20 lik Diş Apsesi

yirmilik diş apsesi

Diş apsesi nedir ve nasıl oluşur ?

Diş apsesi; dişin enfeksiyon kapmasıdır. Dişin iltihaplanma şiddetine göre dişte ağrılar olabilirde olmayabilirde.. Diş bakımının ve diş hekimi kontrollerinin düzenli olarak yapılmadığı durumlarda kendini göserir. Genel olarak diş eti ve diş arasında oluşan bakterilerin kimyasal madde salgılamaları sonucu dişin çürümesi ve diş çevresini iltihaplanması durumudur.

Diş apsesi tedavi edilmedi durumlarda ne olur ?

Diş apsesi tedavi edilmediği durumlarda önemli derecede sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Oluşan enfeksiyon kan yolu ile diğer dişlere ve kemiklere sıçrıyarak önemli derecede hastalıklara neden olabilmektedir. Şiddeti ilerleyen safhalarda ölümcül hastalıklara neden olabilir. Bu durumlara gelinmeden bir diş hekimi tarafından apsenin kurutulması ve temizlenmesi sağlanmalıdır.

Diş apsesinin belirtileri nelerdir ?

– ilk olarak şiddetli ağrılar oluşturur.

– Yemek yerken ağrı ve sızlamalara neden olur.

– Aşırı derecede soğuk ve sıcağa karşı hassasiyetler oluşur.

– Baş ağrıları yapar.

– Ağız kokusu ve ağızda kötü tata oluşturur.

20 yaş diş apseleri neden çok sık görülür ?

Diş hekimliği alanında oldukça zorlu tedavilerinden birisi olan diş apsesi tedavisi hem hastayı hemde doktoru rahatsız eden bir durumdur. Özellikle 20 lik yaş dişlerinde diş apsesine oldukça sık rastlıyoruz. Diş apselerinin 20 lik uyaşlarda çok sık görülmesinin sebebi ise bu dişlerin kolay çürüyor olmalarıdır.

20 lik yaş dişleri neden kolay çürür ?

20 lik yaş dişleri genellikle çene kemiği üzerinde kendisine yeterli yer bulama ve gömülü kalırlar. Gömülü kalan dişin açmış olduğu yuvada biriken yemek artıkları ise diş fırçalarının kolay bir şekilde uzanamadıkları bölgeler oldukları için yemek artıkları buradan temizlenemez ve çürüklerin oluşması için çok uygun bir ortam hazırlanmış olur.

Diş apselerine ne gibi önlemler alınmalıdır ?

Diş apsesine en iyi önlem düzenli bir diş bakımı ve belirli periyodlarla diş hekimi kontrolleridir. Gerekli diş bakımı ve diş kontrollerini gerçekleştirmenize rağmen ağzınızda çürük varsa mutlaka buna en kısa zamanda önlem almalı ve tedavisini yaptırmalısınız.

Diş apsesinde ağrı hissedermiyim ?

Diş apseleri oluşan enfeksiyona göre ağrı yapabilir yada yapmayabilir. Fakat diş apsesi ağrıları çok şiddetli olur ve saatlerce sürebilir. Kimse böyle bir acıya mahruz kalmak istemeyecektir.

Diş apse olduğunda çekilmeli midir ?

Apse olan diş kesinlikle çekilmemeli ve dışarıdan herhangi bir etkiye mahruz kalmamalıdır. Apse yapan diş bir diş hekimi kontrolü altına alınmalı ve diş hekiminizin önerileriyle tedavi aşaması izlenilmelidir.

Her apse yapan diş çekilir mi ?

Bu 20 lik diş bile olsa her apse yapan diş kesinlikle çekilmez ve tedavi yöntemleri ile kurtarılmaya çalışılır. Gelişen teknoloji ile birlikte diş hekimliğinde diş çekim işlemleri en son aşama olarak ele alınmaktadır. Diş apsesi kanal tedavisi ve dolgu yöntemleri ile kurtarılmaktadır.

Diş hekiminin diş apsesi konusundaki ilk önerileri ne olacaktır ?

İlk olarak diş hekiminiz apseli olan dişinizi muayene edecektir. Röntgen filmide çekilebilir ve apsenin ulaşmış olduğu bölgeler daha net görülebilir. Daha sonra antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlarla apse kurultulmaya çalışılacaktır.

Diş apsesi dişten nasıl temizlenir ?

Antibiyotik tedavisi ile diş apsesi kurutulduktan sonra diş delinerek dezenfektasyon yapılır ve kanal tedavisi uygulanır.

Apseli diş çekilir mi ?

20 yaş dişi ise çekilmesinde bir sakınca yoktur. Fakat diğer dişlerde diş çekimi en son düşünülmektedir. Eğer diş kurtarılamayacak durumda ise çekilir ve alternatif tedavi uygulamaları düşünülür.

Şiddetli ağrılarda ne yapılabilir ?

Genellikle ağrılar ve şiddetli zonklamalar gece yoğunlaşır. Eğer diş hekimine gidemeyecek bir vakitteyseniz yada diş hekiminiz çok uzakta ise saat başı tuzlu ılık suyla gargara yapabilirsiniz. Bu ağrılarınızı biraz daha dindirecektir. Fakar bu kesinlikle kalıcı bir çözüm değildir. Ağrı kesici almayı deniyebilirsiniz.

348 Yorum

Yorum Yaz

Ecmal

Merhaba doktor bey yirmilik dişimin çıktığı bölgedeki diş etim ağrıyor. Acaba apse mi yaptı ? Dişimi çektirmelimiyim sizce ?

Uzman doktor

Yapılacak radyolojik inceleme ile dişinizin sürme ihtimali var ise üzerindeki kapuşon kaldırılarak sorununuz çözülebilir ancak yer yokluğu durumunda diş çekiminden başka bir yol kalmaz

Yakup

Merhaba hocam iyi çalışmalar diliyorum. Hocam benim yaklaşık 2 haftadır yirimilik dişimin olduğu yerde inanılmaz ağrılar var. Bu ağrılar çok şiddetli oluyorlar. Bazen geliyor ve bazende gidiyor fakat geceleri çok ağrılarım oluyor. Ne yapmam gerekir sizce ?

Uzman doktor

şikayetlerinden iki sonuç çıkarılabilir, ya çürük vardır ya da diş çevresindeki dokularda iltihabi olaylar vardır.en kısa zamanda bir diş hekimine gösteriniz.saygılar

Efe

Merhaba hocam 11 yasindayim disimde apse var ne yapmaliyim?

Kanarya

Doktor bey merhabalar diliyorum kolay gelsin benim yirmilik dişim bir kaç ay arayla şişiyor ve sonra tekrardan iniyor acaba apse olduğundan dolayı mı ? bana yardımcı olurmusunuz ?

Uzman doktor

merhaba;eğer 20 lik dişiniz normal yerinde sürüyorsa o bölümü özellikle çok iyi fırçalayın. Eğer yanağınıza doğru çıkıyorsa o zaman bu dişin alınması gerekiyor.

ayşenur

Merhabalar hocam, benim üstteki 20’lik dişlerimden biri yanağıma doğru diğeri ise arkaya doğru çapraşık vaziyette çıktı. Alt 20’liklerim ise yarı gömülü… Yanağıma doğru olan dişim çürük, hatta dokunduğum anda parça parça kırılıyor. Boğazıma doğru inanılmaz bir ağrı yapıyor son birkaç gündür, yanağımın iç kısmında da şişmeler var… Diş hekimine gitmek istiyorum ama benim çenemde de sorun var ağzımı 2 cm den fazla açamıyorum. Öncelikle ortodontiye mi gitmeliyim? Bir süre kas gevşetici ve antibiyotik tedavisinin sonrasında öncelikle dişlerimi aldırsam olur mu? Bir de diş iltihapları lenf nodüle ya da kistik nodüle neden olur mu bilgi verirseniz çok memnun olurum, kolay gelsin…

Uzman doktor

Öncelikle 20 lik dişlerinizin alınması gerekiyor. Daha sonra çene problemleri için bir ortodontiye başvurabilirsiniz.

nur

doktor bey merhabalar.. sağ alt 20 lik dişim cıktı fakat soldaki yer bulamadığı için yarısı çıkmış 1 sene içinde bu 2. kez agrıyor. ve dişin oldugu yerde sadece koku var dişlerimi çok iyi fırçalamaya gayret edıyorum fakat bu koku iltahaptan kaynaklı olabilir mi ?

Uzman doktor

Olabilir. İltihap ve çürükler koku yapar. Büyük bir ihtimalle çürümede vardır. 20 lik dişinizin alınması gerekebilir. Geç kalmayın bir an önce işlemlerinizi yaptırın.

Burak

Hocam merhabalar. Benim sol alt çenemde 20lik dişimin olduğu yerde orta şiddetli bir ağrı ve diş etimde şişme var. Yaklaşık 2 gündür devam ediyor ve şişlikte hiç bir değişme yok. Ama sadece sol alt yirmilik dişidme. Ağrı çenemil sol tarafına vuruyor. Sizce iltihap olabilir mi ?

Uzman doktor

Büyük ihtimal iltihaplanma olabilir. Tabiki görmeden yorum yapmak doğru değil ama diş hekimi kontrolünü geciktirmeden yapmanızı öneririm.

serdar

merhaba doktor bey kanal tedavisi yaptırdığım dişim şişkinlik oldu ilk oldugunda klamoks antibiyotik kullandım geçti ama şimdi tekrar oldu.şişkinlikte yanakta çok oluyor. ne yapmalıyım.

tarik

Merhaba,

Dişimde apse oluşmuş ve kurtarılacak gibi değil yani çekilmesi gerekiyor. hekim antibiyotik ve ağrı kesici verdi. 2 gündür düzenli şekilde kullanıyorum fakat ağrılarım geçmiyor. İltihaplanmayı kurutmanın ya da hekim tarafından alınması mümkün olmuyormu?

Uzman doktor

İlaçlarınızı doktorunuzun söylediği biçimde kullanmaya devam ediniz. Bu konuda doktorunuzdan destek alabilirsiniz.

Ezgi

Merhaba. 20lik dişim ağrı yapıyodu ara sıra normal düşey şekilde sürmüş bi yıl önceki röntgene göre. Sonra bi süre kesildi ağrısı 2 gündür tekrar başladı. Diş ağrısıyla beraber boğazımda başladı önce kızardı bugünde iltihap olmuş sağ taraf biraz 20lik dişimde sağ altta. Bi uyuşukluk var sanki yanıyo gibi. Diş iltihap kapmış olabilir mi yoksa boğazımdan dolayı mı?

Uzman doktor

Muayene etmeden ağrının neden kaynaklandığı konusunda net bilgi vermek zor olacak.. Fakat yine doktorunuza başvurmalı ve konu hakkında bilgi almalısınız. İltihap varsa aynı ağrıyı yapabilir.

Ender

Doktor bey benim disimde iltihap var disim i parcaliyor ve iltihapli parca mideme gidiyor almam gereken bir onlem varmi?

Uzman doktor

Mutlaka bir diş hekimine danışmalısınız. İltihabın kurutulması gerekir.

Ender

Dis eti asiri derece sisti agzimi bile kapatamiyorum

Uzman doktor

İltihaplanma oluşmuştur. En yakın zamanda diş hekiminize görünmelisiniz. Herhangi bir işlem yada herhangi bir cisimle müdahale etmeyiniz.

hatice

Hocam meraba benm iki 20 lik disim duruyo ve ust damakta bi disim curuk ayni zamanda intihapli bu disim cikmak uzere elimle ceksem cikicak intihapli oldugu icin cekemiyorm bi

Uzman doktor

Diş hekimine gidin siz dokunmayın dişinizin bir an evvel kurtulun

Mahmut

Merhaba.Gocam benin sag altta 20lik disim çikti.Diktora gittim ve antibiyotik verdi.1 hafta kullan çekelim dedi.Bende kullandim.Fakat çektirmedim.Tekrar apse olustu.Sizce disimi çektirmelimiyimYoksa tedavisi var mi

Uzman doktor

Dişinizden bir an önce kurtulmalısınız. İltihaplanma diğer dişlerinize ve kemik bölgesinde yayılabilir. Bu durumu geciktirmemelisiniz.

Seda

Merhaba, benim sağ alt 20’lik dişim 1 hafta evel alındı. Alınırken alet kemiğimin içinde kırıldı. Dr aletin metal parçasını çıkarmak için sökülen bölgeyi biraz zorladı. Parça çıktı fakat 2 gündür sökülen yer iltehaplandı. Kulak çöpüyle değdiğimde iltehap akıyor. Bebek emzirdiğim için de antibiyotik kullanamıyorum. Ne yapmalıyım?

ilayda

merhaba.yaklasık 3 aydır kanal tedavl goruyordum on dislerimden yan taraftaki dislerimede sicradigi gorunce doktorun ise yaramadigi anladim bugun baska biryere gittigimde on dislerimin hemen cekilmesi gerektigini soyledi bu dogrumu sizce cekilmesinde baska cozum yolu varmidir tesekkurler

Uzman doktor

Muayene etmeden bu konu hakkında bir şey söylemem doğru değildir. Diş çekilmesi en son uygulanacak tedavi yöntemidir. Muayeneye gelirseniz sizi muayene edelim..

emrullah

Merhaba benim sol alt 20 ilk disimi 2 gün önce cerrahi şekilde alindi 1 gün sonrada yanagimda şişme 2 gün geçmesine rağmen uzandigim zaman kanama oluyor sizce normalin cevaplarsaniz sevinirim

Uzman doktor

20 lik diş çekimi sonrasında bu tür durumlar normaldir. Ağrı olabilir ve sızıntı şeklinde kan görülebilir.

onur

Dişim acıyor

birisi

Bişey olmaz

Batuhan

Sol üst dişim çok ağrıyor iltihap var gibi diş hekimiminden biraz korkarım 🙂 ne yapmalıyım ?

Uzman doktor

İltihabı kendiniz geçiremeyeceğiniz için diş hekimine gitmelisiniz. Eğer gitmezseniz dişinizi kaybedersiniz.

büşra

sol tarafımda şimi apse yapmış doktor amoklavin-bıd 625 mg. ve flagyl 500 mg. verdi fakat yanağım çok şiş kaç günde iner ve tedavi süreci nelerdir

Uzman doktor

Doktorunuzun önerileri dışarısına çıkmayınız ilaç tedavinizi tamamlayınız.

Umut

Sol alt çene azı dişim yaklaşık 1 yıl önce kırıldı.5-6 ay sonra doktora gittim 1 hafta antibiyotik tedavi aldım ve çektirmeye gittiğimde iğne yapıldı uyuşmadı tekrardan bir iğne daha yapıldı çekilme esnasında şiddetli ağrıdan dolayı çekim olmadı.Daha sonra Özel bir doktora gittim kanalları açtı kökün apseli olgunu söyledi ve antibiyotik verdi kullandım. ama şu an yurtdışındayım olduğum biölge diş çekimi çok zor (Irak)kanal açıldıktan sonra 5 günüm vardı türkiyede olmadı çekim işi.Şu an Dişimin içinden dışarı doğru şişkinlik var dilimi bile değdiremiyorum Burdaki dişçilerede güvenemiyorum çektirmeliyim sizce..

