Yirmilik Diş Ameliyatı

 

Yirmilik Diş Ameliyatı

Yirmilik diş çekimi nedir, niçin yapılır ? Gömülü yirmilik diş ameliyatı neden yapılır ?

Yirmilik dişler doğru konumlanmadığı sürece bir çok problemide beraberinde getirmektedir. Peki neden yirmilik diş sorunları bu kadar fazla ve niçin insana zarar vermektedirler ?

Yirmilik dişlerin kişiye zarar vermelerinin en büyük nedenlerinden birisi çene kemiklerinin içerisinde kendilerine yeteri kadar yer bulamamalıdır. Çene kemiğinin darlığına bağlı olarak, yirmilik dişler konumlarını değiştirir ve kişiye yarardan çok zarar vermektedirler. Diş sağlığı kavramı diş fazlalığı ile değil sağlıklı ve bakımlı dişlerle oluşmaktadır. Dolayısı ile ağzınızda 32 adet sağlığı tehlikede olan diş değil 24 adet sağlıklı ve bakımı kolay dişler olması daha uygundur. Konumları itibari ile 20 lik dişlerin bakımları çok zordur. Aynı zamanda bu dişler diğer dişlerinde çürümelerine neden olmaktadır. Durum bu kadar açık ve net iken yirmilik dişlerin ağızda kalmasında ısrarcı olmanında bir gereği yoktur.

Eğer yirmilik dişler çenede kendilerine uygun bir yer bulurlarsa diğer dişler gibi görüvlerini almakta ve uzun süreler kullanılabilmektedir. Bu dişlerin çekilmelerine gerek yoktur. Yirmilik dişlerin en büyük sorunları bakım problemlerinin oluşmasıdır. Bu dişler diş fırlarının rahatlıkla ulaşamadıkları yerler ve gömülü olmaları ağız hijyeni açısından son derece büyük problemler oluşturmalarına neden olmaktadır. Bu dişler bakımsızlıktan dolayı çürüdüklerinde yandaki sağlam olan ve bakımı kolay olan dişleride çürütmekte ve ciddi dişeti problemlerine neden olmaktadırlar.

Yirmilik dişler kaç adettir ve hangi bölgelerde bulunurlar ?

15 yaşından sonra oluşmaya başlayan yirmilik dişer alt çenede ve en arka bölgelerde yine üst çenede ve en arka bölgelerde yani ikinci büyük azı dişlerinin arkalarında yerlerini alırlar. 4 adet yirmi yaş dişi vardır.

Gömülü Yirmi Yaş Ameliyatları

Gömülü diş çekimleri diğer diş çekimlerinden daha zordur. Ameliyat öncesinde mutlaka panoromik röntgen filmine gereksinim duyulur. Bu röntgen filminde yirmilik dişlerin konumu, diğer dişlerle uyumu, oluşan kist ve çekimi sırasında karşılaşılacak problemlerin hepsi görünebilmektedir. Diş hekimleri son yıllarda 3 boyutlu dental tomogrofileri sıklıkla kullanmaya başladılar. Bu tomogrofiler diş hekimine dişler hakkında daha fazla bilgi vermekte özellikle gömülü yirmi yaş dişlerinin çekilmesinde bu dişlerin sinirlerle olan ilişkisini ve yirmi yaş dişlerinin sinüsle olan sınırları çok daha iyi bir şekilde gözlemlenebilmektedir.

Gömülü yirmi yaş dişleri alt gömülü yirmi yaş dişleri ve üst gömülü yirmi yaş dişlerinin ameliyatı olarak işlem görmektedirler. Ameliyat sırasında uygulanan anestezi sonrasında gömülü olan dişteki dişetine ufak bir kesi işlemi yapılır ve dişeti flebi kaldırılarak dişe ulaşılır.

Alt çenedeki yirmilik yaş dişlerinin ameliyatı

Yirmilik Diş Ameliyatı 1

Alt çenede oluşan yirmilik yaş dişleri birbirinden farklı konumlarda oluşabilirler. Bu konumlar panoromik röntgen ile açıkça görülür ve bu konuma göre ameliyatları yapılır. Yirmi yaş dişlerinin konumlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

– Yirmilik gömülü yaş dişi önündeki azı dişi gibi dimdik durabilir

– Yirmilik gömülü yaş dişi çapraz pozisyonda konumlanabilir.

– Yirmilik gömülü yaş dişi yatay konumda diğer köklere baskı yapıyor şeklinde konumlanabilir.

Yirmilik gömülü yaş dişlerinin dik durduğu pozisyonda diş ameliyatı

Eğer yirmilik gömülü diş öndeki azı dişi gibi dik pozisyonda ise bu dişin ameliyatı son derece kolaydır. Dişeti kaldırılır ve diş çekilir. Eğer dişte eğri bir kök varsa ve diş diğer dişlerle temas içerisinde ise bu durumda ameliyat biraz daha zorlaşır.

Yirmilik gömülü yaş dişi çapraz durduğu durumlarda diş ameliyatı

Eğer gömülü yirmilik dişiniz panoromik röntgende çapraz konumda görünüyorsa bu ameliyat sırasında dişten bir miktar kesi yapılmasını gerektirebilir. Yapılan kesi işlemi sonrasında dişin arka tarafındaki çene kemiğinden bir miktar aşındırma yapılması gereklidir.

Yirmilik gömülü yaş dişi yatay konumda ise yapılacak olan diş ameliyatı

Yirmilik gömülü olan diş ameliyatlarının en zoru yatay konumdaki yirmilik dişlerdir. Bu ameliyatta yirmilik yaş dişinin üzerindeki çene kemiğini aşındırmamız gerekebilir. Gömülü olan dişe ulaştıktan sonra dişi kesmek ve bir kaç parçaya bölerek çekmek gerekebilir.

Yirmilik diş ameliyatından sonra dişeti kapatılır ve dikişler atılarak steril tampon ile baskı yapılır.

Üst çenedeki yirmilik yaş dişlerinin ameliyatı

Üst çene dişleri alt çene dişlerine göre daha esnektir ve burada yapılacak olan gömülü yirmilik dişlerin ameliyatı çok daha kolay ve basittir. Buradaki sorun ise bölgenin zor görülebilmesi ve çalışma zorluklarıdır.

Yirmilik gömülü diş ameliyatı sonrası neler yapılabilir ? Hangi sorunlarla karşılaşabiliriz ?

– Yirmilik gömülü diş ameliyatından sonra ilk gün ağrılarınız olabilir. Bu ağrılar çok şiddetli olmayacak ve basit ağrı kesici ilaçlarla geceyi geçirebileceksiniz. Çok şiddetli ağrılarda doktorunuza danışmalısınız. Doktorunuz ameliyat sonrası size vereceği reçeteyi uygulamanızı isteyecektir.

– Yirmilik diş çekimi sonrasında ağızda açılamama sorunu olabilir. Ağzınızı açarken ağrı hissedebilirsiniz. Bu durumda ağzınızı açmak için zorlamayın, doktorunuza danışabilirsiniz. Fakat ağrılar ve ağzınızdaki açma zorluğunun iyileşmesi bir hafta kadar bir zaman alır.

– Dikişler tıldıktan sonra ağzınızı gerdirerek dikişlere bakmaya çalışmayın.. Bir miktar kanamanız olabilir. Aşırı olursa diş hekimine yada bir hastaneye gidebilirsiniz.

– Ödem oluşmaması için bu ile tedavi uygulayın, ameliyata bağlı olarak şişliklerde oluşur.

Yirmilik diş tedavi uygulamaları hakkında bilgiler

Yirmilik Diş Ameliyatı ve Sonrası
Yirmilik Diş Ameliyatı
Yirmilik Diş Ağrısına Ne İyi Gelir ?
20 lik diş 30 yaşında çıkar mı ?
20 lik Dişler
20 yaş dişleri çekilmesi gereken dişler midir ?
Yirmilik Diş Çıkması

184 Yorum

Yorum Yaz

yalçın

Merhaba hocam bir kaç gün önce yirmilik diş ameliyatı oldum. Şu anda ameliyat bölesinin yakınında iltihap oluşmuş durumda neden olabilir acaba ? ne yapılmasını önerirsiniz ?

Uzman doktor

Merhaba;genel olarak 20 lilk diş operasyonu çok steril koşullarda yapılır.Ameliyat yerindede genellikle bir hafta gibi bir süre içerisinde kızarıklık yutkunmada ağrı olması normaldir. Orada iltehab olduğuna nasıl karar verdiniz?Gerçekten oradaki sorun iltehab mı anlatımınızdan anlaşılmıyor. Daha geniş bilgi verebilirseniz sizi daha iyi aydınlatabilirim.

Gül

Merhaba 5 gün önce sol alt çenemdeki gömülü 20 yaş disimi cerrahi müdahaleyle aldilar.bugün baktım ki dikişlerin üzerinde dikişe yapısık iltihap var.sarımsı bir sekilde çekilen disin yerinde .antibiyotiğim bitti ne yapmalıyım

Özelde bayıltma fiyatları

necibe

Doktor bey benim 20 lik dişlerim çenemde yeteri kadar yer olmadığı için gömülü bir şekilde kaldılar. Sağ alt bölgedeki 20 lik dişimin yarısı çıkmış durumda görebiliyorum. Bir kaç gündür bölgedeki diş eti çok ağrı yapıyor. Daha önce sol alt bölgedeki dişim yirmilik diş ameliyatı ile alınmıştı bununda alınması gerekiyor. 1 aylıkta bebeğim var ameliyatı nasıl olucam antibiyotiklerini nasıl kullanıcam bana önerilerde bulunabilirmisiniz.

