Biberon Çürüğü Nedir ? Biberon Çürüğü Tedavisi

biberon-curugu

Biberon çürüğü nedir?

Bebeklerin süt dişlerinde oluşan ve genellikle ön dişlerden başlayarak yayılma gösteren çürüklerdir. Biberon çürükleri çocukların ön dişlerinde beyazımsı lekelenmeler şeklinde oluşmaya başlarlar. Bu durum önlenmediğinde ve ilerleme gösterdiğinde bu lekeler sarı ve kahverenge bürünürler. Çürüklerin oluşması ve ilerlemesi ile aile bu çürükleri durdurmak için gerekli zamanı çoktan geçmiş olur.

Biberon çürüğünde bilinenin aksine çürüğe neden olan etken biberon değil içindeki süttür. Çocuk anneden ve dışarıdan aldığı sütle beraber bol miktarda şekerde almış olur. Özellikle gece uyurken bebeğe içirilen süt bakterilerin daha hızlı bir şekilde yayılması için yeterli bir alan oluşturacaktır. Çünkü gece uyurken tükürük salınımı en aza indirgenir ve dolayısı ile bakterilerin üretmiş oldukları asit daha etkin olur ve mineye zarar verme potansiyeli daha fazla artar. Anneler gece beslenmelerinde bebeklerinin dişlerine bu nedenlerden dolayı daha fazla özen göstermeleri gerekmektedir.

Biberon çürüğü nasıl fark edilir ?

Bebeğin süt emmesi sırasında ilk etkilenen dişler ön üst dişlerdir. Bu nedenle ilk çürümenin başlayacağı yerde ön üst kesici dişlerdir. Bu dişlerin üzerinde oluşan lekelenmeler çürüklerinde başladığının habercisidir.

Biberon çürüğü neden çok hızlı yayılır ?

Süt dişlerini koruyan mine tabakası erken dönemde oldukça zayıftır. Anne tarafından bebeğin dişlerinin bakımı doğru bir şekilde yapılmadığında çürükler çok daha hızlı bir şekilde yayılırlar. Anne ve babalar çocğunun dişlerinin çürüdüğünü fark etmeden bu çürükler yayılmış olacaklardır.

Bakteriler bebeğin dişlerine nasıl yayılırlar ?

Bakteriler, alınan besinlerle beraber bebeğin ilk diş sürmesinden sonra devamlı olarak ağızda yerini alırlar. Bakteriler en fazla anneden bebeğe geçmektedir. Anne sütü içerisinde ve çürükleri olan annelerden bebeğe daha fazla bakteri aktarımı olur. Çürüğü olan anneler bebeklerinin dişleri açısından diş sağlığına daha fazla dikkat etmeleri ve bulunan çürüklerini tedavi ettirmeleri bu geçişleri biraz daha engelleyecektir. Bakterilerin geçişlerine neden olan etkenlerden biride bebeklerini beslerken aynı kaşıkta mamayı soğutmaları, bebeğin ağzına yakın yerlerden öpmeleri vb. durumlarda bakterilerin yayılmaları için yeterli olacaktır.

Biberon çürükleri nasıl oluşur ?

Yukarıda bu konuya sorular içerisinde yer verdik. Bu soru içinde detaylı bir şekilde anlatmak gerekirse; Bebeklerin dişleri 6. aylarından sonra çıkmaya başlarlar ve bebekler bu dönemden sonra katı beslenmeye geçerler. Katı beslenmenin yanı sıra aynı zamanda sütede ihtiyaçları vardır. Sütü biberonla almaya başlayan çocuk “biberon çürüğü” dediğimiz hızlı ve etkili bir çürüme safhasına mahruz kalır.

Biberonla çocuğa gece verilen süt ve sütün içerisine katılan şeker, bal vb. tatlandırıcılar çocuğun uyku sırasında dişlerinin daha fazla çürümesine neden olacaktır. Bu çürümeden de ilk nasibini alacak olan dişler ön üst kesici dişlerdir. Biberondan çekilen süt ilk olarak ön kesici dişler ile temas eder ve çürüme buradan başlayarak zayıf olan mine tabakasının dişleri yeteri derecede koruyamaması ile hızlı bir şekilde yayılırlar.

