Yirmilik Diş Ağrısına Ne İyi Gelir ?

Yirmilik Diş Ağrısı

Hemen hemen herkesin merak ettiği konulardan birisi olan yirmilik dişler, öncesi sonrası ve ameliyatı her zaman birer soru şeklinde diş hekimlerine yöneltilmiştir.

3. azı dişleri olarak 15 yaşından sonra sürmeye başlayan dişler bizim yirmilik dişlerimizdir. Yirmilik dişler otuz yaşından sonra çıkmazlar. Onlar 15 – 16 yaşlarından sonra oluşurlar ve çenede kendileri için uygun bir yer bulamazlarsa damak içerisinde gömülü kalırlar. En çok merak edilen sorulardan birisi de bu dişler çakilmeli mi yoksa çekilmemeli mi ? Buna en iyi diş hekiminiz karar verir. Eğer dişleriniz herhangi bir sakınca doğurmuyorsa ve doğru pozisyonda yerini aldılarsa bu dişlerin çekilmelerine gerek yoktur. Eğer yirmilik dişiniz diğer diş köklerine baskı yapıyorsa ve zarar verecek pozisyonda gömülü olarak içeride kaldıysa ağızdan uzaklaştırılmasında fayda vardır.

Yirmilik diş ağrısı için ne yapmak gerekir?

Yirmilik dişler çürümeye çok yatkın olan dişlerdir. Bu dişlerin fırlanmaları ve diş ipi ile temizlenmeleri çok zordur. Gömülü kalan dişler kendilerinin yanı sıra diğer dişlerin çürümesinide tetikler. Oluşacak diş ve diş eti hastalıkları hastalarda ağrılara ve sızlamalara neden olacaktır. Bu ağrı ve sızıntılardan kurtulabilmenin tek çaresi bu dişlerin çekilmesidir.

Yirmilik dişlerin çekimesi

Çürüklerin oluşması durumunda: Yirmilik diş yeni çıkarken ve gömülü kaldığı durumlarda dişin oluşturduğu yuva yiyecek artıklarının dolmasına neden olur. Yirmilik dişlerin bulunduğu bölgeler diş fırçalarının zor oluştukları bölgeler olduklarından dolayı buraların temizliği diğer dişlere göre daha zor olmaktadır. Yuvada oluşan bakteriler hem yirmilik dişi hemde çevresindeki dişleri çürütür. Bu durum oluşmadan dişler çekilmelidir.

Diş eti hastalığı oluşturacak durumlarda: Gömülü olarak kalan dişler oluşturdukları yuva bakterilerin, yiyecek artıklarının depolandığı bölüm konumuna geçer. Bu durum diş ve diş etlerinde enfeksiyonların oluşmasına neden olacaktır. Çekilmesinde fayda vardır.

Diğer dişler basınç uygulaması: Yirmilik dişler çenede kendilerine yeterli yer bulamadıklarında diğer dişlere baskı uygulamaya başlarlar. Bu diğer dişlerin güçsüz düşmesine, ağrılara ve çürümelere neden olur. Yirmilik dişin çekilmesine fayda vardır.

Ortodontik düzen nedeni ile çekilmeleri: Yirmilik dişler diğer dişleri sıkıştırdığından dolayı dişlerde çarpışıklıklar ortaya çıkmaktadır. Bu çarpışıklıkların oluşmaması için yirmilik dişlerin çekilmesine yarar vardır.

Protez uygulamalarında yirmilik dişler çekilebilir: Diş hekiminiz protez uygulamadan önce panaromik röntgen ile yirmilik dişlerinizin durumunu kontrl edecek ve protezlerinizi yirmilik dişlerin konumuna göre yapacaktır. Çekilmesi gerekiyorsa çekecektir. Çünkü daha sonra bu 20 lik dişler sürmeye başladığında diğer dişlerin konumunuda değiştirecek yeniden protez yapılması zorunluluğu ortaya çıkacaktır.

Kist oluşması durumunda yirmilik dişlerin çekilmesi: Yirmilik dişin damak içerisinde kist oluşturması yukarıda saydığımız nedenlerden dolayı yüksek bir olasılıktır. Oluşan kist kemiklere ve kemiklerin yıkılmasına, yıkılan kemikler çenenin genişlemesine ve diğer dişlerinde yer değiştirmelerine neden olacaktır. Hatta bu yer değişirme olayı bir çok diş kaybınıda beraberinde getirecektir. Kist oluşumunu ve kemik yıkımının engellenmesi adına yirmilik dişlerin çekilmelerinde fayda vardır.

Yirmilik dişlerin pozisyonları çok önemlidir. Diş hekiminiz yirmilik dişinizin pozisyonuna göre ileride ne gibi sakıncalar doğurabileceğini yada yine konumuna bakarak herhangi bir sakınca oluşturmayacağını size bildirecektir. En iyi kararı diş hekiminize muayene olduktan sonra vereceksiniz.

Yirmilik dişler 15 ve 22 yaş aralıklarında çekilirse bu diğer yaşlara göre işlemi çok daha kolaylaştırır. Yaranın iyileşmesi uygulama ne kadar erken yapılırsa o kadar daha iyi olur. 40 lı yaşlardan sonra yapılacak operasyonlar çok daha zor olmaktadır. Yaşın ilerlmesi yapılacak olan operasyonda yan etkilerinde oluşmasına neden olabilir. Tüm bu riskler göz önünde bulundurulduğunda yirmilik dişlerinizi erken yaşlarda bir diş hekimine göstermeniz ve çekilmesi gerekiyora çektirmeniz gerektiği anlaşılır.

Yirmilik dişin diğer diş çekimlerinden farkı nedir ?

Yirmilik dişler erken yaşlarda çekildiklerinde diğer diş çekimlerinden farkı yoktur. Diş çekimi sonrasında hafif şişlik, sızıntı şeklinde kanamalar ve ağrıların oluşması normal olarak kabul edilir.

Yirmilik diş tedavi uygulamaları hakkında bilgiler

Yirmilik Diş Ameliyatı ve Sonrası
Yirmilik Diş Ameliyatı
Yirmilik Diş Ağrısına Ne İyi Gelir ?
20 lik diş 30 yaşında çıkar mı ?
20 lik Dişler
20 yaş dişleri çekilmesi gereken dişler midir ?
Yirmilik Diş Çıkması

191 Yorum

Yorum Yaz

Yıldırım

İyi günler, 20 eylülde sol alt çenemde gömülü durumdaki 20 lik dişimi aldırdım.Yaklaşık 3,5 ay geçmesine rağmen hala sol alt dudağımda uyuşma var.İlk zamanlar ki gibi değil ama hala geçmedi.Operasyonu yapan diş hekimi zamanla geçeceğini söylüyor ama ben yine de tedirginim.Lütfen yardımcı olur musunuz, gercekten geçer mi, doğuda görev yapıyorum ve doktor seçme imkanım yok.

Bilgehan

Doktor bey merhabalar 20 lik dişlerim çıkıyor ve inanılmaz bir ağrı yapıyorlar. Yutkunmakta bile zorluk çekiyorum ne yapılması gerekiyor ? İlaç kullanarak bu ağrılara son verilebilir mi ?

Uzman doktor

diş doktoru film çekip bakmalı abseleşme olabilir.

serbay çoşkun

Doktor bey alttaki 20 lik dişim yarım olarak çıktı baktığım zaman azıcık görülebiliyor. Şu anda bir ağrı yapmıyor ileride yapar mı ? çektirmem gerekir mi ?

