Dişlerinizi Fırçaladıktan Sonra

Dişlerinizi fırçaladıktan sonra

Düzenli olarak dişlerin fırçalanmaması ve ağız hijyeninin yapılmaması ağızda zamanla plakların oluşmasına neden olacaktır. Ağızda oluşan plaklar ise tükrük ile temas etmeleri diş etlerini sağlığını bozacak ve diş taşlarının oluşmasına neden olacaktır. Diş taşları zamanla diş etlerinin sağlığını yitirmesine, dişlerin sararmasına, dişlerin çekilmesine ve sonuç olarakta dişlerin kaybedilmesini tetikleyecektir.

Günlük olarak ağız bakımının yapılması, diş fırçalama işlemi sonrasında diş ipi kullanılması ve doktorunuzun önereceği ürünlerle ağız gargara yapılması diş sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bazı durumlarda ağız ve diş temizliği de diş taşlarının oluşmasına engel olamayabilmektedir. Düzenli olarak doktor kontrolü bu en az 6 ayda bir yapılmak koşulu ile diş etlerinin ve diş taşlarının temizlenmesi; dişlerde oluşabilecek etkilere önceden önlem alınması demektir.

Diş fırçalama işlemleri sonrasında diş fırçalarının ulaşamadığı bölgelerde bakteriler temizlenememektedir. Yine yukarıda söylediğimiz gibi doktorunuzun önereceği günde en az iki kez kullanmanız gereken ağız bakım ve gargara ürünlerini günlük ağız bakımında kullanmanız gerekmektedir.

Diş fırçalama işlemlerinden sonra kullanılacak ağız bakım ürünleri aynı zamanda ağızdaki kokunun giderilmesine yada burada koku oluşmasınıda engelleyecektir.

Günlük hayatta bilinenin dışında bazı durumlarda başımıza gelmektedir. Her sonunun cevabını bilemeyiz ve diş fırçalama ile ilgili merak etmiş olduğumuz bir çok soru vardır ? Bunların başında şu sorular geliyor ?

Dişleri fırçaladıktan sonra yemek yemek

En sık sorulardan biriside budur! dişlerimi fırçaladıktan sonra yemek yedim.. Bazen bilgisizlikten bazen de gün içerisinde gelişen bir takım olaylar kişileri bilinmezliklerle karşı karşıya getirmektedir. Bu soruların cevabını en iyi ideal bir diş fırçalama biçimi nasıl olmalıdır ? sorusu verecektir.

İdeal diş fırçalama süresi 3 dakikadır. Dişlerinizi fırçalarken kendinize bir üç dakika ayırmalısınız. En dikkat etmeniz gereken konulardan biriside asitli yiyeceklerden en az 30 – 40 dakika sonra dişlerinizin fırçalanması gerektiğidir. Çünkü Limon suyu yada portakal suyu ve benzeri asitli yiyecek ve içecekler asit düzeyini artırırlar bu durumda diş minesinin yumuşamasına, hassaslaşmasına ve dişin aha çabuk çürümesine neden oluyor. Gebelik döneminde de bu durum en sık dikkat edilmesi gereken konulardan birisidir. Gebelik dönemindeki kusmalar dişin mide asidi ile teması diş minelerine zarar vermekte ve dişlerin yıpranmasına sebebiyetvermektedir. Bu durumlarda da dişlerin hemen sonrasında fırçalanmasına dişlerin sağlığı açısından özen gösterilmelidir.

Dişlerimizi günde en az iki kere fırçalamalıyız. Bu fırçalama süreleri tercihen sabah ve yatmadan önce olmalıdır. Fırçalama ise alt ve üst çeneyi kaplamalıdır. Her iki çene yapısıda ayrı ayrı fırçalanmalıdır. Çene bir uçtan diğer uca temizlenmelidir. İçeriden dışarıya doğru dişlerin temizlenmesi en ideal fırçalama şekillerindendir. Yukarıda belirtmiş olduğumuz ağız hijyen ürünleri ile dişlerin garagara yapılması ve diş ipi alışkanlığının kazanılmasıda çok çok önemli hususlardır.

Dişleri fırçaladıktan sonra sigara içmek

Bu dişlere yapılan en büyük hatalardan birisidir. Hatta sigara içmek dişlere yapılan en büyük hatalardan birisidir. Sigara dişlerin zamanla sararması ve yıpranması için dişlere zarar veren en büyük kötü alışkanlıklardandır. Sigara bırakmanızı kesinlikle öneriyoruz. Dişleri fırçaladıktan sonra sigara içmek “arabayı yeni yıkatmışken havanın birden kapaması ve yağmur yağması sonucu arabanın tekrar kirlenmesidir.”

Diş hekimliği hakkında diğer bilgiler

Çarpık Diş Tedavileri
Protez Diş Çeşitleri
Dişlerinizin renginden şikayetçi misiniz?
Diş Kaplama Sonrası Renk Uyumsuzluğu
Diş Beyazlatma Ürünleri
Diş Hekimi Kök Hücre Dönemi
Ağzım sürekli kuruyor ne yapmalıyım ?
Gülüş Tasarlamak
Dental Tomografi
Dişçiye Hangi Zamanlar Gidiyoruz ?
Akıllı Dişler
Dişlerinizi Fırçaladıktan Sonra

Sorunuzu Gönderin
EN ÇOK OKUNAN KONULAR

Diş implant Fiyatları
8078946 kez okundu
Diş eti çekilmesi nasıl durdurulur ?
5678946 kez okundu
Porselen Diş Kaplama Fiyatları
4859032 kez okundu
20 lik Dişler
4309836 kez okundu
Ağız ve diş sağlığının önemi nedir ?
3891269 kez okundu
Protez Diş Fiyatları
2698402 kez okundu
Diş Dolgusu Fiyatları
2457036 kez okundu
Dişlerde Köprü Fiyatları
2238602 kez okundu
Yaprak Porselen Diş Fiyatları
1894583 kez okundu
Lamina Diş Kaplama Fiyatları
1579302 kez okundu
Diş Zirkonyum Fiyatları
1043865 kez okundu
Diş Beyazlatma Fiyatları
936201 kez okundu
Estetik Diş Hekimi
738596 kez okundu
Görünmeyen Diş Teli Fiyatları
573805 kez okundu
Çapraşık Dişlerin Tedavisi
346902 kez okundu
Diş eti çekilmesi nedir ?
246693 kez okundu
Diş Kırılması, Diş Kırığı
164976 kez okundu

SON YORUMLAR

Diş Sallanması
Halide tarafından 1 gün önce
Dilde Çıkan Uçuklar, Dil Yaraları, Ağız Yaraları
Filiz yıldız tarafından 1 gün önce
Diş apsesi, Diş iltihabı, Apseli diş
Mahsun tarafından 1 gün önce
Diş Çürükleri, Diş Çürümesi ve Dişim Çürüdü Tedavisi
Nur Banu tarafından 1 gün önce
Diş apsesi olanların dikkat etmesi gerekenler
Gns tarafından 1 gün önce