Uzman doktor

Yirmi yaş diş operasyonları sonrası kullanacağınız antibiyotik ve analjezikler emzirme durumunuz göz önünde bulundurularak reçete edilir. Ayrıca her operasyon birbirinden bağımızdır aynı şikayetleri yaşayacağınız kesin değildir.

şinaz

Doktor bey bir hafta önce 20 lik dişim ameliyatla alındı ve dkişleri atıldı. Doktorum dikişlrin 10 gün sonra alınacağını söyledi fakat dikişler kendi kendine söküldüler. Acaba yara bu şekilde iyileşir mi ? kanama vb. durumlar olur mu ?

Uzman doktor

Bazen atılan dikişler yerinden oynayabiliyor, bu durumun yara iyileşmesine etkisini hekiminize kontrol ettirmelisiniz. Açık bölgeden yara çukuruna besinlerin girmesi ve temizlenememesi iyileşmeyi olumsuz etkileyebilir. İyileşemeyen yarada lokal enfeksiyon gelişirse kötü koku ve ağrı duyabilirsiniz ama kanama olmaz. 10 gün beklemeden hekiminize kontrole gidiniz.

yeliz ırmak

Yirmilik dişimin olduğu bölgedeki diş etlerim inanılmaz derecede ağrımaya başladı. Ne yapılması gerekiyor. Dişimi çektirmek istemiyorum ama başka çare yok gibi bana nasıl yardımcı olursunuz ?

Uzman doktor

Yapılacak radyolojik inceleme ile dişinizin sürme ihtimali var ise üzerindeki kapuşon kaldırılarak sorununuz çözülebilir ancak yer yokluğu durumunda diş çekiminden başka bir yol kalmaz

sevda

Hocam Merhaba,5 gün önce gömük 20lik dişim alındı ve dikiş atıldı ,çene kemiği dişin alınmasını zorladığı için zor bir operasyon oldu (45dk sürdü).
İlk 2gün hafif ağrılar ile atlattım fakat son 3gündür dayanılmaz ağrılar çekiyorum,doktorumu aradım fakat ağrıların olmasının normal olduğunu ilaçlarıma devam etmem gerektiğini iletti.5.gündeyim hala ağrılarım çok fazla 2gün sonra dikişlerim alınıcak ama , nasıl bir yol izlemeliyim ağrılarımın dinmesi için

Uzman doktor

Sevda hanım ağrılarınızın olması normaldir. Doktorunuzun önerileri dışına çıkmayın. Doktorunuzun vermiş olduğu ilaçları kullanmaya devam edin. Sigara içmeyin.

Büşra

Hocam ben yirmilik dişimi çektirdim dikiş atıldı 3 gün oldu azgını açamıyorum yemek falan hiç yiyemiyorum bide sanki biraz hafif ağzımı açıp baktım dikişin kenarında sarı bişe gördüm sizce ne yapim.. Alfasilin diye de bi ilaç kullanıyorum 2 gün oldu.. Teşekkürler

Uzman doktor

Doktorunuzun öneri dışına çımamanız gerekir vermiş olduğu ilaçları harfiyen uygulayın. Yapmış olduğunuz operasyon sonrasında çenenizde ağrılar ve kasılmalar olacaktır. Bir kaç gün bu devam eder sonrasında geçecektir. Ağzınızı açıp dikiş bölgesine bakmaya çalışmayın herhangib bir sorun yoktur.

yirmilik dişim çıkmaya başladı ama sanırım gömme aşırı ağrı yapıyor ama bir o kadrda ameliyattan korkuyorum çenemde şişme oldu sizce aldırmam gerekli mi?

Uzman doktor

Aldırmanız gerekir. Diş hekiminize gitmelisiniz.

semiha

dun ameliyatla gomulu disim alindi ve dikis var suanda sis ilaclarima bugun basladim bi sorun olur mu?

Uzman doktor

Ufak ağrılarınız olabilir. Şişlikte olabilir. Sızıntı şeklinde kan tükürüğünüzü boyuyacaktır. Çene bölgesinde yemek yerkende ağrılarınız olabilir. Bir kaç güne kadar bunların hepsi geçecektir. Çok şiddetli ağrılarınız ve kanamalarınız olursa diş hekiminize başvurun. Doktorunuzun verdiği ağrı kesici ilaçlar yeterli olacaktır.

bircan gizem uygur

20lik dişim çıkıyor ve 1 haftadır acıyor. sol taraftakı cıkmaya basladı o ağrımıyor ama sağ taraftakı benı öldürecek gibi boyle br amelyat olması gerekır mı yada gömülü kaldıgını nerden anlarız dişin ucu bira gözüküyor ve damagımı patlatıyor ege öyle birse gerekırse asla aelyat olmam olmassam bşy olur mu lütfen yardımcı oldluun 🙂

Uzman doktor

Merhabalar 20lik dişiniz yeni çıkmaya başladı ise ağrı yapar. Eğer çenede kendisine yeterli alan bulamadıysa gömülü kalır ve yandaki dişlere baskı yapar. Aynı zamanda kök bölgesi yine çenede yeterli alan bulamadığı için kök yatay pozisyonda olur. Bu bilgiler ancak ve ancak röntgen filminize bakarak söylenebilir. Ağrılar bu nedenlerden dolayı oluşur. Sizin röngen filminizi çektirmeniz ve bir diş hekimine muayene olmanız gerekecektir. İhmal etmeyiniz. Bir neden daha varki yirmilik dişinizin çürümeye başlaması ve iltihaplanması bu daha zor bir tedavi gerektirir.

gözde

yarın 20 lik diş ameliyatı olacağım fakat grip oldum, 10 gündür sürekli öksürüyorum bu ameliyat sonrası beni etkiler mi? yani dikiş olacağı için sorun yaratırmı bana?

Uzman doktor

İyileşmeyi beklemeniz daha doğru olacaktır.

Kübra

Hocam merhaba , size bir sorum olacaktı daha 15 yaşındayım fakat yirmilik dişlerimden bir tanesi cikti bile diğerleride olmak üzere beni cok rahatsız ediyorlar surekli birden ağrı giriyor yarın ameliyat olacağım 4unude aldıracağım yanliz dişlerimi bozdu eskiden üst ön iki dişlerimin ortasında boşluk vardı o kapandı ve alt ön dişlerimde duzgundu simdi biraz eğrilesti bunun icin tel mı taktirmam gerekiyor ? Ve yarın ki ameliyattan korkuyorumda baskalarında dediğine gore ameliyatta bir sorun olmuyormuş ama sonrası zor oluyormus ağırlar şişmeler kanamalar vs. , tam olarak ne kadar sürede iyileşir ? teşekkür ederim ameliyattan sonra sorularım olursa sorarım yine..

Uzman doktor

Amaliyat sonrasında bir miktar ağrı olabilir. Çene bölgesinde ve sızıntı şeklinde kanamada olabilir. Ama korkacak bir şey olmadığını bilin. Tel tedavisi için ise yirmilik diş ameliyatlarınız yapıldıktan sonra bir ortodonti uzmanına başvurabilirsiniz.

Kübra

Bugun ameliyat oldum ve 4 dişimi aldırdım yanliz ameliyattan sonra ayağı kalkınca kusma hissi geliyor halada oluyor arada hemşireler normal dedi peki kussam bisey olur mu ? Birde doktorum soguk ve yumuşak seyler yememi soyledi çorba icsem bisey olur mu ? Suratım pek şişmedi çünkü ameliyattan çıktığımdan beri buzlu jeli surekli değiştirerek yuzume koyuyorum kac gun devam edeyim buna?

Uzman doktor

Ağrılarınız ilk günlerde olur buzlu jeli sürmeniz yararınıza çorba ve yumuşak gıdarla beslenmenizde doğru bir kaç güne normal yaşamınıza dönmüş olacaksınız.

Buket

Merhabalar hocam. Sekiz gün önce yatay sekilde kendine yer bulmaya calisan yirmilik disimi cektirdim. Dayanılmaz derecede agrilarim oldu bir haftayi gecmesine rağmen agrilarim en üst düzeyde beni etkiliyor. Ameliyatın ikinci günü iltihaplanma oldu iki üç gün iltihap aktı. Doktorum bana herhangi bir ilaçta yazmadi ben şimdi ağrılarmi dindirmek için ağrı kesiciler içiyorum ancak ağrı kesicinin etkisi geçtiği an dayanılmaz ağrılar beni tekrardan mahvediyor hayatımın en sancılı dönemlerini yaşadım. Dikişlerimi de aldirmama rağmen uzunca bir süre geçmesine rağmen ağrılar benimle . Ne yapmaliyim . . .

Uzman doktor

Bölgede iltihaplanma oluşmuş olabilir. Yeniden diş hekiminize gitmelisiniz ve durumla ilgili diş hekiminizi bilglendirmelisiniz. Geciktirmeyin ağrılarınız artabilir.

tutku

Hocam benim 20lik dişlerinin 4 tanesi çıkıyor ama ön dişlerini sıkıştırıyor ne yapmalıyım.

