Yirmilik Diş Ameliyatı ve Sonrası

dis-nefes-ve-diseti-sorunlarinin-sagliginiza-etkileri

Yirmilik dişler ağızda bir çok sorunu beraberinde getiriyor. Bir blog yazısında hasta yirmilik diş ağrılarını, problemlerini ve ameliyat sürecini bizlerle paylaşmış gelin beraber bu hastanın tedavi öncesi ve sonrası neler yaşadığına birlikte tanık olalım..

Yirmilik diş problemini ve ameliyat sücerini bizzat yaşadım.. Yaklaşık 1 ay kadar önce çene ve baş ağrıları ile beraber inanılmaz bir diş ağrısı yaşayarak doktorumun muayenehanesine koştum. Yapılan muayeneler sonrasında yirmilik dişimden dolayı bu ağrıları çektiğimi dile getirdiler. Yirmilik dişim apse yapmış ve çekilmesi gerekiyormuş. Apseyi doktorumun verdiği antibiyotiklerle kuruttuk sonunda ağrılarım gitmişti. Bir kaç zaman sonra yirmilik diş ameliyatım için diğer bir randevuma gittim. Ağrım sızım olmamasına rahmen ileride yeniden başıma bela olur diye yirmilik dişimin alınması için ısrarcıydım. Çünkü yaşattığı ağrıyı bir ben bilirim. Ameliyatımı beklerken bir çocukla tanıştım oda aynı ameliyatı olacakmış korktuğundan ve endişelerinden bahsetti biraz sohbet ettik ikimizde yatıştık, önce onu aldılar ve yaklaşık 15 dakika sonra dışarıya çıktı. Ne kadar kolay bir işlemmiş diye aklımdan geçirdim. 15 dakika sürdü bunun 7 – 8 dakikası narkozun etkisini bekleme olsa 7 – 8 dakikada işlem bitiyor ve ben kurtuluyorum.

Sıra geldi ameliyata;

Benim sıram geldi ve içeriye girdim. Bir önceki hastadan dolayı içimn bir hayli rahatlamıştı zaten. Doktora bir kaç soru sordum onlar için bu ameliyatın önemi neydi çok merak ettiği mi söyledim.. Oda bu tür ameliyatların oldukça basit işlemler olduğunu ve rahat geçtiğini dile getirdi. İçim bu sözlerle iyice rahatlamıştı.

Ameliyata geçilmeden önce narkoz uygulamasını yaptı ve bir süre uyuşması beklendi. Daha sonra neşterle dişi örten damağa bir kesik attı. Bu aşamaya kadar en ufak bir ağrı yada sızı hissetmeden oldukça rahattı… Dişi gördükten sonra dişi elindeki başka bir aletle oynatmaya çalıştı sanırım gömülü diş yatay konumdaydı. Aklımdan acaba bir sorun olup olmadığı geçiyordu. Çünkü bir önceki ameliyatın süresini oldukça geçmişti. Doktor eline matkap gibi bir alet aldı ve dişi delmeye başladı sanırım dişi kesip parça parça çıkaracaklardı. Bu delme işlemi acıtmıyordu kesinlikle ama yapılan işlemleri hissediyordum. Hissetmek ise ağzınıza sert bir cisim alırsınız ve onu ısırmaya çalışırsınız ya onun gibi bir duygudan ibaret ağrı kesinlikle olmuyor. Dişin konumu oldukça sıkıntılıydı ve dişi bölerek çıkartmak zorunda kaldılar.

Yirmilik diş ameliyatı sonrasında yazılan ilaçlar: Ağrı kesici, antibiyotik ve gargara

Tavsiyelerim;

– Ameliyat öncesi korkacak bir şey olmadığını bilmeniz.

– Bir çok kişi yirmilik diş ameliyatlarının internette videolarını izliyor. Bende izledim fakat bu videolardaki gibi değil size izlememenizi ve korkmamanızı öneriyorum. Bu ameliyatı kesinlikle ertelemeyin ve olun. Eğer bu ameliyatı olmazsanız ve gömülü dişiniz çürümeye başlarsa o zaman çok daha büyük ağrılarla karşılaşacağınızdan hemin olun ben bu ağrıların hepsini çektim.

