Diş Bozukluğu Çene Bozuklukları

Diş bozuklukları beslenme, konuşma ve sindirim sistemi problemlerine yol açtığı gibi sosyal hayatta da kişi görünüş itibari ile psikolojik sorunlar yaşabilmektedir.

Sosyal hayatta kişinin kendisine olan özgüveni sorunlu kılan diş ve çene yapısı bozuklukları ikili ilişkilerde kişiye her zaman çekingen ve utangaç yapmaktadır. Kişi karşısındaki kişi ile konuşurken ağzını kapatmak zorunda kalmakta ve hoş bir gülümseme gerçekleştirememektedir. Çocuk yaşlarda var olan ağız ve çene problemleri ileriki yaşlarda konuşmayıda etkilemektedir.

Diş bozuklukları konuşmayı etkiliyor

Ağız ve dişler bir bütün olarak konuşmaya yön verebilmektedirler. Dişlerde oluşan bozukluklar, dil, damak ve çenede var olan sorunların herbiri ayrı ayrı konuşmanızı etkileyebilirler. Özellikle dişlerdeki bozukluklar yada eksik dişler bir takım tonlamaların doğru yapılamamasına neden olmaktadırlar. Çarpışık olan dişlerde aynı şekilde dilin hareketini engellemekte ve negatif anlamda konuşmaya yön vermektedir. Buna en iyi örnek babannelerimizin kullanmış oldukları takma dişleri taktıklarında ve çıkarttıklarında ki konuşma farklılıklarıdır.

Gelin beraber dişlerin konuşmadaki ve çıkarılan seslerdeki etkisine beraber tanık olalım “ve” bağlacını bir kaç kez tekrarlıyalım ve dişin çıkan kelimedeki etkisini görelim.. Alt dudağın üst kesici dişlerle olan etkisine tanık oluyorsunuz. “Se” sesini çıkartırken dişlerin birbiriyle olan etkileşimi, yada “Te” sesini çıkartırken dilin üst dişlerin damakların bittiği yerdeki temasına tanıklık edeceksiniz ve diş, dil, ağız, çene, damakların konuşmadaki etkilerini ne kadar önemli olduğunu avrayacaksınız.

Bebeklerde diş bozuklukları ve ağız problemleri

Toplumumuzca önemsenmeyen ve nasıl olsa geçici dişler olarak nitelendirdiğimiz süt dişlerinin kişinin hayatında ne kadar önemli olduğunu diğer yazılarımızda defalarca dile getirmiştik.. Süt dişleri asıl dişlere öncülük eden ve insan hayatında oldukça önemli bir yeri olan dişlerdir. Bu dişler yerine gelecek dişlerin sağlığı açısından bizleri haberdar ederler. Bu dişlere yeteri derecede gösterilmeyen özen kişinin ağzında kalıcı problemlere neden olabilmektedir.

Süt dişleri belirli aralıklarla diş hekimi tarafından kontrol edilmeli ve probemlere önceden önlemler alınarak bebekte kalıcı ağız ve çene problemlerinin oluşmaması için tedavi edilmelidir. Hatta süt dişleri çıkmadan emzik, biberon, ve diş kaşıyıcıların oluşturacağı yapısal diş bozukluklarına da önceden önlemler alınmalıdır.

Çene ve diş bozukluklarına ortodonti tedavisi

Ağızda meydana gelen diğer bozukluklarda ortodontik sorunlar dediğimiz çene ve dişlerdeki problemlerdir. Çenede ve dişlerde oluşan problemler aynı zamanda konuşma problemlerini de beraberinde getirmektedir. Ortodontik tedavi çenede ve dişlerdeki bu bozuklukları tedavi eden bir daldır. Bu dal aynı zamanda çarpışık dişler, aralıklı dişler, kapanmayan dişler ve çenedeki anotomik problemleri de tedavi etmektedir.

Diş ve Çene Bozuklukları Nelerdir ?

Dişlerde çarpışıklık bozuklukları

Ortodontik bir problem olan diş çarpışıklıkları çene boyutlarından yada diş boyutlarının dengesiz olmasından kaynaklanan problemlerdir. Diş çarpışıklığına neden olan etkenlerin başında ğarmak emme, emzikler, biberon, süt dişlerinin yeteri kadar iyi bakılamaması ve erken kaybedilmesi gelmektedir. Diş çarpışıklıklarında erken tanı ve müdahale çocuk yaşlarda takılıp çıkarılan apareylerle hızlı ve kolay birşekilde tedavi edilebilmektedir. İlerleyen yaşlarda oturan diş kökleri ile beraber bu tedavi daha uzun ve zor bir süreç izlemektedir.

çapraşıklık

Dişlerde aralık bozuklukları

Bir diğer diş bozukluğu problemide dişlerin aralarının normalinden fazla açık olmasıdır. Özellikle ön üst iki kesici dişin birbirinden ayrık olması istenilmeyen ve estetikten uzak bir görüntü oluşturmaktadır. Bu durum hastalarda estetkik bir kaygı yaratmakta ve konuşmada zorluk çıkartmaktadır. Dişlerdeki bu aralıklığın nedeni ise dişlerin konumu ve çene yapısının büyüklüğünden kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda kaybedilen dişlerin yerine mevcut olan dişlerin kaymasıda dişler arasında açıklığa neden olmaktadır. Diş hekimliğinde sıkça karşılaşılan bir problem olan diş aralık bozuklukları basit cerrahi ve ortodontik müdahalelerle tedavi edilebilmektedir.

dişlerde aralık

Dişlerde Kapanış Bozuklukları

Örtülü diş kapanış bozuklukları

Bu kapanış bozukluğu üst dişlerin alt dişleri olması gerekenden çok daha fazla biçimde kapatmasıdır. Bu bozukluğun nedeni çeneye uygulanan fazla kuvvetin temporomandibular eklem bozukluklarına neden olmasıdır. Her yaşta olabilen bu problem ortodontik tedavi uygulamaları ile tedavi edilebilmektedir.