Uzman doktor

Mutlaka tedaviye gelmelisiniz. Eğer böyle bir durum varsa 20 lik dişlerinizin alınması gerekiyordur.

korkak

Merhaba,
Bir kaç gün sonra 20 yaş dişlerim operasyon ile alınacak. Ancak korkumdan bu operasyonla ilgili hiçbir bilgiyi doktorumdan alamadım. Operasyon nasıl oluyor. Bayıltılıyor muyum? Operasyondan önce özellikle uymam gereken bir durum var mı? Bana yardımcı olur musunuz?

Uzman doktor

Merhahba sorunuzla ilgili olarak tüm cevapları bu konumuzda bulabilirsiniz. 20 lik dişler

Yinede sorularınıza özet geçmek gerekirse. Hayır uyutulmuyorsunuz bölge lokal anestezi ile uyuşturulmaktadır. Burada korkulacak bir şey yoktur. Milyonlarca insan 20 lik diş çektirmiştir ve çektiriyor. Operasyondan bir önce sigara ve alkol yine operasyon sonrası sigara ve alkol yine bir iki gün kullanmamanız ve doktorunuzun vereceği ilaç takviyelerini ayn zamanda doktor önerilerini harfiyen yerine getiriniz.

ilyas

hocam bn bugun yatay vaziyette alt cene kemigimdeki gomuklu disimi cektirdim. bn ogrenci oldugum icinde 3 gun istrahat verdilr.sizce bu sure cok az degilmi. iyilesme surecinden bile az .

Uzman doktor

3 gün içerisinde ağrılarınız tamamen geçmeyebilir fakat faal bir şekilde işlerinizi yürütebilirsiniz. Eğer ağrılarınız geçmesse doktorunuzun önerdiği ağrı kesiciyi alabilirsiniz.

merve

merhaba.benim yirmilik diş ameliyatı olmam gerekiyor. ama emzirme döneminde narkozun bebeğe zarar vereceğini ve emzirmenin kesilmesi gerektiğini duydum. ne yapacağım

Uzman doktor

Doğrudur. Fakat öncelikli olarak bu konuda siz kendi doktorunuza danışmalısınız. Doktorunuz sizinle ve bebeğinizle ilgili olarak ayrıntıları size anlatacaktır.

Samet

hocam ben iki gun once sag alttaki gomulu disimi aldirdim suan yanaginda baya bi sislik oldu vee cenemi yarim acabiliyorum. surekli agzima kan tadı geliyo. sorumda şu ki ben disimdeki dikisleri aldirmaya gidemiyecegim herhangibi sorun yasarmiyim aldirmazsam hocam.simdiden tesekkurler

Uzman doktor

Yirmilik diş operasyonu sonrasında bu tür ağrılarınızın olması normaldir. Özellikle çene bölgesinde baskıdan dolayı bir iki gün boyunca ağrıları olacaktır. Dikişlerin aldırılması ve yara bölgesinin iyileşmesinin görünmesi için diş hekimine gitmelisiniz.

hamza

Merhaba doktor bey benim 20lik disim curumus ve yarisindan cok gomulu durumda bi köşesi tek kalmis curumeyen ne yapmam lazim dis hekimine gittim beni çene cerrahisine sevk etti..

Uzman doktor

Evet çene cerrahisine gidiniz. Dişinizin alınması gerekiyor.

hamza

Peki nasil bi ameliyat olur biraz cekiniyorumda normal bi diş cekimi gibi mi oluyor yoksa zor bi operasyon mu olur..

Uzman doktor

Hamza bey bu dişinizin durumuna bağlıdır. Eğer kök bölgesi yatay konumda ise operasyon uygulanır. Bu operasyon zor bir operasyon değildir. Eğer kök diğer diş kökleri gibi ise normal diş çekimi gibi alınır.

Tuğba

Merhabalar çok yakın bir arkadaşım ygs sınavından bir hafta kadar önce yani yaklaşık 15 mart civarında yirmilik dişi çene kemiğine paralel büyüdüğü gerekçesi ile dişinden ameliyat oldu ameliyat oldukça uzun sürdü fakat üstünden haftalar geçmesine rağmen ağrı çekiyor ve kulağına da vuruyor arada.bugün doktoruna göründü doktor ağrısı çabuk geçsin diye dişinin üzerine bir ilaç falanda koymuş ama hala ağrı çekiyor ne yapmasını önerirsiniz durum nedir bilgilendirirseniz memnun olurum

Uzman doktor

Ağrıların bu kadar uzun sürmesi normal değil.. Bölgede bir iltihaplanma oluşmuş olabilir Yada başka bir durum muayene edilip durumun kontrol altına alınması gerek..

mesut

Benim 2 tana yirmilik disim var ikiside amaliyatla alincakmis ikisinide ayni gun alirlarmi vealirken aci duyarmiyim

Uzman doktor

Aynı günde alınabilir. Ayrı zamanlarda da alınabilir. Diş çekimi sırasında ağrınız yada sızınız olmaz fakat sonrasında bir kaç gün süren hafif ağrılarınız olacaktır. İkisine birden katlanmak zor olabilir.

neslihan

merhaba 25 gün önce ameliyat oldum. 20lik dişim sağ alt tarftan gömülü bi şekilde geliyordu.ameliyatım çok zor geçti.25 gün oldu ama sağ alt dudağımda ki uyuşma geçmedi, kalıcı bi hasara neden olmuş ya da farklı zararları olmuş olabiirmi?

Uzman doktor

Bu tür ameliyatlarda kalıcı olarak hasar oluşabilir. Fakat sizde böyle bir durumun olup olmadığını anlamak için muayene edilmeniz gerekir. Bu tür ameliyatların sizinkisi gibi çene cerrahisi tarafından yaptırılması gerekir. Size tavsiyem bir çene cerrahisine muayene olmanızdır.

hümeyra

Merhaba doktor bey.ben yaklasik bir ay kadar once gomulu yirmilik disim yuzunden ameliyat oldum.ama son 15 gundur asiri derecede agri var.gargara yapinca rahatliyor ve dikis yerinde hala delik var ve beyaz kemik gorunuyor.acaba doktor orada dis birakmis plabilirmi ya da agrilarin ve gorunen kemigin sebebi ne olablir ?

Uzman doktor

Diş kemiğe bağlıdır. Bölgeden diş çekildiğinde kemik görünebilir. Bu durum içerisinde kök kalmış demek değildir. Yirmilik diş ameliyatları sonrasında ağrılarınızın olması normaldir. Eğer bu ağrılarınız çok şiddetli ie tekrardan diş hekiminizle iletişim kurabilirsiniz.

Hasan

Selamlar yirmi yaş dişlerimin hepside gömülüydü diş hekimine gittim ve 20 yaş dişlerinin tek tek alınması gerektiğini söyledi 1 tanesini alındı 5. günün sonunda dikişlerimi aldırdım ancak ameliyat yarası tam kapanmadığı için dikişlerin bir tanesi içeride kaldı. dikişler alınırken kanama oldu doktor normal dedi ama yinede size sorarak içimi rahatlatmak istedim şimdi çok ağrı yapıyor sigara içsem zarar verir mi?
Ayrıca 24 yaşındayım 20 yaş dişlerimin bidahakine ikisini birden başka diş hekimine aldırabilir miyim? tek tek aldırmak için yeterli boş vaktim yok
Ayrıca alt dişlerim de çarpıklık var sadece alt dişlere tel tedavisi mümkünmü ?
Cevabınız için şimdiden teşekkürler

Uzman doktor

Alt dişleriniz için yanlızca alt çene bölgesine uygulanacak olan tel tedavisine ortodonti uzmanı karar verecektir. Bu durum için muayene olmalısınız. 20 lik diş çekimi sonrasında bu tür durumlar olabilir. Mutlaka sıgaradan uzak durun çünkü sıgara kullanımı yaralan tam olarak iyileşememesine veya geç iyileşmesine neden olmaktadır. Kanamalar görülebilir. 20 lik dişlerin tek tek alınması daha doğrudur. Çünkü ağrılar çekim sonrası fazla olur. Yemek yiyemeyebilirsiniz. Çene ağrılarınızdan şikayetçi olursunuz. Doktorunuza güvenin..

Hasan

Selamlar yirmi yaş dişlerimin hepside gömülüydü diş hekimine gittim ve 20 yaş dişlerinin tek tek alınması gerektiğini söyledi 1 tanesini alındı 5. günün sonunda dikişlerimi aldırdım ancak ameliyat yarası tam kapanmadığı için dikişlerin bir tanesi içeride kaldı. dikişler alınırken kanama oldu doktor normal dedi ama yinede size sorarak içimi rahatlatmak istedim şimdi çok ağrı yapıyor sigara içsem zarar verir mi? ağrı ne zaman geçer ?
Ayrıca 24 yaşındayım 20 yaş dişlerimin bidahakine ikisini birden başka diş hekimine aldırabilir miyim? tek tek aldırmak için yeterli boş vaktim yok
Ayrıca alt dişlerim de çarpıklık var sadece alt dişlere tel tedavisi mümkünmü ?
Cevabınız için şimdiden teşekkürler

Ozlem

Merhabalar.10 gun once sol alttaki 20lik disimi aldirdim.Sinire yakindi ama hicbir sorun olmadan alindi.Bir hafta sonrada dikislerim alindi.Su an dilimle ameliyat yerini bastirdigimda sanki ön tarafta baski hissediyorum bu normalmidir.Tesekkurler

Uzman doktor

Ameliyat sonrasında bu tür durumlar görülebilir. Aradan bir kaç gün geçtikten sonra alışırsınız. Devam ederse doktorunuza yeniden başvurunuz.