Uzman doktor

Yaşınız itibariyle biraz daha bekleyebilrisiniz. Çenenizde yer varsa kısa bir süre içinde yerine gelecektir. Ancak yerine gelemezse ya da bu süre zarfında zorlamaya bağlı şikayet yaratırsa çektirmeniz iyi olur.

bekir

Doktor bey merhabalar yirmilik dişlerim çıkıyorum bir kısmı çıktı. Baya bir ağrı yapıyor yemek yerken falan ağrılarım oluyor. Çenemde de bir problem var çenemi hareket ettirirken kıkırdamalar geliyor. Ağzımı açmakta zorluk çekiyorum. Acaba bunun 20 lik dişlerle bir alakaı varmıdır ?

Uzman doktor

bahsettiğiniz şikaytler çene eklemi ve çiğneme kaslarınız ile ilgili. 20 yaş dişleri bu şekilde semptom vermez ancak eklem sorunlarında indirekt olarak rol oynayabilirler. çene cerrahisine muayene olmanızı tavsiye ederim. geçmiş olsun..

Yozgat

Doktor bey 20 lik dişim çıkıyor ve 20 lik dişimin bulunduğu bölgedeki diş etim çok ağrıyor ne yapmam gerekiyor ?

Uzman doktor

Yapılacak radyolojik inceleme ile dişinizin sürme ihtimali var ise üzerindeki kapuşon kaldırılarak sorununuz çözülebilir ancak yer yokluğu durumunda diş çekiminden başka bir yol kalmaz

Damla

Merhabalar Doktor bey, daha önceden ortodonti tedavisi gördüm, sebep doğuştan alt çenemde iki köpek dişimin olmamasıydı, bu durum alt çenem ile üst çenem arasında fazladan boşluğa sebep oluyordu. Tedavi başarılı bir biçimde sonuçlandı. Şu an 20 yaşındayım ve 17 yaşından beri yavaş yavaş 20lik dişlerim çıkıyor. Ilk çıkan çekildi çenemde yer olmadığı ve düzelmiş dişlerimi bozabileceği sebebiyle. Ancak alt sağ tarafta olanın yarısı çıkmış, yarısı hala kemiğin altında dedi doktorum; şimdi çekersek çok ağrı yapar, çıkmasını bekleyelim dedi. Bu yaklaşık bir buçuk sene önce oldu ve o an beri dişim daha fazla çıkmadı. Şimdi çenemde inanılmaz bir ağrı var, adeta boğazım şişti ve 2 gün sonra doktor randevum var ve sanırım çekilecek. Ancak önümüzdeki hafta çok önemli sınavlarım var ve ağrı durumu beni gerçekten korkutuyor. Sizce ne yapmalıyım? Teşekkürler.

Uzman doktor

Bu durumu doktorunuzla paylaşmalısınız. Doktorunuz röntgeninize bakarak bu konuda size geniş bilgiler verecektir. Bölgede ağrılarınız ve çene bölgesinde de ağrılarınız olabilir. Dilerseniz daha ileriki bir zamana erteleyebilirsiniz. Sınav sonrasına…

YusufCan

merhabalar. sağ alt arka kısımda 20lik dişim çıkıyor 20 yasındayım ama bakıldıgında diş görunmuyor sadece oldugu yer bi şişlik olustu agrı yapıyor agrı kesıcı kullanıyorum. Abse yaptıgı için korkmaya basladım ne yapmam gerekiyor. diş hekimi konusunda fobim var koltuğa oturdugumda elim ayagım titriyor lütfen diş hekimsiz bi yöntem söyleyin :(

Uzman doktor

Diş hekimsiz bir yöntem yok. Diş hekimine gitmelisiniz. Ertelerseniz zor günler sizi bekleyecek inanın yapılan işlemlerde hiç bir şey hissetmeyeceksiniz. Çekeceğiniz ağrılar diş hekiminin yanında devede dikan kalır.

sinan

18 yasımdayım yırmılık dılerım cıkmaya basladı ve cok kotu agrıyapıo yutkunamıyorum bile bu agrıdan nasıl kurtulurum yardımmm

tahsin rıza yılmaz

Doktor bey merhabalar ben geçenlerde diş doktoruna gittim. Dişlerimde ağrılar ve inanılmaz derecede sızlamalar vardı. Doktorum 20 lik dişlerimin çıkığını ve 20 lik dişlerimde pulpa dejenerasyonu olduğunu söyledi. Doktorum 20 lik dişlerimin sağ taraftakini ve sol taraftakini çekmek istediğini söyledi. Ben çekilmesini istemiyorum ama ileride öteki dişiminde aynısı olacağını söyledi ve çekilmesi gerekir dedi sizce ne yapmam gerekir.

Uzman doktor

Merhaba tahsin bey doktorunuzun koyduğu teşhise katılıyorum 20 yaş dişlerinin genelde çekilmesini tavsiye ediyoruz çünkü o bölgeyi temizleme şansınız kısıtlı olduğundan önündeki diştede çürümeye neden olabiliyoR bu riski azaltmak için 20 lik dişlerin çekilmesi doğru bir karardır.

merve

mrb sol alt arkadaki 20lik dişimin eti ve damağı beyaz şekilde ve çok ağrı yapıyo yutkunamıyorum çenemi hareket ettiremiyorum bu dişimden dolayımı yoksa damaktaki beyazlıktan dolayımı bu durumda ne yapmalıyım ağrı olunca tuzlu suyla yada kloroben gargara kullanıyorum

merve

hocam

Uzman doktor

bölgede aft oluşmuş olabilir. Büyük ihtimal ağrılarınız bu nedendendir. Tuzlu su ile gargara yapabilirsiniz. Aft lar bir iki haftaya kadar kendiliğinden geçer..

merhaba hocam ben 19 yaşındayım alt çenemin en arka tarafında bir şişkinlik var herkes yirmilik dişimin çıktıgını söylüyor çok agrıyor henüz yeni oluşmaya başladı ama ben bu acıya dayanamıyorum dişim çıkmadan ameliyatla sorunu giderebilir miyiz? yoksa diş çıkmadan ameliyat olmuyormu

Uzman doktor

durumunuzun cerrahi bir müdahaleye gerek olup olmadığı konusu muayene sonrasında belli olur. Muhtemelen yirmilik dişleriniz çıkıyordur. Bu ağrılar çok sürmeyecektir.

anladım hocam ama benim ögrenmek istediğim yirmilik diş daha apseyken ameliyat ile aldırılabilir mi?

Uzman doktor

Öncelikli olarak antibiyotik tedavisi ile apsenin kurutulması gerek. Daha sonra diş çekimi gerçekleştirilir.

Mehpare

Hocam yirmilik dişlerim çıkalı iki sene oldu üst çene de ki dişlerin okluzal yüzeyleri yanaga bakacak şekilde çıktı . Hiç ağrı da hissetmedim. Ama bi haftadır çenemde şiddetli ağrı diş etlerim e dokunamiyorum ve kulağım da ağrı var . Yeni fark ettim 18 no lü diş in bi kısmı yeni çıkmaya başlamış . Bu dişin bu kadar geniş bi etkisi olması mümkün mü ? Şimdiden cevap için teşekkürler

Uzman doktor

Yandaki dişlere baskı yapıyor olabilir. Apse ihtimalide var. Diş hekiminize giderek durum kontrolü yaptırmanızı öneriyorum. 20 lik dişiniz alınabilir.

fatma nur

merabalar. 20 lik dişlerim çıkıyor çok ağrıyor ne yapmalıyım :(

büşra ardıç

hocam yaklaşık 6 aydır sol çenem ağrıyor o kadar şiddetliki dayanıklı biri olmama rağmen oturup ağlıyorum k.b.b.gittim emar çektirdim ama bisey bulamadı d
.yirmilik dişimde gayet iyi şekilde çıkmış taki geçen hhafta bir kısmı kırılana dek şimdi başımın arkasında kulağımda yanma ve ağrıvar burnm bile ağrıyor randevu aldım yirmilik dişle ne kadar alakası var bütün dişlerim ağrıyor soldaki

Uzman doktor

Bir ortodontiste gözükmenizi öneriyorum.. Gerekli kontrollerinizi yaptıktan sonra ağrılarınızın neden kaynaklandığı ortaya çıkacaktır.