Biberon çürükleri nasıl önlenir ?

– Biberon çürüklerinin oluşmaması için ve erken teşhis için bebeklerinizi 1 yaşından itibaren pedodontiste götürmelisiniz.

– Bebekler süt dişlerinden itibaren gece biberonla uyumalarına yada anne sütü alırken uyumamalarına özen göstermelisiniz.

– Bebeklerin beslenmesi bittikten sonra mutlaka su almalarını sağlayın

– Özellikle gece beslenmelerinden sonra temiz ve hafif nemli bir gazlı bezle dişlerin temizlenmesine özen gösterin

– Bebeklerin ara öğünlerinde genellikle hafif sebze, meyve, kuruyemiş tercih edilmelidir.

– Pedodonti uzmanının önereceği  fluorid içermeyen diş macunları ile bebeğinizin dişlerini fırçalayın

– Bebeklerinize 1,5 – 2 yaşından itibaren diş fırçalama alışkanlığını kazandırmaya çalışmalısınız.

Çocuğum biberonla emmediği halde biberon çürüğü görüldü neden ?

Bebeğiniz biberon ile beslenmeyebilir. Çürükleri oluşturan biberon değildir içerisindeki süttür. Emziklerin tatlandırıcılara bandırılarak bebeğe verilmesi ve anne sütününde gece verilmesi, bebeklerin dişlerinin düzenli olarak temizlenmemesi de biberon çürüklerini oluşturabilir. Bebeğin eline verilecek karbonhidratlı ve şekerli yiyeceklerde bebeğin dişlerinin çürümesine neden olacaktır.

Biberon çürüğü hakkında diğer bilgiler

Biberon Çürüğü Nedir ? Biberon Çürüğü Tedavisi
Biberon Çürüğünün Belirtileri Nelerdir ?
Biberon Çürükleri Nasıl Oluşur ?
Biberon Çürüklerinde Biberonun Etkisi Nedir ?
Biberon Çürüğü Tedavisi Nasıl Yapılır ?
Biberon Çürüğü Oluşumu Nasıl Engellenir ?

Bebek ve çocuk diş hekimliği hakkında diğer bilgiler

Biberon Çürüğü Nedir ? Biberon Çürüğü Tedavisi
Bebeklerde Diş Kaşıntısı
Çocuk Diş Fiyatları
Pedodonti Fiyatları
Bebeklerde Yeni Çıkan Dişler
Bebeklikten erişkinliğe ağız, diş sağlığı için rutin kontroller nasıl yapılmalıdır?
Çocukları dişçiyle barıştıran yöntemler neler?
Çocuklar neden dişçilerden korkar?
Çocuklarınızı Diş Çürüklerine Karşı Koruyun
Çocuklarda Ağız ve Diş Sağlığı

26 Yorum

Yorum Yaz

güzide

Doktor bey merhabalar benim daha 5 yaşında bir kız çocuğum var. Dişleri biberon çürüğü dediğimiz çürük ile kaplandı diş doktoruna götürdüm ve çürükleri temizleyip dolgu yaptı. Acaba bu doğru bir işlem midir ?

Uzman doktor

Doğru bir işlem yapılmış. Ağızda bulunan bütün çürük dişleri temizleyip, yerlerine dolgu yapıyoruz.. Çürük kalması ileride birçok probleme neden olabilirdi..

ramize

Merhaba hocam benim kızım bibron alışkanlığı yk ve şekerli yiyecekler çok az yiyor neden biberon çürüğü oldu anlamadım beni bilgilendirir misiniz ?

Uzman doktor

Merhabalar ramize hanım biberon çürüğü yanlızca biberon kullanılması ile oluşan bir çürük değildir. Bu küçük yaş grubunda yaygın bulunan çürüklerin genel adıdır. size bir kaç önerim olacak gece beslenmeniz varsa bırakmalısınız, gün içinde beslenmeler sonrası su içirmelisiniz, çok şekerli bulaşan yiyeceklerden uzak durmalısınız ve gece yatmadan muhakkak dişleri macunsuz fırçalamalısınız.

gökçe

Doktor bey merhabalar çocuğumun üst dişlerinde kahve rengi renklenmeler başladı. Acaba bu biberon çürümesinin başlangıcı mıdır ? Lütfen yardımcı olun.

