Dişleri Güçlendiren Vitaminler – Besinler – Yiyecekler

diş-vitaminleri

Güzel ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak istiyorsak bunun en önemli adımı dişlerdir. Sağlıklı bir beslenme sindirimden geçer. Eğer diş sağlığınıza önem veriyosanız vücut sağlığına da önem veriyorsunuz demektir. Diş sağlığı için yanlızca dişlerin fırçalanması yada diş ipi ile aralarının temizlenmesi yetmemektedir. Dişlerin güçlenmesi için bir takıp besin maddelerinin ve vitaminlerinde alınması gerekmektedir.

Dişleri güçlendiren vitaminler nelerdir ?

D Vitamini

Dişleri güçlendiren en önemli vitaminlerden birisi D vitaminidir. D vitamini kemik ve diş yapısına doğrudan etki eden kalsiyum ihtiyacını karşılamaktadır. D vitamini kandaki kalsüyum seviyesini dengelemekte ve vücut için gerekli olan kalsiyumu sağlamaktadır. Eğer D vitamini vücutta eksik ise bu vitamini dişler ve kemiklerden sağlamaya başlıyacaktır. Buda kemik ve diş yapısının daha zayıf olmasına neden olacaktır.

K Vitamini

K vitamini vücutta pıhtılaşma görevi üstlenir. K vitamini ayrıca kemiklerde mineralizasyonu olarakta kullanılmaktadır. K vitamini eksikliği dişlerin yazıflamasına neden olmaktadır. Bu durum genelde beslenme alışkanlıklarının yanlışlığından değil hastalık nedeni ile kaynaklanmaktadır. K vitamini eksikliği diş fırçalaması sonrası dişetlerininde kolay bir şekilde kanamasına neden olmaktadır.

B Vitamini

B vitamini eksikliğide dişlerin zayıflamasına neden olabilmektedir. B vitamini eksikliği dilde yanmalara ve yutkunmada zorluklara da neden olan bir etkendir. Ayrıca B vitaminine bağlı olarak B6 vitamini, B12 vitamini vb. enerjilerinde eksik olması vücut ve diş yapısını etkilemektedir.

D Vitamini

D vitamini eksikliğinde takviye alınması ve her gün bir süre 5 – 10 dakika kadar güneşte kalınmasında fayda vardır. Bu dişler içinde önemlidir.

Dişleri güçlendiren besinler hangileridir ?

Süt: Kalsiyum açısından son derece önemli bir yere sahip olan süt diş ve dişeti hastalıklarına karşı konulmada son derece etkilidir. Dişleri ve çene kemiğini güçlendirici etkisi vardır. Son yıllarda sütün önemi bir çok hastalıkla mücadelede de önemli bir rol üstlenmektedir.

Portakal: Bağ yapısını güçlendiren portala dişetlerinin daha sağlıklı olmasını sağlamaktadır. Portakal ayrıca oluşabilecek diş eti iltihabınıda önleyen önemli bir meyvedir. Portakal içerisinde florun sayesinde dişin mine tabakasını güçlendirmekte ve dişleri daha fazla muhafalı konuma getirmektedir.

Somon Balığı: Somon balığı kalsiyum açısından son derece faydalı bir besindir. D vitamini katkısının bolca yer aldığısomon balığı ağız sağlığı için oldukça faydalıdır. Özellikle çocukların tüketmesinde fayda vardır ve ağız gelişiminde etkilidir.

Çilek: C vitamini açısından oldukça zengin olan çilek dişetlerini ve bütünlüğünü koruyor. Çilek dişleri güçlendiren ve beyazlatan bir mevye..

Su: Tükürük seviyesini yükselten su bakterilerin dişe yapışmamalarını sağlıyor. Aynı zamanda gıda atıklarının temizlenmelerini ve dişlerini çürümesini önlüyor.

Peynir: Ağzınızın ph dengesini düzenleyen peynir dişleri çürüklere karşı korumakta ve tatlı yiyeceklerden sonra alınacak bir parça peynirin dişleri koruduğu kanıtlanmıştır.

Yeşil Çay: Katesin maddesi yeşil çayda bolca bulunmaktadır. Dişleri bakterilerden arındıran bu etki aynı zamanda kansere karşı konulmasında da en etkili ilçalardan birisidir.

Kuru Yemişler: Kuru yemişler ve özellikle çekirdek içerisinde dişi kaplayan ve dişi kaplamış oldukları bu yağla birlikte bakterilerden koruyan bir özelliği vardır. Aynı zamanda kuruyemişlerde bulunan yağlar dişleri güçlendirmekte çürümeleri azaltmaktadır.

Yoğurt: Kalsiyum açısından zengin olan yoğurdun dişlere olan katkısını saymakla bitiremeyiz. Diş iltihaplarını azaltan yoğurt aynı zamanda sallanan ve gevşek dişlerinde iyileşmesinde en etkili besin kaynağıdır. Diş sağlığını korumakta ve diş kayıplarını da önlemektedir.