Meryem

Merhaba ben 6 gün önce dişimi çektirdim. İlaçları kullandım fakat son 3 gündür ağzımın içinde çıkan yara iyileşmedi ne yapmalıyım ?

Uzman doktor

Sigara kullanıyormusunuz ? Sigara yaraların geç iyileşmesine neden olur. Yaralarınız iyileşecektir. Eğer durumdan şikayetçiyseniz diş hekiminize yeniden görünebilirsiniz.

Meryem

Söylemeyi unutmuşum gömülü 20lik dişimi çektirdim. Birde yüzümde sarı leke oluştu bu neden olur acaba ?

Uzman doktor

Sarı lekenin neden oluştuğunu yirmilik diş çekiminizle alakalı olup olmadığını kontrol etmemiz için muayee olmalısınız. Yada diş hekiminize muayene olunuz.

Özge

dün 20 diş ameliyatı oldum.yaklaşık 4 saat sonra anestezinin etkisi geçti fakat 28 saat olmasına rağmen dilim hala uyuşuk hissetmiyorum,bu kadar süre geçmemesi normal mi ?

Uzman doktor

Özge hanım.. Bu uyuşma iki türlü olabilir. işlem için yapılan anesteziye bağlı sinirde iğne travması olabilir. böyle ise belli bir süre sonra geçecektir. diğer durum ise sinirin operasyon sırasında zarar görmüş olma ihtimalidir. burda oluşan zararın boyutuna bağlı olarak geri dönüş olabilir de olmayabilirde.

Aylin

Merhaba benim sol yirmilik dişim hafif ağrılarla çıkmıştı şimdi sağ taraftakinin yarısı çıktı yarısında oyuk var gibi ve ağrı var acaba tek neden gömülü kalmasi mıdır yoksa diş çıkmadan içerden çürüme yapmış olabilir mi? Yirmilik diş ameliyatlari çok acılı ameliyatlar mıdır?

Uzman doktor

Diğer dişlerinize baskı yapıyorsa bu ağrılara neden olabilir. Diş hekimine görünün..

mrb sayın hocam ben kahramanmaraşta ikamet etmekteyim gecen hafta sağ altta 20 lik dişimde ağrı ntihaplanma felan oldu bende doktora göründüm hemen yarı gömülü olduklarını söylediler g.antebe sevkim yapıldı ve ordda film çektikten sonra doktorlar bana 4 tane dişin alınması gerektiğini söyledi cekindiğim taraf şu hocam daha önce bi oparosyon gecirmedim bunun için biraz çekiniyorum acıkcası bu dişlerin 4 ününde alınması şartmı ? ve ameliyat kaç saat sürer ortalama 4 diş için beni bilgilendirirseniz sevinir..

Uzman doktor

Tüm 4 dişinizinde aynı günde alınmaması taraftarıyım.. Bunu öğrenin. Yapılacak işlemde ağrınız yada sızınız olmayacak fakat ameliyat sonrasında 3-4 gün güren sızlamalarınız olabilir. Bunlar için ağrı kesici alabilirsiniz. 20 lik Diş Çekimi Sonrası Kanama ve Ağrılar Ne Kadar Sürer ? ayrıca bu konuyu okuyarak geniş bilgi sahibi olabilirsiniz.

bide hocam dişimi kontrol edip bana ameliyat diyen doktor tok gel dedi forumlara felan biraz göz attım 8 saat öncesine kadar bişey yememeniz tavsiye edilir diyo ne yapmalıyım ?

Uzman doktor

Genel anestezi uygulanmayacağı için tok gitmenizde fayda var. İşlem sonrasında 2-3 saat bir şeyler yiyip içmeyeceksiniz.

ali

Merhaba hocam.20 yaşındayım 20’lik dişim çekildi ve dikişleri atıldı.Dikişler alındıktan sonra ki bu süre 1 haftaya tekabül ediyor:en arkadaki dişin yanak kısmında boşluk olduğunu fark ettim ve içine yemek artığı doluyor.Ne yapmalıyım?

Uzman doktor

Ali bey.. Bu bölgeyi iyileşene kadar mümkün olduğunca korumaya çalış ve yemek artıklarını mutlaka suretle gargara ile temizle

Rumeysa

Merhaba. 3 gün önce 20lik dişim operasyonla alındı ve dikişleri yanağıma atılarak sabitleştirildi. Şuan ise yanağımdan boynuma kadar inen bir şişlik var, çenede bir bölge de morardı. Ayrıca çenemin ve dudağımın yarısı hâlâ uyuşuk. Dikişlerden dolayı yanağım dişlerime sürtünüyor ve bu da yaraya yol açtı.Bu durumda gargara yapıyorum. Antibiyotik ve ağrı kesici ilaçları kullanıyorum. Beni endişelendiren yüzümdeki şişliğin 3 gün olmasına rağmen inmemesi ve yanağımda oluşan yaranın dikişleri aldırana kadar büyümesi. Bana ne yapmamı tavsiye edersiniz.

Uzman doktor

Tekrardan hekiminize görünmenizi öneriyorum..

gülsen

Merhaba ben diş kisti amaliyatı olmam gerekiyor ama öndeki iki kısa ca ameliyatın nekadar sürer hastanede yatmam gerekirmi

Duygu

Merhaba hocam 3 gün önce 20 lik dis ameliyatı oldum çok kötü birde şimdi videosunu izledim daha da kötü oldum çok acı çekiyorum ağrı geldikçe ağrı kesici alıyorum 5 saat arayla zararli biliyorum ama dayanamıyorum birde sigara kullaniyorum zararı olur mu hocam duramadm icmeden

Uzman doktor

Evet sigara yaraların iyileşmesini geciktirdiği gibi iltihaplanmayada neden olabilir. Mutlaka bir kaç gün kullanmayın.. Ayrıca 20 lik diş çekimi sonrasında bölgede ve çene bölgesinde ağrılar olabilmektedir.

Ramazan

merhaba hocam, alt çene her iki taraftada 20 lik dişlerim yarım çıktı. uzun bir süredir yarım halde ve yanaklarıma doğru yamuk, diğer dişlerimden çok bağımsızlar. sol alt bugün itibariyle ağrımaya başladı. aynı zamanda çene altı boyun kısmında beze oluştu ve ağrı yapıyor. o dişimin bi kısmında kızarıklık ve kanama var. kötü birşeymi. aydınlatırsanız sevinirim.

Uzman doktor

20 lik dişleriniz size rahatsızlık veriyorsa alınmalarında fayda vardır.

Talha

merhaba hocam. 20lik disimin yarısı cıktı ve cürük ve oyulma var. dis cekimi yerine dolgu tedavisi var mı acaba bu yirmilik dislere ?

mehtap

Merhabalar bi sure once 20lik disten ameliyat oldum iltihap kapti tekrardan ameliyat oldum 5gun oldu biraz sislik var hala ama bugun yemekten sonra bakmak istedim yanındaki diste doktorun doladigi ipe yemek takilmis gargara bi fircayi düzenli yapiyorum tekrar yaptim ama kismen var yine bi sorun olusturur mu acaba

Uzman doktor

Hayır mehtap hanım sorun olmayacaktır. Bölgeyi yemek artıklarından mümkün olduğunca arındırmaya çalışınız.

semra

merhaba hocam üç gün önce yatay şekilde gömülü olan dişimi ameliyatla aldırdım ertesi güne kadar hiç kanama olmamasına rağmen ikinci gün kanama başladı bu durum normal midir

umut

hocam merabalar ben dört dişime dolgu yaptırdım aynı gün.Dolgudan sora dilimin yarısı uyuşmuş halde 5 gün olmasına rağmen geçmedi..Sizce Ne yapmalıyım..Tşklr

laedri

Ben bugün sağ alt yirmilik dişimi çektirdim. Filmde alttaki dişlerim eğri üsttekiler düzgün görünüyordu. Ortodonti doktorum alttakiler olmadan üsttekiler işe yaramaz hepsi çekilsin demişti. (Üniversitede çektirdim ve diğerlerini çektireceğim) Doktor dedi ki hepsini çekebiliriz, ama ben korktuğum için sadece birini çektirdim. Diğer üçü aynı anda çekilirse bir sorun olur mu? ve üsttekileri çektirmesem ne olur ki sonuçta düzgün görünüyordu filmde.

Uzman doktor

Doktorunuzun önerilerine kulak verilmeli ve eğer çekilmesi gerektiğini söylüyorsa çektirin.. Hepsini aynı zamanda değilde.. Aralıklı olarak çektirmenizde fayda vardır. Çekim sonrasında ağrı oluşabilir.