özgür

merhaba hocam sağ alt 20 lik dişim apse yapmış 4 gündür düzenli ilaç kullanıyorum klavon bıd 1000 mg. ve ketesse 25 mg bazende gargara kullanıyorum herhangi bir iğleşme olmadı tam aksine arttı düzenli ilaç kullanan kişide apse yaklaşık kaç günde iğleşir ilaç tedavisi dışında nasıl bi tedavi uygulanabilir

ebru

Hocam merhabalar kolay gelsin,benim sol alt bilgedeki yirmilik disimin agrisina duramiyorm gunlerdir ve sanirim iltihap toplamis dilimi degdrince bile acayip aciyor,zonkluyor gecici olarak agri kesiciyle idare ediyorm antibiyotik kullanamiyorm bebek emziriyorm nasil tedavi edilmesi gerekiyor bana yardimci olurmusunuz lutfen

Uzman doktor

20 lik dişinizin alınması gerekiyor. Diş hekimine gitmediğinizi düşünüyorum. Mutlaka tedavinizi geciktirmeyiniz. Doktorunuz emzirdiğinizi göz önünde bulunduracaktır. Eğer bir doktorunuz yoksa muayene için randevu alınız. Dişinizi kontrol edelim..

Guzel

Slam hocam benım 20 lık dısımde ıltahap oluştu ve bu boyunuma kadar dağıldı antıbıyotık alıyorum ama dahada sısıyor bu normalmı hocam antıbıyotıkle tedavı edılırken once dahada kotu olup sonramı sısını alıyo cok acalar çekmiyorum hocam ağzımı açamıyor yutkunamıyor cok sıddetlı acrılar cekıyorum normalmı bu bıde antıbıyotık boylemı tedevı edıyor

Uzman doktor

Evet.. Bir kaç güne kadar iltihaplanmanız kontrol altına alınacaktır. Doktorunuzun vermiş olduğu antibiyotik ilaçlarınızı kullanmaya devam edin.. Doktorunuz ağrı kesici ilaç verdiyse ağrılarınız olduğunda alın.. İltihaplanma geçtikten sonra dişiniz alınacaktır.

Arda

Merhaba hocam. Benim 20lik dişim daha henüz tamamen çıkmadı ama cıkıcak diş etime dilimle dokunduğumda hissediyorum. Tam olarak çok fazla şişmedi ancak ağrı yapıyor ve yemek yememi engelliyor. Aynı zamanda dilimde yara cıktı ve başka yerdeki diş etlerimde de küçük çaplı şişme meydana geldi. Doktorum gargara ve ağrı içim majezik verdi. Bunun nedeni apse oldugu için midir ve ne yapmam gerekiyor. Teşekkürler.

Uzman doktor

Diş bakmınıza çok özen göstermeniz gerekmektedir. Ayrıca doktorunuzun vermiş olduğu ilaçları kullanarak tekrar tedavi olunuz.

deniz

Merhaba hocam 1 aydir bu 20 lik disin eziyetini cekiyorum, cok iltohap var yuzum cok disti yuzumu gectim yanagimin ustundeki alnimin kenarinda bile buyuk bir sislik var buda bas agrisi yapiyo doktora gittim 4 gundur antibiyotik kullaniyorum bugun daha cok sis var ve yakonindaki dislerimde agrimaya basladi neden bole oldu hocam nolcak benim bu halim neden agrilar ve sislik artti kac gun sonra incek bu sislikler yardim edin nolur

İBRHM

HOCAM AGZIMIN SOL ALT TARAFINDA 20 LİK DİŞİM ÇÜRÜDÜ KIRILDI NERDEYSE DAMAĞA GÖMÜLÜ GİBİ YAN TARAFINDAN ÇENEMIN ALTINA KADAR SERT Bİ ŞİŞKİNLİK VAR İLTEHAP YAPMIŞ DİYOR DOKTORLAR ANTİBİYOTİK VERİYOLAR AMA GECMİYO DİŞİMİN YAN TARAFINDA DA ŞİŞKİNLİK VAR VE YAKLAŞIK 5 SENDEDN BERİ BÖYLE PEK AGRIMIYO ARADA Bİ SIZLIYO ARAD BİRDE YANAGIMDA KOCAMAN OLUYO ANTİBİYOTİK KULLANMAKTANDA BIKTIM NE YAPMALIYIM

Uzman doktor

Dişinizin bir an evvel alınması gerekiyor. Bir çene cerrahisine görünürseniz gerekli müdahale yapılacaktır.

kübra

merhabalar,ben bugun dısımı cektırdım.doktor röntgen cektırdı ama apselı demedı oda bılmıyodu cektıgınde gosterdı kurtulmazmıs ıyıkıde cektık dedı ve hap falan vermedı ve cekıleen yerde kucuk et parcası var ..sanırım oda apselı. İltıhap dıger dısler veya kemıklerede yayılırmı ??

Uzman doktor

Yayılmaz. Artık dişinizden kurtulmussunuz. Yaranın iyileşmesi sonrasında tekrardan doktorunuza görünmenizi tavsiye ederim.. Kontrol amaçlı..

ENDER

merhaba hocam benim 20 lik dişim de ağrı oluştu ve ucundan kırıldı. bu dişi mutlaka çekilmeli mi yoksa 20 lik diş kurtarılabilir mi. bu acıyı çeken birkaç kişi bana dişin mutlaka çekilmesi gerektiğini 20 lik diş dolgu yapalamadığını söyledi. bu ne kadar doğrudur. dişim kurtarılabilir mi yooksa mutlaka çekilmelimidir.

Uzman doktor

Dişiniz sorunlu bir diş mutlaka dişinizden kurtulunuz. Ağrılarınız devam edecek ve bu durum diğer dişlerinizinde iltihaplanmasına neden olabilecektir.

sinan

hocam ıkı gundur benımde bogazımda agrılar basladı ılk basta bademcıklerden dıye dusundum ama sonra saglı sollu basladı bı sagdan bı soldan derken arka damaktan da agrı basladı yutkunrken acı verıyor ve dıslerın yerınde de agrılar basladı yasım 36 daha once boyle bırsey yasamadım ama bu 20 lıklerden mı kaynaklanıor dıye dusundum yutkunurken cıft taraflı agrı oluyor ne ypabılırım tşkler

Uzman doktor

20 lik dişleriniz çıkmadı ise çıkmaya başlamış, çıktı ise iltihaplanma olmuş olabilir. Doktorunuza görünmenizi öneririm.. Eğer 20 lik dişleriniz çıkmadı ise bir kaç güne kadar bu ağrılarınız son bulacaklardır.

sinan

hocam ıkı gundur benımde bogazımda agrılar basladı ılk basta bademcıklerden dıye dusundum ama sonra saglı sollu basladı bı sagdan bı soldan derken arka damaktan da agrı basladı yutkunrken acı verıyor ve dıslerın yerınde de agrılar basladı yasım 36 daha once boyle bırsey yasamadım ama bu 20 lıklerden mı kaynaklanıor dıye dusundum yutkunurken cıft taraflı agrı oluyor ne ypabılırı
m tşkler

Müberra

Doktor bey bugün 20lik dişimi çektirdim .çekim kolay geçti sonrasında narkozun etkisi geçtiğinde çekilen kısım da ve boğazımda yoğun ağrı var normalmidir bebekda emzirdiğim için ağrı kesicide almayıp sabretmeye çalışıyorum. Ne yapmalıyımiyi çalışmalar

Uzman doktor

Diş çekimi sonrasında bu tür ağrıların olması normaldir. Ağrıların bir kaç güne kadar tamamen geçecektir. Geçmiş olsun..

gkhan46

hcm ablamin yirmilk disi cekildi 1,5gün boyunca kan hc durmadi aradan 3 gün gecti ve kanama tkrar bsladi nedn acaba

Uzman doktor

Sızıntı şeklinde kanama olabilir. Kanın tükürüğü boyama etkisi fazladır. Siz bunu fazla kan akıyormuş gibi algılayabilirsiniz.

gkhan46

hcm kan durdurucu ıgne yaptlar adrenalin vrdiler hc durmadi kan kanadgh zaman agizda cok pis koku yapiyo birdn kendilgndn durdu yine kanar die koskuyrm acil hocm lütfn

Uzman doktor

Olmaz 20 lik diş çekimi sonrasında olur böyle durumlar.

Hocam iyi geceler.benim sol tarafta sondan 3.dis ilk azi disim yaklasuk 2.5 aydir agriyor.doktorum dolgu yapti ama ondan sonra agrilarim basladi. Sirasiyla largopen 1000 3*1 sonra sef 1000 2*1 sonra agumentin 1 mg kullandim.disimdeki apse gecmedi.konusurken bile zorlaniyorum.disiin cekilmesi gerekiyormus .apseli disi cekmeleri dogru mu yanitlarsaniz cok sevinirim…iyi geceler…

Uzman doktor

Eğer doktorunuz gerekli görüyorsa çekilebilir. Doktorunuzun tavsiyelerinize uygumalısınız. İlaçlarınızı kullanmaya devam ediniz.

seyma

HocAM merhaba
Oncelikle suan cok kotuyum iki farkli yerde muayene oldum 20lik dis ile biri bashekim yaziodu kartvizitinde ve 20lok dis dedi agumentin ve bi agri kesici verdi cekicez dedi digeri jzman doktor 20lik disin cikmis curumeye baslamis dedi alicaz 15 dklik is dedi ben cok korktugumu soyledim korkulcak bişey yok dedi oda lorgepen verdi duzenli bir sekilde agumentin kullaniyorum ama bole bir ağrı yok Boğazlarında kulaklarımda yutkunamiyorum tuj dis etlerim sisti yutkunamiyorum antibiyotik daha kotu yapti tum dislerime sicradi uyuyamiyorum 3 saatte bi agri kesici aliyorum ne yapacagim ben cor korkuyorum neden
Böyle oldu

Uzman doktor

Ağrılarınız olacak yapılacak bir şey yok bu ağrıları da çekeceksiniz. Dişlerinizi ihmal etmeyiniz. Diş bakımını ve düzenli olarak diş hekimi kontrollerini ihmal etmeyiniz. Doktorunuzun tavsiyeleri dışına da çıkmayınız. Apse kurutulunca 20 lik dişiniz alınacaktır.

Hocam doktora tekrar gittim.filim cekildi.disimin icinde alet kirilmis.apsede antibiyotik kullanmama karsin iyilesmiyo.disin cekilmesi gerekiyormus.bu dise ne yapmam gerekiyor.iltahat cektirdikten sonra yayilir mi

Uzman doktor

Hayır eğer dişinizin çekilmesi gerektiğini söylüyorsa diş hekiminiz bu dişinizi çektirmelisiniz.

nfs123

Merhaba hocam 11 yaşında motor çarpmasıyla ön dişimin biri kırılmıs biride çatlamıştı kırılan dişimin siniri alındı ve altına dolgu yapılarak normal diş görüntüsü verildi.16 yaşında yani geçen sene çatlak dişim apse yaptı ve doktora gittim kanal tedavisine başladı fakat ben iyileştim sanarak geçici dolgu ile idare ederim dedim ve tedaviyi yarıda bıraktım 1 yıl hiç birşey olmamışken bu sene dişim tekrar apse yaptı doktora gıttım antıbıyotık verdı ve 10 gun sonra gel dedi fakat ön dişim olduğu için dişim çekilir korkusuyla gitmedim.Gİtsem dişim çekilebilir mi ne yapmalıyım?

Uzman doktor

Eğer doktorunuzun tavsiyelerine uymazsanız dişinizi o zaman kaybedersiniz. Mutlaka randevularınıza gidiniz.

kubra

Merhabalar,20lik disim 2 ay once tamamiyle cikti ama simdi apse oldu illaki antibiyotik mi kullanmam lazim?agrisi kulagima vurmaya basladi antibiyotikler cok buyuk ve mideme kotu geliyo ne yapmaliyim ?simdiden tesekkur ederim .

Uzman doktor

20 lik diş apsesinde, apsenin kurutulması için mutlaka antibiyotik kullanılmalıdır. Antibiyotik kullanımının ardından dişiniz apsenin kurutulması ile çekilecektir. İltihap kurutucu kullanılması şarttır.

deniz

merhabalar hocam benim 20lik dişimin yarısı var yarısı 2 senedir çıkmıyo son 1 haftadır şiddetli bi ağrı var dişimin çıkmayan kısmı inanilmaz derecede ağrı yapıyor ve şişti.şişen kısım yemek yerken rahatsız ediyor ve ısırıyorum nasıl bir tedavi uygulanabilir randevuma daha 1 hafta var ama daha fazla bu ağrıya dayanamıycam.

Uzman doktor

20 lik dişinizin çekilmesi gerekiyor. Gerekli olan işlemi geciktirmeden yaptırınız.

deniz

bana neden cevap vermiyosunuz.

Uzman doktor

Hangi konuda ? Deniz hanım

Baran Özer

Hocam Merhaba Yaklaşik 2 ayı aşkın süredir sağ yanağımda bi şişkinlik hissediyorum. Fakat şişme yok kulak ağrım var. Ve yaklaşık 25 gün sona randevum var 20 lik dişim çekilecek..
20 lik dişimi ellediğim zaman çürük kokusu geliyor fazlasıyla.. Sadece o bölgeden bunların nedeni 20 lik dişmidir?
Saygılar..

Uzman doktor

Bunların nedeni dişinizin apse yapmış olmasıdır. Eğer daha erken bir tarihe aldırırsanız randevunuzu sizin için daha iyi olacaktır. Apsenin kurutulması ve dişinizin tedavi edilmesi gerekiyor.

hatice

Doktor bey ben üç gün önce sol alt kosrdeki yirmilik diş imi cektirdim şimdi bogazimin ve kulagimin ağrısından duramiyorum antibiyotik ve gargarada kullaniyorum ama geçmiyor nu durum normalmi

Uzman doktor

Çekim sonrasında ağrılarınızın olması normaldir. Bir süre ağrılarınız ve sızlama şeklinde kan olabilir.

hatice

Doktor bey 4gun oldu yirmilik disim cekileli ve bogazimin ve kulagimin ağrısı hala geçmedi cenemi açamıyorum yemek yiyemiyorum sadece sıvı tuketebiliyorum boynumda ve kulagimda inanilmaz derecede ağrı var 1000mg antibiyotik kullaniyorum bu beşinci güne girdik neden geçmiyor

Uzman doktor

20 lik diş çekimi sonrasında bu tür ağrıların oluşması normaldir. Ağrı kesici alabilirsiniz. Bir kaç güne kadar ağrılarınız hafifleyecektir.

mehmet

hocam 2 yıl önce kanal tedavisi yaptırdım.hemen 2 hafta olmadan apse yaptı ve doktor bey sadece gargara verdi geçti.yalnız aralıklı olarak apse devam etti.mesela şimdiye dek 6 kez oldu bu apse.son 2 ayda 2 kere apse yaptı.şuan 3. yü çekiyorum.3. olmadan 1 gün önce doktora gittim.doktor film çekti ve yirmiliklerin zorluyolar yarıya gelmişler dedi.sef1 1000g. ve edolar ford verdi.kanal tedavisi yüzünden mi dedim yok dedi ama bence ondan dolayı.bi fikir verin bıktım vallahi.birde bu sef1 diş apsesi ile alakalı değil gibi.

