Venerler, Veneerler, Laminate Porselen Vener

Laminate venerlerin

Laminate venerler nedir ?

Laminate vener porselen kaplamalar ön diş bölgelerde kullanılan çok ince yanlızca dişin ön yüzenin kaplanmasına yardımcı olan ince seramik meteryallerdir. Ön diş bölgesinde memnun olmayan, dişlerinde sararmalardan, aşınmalardan, çürümelerden, kırıklardan, rengi değişen dolgularından, dişleri aralıklı olanlarda ve diğer nedenlerden dolayı şikayetleri olan hastalarda Laminate venerler kullanılmaktadır. Çok kolay bir işlem ile uygulanan Laminate venerler dişlerin ön yüzeylerinde çok ufak bir aşındırma yani 0.5 mm kadar ufak bir aşındırma yapılarak uygulanabilmektedir. Laminate venerler hassas ve kırılgan bir yapıya sahiptirler.

Laminate venerler nasıl uygulanır ?

Ön bilgilendirme ve tedavi planı

İlk muayenede hastanın beklentileri dikkate alınır. Dişlerinde mevcut problemler, yaşadığı problemler göz önünde bulundurulur. Bu seans hasta ile doktor arasındaki iletişimin kurulmasındaki en önemli aşamadır. Hasta doktordan beklentilerini tam olarak aktarmalı ve bu seansta hastanın aklında en ufak bir soru işareti kalmamalıdır. Tedavi planlaması yapılırken ise hastanın yüz hatları, çene hatları ve diş yapısı bir olarak değerlendirilmelidir. Çekilen panoromik röntgen, hastanın dişlerinin fotoğrafları, gülümsemesi vs. planlanarak tedavi aşamasına geçilir.

Tedavi aşaması

Hasta ile gerekli konuşmalar ve hastanın tedavisi yapıldıktan sonra mevcut problemlere göre hastaya tedavi seçenekleri sunulur. Değişen tedavi seçenekleri ve fiyatlar hastaya sunulur. Bilgisayar ortamında hazırlanan hastanın son hali gösterilir ve hasta son olarak tedaviye kabul ederek tedavi başlar.

Laminate venerlerin avantajları nelerdir ?

Laminate venerlerin önemli avantajları

– Işık geçirlenliğinin yüksek olması ve diş minesini taklit etmesidir. Dişe son dercede doğal ve estetik bir görünüm kazandırır.

– Laminate venerlerin yüzeyleri renk değiştirmez ve pürüzsüzlüğünü devamlı olarak korur..

Kimler laminate venerler yaptırabilir ?

– Ön dişlerinde ufak kırılkaları olan ve form bozuklupu olanlar.

– Diş renginden memnun olmayanlar

– Dişlerinde aşınmalar ve bu aşınmalardan dolayı renk değişikliği meydana gelenler

– Kanal tedavisi sonrasında siyahlaşan dişlerde

– Dişleri aralıklı olanlarda

– Dişlerinde şekil bozukluğu olan kişiler

laminate venerler kaplamalar uygulanabilmektedir.

Kimler laminate venerler yapılmaz ?

– Diş eti problemi yaşayan hastalarda laminate vener uygulanmaz. Bu hastaların öncelikli olarak dişeti tedavisi olması gerekir.

– Dişte büyük bir kırık varsa

– Diş minesinde hasar olan hastalarda

– Dişleri daha önce kesilmiş ve farklı bir kaplama işlemi uygulanmış olan hastalarda

– Dişlerini sıkan, dişlerini gıcırdatan hastalarda bu tedavi sonrasında yapılabilmektedir.

Laminate vener teavisinin ilk aşaması nasıl yapılır ?

Laminate venerlerin ilk uygulama aşamasında dişlerin ön yüzeylerinde bir miktar kesim işlemi yapılır. Bu kesim olabildiğince az olmaktadır. Yaklaşık olarak kesimler 0.5 mm kadardır. Bazı kişilerde ise diş kesilmesine gerekte olmayabilir.

Ölçü alınması

Laminate venerlerin ölçüleri hassas ölçü maddeleriyle alınmaktadır. Ölçüler alındıktan sonra labaratuar ortamında yaprak laminate venerlerin modelleri elde edilir. Ölçüler alındıktan sonra laminate venerler hazırlanması ve hastaya takılma aşaması için 1-2 hafta gerekir.

