Diş Apsesi

Diş Apsesi

Dişlerde meydana gelen çürümeler yada diş eti hastalıkları çoğu insan tarafından pek önemli bir sorun olarak kabul görmezler. Ne zaman ki bu çürükler gece uyutmayacak kadar ağrılar oluşturmaya başlarsa o zaman bir sorun olarak görülmektedirler. Doğru ve zamanında müdahale edilmeyen çürük dişler ise hem çevre dişlere yayılmakta hemde kişiye sorun yaratan hastalıklar olarak geri dönmektedir.

Apse Nedir ?

Dişte oluşan çürükler zamanında müdahale edilmediği taktirde dişin özüne doğru ilerler. Diş kökünü öldüren enfeksiyonlar daha sonra çevre dokulara ve kemiğe doğru ilerler. Bu durum apse olarak bilinir. Dişte oluşan enfeksiyonlar eğer kemiğe ulaşırlarsa dişin kaybedilme evresi başlamış olur. Bu süreç ağrılı ve bir hayli can yakan bir süreçtir. Ağrılar ise dişin kökü ölene kadar devam eder. Kök bir kere öldüğünde bir daha geri getirilemez diş kanal tedavileri ile kurtarılmaya çalışılır. İltihaplanmış olan dişe müdahale edilmediği sürece ağrılar olmayabilir ama iltihap bitişikteki köklere doğru ilerlemesini de sürdürecektir. Dişlerde oluşan enfeksiyonların bir bölümünü oluşturan irin, tedavi edilmediğinde çene boyunca bir kanalı aşındırabilir. İleri derecede ise diş etleri üzerinde şişmelere yada içi irinle dolu deri lezyonlarına neden olabilmektedir.

Apse oluşmasının belirtileri nelerdir ?

– Dişte ağrılar ve zonklama şeklinde sızlamalar oluşturur.

– Sıcak yada soğuk yiyeceklerde aşırı hassasiyet oluşmasına neden olur.

– Çiğneme yaparken yada diş üzerine gelebilecek baskılarda ağrıların oluşmasına neden olurlar.

– Boyun bölgesinde şişmeler olabilir.

– Baş ağrılarına neden olabilirler.

– Kişi üzerinde bir kırıklık hissedebilir. Yada ateşlenmeler görülebilir.

Apsenin teşhisi ve tedavisi

Genelde bunu kişi kendisi algılayabilir. Dişte bir ağrı hissediyorsanız. Bu ağrılar zonklama şeklinde özellikle geceleri sizi uyutmuyorsa, Dişinizi elinizle bastırdığınızda yada yemek yerken bölge üzerinde çiğneme yaptığınızda ağrılar oluşuyorsa, sıcak yada soğuk yiyeceklerde diş bölgesinde hassasiyetler oluşmussa bu durumlar dişinizin apse yaptığının göstergesidir.

Apse yapan dişinizin diş etinde şişmeler oluşabilir. İçerisinde kökü tat ve kötü yapan bir koku barındırır. Bu durumda diş etlerinize ve dişinize müdahale etmeden, dişinizi kürdan yada benzeri bir cisimle karıştırmadan yada diş etinizde oluşan şişliği iğne vb. maddelerle patlatmadan mutlaka diş hekimine başvurmanız gerekmektedir. Dişinizle oynamanız yada oluşan şişliği bir cisim ile patlatmanız çok daha başka hastalıkların oluşmasına ve dişinizin kaybedilmesine neden olabilir.

Diş apsesinin tedavisi nasıl yapılır ?

Çok ağrılı bir diş apsesi dönemi geçiriyorsanız. Basit ağrı kesici ilaçlarla ağrılarınızı dindirebilirsiniz. Kullanacağınız ağrı kesici ilacı yada aspirini dişinizin üzerine koyarak bekletmeyiniz bu dişinize ve çevre dokularına daha fazla zarar verecektir. Ağrıları dindirmenin diğer bir yolu da tuzlu su ile ağzı saat başı çalkalamaktır. Bu durumda ağrılarınızı biraz olsun dindirecektir.

Diş apsesinin çok ilerleyen safhalarında diş çekimi yapılmaktadır. Fakat çoğu zaman diş tedavi edilerek kurtarılmaktadır. Diş hekimi en son çare olarak dişi çekecektir.

Diş apse tedavilerinde ilk olarak diş hekiminiz oluşan apseyi kurutacak antibiyotik tedaviler uygulayacaktır. Yapılan tedavi ile enfeksiyonların diğer dişlere yayılması engellenmiş olur. Ağrılarınız için ağrı kesici ilaçlar yazacaktır.

Apse kurutulduktan sonra lokal anestezi ile bölge uyuşturulur. İltihaplanmış olan diş özü yuvasına bir delik açılır. Bu dişinizin üzerinde olan basıncıda azaltacaktır. Ölü diş özü yuvası temizlenir. Dezenfekte edildikten sonra geçici dolgu ile doldurulur. Daha sonra ileriki bir tarihte diş doktorunuz sizi tekrardan görmek isteyecek ve eğer şişme devam etmiyorsa tedavinizi tamamlayacaktır. Şişmeler ve apese oluşumu devam ediyorsa aktinomikoz hastalığı olup olmadığı için kültür yapacaktır.

112 Yorum

Yorum Yaz

ayşe

Bnm 5 tane implant dişim var. düzenli bir şekilde korumama ragmen şiddetli bir çekilme var doktorum ilaç verdı ama yararı olmadı ne önerirsiniz. cok rahatsız oluyorum dişlerim cıkacak dıye

Uzman doktor

Acaba herhangi bir hastalığınız varmı ? kullanmış olduğunuz ilaçlar bunları doktorunuza söylediniz mi ? Dişlerinizin ve diş etlerinizin tedavi edilmesi gerekiyor. Kontrol edilmeden yorum yapılması zor.

Nuran

Doktor bey merhabalar beş yada altı ay önce dişlerime dolgu yaptırdım. Önceleri bir şey yoktu fakat şu anda içleri sızlıyor. Diş hekimine gittim dişlerimi temizletmem gerektiğini söyledi. Size sozum dişlerim temizlendiği zaman zayıflar mı ? Dolgu yaptırdığımdan beri içleri sızlıyor. Hassasiyetlerde oluştu ağrılarda acaba apse mi vardır ?