Örtülü diş kapanış

Çapraz diş kapanış bozuklukları

Bu kapanış bozuklukları üst ve alt dişlerin birbiriyle çapraz bir şekilde kapanmasıdır. Bu tür bozukluklar üst çenenin dar olmasından kaynaklanmakta ve çene genişletme apareyleriyle tedavi edilebilmektedirler. Tedavi edilmedikleri durumlarda ise eklem bozukluklarına neden olmaktadırlar. Bu tür vakalarda konuşma ve sindirimde problemler yaşanmaktadır.

çapraz diş

Açık kapanış diş bozuklukları

Bebeklik döneminden itibaren kendini belli eden bu durum parmak emme, emzik ve biberon alışkanlıklarından dolayı oluşmaktadır. Karşılıklı gelen dişlerin temas etmemesi durumunda oluşan açık kapanış probleminde dişler üst üste gelmez ve açık kalır. Ortodontik tedavi uygulamaları ileri vakalarda ise ortognatik cerrahi ile tedavi sağlanır.

Açık kapanış diş bozuklukları

Eksik diş problemleri

Diş hekimliğinde en sık rastlanan sorunlardan birisidir. Eksik dişlerin zamanında tedavi edilmemesi var olan dişlerin zamanla boşluklara hareket etmesi ile kapanış problemlerine yol açması ile sonuçlanır. İmplant uygulamaları ve ortodontik tedavi yöntemleri ile dişlerde oluşan boşluklar ve kapanış problemleri tedavi edilebilmektedir.

eksikdiş

Gömülü dişlerin oluşturduğu bozukluklar

Gömülü kalan diş ağızda problemlere ve estetik kaygılara neden olabilir. Bu durum 20 lik dişlerde olabildiği gibi diğer dişlerde de gömülü diş problemi ile karşılaşılabilir. Sabit ortodontik tedavi uygulamaları ile diş yerine getirilerek estetik ve fonksiyonellik dişe yeniden kazandırılabilmektedir.

Çene Problemleri

Çene problemleri diş ekimliğinde çok rastlanılan vakalardandır. Üst çenenin yada alt çenenin önde yada geride olduğu durumlardır. Ortodontik çene bozuklukları olarak nitelendirdiğimiz problemler ortodonti uzmanı tarafından yapılacak tedavilerle düzeltilmektedirler.

cene-sorunlari

Diş hekimi uygulamaları hakkında diğer bilgiler

Diş Bakımı
Renkli Diş Dolguları
Yer Tutucular – Yer Tutucu Nedir ?
Diş Şekilleri
Diş Bozukluğu Çene Bozuklukları

94 Yorum

Yorum Yaz

nihat

Doktor bey çenemde yemek yerken sesler geliyor. Aynı zamanda çiğneme yaparken inanılmaz derecede çenem yoruluyor. Çene yapımda da bozukluk var aynı zamanda konuşmada da problemler yaşıyorum peltek şekilde acaba cerrahi bir müdahale mi gerekiyor ?

Uzman doktor

Yazdıklarınızdan edindiğim izlenimle iki sorununuz olabilir birincisi eklem rahatsızlığı ve digeri dişlerin kapanisiyla ilgili bozukluk. Eklemle ilgili diskle ilgili yer değiştirme rahatsızlığına bağlı eklem sesleri mevcut tanımı asıl tanılar eklem MR , panoramik röntgen ve muayene ile koyulabir. Eklem için sert plak ve artrosentez denilen eklem ici enjeksiyon gerekebir dişlerin kapanışı da ortodontik tedavi ( tel tedavisi) ya da protetik olarak duzeltilebilir.

emrah

Merhaba doktor bey çenemde bir kapanış bozukluğu var. Bu kapanış bozukluğunun sebebide üst damağımdaki darlıktan kaynaklanıyor. Bu durum nefes problemi de yapıyor bende.. Burnumdan konuşuyormuşum gibi ses bozukluğuda oluyor hocam. Acaba neden ameliyat mı olmam gerekiyor ?

Uzman doktor

Kulak Burun Boğaz uzmanı bir arkadaşa muayene olup önce oradan örüş almalısınız. Çenelerinize yapılacak ortodontik tedavi sonrası daha rahat nefes alacağınızın bir garantisi yok. Faydası olabilir belki. Önde dikey yönde açıklık var ise iskeletsel ve dişsel bir ortodontik bozukluk vardır. Bir ortodonti uzmanı muayene etmeli.

Zeynep

Merhaba, ‘s’ harfini ıslıklayarak çıkarıyorum. Alt çenem önce ve üst dişlerim ayrık. Alt çenem için ameliyat olmam gerekiyor ancak olmak istemiyorum. ‘s’ harfini ıslıklayarak çıkarmamın sebebi alt çenemin önce olması mıdır yoksa üst dişlerimdeki sorun mu? Eğer üst dişlerimi tedavi ettirirsem bu sorun düzelir mi?

