Yirmilik Diş Çıkması

20lik-dis

Yirmilik dişlerin çıkarken çene kemiği üzerinde kendilerine yeterli alanı bulamamalarının en büyük nedenlerinden birisi beslenme alışkanlıklarıdır. Beslenme alışkanlıkları fiziki yapınızı değiştirdiğinden dolayı bu alışkanlıkların doğru bir şekilde yapılmaması çene yapısının yeteri derecede gelişmemesine neden olmaktadır.

Yirmilik dişler yirmi yaş öncesinde de sonrasında da herhangi bir yaşta çıkabilirler. Yirmilik dişler çene kemiği bölgesinde kendilerine yeterli alanı bulamadıklarında çene kemiğine gömülü olarak kalmaktadırlar. Bu durumda kalan gömülü dişler bölgede enfeksiyonlara ve yüzde şişmelere neden olmaktadırlar. Doktor kontrolünde problemli olan yirmilik dişler problemli olması durumunda çekilebilirler.

Yirmilik dişler hangi yaşlarda çıkabilirler ?

Yirmilik yaşlar genelde 18 – 30 yaş arasında çıkmaktadırlar. Yirmilik yaş dişlerinin daha erken yaşlarda da çıktığı görülebilmektedir. Yirmilik yaş dişlerinin önündeki büyük azı dişleri 11- 13 yaşlarında çıkmaya başlarlar eğer bu yaşlardan sonra çene bölgesinde yeterli alan varsa yirmilik yaşların çıkmaya başladıkları görülecektir.

Yirmilik dişler geçte çıkabiliyor neden ?

Yirmilik yaş dişlerinin geç çıkmalarının nedeni çene yapısı olabilr. Eğer yirmilik dişler kendilerine çıkmak için yeterli alan bulamıyorlarsa ve dişetleri, kemik ve komşu dişler bu dişlerin çıkmalarını geciktirirler. Yirmilik dişler böyle engellemeler karşısında gömülü şekilde kendilerine uygun bir alan bulana kadar kalacaklardır.

Yirmilik dişlerin bir kısmı çıkıyor bir kısmıda daha sonra çıkıyor neden ?

Yirmilik dişler hiç oluşmadıkları için bazen hiç çıkmadıklarıda oluyor. Bazıları tamamen çıkıyor bazılarıda kendilerine çenede az yer buldukları için yarısı çıkıyor.

Yirmilik dişler hep sorun çıkaran dişler olarak karşımıza çıkıyorlar neden ?

Yirmilik dişler dediğiniz gibi çoğu zaman porblem çıkaran dişler oluyorlar. Bunun sebebi ise yirmilik dişler kendilerine çenede yeteri kadar yer bulamadıklarında bir kısmı çıkıyor bir kısmı çenede gömülü kalıyor. Yarısı çıkmış olan yirmilik dişin etrafını diş eti sarıyor ve bölgede bir dişeti cebi oluşuyor. Yirmilik dişler en arka bölgede olduklarından yediğimiz yemeklerin artıkları bu bölgede birikiyor. Temizlemesi zor olan bu bölge bakterilerin çoğalması için uygun bir alan oluşturuyor. Bakterilerin bölgede yer edinmeleri ve çoğalmaları enfeksiyonlara ve yüzde şişmelere neden oluyor.

Yirmilik diş problemlerini sayabilirmisiniz ?

Yirmilik dişlerde oluşan bir takım problemlerin ana nedeni fırçanın ulaşamadığı bölgede olmasıdır. Fırça bu bölgelere rahat bir şekilde ulaşamadığından dolayı yeterli derece temizlik sağlanamıyor. Diş plaklarının yeterli derecede temizlenememesine bağlı çürüklerin oluşması, diş eti enfeksiyonlarının oluşması, şişme ve ağrıların oluşması vb. durumlardır.

Problemli olan yirmilik dişlerin çekilmesi gerekiyor mu ? Bu dişler çekilmezse ne gibi problemler oluşur ?

20 lik dişler bazı problem yaratan durumlarda çekilmeleri gerekmektedir. Bunlar;

– Diş eti iltihaplanması

– Çene iltihaplanması

– 20 lik dişler çürümelerin oluşması

– Üst çenedeki 20 lik dişlerin çıkması fakat alt çenedekilerin çıkmaması

Eğer 20 lik dişlerde bu tür problemler gözlemleniyor ve çekilmiyorsa ileride kist ve tümörlere neden olabilmektedirler.

Yirmilik dişler problem oluşturmasa da çekilebilir mi ?

Yirmilik dişlerde yukarıda saymış olduğumuz problemler gözükmese de konumu itibari ile problem çıkarabilecek durumda ise çekilmelerinde fayda vardır. Bu durumu siz anlayamazsınız. Diş hekimizin çekilecek röntgenler sonucunda yirmilik dişinizin çekilip çekilmeyeceğine karar verecektir.

20 lik diş çekimlerinin normal diş çekimlerinden farkı varmıdır ?

20 lik dişlerde yukarıda sırlamış olduğumuz problemler yoksa ve aynı zamanda duruş pozisyonunda, konumunda, üzerinin kemikle yada mukoza ile kaplı olmadığı durumlarda normal diş çekimi gibi çekilmektedirler. Bu tür problemler varsa bu durumda cerrahi diş çekimine başvurulmaktadır. Cerrahi diş çekimi işlemini sitemizde aratarak bu konuya ulaşabilirsiniz.

Yirmilik dişlerde ameliyata gerek varmıdır ?

Bazı durumlarda yirmilik diş çekimlerinde ameliyata gereksinim duyulabilmektedir. Özellikle dişin tam çıkmadığı ve dişin içerisinde gömülü kaldığı durumlarda cerrahi bir işleme gereksinim olmaktadır.

Yirmilik diş ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmelidir ?

Yirmilik diş çekimi sonrasında narkozun etkisi geçtiğinde bir miktar ağrı olabiliyor. Doktorunuzun önereceği ağız çalkalama ilaçlarını ve ağrı kesici ilaçları kullanabilirsiniz. İlk 24 saat boyunca fazla sıcak yada fazla soğuk yiyeceklerden kaçınılmalı ve diş çekiminin yapıldığı bölge ile çiğneme yapılmamalıdır. Ağız temizliğimize bu dönem süresince de devam edeceğimiz için bu bölgeyi temizlerken biraz daha dikkatli olmalıyız. Diğer konularda diş hekiminiz size gerekli olan bilgileri verecektir.

20 lik diş konusunda bilinen yanlışlar nelerdir ?

Genel olarak yirmilik yaş dişleri ile çok yanlış bilgiye sahip olabiliyor. Bu dişlere gereksiz, çıkar çıkmaz çktirilmesi gereken dişler olarak bakıyoruz. Bu dişler herhangi bir tehdit oluşturmuyorsa, konumu ve çıkışı düzgün ise ağızda mutlaka korunulması gereken dişlerdir.

Yirmilik diş tedavi uygulamaları hakkında bilgiler

Yirmilik Diş Ameliyatı ve Sonrası
Yirmilik Diş Ameliyatı
Yirmilik Diş Ağrısına Ne İyi Gelir ?
20 lik diş 30 yaşında çıkar mı ?
20 lik Dişler
20 yaş dişleri çekilmesi gereken dişler midir ?
Yirmilik Diş Çıkması

203 Yorum

Yorum Yaz

mısra

Merhaba doktor bey benim yaşım 18 ve yirmilik dişlerim çıkmaya başladı. Çıkan dişlerim öteki dişlerimin yerine doğru kaydırıyor. Dişlerim kaymaya devam ederse diğer dişlerimde çarpışıklık oluşturur mu ? Doktora gittim daha sonra çekeceğini söyledi acaba beklemelimiyim ?

Uzman doktor

Çapraşıklığa sebep olan 20 yaş dişlerinin çekilmesi gereklidir.

poyraz

merhaba doktor bey yirmilik dişlerim çıkmaya başladı fakat altta çıkan 20 lik dişlerim yarım kaldılar çene kemiğine gömülü şekilde çenelerimde uyuşma oluyor acaba bu normamidir ? Acaba uyuşmaların sebebi 20 lik dişlerimidir ? Uyuşmalar kollarıma kadar vuruyor.

Uzman doktor

diş iltihapları yüzünden çenede uyuşmalar olabilir,ama bunun kollarına vurması duyulmuş birşey değil. sanırım romatizmal bir hastalık geçiriyorsunuz.önce diş hekimine gidin ve diş sorunlarını halledin.kollardaki uyuşma geçerse bilirsinizki diştendir. geçmezse dahiliye uzmanına görünün. geçmiş olsun

akın

Merhabalar 20 lik dişlerim çıkmaya başladı üstteki dişim bir hayli yamuk çıktı. Bunun için nasıl bir tedavi ygulamam gerekiyor. Çektirmeliyim siz ne dersiniz doktor bey bana yardım edin ?