Uzman doktor

Mehmet bey.. Başka bir diş hekimine durumunuzu anlatmayı deneyin görmeden bu konu hakkında birşey söylemek istemiyorum..

ne yirmilik dişmiş ya =/

Doktor Bey yirmilik dişimi 1,5 sene önce çektirdim. 2 ayda 3 ayda bir sürekli iltihaplanırdı. Doktora gittim film çekildi bir şey yok ara ara olur dediler. İltihaplar sürekli tekrarladığı için başka doktora gittim tekrar film çekildi ve 20lik dişin kökü kaldığı söylendi ameliyatla o parça alındı. 1,5 sene o apseyi ve acıyı çektim şimdi oh o parçada alındı rahatladım derken 3 ay sonrasında tekrar apse yaptı. Ne yapmam gerekiyor? Bu apse neden sürekli tekrarlıyor? Ne zaman bitecek bu acı???

ilker

Doktor bey ön sol iki disim de iltihap toplamda 8 yildir var bu sure icerisinde kanal tedavisi oldu gecmedi reziksiyon oldu gecmedi ardindan tekrar kanal tedavisi oldum gecmedi sizlamalar tekrar basladi ve sol burun ic kemiginde rahatsizlik olmaya basladi farkli bikac dis hekimine gittim biri cekilcek dio biri cekmiyelim kalsin dio ne yapcagimi sasirdim

Uzman doktor

Dişiniz oldukça problemli bir diş röntgen filmine bakım sorunun ne olduğunu görmek gerekiyor.

busta

Yalvaririm yardim edin dolgulu bir disim var …cok az bir sisligi var cok ama cok aciyor dayanamiyorum 1 haftadir antibiyotik ve agri krsici kullaniyorum artik cektire bilirmiyim

Uzman doktor

Buna diş hekiminiz karar verecektir. Yeniden randevu alarak dişinizin durumunu kontrol ettiriniz.

elif

Merhaba doktor bey. Benim sağ alt çenemde bulunan yirmilik dişim iki yıldır aralıklarla ağriyor. Dişimin ucu çok az çikmisti. En son doktora göründüğümde çıkmasını bekliycez demişti. Dört gündür daha öncekilere benzemeyen çok şiddetli dayanaılmaz bir ağrı yaşıyorum. Bütün sağ alt çene dişlerim ağriyor ve zonkluyor. Ayrica yirmilik dişimin bulunduğu diş eti çevresi ve yanağımda sarı kabarcıklar farkettim. Pazartesi ilk işdoktora gidicem. Ama ççokkorktum diğer dislerim zarar görürmü ve bu kabarıklar neden oluyor. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Uzman doktor

Elif hanım dişiniz iltihaplanmış büyük ihtimal 20 lik dişinizin alınması gerekiyor. Diş hekimine biran evvel başvurmanız sizin için iyi olacak.

Tuncay

Slm apseli dişte ne zaman apse kurur

Uzman doktor

Apseli diş tedavilerinde diş hekiminiz sizi muayene edip ilaç verecek ve durumunuza göre ilaçları kullanın kullanın ve şu gün gelin diyecektir.

umutt

Merhaba hocam sol alt 20 ilk disimde apse oluştu yanagim ve sol boyun kismima kadar şisme we şiddetli agrilarim oluyor suan antibiyotik ve agri kesici kullanıyorum antibiyotik etksni ne zaman gösterir ve apse kurutuldktn sonrada dişi cekmem uygun olurmu ne onerirsinizz

özge

doktor bey ben diş hekimine göründüm ve bana ağrı kesici verdi eğer şişme olursa antibiyotik al dedi ve 2 gün sonra yanağımda bi şişme oldu 3 gündür şiddetli ağrılarım var antiye başladım fakat ağrılarım hala dinmedi ve şişlikte bir türlü inmiyo kaç günde geçer acabave bu diş illa ki çekilicekmi ?

Yasemin

Merhaba doktor bey ben yaklaşık 12 gün önce gömülü olan yirmilik dişimi çektirdim çekilen yerde belirgin bir ağrı sızı yok ancak kulağım ve başım ağrımaya başladı 3 gündür diş çekiminin ağrısı bu şekilde başa ve kulağa bu kadar vurur mu?

ezgi

Merhaba hocam.Benim 20’lik dişimden dolayı ağrı çekiyordum ağzımda kötü tat ve kötü kokudan dolayı diş hekimine gittim ağrı kesici ve antibiyotik verdi kullanmaya başladım fakat daha kötü oldu sanki bunun nedeni iltihabın geçmeye başlaması mıdır. Birde dişlerim tam çıkmadı sadece başı çıkık durumda aldırmak istersen çene cerrahının alması gerek dedi. Sizce apse geçtikten sonra bütün şikayetlerim geçerse (ağrı kötü tat koku vs)yine de aldırayım mı. ve son olarak sizce özelde mi yoksa devlette mi aldırayım siz ne tavsiye ediyorsunuz? yardımcı olursanız çok sevinirim.

ahmet

merhaba doktor bey benim 2o lik dişimin içi apse yapmış ağrı kesici içtim antibiyotik içtim ve geçmedi dişimi çektirmek zorunda kaldım ağrı devam ediyor röntgende diş kökünde iltihap çıkmadı dişin içinde iltihap çıktı ve çektirdim ağrılarım için yapmalıyım antibiyotiği (augumentin) kullanmaya devam edeyim mi? her gittiğim doktor farklı şeyler söyledi siz bana yardımcı olursanız çok sevinirim ne yapmalıyım?

filiz

Merhaba hocam benim 20 lik disim curudu ve kucuk bi kismi kirildi gecen gunde yemek yerken kirik yerine yemek batti ve asiri aci cektim doktora gittim cektirmek istedim fakat iltihaplandigini soyledi antibiotikle agri kesici verdi ilaclar bitince cekelim dedi 3 gundur kullaniyorum fakat cok fazla agrim var artik dayanamiyorum ne yapabilirim bu dis cekilebilirmi tehlikesi varmi yardim edin lutfen

Uzman doktor

Filiz hanım ilaçlarınızı kullanamya devam ediniz. Ağrılarınızda doktorunuzun verdiği ağrı kesici ilacı kullanabilirsiniz. Bu ağrılara dayanacaksınız başka şu anlık yapılacak bir şey yok..

janedoe

Yarım çıkan 20′lik dişim sabah fırçalarken kanamaya başladı ve akşama kadar inanılmaz ağrıdı. Ertesi gün doktora gittim ve doktor 20′lik dişimin apse yaptığını ve antibiyotik kullanımından sonra çekilmesi gerektiğini söyledi. Antibiyotiği 3 gündür sabah akşam Zinnat olarak kullanıyorum. 5-6 saat arayla Majezik alıyorum ama ağrısını kesemiyorum. 2 gün sonra diş çekimine gideceğim ama antibiyotiğin işe yaramadığından endişeleniyorum. Çünkü ağrım artarak devam ediyor. Bununla ilgili bilgi verebilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

eda

Hocam merhaba. Aynı anda 4 tane yirmilik dişim çıktı. Çok şiddetli ağrıdan sol alt yirmiliği çektirdim . Fakat üç tanesi duruyor ve sağ alttaki yirmilik diş zaman zaman feci bir şekilde yanağımda şişme yapıyor ağrım çok çok hafif ama dış görünüşümden rahatsız oluyorum nerdeyse gözümün çevresi bile şişiyor , buz tutuyorum ama işe yaramıyor. şişliği indirmenin başka bir yolu yok mudur yardımınız için teşekkürler şimdiden. Bu arada cektirmek de istemiyorum çünkü ameliyat sonra acısı felaket oluyor ve bıdaha yaşamak istemiyorum o durumu. başka bir öneriniz var ise yazar mısınız lütfen

ugur

Hocam 2 gün önce 20 lik disimi aldırdım doktorunun verdiği ilaçları kullandım fakat o disin 2 yanında ki disim çok agirmaya basladi dilim dokundurdugum an yada yutkunurken çok şiddetli agriyo yeniden enfeksiyon mu oldu acaba ne yapmaliyim?

Uzman doktor

Uğur bey eğer geç kalınmış ise iltihaplanmanın bu bölgeye yayılması söz konusu olabilir. Mutlaka kontrol edilmesi gerekir.

kubra

Sag alt 20 lik disim gömülü haldeydi 3 gün önce aldırdırdım ve çok büyük şişlik var boynuma kadark indi ve boynumda sertlikler var ama hiç ağrım yok antibiyotikte kullaniyorum ama şişlikte inmiyo bide sinüzitim vardı ne yapmalıyım doktorum uzakta

Uzman doktor

20 lik diş çekimi sonrasında görelebilen bir durumdur. Geçmemesi durumunda diş hekiminize yeniden başvurunuz.

anıl

Hocam dişlerimin sağ tarafındaki diş etleri kan akıyormuş gibi gözüküyor ve diş etlerimdreçekilme var . Ne yapmalıyım?

Uzman doktor

Anıl bey dişlerinizi düzenli olarak fırçalamanın yanı sıra 6 aylık periyodlarla yine diş hekiminize düzenli olarak ziyaretler gerçekleştirmelisiniz. Öncelikli olarak oluşan diş taşlarınızı temizletmeli ve diş bakımı konusunda diş hekiminizden öneriler almalısınız.

busra

Hocam 20 ilk dişim 1 yeni yeni cikmaya başladı sahurda şiddetli bi agri oldu agri kesici aldim geçirdi sabahtan doktora gittim apse yapma dedi antibiyotik gargara ve mazoik verdi bunlari kullan pazartesi gel dedi ama ben cekmicem dedi bu diş çekilir mi peki

Uzman doktor

Büşra hanım kullanacağınız antibiyotik tedavi sonrasında doktorunuz dişiniz hakkında son kararı verecektir. Eğer aldırmanız gerektiğini dile getirirse aldırıp kurtulmakta fayda vardır.

özlem doğan

20 lik dişim içerde gömülü olarak çürümüştü ve cerrahi işlemle aldırdım. Fakat alırken Doktorum dişimi alırken çok zorlandı ve bir parça kökü içerde bıraktı.içerde kalan kök sinir kanalında olduğunu devam etmemiz durumunda çene sinirine zarar vereceğinisöyledi.dilim alınalı 3 hafta oldu ve dişimin alınan tarafında tekrardan şiş ve ağrı oluştu.doktoruna gittiğimde bana antibiyotik verdi ve puanda antibiyotik ve ağrı kesici kullanıyorum.bu dişin tekrar şişip hapse oluşturması normalmidir? Yoksa içeride kalan kökden mi kaynaklanmaktadır? Tekrar cerrahi işlemle kalan kök alınmalımıdır? Bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler,iyi çalışmalar.

Uzman doktor

Özlem hanım eğer apseli diş çekildiyse ve çekilirken bir parçası kırılıp içeride kaldıysa kalan bölümde apse varsa yeniden şişmelere ve ağrılara neden olabilir. Alınıp alınmaması konusunda doktorunuza yada bir çene cerrahisine danışmanızda fayda vardır.

Aslı

Merhaba doktor bey, sag arkada 3 sene once 20lik disimin yarisi cikti yarisi cikmamisti.simdi cok agri ve aci var disin oldugu yer sisti.agzimi bile acamiyorum.bugun de baska bir sislik farkettim bastirinca icinden iltihap cikiyor bu dişi cektirmelimiyim ?

yasemin

benim 20 lık ddişlerim 4 senedir çıkamıyor yarısı çıktı yarısı daha çıkamadı sağ alt taraftaki apse yapmış doktor ilaç verdi sizce çektireyimmi

Uzman doktor

Yasemin hanım bu dişinizin çektirilmesinde fayda vardır. Fakat son kararı doktorunuz verecektir.

ayşe

merhaba doktor bey.20 lik dşim yarı gömülü halde apse yapmış..aşırı derecede ağrı var.yutkunmada sıkıntı yaşıyorum..konuşmakta güçlük çekiyorum..doktora gittim antibiyotik ağrı kesici ve gargara verdi..kullanıyorum ilaçları ama azalma yok.3 gün sonra gel dişi çekelim dedi…çok ağrım var..ağzımı açamıyorum..bu durum normal mi…ne yapmalıyım..

Uzman doktor

Ayşe hanım doktorunuz durumunuzu kontrol edecek eğer apse geçmedi ise tekrardan kullanmanızı isteyecek. Eğer ilaçlar etkisini gösterdi ise dişiniz çekilecek ağrılarınız diş çekimi sonrasında geçecektir.

doğukan

merhaba 20lik dişimin olduğu yerde şişlik var üstelik doktor enfeksiyon kapmış dedi bana ilaçlar verdi haftaya çektiricem aynı zamada dilimin ve küçük dilin bulunduğu yerde ufak ufak beyazlıklar var sizce nedeni nedir? ne yapmalıyım?

Uzman doktor

Bu dişinize bağlı iltihaplanmalar olabilir. 20 lik dişiniz çekildikten sonra durumunuz devam etmiyorsa ondan kaynaklı bir sebeptir.

Asım

Hocam 20 lik disin o kapsonunun oldugu et parcasi birden bire sisti.zaten kendisi agri yapiyor istemsiz olarak agzimi kapatincada isiriyorum.iyice agri ceneme yayiliyor.su ana kadar problem yasamamistim.ne yapmaliyim?

Uzman doktor

Asım dişinizde iltihaplanma oluşmuş. Dişinizin alınması gerekiyor. İhmal etmeyiniz ve bir diş hekimine başvurunuz.

ebru

Sağ alttaki 20’lik dişim için doktora gittim fakat cerrahi müdahale için ileri bir tarihe randevu verdiler. Dişin olduğu yerde şişme ve ağrı var doktor tedavi amaçlı herhangi bir ilaç vermedi fakat ağrılarım artıyor ne yapmalıyım?

Uzman doktor

Ebru hanım tekrardan diş hekiminize başvurmalısınız. Eğer dişiniz iltihaplandıysa iltihap kurutucu verilmelidir.

zelis

Bir ay once dogum yaptim 20lik disim cok agriyor amaliyat dediler emzirme doneminde oldugum icin bi sakincasi olabilir mi.

Uzman doktor

Zelis hanım bunu diş hekiminiz ve doğum uzmanına danışarak karar vereceksiniz. Doğum uzmanınız sizi bu konuda daha iyi bilgilendirecektir.

eli

Merhaba doktor bey ,benim yirmilik disimin küçük bir kısmı bir yil once siddetli agrilarla çıktı, şimdi ikinci büyük ağrıyı yaşıyorum, doktorum röntgende dişin düzgün geldiğini çekilmeye gerek olmadığını söyledi, ama çene yapım dar olduğu için ,dişin her hareketi tahammül edilemez ağrılara sebep oluyor. Kulagim ve gözüme de ağrı vuruyor ve yanagim şişiyor, bu iltihap olduğunu mu gösteriyor , üstelik üç aylık hamileyim bu süreçte ne yapmaliyim . Çok teşekkür ederim

Uzman doktor

Hamile olmanızdan dolayı beklemenizden başka şansınız yok. Hamilelik dönemi içerisinde işlem yapılmaması gerekmektedir.

