Yirmilik Diş Ağrısına Ne İyi Gelir ?

Yirmilik Diş Ağrısı

Hemen hemen herkesin merak ettiği konulardan birisi olan yirmilik dişler, öncesi sonrası ve ameliyatı her zaman birer soru şeklinde diş hekimlerine yöneltilmiştir.

3. azı dişleri olarak 15 yaşından sonra sürmeye başlayan dişler bizim yirmilik dişlerimizdir. Yirmilik dişler otuz yaşından sonra çıkmazlar. Onlar 15 – 16 yaşlarından sonra oluşurlar ve çenede kendileri için uygun bir yer bulamazlarsa damak içerisinde gömülü kalırlar. En çok merak edilen sorulardan birisi de bu dişler çakilmeli mi yoksa çekilmemeli mi ? Buna en iyi diş hekiminiz karar verir. Eğer dişleriniz herhangi bir sakınca doğurmuyorsa ve doğru pozisyonda yerini aldılarsa bu dişlerin çekilmelerine gerek yoktur. Eğer yirmilik dişiniz diğer diş köklerine baskı yapıyorsa ve zarar verecek pozisyonda gömülü olarak içeride kaldıysa ağızdan uzaklaştırılmasında fayda vardır.

Yirmilik diş ağrısı için ne yapmak gerekir?

Yirmilik dişler çürümeye çok yatkın olan dişlerdir. Bu dişlerin fırlanmaları ve diş ipi ile temizlenmeleri çok zordur. Gömülü kalan dişler kendilerinin yanı sıra diğer dişlerin çürümesinide tetikler. Oluşacak diş ve diş eti hastalıkları hastalarda ağrılara ve sızlamalara neden olacaktır. Bu ağrı ve sızıntılardan kurtulabilmenin tek çaresi bu dişlerin çekilmesidir.

Yirmilik dişlerin çekimesi

Çürüklerin oluşması durumunda: Yirmilik diş yeni çıkarken ve gömülü kaldığı durumlarda dişin oluşturduğu yuva yiyecek artıklarının dolmasına neden olur. Yirmilik dişlerin bulunduğu bölgeler diş fırçalarının zor oluştukları bölgeler olduklarından dolayı buraların temizliği diğer dişlere göre daha zor olmaktadır. Yuvada oluşan bakteriler hem yirmilik dişi hemde çevresindeki dişleri çürütür. Bu durum oluşmadan dişler çekilmelidir.

Diş eti hastalığı oluşturacak durumlarda: Gömülü olarak kalan dişler oluşturdukları yuva bakterilerin, yiyecek artıklarının depolandığı bölüm konumuna geçer. Bu durum diş ve diş etlerinde enfeksiyonların oluşmasına neden olacaktır. Çekilmesinde fayda vardır.

Diğer dişler basınç uygulaması: Yirmilik dişler çenede kendilerine yeterli yer bulamadıklarında diğer dişlere baskı uygulamaya başlarlar. Bu diğer dişlerin güçsüz düşmesine, ağrılara ve çürümelere neden olur. Yirmilik dişin çekilmesine fayda vardır.

Ortodontik düzen nedeni ile çekilmeleri: Yirmilik dişler diğer dişleri sıkıştırdığından dolayı dişlerde çarpışıklıklar ortaya çıkmaktadır. Bu çarpışıklıkların oluşmaması için yirmilik dişlerin çekilmesine yarar vardır.

Protez uygulamalarında yirmilik dişler çekilebilir: Diş hekiminiz protez uygulamadan önce panaromik röntgen ile yirmilik dişlerinizin durumunu kontrl edecek ve protezlerinizi yirmilik dişlerin konumuna göre yapacaktır. Çekilmesi gerekiyorsa çekecektir. Çünkü daha sonra bu 20 lik dişler sürmeye başladığında diğer dişlerin konumunuda değiştirecek yeniden protez yapılması zorunluluğu ortaya çıkacaktır.

Kist oluşması durumunda yirmilik dişlerin çekilmesi: Yirmilik dişin damak içerisinde kist oluşturması yukarıda saydığımız nedenlerden dolayı yüksek bir olasılıktır. Oluşan kist kemiklere ve kemiklerin yıkılmasına, yıkılan kemikler çenenin genişlemesine ve diğer dişlerinde yer değiştirmelerine neden olacaktır. Hatta bu yer değişirme olayı bir çok diş kaybınıda beraberinde getirecektir. Kist oluşumunu ve kemik yıkımının engellenmesi adına yirmilik dişlerin çekilmelerinde fayda vardır.

Yirmilik dişlerin pozisyonları çok önemlidir. Diş hekiminiz yirmilik dişinizin pozisyonuna göre ileride ne gibi sakıncalar doğurabileceğini yada yine konumuna bakarak herhangi bir sakınca oluşturmayacağını size bildirecektir. En iyi kararı diş hekiminize muayene olduktan sonra vereceksiniz.

Yirmilik dişler 15 ve 22 yaş aralıklarında çekilirse bu diğer yaşlara göre işlemi çok daha kolaylaştırır. Yaranın iyileşmesi uygulama ne kadar erken yapılırsa o kadar daha iyi olur. 40 lı yaşlardan sonra yapılacak operasyonlar çok daha zor olmaktadır. Yaşın ilerlmesi yapılacak olan operasyonda yan etkilerinde oluşmasına neden olabilir. Tüm bu riskler göz önünde bulundurulduğunda yirmilik dişlerinizi erken yaşlarda bir diş hekimine göstermeniz ve çekilmesi gerekiyora çektirmeniz gerektiği anlaşılır.

Yirmilik dişin diğer diş çekimlerinden farkı nedir ?

Yirmilik dişler erken yaşlarda çekildiklerinde diğer diş çekimlerinden farkı yoktur. Diş çekimi sonrasında hafif şişlik, sızıntı şeklinde kanamalar ve ağrıların oluşması normal olarak kabul edilir.

Yirmilik diş tedavi uygulamaları hakkında bilgiler

Yirmilik Diş Ameliyatı ve Sonrası
Yirmilik Diş Ameliyatı
Yirmilik Diş Ağrısına Ne İyi Gelir ?
20 lik diş 30 yaşında çıkar mı ?
20 lik Dişler
20 yaş dişleri çekilmesi gereken dişler midir ?
Yirmilik Diş Çıkması

372 Yorum

Yorum Yaz

Yıldırım

İyi günler, 20 eylülde sol alt çenemde gömülü durumdaki 20 lik dişimi aldırdım.Yaklaşık 3,5 ay geçmesine rağmen hala sol alt dudağımda uyuşma var.İlk zamanlar ki gibi değil ama hala geçmedi.Operasyonu yapan diş hekimi zamanla geçeceğini söylüyor ama ben yine de tedirginim.Lütfen yardımcı olur musunuz, gercekten geçer mi, doğuda görev yapıyorum ve doktor seçme imkanım yok.

Aylin

Merhaba doktor bey ustteki 20lik dislerim cikiyo sol taraftaki disim yanagimj yara yapti daha oncede olmustu fakat gecmjsti suan agzimj acarken dahi cenem ve disim agriyo agzimi acamiyorum

Bilgehan

Doktor bey merhabalar 20 lik dişlerim çıkıyor ve inanılmaz bir ağrı yapıyorlar. Yutkunmakta bile zorluk çekiyorum ne yapılması gerekiyor ? İlaç kullanarak bu ağrılara son verilebilir mi ?

Uzman doktor

diş doktoru film çekip bakmalı abseleşme olabilir.

serbay çoşkun

Doktor bey alttaki 20 lik dişim yarım olarak çıktı baktığım zaman azıcık görülebiliyor. Şu anda bir ağrı yapmıyor ileride yapar mı ? çektirmem gerekir mi ?

Uzman doktor

Yaşınız itibariyle biraz daha bekleyebilrisiniz. Çenenizde yer varsa kısa bir süre içinde yerine gelecektir. Ancak yerine gelemezse ya da bu süre zarfında zorlamaya bağlı şikayet yaratırsa çektirmeniz iyi olur.

bekir

Doktor bey merhabalar yirmilik dişlerim çıkıyorum bir kısmı çıktı. Baya bir ağrı yapıyor yemek yerken falan ağrılarım oluyor. Çenemde de bir problem var çenemi hareket ettirirken kıkırdamalar geliyor. Ağzımı açmakta zorluk çekiyorum. Acaba bunun 20 lik dişlerle bir alakaı varmıdır ?

Uzman doktor

bahsettiğiniz şikaytler çene eklemi ve çiğneme kaslarınız ile ilgili. 20 yaş dişleri bu şekilde semptom vermez ancak eklem sorunlarında indirekt olarak rol oynayabilirler. çene cerrahisine muayene olmanızı tavsiye ederim. geçmiş olsun..

Yozgat

Doktor bey 20 lik dişim çıkıyor ve 20 lik dişimin bulunduğu bölgedeki diş etim çok ağrıyor ne yapmam gerekiyor ?

Uzman doktor

Yapılacak radyolojik inceleme ile dişinizin sürme ihtimali var ise üzerindeki kapuşon kaldırılarak sorununuz çözülebilir ancak yer yokluğu durumunda diş çekiminden başka bir yol kalmaz

Damla

Merhabalar Doktor bey, daha önceden ortodonti tedavisi gördüm, sebep doğuştan alt çenemde iki köpek dişimin olmamasıydı, bu durum alt çenem ile üst çenem arasında fazladan boşluğa sebep oluyordu. Tedavi başarılı bir biçimde sonuçlandı. Şu an 20 yaşındayım ve 17 yaşından beri yavaş yavaş 20lik dişlerim çıkıyor. Ilk çıkan çekildi çenemde yer olmadığı ve düzelmiş dişlerimi bozabileceği sebebiyle. Ancak alt sağ tarafta olanın yarısı çıkmış, yarısı hala kemiğin altında dedi doktorum; şimdi çekersek çok ağrı yapar, çıkmasını bekleyelim dedi. Bu yaklaşık bir buçuk sene önce oldu ve o an beri dişim daha fazla çıkmadı. Şimdi çenemde inanılmaz bir ağrı var, adeta boğazım şişti ve 2 gün sonra doktor randevum var ve sanırım çekilecek. Ancak önümüzdeki hafta çok önemli sınavlarım var ve ağrı durumu beni gerçekten korkutuyor. Sizce ne yapmalıyım? Teşekkürler.

Uzman doktor

Bu durumu doktorunuzla paylaşmalısınız. Doktorunuz röntgeninize bakarak bu konuda size geniş bilgiler verecektir. Bölgede ağrılarınız ve çene bölgesinde de ağrılarınız olabilir. Dilerseniz daha ileriki bir zamana erteleyebilirsiniz. Sınav sonrasına…

YusufCan

merhabalar. sağ alt arka kısımda 20lik dişim çıkıyor 20 yasındayım ama bakıldıgında diş görunmuyor sadece oldugu yer bi şişlik olustu agrı yapıyor agrı kesıcı kullanıyorum. Abse yaptıgı için korkmaya basladım ne yapmam gerekiyor. diş hekimi konusunda fobim var koltuğa oturdugumda elim ayagım titriyor lütfen diş hekimsiz bi yöntem söyleyin 🙁

Uzman doktor

Diş hekimsiz bir yöntem yok. Diş hekimine gitmelisiniz. Ertelerseniz zor günler sizi bekleyecek inanın yapılan işlemlerde hiç bir şey hissetmeyeceksiniz. Çekeceğiniz ağrılar diş hekiminin yanında devede dikan kalır.

sinan

18 yasımdayım yırmılık dılerım cıkmaya basladı ve cok kotu agrıyapıo yutkunamıyorum bile bu agrıdan nasıl kurtulurum yardımmm

tahsin rıza yılmaz

Doktor bey merhabalar ben geçenlerde diş doktoruna gittim. Dişlerimde ağrılar ve inanılmaz derecede sızlamalar vardı. Doktorum 20 lik dişlerimin çıkığını ve 20 lik dişlerimde pulpa dejenerasyonu olduğunu söyledi. Doktorum 20 lik dişlerimin sağ taraftakini ve sol taraftakini çekmek istediğini söyledi. Ben çekilmesini istemiyorum ama ileride öteki dişiminde aynısı olacağını söyledi ve çekilmesi gerekir dedi sizce ne yapmam gerekir.

Uzman doktor

Merhaba tahsin bey doktorunuzun koyduğu teşhise katılıyorum 20 yaş dişlerinin genelde çekilmesini tavsiye ediyoruz çünkü o bölgeyi temizleme şansınız kısıtlı olduğundan önündeki diştede çürümeye neden olabiliyoR bu riski azaltmak için 20 lik dişlerin çekilmesi doğru bir karardır.

merve

mrb sol alt arkadaki 20lik dişimin eti ve damağı beyaz şekilde ve çok ağrı yapıyo yutkunamıyorum çenemi hareket ettiremiyorum bu dişimden dolayımı yoksa damaktaki beyazlıktan dolayımı bu durumda ne yapmalıyım ağrı olunca tuzlu suyla yada kloroben gargara kullanıyorum

Uzman doktor

bölgede aft oluşmuş olabilir. Büyük ihtimal ağrılarınız bu nedendendir. Tuzlu su ile gargara yapabilirsiniz. Aft lar bir iki haftaya kadar kendiliğinden geçer..

merve

hocam

merhaba hocam ben 19 yaşındayım alt çenemin en arka tarafında bir şişkinlik var herkes yirmilik dişimin çıktıgını söylüyor çok agrıyor henüz yeni oluşmaya başladı ama ben bu acıya dayanamıyorum dişim çıkmadan ameliyatla sorunu giderebilir miyiz? yoksa diş çıkmadan ameliyat olmuyormu

Uzman doktor

durumunuzun cerrahi bir müdahaleye gerek olup olmadığı konusu muayene sonrasında belli olur. Muhtemelen yirmilik dişleriniz çıkıyordur. Bu ağrılar çok sürmeyecektir.

anladım hocam ama benim ögrenmek istediğim yirmilik diş daha apseyken ameliyat ile aldırılabilir mi?

Uzman doktor

Öncelikli olarak antibiyotik tedavisi ile apsenin kurutulması gerek. Daha sonra diş çekimi gerçekleştirilir.