Uzman doktor

Çıkamayan veya yanlış yönde çıkan yirmi yaş dişleri çiğneme fonksiyonuna katılmadıkları için temizlenemeyen bölgeler yaratırlar ve çevre dokulara hasar verebilirler, çekilmeleri daha uygundur. Ortodontik veya protetik tedavileri çok zordur.

ayaz

doktor bey yaşım 18 sadece bitane 20 lik dişim çıktı sağ alt çenede bunda bi anormallik varmı

Uzman doktor

Hayır zmanl diğer 20 lik dişlerinizde çıkacaktır.

tuğçe

merhaba benim yirmilik dişlerim çıkıyor ve ağrı yapıyor ağrıyı geçirebilmek için ne yapmam gerekiyor

Uzman doktor

Ağrı kesici kullanabilirsiniz. Onun dışında yapılacak pekde bir durum yok..

dilara

merhaba bugün dişlerimi fırçaladıktan sonra aynada alt sol arka tarafta dişin çıkmaya başladığını farkettim 2 hafta önce doktoruma sorduğumda henüz belli değil demişti. yarı gömülü olup olmadığını nasıl anlarım öyle kalacak mı yoksa devamı gelir mi bu belli oluyor mu yoksa zamanla mı öğrenbilirim

Uzman doktor

Panoromik röntgen filmi ile dişinizin durumu diş hekiminiz tarafından görülebilir.

eda

Merhaba doktor bey yaşım 18 Yirmilik dislerim bi turlu çıkamıyor acayip ağrı yapıyor cenem agriyor aşırı derecede aci veriyi çıkamıyor ne yapmam lazim

Uzman doktor

Yakında çıkacaktır. Bu konuda yapılacak bir şey yok ağrılarınız için ağrı kesici kullanabilirsiniz.

pınar

merhaba doktor bey 16 yasindayim sol alt damagimda bugun bir sertlik ve biraz siskinlik var az da aciyor acaba 20 lik disim mi cikiyorr?

Uzman doktor

Olabilir. Yaşınız müsait.

duygu

Merhaba doktor bey 18 yaşındayım sağ alt cenemde diş çıktı ama yarısı yok vr hafif yamuk şekilde bazen çok ağrı yapıyor bu çıkan diş yirmilik diş midir sizce napmalıyım

Uzman doktor

Evet 20 lik dişleriniz çıkmaya başlamış.. AĞrınız yoksa ne mutlu size 🙂

caner

merhaba. 20lik dişleri mi yıllar önce çıkardım. son bir haftadır dişetimdeki şişlik(kabarıklık) 20lik dişimin üzerinde yer edindi ve yemek yerken özellikle ağrı ve acı hissediyorum. sebebi 20 lik dişimmi yoksa dişetinin farklı bi rahatsızlığımı? not: bu olaydan önce farklı bir bölgede daha diş eti kabarması sorunu yaşadım. orası söndü ve hafif kırmızılık olarak duruyordu ve geçti hemen arkasından bu olay oldu.

Uzman doktor

Diş etlerinizde iltihaplanma olabilir. Bununnet olarak görülebilmesi için mutlaka diş hekiminize başvurmanız gerekmektedir. Mutlaka ihmal etmeyiniz.

Mesut

Hocam geçen ay bir dolgu yaptırdım daha bir sonra da ağrılar başladı böyle soğuk sıcak bişiler yeyip içildigi zaman ağrı oluyor sonra dolgunun olduğu diş daha fazla ağrıyor hocam ağzımin o bölümünde uyuşma da oluyor herkes 20lik dişlerin çıkıyor diyo doktora da gittim muhtemelen 20lik dişlerin çıkıyor dedi ama bende dolguda mi bişi var intihap mi kaldı diye düşünüyorum hocam neler yapmam lazım lütfen yardımcı olursanız sevinirim

fatih

hocam ben askerdeyken 20lik dişmi aldılar baş ağrısı yapıyor du aradan 5sene geçti yirmiliş diş in yerin de şiddetli agri başladı yutkulamadım yemek iyemedim sonra fark ettim ki 20lik diş in cektirdigim yerden diş çıkıyor ne yapmalıyım ağrılarım azaldı teşekkür ler kolay gelsın hocam

Uzman doktor

Fatih bey.. 20 lik dişinizin çekildiği yerden tekrardan diş çıkmaz. Başka bir bölgeden diğer 20 lik dişiniz çıkıyordur ve apse yapma ihtimali büyük bu dişinizinde alınması gerekiyor.

fatih

hocam allah razı olsun sızden ilk işim doktara gitmek

Seda

Hocam 43 yasindayim.20 lik dislerim cikmadi.Gecen hafta bir tanesini cene cerrahisi kucuk bir operasyonla cikardi.Bir hafta antibiyotik ve gargara yaptim duzenli olarak.Hic bir agrim yoktu.Dun aksam yemek yerken tak diye bir ses geldi.Simdi agridan agzimi acamiyorum.Biraz once hastaneye gittim.Rontgen cekildi.Hersey normal gorunuyor.Cenemde kirik yok,parca kalmamis.Cerrah disk yerinden oynamis olabilir dedi ama antibiyotik verdi yine! Amoxicilline! Kafam karisti.Antibiyotik kullanmak istemiyorum tekrar.Sizin degerli dusuncenizi almak isterim.Cok tesekkur ederim simdiden.

Esra

merhabalar 20 yaşındayım ben bir buçuk yıldır diş çıkarıyorum ama son bir haftadır çok acı çekiyorum geceleri çenemi kapatamadığım için ağzım açık uyuyorum tükürük bezelerim mi bilmiyorum ama o bölgede bir beze oluştu her çene hareketimde acı çekiyorum ve dişim şişmiş bi kısmı çıkmasına rağmen çiğneme yapamıyorum geçen sene doktor bu acıya ya katlan ya ameliyatla alalım dedi ben aldırmak istemedim korktum. dişten ziyade çenedeki beze beni rahatsız ediyor o beze dişle mi alakalı na yapmam gerek lütfen yardımcı olur musunuz?

Uzman doktor

Esra hanım bölgede iltihaplanma oluşmuş. Bu şişlik bunun nedenidir. Bir diş hekimine giderek iltihap kurutucu kullanmalısınız. Daha sonra bölgenin tedavi edilmesi gerekmektedir.

Buse

Merhaba 17 yaşındayım geçen seneden beri 20 dişleriyle uğraşıyordum geçen sene sol alt tarafta Yirmilik disimm çıkmaya başladı ve çok çektim öncelikle yemek yiyordum birden agzim kitlendii ve hemen acile gittim bir sorun yok dediler bir kackere daha gittim hiç bir dişçi birşey anlamadi megerse benm Yirmilik disimm cikiyormus ağzımda sürekli kasılma oldu gece uyuyup sabah kalktığında bir ağrı ve kitlenme oluyordu ama bu sene bi sorun yok yer bulup çıktı ama TM çıkmış sayılmaz bu senede malesf aynı şeyleri yaşıyorum sag tarfmda özel bi dış doktoruna gittim ve snn bu dişin çıkmaz dedi almamız lazım bende bi ümit çıkar diye bekliyorum ama hiç bir gelişme yok sert birşeyler cigneyemiyorum ne yapmam lazım yardımcı olur musunuz 🙁 ve son bi kacgundurde çok sıkıntı ve üzülme yaşadım sol üst tarafında da bir parlaklık ve yöntemi dış çıkıyor 🙁

Uzman doktor

Buse hanım bir çene cerrahisi uzmanına danışmalısınız. Ama internet üzerinden değil bizzat gidip muayene olmalısınız.

hatice

Ben 16 yaşındayım sol üst çenemde 20 dişim çıkıyor sanırım sert bişeyler tüketemiyorum ve diş etim şişti dişimin ise bı kısmı çıktı ni kısmı çıkmadı çıkan kısmıda diş etine batık bi şekilde sizce ne yapmalıyım

sibel

merhabalar ben 19 yasındayım 1.5 yıldır 20lık dıslerimin etleri sısıyor 1-2 hafata aqrılı donemı olup geri gidiyordu bır sureden sonra ust saq dısım sıstı ama dıs bır tulu cıkmıyor bembeyaz oldu dıs etımm yumusatı yemek felan yıyemıorum acaba ne yapmalıyımm doktora qıtmek qerekır mı ?