Uzman doktor

Öncelikli olarak bir ortodonti uzmanı ile görüşmeli ve muayene olmalısınız. Doktorunuz size gerekli yönlendirmeleri sağlayacaktır. Üzerine çok konuşarak bu konuyu detaylandırmak durumunuzu görmeden yanlış olacaktır.

Elif

Bende de aynı problem var ve ameliyat olmam gerektiği söyleniyor fakat istemiyorum. Ben s harfini de söyleyebiliyorum. Ama bu görüntü cidden çok kötü ve rahatsız oluyorum.

veli

merhabalar. ben kekeme değilim ama güzel konuşamıyorum,çoğu kez karşımdaki kişi tekrar etmemi istiyor, dişlerim genel olarak sağlıklı…yıllar önce grip olduğumda doktor ağzımı açmamı istemişti,bana çenemin bouk olduğunu söylemişti.ne demek istediğini anlamamıştım.27 yaşındaym, ne yapmalıyım.kime gitmeliyim teşekkürler..

Uzman doktor

Konuşmanızın bozukluğu çene yapınızdan kaynaklanabilir. Bir ortodontiye giderek muayene olmanızı öneririm.

mahmut

merhaba doktor bey ben 25 yaşındayım ve alt ön dişlerim ve üst ön dişlerimde yamukluk ve ayrıklıklar var bu yaştan sonra nasıl bi tedavi uygulanması gerekir düzelir mi ne yapmam gerekir.kaç farklı tedavi yöntemi var bilgilendirirseniz sevinirim tşkler.

çağla

Doktor bey benim sorun agzimi hareket ettigimde. Kit kit sesler cikiyo gece uyurkende dislerimi sıkıyorum doktara gtmekten korkuyrum ameliyat falan olurum diye sizce benim soruum ne

Uzman doktor

Öncelikli olarak bir diş hekimine muayene olmalısınız. Gerçekten dediğiniz gibi ise gece diş sıkmasına bağlı olarak çenede problem olmuş olabilir. Bu durum ileride daha büyük sorunlarıda beraberinde getirecektir. Çene cerrahisine de başvurabilirsiniz.

HERDEM

mrb dr.bey Benim çocuğum 11 yaşında.alt çenesi üst çenesinden önde alt dişleri ileri de boşta kalıyorne yapmalıyım tşkler.

Uzman doktor

Çene cerrahi yada ortodonti uzmanına görünebilirsiniz. Gerekli tedaviler konusudna doktorunuz sizi yönlendirecektir.

erhan

merhaba,benim bir kaygım var özellikle sormak istedim çünkü cevabını bulamadım.bu konuda biraz takıntılıyım.astım rahatsızlığım var gece uyurken ağzım açık uyuyorum şuan çenemde bir problem yok 26 yaşındayım ama gece agız acık uyumak falan open bite denilen rahatsızlıga sebeb oluyormuş araştırmalarıma göre çenede açılış kapanış bozuklukları denilen rahatsızlık şuan öyle bir rahatsızlığım yok ama çene kendi büyümesini ergenlik döneminde tamamlıyormuş ama solunum nedeni ile ve ağzım açık uyuduğum için bu yaştan sonra ortodontik problemlerle karşılaşmam mümkün mü yoksa bu problemler çene gelişim döneminde öi ortaya çıkıyor ? cevaplarınızı bekliyorum yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

Uzman doktor

Gece ağız açık uyumak bir takım problemlere neden olabilir. Neden böyle bir sorunun olduğu bulunması ve tedavi yönteminin kullanılması gerek. Kulak burun boğaz uzamı ile de görüşmenizde fayda büyük ihtimal burundan nefes almakta zorluk çekiyorsunuz. Bu durumdan dolayı ağız açık uyuma alışkanlığı oluşmuş olabilir.

Ayse

Selam ben tum dislerimi cektirdim.,6ust cene,6altce olmaz uzere 12 implat ve kopru yaptirdim, simdi ise sanki agzim ice coktu , dolgu enjekte yaptirdim yine duzelmedi , 05mm ice girgi, 05mm dislerim kisa olmus surekli agzim acik kaldigi icin à grima yapiyor , ne onerirsiniz simdi d’en tesekkurler

Uzman doktor

Yapılan uygulamaların düzeltilmesini öneriyorum..

Alican Esenkut

merhaba doktor bey.benim küçüklüğümden beri alt çenem ilerlide.bunun yanında kekemelik problemim de oldu.dilim sürekli dışarı çıkıyo konuşurken veya ısırıyorum.bazı harfleri hıc telaffuz edemiyorum.kendimi sıkarak konuşuyorum.şu an tel tedavisi görüyorum ve 1 ay sonra çift çene ameliyatı olacağım.dişlerim hizalandıkça arası daha da açıldı ve konuşma problemim daha da arttı.sizden öğrenmek istedigimameliyat olunca biraz da olsa konuşma problemimde rahatlama olacak mı?

Uzman doktor

Durumunuz ortodontiktir bir ortodonti uzmanına muayene olabilir ve sorunlarınız giderilmesi konusunda yardım alabilirsiniz.

nazmi öztürk

hocam benim ağzı dişimin yanında bir diş daha var (damak tarafında) çekim sırasında diğer dişime bi sıkıntısı olurmu.