Salih

Merhaba doktor bey, benim sağ alt yirmi yaş dişim tam gömülü durumda, yaklaşık 1 yıldır öyle, hiç ağrı olmadığı için sorun yok sanmıştım fakat sinirlere çok yakın bir şekilde kist oluşmuş durumda. Ameliyat için 19 gün sonrasına randevu verdiler bu süre içinde büyüyüp sinire değmesinden ve geçmeyen uyuşukluk yaratmasından (felç) korkuyorum. Doktor bana böyle bir ihtimal olduğunu söyledi (umalım ki olmasın dedi). Bu süre içinde büyüyüp böyle bir soruna yol açabilir mi? Bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler.

ahmetcan.

hocam 1 haftadır diş agrısı çekiyordum doktora gittim film çekti sag tarafdaki 20’lk dişim yan şekilde büyümüş ve sinirlere baskı yaptıgı için agrı yaptıgını söylediler, 20’lik dişin ameliyat ile alınmasını söyledi.Ameliyat kaç saat sürer veya ameliyat sırasında ters bi durum olur mu? Korktugumdan gitmek istemiyorum nasl bir anlar yaşayacagımı bilmedgm için ne yapmalıyım yardımcı olur musunuz.

Uzman doktor

Ahmet bey operasyon yarım saat – bir saat arasında sürmektedir. Bazen bu aşılabiliyorda 20 lik dişinizin alınması bu kadar süren bir durum alınmaması ise daha kötü sonuçların oluşmasına neden olabilmektedir.

Cemre

Merhaba hocam 4 gün önce sol alt 20 lik diş ameliyatı oldum.Dikiş atıldı ve doktorum dikişlerin kendiliğinden düşeceğini söyledi.Şu an yemek yerken diş etimi dişim sıkıştırıyor ve çok acı veriyor.Ayrıca dikişlerde de gevşeme söz konusu.Aralarda yemek artığı var gibi bi his içine girip dilimle o bölgeyi çok kurcalıyorum.Sorum şu dikişler ne zaman düşer?erkenden düşmesi bi sorun yaratır mı?Yemek yerken oluşan ağrı için doktara gitmeli miyim?

ayşe

Mrb.benim sol alt diş yarıya kadar çıktı fakat dişin ortasında toplu iğne ucu kadar diş eti oluştu sabah kalktigi da diş eti dahada şişmişti ağrı yapıyor yemek diyemiyorum yutmunmakta zorlanıyorum ve ağzımı fazla açamiyorum bunun sebebi dişin gömdük olmasımı ne yapmam gerekiyor

tuğçe

mrb…sol alttaki yirmilik dişimi 2 ay kadar önce aldırdım fakat sol yanağımın alt tarafına doğru beze gbi bir şey oluştu.(agız içinde amelıyat yerimin üstü veya dikişlerin olduğu yer değil) Dıştan farkedilmiyor ama sol tarafa yatamıyorum. Yatınca şişiyo ve agrı yapıyo..Doktoruma gittim bunun antibiyotik yan etkisi olabilcegnı söledi…bana pek mantıklı gelmedi..Sizce ne olabilir?

Mehmet Hoca

Sayın hocam, 20lik dişlerimin hiç biri çıkmadı röntgen sonunda diş etinin altında gömülü olarak kaldıklarını,çene yapısının küçüklüğünden çıkamadığını öğrendim.Hocam,son 2 yıldır öen dişlerimde alt üst sızı hafif ağrı diş etinde üşüme az da olsa kanama var doktora gittim 3-4 farklı doktora.diş etlerinde sıkıntı yok norma dediler çürük yok fırçalamam yanlış değil fakat ağrılarım diş eti sızım üşüme hissi devam ediyor acaba bu sıkıntıların sebebi 20lik dişlerin çıkamaması olabilir mi?yıldır bıktım ne tavsiye edersiniz teşekkür ederim.

Çisem

Merhaba hocam
22 yaşındayım. 20 lik dişlerim Gömülü ve yatay pozisyonda azı dişlerimin kök tarafına doğru bitişik halde. Ameliyattan çok korkuyorum açıkcası. Ertelememde bir sakınca var mı ? Şuan hiç ağrım yok. Ne önerirsiniz
Teşekkürler ..

Selma

Çıkmayan 20 lik diş yüz kızarıklığı yapar mı?

Selin

Merhaba,
2 ay önce 20lik dişimi(SOL taraf yarı gömük) ameliyatla aldırdım. Önce doktor çekmeye çalıştı ama sonra ameliyatla aldı.Sonrasında iltihap oluştu antibiyotik ve pansuman ile iyileşti. Ancak 2 haftadır kulağımdan başlayan ve sol tarafımdaki çenem ve tüm dişlerim çok şiddetli sancı gibi bir ağrı ile ağrıyor. Soğuktan eetkilenme olabilir mi. B vitamini takviyesi başladım. Ama ağrılar çok şiddetli.
Teşekkürler

Tuğçe

Merhaba
17 yaşındayım yaklaşık 1 ay önce doktora gittiğimde 3 tane kist olduğu söylendi. Sanırım ameliyatla alınıyormuş. Bu işlem sırasında bayıltılması mümkün mü acaba? 20 lik dişte yokmuş ama kistte var mı merak ediyorum. Teşekkürler..

Ahmet

Merhabalar 2 gün önce 2 tane yirmilik dişim alındı ağrı falan yapmıyordu alınması gerektiğini diğer dişlerimi etkileyeceğini söylediler 2 dişimde başarılı bir şekilde alındı haftayada 2 tane alınıcak fakat ön dişlerimi sıkamıyorum birde resim link : http://i.hizliresim.com/311kjj.jpg ön dişlerim böyle kayık normalmi bide bi diş arasında cok boşluk var mesela o 20 dişler alındıktan sonra düzelirmi ?

zuleyha

Merhaba
2 haftadır 20 lik disim ağrıyor doktora gittim ameliyat dedi ama ben cok korkuyorum ameliyat olurken acı olacak diye hiç dış çektirmedim bana biraz cesaret verirmisiniz

yesim

Merhaba
Ben yari gomulu yirmilik disimi aldirdim cok zor bir ameliyat gecirdim doktorum cekerken disimi cok yuklendi hatta bir ara tedaviye ara verdi sonra tekrar devam etti ve hemen cekti sonrada ters taraftan cekmisim oyuzden disi alamadik bir turlu dedi ve onundeki azi dismi kirdi o disimin kirilmasi normalmi yoksa doktor hatasimi cunku kirilan disime kanal tedavisini ucretsiz olarak yapti.

mustafa

doktora gidiyrm ama 20 lik dislerime bakmıyor. 20 lik diş çıkabilir yada sinizut deyip duruyor. Ama acıdan bağrıyorum. Diger dişlerime baskı uyguluyor ve sol alt dişlerime el degmiyor. Ne yapmam gerek?

Aykut

Merhabalar. Ben 24 yaşındayım ve bu 20 lik diş sorununu yaşayanlardanım ama doktora gittim yatay konumda oldugundan op. İle alınır dedi onu da üni dışında olmaz dedi ben gaziantep se yaşıyorum üniversitede de 6 ay sıra varmış ne yapmam gerek başka bi doktora gitsem bana sıkıntı yaratırmı?

Uzman doktor

Aykut bey özele gideceksiniz. Bir çene cerrahisine danışmanızda muayene olmanızda fayda vardır.

Yaprak

Merhaba ben yaklasik 3 gun once sag alt 20lik disimi aldirdim. Disim gomulu ve yatay geliyordu ve kokleri olusmamisti. Korktugumun aksine ameliyat cok kisa surdu 15 dakikada bitti. Fakat disimi kirabilmek icin doktor epey ugrasti bu sirada ceneme baya baski uygulamak zorunda kaldi tahmin ettigim gibi yanagim sisti. Fakat hic agrim ve kanamam yok ilk gunden beri. Bu normal mi? Sislik kac gun icerisinde gecmezse doktoruma basvurmaliyim? Tesekkurler simdiden.

Uzman doktor

Yaprak hanım 20 lik operasyonları sonrasında şişlik oluşabilir. Bu normaldir. Bu şişlikler bir kaç güne kadar geçecektir. Geçmiş olsun. Baskıdan dolayı çene bölgesinde ağrılarınızda olabilir.

Gamze

Merhaba. 4 gün önce gömülü diş ameliyatı oldum. Sonraki günden şişen yanağım hala inmedi ve ne ağzımı açabiliyorum ne de dişlerimi birbirine değdirebiliyorum. Acı yok ama dikişleri hissediyorum ve sanki alt ve üst damağım dikilmiş gibi açma kapama yapamıyorum dişlerimde. Bunlar normal belirtiler mi yoksa doktora bir daha mı görünmeliyim?

Uzman doktor

Gamze hanım 20 lik diş çekimi sırasında yapılan baskı nedeni ile sonrasında bu tür ağrıların olması normaldir. Bir kaç güne kadar bu ağrılarınız tamamen ortadan kalkacaktır.

esra

Merhaba, ben dört gün önce üst sağ ve sol 20lik dişlerimini çektirdim 4.gün uyandığımda sağ tarafta dikişlerimden birinin koptuğunu anladım dilime gelmişti fakat ağrı yada kanama olmadı (bi saat kadar oldu daha) korkuyorum konuştuğumda açılma olur kadar mı diye.bu bir sorun mudur yoksa normal mi

Uzman doktor

Esra hanım sorun yok. Dikişleriniz açılabilir. Meraklanmayınız.