Uzman doktor

Diş temizletmek dişlere zarar vermez tam tersine temizlenmeyen dişler sağlığa zarar verirler..Temizlikten sonra da ortaya çıkan sızılar bir süre sonra kendiliğinden kaybolur. Ancak dolgulu bir dişin sızısı için mutlaka diş hekiminizle görüşün..

Sabahattin

Doktor bey merhabalar apseli olan 20 lik dişim apse kurulmadan çekildi. Diş hekimi apseli olan her diş çekilmez diye bir kural olmadığını söyledi. Çekilen dişimin olduğu bölgede şişlik var az bir şişlik bu zamanla geçer mi ? Bir kaç dişimde kanal tedavisi olacak hocam kanal tedavisi yapılırken canım acır mı ?

Uzman doktor

Hekiminiz doğru söylemiş. herhangi bir apsesi olmayan diş çekiminde de şişlik olabilirdi.düzenli fırçalar,ağız hijyeninize dikkat ederseniz birkaç günde geçecektir merak etmeyin. Kanal tedavisi biraz daha zahmetli bir iştir ancak zahmeti ağrı konusunda değil,ağızda çalışılma süresi ile ilgili.yani biraz fazla süre ağzınız açık kalacak. Zaten yeterli anestezi yapıldığı zaman ağrı duymayacaksınız. Günümüzde teknoloji bu kadar ilerlemişken boş yere kendinizi korkutmayın.hekiminizle iyi dialog sağlar ,böyle problemleriniz olduğunu anlatırsanız oda sizi rahatlatacaktır. Şimdiden geçmiş olsun

sevil

dr bey, geçen sene dişime dolgu yaptırdım,bir gün sonra ,dişim de çok kötü bir ağrı oldu, gözüme kadar ilerleyen bir ağrı, bütün gece sabaha kadar ağrıdı.arada bir böyle ağrılar oluyordu.şuan resimdeki gibi diş etimde iltihap var 2 aydır geçmedi sıkınca patlıyor gene beyazlaşıp iltihap akıyor ne yaptıysam geçmiyor.sizce ne yapmalıyım.

Uzman doktor

Burada apse oluşmakta.. Büyük ihtimal dişinizin kanal tedavisi görmesi gerekmektedir. Çok ihmal etmissinizmutlaka diş hekimine gidiniz. Gecikirseniz dişinizi kaybedebilirsiniz.

öznur

dr bey 3 yasnda oğlum var dişnde itihap var 2 dişide çürük ve kırık ne yapmalıyım

Uzman doktor

Bunu geciktirmeyin kesinlikle bu yaşlardaki çocuklarda çürümler çok hızlı bir şekilde yayılır ne olduğunu anlamadan tüm dişlerini çürümüş bulursunuz. Acil bir şekilde bir pedodontiste çocuğuğunuzu götürün çürük olan ve iltihaplı olan bölgeler için müdahale yapılsın.

Merhaba hocam. Benim disime iki sene once kanal tedavisi yapilmadan dolgu yapildi. İki sene boyunca hic agri olmadi. Bir hafta once agrimaya basladi. Kulagima kadar varan ağrılar. Doktora gittim disimde sisme varmis antibiyotik ve agri kesici verdi. 5 gundur bu ilaçları kullaniyorum fakat bu sure icinde yanigimda sisme oldu. Ve bunun sertleştiğini hissediyorum. İlaclari kullanmaya devam etmelimiyim ve bu sertlik gececek mi?

ceyhun

Hocam merhaba disimde apse var hekime gittim ilac yazdi kullandim bitti ama apse dahada büyüdü bir kutu amoklavin daha aldim suanda kullaniyorum ama etki etmiyor..baya bi şiş agzimi acarken güçlük cekiyorum..Gitsem disi çekerlermi apseyi patlatmak sakincalimi ?

Uzman doktor

Sakıncalıdır. Size oynamayınız ve her herhangi bir madde ile karıştırmayınız. İlacı kullanmaya devam ediniz. Apsenin kurutulması garak daha sonra doktorunuz dişinizi alacaktır.

murat

Doktor bey benim disimin eti ayny resimdeku gibi napmam gerekiyo

Uzman doktor

Diş hekiminize gidip apse kurutucu ile bölgenin kurutulması ve dişinizin tedavi edilmesi gerekiyor.

Omer Faruk

Hocam 2 gundur dışım apseliydı bugun ogleye doğru bakıyım ne durumda dedım parmağımı apse yere dokundurduğumda ıltıhap bütünüyle cıktı hıc bastırmadım bıle sonucu ne olur acaba kotu bırseyler olur mu doktora gıdeyımmı arada kaldım

Uzman doktor

Mutlaka diş hekiminize gidin apsenin patlamış olması dişinizin iyileştiği anlamına gelmemektedir. Apse yeniden büyüyecektir.

Damla

Hocam benim dişimde apse var bu doktora gitmeden doğal bir yöntemle geçer mi acaba .felaket ağrı yapıyo ama arada geçiyo

Uzman doktor

Hayır kesinlikle bir diş hekimine gitmelisiniz. Eğer müdahale olmaz ve tedavi gerçekleşmesse apse diğer dişlerinize de sıçrayacaktır.

erdil

hocam merhabalar dişime 3 ay önce kanal tedavisiyle dolgu yaptırdım ve kanal tedavisi yaptırdıgım diş şişti apse yaptı ne yapmalıyım

Uzman doktor

Büyük ihtimal dişin alınması gerek.. Diş hekiminize yeniden başvurunuz. Apsenin kurutulup diş bölgesinin tedavisni yaptırınız.

bedriye

Dr bey 20lik disimde apse var ve yanagim sis durumda ve dayanılmaz bi agri var apsenin kurumasi icin largopen verdi dr fakat dayanamiyorum agrisina apse kuruyinca cekilecek dis apseyi patlatsam olur mu yada ne yapabilirim yada agriyi nasil gecirebilirim bu arada bebegim var emziriyorum

Uzman doktor

Siz kesinlikle müdahale etmeyiniz. Bu ağrılara dayanmak için ağrı kesici alabilirsiniz. Onun dışında apse kurutucu olan ilacı kullanmaya devam ediniz.

