Diş Apsesi, Diş Eti Apsesi Nedir ? ve Apse Tedavisi

Diş sağlığı ve ağızda oluşan çürükler bazen çoğumuz tarafından önemsenmezler. Fakat zamanında müdahale edilmeyen ve bakımı yapılmayan dişler ileride çok daha büyük sorunlara neden olabilmektedirler. Özellikle diş çürümelerinde diş köklerine ve diş etlerine yayılan enfeksiyonlar diş kayıplarına neden olmaktadırlar. Bu durum apse olarak nitelendirilmektedir. Enfeksiyonlara mahruz kalan diş ve çevre dokular şişerler ve ağrılara neden olurlar. Zamanla efeksiyonların etkisi ile ölen diş kökleri ağrıların dinmesine fakat enfeksiyonların sağlam dişlere doğru yayılmasına neden olmaktadır.

disapse

Apse belirtileri nelerdir ?

– Dişlerde ve dişlerinde zonklama şeklinde sürekli oluşan ağrılar

– Sıcak yada soğuk yiyecek ve içeceklerde bölgede aşırı derecede hassasiyet

– Yemek yerken hissedilen ağrılar

– Boyun bölgesinde şişmelerin oluşması

– Ateşlenme ve üzerinde yorgunluk hissi

Farklı farklı apse türleri var mıdır ?

İki farklı apse türü vardır. Bunlar;

1- Diş kökünde biriken apse

2- Diş ve diş eti arasında oluşan apseler

Diş köklerinde oluşan apseler ağız bakımının yapılmaması ve oluşan çürüklere müdahale edilmemesinden dolayı oluşmaktadır. Diş ve diş eti arasındaki apseler ise yine günlük olarak ağız bakımının yapılmamasından dolayı diş aralarında kalan yiyecek artıklarının temizlenmeyip burada bakteri ve tartarlarla beraber apselerin oluşmasına neden olmasıdır.

Oluşan apseler nasıl teşhis edilir ?

Diş hekiminiz röntgen ve bir takım tedavi metodları ile apseli diş bölgesinin tşhisini yapacaktır. Röntgen genellikle apseli diş ve diş etlerini bölgenin ne durumda olduğunu çok net bir şekilde götermektedir. Ayrıca dişe buz ve elektrik akımı yollayarak tedavi teşhisi yapılır.

Oluşan apse nasıl tedavi edilmelidir ?

Diş kökünde oluşan apseler için genellikle kanal tedavisi uygulanır. Her diş hekimi diş kanal tedavisi yapabilmektedir. Fakat bu işin uzmanı olan endodontistler diş kanal tedavisini yapmaktadırlar. Bazı durumlarda yanlızca kanal tedavileride yeterli olmamaktadır. Çok ilerleyen vakalarda cerrahi bir işlem gerekebilir. Son çare olarak eğer kanal tedavisi ve cerrahi tedavide mümkün değil ise diş çekilip yerine implant tedavisi uygulanabilmektedir.

Diş eti ve diş arasında oluşan apselerde tedavi ise öncelikle bölge temizlenir ve iltihabın içi boşaltılır. Daha sonra apse yeniden nüksetmeyecek şekilde diş etleri ve dişin kök yüzeyleri arındırılarak temizlenir. Yapılan tedavi aşamalarında diş eti bölgesi uyuşturulmakta ve hasta herhangi bir ağrı yada sızlama hissetmemektedir.

Apse tedavisi sonrasında izlenilen yollar nelerdir ?

Diş hekimi bölgenin temizlenmesinden sonra temizlenme süresini takip eden ilk 6 ay içerisinde bölgenin röntgenini isteyecek ve kemiğin bölgede iyileşmesini, enfeksiyonların yeniden oluşup oluşmadıklarını kontrol edecektir.

Apse tedavi uygulamalarında kanal tedavisi dışında başka yöntemlerde var mıdır ?

Apse tedavilerinde kanal tedavisi dışında cerrahi tedavi uygulamaları da vardır. Bu cerrahi işlemler periodontist uzmanları tarafından gerçekleştirilmektedirler. Yapılan cerrahi işlemlerde diş eti dokuları şekillendirilmekte ve inceltilmektedir. Yapılan işlemle beraber bölgenin temiz tutulması ve enfeksiyonlara karşı korunması kolaylaştırılmış olur.

Yemek artıkları dişimde kalıyor ne yapılması gerekir ?

Eğer diş ve diş etleri arasında boşluklar varsa yemiş olduğunuz yiyecekler bu boşluklar arasında birikebilir ve apse oluşmasına neden olabilmektedir. Böyle bölgeler diş hekimi tarafından kontrol edilerek dolgu işlemi ile bu bölgeler kapatılmalıdır.

Apselerin etkisi ne kadar sürer ?