Uzman doktor

Sibel hanım dişiniz iltihaplanmış daha fazla geciktirmeden mutlaka diş hekiminize gidiniz.

MELTEM

merhaba doktor bey yaşım 24 bir 4 gündür sağ üst damağımda kabarıklık var ve sağ alt çenemde 20 lik dişim yarısı gözüküyor ve ağzımı kapatırken damakla çenem arasında bastırırken damağımı çiğnediğimi hissediyorum fakat ağrım yok ne yapmalıyım

Uzman doktor

Meltem hanım 20 lik dişiniz çıkıyor yada bir bölümü çıkan dişiniz apse yapmış olabilir. Bu konuda diş hekiminize gözükün ve ne olduğu konusunda tedavinizi yaptırın..

Barış

Doktor Bey yaşım 12 sağ üst en köşedeki dişim çıkmadı hala duruyor ama damağımın yukarısına doğru diş çıkıyor bunun nedeni nedir ne olabilir ne yapmalıyım

Uzman doktor

Barış bunun için bir diş hekimine gitmelisin. Tüm sorularının cevabını diş hekimi seni muayene ettikten sonra verebilir.

tuba

Merhaba doktor bey ben Tuba 18 yaşımdayım sol üst köşede yirmilik dişim çikmaya başladi ağrı olunca ne yapmaliyim tavsiyenize ihtiyacim var.

tolga

merhaba doktor bey 20 yaşındayım 20 lik dişim sol alt çenemdeki alt çene kemiğine doğru çıkıyor. ayrıca yanağa doğru kaymış bir şekilde son 2 dünden beri yemek yerken yanağımı ısırıyorum yanlışlıkla. diş doktoru ameliyat dedi. amliyat zorlu olurmu sizce? çene kemiğinin kaldırılıp dişin çekilmesi gerekiyormuş.

Uzman doktor

20 lik dişiniz yan bir şekilde çıkıyor. Ameliyat zor gibi görünse de 1-2 saatlik bir operasyondur. Panoromik filmi görmeden net bir şey söylemek doğru olmaz.

melek

İyi günler.18 yaşındayım. 20 lik dişlerim ağrı yapmıyor ancak alttaki iki dişim açılı şekilde damakta gömülü üsttekiler ise düz ama yanındaki dişe yapışmış halde gömülü.4 ünün de çekilmesi gerektiğini söylediler. İllaki çekilmeli mi? Çekilmezse ileride problem yaratır mı veya çıkar mı ?

Uzman doktor

Evet ileride apse yapabilir, çürüyerek yandaki işlem gördüğünüz dişlerinizi çürütebilir. Alınmaması durumunda kist oluşturabilir. Eğer doktorunuz alınması gerektiğini söylüyorsa aldırmalısınız.

gamze

16 yasindayim sag ust damagimda sislik var birde boş olan daha dis cikmamis olan dis
etimde sislik var agri filan yok acaba bu 20lik dis cikicak onun belirtisi midir apse filan midir?

Yuksel

Butun yirmilik dislerim az da olsa agri yaparak ciktilar ancak sag ust kosedeki disim suan cok agriyor ve hafif yanaga dogru kaymis bir sekilde cikiyor. Bu disin cekilmesi gerekir mi yoksa cikmasi tamamlandiginda bu agri gecer mi ?

Uzman doktor

Yüksel bey bu duruma doktorunuz karar verecektir. Muayene olmalısınız.

Tolga

Merhaba doktor bey. 24 yaşındayım ve ilk 20lik dişim çıkmaya başladı. Dişim çok ağrılı şekilde 4 gündür çıkmaya başladı ve baktığımda yarısı çıkmış durumda. Fakat diş ağrım hala geçmedi ve yanağımda şişme oldu ne yapmam gerekli.

Melike

Merhabalar 22yasindayim. sag tarafta ki iki yirmilik disim ve sol alt yirmiligim cikti. fakat cikmadan once doktorum agzimin kucuk oldugunu aldirmam gerektigini soylemisti. Su anda alt tarafta bir dis eksigim var o yuzden sorun olmaz diyordum.. 2-3 defadir sag cene kemigimde aft benzeri bir sislik oluyor. cok acimiyor ama rahatsiz ediyor. cenemde surekli kutluyor. sizce yirmiliklerden kaynakli bir problem olabilir mi ? simdiden tesekkurler..

Merhaba hocam 17 yaşındayım. 2 ay etti 20lik dişlerim çıkmaya başladı.Bu zamana kadar ağrı yoktu ama bu 2 gündür çok pis fena ağrılar başladı. Sol üst diş çıkıyo ve sol alt tarafa ağrısını vuruyo çenemi kapatamıyorum.Bıçakla diş etimin deştiğini hissediyorum sanki. Bu ağrı için ne yapmalıyım.(20 lik diş daha tam çıkmamış). Yardımınızı bekliyorum hocam iyi geceler.

salih

Merhabalar hocam oncelikle tum bu faydali yorumlariniz icin cok tesekurler. Hocam ben 38 yasindayim gecen yil cektirdiyim disimin suan bos olan yerinde cok siddetli bi agri var ve hafifte sislik vede bos olan bolgeede ertte catlama var 20lik dis cikiyor olabilirmi deyilse ne olabilir saygilar

ilayda

11 yaşındayım ve 20 yaş dişlerim çıktı

Ece Celik

Bende 14 bnmde cıkmaya basladı

Hasan ALi

Merhahabalar hocam 20 yaşındayım 20 lik diş bölümünde alt taraftaki ve üst taraftaki dişlerim hafif yamuk . 2 gündür bişey çiğnerken o tarafıyla diş etimi kıstığını hissediyorm bugün baktım ağzında yara çıkar ya insanın sanki öyle kücük sivilce tarzı temiz bişey var çok kötü görünmüyor ısırıktan sanki siz ne diyorsunuz doktora gitmekten başka 😀

Hasan ALi

Hocam lütfen erken cvp verin 😀 vizeler başladı 😀 malum

pelin

Hocam merhabalar yirmilik dişlerim gömülü ancak üst damagimda dise yakin bi mesafede dis çıktı fakat yarım simdi bütün dislerim agriyor ceneme baski yapip konuşmama engel oluyormus gibi dislerimin uzerinde tas gibi tortular hissetmeye basladim fakat cok korkuyorum gibi

GÜLŞAH

merhaba..14 yaşında çıkarmı..14 yaşındayım ve 20 yaş dişi yerinde şişlik var..üst damağıma yemek yeken değiyor..ne yapmalıyım??

gizem

Merhablar benim 20 lık dişim çıkarken yanında damak gibi bi parca olustu ve o parca dilim deydik hareket ediyo ve şiddetli bi ağrısi var neden öyle bi damak çıktı acaba

arzu

Merhaba doktor bey bugun 20 lik dis icin doktora gittim sol tarafta ustte damaga dogru yan cikmis acaba cekilmesi gerekiyor dedi doktorum acaba bunun cekilmesi zormudur cektirmelimiyim sisermi cok korkuyorum acikcasi ne yapmaliyim?

burak

13 yaşındayım 20’lik dişim çıkıyor ne yapmalıyım doktora gitmelimiyim

burak

acil yorumumu cevaplayın lütfen

Yiğit

Burak bende 13 yaşındayım ve sanırım benimde sağ altta yirmilik dişim çıkıyor ama hiç ağrı filan yok ve sadece sağ altta çıkıyor ne yapmalıyım crvap verin lütfen

Mustafa

Merhaba,18 yaşındayım alt çenemdeki yirmilik dişlerim çıkmaya başlamıştı.İki gündür kendi kendine üstündeki eti yarark çıkıyor hafif ağrı var çektirmeme gerek varmı?Birde çıktıkları için normal çekim yapılır demi?

altun

Doktor bey lutfen acele cevab yazin cok kotu durumdayim 4 gundur agrilardan uyuyamiyom.sol alt ve ust dislerimde fena agrilar basladi on dislere bil agriyir bazen.20 lik dislerin yeri beyazladi siskinlik var sanirim 20 lik dis cikiyor.dis etim morardi sanirim sikismadan oluyor.cok agriyir.sizce buyuk.bi sorunmu var?

Uzman doktor

altun bey mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Tedavinizi geciktirmeyiniz.

eren

Merhaba, 14 yaşında 20 lik dişin çıkmasının zararı var mı varsa nelerdir acaba?