Mehpare

Hocam yirmilik dişlerim çıkalı iki sene oldu üst çene de ki dişlerin okluzal yüzeyleri yanaga bakacak şekilde çıktı . Hiç ağrı da hissetmedim. Ama bi haftadır çenemde şiddetli ağrı diş etlerim e dokunamiyorum ve kulağım da ağrı var . Yeni fark ettim 18 no lü diş in bi kısmı yeni çıkmaya başlamış . Bu dişin bu kadar geniş bi etkisi olması mümkün mü ? Şimdiden cevap için teşekkürler

Uzman doktor

Yandaki dişlere baskı yapıyor olabilir. Apse ihtimalide var. Diş hekiminize giderek durum kontrolü yaptırmanızı öneriyorum. 20 lik dişiniz alınabilir.

fatma nur

merabalar. 20 lik dişlerim çıkıyor çok ağrıyor ne yapmalıyım 🙁

büşra ardıç

hocam yaklaşık 6 aydır sol çenem ağrıyor o kadar şiddetliki dayanıklı biri olmama rağmen oturup ağlıyorum k.b.b.gittim emar çektirdim ama bisey bulamadı d
.yirmilik dişimde gayet iyi şekilde çıkmış taki geçen hhafta bir kısmı kırılana dek şimdi başımın arkasında kulağımda yanma ve ağrıvar burnm bile ağrıyor randevu aldım yirmilik dişle ne kadar alakası var bütün dişlerim ağrıyor soldaki

Uzman doktor

Bir ortodontiste gözükmenizi öneriyorum.. Gerekli kontrollerinizi yaptıktan sonra ağrılarınızın neden kaynaklandığı ortaya çıkacaktır.

özlem

doktor bey 17 yaşındayım. 20lik dişim çıktı ama ağrı yapmıyor. çektirmem gerekir mi ya da sonradan ağrı yapar mı?

Uzman doktor

Eğer dişinizde ağrı yoksa yada diğer dişlere herhangi bir baskı uygulamıyorsa 20 lik dişinizin çekilmesine gerek yoktur.

merve

Hocam 1 ay once dislerime dolgu yaptirdigimda yirmilik disimin cikmaya basladigini alt cenemde yer olmadigini soylediler simdi ucu yan olarak cikti basta agrimiyordu simdi agriyla beraber ustunde sisme oldu cikan disimin uzeri kapandi normal mi doktora gitmeli miyim

Uzman doktor

20 lik dişiniz apse yapmış olabilir. Mutlaka gitmelisiniz.

GÜL

hocam 20lik diş çıkarıyorum ama nerdeyse bi sene oldu daha çıkamadı napmam gerekiyo bezesi düşüp duruyo bişey yiyemiyorum

Uzman doktor

Bir diş hekimine gitmenizi öneriyorum..

vildan

Merhabalar Hocam 23 yaşındayım diş ağrısı ile doktora gittim röntgen sonucunda gömülü diş olduğunu öğrendim kırıkkale araştırma hastanesine gittim sinire çok yakın oldugunu ve alındıgında dudak uyuşuklugu kalacağını söyledi alınmazsa bir sorun olmayacağını söyledi fakat arada çok fazla ağrı yapıyor boğaz ağrısı kulak ağrısı oluyor yanında ağrı kesici alıyorum sık sık zamanla bu ağrılar tamamen geçermi ne yapmalıyım yardımcı olur musunuz şimdiden teşekkür ederim..

Uzman doktor

Tedavi etmeden ve röntgen filminizi görmeden bu konu hakkında bir şey söyleyemem muayene olmalsınız.

melis

4 gündür dişim ağrıyor doktora gttim yirmıiıl çıkarıorsun dediler ama o kadar dayanılmayacak bir ağrısı yok ama gün geçtikçe artıyor doktor istersen çektir kurtul dediilaç yazdı ne yapmam gerekiyor karar veremiyorum bu ağrılar daha çok artarmı şişlik yaparmı yoksa gidip çektireyimmi 🙁

Uzman doktor

Ağrı yapıyorsa ve sizi rahatsız ediyorsa çektirebilirsiniz.

alattın

doktor bey elım ayagım tıtrıyo atesım cıkıyo agrıdan hem sol altta hem sol ustte 20 yas dıslerım cıkıyo agrısına dayanamıyorum napmam lazım. oktora gıdıyorum agrı olur deyıp gonderıyor

Uzman doktor

Ağrılarınız olacak. Basit ağrı kesici ilaçlarla durumu geçiştireceksiniz.

merhaba 19 yasındayım bir haftadır 20 lik dişim ağrıyor. ağrı kesici içiyorum fayda etmiyor. yemek yerken bile zorlanıyorum ağzımı açamıyorum yutmaktada zorlanıyorum .boğazımıda ağrıtıyor ne yapabilirim acil cevap verirmisiniz

Uzman doktor

Dişinizde iltihaplanma olabilir. Ağrılarınızın nedeni bu olabilir. 20 lik dişiniz am olarak çıktımı yoksa gömük olarak mı konumlanmaktadır ?

yok tam olarak çıkmadı küçük gözüküyor.

dilek

28 yaşındayım sağ üst yirmilik dişim yarım çıktı ve 2-3 senedir de öyle kaldı.
4 gün önce de sağ alt yirmilik dişi çıkacağından diş etim yarıldı ve gün içerisinde çok kanama oluyor fakat dişin çıkması için yer yok, diş görünmüyor ve bütün diş etlerimde ağrı ve şişlik oluştu 🙁
sağ bademcik ve sağ kulakta çok şiddetli ağrı var.
yarım olan üst diş çekilebilir sanırım ama diğer alt kısım için ne yapmam gerekiyor.
en etkili ilaçlar nelerdir? tşk

Uzman doktor

Buradan herhangi bir ilaç verilmesi doğru değildir. Lütfen diş hekiminize gidiniz ve gerekli kontrollerden sonra doktorunuzun önerilerine göre hareket ediniz.

yıldız

hocam ben 16 yaşındayım dişim çıkıyor ve çok fena ağrıyor baya şişti kaç gün sürer ağrısı yemek dahi yiyemiyorum

Uzman doktor

Bir kaç gün bu ağrıları yaşayabilirsiniz. Yakınınızda bulunan bir diş hekiminede giderek durum ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

mehmet

19 yasindayim 20 lik dislerimin 3 tanesi cikti birisi yari patlamis sekilde . Dislerimden basima dogru agri gerilme olmaya basladi doktora gittim agri kesici ile beraber ilac verdi yavastan duzelme goruldu fakat basimda agri gozumde yorgunluk uyku devam etmekte bi ilgisi var mi diye sormak istedim bu gibi belirtiler olur mu hergun tekrarlamakta ve beni cok yorruyor yardimci olursanz cok sevnrm .

busra

Üste çıkan son dıslerım dışa doğru yamuk çıktı şuan yirmilik dişim cıkıyo ve ağrı ypıyo damagımdakı et kalkmış durumda dıslerımi ittiriyo ve ağrı yapıyı ne yapmalıyım

Uzman doktor

Bir ortodonti uzmanına başvurarak tel tedavisi görmeniz gerekir. Çıkan 20 lik dişlerinizinde çekilmesi gerekebilir.

burak uzun

Hocam 8 saat önce 20 ilk disimi çektirdin.fakat müthiş bi agri var bir antipiyotkle arveles diğe bi ilaç verdi doktor ama hala sizliyo ne yapmaliyim.ara aara da olsa hafif kanama yapiyor.yasim 23

Uzman doktor

İlk 24 saat sızlamalar olur. 2 gün çene bölgesinde ağrı olması normaldir. Doktorunuzun vermiş olduğu ilaçları kullanınız.

yesım

merhaba yırmılık dısım patladı dısın cok azı gorunuyor ve agrı yapıyor dıger dıslerın dızılısını olumsuz etkıler mi

Uzman doktor

Bunun cevabını alabilmek için muayene olmalısınız. Bir diş hekimine gitmelisiniz.

sercan bey

sa hocam dısıme dolgu yaptırcam fakat ılac koydu 2 gün sonra gel bidaha ılac koyucam dedi fakat ılacı koydugu aksam dısım yıne agrı yapmaya basladı uyuyamadım normalmıdır yoksa daha farklı bısey olabılır mı.. cevabınız ıcın sımdıden tesekkur ederım..

Uzman doktor

İlacı dişinize mi uyguladı ? Sanrım bölgede apse vardı ve apsenin kurutulması knusunda bir işlem uygulandı.. Apseden dolayı ağrılarınız devam etti. Bu normaldir. Diş hekiminiz gerekli müdahaleyi gerçekleştirecektir.

dogukan

Doktor bey 20 lik disim gomulu kalli 2 haftadir cok fena agri yapiyo agzimi fazla acamiyorum ilac tedevisi gordum olmadi ve hala cok agriyo gece uyuyamiyorum

Uzman doktor

Bölgede iltihaplanma oluşmuş olabilir. 20 lik dişinizin çekilmesi gerekiyor. Mutlaka bir diş hekimine gitmelisiniz.

Tuğçe

Merhabar..

Sol alt çenemde 20 lik dişimin bir kısmı etimi yarmış lakin dilimle baktığımda oradaki ette şişlik geliyor ve çok fena sızlıyor. Bir iki gün oldu henüz. Bu normal midir? Normalse ağrıdan kurtulmak için ne yapmamı önerirsiniz?

Şimdiden teşekkürler

Uzman doktor

20 lik dişiniz çıkıyor bu ağrılar normaldir. Ağrılarınız şiddetlenirse bir diş hekimine görünebilirsiniz.

ayşe

bugün alt çenemin sol en arkasında diş ucu gördüm sanırım 20lik diş üstüne dokunmadıkça pek ağrı vermiyor dokunduğumda hafif sızılıyor haftaya önemli bir sınavım var acaba ağrısı artar mı?

Uzman doktor

Ağrılar olucaktır. Fakat sınavınızı etkileyecek kadar çok büyük ağrılarınız olmayacaktır. Eğer ağrı hissederseniz ağrı kesici bir ilaç alabilirsiniz.

zeynep

Hocam kolay gelsin bn 10 gun once yirmilik disimi aldirdim ancak o bolge uyusuk kalmaya devam ediyor ayrica agzimi eskisi kadar acamiyorum kucuk aciliyor bu zamanla duzelir mi

Uzman doktor

Operasyon sonrasında çene bölgesinde bu tip ağrılar olabilir.

Sevda

Merhaba doktor bey ; 24 yaşındayım sol alt çenemdeki 20lik dişim yarım şekilde çıkmış durumdadır.inanilmaz bi ağrı söz konusu.ayrıca üst dişlerimde de aynı agrıyı hıssedıyorum. Ne yapmaliyım

Uzman doktor

20 lik dişiniz çene bölgesinde kendisine yer açmaya çalıştığı için diğer dişlerinize baskı yapıyor olabilir. 20 lik dişinizin alınması gerekebilir. Doktorunuza muayene olunuz.

zeynep

Hocam kolay gelsin yine sizi rahatsiz ediyorum kusura bakmayin ama bnm merak ettigim su ; 15 gun oldu yirmilik disim cekileli ve agzimi anca dikey 2 parmagin girebileceginden daha az aciyorum esnerken felan cenem agriyo yemek yerken bazen zorluk yasiyorum bu zamanla duzelir mi acaba ameliyat esnasinda bi ara cenemin yorulmasindan oturu az acmistim dikis yapilirken o aciklik baz alindigi icin mi boyle oldu yoksa cene kilitlenmesi felan mi yasiyorum cok merak ediyorum cevaplarsaniz cok sevinirim

Uzman doktor

Bu konuda ağzrılarınız devam ediyorsa çene bölgesinde bir problem oluşmuş olabilir. Bir çene cerrahisine bu konuda muayene olmanızı öneririm..

zeynep

Ilginiz icin tesekkur ederim

Deniz

Doktor bey ben 16 yasindayim 20 lik dislerim az da
Olsa gorulmekte kisa bir zamandir hic bir sorun yoktu birkac gundur agrilardan olmekteyim bir tanesinin ustu kapandi neredeyse ve sis durumda diger dislere de baski yapiyor bu kadar sismesi normalmi ne yapabilirim ?

Uzman doktor

Bu konuda diş hekiminize gözükmeniz erekiyor. Siz bir şey yapamazsınız. Diş hekiminiz 20 lik dişlerinizin durumuna bakarak çekilmesi yada uygulanacak tedavi konusunda karar verecektir.

gülçin

doktor bey ben 16 yaşındayım ve bi iki gündür 20 lik dişim ağrıyo küçükde olsa biraz çıktı ve yanağım şişti ağrı kesici kullanıyorum ama pek etki etmiyo sizce napmalıyım ?

Uzman doktor

Bu konuda yapılacak bir şey ağrı kesici ilaçlarla dindireceksiniz. Eğer şiddetlenirse bir diş hekimine başvurabilirsiniz.

olcay

hocam, benim yirmilik dişlerim üstten sorunsuz bir şekilde çıktı fakat alttan çıkmaya başlayan diş, ağrı yapmaya başladı. hem diş etimde hem de bademcikte. daha eti yarmış vaziyette değil. bir ay kadar önce o bölgeye yakın bi dişte iltihaplanma olmuştu geçti sonra. bunun 20lik dişle bi ilgisi var mıdır ve de çıkan dişim ağrı yaptığı için gömülü müdür, çünkü diğerlerinde hiç bir ağrı olmamıştı. teşekkürler…

Uzman doktor

Bunun röntgen filmi ile kontrol edilmesi gerekmektedir. Ancak bu şekilde dişiniz hakkında net bir bilgi verilebilir. İltihaplanmanın burada başlaması yüksek ihtimal dişinizin alınması gerekebilir.

batuhan

17 yaşindayim 20 lik disim cikarmi cok agri cekiyorum bu agrilari kesmek icin ne yapmaliyim kurtar bu agridan beni doktor

Uzman doktor

17 yaşından itibaren 20 lik dişler çıkmaya başlar. Bu ağrılar ağrı kesici tedavilerle dindirilebilir.

ayca

slm hocam üst cenemde en son kısımda iç tarafa doğru gelen bir şişlik var 20lik sanırım nede ağız içine doğru şişti fenada acıyor yutkunluk vermıyo bu 20lik diş vakasımı

Uzman doktor

20 lik dişleriniz çıkıyor olabilir.

meltem

25 yaşındayım son bir haftadır sanki ağzımda yara ağrısı olarak başladı.20 lik diş olduğunu sonradan fark ettim. sol ve sağ alt olmak üzere iki yerden birden çıkmakta. boğazımda yutkunma zorluğu çekiyorum. ağrısı kulaklarıma ve başıma vuruyor. bu acaba apse olabilir mi? ve aldırmam gerekir mi? ağrı kesici kullansam zararı olur mu?

Uzman doktor

Ağrı kesici kullanabilirsiniz. 20 lik dişleriniz çıkarken bu tür ağrıların olması normaldir. 20 lik dişleriniz çıkmadan apse olma olasılığı çok düşüktür. Fakat diğer dişlerinizde apse oluşmuş olabilir. Eğer bu konuda tereddütleriniz varsa bir diş hekimine görünebilirsiniz.