88 Yorum

Yorum Yaz

Yoğun

Doktor bey bir oğlumuz var yaklaşık olarak 20 aylık. Dişleriyle hiç oynatmıyor fırçalatmıyor biraz yaramaz ağlıyor falan onu bir oyun gibi görüyor aslında bu iyi ama suyunu falan içiyor diş macunu kullanmamız gerekir mi ? Vitamin eksikliği ilacı alıyorduk. Bu nedenle dişleri siyah oldu doktoru olabilieceğini söyledi. Yemek konusunda da herşeyi yiyoyor yemek ayrıt etmiyor. Dişleri konusunda neler yapılabilir sizce ?

Uzman doktor

iyi günler. Çocuğunuz bu işi sizden iyi biliyor. O yaştaki çocuk tam da bu yazdıklarınızı yapar. Dişlerini, oyunu bittikten sonra siz fırçalayacaksınız. İkiniz birlikte… Dişlerin boyanması normal. Dikkat edin, uyurken ağzı açık mı uyuyor. Burnunda tıkanıklık varsa ağız kuruluğuna bağlı olarak dişleri daha çok boyanır. Hatta üst çene ileride, alt çene geride kalabilir.Ortodontik bozukluk olabilir. Diş dişeti birleşimini iyi fırçalarsanız dişleri boyanmaz. Zaten boyanan dişler değil o bölgede bulunan mikrobial plaktır. Biz fırça ile bu plakları uzaklaştırmaya çalışırız. Çok az miktarda bu yaş için üretilmiş macunlardan kullanabilirsiniz. Bu macunlar çocuğun macunu yutabileceği düşünülerek üretilmiştir. Şimdiden diş macunu tadına ve fırçaya alışması gerekir. 6 yaşından sonra fırça ve macundan midesi bile bulanabilir. Düzenli fırça ve macun kullanımı için 6 yaşına kadar zamanınız var.
Sağlıklı ve güzel günler diliyorum.

Somaki

Merhaba 21 yaşındayım dişlerime elinden geldiğince dikkat ediyorum ama ağzım da bir çok dolgu ve kanal var geçdnlerde de doktor dişlerimi gıcırdattığım için gece dolgusu verdi hiç bir neden yokken dişlerim ağrıyor onu kullanıyorum ama dişlerim hala ağrımaya devam ediyor yemek yiyemiyorum sınav zamanı sanırım stresden daha fazla ağrıyor gündüzleri de farkında olmadan dişlerimi sıkıyorum ne yapmalıyım

Kübra

Merhaba, ben 20 yaşındayım ama dişlerimle ilgili o kadar çok sorun yaşıyorum ki ömrüm dişçide geçiyor diyebilirim. Bir çok dolgum ve kanalım var. ve yaptırmam gereken 4 tane kron kaplamam var. Dişlerimi düzenli olarak fırçalıyorum diş ipi de kullanıyorum fakat dişlerimin çürümesine ve zayıflamasına engel olamıyorum. Dişlerimin bu kadar zayıf olmasının sebebi ne olabilir. Sert bir şey yerken dişlerim kırılacakmış gibi geliyor. Dişlerimi güçlendirmek için neler yapabilirim. Birde amalgam dolguların zararlı olduğuna dair yazılar okudum. Doğrumu? amalgam dolgularımı değiştirip kompozit dolgu yaptırmamı önerir misiniz?

Uzman doktor

Evet önerebilirim.. Dişlerideki sorunun ne olduğunu anlamak için muayene olmalısınız. Yedikleriniz ve yaşınız dişlerdeki sorunların artmasına neden olabilirken diş bakımınızın eksik yada yanlış yapılmasıda dişlerde sorunlara neden olabilir.

dilara

Doktor bey ben 17 yasindayim bu yasima kadar düzenli olarak fircalarim dislerimi ama nedense sarı bir görüntüsü var ve hic hoş degil beyazlamasi ve saglikli bir görüntuye ulasmam için be yapmaliyim acil yardım

Uzman doktor

Dişlerinizi beyazlattırabilirsiniz. Ofis telefon numaralarını arıyarak konu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

naz

Merhaba,ben 27 yaşındayım ve 8 yıldır dişlerimi düzenli olarak temizletiyorum.Önceden yılda 2 kez yaptırıyordum ama son zamanlarda 4 ayda bir yaptırmaya başladım dişlerimde kötü bir renklenme oluyor ayrıca doktorlar diş minesinin zarar gördüğünü ve ömrümün sonuna kadar bu şekilde devam ediceğini o yüzden diş temizliğine ara vermemi söylediler.Doktor bey sizce ne yapmalıyım? Gerçekten dişlerimdeki görüntüye katlanabilsem yaptırmam ama katlanamıyorum.