Uzman doktor

20 lik dişlerinin çıkma yaşı en erken 17 den başlar fakat 14 çok erken bir yaş.

elif

14 yasindayim 20lik disim sisti niye

çiğdem

Merhaba doktor bey. 20 lik dişlerım çıkmaya başladı. Bademciklerım şişti ve ağrı yapıyor. Bunun yanında da başım da ağrıyor. Dişimin çıkmasıyla baş ağrımın ilişkisi var mıdır?teşekkürler

büşra

Merhaba 22 yasindayim sol taraf uat cenedeki 20lik disimi ameliyatla aldrdim alt taraftaki de yarim cikti sol taraf basim agriyor ve boynumda yine sol tarafta beze var doktor onemli olmadığını söyledi yirmilik disimden olabilir mi

tuğçe

merhaba, 26 yaşındayım yirmilik dişim sadece üst kısımda sadece bir tarafta çıktı hafif ağrı yapıyor sizce çektirmelimiyim…(yanağımda dişten dolayı parçalanma oldu)

elif

Merhaba,ben 17 yaşındayım.Bugün ağız sağ arkamda bir şişlik oluştu ve yutkunurken ağzımı açarken hafif bir acı hiseediyorum.Gün içinde sanırım aynı nedenden sağ kulağımda sızı hissettim.Yirmilik dişim çıkıyor olabilir mi

Uzman doktor

Elif hanım 20 lik dişlerin çıkma süreci 17 den itibaren başlar. Durumunuz hakkında net bir bilgi verememekle beraber bir diş hekimine muayene olmanızda yarar görüyorum.

seher

merhaba,ben 17 yaşındayım.Sol üst çenemdeki 20’lik dişimim kenarları çıkmış ama orta kısmı yok.Gece uyutmayacak kadar ağrıdı.Çektirmem gerekiyor mu?Sol alt çenemdeki 20’lik dişim henüz cıkmadı ama agrı ve biraz şişlik var.Ne yapmalıyım?Teşekkürler.

Uzman doktor

Bu yaşlarda 20 lik dişlerinizin çıkmaya başlaması normaldir. 20 lik dişlerinizin çene bölgesinde yeterli alan olmadığı için diğer dişlerinizi sıkıştırıyor ve bu durum ağrılara neden oluyor. Diş hekiminize muayene olunuz. Eğer diğer dişleri sıkıştırıp diğer dişlerde çarpışıklığa neden olacaksa doktorunuz çekilmesi yönünde karar verecektir. Son kara yine muayene olduğunuz doktorunuzdur. Kontrol edilmesinde muayene olmanızda yarar vardır. İhmal etmeyiniz.

Ayşe

Ağustos ayında 15 yaşına gireceğim ve 20lik dişlerimin olması gereken yerlerde dişlerin çıkmasından önce oluşan yarıklar oldu ve acıyor. Bu yaşta 20lik diş çıkarmak mümkün müdür? Bir zararı var mıdır?

Uzman doktor

Ayşe 17 yaşından itibaren 20 lik dişler çıkmaya başlar bazı kişilerde bu yaş aralığı biraz daha erken olabilir. Oluşan yarıklarlar ilgili mutlaka diş hekimine gitmelisin.

sena

merhaba; 14 yaşımda 20 lik dişlerim çıkmaya başladı ve hala tam olarak çıkamadılar. 18 yaşımdayım ve zaman zaman çıkmaya devam eden dişlerimde diş eti ağrısı oluyor bu normal bir durum mu. dişlerin çıkma süresi bukadar uzun olur mu

Uzman doktor

Sena hanım 20 lik dişlerin çıkma yaşı 17 ile başlar. Fakat bazı durumlarda bu yaş biraz daha aşağıya düşebilir. Sizin 20 lik dişleriniz bu dönem itibari ile çıkmaya başlamış ve kendisine yeterli alanı açmaya çalıştığından dolayı ağrılarınız oluşabilir.

BÜŞRA

merhabalar ben 18 yaşındayım geçen yıl 20 lik dişim çıkmaya başladı fakat öndeki alt dişlerim birbirine girmeye başladı yani yamuldu doktora gittim röntgen çekti fakat anlamadım diyerek gönderdi ve halen ön dişlerm sıkışma yapıyor acaba 20 lik dişimi çektirsem dişlerim düzelir mi ?

seda

Merhaba doktor bey benimde sol alt cenemde 20lik dişim apse yapmıştı doktorum antibyotik verdi ilaç bittince gel cekilmesi lazım dedi normal cekim olcakmış ama korkuyorum cok ağrı olur mu

enes

merhaba. 20lik dişlerimin yarısı çıkık ve diş çarpaşıklığı var kesinlikle çekilmesi mi gerek

Uzman doktor

Enes bey eğer 20 lik dişiniz diğer dişlerinizde baskı yapıyorsa diş çarpışıklığınızın artmasına neden olabilir. Muayene sonrasında 20 lik dişiniz hakkında ki son kararı diş hekiminiz verecektir.

can

Merhaba doktor bey benim yaşım 16 20lik dişim çıkıyor ve çok ağrı yapıyor.çikan 20lik dişim büyümüyor ne yapmam gerek

Uzman doktor

Bir diş hekimine muayene olunuz vereceği antibiyorik ve ağrı kesici ilaçlarla ağrılarınız hafifleyecektir.

aysun

merhaba benim üst arka dişlerimin yanında 20lik dişim çıkıyor nu mümkün mü çekilebilir mi ?

Uzman doktor

Aysun hanım 20 lik dişler en arka bölgede çıkan 3. azı dişleridir. Çıkarken ağrılarınız olabilir. Doktorunuza bir danışmanızda fayda vardır.

cansever

Merhaba benim 20 yas dislerim cikti ama damagima doru cikmis gunluk hayatimda bir sorun olusturmamasina ramen arasira damagima bagiyor.Bir oneriniz var mi?

zeynep

Daha 15 yaşındayım ve 20lik dişim çıkmaya başladı inanılmaz derecede sarstı ve ateşimi yükseltti ne yapmam lazım ve çekilen röntgende kökleri henüz oluşmamıştı

Uzman doktor

Zeynep daha erken bir süreçtesin.. Doktorunuz yapılan muayene sonrasında 20 lik dişlerinizin çıktığını söyledi mi ?

Can

Meraba hocam yasım 19 çenemde kasılma ağrı oluyorbunun sebebi 20 lik dişler olabilirmi

Uzman doktor

Can bu dönemde 20 lik dişlerinizin çıkması çok normaldir. Olabilir. Ağrılarınızın azalması için bir diş hekimine başvurabilirsiniz.

Kubilay

merhaba benim 20lik dişim cıkıyor ve baya bi şişti konusmakta zorlanıyorum yemek yiyemiyorum ne yapmam gerekir

Ali

20 lik dişim ilk sol altta çıktı o disi çektirdim 5 ay sonra sağ Alt tarafta çıkmaya başladı çektirmeye gerek varmı

melisa

Merhaba ben 17 yaşındayim..yirmilik dişlerimden biri cikti alt cenemin sag tarafinda..sormak istedigim sey yirmilik disler cene sekline etki eder mi cenem sag tarafa kaymis gibi hissediyorum da Tesekkurler

Furkan

Hocam merhabalar ben 2015 24 eylulde 19 yasimi doldurmus olacagim benim 20lik dislerim 17 yasimda cikmaya basladi once kucuk yuvarlak beyaz bir delil olustu dis etimde ve dis eti yararken acidi sadece diger dislere baski felan yapmiyor ortodontik tel tedavisi gordum ve su anda sadece on al ust dislerin arkalarinda kisacik tel var doktorum bunlar omur boyu kalacak dedi dislerim duz cok sukur agrim yok hic dis boyutu ise 1milim yada 1.5 milim farkla dis etinin boyunu gecik yani hafif gomuk gibi gorunuyor ama hic agri kastirma sisme felan yok acaba cikisi normalmi bana cok yavas cikiyor gibi geliyor hocam tam tipsal olarak bir yirmilik disi 3 senede cikisini tamamliyormu hocam oyle bir soylenti duydumda ve tam olarak sorunsuz buyumus hali me kadar olur? Cevabinizi bekliyorum

Kübra

Benim 20 lik dişim çıkıyo dişlerimin hepsi agırıyo fırçalayamıyorum dahi agrısı yüzünden kulaklarım Boğazlarım da çok kötü agırıyo sanki yüzüm de karıncalanmalar oluyo gözüm yerinden çıkacak gibi oluyo alt dişlerimin yarısı çıkmış üstte de ayrı var ama çıkmamış sizce bu kadar agrı olması normal mi

gulsen

meraba hocam benım sol altta 20 dişim cıkıyor bu diş bana agri yapıyor bu agrı aralıklı bugun yoksa yarın var gıbı… tam cikmis degıl sadece ucu gorunuyor ne yapmalıyım…. Ameliyat olmaktan ve diş cektırmekten cok korkuyorum ….

