Kaplama Dişin Ömrü Ne Kadardır ?

kaplama dişin ömrü

Sararan, kırılan, yeteri kadar desteğe sahip olmayan, çürüyen dişlere diş kaplama uygulamalarını öneren diş hekimi uzmanları porselen kaplamaların ömrünü 15 – 20 sene olarak nitelendirmektedirler.

Son yıllarda sıklıkla kullanılan yöntemlerden birisi olan diş kaplama uygulamaları dişlerde daha estetik bir görünümün yanı sıra dişleri de koruyor. Doğal dişe en yakın görünümün elde edildiği uygulamalar iyi bakıldığında ve korunduğunda insan ömrünü tamamlıyorlar.

Sağlam dişlerin ve bakımlı dişlerin oluşması için çok iyi bir diş bakımı ve korumuası gerektiğini dile getiren uzmanlar diş kaplama uygulamalarının yapılmasında sonra hastaların extra bir dikkate sahip olmalaı gerektiğini vurguluyor. Özellikle fındık ceviz gibi sert kabuklu yiyeceklerin dişlerle kırılmaması gerektiğini ve diş hekimi kontrollerininde geciktirilmemesi gerektiğini önemle vurgulamaktadırlar.

Porselen kaplamalar; Metal destekli porselen kaplamalar, zirkonyum destekli porselen kaplamalar ve full estetik porselen kaplamalar olarak çeşitli malzemelerden üretilmektedirler. Bu malzemelerin arasında maliyet olarak uçurumlar var. Özellikle metal destekli porselenler ile full estetik porselen kaplamaları görsel olarakta maliyet açısından da birbirinden oldukça farklıdırlar. Metal destekli kaplamalar ön dişlerde estetik açıdan kaygılar oluştururken full porselen kaplamalar doğal dişe en yakın uygulanan dişler olarak son derece estetik ve görsel bir özelliğe sahipler.

Yanlızca estetik açısından değil fonksiyonel açıdan da son derece sağlam yapılan olan porselen uygulamaları diş restorasyonlarında, zayıf dişlerin kırılmalarını önlemede, kırık dişlerin tamirinde, yapısı bozulmuş ve renk değiştirmiş dişlerin düzeltilmelerinde son derece etkilidirler. Diş porselen destekli köprü ugulamaları ise ağızda yer alan diş eksiklikleri giderilemektedir.

Ortodontik tedavi uygulamalarını istemeyen ve ortodonti tedavi sonrasında bir sonuç alınamayan hastalarda da porselen diş uygulamaları rahatlıkla yapılabilmektedir.

Porselen diş uygulamaları yapısı itibari ile doğal dişe en yakın olma özelliği ve uzun ömürlü bir madde olması itibari ile günümüzde sıkça tercih edilen bir tedavi uygulaması şekline dönüşmüştür. İyi bakımı ile insan ömrünü tamamlayan bu uygulamalar hastaların dertlerine çare olmaktadır.

Diş kaplama uygulamaları hakkında diğer bilgiler

Porselen Kaplama Diş Etine Baskı ve Renk Değişimi
Kaplama Dişin Ömrü Ne Kadardır ?
Porselen Kaplama Modelleri
Porselen Diş Kaplama Fiyatları

26 Yorum

Yorum Yaz

Ezel

Doktor bey ben bundan 5 – 6 sene evvel dişlerimi kaplattırmıştım Şimdilerde ise bu kaplama dişlerimde ağrılar var. Birşeyler yemek yerken dişlerim acıyorlar. Ben dişlerime kanal tedavisi yaptırmak istiyorum acaba kaplama dişlerim sökülmeden kanal tedavisi olur mu ? Birde kaplamaların ömrü ne kadardır. Bunu öğrenebilirmiyim ?

Uzman doktor

Tercihen kaplamalar çıkartılsa daha iyi olur ama çıkartılmadan da yapılması dedenebilir. Kanal tedavisi hakkında bir ömür vermek çok zordur. Bu dişin kannallarının durumuna , hastanın immün sisitemine ve yapan doktorun kabiliyetine bağlıdır.