Uzman doktor

Diş estetiği uygulamalarını deneyebilirsiniz. Kaplama uygulamaları ile dişleriniz lekelenmezler.

elif

Merhaba, ben 19 yaşındayım , diş etlerimde çekilme var dişlerim çok hassas ve ince , tırnakta vitaminsizlik olduğu zaman oluşan beyaz lekelerin olması gibi dişlerimde o şekil lekeler var , ve bazı dişlerimde kırıklar var , gittiğim diş doktorları dişinde bir şey yok bir şeye ihtiyacın yok diyorlar böle demelerinin amacı ne bilmiyorum en azından bir vitamin takviyesi gerekmez mı ? Dişlerim o kadar hassas ki diş fırçalamayı bile korkarak yapıyorum , çünkü fırçaladıktan sonra diş etlerimle dişlerimin arası genişliyor , zaten çekilme olduğu için bir de üstüne bu genişleme olduğu zaman ön alt dişlerimin hepsi sallanıyor ve etlerim çok acıyor , dişlerimin düşmesinden korkuyorum. Allah nasip ederse yazın nişanlanacağım o yüzden böyle bir dönemde bu korkuyu çekiyorum , tekrar farklı bir doktoramı gideyim yoksa önerebileceğiniz başka bir yöntem bir vitamin var mıdır acaba yardımcı olursanız çok sevinirim..

Uzman doktor

Elif hanım.. Dişlerinizin bakımını kesinlikle ihmal etmeyiniz ayrıca beklemenizin durumunuzu daha da kotulestirebilecegi asikar. Lutfen sizi anlayabilecek ve empati ile yaklasip size guven vererek dislerinizi sagligina kavusturabilecek bir dishekimine tedavi olun. Diş eti çekilmesi ileri derecede ise geri döndürmek için dişlerin bölgesel olarak uyuşturularak kök yüzeylerinin özel el aletleri ile temizlenmesi, diş tinin yeniden eski seviyesine çekilerek dikilmesi gereklidir.
Diş eti çekilmesinin geri dönmesi için evde yapılabilecek pek bir şey, alınacak önlemlerle ilerlemesi durdurabilir.
Dişlerin günde en az 3 kere diş etinden dişe doğru süpürür gibi çok bastırmadan fırçalanması, diş ipi kullanılması, dişlerin arasında açıklık varsa diş arası fırçası kullanılması, diş taşı temizliğinin yaptırılması ve 6 ayda bir diş hekimi kontrolleri ile yeni diş taşı oluşumunun kontrol altına alınması önemlidir.
Sigara içmek, pipo kalem ısırmak gibi alışkanlıklar, diş sıkma- gıcırdatma alışkanlıları da diş eti çekilmesi yapabilir.
Ağızda uyumsuz dolgular ya da protezler varsa onlar da diş eti çekilmesi yapabilir.

Diş eti çekilmesi henüz oluşmamış ise önlemenin en güzel yolu düzenli ve iyi bir ağız bakımı, ve düzenli diş hekimi kontrolleridir. Oluşmuş bir diş eti çekilmesi varlığında da iyi bir ağız bakımı diş eti seviyesini eski haline getirmez ama artmasını önler.

faruk

Hocam Merhaba , ben 26 yaşındayım dış etine dokuzuncu dış köklerini biran görüyor gibi oluyorum beyaz kısım görünüp kayboluyor normal mi ? Birde dış etini ve dişleri güçlendirmek için en birinci olarak yapılması gereken şeyleri söylerseniz .Teşekkürler

Uzman doktor

Faruk bey durumunuzla ilgili olarak bilgi verilebilmesi için muayene olmalısınız. Diğer sorunuza gelince dişlerinizi günlük olarak bakımını yapmalısınız. Fırçalamayı diş ipi kullanmayı ihmal etmemelisiniz.

defne

Dişlerimin hepsi çekildiii bi daha çekilmeyecekk ama ön dişlerim yamuk veee bu yüzden sallanıyo ne yapabilirim ?

Uzman doktor

Bunun için diş bakımınıza çok önem vermelisiniz. Günlük olarak dişlerinizi fırçalayınız, diş ipi ve gargara kullanımını ihmal etmeyiniz. Diş hekiminiz gerekli müdahaleyi yaptımı ?

defne

Gitmedim henüz pekdee gitmek istemiyorum acikcasiii onerin varsaa onlari uygulamak isterim

Uzman doktor

Bunun için tedavi olmalısınız.

merve

diş minem gün geçtikçe zayıflıyor. diş fırçam çok yumuşak diş macunum diş hassasiyetime uygun. artık görüntülerinden rahatsız olmaya başladım ne yapmalıyım?

kader

Merhaba ben 18 yasındayım düştüm ve düşmenin etkisi ile ön dişim sallanıyor acaba napmam lazımn çıkarsa tekrar çıkmaz demi?

selami

kader hanım tabıkı cıkmaz sız bebek degılsınz.. Benımde on dıslerımden bı tanesı dustu ama dusme sebebi apseydi dıs etlerım de sureklı kanama var. Implant yaptım dusen dısımın yerıne oda sımdı sallanıo ve dıger dıslerımde sallanıyolar bu dıs etı ve kemıklerını saglamlastırmanın yolu yokmu tıbben..

hilal

Merhabalar. Ben 19 yaşındayım. Diş bakımımı düzenli yapsam da diş arkalarımda hep bir lekelenme oluşuyordu, temizletmeye gidiyordum. Doktor bunun bakımla ilgili bir problem olmadığını tükürüğümde bulunan bir bakterini çokluğundan kaynaklandığını söyledi. Dişlerimi temizlettim ama bir ay geçmeden ön yüzde de lekeler oluştu.Ne yapsam bilemiyorum. Kaplama tedaviden önce yapılacak bir etkili bir işlem önerebilir misiniz ?

