Diş Çekimi Sonrasında Uygulanması Gerekenler

children teeth

Diş çekimi sonrasında nelere dikkat edilmesi gerekir ?, Diş çekimi sonrasında yapılmaması gerekenler ? Diş çekimi sonrasında neden kanama olur ? Diş çekimi sonrasında ağrıların oluşma sebebi nedir ? Diş çekimi sonrasında neden iltihaplanma olur bu sorunların cevabını merak edenler için diş hekimi sonrasında uygulanması gerekenleri tek tek yazdık.. Yapılması gereken bu uygulamarı harfiyen yerine getirdiğiniz taktirde herhangi bir sorun yaşamadan diş çekimi sonrası dönemi geçireceksiniz.

Diş çekiminden sonrasında yapılması gerekenler

Diş çekimi; yapılan tüm müdahalelere rağmen bu tedavilere cevap vermeyen dişin son çare olarak ve diğer dişlere de zarar vermemesi için ağız ortamından uzaklaştırılmasıdır. Böyle bir durum sonrasında mecburi sebeplerden dolayı dişiniz çekilde ise;

– Diş çekimi öncesinde herhangi bir rahatsızlığını, geçirdiğiniz bir operasyon, kullanmış olduğunuz ilaçlar varsa mutlaka diş hekiminize bunları belirtmelisiniz. Özellikle yüksek tansiyon, kalp, şeker hastalığı durumları risk içermektedir. Aynı şekilde kullanılan ilaçlarda operasyon sonrasında doktorunuzun vereceği ilaçları düzenlemesi gerekir. Doktorunuz bunları sonrmadan siz gerekli tüm detayları doktorunuza belirtmiş olmalısınız. Doktorunuzun vereceği ilaçları yine aynı titizlikle kullanmalı ve doktorunuzun önerileri dışarısına çıkmamalısınız.

– Diş çekimi öncesinde yapılacak gargara (mikrop öldürü) diş çekimi sonrasında bölgenin iltihap kapmaması için oldukça önemlidir. Genellikle doktorunuz bu konuda önlem alacaktır. Çekip önceside ağzınızı iyice gargara yapmanızı isteyecektir.

– Diş çekiminiz yapıldıktan sonra en az yarım saat kadar dişinizi çalkalamayınız. Çekim yapıldıktan sonra ağzınızı çalkalamanız bölgenin iyileşmesini ve bölgede oluşacak olan kan pıhtılaşmasını engelleyecektir.

– Diş çekimi sonrasında çekim bölgesine konulacak olan steril tamponu en az 15-20 dakika ısırarak tutunuz. Daha sonra tamponu çıkarın ve yerine yeni bir tampon koymayın.. Koyacağınız tampon klinik şartlarındaki kadar temiz olmayacağı için bölge iltihap kapabilir.

– Diş çekimi sonrasında bölgede 24 saat süreli sızıntı şeklinde bir kanama olabilir. Kanın tükürüğü boyama özelliği nedeni ile çok fazla kan aktığını düşünebilirsiniz. Böyle bir durumda kesinlikle paniğe kapılmaınız ve konu hakkında doktorunuzu bilgilendiriniz.

– Çekim sonrası anestezinin etkisinin geçmesi ile birlikte ağrılarınız olabilir. Doktorunuzun önereceği ve aspirin dışında ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.

– Çekim sonrasında bölgede kemik gözüzekebilir. Siz buraya herhangi bir cisim yada dilinizi sokup oynamaya çalışmayın. Dişler çene kemiğine bağlı olduklarından dolayı burada kemik gözükebilir ve siz bu kemiği içerisinde diş kaldı olarak yorumlayabilirsiniz.

– Diş çekimi sonrasında en az bir gün olmak şartı ile sigara ve alkolden uzak durmalısınız.

– Diş çekimi yada cerrahi yirmilik diş operasyonları sonrasında yatıp dinleniniz. Dinlenirken başınızı yğksekte tutunuz.

– Diş çekimi sonrasında anestezinin etkisi geçene kadar herhangi bir şey yemeyiniz. Anestezinin etkisi geçtikten sonrada bölgede katı şeyler yememeye özen gösteriniz.