Uzman doktor

Nazmi.. Dişiniz çekilebilir ve bir zararı olmaz. Diğer dişiniz ise ortodonti tedavisi ile düzeltilebilir.

seçil

hocam benim alt çenem daha önde bundan dolayı konuşurken dilin öne çıkması oluyor bunun için ameliyat mı olmam gerek ve ameliyat çok can yakıyor mu?

Uzman doktor

Ortodonti tedavisi görmeniz gereklidir. Bir ortodonti uzmanına danışırsanız ve muayene olursanız size bu konuda daha net bir bilgi verecektir.

Aydın

Merhaba,
Benim 33 aylık oğlumun alt dişleri , üst dişlerinin önünde.
Ve bazı harfleri çıkartamıyor. Örn: k harfi yerine t harfi , g yerine d gibi..
Erken çocukluk çağında tedavi mümkün mü?
Yoksa süt dişlerinin değişmeye başladığı dönemde mi tedavi uygulanıyor?
Teşekkürler.

Furkan

Merhabalar Askeri okullar için başvuruda bulunacağım alt dişlerim sıralı muntazam ama üst dişlerim üst 4 dişim biraz ayrık bundan bir problem olurmu acaba ? tesekkür ederim

nehir

Merhabalar doktor bey benim de üst çene önde alt çene geride ve üst çene geniş gülerken önde oluyor ne yapmam gerek şimdiden teşekkürler.

nehir

Yaşımda 28 ameliyat olunabilir mi

melisa

merhaba. benim çene yapımda bozukluk var köpek dişlerim üstten çıktı yıllardır ortalarda vampir gibi dolaşıyorum bunun tedavisi tel mi yoksa başka bir şey mi cevap verirseniz sevinirim artık kurtulmak istiyorum bu görünümden

gamze

Merhaba, benim çene yapımda sorun var alt çenem uzun ve dışa dogru duruyor sanki dış cektirdikten sonra hafif kayma oldu ve bana cok dert oldu ne yapmalıyım acaba?

Uzman doktor

Gamze hanım bu konu hakkında bir çene cerrahisine danışabilirsiniz. Size yakın bir üniversite hastanesine muayene olarak bilgi almanızı öneririm.

Kılıç

Merhabalar. Diş düzeltme işleminin fiyatı ne kadar

Uzman doktor

Fiyatlar tedaviniz gerçekleştireceğiniz diş doktoruna, semte ve tedavi uygulamalarına göre değişmektedir.

Sude

Merhaba doktor bey ben 12 yaşındayım ve dişlerim yüzünden neredeyse gülemiyorum bile öncelikle üst ön kesici dişlerimde aralık var ve onların yanındaki dişlerin birisi öne doğru kaymış ve damaktan diş çıkmış durumda fakat çıkan diş süt diş değil.Birde dişimin üstünden diş çıkmış durumda önerebileceğiniz tedavi veya çözümler nelerdir ?

Uzman doktor

Sude durumun ortodontiktir. Birortodonti uzmanına tedavi olmalısın ve diş teli ile tedavini sürdürmelisin.

METİN

son zamanlarda
bir şey çiğneyince kulak hizasında sanki damar eziyorsun gibi sesler meydana geliyor buda bazen baş ağrısı yaratmakta ne yapmam gerekli

can

üst dişlerim konustugum zaman veya güldüğüm zaman gözükmüyor bunun sebebi nedir veya tedavisi nasıl olur?

Uzman doktor

Can bey kaplama uygulamaları ile estetik görünümlü dişlere sahip olabilirsiniz.

arzu

Slm doktor bey bnm uzun yıllardır alt ve üst dışlerım tam kapnmıyor saga doğru acıklık kalıyor alt ve üst dıslerım tam kapnmıyor ne yapabılırım

Uzman doktor

Bir ortodonti uzmanına başvurmalısınız. Gerekli tedaviler sonrasında doktorunuz size bilgi verecektir. Mutlaka tedavi olduktan sonra bu bilgiyi alabilirsiniz.

merhaba benim açık kapanış problemim var acaba sadece tel tedavisiylemi düzeliyo ? telden başka seçeneğim yokmu ?
birde alt çenem arkaya doğru gibi biraz tedavisi yine tel mi olur ?
birde ön dişimin yanindaki diş çok küçük o nasıl düzelir ?_

Uzman doktor

Hazal hanım bir çene cerrahisine görünmenizi öneririm. O sizi ortodondiste gönderbilir yada tedavinizi üstlenebilir.

betül

Ön 4 alt dişlerim yapısal anlamda bozuk ve tel taktırmak istemiyorum acaba çektirip implan yaptırsam dogru olurmu çene bozukluğu ihtimalli olabilirmi nasıl bi müdahele yapılabişir

ibrahim

hocam benim alt ve üst dişlerim birleşmiyor bira boşluk var konuşmamı kimse anlamıor bu bende psikolojik sorun yaratıyor kendime olan güveni kaybettiriyor.öğretmen olmak istiyor ve şu anda ders çalışıyorum ama sen konuşmanda sıkıntı var iken nasıl olurda öğretmen olabileceğini düşünüyorsun sorusundan düşüncesinden kendimi alıkoyamıyorum bunun tedavisi varmı maddi olarak mevla yüksek olur mu şimdiden tşk ederim.

