Bebeklerde Diş Kaşıntısı

bebeklerde-dis-kasintisi

Bebeklerde süt dişlerinin çıktığı dönem hem anne ve babalar için hemde bebekler için oldukça sıkıntılı bir dönemdir. Bu dönemi rahat bir şekilde atlatmak elbetteki mümkündür. Yapılacak bir kaç işlem ile bebeklerinizin bbu dönemi rahat geçirmeleri sağlayabilirsiniz. Sizlere bu konuda detaylı bir bilgi vermek istiyorum..

Bebeklerde diş kaşınması nedir ? Kaşıntılar neden oluşur ?

Bebekler genelde ve sıklıkla üçüncü aylarında ellerini ağızlarına götürmeye ve salya akıtmaya başlarlar. Bu aileler için zor bir dönemin başlangıcıdır. Bu dönemde ailelerin hekimlerine sordukları tek ve yegane sorulardan birisi “Acaba bebeğim diş mi çıkartıyor ?” Çocuğunuz nadirende olsa 3 aylıkken diş çıkartabilir fakat bebeklerin diş çıkartma evreleri altıncı aydan itibaren başlamaktadır. Bebeklerde bu dönemde görülebilen hırçın ve huysuzluk halleri en belirgin gözüken huy değiştirme halleridir.

Bebeklerde diş çıkartmanın enbelirgin özellikleri diş etlerinde gözüken kızarıklıklar ve elle dokunduğunuzda bu bölgelerde oluşan diş kabarcıklarıdır. Yine diğer belirtiler

– Sürekli elini ağzına götürmesi eli ve barmakları ile diş etlerini kaşıması

– Yanakların şişmesi

– Ağlamalar ve aşırı derecede huysuzlukları

– İştahsızlık halleri

En belirgin diş çıkartma özellikleridir. Diş çıkartma dönemlerinde bebeklerin diş etleri oldukçe geirilir ve sızlar bu durum bebeklerin büyük bir rahatsızlık duymalarına neden olmaktadır. Aşırı diş kaşıntısıda bu duruma eklenince bebekler her bulduklarını ağızlarına götürme isteği duyarlar. Bu dönmede aileler üzerine büyük görev düşmektedir. Bebeğin bu dönemde aileye hiç olmadığı kadar ihtiyacı vardır.

Anne ve babalar için heyecan dolu anlar başlarken bebek için aynı durum söz konusu değildir. Anne ve babalar Hanimiş benim bebeğimin dişleri yaklaşımı içerisindeyken bebeklerde de of şu ağrılar ve kaşıntılar ne zaman bitecek gerginliği vardır. Bu aylarda sakin ve sabırlı olmak çok önemlidir. Her bebeğin geçmesi gereken bu evrede bebeğinize ne kadar destekçi olursanız bu dönem o kadar rahat bir şekilde geçecektir. Altıncı aydan itibaren diş kaşıntıları bebeğinizde çok fazla olacaktır. Bu dönemde ince bebeğinizin damaklarına zarar vermeyecek bir tülbent yardımı ile kaşınan diş etlerini kaşıya bilirsiniz.

Bebeğimizi rahatlatmak için neler yapmamız gerekir ?

– Kaşıntı ve sızlamalardan dolayı bebeğiniz uykusuz ve huzursuz olacaktır. Daha fazla şefkat beklemekte ve sizden kendisine yakın olmanızı istemektedir.

– Tülbent yada gazlı bir bez yardımı ile bebeğinizin damaklarına masaj yapmalısınız.

– Kızarmış diş etlerinde ödemi azaltan ve eczanelerde satılan diş kaşıma aparatları bebeğinizin kaşıntısına iyi gelecektir.

– Bebeğiniz bu dönemde iştahsız olabilir. Farklı bir biberon ağızlığı yada ağızlı bardaktan bebeğinizi besleyebilirsiniz.

– Diş çıkartma döneminde bebeklerde salyasından dolayı aşırı derecede sıvı kaybı olacaktır. Bu sıvı kaybını karşılamak için daha fazla süt ve formül mama verilemlidir. Ara arada bebeğe birberonla ılık suverilmeside önerilir.

– Diş ağrılarını ve dişlerdeki kaşıntıları azaltmak için kullanılan diş jelleri 6 aylıktan büyük bebekler için kullanılmaktadır. Doktor kontrolünde alınmalı ve yeterli düzeylerde verilmelidir.

