Diş Çekimi Sonrasında Uygulanması Gerekenler

children teeth

Diş çekimi sonrasında nelere dikkat edilmesi gerekir ?, Diş çekimi sonrasında yapılmaması gerekenler ? Diş çekimi sonrasında neden kanama olur ? Diş çekimi sonrasında ağrıların oluşma sebebi nedir ? Diş çekimi sonrasında neden iltihaplanma olur bu sorunların cevabını merak edenler için diş hekimi sonrasında uygulanması gerekenleri tek tek yazdık.. Yapılması gereken bu uygulamarı harfiyen yerine getirdiğiniz taktirde herhangi bir sorun yaşamadan diş çekimi sonrası dönemi geçireceksiniz.

Diş çekiminden sonrasında yapılması gerekenler

Diş çekimi; yapılan tüm müdahalelere rağmen bu tedavilere cevap vermeyen dişin son çare olarak ve diğer dişlere de zarar vermemesi için ağız ortamından uzaklaştırılmasıdır. Böyle bir durum sonrasında mecburi sebeplerden dolayı dişiniz çekilde ise;

– Diş çekimi öncesinde herhangi bir rahatsızlığını, geçirdiğiniz bir operasyon, kullanmış olduğunuz ilaçlar varsa mutlaka diş hekiminize bunları belirtmelisiniz. Özellikle yüksek tansiyon, kalp, şeker hastalığı durumları risk içermektedir. Aynı şekilde kullanılan ilaçlarda operasyon sonrasında doktorunuzun vereceği ilaçları düzenlemesi gerekir. Doktorunuz bunları sonrmadan siz gerekli tüm detayları doktorunuza belirtmiş olmalısınız. Doktorunuzun vereceği ilaçları yine aynı titizlikle kullanmalı ve doktorunuzun önerileri dışarısına çıkmamalısınız.

– Diş çekimi öncesinde yapılacak gargara (mikrop öldürü) diş çekimi sonrasında bölgenin iltihap kapmaması için oldukça önemlidir. Genellikle doktorunuz bu konuda önlem alacaktır. Çekip önceside ağzınızı iyice gargara yapmanızı isteyecektir.

– Diş çekiminiz yapıldıktan sonra en az yarım saat kadar dişinizi çalkalamayınız. Çekim yapıldıktan sonra ağzınızı çalkalamanız bölgenin iyileşmesini ve bölgede oluşacak olan kan pıhtılaşmasını engelleyecektir.

– Diş çekimi sonrasında çekim bölgesine konulacak olan steril tamponu en az 15-20 dakika ısırarak tutunuz. Daha sonra tamponu çıkarın ve yerine yeni bir tampon koymayın.. Koyacağınız tampon klinik şartlarındaki kadar temiz olmayacağı için bölge iltihap kapabilir.

– Diş çekimi sonrasında bölgede 24 saat süreli sızıntı şeklinde bir kanama olabilir. Kanın tükürüğü boyama özelliği nedeni ile çok fazla kan aktığını düşünebilirsiniz. Böyle bir durumda kesinlikle paniğe kapılmaınız ve konu hakkında doktorunuzu bilgilendiriniz.

– Çekim sonrası anestezinin etkisinin geçmesi ile birlikte ağrılarınız olabilir. Doktorunuzun önereceği ve aspirin dışında ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.

– Çekim sonrasında bölgede kemik gözüzekebilir. Siz buraya herhangi bir cisim yada dilinizi sokup oynamaya çalışmayın. Dişler çene kemiğine bağlı olduklarından dolayı burada kemik gözükebilir ve siz bu kemiği içerisinde diş kaldı olarak yorumlayabilirsiniz.

– Diş çekimi sonrasında en az bir gün olmak şartı ile sigara ve alkolden uzak durmalısınız.

– Diş çekimi yada cerrahi yirmilik diş operasyonları sonrasında yatıp dinleniniz. Dinlenirken başınızı yğksekte tutunuz.

– Diş çekimi sonrasında anestezinin etkisi geçene kadar herhangi bir şey yemeyiniz. Anestezinin etkisi geçtikten sonrada bölgede katı şeyler yememeye özen gösteriniz.

– Eğer diş çekimi sonrasında bölgeye dikiş atıldıyse çenenizi iyice gerip buradaki dikişlere bakmaya çalışmayınız. Dikişlerin açılmasına neden olabilirsiniz.

