İmplant Tedavi Merkezleri

dis-implant

implant tedavisi nerede ve nasıl yapılır ?

İmplant tedavisi öncesinde iyi bir araştırma yapmanız ve diş hekiminizin sizi implant konusunda yeteri kadar bilgilendirmesi çok önemlidir. İmplant tedavileri diş hekimliğinin son yıllarda geldiği en üst düzey tedavi yöntemidir. Bu yöntem hayatımızı son derece kolaylaştırdığı gibi sağlığımıza da bir o kadar fayda sağlamaktadır. Diş implant konuları ile aklınıza takılan ve sormak istediğiniz özel sorularınızı bizlere sorabilirsiniz.

Diş implant tedavilerinde iyi bir klinik ve çok iyi bir uzman doktor ile çalışmakta büyük yarar vardır. Diş implant tedavilerinde iyi bir uzman eliyle hem fonksiyonel olarak hemde estetik olarak çok iyi sonuçlar ortaya çıkacaktır. İmplantlar fonksiyonel olduğu kadar görsel anlamda da muhakkak iyi olması gerekir. Estetik bir diş ortaya çıkarabilmek için; diş implantlarınızın üzerine yerleştirilecek olan protez dişlerin diğer dişlerle renk olarak ve görünüm olarak birebir aynısı olması gerekir. Bunu sağlayabilmek için ise diş hekimlerinizin çok iyi bir diş teknisyeni ile çalışması gerekir. Bu konu bu derece hassastır. Diş implant tedavileri doğru bir tanı ve teşhis, doğru bir planlama ve doğru bir hasta hekim ilişkisi ile çok iyi sonuçların alanabileceği, insanların ağız yapısını değiştirip yaşam kalitesini arttıran çok önemli bir tedavi uygulamasıdır.

Diş implant tedavilerine benzer alternatif bir tedavi uygulaması günümüzde yoktur. Bu tedavi şekli günümüze gelene denk bir çok aşamadan geçmiş ve bugün uygulanabilen en iyi tedavi şekli olarak karşımıza çıkmıştır. Bugün iyi uzmanlar tarafından uygulandıklarında çok iyi sonuçların alındığı bu tedavi uygulamasını her diş hekimi uygulayamamaktadır. Uzman diş hekimleri, diş implant tedavisini uygulacağı hastasını öncelikli olarak bir takım tedavi aşamalarından geçirecektir. Sizin röntgenlerinizi çekerek çene yapınızın implant tedavisine uygun olup olmadığını inceleyecek, sizlere tedavi süreleri, tedavi aşamaları, tedavinin maliyeti vb. konularda bilgiler verecektir. İyi bir diş hekimi sizin bu konudaki beklentilerinizi bilecek ve bu beklentiler doğrultusunda sizlerin sorularını yanıtlayacaktır. Hekim – hasta arasında kurulacak olan iyi ikili ilişkiler her zaman çok daha iyi sonuçların ortaya çıkmasını sağlayacaktır.

İmplant tedavisine karar verecek hastanın kafasında bu konuyla yada hekimiyle ilgili en ufak bir soru işarati dahi kalmamalıdır. Hasta bu işlemi yapacak olan hekimi yada hekimleri iyi araştırmalı ve ona göre tedaviye karar vermelidir. Gerekiyorsa diş hekiminden daha önce diş implant yapılan hastaların fotoğraflarını istemeli, iletişim için telefon numaralarını alarak onların bu işlemden memnun olup olmadıklarını sormaları iyi sonuç için çok önemlidir.

İmplant tedavisi nedir ?

Diş implant tedavileri bir takım nedenlerden dolayı ağızda meydana gelen diş kayıplarının yerine onların işlevlerini üstlenecek çene kemiğine yerleştirilen yapay diş kökleridir. İmplantların üzerine yerleştirilen protezler estetik görüntüyü tamamlarlar ve diğer dişlerden farkı olmaksızın ağızdaki fonksiyonelliğini sürdürürler.

Diş implantların bilinen isimleri hangileridir ?

Diş implant tedavilerinin halk arasında ve tıp alanında kullanılan farklı isimleri vardır. Bunlar; implant, çakma dişler, vidalı dişler, implantat, vida diş, implante, diş ekme vb. isimler olarak sıralanabilmektedir.

İmplant tedavisi uzun ömürlü ve güvenilir bir yöntem midir ?

