Porselen Kaplama Modelleri

Porselen Kaplama Modelleri

Günümüzün en modern ve gözde tedavi uygulamalarından birisi olan porselen kaplamalar farklı kaplama modelleri ile estetik anlamda kaygısı olan hastaların yüzünü güldürüyor. Porselen kaplamalara çok ince tabakada ve dişin ön yüzeyine yapılmaktadırlar. Bu uygulamalar ön dişlerinden memnun olmayan hastalarda, dişleri sararmış, yıpranmış dişlerde, kırılan ve dişleri aralıklı olan hastalarda rahatlıkla uygulanabilmektedir. Bazı hastalar uzun süren ortodontik tedavileri yerine porselen kaplama uygulamalarını tercih etmektedir.

İyi bir diş hekimi uygulamasında çok iyi sonuçlar alan pporselen diş uygulamaları uzun yıllar herhangi bir aşınma, renk kaybı, kırılma olmadan ağızda yerlerini alırlar. Tek dişe uygulanabildikleri gibi komple diş uygulamalarıda yapılabilmektedir.

Diş porselen kaplamaları yeteri kadar temizlenmediğinde ve eksik yapılan bakım zaman içerisinde porselende bir takım sorunlar çıkarabilir. Özellikle sert cisimlerin ısırılması tıpkı doğal dişte olabileceği gibi porselen kaplamalarda da kırılmaya neden olabilmektedir. Kırılan porselen kaplamaların tamiri imkansızdır ve değiştirilmesi gerekmektedir. Diş porselen kaplamaları ısırış biçimine ve gece uyurken dişlerini sıkan hastalarda uygulanmayabilir. Bu hastalar zamanla diş protezlerini aşındıracak ve kıracaktır. Bu hastalara özel ağız plakları hazırlanmakta yada çenedeki problemler ortodontik işlemlerden geçirildikten ve tedavi edildikten sonra diş porselen uygulamaları yapılmaktadır.

Uygulanışlarına Göre Porselen Kaplama Modelleri

– Metal Destekli Porselen Kaplama Modelleri

Alt yapısı metal destekli olan porselen kaplamalardır. Bu porselen kaplamalar fonsksiyonel olarak ve sağlamlık olarak oldukça iyi olmasına karşın estetik olarak son derece zayıftır. Doğal dişler ışığı geçirgen özelliğine sahipken metal dişler ise ışığı yansıtırlar. Mat gözükürler ve damaklarda morarımsı bir iz oluştururlar. Bu nedenle ön dişlerde değilde genelde arka dişlerde tercih edilirler. Uygulama ücreti oldukça ekonomiktir.

kuronlar

– Metal destekli Protez Kaplama Köprü Modelleri

Diğer sağlam dişlerle beraber destek oluşturarak diş boşluklarının kapatılmasına kullanılan köprüler genellikle arka bölgedeki dişlerde tercih edilmektedirler.

porselen

– Zirkonyum Destekli Porselen Kaplama Modelleri

Alt yapısında zirkonyum destekli olan sağlam ve estetik görünümlü porselen kaplamalarıdır.

zirkonyum_5

– Altın Destekli Protez Porselen Diş Kaplama Modelleri

– Altın ve Metal Destekli Protez Porselen Köprü Modelleri

– Full Estetik Porselen Modelleri

Alt yapısı porselen olan ve porselen destekli uygulamalardır. Maliyeti oldukça yüksek olan bu uygulamalar doğal dişe oldukça yakındır ve estetik olarak son derece başarılı uygulamalardır.

Diş kaplama uygulamaları hakkında diğer bilgiler

Porselen Kaplama Diş Etine Baskı ve Renk Değişimi
Kaplama Dişin Ömrü Ne Kadardır ?
Porselen Kaplama Modelleri
Porselen Diş Kaplama Fiyatları

16 Yorum

Yorum Yaz

Berke

Merhaba hocam diş kaplama sonrasnda diş teli yapılabilir mi ? Bu kendi dişlerim ve porselen dişler açısından bir sorun oluşturur mu ? Şimdiden teşekkür ederim..