ahmet

Hocam cisim apse oldu antibiyotik e başladım 2 .gününde ama etkisini sahada arttırdı yemek yiyemiyorum zonklama var antibiyotiğe devam etmelimiyim veya boyutu çok büyük kendim patlatabilir miyim.

sibel

hocam dişim 4 ay önce şişmişti diş hekimine gittim apse dedi.ama ne çekildi nede kanal tedavisi yapıldı.bir kaç tane diş hekimine gittim kimi çekilmeli kimi de kanal tedavisi dedi ama hala bi işlem yapılmadı.diş etimde küçük bir apse var onu patlatsam sakıncalı olur mu tekrar çıkar mı

Uzman doktor

Hayır kesinlikle patlatmayın. Sibel hanım öncelikli olarak apse kurutucu ilaç kullanılması gerekiyor daha sonra kanal tedavisi eğer ağrılarınız devam ederse çekilmesi gerekecek.

berke

Hocam ben kanal tedavisi ne baslamistim 9 ay once disimi oydular curugu temizlediler iltihap bosalinca dolgu yapilacakti fakat baska ile tasindigimdan tedaviyi biraktim disim oyuk bi sekilde simdi cok kotu sisti iltihaplandi agriyo ve rengi simsiyah oldu disin simdi kanal tedavisine devam etmem mumkunmu ?

Uzman doktor

Diş hekiminize muayene olduktan sonra doktorunuz sizi yönlendirecektir. Dişinizi görmeden birşey söyleyemiyorum..

berke

Peki hocam kanal tedavisi de cozum olmazsa yani cektirmek zorunda kalirsam dis önde ve üstte yerine dis yapilirmi internette arastirdim bircok dis secenegi var hangisi yapilir ön üstteki dişe ?

Uzman doktor

Berke bu konuda kesinlikle implant uygulamalarını tercih etmelisin..

Mustafa

Hocam merhabalar, Dişimde apse oluştu ve hiç olmadığı kadar şişti yani sağ alt yenagım baya şişti ve ben o apseyi igneyle patlattım, bi kaç yerde okudum patlatırsanız ölürsünüz yazıyor bu doğrumudur bunu bilmek istiyorum, iyi günler

kamil

dişimi çektirdim ancak biraz apseli idi 5 gün sonra hekimime gittim çekilen diş yerinde apse oluşmu diye antibiyotik verdi bu durumda çokta ağrıyordu dişim 2 gün sonra apse diş içinde sertlikler yapmış diye müdehale etti ve kazıdı dikiş attı ancak yine geçmedi tekrar dişin çekildiği yerde sert diş gibi apseler var napacam ben

Uzman doktor

Kamil bey doktorunuz apse kurutucu ilaç verdimi ? Apsenin kurutulması gerekiyor. Daha sonra dişiniz tedavi edilecek.

Kerim

Dişim 2gün önce ağrımaya başladı. Şişlik yok gibi yani gözle görünür şişlik yok ama zonkluyor. dün doktora gittim iltihap var dedi ve iltihap kurutucumu öyle bişey verdi 5 gün kullan dedi. şuan kullanıyorum fakat gece inanılmaz bir şekilde ağrıdı. dün toplam 4 ağrı kesici içtim. ama sonuncusunda etki etmedi. gece uyuyamadım.sabaha doğru çok az uyudum. bugün kalktığımda ise dişim sallanıyordu çok hafif. Bu dişim Düşme gibi bi sorun olur mu? yada çekilme ihtimali varmı? Teşekkür Ederim..

Uzman doktor

Kerim bey çekilmesi için yada tedavi edilmesi için öncelikli olarak bu apsenin kurulması gerekiyor. Apse kurutulmadan bir işlem yapılamaz. Bu nedenle doktorunuzun vermiş olduğu ilaçları kullanmaya devam ediniz.

fatma

Merhaba benim azı dişimin kökünün yarısı koptu ve hepsi kopmak üzere. Diş etimde apse olup olmadığını bilmiyorum hafif ama çok hafif bir şişlik var ama agrimiyor. Disim apselimi? Ve eğer dişim düşerse ne olur?

Uzman doktor

Fatma hanım muayene sonrasında dişinizin apseli olup olmadığı anlaşılabilir. Eğer kök zarar gördü ise dişiniz çekilir ve yerine implant tedavisi yapılır. Dişinizin kurtarılacak durumda ise kaplama tedavisi ise dişiniz kurtarılır.

fırat

merhaba ben bi dişime kanal tedavisi yaptım, iki ay önce dişin arkası kırıldı şimdide diş etim şişti ilaç kullanıyorum fakat iltihabı azalmıyor acaba patlatsam ne kötü olurmu

Uzman dokturunuz

Patlat sıkıntı olmazz

Seçil

Hocam merhaba. Dişime 1,5 yıl önce kanal tedavisi yaptım. Sonrasında sızı başladı. Gösterdiğim doktorlar kanal güzel yapılmış dedi ve sorunuma cevap veremedi. Bir süre sonra da sızlayan kısımda bir şişlik olduğunu farkettim. Şuan 6 aylık hamileyim ve enfeksiyondan korkuyorum. Daha önce gidip cevapsız çok döndüğüm için boşuna ultrasona girmek de istemiyorum. Bir tahmininiz varsa çok mutlu olurum.

ayse

Doktor bey merhaba benim azı disime 10 sene önce kaplama yapıldı fakat disim de ağrılar arttı kaplama çıkarılıp kanal tedavisi oldu eski kaplaması doktorum tekrar taktı fakat sürekli iltihaplanması ve dış etimde şişme oldu ve ben bunu patlatiyorum antibiyotik tedavisi artık ise yaramıyor disimi çektirmek ve istemiyorum

tolga

ben bundan 2yil once kanal tedavisi oldum kanal tedavisi oldugum disim intihapkanma yapmis doktoruma gittim ve disle et arasun da intihap okmus dedi ve bi antibiyotk birde agri kesici verdi bugun disim kenarina intihaplAnma okmus ve sismis sizce onu patlatsam rahatlarmiyim uzmanim

muhammet

Hocam 3 gündür disimde apse var.2 gün daha doktora gitmek için beklemek zorundayım.tuzlu su ile çalkaliyorum hatta sarımsak bile koydum.ağrıyı 1-2 saat de olsa kesiyor.zarar vermiş olurmuyum acaba.
Teşekkür ederim