Göknur

Merhaba hocam benim 20lik alt dişlerim çıkmıcağını söylediler kökü daha tam oluşmamış çekemediler ama yaklaşık 5yıl olucak abse ağrısından başım fena halde ve bende tansiyon düşüklüğü yaratıyor ne yapabilirim

Uzman doktor

Göknur hanım bir çene cerrahisine danışabilirsiniz.

beste

Merhaba 20lik dişlerinin tamamı çıktı yaşım 19 fakat bu aralar oluşmuş olan dış eti icyanagimin birleşmesi sonucu çok ağrı cekiyorum neler yapmaliyim

Uzman doktor

Beste hanım eğer 20 lik dişleriniz size sıkıntı veriyorsa alınabilir. Muayene olmanızı öneririm.

elif

Hocam 20lik sol disim yeni yeni cikiyor fakat disim apse yapmis. Apseden su cikitor iltihap degil agrim sizim yok bitek bastirdikca su cikiyor. Acaba bu so toplama nedeni yani apse dis ciktigi icin mi yoksa disin cekilmesi mi gerek

Uzman doktor

Elif hanım dişinizle oynamayınız ve bir diş hekimine görününüz.

vildan

Doktor bey 11 haftalik hamileyim 20lik dişimin olduğu bölge şişti Wè çok ağrım war antibiyotik almadan ne yapabilirim damagim yanayım komple sis durumda sizce ne yapabilirim

Uzman doktor

Hamileliğinizin ikinci 3 ayı içerisinde doğum uzmanınızın bilgisi dahilinde işlem yaptırabilirsiniz. Fakat kullanacağınız antibiyotik ilaçlar bebeğinize etki etme şansı çok yüksektir. Mutlaka ama mutlaka doğum uzmanınızla bu konuyu konuşmalı onun yönlendirmesi ile tedavinizi yaptırmalısınız.

asım

doktor bey 20 lik düşüm intahap oldu kuruttuktan sonra kanal tedavi yaptırıp dolgu yaptırsam olurmu kıyamıyorum çıkan dişlerime

Uzman doktor

Asım bey 20 lik dişiniz apse yaptı ise doktorunuz bu dişinizin çekilmesi gerektiğini söyleyecektir. Doktorunuzun tavsiyelerine uyunuz.

ayse

merhaba dokor bey
sağ alt 20lik dişin yeri apse yaptı 4 gündür ağrıyor.diş doktoruna gittim antibiyotik ve gargara verdi.fakat hiç bir gerileme olmamasına rağmen her geçen gün bütün dişetlerim kızarmaya ve onlarda ağrımaya başlıyor 3. günden itibarende dil kökü de dahil olmak üzere dilimde ağrıyor apse olan yere değen dilde yara olmuş çok canım yanıyor konuşamıyorum yemek değil su bile içemiyorum. ateş 38-39 iniyo düşüyo bnm ne yapmam gerekir. başka bir doktora gitmelimiyim.siz neler düşünüyorsunuz rahatsızlığım hakkında?

Uzman doktor

Doktorunuz apse kurutucu ilaç vermiş. Durumunuzun çok kötü ise ve kendinizi iyi hissetmiyorsanıaz başka bir doktora da görünebilirsiniz. Fakat doktorunuzun verdiği antibiyotik ilaç doğru bu ilacı kullanıp varolan iltihabın kurutulması gereklidir.

ayse

öncelikle çok teşekkür ederim cevapladığınız için ama bnm anlayamadığım çok ilginç ki bütün dişlerim apse olmaya başladı her uyandığımda 2 tanesi daha şişmiş oluyo şimdi neredeyse tüm dişlerim şiş dudağım dilim boğazım yanağımda öyle antibiyotik kurutmak yerine çoğaltıyor sanki ne yapacağımı şaşırdım tavsiyenizi dinleyip başka doktora gitmeyi denicem bnm korkum kötü bi hastalık çıkması 🙁

Uzman doktor

Geçmiş olsun Ayşe hanım bizleri yeniden bilgilendiriniz.

ayse

merhaba yine ben 😀 farklı bir doktora gittim muayeneden sonra ilaç yazdı daha farklı gruptan iki antibiyotik ve agrı kesici.. ilk gün kullandım ilk defa ağrılarım kesildi tam bunlar iyi geldi dedim busefer ilaçlar allerji yaptı ve basta yüzüm olmak üzere butun vücudum şişti üçüde yapabilir ilaçların dedi doktor ve ilaçları bırakmak zorunda kaldım. bütün bunlara rağmen tek parça ve ayaktayım 😀 p.tesi dişeti has. dt. randevum var bakalım daha neler gelecek başıma hayırlısı.. 😀

fatih aksu

Hocam merhabalar ben 20lik disimi ameliyat ile aldirdim ustu kapaliydi disimi bir operasyon yapilip aldirdim dikislerimide aldirdim 2 gun once rantibiyotik ilaclarim bitti fakat suan disimij apse yaptigini hissediyorum sorun olurmu sakagzimazi

nihat

İyi günler. Hocam 20 lik dişimin üstünde et parçası gelmiş ve üstünü kapamaya başladı doktora gitmek istemiyorum sıkıntı olur mu?

ali

Merhaba hocam benim 20 lik disim cikiyir ve agzimda cok acayip bir tat var ve koku var disimi fircalasamda gecmiyor bu tat 20 lik disimin ciktigini baktigimda gorunuyor ne yapmami onerirsiniz

hocam merhaba benim 20 lik dişimin arka tarafı şişti ve alt üst dişlerimi birleştirdiğimde şişkin olan yeri ısırıyorum ve yememk yiyemiyorum diş doktorununa erken gidemedim çünkü randevu almam gerekti o yuzden aile hekimime gittim ve şu ilaçları verdi (flurend%0.25 gargara,remidon,croxilex-BID) sizce ne yapmalayım hocam kullanmaya devam mı edeyimmi ilaçları?

beyza

Mrb hcm 20 lik dişim henüz çıkmadım ama yeri şişiyor tüm dişlerimin dibi iltihaplı yemek yiyemiyorum çok acıyor alt ve üst komple dişlerim iltihaplı çıkmayan dişi çektiremem ne yapmam gerekiyor

sevim

Benim yirmilik solalt disim yanagim ve bogazim sisti doktora gittim cekilcek dedi
omce antibiyotik yazcakto vazgecti bi parca et aldi sonra lazer uyguladi sisligin kendiliginden inmesini beklicemi soledi ve cokk agriyo sizce dogru bi tedavimo nu

Hande

Merhaba 6 ay once butun dis kobtrollerimi yaptirdim 20 lik disim ozaman cikmamisti filmde gozukuyodu doktorum cekmedi disimi saglam dis o cikicak dedi 3 ay sonra disim cikmaya basladi onunde ve arkasinda dis yok rahatca cikabilcek konumda fakat son 1 gundur agri yapiyor neden olur bu?? Cok siddetli degil fakat tatli bi agri damagim dilim degince agriyor

zeynep

Merhabalar, disime kanal tedavisi yapildi ancak ayni gece siddetli agri yapti ve abse olustu disimde. Disimin ustunde ki gecici dolgu cikarildi ve antibiyotik tedavisi ile kurutuldu ancak daha sonra 2 kez daha abse yapti ve antibiyotik kullandim aldigim randevulara gidemeden tekrarlayan bir abse sorunum var acaba disimde kanalin ustunde gecici dolgu olmadigi icin mi surekli abse yeniliyor? Yarin discimde randevum var ancak absem gitmeden tekrarliyacak diye korkuyorum acikcasi

funda

Hocam merhaba…benim yirmi yas disim apseli sanirim.boynum kulagim kafapm yaniyor resmen…dilimde de yanma var uyusukluk var agzimda..ne yapmaliyim cok korkuyorum…

tuğba

merhaba.üç gün önce 20 lik sol üst ve sol alt dişlerimi aynı anda çektirdim.gömülü durumdaydılar.yanağım üç gündür şiş,ağzımın içi de şişmiş durumda.ağzımı çok zor açabiliorum diğer tarafımla yemek yiyemiyorum sıvı şeyler içebiliyorum.aynada ışıkla dişime baktığım zaman üst diş etimde bir açık kısım görüyorum oraya dikiş atılmamış gibi görüyorum.ağrı kesici etkisi geçtikten sonra üç gündür sürekli diş ağrısı çekiyorum geceleri ağrım daha da artıyor.sizce diş çekimimde anormal olan bi durum varmı bu kadar acı çekmem normal midir?

kerem

Merhabalar Doktor Bey. 20’lik dişimin olduğu yerde diş etim şişmiş ve 20’lik dişimin üstüne kadar gelmiş vaziyette. Ağrı kesici almadan duramıyorum. Daha önce de olmuştu 2 gün içinde kendi kendine geçmişti fakat bu seferki daha bir ağrılı. Bir tavsiyeniz varsa belki yardımı dokunur. Şimdiden teşekkür ederim.

güneş

merhaba doktor bey,
benim 20 lik dişim daha öncede enfeksiyon kapmıştı antibiyotik kullandım bitince tekrar doktora gitmedim ve tekrarladı enfeksiyon kulağıma cıkıyor agrısı kanal tedavisi yada çekim olmadan geçebilirmi acaba

güneş

bu arada çürümede yok dişimde sadece kulagıma kadar uzanan agrı sancı var

ali

merhaba 19 yaşindayım.20 lik dişlerim 2 veya 2.5 yıldır çıkmaya çalışıyo ve az bir kısmı gözüküyor.devamlı periyotlarla şişip diş ile diş eti arsaından iltihap çıkıyor elimden geldiğince temizlemeye çalışıyorum .sizce bi zararı olur mu dişime veya başka hastalıklara.dişimde ise herhangi bir çürümede yok. teşekür ederim

Bülent

Merhaba hocam benim 20lik dişim yeni çıktı ama etimde şişme ağrı var. Dişimin çıktığı yerde de problem yok neden ağrı ve şişme yapar. Birde bu ağrıyı geçirecek bir ilaç var mı?

aylin

İyi akşamlar 20 lik disi mi cektireli bir yıl oldu ve suan çekilen yer iltihap oluştu nedeni nedir ve doktor a gözükmem gereklimi?

Hakan

Hocam benim 20’lik dişin olduğu kısım hafif ağrılar oldu batım dişin küçük bir kısmı çıkmaya başladı ve 2 gün sonra şişti fakat yanağa doğru değil normal şişti doğal mı bu şişlik

furkan

merhabalar hocam sol alt tarafta en sondan bi önceki dişim şişti bu şiş boğazıma kadar indi şu an boğazımın sol tarafı şiş ama sadece o şişen dişin altı ne yapmalıyım acil yardım ederseniz sevinirim.

rıdvan

sayın hocam merhabalar 2 gün önce istanbulda bir devlet ünüversitesinin diş hekimliği fakultesinde 20 lik diş çekimine gittim. Dişime 3 kez anestezi yapıldı çenem dudağım kulağıma kadar uyuştu ama acı hissettiğim için çekim yapılmadı ve yarım kaldı. İsterseniz devam edelim isterseniz 1 hafta antibiyotik kullanın öyle gelin dedi. Dişim oynadı sanırım ağrıdan duramıyorum apse yaptı bir haftada bu diş çekilcek konuma tekrar gelirmi kendimi çok kötü hissediyorum halsizlik var çok fazlane tavsiye edersiniz yardımcı olursanız çok sevinirim.SAYGILAR

ayşe

Merhabalar hocam sol alt yirmilik dişim hemen hemen çıkmış durumda ama ağrı yok.Fakat o bölgeye elimle bastırdığım zaman koku oluyor ağzımdada koku var acaba çektirsem geçermi yada ne olabilir.Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum teşekkür ederim.

Merhabalar hocam sol alt yirmilik dişim hemen hemen çıkmış durumda ama ağrı yok.Fakat o bölgeyi elimle kontrol ettiğim zaman koku geldiğini farkettim,ağzımdada koku var acaba çektirsem geçer mi yada nedeni ne olabilir.Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum teşekkür ederim.

sevin

merhaba yaşım 12 dşimi sinirleri ttuyordu zar zor oyunya oynuya çıkardım çıkaradan önce damakta ağrı başlamıştı ve şimdi dama ve dişin çıktığı bölgede etyinn dağılıp parçalandığını hissediyorum yemek yerken bişi içerken su bile ağrıtıyor başa ağrı vuruyor ve geceleri şiddetleniyor ne ol abilir

sevin

lşütfen acilllllllllllllll

Muge

Merhabalar, Bundan iki yil once 20lik dislerimin çıktığı farkettim ve doktora gittim çekilen rontgende 20 lik dişlerimin yamuk olduğunu ve çıkmayacağını söyledir zaman,zaman sağ taraftaki dişimde ağrı oluyor ve so iki gündür boğazlarımda hafif ağrıyla birlikte kulaklarımın içide kaşınıyor sizce bu iltihap belirtisi midir ? Çekilmesi mi gerekiyor ?
Teşekkürler

türkan

merhaba benim dört yirmilik dişimde çıktı 19yaşındayım.üsttekiler yeni çıkıyor daha ama alttakiler tam.sag yirmilik dişim inteap yaptı gecen sene cektırdım şimdi sol yirmilik dişim de inteap yaptı ağrı yok igrenc bir tat koku ve ilk kez ağrı hissettim ve internetten bakarken burayı buldum yanındaki disimi ve dişlerimin hemen hepsini küçük lekeleri beyaz ve bir kac tane siyah dolgu yaptırdım temizletıp diger dolgularımda sıcakta sogukta hissetmedim ama hala hissediyorum cerrah ceker diyor gittigim doktor ama sıralar okadar onunki yer bulamiyoruz ne yapmam gerekiyor

nilay kök

MERHABALAR HOCAM BENİM 20 LİK DİŞİM ÇIKMAK ÜZERE KÖK KISMI SİNİRLERE DEĞİYOR VE DİŞ KÖKÜM BİRAZ EĞRİ HAMİLELİK SÜRECİMDEN SONRA BİRAZ ÇÜRÜME VE İLTİHAPLANMA BAŞLADI. BENİ 6 AYDIR ÇOK ZORLADI 5 KUTU ANTİBİYOTİK KULLANDIM EMZİRDİĞİM HALDE, HALA SIKINTILARIM DEVAM EDİYOR DOKTORUM DİŞİ ÇEKERSEM DUDAKTA HİS KAYBI OLABİLİR DİYOR EN SON DİŞE DİREK ANTİBİYOTİK ENJEKTE ETTİ ODA İŞE YARAMADI ŞİŞME VE AĞRI DEVAM EDİYOR NE YAPMALIYIM KURTULMAK İSTİYORUM ARTIK ACİL CEVAP VERİRSENİZ ÇOK SEVİNİRİM

asemin

merhabalar
20lik disim apse yapmis durumda sadece 1 adet ornidone antibiyotik ve apranax aldim ama yutkunamiyorum, ates yapti, kulak agrisi yapti. daha baska bir cozum var mi?

Uzman doktor

Yaesemin hanım bu durumda doktorunuzun vermiş olduğu ilaçları kullanmaya devam edeceksiniz. Mutlaka ağrılarınız olacak fakat bunun başka bir tedavi yöntemi yok.. Mutlaka ağrılarınız vey başka sorunlarınızda doktorunuzu bilgilendiriniz ve soru sormaktan çekinmeyiniz.

özlem

merhabalar

benim dünden beri çenem arıyor. herhalde 20 lik dişim çıkıyor. ama çok acıyor hocam. o tarafdan bırsey yıyemıyorum. ne yapmam gerekir.

Uzman doktor

Özlem hanım 20 lik dişleriniz kendisine bölgede yer açıyor. Baskıdan dolayı ağrı ve sızlama hissediyorsunuz. Zaman içerisinde ağrılarınız azalacaktır. Fakat genel bir kontrol ve ağrılarınızdan dolayı diş hekimine başvurmanızı öneririm.

özlem

calışıyorum izim alamıyorum. ilaç kullanabılırmıyım acaba ağrısını azaltacak.

gizem

merhaba doktor bey benim 20 lik dişimin çevresinde iltihap oluştu yemk yerken rahatsz ediyor ve aqrı yapıyor o aqrı boqazma kdar indi ne yapmalıyım ?

Uzman doktor

Gizem hanım bir diş hekimine muayene olarak gerekli kontrolleri gerçekleştirmelisiniz. Doktorunuz muayene sonrasında dişinizle ilgili kararı verecektir. 20 lik dişinizin alınması gerekebilir.