Merhaba,19 yaşındayım sağ üst tarafta 20 ilk diş çıkıyor ve 2 gündür ağrıyor sizce normal mi?

Sevgi

Yaa hadi 17 15 yas falan normal ama ben daha 13 yaşındayım ve üstelik lösemi hastasıyım sanırım arKa dişlerim yuzunden ağzım da hep yara oldu bana bu komuda bir sey önerecek varmı? 🙁

Kaya

Merhaba doktor bey 17 yaşındayım sol altta 20 lik dişimin ucu gözüküyor ağrısı yok sağ tarafta ise sertlik var ağrım yok doktora gitmeli miyim ? Şimdiden teşkkür ederim

samet

17 yaşındayım 20lik dişler çıkmaya başladı ne zaman doktoro gitmeliyim çıktığında mı yoksa hemen doktoro gitmeli miyim

Buse

Stres yapıldığı zaman dış çıkılacak olan yere dış çıkabilme ihtimali vrmi büyük bi stres yaşadım bunalım yaasadimm ve sol üst tarafınmda bir patlakliik vr alt taftada çıkan 20lik dışında ve aynı zmnda TM cikmamis

Uzman doktor

Buse hanım belirttiğiniz gibi stres tüm hastalık etkenlerinin başında geliyor. Buradaki sorunun ne olduğu ise ancak muayene sonrasında belli olacaktır. En kısa sürede bir diş hekimine başvurunuz.

oncel

Doktor bey ben 12 yasindayimarkadan 3. Sut disim cikiyor normalmi?

Ali

Merhaba hocam. Benim öndeki. Disilerimin arkasından dise benzer yarsı dısarda bisey çıkıyor ve bayağa bi ağrı yapıyor nedeni ne olabilir

ümit

Hocam merhabalar 22 yaşındayım sol alt 20 lik dişim tamamen sorunsuz bir şekilde çıktı şimdi sağ taraf dişimin 4 te 1 i çıktı uzun süredir ağrı yoktu ama 2 gündür hafif ağrı ve çenemi hareket ettirdiğimde büyük bir ağrı oluşmaya başladı ayrıca yanağımın iç tarafında dişimin üstüne doğru şişlik oluştu ve boğazıma doğru ilerledi yutkunmada bile zorluk çekmeye başladım bu şişkinlik geçse hiçbir sorunum kalmayacak fazla şiştiği için istemeden ısırdığımda oluyor bu şişkinliğin sebebini anlamış değilim teşekkürler.

ismet

16 yaşındayım 20 dişlerin baş göstermeye başladı bi sorun yaşatırmı

Efecan

Merhaba doktor bey. Ben 17 yaşındayım sol en arkadaki damağımda şişil oluşmaya başladı. Bir yandan da kaşıntı oluyor. Acaba yirmilik diş midir?

Şehriban

Merhaba .Ben 18 yaşındayım üst damağımdaki 20lik dişlerin çıktı.Sağ alt 20 lik dişim damağımda yaralara sebep oldu bir hekime gözüktüm çekilmesi gerektiğini söyledi.Bende sürekli geçiştirdim.şimdi o dişim baya çıktı ağrı falan yapmıyor çektirmelimiyim sizce

aylin

Benim 20 lık dişim çıkıyo alttaki yarıdan azı çıktı şuan ama rengi simsiyah normal mi bu acaba?

Derya

Hcm mbr.son 2..3aydr sag ust 20lik disim ciktigi icin agrilarim ara ara gidip geliodu.ama rahtsz etmiodu.ama son iki gundr agrilar arttı kulağımada agri verio.agzimi cok az acabiliyrm.sag yanagjm uyusuk gibi.acaba disimin tamamen cikmasini mi beklym.yoksa hmn dr gideyimmi

hilal

merhaba. yirmilik dişmi çıkarıyorum tam emin değilim ama ağzımı açmakta yutkunmakta zorlanıyorm ayrıca kulağıma yüksek derecede baskı yapıyor baş ağrısı ve ayrıca bademciklermide etkiliyor bu yirmilik diş olablrmi

Kübranur

Hocam , 17 yasindayim sag alt cenemde en arkadas hafif yamuk bir dis cikiyor ve cok agri yapiyor bu 20’lik dis olabilir mi?

Uzman doktor

Evet olabilir kübra hanım 20 lik dişiniz bu yaşlarda çıkmaya başlayacaktır.

fatma

Merhaba 18 yaşındayindayim sol alt cenemde yirmilik disim cikiyo yarısı çıktı diğer yarısı henuz tam çıkmadi ve etim şişti. Yaklaşık bi haftadır ağrım var ne yapabilirim hocam

Uzman doktor

Fatma hanım bir iltihaplanma oluşmuş mutlaka diş hekimine başvurarak 20 lik dişinizin çekilmesini gerçekleştiriniz.

Merhaba Doktor bey 20 yşndayım Her iki trfta 20lik dişim cıkıyor Yemek Yiymyorum cok ağryor 5 Gndür neLer yapmalıyım 🙁

ceren

Merhaba ben 12 yaşındayım ve 20 lik yaş dişim çıkt sağ alt sarfta çıktı yanları sadece çıktı ve ortasında ise etim kaktı büyük bir parça ne yapmalıyım

Uzman doktor

Ceren hanım merhabalar 20 lik yaş dişi Nez’in çıkabilmesi için yaşınız daha çok genç 20 lik yaş dişleri 17 yaşından itibaren çıkmaya başlayacaktır ağrınız var ise bir Diş hekimine başvurmanızı öneririm..

Şahin

Merhaba doktor bey.Sağ çenemde 3 azı diş varken sol çenemde 2 azı dişim var.Bu nedendir acaba.Teşekkürler.

Uzman doktor

Şahin Bey merhabalar çene yapınızdan bir bozukluk mevcut bir çene cerrahisi uzmanı başvurarak ya da bir Ortodonti uzmanı başvurarak konu hakkında muayene olabilir ve detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Kübra

Merhaba doktor bey ben 18 yaşındayım son bir buçuk yıl boyunca çenemi çok fazla açamazdım ve bunu soğuk algınlığına yada dolgularımın intihaplanması zannederdim ama bir kaç ay evvel dişimi fırçaladıktan sonra dişlerime bakarken farkettim ki yirmilik dişimin yarısı çıkmış bile. Çenem çok ağrımıyor fakat esnerken, hapşırırken ve bazen yemek yerken büyük lokmalar ya da sert yiyecekler yemeye çalışırken dayanılacak kadar bir ağrı oluyor acaba bu ağrı normal mi ve yinede doktora gidip röntgen çektirmeli miyim? Teşekkürler. 🙂

Hüseyin

Merhaba doktor bey . Son iki gündür mütiş bi diş ağrısı kulak ve boyun agri yasiyorumm 19 yasindayimm ve yirmilik diş olma olasilığı varmıdır

Uzman doktor

Hüseyin Bey merhabalar Tam da bu etkiler 20 lik dişin çıktığını gösteren etkenlerdir

Melisa

Merhaba. Ben 21 yaşındayım. Birkaç senedir yirmilik dişlerim arada kabarıp geçiyordu. Bu sene üst dişlerim iyice şişti ve beyazladı. Sanırım çıkmaya başladılar. Ama bu sürede iki ay önce çenemde şiddetli ağrı başladı. Esnemekte, konuşmakta zorlandım. Hala da ağrıyor. Yirmilik dişlerimin çıkmasıyla bir alakası var mıdır ve ciddi bir sorun var mıdır?

Uzman doktor

Melisa hanım merhabalar Evet bu durumdan tam da 20 lik dişin çıkması ile alakalıdır

Gizem

Merhaba,
23 yaşındayım. Yirmilik dişlerim yaklaşık 2 yıl önce patladı. Arada bir şişerek ağrı yapıyordu. Fakat 3 gündür yüksek ateşle yatıyordum ki, sol alt yirmiliğimin orda sert şişlik olduğunu farkettim, dişlerimi fırçalarken kanıyor. Ateşim bundan kaynaklı olabilir mi? Disim çıkma aşamasında mı?

aye buse

merhaba ben 15 yaşındayım şubatta 16 olucam en arkada boşluk vardı sonra bastırdım acıdı daha sonra geçti bügün de oldu ama az bastırınca acıyor bu ne demek

ali

20lik20’lik dişlerimin belirtisi olan ağrılarım başladı doktor ilaç verdi düzenli kullanıyorum. dişimin ucunun çıkması halinde ağrımın hafifleyeceği çekilmesinin kolay olacağı söyleniyor. doğru mu? ucu ne zaman çıkar sizce?

melis

Merhaba doktkr bey 17 yasindayim sanirim 20 lik disim cikiyor disim cok agriyor ve gomulu sizce cektirmeli miyim?