Uzman doktor

Muhammet bey bu tür girişimler diş etlerinize zarar verebilir. Sıklıkla uygulamayınız.

samet

Merhabalar hocam. Benim önden ikinci disim apse yaptigi için dun doktora gittim . doktor film çekti ve çok fazla iltihap olduğunu söyledi . dışı cekebiliriz veya ameliyat ile kökünü bir miktar kesip dolgu yapariz dedi. Bu işlem için damak kesilerek kaldırılıp içi temizlenince dolgu yapılıp damak eski haline getirilecekmis. Sizce bu işlem normal mi. 20 yaşındaki biri biri bu işlemlere maruz kalmadan bu dışı nasil kurtarabiliriz. ( ilk gittiğimde ameliyat düşünürsen dişin içini açıp temizleyelim dedi. Bende canım yandığı için kabul ettim. Anestezi yapmadan disimi oydu. Hic hissetmedim. Diş zaten ölmüs o yüzden iğne vurmadim dedi. Kanal tedavisine benzer sekilde dişin içinu
i temizleyerek oraya bir pamuk yerleştirdi . iltihap kolayca dışarı cikabilsin diye. Ayrıca antibiyotik verdi 1000mg lık bunu da günde iki kez kullanmamı söyledi. Sizce ben ne yapmalıyım. Ameliyattan başka çaresi var mı ?)

Uzman doktor

Samet doktorunuzun teşhisi ve tedavisi doğrudur. Doktorunuza güvenmelisiniz. Gerekli tedaviyi doktorunuz gerçekleştirecektir.

Anıl

Dis apsesini evde patlatirsak agriya sebeb olabilirmi.

Uzman doktor

Anıl bey bu çok tehlikelidir. Apsenin yayılmasına neden olur. Mutlaka diş hekimine görünmelisiniz. Evde kendi başınıza apseyi patlatmayı denemeyiniz. Ciddi zararlara neden olabilir. Mutlaka bir diş hekimine başvurunuz.

damla

Benim apseli bir disim var dolgu yaptirdim düştü ve apse oluştu cok agrim var

Fatih

Doktor bey dişim çürük değil aşırı ağrıyordu doktora gittim bana damarin zedelenmis olabilecegini soyledi ve apse oldugunu belirtti 10 gün sonra tekrar gel diyerek Augmentin ve Alveres yazdi ilaclari kullandigimin ilk gunu normalde hafif olan yanagim neredeyse 10 kati daha sisti ne yapmaliyim doktora gidecm ama hafta sonu su an anribiyotik kullanimini birakmali miyim? Ve agriyan disimin orda kocaman bir iltihap kesesi olustu. Simdiden tesekkurler.

Uzman doktor

Antibiyotik kullanımını kesinlikle bırakmayınız. İlk antibiyotik kullanmaya başlayınca şişmeler olur. Yada var olan şişlik daha da büyüyebilir daha sonra bu şişlik inerek iltihaplanma bölgeden kurutulur. İlaçlarınızı düzenli olarak kullanmya devam ediniz.

Fatih

Aynen dediginiz gibi oldu teşekkür 🙂

Yiğit

Merhabalar

10 yıl önce dişim agrıyor diye doktora gittim doktor kanal tedavisi gerekli dedi geçici dolgu ile kapatıyorum en kısa zamanda yaptır dedi agrım geçmişti yaptırmadım. Tam 10 yıldır geçici dolgu ile duruyorum. Bacak agrısı şikayetiyle doktora gittiğimde aso degerim 450 çıktı iltihaplı diş olabilir dendi. Diş filmi çektirdim bahsettiğim dişim feci şekilde iltihaplanmış kanal tedavisi yapılsa da iltihap tam temizlenmez dendi. Çektirmem gerekiyormuş ama heehangi bir antibiotik vermedi doktor. İltihap kana karısınca öldürüyor haberleri okudum benim durumumda iltihaplı diş antibiotiksiz çekilir mi?

Uzman doktor

Yiğit bey iltihaplı olan diş çekilmemesi gerekir. Öncelikli olarak bu bölgedeki iltihabın kurutulması gerkmektedir. Antibiyotik ilaç tedavisi ile bölgedeki iltihaplanma kurutulduktan sonra dişiniz çekilecektir. Son kararı doktorunuz verebilir.

Görkem

Merhabalar evde apse ile oynamanın ve üstüste patlamanın zararları hakkında bilgi verebilir misiniz ? en kötü sonucuna kadar sayarsanız memnun olurum. Ben bir kaç defa bu işlemi yaptım ve korkmaya başladım. Çünkü ara ara tekrar apse oluşuyor.

Uzman doktor

Görkem bu şekilde apsenin sürekli olarak tekrarlayacaktır. Bu dişinizin tedavi edilmesi gerekir. En kötü olarak bölgede kist oluşabilir.

nurcan

doktor bey 7 yaşındaki oğlumun azı dişinin tam altında katı irin şeklinde iltahap akıyo.daha önce hiç böyle bişey görmedim.çenesini bastırınca daha çok akıyo ve akarken acı hissetmiyo.ben bakarken hafif bastırdım ama çok fazla iltahap çıktı.akması iyi bişeymi yoksa aksa bile bi müdahale gerekirmi yinede?endişelendik açıkçası umarım ciddi bişey değildir..

Şahin

Merhaba,benim sol üst köpek dişimin solunda bulunan dişte problem vardı ve oynuyordu. Bir gün ağrı yüzünden elimle oynarken elimde kaldı ve tamamı çıktı gibi hissettim ellemedim. Sonra o diş etinin üstü apse yaptı ve küçük küçük çıkıyordu sürekli ve elimle ufak olduğu için sivilce gibi patlatıyordum. Yaklaşık yalan olmasın 1.5 sene patlattım ağrı sızı yoktu. Şimdi de koskocaman bir apseye dönüştü. Doktora gittiğimde içinde diş kökü kalmış dedi. Sizce tamamen yayılmış veya çok ciddi bir sorun oluşmuş mudur? Verdiği ilaç 2 gündür kullanıyorum gargarayı yapamadım direk kusma yapıyor ağzıma değdiği gibi ama antibiyotikler falan şuan daha da büyüdü orası. Patlamaya çalışmıyorum artık çünkü denedikçe baş ağrısı yapıyor . Sizce nasıl bir yol izlemeliyim? Doktor fobim de var çene cerrahisine gitmeye de çekiniyorum :/

burak

Hocam kolay gelsin yaklaşık 1.5 2 ay önce kanal tedavisi yaptırdım . Hekimim diş köklerinde enfeksiyon olduğunu söyledi.1 haftadır dişimde şiddetli ağrıar meydana geliyor ve apse oluşumu var dişimi çektirmek istemiyorum ne gibi bir tedavi uygulanabilir

Ramazan

Hocam ben 17 yasindayim hocam dişim apse var ve dişimin yarısı çürüdü 3 gündür geçmiyor diş hekimine gidersem dişime dolgu veya kanal tedavisi yapar mı şimdi ise ağrı biraz geçti doktora gitmeli miyim ?