Gamze

Mrhblar hocam Ust sol ve sag cenede 20lik dislerim cikiyo ve her ikiside gomulu bi cok dis doktoruna gttim cerraha da zararli degil dediler fakat gomuk dis bogazimda agri oluyo kbb gttigimde bogazdan degil dis tir dediler en son cene eklem bolumune gttim gece plagi verdiler fakat 1 aydr kullaniorum agrilar gecmedi bogazim ve kulagimdaki .. 20 lik disler cebeye baski yaprmi aldirmak gerekirmi? Yardimci olursaniz sevinirim

Uzman doktor

Yapabilir. Diş röntgen filmi ile yirmilik dişlerinizin durumu incelenmelidir. Çene uzmanı doktorunuz önerileri bu konuda çok önemli gerekli müdahaleyi ve tedaviyi o yapabilir di ?

seda

Hocam bnm de sag alt arka tarafta beyalasma ve yanak tarafinda aft cikti sanirim yirmilik disim cikiyor agrisi kulagima ve kafama vuruyor ne yapmaliyim lutfen yardimcu olur musunuz ? Yasim 20..

Uzman doktor

Yirmilik dişleriniz çıkarken bu tür ağrılar ve sızlamaların görülmesi normaldir. AFT ile beraber durumunuz bira daha ağırlaşmış. Fakat bu tür durumlarda tek tedavi yöntemi ağrı kesici kullanarak kontrol altına almaktır. Dilerseniz bir diş hekimine de görünebilirsiniz. Aspirin dışında diğer ağrı kesici ilaçları eczanenizden alabilirsiniz. Bir kaç güne normal sağlığınıza geri döneceksinizdir.

mustafa

merhaba 23 yaşındayım ve sağ alt çenemde 20 lik dişim çıkıyor diş patladı fakat dayanılmıcak bir ağrı yapıyor yutkunmakta bile zorluk çekiyorum bunun sebebi nedir ?

Uzman doktor

20 lik dişinizi çene üzerinde çıkmak için kendisi için uygun bir ortam hazırlıyor. Eğer çıkamazsa gömülü kalacak bu durum diğer dişlerinize baskı yapıyor.

serpil

mrb 26 yasındayım 20lik dişim agrıyor ve dıger dıslerımdede agrı oluyor bunun için ne yapmalıyım ayrıca 20lik dişim sallanıyor bana yardımcı olursanız sevinirim.

Uzman doktor

20 lik dişiniz diğer dişlerinize baskı uyguluyor olabilir. 20 lik dişinizin alınması gerekir.

anıl

hocam 15 yaşıma daha girmedim ancak 20 lik dişlerim çıkmaya başladı. biraz ağrı yapıyordu ve bazen baş ağrısına sebep oluyordu. diş hekimine gittik. doktor inceledi röntgen çekti ve diş etinden çıkarsa rahatlarsın dedi. antibiyotik ve ağrı kesici yazdı. siz ne öneriyorsunuz ?

Uzman doktor

Yapılan işlemler doğrudur. Bu konuda yapılacak bir şey yok doktorunuzun önerilerini yerine getiriniz.

berat

hocam benım alt yirmilik dişler bıkaç senedir yavaş yavaş çıkıyorda su son ara boğaz ağrısı ıle beraber kulağıma vurmaya başladı ama ağrı kesici alınca önümüzdeki bırhaftada sınavlarım var acaba olumsuz etkilenir mıyım yanı o seviye ağrı olur mu çünkü bazen suratım uyuşuyo ne yutkunabiliyorum ne de yemek yiyebiliyorum suratımi çenemi oynatamiyorum o yüzden,şimdiden teşekkürler:-)

Uzman doktor

20 lik dişleriniz apse yapmış ve ağrıların nedeni bu olabilir. Ağrı kesici ilaç alabilirsiniz. Fakat doktorunuza gitmeyi kesinlikle ihmal etmeyiniz. Büyük ihtimal 20 lik dişlerinizin alınması gerekecektir.

nadide

3 yıl önce alt çevremdeki 20 lik dislerimi aldırdım fakat ara ara ameliyat yeri çok ağrıyor disiade kist olduğunu soylenmisti çene altında ve kulak arka kisminda hala şişlik var kbb ye gittim antibiyotik ve agri kesici verip gönderiyor ağırdan yutkunamiyorum boğazıma sürekli sis gibi hangi bölüm ilgilenir dişlerinden mi kaynaklanıyor teşekkür ederim

berat

teşekkürler hocam:-)

Uzman doktor

Rica ederim geçmiş olsun.

kdrkzl

merhabalar hocam yirmilik dişimde yaklaşık 5 aydır bir şişlik var ve bazen ağrısı oluyor bu şiş hiç inmedi şimdiye kadar bu durumda ne yapmam gerekiyor.

Uzman doktor

Bir diş hekimine gitmelisiniz ve oluşan apse kurutulduktan sonra dişinizi çektirmelisiniz.

kdrkzl

merhalar hocam yirmilik dişimde yaklaşık 5 aydır bir şişlik var ve bazen ağrısı oluyor bu şiş hiç inmedi bu durumda ne yapmam gerekiyor.

SEVİNÇ

mrb ben 20 yasındayım sol alt dısımde yırmılık dıs cıkarıyorum cok agrıyo dayanılmıck gbı fılm cektırıyorum fılmde yanındakı köklü dıse vuruyo cıkamıyo yan yatmıs dıs ıcın butun ılacları kullandı agrısına hc fayde etmedı ne yapmam gerekıyo

meral

Merhaba doktor bey şu an acil oldugu icin yaziorum cok agrim var 2 saat once dsmaktsn igne yaptirdim yarim saat bekledim gecmedi tekrar gittim kalcadan igne yaptilar ve agrim devam ediyo ne yapmaliyim

kdrkzl

diş hekimine gittim hocam film çektirdim apse gibi bi durumdan bahsetmedi fakat yirmilik dişim yanındaki dişe doğru eğilerek baskı yapıyor.

Uzman doktor

Eğer baskıdan dolayı ağrı yapıyorsa 20 lik dişinizin alınması gerekir.

emine

merhaba 27 yaşndayım 1 hafta önce sag alt tarafta yirmilik diş çektirdim ama ağrısı hala geçmedi kulaklarıma vuruyor ağrısı.ne yapmalıyım arı kesici içiyorum sadece ağrıyı hafifletiyor..

Uzman doktor

20 lik diş çekimi sonrasında bu tür ağrıların olması normaldir. Ağrı kesici ilaçlarla günü geçiştirebilirsiniz.

1000nur

Doktor Bey merhabalar.24 yaşındayım ve benim 20 lik dişlerim çıkalı bayağı oluyor. Bugün sol alt tarafta ki yirmilik dişin olduğu yerde ki diş etim acayip şekilde kaşıntı yapıyor ve ağrıyor. Sebebi nedir? Şimdiden teşekkürler.

Uzman doktor

20 lik dişinizde iltihaplanma olabilir. Dişinizin kontrol edilmesi gerekiyor ve iltihaplanma varsa kurutularak dişinizin alınması gerekiyor. İhmal etmeyiniz.

Berat

Hocam merhabalar 2 haftadır 20 lik dişim ağrıyor çok büyük bi ağrı değil uyku uyuyabiliyorum bazen ağrıyor bazen hiç ağrımıyor ağrıdığı zamanlarda ise biraz su içince ağzımda bekletince ağrı geçiyor diş yan taraftan biraz çıktı bunun yamuk çıkma veya apse olma gibi bi ihtimali var mıdır? Şimdiden teşekkür ederim.

Uzman doktor

Evet muhtemelen apse yapmıştır. Mutlaka ihmal etmeyin. Ağrılı bir sürecin habercisi olabilir yaşadığınız durumlar. 20 lik dişinizin alınması gerekebilir.

aysenur

gectigimiz cumartesi sag alt gomulu yirmipik disimi aldirdim dikisli onumuzdeki cumartesidikislet alinicak dikis aliminda nasil aliyolar acirmi?:( ve orayi fircalayamiyorum agzimi duzgun acamiyorum ama gargarami duzgun bi sekilde kullaniyorum daha ne yapmaliyim? tesekkurler.

Uzman doktor

Günlük olarak diş bakımlarınızı devam ettirin dişlerinizi fırçalamayı ihmal etmeyin.. O bölgeyi fırçalamayan yada herahn gi bir madde ile karıştırmayınız. Dişkişleri doktorunuz kolayca alıcaktır. Canınız yanmaz merak etmeyin.. Geçmiş olsun..

aysenur

birde dikisler alindiktan sonra istedigim gibi yemek yiyebilecekmiyim:((

Uzman doktor

Tabiki yiyebilirsiniz..

aysenur

cok tesekkur ederim son bir soru sorucam disim alinani 6.gun orasi hala biraz aciyo bu normal dimi? aciyor olmasi dikislerimin acildigi anlamina gelmez yani? bi kac kez asiri güldüm orasi gerildi.

Uzman doktor

Hayır.. Ağrıların olması normaldir. Bir kaç güne kadar bir şeyiniz kalmaz. Ağrılarda ağrı kesici kullanabilirsiniz.

SEDA

doktor bey 20 lik diş çıkarıyorum ama yutkunurken bile aşırı bir ağrı oluyor bu durum normal mi

Uzman doktor

Bu durum normaldir. 20 lik dişleriniz çıkarken ağrılar olabilir. 20 lik dişinizi çene bölgesinde kendisine yer açmaya çalışıyor ve diğer dişlere baskı uyguladığından dolayı da ağrılar oluyor. Çok şiddetli ağrılarda ağrı kesici alabilirsiniz.

alper

Hocam benim yasım 33, yirmilik dislerim yeni yeni cıkıyor kulagimda bogazimda ve cenemde agrılar oluyor bazen atesleniyorum bunun yanında diger sorum hocam 33 yasında yirmilik dislerimin cıkması ve bunları yasamam normal mi yorumunuzu merak ediyorum

Uzman doktor

Evet çıkabilir. 20 lik dişiniz çıkarken bu tür ağrılar olabilir.

alper

Hocam birde simdi aynadan dikkatli baktim azı disinin altından yanından sivri catal sekilde cıkmıs yanağa gecmis sekilde acık yara seklinde

Uzman doktor

O zaman bir diş hekimine çıkan dişinizin alınması yönünde başvurmanız ve muayene olmanız gerekir.

alper

Pardon dişin yarısı dısarda yarısıda yanak icinde cıkmıs birde disin yanında catal cıkmıs dis gibi birsey fakat dokunuldugunda dis degil yumusak?

hocam sanırım 20 lik dişim çıkıyor şuan ağrı yapmıyor fakat çıktığını görebiliyorum elimle kontrol ettim dışa doğru sivri biçimde diş çıkmış durumda aldırabilirmiyim ağrılar ne zaman bağlar ??

Uzman doktor

Eğer ağrılarınız yoksa aldırmanıza da gerek yok..

başlar??

idris

Hocam 28 yaşındayım ve daha önce hiç 20lik diş ağrısı çekmedim ama son 3 gündur sol alt dişlerimin hepsinde aşırı ağrı var.bu ağrı boynuma,omzuma ve başımın sol tarafında aşırı hissediliyor.sanki igne batar gibi sızı var ve sol gözüm kör olacak gibi.doktora gittim haftaya randevu verdi de bui şikayetlerim 20lik diş şikayetleri mi acaba hocam? Yani bu kadar büyük göz,baş ağrısı olmasi dogal mi? Teşekkürler simdiden

Uzman doktor

20 lik çıkmasında bu tür ağrılar olabilir. Doktorunuza muayene olunuz.

idris

Hocam bir de herkesin yazdıgı şikayetlerin(kulak,çene,boğaz ağrısı) hiçbiri yok bende, o yüzden 20lik diş ağrısı olamayacağından şüphelendim.

fatma

Hocam be 18 yaşındayım 20lik dişlerim geçen sene çikmaya başladım şu anda alttakilerin ucu gözüküyor ama o kadar fazla ağrısini duymadim fakat çenem dar olduğu dişlerin dizilişini bozabilirmiş bunun için ne yapabilirim ?

Uzman doktor

Bunun için bir ortodonti uzmanından yada çene cerrahisinden yardm alabilirsiniz. Kendi diş hekiminize de gösterebilirsiniz. Yapılacak muayene sonrası ve diş röntgeni kontrolü sonrasında dişlerinizin ileriki dönemlerine ait bir öngörü yapılabilir.

Çiğdem

Bir aydır yirmilik dişimden acı su geliyo üç gündür inanılmaz ağrı var ne olabilir yardımcı olun lütfen

Uzman doktor

Dişiniz iltihaplanmış diş hekiminize mutlaka gidin ve ihmal etmeyin.. Apse kurutucu sonrası dişiniz çekilecek..

Hülya

Merhaba bnm alt disimin yarisi ileriye dogru yarili yarilirken cikarken cok agriyor cektirme limiym

Uzman doktor

Eğer ağrınız varsa alınmasında fayda vardır.

merve

yirmi yasinda basladi yirmilik dislerim cikmaya suan 24yasindayim ve hala cikio tamamliyamadi oluyorym agridan beynimde zonkluyo bisi yiyemiorum.disciyede gittim ama bi sonuc alamadim ama artik agrilardan yoruldum nasi bi yol izlemem gerek yardimci olun

Uzman doktor

20 lik dişleriniz çıkıyorsa yapılacak birşey yok.. Bu konuda ağrı kesici kullanabilirsiniz.

kdrkzl

mrblar hocam bir yakınımın şikayeti var sağ yan alt tarafta yanlış çekilen dişin yerine iç damaktan yeni bir diş çıkarmakta bu dişin ameliyatla alınmasını öneriyorlar fakaqt bu ameliyatı bir diş hekimi mi yoksa çene cerrahımı yapmalı

Uzman doktor

Diş röntgen filmine bakılması gerekiyor. Eğer sinirler bu bölgeden geçmiyorsa normal bir diş hekimide yapabilir.

Bilg

20 lik dişimi 6 gun once cektirdim fakat dünden beri inanılmaz agrım var bu normal midir

Uzman doktor

20 lik diş çekimi sonrasında ağrıların olması normaldir. Fakat 6 gün boyunca ağrılarınız olmayıp birden başlaması normal değildir. Doktorunuza danışabilirsiniz.

Aley

16 yaşındayım sağ alt 20liğim çıkıyor 2 gündür şiş yutkunurken zorlanıyorum, bir şey çiğneyemiyorum. Diş ağrım başımın arka kısmı ve kulağımıda etkiliyor. Ne yapmam gerek?