özlem

doktor bey 17 yaşındayım. 20lik dişim çıktı ama ağrı yapmıyor. çektirmem gerekir mi ya da sonradan ağrı yapar mı?

Uzman doktor

Eğer dişinizde ağrı yoksa yada diğer dişlere herhangi bir baskı uygulamıyorsa 20 lik dişinizin çekilmesine gerek yoktur.

merve

Hocam 1 ay once dislerime dolgu yaptirdigimda yirmilik disimin cikmaya basladigini alt cenemde yer olmadigini soylediler simdi ucu yan olarak cikti basta agrimiyordu simdi agriyla beraber ustunde sisme oldu cikan disimin uzeri kapandi normal mi doktora gitmeli miyim

Uzman doktor

20 lik dişiniz apse yapmış olabilir. Mutlaka gitmelisiniz.

GÜL

hocam 20lik diş çıkarıyorum ama nerdeyse bi sene oldu daha çıkamadı napmam gerekiyo bezesi düşüp duruyo bişey yiyemiyorum

Uzman doktor

Bir diş hekimine gitmenizi öneriyorum..

vildan

Merhabalar Hocam 23 yaşındayım diş ağrısı ile doktora gittim röntgen sonucunda gömülü diş olduğunu öğrendim kırıkkale araştırma hastanesine gittim sinire çok yakın oldugunu ve alındıgında dudak uyuşuklugu kalacağını söyledi alınmazsa bir sorun olmayacağını söyledi fakat arada çok fazla ağrı yapıyor boğaz ağrısı kulak ağrısı oluyor yanında ağrı kesici alıyorum sık sık zamanla bu ağrılar tamamen geçermi ne yapmalıyım yardımcı olur musunuz şimdiden teşekkür ederim..

Uzman doktor

Tedavi etmeden ve röntgen filminizi görmeden bu konu hakkında bir şey söyleyemem muayene olmalsınız.

melis

4 gündür dişim ağrıyor doktora gttim yirmıiıl çıkarıorsun dediler ama o kadar dayanılmayacak bir ağrısı yok ama gün geçtikçe artıyor doktor istersen çektir kurtul dediilaç yazdı ne yapmam gerekiyor karar veremiyorum bu ağrılar daha çok artarmı şişlik yaparmı yoksa gidip çektireyimmi :(

Uzman doktor

Ağrı yapıyorsa ve sizi rahatsız ediyorsa çektirebilirsiniz.

alattın

doktor bey elım ayagım tıtrıyo atesım cıkıyo agrıdan hem sol altta hem sol ustte 20 yas dıslerım cıkıyo agrısına dayanamıyorum napmam lazım. oktora gıdıyorum agrı olur deyıp gonderıyor

merhaba 19 yasındayım bir haftadır 20 lik dişim ağrıyor. ağrı kesici içiyorum fayda etmiyor. yemek yerken bile zorlanıyorum ağzımı açamıyorum yutmaktada zorlanıyorum .boğazımıda ağrıtıyor ne yapabilirim acil cevap verirmisiniz

Uzman doktor

Ağrılarınız olacak. Basit ağrı kesici ilaçlarla durumu geçiştireceksiniz.

Uzman doktor

Dişinizde iltihaplanma olabilir. Ağrılarınızın nedeni bu olabilir. 20 lik dişiniz am olarak çıktımı yoksa gömük olarak mı konumlanmaktadır ?

yok tam olarak çıkmadı küçük gözüküyor.

dilek

28 yaşındayım sağ üst yirmilik dişim yarım çıktı ve 2-3 senedir de öyle kaldı.
4 gün önce de sağ alt yirmilik dişi çıkacağından diş etim yarıldı ve gün içerisinde çok kanama oluyor fakat dişin çıkması için yer yok, diş görünmüyor ve bütün diş etlerimde ağrı ve şişlik oluştu :(
sağ bademcik ve sağ kulakta çok şiddetli ağrı var.
yarım olan üst diş çekilebilir sanırım ama diğer alt kısım için ne yapmam gerekiyor.
en etkili ilaçlar nelerdir? tşk

Uzman doktor

Buradan herhangi bir ilaç verilmesi doğru değildir. Lütfen diş hekiminize gidiniz ve gerekli kontrollerden sonra doktorunuzun önerilerine göre hareket ediniz.

yıldız

hocam ben 16 yaşındayım dişim çıkıyor ve çok fena ağrıyor baya şişti kaç gün sürer ağrısı yemek dahi yiyemiyorum

Uzman doktor

Bir kaç gün bu ağrıları yaşayabilirsiniz. Yakınınızda bulunan bir diş hekiminede giderek durum ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

mehmet

19 yasindayim 20 lik dislerimin 3 tanesi cikti birisi yari patlamis sekilde . Dislerimden basima dogru agri gerilme olmaya basladi doktora gittim agri kesici ile beraber ilac verdi yavastan duzelme goruldu fakat basimda agri gozumde yorgunluk uyku devam etmekte bi ilgisi var mi diye sormak istedim bu gibi belirtiler olur mu hergun tekrarlamakta ve beni cok yorruyor yardimci olursanz cok sevnrm .

busra

Üste çıkan son dıslerım dışa doğru yamuk çıktı şuan yirmilik dişim cıkıyo ve ağrı ypıyo damagımdakı et kalkmış durumda dıslerımi ittiriyo ve ağrı yapıyı ne yapmalıyım

Uzman doktor

Bir ortodonti uzmanına başvurarak tel tedavisi görmeniz gerekir. Çıkan 20 lik dişlerinizinde çekilmesi gerekebilir.

burak uzun

Hocam 8 saat önce 20 ilk disimi çektirdin.fakat müthiş bi agri var bir antipiyotkle arveles diğe bi ilaç verdi doktor ama hala sizliyo ne yapmaliyim.ara aara da olsa hafif kanama yapiyor.yasim 23

Uzman doktor

İlk 24 saat sızlamalar olur. 2 gün çene bölgesinde ağrı olması normaldir. Doktorunuzun vermiş olduğu ilaçları kullanınız.

yesım

merhaba yırmılık dısım patladı dısın cok azı gorunuyor ve agrı yapıyor dıger dıslerın dızılısını olumsuz etkıler mi

Uzman doktor

Bunun cevabını alabilmek için muayene olmalısınız. Bir diş hekimine gitmelisiniz.

sercan bey

sa hocam dısıme dolgu yaptırcam fakat ılac koydu 2 gün sonra gel bidaha ılac koyucam dedi fakat ılacı koydugu aksam dısım yıne agrı yapmaya basladı uyuyamadım normalmıdır yoksa daha farklı bısey olabılır mı.. cevabınız ıcın sımdıden tesekkur ederım..