Uzman doktor

Her leke biberon çürüğü anlamına gelmemektedir. Çocuğunuzu diş hekimine göstermenizde fayda var ayrıca çocuğunuzun dişlerini oyun haline getirerek uygun bir fırça ile temizlemelisiniz. eğer buna imkan vermiyorsa bir gazlı bezle temizleyebilirsiniz.

hasan

Doktor bey benim çocuğumda biberon çürüğü var. Düzenli olarak dişlerini fırçalamaya ve yukarıda vermiş olduğunuz talimatları uygulamaya başladık. Çürükler devam eder mi ne yapmalıyız acaba ?

Uzman doktor

Merhabalar çocuğunuzun dişlerini verilen talimatlara göre düzene almanız çok iyi bir karar ve uygulama olmuş. Düzenli olarak kontrollere götürmeye ve dişlerini fırçalamaya devam etmelisiniz. Diğer çürüklerle ilgili olarak ise dolgu, kanal tedavisi gibi seçeneklerle tedavi edilip düşme zamanı gelinceye kadar ağızda başarıyla tutulabilmektedir..

Göktuğ

merhabalar hocam nasılsınız allah kolaylıklar versin. 2 yaşında bir çocuğum var çocuğumun ön dişlerinde ve arka dişlerinde çürükler oluştu ve bu çürükler biberon çürüğüymüş. Bunu öğrendikten sonra biberon vermeyi bıraktım. Diişlerini temizlememi söylediler fakat dişlerini temizlemtmiyor. Ne yapmalıyım doktor bey bana akıl verin.

Uzman doktor

Çocuğunuzu bir pedodontiste (çocuk dişleriyle ilgilenen diş hekimi) götürmenizde fayda var. Gerekli koruyucu uygulamaları mutlaka yapacak ve sizi yönlendirecektir.

Beyza

Merhaba geçenlerde çocuğumu pedonti uzmanına götürdüm. Çocuğumun biberon çürüğü olduğunu söyledi. 7 yaşlarında çocuğumun asıl dişlerinin çıkmaya başlayacağını söyledi doktorumuz. Bizlere gc tooth mousse kullanmamızı tavsiye etti. Acaba benmi suçluyum doktor bey gece yatarken çocuğuma biberonla süt verdim. Ne yapmalıyım doktor bey tavsiyelerinize ihtiyam var ?

Uzman doktor

Merhaba, Ağız hijyenini düzenli ve mükemmel şekilde sağlarsanız, yani bebeğinizin dişlerini yumuşak bir çocuk diş fırçası ile (macunsuz ya da fluorid içermeyen bir macunla) fırçalarsanız biberon çürüklerinin ilerlemesini engellersiniz. Ayrıca tooth mousse’u gece yatmadan önce dişlerinin üzerine bezelye büyüklüğünde krem gibi sürerseniz bu da çürük ilerlemesini önlemeye katkıda bulunacaktır. Bir de çocuğunuzu şekerli gıdalardan ve abur cubur yiyeceklerden uzak tutmalısınız.. Gece beslenme sırasında biberonla mama veriyorsanız en azından mama sonrası biraz su verirseniz bebeğinizin ağzı en azından çalkalanmış olur.. Umarım yardımcı olmuşumdur..