Uzman doktor

Ağrı kesici alabilirsiniz.

rüzgar

Merhabe 20 lik dislerim ciktiyinda agrm hic olmadi fakat zamn icerisinde sol altta bulunan disim cok agrıdı sonradanda kırıldı 4 gün öncede bu disi çektirdim çok ince ve çok küçük bir dişdi çekim zor oldu dişim sürekli kırıldıgı için doktorum sadece tuzlu suyla gargara yap dedi kanamm olmadı şişmedi fakat agzımı tam açamıyorum hala yemek yiyemiyorum sadece sızlıyor diyer çıkan dişin biri kırıldı ama hiç agrısı yok olmadıda çektirmekten çok korkuyorum sizce ne yapmalıyım doktorum rahatsız etmiyorsa kalsın dedi sorunu yok ama çekmek lazım dedi fakat çok korkuyorum kalırsa neolur

Uzman doktor

Doktorunuz çekilmesi gerekiyor diyorsa çektirmenizde fayda vardır.

atiye

hocam merhaba 20 lik dişim çıktı ve çok ağrıyor 1 haftadır ağrısından duramıyorum yutkanamıyorum kulaklarım ağrıyor saat gecenin 4 uyku gelmiyor ağrıdan doktora giittim apse olmuş dedi antibiyotik verdi. ama faydası yok sol alt çenede düş çıkmış gözükyor şişlik çok hocam. evde bu ağrın geçmesi için pratik çözüm var mı

Uzman doktor

Yoktur. Bu ağrılara katlanacaksınız. Ağrı kesici almanızı öneririm. Diğer internnette veya kulakta dolma bilgiler ağrılarınızın daha fazla artmasına neden olabilir. İltihap kurutucu ilacınızı kullanmaya devam ediniz.

alim

hocam 19 yasındayım cenemın altı azcık agrrıyor 20 lık dıs cıkarmı acaba merak ettım ne yapmam gergıyor acaba

Uzman doktor

Evet bu yaşlarda 20 lik dişleriniz çıkar. 20 lik diş çıkmaya başlama yaşı 17den itibarendir.

emir

Merhaba doktor bey:
28 yaşındayım sol altta 20 lik dişim uzun zaman önce çıkmıştı ancak tamamen çıkmadan gömülü olarak kaldı 2 gündür ağlatacak derecede ağrı yanakta boynun çene kısmına doğru biyerde şişlik meydana geldi doktora gittim film çekti ve antibiyotikle ağrı kesici verdi. 10 gün sonra tekrar gel dedi benim sorum bukadar yerin şişmesi normal mi? Yani karşılaşılan bir durummu?

Uzman doktor

Emir bey.. Dişiniz iltihaplanma yapmış doktorunuz iltihap urutucu vermiş daha sonra çekilecektir.

derya

Bu gun yirmilik disimin cikmaya basladigini fark ettim sabah cok zor uyanmistim uzerimde bir halsizlik hissediyorum ve azda olsa atesim var ne yapamaliyim acaba ?

gökhan

hocam 36 yaşındayım 20 lik dişlerim çürüyor ve bu aralar çok ağrı yapıyor çektirmem gerekiyor mu birde çok mu zor çekimleri

Eda Nas

Merhaba,16 yasindayim. Sag alttaki yirmilik disim çıkıyor ve bunun yanında kulagimin alt tarafında ağrı var ne yapabilirim? Ortodonti tedavisi görüyorum ve yardımcı olamayacaklarini söylediler nereye gidebilirim ?

duygu

Merhaba
ben 22yaşındaym 1sene oldu 20 lik dişim çok az çıkmış duruyordu ama bugün çene ve dişin oldu bölgede dayanılmayaçak şekilde artık ağrılar oldu dişim mi çıkıyor yoksa farklı bir sebebi mi acaba yardımcı olabilir misiniz

Nur

Merhabalar, Benim 20lik dişim sanırım çıkmış ve ben bunu hiç hissetmedim ama dün geceden beri sol üst tarafta diş etlerimde acayip bi ağrı var çok fazla canımı yakıyor ve şuan köyde olduğum için şehirede dişçilerede bayaa uzağım. Diş etimde acayip bir baskı var kafamı hızlı bir şekilde çevirdiğimde sanki bütün dişlerim dökülcekmiş gibi hissediyorum. Acaba bunun sebebi 20lik dişin diğer dişlere baskı uygulaması olabilir mi? Gerçekten zor durumdayım bu ağrının hafiflemesi için ne yapmalıyım. Bi kaç gün içinde gidicem zaten ama en azından biraz hafiflemesi için ne yapabilirim ?

Dilek

Merhaba,benim alt çenemdeki iki 20lik dişimde çıkmaya başladı sol taraftaki sürekli apse yapıyor ve yanaklarım yara oluyor dişçiye gittiğimde ise sadece ilaç verip dişler tamamen çıkmadan bir şey yapamayacağını söylüyor. Ben dişler çıkana kadar bu ağrıyı çekecek miyim? Şu an da apse yaptı

gülsüm

7 bucuk aylık hamileyim 5-6 senedir 20 lik dis cikariyorum. Önceden 2-3 gun agri yapiyordu simdi uc haftadir agriyor.Hamile oldugum icin çekimine izin verilmiyor agri kac gun surer, ne yapmam lazim.

ahmet

Hocam merhaba.23 yaşındayım ve sağ üst 20 lik dişim baş verdi.Fakat yanağımın iç kısmını yarmaya başladı.Çözüm çektirmek mi ? Yoksa tamamen çıkmasını mı beklemek ?

Uzman doktor

Ahmet bey.. Dişlerinizin çıkmasını bekleyiniz. Daha sonra ağrı oluşturursa ve size sıkıntı yaratırsa alınabilir.

hocam merhabalar iki gündür çenem ağrıyor şakaklarıma vuruyor gece dişlerimi sıkıyorum sanıyordum ama sıkmıyorum sadece alt çenem ağrıyor ve açmakta fılan güçlük çekmiyorum ama boğazımda ağrıyo acaba boğaz ağrım çeneme vuruyor olabilirmi?

Uzman doktor

Berna hanım.. 20 lik dişiniz çıkıyor olabilir..

yada 20lik dişlerim çıktılar bayaa tamamlandılar ama onlardanda olabilir diye düşünüyorum cevaplarsaız sevinirim

hulya

hocam merhaba ben 3 aylik gebeyim ve ust 20 lik dislerim gebelik oncesi cikip curudu ve gebelikle agri basladi s andada tum dis etlerimde agri var cektirmeye korkuyorum bebegimi dusururum diye ve kanal tedavisi olacak disim var.korkum cekilip sonrasindaki agrilar icin antb.kullanamam ne yapmaliyim.

Uzman doktor

Hamileliğinizin ikinci 3 ayında tedaviniz yapılabilir. Fakat bunun için jinekoloğunuzu bilgilendirmeniz ve tedavi için gerekli önlemleri almalısınız.

GAMZE

Doktor bey öncelikle merhaba,19 yaşındayım ve alt köşede yirmilik dişim cıktı baya şişmişti antibiyotik kullandım suan gectı fakat şimdide sol üst köşede cıkacak gibi şişmemesi için ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız cok sevinirim

GAMZE

.Doktor bey öncelikle merhaba,19 yaşındayım ve alt köşede yirmilik dişim cıktı baya şişmişti antibiyotik kullandım suan gectı fakat şimdide sol üst köşede cıkacak gibi şişmemesi için ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız cok sevinirim

olcayto

doktorum benim yaşım 18 ve 20 lik diş çıkıyor ve çok açıtıyor doğru düzgün yemek bile yiyemiyorum nasıl geçer bunun ağrısı gerçekten çok kötü ağırıo yardım edin

Uzman doktor

Ağrı kesici alabilirsiniz. Ağrılarınız dayanılamayacak şekilde olursa bir diş hekimine görünmenizi öneririm..

betül

hocam mrb,dünden beri sağ alt köşede bir şişlik şuan çok şiddetli dayanamıyacagım bir agrı yok, fakat endişeleniyorum şiş artıyor gibi birşey yiyemiyecek hal aldı yutkunmada zorluk çekmeye başladım öneriniz nedir ?

Fatma

Merhaba hocam ben 20 lik dişimi 3 gün önce çektirdim ağrısı daha geçmedi. Yanındaki dişimde çürüdü bu Çürük dişe hemen dolgu yapılabilir mi ?

fatma

merhaba 20 lik dişim çıkmaya başladı 1,2 hafta önce. ama 2,3 gündür çok ağrıyor ne yapmalıyımm 🙁

havva

Agri olmayn dise dolgu yaptirdim..ve suan yirmilik disimle bir oldular..inanilmaz bir agri cekiyorum…hic uyuyamadim..saat basi agri kesici ve disinol..damlattim hic faydasini goremedim…dis icin en iyi antibiyotik hangisi…augumantin almayi dusunuyorum ama karar veremedim..bu konuda yardimci olurmusunuz doktor bey..saygilae

Uzman doktor

Havva hanım yine bu konu için doktorunuza başvurmalısınız. Öncelikle tedaviniz olmanız dolgu dişinizde ağrılarınız varsa bu dişinizin kanal tedavisi olması gerekebilir. Doktorunuz sizin için gerekli olan antibiyotiği verecektir.

baki

merhaba hocam ben 21 yaşındayım AVR kapak hastasıyım 2 yıl önce mekanik kapak+ greft operasyonu oldum coumadin kullanıyorum 20 lik diş çıkıyor 2 gündür çok kötü agrıyor doktorum çekmek gerktigini söyledi birde sizden bilgi almak istedim tekrardan teşekkür ederim iyi günler

Uzman doktor

Doktorunuza bu konuda gerekli bilgileri veriniz. Yapılacak testler sonrasında işlemlerin yapılmasında bir sakınca olmadığı tespit edilirse 20 lik dişinizi çektirebilirsiniz.

doktor bey ben 28 yaşındayım soldaki 20 lik dişim çıktı ama sag tarafdaki bir türlü çıkmıyor 5 gündür hiç kesilmeden ağrım var diş hastanesine gittim acile ilaç yazıp yolladı ama ben çektirmek istiyorum dayanamıyorum ağrısı kulağımda beynimde sanki ne yapmalıyım yardırma diye bir operasyon varmış ne kadar gerekli yardımcı olurmusunuz

Uzman doktor

Hatice hanım işlem ağrılarınızı hafifletebilir. Eğer ağrılarınız dayanılmayacak gibi ise operasyonu uygulayınız.

Ufuk

Hocam 17 yaşındayım geçen ay girdim ve sag alt köşede ufak bi parça diş çıktı şişlik çene ağrısı 4 gündür çekiyorum ağzımı zor açıyorum açarken kat kat daha ağrıyo elimle dokunmaktan kendimi alı koyamıyorum ve çıkan o parça diğer dişime baskı yapıyor olabilir mi çok yakın ama yok denebilcek bi boyutta çürük çıkma ihtimali var mı? Ayrıca şuan çektirebilir miyim ve bu ağrılar ne zaman gecer?

Uzman doktor

Dişiniz apse yapmış Ufuk bey.. Diş hekimine görünmenizde ve tedavi olmanızda fayda vardır. Ağrılarınız artabilir.

Gülşah

Merhaba,
Ben 21 yaşındayım, sağ alt çenemdeki yirmilik dişim patlamadı fakat üstü şiş, kulağıma ağrı yaptığı oluyor ve yutkunmakta çok zorlanıyorum. Iltihaplı mıdır bu dişim?

derya

hamileyim 20 lik dis agrim var ne yapmaliyim hocam.

Bedirhan

Hocam merhaba 18 yasindayim 20lik dislerim onceden ciktiklarinda cok fazla agri yapmamislardi sadece yemek yerken biraz sikinti oluyodu ama bu sefer ki iki gundur uyku uyutmuyor. Disimden cok bogazim agriyo yutkunamiyorum agzimi acamiyorum disimin onceden bi kısmı cikmisti agri yapmamisti ama simdi sanirim tamami cikicak ve cok fazla agri yapiyo doktora gittim pek bisey yapmadi antibiyotik ve agri kesici verdi kullaniyorum ama gecmiyo disin dis etini daha hizli delmesi icin ne yapabilirim cekim sart mi

aykut

Merhaba doktor bey ben 20lik disimi cektirdim sorunsuz sekilde. Bugun 5. Gun ve agrilarim bi gevip.bi siddetleniyor bu normalmidir. Dayanilmaz uyutmayan bi sizlama var. Yutkunurken hafif acima var.

Uzman doktor

Aykut bey ağrılarınız bir hafta kadar sonra azalmış hatta bitmiş olmalıydı tekrardan diş hekiminize başvurmanızı öneririm..

mehmet

Ben 28 yaşındayım 2seneye yakındır 20lik dişlerinden ağrı çekiyorumç dişimin bulnduğu bölge sürekli apse dilimin dahi şişdiği oluyor boğazım şişiyor yutkunamıyorum ağzımı tam açamıyorum yemek yerken gevsenemıyorum kulağıma hatta gözüme ağrı vuruyor

pinar

37 yasindayim sol alt cenedeki 20 lik disime degen ic yanakta kucuk kucuk beyaz noktalar var ve elleyince aciyor apse gibi. uzun suredir var bunlar 2_3 ay gibi. Neden ve ne yapmaliyim? tesekkurler

Uzman doktor

Pinar hanım bu yaralar AFT olabilir. Bu konudan gerekli bilgiyi alabilirsiniz. AFT Nedir ? Dudak Uçukları, Dudak Uçuğu Neden Çıkar ? Detaylı bilgi için ve bu yaraların tam olarak ne olduğunu anlayabilmek için bir diş hekimine muayene olabilirsiniz.

serdar

Mrb hocam yirmi yasindayim sag ve sol olmak uzere yirmilik disim cikiyor agrisana dayanmak mumkun degil dislerim yeni cikiyor cektirmek istiyorum ama birazda korkuyorum cektirirsem bir sorun olur mu ?

Uzman doktor

Serdar bey yapılacak muayene sonrasında eğer doktorunuz çekilmesi gerektiğini dile getirirse çektirin.

elif

Yirmilik disim cikiyor ve suanda ön dislerimin gerildigini hissediyorum. Agri yapmaya hafifce badladi adlinda tam agri degil ama dislerimi gerdiginden rahat edemiyorum. On dislerim bike sizliyor ne yapmaliyim

Uzman doktor

Elif hanım bir ortodonti uzmanına bu konu hakkında danışabilirsiniz.

Ayşe

Doktor bey 19 yaşındayım sağ alt tarafta yirmilik diş çıkartıyorum, 3-4 gündür ağrım var. Kanin dişim yan çıkmış önceleri sıkıntı olmuyordu ama şuan yirmilikte çıkmaya başlayınca aşırı ağrı var iki dişimde. Sorum yirmiliğimin yeri var ve çıkabilir ama kanin dişimi dahada yana iter mi? Çekilmeli mi?

elif

hocam 3 gündür alt çenemde en arka tarafında agrı oluşmaya başladı yutkununca bıle ağrı şiddetleniyo ağrı kesicilerde fayda etmiyor 20yaşındayım doktora gitmeliyim mi ?

