Eksik Diş Tedavisi İmplantlar Hemen Yapılırmı ?

eksik diş

Diş implant sonrası üzerine hemen diş yapılır mı ?

Eksik dişimin yerine implant yaptırdım, diş hekimim üzerine diş yapmak için beklememiz gerektiğini söyledi. Ancak başka bir diş hekimi implantın üzerine hemen diş yapıyormuş!” Bu tip konuşmaları eşimizden dostumuzdan çok sık duyarız. Tıpta şu gerçeği hiçbir zaman unutmamalıyız: “Hiçbir birey diğerine benzemez!” ve dolayısıyla bir bireye yapılan tedavi diğer bir birey de aynı sonucu vermeyebilir ve hatta aynı başarıyı göstermeyebilir Tıpta yine bu durumu özetleyen bir deyiş vardır: “Hastalık yoktur hasta vardır!”

Genel olarak implant yapıldıktan sonra üzerine diş ne zaman yapılır diye sorulursa, bu soruya kısaca üç zamanda diye cevap vermek çok uygun olur.

Birinci grup: hastanın implantın üzerine diş yaptırması için beklemesi gereken süre genelde implant yapıldıktan sonra 3 ay, belki de daha uzundur. Bu olayın başlıca sebebi hastanın kemik kalitesinin düşük olması veya implant konulan bölgede kemik miktarının yeterli olmamasıdır. Bu tip hastalarda çoğu zaman suni kemik tozları veya parçaları da kullanılarak var olan kemiğe destek sağlanır. Yapılan bu tip müdahaleler sonucu implant konulan bölgede canlı kemiğin yanında suni olan kemik ve implantın biyolojik olarak kaynaşmasının sağlaması için implantın üzerine diş yapılmadan mutlaka beklenmelidir.

İkinci tip hastalarda; implantın konulduğu bölgede kemik orta kalitede ve yeterli miktarda kemik dokusu bulunuyorsa, implantın üzerine 6 hafta bekledikten sonra diş yapmak uygundur Buradaki olayda kemik kalitesi başrolü oynamaktadır, canlı dokunun yani orta kalitede kemiğin implant ile biyolojik kaynaşması beklenmelidir.

Üçüncü tip hastalarda; implant yapılan bölgede kemik kalitesi ve miktarı çok iyi ise hekim implantı yaptıktan hemen sonra üzerine diş yapabilir. İmplant yapılacak olan bölgenin kemik kalitesi ve miktarı hakkında “Volumetrik Tomografi” denilen özel 3 boyutlu röntgenler hekime operasyondan öncesi bilgi verir. Ancak özelikle operasyon esnasında diş hekimi kemik kalitesi hakkında daha net bir bilgiye sahip olur. Hekim bu bilgiler ışığında implantın üzerine dişi ne zaman yapacağına karar verir. Genellikle hastalarımız bir an evvel dişlerinin yapılmasını istemektedirler. Ancak yapılan araştırmalarda implant ile kemiğin biyolojik kaynaşmasının operasyondan 3 hafta sonra başladığını göstermiştir. Bir an evvel dişleri yapmak, iyileşmekte olan implantlara zarar verebilmekte ve implantın düşmesine veya yapılan işlerin başarısızlığına sebep olmaktadır. Bu da hastalarımızda telafisi mümkün olmayan maddi ve manevi kayıplara sebep olur..

Kemiğin İyileşmesi: Bone healing
Kemik ile implantın biyolojik kaynaşması: Osseointegrasyon

Diş implantlar hakkında diğer bilgiler

Diş implant fiyatları
Genel Anestezi İle İmplant Yapılıyor Mu ?
İmplant Tedavi Merkezleri
Eksik Diş Tedavisi İmplantlar Hemen Yapılırmı ?
İmplant Tedavisi Öncesi ve Sonrası
Yurt dışından diş implant tedavisi için gelecek hastalar
İmplantlara sigaranın zararları
İmplant uzun Ömürlü bir yöntem midir?
İmplant yaptırdığımız zaman dişlerimizi ne şekilde koruruz?
İmplant kullanan hastalar nelere dikkat etmesi gerekir?
İmplant sanıldığı kadar pahalı bir yöntem midir?
Belli bir hastalığı olup implant yaptıramayanlar kimler?
İmplant ağrılı ve acılı bir yöntem midir?
Herkes implant yaptırabilir mi?
İmplant tedavisi nedir?
İmplant cerrahisi hakkında neler anlatmak istersiniz?
Türk Malı Diş İmplantları
Diş Eksikliği, Diş implant Uygulaması, Diş implant Tedavi Süresi
Diş implant nedir ?
Diş implantlar uzun süre kullanılabilir mi?
İmplant diş tedavileri ağrılı bir süreç mi ?
Diş implantların maliyeti nedir ?
Diş implantın yaşla bağlantısı varmıdır?

9 Yorum

Yorum Yaz

Seçil

Doktor bey benim alt dişlerimde ve üst dişlerimde ayrıklar yeni yenide 20 lik dişlerim çıkmaya başladılar. Dişlerimde bugüne kadar hiç çürüme olmadı. Ayrılmalar giderekfazlalaşır mı ne diyorsunuz ?