Uzman doktor

İYİ GÜNLER.. MAMAYI BİBERONLA MI VERİYORSUNUZ BİLMİYORUM.. AMA BİBERONLA BESLENDİĞİNİ FAREDEREK OLAYIN BİBERON ÇÜRÜĞÜ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM.. EMZİK BALA YADA PEKMEZE BATIRILARAK KULLANILMADIĞI SÜRECE ÇÜRÜK İÇİN BİR RİSK FAKTÖRÜ OLUŞTURMAZ.. BİBERON KULLANIMI VEYA ANNE SÜTÜYLE BESLENME ÖZELLİKLE GECE UYURKEN YAPILDIĞI DURUMLARDA BİBERON ÇÜRÜĞÜ OLUŞMA RİSKİ ARTMAKTADIR.. ÇÜNKÜ AĞIZ DAKİ SÜT GECE BOYUNCA TEMİZLENMEDEN KALDIĞI ZAMAN İÇİNDEKİ ŞEKER (LAKTOZ) DİŞLERDE ÇÜRÜK OLUŞTURMAKTADIR. B,İBERONUN EN GEÇ 2-2,5 YAŞ ARASINDA BIRAKILMASI VE GECE BESLENMESİNİN UYURKENDEĞİL UYUMADAN ÖNCE YAPILIP AĞIZ TEMİZLENİP ÇOCUĞUN ÖYLE YATIRILMASI GEREKMEKTEDİR.. SİZ BİRAZ BU KONUDA GEÇ KALMIŞSINIZ.. ÖNCELİKLİ OLARAK BU KONUYU ELE ALIP EN KISA ZAMANDA BİR PEDODONTİ UZMANIYLA GÖRÜŞMENİZ GEREKMEKTEDİR. ÇÜNKÜ EĞER ÇÜRÜK ARKA AZI BÖLGELERİNE YAYILACAK OLURSA AĞRI VE APSE GİBİ DURUMLAR NEDENİYLE DİŞLERİN ERKEN KAYBI, ESTETİK VE BESLENME BOZUKLUKLARINA NEDEN OLACAKTIR .GÖRÜŞMEK ÜZERE

Rabia

Doktor bey benim 2,5 yaşında bir çocuğum var. Bebeğimi sürekli mama ile besledim ve anne sütünü çok az aldı oğlum. Sürekli emzik kullanıyor ve uyurkende emzik ile uyuyor. Bebeğimin ön dişleri çok çürüdü ve belirgin bir şekilde karardılar. Bunun tedavisi nedir ?

seçil

merhaba doktor bey benim 6 yaşında oğlum var ve biberon çürüğü var.Doktor 4 diş çekimi 9 kanaltedavisi ve dolgu 2 kalıcı dolgu 2 yer tutucu ve flor uygulaması önerdi genel aneztesi altında sizde dişleri çektirmemiz doğrumu?

Uzman doktor

İlerlemiş durumlarda diş çekilmesi alttan gelicek olan kalıcı dişlere zarar vermesin diye çekilebilir. Doktorunuza güvenin gerekli tedavi uygulamasını gerçekleştirecektir. Bu arada bu işlemi bir pedodonti uzmanımı yani çocuk diş hekimi mi yoksa normal bir diş hekimi mi yapmaktadır ?

Ercan dikici

Doktor bey merhaba benim dört yaşında bir oğlum var üsteki bütün dişleri çürük siyah ve içine gömülmüş durumda çok koku var .hiçbir şekilde yemek yiyemiyor .doktor 1sene önce 4 yaşına geldiği zaman çekelim dedi ama dişler içine gömülmüş vaziyette ve şu anda 4yaşında sizin bir öneriniz varmı ne yapmamız lazım çok üzülüyorum

Uzman doktor

Biberon çürüğü dediğimiz bir durum ile karşı karşıyasınız. Çürük olan dişlerin çekilmesi diğer dişlerin ise tedavi görmesi gerekmektedir. Dişlerle ilgili net bir şey söylemek için resmi varsa onun üzerinden yorum yapılabilir. Yada muayene edildikten sonra konu ile ilgili konuşulabilir. Ama geciktirmeyiniz ve tedavisini yaptırınız. Bu durum yerine gelecok olan dişler içind büyük tehlikedir.

Ercan dikici

Fotografları nereye gönderelim bi adres verirmisiniz

Uzman doktor

sitemizde mail adresleri verilmiştir. [email protected]

Ahu

17 Temmuz’ da 3 yaşına girecek oğlumun ön üst 5-6 dişinde biberon çürüğü ( beyaz leke ve kırılma ) mevcut. Tedavisi nasıl ve ne şekilde olmalı? Siz yapıyor musunuz? Ücret ne kadar? Acil bilgi ve yardımlarınızı rica eder iyi çalışmalar dilerim. Dönüşün mail olarak yapılmasını rica ediyorum,

Seçil

Merheba dr bey, 3 yaşında kızımın dişleri ağrıyarak sinyal vermeye başladı mağlesef, diş hekimine götürdüm defalarca ama genel anestezi ile dolgu yapılacak dediler, önlerin hepsi bi de alt azılar, çok endişeliyim anestezi hakkında görüşlerinizi merak etmekteyim, teşekkürler.