– Eğer diş çekimi sonrasında bölgeye dikiş atıldıyse çenenizi iyice gerip buradaki dikişlere bakmaya çalışmayınız. Dikişlerin açılmasına neden olabilirsiniz.

– Diş çekiminden sonra diş bakımlarınızın yapılması için aradan bir gün geçmesi gerekir.

– Diş çekimi sonrasında yada cerrahi yirmilik diş operasyonları sonrasında bölgede şişme ve ağrılar olabilmektedir. Bu ağrıları ve şişliğin olmaması için buz ile yanak bölgesine uygulama yapabilirsiniz. Kanamaların olması, şiddetli ağrılar, kötü ağız kokusu yada ağızda kötü bir tat oluşması durumlarında mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

37 Yorum

Yorum Yaz

Hasan

Doktor bey geçenlerde bir dişim çekildi boşluk olan yere yemek artıkları giriyor. Bu bölge ne kada bir zmanada kapanır. Ne yapılması gerekiyor ? Diş çekileli 3 hafta oldu.

Uzman doktor

Çekilen bir dişin yara bölgesinin kapanması çekimin zorluğuna, yara bölgesinin genişiliğine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. 3 haftada kapanmayan yara bölgesinde şiddetli bir zonklama yoksa problem yoktur. Bölgeyi temiz tutabilmek için yemeklerde sonra çalkalama yardımcı olabilir.

diş çekimi sonrası

Doktor bey 10 gün kadar önce 20 lik dişimi aldırdım. Dişin çekildiği bölgede dar bir oyuk var. Yiyecekler oraya doluyor. Bu yiyecek artıklarını temizleyemiyorum acaba enfeksiyon oluşturur mu ? Diş hekimine gitmem gerekir mi ?

Uzman doktor

Çukurluk zaman içinde azalacaktır. Çekim yerinde ağrı olmaması, şikayetinizin olmaması olumlu. Ancak çekim bölgesinde temizleyemediğiniz artıklar olduğunu düşünüyorsanız kontrole gitmeniz faydalı olacaktır.

ferdi

Doktor bey merhabalar 30 yaşındayım 20 lik dişlerimden birinde çok ağrı var bu ağrılar kulaklarıma kadar vurmaktadır. Diş hekimine gittim alınması gerektiğini söyledi. Yirmilik diş çekimi zormudur ? Bu konuda olumsuz çok şey duydum. Diş çekiminin hekimle alakası varmıdır ?

Uzman doktor

Merhaba; 20 yaş dişi çekimi sonrası komplikasyonlar,dişin o anki konumu ve sağlıgı dişi çeken hekiminin bilgi birikimi deneyimi ve el becerisi ile doğrudan ilintilidir.

sevtap

Doktor bey ben dişlerime kaplama yaptırıyorum. Diş hekişmim bir azı dişimi çürük olduğu gerekçesi ile çekti. Çekim bir hayli zor geçti ve çekim sonrasında damağım şişti. Diş etlerimde de ağrı var. Azı dişimin yanındaki dişlerde de ağrılar var. Doktor ağrılar nedeni ile antibiyotik verdi. Ağrılar normalmidir. Yanağımın şişmesi vs. Ne yapılması gerekiyor ?

Uzman doktor

Öncelikle geçmiş olsun. çekim sonrası bu tip şikayetler genellikle normaldir. anladığım kadarıyla zor bir çekim olmuş. doktorunuzun size söylediklerini harfiyyen yerine getirirseniz bir kaç gün içinde tamamen rahatlayacağınızı tahmin ediyorum.

firdevs

Doktor bey ben geçen hafta 20 lik dişimi aldırdım. Diş çekimi sonrası aldığım ağrı kesicilerle geceyi iyi geçirdim ve daha sonrasında bir ağrım olmaı bu hafta içerisinde ise ikinci 20 lik dişimi çektirdim. Ağrılarım ve ada olsa kanamaları oldu. Ağrılarım devam ediyor ve yanındaki dişlerde de ağrılar var bu normalmidir ?