Geçici dişlerin takılması

Dişlerin kesilme aşamasından sonra dişlerinizin ön yüzeylerinde pürüzsüzlük gidecek, dişleriniz bir miktar daha küçülmüş ve araları açıklık olacak.. Dilinizle dokunduğunuzda çıkıntılı ve köşeli alanlar oluşmuş olacak. Laminate venerler yapıştırılana kadar hassasiyetler hissedebilirsiniz. Bir kaç hafta bekleme süresi içerisinde geçici dişler yapılır. Geçici dişler laminate kompozit materyallerden yapılmaktadır.

Laminate venerlerin yapıştırılması

Laminate venerler yapıştırılmadan önce provaları yapılır. Bu provalarda istenilen son ayarlar gerçekleştirilir. Laminate venerler daha önceden planlandığı aşamaya getirilir. Laminate venerler yapıştırıldıktan sonra son aşama kontrol edilir ve son rütuşlar gerçekleştirilir.

Laminate venerlerin bakımı nasıl yapılır ?

Genellikle diğer dişlerle beraber temizleme işlemi yapılır. Fakat burada laminate venerlerin temizlenmesinde doktorunuzun göstereceği şekilde dişlerin fırçalanması önem kazanmaktadır. Ayrıca diş temizliğinde diş ipi kullanımını da önemlidir. Diş macunu seçimi ise dişleri aşındırmayan ve flor içeren macunları kullanmalısınız.

Laminate venerlerin diş eti ile birleştiği noktalarda yiyecek artıklarının ve bakteri oluşumlarına izin verilmemesi gerekmektedir. Bu bölgeler Laminate vener kaplamalarda son derece önemlidir. Diş taşı oluşumunu önlemek için doktorunuzun belirleyeceği aralıklarla diş hekimi kontorllerine gitmelisiniz. Bu aralık senede en az iki kez olmaktadır.

Aşırı sert cisimlerin Laminate venerlerin uygulandığı dişlerde kırılmamasına özen göstermelisiniz. Çekirdek, tırnak yeme, ağıza darbe gelebilecek sportif aktivitelerden kaçınmalı yada ağız koruyucuları kullanmalısınız. Gece diş sıkma sorunu olan hastalar mutlaka gece plağı için diş hekimine başvurmalıdırlar.

19 Yorum

Yorum Yaz

Banu

Doktor bey yaşım 15 çok güler yüzlü bir kızım bu nedenden dolayı her zaman dişlerimin bakımına özen gösteriyorum. Günlük olarak dişlerimi fırçalarım. Dişlerim yüz hattıma göre küçükler acaba bunları büyütme yöntemi varmıdır ? Ne gibi bir işlem yapılabilir ?

Uzman doktor

Dişlerinizi laminate veneer denen bir uygulama ile büyütebilirsiniz , fakat bunun için yaşınızdan dolayı 5-6 yıl kadar beklemeniz gerekmektedir. O günler geldiğinde hala istiyor olrursanız , gönül rahatlığı ile yaptırabilirsiniz.

Derya

Doktor bey köpek dişlerimden şikayetçiyim yaşım 23 köpek dişlerim diğer dişlerimden daha önde duruyorlar ve dişlerim lekeliler veneer yöntemi işe yarar mı ?

Uzman doktor

bu sikayetleriniz icin bir dis hekimine gitmeniz yararli olacaktir.cunku size birkac farkli tedavi alternatifleri sunabilir…
tel takilmasi , dis beyazlatma yontemleri , laminate veneer uygulamalari gibi.

Artist

Doktor bey benim dişlerim kötü değil ama ben çok daha beyaz ve mükemmel bir gülüşe sahip olmak istiyorum. laminate veneer yöntemi ile bu görüntü elde edilebilir mi ? Ünlüler gibi gülmek ve konuşmak istiyorum teşekkürler.

Uzman doktor

laminate veneer her ağıza uygulanmaz buna diş hekiminiz karar vermelidir saygılar

Hatice

Doktor bey merhaba dişlerimi laminat veneerle kaplatmak istiyorum ama 20 lik dişlerim çıkmadılar çıktığında herhangi bir problem olur mu ? Bu konuda bana nasıl yardımcı olursunuz fiyatlar konusunda bana bilgi verebilirmisiniz.

Uzman doktor

20 yasş dişinizin durumunu panaromik filmle görebilirsiniz. Yapılan tedavi sonrasında uygun görülse tedavi işlemi yapılabilir. Fiyatlar hakkında telefon numaralarımızı arıyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Recep

Doktor bey ben ön iki dişimden şikayetçiyim dişlerim olması gerktiğinden çok daha büyükler, Bu nedenle gülmeyi unuttum. Acaba bu dişlerimi küçültebilirmiyiz. Diğer dişlerimle aynı boyutta olsunlar istiyorum.