Ayse

iyi gunler, dun alt cenemin sag arkasinda ayri ve sanirim sisme basladi. daa once de olmustu ve gecmisti. fakat simdi onundeki iki disin dis etinde de sisme var. ve o iki diste dolgu gerekmiyen iki kucuk curuk var. ayrinin sebebi curuk yaa da 20lik disi olabilir mi? baslangic asamasinda kendim nasil mudahale edebilirim? yurt disindayim ve donmeme bir ay var.

esmanur

Merhaba doktor bey bnm başka bir sorum olacaktı kist vardı disim cekildi o cekilen yerden temizlendi 3-4 ay oldu ama ağrısı hiç geçmiyor damaklarim ağrıyor yanıyor diğer dislerime etki yapıyor doktoruma gittim gecer demişti ama geçmiyor ne yapmalıyım lütfen bi tedavi yolu söyleyin

ahmet

Sayın hocam 21 yasindayim uc gundur sol alt cenemde en arkada acima hissettim dedim agiz yarasi falan sora baktim agri olmaya basladi kulagima bogazima vuruyo agri 20 lik dis cikiyo sanirim yanliz o bolgede görünür bise yok ama sismis o bölge ağzimi acarken aciyo tabi baski hissi var o bolgede. Sis apsemi yoksa dis cikiyo diyemi sisti orası

ilhan

Doktor bey merhaba.yirmilik dişim çok ağrılı bir şekilde çıkıyor. Çene kemiği ağrıyor diş etlerim sizliyor ve hafif bir mide bulantısı var.yarin randevum var fakat iğneden çok korkuyorum. ameliyat çok zor geciyormuş ve iğne çok acı veriyor dediler.bu doğru mu? Birde aldigim ağrı kesici ağrıları geçirmiyoŕ. Şimdilik bu ağrılar için ne yapabilirim

Uzman doktor

İlhan endişelenmeni gerektirecek bir şey yok. Bu ağrılara dayanıcaksınız. Doktorunuzun önereceği bir ağrı kesici kullanabilirsiniz. İğne vb. işlemlerinizde ağrı olmaz. Hafif sızlama olabilir.

Hülya

Merhabalar doktor bey 20’lik dişim çıkıyo 2 gündür ağrıyo gozukuyoda çıktığı kızarıklık var ve bırazda ağrı çeneme baskı uyguluyor sanki ne yapmalıyım?

zeynep

Merhabalar,4 yirmilik disim de neredeyse tamami cikti cikti 21yasindayim yimilik dislerim diger dislere gore disa dogru.Su an yirmilik disin yanindaki dislernden birinde acaip bir agri var baslarda soguk, sicak hassasiyet yapiyor diye dusundum simdi daha sık.Cektrmem gerekir mi yirmlik dislerimi?Tesekkurler.

Uzman doktor

Eğer sorun 20 lik dişinizde değilde yanındaki dişte ise öncelikli olarak buranın tedavisinin yapılması gerekir. Dişiniz iltihaplandıysa bu tür ağrılar oluşabilir. 20 lik dişlerinizin çekilip çekilmemesi konusunda doktorunuz son kararı verecektir.

zeynep

Merhabalar,4 yirmilik disim de neredeyse tamami ciktiOyle cok buyuk bir agri yasamadm cktigi surece. cikti 21yasindayim yimilik dislerim diger dislere gore disa dogru.Su an yirmilik disin yanindaki dislernden birinde acaip bir agri var baslarda soguk, sicak hassasiyet yapiyor diye dusundum simdi daha sık.Cektrmem gerekir mi yirmlik dislerimi?Tesekkurler.

muhammed

Hocam bu kadar kisiye nasl cevap veriyosunuz ya dişlerimin agrısı kesildi yorumları okuya okuya 🙂

Uzman doktor

🙂 teşekkürler muhammed bey insanlara yardımcı olmak bizim işimizin bir parçasıdır.

harun

hocam merhaba 34yaşındayım solt alt çenem şişti ve ağrıyor diş doktoru 20lik diş çekilmeli dedi reçeteye pulpa dejenerasyonu teşhisi koymuş 1000mg antibiyotik veağrı kesici verdi 1hafta sonra gel çekelim dedi
6ay önce özel diş doktoru 20lik dişime bakmış istersen çekebiliriz demişti şimdi kafam karıştı ne yapmalıyım hekim fobim var çektirirken çok ağrırmı ne tavsiye edersiniz çok teşekkürler…

ayşen

Doktor bey 20lik diş çıkarıyorum konuşmakta ve yemek yemekte çok zorlanıyorum yutkunamiyorum bile ne yapmam gerekiyor…

duygu

merhabalar hocam 20 lik dişim çıkıyor ama daha hiç bir şey gözükmüyor sanırım iltihap kaptı ve şiş çok ağrım var 3.5 aylık bebeğim var emziriyorum parol kullanmam önerildi sizce ne yapmalıyım etkisi hemen geçiyor en hafif ağrı kesiciymiş ve bebeğime bu ilaç sütten geçermi çok endişeleniyorum teşekkür ederim…

tuğçe

Merhaba hocam. alt damağımda yirmilik dişim çürümüş içinden dışından sadece delik var 10 gündür ağrıdan ölüyorum abse yaptığı için antibiyotiklerim bitmeden çekmiyorlar. ne yapabilirim bu ağrı hiç bir şekilde geçmiyor. teşekkürler şimdiden

oğuz

Merhaba hocam benim 20 lik dislerim yaklasik 3 senedir cikiyor en basta yavas yavas çıkıyordu bu 1 senedir daha hizli cikio. Ama arada cok ağrı oluyor alinmasi gerekir mi ? Iki dis hekimine gittim biri alinmasi gerek dedi digeri gayet guzel düzgün cikiyor dedi ne yalmam lazım

nazlı

merhaba hocam 19 yasındayım sağ alt damağımda 20 lik dişim çıkıyor ve çenemde kulağımın arkasına doğru felaket bi ağrı mevcut ve bogazlarımda şiş yutkunamıyorum hiçbir şey yiyemiyorum dişçiye karşıda bir korkum var gidemiyorum ne yapmalıyım dişim ne durumda bana yardımcı olabilirmisiniz?

Uzman doktor

20 lik dişiniz iltihaplanmış olabilir. Korkmanız ve gitmemeniz durumunda eğer bölge iltihaplandıysa kiste çevirebilir. Bu daha büyük problemlerin sizi beklediğinin habercisidir. Mutlaka diş hekimine gidiniz ve 20 lik dişinizi aldırınız.

Hayal

merhabalar doktor bey, 26 yaşındayım. sol alt 20 lik dişim gömülü çürüdü. ağrı yapıyor. çektirmek istiyorum fakat sinirlerde sıkıntı olursa diye korkuyorum. acaba dudak ve dilde bunların olmaması için tavsiyeniz ne olur? özelde mi üniversitede mi yaptırmalıyım?

Uzman doktor

Bu üniversite hastanesinde tedavi edilmesi gereken bir sorundur. Dilerseniz öncelikli olarak bir diş hekimine muayene olunuz. O sizi bir çene cerrahisine yada üniversite hastanesine yönlendirecektir.

Enes

ihmal sonucu 5 dişim çürük durumda 2 tanesi kesinlikle dolgu ile giderilemeyecek durumda. Kesinlikle ertelemeyin

aylin

20lik dişim çıkıyor fakat şişlik var ve yutkunamıyorum hastaneye gittim ilaç ve gargara verdiler fakat ben ne yiyip ne içicegimi bilmiorum sıcak ve soğuk içeçekler içebilirmiyim yardımcı olabilirmisiniz ?

Uzman doktor

Sıvı gıdalarla beslenmeyi tercih edebilirsiniz.

Hayal

hocam 20 lik dişim iltihaplanır ve kiste çevirirse ne gibi belirtiler verir ve çözümü konusunda önerileriniz nelerdir?

Uzman doktor

Hayal öncelikli ağrılı ve sancılı bir döneminiz olur. Bu kendisini çok fazla belli eder. Eğer böyle bir şüpheniz varsa hemen doktorunuza başvurunuz.

merve

merhaba
21 yaşındayım 20’lik diş agrım için özel bir diş hekimine gittim agrım çok war çene altından dokunarak ve icten dokunarak baktı bu 20 lik dişi normal diş hekimleride çekebiliyormu yoksa çene cerrahlarının mı çekmesi gerekiyor ona göre çekimi yaptıracagım.

Uzman doktor

Merve hanım bu 20 lik dişinizin kökü ile alakalı bir durumdur. Eğer kök kısmı normal bir diş gibi ise normal diş gibi çekilecektir. Fakat 20 lik dişlerin çoğunda kök eğridir. Bu tür bir durum söz konusu ise cerrahi bir uygulama yapılması gerekicektir.

hayal

şuanda bağkurumu yatıramıyorum. tedavimi en sağlıklı şekilde nasıl yaptırabilirim hocam

Uzman doktor

Devlet hastanelerinde yada üniversite hastanelerinde işlem yaptırabilirsiniz.

Onur

Doktor bey merhaba 32 yasindayim sag alt yirmilik disimin yarisi cikti sayilir cikacak yer var gibi gozukuyor. fakat Suan cok siddetli bir agri var ceneme vuruyor yemek yiyemiyorum.yanindaki dise cok yakin durumda.Curuk agrisi gibi degil galiba. Sormak istedigim bu agri Devam edecekmi? Suan yurt disindayim turkiye ye donene kadar bir sorun cikar mi? agri gecer mi ?
Tesekkur ederim .

Burcu

merhabalar hocam ben henüz 15 yaşındayım sağ alt çenemde fena bir aşrı var ve bana bunun 20 lik diş ağrısı olduğunu söylüyorlar . Ben bu ağrı yuzundemn yemek yiyemiyorum yutkunamıyorum . Okula gidiyorum ve daha kötü olmasından korkuyorum. lütfen bana yardım edin ağrının bir süreliğine de olsa geçmesi için ne yapabilirim.

Irem

Merhaba Doktor Bey ben 3 gun önce yirmilik dişimi çektirdim ve hala şişlik tam olarak geçmedi agri da oyle doktoruma söyledim bu durumu 1 hafta icinde normale doner dedi.Yurtdisinda oldugum için Turk Dişçi bulamadım ve size sormak istedi çünkü bu ilk yirmilik Dis çekimim.Tesekkurler

zeynep

20 lik dişim çok ağrıyor

fd

merhaba 30 yaşındayım ve 20lik dişi şimdi çıkarıyorum.. ilk kez diş ağrısı çekiyorum. doktora gittim hafta içi ameliyathaneden randevu alıp çektirmem gerektiğini söyledi.. bugün cumartesi ve ben pazartesini bile bu acıyla bekleyemem ne yapmalıyım.. en azından acısını nasıl dindiririm.. yardımcı olabilir misiniz..

Merhaba ben 24 yasindayim 20 lik disim cikti ama sanirim biraz daha cikicak hergun agrimasada araa cokagriyor ve yeni kaplama yaptirdim ne yapmaliyim.

naz

slm.soğuk algınlığım var ve sol alt üst 20 lik dişler çenelerime baskı yapıyor. aşırı derecede ağrıyor. belliki çektircem. daha önce sağ üsttü çektirdim çıktıkları için çekerken pek ağrı sızı hıssetmedım. altta yarısından fazlası çıkmış durumda. benım korkum alttı cektırırıken amelıyat kadar agrı verır mı… şişme falan oluyormuş. bende olma ihtimali varmı.. cvpınız için şimdiden teşekkürler… iyi çalışmalar..

behrem

Hocam benim 20lik dis diger dise dogru biraz ters cikiyor alttaki butun disler 10 dakika mesafeyle agriyor. Doktora gittim 7 ay sonra gel dedi bn bu sure icinde agridan olucemmi agridan nasil kurtulabilirim

a.kadir

sa hocam benim sag ve sol alt dislrmn en sonu sisti yara gbi oldu cok agri var yutkunmakta ble gùçlük çekyrum eger yirmlk disse cekilecegi zaman disleri uyustrma yerne bayiltsalar olurmu.

basakyilmaz

Merhaba hocam
Yimilik dislerimin eol ustu cikti simdi sol alt cikiyor bi kismi ciki ama agrilar da artti arkadan on azi eisime kadar agri dolgulu dismde sizi yapiyor biliyorum çok ktirmem saglikli olcak amq ben hem kokuyorum her mde hamile olma olasiligim var
Ve sag taraftanda disler cikma girisiminde bulundular eger hamile isem n azindan agrilari hafifletmek icin ne yapmam gerekiyor
Simdiden tesekkur ederim

ozlem

doktor bey benim 6 ci disinde dolgu var.3 yil dakardir dolgulu cok nadiren agrisi olurdu oda soguk yada sicak seyler girdiginde.bu 4 gundur cok agriyor agri kesicilerle idare ediyorum.doktora gittim .biri kanal tedavi dedi bana .digeri 20 lik disinizden dolayi dedi .baska bir doktorda dolgulu disinizin yanindakinde curuk var dedi .simdi ben anlamadim benim hangi disim agriyor sizce .agri genelde sol alt tarafta var.kanal tedavi edeceklerini soylediler.onun icin 10 gun sonra dediler.

saide

merhaba doktorbey benim yaşım 39 da ama yirmilik dişlerım çıkıyor senelerdır ara ara ağrı yapiyor ne yapmalıyım

merhaba doktorbey yaşım 39 da ama yirmilik dişlerım çıkıyor bu normalmı bide çok agrı var ne yapabilirim teşekkürler

Sevilay

Merabalar 4aylık gebeyim sol taraftaki yirmilik dişlerim agrısız cıktı ama sağ alt kısım cok şiddetli ağrıyor baş ağrısı kulak ve boğaz agrılarımda var bu dişten dolayı ve baktığım zamn yer yok cıkabılecek ne yapmalıyım

mqnisa

Ben 3 hafta once 20lik dişlermi çektirdim. Yanagim biarz sis ve Agzimii hala zor açıyorum ne yapablrm

mqnisa

Cerrahi çekim olmustu bilginiz olsun

paşa

Hocam yirmilik dislerime sanki kramp giriyormus gibi sizlama
yapıyor daha yeni çıkmaya başladı. Bide ön büyük dislerimin
ortasında delik olusmaya basladi.ne zaman dolgu yapmam gerek
tsk ederim simdiden. .

nazan

hocam mrb. Benim sol 20lik dişim yarı gömülü üzerindeki et çok feci kabarmış ve dışardan dokunduğumda minik bir baloncuk var 1 haftadır kulak , şakak , boğaz ağrısı çekiyorum bit tavsiyede bulunurmusunuz. Yaşım 22 hiç diş doktoruna gitmedim ve fena korkuyorum.

