Diş Hekimine Gitmekten Korkuyor Musunuz ?

Diş Hekiminden ve Diş Hekimine Gitmekten Korkuyor musunuz ?

“Ne zaman ki diş ağrım ve diş hekimi korkum geçer, işte o zaman diş hekimine giderim’ demişti bir hastam. O zaman anlamıştım, gerçek anlamda diş hekiminden ve diş hekimliğinden korkunun ne demek olduğunu.

Bu görüşmeler zorunluluktur bazıları için ve mümkün olduğu kadar en son ana kadar ertelenir. Bazıları içinse, sinemaya gitmekten farksız, rutün bir sağlık kontrolüdür. Kimileri için günler öncesinden başlayan bir karabasan, bazı zamanlar aklımıza geldiğinde içimizi sıkıştıran, bir an önce olsa da bitse dedirten cinstendir.

Ertelemenin kimseye bir faydası yok deyip bazen de bir kuvvet alırız randevumuzu. O gün yaklaştığında birbiri ardına sıralanır bahaneler. Kolayca ertelenebilir. Mecbur kaldığımız şeyler birden daha önemli bir hale gelir. Bazen de beynimiz gerçekten bize güzel bir oyun oynar ve onutturuverir bize randevumuzu. Kaçarız ama nereye kadar…

Biraz deşerseniz bu korkunun altını belki de, geçmişten gelen kötü bir diş hekimliği anısı hatırlanıverir. Bazen de hatırlanamayacak kadar çok zaman geçmiştir üzerinden ama bilinçaltında yer eden bir arkadaşın olumsuz anısı yön verir bugünkü davranışınıza. Seyredilen bir film karesi, konuşulan bir diş tedavi anısı, bir başkasının başına gelen olumsuz bir tecrübe, durumu kişiselleştirilir kolayca. O zaman basit bir diş hekimi kontrolü, içinden çıkılamaz, baş edilemez bir randevu halini alır.

Hal bu ki günümüzde 20-30 yıl öncesine göre her şey o kadar çok değişti ki… Hekimler hem hasta hekim ilişkisine çok önem veriyor, hem de hiç bir tedaviyi zorla ya da ağrılı bir şekilde yapmamaya özen gösteriyor. Hastasının yapılacak tedaviden korktuğunu ya da bir sebeple rahatsızlık hissettiğini anladığında, tedaviyi hastasının gözünde zor ve ulaşılmaz görünen bir noktadan, kolay ve yapılabilir bir hale getirmek için elinden geleni yapıyor. Hasta odaklı tedaviler, hekimlerin odağı haline gelmiş durumda. Hekimlerimiz kendilerini mesleki olarak en üst düzeyde tutmaya çalışırlarken, aynı zamanda mesleki olmayan paramedikal olarak adlandırılan pek çok alanda bilgi ve becerilerini arttırarak, hastalarına şifa vermeye devam ediyorlar.

Hastalarımızın diş hekiminden ve diş hekimi muayenehanelerinden neden korktuğuna bakacak olursak; bilinemezlik ve öngörülemezlik genelde korkuların ana kaynağı. Yapılacak tedavi ve süreçleri bilinmediğinden, tedavi sırasında karşılaşılabilecek bir olumsuz gidişat öngörülemediğinden korkulabiliniyor. Bu tip korkusu olan hastaların çoğunun, bir sebeple bir kez tedavi olduktan sonra, korkularının ya tamamen geçtiğini ya da batın savılır ölçüde azaldığını görürüz. Bunun sebebi insanın korkuyu yaratan tarafının son derece güçlü senaryolar hazırlayabilmesindendir. Geçmesinin sebebi ise bir kez yaşandığında, çoğu zaman “gerçeğin” insan zihninde yaratılan senaryodan çok daha basit olmasından kaynaklanmaktadır.