Uzman doktor

İlacı dişinize mi uyguladı ? Sanrım bölgede apse vardı ve apsenin kurutulması knusunda bir işlem uygulandı.. Apseden dolayı ağrılarınız devam etti. Bu normaldir. Diş hekiminiz gerekli müdahaleyi gerçekleştirecektir.

dogukan

Doktor bey 20 lik disim gomulu kalli 2 haftadir cok fena agri yapiyo agzimi fazla acamiyorum ilac tedevisi gordum olmadi ve hala cok agriyo gece uyuyamiyorum

Tuğçe

Merhabar..

Sol alt çenemde 20 lik dişimin bir kısmı etimi yarmış lakin dilimle baktığımda oradaki ette şişlik geliyor ve çok fena sızlıyor. Bir iki gün oldu henüz. Bu normal midir? Normalse ağrıdan kurtulmak için ne yapmamı önerirsiniz?

Şimdiden teşekkürler

Uzman doktor

Bölgede iltihaplanma oluşmuş olabilir. 20 lik dişinizin çekilmesi gerekiyor. Mutlaka bir diş hekimine gitmelisiniz.

Uzman doktor

20 lik dişiniz çıkıyor bu ağrılar normaldir. Ağrılarınız şiddetlenirse bir diş hekimine görünebilirsiniz.

ayşe

bugün alt çenemin sol en arkasında diş ucu gördüm sanırım 20lik diş üstüne dokunmadıkça pek ağrı vermiyor dokunduğumda hafif sızılıyor haftaya önemli bir sınavım var acaba ağrısı artar mı?

Uzman doktor

Ağrılar olucaktır. Fakat sınavınızı etkileyecek kadar çok büyük ağrılarınız olmayacaktır. Eğer ağrı hissederseniz ağrı kesici bir ilaç alabilirsiniz.

zeynep

Hocam kolay gelsin bn 10 gun once yirmilik disimi aldirdim ancak o bolge uyusuk kalmaya devam ediyor ayrica agzimi eskisi kadar acamiyorum kucuk aciliyor bu zamanla duzelir mi

Uzman doktor

Operasyon sonrasında çene bölgesinde bu tip ağrılar olabilir.

Sevda

Merhaba doktor bey ; 24 yaşındayım sol alt çenemdeki 20lik dişim yarım şekilde çıkmış durumdadır.inanilmaz bi ağrı söz konusu.ayrıca üst dişlerimde de aynı agrıyı hıssedıyorum. Ne yapmaliyım

Uzman doktor

20 lik dişiniz çene bölgesinde kendisine yer açmaya çalıştığı için diğer dişlerinize baskı yapıyor olabilir. 20 lik dişinizin alınması gerekebilir. Doktorunuza muayene olunuz.

zeynep

Hocam kolay gelsin yine sizi rahatsiz ediyorum kusura bakmayin ama bnm merak ettigim su ; 15 gun oldu yirmilik disim cekileli ve agzimi anca dikey 2 parmagin girebileceginden daha az aciyorum esnerken felan cenem agriyo yemek yerken bazen zorluk yasiyorum bu zamanla duzelir mi acaba ameliyat esnasinda bi ara cenemin yorulmasindan oturu az acmistim dikis yapilirken o aciklik baz alindigi icin mi boyle oldu yoksa cene kilitlenmesi felan mi yasiyorum cok merak ediyorum cevaplarsaniz cok sevinirim

Uzman doktor

Bu konuda ağzrılarınız devam ediyorsa çene bölgesinde bir problem oluşmuş olabilir. Bir çene cerrahisine bu konuda muayene olmanızı öneririm..

zeynep

Ilginiz icin tesekkur ederim

Deniz

Doktor bey ben 16 yasindayim 20 lik dislerim az da
Olsa gorulmekte kisa bir zamandir hic bir sorun yoktu birkac gundur agrilardan olmekteyim bir tanesinin ustu kapandi neredeyse ve sis durumda diger dislere de baski yapiyor bu kadar sismesi normalmi ne yapabilirim ?

Uzman doktor

Bu konuda diş hekiminize gözükmeniz erekiyor. Siz bir şey yapamazsınız. Diş hekiminiz 20 lik dişlerinizin durumuna bakarak çekilmesi yada uygulanacak tedavi konusunda karar verecektir.

gülçin

doktor bey ben 16 yaşındayım ve bi iki gündür 20 lik dişim ağrıyo küçükde olsa biraz çıktı ve yanağım şişti ağrı kesici kullanıyorum ama pek etki etmiyo sizce napmalıyım ?

olcay

hocam, benim yirmilik dişlerim üstten sorunsuz bir şekilde çıktı fakat alttan çıkmaya başlayan diş, ağrı yapmaya başladı. hem diş etimde hem de bademcikte. daha eti yarmış vaziyette değil. bir ay kadar önce o bölgeye yakın bi dişte iltihaplanma olmuştu geçti sonra. bunun 20lik dişle bi ilgisi var mıdır ve de çıkan dişim ağrı yaptığı için gömülü müdür, çünkü diğerlerinde hiç bir ağrı olmamıştı. teşekkürler…

batuhan

17 yaşindayim 20 lik disim cikarmi cok agri cekiyorum bu agrilari kesmek icin ne yapmaliyim kurtar bu agridan beni doktor

Uzman doktor

17 yaşından itibaren 20 lik dişler çıkmaya başlar. Bu ağrılar ağrı kesici tedavilerle dindirilebilir.

Uzman doktor

Bunun röntgen filmi ile kontrol edilmesi gerekmektedir. Ancak bu şekilde dişiniz hakkında net bir bilgi verilebilir. İltihaplanmanın burada başlaması yüksek ihtimal dişinizin alınması gerekebilir.

Uzman doktor

Bu konuda yapılacak bir şey ağrı kesici ilaçlarla dindireceksiniz. Eğer şiddetlenirse bir diş hekimine başvurabilirsiniz.

ayca

slm hocam üst cenemde en son kısımda iç tarafa doğru gelen bir şişlik var 20lik sanırım nede ağız içine doğru şişti fenada acıyor yutkunluk vermıyo bu 20lik diş vakasımı

Uzman doktor

20 lik dişleriniz çıkıyor olabilir.

meltem

25 yaşındayım son bir haftadır sanki ağzımda yara ağrısı olarak başladı.20 lik diş olduğunu sonradan fark ettim. sol ve sağ alt olmak üzere iki yerden birden çıkmakta. boğazımda yutkunma zorluğu çekiyorum. ağrısı kulaklarıma ve başıma vuruyor. bu acaba apse olabilir mi? ve aldırmam gerekir mi? ağrı kesici kullansam zararı olur mu?

Gamze

Mrhblar hocam Ust sol ve sag cenede 20lik dislerim cikiyo ve her ikiside gomulu bi cok dis doktoruna gttim cerraha da zararli degil dediler fakat gomuk dis bogazimda agri oluyo kbb gttigimde bogazdan degil dis tir dediler en son cene eklem bolumune gttim gece plagi verdiler fakat 1 aydr kullaniorum agrilar gecmedi bogazim ve kulagimdaki .. 20 lik disler cebeye baski yaprmi aldirmak gerekirmi? Yardimci olursaniz sevinirim

seda

Hocam bnm de sag alt arka tarafta beyalasma ve yanak tarafinda aft cikti sanirim yirmilik disim cikiyor agrisi kulagima ve kafama vuruyor ne yapmaliyim lutfen yardimcu olur musunuz ? Yasim 20..