Uzman doktor

Ramazan ağrılarının geçmesi bölgenin tedavi olduğu anlamına gelmez. Mutlaka diş hekimine başvurarak tedavi olmalısın..

Ercüment

Hocam merhaba 20 yaşındayım 2 yıl önce dişimde ağrı vardı ve hekim dolgu uyguladı 2 ay önce tekrardan dayanılmaz bir ağrı oldu tekrar doktora gittim ve kanalla dişimin kurtarılabileceği söylendi onun üzerine ağrım olmayınca bende tekrar gitmedim.Fakat yurt dışına gideceğim ve orada ağrısın istemiyorum diyerek dün gittim doktora ve dişimin öldüğünü 1 hafta antibiyotik tedavisi uygulayacağını sonrasında çekeceğini söyledi.Sizce çektirmeli miyim çektirdikten sonra ağrı yapar mı yurt dışına çıkacağım 1 hafta sonra zaten tek isteğim orada ağrımaması teşekkürler..

Uzman doktor

Ercüment bey kurtarılabilir bir dişi önemsemediğiniz için kaybediyorsanız. Bu süreçten sonra diğer dişlerinde zarar görmemesi için mutlaka diş hekiminizin tavsiyelerini yerine getirmelisiniz. Yurt dışına çıkmadan gerçekleştiriniz.

batuhan

hocam benim dolgu yaptırdığım dişim apse yapmış şiş ağrıyor o dişi çektirm mi ?

Uzman doktor

Diş çekimi en son uygulanan tedavi yöntemidir. Öncelikle kanal tedavisi olması gerekmektedir.

Kadir Tunç

Doktor bey ben 18 yaşlarındayken şiddetli bir diş ağrım vardı . Özel bir dişçiye gittim doktor çekti ve dişimin çıktığı yere kahverengi tonlarında macun gibi birşey sürdü o macun gibi şeyden hiç bir dişcidede görmedim o günden sonra ve dediki yarım saat sonra ne yaparsan yap istersen dondurma ye dedi ne çekerken acı çektim nede çektikten sonra ağırı bir anda ağrı falan kalmadı. Lakin askeriyede çektirdiğimde anamı ağlttılar hem çekerken kıvrandım acısından hemde bir hafta azımı zor açtım ağrıdan ranzaya kafamı vuruyordum. ne antibiyotik işe yarıyordu nede ağrı kesiceler çok şükür o günler geçti ama şuanda dişim felaket ağrıyor ve apse yaptı inş gene aynı şeyleri yaşamam dişçide 🙁 🙁 implant dişler istiyorum ama çok para arkdaş napcaz paramız yok böbrekmi satak töbe estafurllah götmü verek adam akıllı diş için bu ülke niye halkına sahip çıkamıyor arkdaş ondan sonra intihar etsen günah bu acıya şimdi bu saatte gelde dayan 🙁 Ayrıca o dişimi 18 yaşındayken dişimi çeken Allah bin kere razı olsun o zamanın parasıyla 20 liraya çekti ki o zaman yirmi lira para değildi işini adam gibi yaptı şereflice Allah hem bu dünyada hem ahirette onun günahlarını bağışlasın böyle doktorların nesli tükeniyor helal olsun. Bu ülenin dini islam islamın temeli Kur’an ve o kuranda Hz. Muhammedin ümmetlerine parayla satılıyorsa böyle insanlar tabikide az olur 🙁

Hazar

Merhaba 16 yasındaym dolgu yaptgm diş cok ağrıyor dişçiye gittim altı iltahap tutmuş dedi iltahap kurutucu ve agrı kesici verdi ve bunları kullandktan hemen snra gel dolgu yapacam dedi kullandım agrı geçti ve bnde hiç gitmedim geçti diye sonra dişim 4 kat ağrı yapıyordu inanılmaz hemde şişmişti yine aynısı dedi aynı ilaçları verdi 1 paket iltahap kurutucuyu ve agrı kesiciyi kullandm ama iltahap geçmedi tekrar gittim aynı paketleri kullandım yine geçmedi yani dilimi bile vuramıyırdum tekrar aynı ilaçları aldm tam ilaçlarn yarısındayken sabah dişimin etinde top gibi bi şişlik ve agrı vardı ama baya şişmişti diş etim ve 2 hafta falan aynen böyleydi ve hala öyle ilaçlar etki etmiyor snki korkuyorum bu iltahap insni öldürüyormuymus neymis okudum oyle seyler annem patlatalö diyor lütfen cevap verin 🙁

Korkmaz

merhabalar doktor bey benim kanal tedavili dişim kırılmıştı kırığı kapadılar 1 hafta sonra yüzüm şişti boğazıma kadar çok aşırı şiddetli ağrı başladı kulaağıma kadar bana dişimin çekilmesi gerektiğini söylediler ben de kabullenemedim dişimin çekilmesini antibiyotik yazılar klamoks kullanmama rağmen fayda etmedi sonra rovamycine ve ornisid yazdılar bunu kullanırken şişlik indi ama bu kez de diş çevresinde balon gibi bir şiş oldu ve çok daha şiddetli ağrı yapmaya başladı ben de iğneyle patlatıp gargara ile çalkaladım ağzımı yoğun sarı renkli sıvı geldi ardından kan şimdi ağrısı azaldı ama hala var görüştüğüm bir doçent son çare fotodinamik tedavi uygulanabileceğini tedavinin 250 tl olduğu söylendi benim merak ettiğim bu tedavi dişmi gerçekten iyi eder mi çok uzun tarihe randevu verdiler ağzım şiş ateşim 40 ı buluyor ne yapmalıyım bilmiyorum
diş röntgeni burada
http://i.hizliresim.com/aDkk6R.png

yücel

dişimde apse vardı sivilce seklinde başı vardı ve çok rahatsız ediyordu steril ettiğim bir igneyle patlattım hemen iltihabını alıp agzımın içinin tamamını tuzlu sirke ile bir kaç kez çalkaladım ve pen-os 1000 lik bir antibiyotikle destekledim farklı hastalıklara yol açma riski yüksekmidir teşekkür ederim.