Diğer bir sebep de diş hekimliğinde kullanılan aletlerin yeterince temiz olmadığını ya da iyi steril edilmediğini düşünerek, tedavi sırasında mikrop kapma korkusudur. Bu tip korkuları olan hastalar bunu hekime direk sorarak bu korkularından kurtulabilirler. Bazen de bu korkular farklı tepkilerle ortaya çıkabilir. Bu tip korkusu olan bir hastanın diş hekimine her gidişinde daha koltuğa oturur oturmaz midesi bulanıp kustuğuna, bazen de bulantı refleksi oluşmasıyla tedavi yapılamaz haline gelindiğine çok tanık olmuşumdur. Bu tip kaygısı olan bir hasta hekimine açıkça durumunu söylemelidir. Hastasının rahat etmesi için diş hekimi de muayenehanesindeki sterilizasyon donanımlarını ve yöntemlerini anlatmalı ve bu gereksiz kaygıdan hastasının kurtulması için yardımcı olmalıdır.

Hasta hekim iletişiminin kurulduğu ilk seans çok önemlidir. Bugün etkili iletişim için kullanabileceğimiz pek çok metot var NLP Hipnoz ve Çözüm Odaklı Koçluk bunlardan bazılarıdır.

NLP ile, hasta hekim ilişkisinde ihtiyaç duyulduğunda, hem iğne, hem diş hekimi korkusuna sebep olan etken bulunup değiştirilebilir.

Hipnoz seansları ile dişlerini geceleri gıcırdatan bir hastanın bu alışkanlığını bırakması sağlanabilir.

Çözüm odaklı koçluk ile hastanın kullandığı algı sistemleri bulunarak, iletişimin güçlendirilmesi ve hastanın beklentilerinin ortaya çıkarılması sağlanabilir. Eğer hasta sadece ağrıyan bir dişini çektirmek için gelmemişse, ağzındaki tüm dişlerin daha sağlıklı ve daha güzel görünmesini istiyorsa, hekim bu beklentiyi bir koçluk seansı gibi görebilir. Böylece hastanın bu tedavi sürecini kararlılıkla sürdürüp tamamlamasıyla, hastasının kendine verdiği değere ilişkin yeni bir farkındalık kazanmasına yardımcı olunabilir.

Hekim-hasta iletişiminin kurulup sürdürülmesinde güven duygusunun oluşturulup sürdürülmesi çok önemlidir. Bunun için de hem zamana ihtiyaç vardır; hem de emek harcanmalıdır.

Bu yeni metodların yardımıyla güven ve cesareti ortaya çıkardığımızda ve hastalar tedavilerini arzu ettikleri şekilde tamamladıklarında kendilerini inanılmaz şekilde hafiflemiş hissetmektedirler.

Hastalarımıza tedaviye geldiğinde korkan kişiye ne oldu ?” diye sorduğumuzda, “korkumu yendim, değiştim ve bakış açım değişti. Artık o düşünceler benden çok uzak. Tedaviye ilişkin kafamda yarattığım imaj değişti,” şeklinde cevaplar alırız.

Bugün diş hekiminizden cesaretle bir randevu alıp, ertelemeden, kişisel zafer hanenize bir ekleme yaparak, kafanızdaki yapılacak işler listesinden bir kalem azaltmaya ne dersiniz?

Diş sağlığı hakkında diğer bilgiler

Çocuklarda Ağız ve Diş Sağlığı
Sağlıklı Dişlere Sahip Olmanın Önemi
Sağlıklı Diş ve Dişetleri
Ağız ve diş sağlığının önemi nedir? Nasıl korunmalıdır?
Diş Estetiği Güzelliği ve Estetik Diş Doktoru

40 Yorum

Yorum Yaz

Şimdi ben 12 yaşındayım ve dişim öyle bir ağrıyorki ee biraz çocuğumda daha fazla korkuyorum.Arkadaşlarımın bazıları çektirmiş onlarda acımıyor diyor ama çektirene kadar korkuyorum.Birgün gittim dişçiye iğne yaptılar tam cekiceklerken ööyle bi acı hissettimki ağladım ve kaçtım ordan o gündür gitmiyorum? Napıcam.