Apseli bölgenin etkisi diş apsesi tedavi edilene kadar sürer. Bu sürede diş ve kemikler erimeye devam edecektir. Tedavi edilmez ve tedaviye geç kalınırsa diş kaybedilebilir.

Diş apselerin oluşmaması için neler yapmalıyım ?

Diş apselerinin oluşmaması için günlük diş bakımınızı ve belirli aralıklarla diş hekimi kontrollerinizi ihmal etmeyiniz. Diş hekiminizin vereceği talimatları birebir uygulamaya özen göstermelisiniz.

Dişte apse oluştuğu durumlarda neler yapılmalıdır ?

– Dişlerinizin günlük bakımını yapmaya devam edin

– Ağzınızı günde 3 – 4 defa ılık tuzlu suyla gargara yapın

– Çiğnerken apseli kısmı kullanmayın

– Diş ipi kullanma alışkanlığı edinin

– Bol bol sıvı tüketin

– Doktorunuzun tavsiye edeceği ilaçların dılına çıkmayın

– Diş hekimi kontrollerinizi ihmal etmeyin.

Diş apsesi oluşumuna karşı diş hekiminizin aldığı önlemler nelerdir ?

– Dişlerinizi kontrol eder

– Dişlerinizin bakımıyla ilgili bilgiler verir

– Dişlerde oluşan tartar ve plaklara engel olur

– Çekilen diş röntgeni ile dişlerinizin durumunu kontrol altına alır.

– Dişlerde oluşan problemlere karşı sizleri uyarır

– Gerekli tedavileri size tavsiye eder

Diş eti çekilmesi hakkında diğer bilgiler

Diş eti çekilmesi nedir ?
Diş eti çekilmesi nasıl durdurulur ? Dişeti çekilmesi nasıl önlenir ?
Diş eti çekilmesi nasıl tadavi edilir ? Diş eti çekilmesi tedavileri
Diş eti çekilmesi neden oluşur ?
Diş eti çekilmelerinde diş bakımı nasıl olmalıdır ?
Diş eti çekilmeleri tedavi edilmediği durumlarda ne olur ?
Diş eti çekilmelerinin görüntüsü
Periodontoloji İlerleyen Diş Eti Hastalıkları
Diş Eti Apsesi Nedir ?
Porselen Kaplama Diş Etine Baskı ve Renk Değişimi
Diş eti iltihabı neden oluşur
Diş eti hastalıklarının nedenleri nelerdir ?

739 Yorum

Yorum Yaz

demet

Merhaba hocam benim diş eti ile dişimin arasındaki bölgede bir şişlik oluştu ön dişimin orada kızarık olan bu bölgeye nasıl bir tedavi uygulanmalıdır ?

Uzman doktor

Sorunun dişetinden mi yoksa diş kökünden mi kaynaklandığına röntgen çekerek bakmak gerekir. Diş kökü apsesi olmuşsa diş kanal tedavisi yapılır, antibiyotik verilir ve bu durum geçer, ama dişeti apsesi varsa o bölge derin kürete edilir, antibiyotik kullanılır ve geçer.

burak

Mrb hocam benim ust son iki disin yani azi disin arasi agriyordu,doktora gittim dis eti apsesi dedi muhtemelen orda yemek parcasi kalmis dedi ve normal agriyodu ozaman,disetinden lemige gecmis dedi ve gargara antibiyotik ve agri kesici yazdi o bolgeyi taalardan temizledikten sonra…eve gittim frcalama ilaclari kullanmada saksilik olmadi.birkacgun sonra daha kotu agrimaya basladi beynime vuruyo agri
Agri kesici felan islemiyo hic,ahzima scak bsey rdinde ve durduk yere agridan öluyum sabahi elimde su bardagi sohuk suyla sabaha kadar agri basladikca yudumlayarak geciriyorum,sizce bu nedir ben bundan nasl kurtulurum

Uzman doktor

Burak bey bana kalırsa burada bir ilhihaplanma söz konusu doktorunuz panoromik filminize baktımı… Buranın bir an evvel tedavi edilmesi gerekir.

Ferhat

Hocam bende kist var vardı diş kökü kistin tam ortasına denk geliyordu kanal tedavi ile ilk müdaheleyi yaptılar aldılar kisti ama hocam bu iki gündür ağrıdan resmen ölüyorum lütfen yardımcı olun yüzümde şişti hocamın yanına gittim bınlar olağan şeyler Ağrı’yı içini tekrar boşaltarak geçirtirim ama sen aynı Ağrı’ları yine çekersin Dedi bende kabul etmedim eve döndüm.. Ama ağrıdan ölüyorum be yapmalıyım hocam ??