Melek Özgüner

Merhaba. Gömülü 20lik diş cektirdim 4.günde yüzümde morluk oluştu. Ilk 3 gün sigara icmedim morlugu sigaradan sonra farkettim ve dahasi doktorun verdiği ilaçları kullanmadım arada gargara yaptim o kadar simdi sigaradan mi oldu iltihap mi kapti diye korkuyorum

ozlem

yakında 4 tane yırmılık dışımı genel amestezı ile çekecekler ama ben cok korkuyorum bayılmaktan uyanmazsam diye 12 yaşındayken bademcık amelatı olmuştum cok zor uyandım

Uzman doktor

Özlem hanım genel anestezi uygulamalarında her zaman bir risk mutlaka vardır. Fakat bu risk çok çok düşüktür. Günümüz şartlarında alınan önlemler son derece güvenliklidir. Bu işlemin bir hastane ortamında gerçekleşmesi gereklidir.

Ebru

Hocam ne olur acil cevaplayın ağzımda özellikle geceleri acı bi tat oluyo üç dört kere uyanıp su içip yatıyorum doktora bu şikayetle gittim oda yirmilik dişlerin acil alınması gerektiğni söledi alttaki iki dişide aldırdım şimdide tekrardan o acı tat gelmeye başladı elimi üst dişime dokundurdum ve şimdide üstteki yirmiliğim çıkıyo bazeen dişlerim sızlıyo acaba üsttekilerdeöi alıncak bide bu acı tat nasıl geçicek????

Uzman doktor

Ebru hanım acı tat oluşması bir iltihaplanmanın belirtisidir. Mutlaka diş hekimine yeniden başvurunuz ve çekilen 20 lik dişleri ile ilgili yeniden tedavi olunuz. İltihaplanma bölgede kurumamış olabilir.

sevcan

Ben yirmi yasindayim bi sene önce alt Yirmilik disim çekildi ve bu sene ayni yerde bi parca var sanirim yarisi içerde kaldi tekrarmi ameliyt olmm gerek .üst yirmlk disim yan cikiyor ve baktigim yorumlara gore üst çok zor cekiliyormus ne yapmaliyim?

bahar

Merhaba bende ameliyat oldum 6 gun oldu amahala agrior ve dikisli yer beyaz ve bogazima dogru aciyorneden olabilr,hangi agri kesici onerirsnix

EGE

sol üst köpek dişimin bitim noktasından 1,5 cm yukarısında noktasal olarak bastırdığımda acı hissediyorum.Kulak burun boğaza gittim tomografide bişey ıkmadı.diş hekimine gittim film çekti çürük yok dedi.flor sürdü gönderdi. yine aynı yerden acı devam ediyor.ne yapmalıyım.saygılar.

Merve

Hocam ben alt sol yirmilik dişimi çektirdim ve 3 gün boyunca sürekli kanadı ve o kadar büyük bi çukur vardı ki ağzımda dikiş bile atmadılar,şuanda da üst çenemde iki tane yirmilik dişim var üst çenedeki dil çekimi nasıl oluyor korktuğum için gidemiyorum

Merve

merhaba hocam 20 lik dişim çıkıyor.fakat çıkan sivri kısmı yanağıma değiyor.
yemek yerken acı çekiyorum. doktora gittim.20 lik dişi çekecem dedi.sınavlara hazırlanıyorum korktum doktordan çıktım lütfen bana yardımcı olurmusunuz.

z.nur

Merhaba …
Ben perşembe günü 20 lık dişimi aldirdim gömük ve sinirede yakındı daha öncesindede agrilarim coktu dayanamiyordum 3 yıl boyunca alan olmadi sinire yakin diye özelden bir doktor aldı sağ olsun ama ağrı beni bitirdi ve sınav haftasindayim vizelerim başlıyor yüzüm şişiyor gece uyuyamiyorum apse yapmismidir. ilaclarimi saatinde alıyorum. Bol su ve çorba iciyorum denileni yaptım dikişli dişim tuzlu su yapmalimiyim sizce bir an önce ağrılar geçsin istiyorum …neler yapmalıyım çorbalar dışında neler yenilebilir dun gece acile gittim serum takıldı ağrı kesici ilaçlar varmış içinde fayda etmedi normalmi sizce bu durum ilaclarin fayda etmemesi …

Bilgelik dişi

Merhaba,
Sağ alt 20lik disim yatay konumda ve baskı yapıyor. Yaşım 30, erkeğim, başka bir sağlık sorunum yok. Bu ameliyat için fiyat öğrenmek istiyorum. Çünkü sağlık sigortam yok.

mert

Hocam bugün İzmir konak diş hastanesine gittim ve 20 lik dişlerinin gömülü olduğunu ve diş köklerinin sinir yataginda olduğunu çekilmesinin çok tehlikeli olup felce bile sebep olabileceğini söylediler.inanilmaz korktum.doktor agrilara dayanman dişi çektirmekten senin için çok daha faydali olur dedi.simdi ne ypacagimi bilmiyorum.ne yapmaliyim…

hatice

Merhabalar.ben 2 tane 20’lik dişimi çektirdim.doktorum dikişlerini aldırmana gerek yok kendiliğinden kaybolur dedi fakat 1 hafta oldu hala duruyolar.ne yapmalıyım?

Asena

Merhaba doktor bey ben 2tane 20lik diş çektirdim ve sağ alt taraftaki dikişlerim bir hafta oldu aldırdım ama yara kapanmadı yediklerim içine kaçıyor ne yapmalıyım

Uzman doktor

Asena hanım bu bölgeyi çok iyi temizlemelisiniz gargara kullanmanızı öneririm. zamanla bölge iyileşecektir.

emre

merhaba. 4 gün önce 20’lik diş ameliyatı oldum. 3.günün akşamından sonra gargara yapınca azcık kan geldiğini gördüm. 4. günde de az az geldiğini gördüm sonra baktığımda sanki dikişlerin bir tanesi veya bazılarının çıktığını gördüm. bir sorun olur mu ?

Uzman doktor

Emr bey 20 lik diş çekimi sonrasında sızıntı şeklinde kanama olur. Kanın tükürüğü boyama etkisi çok fazladır. Bir kaç güne kadar bu durum geçecektir.

emre

merhaba. 4 gün önce 20’lik diş ameliyatı oldum. 3.günün akşamından sonra gargara yapınca azcık kan geldiğini gördüm. 4. günde de az az geldiğini gördüm sonra baktığımda sanki dikişlerin bir tanesi veya bazılarının çıktığını gördüm. bir sorun olur mu ?

Uzman doktor

Emre bey 20 lik diş çekimi sonrasında sızıntı şeklinde kanama olabilir Bu durum normaldir. Şiddetli kanama durumunda en yakın kliniğe hastaneye başvurunuz.

nurhan

Mrb sizinle iletişime gecip tedaviye nasil baslayabilirim adresinizi alabilirmiuim

Uzman doktor

Nurhan hanım probleminiz nedir ?

elif

Merhaba 11 gün önce gömülü yirmilik dişimi aldırdım. Doktorum dikişlerin büyük olduğunu söyledi ve dişim çekildiğinde çenemde gerginlik hissi vardı ve dikişlerim alınmasına rağmen o his geçmedi yemek yerken yanağım geriliyor ve şu an da benoxol adında vitamin kullanıyorum. Sizce bu durum da ne yapmalıyım? kalıcı mıdır? Bu durumdan çok korkuyorum. Şimdiden teşekkürler.

Uzman doktor

Elif hanım bir kaç gün sonra hemen hemen normale dönersiniz. Fakat eğer sinirler zarar gördü ise kalıcı bir his kaybı yaşabilirsiniz.

elif

pardon ilacımı yanlış yazmışım benexol B12 vitamin ilacı.

sena nur

Merhaba ben bugun yirmilik diş ameliyati oldum. Ameliyata gelmeden önce pf %0.9izotonik sodyum serumu almami söylediler. Aldim fakat ameliyattan sonra nasil kullanmam gerektigini soylemediler. Ben de sormayi unutmusum. Nasıl kullanmaliyim

kemal

Mrb hocam 9 gün önce gömülü sol alt dişimi aldırdım.. Bana hekimim dikişleri aldırmaya gel demedi.. Ben kendinin düşeceğini düşünüyordum ama düşmedi. Ve bir sıkıntım yok ağrım v.b.. Eğer dikişim düşmesse 2 gün sonra aldırmaya gidecem. Dikişim damağımda çok kalacak bir sıkıntı olurmu?

Zeynep

Merhaba Hocam,
20 lik dişim gömük ve yana çapraz durumda dr.a gittiğimde bana sinirlere çok yakın almamız sonucunda dudaklarında 6 ay 1 yıla yakın hissizlik olur agrın yoksa almayalım dedi. ama dişlerim çok sıkı haldeler gün geçtikçe içi içe giriyorlar sanki . sizce ne yapmalıyım agrı olana kadar beklemelimiyim. ?

Mustafa

Hocam merhabalar 1 hafta kadar önce sabah kalktigimda suratimin sağ tarafı uyuşmuş vaziyetteydi nöroloji uzmanına göründüm mr ve tomografi sonucu bisey bulamadi antibiyotik verdi daha sonra uyusukluk gecti ama hafiften vardi bugün diş hekimine gittim 20 lik dişler çenedeki sinirleri baskı yapıyor ameliyat olmanız gerekiyor dedi. Ama bu ameliyatı bulunduğum şehirde yapmıyorlarmış. şakak kemigimde agri hissediyorum hepsinin sebebi 20 lik dişmi ? sizden gelecek cevaba göre ameliyat olacam farkli bi sehre gidip?