Uzman doktor

Ben sana yukarıdaki yazıyı güzel bir şekilde okumanı tavsiye ediyorum. Sen çok akıllı ve bilinçli bir kızsın. Dişçiden korkman normal koca koca adamlar bile korkuyorlar.. Ama sen bu korkunu yeneceksin daha sağlıklı ve güzel dişlere sahip olacaksın.. Ağızdaki bakterilerle doktorunla el ele verip savaşıcaksınız. Şimdi diş doktoruna git ve ona deki “Ben çok sağlıklı ve güzel dişler istiyorum” 🙂

Begum Beyza

Merhaba Uzman Doktor ,
RİCA EDERİM BU MESAJI KAİLE ALIN .
Yazınızı okudum da bir güven ve cesaret geldi açıkçası…
Yazınızı okurken sankı ben yazıyormuşum gibi geldi çok güzel ve cesaret verici bir yazı ama yinede bir korku var içimde.

-12,5 yaşındayım 🙂
-2 tane arka dişlerimde çürük var baya büyük bi çürük pek agrı yapmadı Allah’a şükür ama gerçekten rahatsız edıyor. Ve çekilicek bir çok dişim var…
ARKA DİŞLER çıkar mı çıkmaz mı bılmıyorum röntgen çektiricez Allah’ın izniyle sonrada çekilicekse çekilicek dolguysa dolgu.

-Arkadasım ıgne yapınca acımadığını soyluyor .

-Benim bir DİŞİM vardı , büyük bir çürük var halada var . Sanırım arkadan 2. diş :))
Kaç kere bu diş için hekime gittik bir hekim ; Arkadan diş gelicegini söyleyip toplantısının olduğunu soyleyıp bıraktı diğeri ise ; çürük diş yerine başka bir dişi çekti bi önündekini çekti yamuk çıkarmış yoksa öyle dedi :)) Çürük dişim hala var 2 tane ve korkuyorum 🙁
Dt.Serap Karaman hekimine gitmeyi düşünüyorum eğer biliyorsanız iyi bir doktor mu dicektim?
-son sorumda hangi dişler çıkar? yani 2. dişler :))

-ÇOK SORU SORDUM EĞER YANITLARSANIZ ÇOK SEVİNİRİM .
-begüm beyza… 🙂

Uzman doktor

Merhaba begüm beyza… Sen genç bir kızsın büyüyeceksin daha da güzel ve alımlı olucaksın.. Fakat bu güzelliğini dişlerin bozacak keşke dişlerime daha iyi baksaydım yada baktırsaydım diyeceksin. Bu durumda olmak istermisin ? Daha güzel dişlere sahip olmak istiyorsan savaşacaksın… Bu şuna benziyor saçlarının güzel görünmesi için onları yıkıyorsun, kurutuyorsun, fönlüyorsun, güzel kokulu spreyler sıkıyorsun ve saçların bakımlı bir o kadar parlak gözüküyor dişlerinde aynı şekilde güzel ve bembeyaz gözükmeleri için bakıma ihtiyaçları vardır. Hangi doktora gittiğin önemli değil yeterki sen kendinde bu savaşma gücünü hisset..

zuhal batur

hocam ben 40 yaşında bir bayanım çürük bir dişim var aylardır ağrısını çekiyorum korkudan çektiremiyorum ve dişçi koltuğunda bayılıyorum aynı zamanda tansiyon ve şeker hastasıyım inanın ne yapacağımı şaşırdım lütfen bana yardımcı olun

Uzman doktor

Tıp diş hekimliği konusunda son derece ilerledi.. İşlemlerde oluşan ağrılar en az seviyeye indirildi. Bunu hissetmiyorsunuz. Dişinizin bu şekilde olması size çok büyük ağrılar verecektir. Aynı zamanda diğer dişlerinizinde çürüyüp gitmesine engel olmalısınız bmutlaka bu korkunuzu yeneceksiniz bir diş hekimine görünmelisiniz çok hızlı ve acil bir şekilde.

meliss

Merhaba ben bir gün önce dişçiye gittim ve benim dişim apse olmuşdu ve bana ilaç yazdi apsenin inmesini bekle dedi sonra nolcak diye sorduğumda ya dişin çekilcek yada kanal tedavisi dedi ve duyduğum kadarıyla kanal tedavisi çok acıtıyormuş 🙁 diş çektirmekde acıtıyormuş napabilirim
Brn iğneden çok korkarım hele bide ağza yapılıyosa .ve dişçiye gelmeden once sakin olurum ama discideyken cok stres olurum ve aninda gözlerim dolmaya başlar 🙁

Uzman doktor

Korkulacak bir şey yok sonuç itibari ile diiniz tedavi edilecek..