Uzman doktor

Yücel bey bu tür işlemlerin yapılmasından uzak durulması gerekir. En kısa zamanda bir Diş hekimine başvurmanız gerekmektedir yapılan bu tür işlemler kist oluşması neden olabilir En kısa sürede bir Diş hekimine başvurarak tedavinize bir an evvel başlamalısınız.

Mehmet

Hocam çürük olan azı dişim geçen hafta apse yaptı ve biraz şişti. Evde augmentin 1000 mg antibiyotik tablet mevcuttu ve kullandım bitirdim. Antibiyotiği bitirmiş olmama rağmen şişlik hafif indi ama kurumadı. Doktora göründüğümde farklı bir antibiyotik yazdı. Henüz 2 doz kullandım ama diş etim patlayacakmış gibi hiç olmadığı kadar şiş (akşam itibari ile). Yutkunmakta zorlanmaya başladım bugün öğleden bu yana. Normal mi hocam, bir de beklenmedik bir anda patlar, yahut yırtılırsa ne yapılmalı, (küçük bir ilçe, imkanlar kısıtlı)

Merhabalar benim disetimde yaklasik iki yildir sivilce var agrisiz temizliyorum iki gun sonra tekrar yine cikiyo iltihapli

Uzman doktor

Meliha hanım merhabalar Bu bir iltihaplanma mutlaka bir Diş hekimine başvurarak bir an evvel tedavi başlamanız gerekiyor

benim koskocaman 1 dişimde intihap var ve bazı akşamlar diş intihabım yüzünden ağlıyorum ve ölücem sanıyorum nasıl olucak bu korkum dişçi masasına bile oturamıyorum

Uzman doktor

Dilara hanım merhabalar mutlaka dişçi koltuğuna Oturma odasında Tedavinin Başka Bir Çaresi yoktur en kısa zamanda bir Diş hekimine başvurulması

Merve

Benim ön disim küçükken düşme sonucunca kırıldı ve platin civi yerlestirildi.Daha sonra dis etimde apse oldu.Disim çürük degil..acaba boyle seyler platin civi olan dislerde meydana geliyor mu? Doktora gittigimde disimin cekilmesi gb bir problemle karsulasir miyim? Cevaplayabilirseniz cok mutlu olurum.

Uzman doktor

Merve hanım merhabalar. Hepinize sağlıklı bir şekilde bakmıyorsunuz Tüm Düşlerim Bir de böyle bir problem ortaya çıkabilir mutlaka Diş hekimine giderek bir an evvel tedavinizi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde dişiniz çekilebilir.

Nur

Doktor bey merhaba benim 20lik disim apse yaptı antibiyotik aldım iki kez kullanabildim panik atak hastasiyim aradan iki hafta geçti dün doktoruma gittim çok geç kalmisiz dedi bi ilaç verdi ama antibiyotik değil bu ilaç bunu kullan bir hafta sonra dişlerindeki iltihabi temizleyelim yoksa dişlerini kaybedersin ddk sizce iki hafta çok mu geç kaldım panik atak hastasiyim apse yüzünden ölüm haberleri okudum ve çok korkuyorum napmam lazım özel doktor olduğu için fazla ücret istedi nakitimxe olmadığından yaptiramadim devlete gitsem hemen müdahale ederler mi ve çok ciddi olmuş olsaydı doktor beni demen başka yere yonlendir moydi acaba lütfen cevaplarsabjz çok sevinirim çok korkuyorum

Ataer

Doktor bey diş apse var 4 gündür çekiyorumm ilaç kullandım hala sıkıntılı ne yapmam gerekir yardımcı olurmusunuzz… Kullandığım antibiyotik (klvan bid)

nurgül

merhabalar ben dişlerimi fırçaladığım halde ağrı oluşuyor ve tavşan diş dedikleri ön diş’de hafif çürüklük vardı bende doktora gidip dolgu yaptırdım yaklaşık 6 ay oldu ilk gün çok ağrı olmuştu. ağrı kesicilerle ağrımı durdurdum 6 aydan sonra tekrar ağrı oluştu ve dudağımda şişlik oluştu ayrıca diş sallanmaya başladı. bu ağrının apse olmasından korkuyorum sizce apse var mı yok mu yardımcı olursanız sevinirim

Sevgiler.

hatice

benim arkadaki azı dişlerimin birtanesinde kanal tedavisi olunamdan dolgu oldu ve ben 8 gündür ağrı çekiyorum dilimin altında ve dolgu olan dişimin etinde apse bulunmakta ayriyeten sol yanğım şişmiş durumda apseyi kürdanla patlatayım mı? yoksa ne ypmalıyım ?

seçkin

hocam ben gecen hafta gecici dolgu yaptırdım 4 gün sonra aşırı derecede agrı oldu ve 5 inci gün tekrar gittim apse oldugunu söyledi ve antibiotik verdi 8 inci gün yani su an cok şiş ve iltihap oldu aşırı agrıyor iltihap toplanan yeri patlatsam rahatlarmıyım zaten sabah ilk işim de doktora gitmek olacak cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

Aslı

Yaklaşık 8 ay önce ön dişime kanal tedavisi yapıldı eksik dişimden dolayı zirkon kaplamayla köprü yapıldı. Fakat kanal tedavisi yapılmış olan dişim apse yaptı ve dişimi kaybetmek istemiyorum. Başka bir tedavi yöntemi mümkün müdür? Ayrıca şuan antibiyotik kullanıyorum fakat şişlik çok baskı yapmaya başladı ve yanındaki diş ise sallanıyor. Cuma günü ilaçlarımı kullanıp röntgen çekilecek ama öncesinde drenaj yapılmalı mı çünkü ağrıya katlanamıyorum. Teşekkürler.