Merve Y

Hocam merhaba.Dişlerimde çocukluğumdan beri bir çarpıklık durumu var.26 yaşindayım.Bir ortodonti uzmanina gittim estetik anlamda rahatsızlık duyduğum için.Bana yutkunma bozukluğum olduğunu doğru yutkunmayı öğrenemediğin taktirde tedavin olumlu sonuçlanmaz dedi.Doğru yutkunabilmek için önerebileceğiniz yöntemler var mı?

Hüseyin

merhaba doktor bey benim çenemde fotoğraf çekilince gözlediğim durumu anlatayım fotografı yan çekerken alt çenem geride kalıyor ve konuşurkende ağzım yamuluyor bunu tedavileri nasıl ne gibi önlemler alabiliriz

yeşim

merhabalar 16 aydır tel tedavisi görüyorum tedaviden önce köpek dişlerimin arkasındaki iki dişim çekildi fakat sağ taraftaki boşluk tam kapanmadı ve alt dişlerim tam hizalı değil ama doktor artık tedaviyi bitirmesi gerektiğini söyledi ama ben aralık kalmasını istemiyorum ne yapmalıyım?

yasin

mrb doktor by bnim çenemdeki disklerler yıprandığı için bna plak verdiler yüzde 10 luk bir iyileşme oldu fakat bnim asıl sorunum çenem boynuma çol yakın yani küçük ağzımı kapattığımda alt çenem üst çeneme göre geride kalıyo okumuş oldugum yorumlarda çene küçüklüğü eklem sorunların neden oluyomuş tedavi olarak ortodonti ye mi gideyim yoksa çene cerrahına mı tşkkürler

ahmet yahşi

b

mediha

4 ay önce bütün ağzım kaplama yapıldı çene sıkmalarım başladı önceden çenede sorun varsa diş filminde görülüyomu?bunun için nereye gitmeliyim?

Ilgıt

Merhaba ben 14 yaşındayım; alt çenedeki sağ taraftaki en arkadaki sondan ikinci dişime (46 numara galiba) kanal tedavisi uygulanmıştı, ama daha sonradan dolgusu düştü ve iltihaplandı, daha sonra dişi çektirdik. Yaklaşık 3 ay öyle boş kaldı. Doktorum bana yay veya köprü mü öyle bir şey taktır daha sonra gel vs. Demişti ama ben gitmedim 3 yahut 3,5 ay bekledim ve doktorum çene yapımın bozulabileceğini söylemişti. Benim de alt çenem sanki arkaya kaymış gibi görüyorum küçük görüyorum. Size sorum: kök diş çekildikten sonraki 3 ay içerisinde çene yapısı bozulabilir mi? Lütfen sorumu cevaplayın, şimdiden çok çok teşekkürler.

hugo

merhabalar doktor bey. ricam olacakti cevaplarsaniz sevinirim. agzimi kapatirken sanki ust dislerim alt dislerimden biraz onde. bir de cene ucuyla girtlak arasi cok kisa. burda bir problem var midir sizce?

Park Shin Hye

merhabalar. 30 yaşındayım. benim açık kapanış ortodontik bozukluğum var. çok ileride düzeyde değil orta düzeyde bir bozukluk. ayrıca bende diş gıcırdatma sorunu var. uyurken farkında olmadan ağzımı sıkıyorum. bir ortodontiste başvurmayı düşünüyorum. benim durumdaki birinin tedavisi ne kadar sürebilir(2-2.5 YIL SONRA YURT DIŞINA OKUMAYA GİDECEĞİM) ve diş gıcırdatma yapan biri ortodontik tedavi yaptırabilir mi?

TUNCAY GÜLSER

SAYIN HOCAM LK OLARAK HAYIRLI AKŞAMLAR.SAYIN HOCAM 18 YIL ÖNCE ÖN DİŞLERİMİN 1 İ EKSİK OLDUĞUNDAN KÖPRÜLÜ ŞLEM YAPTIRDIMDI VE GEÇEN MAYIS AYINDA DİŞLERİMİN BOZULDUĞUNU FAK ETTİMDİ GİDEYİM YAPTIRAYIM DEDİM VE YAPTIRDIM LAKİN YAPTIRDIKTAN SONRA KONUŞMA BOZUKLUĞU OLMAYA BAŞLADI VE GİTTİM BİRDAHA KONTROL ETTİLER AZ UZUNLUĞUNU ALDILAR VE KISA ZAMAN SONRA BAKTIM DEİŞEN BİRŞEY OLMADI GENE GİTTİM BUSEFERDE DİŞİN ÜST KISMINDAN ALDILAR ŞUANDA HALA O,U,ÜBU HARFLERİN BULUNDUĞU KELİMELERİ SÖYLEYEMİYORUM BU OLAYLAR GENELDE KELİMELERİ SÖYLERKEN OLUYOR.YARDIMCI OLMANIZI ARZ EDERİM.