özkan

hocam dun 20 lık dısıımı aldırdım ama nedense 24 saat gecmesıne ragmen sag alt cnmde ve ust cnmde agrılar var szce normalmı bırde dolgu yaptrdm dısım dusms knl tedaısı olmasına ragmen curumus dıyorlar sızce bu dıs dıger dıslerıme de curutebılırmı acaba

zübeyde uzun

İii günler yirmilik dişimi çktirdik üçgün oldu halen agrıyo ilk iku gün agrı kesici aldım sonra bin mg antibbiyotik ama geçmiyo sag alt çenemdeki dişi çektirdim dışarı çıkmıştı zaten ama yinede agrıyıp şişiyodu nir hamlede aldı doktorum ama çok agrıyo agzım bütün çeneme vuruyo agrısı daha kaç gün sürer çok rahatsızım çekmeden önce bukadar agrı yoktu teşekkürler

rahman

Öncelikle iyigunler benim sol taraftaki Yirmilik cisim yarısı ciktı ve hic şikayetim yok fakat sağ taraftaki diş cikmadı hala etin içinde ve acimaya başladı .yavaş yavaş dişin cıkacagi yerdeki et şişmeye başladı ne yapmalıyım ben yurt dişinda okuyorum ve aile hekimimede gidemem haftaya perşembe ve cuma sinavlarım var agrisi siddetlenirmi?

rahman

Hocam gine ben Çekilmesi gerekirse nasıl cekilicek o diş hic görünmüyor eğimi yaracak ne yapıyorlar

Tarık

Hocam kolay gelsin öncelikle 16 yaşındayım 20lik dişimin neredeyse yarısı çıktı ve bazi haftalar çok ağrı yapiyor bunun çözümü doktorsuz var mıdır doktor fobim varda. Teşekkürler.

murat

Hocam bütün dislerime kanal tedavisi yapıldı 20 dişlerinin 2 tanesinde çürük vardı ve kanal tedavisi uygulunda ağrı yapıyor 20 dişlere kanal tedavisi uygulanirmi tesekkurler

sahin

Meraba hocam ben 3gun once gomulu 20 lik disimi cektirdim cok sisme oldu doktor antibiyotik verdi hala sisme inmedi o kadar sis ki su bile zor gidiyor bogazimdan hapi ictigim zaman da once takiliyo bir iki saat sonra iniyo asagi cok zor durumdayim artik corba icmekten bunaldim haplardan midem bulanmaya basladi lutfen bana bi tavsiyede bulunun bu sislikten nasil kurtulabilirim?

sahin

Hocam lutfen cevap yazin agzimi yarim santimden fazla acamiyorum.

Rıdvan

hocam merhaba..20lik dişim çıkıyor..diş etimin yarısını patlattı çok ağrı yapıyor.çekilen röntgende dişimin yan çıktığı görüldü..dişimi çektirmek istiyorum.bir sorun olabilir mi

MERVE

Öncelikle merhabalar benim iki gundur diş etimde çok buyuk ağrı var ben önce dişim ağrıyor sanıyordum daha sonra hekimime gözüktüm boğazlarım ağrıyordu hastaydım onun ağrısı dişine geçmiştir dedi ilaç verdi fayda etmezse 20lik dişin çıkıyor olabilir film çekicez dedi 17 yadındayım gorunurde diş falan gozukmuyor sol taraftaki butun dişlerim ağrıyor ölüyorum hiç bir ilaç etki etmiyor bunları yazarken bile çok canım acıyor sizce nedendir ve bana onerebileceğiniz ilaç var mı hayatımda ilk kez böyle bir acı yaşıyorum.

sevda

Merhaba yirmilik dislerimin tamami cikti nerdeyse.hala tam olarak cikmadilar sanirim agri yapiyolar.doktora gittim cekelim dedi.normal cekim yapmasinda bi sakinca var midir.

Uzman doktor

Hayır yoktur. Bu konuda diş hekiminize güvenmelisiniz. Doktorunuz size gerekli tedaviyi uygulayacaktır. Geçmiş olsun sevda hanım.

Şahan

Selam Yaklaşık 3 hafta önce 20’lik dişimi cektirdim ve ilk 3_4 gun herhangi bir şiddetli ağrı çekmedim 5 dikiş atıldı. Sol damak tarafima ve şimdi ozellikle geceleyin yataktayken aşırı seviyede ağrılar meydana geliyor Acaba bir daha doktoruma görünmelimiyim Teşekkür Ederim.

Uzman doktor

Şahan doktorunuza görünmeye çekinmeyin.. Ağrıların devam etmesi bir sorun.. Ağrılar devam etmemeli..

seyma

20 haftalık hamıleyim 20lik dişim cenemde gomulu acayip agrı sızı yapıo agrı dısımde ama kulagıma gozume kadar vuruyorr dayanamıyorum cektıremıorumda ufff napıcam ben geceleri uyku harammm

Uzman doktor

Seyma hanım hamileliğiniz döneminde bu tür işlemlerden kaçınılmsı gerekiyor. Doğum uzmanınıza bu konuda danışın eğer o sakınca görmesse o taktirde işlem uygulanabilir.

Sayın Doktor bey 16 yaşındayım sol alt çenemde 20 lik diş çıkıyor agrı başlıyalı bir iki gün oldu yutgunmakta bile zorlu çekiyorum sizce ilerleyen zamanda diş yerine otururmu agrı böyle sizce kaç gün devam eder

Uzman doktor

Evet Salman ağrılarınız zamanla azalacak ve tamamen geçecektir. Bir süre bu ağrılar oluşabilir. Dilerseniz doktorunuza da bu konuda hakkında başvurabilirsiniz.

yağız

Hocam ben 16 yaşındayım 20 lik dişim çıkıyor 1 haftadir ağridan yemek yiyemiyorum çıkmaya yerleri var doktora gitmelimiyim biraz daha beklemelimiyim.

Uzman doktor

17 yaşından itibaren 20 lik dişler çıkmaya başlar. Bazı durumlarda bu yaş aralığı daha da düşebilir. Ağrılarınız zamanla azalacaktır. Doktorunuzla görüşmenizde fayda vardır.

zehra

Arkadaslar ben se sag alt yirmilk dis cikarirken cok agrilar cektim.uc gün dinmeyen bir ağrı ardindan agzimi acamamak bi hafta ac kaldm siviyla beslendm.yanagm şişti doktorumu aradm hao kullandm.ve son çözüm geçer diye beklemeyn direj oran reklam reklam reklam on dakka da kurtukuyosunz.diger hastanelerde cerrahi mudahale gerekirken orada bunlara gerek kalmiyor.verdgnz para gözünüze gelmeyecej bile..saygilar

ümran

Hocam ben 20 yasindayim.Alt cenemdeki 20lik fisler cekildi.Yaklasik 1 senedirde ust cenemdeki 20lik disler cikti. Sagdaki yarim, soldaki ise dahada cikmaya devam ediyor ama sol yanagim sisti, bogzimda agrimaya basladi. Ne yapmaliyim?

Uzman doktor

Ümran hanım Öncelikle panoromik röntgen filminiz çekilerek buradaki dişlerinizin durumu kontrol edelicek. Daha sonra bu röntgen filmine bakılarak 20 lik dişlerinizin lınıp alınmayacağı doktorunuz tarafından size bildirilecektir. Bir diş hekimine başvurursanız gerekli işlemleri doktorunuz size anlatacaktır.

Didem

Merhabalar hocam herkese bukadar sabırla cevap verdiginiz icin tebrik etmek isterim öncelikle sizi. Herkesin sorunu gibi benimde 20lik dislerimle basim dertte merkeze dört saat uzaklikta bir köyde yaşadığım icin maalesef diş doktoruna gorunme olasiligim yariyil tatiline kadar yok. Sol alt çene deki yirmiligi eylul ayinda cektirdim. Simdide sag alt cenede yarisi cikmis yarisi gömülü olan dis gunluk hayatimi cok etkiliyor. Evde yapilabilecek agriyi gecistirebilecek kisa sureli erteleme yontemleri rica edecegim sizden. Teşekkür ederim iyi çalışmalar dilerim

Uzman doktor

Didam hanım internette okuyacağınız yada benim verebileceğim bitkisel tedavi uygulamaları yani tedavi olarak nitelendirmeyip yanlızca ağrıyıdindiren yöntemler ne yazık ki diş etlerine son derece zarar veren yöntemlerdir. Bu tür rhatsızların tek tedavi yöntemi diş hekimi müdahalesidir. Bunun dışında ağrılarınızı dindirecek bir yöntem yoktur. Bir an evvel sağlığınız için diş hekimine başvurmalısınız.

meryem

Hocam boğazımda iltihap bulunmakta sol alt çenede 20lik dişim çıkıyr üzernde diş etim var kldrp dişi görebiliyrsunz yanağm şiş ve nerdeyse btn dişlermn etnde şişlikler çıktı antibiyotik kullanyrm ama ateş ve titremden dolayı boğaz iltihabı için verildi çok fecii ağrım var kulağım boğazm diş etlerm ağrıyor yemk çok az yiyebiliyrm mide bulantm olmaya başladı bir iki gün snra diş doktruna gitme şansm var lütfen ağrımı nasıl hadifletebilirm ağrı kesici kesmiyor. Cevabınız için şimdiden teşekkürler

Uzman doktor

Meryem hanım 20 lik dişlerinizle ilgili olabilir. Bir iltihaplanma söz konusu diş hekimine görünmenizi isteyeceğim.

meryem

19 yaşındayım hocm

EMRE

Merhaba hocam 2 gün önce sol arka alt dişlerim çürüktü ve sinirim dışarıdaydı temizlenip köprü yapıldı ve üstüne dolgu atıldı ağrısı çok fena ayriyetten tam orda 20 lik dişim çıkıyor sadece köşeleri çıktı tam çıkmadı ön köpek dişlerime kadar bi ağrı baskı geliyor bunun nedeni 20 lik dişmi yoksa yaptırdığı. Dişlemi ilgili bunun çözümü ne olabilir ağrıyı kesmek için 2 ilaç kullanıyorum majezik ve largopen ikiside etki yapmıyo ne yapmam gerekli ve neyden kaybaklanabilir

anıl

hocam 3 gündür sağ alt disimde bir ağrı var yemek yiyemiyorum o dişe yaklaşık 8 ay once kanal tedavisi ve dolgu yapıldı hiçbir sıkıntı cekmedim ama sabah uyandigimda agriyodu vr hala gecmedi doktoruma gittim anormal bi durum çürük yok 20lik dişler sıkıntı yaratiyo olabilir dedi uyurken diş sıkma problemin olabilir dedi haftaya ağrıların devam ederse kanal tedavini yenileriz dedi siz ne dusunuyonuz.

Uzman doktor

Anıl bey bu konuda doktorunuza güvenmelisiniz. Doktorunuz gerekli kontrolleri gerçekleştirmiştir. Önerilerini dikkate alınız.

betül

hocam 2 gündür sol alt 20 lik dişim çok ağrıyor damak yarılmış ve kalkmış sanırım alttan diş çıkıyor yüzümdede şişme var dayanamıyorum ne yapabilirim agrımın sabaha kadar geçmesi için ağrı kesici aldım geçmedi

Filiz

Mrb doktor bey ben 4gün önce 20 lik dişimi ameliyatla aldırdım ve 4 gün oldu cok fazla başım dönüyo cenem kitlenmiş yemek yiyemiyorum konusamıyorum böyle olması normalmi.

Ecem

16 yasindayim 1 haftadir damaklarim agriyordu doktora gittim yirmilik dis cikiyor birseyi yok dislerinin dedi kolay cikabilmesi icin kullanabilicegim birsey var mi?

Uzman doktor

Hayır ecem hanım zamanla dişleriniz çıkacaktır.

fatma

Hocam iki fundur sol alt yirmilik disim cok agriyor nohut buyuklugunde sisti ve cenemi acamiyorum cok agriyor yutkunmakta zorluk cekiiyorum kulagimda cok agriyor…

esin

Merhabalar hocam ben 22 yasindayim yaklasik 7 8 yil once cene kasilmalarim nedeniyle doktora gittim cene filmi cekildi cene yapimim kucuk oldugu bu nedenle boyle seyler oldugu soyledndi herhangi bir uygulama yapilmadi 4 sene once tel taktirdim bu sirada cekilen filmde 2 20lik disimin cikmasini engelleyecek kist benzeri olusumlar oldugu soylendi ve ameliyatla cekebiliriz dendi .. 2 yildir agrisini cekiyorum ama hic bir disim cikmadi henuz bu ameliyat normal 20lik dis ameliyati mi olir yoksa farkli bir uygulamami olur yardimci olursaniz sevinirim tesekkurler..

Uzman doktor

Esin bu konuda bir çene cerrahisine muayene olmalısınız. O durumunuz hakkında muyane sonrasında size bilgi verecektir.

nur

Merhaba hocam. Bende 20lik dislerimi cikariyorum suan.damaklarim parcalandi. Normal zamanlarda agri yapmıyor cok şükür. Ama yemek yerken acıyor. damaklarim hep oyle mi kalır. Uzun bi suredir geçmedi.

Uzman doktor

Nur hanım çenenizde yeterli bölge olmadığından dolayı 20 lik dişleriniz diğer dişlerinizi sıkıştırıyordur. Bu nedenle ağrı olabilir. Bir diş hekimine muayene olmanızda yarar vardır. Ağrılarınız bir süre daha devam ettikten sonra dinecektir.

Sümeyra

5gun önce 20lik dişlerim 4unu birden çekti doktorum. Bir anda kurtulmak daha iyi oluyor diye. Gömülü oldukları için dikişler var zor oldu o yuzden. Ağrılarım hala var hem kemik ağrısı hem de yara acısı. Ağrı kesici olarak etolfort vermişti. İlaçlarım bitti yeniden almalı mıyım?://

Uzman doktor

Sümeyra hanım durumunuzu bilmediğim için tekrardan ilaç almanız konusunda size bilgi veremeyeceğim. Bu konuda doktorunuzdan bilgi almalısınız. Sizi yanlış yönlendirmek istemem.. Geçmiş olsun.

süleyman

Merhabalar hocam… 20 yaşı dayım bu gece acayip bi diş ağrısıyla uykumdan uyandım ve 4 gün so ra okulum başlıyo şehir dışına gitmem gerekiyo bu ağrılar kısa süreli mi yoksa kalcak mı? Çok sinir bozucu bi ağrısı var yutkunamıyorum ağzımı açamıyorum sanırım şişlikte var ne yapacağımı bilemiyorum sizce dişi çektirmelimiyim? Şehir dışında yeterince garip öğrenciler bi de bu ağrıyla uğraşmak istemiyorum.