Fatih

Hocam benim dişimdede apse vardı fındık büyüklüğünde doktor ilaç vergi augmentin kullandım apse büyüdü ilaç bittiğinde 3 miligramlık bi ağrı kesici verdi şimdi çok daha büyük azı dişinden köpek dişine kadar büyümeye başladığında cumaydı bugün cumartesi 2 gün gidemiyorum hastaneye ne yapmalıyım

kadir

iyi günler doktor bey. benim 20lik dişimin bulunduğu bölgede iltihaplanma oldu ve şişti. doktora gittim ilaç verdi fakat ertesi gün kendiliğinden apse patladı. diş etim soyuldu ve ağrı devam ediyor.ne yapmam gerekiyor? tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler

Mahmut

Dis etim sisti ve patladi nedeni ne olabilir

Sevda

Ben 17yaşındayım doktora gittim kanal tedavi ve dolgu yaptı iki hafta önce. Yine de ağrımaya başladı .ağrı kesici içtim Bikaç haftadır . Şimdi de gözle görülür şekilde şişti ve ağrıyor bugün de Pen os 1000gr olandan içtim hala ağrıyor yardım edebilir misiniz

Merve

Merhaba hocam.. çürüyen dişimi kanal tedavisi ile kurtarmislardi.6 yıldır iyi hoş kullandım ve dişim şiddetli bir şekilde ağrımaya başladı apse oluştuğunu söyledi doktorum ve antibiyotige başladım bitti.simdi dış kökünde az da olsa enfeksiyon mevcut bir daha aynı şekilde sisme olursa kanal tedavisini tekrarlayacagiz yapamazsak disi çekeceğiz dedi doktorum. Sizce dişimi çekmesi gerekmez miydi beklemem doğru mu herhangi bir ağrım şişlik kalmadı ne yapmalıyım?

Emre

Sürekli inip şişen diş apsem var askerde diş ağrımı geçirmek için çakmak gazı sıktım boş olan diş kavuğuna ondan beridir aynı ağrı yok ama sürekli şişip iniyo ne yapmam lazım

Okan

6 dişime kaplama yaptırdım 4 yıl önce sağ üstdekiler apse yaptı kendi patladı Bunca zaman hiç sıkıntı yoktu kanal tedavilerim yapıldı halde nedir bu böyle hocam

Sibel

İyi akşamlar doktor bey dişim apseliydi çok kötü aynada bakayım dedim iltihap fırladı çıktı ama şiş halen ağrı var 4 gün oldu agumentin bitireli şu anda çok korktum acile gitmelimiyim acaba rica etsem cevaplarsaniz sevinirim iyi aksamlar

Kemal

Dişimdeki apseyi iğne batırıp patlattım çok az bisey sıvı geldi ve hala şişkinlik inmedi.endişeleniyorum yayginlasir diye bi zararını görürmüyüm

Batuhan

Merhaba doktor bey benim dişim çekilirken kırıldı ve kök içinde kaldı şimdi o bölge çok apse yaptı sancıyor acaba ne olacak kökleri kesip mi alacaklar yoksa çekerek mi

Sedef

Merhaba.Doktor bey bu gün dışındaki iltihap sebebiyle doktora gittim ve doktorum iltihabı patlattı yaklaşık 10-11 saat geçti. İşlemden sonraki bir iki saat agridi sonra rahatlamistim fakat şu an aşırı derecede ağrım var.Bu ağrı geçecek mi yoksa yanlış birşey mi yapildi

barış

doktor bey cürük dişimi cektirmek için gittim apse yaptıgını söyleyerek anti biyotik ve agrı kesici verdiler fakat ilaçları kullandıktan sonra agrılarım arttı bu durum normalmidir

Burcu

Doktor bey merhabalar,ben disime 3 ay once dolgu yaptirdim fakat bir haftadir disim asiri sisti.Dr umun tavsiyesiyle antibiotik kullandim, bugun kendiliginden bir bolumu patlayip akti bunun bir zarari olur mu doktoruma ulasamiyorum 2 gun sonra kanal tedavisine baslanacak simdi acil yapilmasi gereken birsey varmi ?

Suleyman

Disimde apse vardi ve suan yok denecek gibi ne yapmam lazim doktor gargara verdi onu kullanıyorum suan ne yapmam gerekiyor terkrar doktorami giderdim apse vardi gargarayi kullanmadan once şimdi ise yok gibi geçiyor mu acaba anlayamadım

Sevgi

Merhabalar doktor bey disim apse yaptı çekilmesi gerekiyor doktor antibiotik verdi kullanıyorum fakat günde 1 tane yarın sabah yarim akşam çok büyük midem almıyor hamileyim sürekli çıkarmak istiyorum bu yöntemi buldum bende kucultunce yutabiliyorum faydasını götürmüştüm bu şekildede

Koray

Merhaba hocam.Dişiöde anse var yakaladık 1 haftadır antibiyotik kullanıyorum ve su an inanılmaz derecede büyüdü.Sildik gözüme kadar çıktı desem yalan olmaz.Kendim su an hint okyanusunda gemide çalışıyorum karaya cıköa sansım yok nasıl bir yol izlemem lazım.Sildik çok sertleşti dokumsaö dilimin üzerinden patlayacak gibi yardımcı olursanız sevinirim..Saugılar7..

Selin

Merhaba çürük dişimin üstünde apse oluştu doktorum onu alırım ama çürüğü tadavi etmezsek geçmez dedi kanal tedavisi oldum bir ay oldu neredeyse ama apse sanki yara kabuğu gibi kopmuş küçücük bir et parşasıyla tutuluyor sizce nedir lütfen cevaplarsanız sevinirim

Selin

Merhaba çürük dişimin üstünde apse oluştu doktorum onu alırım ama çürüğü tadavi etmezsek geçmez dedi kanal tedavisi oldum bir ay oldu neredeyse ama apse sanki yara kabuğu gibi kopmuş küçücük bir et parşasıyla tutuluyor sizce nedir lütfen cevaplarsanız sevinirim Bu arada ağrı yada acı yok

cuma

16 yasindayim doktor disimin cekilcegini soyledi cekilecek dis tekrar cikarmi

Madona

Benim dişim tam 6 ay ağrıdı 3 kere dişimde apse oluştu sonuncu şidetliydi. yüzüm şişdi ve ben bu aciya dayanamadim iyneyle patlatım. Hocam şimdi ne yapa bilirim acaba? çok korkuyorum

Selin

Hocam benim dişimde bir illhtap çikti ve doktoruma gitiğim zaman antibiyotik vermedi direk iğne vurdu ve başladı kanal tedavisine tabii dayanamadım bir kaç gündür devam ediyor kanal tedavisi ve bügün antibiyotik verdi biraz gecti ama akşamlar bir süreç sonra çok ağarıyor. Cuma gunü kanal tedavisi devam edecek ama iyi uyuşturmuyor sanırım bütün açiları isediyorum. Nasil yapabilirim ben kanal tedavisinde dayanamıyorum hocam.