– Diş çekiminden sonra diş bakımlarınızın yapılması için aradan bir gün geçmesi gerekir.

– Diş çekimi sonrasında yada cerrahi yirmilik diş operasyonları sonrasında bölgede şişme ve ağrılar olabilmektedir. Bu ağrıları ve şişliğin olmaması için buz ile yanak bölgesine uygulama yapabilirsiniz. Kanamaların olması, şiddetli ağrılar, kötü ağız kokusu yada ağızda kötü bir tat oluşması durumlarında mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

80 Yorum

Yorum Yaz

Hasan

Doktor bey geçenlerde bir dişim çekildi boşluk olan yere yemek artıkları giriyor. Bu bölge ne kada bir zmanada kapanır. Ne yapılması gerekiyor ? Diş çekileli 3 hafta oldu.

Uzman doktor

Çekilen bir dişin yara bölgesinin kapanması çekimin zorluğuna, yara bölgesinin genişiliğine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. 3 haftada kapanmayan yara bölgesinde şiddetli bir zonklama yoksa problem yoktur. Bölgeyi temiz tutabilmek için yemeklerde sonra çalkalama yardımcı olabilir.

diş çekimi sonrası

Doktor bey 10 gün kadar önce 20 lik dişimi aldırdım. Dişin çekildiği bölgede dar bir oyuk var. Yiyecekler oraya doluyor. Bu yiyecek artıklarını temizleyemiyorum acaba enfeksiyon oluşturur mu ? Diş hekimine gitmem gerekir mi ?

Uzman doktor

Çukurluk zaman içinde azalacaktır. Çekim yerinde ağrı olmaması, şikayetinizin olmaması olumlu. Ancak çekim bölgesinde temizleyemediğiniz artıklar olduğunu düşünüyorsanız kontrole gitmeniz faydalı olacaktır.

Ibrahim

Iyi günler doktor bey ben dişimi cektirdim bundan 1 2 ay önce avrupada yaşıyorum dis cekildikten 1 2 hafta sonra birdaha gittim hem o cekilen disi temizledi apse olusuyodu yandaki diside tamir etti her sey yolundaydi fakat 1 2 gundur cekilen disin yeri kapali ama sanki bi top gibi bisey var agznda tekrar apsemi kapti yoksa normal et banami oyle geliyor yandan skyorum o bos olan yeri et sismis gibi disari cikiyo azcik saygilar

ferdi

Doktor bey merhabalar 30 yaşındayım 20 lik dişlerimden birinde çok ağrı var bu ağrılar kulaklarıma kadar vurmaktadır. Diş hekimine gittim alınması gerektiğini söyledi. Yirmilik diş çekimi zormudur ? Bu konuda olumsuz çok şey duydum. Diş çekiminin hekimle alakası varmıdır ?

Uzman doktor

Merhaba; 20 yaş dişi çekimi sonrası komplikasyonlar,dişin o anki konumu ve sağlıgı dişi çeken hekiminin bilgi birikimi deneyimi ve el becerisi ile doğrudan ilintilidir.

sevtap

Doktor bey ben dişlerime kaplama yaptırıyorum. Diş hekişmim bir azı dişimi çürük olduğu gerekçesi ile çekti. Çekim bir hayli zor geçti ve çekim sonrasında damağım şişti. Diş etlerimde de ağrı var. Azı dişimin yanındaki dişlerde de ağrılar var. Doktor ağrılar nedeni ile antibiyotik verdi. Ağrılar normalmidir. Yanağımın şişmesi vs. Ne yapılması gerekiyor ?

Uzman doktor

Öncelikle geçmiş olsun. çekim sonrası bu tip şikayetler genellikle normaldir. anladığım kadarıyla zor bir çekim olmuş. doktorunuzun size söylediklerini harfiyyen yerine getirirseniz bir kaç gün içinde tamamen rahatlayacağınızı tahmin ediyorum.

firdevs

Doktor bey ben geçen hafta 20 lik dişimi aldırdım. Diş çekimi sonrası aldığım ağrı kesicilerle geceyi iyi geçirdim ve daha sonrasında bir ağrım olmaı bu hafta içerisinde ise ikinci 20 lik dişimi çektirdim. Ağrılarım ve ada olsa kanamaları oldu. Ağrılarım devam ediyor ve yanındaki dişlerde de ağrılar var bu normalmidir ?