Aslan

İyi günler öncelikle ..
Benim yirmilik dişim 2 yıldır kırık ve çürüktü son 2 hafta ağrısı dayanılamayacak derecede artı ve diş hekimine gittim . Bana kullanmam için 2 ilaç verdi birisi iltihap durumunda ki bölgeler için bir ağrı kesici diğeri ise antibiyotik 2 gündür kullanıyorum fakat ağrılarım azalmadı tam aksine dişim de dokunmaya karşı bir hassasiyet oluştu önceden sadece ağrı ile uğraşıyordum şimdi bu da eklendi dişimi ilaçlarım bittikten sonra çekmeyi planlıyorlar zaten ancak ben bir öğrenciyim ve finallerim var ağrımı dindirmenin bir yolu yok mu ?
Şimdiden teşekkürler ..

Halil

iyi gunler hocam 20 lik disimde apse var 2 ay once dis hekimine kontrale gittigimde kendisinin bu dişi cekemeyecegini bir cene cerrahina gorunmemi istedi apse icin antibiyotik verdi bi süre dişimdeki akinti durdu ama ilaçlar bitince tekrar basladi tekrar doktoruma basvurdum 2 ay gibi kisa bi surede tekrar apse yapmamasi gerektigini soyledi tekrar antibiyotik verdi ve çene cerrahina gitmemi istedi bulundugum sehirde cene cerrahi olmadigi icin gidemiyorum tavsiyeleriniz varmidir apseyi kurutmak icin

pelin

Hocam iyi gunler. Ben 29 haftalik hamileyim ve sol.usteki 20lik disim bir sene once yanagima dogru cikti. Disimin saglam.olmasindan dolayi doktorlar almak.istemedi . Su an sol yanagim komple yara vuanagimin ici e sis disimin etrafida ole ne yapmaliyim.

kübra

Merhaba hocam yirmilik dislerin kökü olmaz deniyor cabuk curuyor diye de cekilmesi sart dlye biliyordum. Doktora gittim disim cekilirken cenemi de koparacaktı neredeyse. Disimin kökü oldukca uzundu ve apse yapmıs. Su an cok agrıyor. Diger yirmiligi de cekmemiz gerekiyor dedi cektirmesem bir sorun olur mu?

nevin

Merhaba gömülü dişim vardı kendılıgımden cıktı bı kac hafta gecmıstı hemen yannda kücücük sarkık et parcası oldu dilimle saga sola oynatabılyrm sankı kopacak gıbı ici kanlı gibi gorunuyor ne yapmalıym cıddı bırsey olabılırmı ..

selma

Hocam 20lik diş apsesi. Kulakda agri ve basinç yaparmi? Yoksa ben apse ile birlikte kulak hastaligidami geciriyorum?

Uzman doktor

Selma hanım 20 lik diş ağrıları kulakta ve çene bölgesinde ağrı yapar bir diş hekimine giderek durumunuz hakkında bilgi alabilirsiniz.

eda

Merhaba ben 12 haftalik hamileyim ve yirmilik disim şişti ve intihap yapti acaba cocuğuma zarari varmidir?

Elif

İyi günler
Benim yirmilik dişimde apse oluştu.doktora gittim antibiyotik ve gargara verdi. Panoramik röntgen istedi.antibiyotikleri kullanmaya başladım.acaba panoramik röntgeni antibiyotikler bittikten sonra apse kurumuş mu diye yaptırmalıyım ya da şimdi apse dişlerimi ne kadar etkilemiş diye yaptırmalıyım
Özetle panoramik röntgeni şimdi mi antibiyotikler bittikten sonra mı yaptırmalıyım

elif2

İyi günler Benim yirmilik dişimde apse oluştu. Doktora gittim antibiyotik verdi. Antibiyotikleri kullanmaya başladım. Ancak doktorum panoramik röntgende istedi. Acaba bu panoramik röntgeni şimdi antibiyotikleri kullanırken apse ne kadar diş etlerini etkilemiş diye mi çektirmeliyim ya da antibiyotikler bittikten sonra apse kurumuş mu diye çektirmeliyim?

anıl

merhabalar doktor bey. benim 20 lik dişlerimden sağ taraftaki tam çıkmadı ve apse yapıyor. sol taraftaki ise yanağa yakın çıktı. ve benim bi problemimde antibiyotik ve ağrı kesici kullanamıyorum. çünkü kurdeşen hastalığım var alerjik. kullandığım zaman vücudumda kaşıntıyla şişlikler oluşuyor. bana doğal yollardan ne tavsiye edersiniz ve 20 lik dişlerime ne yapmamı önerirsiniz? şimdiden teşekkürler.

merveee

meraba hocam ben 20 yasindayim 20 lik disim cikmamis bi vaziyette yaklasik bi senedr arada bi yirmilik disim agriyrdu agrisi rahatsiz edici degildi 3 gundur ise 20 lik disim iltihapli yanagimn icide iltihapli hafif sislik var bademcigime tek tarafli sisti ne yapmam lazim antibiyotik kullanyrm.

Uzman doktor

Merve hanım 20 lik dişinizin alınması gerkebilir. Bu nedenle ağrılarınız daha fazla artmadan diş hekiminize başvurmanızı öneriyorum.

melis

Merhaba. Ben yirmilik dişimi yaklaşık 2 sene önce çektirdim. Şimdi bir kaç gündür çenemde bir ağrı oluşuyor. Sürekli bir ağrı değil ara ara zonklar şeklinde. Apse mi yoksa çene kemiğiyle ilgili bir şey mi? Teşekkürler..

Uzman doktor

Melis hanım 20 lik dişinizin üzerinden çok zaman geçmiştir ve bölge iyileşmiştir. Başka bir dişinizde apse olması muhtemeldir. Mutlaka vakit kaybetmeden diş hekiminize muayene olunuz.

eda

20 lik dişim çıkmaya başladı görünüyor fakat damağım da çok şişti dilimle dokunduğum zaman sızlatıyor ve yemek yemekte güçlük çekiyorum

Uzman doktor

Eda hanım 20 lik dişleriniz çıkarken ağrılarınız olabilir.

kevser

merhaba ben 10 haftalık hamileyim ve 20lik dişim çıkıyor yüzümde şişme meydana geldi yemek yiyemiyorum ağzımı açamıyorum sizce ne yapmalıyım ?

Uzman doktor

20 lik diş çıkarken ağrılarınız olabilir. Bu ağrılara katlanacaksınız. Doğum uzmanınızın izni olmadan ağrı kesici kullanmayınız.

hayati

hocam eşimin 20lik dişi yeni çıktı fakat ağrı yapıyur.çektirmek istedik iğne vurdular uyuşmadı iltihap var dediler olabilurmi

Uzman doktor

İltihaplı olan diş uyuşmaz bu nedenle doktorunuzun vermiş olduğu iltihap kurutucu ilaçlaırı kullanıp doktorunuza yeniden başvurmalısınız.

Veysel Mert

Hocam merhabalar. 3-4 gündür sağ alt 20’lik dişimde iltihaplanma var ve çok şiddetli oluyor ağzımı bile açamayacak duruma kadar geliyorum. Yemek yeme ve yutkunmada da sorun yaşıyorum. Doktor gittim, Ornisid fort ve Leodex verdi ama ben yetersiz olacağını düşünüp 1000mg Croxilex aldım ilaçları kullanıyorum ama hala ağrılar devam ediyor. Manisa’da çekecek birisi yok İzmir’e gidicem ama kime danışsam iltihap geçmeden çekmezler diyor. Sizce ne yapabilirim?

Uzman doktor

Veysel bey doktorunuzun vermiş oldukları dışında kendiniz bir ilaç tedavisi uygulamayınız. Apse kurutulmadan 20 lik dişiniz çekilmeyecektir. Öncelikli olarak ilaç tedavinizi sürdürmelisiniz. Daha sonra tekrardan diş hekiminize başvurunuz.

Dilara

Iyi akşamlar hocam. Yaklaşık 2 hafta önce 20 lik dişimi çektirdim yalnız yanağımın içinde şişelim var ve ağrı yapıyor. 2 hafta olmasına rağmen hala şiş inmedi. Dışardan bakıldığında ağzımda şeker varmış gibi duruyor. İç kısımdada yanağımın olduğu yerde hafif beyazlık var, ne yapmalıyım? Şimdiden teşekkürler.

Uzman doktor

Dilara hanım bu bölgede apsenin devam ettiğini gösteriyor. Mutlaka doktorunuza yeniden danışınızın. Apse diğer dişinize yayılmış olabilir.

Mustafa

İyi Akşamlar hocam.20lik dişim apse yapdı ve yanağımda şişlik oluşdu ve az bi Ağrı’da var ne yapmamlazım . Çok teşekkürler şimdiden iyi Akşamlar

Uzman doktor

Mustafa bey… Önce apse kurutucu ilaç tedavisi ardından 20 lik dişinizin alınması gerekiyor.

esra

Hocam benim 20lik dislerim henüz cikmadi. Şişti. Ama apse yaptı. Agri kesici ve antibiyotik kullaniyorum. Doktor bittikten sonra alincak dedi. Açılçası korkuyorum sizce ne yapmalıyım? Daha sonra tekrar apse olur mu ?

Uzman doktor

Esra hanım doktorunuz 20 lik dişlerinizin alınması gerektiğini söyledi ise mutlaka aldırınız. Korkacak bir şey yok..

funda

merhaba hocam. 3-4 gundür 20lik diş ağrısı çekiyordum bugun doktorum ağrı kesici antibiyotik ve gargara verdi hatta acilen alınması gerektiğini de söyledi ancak çektirme sürecini devlette randevu bulamadığımdan öteliyorum ne kadar süre ötelersek bu bir tehlike olur (çünkü özeller çok pahalı) 1 ya da 2 ay ertelenirse kötü olur mu?

Uzman doktor

Funda hanım en erken sürede çekilmesinde fayda var. Fakat sanırım dişinizde apse var öncelikli olarak bu apsenin kurutulması gerekir. Gecikmemenizi tavsiye ederim. Ağrılarınız oluşabilir.

abdulkadir

Merhaba hocam. Benim sağ vest ve alt 20lik dişlerim apse yapmış ama ön üst dişlerde yara oluştu. Ön üst 4 dişim venner kron (seramik) işlemi yapıldı. Doktorum ise yüzündeki şişme bitince git, 20lik dişlerini çektir cerrahi müdahale ile dedi. 5 gün oldu şişme hala inmedi ilaç tedavisi ile. Ne yapmalıyım?

abdulkadir

Birde 20lik dişlerim çıkacak yer bulamamış. Onun için çektir dedi doktor.

Uzman doktor

Abdulkadir bey eğer doktorunuz çektir dediyse dişinizi çektirmenizde fayda vardır.

Ayla

Hocam yirmilik dişim cerrahi operasyonla alınacak ama diş etim şişerek üstünü kaplamış vaziyette ve çok ağrı vermekte.. Doktora gittim hiç bir ilaç yazmadı iki gün sonra gel alalım dendi..bu doğru mu

Uzman doktor

Ayla hanım doktorunuzun önerilerini uygulayınız. Gerekli tedaviyi uygulayacaktır.

CANSU

MERHABA HOCAM BEN 25 YASINDAYIM SAG YANAK KISMIMDA 20 DISE YAKIN BIR YERDE ONCE YARA CIKTI SIMDI ISE YANAGIMIN ICINE DOGRU DELINIR GIBI OLMAS NE YAPMALIYIM

Uzman doktor

Cansu hanım bu yara aft olabilir. Başka bir şey olduğunu düşünüyorsannız yada ağrılarınız varsa bir dermatloğa görünmenizi öneririm.

Bahar

Hocam merhabalar sağ alt dişim çıktı ama sol üst dişim kabardı ve 1aydır çıkmıyor ara sıra ağrı yapıyordu ama çok şiddetlendi etimin damağa doğru tarafında şişkinlik oldu ve en son yanağım şişti etime veya onun önündeki dişe dokunduğumda çok ağrı oluyor ne yapmalıyım antibiyotiğe ve ağrı kesiciye yeni başladım daha doktora gitmedim

Uzman doktor

Bahar hanım çene bölgeseinde yeterli alan olmadığından dolayı 20 lik dişleriniz diğer dişlerinize baskı yapıyor olabilir. Doktorunuza başvurarak ağrı kesici ve antibiyotik ilaç alabilirsiniz.

CANSU

hocam gece cok agrı oluyo normalde gunduz gene agrım az oluyo sag yuzumun ustune yatamıyorum cok agrıyo geceleriii

Uzman doktor

Cansu hanım.. 20 lik dişinizde apse mi oluştu yoksa bir iltihaplanma mı söz konusu.. Bu konuda geniş ve ayrıntılı bilgi verirseniz sorunuzu daha net cevaplamaya çalışacağım.. Geçmiş olsun.

cihat

Hocam merhabalar bir hafta önce ustdişimin üstünde apse çıktı dudağımın altında doktara gittim antibiyotik ağrı kesici gargara verdi antibiyotikleri kullandım ama bazı günler zamanında alamadım sürelerini geçirdim antibiyotiklerin ama apseyi %60 geçirdi ama hala apse var tekrar bir kutu antibiyotik kullanmam gereklimi zararı olur mu bu apseyi başka nasıl geçirebiliriz diğer dişlerede yayılır diye korkuyorum şimdiden teşekkürler

Uzman doktor

Cihat bey doktorunuzun vermiş olduğu antibiyotik ilaçları zamanında ve düzenli bir şekilde almanız gerekiyordu. Bu ilaçlar oluşan apsenin giderilmesi için yeterliydi. Fakat düzenli almadığınız için tam olarak bir iyileşme sağlanamadı. Bu nedenle yeniden antibiyotik kullanımına geçmeden önce doktorunuza başvurmalı ve muayene olmalısınız. Eğer doktorunuz sizden kullanmanızı isterse yeniden başlarsınız. Bunun dışında kendiniz doktor kontrolü olmadan antibiyotik ilaçları başlamayınız.

recep yildiz

20 lik disimde olusan zonklamali agri nedeniyle uyuyamadim ve acile gittim curume oldugunu apse yaptigini soledi antibiyotik ve agri kesici verdi 4 gundur kullaniyom gecmedi oneriniz

Uzman doktor

Recep bey verilen ilaçları gününde ve düzenli olarak kullanmaya devam ediniz. İltihaplanma kurutuyacaktır. İlaçlarınız bittiğinde tekrardan diş hekimine başvurunuz.

recep yildiz

Hekim cekilecegini soledi normal yada cerrahi yontemle acaba zormudur dis cekimi 20 liklerde

Uzman doktor

Eğer dişiniz gömülü değil ise normal diş gibi 20 lik dişiniz çekilir. Eğer gömülü ve kök kısmı yatay konumda ise cerrahi bir müdahale gerekebilir. Dişinizin konumuna bağlıdır.

gül

Merhaba doktor bey benim sol alt 20lik dşimin olduğu et şişti şiddetli ağrı yapıyor. Apse olabilir mi sizce ne yapmalıyım ?