:(

Merhaba ben dişçiye gittim bana 12lik dişin çıkıyo dedi ama ben 13 yaşındayım geç çıkmış senin dişin dedi. bu normalmi

Uzman doktor

Normaldir.

:)

Benim çürük olan dişimin damağı çok şisdi napmalıyım

Uzman doktor

Diş hekimine giderek iltihaplı olan dişinizin tedavisini yaptırmalısınız.

Muhammet yurt

Ben 14 yaşındayım erkek olduğum için korkmamam lazım ama cesaretimi toplayamıyorum azı dişimin teki çürük ve diş hekimim kanal tedavisi yaptırmamı istedi. İnternetten kanal tedavisini araştırdım çok korkunç gözüküyor lütfen yardımcı olun!

melissa

Merhaba ben 14 yaşındayım ve arka üst dişimde çürül çıktı ve doktora gittiğimizde kanal tedavisi dediler.ve imternetten araştırdığım kadarıyla kanal tedavisi çok kötüymüs.ve şuan çürük dişimin yanı kırıldı sanki dilimi deydiğim zaman orası boş.napmalıyım yardım edinnn lütfennn

Uzman doktor

Melissa.. Dişinizin kanal tedavisi olması gerek. Hangi açıdan kötü olduğunu düşündüğünüzü bilemiyorum fakat dişinizin çekilmesini istemiyorsanız mutlaka kanal ve ardından dolgu tedavisi yapılması gerekir.

melissa

Peki kanal tedavisi bekletilirse nolur?

Uzman doktor

Melissa hanım.. Kanal tedavisi bekletirilirse dişinizi kaybedebilirsiniz.

melissa

Bisey daha sormaknistiyorum benim on dislerim yamuk ve on dislerimin yanindaki iki disin arasinda siyahlik fark ettim hic umursamadim simdi arka dislerim agriyo ama baktim bisey yok on disimdeki curuk arka dislerime kadar gelirmi ve om dis dolgusu nasil oluyor

Uzman doktor

Melissa dişinize ne kadar etken müdahale edilip tedavi edilirse sizin için o kadar iyidir. Ön dişlerinize dolgu olabilir.

efe

Slm ben 20 yasindayim ilk doktora gittigde disime kanal tedavisi yapmisti doktor ondan sonra bir hafta sonra baska disimden gittim ve doktor kanal tedavisi yerine disime dolgu yapip beni eve gonderdi ve ben bir ay dis agrisi cektim vede bu yuzden disciye gitmekten cok korkuyorum

betul

Doktot bey ben hergun dis agrisi cekiyorum 2tane 20lik dis var dayim bna sn kucuksyn dis cektirme fln defi bnde ondan oncede simdide disciye gitmeye korkuyorum

Uzman doktor

Betül hanım 20 lik dişlerinizin alınması gerekebilir. Bu dişleriniz apse yapmış olabilir. Mutlaka diş hekiminize gidiniz.

betul

Dişçiye gitmekten korkuyorum annem bnden habersiz randevu almis sali günü mecbir hideceğim ama korkuyorum ne yazikki korkumu 1turlu yenemiyorumm 🙁 ;( uff disciye gitmemek icin plan dusunuyorum

Uzman doktor

Betül dişçiye gitmekten değil diş çürüklerinizden korkun..