Tufan

Merhaba ben 14 yaşındayım altta 20’lik dişlerin çıkacağı yerdeki ellerimin ikiside şişti ne yapmalıyım? Çok acıyor ve yemek yiyemiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Erkan

Merhaba doktor be benim yaşım 23 sağ alttaçıkmaya başladı diş etim de şişme ve ağrı yapıyo tam çikmasını beklemeli miyim agrı da var agrının sebebi yeni çıkması mı

Yılmaz

merhaba hocam ben 14 yaşındayım 2 gün önce agır bir grip geçirdim ve arkadaki 2 dişm sallanmaya başladı çıkacak gibi ağrıda veriyor, size sorum yenisi çıkarmı?
şimdiden teşekkkürler

Merhaba doktor bey ben de 15 yasindayim 20 lik dislerim cikti bunun sebebi ne olabilir cektirmem mi gerekiyor

Burcu

Merhaba doktor bey, ben 27 yaşındayım. 4 gündür yüzümün sadece sol tarafında baş, göz elmacık kemiği,kulak ve boyun ağrısı var. Dişlerimde bariz bir ağrı yok. Burun akıntım var. Doktora gittiğimde sinüzit olduğumu söyledi ama 20lik diş ağrısı olabilir mi? Cevaplarsanız çok sevinirim.

Serra

Merhaba ben 13 yaşındayım ve 14 tane altta dişim var ve en arkadaki damağım çok acıyor ve şişti acaba 20 ilk dişlerim mi çıkıyor ?

Serra

Merhaba ben 13 yaşındayım ve alt tarafta 14 tane dişim var. En arkadaki dişimin arkasındaki damak şişti ve inanılmaz acıyor konuşurken bile acaba 20 ilk dişim mi çıkıyor ? Lütfen cevap verin çok çaresizim.

Mira

Mrb ben de aynı durumdayım acaba sizin dişiniz çıktı mı? Doktor ne dedi? Bir problem oluyor mu? Lütfen cevap.

Ben 18 yaşında 20 lik diş çıkarıyorum normalmidir

Su

Merhaba ben 15 yaşındayım 20’lik dişlerimin olduğu yerler ağrıyor, çeneme de vuruyor hatta kulağım bile ağrıyor, bu 20lik dişlerimin çıkma belirtileri olabilir mi?

Feyza

Merhaba ben 23 yasındayım sağ alt 20lık dışım çıkmak ıcın uğraşıyor fakat 20lok dışımın onundekı dışımde ınanılmaz bı acı var, dokunanıydım bile, doktorum 20lıktwn kaynaklandığını ağrıyan dışımın gayet sağlıklı olduğunu soyledı ama çok acı çekıyorum 5 gundur. AgRısı kulagıma ve Boğaz’ıma kadar ılerlıyor. Dış hekımı antıbıyotık verdı fakat Ağrı’larım devam edıyor. Başka bı dısı hekımıne gıtmelımıyım? Yoksa bekleyip dışın çıkmasını mı? Kaç günde çıkar acaba 🙁 sımdıden çok teşekkürler .

fatoş

Ben 16 yasindayim yirmilik disim cikti bu normali acqba

Merhaba ben 19 yaşındayım sağ üst en arka dişimin arkasında dişlik oluştu çok hafif ağrı var dilimle dokunuyorum şiş olan yere sert 20lik diş çıkmasımı yoksa ben o en arka dişimin bi önündeki azı dişimi çektirmiştim 1 hafta oldu son 2 gündür yemek yediğimde üstüne su içtiğimde boş ette bi ağrı oluşmuştu 2 gündür devam etti sonra bu olayla karşılaştım nedir sizce sorun.

Merhaba ben 19 yaşındayım dağ üst en arka dişimin arkasında dişlik deil şişlik olacaktı kusura bakmayın yanlış yazmışım

ASLI

Merhaba; yaşım 27. Sağ alt 20lik dişim gömülü ve apse yaptı. doktora basvurdum antibiyotik ve ağrı kesici verdi. Ona rağmen yanağım şişti ve çenemi açamıyorum. Yemek yerken zorluyor. İlaçlarımın bitmesine iki gün kaldı. Acaba başka doktora gitmeli miyim?

Emre

Merhaba 21 yasındayım.Sol alt tarafta 20 lik çıkarıyorum damağın yarısı yarıldı diş gözüküyor 1 hafta oldu yaklasık daha tam cıkmadı hafif bi ağrı veriyor oda yemek yerken çeneyı cok zorladıgımda oluyor ne gibi yol izlemeliyim ?

birsen

Hocam merhaba ben 18 yaşındayım sağ alt yirmilik disim uzun zamandır damagim sis şimdi ise dis çıkmaya başladı ama sadece burası görünüyor aciyor ne yapmalıyım teşekkür ederim

canan sezen

mrb en arka sag üst disimde zamanla bı agrı olustu ve sımdı cenemı acarken yanı esner qıbı durumlarda acıyordu ılk baslarda suan bogamıza kadar agrısı vuruyor ve resmen o taraftakı bademcıgım aıyor yutkunamıyorum ne yapmam gerekır acaba

şeyda

20 lik disim cok agriyor ilk basta cikti bir tarafi sismisti ama suan tamamen kapandi doktora gitmdim ne yapmaliyim ?

Furkan

Ben 15 yaşındayım sol alt tarafta diş belli belirsiz çıkıyordu 1 hafta önce ve bugün yemek yerken o dişin üstündeki diş eti koptu altından diş çıktı o diş etinin küçük bir ucu halen biryere bağlı dilimi değdirdikçe oynuyor ne yapmam gerek.

Hasan

Mrh hocam sol alt disim cikti fakat biraz
yanagima dogru cikmis.yemek falan yerken yanagimi isiriyorum devamli. Doktora gittim cekilmesi gerekiyo dedi. Sizce cektirmeli miyim. Cekim islemi zor mu olur yoksa kolay mi..

melis

ben 20 yaşındayım 20 lik dişim ağrıyodu ama geçti ama röntgen çekip doktora gittiğim zaman çekmen lazım dedi ama şu an ağrısı yok ne yapmam lazım

serkan

20lik dişlerim ciktı ve cok fena agrı var bas agrısı bile yaptı yarın doktora cektırmeye gidecegim ama bu gecelik bi çözum varmıdır lutfen cok acil

Nurten

Merhabalar doktor bey benım ust dıslerımın dıp tarfında yırmılk dıs cıkıyo yenı suan ıcın agrı falan yaptıgı yok dıs etı sısmıs hafıf beyazmsı bısey olmus dıs gorunusu yemek yerknde bıraz acıyo sanrım 20 lık dısım cıkıyo yasım 22 ama dısın cıktıgı yerde bulunan dıslerımde kıreslenme var bu yenı cıkan dısı etkıler yada zarar verırmı acaba

Merve

Merhaba, 20 lik disimin az bir şey çıktığını fark ettim ağrı yok ama doktora durumumu öğrenmek için gitmelimiyim ?

Mert

Merhaba 18 yaşındayım sanırım 20 lik dişim çıkıyor üstte ve altta küçük dişler ve ağrı yapıyor nolur birşey diyin ağzım hep kokuyor ve acıyor

Merhaba hocam 18 yasnda 20 lik dislermin tam olarak ciktigini farkettim daha once hic agrida hissetmedim bu sorun teskil ediyomu erken curume gibi.

Gokhan ummaz

Disimin sag alt tarafinin yarisi yok ‘ve curuk var ve sag ust tarafinda fazladan bir dis var oda curuk sizce ne yapnaliyim

Hocam ben bu sene 14 yaşıma yeni girdim şuan ağzımda 28 adet diş var ve yenileri çıkıyor çenemde ağrı ve ağzımdada yaralar çıktı sizce bunun sebebi 20 lik dişler mi ve bu çıkan 20 lik dişmi?

Tugba

Meraba hocam 21yasndayım ve sag alttakı 20lık dişime dilim deydıkce ve yutkundukca bı agrı gırıyor. Agrı gecse bıle yarım saat snra tekrar baslıyor. Acaba 20lik dişim cıkıyor olabılır mı

ozge

14 yasindaayim 28 tane disim.v ar ama 12 lik is
imi cektirdi yandaki disimde oraya kaydi suan dis cikiyo cok agiriyo 20 lik dismi

Gizli Kullanıcı

Merhaba hocam lütfen cevap verin 11 yaşındayım 20’lik dişim çıkıyor acaba bu yaşlardada çıkması mümkün olabilir mi?Lütfen cevap verin.