Uzman doktor

Gül hanım evet iltihaplanma olmuş olabilir. Dişinizin bir an evvel tedavi edilmesi yada çekilmesi gerekiyor.

gül

Bu arada ben 13 yaşındayım.

hacam ben 1 yıldır 20lik diş agrısı var ara ara geliyo gidiyo 1 hafta önce açile gittim mademcigim iltihap olmuştu hiç bişey yiyemiyordum şimdi yutabiliyom ama sol alt 20lik diş iltihaplı galiba oraya geçmiş olabilirmi iltihap agrıdan duramıyom doktorada gidemiyom korkuyom agzımı açamıyom antibiyotik agrı kesici tuzlu su bunları yaptım ama 3 gündür antibiyotik kullanıyom gecermi bi sorun cıkarırmı acil cevap lütfen 🙁

tugba

Mrb doktor bey emziren anneyim 20lik dişim felaket apse oldu gidebileceğim doktor imkanı çok kısıtlı ve %20 ‘nin altında gitme imkanım . Çenemde boğazıma doğru ağrılar fazlalasiyor.ne yapmaliyim lütfen yardımcı olun.bitkisel tedavi uygulamak en mantiklisi sanki ama ne kullanacağımı bilmiyorum lütfen yardımcı olun lütfen

emine

20 lik dişi çıkmaya çalışıyo yer olmadığı için damakta şişme yaptı napabilirim

Uzman doktor

Emine hanım bir diş hekimine başvurarak antibiyotik ilaç ve ağrı kesici ile bu süreci geçirebilirsiniz.

kübra

17 yaşındayım ve 20lik dişlerim 8 aydan beri çıkıyor.daha henüz patlayamadı.ve son üç gündür çok şiddetli ağrıyor ve yanağım şişmiş durumda.ağrı başıma da vuruyor.bu yaşta çıkması normal midir? bu ağrılar ve şişlik için ne yapmam gerekiyor?

Uzman doktor

Kübra 20 lik dişler 17 yaşından itibaren çıkmaya başlarlar. Bir diş hekimine başvurarak bu süreci hızlandırabilir. Doktorunuzun vereceği antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlarla nispeten bu dönemi ağrısız atlatabilirsiniz.

merve

Hocam meraba .. Benim sol alt ve ust 20lik dislerim gömülü olarak cikiyor . bu dislerin agrisi diger dislerimede agri yapti yanaagimda sislik var . bu sisligi nasil indirebilirim kisa sureligine .

Mert adıgüzel

merhabalar hocam bu sabah uyandığımda 20 lik dişimin etrafında bir sızlama hisettim be yanagımda cok cıddi şekilde şişmişti yaklaşık 4 5 saat sonra daha fazla acıya dayanamayıp hastaneye gittim doktor bana 20 lik dişte apse olduğunu söyledi ve ağrı kesici ile antibiyotik ilaç verdi ve 1 hafta sonra ya da gün verip dişi çekiceğini söyledi ve sizin yazdıklarınızı okuyunca kafam cok karıştı siz apse olan diş çekilmez diyorsunuz lütfen bilgi almak istiyorum ne yapıccağımı kestiremiyorum ilacı ictiğimde dişimin oldugu yerde uyuşma oluyor ve acısı 2 3 saatliğine geçiyor cevabınızı bekliyorum saygılarımla hocam .

gizem

4gün önce yirmilik dişim iltihaplandı doktora gittim antibiyotik verdi sonra çekicez dedi 1hafta sonra çağırdı fakat benim sınavım olduğu için 3gün erteledik. Çekimden 3-4 gün önce antiyotiğe başlanması gerektiğini duydum fakat doktorumla cok detaylı konuşamadık. Benimde antibiyotiğim çekimden 3gün önce bitecek. Çekime kadar devam etsem bir zararı olur mu?

semih

merhaba hocam sağ altta 20 lik gömülü diş geçikimi yaptırdım cerrahi müdahele ile bir hafta önce dişim çene kemigine girinti yaptıgı için baya ugraştılar bir bucuk saat kadar çıkarmaya hatta çekebilmek için çene kemiğinin üstünden biraz aldıgını söledi doktor dişimi tüm bir şekilde çıkarmayı başardı kökleriyle. şuan ki şikayetlerime gelecek olursak çektirdiğim günden itibaren etol 400 ve klavoks bid 1000 tam bir hafta kullanıp dikişlerimi aldırdım hatta dikiş aldırdıktan sonra 2 gün daha fazladan antibiyotik kullandım fakat su an da yutkunurken çekim yapılan tarafta boğazıma iğne saplanıyor ayrıca kulagım ve cenem de agrı var ayrıca bugün uyandıgımda gözümün üstü agrıyordu gülerken de gerildiğinde çekim olan bölgede acı oluyor şikayetlerimin olması normal mi bir de şişlik akıntı koku gibi şeyler yok iltahaplanma varmıdır agrılarım neden olabilir

simge

Merhaba hocam 22 yaşındayım ve son bi senedir soldaki 20 lik dişim iki senedir de sağdaki 20 lik dişimin oluşumunu ağrıyla izliyorum..tabiki tam oluşamadılar sağdaki daha büyük ve iki gündür felaket şişmiş boynumun altında bi düğüm oluşmuş ağzımı açarken zorlanıyorum gece çok şiddetli ağrıyodu ama dışarden görüldüğünde şiştiği belli olmuyor sizce iltihapmı doktora gitmeme gerek varmı 🙂 saygılar

sema

Merhaba doktor bey, ben 17+5 günlük hamileyim ve apse şikayeti ile dr a gittim. Dr augmentin adında bir ilaç verdi. Fakat daha önceden adını hatırlayamadığım bir antibiyotik bana ilaç alerjisi yapmıştı. Şimdi Dr um dişimi bu koşullarda çekemeyeceğini söylüyor. Ne yapmalıyım?

ramazan

merhaba hocam benim ust sol ön dişim apse yaptı ve pelisin iğnesine alerjim var doğal olarak bir kerede antibiyotikden zehirlendim ne zman diş için gitsem bana pelisilinli antibiyotik veriliyor ve kulanmıyorum bana uygun bir antibiyotik önere bilirmisiniz

emrah

20 lık dişim çıkıyor hocam sağ tarafta üst alt etleri birbirine değince agriyor ağrı kesici alıyorum durmadan onerinz var mi ?

ebru

sol yanağımdaki alt 20 lik dişimin yarısı çıkmış yarısı içte çıkan taraf kırıldı ve sürekli ağrı yapıyor. çok korkuyorum doktora gidip aldırmaya byüyük ihtimal amaliyat diyecek 🙁 bugüne kadar başka rahatsızlıklarımdan operasyonlar geçirdim ama konu diş olunca çok korkuyorum. bu amaliyat çok mu ağrılı oluyo tamamen uyutulma şansımız yok mu bebeğim var amaliyattan sonra normal yaşantıma ne zaman dönebilirim teşekkürler hocam

Merve

hocam merhaba.yırmılık dısımden cok cekıyorum suan.yaklasık 3 hafta once dış hastanesıne gıttım rontgende dıs yamuk ve agzımda sadece ucu gozukuyo amelıyatla alınması gerektıgını soyledıler ve antıbıyotık verdıler. sıra verdıler ama bı kac ay sonraya 3 gundur agzımda sıddetlı agrı var kanal tedavısı yapılması gereken bı dısım vardı suan o sallanıyo resmen ve agrı yapıyo bunun ıcınde hastaneye gıttım ama tekrar antıbıyotık yazıldı ılacı kullan gel cekelım dıe sorum su yırmılık dısın yanında saglam dısımde agrıo suan ust dıslerımle dokundugum anda ırkılıyorum acıdan yanındakı cekılcek olan dısten bahsetmıyorum bıle yanagım sıstı bu sekılde hastaneye gıtsem cekım yapılabılırmı antıbıyotık kullanıyorum suan ne yapmam gerekıyo ıyı gunler

MERT

HOCAM KOLAY GELSİN SAG ALT 20 LİK DİSİM 2 HAFTA ONCE DOKTORA GİTTİGİMDE FİLM CEKTİRDİM DİS ETLERİM VS SON DERECE SAĞLIKLI DEMİSTİ BUGUN ANİDEN SAG ALT 20 LİK DİSTE BİR AGRİ VE YANİNDA HAFİF SİSLİK HİSSEDİYORUM NE YAPMALYM

Volkan

Merhaba doktor bey sağ alt arka 20 lik dişim sağlam olan dişime baskı yaptığı için alınması gerekiyor dendi 1 saat uğraşma sonunda zorla çıkara bildiler üst arka dişimin dolgusu düşmüştü gelmişken önce onu yapalım dediler aynı saat içinde sonra 20 lik dişimi çene cerrahı çekti fakat üç gün oldu yüzümün şişliği inmedi ve ağrıdan daha uyuyamadım ilaçlar kesmiyor iyi değilim ne yapmalıyım

Burak ALĞAN

Merhabalar hocam. Sol alt 20lik dişte apse var ve yanağım dışa doğru şişmiş durumda. 1Hafta kadar ilaç kullandım doktora gittim bugün. 4 tane iğne vurdu ama uyuşmadı diş. Morfinin etkisi geçtikten sonra sol tarafım komple ağırmaya başladı.Ayrıca bana yan etkisi olan bir ilacı kullanmam için uyarıyor doktor . Ne yapmam gerekiyor hocam. Acil cvbınızı bekliyorum.

Yavuz

Merhaba hocam
Dişleri e çok Önem veren biriydim
Herhangi bir çörügüm yok gözle Görülen
Sigara dahi içmeyen biriyim
Gecen gün 20lik dişi. Çok ağırdı sonra Ağrı kesici aldım
Ondan sonra yirşim Dişimin ağrısı durdu diğer dişlerim agırmaya başladı
Iltihap OLDUĞUNU düşündüm eczaneden iltihap ilacı aldım kullandım
Şimdi dişlerim ağrısı 100de 10 kadar düştü
Yemek yememde herhangi sıkıntı yok
Tek sıkıntı yüzümdeki şişlikler inmiyor

Elif

Doktor bey, 17 yaşındayım 2-3 ay önce 20lik dişim çıkmaya başladı.Ama 1 haftadır dişim çok ağrıyordu doktora gittim 20lik dişim apse yapmış.Antibiyotik, ağrı kesici, bir de gargara verdi.Antibiyotiğim largopen, ağrı kesicim arveles gargaram majezik.Bunların çok etkili ilaçlar olduğu söyleniyor ama 4 gündür kullanmama rağmen ağrılarım hiç geçmedi sürekli ağrı kesici içiyorum.Normalde diş apselerim 2-3 günde geçiyordu.Doktorum geçmezse cerrahiye gel demişti.Ağrılarım neden geçmemiş olabilir cerrahilik bir durum olabilir mi?

Uzman doktor

Elif hanım ilaçlarınızı kullanmaya devam edin muhtemelen bu dişinizin alınması gerekiyor.

Muzaffer

Merhaba,

Şu ana kadar 20’lik diş sorunum olmadı. Yaklaşık 1 saattir Üst tarafta sağ en arka diş etime doğru ağrım var. 20’lik geliyor olabilir mi? Ne yapmalıyım?

Uzman doktor

Muzaffer olabilir. Yaşınız kaç

gül

merhaba hocam yirmilik dişim ve diş etim çok ağrıyor yanağımda da hafif şişlik var doğum kontrol hapı kullanıyorum antibiyotik etkisini azaltacağı için antibiyotik tedavisinden başka doğum kontrol hapını etkilemeyecek bir tedavi yöntemi varmı? teşekkür ediyorum.

özlem

Merhaba benim 2 aylik bebegim var 20 lik disim agri yapmaya basladi emziriyorum ilac kullanamiyorum ne yapabilirim .

ela

meraba benn bundan bi kaç sene önce kanal tedavisii yaptırdımm ve yapılan dişimin kenarı biraz iltihaplanmışş fakat ağrımıyor bu konuda yardımcı olabilir misiniz ?

selay

merBA 20 lik dişim iltihablı yuzum şiş gecelerı uyutmuyor doktarun verdgı ılaclar agrıyı dındırmıyor ne zamn etkı eder doktorun verdgın ılaclar

sude

dişim sişti nasıl geçer ne kadar sürede geçer.

sude

dişim şişti nasıl geçer ne zaman geçer.

sümeyye

merhabalar.benim sağ alt çenem ağrıyor yirmilik dişim çıkmış fakat kenarında şişlik var ve acıyor sağ üst yirmilik dişim ise yan çıkmış çenemi kapattığımda yan çıkan dişim alttaki yirmilik dişin etini sıkıştırıyor.sağ alt çenemde kanal tedavili ve dolguya çakılmış bir çivi var yirmilik dişler o çiviyi kaydırır mı?

mahir

bnim dişim apse oldu geçti oldu geçti ve en sonda geçmior 10 tane klindan yazdıktan sonra diş çekilmesi gerekiormu ?

NAZLI

HOCAM YİRMİLİK DİŞİM ÇOK AĞRIYOR ŞİŞME YUTKUNAMAMA KONUŞAMIYORUM .DAHA GEÇEN KAÇ AY ÖNCE 20 LİK DİŞİM ÇIKMIŞTI YİNE AYNI ŞEYLER NE YAPMALIYIM

Şeref

Sayın ilgili; üst damak sağ tarafta 20lik dişimin yanında bulunan azı dişim ağrıdı ve diş eti o bölgede şişti doktora gittim diş görüntülemedi yaptırdı diş eti dişi boşalmış dedi ilaç verdi kullan dedi tahminimce çekeceğiz dedi diş sağlam yani çürüksüz…ayrıca alkol sigara kullanımım yok düzenli diş fırçalarım yılda en az bir kez doktorada giderim….bu aşamada başka tedavisi yok mu? Selamlar

Aylin

Hocam Merhabalar,

Kardeşimin 20lik dişi yaklaşık 5 aydır ağrıyor, iştahı kesildi geceleri ağrıdan uyuyamıyor. Kendisi askerde doktora gidebilecek bir yerde değil.Ağrı kesicilerle ağrısını dindirmeye çalışıyor. 500mg lık ağrı kesici içtiğini söyledi sabah ve akşam. Revir yok, doktor kontrolünde ilaç kullanamıyor. Mide bulantısı şikayeti başladı. Zehirlenmiş olmasından şüphe ediyoruz. Dişindeki apsenin doğal yolla kurutulabileceği bir çözüm var mıdır? LÜTFEN YARDIMCI OLABİLİR MİSİNİZ

Simge

Merhaba benim sağ alt 20 lik dişimin üstündeki şapka gibi et parçası son bir aydır şişme yapıyor dişlerimde kesinlikle ağrı yok ama diş etim şişiyor ve acıyor
3 gün önce diş doktoruna gittim diş etim boğaz ve üstünden uyuşturularak jilet ve makas yardımıyla kesildi ancak yine şişiyor diş etim ve geceleri zonkluyor lütfen yardım edin.

Onur

Kolay gelsin ben 17 yasindayim ve dun durup dururken sol alt en arka 20 lik disin ciktigi yer agirmaya basladi agri olunca aynadan dikkatli baktim ve az bisey disin ciktigini gordum ve suan orasi kipkirmizi olup koku ve kotu tat yapmis durumda bu cok rahatsiz edici bunun cozumu ne olur tesekkurler doktor bey

Uzman doktor

Onur bey 20 lik dişlerinizin bu yaşlarda çıkması normal.. Çok ağrılı durumlarda doktorunuzun önereceği bir ağrı kesici ilaç alabilirsiniz.