İmplant tedavisi günümüzde kullanılan en güvenilir ve en uzun ömürlü yöntemlerden birisidir. İmplant tedavilerinin güzel, estetik ve uzun ömürlü olması bu uygulamayı gerçekleştiren diş hekimine de bağlıdır. Yukarıdaki bilgilerden de anlaşılacağı gibi iyi bir diş hekimi seçimi son derece önemlidir. Diş implant markaları implant uygulamaları ve kendi ürünleri için ömür boyu garanti vermektedirler.

vida-diş-hangi-hallerde-kullanılır

İmplantlar her bölgedeki diş eksikliğinde kullanılabilir mi ?

İmplant uygulamaları eğer bölgede yeterli ölçüde kemik varsa her bölgeye rahatlıkla uygulanabilmektedir. Tekli ve çoklu olarak bölgelere uygulanan diş implantları diş boşluklarını doldurmakta ve kaybedilen dişlerin görevlerini üstlenmektedir.

İmplant tedavisi her yaşta uygulanabilir mi ?

İmplant tedavisinin uygulanabilmesi için çenedeki kemik yapısının yeterli derecede gelişmesi ve kemik yapısının implanta uygun olması gerekmektedir. Bu şartı sağlayan her bölgeye ve her yaştaki hastaya implant tedavisi uygulanabilmektedir. Buradan anlaşılıyor ki çok yaşlı hastalarda kemik yıkımının başladığı ve ergenlik dönemindeki hastalarda kemiklerinin tam olarak gelişmediği implant uygulaması yapılmamaktadır.

implant yapılırke ağrılar oluyor mu ?

İmplant tedavileri lokal anestezi ile yapılan bölgenin uyuşturulması ile hastanın hiç bir ağrıyı duymadıkları uygulamalardır. Diş implant tedavileri bazı diş çekimi işlemlerinden bile daha basittir. Diş implant tedavisi sonrasında lokal anestezin etkisi geçtiğinde bir miktar ağrı ve sızlama hissedilebilir. Fakat bu durum ağızdan alınacak basit ağrı kesici ilaçlarla tedavi edilecektir. İmplant uygulaması sonrasında bir iki günde bu duruma ağzınız alışacak ve diğer günlerde herhangi bir işlem yapılmamış gibi hayatınıza devam etmeyi sürdüreceksiniz.

İmplant tedavisi sonrasında protezler hemen takılıyor mu ?

İmplant uygulaması sonrasında protezler hemen takılmıyor. Diş implantların kemik ile tam olarak birleşmesi bekleniyor. Bu süre 3 – 6 ay arasındadır. Eğer protezler hemen takılırsa implant üzerine binecek olan ve kemikle tam olarak kaynaşmamış olan implant bunu taşıyamayacaktır. Diş doktorunuz bu kaynama süreci içerisinde boşluk olan diş bölgesine geçici bir diş yerleştirecektir.

İmplant tedavisi ne kadar zamanda tamamlanır ?

İmplant tedavilerinde tedavi süresinin tamamlanması hastaya ve hastanın kemik yapısına bağlı olarak değişmektedir. Yapılan işlemler çok iyi vakalarda 15 dakikada tamamlanmakta ve 2 ay sonra protezler takılmaktadır. Bu durum hastadan hastaya değişkenlik gösterebilir.

İmplantların üzerine protez yerleştirilmesi nasıl yapılır ?

Diş implantların üzerine sabit diş protezleri yerleştirilir. Bu protezlerde kullanılacak malzemeler doktor ile hastanın seçimine bağlıdır. Ön dişlerde zirkonyum yada full porselen estetik protezler kullanılabilmektedir.

Her eksik diş için bir implant kökümü oluşturmak gerekir ?

Hayır. Her eksik diş için bir implant kökü oluşturmaya gerek yoktur. Bölgede oluşturulacak iki adet implant kökü ile 2 yada 4 adet diş yerleştirilebilir.

İmplant tedavileri pahalı mıdır ?

İmplant tedavileri maddi anlamda yüksek maliyete sahip olan uygulamalardır. Bu tedavi uygulamalarının pahalı olmasının sebebi ise tamamen ithal melzemelerin ve bu malzemelerin yüksek teknoloji ile üretilmeleridir. Bu tedavilerilerin ömürlük tedaviler oldukları düşünülürse bu dişler için biraz paraya kıymakta fayda vardır. Hastalar bu tedavi şeklinden çok memnun kalmakta ve uzun süre bu uygulamayı kullanmaktadırlar.