Uzman doktor

Porselen protez üzerine tel uygulanabilir. Ancak mevcut protezin simante yani sabit olması gerekir. Porselen ile tel arasında kullanılan yapıştırıcının ona uygun seçilmesi gerekir. Biz genelde ortodontik tedavi tamamlanana kadar porselen yerine biodent veya arka bölgede full metal kaplama yapıp tel tedavisi sonrasında restorasyonları porselen ile değiştiriyoruz

Mina

Doktor bey dişlerim metal destekli porselen kaplama olacak. Bu uygulamayı önerirmisininiz. Diğer uygulmaları yapacak param yok.

Uzman doktor

Bu şimdiye kadar yapılan rutin bir uygulamadır. Ekonomik olarak karşılayabileceksiniz zirkonyum porselen de yaptırabilirsiniz.

Aysen

Merhaba doktor bey azı dişlerime kompozit diş uygulamaları yaptırdım. Ben ileride bu dişlere porselen kaplama aptırmak istiyrum dolgular sökülüp buralara porselen yapılabilir mi ? Bu dişlerimde çürümeler vardı.

Uzman doktor

Aşırı çürüklü dişlere öncelikle dolgu yapılır. Eğer dolgu ile yeterince güçlü olamayacaksa diş veya dolgu restorasyonu zor olacaksa bu dişlere porselen dolgular laboratuarda yapılıp yapıstırılır. Çok harap dişlerde de porselen kaplama yapılabılır.

pelin nur

Üst çenemin öndeki iki dişinde bazı tırtıklar var.Estetik yaptırmak istiyorum.Sizce hangi yoldan estetik yaptırmalıyım.

Esra

Doktor Bey, ben ortodonti tedavisi görüyürum. Bu gün üst dişlerimdeki teller çıktı. Bir daha ki ay da alt tellerim çıkacak. Ama sağ üst tarafta arka dişlerimden birini zamanında ağrıyor diye dişçi çekmişti ve ben şimdi bunun eziyetini yasıyorum. Dişçim bana randevu verdi ve p.tesi günü gel oraya diş görevini gören bir sey yapacagız aradaki azı dişini de porselnle kaplayacagız tedavi 1 hafta 10 gün sürüyor dedi. Bu tam olarak ne demek oluyor? tedavisi zor mu ve implant gerektirir mi?

Uzman doktor

Esra hanım implant uygulaması yapılması daha uygun olur. Eğer kemik yapınız buna müsade ediyorsa implant uygulamanmasını bende öneririm.

zeynep taşdemir

merhaba hocam dişeti problemimden ötürü sol üst önden iki dişimi kaybettim ve sol üst azılarım yok köpek dişim sağ ve solundaki dişlerim var ve köpek dişimin sağ tarafındaki çok sol arkada kalan az olmak kaydıyla sallanmakta sağ üst azıda yirmilik var arada diş yok sağ köpek dişimin sol tarafında bir dişim var orta düzeyde sallanmakta sağ tarafında iki dişim var bir tanesinde çürük var ve sallanmakta diğeri hafif sallanmakta alt çene biraz daha iyi ortadan iki diş sallanmakta dişlerde kayma va yatma var.gatada işlem yapamayız dediler.özel muayenehanelere gittim bir tane doktor 9 diş üste 9 diş alta kaplama ve köprü yaparım dedi porselen olarak bir diğeri üst çene sağ ve sola ikişer dişle balkon uzatarak köprü ile porselen kaplama yaparım dedi alt içinde aynısını söyledi.başka bir doktorda balkon sakıncalı ama 9 tane üst 9 tane alt çeneye köprü ve kaplama yaparım porselen olarak ancak kaplamaları yaptıktan sonra fonksiyonel olması için üst sol ve sağa sinüs lifting yapılarak implant takılması alta ise sağ ve sola implant takılması gerekir dedi.az sallanan dişlere köprü yapılabileceğini hiç bir sakıncanın olmadığını söyledi.başka bir doktor da yine sinüs ameliyatıyla birlikte ameliyat gerektiğini diğer dişlerin alınarak köpek dişlerinin kullanılmasıyla implant destekli porselen köprü ile kaplama uygulanabileceğini söyledi.bunlar ankaradaki diş hekimlerinden aldığım bilgiler.istanbul esenlerde görüştüğüm bir doktor üst dişlerimin tamamının alınması gerektiğini sinüs lifting yapıldıktan sonra 7 veya 8 implanta köprü yapılacağını belirtti.ben kalakaldım kafamda bir çok soru ve karışıklıkla.ne yapacağımı bilemiyorum.neye inanacağımı bilemiyorum ve sizden bir cevap istiyorum cevap bulammaktan ve doktor doktor gezmekten yoruldum..lütfen cevap verin yardımcı olun..saygılarımla..