Betül

Merhabalar ben devamlı dişlerimi fırçalıyorum fakat diş fırçam yumuşak olmasına rağmen her fırçaladığımda diş etimden kanamalar geliyor bunun için ne yapmalıyım ?

Uzman doktor

Betül hanım diş hekiminize başvurup oluşan diş taşlarının temizletilmesi gerekmektedir. Diş hekiminize gitmediğiniz taktirde diş eti çekilmesi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Ayrıca diş bakımınıza daha fazla özen göstermeli ve diş ipi kullanmalısınız.

Zeynep

Sıkma portakal dislere zararlı mı.

Uzman doktor

Sıkma portakal sonrasında ağzını çalkalarsanız bir zararı yoktur. Dişlerinizi fırçalamanız daha faydalı olur.

gül kaya

merhaba ben 5 aydır tel kullanıyorum sadece üstlerimde tel var ama alttaki dişlerim hızla çürüyor doktor bana diş minen zayıf dedi ayrıca 5 tane falanda dolgum var ayrıca 16 yaşındayım daha ne yapmalıyım ? ;(

serhat

3lü kanal olan bir diş ağrı yapar mı? (5 sene önce yapılmıştı) dişlerim çok güçsüz bunun için önerceğiniz birşey var mı?

demet

diş sağlığı için gargara olarak hangisini tavsiye edersiniz.

Uzman doktor

Marka vermemekle beraber piyadasa bulunan ve genellikle eczaneler tarafından satışı gerçekleştirilen bir markayı kullanabilirsiniz.

Yaren

merhabalar ben 18 yaşındayım ama genetik olarak dişlerimiz çok hassas 8 tane çürüğüm vardı 1 dişim ben 16 yaşındayken çekildi.Bi dişim de kanal tedavisi. Durum vahim yani.Dişlerimi düzenli fırçalıyorum ve diş ipi kullanıyorum(düzensiz olarak) ona rağmen durum böyle ne yapmalıyım ? Çok fazla süt ve yoğurt da tüketiyorum daha ne yapmam gerek?

saliha

Merhaba ben 19 zaşındayım alt çenemde ki ana dişimi kûçük yaşta çürüdügü için çıktı diger dişlerim o boşluga dogru kaydı ve o boşluktaki kemik çok inceldi bunun bir tedavisi varmıdr çok rahatsız edici bir görüntû oldu . Alt çenem daha önde bunun için dişciyemi yoksa bir ortopediyemi gtmeliyim yanıtınız icin çok teşekkürler 🙂

hakan

dotor bey benim dlrim çokparlak buyüzden sallanan şmi çektirecem lütfen size zahmet olamassa sallanan dişlerimi çermsiniz

ezgi

Merhaba ben 16 yaşındayım dislerimi fircalarim fakat genetik olaarak dislerim baya kucuk sanrm 7-8 yasndaki cocuklarin disler bile daha buyuk. kucuk oldugu icin hic guclu degil curuyor. sarariyor cok zor durumdayim. neler yapmam gerekir. ? Hastaneye gittim gomulu dis var deyip cektiler disimi. Dissiz kaldm ya. Bana ne yapmam konusunda yardimci olursaniz cok mutlu oluum

mustafa yalçın sucu

merhaba ben 19 yaşımdayım küçükken ufak bir kaza geçirmiştim ön dişlerimden birini kırdım tedavi ettirdim ama tedavi sırasında doktor dişimin diğer kökünüde kırmış bize soylemedi aradan zaman geçti dişim sallanmaya başladı bende başka doktora gittim o da bana dişimin tamamen kırık olduğunu söyledi film çektirdik bende gördüm doktor implant yada yandaki iki dişi kesip takma bir üçlü yapabiliriz deddi kendisi implant yapmayı önerdi ama 2 ay sürede tedavi edelim dedi her gittiğim doktor değişik bir şey söylüyor sizce implant yaptırmalımıyım bide çok yuksek fiyat biçiyoorlar size ortalama ne kadardır

aysenurmujgan

Merhaba, dişlerimi düzenli,fırçalarım ana çabuk kanıyor ve dişlerimde sanki sızı var yemek yerken vs. Scak e soğuk bir ley diyemem. Sebebi nedir acaba

Uzman doktor

Aysenur hanım diş taşlarınızı temizlettirmelisiniz. Ayrıca diş bakımınızı özen göstermelisiniz. Diş eti tedavinizi geciktirmeyiniz. Önemli

Elif

İyi günler ben düzenli dişlerimi fırçalıyorum. Temizlettim de ama hala sarı diş rengin sarı dediler. Beyazlatma yontemi yok mu?