Uzman doktor

Tuncy bey yanlış ypıln işlem ile kaşı karşıyasınız. Yapılan kplama uygulmsı ile konuşamıyorsunuz. Geçmiş olsun.

asya

merhaba hocam.babaannem 80 yaşında dişlerini yaptırdı 5 yıl önce ve şuan çenesindeki sorundan dolayı yemek yiyemiyor dili sürekli istemsiz olarak dışarı çıkıyor çenesini alttan tutmayınca ağzındaki yemeği çiğneyemiyor hangi dpktora gittiysek çözüm bulunamadı.sizce nasıl bi tedavi uygulanmalı branş olarak hangi doktora gitmeliyiz?teşekkür ediyorum şimdiden

Yasemin

Merhaba hocam ben 26yaşındayım son4senedir çene ağrısı çekiyorum gittiğim doktorlar ağzımda kapanış bozukluğu var dediler bunun yanı sıra gece dişlerini sıklığı için plak kullandım plak ağrılarını hafifletmek fakat en Son gittiğim dr sabit protez yaparak çene kapanışı ı düzeltmek istedi Sol alt dişlerini kesti ve protez yaptı Sol üstü de kesti şu anki sorun yaptıkları protez üste taktıklarında ağzım büyük oranda ön taraftan açık kalıyor böyle kullanabileceğime inanmıyorum bu protezi.bu durumun olağan sonucu bu mudur şimdiden teşekkürler

Uzman doktor

Yasemin Hanım merhabalar Bu konuda bir çene cerrahisi uzmanı danışarak konu hakkında detaylı bilgi sahibi olabilir muayene olabilirsiniz

göktuğ

Merhaba.Benim şöyle bir sorum olacak.Bir türlü sonuca varamadık. Normalde bir çene nasıl olmalı ? Ağız normal kapalıyken Üst ve alt dişler tam olarak birbirlerini karşılamalı mı? Yoksa alt çene daha geride mi olmalı. Bu konuda bilgi verebilir misiniz ? Normal olması gereken anatomik çene yapısı nasıl olmalı.. Teşekkürler.

üst diş ve alt diş kapamasında sıkntı var. konuşmamda yemek yememde özellikle ekmek koparmamda sıkıntı yaşıyorum… ameliyat dışı bi tedavisi varmı acaba

Enes

merhaba hocam bende konuşma bozukluğu var yakın zamanda çift çene ameliyatı olucam bu ameliyatdan sonra bu konuşma bozukluğunda azalma olur mu ?

kerim

hocam ben iki yıl önce alt çene ameliyatı oldum. alt çenem ilerideydi, ameliyatla geriye aldılar. çok güzel bir çeneye sahip olmuştum. ancak bir zaman sonra çenem tekrar ileriye kaydı. eskisi gibi olmasa da alt çenem yine ileride şuan. konuşmam yine bozuldu. öte yandan benim konuşurken dişlerim kesinlikle görünmüyor. yaşım 24 ve benim böyle bir halde olmamdan dolayı psikolojim bozuldu. konuşurken sanki dişlerim yok gibi ve dilim görünüyor sadece. dedeler gibiyim. karşı cinsle olan görüşmelerimde dişlerimin bu durumda olması beni psikolojikmen etkiliyor. ben dişlerim görünmediği için lamine kaplama yaptırmak istiyorum ki boyları uzasın ama çenem biraz ileri çıkık olduğu için yapmamda sakınca var mı yok mu bilmiyorum. bir hekime gidip de gösteremiyorum çünkü vaktim yok, iş yerimden sürekli izin alamıyorum. size sormuş olayım. alt çenem çok ama çok az ileride, ben dişlerime kaplama yaptırabilir miyim. artık rahat bir şekilde gülmek ve konuşmak istiyorum. konuşma bozukluğu çektiğimi de ekleyeyim. şimdiden cevabınız için teşekkürler..

erdem

merhaba hocam üst diş ve alt diş arasında boşluk var (1 cm) kadar arka dişlerde sıkıntı yok çene ameliyatı dediler fakat ben çenede kayma oldugunu düşünmüyorum,çünkü alt çene önde deil sadece kapanmada sıkıntı var körü körüne ameliyat olmak istemiyorum bunun başka tedavisi varmıdır teşekkürler…

ahmet

merhaba hocam ben 19 yaşındayım ve karadenizliyim konuşurken genellikle kelimeler azımdan çıkarken zorluk çekiyorum bunun sebebi çene bozukluğu vs. olabilirmi, yoksa karadenizli şivesi olduğundan mı ?

Buğra

Hocam ben 17 yaşındayım. benim alt çenem önde bunun ortodontik bir hastalık olduğunu biliyorum ve tedavi de olacağım ancak bu gün dişlerime baktığımda alt çenemin sol tarafının en arka dişi dilimin tarafına doğru eğildi bunun sebebinin çene yapımla alakası var mı? yoksa tek çözümü tel mi başka çözümü yok mu? teşekkürler…

leyla

Mrb on 28 yaşındayım ön dislerim kapanış bozukluğu olduğu için birleşmiyo vede kendi dislerimi çekti doktor kaplama yaptı tedavisi mümkünmu acaba

Eda

Merhaba doktor abi ben 13 yaşındayım dislerim bozuk yamuk bu beni mutsuz ediyor rahat gulemiyorum insanlarla konuşmaya giremiyorum korkuyorum disciden büyüyünce dislerimin hepsini baştan yaptırmayı düşünüyorum bir sorun olmaz değilmi demekki kaderimde bu varmış doktor abi umarım cevap verirsiniz