Hasbek

İyi günler hocam.. Ön dişlerimin ortasında kırılma var daha sonra bu kırılan bölgeler dolgu oldular. Dolgular eskidiler. dolguları yenilememi önerirsiniz yoksa lamina kaplamamı yaptırmamı önerirsiniz. Zirkonyum kaplamada olabilir. Ben zirkonyum ve lamina kaplamaların ömürlerinin kaç yıl olduğunuda öğrenmek istiyorum. Bu uygulamayı yaptırırsam çok uzun sürer mi ?

Uzman doktor

Aşırı madde kayb olan dişlerde laminat uygun bir endikasyon değildir, kaplanılması daha doğrudur.

Elisa

Merhaba doktor bey ben bir bayan öğretmenim dişlerimi bir kaç yıl önce kaplama yaptırdım. Dişlerimin tamamında kron kaplama var. Diş kaplama yaptırmamın sebebi dişlerim çürüdüler. Aynı zamanda diş etlerimde çekilmeler vardı. Aynı zamanda ön dişlerimin aralarında da boşluklar vardı. Ağrıyan dişlerimin kaplamaları çıkartıldı tekrardan kanal tedavisi yapıldı ve kapmlamalar yeniden takıldılar. Bu işlem olduktan snra dişlerimin kaç sene ömürleri kalmıştır. Kaplamalar kendi gerçek dişleriminde ömürlerini kısaltırlar mı ?

Uzman doktor

Kanal tedavili dişlerin başarısı uygulamanın kalitesi ile doğru orantılıdır. Kaplanan dişler ve ağızdaki tüm diğer oluşumların komplikasyon nispeti ağız bakımı ile koşuttur.

burcu

Merhabalar. ben 17 yasnda bir genc kızm dişlerimde cok curuk olgugu için doktorum kurtarabildiğini dolgularla cekimlerle duzeltti ve şimdi kaplama yapılıyor dişlerim kesildiğnde ağrılar oldu tam ozmanda kaplamalarım takldı gecici olarak sonra yuzum dudaklarm şişti agrlarım oldu dişlerimi ckarttı bu agrlar on dişlerimde ilac verdi kullanyorum ilacları kullanrken atesim cktı ve vucudumda agrlar oldu suan yok gecti o agrlar ama yuzum hala şiş ve dudaklarm acyo cok zorlanyorum bunların neden oldgunu ogrenebilirmiyim lutfen yardımcı olun bana şimdiden cok teşekkürler.

Uzman doktor

ilaçlar yan etki göstermiş olabilir. Diş hekiminize durumunuzla ilgili olarak bilgi verebilirsiniz.

elmas

iyiçalışmlar hocam benim dişlerimde çok ciddi sorunlar oluşuyor yıllardır dişçiye gider gelirim kaplama yağpılır değişrtirlir ve her defasında kaplamanın altından bir diş çekimi olur ben dişlerimi günlük fırçalamama rağmen bakımın aözen göstermeme rağmen 17 yaşımdna beri dişçilere gider gelirim diş etlerim şişiyor,zoklama oluyor zaman zaman ağrıya dönüşüyor ne yapabilirişm şuan bir dişçiye gititm var olan kapmalayı söktü yarına kadar dinlendirip yarın ölçü alıp tekrar yapacak 3 dişten biri yine çekilecekmiş ama çözülmüyor ne önerirsiniz dört taraflı kaplamalar var ikili ve üçlü çenede sıcak ve soğuğa karşı aşırı hasasiyette var kaplama baskı yapıyor takılınca (yanıtınz için şimdiden tşk ederim