şura

Dişçiye gitmekten korkuyorum annem bnden habersiz randevu almis sali günü mecbir hideceğim ama korkuyorum ne yazikki korkumu 1turlu yenemiyorumm 🙁 ;( uff disciye gitmemek icin plan dusunuyorum rn sinir oldugum yan dis agrisi geceleri agriyo

doktorcuğum benim dişlerim genetik olarak çürüyor ve eksik dişlerim var tedaviye başladım kanal tedaviler köprüler kaplamalar yapılacak sonuç iyi olur diye ümit ediyorum fakat çokda endişeliyim dişlerimde acı var normalmidir

özcan

İyi Günler Hocam

Ben 29 yaşındayım. Çocukluğumda bir süre diş tedavisi gördüm.8yaşlarımdaydı sanırım.ozaman damak taktırmışlardı dişlerime bende 2 gün sonra oynarken kırdım.bu yuzden bidaha takamadım. Babamda benden usandığı için bi daha götürmedi dişlerim çarpık çıktı bu yaştayım görüntü açısından çok rahatsız edici.Ozamanlarda yapılan bu tedaviler beni düş doktoruna karşı çok korkuttu ve ön yargılı hale getirdi.Bırakın diş takımlarını görmeyi koltuğa oturduğumda kalbim çarpıyo bağırasım geliyo 1 -2 sefer denedim randevu aldım ama oturduğumda çok korkuyorum.Dişlerimde 4-5 tane dolguya ihtiyacım var ve arkadan çıkan bir dişim var bunun yerine kaplama simetrik bir diş yaptırmak istiyorum.tel takabilecek kabileyetim yok. bu konuda bana nasıl yardımcı olabilrisiniz. yönlendirirseniz çok sevinirim.inanın istiyorum ve korkuyorum.

Beray

Merhaba sayın doktor ben 11 yaşında bir kızım dişçiden inanılmaz korkuyorum en son gittiğimde altıma yapmıştım ama dişim çok kötü 1 içe doğru delik diğeri çürük diğerinin etinde gömülü diş çıktı diğerindede apse ne yapmalıyım doktora gözükmedim en çok delik dişim acıyor yalvarırım bana çözüm bulun nolur

alara

merhabalar ben 14 yaşındayım ve diş teli taktırıcam ve internette araştırdığım kadarıyla ilk önce dolgular çıkarılıyor ve bazı dişler çekiliyormuş doğrumu?
ve bazı sitelerde telin 2 yıl veya 3yıl durduğu yazıyor kesin bir tarihi varmı
şimdiden teşekkürler…

beyza

merhaba ben 12 yaşındayım küçükken dişim çürüktü dolgu yapılırken hep acıdı ve 4 5 seans gerekti dolgu için ama dolgu tamamlanamadı o derce korktum ve doktor artık bu dişe dolgu olmaz çekilecek dedi ve çekti o zaman aşırı derecede ağrımıştı çok korktum o zamandan beri korkuyorum.şimdi sağ üst arkadan 2.dişimin birleştiği yer çukur çürük değil sanırım dolgu gerekli dolguya gidicem acır mı acaba bi de soldan üst arkadan 2. dişimin durumu çok kötü muhtemelen çekilicek içi ful çürük ve etine kadar oyuk ve yarım diş olmayan tarafta ana dişi çıkıyor ama diş çekiminden çok korkuyorum ne yapmalıyım küçüklükten gelen bu korkumu nasıl yenmeliyim üşenmeden okuduğunuz için teşekkür ederim 🙂 nolur yardım edin!!!!!!
-BEYZA

beyza

merhaba yine ben 12 yaşındayım bir iki sorum daha olacak birincisi ben diş çekimi dolgusu vs tedavilerde acıdan korkuyorum onun için iğne gerkiyor ben iğnenin acısından da korkuyorum 🙂 bunun için ne yapmalıyım 2.si soldaki çürük etine kadar oyuk dişim (yarım diş)için kanal tedavisi mi yoksa direk çekim mi yapılır süt dişi bu arada

merhaba ben 14 yaşındayım ve sol sondan 2. dişim 3 gündür ağrıyor annem baktı ve kurt yemiş dedi yarın çektirmem gerekiyor ama ölümüne korkuyorum ne yapmam gerek korkum gram azalmadı 🙁