Sude

Merhaba ben sude yaşım 11 ve 20k dişlerim sağ ve sol alt olmak üzere çıkmaya başladılar sağ taraftaki ağrıdan çok acıyor ne yapmam gerek.
Not ( Dişlerimin bi kısmı çıktı diğer kısmının üstleri şişkin ve et)

derya

30 yasindayim 20lik disim çok ağrıyor alt kısmı kendi görünüyor ama hafif iltap oluşmuş ne yapmalıyım

Mira

Mrb ben 13 yaşındayım 20lik yaş dişimin olduğu yer şişti. Acaba dişim mi çıkıyor? Çıkıyorsa yaşım küçük olduğu için zararlı mı ve neden erken çıkıyor?

Merve

Merhaba, Japonyada yasiyorum. Dun dis hekimimden sag alt 2. azi disimden tedavi olduktan bir kac saat sonra, sol alt 20lik disimin cikmaya basladigini farkettim. Doktorumda panoramik cene filmim var. 20lik dislerim problem gozukmuyordu, suan cikmakta olan 2.azi disime baski yapacak sekilde gomuluydu. Suanda 20lik disimin sadece yarisini gorebiliyorum, diger yarisini yumusak dis eti kaplamis durumda. 3 ay sonra dis hekimine kontrol icin gidecektim. Sizce 20lik disimin bu halinde degisiklik olmazsa dahi iltihap olusumu riski oldugundan 3 ay beklememem mi gerekir?
Tesekkurler

Nisanur

Hocam merhabalar, öncelikle 17 yaşındayım tel tedavisi görmek istediğim için muayene ettiler ve sağ altta 20 lik dişimin olduğunu alacaklarını söylediler. Dişimin sadece ucu var çıkarken ağrı vs. yapmamıştı şuanda da yapmıyor. Aldırmasam sorun yaratır mı? Hafif ucu çıkanlara batık 20 lik mi deniyor?

Berfin

Hocam yirmilik disim cikiyor ve bir kismi gorunuyor bir haftadir cok aci cekiyordum bugun farkettim yirmilik disimin hemen yanindaki dis etimde buyuk bi balon cikmis ve sanirim iltihapli doktora gitmeye korkuyorm doktor direk mudahale mi eder yoksa ilac falan mi verir balon gecene kadar ?

Hatice

21 yaşındayım sol üst yirmilik dişim çıkmaya başladı fakat bu aralar şöyle bir durum var dişin çıktığı dişin değdiği iç yanak kısmında acı var oraya değe değe yara olmaya başladı normal mi geçer mi yoksa dişçiye görünmem lazım mı

Cemre seven

Merhaba 19 yasindan beri 20lık disim cikmaya başladı ara sıra ağrıyor geçiyordu şimdi 21 yasindayim dişin 4te 3u cikmış dıs ettim de ağrı var bu ağrı geçer mi yine yoksa ameliyat olmammi gerekir ?

Cemre seven

Merhaba 20lik dişlerim 19 yaşından beri 3 senedir çıkma sürecinde senede 1 ağrı yapıyor sonra geciyir ama 2 gündür baktım sol alt taki 4te 3u çıkmis ve dış etimde ağrı yapıyor yine ağrı 2 3 güne geçer mi yoksa ameliyat falanmi olmam gerekir.

gulsah

Hocam 24 yaşındayım sag alt 20 lik dişimin yarısı cıktı ve yanagım şişmeye basladı ve yemek yiyemez hale geldim biseyler cignedikce o tarafta etimi cigniyorum. Canlı canlı etimi cigniyorum resmen ben napacam cok korkuyorum ameliyat olmaktan baska çaresi yok mu? Yardım edin lutfen

Meryy

Meraba 23 yaşındaym 2 ay kadar önce üst dişlerimden en arkanın bi önünde ki dişimi çektirdim. Yavaş yavaş iyileşti. Ama şimdi çektirdiğim yerin damağımn üst tarafından diş gibi bişe çıkıyo ne olduğunu çözemedim ve yönü yanağıma doğru gidiyo ne olduğunu ve neden ordan çıktğını biliyor musunuz ? 20 lik olabilir mi ?

gul

20 disim cikmaya basladi ne yapmam lazim kacgunde bitiyo

Cangul

Merhaba 17 yaşındayım 20lik dişlerim Uzun zamandır çıkıyor ama sol dişim çenemde çıkıyor ve ağrı yapıyor acaba ne yapmaliyim?? Hastaneye gittim cerrahi doktora gitmem gerektiğini söylediler

Zehra

Merhaba
Diş Eti’mden 20 lik dişimin ucunu gördüm 5 gündür faranjitle uğraşıyorum ve diş etlerimde şişkinlik var yemek yemem gibi aktiviteler bogazım ve diş etlerim sebebiyle beni çok zorluyor . Bu diş Eti şişme sebebi 20 lik dişler midir

Dilaaa

Hocam 19 yasındayım ve yaklaşık 1.2 senedr aralıklarla hafif agrım oluuordu fakat dişin yarısı çıktı ve acısından duramıyorum artık randevu aldım ama 6 gün var yutkunamıyorum yemek yiyemiyorum bogazım acıyor dişimin acısını ne azaltabilir

Gül

Merhaba hocam bende yirmilik diş çıkarıyorum fakat çenem kasılmış vaziyette açılmıyor sadece yemek kaşığı giricek durumda ne yapmalıyım?

Bünyamin

Merhabalar doktor bey , ben 19 yaşındayım sanırım yirmilik dişim çıkıyor ve çıktığı yerde bir et parçası oluştu bu geçici midir yoksa doktora gitmeli miyim. Bu et parçası dişin çıktığı yerin üstünde oluştu. Teşekkürler

Ceren

Merhaba Doktor Bey. Yaşım 15. Üst çenemde 2 eksik dişim vardı. Buna bağlı olarak 2 süt dişim düşmemişti ve üst dişlerim de yamukluk vardı. Bu süt dişlerimi çektirdim. Şuan diş teli kulanıyorum ve sanırım 4 dişim eksik. soruma gelirsek alt çenemin arkasınde diş etim üçgen şeklinde açılmış. Dokundum dişe benzer sert bir yapı. Şişlik yok ama hafif bir acı var. 20lik diş mi çıkarıyorum yoksa başka bir şey mi? Ne yapmalıyım? Teskkurler

Selin

Benim altta ve üstte 16 tane dişim var. Şekil bozukluğu falan da yok. Ama 20 lik diş çıkması gibi bir durum yaşamadım hiç. Bugüne kadar fazladan 4 tane dişim çıksaydı hissederdim ama hiç bir zaman diş ağrısı dahi çekmedim ben. Şimdi benim 20 lik dişlerim çıkmış mı oluyor?

Burcu

Merhaba doktor bey sol ust damagimda bayagi sislik ve beyaz bir görüntü var sol ustte 20lik dis cikiyor mu acaba simdiden teşekkürlerimi sunarım

tacettin

Ben 15 yaşıma girmek üzereyim, 20 yaş dişim aniden şişmeye başladı.yani nerdeyse yutkunamiyorum.bunun sebebini söylerseniz memnun olurum:

Mine

Merhaba 20 lık dişlerim çıkıyor ve ağrı yapıyor fakat çıkarken agrimasi normaldir diye düşünüyorum çıktıktan sonra agrimasa sadece çıkarken agrimasi durumunda da çektirilmesi gerekir mi?

Yaren

Hocam merhaba. 19 yaşındayım 20 lik dişlerimin gömülü olduğu söylendi. Ara sira ağrı yapiyor birkac gün süreyle ama genel olarak bir problem yaratmiyor. Şu an aldirmama gerek var mıdır ?

Ebru

Merhaba, ben 20 yaşındayım 20lik dişim sağ üstteki çıktı ama hala damağın içinde damaktan ayrılmadı şuan o bölge cok ağrıyor bu normal bi durummu çıkmasına ragmen damaktan ayılmaması

Yasemin

Merhaba benim 20lik dişim tam çıkmamıştı ağrı için doktora gittim doktor dış üstündeki eti kesti ve yaktı bu normal biseymi benim ağrım hala devam ediyor

Sinem

Ben 21 yaşındayım doktor 20lik dişimin çıktığını söyledi sadece sol taraftaki dişlerimle düzgün yemek yiyebiliyordum ordan da bir dışımı çektirdim.simdi sadec e 20 lik disin çıktığı taraftan yiyorum ama dayanılmaz acı veriyor dişin çıkacağı damak da ağrı var

oğuz

merhabalar. 18 yaşındayım. yirmilik dişlerimden sol üst taraftaki normal şekilde çıktı. şimdi de sol alt taraftaki baş verdi. normal dururken herhangi bir ağrım yok fakat çıkan bölgeye baskı yaptığımda ağrı hissediyorum. normal midir? şimdiden teşekkür ederim.