Ameliyat sonrası;

– Ameliyatı oldunuz ve çıktınız ama narkozun birde etkisinin geçme süresi var sanki yüzünüze balyozla vurmuşlar gibi oluyorsunuz. Narkozun etkisi geçtikten sonra ağrınız oluyor. Doktorunuzun yazdığı ağrı kesicileri mutlaka kullanın, kanamanız olabiliyor.

– Ameliyat sonrası doktorunuz koymuş olduğu pamuğu çıkarıp başka bir pamuk koymayın.. Sizin koyacağınız pamuk doktorunuzun koyduğu kadar steril olmayacaktır.

– Dışarıdan suratınızın üzerinden dişinizin çekildiği bölgeye buz ile pansuman uygulamanızda yarar var..

– İlk gün sıvı gıdalar tüketmeye özen gösteriniz.

– Yastığınızı yüksekte tutarak uyumaya çalışın.

Ameliyatın ikinci günü;

– İkinci günü ağrılar tamamen geçmiş olacak ve hafifi yiyecekler tüketmeye çalışın

– Suratınıza sıcak baskı uygulayabilirsiniz.

– Doktorunuzun verdiği gargarayı kullanabilirsiniz. Dişlerinizide hafifçe yaralı bölgeye uygulamadan yapabilirsiniz.

Ameliyatın üçüncü günü;

Üçüncü ve dördüncü günleri iyice alışmaya ve eski yaşam standartlarınıza dönmüş olacaksınız. Yemeklerinizi diğer günlerde yediğiniz duruma getirebilirsiniz. Bir tane antibiyotik alabilirsiniz.

Yirmilik gömülü diş ameliyatı sonrası neler yapılabilir ? Hangi sorunlarla karşılaşabiliriz ?

– Yirmilik diş ameliyatı sonrasında narkozun etkisi geçtikten sonra ağrılarınız olabilir. Bu ağrılar kişinin yapısına göre fazlada olabilir azda olabilir. Basit ağrı kesici ilaçlarla gecei geçireceksiniz.

– Ameliyat sonrasında ağzınızı açamama sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu durum bir hafta kadar bir zorlanma şeklinde devam edecektir.

– Ameliyatlı bölgeye ağzınızı gerdirerek bakmaya çalışmayın. Bu ameliyat dikişlerinin patlamasına neden olabilir.

– Ameliyata bağlı şişlikleri en aza indirmek için buz ile tedavi uygulayınız.

Yirmilik diş tedavi uygulamaları hakkında bilgiler

Yirmilik Diş Ameliyatı ve Sonrası
Yirmilik Diş Ameliyatı
Yirmilik Diş Ağrısına Ne İyi Gelir ?
20 lik diş 30 yaşında çıkar mı ?
20 lik Dişler
20 yaş dişleri çekilmesi gereken dişler midir ?
Yirmilik Diş Çıkması

30 Yorum

Yorum Yaz

emine

Yüzümü henüz tam olarak hissedememe ragmen disin cekildigi bolgede aci hissediyorum. Agri kesiciyi ne zaman almaliyim ?

Uzman doktor

Emine hanım gün içerisinde ağrı kesici alabilirsiniz.

Aslı

Merhaba,
8 Ağustos tarihinde yirmilik dişim çekilecek. Diş çapraz geldiği ve çenemde yer olmadığı için alınacak. Yarısından biraz daha az bir kısmı çıktı, diş etinin üzerinde. 11 ağustos’ta tatile gidiyorum ve dikişlerimin alınacağı tarihte tatilde olacağım. Dikişlerin 10 günden fazla durması sakıncalı mıdır? Ameliyat tarihinin ertelenmesini istersem o süreçte dişlerimi çarpıklaştırma durumu olur mu?

Uzman doktor

Hayır aslı hanım sakıncası yoktur. İşleminizi geciktirmeden yapınız.

rabia

Ben 3 Gun önce 20lik dis ameliyatı oldum.bugün napmak gerektiğini bilmiyorum.dişlerimi 3 günden beri fircalayamiyorum nasil fircalicam napmak gerek . yemek yiyemiyorum yardımcı olurmusunuz.

nazım

Bende yirmilik dişlerimi 3 gün önce aldırdım. Dikkat etmeme rağmen halen daha ağrısı geçmedi. Geceleri ağrısına uyanıp,ağrı kesici içerek duruyorum.Neden böyle oldu,çözümü nedir,bilgi verebilirseniz sevinirim.