Uzman doktor

diş çekim yeriniz alveolit dediğimiz çekim sonrası enfeksiyon olmuş
hekiminize gidip oranın kürete edilmesi yani çekim yerindeki ölü dokunun alınıp bir ilaöç yerleştirilmesi gerekmektedir . antibiyotikler geçirmez mutlaka hekim tedavisi şart. sağlıklı gülüşledr

nesrin

merhaba dr.bey,ben kapak ameliyatliyım ve 30 senedir aynı hekime gidiyorum 1hafta önce kan ayarım yapıldıktan sonra 2 alt azı dişim çekildi antibiyotik yüklemesi yapıldı ve halen kullanıyorum 10 gündür ama çekilen azı dişimin birinin yerinin ağrısı çok zonkluyor hekimim bunun normal olduğunu söyledi,ağrı kesici kullanmam kalp dr.’um pek önermiyor bu zonklama daha ne kadar süre veya başka bir hekimemi görüneyim bilemiyorum ve fikrinizi almak istiyorum şimdiden tşk.

Uzman doktor

Diş çekimi sonrasında bu tür ağrıların olması normaldir. Özellikle sigara vb. kullanmanız yaralarınızın iyileşmesini ve doğal olarak ağrılarınızın oluşmasını tetikler. Ağrılarınız geçecektir ama zamana ihtiyacı vardır.

erkan

sayın hocam annem kök dişini çektıreli 4aya yaklastı sabahlara kadar ağrılar çekiyor ağlıyor hangı doktora gıtsek çözemedi ağrı kesıcılerle bu agrıları azda olsa dındırıyoruz dedğim gıbi 4ay olcak aglıyor ağrıdan hocam napmalıyız nedendır bu.

serhat

Merhabalar Doktor Bey. Disim cekileli 10 kadar oldu. Bu gune kadar cok siddetli ağri olmadi ama son iki gundur cok siddetli agrim var. Cekilen disin yeri tam olarak kapanmamakla birlikte cok agri yapiyor. Kuvvetli bir agri kesici olarak bilinen Apranaxtan iki tane birer saat arayla almama ragmen yine de agrilarim devam ediyor. Agzima soguk su veya soguk asitli icecekler alarak gargara yapiyorum kisa sureli etkili olsa da bu da kesin cozum degil. Cekim sonrasi kanamam 5 gun surmustu. Test yaptirdigimda kanin gereginden fazla suluymus.Sizce ne yapmam gerekiyor?

Uzman doktor

Serhat bey diş çekimi sonrasında bir yada iki hafta kadar ağrılarınız olabilir. Çekilen diş bölgesini temiz tutmaya yemek artıklarından temizlemeye özen gösteriniz.

habibe

doktor bey dişimi zorlu bi şekilse çekildi 2 kez kırılma falan gerçekleşti.Doktor çektikten sonra o bölgede fazla kanama olmadıgı için agrı yapacagını gecmezse tekrar kanatalım dedi kanatılmazsa o bölgedeki çukurluk kapanır mı ve agrı geçer mi

Mihriban

14 yaşındayım, dişimde ki iltahap dolayısıyla dişimi çektiler. Oradaki delikten rahatsız oluyorum, kaç günde ya da hafta da kapanır?

ecem

herkezin kapanma suresi farkli oluyor iki haftaya kapanir

tugba

Sayın Doktorum 20lik diş çekimi yaptırdım 4 gün önce ve dikiş atılan bölgede kapanma yok ve dikiş atılan yerde delik var gözle görülebiliyor diş ameliyatım biraz zor geçti 3 köklü bir dişim varmış acaba o yara tamamen kapanır mı korkuyorum çünkü şimdiden teşekkür ederim.

ecem

disin kokuyle yaranin kapanmamasinin alakasi yok tabikide kapanir. merak etme

Doktor bey ben azı disimi cektirdim çünkü disimin yarisi curumekten gitmişti 15 yaşındayım sigara tiryakisiyim cektirdikten 23 saat sonra sigara ictim ertesi gunde yani bugün 2 tane sigara ictim ağrı filan yok suanda iltihap kapacak diye içimde korku var ama her yemekten sonra gargara yapıyorum mikrop öldürücü acaba iltihap kaparmi sonradan simdiden tesekkurler