Diş implantlar hakkında diğer bilgiler

Diş implant fiyatları
Genel Anestezi İle İmplant Yapılıyor Mu ?
İmplant Tedavi Merkezleri
Eksik Diş Tedavisi İmplantlar Hemen Yapılırmı ?
İmplant Tedavisi Öncesi ve Sonrası
Yurt dışından diş implant tedavisi için gelecek hastalar
İmplantlara sigaranın zararları
İmplant uzun Ömürlü bir yöntem midir?
İmplant yaptırdığımız zaman dişlerimizi ne şekilde koruruz?
İmplant kullanan hastalar nelere dikkat etmesi gerekir?
İmplant sanıldığı kadar pahalı bir yöntem midir?
Belli bir hastalığı olup implant yaptıramayanlar kimler?
İmplant ağrılı ve acılı bir yöntem midir?
Herkes implant yaptırabilir mi?
İmplant tedavisi nedir?
İmplant cerrahisi hakkında neler anlatmak istersiniz?
Türk Malı Diş İmplantları
Diş Eksikliği, Diş implant Uygulaması, Diş implant Tedavi Süresi
Diş implant nedir ?
Diş implantlar uzun süre kullanılabilir mi?
İmplant diş tedavileri ağrılı bir süreç mi ?
Diş implantların maliyeti nedir ?
Diş implantın yaşla bağlantısı varmıdır?

13 Yorum

Yorum Yaz

Emrah

Merhaba hocam ben geçenlerde 3D navigasyonlu ve lazer destekli olan implant tedavilerini duydum bu tedaviler hakkında bilgi alabilirmiyim ?

Uzman doktor

3D robotik navigasyon, tomografi görüntüsü üzerinde yapılan planlamayı hekimin kullandığı kemikte implant yuvalarını açmaya yarayan el aletine abğlı koordinat belirleyice aktararak hekimin el aletini planlanan doğrultuda kullanmasını sağlayan yöntemdir. hatasız implant yerleştirmeyi hedefler. Ancak tomografide yapılan planlamanın da hatasız olması gereklidir. Dezavantajı tomografideki dijital verilerin çekim sırasında hasta pozisyonuna bağlı olarak belirli bir hata payına sahip olması, Planlamayı yapan hekim/teknikerin belirl bir hata oranı göstermesidir. Laser destekli uygulamada laser ışını ile implant yerlerştirilecek bölgedeki enfeksiyon yok edilerek çalışılır. İmplant başarısını arttırmaya yönelik bir uygulamadır. Her iki tekniği birlikte kullanan çok az sayıda dişhekimi olduğunu düşünüyorum, ama bu konudanet bir bilgim yoktur.

Ergün

Merhaba doktor bey annem takma protez diş kullanıyor. Bunları çıkartıp yerine ise implant diş sabit dişler takılırsa bu uygulama ssk da uygulanılabiliyor mu ? Fiyatları nedir ?

Uzman doktor

eğer annenizde tam dişsizlik soz konusuysa ve bahsettiğiniz şeyde implant uygulamasıysa ağız diş sağlığı merkezlerinde çene cerrahı ve yeterli donanım olmadan verilmeyen bir tedavidir. Ancak üniversite hastanelerinde uygulatabilirsiniz ancak bununda devlet sadece ameliyat ve muayene ücretlerini karşılıyor malzeme masraflarını siz karşılıyorsunuz.

Özden

Merhaba doktor bey benim üst arka dişlerimin bir kaçı yok ben implant yaptırmak istiyorum. İmplant yapılıp yapılan bu implanta başka bir diş köprü olarak takılabiliyor deniliyor ben bunu öğrenecektim. Birde yapılacak olan implant fiyatlarını ve ssk yapııyor mu ?

