Ağız İçinde Baloncuk Neden Çıkar ?

agiz_yara

Ağız yaraları, dudak içi yaraları ve nedenleri ?

Neden oldukları bilinmeyen ve ağızda, dudaklarda yada genital bölgede zaman zaman çıkan yaralar günlük aktivilereimizi yapmamamızı ve sosyal yaşantımızı olumsuz yönde etkiler. Ayrıca oldukça ağrı veren bu yaralar, kaşıntı ve sızlama ile canımızıda acıtırlar. Peki bu hastalıkların nedenleri nelerdir ? Bu hastalıklar kişiden kişiye değişkenlik gösteren nedenlerle ortaya çıkmaktadırlar.

Halk arasında aft hastalığı yada uçuk rahatsızlıkları olarak dillendirilen buhastalıkların tedavileri henüz bulunamadı ilaç tedavileri ile kontrol altına alınan ve kendiliğinden iyileşen bu rahatsızlıklar bazı hastalıklarla birleştiklerinde kapanmayan yaralara da dönüşebilmektedirler. Eğer bu tür yaralarınız varsa ve iki haftalık bir süreç geçmesine rahmen bu yaralardan hala kurtulamadıysanız mutlaka bir uzmana gözükmenizde yarar vardır. Bu tür hastalıkların behçet hastalığıda etkili olmak sureti ile akdeniz bölgesinde yaşayan insanlarda çoğunlukla görüldükleri gözlemlenmektedir.

AFT ve uçukların boyutlarında değişkenlik görülür mü ?

Bu yaraların boyutlarında değişkenlikler görüklebilmektedir. En alt seviye 1-2 milimetre üst seviyelerde ise 1-2 satimetreye kadar boyutları değişmektedir. Bu hastalıklar ağız içi ve ağız dışı bölgelerinde görülebildiği gibi genital bölgede de görülebilmektedir.

Behçet hastalığı bu yaraları tetikliyor mu ?

Oluşan AFT yaraları behçet hastalığınında habercisi olabilir. Fakat hiçbir hastalığında habercisi olmayadabilir. Bu hastalığın mutlaka bir hekim tarafından kontrol edilmesi ve tekrarlayan mı yoksa herhangi bir hastalığın habercisi olarak çıkan yaralar mı oldukları kontrol edilerek sonuçların hastaya bildirilmesinde fayda vardır.

Erkeklere nazaran kadınlarda daha fazla görülüyor ?

AFTlar yapılan araştırmalara göre kadınlarda daha fazla görüldükleri saptanmıştır. Bu AFTlar herhangi bir hastalığın belirtisi olarak değilde tekrarlanabilen yaralanmalar olarak gözükmektedir. Bu yaralar ilk başlarda ufak bir yaralanma gibi sızlarla hemen akabinde bir kaç saat içerisinde şişerek beyaz renkli yuvarlak baoncuk şeklinede gelmektedirler. AFTlar en sık olarak damak, dudak içi bölgesi, yanak içi bölgesi ve dil üzerinde görülmektedirler. Yaklaşık olarak 1-2 hafta içerisinde geçmesi gereken bu yaralar daha uzun süreli olduklarında ehlikeli bir durumunda habercisidir ve mutlaka bir hekime gösterilmeleri gerekmektedir. Sürekli olarak tekrar eden AFTlar bir takım travmalar nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Bu travmalar;

– Damakların ısırılması

– Diş fırçaları yada macunları

– Katı yiyeceklerin etkisiyle

– Asitli meyveler ananas bazı turunçgiller

– Tuzlu kuruyemişlerin etkileri ve cevizler

– Aşırı stres

– Vücut direncinin düştüğü durumlar

– Alerjik reaksiyonlar

– Kadınlarda hormonal değişimler

yukarıda saymış olan durumların bir yada birden fazlası AFT nedeni olarak tekrarlayabilmektedir. Bu durumların dışında bir takım bazı durumlarda da ortaya çıkabilmektedirler. Bu virüsler vücutta saklıdırlar ve yukarıdaki ortamlar onlar için gizlendikleri yerden çıkarak savaş anlamına gelmektedir. Bu rahatsızlığın tedavisi hala bulunamamıştır. Yanlızca kontrol altına alınan bir takım ilaçlar üretilmiştir.

AFT tedavileri kısıtlıdır

Yukarıda saymış olduğumuz nedenler dıında da aft oluşabilmektedir. Bu durumun neden olduğu sebepler sayılabilir fakat tam olarak bilinmiyor. Bu rahatsızlığın tedavisi ile ilgili yapılacaklarda kısıtlıdır. Bu hastalığı tetikleyen durumlardan uzak durulur ve lokal bir takım tedavilerle ağrılar en aza indirilmeye çalışılır. Yine üretilen bir takım ilaçlarla AFların kontrol altına alınması veyayılmamalarının önüne geçilmesi sağlanır. Vücuttaki bir takım vitamin eksiklikleri, demir eksiklikleri, folat eksiklikleri belirlenirse bu durumlar ortadankaldırılır.

Ağız hastalıkları hakkında diğer bilgiler

Ağızda Oluşan Yaraların Sebepleri Nelerdir ?
Ağız İçinde Baloncuk Neden Çıkar ?
Ağız İçinde Baloncuk Neden Çıkar ?
Ağzım sürekli kuruyor ne yapmalıyım ?

2 Yorum

Yorum Yaz

Erdem Sabancılar

benimde ağzımın içinde bir balon şeklinde yara var fakat içi iltihaplı bazen patlıyor yine doluyor acımıyor ama geçmiyor şişiyor tedavisi için nereye başvurmalıyım

Uzman doktor

Tedavisi için bir Diş hekimine başvurmalısınız

Sorunuzu Gönderin
EN ÇOK OKUNAN KONULAR

Diş implant Fiyatları
8078946 kez okundu
Diş eti çekilmesi nasıl durdurulur ?
5678946 kez okundu
Porselen Diş Kaplama Fiyatları
4859032 kez okundu
20 lik Dişler
4309836 kez okundu
Ağız ve diş sağlığının önemi nedir ?
3891269 kez okundu
Protez Diş Fiyatları
2698402 kez okundu
Diş Dolgusu Fiyatları
2457036 kez okundu
Dişlerde Köprü Fiyatları
2238602 kez okundu
Yaprak Porselen Diş Fiyatları
1894583 kez okundu
Lamina Diş Kaplama Fiyatları
1579302 kez okundu
Diş Zirkonyum Fiyatları
1043865 kez okundu
Diş Beyazlatma Fiyatları
936201 kez okundu
Estetik Diş Hekimi
738596 kez okundu
Görünmeyen Diş Teli Fiyatları
573805 kez okundu
Çapraşık Dişlerin Tedavisi
346902 kez okundu
Diş eti çekilmesi nedir ?
246693 kez okundu
Diş Kırılması, Diş Kırığı
164976 kez okundu

SON YORUMLAR

Diş Sallanması
Halide tarafından 1 gün önce
Dilde Çıkan Uçuklar, Dil Yaraları, Ağız Yaraları
Filiz yıldız tarafından 1 gün önce
Diş apsesi, Diş iltihabı, Apseli diş
Mahsun tarafından 1 gün önce
Diş Çürükleri, Diş Çürümesi ve Dişim Çürüdü Tedavisi
Nur Banu tarafından 1 gün önce
Diş apsesi olanların dikkat etmesi gerekenler
Gns tarafından 1 gün önce