Uzman doktor

diş çekim yeriniz alveolit dediğimiz çekim sonrası enfeksiyon olmuş
hekiminize gidip oranın kürete edilmesi yani çekim yerindeki ölü dokunun alınıp bir ilaöç yerleştirilmesi gerekmektedir . antibiyotikler geçirmez mutlaka hekim tedavisi şart. sağlıklı gülüşledr

nesrin

merhaba dr.bey,ben kapak ameliyatliyım ve 30 senedir aynı hekime gidiyorum 1hafta önce kan ayarım yapıldıktan sonra 2 alt azı dişim çekildi antibiyotik yüklemesi yapıldı ve halen kullanıyorum 10 gündür ama çekilen azı dişimin birinin yerinin ağrısı çok zonkluyor hekimim bunun normal olduğunu söyledi,ağrı kesici kullanmam kalp dr.’um pek önermiyor bu zonklama daha ne kadar süre veya başka bir hekimemi görüneyim bilemiyorum ve fikrinizi almak istiyorum şimdiden tşk.

Uzman doktor

Diş çekimi sonrasında bu tür ağrıların olması normaldir. Özellikle sigara vb. kullanmanız yaralarınızın iyileşmesini ve doğal olarak ağrılarınızın oluşmasını tetikler. Ağrılarınız geçecektir ama zamana ihtiyacı vardır.

erkan

sayın hocam annem kök dişini çektıreli 4aya yaklastı sabahlara kadar ağrılar çekiyor ağlıyor hangı doktora gıtsek çözemedi ağrı kesıcılerle bu agrıları azda olsa dındırıyoruz dedğim gıbi 4ay olcak aglıyor ağrıdan hocam napmalıyız nedendır bu.

serhat

Merhabalar Doktor Bey. Disim cekileli 10 kadar oldu. Bu gune kadar cok siddetli ağri olmadi ama son iki gundur cok siddetli agrim var. Cekilen disin yeri tam olarak kapanmamakla birlikte cok agri yapiyor. Kuvvetli bir agri kesici olarak bilinen Apranaxtan iki tane birer saat arayla almama ragmen yine de agrilarim devam ediyor. Agzima soguk su veya soguk asitli icecekler alarak gargara yapiyorum kisa sureli etkili olsa da bu da kesin cozum degil. Cekim sonrasi kanamam 5 gun surmustu. Test yaptirdigimda kanin gereginden fazla suluymus.Sizce ne yapmam gerekiyor?

Uzman doktor

Serhat bey diş çekimi sonrasında bir yada iki hafta kadar ağrılarınız olabilir. Çekilen diş bölgesini temiz tutmaya yemek artıklarından temizlemeye özen gösteriniz.

habibe

doktor bey dişimi zorlu bi şekilse çekildi 2 kez kırılma falan gerçekleşti.Doktor çektikten sonra o bölgede fazla kanama olmadıgı için agrı yapacagını gecmezse tekrar kanatalım dedi kanatılmazsa o bölgedeki çukurluk kapanır mı ve agrı geçer mi

Mihriban

14 yaşındayım, dişimde ki iltahap dolayısıyla dişimi çektiler. Oradaki delikten rahatsız oluyorum, kaç günde ya da hafta da kapanır?

ecem

herkezin kapanma suresi farkli oluyor iki haftaya kapanir

tugba

Sayın Doktorum 20lik diş çekimi yaptırdım 4 gün önce ve dikiş atılan bölgede kapanma yok ve dikiş atılan yerde delik var gözle görülebiliyor diş ameliyatım biraz zor geçti 3 köklü bir dişim varmış acaba o yara tamamen kapanır mı korkuyorum çünkü şimdiden teşekkür ederim.

ecem

disin kokuyle yaranin kapanmamasinin alakasi yok tabikide kapanir. merak etme

Doktor bey ben azı disimi cektirdim çünkü disimin yarisi curumekten gitmişti 15 yaşındayım sigara tiryakisiyim cektirdikten 23 saat sonra sigara ictim ertesi gunde yani bugün 2 tane sigara ictim ağrı filan yok suanda iltihap kapacak diye içimde korku var ama her yemekten sonra gargara yapıyorum mikrop öldürücü acaba iltihap kaparmi sonradan simdiden tesekkurler