Uzman doktor

Artık tüm diş kayıplarının tedavisinde ilk olarak implant tedavisini tercih ediyoruz. Ancak bu tedavi için kemiğin uygun olması gerekiyor. Üst çane arka bölgede kemik kaybı çok hızlı meydana gelir. Dişler çekildikten sonra implant yapılana kadar geçen süre çok önemlidir. bu süre uzadıkça implant şansı azalır. Şayet kemiğiniz uygunsa, size yinede eksik her dişin yerine bir implant öneriyoruz. Yani iki diş eksikse iki implant yapımı daha uygundur. İmplant ile dişi birbirine bağlamak çok doğru değil. İmplant ile Diş beraber köprü ayağı olarak kullanıldığında uzun dönemde dişte veya implantta kayıp meydana gelebilmektedir. Özel kliniklerde SSK veya Bağkur geçmiyor. Üniversite hastanelerinde bile implant tedavisi lüks bir tedavi olduğundan devlet tarafından ödenmiyor. Fiyatlar kullanılan impalntın kalitesine göre değişmektedir.

kamuran yıldız

İyi günler sayın hocam,
Benim sorun annem ile ilgili. Kendisine 2 yıl kadar önce implant tedavisi yapıldı. İmplantlardan biri uyum sağladı. Dİğeri ise sağlamadı. Şişme yaptı ve şişen et bir kaç kez kesilerek alındı. sonrasında size implant uygulanamaz plastik cerrahiye gidin söylendi ve elimiz boş evimize gittik. Annem senelerdir katı şeyler yiyemiyor.Zaman zaman uyum sağlamayan implantın yerinde şişme oluyor. tek isteğimiz yapayda olsa annemin dişlerine kavuşması. bu konuda bizi aydınlatırsanız çok seviniriz. teşekkürler…

Uzman doktor

Başka bir diş hekimine gitmeyi denediniz mi ? Plastik cerrahi ? neden plastik cerrahi siz başka bir diş hekimine gidin yada randevu alın.. Panoromik röntgen ile tekrardan kontrol edilmesi ve sorunun ne olduğu anlaşılması gerekiyor.

Alperen Yılmaz

İyi günler hocam benim sorunum iki ön dişin sağındaki diş geriye doğru yamuk bi kaç ortadontiye gitsemde doğru düzgün bir cevap bulamadım kafama göre. Sizce bunu çektirip implant mı yaptırmak gerekir yoksa tek diş düzelmesi için tel tedavisi felan oluyormu bilgi verirseniz sevinirim kolay gelsin.

Uzman doktor

tel tedavisi yada diş kaplama uygulaması yapılabilir.

Alperen Yılmaz

Peki tel tedavisi komple dişlerin hepsine mi uygulanıyor yoksa sadece tek dişe uygulama şansınız oluyormu cünkü diğer dişlerimde herhangi bir sıkıntı yok teşekkür ederim ilginize.

esin düzenoğlu

sayın hocam benim yengem üst keser dişlerine implant yaptırdı özelde fakat memnun degil cerrah dişlek yapmış yengemi bu vidaları tekrar sökebiliyorlar mı yarın randevusu var benden haber bekliyor

Uzman doktor

Hayır vidalar değil üzerine uygulanan kaplamalar değişecek..

Sorunuzu Gönderin
EN ÇOK OKUNAN KONULAR

Diş implant Fiyatları
8078946 kez okundu
Diş eti çekilmesi nasıl durdurulur ?
5678946 kez okundu
Porselen Diş Kaplama Fiyatları
4859032 kez okundu
20 lik Dişler
4309836 kez okundu
Ağız ve diş sağlığının önemi nedir ?
3891269 kez okundu
Protez Diş Fiyatları
2698402 kez okundu
Diş Dolgusu Fiyatları
2457036 kez okundu
Dişlerde Köprü Fiyatları
2238602 kez okundu
Yaprak Porselen Diş Fiyatları
1894583 kez okundu
Lamina Diş Kaplama Fiyatları
1579302 kez okundu
Diş Zirkonyum Fiyatları
1043865 kez okundu
Diş Beyazlatma Fiyatları
936201 kez okundu
Estetik Diş Hekimi
738596 kez okundu
Görünmeyen Diş Teli Fiyatları
573805 kez okundu
Çapraşık Dişlerin Tedavisi
346902 kez okundu
Diş eti çekilmesi nedir ?
246693 kez okundu
Diş Kırılması, Diş Kırığı
164976 kez okundu

SON YORUMLAR

Diş Sallanması
Halide tarafından 1 gün önce
Dilde Çıkan Uçuklar, Dil Yaraları, Ağız Yaraları
Filiz yıldız tarafından 1 gün önce
Diş apsesi, Diş iltihabı, Apseli diş
Mahsun tarafından 1 gün önce
Diş Çürükleri, Diş Çürümesi ve Dişim Çürüdü Tedavisi
Nur Banu tarafından 1 gün önce
Diş apsesi olanların dikkat etmesi gerekenler
Gns tarafından 1 gün önce