir. Bunun en büyük nedeni ise düzenli olarak diş hekimi kontrollerinin gerçekleştirilmemesidir. Eğer 6 aylık periyodlar şekliden diş hekimi kontrollerimizi gerçekleştirirsek oluşacak diş tartarlarını ortadan kaldırıp ve diş eti sorunlarına karşı önceden tedbir alabiliriz.

Neden diş eti iltihabını fark edemiyorum ?

Diş eti iltihaplanmaları bölgede ağrısız ve acısız bir şekilde ilerlemektedir. Bu nedenle fark edilmeleri zordur. Çok sinsi bir şekilde ilerleyen diş eti iltihaplanmaları geri dönülmesi zor olan kötü sonuçlara neden olmaktadır. Bu nedenle eğer dişlerinizi fırçalarken yada sabah kalktığınızda diş etlerinizde kanamalar oluyorsa mutlaka diş hekimine gitmelisiniz.

Diş eti kanamaları

Periodontal yani diş eti hastalıklarının en belirgin özelliği diş etlerinde oluşturduğu kanamalardır. Bu kanamaları sabah kalktığınızda, sert birşeyler yerken yada dişlerinizi fırçaladığınızda görebilirsiniz. Eğer diş etleriniz kanamıyorsa sağlıklı olduklarının belirtisidir. Fakat diş etleriniz kanıyorsa mutlaka bir diş hekimine gitmeniz gerektiğinin sinyalleri çalıyordur.

Diş eti iltihabı mutlaka tedavi edilmesi gerekir

Diş eti problemleri mutlaka kontrol edilmesi ve tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Tedavi edilmediklerinde dişlerin kaybedilmesine ve çene kemiğinde kemik tahribatlarına neden olmaktadır. Diş eti problemlerinin tedavi edilmemesi yanlızca dişlere değil vücudumuzun diğer bölgelerine de zararı vardır.

Sigaradan uzak durun

Sigara vücudumuzu zehirlerken, sağlıklı olan diş ve dişetlerimizinde iltihaplanmasına neden olmaktadır. Eğer sigara içiyorsanız mutlak suretle sigaran uzak durmalısınız. Ayrıca diş ipi kullanımı, dişlerin fırçalanması, diş gargarası ve diş hekimi kontrollerini de kesinlikle ihmal etmemelisiniz.

Sorunuzu Gönderin
EN ÇOK OKUNAN KONULAR

Diş implant Fiyatları
8078946 kez okundu
Diş eti çekilmesi nasıl durdurulur ?
5678946 kez okundu
Porselen Diş Kaplama Fiyatları
4859032 kez okundu
20 lik Dişler
4309836 kez okundu
Ağız ve diş sağlığının önemi nedir ?
3891269 kez okundu
Protez Diş Fiyatları
2698402 kez okundu
Diş Dolgusu Fiyatları
2457036 kez okundu
Dişlerde Köprü Fiyatları
2238602 kez okundu
Yaprak Porselen Diş Fiyatları
1894583 kez okundu
Lamina Diş Kaplama Fiyatları
1579302 kez okundu
Diş Zirkonyum Fiyatları
1043865 kez okundu
Diş Beyazlatma Fiyatları
936201 kez okundu
Estetik Diş Hekimi
738596 kez okundu
Görünmeyen Diş Teli Fiyatları
573805 kez okundu
Çapraşık Dişlerin Tedavisi
346902 kez okundu
Diş eti çekilmesi nedir ?
246693 kez okundu
Diş Kırılması, Diş Kırığı
164976 kez okundu

SON YORUMLAR

Diş Sallanması
Halide tarafından 1 gün önce
Dilde Çıkan Uçuklar, Dil Yaraları, Ağız Yaraları
Filiz yıldız tarafından 1 gün önce
Diş apsesi, Diş iltihabı, Apseli diş
Mahsun tarafından 1 gün önce
Diş Çürükleri, Diş Çürümesi ve Dişim Çürüdü Tedavisi
Nur Banu tarafından 1 gün önce
Diş apsesi olanların dikkat etmesi gerekenler
Gns tarafından 1 gün önce