Uzman doktor

Yirmilik dişleriniz çıkarken bu tür ağrılar ve sızlamaların görülmesi normaldir. AFT ile beraber durumunuz bira daha ağırlaşmış. Fakat bu tür durumlarda tek tedavi yöntemi ağrı kesici kullanarak kontrol altına almaktır. Dilerseniz bir diş hekimine de görünebilirsiniz. Aspirin dışında diğer ağrı kesici ilaçları eczanenizden alabilirsiniz. Bir kaç güne normal sağlığınıza geri döneceksinizdir.

Uzman doktor

Yapabilir. Diş röntgen filmi ile yirmilik dişlerinizin durumu incelenmelidir. Çene uzmanı doktorunuz önerileri bu konuda çok önemli gerekli müdahaleyi ve tedaviyi o yapabilir di ?

Uzman doktor

Ağrı kesici kullanabilirsiniz. 20 lik dişleriniz çıkarken bu tür ağrıların olması normaldir. 20 lik dişleriniz çıkmadan apse olma olasılığı çok düşüktür. Fakat diğer dişlerinizde apse oluşmuş olabilir. Eğer bu konuda tereddütleriniz varsa bir diş hekimine görünebilirsiniz.

mustafa

merhaba 23 yaşındayım ve sağ alt çenemde 20 lik dişim çıkıyor diş patladı fakat dayanılmıcak bir ağrı yapıyor yutkunmakta bile zorluk çekiyorum bunun sebebi nedir ?

Uzman doktor

20 lik dişinizi çene üzerinde çıkmak için kendisi için uygun bir ortam hazırlıyor. Eğer çıkamazsa gömülü kalacak bu durum diğer dişlerinize baskı yapıyor.

serpil

mrb 26 yasındayım 20lik dişim agrıyor ve dıger dıslerımdede agrı oluyor bunun için ne yapmalıyım ayrıca 20lik dişim sallanıyor bana yardımcı olursanız sevinirim.

anıl

hocam 15 yaşıma daha girmedim ancak 20 lik dişlerim çıkmaya başladı. biraz ağrı yapıyordu ve bazen baş ağrısına sebep oluyordu. diş hekimine gittik. doktor inceledi röntgen çekti ve diş etinden çıkarsa rahatlarsın dedi. antibiyotik ve ağrı kesici yazdı. siz ne öneriyorsunuz ?

berat

hocam benım alt yirmilik dişler bıkaç senedir yavaş yavaş çıkıyorda su son ara boğaz ağrısı ıle beraber kulağıma vurmaya başladı ama ağrı kesici alınca önümüzdeki bırhaftada sınavlarım var acaba olumsuz etkilenir mıyım yanı o seviye ağrı olur mu çünkü bazen suratım uyuşuyo ne yutkunabiliyorum ne de yemek yiyebiliyorum suratımi çenemi oynatamiyorum o yüzden,şimdiden teşekkürler:-)

Uzman doktor

20 lik dişiniz diğer dişlerinize baskı uyguluyor olabilir. 20 lik dişinizin alınması gerekir.

Uzman doktor

Yapılan işlemler doğrudur. Bu konuda yapılacak bir şey yok doktorunuzun önerilerini yerine getiriniz.

Uzman doktor

20 lik dişleriniz apse yapmış ve ağrıların nedeni bu olabilir. Ağrı kesici ilaç alabilirsiniz. Fakat doktorunuza gitmeyi kesinlikle ihmal etmeyiniz. Büyük ihtimal 20 lik dişlerinizin alınması gerekecektir.

nadide

3 yıl önce alt çevremdeki 20 lik dislerimi aldırdım fakat ara ara ameliyat yeri çok ağrıyor disiade kist olduğunu soylenmisti çene altında ve kulak arka kisminda hala şişlik var kbb ye gittim antibiyotik ve agri kesici verip gönderiyor ağırdan yutkunamiyorum boğazıma sürekli sis gibi hangi bölüm ilgilenir dişlerinden mi kaynaklanıyor teşekkür ederim

berat

teşekkürler hocam:-)

kdrkzl

merhabalar hocam yirmilik dişimde yaklaşık 5 aydır bir şişlik var ve bazen ağrısı oluyor bu şiş hiç inmedi şimdiye kadar bu durumda ne yapmam gerekiyor.

kdrkzl

merhalar hocam yirmilik dişimde yaklaşık 5 aydır bir şişlik var ve bazen ağrısı oluyor bu şiş hiç inmedi bu durumda ne yapmam gerekiyor.

SEVİNÇ

mrb ben 20 yasındayım sol alt dısımde yırmılık dıs cıkarıyorum cok agrıyo dayanılmıck gbı fılm cektırıyorum fılmde yanındakı köklü dıse vuruyo cıkamıyo yan yatmıs dıs ıcın butun ılacları kullandı agrısına hc fayde etmedı ne yapmam gerekıyo

meral

Merhaba doktor bey şu an acil oldugu icin yaziorum cok agrim var 2 saat once dsmaktsn igne yaptirdim yarim saat bekledim gecmedi tekrar gittim kalcadan igne yaptilar ve agrim devam ediyo ne yapmaliyim

Uzman doktor

Rica ederim geçmiş olsun.

Uzman doktor

Bir diş hekimine gitmelisiniz ve oluşan apse kurutulduktan sonra dişinizi çektirmelisiniz.

kdrkzl

diş hekimine gittim hocam film çektirdim apse gibi bi durumdan bahsetmedi fakat yirmilik dişim yanındaki dişe doğru eğilerek baskı yapıyor.

Uzman doktor

Eğer baskıdan dolayı ağrı yapıyorsa 20 lik dişinizin alınması gerekir.

emine

merhaba 27 yaşndayım 1 hafta önce sag alt tarafta yirmilik diş çektirdim ama ağrısı hala geçmedi kulaklarıma vuruyor ağrısı.ne yapmalıyım arı kesici içiyorum sadece ağrıyı hafifletiyor..

1000nur

Doktor Bey merhabalar.24 yaşındayım ve benim 20 lik dişlerim çıkalı bayağı oluyor. Bugün sol alt tarafta ki yirmilik dişin olduğu yerde ki diş etim acayip şekilde kaşıntı yapıyor ve ağrıyor. Sebebi nedir? Şimdiden teşekkürler.

Uzman doktor

20 lik diş çekimi sonrasında bu tür ağrıların olması normaldir. Ağrı kesici ilaçlarla günü geçiştirebilirsiniz.

Uzman doktor

20 lik dişinizde iltihaplanma olabilir. Dişinizin kontrol edilmesi gerekiyor ve iltihaplanma varsa kurutularak dişinizin alınması gerekiyor. İhmal etmeyiniz.

Berat

Hocam merhabalar 2 haftadır 20 lik dişim ağrıyor çok büyük bi ağrı değil uyku uyuyabiliyorum bazen ağrıyor bazen hiç ağrımıyor ağrıdığı zamanlarda ise biraz su içince ağzımda bekletince ağrı geçiyor diş yan taraftan biraz çıktı bunun yamuk çıkma veya apse olma gibi bi ihtimali var mıdır? Şimdiden teşekkür ederim.