– Bebeğin ağrılarını dindirecek ağrı kesici şurup ve fitiller doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

– Özellikle azı dişler çıkarken bebeklerde ateşlenmeler, yanaklarında şişme ve kulaklarında ağrılar olabilir. Bu dönemde küçük parmağınızla bebeğin yanak bölgesine masaj yaparak onu rahatlatabilirsiniz.

Bebeklerin dişlerine zarar verecek etkenlerden bebekleriizi korumalısınız

– Bebeğinize kırılma tehlikesi nedeni ile plastik kaşıklar yada plastik oyuncaklar vermekten kaçınmalısınız. Genelde kauçuk aparatları tercih etmelisiniz.

– Kaşıkları ve diş kaşıyıcılarını bebeğe çok soğuk bir şekilde vermeyin..

– Diş jelleri ve bebeğin ateşlendiği zamanlarda ateş düşürücüler mutlaka doktor kontrolünde verilmelidir.

– Bebeklere diş kaşınma dönemlerinde dişlerini kaşıması ve emmesi için salatalık, muz, havuç gibi besinler verilebilir. Yanlız bebek bu besinleri yerken anne ve baba kontrolünde olmalıdır.

Bebeklerde hangi aylardan itibaren dişler çıkmaya başlayacaktır ?

Bebeklerin dişleri genelde 6 aydan sonra çıkmaya başlar. bazı bebeklerde bu durum 3- 4 aylıkkende görülebilirken bazılarında ise 12- 16 ayları da bulabilmektedir. Dişlerin çıkması ve tamamlanması ise 27 – 30 ayları bulmaktadır.

Hangi durumlarda doktora başvurulması gerekir ?

Bebeğiniz çok ateşlendiyse ve bu ateşlenme 38 dereceyi bulduysa doktora başvurulabilir.

Bebeklerde ve çocuklarda diş sağlığı ile ilgili diğer bilgiler

Diş Çürükleri Anneden Bebeğe Geçiyor
Bebek Dişleri, Çocuk Dişleri, Diş Çıkartma
Bebeklerde Diş Kaşıntısı
Bebeklerde Yeni Çıkan Dişler
Bebeklikten erişkinliğe ağız, diş sağlığı için rutin kontroller nasıl yapılmalıdır?
Okul Öncesi ve Okul Dönemi Çocuklarda Diş Sağlığı
Çoçuklarda Diş Macunu Kullanımı ve Diş Travmaları
Çocuklarda Ağız Bakımı Nasıl Yapılmalıdır ?
Çocuk Diş Fiyatları
Çocukları dişçiyle barıştıran yöntemler neler?
Çocuklar neden dişçilerden korkar?
Çocuklarınızı Diş Çürüklerine Karşı Koruyun
Çocuklarda Ağız ve Diş Sağlığı

30 Yorum

Yorum Yaz

bartu

Merhaba doktor bey 5-6 aylık bebeğim sürekli elini ağzına götürmeye başladı. ellerini emmek istiyor diş çıkaracakmış gibi bir durumu var bunun için ne yapılabilir ?

Uzman doktor

Merhaba diş çıkartmaya başlıyor olabilir. Diş eti kaşıntısı için calgel diş jeli sürülebilir.

mahibe

Hocem benim bebeğim 10 aylık oldu. Bebeğimin sürekli kulakları ağrıyor ve kulaklarını tutuyor. Doktorumuz diş salgısından kaynaklanabileceğini söyledi. Sürekli aynı zamanda kafasınıda kaşıyor. Bu sıkıntılarını azaltmak için yapılabilecek bir tedavi varmıdır ?

Uzman doktor

Verilecek allerji şurupları terlemeyi ve kaşıntıyı azaltacaktır. Ama bildiğiniz gibi bu bilgi çözüm değil tavsiyedir. En iyi cevebı çocuğunuzu muayene edenler verecektir.

nilay

Merhaba çocuğum sürekli olarak yumruklarını ağzına götürüp emmek istiyor. Diş çıkartması için erken daha 92 günlük. ellerini emmesine izin veriyim mi, ?