Uzman doktor

Süleyman bey geçmiş olsun yurt dışına çıkmadan önce diş hekimine uğramanızı tavsiye ederim. Eğer dişiniz apse yaptı ise ağrıları devam edebilir.

pınar Sonay

Merhabalar,sanırım benim de 220 lik diş çıkıyor ağrısını önlemek için ne yapma mı önerirsiniz ? Şimdiden teşekkür ederim

Uzman doktor

Pınar hanım bu konuda yapabileceğiniz bir şey yok basit ağrı kesici ilaçla durumu geçiştirebilirsiniz.

seda

Merhaba hocam 20lik disim cikiyor cok agri yapiyor ne yapmaliyim agrinin gecmesi icin

Uzman doktor

Bu ağrılara katlanacaksınız.

yiğit

hocam 17 yaşındayım 20lik dişlerimin 3’ü normal bi şekilde çıktı ama 4. sü biraz yamuk çıktı ve diş etine baskı yapıyor, çok ağrıyor ne yapmalıyım.

Uzman doktor

Yiğit bu dişinizibn alınması gerekiyor olabilir. Bir diş hekimine başvurarak muayene olunuz.

canan

merhabalar doktor bey 20lik dişim çıktı arkada şişkinlik var çok ağrı yapıyor yutkunmada zorlanıyorum ve ağrısı çürük dişime baskı yapıyor ne yapmam gerekir

Uzman doktor

Canan hanım ağzınızda bir çürük dişiniz varsa… Öncelikli olarak bu dişinizin tedavi edilmesi gerekiyor. Bu şekilde önlem almadan bekletmeniz diğer dişlerinize de zarar verebilir. 20 lik dişiniz ise çene kemiği üzerinde kendisine yeterli alan bulamadığından dolayı diğer dişlerinize baskı yapıyor. Kontrol edilip çekilmesi yönünde doktorunuz karar bildirebilir.

Süleyman Saka

Öncelikle doktor bey/hanım basarılarınız devamını diliyorum 18 yaşındayım ve 15 gun sonra ygs sınavım var ve 20’lik dış ağrısı tekrar başladı ve uyumakta bile zorluk çekiyorum;
•Ne yapmalıyım?
•Ameliyat olmuş olsam kaç güne kalkarım sonuçta önemli bir zamandayim?
•Halk tabiri ile koca karı ilacı falan var mıdır?
•Varsa bunun icin evde yapılabilecek yönetmeler var mıdır?
•Ne iyi gelirse söyleyin lütfen cevabininiz bekliyorum iyi günlerde esen kalın efenim

Uzman doktor

Sülayman mutlaka diş hekiminize gitmelisiniz. Bu durumda doktorunuz size antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlarla ağrılarınızı ve dişinizde oluşan apseyi durduracaktır. 20 lik dişinizin çekilmesi durumunda oluşacak ağrılar 1-2 hafta kadar olabilir.

bariş

40 yaşındayım sol alt 20 lik dişim yarısı içerde yarısı dışarda ve çürümeye başladı hiç agırmıyordu 1 lokma yemegi yanlışlıkla o tarafla ısırdım ısırdım ve olan oldu felaket ağırıyor ben karabükteyim diş hastahanesi bunu çekmiyor ankaraya sevk ediyor .. bende gidemedim . ne apranakx ne majezik hiç bi fayda etmedi …kendim nasıl çekebilirim .

Uzman doktor

Bariş bey bir an velle bu dişinizin çekilmesi gerekmektedir. Ağrılarınız artabilir.

gökçe

meraba 16 yaşındayım 20 lik diş çıkartıyorum ama eti yırtıp çıkmıyor 2 kere buna benzer agrılar çektim ama şu anki en şiddetlisi boğazım dilimin altı çenem şişti çok ağrıyor yutkunmakta zorlanıyorum. ağrısı kulağıma vurdu ne yapabilirim

Uzman doktor

Gökçe hanım diş hekiminize başvurarak antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlarla bu süreyi ağrısız geçirebilirsiniz. Mutlaka başvurunuz.

Kübra

21 yasndayım 20lik dişim çıkıyor ve çok agrı yapıyor doktora gittim yandaki dişe baskı yapıyor normalde ameliyat ol derdim ama diş çektirmişsin cekeceksn agrıyı çok şiddetli olursa trabzona gndercem Fakültede bakılsn ddi ne tapmalıym agrım çok ameliyattanda çok korkuyrum ne yapmalıyım

Uzman doktor

Kübra hanım muhtemelen bu dişinizin alınması gerekecek. Öncedi dişlerinizinde bozulmasına neden olabilir.

HAMZA

Yirmilik dişim çıkıyor sanırım çoook ağrıyor boğazıma doğru bir ağrıda yapıyor başıma verdiği ağrıyı saymıyorum bile. Canım çok acıyor çenemi zor açıp kapatıyorum şişlik falan yok ama çooook ağrıyor. Ve sanki ordan kan akıyormuş gibi hissediyorum sızıntılar varmış gibi geliyor ağrı k

HAMZA

kesici ve antibiyotik kullanıyorum üç gündür hâlâ geçmedi. Arada listerin ile gargara yapıyorum nolur yardım edin canım çooook acıyor. Bu ağrının gitmesi için ne yapmalıyım

sabiha

Hocam merhaba 18 yasımdayım yirnilik disilerimden sol alttaki kenarlardan yukseldi ama ortada henuz dis yok ve uyutmayan agrılarım var,ama bu agrılar yirmilik disten gelmiyor .butun agzımda var sebebi nedir lutfen cevaplarmısınız

esra

20lik dişim çıkmaya başlıyo.diş etim baya bi şişti.onun yanındaki dişimde apse var.apseli dişim 20lik dişime zarar verirmi?

sema

Mrb hocam bir hafta önce kulağımda çok basınçlı ağrı hissettim k.b.b dra çıktım muayene etti sol kulağımın önünü bastırdığında şiddetli ağrım oldu kulağımda bir şey yokmuş diş doktoruna çıkmam gerektiğini söyledi çıktım alt tarafımda 2 tane 20lik dişlerim geldiğini söyledi acil çene cerrahının görmesi gerektiğini söyledi sol çenemi 2 gündür kıpırdatamıyorum çok ağrıyor ne yapmam gerekiyor.

ziya

hocam benim20 lik dişim içerde kalmış doktora gittim film çekti snn dişin çıkamıyo dedi ama durumu kötü degil bana DEXİREN 25 MG VE KLAVUNAT-BID KULLAN BUNALRI GEÇMEZSE AMELİYATLA ALINACAK DEDİ AMA BEN AGRIDAN DURAMIYOM ÇOK SIZLIYO İLAÇALRI KULLANINCA 1 2 SAAT RAHATIM AMA ONDAN SONRA GENE SIZLAMYA BAŞLIYO SİZCE BU İLAÇALRİYİ GELİR Mİ ?

Uzman doktor

Ziya bey doktorunuzun önerilerini vermiş olduğu ilaçları düzenli olarak kullanırsanız bir şeyiniz kalmaz gömülü olan dişinizin alınması gerekirse mutlaka bir çene cerrahisine de danışmanızı öneririm.

Gülcihan

Bn 21yaşındayım yirmilik dişim çok ağrıyor du doktora gittim flim çekti ve dişlerimin kendiliğinden çıkmayacağını söyledi sevk etti fakat ben öğrenciyim o yüzden okula gitmek zorunda kaldım gidemedim şimdi de çok ağrıyor okuduğum ilde cerraha gitsem o gün ameliyat eder mi sizce ne yapmalıyım

Uzman doktor

Gülcihan muhtemelen randevulu sistemdir. Sizi bekletebilirler bu nedenle önceden başvurunuz ağrılarınız artabilir.

gizem

Merhaba ben 2oyasindYim ve 3.cu disimi cikartiyorum.sol alt damagim patladi disin birazi gorukuyor. Çenem aciyodu azaldi. Ama kulagim ve bogazim suan hala aciyor. Dun damagim normal rengindeyken simdi beyazliyor ve canim dahada aciyor. Yardim olursaniz cok sevinirim. Tesekkurler.

eylem

hocam 20 lik diş çektirdm ameliyat oldum.dikiş falan attılar buğün 6 gün hocam agrılarım hiç azalmadı. yanagımdaki şişlk %50 orannda duruyr hala. yemek yemekten korkar oldum.bademciğim şişyr.şikaytlerm vardı dahada coğaldı.

eylem

hocam bu arada cenemi açamıyorum ameliyattan sonra 3 gün buz koydum sonra sıcak koydm. dişimi fırçalayamıyrm. bana yardım edn hocam çok ağrım var yemek yemeği özledm

Uzman doktor

Eylem hanım 20 lik diş çekimi sonrasında ağrılar olabilir bu ağrılar 1-2 hafta içerisinde geçecektir. Çok ağrı durumunda tekrardan diş hekimine başvurabilirsiniz.

raziye

Hocam 2 haftadir sol ust dudak ve burnum uyusuk ve hissiz.ayrica dis koklerinde muthis agri var.film cekildi iltihap varmis antibiyotik kullandim ama sizi gecmedi.yirmilik dis curumus. Ayrica iki tane kanal tedavisi olan disim var.
bundan dolayi midir agri ve uyusmalar yoksa yirmilik disten midir

Uzman doktor

Raziye hanım 20 lik diş çekimi sırasında sinirlerde bir zedelenme olduysa 20 lik diş çekimi sonrasında bu tür rahatsızlık hissizlik olabilir. Diğer dişlerinizden kaynaklı olarak iltihaplanmada ağrılara neden olabilir. Bu dişlerinizin bir an evvel tedavi edilmesi gerekmektedir.

samet

hocam merhabalar, 21 yaşındayım sağ alt en arka bakıyorum şişlik var ağrı yapıyor ne yapmalıyım ?

Uzman doktor

Samet bey 20 lik dişiniz çıkıyor olabilir. Bu şişlik ondan olabilir. Çıkmasını bekleyeceksiniz. Yada bir diş hekimine başvurabilirsiniz.

makbule

Merhaba ben 20 yasindayim 3 tane 20lik dis cikiyor normalde agri olmuyodu ama agzimi acamiyorum cenem aciyo doktora gitmeme gerek varmidir antibiyotik kullanmalimiyim ???cevap lutfen

Uzman doktor

Makbule hanım… Eğer ağrılara katlanamayacak durumdaysanız 20 lik dişlerinizin çıkışını rahatlatmak adına diş hekimine başvurarak antibiyotik yada ağrı kesici talpe edebilirsiniz. Nispeten ağrılarınız azalacaktır.

makbule

Doktora gittim daha once cektirmek icin ama randevu vermisti gitmedim agrimiyo artik diye simdi de agri yok ama bugun cenem aciiyo ve zor aciyorum agzimi

Uzman doktor

Makbule hanım eğer dişinizde bir sorun varsa mutlaka ağrıması gerekmiyor. Bu ileri de ağrımayacağı anlamına da gelmiyor. Bir an evvel dişinizde mevcut olan problemleri tedavi ettimelisiniz.

Mustafa

Iyi günler 23 yaşındayım ve henüz Ağrı bile yapmayan 20 lik dişimi doktorumun tavsiyesi üzerine çektirdim. Ancak ilk günden itibaren yutkunma zorluğu yaşıyorum. Tükürük yutarken ciddi acı çekiyorum. Cevabınızı bekliyorum. Teşekkür ederim.

Uzman doktor

Mustafa bey ilk günlerde bu şekilde ağrı ve şişme olabilir. Bir yada iki hafta içerisinde bir şeyin kalmaz ağrılarınız devam ederse tekrardan doktorunuza danışınız.

murat

19 yaşındayım 20lik dişlerim yyeni çıktı bir kısım cçıkmış bir kısım et altında çok aağrıyor
ne yapayım? ?

Tuğba

Merhaba.. 21 yasindayim 3 yildir gömülü olan 20lik dislerimi bekletiyordum korktugum icin ameliyat yaptirmak istemedim sag alt cenemdeki disim bariz gorunuyor cikmadigi icinse baski yapiyor artik kulagima ve bogazima 2 gundur siddetli bi sekilde agri yapmakta sanirim apse olustu demem o ki edindigim arastirmalarda doktor secimi onemli bu konuda fikir verin bu islem icerisinde doktoru nasil degerlendirmeliyim cunku gozum cok korkmus durumda..tesekkurler.

Gözde

Merhaba hocam. 23 yaşındayım. yaklaşık bir yıldır sol alt 20 lik dişim de şişme ve kaşınma oluyordu ve bu süre zarfında dişin çok az kısmı çımaya başladı. Fakat şu an çok fazla ağrı var. Yanağımla çenem arasındaki bölge de kabarma meydana geldi ve yemek yerken o bölgeyi ısırıyorum. Apse yapmış olabilir mi?

mehmet

merhaba doktor bey..bugun 20 lik dişimi aleliyatla çektirttim dikiş attılar..şimdi yeni yeni narkozun etkisi geçiyo ve inanılmaz ağrıyo ne yapmalıyım ağrı kesicide kullandım ağrı azalmıyo.ne yapabilirim yardımcı olurmusunuz

nergis

merhaba benim 20 lik dişimin yarısı cıkmıs bu yasıma kadar hiç diş sorunum olmadı rontgen cekildi hiç cürügüm yok ama 2 gündür cok kotü dişim agrıo kulaıgıma ve bogazıma vuruo agrısı doktor cürük gozükmüo yirmilik dişin yapıo olabilir dedi ilacc verdi gecmesse yirmilik dişini cekeriz dedi cürük olmayan dişi cektirmelimiyim agrımın baska nedeni olabilirmi

leman

Selam ben 18 yasindayim ama 5 ay once sut disimi cikardilar 2 ay son
ra dugunum var ne yapa bilirim ? kac gune disim tamamile yerine otura bilir ucu yeni belirdi cvb yazarsaniz sevinirim

Çigdemm

merhaba hocam. Ben 19 yasındayım ve sag alt cenemdeki 20lik dısım ckkıyor. İlk baslarda agrı yapmıyırdu pek ama dunden beri siddetli agrım var gece uyandırıyor. Arveles (25) kullanıyorum ve sanırım aft var. Dısın etrafı şiş suan. Ne yapmam lazım ? Apse yapmıs olabilir mi? Atesim de yok ama ?

Çigdemm

merhaba hocam. Ben 19 yasındayım ve sag alt cenemdeki 20lik dısım ckkıyor. İlk baslarda agrı yapmıyırdu pek ama dunden beri siddetli agrım var gece uyandırıyor. Arveles (25) kullanıyorum ve sanırım aft var. Dısın etrafı şiş suan. Ne yapmam lazım ? Apse yapmıs olabilir mi? Atesim de yok ama ? Birde cenemin altında beza tarzı mercimek buyuklugunde bir sisilik var. Bastırdıkca agrıyor.