FURKAN ERDOĞMUS

Merhabalar , yaklaşık 2 hafta önce ileri derece çürük olan dişimde yüksek derecede ağrı şikayeti ile diş hekimime başvurdum. Hekimim dişimde apse oluştuğunu ve antibiyotik kullandıktan sonra dişin çekileceği ni söyledi. Kullandım ilacımı ve dişimi çektirdim. Diş çekimi sonrasında yara yerim kapanmadı ve itici bir koku yapmakta. Bu durum yara esnasında normal bir durum mu sizce? Cevaplarsaniz sevinirim. Teşekkürler.

ecem

yemek artiklari ile doldugu icin koku yapiyor. eczaneden agiz gargarasi alabilirsin . orasi kapanana kadar

ZUli

Merheba. Diwim cok fena agriyo bi kac gundur. Agrikesici kullaniyordum simdi daha cok agriyor. Elimi yuzume dokundurdugimda bile agri hiss ede biliyorum. Siskinlik disaridan gorunmuyor ama qaliba biraz var. 2 gun sonra doktora gidicem ama o zamana gibi ne yapa bilirim ki yuzum sismesin?apse yapmiw olabilirmi?

ZUli

Merheba. Diwim cok fena agriyo bi kac gundur. Agrikesici kullaniyordum simdi daha cok agriyor. Elimi yuzume dokundurdugimda bile agri hiss ede biliyorum. Siskinlik disaridan gorunmuyor ama qaliba biraz var. 2 gun sonra doktora gidicem ama o zamana gibi ne yapa bilirim ki yuzum sismesin?apse yapmiw olabilirmi? Lutfen yardim edin☺️

ecem

evet apse olabilir . antibiotige karsi alerjin yoksa 1augmentin 2vitC hemen gecer 12 saatte bir

Halit

Azı dişimi çektirdim 10 gün oldu normalde bir ağrım yok dişin yeride iyi görünüyor ama çenemi açamıyorum yemek yerken çenem çok ağrıyor ne yapmayalım

ecem

cene haraketleri yap iki parmaginla ac sonra kendin acma kapama hareketleriyle yanagindaki kaslar gevseyecektir.

dilek

merhabalar bir sorumolacak …benim iki çürük yanyana alt çene azı dişim .çekildi. ama en sondaki dişin çene kemiği 2 hafta oldu kapanmamıştı.iltihaplanma oldu çekim yerinde antibiyotik kullandım sonra yanındaki çekilen dişin kapanan diş etleri de açılmış ve çene kemiği görünüyor. sebebi ve tedavisi nedir.. kapanan diş etleri neden 2 hafta sonra açılır

ecem

Merhaba. Bendede 20 lik dis sikayeti vardi. Disim yanagama dogru cikmisti ve her 2 ayda bir orasi yemek artigiyla doldiugu icin mikrop olusuyordu ve beni cok rahatsiz edici agri olusuyordu. bir kac ay sonra gittim cektirdim. disim kemikle bir olmus dedi zor bir cekim oldu. agrim cok oldu ve 4 uncu gun hala agrim var ve dikii yerim acildi orasi bosluk suan. dikildiginde birlesikti ve suan acildi ve agri okusuyor. bu normalmi dir??

Lara

Merhaba benim 3 gün önce sağ alt azı dişim çürük olduğu icin cekildi. Doktor diş köklü olduğu için zor cekti 20 dakika sürdü işkence daha sonra agrım gecmedi ağzımı tam açamıyorum sanki yüzümün sağ tarafına darbe almış gibiyim elmacık kemiğime vuruyor bazen ağrı bu normal mi ne zaman gecer

Selma

Disimi cektiler baya ugrastilar sonra dikiş atilar ama igneye rahmen cok agriyo ne yapmaliyiim

Mete

Mrb sn hocam sağdaki 20lik dişim yan çıkıp azı dişime çok baskı yapıyordu.Çene cerrahisine gittim.20lik dişin alınması ve dudağın sinir damarı da 20lik dişin köküne çok yakın geçtiği için çene cerrahisi de bu riski alamayacağım dedi.Balcalıda fakülteye gitmem gerektiğini söyledi.gittim.Baskı yapılan azı dişim çekildi.3 tane iğne yapıldı tam uyuşmadı.Çok zorlu çekim oldu.çekilen azı diş boydan köke yakın çürümüştü.çene cerrahisi 20lik dişimi ameliyatla alacağını söyledi.dün azı dişim çekildi.ağrım bayağı azaldı.sinir damarına yakın olduğu için 20lik dişimin ameliyatı ne gibi risk içerir.boğazımda ağrı var. İlaçlarıma devam ediyorum.Daha önce de sağdaki 20lik dişim den çene cerrahisinde ameliyatla kurtuldum.Tavsiyeleriniz nelerdir.Saygılar sunuyorum…