birgül

merhabalar ben 18 yaşında bir bayanım ,üst dişlerimde çürükler ve çarpıklıklar vardı bir diş hekimine gittim ve porselen kaplama yapılacağını söyledi hiç film falan istemeden dişlerimi kesti üst 7 dişimi kesti ve geçici kaplama yaptı ,porselen kaplamaların ömür boyu olduğunu ömür boyu sıkıntı çekmeyeceğimi söyledi geçici kaplama yapıldıktan 4 gün sonra yüzüm komple şişti dudaklarım burnum gözlerim yüzümü hareket ettiremiyorumşuan acile gittim ancak kendi diş hekimime gitmememin daha doğru olacağını söylediler ,diş hekimime uzun süre ulaşamadım daha sonra diş hekimliğini kapattığını öğrendim farklı numaralardan ulaştım ve durumu anlattım şehir dışında olduğunu yeni yer açınca benimle ilgileneceğini söyledi ,ve beni bi arkadaşına yönlendirdi ,yönlendirdiği dişçi fazla miktarda iltihaplanma oluştuğunu söyledi ve film istedi ,film çektirmeden dişlerimin kesilmesininde çok yanlış bi uygulama olduğunu söyledi diş etlerim çekilmiş ve porselen kaplamanın ömrü 10 seneymiş bana zirkonyum kaplamayı önerdi ,kısacası verdiğim parayla rezil oldum kadına bir daha ulaşamadık yeni bir yerde açmayacağını öğrendk arkadaşından ,telle halledilebilecek dişlerimi kesmiş ve malesefki diş etlerimde zarar görmüş ,ben bundan sora ne yapabilirim tavsiyeniz nedir ? zirkonyum kaplama yaptırmalımıyım ve bi önceki diş hekimim hakkındaki şikayetlerimizi nasıl dile getirebiliriz ,sonuçta bizde yüklü miktar para aldı ve dişlerimi yapmadan şehir dışına gitti, lütfen yardımcı olursanız sevinirim

Uzman doktor

Öncelikle haklarınızı yasal yollarla arayabileceğinizi bilmenizi isterim. Gerekli mercilerde rapor alarak kişi hakkında yasal süreç başlatabilirsiniz. Bu önemli bir konu Dişleriniz kesildiğine göre kaplama yaptırmalısınız. Fakat zirkonyum kaplama estetik açısından empress diş uygulamaları kadar doğal bir görüntü oluşturmaz bu konumuzu inceleyiniz. http://www.distedavi.com.tr/empress-dis-fiyatlari.html Yine yanlış bir işlem yaptırmamak için güvenilir bir diş hekimine müraacat edin. Bizim facebook sayfamızı kontrol edin…

Burcu

Merhaba ben 8 yıl önce ön dişim kırıldı ve porselen kaplama yaptrdım. Şuan ise diş etimde morarma ve iki diş arasında renk uyumsuzluğu mevcut bunun içn nasl bi tedavı ızleyebilirim ve bu tedavi süresi çok uzun sürer mi?

Uzman doktor

Porselen kaplamanız değiştirilerek ışık geçirgenliği yüksek ve damağınıla uyum sağlayan ful porselen kaplama uygulaması yapılması daha doğru olacaktır. Renk uyumsuzluğuda giderilecektir. Dilerseniz muayene için telefon numaralarımızı arıyarak randevu alabilirsiniz.

serhat

merhaba ben 15 yasında tek dişim kırıldı ve ağrı olunca çektirmek zorunda kaldım ve yanındaki ön dişimden 3 tanesi kesildi porselen kaplama yapıldı 3 sene sonra diş etim çekildiği için yeniledim ve sonra bütün düzenim bozuldu kesilen bir dişim soğuk geçiriyor su içerken bile zorlanıyorum bunun sebebi ne olabilir?

Uzman doktor

Porselne kaplamalarınızda kalitesiz malzeme kullanılması, kaplamalarınızın iyi bakılmaması, düzenli olarak diş hekimi kontrollerinin gerçekleştirilmemesi bu tür durumlar porselen kaplamalarında bu tür sorunlara yol açabilir.

ÖZGE

Merhaba. Ben 19 yaşındayım. Senelerdir dişçiye gidip geliyorum. Dişlerim eksik. Oda yetmiyormuş gibi dolgularım var ve çok çürük var. Doktorum önde 4 tane dişlerime zilkon kaplaması önerdi. Geri kalan dişlerim içinde kaplama yapalım dedi. Ama ben dişlerimin doğal olmasını istiyorum yaşımdan dolayı diş yaptırdı ama güzel olmamış yargılamalara maruz kalmak istemiyorum. Ve bu kaplamalar bana ne kadar yeter ne kadar dayanır. Bir ömür bunlarla uğraşılmaz ki. Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Siz ne düşünüyorsunuz lütfen yardımcı olun. Çok kararsızım

Uzman doktor

Eksik dişleriniz için mplant uygulaması ve diğer dişleriniz uygunsa lamina yaptırabilirsiniz. İyi bir diş hekimine gidin..