Uzman doktor

Evet muhtemelen apse yapmıştır. Mutlaka ihmal etmeyin. Ağrılı bir sürecin habercisi olabilir yaşadığınız durumlar. 20 lik dişinizin alınması gerekebilir.

aysenur

gectigimiz cumartesi sag alt gomulu yirmipik disimi aldirdim dikisli onumuzdeki cumartesidikislet alinicak dikis aliminda nasil aliyolar acirmi?:( ve orayi fircalayamiyorum agzimi duzgun acamiyorum ama gargarami duzgun bi sekilde kullaniyorum daha ne yapmaliyim? tesekkurler.

aysenur

birde dikisler alindiktan sonra istedigim gibi yemek yiyebilecekmiyim:((

Uzman doktor

Günlük olarak diş bakımlarınızı devam ettirin dişlerinizi fırçalamayı ihmal etmeyin.. O bölgeyi fırçalamayan yada herahn gi bir madde ile karıştırmayınız. Dişkişleri doktorunuz kolayca alıcaktır. Canınız yanmaz merak etmeyin.. Geçmiş olsun..

Uzman doktor

Tabiki yiyebilirsiniz..

aysenur

cok tesekkur ederim son bir soru sorucam disim alinani 6.gun orasi hala biraz aciyo bu normal dimi? aciyor olmasi dikislerimin acildigi anlamina gelmez yani? bi kac kez asiri güldüm orasi gerildi.

Uzman doktor

Hayır.. Ağrıların olması normaldir. Bir kaç güne kadar bir şeyiniz kalmaz. Ağrılarda ağrı kesici kullanabilirsiniz.

SEDA

doktor bey 20 lik diş çıkarıyorum ama yutkunurken bile aşırı bir ağrı oluyor bu durum normal mi

Uzman doktor

Bu durum normaldir. 20 lik dişleriniz çıkarken ağrılar olabilir. 20 lik dişinizi çene bölgesinde kendisine yer açmaya çalışıyor ve diğer dişlere baskı uyguladığından dolayı da ağrılar oluyor. Çok şiddetli ağrılarda ağrı kesici alabilirsiniz.

alper

Hocam benim yasım 33, yirmilik dislerim yeni yeni cıkıyor kulagimda bogazimda ve cenemde agrılar oluyor bazen atesleniyorum bunun yanında diger sorum hocam 33 yasında yirmilik dislerimin cıkması ve bunları yasamam normal mi yorumunuzu merak ediyorum

alper

Hocam birde simdi aynadan dikkatli baktim azı disinin altından yanından sivri catal sekilde cıkmıs yanağa gecmis sekilde acık yara seklinde

alper

Pardon dişin yarısı dısarda yarısıda yanak icinde cıkmıs birde disin yanında catal cıkmıs dis gibi birsey fakat dokunuldugunda dis degil yumusak?

Uzman doktor

Evet çıkabilir. 20 lik dişiniz çıkarken bu tür ağrılar olabilir.

Uzman doktor

O zaman bir diş hekimine çıkan dişinizin alınması yönünde başvurmanız ve muayene olmanız gerekir.

hocam sanırım 20 lik dişim çıkıyor şuan ağrı yapmıyor fakat çıktığını görebiliyorum elimle kontrol ettim dışa doğru sivri biçimde diş çıkmış durumda aldırabilirmiyim ağrılar ne zaman bağlar ??

başlar??

Uzman doktor

Eğer ağrılarınız yoksa aldırmanıza da gerek yok..

idris

Hocam 28 yaşındayım ve daha önce hiç 20lik diş ağrısı çekmedim ama son 3 gündur sol alt dişlerimin hepsinde aşırı ağrı var.bu ağrı boynuma,omzuma ve başımın sol tarafında aşırı hissediliyor.sanki igne batar gibi sızı var ve sol gözüm kör olacak gibi.doktora gittim haftaya randevu verdi de bui şikayetlerim 20lik diş şikayetleri mi acaba hocam? Yani bu kadar büyük göz,baş ağrısı olmasi dogal mi? Teşekkürler simdiden

idris

Hocam bir de herkesin yazdıgı şikayetlerin(kulak,çene,boğaz ağrısı) hiçbiri yok bende, o yüzden 20lik diş ağrısı olamayacağından şüphelendim.

fatma

Hocam be 18 yaşındayım 20lik dişlerim geçen sene çikmaya başladım şu anda alttakilerin ucu gözüküyor ama o kadar fazla ağrısini duymadim fakat çenem dar olduğu dişlerin dizilişini bozabilirmiş bunun için ne yapabilirim ?

Uzman doktor

20 lik çıkmasında bu tür ağrılar olabilir. Doktorunuza muayene olunuz.

Çiğdem

Bir aydır yirmilik dişimden acı su geliyo üç gündür inanılmaz ağrı var ne olabilir yardımcı olun lütfen

Hülya

Merhaba bnm alt disimin yarisi ileriye dogru yarili yarilirken cikarken cok agriyor cektirme limiym

merve

yirmi yasinda basladi yirmilik dislerim cikmaya suan 24yasindayim ve hala cikio tamamliyamadi oluyorym agridan beynimde zonkluyo bisi yiyemiorum.disciyede gittim ama bi sonuc alamadim ama artik agrilardan yoruldum nasi bi yol izlemem gerek yardimci olun

kdrkzl

mrblar hocam bir yakınımın şikayeti var sağ yan alt tarafta yanlış çekilen dişin yerine iç damaktan yeni bir diş çıkarmakta bu dişin ameliyatla alınmasını öneriyorlar fakaqt bu ameliyatı bir diş hekimi mi yoksa çene cerrahımı yapmalı

Uzman doktor

Bunun için bir ortodonti uzmanından yada çene cerrahisinden yardm alabilirsiniz. Kendi diş hekiminize de gösterebilirsiniz. Yapılacak muayene sonrası ve diş röntgeni kontrolü sonrasında dişlerinizin ileriki dönemlerine ait bir öngörü yapılabilir.

Uzman doktor

Dişiniz iltihaplanmış diş hekiminize mutlaka gidin ve ihmal etmeyin.. Apse kurutucu sonrası dişiniz çekilecek..

Uzman doktor

Eğer ağrınız varsa alınmasında fayda vardır.

Uzman doktor

20 lik dişleriniz çıkıyorsa yapılacak birşey yok.. Bu konuda ağrı kesici kullanabilirsiniz.

Uzman doktor

Diş röntgen filmine bakılması gerekiyor. Eğer sinirler bu bölgeden geçmiyorsa normal bir diş hekimide yapabilir.

Bilg

20 lik dişimi 6 gun once cektirdim fakat dünden beri inanılmaz agrım var bu normal midir

Aley

16 yaşındayım sağ alt 20liğim çıkıyor 2 gündür şiş yutkunurken zorlanıyorum, bir şey çiğneyemiyorum. Diş ağrım başımın arka kısmı ve kulağımıda etkiliyor. Ne yapmam gerek?

rüzgar

Merhabe 20 lik dislerim ciktiyinda agrm hic olmadi fakat zamn icerisinde sol altta bulunan disim cok agrıdı sonradanda kırıldı 4 gün öncede bu disi çektirdim çok ince ve çok küçük bir dişdi çekim zor oldu dişim sürekli kırıldıgı için doktorum sadece tuzlu suyla gargara yap dedi kanamm olmadı şişmedi fakat agzımı tam açamıyorum hala yemek yiyemiyorum sadece sızlıyor diyer çıkan dişin biri kırıldı ama hiç agrısı yok olmadıda çektirmekten çok korkuyorum sizce ne yapmalıyım doktorum rahatsız etmiyorsa kalsın dedi sorunu yok ama çekmek lazım dedi fakat çok korkuyorum kalırsa neolur

Uzman doktor

20 lik diş çekimi sonrasında ağrıların olması normaldir. Fakat 6 gün boyunca ağrılarınız olmayıp birden başlaması normal değildir. Doktorunuza danışabilirsiniz.

Uzman doktor

Ağrı kesici alabilirsiniz.