Merhaba saat 14.30 da dişim çekildi. 1 saat sonra tamponu çıkart dedi yedek tampon da verdi. 1 saat sonra çıkarttığımda çok fazla kanama olduğunu gördüm hemen yerine başka bir tampon koydum 3 saat sonrasında burnum kanadı korktum acile gittim tampon yaptilar burnuma. Gece 12 de burnundaki tamponuda dişindeki tamponuda cikart dediler. Burnumda birşey yoktu. Ama dişim hala kanıyor ve uyuyamıyorum disimde tampon var hala

Melahat

Merhabalar ben 19 yaşındayım 3 gün önce azı dişim çekildi fakat ağrı hala devam ediyor ve çekilen dişimin yanindaki dişlerim agrimaya başladı ve üstelik diş etlerim öylece şiş sizce özel bir dişçiye gitmeli miyim hastenede yaptırdım bu olayı ve yeri öylece kalicak bisey yapicagini söylemedi

deniz

meraba doktor bey ben 1 gün önce arka disimi çektirdim inne yaptığı yerler çok ağrıyor bide çene kemiğin ağrıyor acaba kaç gün sürer daha

özgün

merhabalar doktor bey benim dişim çekildi devlet hastanesinde kanamam durmadı özele gittim. özelde ki doktor uyuşturucu iğnenin yanağıma vurulmaması gerektiğini söyledi özel doktorum benim dişime tampon yapıp üstüne dikiş attı ama az bir kanama olduğu için koku yapıyor ve rahatsızlık duyuyorum fırçalamam da sorun olur mu acaba ?

gamze

hocam mrb benim 20 lik dişimi ve azi dişimi aynı anda cektiler ve dikişli 22 gün oldu dikişlerimi almadilar şuanda cekim yapilan yerde beyazlik görüyorum ne yapmam gerek

Kübra

Merhabalar ben 25 gün öncesinden beri çürük dislerimi aldırıyorum 5 disim alınmak zorunda kaldı ama bir türlü damaklarim iyileşmiyor hocam ne yapmalıyım hiçbir şekilde bir rahatsızlığımda söz konusu değil

refigul

Hocam diger makalenizde apse konulu olan ordada sormustum disim curuk uc hafta agrisi cok oldu disci fobim panik atak kalp ritim bizuklugum var..acile gittik dis hastanesi antibiyitik ve agri kesici verdi kullandim randevum ilaclar bittikten bir hafta sonraydi disime vurdu ve agiriyormu die sordu evet dedim daha gecmemis dedi ayni antibiyotigi verdi..1000mg aquementin 14tablet onuda kullandim ve dun gittim cekelim gecmis dedi..dis hastanesi dru..bende fobim panik atagim ve kalpritim bozuklugum oldugunu hsoyledim..kan sulandirici kullaniyomusun dezi hayir desim cekti yolladi..tampon koydu45 dak.kalsin dedi ben daha fazla tutttum aldigimda kanamam hala devam ediyordu bes saat her s

refigul

her saat basi tanpon yaptim bes saat durmadi enson cikardim kanamam devam etti ve azaldi sorum suku 24 saat pldu hala sizi seklinde kaniyor ve ben cekimden sonra 20 saat bisey yiyip icmedim ellemedim tukurmedim yutkunmayi bile bugun yaptim nie kaniyor acaba tesekkurler

Samet

Bugün dolgulu dişimi çektirdim etrafında ki dış kırılmıştı ve bir parçası var doktor dışı ve dolguyu çıkaramadı kesmek zorunda kaldı 11:47 de doktorun yanından çıktım hala kanamam var ve ağrım var

Murat

Merhaba ben dişlerimi kaplama yaptırıyorum üst çenede arka dişlerimden sağ ve sol birer tane çektirdim ve bir hafta arayla şuan daha önce çektirdiğim yer baya kapandı ama diğer taraf kapanmadi 2 hafta oldu kapanmadan kaplama yapılabilir mi yoksa tamamen kapanması mı gerekir kaplamanın yapılması için? 6gün sonra da randevum var

Filiz

Merhaba ben bir hafta önce azı dişimi çektirdim önceleri ağrımıyordu ama bir kaç gündür ağrılarım var yürürken çekilen yerde çok ağrı oluyor acaba enfeksiyonmu kaptı.