Uzman doktor

Elif hanım beyazlatma uygulamaları ile dişlerinizin rengi ancak bir kaç ton açılabilir. Fakat yaprak porselen kaplama uygulamaları ile dişleriniz istediğiniz o estetik görünüme kavuşabilir. Konu hakkında bilgi sahibi olamk için Yaprak Porselen Diş Fiyatları

Azra

diş minem aşınmış tamamamen aşınmadan ne yapmam gerek nolur yardım edin

Uzman doktor

yaprak porselen kaplama uygulaması yapılması durumunda dişiniz korunabilir. Yaprak Porselen Diş Fiyatları

missrose

Merabalar..dişlerimin uc kısımlarında renk açılması oldu.sanki rengi atmis gibi dislerimin.uclari şeffaf oldu.sebebi nedir?dada ilerlermi seffaflgi..??gecen ay farkli bir nedenden dolayi ortodontiste gtmistm bu pronlemim o zaman da vardi ama dr a sormak aklma gelmedi acikcasi ozaman..ve doktrm bu konuda birsey demedi de hayta ben dis eti ceklmem oldgunu sanyodum.doktrm aktif bir dis eti cekilmesi gormuyorum dedi..dislerimi sıktıgim icin gece plagi verdi dr üst dislerime.simdi daha iyi dislerm. bir bir bucuk aydr kullaniyorum plagi ama sanki ust arka damagimin soyuldgunu hidsedyorum ilk zamnlar cok sıkıyordu dislermi ama suan rahat yani sıkma hissi yok sadece plagi cikardktn sonra damagmda soyulmus gibi bir his oluyo neden olabilir.?birde dun ust dis etme yanlslikla trnagm cizdi ve dislerimi misvakladim gece yatmdn da frcaladm ve o cizilen dis etimin cevresinin soyuldugunu gördüm acaba misvaktan olablrmi?suan pudra gibi ust dis etim.gecicimidir bu durum..??yardimci olursaniz sevnrm.

Uzman doktor

Diş etinde oluşan soyulma geçicidir. Dişlerin üst bölgesinde görülen incelme dişlerinizi sıktığından dolayı oluşabilir. Kontrol edilmesinde fayda vardır. Geçmiş olsun.

ayşegüllll

Hocam merhabalar. Dişlerimin alt kisimlari seffaflasmaya başladı ben on disimin uç kismi kirildi .. Sebebi nedir ? Dişleri kuvvetlendirmek için ne yapmali bilgi verirseniz çok sevinirim.tesekkur ederim.saygilar

Uzman doktor

Ayşegül hanım bu saydıklarılarınız gece uyurken dişlerinizi sıktığınızı gösteriyor. Mutlaka bir diş hekimine başvurmalısınız. Diş hekimi kontrolünde doktorunuz bu durumun farkına varacaktır. Size gece plağı verebilir. Geç kalınması durumunda diş eti çekilmesi, dişlerin kırılması ve dişlerin kaybedilmesi ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

elifff

Hocam merhabalar. dişlerimin bakımını yapıyorum yediklerime de dikkat ediyorum ama çürümesine engel olamıyorum. bir de şimdi üst damakta bir şişlik var hekime gittim antibiyotik verdi. onu kullanmalı mıyım ve dişlerimin uzun ömürlü olması için ne yapmalıyım? bilgi verirseniz çok sevinirim. teşekkür ediyorum.

Gulnara

Selam.Ben ortodontik tedavi aldim ve retaineri cok fazla kullanmadim tedavi sonrasi.fakat simdi az da olsa bazı eyilmeler oldu dislerimde ve ben retaineri yeniden kullanıyorum.Dis etimi ve dislerimi cabuk kuvvetlendirmek icin ne yapa bilirim?

Gulnara

21 yaşındayım.Teşekkürler

Şakir

Merhabalar 27yaşındayım sağ üst en arkadaki diş ucu sivrileşmiş ve çenemin iç derisini mahvetti. Doktora gittim ve 20lik diş olduğunu ve çekilmesi gerektiğini sölediler ama ben kendimi hazır hissetmediğim içim çekmedim
Kafamdaki soru o dişin ucu neden sivrileşmiş acaba ucumu kırılmış
Sizce ne yapmalıyım?

İstanbullu

Merhaba ben 16 yaşındaydım ve diş etlerim çekiliyor üst dişlerimde problem yok ama alt dişlerim hem üsttekilere göre küçük hemde diş eti çekilmesi var ne yapmalıyım?

yılmaz

merhaba ben 37 yaşındayım arka dişlerimin sısıntı ve ağrı oluşuyordu diş doktora başvurdum diş etinin geri çekme yapmıştır ve diş arası boşluk oluştuğu için ağrı olduğunu söyledi diş etinin tedavisi varmı ve diş etine vaydalı olacak tedavi varmıdır

saygılarımla

esra

Merhaba,
Benim dişlerimin üst tarafı kaplama.
Alt tarafı normal. Ama çok zayıf. Bunun için günlük olarak bir şeyler yapmak istiyorum.Ya da haftalık. Ne yapabilirim? Çünkü bir daha aynı durumu ve acıyı yaşamak istemiyorum.

Fatih

Merhaba Hocam,
30 yaşındayım ömrüm dış ağrısı ve cektirmekle geçti geçiyor. En son bir disim kendiliğinden düştü. Doktora gittim röntgeni gördüğünde doktor şaşkına döndü. Dişleri tutan kemik yapısı tamamen erimiş dedi. Altı aya kalmaz hepsi dökülecek dedi. Altı aya kalmaz öleceksin deseydi daha az üzülürdüm. Tedavisi belki biraz yavaşlatır dedi. Ama çaresi yok dedi. Ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olun.