Uzman doktor

Seçil hanım bu konu hakkında en doğru bilgiyi doktorunuzdan alabilirsiniz. Doktorunuz sizi nasıl yönlendirdi ise o şekilde hareketin ediniz.

kadriye

Oğlumun üst dişleri curudi.yarısı gitti ve siyah renkteler.çocuk doktoru florur ilacverdi.oğlum iki yaşı nda.bu ilacı alması onun için zararlimi

aydan

Oglum 3.5 yasin da arkadaki azi disleri curudu on dislerinin sadece ikisi merak ettigim konu ise arkadaki azi disleri dusermi yerine yenisi cikarmi tesekurler cevaplariniz icin

Ceylan aytaç

Öncelikle merhabalar,böyle bir platformu bulduğum için suan cok mutluyum yaşadığım şehirde bir pedodontis yok ve ben ne yapacağımı bilmezken burada soru sorabilme imkanı buldugum için minnettarım. Öncelikle oğlum henuz 10 aylık üstte 4 tane dişi var ve son bir haftadır görseldeki gibi lekelenme farkettim.bu lekelenme 4 ündede var ama en fazla olanı görseldeki dişi. Bebek oldugu için henüz fırcalamaya baslamamıstım ancak kendisi diş fırcasıyla dişlerini kaşıyordu sadece. Önce fırçalamadığım için lekelenme oldugunu düşündüm temizlemeye çalıştım lekeler öylece duruyordu ilaç demir vs de kullanmadım hiç dişleri boyayacak. Ancak biberon çürüğü diye birsey okudum ve oğlum geceleri hatta gündüz bile uykuya dalarken emiyor. Bunun dişleri çürütebileceğini öğrenince ilk önce şok sonra da tabii pişman oldum. Ama hala umudum bu lekelerin çürük olmadığı yönünde. Bir yetıskın diş hekımıne de götürdüm ancak rahat durmadığı için iyice inceleyemedi ancak biberon çürüğü olabileceğini söyledi. Şimdi asıl merak ettğim bu lekeler çürükse ne yapmam gerekir farkettiğimden beri etkili temizliğini yapıyorum hergün ilerlememesi için ama yeterli olacak mı ilerlememesi için. Ne yapmam lazım nasıl bir yol izlemeliyim lütfen yardım edermisiniz 😞 Çok tedirginim. Cevabınız için şimdiden tesekurler.

Sorunuzu Gönderin
EN ÇOK OKUNAN KONULAR

Diş implant Fiyatları
8078946 kez okundu
Diş eti çekilmesi nasıl durdurulur ?
5678946 kez okundu
Porselen Diş Kaplama Fiyatları
4859032 kez okundu
20 lik Dişler
4309836 kez okundu
Ağız ve diş sağlığının önemi nedir ?
3891269 kez okundu
Protez Diş Fiyatları
2698402 kez okundu
Diş Dolgusu Fiyatları
2457036 kez okundu
Dişlerde Köprü Fiyatları
2238602 kez okundu
Yaprak Porselen Diş Fiyatları
1894583 kez okundu
Lamina Diş Kaplama Fiyatları
1579302 kez okundu
Diş Zirkonyum Fiyatları
1043865 kez okundu
Diş Beyazlatma Fiyatları
936201 kez okundu
Estetik Diş Hekimi
738596 kez okundu
Görünmeyen Diş Teli Fiyatları
573805 kez okundu
Çapraşık Dişlerin Tedavisi
346902 kez okundu
Diş eti çekilmesi nedir ?
246693 kez okundu
Diş Kırılması, Diş Kırığı
164976 kez okundu

SON YORUMLAR

Diş Sallanması
Halide tarafından 1 gün önce
Dilde Çıkan Uçuklar, Dil Yaraları, Ağız Yaraları
Filiz yıldız tarafından 1 gün önce
Diş apsesi, Diş iltihabı, Apseli diş
Mahsun tarafından 1 gün önce
Diş Çürükleri, Diş Çürümesi ve Dişim Çürüdü Tedavisi
Nur Banu tarafından 1 gün önce
Diş apsesi olanların dikkat etmesi gerekenler
Gns tarafından 1 gün önce