Uzman doktor

BEBEKLERDE EMME REFLEKSİNE BAĞLI NORMAL BİR DURUM.İZİN VERİN.YOKSA STRESE GİRER

EZGİ

merhabalar bebegim 14 gün sonra 8 aylık olacak üste 2 tane damagında şişme oldu elimle degince diş gibi sert kaç güne patlatır uzun sürermi çok huysuz özellikle gece uyutamıyorum

Uzman doktor

Evet bebeğinizin dişleri 7. aydan itibaren çıkmaya başlar. Bu aylar ilk dişleri çıkacaktır. Bu uysuzlanmalar normaldir. Eczanelerde satılan damak kaşıyıcılardan alabilirsiniz. Ayrıca sizde damaklarına masaj yaparak onu rahatlatabilirsiniz. Bir uzmandan da destek alabilirsiniz.

yusuf

Merhaba benim kızım 63 günlük ve sürekli olarak elini ağzına götürüyo biberonla diş etini kaşıdığımda rahatlıyo sizce diş mi çıkariyor

Uzman doktor

Tabiki. Bunlar belirtileri.

yusuf

Teşekkürler peki iki aylık iken diş çıkarması normal mi

zeynep

Merhaba Bebeğim 4 buçuk aylık sürekli elini ağzına götürüyor çok iştahsız emzirme sorunu yaşıyorum ve mama hiç yemiyor ne yapmam lazım .

Uzman doktor

Zeynep hanım.. Diş çıkartıyor olabilme ihtimali yüksektir. Eczanelerde satılan diş kaşıyıcılardan alabilir ve parasetemol verebilirsiniz. Dişine jel sürebilirsiniz. Bebeğinize idrar tahlili yaptırın.Selamlar

hanife

Bebeğim 3 aylik ve sürekli elini ağzina götürüyo ve ağzı akıyo ne zaman diş çıkarir ve ne yapmalıyım

feyza

Merhaba hocam benim bebeğim yumruklerini ellerini sürekli agizina sokuyor ama ellerini ağzına soktukca hirslaniyor ve damağında beyaz bir şey görünüyor ağız kasıyıcı aparatlarini veriyoruz ama o ellerini kullanmayı tercih ediyor dis kasintisina ne yapabilirim geceleri uykusunda ağlıyor ne yapmaliyim

Uzman doktor

Tülbent yada eczanelerde satılan steril gazlı bir bez yardımı ile bebeğinizin damaklarına masaj yapabilirsiniz.

yusuf çınar korkmaz

Merhaba hocam benim oglum tam iki aylik agzindan salya akiyor ve iki elinide sürekli agzina götürüyor dis cikariyor olabilirmi yazinizdaki bütün belirtiler mevcut ona nasil destek olabilirim cok huzursuz ve istahsiz anne sütü veriyorum sadece teşekkürler

Uzman doktor

Erken diş çıkartıyor olabilir. Eczanede diş kaşıntısı için aparatlar var. Bunlar yardımcı olabilir. Sizde temiz tülbent yada eczaneden alacağınız temiz gazlı bez ile bebeğinizin damaklarını çok yavaş hareketlerle ovanabilirsiniz.

çilem

Mrh bebeğim 4 aylık salya akıtıyo gece uykuda çok ağlıyo ve eli hep ağzında soğuk diş kaşıyıcıları.tülbent.jel hepsini kullandım ama huzursuzluğuna çare bulamadım cevap için şimdiden teşekkürler

Uzman doktor

Çilem hanım zor bir dönem bu uygulamaları yapmaya devam ediniz. Diş çıkartıyor.

ALEV

OĞLUM 18 AYLIK DİŞ KAŞINTILARI VE AĞRILARI ÇOK .GECE UYKUSU NERDEYSE HİÇ YOK. DİŞ KASIYICILARI SOĞUK ŞEYLER JELLER DENEDİK, ELİMİZİ AĞZINA GÖTÜRMEMİZE MÜSADE ETMEDİĞİ İÇİN MASAJDA YAPAMIYORUZ SÜREKLİ FİTİL YADA ARI KESİCİ ŞURUPLARDA KULLANMAK İSTEMİYORUM AMA DİŞ JELİ KULLANABİLİYORUZ ETKİLİ Bİ JEL TAVSİYE EDEBİLİRMİSİNİZ

Uzman doktor

Bu konuda eczanelerde satılan jellerden faydalanabilirsiniz.

berensu

Bebegim3.5 aylik sanirim disleri kasiniyor ne zamn dis cikarir yani ne zmn rahatlicak

rabia

Hocam bebeğim 9 aylık 20 gün önce bebegim alt disini cikartti.bu son 4 gündür aşırı huysuzluk,hırçınlık,dikkat dağınklığı,sürekli herseyden sıkılma,gözleride kısa süreliğine dalıyo.ben seslenince dalması kesiliyo ve uykuya dalmada problem var.bugünde baktım üst dişi patlamak üzere çok belli olluyor.sorum şu hocam bu problemlerin hepsini dişe bagliyabilir miyim?