Fatma

Meraba ben dişlerimi çektirdim 17 yaşındayım çelik diş yaptırıcam 9 tane diş çekildikten ne zaman sonra yapılıyo

Aydan

Doktor bey disimi cektireli 8gun oldu ama halen agrilarim devam ediyor…geceleri ağrıdan uyuyamiyorum…yara kapanmak üzere ama avri halen daha geçmedi.ne yapa bilirim?lütfen yardim 😭

Sinan

Merhaba doktor bey,
1 hafta önce ağrı yapmasından dolayı 20 lik dişimi çektirdim sonrasında dikiş atılmadı ilk saatler kanama oldu 3 gün sonrasında da kontrole gittim iyi durumda olduğu bilgisini verdiler ancak ağrı kesici kullanmadığım zaman rahatsız edici bir ağrı olmakta bu normal midir. Ayrıca oluşan çukur kapanır mı yada ne kadar sürecektir. saygılarımla

seren alma

Merhabalar bn 14 yaşındayım bugün arka azı dişimi çıkardım nasıl yemek yer ve kaç günde kapanır

Havin

Merhaba doktor bey 20 gündür dişlermi çektirdim dolgu yapacm ama daha dışetim iyileşmemş sizce ne yapabilirm ne kullanayım

Merhaba doktor bey/bayan ben arka disimi cektirdim dediklerinizide yaptim fakat cekilen disin yerine mor birsey geldi kan olabilir bu normalmi temizlememmi gerek

şaban damar

öncellikle hayırlı iftarlar bundan bir hafta önce dişimi çektirdim ve aradan 2 saat geçtikten sonra ağzımda hala bir parça diş olduğunu farkettim,, meğerse çene kemiğiymiş bana çok sıkıntı yapıyor acaba kaç gün boyunca bu kemik gözükecek. teşekkür ederim

Ömer Doğru

20 dişimi çektirdim yanındaki dişide cekdiler çok ağrıyor ne yapmalıyım

anıl

merhaba doktor bey dişim çekile 2 ay oldu yemek yiymedim zaman sağ tarafata yiyiyom çene davul gibi kütlüyor implant tedavisi çene sesi kesermi

Mustafa

Merhaba Doktor bey
2 gün önce cürük dişim vardı cektirdim ağrıdan kurtulmak için ama cektirdikden sonra cekilen yer cok şiddetli bi ağrı var uykudan uyandırıyor ne yapmam lazım ağrı çok şiddetli

Doğukan

Merhaba Ben 27 yaşındayım Sağ alt 20lik dişimi 2 gün önce çektirdim. Fakat içindeki yemek artığı temizleyeyim derken kapanmakta olan deri tabakasını deldim içi aşırı oyuk gözüküyor. Bu çukur kapanır mı ? Ve ayrıca yutkunurken bölgede kemik ağrısı ve yutkunma zorluğu çekiyorum çekimin olduğu tarafta bilgi verirmisiniz

Doğukan

Merhaba Ben 27 yaşındayım Sağ alt 20lik dişimi 2 gün önce çektirdim. Fakat içindeki yemek artığı temizleyeyim derken kapanmakta olan deri tabakasını deldim içi aşırı oyuk gözüküyor. Bu çukur kapanır mı ?

duygu

dişimi çektirdim çok çürüktü3saat oldu hala kanıyor ne yapmalıyım su içemiyorum kan içiyor gibi oluyo

Deennn

Benim dişim çekildi boşluk var doktor 20 lik dişini çekmeden implant olmaz diyor bu durumda ne yapmalıyım 20 yaşındayım