Mustafa Karaarslan

Merhabalar İyi çalışmalar. Öncelikle yaşım 17. Üst kısımda dişlerimin 2 Tanesi geride duruyor.Yani bozukluk var. Açıkçası yaşımda gereyi bu sorun sosyal hayatımı olumsuz etkiliyor.EN UYGUN nasıl tedavi olabilirim. Yardımınızı bekliyorum.. Saygılarımla

esma

ben konuşurken alt cenemkasılıyor ağzımı açamıyorum dişlerimden ses geliyordişlerim birbirine sürttüğü için iyice aşındı geceleri dişlerimi de sıkıyorumözellikle kuranı kerim okurken cok zorlanıyorum tedevasi ne acaba

Büşra

Merhaba. 21 yasindayim Benim doğuştan üst çenem dar alt cenem geniş ve ileride görünüş olarak alt dislerim ust dislerimi kapatiyo ve psikolojik olarak gorunusumu cok kafama takiyorum . Erken yaşta doktora gitmedigim icin suan ameliyat gerekebilir dedi doktorlar. Ameliyattan çok korkuyorum sizce üst cene genisletme yontemi ile alt dislerim kapanir mi ?

gamze

Iyi aksamlar benim üstdis ve alt disim birlesmiyor ve ben 24 yasndaym ne tedavi uygulanir?bilgilendirirmisnz? Tesekkurler

memet

hocam benim alt cenem hafif geride alt 20 lik dişlerim gömülü gömülü dişleri aldırsam düzelirmi cenem- simdiden tskler

esra

Hocam mhb…bnde eklem bozuklugu var..tek sorum var.yirmilik disimi cektirmek istiyorum.cekerken bi sorun olurmu

Adsız

Merhaba. Ortodonti tedavisi görüyorum ve üst çenem dar olduğu için damaklık yani aktivatör takıldı. Dişlerimin arası açıldı fakat doktorum artık damaklığın vidasını sıkmamamı söyledi. Sorun şu ki dişlerimin arası geri kapanıyor. Randevuma daha var. Klinik uzak olduğu için gidip gelmek sorun oluyor. Normal midir bu? Yoksa bir an önce kontrole gitmeli miyim?

Salih

Hocam benim alt dislerim ust dislerimle neredeyse ayni hizada agzimi kapattigimda alt dislerim ust dislerimi ön tarafa dogru itiyo bu yuzden sallanmalar oluyo dislerimde yani alt dislerimin birazdaha geri cekilmesi gerekiyo bu nasil olabilir? Bu arada yas 20.

Ege

Doktor bey normal halde agzım hep acık duruyor yanı cenem kapanmıyır. Ortognatık cerrahımı gormem gerek

Irmak

Sevgili doktor bey kızım 10 yaşında on dışı bitirdi gelmedi yarın ameliyatı var başka fazlalık bir dış gelecek olan dişin önünü kapatmış zor bir ameliyatı ameliyatta risk varmı kaçıncı iyileşir saygilarimla

Hafize

Merhaba dr bey benim 1.5 yasında kızım var sun farkettim değirmen dişin çıkmıştı fakat değirmen dişinin olduğu yerde tam üst damakta dişin çıktığını farkettim bu zamanla düzelir mi emzik kullanıyordu bıraktırdım acaba zamanla düelir mi yoksa hekime başvurmalımıyım

ayşe

merhaba, benim ön iki dişim çok hafif önde. karşıdan belli olmasa da yandan belli oluyor, ayrık duruyor. güldüğümde ise üst damaklarım meydanda… bunun düzelmesi için tel taktırmam yeterli midir? eğer yeterliyse, tahminen ne kadar süre diş telleriyle gezerim? yaşım on dokuz. ve son olarak… etrafımda karbonla dişlerini fırçalayıp, dişlerini beyazlatan insanlar var. bunun diş etlerine zararı olur mu?

Mehtap

Öncelikle benim sorunum çene kayması üst dişlerim alt dişlerimle kapattıpımda dişler aynı izhada olmayışı ve konuşmada çok az da olsa yamukluk.Tedavisi var mıdır ? Varsa kolay ve çok işlenmsiz midir?

Merhaba doktor bey benim üst iki dişim ayrı ve alt iki dişim üst iki disimle bir araya gelmiyor dişlerinden dolayı olduğunu düşündüğüm çene yamuklugu var dış teli ile dişlerim duzelirse cenemde düzelir mı?

Ebru

Merhaba hocam . Benim dilim sol taraftaki dişlerimin arasında kalıyor ,uykudan uyanırken dilimin ağrısına uyanıyorum. Dilimde yer bile yaptı , çukur gibi bişey oldu.Bu arada üstteki 20lik dişlerim de yeni- yeni çıkıyor , ondan dolayı ola bilir mi? Bu sorunu nasıl çöze bilirim?

Anıl

Merhaba Doktor Bey konuşurken sol alt dişlerim dilimi inanılmaz rahatsız ediyor bazen konuşamıyorum bu yüzden dilim acıyor. Diş hekimine gittim bir şey yok dedi KKB a gitmeliyim.