Uzman doktor

Ağzınızda eksik diş varsa ayrılma olabilir, dişhekiminize danışırsanız muayene sonucunda size eksik dişiniz olup olmadığını söyleyebilir
Geçmiş olsun

harun yılmaz

Doktor bey merhabalar üst bölgedeki azı dişlerim çekilde 4 tane eksik dişim var. köprü kaplama mı yoksa proez diş mi yaptırmam daha iyi olur sizce eksik olan dişlerimi nasıl tamamlayabilirim. Teşekkür ederim.

Uzman doktor

Arka diş eksikliğinde şartlar uygunsa ilk tercihimiz her zaman implant olmaktadır.Çok gecikmeden bir diş hekiminden bu konuda bilgi almalısınız,en iyi cevabı sizin ağzınızı muayene edecek olan hekim verecektir.Geçmiş olsun.

Gövhər

Hörmetli doktor. Qabaq üst dişimdə meni müalice eden doktor implant yerleşdirmişdir. 6 ay sonrası melum olmuşdur ki, kemik ile implantın biyolojik kaynaşması gitmemişdir. İndi doktor hemen implantı çıkarıb evezine yeni, bir az büyük ölçüde implant yerleşdirmeyi teklif etdi və hemen üzerine diş yapacağını dedi. Sizce, qoyulan implantı yenisi ile evez etmek ve hemen diş yapmak uyqundurmu?
Teşekkür ederim.

Uzman doktor

Eğer bölgede yeteri kadar kemik desteği varsa implant uygulaması yapılır. Eğer şüphe ediyorsanız ben azerbeycana geliyorum randevu alıp röntgen filminizle sizi tedavi edebilirim.

hly

Merhabalar,
Ön dişlerimden biri damakta çıkmıştı.
Eksik dişlerim de var,
kaplama yaptirdım, ön diş tek olduğundan yamuk oldu,
gecici olarak yapistirildi…
Çekildiği taktirde düzgün olabilirmis fakat eksikliklerden dolayı sıkıntı olur dendi
implant yaptırmam için diş eti tedavisi gerekiyor mu?
İmplant ne kadar zaman alir…
Birde önleri imlant, yanları kaplama yaptırabilir miyim?
İmlant baya maliyetli malesef…

Uzman doktor

İmplant tredavisi yaptırabilirsiniz. Evet maliyetli bir işlem ama en doğru işlem budur. Sıkıntısız dertsiz tasasız bir işlemdir. Pahalı olmasının sebebi yurt dışından malzemenin pahalı gelmesinden dolar ve euro üzerinden ülkemize gelmesinden dolayıdır. Diş eti tedavisi olmanız ve diş bakımlarınızı yapmanız dişiniz implant olmasada yinede yapılması gereken bir şeydir. Geçmiş olsun.

Metin

Doktor bey 6 sene önce implant yatırmıştım üst tarafa.implantli dışımı yanak kismindan fırçalarken ağrı oluyor az kanama oluyor .Dil tarafimdan fırçalarken ağrı yok kanama yok üst taraftan fırçalarken ağrı yok kanama yok.Normal zamanlarda hiç ağrı yok.Sadece yanak kismindan fırçalarken ağrı ve kanama var

Sorunuzu Gönderin
EN ÇOK OKUNAN KONULAR

Diş implant Fiyatları
8078946 kez okundu
Diş eti çekilmesi nasıl durdurulur ?
5678946 kez okundu
Porselen Diş Kaplama Fiyatları
4859032 kez okundu
20 lik Dişler
4309836 kez okundu
Ağız ve diş sağlığının önemi nedir ?
3891269 kez okundu
Protez Diş Fiyatları
2698402 kez okundu
Diş Dolgusu Fiyatları
2457036 kez okundu
Dişlerde Köprü Fiyatları
2238602 kez okundu
Yaprak Porselen Diş Fiyatları
1894583 kez okundu
Lamina Diş Kaplama Fiyatları
1579302 kez okundu
Diş Zirkonyum Fiyatları
1043865 kez okundu
Diş Beyazlatma Fiyatları
936201 kez okundu
Estetik Diş Hekimi
738596 kez okundu
Görünmeyen Diş Teli Fiyatları
573805 kez okundu
Çapraşık Dişlerin Tedavisi
346902 kez okundu
Diş eti çekilmesi nedir ?
246693 kez okundu
Diş Kırılması, Diş Kırığı
164976 kez okundu

SON YORUMLAR

Diş Sallanması
Halide tarafından 1 gün önce
Dilde Çıkan Uçuklar, Dil Yaraları, Ağız Yaraları
Filiz yıldız tarafından 1 gün önce
Diş apsesi, Diş iltihabı, Apseli diş
Mahsun tarafından 1 gün önce
Diş Çürükleri, Diş Çürümesi ve Dişim Çürüdü Tedavisi
Nur Banu tarafından 1 gün önce
Diş apsesi olanların dikkat etmesi gerekenler
Gns tarafından 1 gün önce