eda doğan

ıyı calışmalar dılerım öncelıkle..kaza sonrasında sag ve sol ust cenedekı 1 er tane azı dıslerım cekıldı ve ımplant yapılacak. dıslerım gayet duzgun ve bakımlı korkum ıse şu yapılacak protezler renk ve sekıl bakımından dıger dıslerıme benzer mı? teşekkur ederım

Şeyma

Merhaba doktor bey. Benim dişlerim guzeldi sadece on iki disimin yanindaki dis curuktu. Sekil acisindan duzgun dişlerim vardi fakat bu beni rahatsız ediyordu rahatca gulemiyordum. Daha sonra bir dis hekimine danistim. Bana porselen kaplama yapabilecegini söyledi. Once o disimi çekti daha sonra azı dislerimi. Porselen dis yaptı fakat sekil acisindan renk acisindan hiçbiri birbirini tutmuyor yine gülemiyorum yine aynı dert var ustumde. Daha 20 yaşındayım bu benim iyice psikolojimi bozuyor. Dislerimi düzeltmenin veya tekrar bastan yapmanın mümkünü var mı. Yardiminizi bekliyorum.

Arzu

Merhaba hocam benim ön dişim yarisini kesip dolgu yapıldı ve dolgum düştü ve kaplama yapılması lazım ve arkada boş alanlara tel ve vida olmadan diş takılıyomu

Erman

Hocam maddi açıdan metal kaplamalı porselen diş bana uygun şuanda 4 dis ön ustte yaptiricam acaba sağlamlık yönünden zirkonyumdan düşük mü kalite olarak şuanda sağlam olması ilk tercihim cvplarsaniz cok sevinirim hocam

Nursel kaya

Hocam merhaba 6 yol önce on dislerime kaplama yapildi su an sallaniyor ve agriyolar hatta diş eti Rengim hep değişti diş etlerin sizliyo su an ne yapmam gerekiyor

ayse

Ben on dislerimi kaplama yaptıracak görünüm olarak rahatsiz oluom agri yaparmi hocam kaplamadan sora

Sorunuzu Gönderin
EN ÇOK OKUNAN KONULAR

Diş implant Fiyatları
8078946 kez okundu
Diş eti çekilmesi nasıl durdurulur ?
5678946 kez okundu
Porselen Diş Kaplama Fiyatları
4859032 kez okundu
20 lik Dişler
4309836 kez okundu
Ağız ve diş sağlığının önemi nedir ?
3891269 kez okundu
Protez Diş Fiyatları
2698402 kez okundu
Diş Dolgusu Fiyatları
2457036 kez okundu
Dişlerde Köprü Fiyatları
2238602 kez okundu
Yaprak Porselen Diş Fiyatları
1894583 kez okundu
Lamina Diş Kaplama Fiyatları
1579302 kez okundu
Diş Zirkonyum Fiyatları
1043865 kez okundu
Diş Beyazlatma Fiyatları
936201 kez okundu
Estetik Diş Hekimi
738596 kez okundu
Görünmeyen Diş Teli Fiyatları
573805 kez okundu
Çapraşık Dişlerin Tedavisi
346902 kez okundu
Diş eti çekilmesi nedir ?
246693 kez okundu
Diş Kırılması, Diş Kırığı
164976 kez okundu

SON YORUMLAR

Diş Sallanması
Halide tarafından 1 gün önce
Dilde Çıkan Uçuklar, Dil Yaraları, Ağız Yaraları
Filiz yıldız tarafından 1 gün önce
Diş apsesi, Diş iltihabı, Apseli diş
Mahsun tarafından 1 gün önce
Diş Çürükleri, Diş Çürümesi ve Dişim Çürüdü Tedavisi
Nur Banu tarafından 1 gün önce
Diş apsesi olanların dikkat etmesi gerekenler
Gns tarafından 1 gün önce