Uzman doktor

Rabia hanım genellikle bu zamanlar diş çıkartmaya başlayan çocuklarda bu saymış olduğunuz uysuzlukların tamamını görebiliyoruz. Mutlaka ama mutlaka çocuğunuzu bir pedodontiye yani çocuk diş hekimine götürünüz. Dişleri çıkartma konusunda ve çocuğunuzun uysuzlukları ile ilgili doktorunuz size bir çok öneride bulunacak. Ayrıca çocuğunuzun diş sağlığı hakkında da sizlere bilgiler verecek. Bu konuda bilgi sahibi olmanız ve çocuğunuzun diş sağlığı ile ilgilenmeniz oldukça önemlidir.

merve

merhaba, 5 aylık bir kızım var 3 aylıktan beri alt damağında diş çıkacakmış gibi bir kabartı beyazlık var doktorumuza sorduk diş olabilir dedi bir jel verdi bir müddet kullandım ancak hala diş çıkmadı küçülmedi ve büyümedi de sizce ne olabilir. teşekkür ederim.

Seyma&havva

Hocam merhaba benim kizim 5 aylik 3 ayindan beri eli surekli agzinda yogun bir sekilde salya akitiyor ve mama ile besleniyor yaklasik 15 gudur cok huysuz surekli agliyor ellerini isiriyor her buldugu cisimi agzina goturuyor uyutamiyorum cok huysuz damaklarinda kizariklikta yok ne yapacagimi sasrdim yardim edin lutfen

Zeynep

Hocam meraba benim oglum 5aylik damaklari galiba cok kasiniyo elleri hep agzinda cok huzursuz ne gece nede gunduz uyumuyo istahida yok mamayi zorla veriyorum acaba ne yapmam gerekiyo yardimci olabilir misiniz simdiden cok sagolun

Dönüş

Merhaba hocam 4.5 aylık oglum var 1 aydır dişlerini çok kaşıyor ve 2 haftadir rahatsız öksürük ve geniz akıntısı var antibiyotik kullanıyoruz son 2 gündür emzirmeye çalışıyorum fakat fazla emmiyor arada da yanakları kızarıyor ve huysuz…

Belgin

Merhaba Hocam
Benim oğlum 4.ayını geride bırakacak fakat 3.ayından buyana sürekli salya akıtıyor ve ellerini yumruk yapıp sinirleniyor geceleri uyumuyor biberonun bile silikonundan medet umuyor ben dis kayısıları aldım fakat faydasını göremedim jel de kulllabilirmiyim.

Sorunuzu Gönderin
EN ÇOK OKUNAN KONULAR

Diş implant Fiyatları
8078946 kez okundu
Diş eti çekilmesi nasıl durdurulur ?
5678946 kez okundu
Porselen Diş Kaplama Fiyatları
4859032 kez okundu
20 lik Dişler
4309836 kez okundu
Ağız ve diş sağlığının önemi nedir ?
3891269 kez okundu
Protez Diş Fiyatları
2698402 kez okundu
Diş Dolgusu Fiyatları
2457036 kez okundu
Dişlerde Köprü Fiyatları
2238602 kez okundu
Yaprak Porselen Diş Fiyatları
1894583 kez okundu
Lamina Diş Kaplama Fiyatları
1579302 kez okundu
Diş Zirkonyum Fiyatları
1043865 kez okundu
Diş Beyazlatma Fiyatları
936201 kez okundu
Estetik Diş Hekimi
738596 kez okundu
Görünmeyen Diş Teli Fiyatları
573805 kez okundu
Çapraşık Dişlerin Tedavisi
346902 kez okundu
Diş eti çekilmesi nedir ?
246693 kez okundu
Diş Kırılması, Diş Kırığı
164976 kez okundu

SON YORUMLAR

Diş Sallanması
Halide tarafından 1 gün önce
Dilde Çıkan Uçuklar, Dil Yaraları, Ağız Yaraları
Filiz yıldız tarafından 1 gün önce
Diş apsesi, Diş iltihabı, Apseli diş
Mahsun tarafından 1 gün önce
Diş Çürükleri, Diş Çürümesi ve Dişim Çürüdü Tedavisi
Nur Banu tarafından 1 gün önce
Diş apsesi olanların dikkat etmesi gerekenler
Gns tarafından 1 gün önce