Furkan

Hocam merhaba sol üst azı dişim ağrıyordu doktora gittim 20lik dişin vuruyor çıkacak yer gözükmüyor çekeriz iltihaplanmış dedi antibiyotik ve ağrı kesici kullanıyorum iltihap dağılınca gömülü 20lik dişim mi çekilecek yoksa üstündeki azı dişim mi?

ayse

hocam benım 20 lik dişim agrıyor ve diş etimde yanagımda beyazlasma meydana geldı beyaz ıltıhaplı sıvılce gıbı ama genıs alanda yayılıyor antıbıyotk kullandım fakat sankı o beyaz derı gıttıkce yayılıyor gıbı sağ tarafım yanagım ve dıs etlerımın ust yuzeyı beyazlastı agrım var bogazıma kadar ınen ve bas agrısı yapıyor nedenı nedır

Uzman doktor

Ayşe hanım beyaz olan aft olabilir bakılması gerek iltihabın bir an evvel kurutulup tedaviniz yapılmalıdır.

hatice alyurt

merhaba benim sorunum şu protez diş taktırdım ve içinde çürük oluştu ağrılardan uyuyamıyorum epilepsi hastasıyım bana doktorumdan onaylaması için kağıt verdiler .sizce diş çekiminde ne gibi bir sorunla karşılaşırım.doktorum izinde ve ben ağrılara dayanamıyorum.antibiyotik önerirmisiniz.teşekkürler….

Uzman doktor

Hatie hanım başka bir diş hekimine başvurmanızı öneririm. İnternet üzerinde ilaç kullanılması önerilemez.

Esra

Merhaba doktor bey. 20lik dişim yeni çıkıyor baktığımda ufacık görünüyor. Apse yaptı, sorun olmayan alt ve üstteki arka diş etlerim de apse yaptı. Yanağım şişti. Ayrıca çenemin altında fasulye şeklinde hatta biraz daha büyük dokunduğumda ve başımı aşağı doğru eğdiğimde belli olan şişlik de var. Hiçbişey yiyemiyorum, konuşurken peltek gibi konuşuyorum. Sizce ne yapmam gerekiyor ? Beklesem geçer mi yada dişi çektirsem mi ? Diş hekimine gitmem yeterli mi yoksa bademcik için ayrıca doktora görünmem gerekiyor mu ?

Uzman doktor

Esra hanım beklerseniz bütün dişlerinizi kaybedebilirsiniz. Mutlaka bir an evvel diş hekimine başvurmalı ve sorunlu olan 20 lik dişinizi aldırmanız gerekiyor.

Dilan

Merhaba doktor bey. Hastaneye gittim yaklasik 1 bucuk ay once ve 20lik dislerin cikmayacak alinmasi gerekiyor dediler sonra tomografi cektiler sinirler dislerimin tam ortasindan geciyormus. Eger aldirirsan cok buyuk ihtimalle sinirlerin zarar gorur ve dudak cevren uyusuk kalir dedi doktor. Bu operasyonu surekli ertelemelisin dedi. Peki ben hic aldirmasam birsey olur mu? Arada bir agri giriyor ve suan sag alt cenemdeki taraf bira sismis. Riskleri alip aldiramadim Aldirmasam nolur?

Uzman doktor

Dilan hanım doktorlarınız gerekli bilgilendirmeyi yapmış. Son karar sizin dilerseniz birde bir çene cerrahisine başvurunuz.

Kaan

Merhaba hocam 16 yaşındayım yazın benim 20 lik dişimin olduğu yer şişti dis hekimine gittim antibiyotik verdi gecti ama su an yine ayni sikayetler basladi 20 lik disimin sadece ucu cikti ama dis eti davul gibi sisti doktora gittim klamoks ve apranax fort verdi 2 gündür kullanıyorum ama hala şiş inmedi ne yapmaliyim şiş ne kadar sürede iner

Uzman doktor

Merhabalar Kaan Bey 20 lik diş antibiyotik tedavisi sonrasında alınması gerekmektedir

Beste

Merhaba dün en arka kisim da yirmilik dis etimin iltihaplanması sonucu sadece ilaç yazdırmak icin hastaneye gittim. Fakat doktor hemen iki Yirmilik disinde alınması gerektiği teşhisini koydu. Birkaç ilaç verdi. Özellikle bir tablet verdi ve bunu 1 hafta da bitirmemi söyledi. 1 hafta sonra tekrar gel iki dışını de alalım dedi. Fakat diş etindeki iltihabın bir haftada geçeceğini düşünmüyorum. Çünkü müthiş ağrilar yapiyor agri kesici bile zar zor dindiriyor. Bu nedenle doktor Yirmilik dişimi dis etim iltihapliyken alırsa ameliyat anında ve ameliyat sonrası benim için bir sıkıntı olur mu?

Uzman doktor

Beste hanım merhabalar Doktorunuz 20 lik dişinizde oluşan iltihaplanma geçmeden dişinizi çekmeyecektir Eğer iltihap varken çekmeye kalkarsa zaten dişiniz uyuşmaz Bu nedenle diş çekimi sırasında ağrılar hissedebilirsiniz doktorunuza güvenebilirsiniz.

İpek

Merhaba hocam. Benim sag alt yirmilik dişimde çürük vardı sinire kadar inmişti. 3 gun önce Çektirmek istemedigim için kanal tedavisi yaptırdım. Antibiyotik ve agri kesici kullaniyorum ama iki gundur cenemden bogazima dogru bi agri var sizce nedeni ne ? Tesekkurler.

Uzman doktor

İpek hanım merhabalar 20 lik dişin iltihaplandı ise ağrılar buluşması normaldir. Yirmilik diş çekilmesi gerekiyorsa doktorların önerilerine kulak verin

Nurten

Mrb hocam benim Yirmilik disimin olduğu yer iki gündür sis agri yapiyor fakat Yirmilik disim hic agri yapmıyordu curukte yok birden sisti neden olabilir?

Uzman doktor

Nurten Hanım merhabalar bir iltihaplanma söz konusu olabilir ya da işiniz yarım kaldıysa çıkmaya çalışıyor olabilir aradığınız Bu nedenle kaynaklanıyor olabilir.

Kadir

Merhaba,
20 Ocak 2016 tarihinde 20’lik bir diş çekimim için randevum bulunmaktadır. Fakat şu anda dişim yaklaşık 2 ay evvelki gibi şişmeye, iltihap toplamaya başlama aşamasında. Daha önce bu durumu doktor tavsiyesiyle amoklavin(1000 mg.) kullanarak aşmıştım. Şu aşamada randevuma 22 gün kalmışken şişliğin randevu vaktine kadar inmesi adına amoklavin kullansam bir sıkıntı olur mu? Yoksa şiş bir vaziyettte dahi randevuma kadar sabretmeli miyim? 20’lik dişimde şişlik varken bu operasyon yapılabilir mi?

Uzman doktor

Merhaba Kadir Bey buradan ilaç ile ilgili olarak size bir tavsiyede bulunamayacağım. Bu ara içerisinde yeniden doktorunuza başvurmayı deneyebilirsiniz. Eğer iltihabının varsa Doktorunuz Yeniden bu kullanmanızı ve daha sonra iltihap kurtulduktan sonra dişinizi çekmeyi önerecektir.

111

Merhaba. benim yirmilik dişim çıktı bi sorun yok gibi ama bulunduğu yerde kötü bi tat var ve ağız kokusu yapıyor iltihaplı gibi. doktoruma söyledim antibiyotik ve ağız spreyi verdi. onları kullandım fakat hala var. tekrar söylediğimde olur öyle dedi. sizce ne yapmalıyım?

aysel

benim yirmilik dişim onyıldır etin içinde birsey olumu acaba

osman

Evim şehir dışında dış apse yaptı bende de klamoks diye antibiyotik var kullansam olurmu

Ege

Merhaba Doktor Bey,1 haftadır 20lik diş ağrısı yaşıyorum.Doktora gittiğimde hepsinin alınması gerektiğini söyledi ve sağ alttakini cerrahi müdahale ile aldı.Şuan sol alttaki çıkıyor ve çok ağrı yapıyor.Doktor jel verdi fakat daha önce hiç böyle bir yöntem duymamıştım.Apseli olsa dahi jel sürmek tehlikeli olur mu?Şimdiden teşekkür ederim

Hasret

Merhabalar doktor bey ben 19 yasindayim ve alt sag taraftaki 20lik disim cikmaya basladi 3-4 gündür sis durumda ama dışa yansımıyor ağrı ve acıda vermiyor bu normal biseymidir ve bağzı önerilerinizi rica ediyorum.

İrfan

Merhaba Hocam, 20 lik dişimi 2 gün önce cektirdim o bölgede bir şişlik oluştu yutkunurkende zorlanıyorum… Normalmidir ?

Zeynep

Hocam merhaba ilk başta 20 lik dişim apse yapmış ama bir haftadır antibiyotik kullanıyorum bir sonuç alamadım üstüne dişim kırıldı ve sabaha kadar yatamadim ne yapmam lazım

Özlem

Merhabalar sali gunu sag alt 20 lik disimi cektirdim uc dort un cok siddetli agrim oldu ve yanagimda sert bir sekilde sis bu normalmidir baya rahatsuz oluyorum

ogulcan

Doktor bey , merhaba , 20 yaşındayım , üstteki dişler sorunsuz çıktı hiç ağrıda yapmadı fakat alt damağımda en arkada boş alanda şişme var 2 gündür diş çıkacak gibi , dilimle bastırınca her hangi bir ağrı yok , genel olarakta yüzümde veya damakta şişlik ve ağrı yok . Sizce apse varmıdır ?

YUNUS

20,dişim şuanda apse yaptı ve çokkötü durumda agrıyor ne yapmam gerekli

mehmet kaya

merhaba doktor bey benım 20lık dısımın oldugu yanındakı etı ıntıhaplanıs 2 gundur agzımı acamıyorm bu agrı bogazımada yansıyor cenemı oynatmakta zorluk cekıyorum bılgı verırsenız sewınırm

samet

Hocam dün akşam doktora gittim.20 lik dişin iltihap toplamış dedi.hemen çekilmesi gerek dedi.dişte ağrı yok sadece üzeri et kaplanmış iltihap topluyor sizce çektirmelimiyim.

Suna

Doktor bey benim daha çok azı çıkmış bir 20 lik dişim var ve yanında iki tane aft çıktı ayrı yeten yanagım şişti acaba apse mi var?

aslıhan acı

hocam meraba bnm sol alt dişim gömülü ve doktor alınması gerektgnı söledi fakat agrı yok dişimde suan ise dilime taraf olan kısım şiş durumda nden acaba hafifte agrı var şişin üstnde..

Zeynep Kara

doktor bey 17 yaşındayım ve 20lik diş çıkartıyorum dişimde ağrı ve şişme var annem apse yapmış olabilir antibiyotik kullan geçer diyor ne yapmalıyım??

kübra

dokor bey dün sağ alt yirmilik ve üsttaki 20lik dişimi çekti çene uzmanı yurtdışındayım 2 günlük 1 g antibiyotik verdi kullanıyorum ama çok fena şişti sağ çenemden kulağıma kadar normal mi bu şişlik iltahaplıyken mi çekti acaba çok ağrım var

horizon

İyi günler doktor bey benım azı dişim 1 gün önce çekildi yanlarındakı iki diştede çürük var bunlarda çekilirse ne kadar süre sonra implant yapılır çekimden sonra hamilelik düşünüyoruz 1_2 yıl sonra implant uygulaması yapılabilir mi acaba diş yapısında bu süre zarfında bozulma meydana gelir mi

HANDE

Ben 20 lik dişlerimi çektireli çok uzun zaman oldu ama dün itibariyle sol alt 20 ligimde şişme oldu . Nedeni ne olabilir ?

abdullah

merhaba hocam benim sağ alt çenemin en arka kısmında dişin hemen arkasında bir şişme var var ve boğazımda ağrıyor ,yutkunmakta zorlukta çekiyorum buna nasıl br tedavi uygulanması lazım

osman

merhabalar hocam. 20 lik dişim sebebi ile en son azıdan itibaren nohut kadar şişme oldu.Hekime başvurdum ve antibiyotik kullanıyorum.5 gün geçti ama herhangi bir değişim görülmedi. İlaçları kullanınca ağrı geçiyor, etkisi geçince yine başlıyor. Farklı gelişen herhangi birşey var mı ? bilgilendirme yaparsınız sevinirim. Teşekkürler.

Rana

Merhaba doktor bey su anda disimim arasindaki sislikten dolayi agzimi acamiyorum vede basima ve yanigima vuruyor ağrısı ne yapmam lazım lütfen söyleyin

Yavuz

Merhaba rana hanim bende ayni sikintiyi cekiyorum tutlu su ile gargara yapan bi bez islayin sogutucuya koyun agriyan disinizin yanagina koyun agrisini birazda olsa kesiyor deneyin ..

elçin

Doktor bey merhaba 20 lik dişim yanağıma doğru gömülü bir şekilde duruyor 6 ay kadar önce çekilen röntgende doktorum göstermişti ancak şu zamana kadar hiç ağrı yapmadı ancak son zamanlarda dilimi o tarafa götürdüğümde koku oluşuyor. Sebebi nedir yada dişin gömülü olmasına rağmen çekilmesi gerekir mi?

Mert

İyi geceler. Benim 20lik dişim yaklaşık 1 hafta oldu çıkmaya başlayalı. Yalnız Diş etimde bir sertlik oluştu.Şişmede olduğunu gördüm. Bu durum beni çok rahatsız ediyor. Ve cok fazla koltuk korkum var. Ne yapmam gerekiyor.

raşit gökce

20 lik dişimin bir kısmı çıktı diş ağrısı cok şiddetli değil ama 20 lik dişle yan yana olan yanağım yara oldu çok acıyor. Dişle alakalımı yoksa sınav dönemindeyim stressle alakalı olabilir mi?

Yavuz

Merhaba Hocam Benim 20lik Disim cikiyo 4 gun oldu sok siddetli agrilar oluyo geceleri daha cok agrilar oluyo iltihal olmuş hocam bogaz agrisi bas agrisi var yutkunamiyorum bogazimdami iltihap oldu acaba hocam yardimci olun ne yapmaliyimm ???

ecitah

Hocam iyi çalışmalar kasım da 20lik dişim şişti agumentin 1000lik 5 gün kullandım çok az bir şişlik kalmıştı sınavlar falan derken dişimin çekimini yaptırmadım aralıkta yine aynen şişti aynen agumentin kullandım şuan ocak ve yine şiş hatta kırmızı bir şişlik bugün agumentin 1000lik kullanımım 3.gün ama çok bir inme olmadı şişlikte salı günüde kullanacam salı çekimini yaptırmak için dişciye gidecem ve ertesi günde 2 tane kullanacam o şişlik gitmese de aldığım antibiyotikler 20lik dişimin çekimi için yeterlimi çekim yapıla bilir mi? şişken diş çekilmez diye biliyoruz şişlik geçmezse ne yapılmalı doğuştan kalp kapağımda küçükte olsa bir sorun var çok korkuyorum dişten. 20lik dişim biraz çıktığı içinde diş doktoruna çekimini yaptıracağım çene cerrahına gitmeyecem bu sorun olmaz dimi?

Hazal

Merhaba doktor bey, 4 ay önce diş doktorumu ziyaret ettiğimde sağ alttaki 20 yaş dişimin çıkacağını ama yeri olduğu için büyük ihtimalle sorun çıkartmayacağını söylemişti. 2 hafta önce dişim kendini göstermeye başladı ve sanırım yer yapmaya çalıştığı için sürekli yanağımı ısırmaya başladım. Dişimde herhangi bir ağrı ya da şişlik yok, olması gerektiği yerde çıkıyor fakat yanağım çok acıyor ve sanırım lenfim de ağrımaya başladı. Doktoruma gidemiyorum ne yapmalıyım?