FURKAN ERDOĞMUS

Merhabalar , yaklaşık 2 hafta önce ileri derece çürük olan dişimde yüksek derecede ağrı şikayeti ile diş hekimime başvurdum. Hekimim dişimde apse oluştuğunu ve antibiyotik kullandıktan sonra dişin çekileceği ni söyledi. Kullandım ilacımı ve dişimi çektirdim. Diş çekimi sonrasında yara yerim kapanmadı ve itici bir koku yapmakta. Bu durum yara esnasında normal bir durum mu sizce? Cevaplarsaniz sevinirim. Teşekkürler.

ecem

yemek artiklari ile doldugu icin koku yapiyor. eczaneden agiz gargarasi alabilirsin . orasi kapanana kadar

ZUli

Merheba. Diwim cok fena agriyo bi kac gundur. Agrikesici kullaniyordum simdi daha cok agriyor. Elimi yuzume dokundurdugimda bile agri hiss ede biliyorum. Siskinlik disaridan gorunmuyor ama qaliba biraz var. 2 gun sonra doktora gidicem ama o zamana gibi ne yapa bilirim ki yuzum sismesin?apse yapmiw olabilirmi?

ZUli

Merheba. Diwim cok fena agriyo bi kac gundur. Agrikesici kullaniyordum simdi daha cok agriyor. Elimi yuzume dokundurdugimda bile agri hiss ede biliyorum. Siskinlik disaridan gorunmuyor ama qaliba biraz var. 2 gun sonra doktora gidicem ama o zamana gibi ne yapa bilirim ki yuzum sismesin?apse yapmiw olabilirmi? Lutfen yardim edin☺️

ecem

evet apse olabilir . antibiotige karsi alerjin yoksa 1augmentin 2vitC hemen gecer 12 saatte bir

Halit

Azı dişimi çektirdim 10 gün oldu normalde bir ağrım yok dişin yeride iyi görünüyor ama çenemi açamıyorum yemek yerken çenem çok ağrıyor ne yapmayalım

ecem

cene haraketleri yap iki parmaginla ac sonra kendin acma kapama hareketleriyle yanagindaki kaslar gevseyecektir.

dilek

merhabalar bir sorumolacak …benim iki çürük yanyana alt çene azı dişim .çekildi. ama en sondaki dişin çene kemiği 2 hafta oldu kapanmamıştı.iltihaplanma oldu çekim yerinde antibiyotik kullandım sonra yanındaki çekilen dişin kapanan diş etleri de açılmış ve çene kemiği görünüyor. sebebi ve tedavisi nedir.. kapanan diş etleri neden 2 hafta sonra açılır

ecem

Merhaba. Bendede 20 lik dis sikayeti vardi. Disim yanagama dogru cikmisti ve her 2 ayda bir orasi yemek artigiyla doldiugu icin mikrop olusuyordu ve beni cok rahatsiz edici agri olusuyordu. bir kac ay sonra gittim cektirdim. disim kemikle bir olmus dedi zor bir cekim oldu. agrim cok oldu ve 4 uncu gun hala agrim var ve dikii yerim acildi orasi bosluk suan. dikildiginde birlesikti ve suan acildi ve agri okusuyor. bu normalmi dir??

Lara

Merhaba benim 3 gün önce sağ alt azı dişim çürük olduğu icin cekildi. Doktor diş köklü olduğu için zor cekti 20 dakika sürdü işkence daha sonra agrım gecmedi ağzımı tam açamıyorum sanki yüzümün sağ tarafına darbe almış gibiyim elmacık kemiğime vuruyor bazen ağrı bu normal mi ne zaman gecer

Selma

Disimi cektiler baya ugrastilar sonra dikiş atilar ama igneye rahmen cok agriyo ne yapmaliyiim