Yasemin

Merhaba fatih bey dislerinizin durumu ne oldu.nasil bi tedavi yolu sectiniz.
Benimde cene kemigimde erime varmis.ust dislerimin cogunu kaybettim
Simdi alt on dislerim sallaniyor.o kadarda duzenli fircaliyorum.nafile..
Cene kemigi yenileniyomus disler varkende.ama cok cok pahali bir islemmis.implantta olmuyo bu durumda protez de kullanmak istemiyorum artik.

TARIK

merhaba hocam.ben 28 yaşındayım.dişler bu yaştan sonrada güçlendirilebiliyormu ?

merhaba ben 28 yasındayım dişlerim çürüyor 10 yaşınan berrı süreklı fırçalıyorum ama dişlerim çürüyor tatlı yemiyorum diş kemiğimdede sorun yok napabilirim nası engel olabilirim çürümemesine?

Uzman doktor

Bu sorunuza cevap vermiştim erdal bey geçmiş olsun

Büşra

İyi Günler ,
21 yaşında bir anneyim. İlk dişimi 19 yaşında hamileyken çektirdim ve küçük bir dolgum var. Dişlerimi düzenli olarak fırçalamaya çalışıyorum iş ve çocuktan dolayı yeterli zaman ayıramıyorum.diş minemin kök noktalarında diş eti çekilmesi var gibi hissediyorum ve görüntüsü hiç hoş değil. Ayrıca diş minelerimin çiğneme noktalarında beyazlık azalması çatlaklık ve şeffaflık bulunmakta. sizin vermiş olduğunuz cevaba göre hareket etmek istiyorum. Şimdiden Teşekkürler Doktor (Hanım – Bey)

Uzman doktor

Büşra Hanım merhabalar iş ve çocuk ya da Hayatındaki hiçbir şey sizin sağlığınıza vakit ayırmanıza engel değildir. Mutlaka bir an önce bir Diş hekimine başvurarak diş eti tedavisi ve sorunların giderilmesine yönelik tedavinize başlayınız

yunus emre

ben 15 yaşındayım ön dişimi ikisi salanıyo acaba ne yapsam salanmaz sağlamlaşır

Uzman doktor

Yunus Emre bir Diş hekimine başvurarak dişlerini göstermelisin

Yagmur

Merhaba,
Yaklasik 10 senedir dislerimi sikiyorum, dislerimle dis etlerimin arasini aciyorum. Disetlerim cok zayifladi hatta gecenlerde beyaz bir leke gordum dis etimde. Cene kemigim de agrimaya basladi. Bugun yatarken cene kemigimi ve dislerimin sizladigini iyice hissettim. Ve suan bundan cok endiseliyim. Cenemde bir kayma veya dusme olur mu? Artik kesinlikle dislerimle oynamayacagim. Bu durum beni cok korkuttu. Ne yapmaliyim doktor bey, oneriniz nedir? Yillardir yaptigim psikolojik bir takinti/aliskanlik agzimda geri donulmez bi hasara yol acmis olabilir mi?

Sinem Alkış

Hocam Merhabalar; 24 aylık bir kızım var dişleri yani diş minesinin üstü sap sarı yani erimiş gibi ne yapabilirim bu durum normal mi?

ali

21 yaşındayım son 4 aydır 3 tane dişim kırıldı 3ünede dolgu yapıldı doktorum diş minesi çok güçsüz dedi makineyi değirdiğinde bile parçalanıyo doktorum kalsiyumşlu yiyecekler tüketmemi önerdi başka neler yapabilirim bu konuda ?

Gulu

Selam bn 17 yasindayim ve her gun sanki dislerim dusucekmis gibi zayif geliyo ozellikle on dislerimde dusucek gibi his geliyo dis etlerim surekli sisiyo ve kaniyo ozellikle sabahlari tukurdugumde agzim hep kan. Dis etlerimin arasindan butun dislerimin diplerinde hep siyahlik var. Arka dislerimdeki curukler surekli parca parca kiriliyo saglam olanlar bile kirili

Merhaba doktor bey 22 yasindayim. Bugunlerde dislerim resmen agzimda kırılıyor. Sert hicbir sey yiyemiyor ve cok korkuyorum. Duzenli fircaliyorm da hastaneye gittim dolgu kanal tedavisi var dediler ve duzenli fircala bu kadar ama gün gectikce daha da berbat bi hal aliyor. Lutfen mesajimi aldiniz en kisa sürede geri donebilir misiniz ne yapmam gerek:(:(:(:(

hacer

ben 45 bir anneyim diş köklerimde sürekli iltihaplanma oluyor. bazen dişlerim arıyor napmalıyım diş dr gittiğimde diş eti cekilmesi bide kemik erimesi olduğunu söyledi napmalıyım yardımcı olursanız sevinirim

1 dolgusu olan oğlum var ayrıca bir azı dişinin içi açılmaya başladı onu çok rahatsız ediyo bu nasıl şekilde dişlerinin sağlığını korumak ve güçlendirmek istiyorum diyo ne önerirsiniz

BÜŞRA SEKÜLÜ

Merhabalar,
26 yaşındayım 4 adet diş kaybım ve iki kaplamam var , diğerleri de dolgu ve kanal. Dişlerimi kuvvetlendirmek ve kaybı önlemek adına gargara diş ipi ve fırçalamaya ilave önerebileceğiniz bi metot var mı?