Uzman doktor

Doktorunuz çekilmesi gerekiyor diyorsa çektirmenizde fayda vardır.

atiye

hocam merhaba 20 lik dişim çıktı ve çok ağrıyor 1 haftadır ağrısından duramıyorum yutkanamıyorum kulaklarım ağrıyor saat gecenin 4 uyku gelmiyor ağrıdan doktora giittim apse olmuş dedi antibiyotik verdi. ama faydası yok sol alt çenede düş çıkmış gözükyor şişlik çok hocam. evde bu ağrın geçmesi için pratik çözüm var mı

Uzman doktor

Yoktur. Bu ağrılara katlanacaksınız. Ağrı kesici almanızı öneririm. Diğer internnette veya kulakta dolma bilgiler ağrılarınızın daha fazla artmasına neden olabilir. İltihap kurutucu ilacınızı kullanmaya devam ediniz.

alim

hocam 19 yasındayım cenemın altı azcık agrrıyor 20 lık dıs cıkarmı acaba merak ettım ne yapmam gergıyor acaba

emir

Merhaba doktor bey:
28 yaşındayım sol altta 20 lik dişim uzun zaman önce çıkmıştı ancak tamamen çıkmadan gömülü olarak kaldı 2 gündür ağlatacak derecede ağrı yanakta boynun çene kısmına doğru biyerde şişlik meydana geldi doktora gittim film çekti ve antibiyotikle ağrı kesici verdi. 10 gün sonra tekrar gel dedi benim sorum bukadar yerin şişmesi normal mi? Yani karşılaşılan bir durummu?

Uzman doktor

Evet bu yaşlarda 20 lik dişleriniz çıkar. 20 lik diş çıkmaya başlama yaşı 17den itibarendir.

Uzman doktor

Emir bey.. Dişiniz iltihaplanma yapmış doktorunuz iltihap urutucu vermiş daha sonra çekilecektir.

derya

Bu gun yirmilik disimin cikmaya basladigini fark ettim sabah cok zor uyanmistim uzerimde bir halsizlik hissediyorum ve azda olsa atesim var ne yapamaliyim acaba ?

gökhan

hocam 36 yaşındayım 20 lik dişlerim çürüyor ve bu aralar çok ağrı yapıyor çektirmem gerekiyor mu birde çok mu zor çekimleri

Eda Nas

Merhaba,16 yasindayim. Sag alttaki yirmilik disim çıkıyor ve bunun yanında kulagimin alt tarafında ağrı var ne yapabilirim? Ortodonti tedavisi görüyorum ve yardımcı olamayacaklarini söylediler nereye gidebilirim ?

duygu

Merhaba
ben 22yaşındaym 1sene oldu 20 lik dişim çok az çıkmış duruyordu ama bugün çene ve dişin oldu bölgede dayanılmayaçak şekilde artık ağrılar oldu dişim mi çıkıyor yoksa farklı bir sebebi mi acaba yardımcı olabilir misiniz

Nur

Merhabalar, Benim 20lik dişim sanırım çıkmış ve ben bunu hiç hissetmedim ama dün geceden beri sol üst tarafta diş etlerimde acayip bi ağrı var çok fazla canımı yakıyor ve şuan köyde olduğum için şehirede dişçilerede bayaa uzağım. Diş etimde acayip bir baskı var kafamı hızlı bir şekilde çevirdiğimde sanki bütün dişlerim dökülcekmiş gibi hissediyorum. Acaba bunun sebebi 20lik dişin diğer dişlere baskı uygulaması olabilir mi? Gerçekten zor durumdayım bu ağrının hafiflemesi için ne yapmalıyım. Bi kaç gün içinde gidicem zaten ama en azından biraz hafiflemesi için ne yapabilirim ?

Dilek

Merhaba,benim alt çenemdeki iki 20lik dişimde çıkmaya başladı sol taraftaki sürekli apse yapıyor ve yanaklarım yara oluyor dişçiye gittiğimde ise sadece ilaç verip dişler tamamen çıkmadan bir şey yapamayacağını söylüyor. Ben dişler çıkana kadar bu ağrıyı çekecek miyim? Şu an da apse yaptı

gülsüm

7 bucuk aylık hamileyim 5-6 senedir 20 lik dis cikariyorum. Önceden 2-3 gun agri yapiyordu simdi uc haftadir agriyor.Hamile oldugum icin çekimine izin verilmiyor agri kac gun surer, ne yapmam lazim.

ahmet

Hocam merhaba.23 yaşındayım ve sağ üst 20 lik dişim baş verdi.Fakat yanağımın iç kısmını yarmaya başladı.Çözüm çektirmek mi ? Yoksa tamamen çıkmasını mı beklemek ?

hocam merhabalar iki gündür çenem ağrıyor şakaklarıma vuruyor gece dişlerimi sıkıyorum sanıyordum ama sıkmıyorum sadece alt çenem ağrıyor ve açmakta fılan güçlük çekmiyorum ama boğazımda ağrıyo acaba boğaz ağrım çeneme vuruyor olabilirmi?

yada 20lik dişlerim çıktılar bayaa tamamlandılar ama onlardanda olabilir diye düşünüyorum cevaplarsaız sevinirim

Uzman doktor

Ahmet bey.. Dişlerinizin çıkmasını bekleyiniz. Daha sonra ağrı oluşturursa ve size sıkıntı yaratırsa alınabilir.

Uzman doktor

Berna hanım.. 20 lik dişiniz çıkıyor olabilir..

hulya

hocam merhaba ben 3 aylik gebeyim ve ust 20 lik dislerim gebelik oncesi cikip curudu ve gebelikle agri basladi s andada tum dis etlerimde agri var cektirmeye korkuyorum bebegimi dusururum diye ve kanal tedavisi olacak disim var.korkum cekilip sonrasindaki agrilar icin antb.kullanamam ne yapmaliyim.

GAMZE

Doktor bey öncelikle merhaba,19 yaşındayım ve alt köşede yirmilik dişim cıktı baya şişmişti antibiyotik kullandım suan gectı fakat şimdide sol üst köşede cıkacak gibi şişmemesi için ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız cok sevinirim

GAMZE

.Doktor bey öncelikle merhaba,19 yaşındayım ve alt köşede yirmilik dişim cıktı baya şişmişti antibiyotik kullandım suan gectı fakat şimdide sol üst köşede cıkacak gibi şişmemesi için ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız cok sevinirim

Uzman doktor

Hamileliğinizin ikinci 3 ayında tedaviniz yapılabilir. Fakat bunun için jinekoloğunuzu bilgilendirmeniz ve tedavi için gerekli önlemleri almalısınız.

olcayto

doktorum benim yaşım 18 ve 20 lik diş çıkıyor ve çok açıtıyor doğru düzgün yemek bile yiyemiyorum nasıl geçer bunun ağrısı gerçekten çok kötü ağırıo yardım edin

betül

hocam mrb,dünden beri sağ alt köşede bir şişlik şuan çok şiddetli dayanamıyacagım bir agrı yok, fakat endişeleniyorum şiş artıyor gibi birşey yiyemiyecek hal aldı yutkunmada zorluk çekmeye başladım öneriniz nedir ?