Uzman doktor

veneer uygulamaları dişleriniz istediğiniz tarza kavuşabilir.

nihal

Doktor bey merhabalar ben laminate veneer fiyatları hakkında bilgi sahibi olmak istiyorum bu konuda mümkünse bana bilgi verebilirmisiniz.

Uzman doktor

Biz hastamizi muayene etmeden sanal ortamda fiyat vermeyi cok uygun bulmuyoruz. Bu konuda telefon numaralarımızı arıyarak fiyat hakkında bilgi alabilirsiniz.

zeynep

Hocam merhabalar..hocam benim ust damagim da kopru var fakat damagim hep iltihap.doktora gitmeyede korkuyorum.doktora gidince kopruyu cikaracak ama damagim iltihap dolu .ne yapmam gerekiyor.kopruyu cikartirlarsa damak takamam ben .ne yapmam gerekiyo yardimci olursaniz sevinirim.kolay gelsin

Uzman doktor

Zeynp hanım diş hekimine gitmekten ve tedaviye bir an evvel başlamaktan başka çareniz gözükmüyor. Bu bölgedeki iltihabın kurutulması gerekiyor. Köprünüz değişmesi gerekebilir.

zeynep

Hocam koprunun icinde 5 tane kendi disim var ama dislerimin oldugu yerler hep yara ve bunun icinde kaplamalari cikarttirmaya korkuyorum..doktora gitsem nasil bir islem uygularlar.lutfen yardimci olun..

Uzman doktor

Zeynep hanım bu dişlerinize kanal tedavisi uygulaması yapılabilir. İltihaplanma varsa öncelikli olarak iltihap kurutulur ve kaplamalarınız değiştirilebilir.

ibrahim

ben üstteki 8 disimi lamine kaplatmak istiyorum tahmini bir fiyat söylermsnz??

Nilay

Merhaba hocam, benim ön dişimde leke olduğu için diş üzerine dolgu yapıldı fakat sürekli lekeleniyor bu da kötü bir görüntü oluşturuyor. Dişime laminate veneer yapılabilir mi? dişlerimde çarpıklık da var daha sonra laminate veneer ile diş teli takılabilir mi? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler.

Cem

merhaba
bonding uygulamasi yapiyormusunuz, uygulama suresi ve fiyatlari hakkinda yaklasik bilgi verebilirmisiniz
simdiden tesekkurler /iyi calismalar

Sorunuzu Gönderin
EN ÇOK OKUNAN KONULAR

Diş implant Fiyatları
8078946 kez okundu
Diş eti çekilmesi nasıl durdurulur ?
5678946 kez okundu
Porselen Diş Kaplama Fiyatları
4859032 kez okundu
20 lik Dişler
4309836 kez okundu
Ağız ve diş sağlığının önemi nedir ?
3891269 kez okundu
Protez Diş Fiyatları
2698402 kez okundu
Diş Dolgusu Fiyatları
2457036 kez okundu
Dişlerde Köprü Fiyatları
2238602 kez okundu
Yaprak Porselen Diş Fiyatları
1894583 kez okundu
Lamina Diş Kaplama Fiyatları
1579302 kez okundu
Diş Zirkonyum Fiyatları
1043865 kez okundu
Diş Beyazlatma Fiyatları
936201 kez okundu
Estetik Diş Hekimi
738596 kez okundu
Görünmeyen Diş Teli Fiyatları
573805 kez okundu
Çapraşık Dişlerin Tedavisi
346902 kez okundu
Diş eti çekilmesi nedir ?
246693 kez okundu
Diş Kırılması, Diş Kırığı
164976 kez okundu

SON YORUMLAR

Hamilelikte diş çekimi nasıl yapılır ?
Handan tarafından 1 gün önce
Diş Sallanması
Halide tarafından 1 gün önce
Dilde Çıkan Uçuklar, Dil Yaraları, Ağız Yaraları
Filiz yıldız tarafından 1 gün önce
Diş apsesi, Diş iltihabı, Apseli diş
Mahsun tarafından 1 gün önce
Diş Çürükleri, Diş Çürümesi ve Dişim Çürüdü Tedavisi
Nur Banu tarafından 1 gün önce