Mustafa

Hocam acil olarak cevap verirseniz sevinirim

feyza

Merhaba Hocam,
Benim 20 lik dişim yanağıma doğru çıkıyor hatta yanağıma o kadar çok batıyor ki yanağımda delik oluştu sizce dişin çekiminde bir sıkıntı olur mu?
Yada çok acı verir mi?

ayşe

hocam ıkı güm önce yırmi yaş diş ameliyatı oldum dikişler var ve şuan şiddetli bir grip gecırıyorum hapşırıyorum dıkışlere zararı olurmu birde oraya diş fırcası suremıyorum kulağıma ve boğazıma doğru yayılan bir ağrı var

Uzman doktor

Ayşe hanım doğru yapıyorsunuz ve dikişlerinize bir şey olmaz.

ZEYNEP

Merhaba hocam. Bugun muayeneye gittim ve 3 tane disimin gömülü oldugunu ameliyat gerektigini soylediler. Bir tanede damağimda dis cikti onunda ameliyat olmasi gerekiyormus ve bn igne korkusundan dolayi aşı bile olamiyorum bana genel anestezi ile dördünü birden alabilceklerini söylediler. Çok korkuyorum ve çok kararsızım sizce ne yapmalıyım ?

Uzman doktor

Zeynep hanım bana kalırsa lokal anestezi ile alınması daha doğru ve bu işlem sırasında ağrı duymuyorsunuz. 20 lik dişlerinizi 1 ay ara ile aldırmanızda ve lokal uygulama ile bu işlemin gerçekleştirilmesinde fayda vardır.

inci

merhaba hocam. benim 20 lik gömülü dişim yatık. 3 boyutlu dental tomografide doktor dişin sinire yakın olduğunu ve çekildikten sonra kalıcı veya geçici uyuşukluk olailme ihtimali olduğunu söyledi. bu konuda bilgi verir misiniz? gerçekten kafama takıldı. hayatım boyunca dişin çekildiği bölge nasıl uyuşuk olur? bunun bi ilacı falan yok mu?

Uzman doktor

inci hanım eğer bu bölgedeki sinirler zarar görürlerse uyuşukluk kalıcı olur. Bu konuda bir çene cerrahisine yada bir üniversite hastanesine başvurabilirsiniz.

inci

çektirmeli miyim çektirmemeli miyim bilemedim.

Uzman doktor

Karar sizin İnci hanım.

Belgüzar

Merhabalar 1 hafta önce 20 lik gömülü disimi aldırdım. Dikislerim düşmedi hâlâ doktorum dikislerim için gelip gelmememi soylemedi acaba kendi mi düşecek ?

ali

merhaba öncelikle 3 haftadır sağ alt taki 20 lik dişim çıkmaya başladı.ve neredeyse 1 haftadır hiç bideğişiklilik yok ve çok fena baskı uyguluyor dayanacak bi ağrı değil.dişçiye gittim 2 ilaç verdi.ve çekmesini önermeiyor.kullan geçer diyor 1 haftadır kullanıyorum.ağrılarım hiç değişmedi.teşekürler

Uzman doktor

Ali Bey merhabalar doktorunuza başvurarak yirmilik diş
çıkma süresince oluşan ağrıları doktorunuzun verici İlaç takviyesiyle dindirebilirsiniz

KadirAlp

Hocam şimdi hafiften dişime yapılan baskıyı hissedebiliyorum.Sorum şu ki ; uyuşukluk riskini yeni öğrendim. Bu ihtimal ne kadar sık görülebilir? dil ve dudak kaybı hissi? Daha önceden hastaya göre ihtimal verilebilir mi? Ayrıca sizce bu riske girmeye değer mi? BU riski almayıp dişi kendi haline bırakırsak en kötü ne olabilir ?

Uzman doktor

Kadir Bey merhabalar eğer herhangi bir ağrı ya da iltihaplanma söz konusu değilse çektirmeniz gerekmiyor.

Gül Korkut

Üst çene ön köpek dişim gömülü kalmış. Süt dişim 40 yıl orada kaldı ve dişim çekildi. İmplant yaptırmak istiyorum. Gömülü dişimin çıkarılması ve iyileşme aşamasında ne gibi sıkıntılar yaşarım. İmplant yerine kaplama yaptırmak daha mı uygun olur. Lütfen yardımcı olun… Teşekkür ederim

Senem

Merhaba hocam benimde bir sorum olucak size 20lik dişlerimden dolayı şiddetli ağrılarım oldu doktora gittiğimde bana antibiyotik verdi ve film çektirmemi istedi filmi çektirip gösterdim ancak sağ alt cenemdeki 20lik dişim yatay şekilde çıkmış ve kemiğe kaynamış olduğu söylenildi ve çekilme esnasında felç kalma olasışığın olduğunu sinilerin kemiğe yakın olduğu söylenildi sizce ne yapmalıyım çok tedirgin oldum bu durumda yardımcı olurmusunu

Nilufer

Merhaba hocam
Ben sag alt gömülü 20lik disimi 1 ay once iltihaplanip bas ve boynuma agri yaptigi icin cektirdim. Simdi ustte iki gömulu 20lik var ve yine bas boyun agrilarima dayanamiyorum. Her seferinde antibiyotik kullanmak midemi agritiyor. Size sorularim, dis yogun bas boyun agrisi yaparmi. Bir ay once cekilen 20likte hala bir bosluk var ve yemek kaciyor ve arada bir sizliyor bir ay oldu daha uzun surermi. Sagli sollu ust 20likleri tek sefer de cektirsem problem olurmu cunku antobiyotik midemi cok agritiyor tek seferde kurtulmak istiyorum. Tesekkurler

Filiz

Merhaba hocam ben 3 hafta once 20 lik disimi cektirdim curumus diye hic agrim olmadi surekli buz koydum bi ilac verdi Dr onu kulandim ama 2 hafta boyunca her sabah uyandigimda yuzum daha cok sisiyordu gozlerim bile kapanmisti nese simdi iyiyim dikislerde alindi ama agzima baktim avudum siyah olmus ve siyah olan yer disardan da beli sert yuvarlak ele geliyor Dr gttim yok hersey yolunda diyor neden siyah olmustur tehlikelimi

Gözde

Yatay gelen gömük yirmi yaş dişim sinire dayanmış ve çene cerrahi ameliyat sırasında sinire zarar verip felç olma riskimin yüksek olduğunu söyledi. Sizce bu riskin altına girmeye değer mi yoksa bu ağrılarla ömür geçirilir mi?

gökçen

mearaba hocam ben 1hafta önce 20 lik dis amalıyatı oldum dikiş falan atılmadı ama amalıyat sonrası diş üzerine tampon kondu ve olusan kanı devamlı yutmam soyledı hala cenemı acamıyorum ve dişlerim birbiriine degdıgınde cok acıyor

gökçen

merhaba hocam 1 hafta önce 20lik diş amaliyatı oldum amalıyat sonrası o yere tampon kondu dikiş atılmadan ve gerekmedıkce tükürmemem ve o kanı yutmam gerektıgı söyled yuzumde şişlikler olusması dogal ama cok şişerse gerı muaneye gelmem soyledın ılac falan da yazılmadı bogazımın altına kadar şişlik vr yuzumde her ne kadar şişlik ınsede 1 hafta olmasına ragmen cengem cok az acılıyr ve alt ust cenemdekı dişleri birbirine dokunduramıyorum dişlerimi bastrdıgımda amalıyatlı yere ust cenemdekı dişim baskı yapıyor

yeliz

Merhaba hocam.
yakın zamanda yırmılık ve ıkı curuk dısımden genel anestezı altında bır operasyon gecırıcem.uykuda olacagım ıcın daha cok sonrasını stres yapıyorum yorumlarıda okuyunca stresım artıyor.Iyılesme surecım ortalama ne kadar surer bır bebegım var ve yardımcı kımse yok yanımda bu durum bebegımın bakımını etkılermı.

fatma

Merhaba hocam ben 4 gun sol alttaki yirmilik disimi aldirdim dikisler duruyor hala ama cekilen disin yanindaki iki azi disim dilim deydiginde falan ağrıyor bu normal midir ne yapmalıyım diş hekimim bu konuyla ilgili bilgi vermedi

sevilay

Iyi günler hocam.benimde yirmilik disim çıktı. Damağı yardi baya gözüküyor. Yarina randevu verdi.ama dışımde agri var. Antibiyotik kullanmadan çekim yapılabiliyor mu.röntgene baktı birsey olmaz dedi.iltihap olsa rontgende görünür muydu. Birde beni cene kemigimde aşınma var bu bir sorun teşkil eder mi yarınki ameliyat için.

kübra

Hocam Merhaba. Sol üst köşede 20 lik disim yarım çıktı ve yanağımı yara yaptı etini eziyor. 3.5 aylık bebeğim var emziriyorum cektirebilir miyim ? Cektirirsem emzirmemde bi sıkıntı olur mu ?

nuray

merhaba benim yirmilik dişim çıkarken önündeki dişimi çürütmüş ama çıkmadı gömülü daha yirmiligim ve ameliyatla alıncak enfeksiyon kapmış dedi doktor biraz korkuyorumda acaba nasıl olcak biraz bilgi verebilirmisiniz.