Merve

Merhaba . 29 haftalık gebeyim. Daha önceden kanal tedavisi olmuş dişim apse yaptı ve şişti. Doğuda öğretmenim ve burda imkanlar kısıtlı. Bulabildiğim tek bir doktor vardı, o da apseliyken çekim yapalım ya da antibiyotik kullan dedi. Tercihi bana bıraktı. Muayenehane de oldukça kirli olduğundan içime sinmedi. Ben de ne yapacağımı bilemedim, apseli iken çekim yapılmasından ziyade antibiyotik kullanma kararı aldım.
Ancak dişim şiştikçe şişti, sonra apse çıban gibi oldu ve son olarak patladı, aktı.
Şişlik inmedi, ağrı nispeten biraz azaldı o kadar. Hala içi dolu hissediyorum.
3 hafta sonra kendi memleketime gideceğim. 3 hafta beklemem doğru mu?
Mikrop kapmaktan da böyle devam etmekten de çok korkuyorum.
Desteğe ihtiyacım var. Lütfen yardımcı olun.

Kader

Merhaba hocam. Benim dişim abse yaptı yanağım çok fena şişti hatta boğazlarıma kadar indi. Dün doktora gittim ve antibiyotik verdi ama şişlik hala geçmedi ve daha da büyüdü. Sizce tekrar doktora gitmeli miyim yoksa bi kaç gün daha bekliyeyim mi ?

tarık

merhaba hocam,diş etimde belirli bir noktada sürekli apse benzeri beyaz irin oluşup patlıyor. 3- 4 gün bu irin birikip patlıyor bu durumda ne yapabilirim. dişimde herhangi bir ağrı sızı yok. bu yapı kanal tedavisi yapılmış dişimin üzerindeki diş etinde

Süleyman

Kolay gelsin hocam diş dr diş dolgusu yaptı ancak ahh siniri açtık dedi ve dolgu yu yaptı ve o diş sürekli agrı ve apze yapıyo ne yapmalıyım

Msrhaba hocam daha once 2 kez yazdım ama cevap gelmedi sanirim cok yogun ondan.
Benim baya zamandir disim agriykdu dokununca disime aciyodu doktora gidiyodum curuk yok diyip iltihap var deyip antibiyotik yaziyolardı icincr geciyodu ama 15 gun once cok siddetli agrim oldu naptiysam gecmedi ertesi gun yuzum asiri sekilde sisti ve damagimda sislik olustu antibiyotik verdi doktorum gebe olduğum icin cekmedilet disimi ama damagimda hala sislik var dokununca disim hala aciyo sadeve yanagimdaki sislik gitti doktorlar rontgen cekmiyolar gebelige zararli diye cok korkuyorum kist olur diye suan baska antibiyotik yazdi doktor onu kullanıyorum kist olsa bilr korkma dişini cekince disinle bersber düşer kist dedi ama doguma daha 6 ay var 6 aya kadar egerki kist varsa bana zararinolurmu bu kistler ölümcül vrya kanser yaparmi cok korkuyorum

Hatice Akbaba

Doktor bey merhaba benim dis etimde resimdeki gibi bir apse var ama hic agrim sizim yok disimde gördümgüm kadaryla cürükde yok bu ne olabilir ve kendiliginden gecermi?

Melisa

Hocam merhaba. 2 kere apse yüzünden yüzüm şişti. İhmal ettim ve gitmedim doktora. Bu akşam da şişlik hissediyorum ağzımın içinde ama ne ağrı var ne de şişlik. Bu daha mı tehlikeli? İltihap yayılırsa ölüm gibi bi tehdit oluşur mu?

Fatma

Hocam benimde 15 yildir ön disimde iltihap geliyor doktora gitim doktor disim deligini kapati ve buseferde disim yukarisinda iltiap olusuyur ve boyle 2 gun kalmam gerekiyor napmaliyim

Sorunuzu Gönderin
EN ÇOK OKUNAN KONULAR

Diş implant Fiyatları
8078946 kez okundu
Diş eti çekilmesi nasıl durdurulur ?
5678946 kez okundu
Porselen Diş Kaplama Fiyatları
4859032 kez okundu
20 lik Dişler
4309836 kez okundu
Ağız ve diş sağlığının önemi nedir ?
3891269 kez okundu
Protez Diş Fiyatları
2698402 kez okundu
Diş Dolgusu Fiyatları
2457036 kez okundu
Dişlerde Köprü Fiyatları
2238602 kez okundu
Yaprak Porselen Diş Fiyatları
1894583 kez okundu
Lamina Diş Kaplama Fiyatları
1579302 kez okundu
Diş Zirkonyum Fiyatları
1043865 kez okundu
Diş Beyazlatma Fiyatları
936201 kez okundu
Estetik Diş Hekimi
738596 kez okundu
Görünmeyen Diş Teli Fiyatları
573805 kez okundu
Çapraşık Dişlerin Tedavisi
346902 kez okundu
Diş eti çekilmesi nedir ?
246693 kez okundu
Diş Kırılması, Diş Kırığı
164976 kez okundu

SON YORUMLAR

Diş Sallanması
Halide tarafından 1 gün önce
Dilde Çıkan Uçuklar, Dil Yaraları, Ağız Yaraları
Filiz yıldız tarafından 1 gün önce
Diş apsesi, Diş iltihabı, Apseli diş
Mahsun tarafından 1 gün önce
Diş Çürükleri, Diş Çürümesi ve Dişim Çürüdü Tedavisi
Nur Banu tarafından 1 gün önce
Diş apsesi olanların dikkat etmesi gerekenler
Gns tarafından 1 gün önce