Gul

Merhabalar bir yıl once üst cenemdeki yirmilik disim cikmaya basladi henüz yarısı cikti üstelik on dislerimi yavas yavas itmeye başlamış belirgin bir şekilde . Yirmilik dişimi çektirdikten sonra diger dislerimin sekli eski haline gelir mi?

Uzman doktor

Gül hanım bunun için bir ortodonti uzmanına başvurmalısınız. Hafif çarpışıklık problemlerinde düzeltici aparatlarla dişleriniz düzeltilmektedir.

sevda

Merhaba yirmilik disimi cektirdim dikis atildi 24saati coktan gectti ama agzim hem uyusuk hemde dilimle beraber yanagimda sis

yunus

Bende 20 lik diş çektim bugün 4 gün geçti ve halen kanamam var ne yapmalıyım , Ağrisida cabasi

melek

Ben 20 kasimda alt sol yirmiligi aldirdim cenede yer olmadigi icin yanagimi kestiler bir ay gecmesine ragmen disinde 3 mm kadar bi delik olustu bunun icin me yapmaliyim

sevtap

Ben 20 disimin sadece ucu ccikmisti ameliyatt oldum 1 yil kadar oldu ama halen ayni yerde agrilarim oluyor ara ara sara hastasi oldugum icin antibiotk kullanamiyorum agrilar icin baska oneriniz var mi ??

Uzman doktor

Sevtap hanım birde çene cerrahisine danışmanızı öneriyorum. Durumunuzu kontrol ettirmenizde yarar var. Ağrılarınız bu ekilde olmaması gerekir.

fırat

3 gün önce sağ alt tarafımdaki yirmilik disimden ameliyat oldum şuan sigara icsem dikislerime zarar verir mi ?

Uzman doktor

Fırat bey sigara yaraların iyileşmesini giciktirmekte bazen yaranın olarak iyileşemeyip iltihaplanmasına neden olmaktadır. Sigara içmemenizi öneririm.

ayşegül

dişlerimde tel var. çektirdiğimiz röntgende yirmilik dişlerimin yamuk çıkıp diğer dişlerimi yamultacağını gördük. Bunun için doktorum yirmilik dişlerini ameliyatla almamız gerekiyor dedi.Ve yirmilik dişlerim henüz çıkmadı. Doktorum da çıkmadan almamız gerektiğini söylüyor sizce ne yapmalıyım

rabia

ben dün ameliyat oldum ama sadece çektiler dişimi kesme ve dikiş yok ama haddinden fazla ağrı var ne konuşabiliyorm nede uyuya biliyorm ne olur bişi söyleyin delircem bu ağrıfan

Uzman doktor

Rabia Hanım merhabalar yirmilik diş çekimi sonrası ağrıların olması normaldir. Doktorunuzun vermiş olduğu basit ağrı kesici ilaçlarla günü geçirebilirsiniz bir iki haftaya kadar ayarlarını tamamen duracaktır Geçmiş olsun.

Ayşe sığınç

20 lık dişimi 2008 de aldırdım. Şimdi yeri şiş ve diş çıkacakmış gibi ağrıyor. İki gündür ateşim var ve boğazım ağrıyor. 20 lık dişin aynı yerde iki defa çıkması mümkün mü?

Merve

Merhaba sali günü 19 ocak saat 10 da gömülü sol alt 20lik dişimi çektiler.Ben 3gün sonra yemek yemeye başlayabildim.3gün gecmesine ragmen konusmaya baslayinca cok fazla agriyo ve kanayabiliyor.Disimi cekerlerken de bayilmiştım. Bazen cok halsizlik hissediyorum.Yine bayılcak gibi oluyorum.Bugün yemek yedim ve disime bisey kaçtı gibi ama emin degilim.Işık tutarak iyice baktım ama anlayamadım.Ne yapmalıyım dilimle kontrol ediyorm ama cikaramiyorumda kaçtıysa da cok büyuk bi sirun olur mu? Ayrıca nasıl temizlemeliyim dişimi ve banyo yapabilir muyim? Disim gömülüydü ameliyatla aldilar.