Beyza

Merhabalar hocam 19 yaşındayım sağ alttaki 20 lik dişimin çeyreklij kısmı çıktı her hangi bir ağrı yok ama sol alttakinde en ufak bi patlama bile yok ve çenemi açamıyorum esnerken bile canım acıyor bugün de sağ al çenem ve dişlerim ağrıyor yardımcı olur musunuz sebebi çıkmayan 20 lik diş mi?

deniz

hocam mrb ben ms hastayım we tedavi görüyorum 26 yasındayım 20 lik disim cıkmaya basladı ucu hafif görünüyo ve oldukca canımı yakıyo basıma kulagıma kadar vuruyo agrısı doktorum dis cektirmenin msi tetikledigini söledi bana ne yapmalıyım ?

elif

ya benim 20lik disim cikiyo da 18 yasindan gun aliyorum erken basladi doktorda dedi yasin erken cekemeyiz dedi . ve dolgu yaptirdi 1-2 ay gecti yanlis hatirlamiyosam, dolgu dustu acaba 20lik dis cikiyor ya ordan o mu ittir di de dusurdu dolguyu . suan oyle kotuyum ki kulagim cenem ,alnim su sag tarafim bildigin felaket peki ne yapmaliyim doktora gitmeyi dusunuyorum cektirmek istiyorum bu sanciyi cekmektense 2 kez oldu cunku hep dustu . ama doktor disci tanindik iyi yapiyor 4-5 sene suruyordu dolgu diger dislerime baya oldu . fakat bu disim en arkalarda oldugu icin cektiriyim ne olcak sanki .. ilerki yasimda yaptiririm

aysel

hocam mrb 20 lik dişim yeni çıkıyo ve cok agrıyo sişmıiş elimi bile vuramıyorum ne yapmalıyım?

Yağmur

hocam merhaba sol alt çenemdeki 20lik dişim ağrısız bir şekilde patladı görünebilecek şekilde büyüdü ancak ara sıra şiddetli ağrı yapıyor ve diş etim sürekli acıyor çekilmesi dısında yapılabilecek bir şey yok mu?

gonca

Merhabalar ben 28 temmuzda sag alt 20ligimi cektirdim cok fazla agrim olmadi bi sorun da yok ama iltihaplanmasindan korkuyorum eger iltihap yaparsa bunu nerden anlayabiliriz? Gargarami antibiyotigimi kullandim sadece biraz pinpirikliyim

Betül

Mrb hocam sol üstteki yirmilik dişim az bişey çıkmış çok şişmiş tükrüğümü bile yutamıyorum boğazımda da beze şişti ağzımı açamıyorum ne yapmalıyım

adile

merhaba benim yirmilik dişim çıkıyor ve yüzümün sol tarafındaki kemiklerim de agrı var çene kemiklerine kadar geliyor ağrı. Sanki kemiklerimi birisi çekmeye çalışıyor gibi bir his var ve yanağımda hafif şişlik var. Ağrı sol gözümde ve sol alın bölgesinde de var. Bu durum bir buçuk aydır sürüyor. yardımcı olur musunuz bu konuda ?

Büşra

Merhabalar doktor bey 18 yaşındayım ve 20lik disim çıkalı 1 sene falan oldu ama tam çıkmadı yarım bi sekilde daha önce ağrım yoktu şuana kadar 20lik disimin damagı şişti cene altındada sislik var ve agrisindan uyuyamiyorum disim tam çıkmadığından dolayi nasıl bi tadeviyle karşılaşırım ? Ve 20lik diş cekimi sonrası bi sıkıntı olur mu ? Yardımcı olursanız sevinirim

Hatice

Bir ay önce yirmilik dişlerimi çektirdim şiimdi sağ altaki yerde tekrar diş çıkıyor hassasiyet ve ağrı yapıyor ne yapmam gerekiyor bir öneriniz var mı

Merve

Hocam 20lik dislerim cekileli neredeyse 2 ay oldu ama sag alt cekilen bolgede suan bi sizi var kanama var galiba aciyor neden olabilir

Uzman doktor

Merve hanım aynı bölge olmyabilir. Bu süre çok fazla başka bir bölgede 20 lik dişiniz çıkıyor olabilir. Doktora başvurunuz.

hillll

merhaba.20 lik dişim cıkıyor sanırım sag alt tarafta otekı dıslerımm sıstı ve yukarı dogru cıktı dişlerimi ust uste getrdigimde sag tarafımm sol tarafmdan once ust uste gelioo altt dişlerim yukarı dogru sısmışşş… agrıyoo sızlıyoo yemek yıyemıyorummm bana bırsey onerın lutfen ne yapmam gerekıyoor.

zafer

16 yaşındayım alt sağ cenemde yirmilik dişim cıkıyor yarısı çıktı denebilir. fakat o bölgede şişkinlik oldu ve çene altımda acıyor dokunuca daha çok hiisediyorum.ne yapmam gerekir.

Uzman doktor

Zafer Merhabalar Öncelikle geçmiş olsun Bir Diş hekimine başvurarak yirmilik dişinizin rahat çıkması için doktorunuzun verebileceği ilaçları kullanabilirsiniz

Dilan

Merhaba benim sol alt cenemde 20 lık disim çıkıyor ağrı yapmıyor alt cenemde de bir disim eksik. Şuan için ağrı yok ve dokundugum da çıktığını hissediyorum bir sorun olur mu

naciye

hocam merhaba ben yaklaşık 15 gün önce sağ üst yirmilik dişimi çektirdim.2 kez kan pıhtılaşmadığı ve içine yiyecek kaçtığı için temizlendi.ne yaptıysam kulağımın ve boynumun ağrısını geçiremiyorum.sizce ne yapmalıyım çok zor durumdayım

Uzman doktor

Naciye hanım merhabalar buradaki ağrıların nedeni bir iltihaptan kaynaklanabilir bir Diş hekimine muayene olmanızda yarar vardır. Sorun ne oldu muayene sonrasında anlaşılacaktır

şule

Hocam 20 yaşındayım yirmilik dişim çıkıyor sağ altta bogazımda acı ve yutkunma sorunu, yüzümde şişlik,ağrı,ateş ve zonklama var. Sizce bir doktora görünmeli miyim yoksa ağri kesici işimi görür mü? Bu arada ağrı sorunu yaşayan arkadaşlar adı Arveles olan ağrı kesici çok iyi geliyor tavsiye ediyorum.

Uzman doktor

Şule hanım merhabalar Size buradan bir ilaç tedavisinde bulunamam.. 20 lik diş çıkarma sırasında bu tür ağrılar görülebilir Dilerseniz bir Diş hekimine başvurarak destek alabilirsiniz

samet

merhaba bnm 20 lik dişim dişlerimi sıkıştırıyo özel gittim ve çene cerrahı dedi çene cerrahı şaart mı ve azı dişimin sinirlirini öldürdü ma hala soguk sıcak yapıyo bilginiz var mı tesekkur ederim

fatma_kırlı

doktor bey ben 18 yasındayım ve sol üst cenemde 20 lik dişim çıkıyor iki tarafı patladı ve bu zamana kadar hiç ağrım olmamıştı ama 2 günden beri çok agrım var ağzımı acamıyorum yutkunamiyorum yemek yiyemiyorum kulağıma kadar agrıyor ve emziren bir bayanım ilaç tedaviside uygulanmaz bu yüzden sanırım sizce ne yapmalıyım doktora gidersem nasıl bi tedavi uygular henüz dişin geri kalanı gözükmüyor ama çıkıcak gibi bu yüzden agrıyor olabilir mi ?

ali

hocam merhaba
50 gün önce yüz felçi geçirdim suan fizik tedavi görmekteyim. sağ tarafta alt ve üst olmak sekılde 20 lik dis cıkıyor agrısı var çektirme işlemini yapsam yüz felci ile bir sıkıntısı olur mu anastezi vb seylerden dolayı

tuğçe

Merhabalar hocam sol ust taraf ve sol alt taraf 20 lik dislerimi hic bir agri olmadan ckardm bana suan bir zarrlari yok fakat sag alt 20 lik disimde cikiyor ama etimde bir sisme ve yarılma oldu dilimi surdugümde etin kalkık oldugunu hissediyorum baktgmdada et oynuyo resmen bir agri ypmyo ama birsey yedigimde acı oluyor ne yapmam gerek acaba

Yldz

Merhabalar doktor bey benm 20 lık dısım uc yıl once cıktı ve cektırdm smdı sag tarafımda aynı dısten cıkıyr ve cok agrı yapıyor neden ıkı tarafta cıktı normal mıdır

yeliz

hocam yırmılık dısımle bırlıkte ıkı dısımı bırgun evvel cektırdım.agrım ve kanamam olmadı tam olarak ne zaman yemek yemelıyım sıvı dısında dıkıslerım erımeden dıslerımı kullanmamada sakınca olurmu yoksa dıkıslerın erımesınımı beklemelıyım

hocam yirmilik dişlerim alttan sağdakı vE soldaki ÇOK ağrı yapıyo .hemde bazen ikisibirlikte yapıyor .Ne yaparsam yapıyım işe yaramıyo .Doktora gittim ilaç verdi ama fayda ettimiyo .Artık dayanamıyorum
NE YAPMALIYIM HOCAM
ŞİMDİDEN CEVABINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM

zeynep

Merhaba,
sol 20lik dişimde sanki birşey sıkışmış gibi ağrı çekiyorum. Dişlerimi sıkmaya çalıştığımda ağrı önce şiddetli sonra sıkışma hissi ortadan kalkar gibi oluyor. Diş gömülü olduğu için çene cerrahi diyorlar korktuğumdan sürekli erteliyorum. Ne yapmalıyım şuanki ağrı için

zeynep zynp

Merhaba,
sol 20lik dişimde sanki birşey sıkışmış gibi ağrı çekiyorum. Dişlerimi sıkmaya çalıştığımda ağrı önce şiddetli sonra sıkışma hissi ortadan kalkar gibi oluyor. Diş gömülü olduğu için çene cerrahi diyorlar korktuğumdan sürekli erteliyorum. Ne yapmalıyım şuanki ağrı için

Merhaba, doktora gittim ve 20lik dişlerimin çıkmaya başladığını söyledi 15 yaşındayım ve bu ağrılara dayanılması zor. Ağrı kesici kullanıyorum fakat kısa süreliğine geçiyor. Ne yapmalıyım?

Aylin

Merhaba doktor bey ustteki 20lik dislerim cikiyo sol taraftaki disim yanagimj yara yapti daha oncede olmustu fakat gecmjsti suan agzimj acarken dahi cenem ve disim agriyo

Onur

Merhaba hocam 20 lik dişimi çektirdim 1 gün sonra dis etim şişti yan tarafında yan etkisi filan olurmu acaba

Semih ARDIÇ

20’lik dişlerin ucu çıktı gerisi yok ve son 1 haftadır yiyip içmek Bela oldu bana günde 3 5 kez fırçalıyorum rahatlıyo biraz esneyemiyorum bile sebebi ne olabilir ?

Zeynep

Merhaba hocam. sağ alt taraftaki diş etimde şişme ve iltihaplı hafif morlu bir görünüm var. Yanındaki iki azı dişimde de ağrı yapıyor. 24 yaşındayım ve 20 lik dişlerim çıkmadı. Ağzımı açmakta ve konuşmakta zorlanıyorum. Şu anki ağrı için ne yapmalıyım? bir de iltihaplanması normal mi?

Merve

20lik disimi çektirdim atesim var ve yüzüm sis napmaliyim acil yardim

zeynep oz

hocam 26 yasındayım 20lık dısım cıktı ama cok agrı yapıyo cektırmek te ıstemıyrm agrı kesıcıler fayda etmedı ne yapsam agrım gecer lutfen bı cozum sunarmısınz

Özlem

39 yaşindayim ve 20lik disim cikiyor birisi dişimin yan üst yanağima doğru kisminda ucu gorundu digeride dislerimin son bitiminde boşlukta fakat bu iceride gömülü ve dehset baski ve agri yapiyor gece uyuyamadim lutfen yardim

Özlem

Merhaba Hocam
Yaklaşık bir birbuçuk sene önce yirmilik disim çıkmaya basladi fakat doktor disimin cikicak yerinin olmadığını ve cene cerrahisine gitmemi söyledi baska bur doktora gittim sıkıntı yok rahatsız olursan gel cekelim dedi bende sıkıntı olmadığı icin gitnedim ama yaklasik uc dort gundur siddetli agrim yanakta ve dis etinde sisme ve kulaktan basima kadar vuran agrilarim mevcut doktora gittim pek ilgilenmedi ilac ve agri kesici yazdi gönderdi hicbir sekilde agrilarim gecmiyo napmam gerekiyo

sinem

Doktor bey merhaba. 2 gün önce sağ alt gömülü dişimi cerrahi operasyon ile aldırdım. Antibiyotik ve ağrı kesici kullanıyorum(arveles). ağrım falan yok, sadece şişlik var. fakat benim sorunum ağzımı çok az açabiliyorum, 5 gün sonra dikişlerimi aldıracağım, ağzımı açamıyorken nasıl dikiş aldıracağım? bu durum normal midir, o sürece kadar düzelir mi?

Sedat

Bugün üçüncü gün oluyor dişim şişmiş ve hala sızıntı şeklinde kan war normal mi. Yoksa bişey yapmalımıyım

Sorunuzu Gönderin
EN ÇOK OKUNAN KONULAR

Diş implant Fiyatları
8078946 kez okundu
Diş eti çekilmesi nasıl durdurulur ?
5678946 kez okundu
Porselen Diş Kaplama Fiyatları
4859032 kez okundu
20 lik Dişler
4309836 kez okundu
Ağız ve diş sağlığının önemi nedir ?
3891269 kez okundu
Protez Diş Fiyatları
2698402 kez okundu
Diş Dolgusu Fiyatları
2457036 kez okundu
Dişlerde Köprü Fiyatları
2238602 kez okundu
Yaprak Porselen Diş Fiyatları
1894583 kez okundu
Lamina Diş Kaplama Fiyatları
1579302 kez okundu
Diş Zirkonyum Fiyatları
1043865 kez okundu
Diş Beyazlatma Fiyatları
936201 kez okundu
Estetik Diş Hekimi
738596 kez okundu
Görünmeyen Diş Teli Fiyatları
573805 kez okundu
Çapraşık Dişlerin Tedavisi
346902 kez okundu
Diş eti çekilmesi nedir ?
246693 kez okundu
Diş Kırılması, Diş Kırığı
164976 kez okundu

SON YORUMLAR

Diş Sallanması
Halide tarafından 1 gün önce
Dilde Çıkan Uçuklar, Dil Yaraları, Ağız Yaraları
Filiz yıldız tarafından 1 gün önce
Diş apsesi, Diş iltihabı, Apseli diş
Mahsun tarafından 1 gün önce
Diş Çürükleri, Diş Çürümesi ve Dişim Çürüdü Tedavisi
Nur Banu tarafından 1 gün önce
Diş apsesi olanların dikkat etmesi gerekenler
Gns tarafından 1 gün önce