Hocam ben 14 yasindayim yarin disciye gidecegim ama ustteki on disimin birinde hafif curuk var bunun icin dolgu mu yapilir yoksa kanal tedavisi mi bundan once kanal tedavisi olmustum pek acimadi ama on disim oldugu icin korkuyorum nasi acip da delecek orayi lutfen cevap veri nolur 🙁

zeynep ozuzun

Dilerm dis eti cekilmesi var ve ck ilerlemis on dislerim bitmis durumda ne yapmaliyim ttedavden acicak diye cok korkuyorum gittiğim doktor dolgu dedi

Merve

Bende disciye gtmektn cok korkyrm ve ön dislerim hem yamuk hemde dis etlerjmde oynama var napilir

S E R H A T

Merhaba 15 yaşındayım ve dişciden ölümüne korkmuşumdur. Şuan ki 3 diş çürüğünün sebebi korkumdur. En arka 3. Dişimde derin bir çürük, (üst) en ön dişimde ise yan tarafında çürük var büyük sayilir (üst) hiç ağrı yok ama soğuk su içince çok sizliyor. En çok korktugum ise dişin çekilmesi. Elinde o aletle gram sallanmayan dişimi bi o yana bi yana sallaması ve çıkan kanlardan çok korkuyorum sizce sadece kanal tedavisi ile kurtarirmiyim ? (Arka dişdeki curuk minik bir serçe parmagin gireceği boyutta)

İremm

Merhabalar,Ben 16 yaşındayım 2 kök disim yarik bir sekilde ve tepedeki üst dişlerimden iki tanesi çürük doktora gitmeye çok korkuyorum nolur yardımcı olun napmaliyim

İremm

Ve yine ben hastaneye gidersem canım acicak diye korkuyorum çok şiddetli ağrılarım var canım çok acir mi

efe

Slm

efe

Slm ben 20 yasindayim ve benim azi disime kanal tedavisi yaptirmistim ondan sonra bir hafta sonra baska bir disimden gittim vede oda kanal tedavisiydi ama doktor disime dolgu yapip beni evime gonderdi ben bir ay dis agrisi cektim o yuzdende dis doktoruna gitmekten cok korkuyorum

Sorunuzu Gönderin
EN ÇOK OKUNAN KONULAR

Diş implant Fiyatları
8078946 kez okundu
Diş eti çekilmesi nasıl durdurulur ?
5678946 kez okundu
Porselen Diş Kaplama Fiyatları
4859032 kez okundu
20 lik Dişler
4309836 kez okundu
Ağız ve diş sağlığının önemi nedir ?
3891269 kez okundu
Protez Diş Fiyatları
2698402 kez okundu
Diş Dolgusu Fiyatları
2457036 kez okundu
Dişlerde Köprü Fiyatları
2238602 kez okundu
Yaprak Porselen Diş Fiyatları
1894583 kez okundu
Lamina Diş Kaplama Fiyatları
1579302 kez okundu
Diş Zirkonyum Fiyatları
1043865 kez okundu
Diş Beyazlatma Fiyatları
936201 kez okundu
Estetik Diş Hekimi
738596 kez okundu
Görünmeyen Diş Teli Fiyatları
573805 kez okundu
Çapraşık Dişlerin Tedavisi
346902 kez okundu
Diş eti çekilmesi nedir ?
246693 kez okundu
Diş Kırılması, Diş Kırığı
164976 kez okundu

SON YORUMLAR

Diş Sallanması
Halide tarafından 1 gün önce
Dilde Çıkan Uçuklar, Dil Yaraları, Ağız Yaraları
Filiz yıldız tarafından 1 gün önce
Diş apsesi, Diş iltihabı, Apseli diş
Mahsun tarafından 1 gün önce
Diş Çürükleri, Diş Çürümesi ve Dişim Çürüdü Tedavisi
Nur Banu tarafından 1 gün önce
Diş apsesi olanların dikkat etmesi gerekenler
Gns tarafından 1 gün önce