Ümit

Az önce evde kendi dişimi çıkardım saklanıyordu dayanamadım için doktora gitmeden kendim çıkardım kanaması ne zaman geçer ve çıktıktan kaç dakika sonra birşeyler yiyip icebilirim

eymen

doktor bey üst azı dişim çekildi içerde küçük bir parça kaldı ama alınamadı uğraşmaya rağmen ya kendi düşer yada orda senelerce kalabilir dedndi cerrahi müdahale de olabilir çok sıkıntı olursa dendi kalır dendi şimdilik öyle zonklama falan yok ağrım hafif 4 gün sonra pansuman ilaç yaptı hafif enfeksiyon olmuş dedi içine siyahımsı bişey ve gazlı bez koydu galiba çkarmaya çalışma dedi acaba o şey kendimi çıkcak yada aldırcakmıyım ağrım hafif çekikeli 4 gün oldu

esra kuscu

Merhabalar hocam cuma gunu disimi cektirdim biraz zor cekim oldu disim parcalandi 3 defa parcalari almak icin ugrastilar oyuk oldu bi gecede bazen igim sismeye basladi kulagim basim ve gozum cok kotu agrimaya basladigittim yer devlet hastanesi ve ,randevusuz bakmiyolar zor bi randevu aliniyor gidemiyorum ne onerirsiniz ne yapmam gerek saglikli gunler dilerim…

İsa

Merhaba doktor bey;
Ben 3 gun once alt kisimda bulunan
azi disimi cektirdim ve agrisi henuz gecmemis durumda,cenem uyusuk hala
Cekilen yerdede kan birikmesi goruyorum
Sikintili bir durum varmidir
Tsekkurler

Rabia

Merhaba doktor bey, doktorum alt çenemde büyük azı dişimin kurtarılamayacak kadar kötü durumda olduğunu çekilmesi gerektiğini söyledi.Yakın zamanda tel tedavisi yaptırmak istiyorum.Bir sorun oluşturur mu?

Seda

Merhaba ben dişimi çektirdim 3 gün falan oluyo be yara henüz kapanmadı o kısım şuan beyaz ama ağrım çok yok hafif bi sızı var sizce iltihap kapmış yada alveolit olmuş olabilir mi?

aysetiren

Doktor bey 20lik disimin yanindaki cene disimin ici curumustu kanal tedavisiyle dolgu yapti.fakat 3 seans disim cok islem gordugu icin sallandigini farkettim cektirmek zotunda kaldim. cektirdigim 2 3 gun oldu cekilem disimin yanindaki 20lik disimin sallandigini farkettim. zmanla yerine otururmu yoksa onunda cekilmesi gerekiyomu. Dislerimi birbirine cattigimda 20lik agriyo.

Ayşegül

Merhabalar hocam, 3 hafta önce gömülü 20lik dişimi çektirdim. Yara yeri iyi durumda ama çekilen di0şin orda yanda ufak bir boşluk oluştu ve ordan 3 kere kemik parçası çıktı. Ne yapmam gerekir? O boşluk kapanır mı?

inci

Doktor bey üst sol 20 ‘lik dişimi çürük nedeniyle çektirdim. Çekimden 3 gün sonra çekim bölgesinde ağrı olunca doktorum ödem olmuş dyerek çekim bölgesini tekrar kanatarak temizledi. 3 hafta sonrasında çekilen dişin yanak içinde bir çıkıntı farkettim tekrar kontrole gittim kemik çıkıntısı diyerek kemiği içeri ittirdi. hafif sertlik kemik farkediliyor hala. ama esas sorunum diş çekiminden sonra çenem tam olarak açılmıyor. ısırma ağız açma yaparken gerilme ve ağrı hissediyorum. ama çekim bölgesini ellediğimde yara yok ağrı sızı yok. Çenemi ne zaman tam açabileceğim 1 ay oldu çektireli. teşekür ederim şimdiden.

Şeyma Öztürk

Merhaba hocam, geçen haftalarda azı dişim kırıldı. 4 gün önce çektirmek için dişçiye gittim. Diş sürekli kırıldı ve çıkmadı. 1 saate yakın dişçi uğraştı ama kökü kaldı sanırım dişin. Antibiyotik ve ağrı kesici içiyorum 4 gündür. Ağrı oluyor her gün mutlaka agrı kesici içmek zorunda kalıyorum zonkladığı için. İçerde kalan dişi başka bir yerde hemen çektirmem gerekir mi yoksa biraz iyileşmesini mi beklemeliyim. Boşluk var sürekli yemek kaçıyor ağrım oluyor.