Mete

Mrb sn hocam sağdaki 20lik dişim yan çıkıp azı dişime çok baskı yapıyordu.Çene cerrahisine gittim.20lik dişin alınması ve dudağın sinir damarı da 20lik dişin köküne çok yakın geçtiği için çene cerrahisi de bu riski alamayacağım dedi.Balcalıda fakülteye gitmem gerektiğini söyledi.gittim.Baskı yapılan azı dişim çekildi.3 tane iğne yapıldı tam uyuşmadı.Çok zorlu çekim oldu.çekilen azı diş boydan köke yakın çürümüştü.çene cerrahisi 20lik dişimi ameliyatla alacağını söyledi.dün azı dişim çekildi.ağrım bayağı azaldı.sinir damarına yakın olduğu için 20lik dişimin ameliyatı ne gibi risk içerir.boğazımda ağrı var. İlaçlarıma devam ediyorum.Daha önce de sağdaki 20lik dişim den çene cerrahisinde ameliyatla kurtuldum.Tavsiyeleriniz nelerdir.Saygılar sunuyorum…

Merhaba saat 14.30 da dişim çekildi. 1 saat sonra tamponu çıkart dedi yedek tampon da verdi. 1 saat sonra çıkarttığımda çok fazla kanama olduğunu gördüm hemen yerine başka bir tampon koydum 3 saat sonrasında burnum kanadı korktum acile gittim tampon yaptilar burnuma. Gece 12 de burnundaki tamponuda dişindeki tamponuda cikart dediler. Burnumda birşey yoktu. Ama dişim hala kanıyor ve uyuyamıyorum disimde tampon var hala

Melahat

Merhabalar ben 19 yaşındayım 3 gün önce azı dişim çekildi fakat ağrı hala devam ediyor ve çekilen dişimin yanindaki dişlerim agrimaya başladı ve üstelik diş etlerim öylece şiş sizce özel bir dişçiye gitmeli miyim hastenede yaptırdım bu olayı ve yeri öylece kalicak bisey yapicagini söylemedi

deniz

meraba doktor bey ben 1 gün önce arka disimi çektirdim inne yaptığı yerler çok ağrıyor bide çene kemiğin ağrıyor acaba kaç gün sürer daha

özgün

merhabalar doktor bey benim dişim çekildi devlet hastanesinde kanamam durmadı özele gittim. özelde ki doktor uyuşturucu iğnenin yanağıma vurulmaması gerektiğini söyledi özel doktorum benim dişime tampon yapıp üstüne dikiş attı ama az bir kanama olduğu için koku yapıyor ve rahatsızlık duyuyorum fırçalamam da sorun olur mu acaba ?

Sorunuzu Gönderin
EN ÇOK OKUNAN KONULAR

Diş implant Fiyatları
8078946 kez okundu
Diş eti çekilmesi nasıl durdurulur ?
5678946 kez okundu
Porselen Diş Kaplama Fiyatları
4859032 kez okundu
20 lik Dişler
4309836 kez okundu
Ağız ve diş sağlığının önemi nedir ?
3891269 kez okundu
Protez Diş Fiyatları
2698402 kez okundu
Diş Dolgusu Fiyatları
2457036 kez okundu
Dişlerde Köprü Fiyatları
2238602 kez okundu
Yaprak Porselen Diş Fiyatları
1894583 kez okundu
Lamina Diş Kaplama Fiyatları
1579302 kez okundu
Diş Zirkonyum Fiyatları
1043865 kez okundu
Diş Beyazlatma Fiyatları
936201 kez okundu
Estetik Diş Hekimi
738596 kez okundu
Görünmeyen Diş Teli Fiyatları
573805 kez okundu
Çapraşık Dişlerin Tedavisi
346902 kez okundu
Diş eti çekilmesi nedir ?
246693 kez okundu
Diş Kırılması, Diş Kırığı
164976 kez okundu

SON YORUMLAR

Diş Teli, Ortodonti, Görünmeyen Diş Teli Fiyatları
sibel tarafından 1 gün önce
Diş Sallanması
Beytullah tarafından 1 gün önce
Diş Macunu Markaları
Sami DALGIN tarafından 1 gün önce
Apseli Diş Çekimi, İltihaplı Diş Çekimi, Ağrıyan Diş Çekimi
Emel tarafından 1 gün önce
20 lik Diş Çekimi Sonrası Kanama ve Ağrılar Ne Kadar Sürer ?
Çiğdem tarafından 1 gün önce