Ali

Durum çok vahim okudukça ne oluyor bu millete diyorum.mutlaka dişçiye gidin

binnur bicakcioglu

Merabalar doktor bey hamileyim disimde apse var ustelik irinde cikti sizce ne yaomaliyim agridan duramiyorum disimin agrisi kulagima ve basimada vuruyo ;((

binnur bicakcioglu

Merabalar disimde apse car ve irin cikti hamile oldugum icin hap kullanmadm sizce ne yaomaliyim

eray

merhaba hocam ben 16 yaşındayım ve 20 lik dişlerim çıkmaya başladı alt 20 lik dişlerimin üstündeki diş eti şişik büyük ihtimalle iltihap var ama sınavlarım başladı ve doktora gidemiyorum ve ameliyat da olmak istemiyorum ne yapmalıyım

tubaaa

merablar doktor bey bnmde 20lik disim cikiyo ve apse yapmiss inanaz derecede agriyo aurica 1 aylikda hamileyim doktor dogumdan sonra cekilir dedi antibiyotik ve agri kesici yazdi.ama agri dinmiyor oluyorum agridan duramiyorum ne yapmaliyimm.cenem kulgim bogazim cok fena agryo disim zonkluyoo.

Yasin

Hocam 20 disim feci sekilde cürük cekislmesi gerekiyor amoklavin diye anti iyotik kulaniyorum alt dudağimda uyuşma var bu ne olabilir doktira gitmeye gerwk varmi

mahir murat

merhaba hocam benim 20 lik dişim kırlmış ve geri kalanının %15 i dışarda idi.
bu dişim iltihaplanmış ve dayanılmaz ağrılara neden oluyordu. ben bu dişi dayanılmaz ağrılardan ötürü apseli şekliyle çektirdim ancak hala ağrı eskiye nazaran az olmak kaydıyla devam ediyor ve apseli diş kesinlikle çekilmez diyenlerden ötürü de açıkçası endişeliyim ne yapmalıyım saygılar.

başak

meraba benim sağ alt çenemde yirmilik dişimin olduğu yer çıkmadan apse yaptı bende bebeklerin diş çıkartırken kullanılan spreyi sıktım bir saat sonra apse patladı ve gevşemiş yumşak diş eti kaldı yerinde acba bu durum normal mi

Ümit

Hocam iyi geceler 20lik yaş dişim apse yaptı alt çenemi en fazla 1 iki cm açabiliyorum önemli bir durumudur

ajda

hocam merhabalar sol alt tarafta ki yirmilik disim gecen sene cikti hic agri yapmadi ve diger dislerimle orantili uc gun once disim bittigi yerdeki dis etim hafif sisti ve geceleri cok siddetli agri cekiyorum galiba dis etim apse yapti yirmilik disim cekilirmi sizce

MURAT

Merhaba, hocam yaklaşık 1 sene önce 4 tane 20lik gömülü dişimi ameliyatla aldırdım. Fakat 4 gündür sol alt taraftaki dişin alınan yerinde ette bi acıma vardı dilimle dokununca yemek yerken vs bu acı gece diğer dişlerede vurdu hava alır gibi.. yanagımda dokunup bastırıncada acı net hissediliyor sebebi ne olabilir?

Öznur

Mrb ben 1 ay önce 20 lik dişimi ameliyatla aldırdım yüzümde hala ufak bir şişlik var artı ordan sarı bir sıvı geliyor ve koku var gargarayla gecer mi ?

Can

Hocam 20 lik disim bogazlarima agri yapiyor yeni cikiyor agriyi dindirmek icin gecici ne kullanabilirim

sena

hocam merhaba
sağ alt 20lik dişimin yarısı çıkmış kalan kısmıda etimi zorluyor gibi aşırı ağrı yapıyor yutkunurken yemek yerken acı çekiyorum konuşurken dilimin değmesi bile çok acıtıyor ne yapmam gerekli ağrı kesici almalı mıyım bayram dolayısıyla dişçiye de gidemiyorum uyku uyuyamaz oldum:(

Eda çetinkaya

Merhabalar 20lik dişim bir aydır apseli iki okdu antibiyotik kullanıyorum geçmiyor çwktiremiyorum ağrrım çok ne yapmalıyım

Büşra

Merhaba. 3 gündür 20lik dişim ağrıyor. 5 senedir hep ağrıyordu çoğu kısmı çıktı ama dişlerim bozuldu tabi. ara ara ağrıyor ağzımda beyaz yara oluşuyor başım kulağıma kadar agriyordu çekilecek dediler korktuğum iÇin cektirmedim. şimdide 3 gündür gene ağrımaya başladı çene altındaki beze acıyor şişti biraz bu da eklenince iyice rahatsoz etmeye başladı gene kulağıma kadar gidiyor ağrı 20lik dişimin dis eti kısmı nda şişlik var ve kanıyor sağ cene sag kulak sag dis komple sağ kisimda agri ve aci var
. doktora gidip çektirmek istemiyroum. geçmesini bekliyorum ağrının. ne gibi zararı olur acaba? böyle ağrır ağrır geçer mi? tam olarak neden oluyo böyle apse mi oluşmuş? kist falan yoktur değil mi? beze nin acıması şişmesi kanser falan bişeyler değildir değil mi? 25 yaşındayım bu arada

Kübra

Merhaba hocam. Ben 4 gün önce sol tarafımdakı yirmilik dişlerimi altlı üstlü çektirdim düne kdr hiçbirşey yoktu fakat bu sabah agzim dolu kan şeklinde uyandim yastığım falan hep kan olmuştu hemen acilen doktorumun yanina gittim fakat boyle bir kanamanın olmasının imkansiz olduğunu soyledi dikişlerime tekrar bakti ve lokal anestezi uygulamadan tekrar dikiş attı dikişlerin üzerine beni eve gonderdi fakat 1 saat önce daha şiddetli bir sekilde kanamam oldu gazli bez yerleştiriyorum dikişlerin üzerine faka durmuyo sebebi ve yüzüm haddinden fazla şişip morardı

Eren

Hocam merhaba benim sag alt 20 lik 1 sene once cekilmisti parcalamadan ve dikis de atilmamisti simdi 3 gundur cekilen yerde sisme ve hafif agri var yani neden ustunden 1 sene gecmesine ragmen cekilen yerde bole bi rahatsizlik basladi dusuncelerinizi ogrenebilir miyim. Teşekkürler.

Beyza

Merhaba doktor bey
Yirmilik dişim sol taraftaki apse yaptı doktora gittim antibiyotik tedavasi verdi , bu yıl sınava çalıştığım için bir yıl erteleyebilirimiyim diye sorduğumda da arada yine ağrın olur apse yapar gelirsin antibiyotik yazarım ağrı kesici yazarım rahatlarsın dedi ve bunu röntgenime gerek duymadan söyledi sizce ne yapmalıyım tavsiyesine uyarak bir yıl ertelemem çok riskli mi

Mukaddes

Hocam 20lik dişim apse yaptı bunun öncesinde s harfini söylerken pelteklik gibi bir durum yoktu acaba yirmilik dilin apse yapmasından kaynaklanır mı s harfi garip çıkıyor.

Can

Merhaba hocam randevu aldım ve daha 9 gün var ama sag tarafta 20 lik dişim çıktı sol tarafımda beyazlık var sanırım orda da çıkıyor ve o tarafta 3 diş etim kan kırmızısı ve ara ara çok kötü agrı yağıyor ne yapmalıyım

AYÇA

merhaba 20 lik dişim ağrı yapıyor apse olmuş doktor antibyotik ve ağrı kesici verdi yalnız ağrısı hala gitmedi ağrıdan duramıyorum artık ne yapmalıyım

seher

Merhaba,3gundur ağrısı bir türlü dinmeyen 20lik diş ağrısı çekiyorum. Normalde dişim tamamen gözüküyordu fakat okadar şişti ve iltihaplı ki yarisı gözükmüyor acil doktoru çekemem gömük dedi çekmek ilerde uğraşmıyorlar zaten ünv.hastanesine de sıra gelmiyor. Etol fort ve norman reedus verdi ayrıca kendim kloroben gargara kullanıyorum.agrilarimi geçirmeye yetmiyor 2gundur iltihaplı çekilir mi 20lik başka ne yapmam lazım kulağıma kadar ağrıyor geceleri uyuyamıyorum yutkunamiyorum. Maalesef doktorlarımız çok ilgisiz burada baktı direk ilaç yazdı

Derya

Hocam sol en arka 20lik dis tarafimda sislik var gram agzimi acamiyorum yutkunamiyorum canim cok yaniyorum kafamiduvarlara vurucam saat gece 03.06 doktora gitme ihtimalim yok ne yapmaliyim olucem agridan 3 tane agri kesici ictim bama misin demedi agliyorum agridan lutfen yardim edin

Burak guler

Hocam merhaba lar.
Yaklaşık 4 yıldır 20 lik dişlerinden günde 4 kez intihap akıyor. Dış doktoruna gittiğim zaman şaşırmıştı ve en çok ağrı olmamasına şaşırdı.
Başka bir disim için kesme işlemi yapilcakti 3-4 tane morfine rağmen uyuşma olmuyordu ve kesme işlemini yarıda bıraktım.nasıl bir tedavi yolu izlemeliyim

Yiğit

Merhaba doktor bey benim 20’lik dişim çekileli 1 ay oldu ama hala şiş durumda bu durum beni korkutuyor yardımda bulunur musunuz acaba neden kanaklıdır.

Nazli

20lik disim cekilmesi lazim doktor iltihap oldugu icin antibiyotik verdi cok kotu agrilarim var disciye gitmeme 10 gun var ne yapsam gecer

Dilek

Mrb hocam 20 lik dışımde çok ağrı vardo ve aile gittim doktor apsesi olduğunu söyledi ilaç verdi ve dış gömülü olduğu için Boluda ameliyatla alınacağını söyledi bu ilaçları kaç gün kullanmam gerekiyo çalıştığım için izin alamıyorum sürekli.

Murat

Hocam kızım 11 yaşında dışı apse yapmış sert ve çok şiş çok ta morarmış doktor antibiyotik iğne yazdı ama daha da sertleşti ve morardı ne önerirsiniz

Hatice

Hocam hayırlı akşamlar. Benim önce lenf bezlerim şişti sonra ateşim 38.5 – 39 arası yükseldi ve yirmilik dişim de çok şiddetli ağrılar oluştu ardından da inanılmaz derecede apse yaptı hatta boğazımada sıçradı ve dilimde de var. İki gün sonra gece doktora gittim KLAVON BID 1000mg ile Bİ-PROFENİD 150mg verdi ben ayrıyeten MAJEZİK 200mg içiyorum mide koruyucu ile birlikte. Apse geçer geçmez dişimi çektireceğim çünkü gömülü. Üç yıldır bu durum tekrarlıyo dişimin üstü görünüyor yalnızca. Bu durum yani şişlik apse ve ağrı kaç günde geçer? Benim bu hafta sonu açıköğretim sınavım var ne yapacağımı bilemiyorum çok endişeliyim_! Sizin bu durumum için başka önerileriniz var mı acaba?

Merhaba benim yirmilik disim kaç gündür ağrıyor antibiyotik kullanıyorum gecmiyor

Nazlı

Doktor bey benim alttaki 20lik dişlerim çıktı sorunsuz ama üstteki 20lik dişim dün çıkmaya başladı ve aşırı şiddetli ağrı konuşamıyorum tam yemek yiyemiyorum yutkunamıyorum bile kulağımda ve yanağımdada ağrılar oluştu üst 20lik dişimin olduğu yer ise aşırı derecede şişkinlik var tedavisi falan nasıl olabilir

ahmet burak

Hocam sağ alt 20lik dişimin sadece ucu gözüküyordu hafif acı hissettm diş etimde ve yanagımda .doktor röntgene baktı dediki , bu dişin karşılığı yok üst 20lik çıkmamış zaten de tam çıkmadıgı ıcın yemekler bırıkıp ıltıhap oluyo alınması gerek dıyıp augementin antibıyotık ve agrı kesıcı verdı 5gune gecer kullan gel dedi fakat bugun 5.gunum ve sıslık ınmedı hatta o dısın altında kı cene kısmında elımle sıslık kesfettım beze gıbı

fatma

merhaba ben 4 gün önce 20’lik dişimi çektirdim.dişimin çekildiği yerde içinde beyazımsı birseyler var gibi agrı yada herhangi birşey yok ama neden kaynaklanıyor olabilir

Gamze

Hocam bir hafta önce 20 ligimi çektirdim. Diğer 20 ligimide 1 ay önce çekiştirmiştim 2 3 günde iylesmisti o. Ama bu sefer 1 hafta olmasına rağmen kulağıma sanci vuruyor ve ıltihap tadı alıyordum ağzında. Buğun nöbetçi acil dişçiye gittim disimjn içine birşey koymuş tamamen kapanmış o orda nekadar kalıcak? Yoksa çıkarmamalıyım. Bu arada 2 tane antibiyotik gargara ve ağrı kesici verdi. Şuan içinde bişey var o ne olucak merakım bu. Teşekkürler.

Nuran

Yirmilik dişim gömük biraz görünüyo etrafı çok şişti geçmiyo ameliyat olması gerekiyo nasıl olcak 😭

Pelin

Bu metni yazan arkadaş Türkçe dersi almalı, sonra bilgi vermeli.Yazı kelime hatalarıyla dolu.Yaptığınız işe biraz özen gösterin…

Şeyma

4gun önce 20lik disim çekildi iltihaplandı şiddetli agrım var acile gittim dr fucidinin 500mg, leodex 25mg/8mg verdi. Leodex günde iki defa içiliyor ancak evet ağrını geçiriyor ama 2.içme saatine kadar dayanmıyor. Agrım tekrar şiddetleniyor. 3.’yu atmalı miyim yoksa başka bir agri kesici mı atmalıyım?

Sorunuzu Gönderin
EN ÇOK OKUNAN KONULAR

Diş implant Fiyatları
8078946 kez okundu
Diş eti çekilmesi nasıl durdurulur ?
5678946 kez okundu
Porselen Diş Kaplama Fiyatları
4859032 kez okundu
20 lik Dişler
4309836 kez okundu
Ağız ve diş sağlığının önemi nedir ?
3891269 kez okundu
Protez Diş Fiyatları
2698402 kez okundu
Diş Dolgusu Fiyatları
2457036 kez okundu
Dişlerde Köprü Fiyatları
2238602 kez okundu
Yaprak Porselen Diş Fiyatları
1894583 kez okundu
Lamina Diş Kaplama Fiyatları
1579302 kez okundu
Diş Zirkonyum Fiyatları
1043865 kez okundu
Diş Beyazlatma Fiyatları
936201 kez okundu
Estetik Diş Hekimi
738596 kez okundu
Görünmeyen Diş Teli Fiyatları
573805 kez okundu
Çapraşık Dişlerin Tedavisi
346902 kez okundu
Diş eti çekilmesi nedir ?
246693 kez okundu
Diş Kırılması, Diş Kırığı
164976 kez okundu

SON YORUMLAR

Diş Sallanması
Halide tarafından 1 gün önce
Dilde Çıkan Uçuklar, Dil Yaraları, Ağız Yaraları
Filiz yıldız tarafından 1 gün önce
Diş apsesi, Diş iltihabı, Apseli diş
Mahsun tarafından 1 gün önce
Diş Çürükleri, Diş Çürümesi ve Dişim Çürüdü Tedavisi
Nur Banu tarafından 1 gün önce
Diş apsesi olanların dikkat etmesi gerekenler
Gns tarafından 1 gün önce