Teşekkür ederim iyi çalışmalar

gülşen

Merhaba doktor bey, doğum yapalı 1 sene oldu ve neredeyse bütün dişlerim çürümüş gbi agrıyor, birde dolgulu dislerim kırılmaya basladı ve diş – diş eti üzerinde siyah lekeler olusmaya basladı. Doktora gittim beni direk restoratif diş bölümüne yönlendirdi. Bu zamana kadar tek bir sorun yokken neden birden bire bu şekilde hepsi birden sorunlu olmuş olabilir? Cevabınız için şimdiden tesekkürler…

Somaki

Merhaba 21 yaşındayım dişlerime elinden geldiğince dikkat ediyorum ama ağzım da bir çok dolgu ve kanal var geçdnlerde de doktor dişlerimi gıcırdattığım için gece dolgusu verdi hiç bir neden yokken dişlerim ağrıyor onu kullanıyorum ama dişlerim hala ağrımaya devam ediyor yemek yiyemiyorum sınav zamanı sanırım stresden daha fazla ağrıyor gündüzleri de farkında olmadan dişlerimi sıkıyorum ne yapmalıyım

Yaren

15 yaşındayım iki dişim eksik yeniden çıkar mı

korhan

mr hocam ben 30 yaşındayım dişlerime düzenli baktığım halde üst dişlerimin arka tarafında çürükler oluşmaya başlamış tatlı türü hiç bir şey yemiyorum o çürükler nasıl yok edilir.

Birde hocam ağız gargarası kullanıyorum günde kaç sefer kullanıyım .

beni bilgilendirirseniz sevinirim saygılar

Sude

Merhaba ben 13 yasindayim ve disimin bit tanesini kaybettim. Dislerimi her gun 2 kere fircalamama ragmen bir disim Daha kotuye gidiyor ustelik iki on disimin arkasi curumus bulunmakta bunu engelleyemiyorum me yapmaliyim?

Meltem arductepe

Merhaba benim bebegimm onuc aylik disleri kiriliyor curudu buna nasil tedavi uygulanabilir fisur falan surmuyorlar cocuk kucuk oldugu icin fircalayamitorum da cok erken cikti dort aylikkken simdi use ise dokuluyor ne yapilabilir

Bukre

Merhaba 7.5 aylik bebegim var. İlk disleri 3 aylikken cikti, suan 8 disi var. Bugun ust dislerinde beyazliklar gordum, minesi catlamis gibiydi sanki 🙁 herseyi de agzina aliyor, yapacagimiz birsey var mi..

Onir

doktor bey ben 20 yaşındayım dolgu yaptırdım ama ilk defa yaptırdığım için yemek yemeye korkuyorum sizce nasıl davranmalıyım?

Tuncer

Selam.
Hocam uc aydir et yedigim zaman sag ust azi dislerim önce sizliyor ve sonra hafif agrili sekilde devam ediyor ve et yemek istemiyorum. Gunde iki defa dislerimi fircaliyor ve dis ipi kulaniyorum, Bana sorunum hakkinda bilgi verebilirmisiniz. Tesekkurler.

Deniz Duran

MERHABA BENİM DİSLERİM BİRTANESİ ÇÜRÜK YARİSİ YOK DİĞİRDE KANAL TEDAVİSİ DİYİRLAR DİKTORLQR NE YAPMALİYİM ACABA

Deniz

Merhaba ben 13 yaşındayım arkadaşım kazayla ağzımın ust kısmına taş attı. Ön iki disimin dusme ihtimali var. Dişimi sağlamĺaştırmak için ne gibi besinler tuketmeliyim? Ve dişim arada sızlıyor ne yapmalıyım? Şimdidrn teşekkürĺer….

İlim derya

Her fırçalamada diş etlerim kanıyo ve şişiyo.dilim sarı oluyo sebebi nedir

Elif şentürk

Benim tellerim vardi ve sigara kullaniyordum duzelecegi yerde hep tuhaf oldu dislerim inceldi zayifladi sanki acaba sigaranin etkisinden dolayi mi?

Elif

Merhaba ben 24 yaşındayım diş problemim pek olmadi bu yaşıma kadar fakat artık diş minelerimin zayifladigini hissediyorum. Dişlerimi fırçalarken bile dişlerim sızlıyor besin olarak sadece yoğurt ve peynir yiyebiliyorum süt içemiyorum acaba ne yapabilirim.