Tuğba

Hocam bnm 20lik dişler gömü lu imiş ameliyatla alınması lazım dediler ama bnm tansiyon hastalığı genel anestezi yapılma imkanı varmı yada ne yapmam lazim

Ozge

Merhaba hocam bn 5 gun once sag alt gomulu 20 lik dis ameliyati oldum fakat agzimi hala fazla acamiyorum hafif sisligim var yuzumn disinda ve agzimin icinde agrilarimda mevcut dikislerim de atmaya basladi ne yapilmasini onerirsiniz?

tunc

hocam benim 20 lik disim bugun cekildi fakat dikis atilmadigi soylendi bu sizce normal mi

Rıdvan

Hocam 4 gun once sağ alt yirmilik dişimi cerrahi işlemle cektirdim. Ama lokal anestezi etkisi gecmedi. Çenemin ve dudaklarimin yarisi uyuşmus durumda. Oynatatmakta zorluk cekiyorum. Bu sizce normal bi durum mu yoksa doktora mi tekrar gorunmem gerekiyor. İcimden bi his sinirlere denk geldigi icin cenem ve dudaklarim uyusuk olabilmesidir. Bu dogru yaklasim mi hocam. Lutfen bilgilendirirseniz

Gamze

20lik diş genel anestezi ile alınır mı?

Funda

Merhabalar hocam ben yaklaşık 1 hafta sonra 4 tane 20lik dilimi aldırıcam gömülü ve hafif yan vaziyette. Tamamen bayıltarak mu yapılıyor mu ameliyat ?

Funda

Merhabalar hocam ben yaklaşık 1 hafta sonra 4 tane 20lik dilimi aldırıcam gömülü ve hafif yan vaziyette. Tamamen bayıltarak mu yapılıyor mu ameliyat ? Sol alt çenedeki dişim sinirlere çok yakınmış o yüzden tamamen bayıltırlar öı ?

Kübra

Merhaba hocam ben 2 gün önce tam gömülü üst 20lik dişimi çektirdim. Bugün fırçalarken diş fırçasına yaklasik 1 2 cm boyutunda dikiş ipi geldi. Ona bakarken damağımın renginin siyahlı beyazlı bi renk olduğunu gördüm yemek kalıntısı sandım fakat düzenli olarak diş fırçalama ve gargara yapıyorum. Damağımın böyle bir renkte olması normal midir? Dikiş için ne yapmalıyım? Son olarak da doktor antibiyotik vermedi fakat şişlik var kullanmalı mıyım? Teşekkür ederim.

Büşra

İyi aksamlar. 5 gün önce 20 lik dişimi aldırdım. Suanda hala cenemde şişlik var ve ağrıyor ilk gün ki gibi değil ama yine de yumru seklinde kaldı. Birde dikiş yerimin orda beyazımsı bişey gördüm yanı da dikili iltihap olsa duramam gibi ama o beyaz şey ne merak ettim tesekkür ederim

Çağlayan

Salı günü üst sol 20ligimi minik bi operasyonla aldırdım öyle çok şiddetli ağrım olmadı operasyon sonrası da en ufak kanamam olmadı ama az önce tuzlu suyla gargara yaparken minik bi ip parçası düştü ister istemez panik oldum.. sizce bu durumun beni olumsuz yönde etkileyebilecegi birşey var mi?

sali

gomulu kopek dislerimi cektirdim 2 hafta oldu biyik seviyesinde uyusukluk devam ediyo ne kadar daha surer ?

Hatice

Ben 18 yasindayim. 20’lik dişlerim alınmadan tel takılmıştı. Ama bu tel takma yaşım 15’ti. Bir sene içerisinde dişlerim tekrsr eski haline gelmeye başladı. Doktorum 20’lik dişlerini alalım o geriye kayar zaten eskisi gibi dümdüz olur dedi. Sizce doğru mu? Düzelir mi?

Sema

Merhabalar. Benim 4 yirmilik dişimin de çekilmesi gerektiği söylendi ama öncelik alt çenemdekilerdeymiş. Alttakiler gömülü ve iki tarafta dişlerime doğru ilerlemeye çalışıyorlar, yan duruyorlar yani. Bugün çene cerrahı kesinlikle alınmalılar dedi ama sağ taraftaki tam sinirin üzerinde dedi.Almak zorundayım ama alırsam kalıcı hissizlik yaşama ihtimalin var dedi. %50lik vir oranda. Ne yapmalıyım? Yardımcı olur musunuz?

Banu

Hocam ben gömülü 20lik aldirdim sağ alttan ameliyattan önce çok uyusmadi doktorum damağı açtıktan sonra tekrar bir iğne daha yapti. Bugün 4.gün ağzımı yavaş yavaş açıyorum fakat dilimin sağ tarafını hissetmiyorum.Uyuşuk ve morarma var bunun sebebi ne olabilir acaba? Teşekkür ederim.

Kardelen

Hocam ben Ortodontik tedavim daha yeni bitti yirmilik dişlerimin çekilmesi gerek ama ben çektirmek istemiyorum bir problem olurmu ??

Mustafa

Hocam merhaba 20 lik dişi aldırcam ama anestezi olmuyor uyuşmuyor bir türlü

Ayşe

Hocam ben 4 gün önce 20’lik dişimi çektirdim Allah’a şükür ağrım olmadı şişlik oldu ama şuan inmiş durumda okul hayatıma devam edebilirmiyim hava alır diye evde kalmıştımda sürekli hava alırsa dikişlerime sorun olur mu ?

Ayse

Merhaba hocam sağ alt 20 lik dışımı çektirdim yedi gündür sigara içmiyorum sigara nedense kemik iltihabina neden olur .dışın cekildigi boşluğa mikrop yapışır ve et öyle kanar yani kapanir gibi bi düşüncem var.ama çok zorlaniyorum bu diş boşluğu ne za-man kapanır

Gül

20 lik disim sag alt cenemden cerrahi müdahaleyle 5 gün önce alındı.dikişe yapışık düran iltahap parçası var napmalıyım.

Uğur demirbilek

Merhaba hocam 20 lik dişlerimin üst taraftaki 2 tanesini çürümeden dolayı çektirdim.alt 20 lik dişlerimde herhangi bir problem yok. Onlarında çekilmesi gerektiği söylendi.bir anlam veremedim cevabınız için teşekkürler. Bu arada alt 20 lik dişlerimde çürük,çarpıklık gibi bir şey yok panaromik röntgende çektirdim

nisa

doktor bey merhabalar, ben 18 yaşındayım 5 yıl önce alt çene üst çene ve diş ortodontisi tedavisi gördüm bir sorun yoktu fakat 20lik dişlerimin yer bulamayıp alt çene dişlerimi bozacağını kontrolum sırasında doktorlarım söyledi, ameliyatla alınabilirmiş fakat sinirlerime yakın olduğu ve gömülü olduğu için dudaklarımda kalıcı his kaybı olabilirmiş ben bu ameliyatı olmasam alt dişlerim de bozulsa çene tedavisi gördüğüm için alt çenemde öne doğru bir uzama olur mu acaba ya da kayma ve dişlerimin görüntüsü çok kötü olur mu üst dişlerimde bir sıkıntı yokmuş yer bulabilirmiş üst dişlerime de yansır mı sorularıma cevap verirseniz çok sevinirim özellikle çene kayması olur mu kısmına, şimdiden çok teşekkürler

Pervin yıldız

Merhaba benim 20 lik dişim 9sene kadar bir surede cıktı cok acı çektim ki dişim cıkamamış alt cene alt dudak sınırlerıne yapışmış bir şekilde duruyor okmeydı diş hastanesınde uzman Dr bana bu dişi çekemyız olurda cekersek sinirler kopar alt dudagım fonksiyonlarını kaybeder yanı felç olursun dedıder ama beni cok rahatsız ediyor cenem cok takılıyor azımı cok acamıyorum agrı yapıyor esnerken bile zorluk çekiyorum. Şimdiden Teşekkür ederim

Sorunuzu Gönderin
EN ÇOK OKUNAN KONULAR

Diş implant Fiyatları
8078946 kez okundu
Diş eti çekilmesi nasıl durdurulur ?
5678946 kez okundu
Porselen Diş Kaplama Fiyatları
4859032 kez okundu
20 lik Dişler
4309836 kez okundu
Ağız ve diş sağlığının önemi nedir ?
3891269 kez okundu
Protez Diş Fiyatları
2698402 kez okundu
Diş Dolgusu Fiyatları
2457036 kez okundu
Dişlerde Köprü Fiyatları
2238602 kez okundu
Yaprak Porselen Diş Fiyatları
1894583 kez okundu
Lamina Diş Kaplama Fiyatları
1579302 kez okundu
Diş Zirkonyum Fiyatları
1043865 kez okundu
Diş Beyazlatma Fiyatları
936201 kez okundu
Estetik Diş Hekimi
738596 kez okundu
Görünmeyen Diş Teli Fiyatları
573805 kez okundu
Çapraşık Dişlerin Tedavisi
346902 kez okundu
Diş eti çekilmesi nedir ?
246693 kez okundu
Diş Kırılması, Diş Kırığı
164976 kez okundu

SON YORUMLAR

Diş Sallanması
Halide tarafından 1 gün önce
Dilde Çıkan Uçuklar, Dil Yaraları, Ağız Yaraları
Filiz yıldız tarafından 1 gün önce
Diş apsesi, Diş iltihabı, Apseli diş
Mahsun tarafından 1 gün önce
Diş Çürükleri, Diş Çürümesi ve Dişim Çürüdü Tedavisi
Nur Banu tarafından 1 gün önce
Diş apsesi olanların dikkat etmesi gerekenler
Gns tarafından 1 gün önce