Merhaba doktor bey ben de alt çene dişimi çektirdim gömülü 36ne demek bilmiyorum ama çekildi iki tane çürük vardı ilk çektirdim yanağım şişti bir hafta ağzımı açamadım hemmağrııdı hemde şişti sonra o biraz iyileşince öbür çürük olan dişimi çektim dikiş atıldı yine şişti ve acıyor ama şimdi biraz daha iyi perşembe aldırcaz acaba acırmı alınırken bir birde normal mi

12345ab

Disimi cektireli 2 ay oldu yara haalla kapanmadi ne yapmaliyim

Engin ipekcsn

Ayninproblem bende de var siz iyileştiniz mi

Gulbeyaz

Merhaba doktor bey bugün saat 3 de 4 tane diş çektirdim. 44 yaşındayım ve şeker hastalığı başlangıcı var. Saat 8 oldu kanamam hala devam ediyor. Ağrı çenemi ve tüm başımı sardı. Ne yapmam lazım? Şimdiden teşekkürler

Nisa nur

Ben 17yaşındayım süt dişimi çektirdim ve derin bir yara oluştu yediğim yemekler yiyecekler oraya doluyor temizleniyor ve çok ağrı var ne yapmalıyım

Nisa nur

Temizlenmiyor

Gülhanım

Merhaba hocam
Ben dişimi cekgirdim 16.disimmis 2 gün oldu ve çok bi çekim olduğunu söyledi doktor bey şimdi ağrıdan uyuyamadım ağrı kesici almadan ağrısından duramıyorum bu normal mi kaf günde geçer acaba?

Mrb ben diş cektireli yaklaşık 2ay oldu yeri hala ara ara ağrı yapıyor bide içi kizariyor bunun sebebi ne olabilir bazen hiç dayanamıyorum ağrıya

Emir

Dişim çekileli 20 saat oldu fakat hala kanıyor gibi tükürüğüm kanlı cıkıyor ne yapmalıyım??

ismail

dişimi çektireli 25 gün oldu hala yeri kapanmadı ağrı sızı yok ama kapanmaması normalmi kapanacak gibi durmuyo daha önceki diş çekimleri hemen kapanıyordu.

Meltem

Iyi aksamlar doktor bey benim sorum size dün azı dişimi çektirdim ve yeri halada sızlıyor 24 saati ise gecti normal olarak suan havalar soğuk olduğu icinde soğukta daha da sızısı artiyor tam olarak bu sızlama ne zaman gecer olabildiğince sulu yemekler yemeğe dikkat ediyorum hap olarakta minoset plus kullanıyorum. Cevabınız icin simdiden tesekkür ederim.

Sorunuzu Gönderin
EN ÇOK OKUNAN KONULAR

Diş implant Fiyatları
8078946 kez okundu
Diş eti çekilmesi nasıl durdurulur ?
5678946 kez okundu
Porselen Diş Kaplama Fiyatları
4859032 kez okundu
20 lik Dişler
4309836 kez okundu
Ağız ve diş sağlığının önemi nedir ?
3891269 kez okundu
Protez Diş Fiyatları
2698402 kez okundu
Diş Dolgusu Fiyatları
2457036 kez okundu
Dişlerde Köprü Fiyatları
2238602 kez okundu
Yaprak Porselen Diş Fiyatları
1894583 kez okundu
Lamina Diş Kaplama Fiyatları
1579302 kez okundu
Diş Zirkonyum Fiyatları
1043865 kez okundu
Diş Beyazlatma Fiyatları
936201 kez okundu
Estetik Diş Hekimi
738596 kez okundu
Görünmeyen Diş Teli Fiyatları
573805 kez okundu
Çapraşık Dişlerin Tedavisi
346902 kez okundu
Diş eti çekilmesi nedir ?
246693 kez okundu
Diş Kırılması, Diş Kırığı
164976 kez okundu

SON YORUMLAR

Diş Sallanması
Halide tarafından 1 gün önce
Dilde Çıkan Uçuklar, Dil Yaraları, Ağız Yaraları
Filiz yıldız tarafından 1 gün önce
Diş apsesi, Diş iltihabı, Apseli diş
Mahsun tarafından 1 gün önce
Diş Çürükleri, Diş Çürümesi ve Dişim Çürüdü Tedavisi
Nur Banu tarafından 1 gün önce
Diş apsesi olanların dikkat etmesi gerekenler
Gns tarafından 1 gün önce