Deeeeeddd

Merhaba 25 yasindayim ve dis etlerimde cekilme varr bunun icin ne yapmam lazim dis taslarimi temizlettim ayrica dis etimde kanama var bu konuda yardimci olur musunuz

fadime

Merhaba doktor bey benim dişim uzun zamandir agriyor sanirim çürük oluşmuş doktora başvurdugumda kanal tedavisi yapilmasi gerektigini yada dişimin cektirilmesi gerektigini soyledi ustelik dis etim surekli şişiyor ve iniyor yani kronikleşmis olabilir okadar ki sag cenem sis durumda cektirmeyi dusunuyorum cektirirsem arasi cektirdigim disimin alani boş kalacak zamanla kapanirmi cunku oyle bir duyum aldim birde dis etlerim cok zayif ve gucsuz vitaminsiz ne gibi takviyeler onerirsiniz guclenmesi icin usmeden okur ve cevaplarsaniz simdiden tesekkurler

fadime

Merhaba doktor bey benim dişim uzun zamandir agriyor sanirim çürük oluşmuş doktora başvurdugumda kanal tedavisi yapilmasi gerektigini yada dişimin cektirilmesi gerektigini soyledi ustelik dis etim surekli şişiyor ve iniyor yani kronikleşmis olabilir okadar ki sag cenem sis durumda cektirmeyi dusunuyorum cektirirsem arasi cektirdigim disimin alani boş kalacak zamanla kapanirmi cunku oyle bir duyum aldim birde dis etlerim cok zayif ve gucsuz vitaminsiz ne gibi takviyeler onerirsiniz guclenmesi icin usmeden okuyup ve cevapladiysaniz simdiden tesekkurler

sule

merhaba doktor bey ben dişlerimi günde 2 kez düzenli olarak fırçalıyorum. kahve ve çay dışında asitli içecekler kullanmıyorum fakat dişlerim sapsarı. yakınlarım fırçalamadığımı sanıyorlar ama fırçaladığım halde düzelmiyor. sigarada kullanmıyorum. diş minemi güçlendirmek ve dişlerimin daha sağlıklı görünmesini sağlamak için ne yapmam gerekiyor? teşekkürler şimdiden

Oğuz

hocam iyi çalışmalar dilerim, kız arkadaşım bisikletten düşüp üst dişlerinden 4 tanesini kırdı ne yazık ki, bir tanesi dikey kırılmış ve çekilecekmiş mecburen. buraya implant yapılacak ama implant vakti gelene kadar geçici protez veya bu tarz bir şey istiyoruz; psikolojik ve estetik açıdan. onun dışında diğer kırık dişler için doğru olarak köklere yapışmalarının ardından ön diş dolgusu yapılacağını söylediler, özel bir kliniğe sordum bu durumu, ön diş dolgusu doğru olmaz dedi sadece. siz ne önerirsiniz? şimdiden teşekkür ederim.

Beste

İyi akşamlar. 15 yaşımdayım ve tüm süt dişlerimden kurtuldum. Şimdi işe bir-iki dişimin sallandığını hissediyorum. Ama parmakla sallamaya çalıştığımda hiç bir sallantı olmuyor. Sadece biraz hassaslaşmış gibi hissediyorum. Düşecek korkusundan doğru düzgün fırçalayamaz oldum. Henüz doktora gidemedim (randevu sorunlarından) ama kendi araştırmam ile her hangi bir sorun bulamadım. Ama bunun vitaminsizlikten olduğunu düşünmeye başladım. Çünkü çok uzun süredir düzgün beslenmiyorum. Dişlerimden birinin çok hafif kımıldandığını yıllar önceden hissetsem de hiç bu kadar aşırı bir sallanma olmamıştı. Sizin görüşünüz nedir? Vitaminsizlik yüzünden ise vitaminleri aldığım sürece düzelir mi? Çünkü doğru düzgün yemek bile yiyemiyorum bu sallanacak korkusuyla..

Sorunuzu Gönderin
EN ÇOK OKUNAN KONULAR

Diş implant Fiyatları
8078946 kez okundu
Diş eti çekilmesi nasıl durdurulur ?
5678946 kez okundu
Porselen Diş Kaplama Fiyatları
4859032 kez okundu
20 lik Dişler
4309836 kez okundu
Ağız ve diş sağlığının önemi nedir ?
3891269 kez okundu
Protez Diş Fiyatları
2698402 kez okundu
Diş Dolgusu Fiyatları
2457036 kez okundu
Dişlerde Köprü Fiyatları
2238602 kez okundu
Yaprak Porselen Diş Fiyatları
1894583 kez okundu
Lamina Diş Kaplama Fiyatları
1579302 kez okundu
Diş Zirkonyum Fiyatları
1043865 kez okundu
Diş Beyazlatma Fiyatları
936201 kez okundu
Estetik Diş Hekimi
738596 kez okundu
Görünmeyen Diş Teli Fiyatları
573805 kez okundu
Çapraşık Dişlerin Tedavisi
346902 kez okundu
Diş eti çekilmesi nedir ?
246693 kez okundu
Diş Kırılması, Diş Kırığı
164976 kez okundu

SON YORUMLAR

Hamilelikte diş çekimi nasıl yapılır ?
Handan tarafından 1 gün önce
Diş Sallanması
Halide tarafından 1 gün önce
Dilde Çıkan Uçuklar, Dil Yaraları, Ağız Yaraları
Filiz yıldız tarafından 1 gün önce
Diş apsesi, Diş iltihabı, Apseli diş
Mahsun tarafından 1 gün önce
Diş Çürükleri, Diş Çürümesi ve Dişim Çürüdü Tedavisi
Nur Banu tarafından 1 gün önce