Fatma

Merhaba hocam ben 20 lik dişimi 3 gün önce çektirdim ağrısı daha geçmedi. Yanındaki dişimde çürüdü bu Çürük dişe hemen dolgu yapılabilir mi ?

fatma

merhaba 20 lik dişim çıkmaya başladı 1,2 hafta önce. ama 2,3 gündür çok ağrıyor ne yapmalıyımm :(

Uzman doktor

Ağrı kesici alabilirsiniz. Ağrılarınız dayanılamayacak şekilde olursa bir diş hekimine görünmenizi öneririm..

havva

Agri olmayn dise dolgu yaptirdim..ve suan yirmilik disimle bir oldular..inanilmaz bir agri cekiyorum…hic uyuyamadim..saat basi agri kesici ve disinol..damlattim hic faydasini goremedim…dis icin en iyi antibiyotik hangisi…augumantin almayi dusunuyorum ama karar veremedim..bu konuda yardimci olurmusunuz doktor bey..saygilae

Uzman doktor

Havva hanım yine bu konu için doktorunuza başvurmalısınız. Öncelikle tedaviniz olmanız dolgu dişinizde ağrılarınız varsa bu dişinizin kanal tedavisi olması gerekebilir. Doktorunuz sizin için gerekli olan antibiyotiği verecektir.

baki

merhaba hocam ben 21 yaşındayım AVR kapak hastasıyım 2 yıl önce mekanik kapak+ greft operasyonu oldum coumadin kullanıyorum 20 lik diş çıkıyor 2 gündür çok kötü agrıyor doktorum çekmek gerktigini söyledi birde sizden bilgi almak istedim tekrardan teşekkür ederim iyi günler

Uzman doktor

Doktorunuza bu konuda gerekli bilgileri veriniz. Yapılacak testler sonrasında işlemlerin yapılmasında bir sakınca olmadığı tespit edilirse 20 lik dişinizi çektirebilirsiniz.

doktor bey ben 28 yaşındayım soldaki 20 lik dişim çıktı ama sag tarafdaki bir türlü çıkmıyor 5 gündür hiç kesilmeden ağrım var diş hastanesine gittim acile ilaç yazıp yolladı ama ben çektirmek istiyorum dayanamıyorum ağrısı kulağımda beynimde sanki ne yapmalıyım yardırma diye bir operasyon varmış ne kadar gerekli yardımcı olurmusunuz

Ufuk

Hocam 17 yaşındayım geçen ay girdim ve sag alt köşede ufak bi parça diş çıktı şişlik çene ağrısı 4 gündür çekiyorum ağzımı zor açıyorum açarken kat kat daha ağrıyo elimle dokunmaktan kendimi alı koyamıyorum ve çıkan o parça diğer dişime baskı yapıyor olabilir mi çok yakın ama yok denebilcek bi boyutta çürük çıkma ihtimali var mı? Ayrıca şuan çektirebilir miyim ve bu ağrılar ne zaman gecer?

Uzman doktor

Dişiniz apse yapmış Ufuk bey.. Diş hekimine görünmenizde ve tedavi olmanızda fayda vardır. Ağrılarınız artabilir.

Uzman doktor

Hatice hanım işlem ağrılarınızı hafifletebilir. Eğer ağrılarınız dayanılmayacak gibi ise operasyonu uygulayınız.

Gülşah

Merhaba,
Ben 21 yaşındayım, sağ alt çenemdeki yirmilik dişim patlamadı fakat üstü şiş, kulağıma ağrı yaptığı oluyor ve yutkunmakta çok zorlanıyorum. Iltihaplı mıdır bu dişim?

derya

hamileyim 20 lik dis agrim var ne yapmaliyim hocam.

Bedirhan

Hocam merhaba 18 yasindayim 20lik dislerim onceden ciktiklarinda cok fazla agri yapmamislardi sadece yemek yerken biraz sikinti oluyodu ama bu sefer ki iki gundur uyku uyutmuyor. Disimden cok bogazim agriyo yutkunamiyorum agzimi acamiyorum disimin onceden bi kısmı cikmisti agri yapmamisti ama simdi sanirim tamami cikicak ve cok fazla agri yapiyo doktora gittim pek bisey yapmadi antibiyotik ve agri kesici verdi kullaniyorum ama gecmiyo disin dis etini daha hizli delmesi icin ne yapabilirim cekim sart mi

aykut

Merhaba doktor bey ben 20lik disimi cektirdim sorunsuz sekilde. Bugun 5. Gun ve agrilarim bi gevip.bi siddetleniyor bu normalmidir. Dayanilmaz uyutmayan bi sizlama var. Yutkunurken hafif acima var.

Uzman doktor

Aykut bey ağrılarınız bir hafta kadar sonra azalmış hatta bitmiş olmalıydı tekrardan diş hekiminize başvurmanızı öneririm..

mehmet

Ben 28 yaşındayım 2seneye yakındır 20lik dişlerinden ağrı çekiyorumç dişimin bulnduğu bölge sürekli apse dilimin dahi şişdiği oluyor boğazım şişiyor yutkunamıyorum ağzımı tam açamıyorum yemek yerken gevsenemıyorum kulağıma hatta gözüme ağrı vuruyor

pinar

37 yasindayim sol alt cenedeki 20 lik disime degen ic yanakta kucuk kucuk beyaz noktalar var ve elleyince aciyor apse gibi. uzun suredir var bunlar 2_3 ay gibi. Neden ve ne yapmaliyim? tesekkurler

serdar

Mrb hocam yirmi yasindayim sag ve sol olmak uzere yirmilik disim cikiyor agrisana dayanmak mumkun degil dislerim yeni cikiyor cektirmek istiyorum ama birazda korkuyorum cektirirsem bir sorun olur mu ?

elif

Yirmilik disim cikiyor ve suanda ön dislerimin gerildigini hissediyorum. Agri yapmaya hafifce badladi adlinda tam agri degil ama dislerimi gerdiginden rahat edemiyorum. On dislerim bike sizliyor ne yapmaliyim

Uzman doktor

Pinar hanım bu yaralar AFT olabilir. Bu konudan gerekli bilgiyi alabilirsiniz. AFT Nedir ? Dudak Uçukları, Dudak Uçuğu Neden Çıkar ? Detaylı bilgi için ve bu yaraların tam olarak ne olduğunu anlayabilmek için bir diş hekimine muayene olabilirsiniz.

Uzman doktor

Serdar bey yapılacak muayene sonrasında eğer doktorunuz çekilmesi gerektiğini dile getirirse çektirin.

Uzman doktor

Elif hanım bir ortodonti uzmanına bu konu hakkında danışabilirsiniz.

Yorum Gönder

EN ÇOK OKUNAN KONULAR

Diş implant Fiyatları
8078946 kez okundu
Diş eti çekilmesi nasıl durdurulur ?
5678946 kez okundu
Porselen Diş Kaplama Fiyatları
4859032 kez okundu
20 lik Dişler
4309836 kez okundu
Ağız ve diş sağlığının önemi nedir ?
3891269 kez okundu
Protez Diş Fiyatları
2698402 kez okundu
Diş Dolgusu Fiyatları
2457036 kez okundu
Dişlerde Köprü Fiyatları
2238602 kez okundu
Yaprak Porselen Diş Fiyatları
1894583 kez okundu
Lamina Diş Kaplama Fiyatları
1579302 kez okundu
Diş Zirkonyum Fiyatları
1043865 kez okundu
Diş Beyazlatma Fiyatları
936201 kez okundu
Estetik Diş Hekimi
738596 kez okundu
Görünmeyen Diş Teli Fiyatları
573805 kez okundu
Çapraşık Dişlerin Tedavisi
346902 kez okundu
Diş eti çekilmesi nedir ?
246693 kez okundu
Diş Kırılması, Diş Kırığı
164976 kez okundu

SON YORUMLAR

web analytics