Zeynep

Merhaba benim üst çenem dar olduğu için telden önce üst çene genişletme aparatı takıldı damaklıkda denilebilir yemeklerde be fırçalarken çıkarıyolar ve haftada 2 kerede vidasını genişletiyorum fakat sanırım 2.5 hafta gibi bi süre oldu üst iki dişimin ortası açılmaya başladı neden oldu ve kapanırmı

ayşe

merhaba,ben 19 yaşındayım alt çenem önde ve kapanış bozukluğu var dişimde bazen ses çıkıyor çenemden sanki kemiğim çıtlıyor gibi ne yapmam gerekiyor acaba

Nazar

Hayirli calismalar efendim benim bir sorum olacakti cenemi acarkerken bazen tak diye eklem yerinden sanki duzgun degilmis gibi birbirine surtuyormus gibi bir durum olusuyor birde agzim kapaliyken ust on kisim alt kismimi çok kapatiyor yasim 37 ne yapmam gerekli acaba

Ece

Merhaba doktor bey çenemde öne doğru kayma var ve ön dişlerşm ayrık tel istemiyorum kaplama olurmu acaba

Elif

Merhaba
Benim diş dizilimim ağzımı açınca normaldeki gibi oval değil yanlar düz geliyor ve önde birleşiyorlar. Dişlerim yapısal olarak bozuk olmasada bu şekilde yine kötü bi görüntü oluyor ve rahatça gülemiyorm çünkü gülünce arkada dişlerim yokmuş gibi boşluk görünüyor. Ve birşey daha dişlerimi temizletiyorm dolgu yaptırıyorm röntgende çektrdm bir çürük görnmesede ağrıyor arasına birşey giriyormuş gibi geliyor ve daha çok kurcalama hissi oluyor. Yönlendirirseniz çok memnun kalırım teşekkür ederimm ..

Yıldırım Acar

Merhaba doktor bey oglum 1 bucuk yasinda ve alt cenesi ust cenesinden geride simdiden onlem almak doktora gitmem gerekir mi yapılıcak birşey var mı?

Doktor bey dislerm kucukken parmak emmeden dolayi birlesmiyor. 23 yasimdayim. Tedavi yontemi nasil olmali

eyüp

Merhaba hocam sol arka tarafmda 3 tane implant yaptrdm 4 sene önce ,uzun süredir sag taraf arka taraftada 4 tane eksigim vardı ama uzun sure yaptramadm 4.5 senedir yapmadm orayı bos kaldı tek tarafla idare ediyodum simdi orayada köprü seklinde implant yaptrdm ama cenemin sol tarafı rahatsz edici sekilde agrıyor konuşmak istemiyorum akıcı konusamym cenemi kapatnca tuhaf hissediyom özel dis doktoruma gittim bir sıkıntı olmadığını dislerde söledı acaba cenede bir sıkıntı olabilirmi nereye gitmemi tavsiye edersiniz

Emel

5 yaşındaki yeğenimin öndeki alt orta 2 dişlerinin alttan gelen kalıcı dişinin olmadığı tespit edildi.yani düşünce yerine gelecek yeni dişi yokmuş..orta alt 2 diş yeri boş kalacakmış.Bunun bir tedavisi var mıdır? Varsa nasıldır tedavisi? Dişler düştükten sonra ne gibi sorunlar yaşar çocuk? Ve buna hangi bölüm bakar? Teşekkürler şimdiden cevabınız için.

Pinar

Merhaba doktor bey ben dişlerimi sıkıyorum ve sanki dişim yer değiştirmiş ufaktan tedavisi var mıdır tahminen masrafı ne kadar olur

ada

meraba doktor bey ben 6 ay önce dis teli taktırdım doktor öndeki 4 dişimi büyük olduğunu söyledi ayrıca üst çenem öndeymiş uyurken psikolojik olara ön dişlerimi ileri ittiriyormuşum bende bundan rahatsız olduğum için taktırdım ön dişlerim az önde dis teli taktırdığım ayın ilk kontrolünde doktor lastik verdi tahminen tel tedavim ne kadar sürer 1 yıl sonra inş üniversiteye gidecem sorumu cevaplarsınız umarım en kısa zamanda ..

Sorunuzu Gönderin
EN ÇOK OKUNAN KONULAR

Diş implant Fiyatları
8078946 kez okundu
Diş eti çekilmesi nasıl durdurulur ?
5678946 kez okundu
Porselen Diş Kaplama Fiyatları
4859032 kez okundu
20 lik Dişler
4309836 kez okundu
Ağız ve diş sağlığının önemi nedir ?
3891269 kez okundu
Protez Diş Fiyatları
2698402 kez okundu
Diş Dolgusu Fiyatları
2457036 kez okundu
Dişlerde Köprü Fiyatları
2238602 kez okundu
Yaprak Porselen Diş Fiyatları
1894583 kez okundu
Lamina Diş Kaplama Fiyatları
1579302 kez okundu
Diş Zirkonyum Fiyatları
1043865 kez okundu
Diş Beyazlatma Fiyatları
936201 kez okundu
Estetik Diş Hekimi
738596 kez okundu
Görünmeyen Diş Teli Fiyatları
573805 kez okundu
Çapraşık Dişlerin Tedavisi
346902 kez okundu
Diş eti çekilmesi nedir ?
246693 kez okundu
Diş Kırılması, Diş Kırığı
164976 kez okundu

SON YORUMLAR

Diş Sallanması
Halide tarafından 1 gün önce
Dilde Çıkan Uçuklar, Dil Yaraları, Ağız Yaraları
Filiz yıldız tarafından 1 gün önce
Diş apsesi, Diş iltihabı, Apseli diş
Mahsun tarafından 1 gün önce
Diş Çürükleri, Diş Çürümesi ve Dişim Çürüdü Tedavisi
Nur Banu tarafından 1 gün önce
Diş apsesi olanların dikkat etmesi gerekenler
Gns tarafından 1 gün önce