Gömülü yirmi yas disimi aldırdım sag tarafimda ki disi aldirirken bu kadar sisme ve agri olmamisti bugun dorduncu gun ve sol cenem hala sis ve uyusuk bu sinir kaybı duzelir mi bide dikislerimi tam bir hafta da degil de altinci gun aldirsam bi sorun olur mu ?

ayse

Doktor hanım iyi günler. Ben yirmilik dişimi ameliyatla aldırdım. Bugün 4.günüm. Biraz dikişyerinde agrım var. Ve şişlik vardı. Bugün artık normal yemek yememe dönebilir miyim?
.

Ceyda

Uc gün önce yirmilik dış ameliyatı oldum suan üçüncü günüm ve hafif morardı.Bu morarmanın sebebi nedir hocam??

Ayşe

Hocam merhabalar
Benim 20 lik dişim çıktı 11. Gün dikiş alındı. 13 günde dişin çekilen yerinde çukur olduğu için doktor oraya minik bir diş oturttu. Bunu ben mi çıkarcam doktor mu çıkarcak. Ne için yapıldı acaba bu

gülçin sarıkavak

Iyi aksamlar ben cuma günü gömülü olan yirmilik dişimi ameliyat ile çektirdim. Bugün 5 gün olsu. Ama dudagımın çenem ile arasındaki bölgede hala uyuşukluk hissediyorum. Bunun nedeni nedir acaba Birde ameliyatta dis sökülme esnasında ön dişime çarptı elindeki alet ve dişimin ucu kırıldı ve ortadan çatladı ileride bir sorun olurmu ne yapmam gerekiyor. Tesekkur ederm

mehmet

Hocam iyi günler 17.05.2017 tarihinde gömülü 20 lik diş aldırdım taki bugune kadar (08.07.2017) soguk su veya şekerli şeyler yediğimde 5 dk lık sert bi agrı oluyor bunun nedeni nedir.

Gul

Bugun icerisinde dis aldirdim sanirim dikis atti bir sorun olurmu

Busra

20lik gomulu dis ameliyati oldum agrim var tyanagim cok sis ve surekli yedigimi kusuyorum.bu 3gun sikayetlerim hala devam ediyor.yanagima smdi sicakmi uygulamam gerek sogukmu. Ve bundan snrasi icin ne yapmam gerekiyor

Asya

Merhaba ben 4 gün önce 20lik diş ameliyatı oldum ve dikişlerim patladı bir şey okur mu

Elif

Merhaba Ben gecen hafta 20 lik dis ameliyati oldum ve disime dikis atildi sonra gittigimde doktor almadi dikislerimi suan dikisim cikmaya basladi sizce bu normalmi yoksa doktoruma gitmem gerekirmi

Sorunuzu Gönderin
EN ÇOK OKUNAN KONULAR

Diş implant Fiyatları
8078946 kez okundu
Diş eti çekilmesi nasıl durdurulur ?
5678946 kez okundu
Porselen Diş Kaplama Fiyatları
4859032 kez okundu
20 lik Dişler
4309836 kez okundu
Ağız ve diş sağlığının önemi nedir ?
3891269 kez okundu
Protez Diş Fiyatları
2698402 kez okundu
Diş Dolgusu Fiyatları
2457036 kez okundu
Dişlerde Köprü Fiyatları
2238602 kez okundu
Yaprak Porselen Diş Fiyatları
1894583 kez okundu
Lamina Diş Kaplama Fiyatları
1579302 kez okundu
Diş Zirkonyum Fiyatları
1043865 kez okundu
Diş Beyazlatma Fiyatları
936201 kez okundu
Estetik Diş Hekimi
738596 kez okundu
Görünmeyen Diş Teli Fiyatları
573805 kez okundu
Çapraşık Dişlerin Tedavisi
346902 kez okundu
Diş eti çekilmesi nedir ?
246693 kez okundu
Diş Kırılması, Diş Kırığı
164976 kez okundu

SON YORUMLAR

Diş Sallanması
Halide tarafından 1 gün önce
Dilde Çıkan Uçuklar, Dil Yaraları, Ağız Yaraları
Filiz yıldız tarafından 1 gün önce
Diş apsesi, Diş iltihabı, Apseli diş
Mahsun tarafından 1 gün önce
Diş Çürükleri, Diş Çürümesi ve Dişim Çürüdü Tedavisi
Nur Banu tarafından 1 gün önce
Diş apsesi olanların dikkat etmesi gerekenler
Gns tarafından 1 gün önce