Merhaba ben 1 senedir Yirmilik diş cikarmakla ugrasiyorum sağ alt taraftaki 20 ilk disin üzerine damak eti geliyor ve cenemi her hareket ettirdiğinde agriyor et cigniyorum resmen bu normal.mi cikmis diş ama et geliyor ustune

Aslı

Merhaba
Ben 20 yaşındayım daha önce ortodonti tedavisi gördüm çene yapımın küçük dişlerimin fazla oluşundan dolayı. Şimdi üst çenemin sadece sağ kısmında 20 ilk dişimin bi kısmı çıkmış. Ve çıkabileceği yer yok. Diğer dişlerimin çarpaşıklık olmasına sebep olur mu

Elmas

Merhaba, 18 yaşındayım. Yirmilik dişim yaklaşık 5 ay önce çıkmaya başlamıştı. Çok ağrı yapıyordu ve doktora gittim. Doktor dişimin iltihap kaptığını söylemişti ve ilaç vermişti. Ayrıca diş röntgeni çektirmişti ve bir şey olmadığını söylemişti. Dişimin yarısı çıkmıştı. Şimdi yeniden ağrımaya başladı. Ağrı çeneme çok vurmuyor sadece dişin olduğu kısım ağrıyor. Ayrıca boğazımın o kısmı da acıyor. Karanfil kullanmaya başladım. Tekrar doktora görünmem gerekir mi, ne yapmam gerek ?

Furkan

Merhaba hocam 16 yaşındayım ve yirmilik dişlerim çıktı hala devam ediyor çıkmaya ama çıkan dişin eskiden olduğu yerdeki diş eti üstünde kaldı ve böyle sallanan et parçası şeklinde duruyor. Dişim çıktı ama üstünde diş etim duruyor iki tarafta da ve o diş eti yerinden oynar vaziyette. Bir şey çiğnerken dişimle yemek arasında kalıp ezildiği için o et çok acı veriyor. Hekime gitmeli miyim yoksa normal bir durum mu?

Osman Taha

Doktor bey ben 13 yasindayim ve 20 lik disim cikiyor galiba cunku sisti ve agriyor bu yasta olabilir mi???

ipek

meraba doktor bey 19 yasindayım 20 lik dşişim çıkıyo ve çok agrıyo sizce ne yapmalıyım birde agız kokusu yapıyo. cewab için şimdiden tesekkür ederim

Furkan yaman

Merhaba 3gündür 20lik dişim çıkıyo pek ağrı hissetmiyorum ama yutkunurken çok acı çekiyorum bunun sebebi ne olabilir

Baran

Merhaba
16 yaşındayım. Sağ alt en arkada bir dişin yarısı çıktı ve çok hafiften ağrı yapıyor. Yarısı çıktı diğer yarısı damak eti ve biraz şişmiş halde acaba ne yapmam lazım? 20 lik diş midir bu?

Deniz

Merhaba doktor bey yaşım 18 üst sol çenemde yirmilik dişim yarım çıktı ama herhangi bir ağrı yok ve herkes ağrıması gerektiğini belirtiyor bunda bir anormallik var mi?

Hocam merhaba yaşım 24 20 lik dişlerim çıkmaya başladı sağ alttaki çıktı küçük bi dış sanırım etin yanında yer edindi ama sol alttaki dışım çıktı fakat dişimin yanındaki et ağrı yapıyor geçer mi acaba ne yapmalıyım saygılar

Merhaba doktor bey 2 gündur agzimin sag alt tarafinda cok siddetli bir agri var en kose kisminda sisme var agridan konusamiyorum ve yutkunamiyorum bile cok fazla canim yaniyor 20lik disim mi cikiyordur ayrica agri icin ne yapmam gerekiyor

Özgül

Merhaba ben 18 yaşındayım daha önceden doktora bir diş ağrısı için gitmiştim sonra doktor 4 tane 20 lik dişimin çıktığını ve diş etlerim sıkışık olduğuiçin çekilmesi gerektğini söyledi sonra bşka hastaneye gittim kanal tedavisi gerektiren dişim oldğunu dedi ve 20 iklerimin sıkıştırcağını söyledi oldum fakat o diş iyileşmeyince tekrar kanal tedavisi oldum yüksekdi alçaltdı felan diş biraz küçüldü sonra karşıdaki dişlerim felan çarpmaya başladı sağ sola harket ettiğinde çene dişlerim çarptı.Bu durum beni çok rahatsız ediyor o kanal olan dişimde ağrıyor ama onun 20 likten olduğunu biliyorum 2.kerede iyileşmediği için.Peki bu çarpma olayıda 20 likten kaynaklanıyor olabilirmi uçlarıda görünüyor ama üstler çıkmadı.Çıkınca düzelirmi dişlere çarpma?

Robin

Merhaba yaşım 12 20’lik dişlerimin sağ üsttekinin üstü çıktı ne yapmalıyım bir sorun olurmu şuanlık ağrı yok

müge

merhaba kızım 13 yaşinda ortodonti doktorumuz dişlerine tel takilabilmesi icin 20 yaş dişlerinin çekilmesini söyledi ve bizi cerrahiye yönlendirdi sizcede biraz daha beklemelimiyim çunku dişler filmde görünüyor fakat gömük içerde yaşı küçük çok zorluk çekermi çekim sonrasında ikilemde kaldım

20 lik disim çıkıyor alt cenemdeki ve sağ tarafta bitane tek çıkmış neden al cenedekilerin ikiside çıkmamış ?ve bu arada sağ tarafta çıkan diş yarısı tam gözüküyor cenemde çok ağrıyor az önce aynadan baktim dis etim yarilmis çok pis agriyor acaba doktora gitmelimiyim

Aslı

Merhaba doktor bey benim 17 yaşımda alt yirmilik dişlerim çıkmaya başladı.Geçen yıl çıkarken şişti.Dişçiye özele gittim.enfeksiyon kapmış dişin tam çıkarsa çektirmeye gel dedi.Daha sonra dişimin ağrısı belli bir süre sonra geçince ben de gitmedim.Şuan 18 yaşındayım kalan dişlerim çıkıyor heralde öbür dişleri sıkıştırıyor ve çok ağrıyorlar .Cidden çok kötü ağrı yapıyorlar ağzımı bile açamıyorum ne yapmalıyım 🙁

Sorunuzu Gönderin
EN ÇOK OKUNAN KONULAR

Diş implant Fiyatları
8078946 kez okundu
Diş eti çekilmesi nasıl durdurulur ?
5678946 kez okundu
Porselen Diş Kaplama Fiyatları
4859032 kez okundu
20 lik Dişler
4309836 kez okundu
Ağız ve diş sağlığının önemi nedir ?
3891269 kez okundu
Protez Diş Fiyatları
2698402 kez okundu
Diş Dolgusu Fiyatları
2457036 kez okundu
Dişlerde Köprü Fiyatları
2238602 kez okundu
Yaprak Porselen Diş Fiyatları
1894583 kez okundu
Lamina Diş Kaplama Fiyatları
1579302 kez okundu
Diş Zirkonyum Fiyatları
1043865 kez okundu
Diş Beyazlatma Fiyatları
936201 kez okundu
Estetik Diş Hekimi
738596 kez okundu
Görünmeyen Diş Teli Fiyatları
573805 kez okundu
Çapraşık Dişlerin Tedavisi
346902 kez okundu
Diş eti çekilmesi nedir ?
246693 kez okundu
Diş Kırılması, Diş Kırığı
164976 kez okundu

SON YORUMLAR

Diş Sallanması
Halide tarafından 1 gün önce
Dilde Çıkan Uçuklar, Dil Yaraları, Ağız Yaraları
Filiz yıldız tarafından 1 gün önce
Diş apsesi, Diş iltihabı, Apseli diş
Mahsun tarafından 1 gün önce
Diş Çürükleri, Diş Çürümesi ve Dişim Çürüdü Tedavisi
Nur Banu tarafından 1 gün önce
Diş apsesi olanların dikkat etmesi gerekenler
Gns tarafından 1 gün önce