Mehpare

Iyi günler . Bundan bir yıl önce kanal tedavisi gördüm ve madde kaybı çok old. Zirkonyum Kaplama yaptırdım. Ve yirmilik dişlerim o dönem baya ağrı yapıyordu ben onun ağrısı dır diye düşünüp kaplamalı disteki yüksekliği fark etmedim. Röntgen çekilince diş kökünde apse old. Söyledi doktor ve apikal rezeksiyon için randevu aldım. Doktor yüksekliği de aldı ama alırken metal görünür hale geldi bu kaplamayı olumsuz etkiler mi . Bide yükseklik gidince benim ağrılarımda durdu kök rezeksiyonu yine de yaptırmalı miyim kendiliğinden iltihap geçer mi . Şimdiden cevap için teşekkür

Mehpare

Zirkonyum mu tam bilmiyorum yanlış olmasın. Gayet estetik duruyor ve diş etimdede renkleme yapmadı o yüzden zirkonyum dur diye tahmin ediyorum

Uzman doktor

Mehpare hanım.. Kök rezeksiyonu yaptırın. İltihaplanmanın kendiliğinde geçmez ağrılarınız yeniden oluşabilir.

Hastane telefonları

Kaplama dişlerin ömrünün 15 ile 20 yıl olması gayet iyi

çimen

iyi günler hocam ben bir haftadır zirkonyum yaptırmak için üst dişlerimden üçünü çıkartmak zorunda kaldım doktorum dişlerin yamuk olmasından dolayı çıkartması gerektiğini söyledi acaba implant yapılmadan o boşluklara kaplama yapılır mı ve ne kadar doğru lütfen hocam 3 yıldır para biriktirdim boşuna gitmesin beni bilgilendirin teşekkürler

Uzman doktor

Çimen dişleriniz çekildi mi ? Tam olarak anlamadım

nurcan

merkaba dr bey benim sol alt dişlerimden iki tanesini çektirdim şimdi yerine yenisini taktıracam ama buunun için ikitane dişimi sivritip kaplama yapmaları gerekiyrmuş.. ama ben çok tedirginim sağlam dişlerimde sivritildikten sonra çürürse diye.dişi çarka vurmak dişin ömrünü kısaltırmı .teşekkürler

seda

Merhabalar hocam ben 3 yil once 1 tane kaplama yaptirmistim birkac gundur disin oldugu yerden kan geliyor acaba ne yapmam gerekir umar disimi kaybetmiyorumdur simdiden tesekkurler

Uzman doktor

Seda hanım.. Kaplamanın bulunduğu bölgede diş taşı oluşmuş olabilir. Bu nedenle diş eti problemlerine sebep olmuş olabilir. Kontrol edilmesinde fayda vardır. Dişinizi kaybediyor olamazsınız.

Yorum Gönder

EN ÇOK OKUNAN KONULAR

Diş implant Fiyatları
8078946 kez okundu
Diş eti çekilmesi nasıl durdurulur ?
5678946 kez okundu
Porselen Diş Kaplama Fiyatları
4859032 kez okundu
20 lik Dişler
4309836 kez okundu
Ağız ve diş sağlığının önemi nedir ?
3891269 kez okundu
Protez Diş Fiyatları
2698402 kez okundu
Diş Dolgusu Fiyatları
2457036 kez okundu
Dişlerde Köprü Fiyatları
2238602 kez okundu
Yaprak Porselen Diş Fiyatları
1894583 kez okundu
Lamina Diş Kaplama Fiyatları
1579302 kez okundu
Diş Zirkonyum Fiyatları
1043865 kez okundu
Diş Beyazlatma Fiyatları
936201 kez okundu
Estetik Diş Hekimi
738596 kez okundu
Görünmeyen Diş Teli Fiyatları
573805 kez okundu
Çapraşık Dişlerin Tedavisi
346902 kez okundu
Diş eti çekilmesi nedir ?
246693 kez okundu
Diş Kırılması, Diş Kırığı
164976 kez okundu

SON YORUMLAR

web analytics