Asya

Hocam merhaba. Tam bir hafta önce sağ alt arka dişlerimden birini çektirdim ve 3-4 gün sonra başlayan ağrılarla acildeki doktora gidip alveolit oldugumu ogrendim.augmentin 1000mg todalak fort yazdi Kendi doktoruma gorunmem gerektigini soyledi. Gorundum doktorum hiç röntgen falan çekmedi ve ilaçları kullanmalisiniz geçmezse gelin dedi. Augmentin bende yan etki yaptı baş dönmesi nefes darlığı ateş gibi.. yinede için dedi. Lütfen cevap verir mısınız ilaç kötü

iffet

Merhaba doktor bey hamileyim ve dişimde apse oldu. Kullanabileceğim antibiyotikler hangileridir ?

Uzman doktor

Hamilelikte aslında pek çok antibiyotik kullanılabilmekle beraber dişeti absesi olarak değerlendirdiğiniz durumun gerçekten abse olup olmadığının doğru teşhis edilmesi çok önemlidir.Zira gebelik dönemindeki bazı hormonların salgısındaki artış nedeniyle dişetlerinde “gebelik tümörü” olarak da adlandırılan bazı lezyonlar oluşabilmektedir.Bunlar bazen gebeliğin bitimiyle beraber kendiliğinden düzelirken,bazen de cerrahi müdahaleyle alınmaları gerekebilmektedir.Bu sebeple öncelikle bir diş hekimine muayene olup teşhis konulduktan sonra önerilecek tedavi şekline göre ilaç kullanılabilir.

hilal

Merhaba doktor bey benim dişim apse kaptı. Fakat apsede ağrılar yok bir ara oldu daha sonra geçti. Doktroa gitmeyi düşünüyorum. Sizden bilgi almak istedim. Doktor bana ne gibi işlemler yapacak vereceği antibiyotik apseyi kurutur mu ? Kanal ve dolgu tedavilerimi olacak bana bilgi verirmisiniz ?

Uzman doktor

Öncelikle sorunuza geç cevap verdiğim için özür dilerim.Dişin çürük kısmına dolmuş olan ”doku” dişeti uzantısı olabilir. Dişeti diş çürüğü içindeki boşluğı doldurmuş olabilir.Ancak muayene etmeden kesin bir şey söylemek mümkün değilidir.Dişin dış kısmında ise abse de olabilir. Ancak bu her ne ise dişin içinden uzaklaştırılması gerekmektedir.Dişinize kanal tedavisi gerekir diye düşünüyorum (zira büyük bir çürükden bahsediyorsunuz).Sizin Abse diye tanımladığınız dişin içindeki dişeti uzantısı veya başka bir doku sadece antibiotik tedavisiyle geçmez.

hikmet

Hocam merhaba. Benim sol ust arka disimde agri var. Abse veya 20 lik disimin cikmasindan supheleniyorum. Disimin orda sari bir sislik vardi ve bende o sisliği iğneyle patlatip icindeki siviyi cikardim ama hala agri devam ediyor ve sislik duruyor ne yapmam gerekir?

Uzman doktor

Dişinize yönelik olarak yapmış olduğunuz bu işlem son derece yanlıştır. Dişinize (Dişetinize) iğne veya başka bir cisim batırmanız mevcut sorunların üzerine başka sorunları da eklemenizden başka bir yarar sağlamayacaktır. Bu tür yanlışlar yapmamalısınız. Hemen çok acil bir şekilde bir diş hekimine gözükmelisiniz. Yaranız iltihap kapmış olabilir. Çok daha büyük hastalıklarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Önlemini acil bir şekilde alınız.

funda

İyi gunler hocam benim sorunum daha onceden kanal yaptirdigim disimin etinin sismesi ne yapmaliyim bu durum da daha oncede olmustu antibiyotik kullandim duzeldi simdi yine kizariklik var

Uzman doktor

Yeniden bir diş hekimine gitmelisiniz. Durumun yeniden aynı sebepten dolaı olduğunu bilemeyiz. Dişiniz apse yapmış olabilir. Tavsiyem diş hekimine gitmenizdir.

hikmet

Hocam merhaba. Ben dediğiniz gibi hemen doktora gittim ve dişimi çektiler. Şuan alt çenemi sağ sola oynattiğimda üst çenemdeki çekilen dişin orasi aciyor. Ne yapmam gerekir?

Uzman doktor

Ne zaman çekildi ? daha yeni çekildi ise bir süre zorlanmalar olucaktır. Daha sonra geçer.

hikmet

Bugün çektiler ve çekilen yerin içi bomboş.

Uzman doktor

Zamanla bölge kapanacaktır. Biraz zamana ihtiyacınız var. Bilgeye herhangi bir cisim sokmayınız. Eğer bölge ile sorunlarınız olursa tekrardan diş hekimine başvurunuz.

gokhan

Hocam üst kopek dişinin üstünde apse var sadece dokununca aciyor doktor cekelim dedi bi baskasi kanal tedavisi dedi sizce ne yapmaliyim kanal tedavisi ile kurtulmasii mumkunmudir…

Uzman doktor

Kanal tedavisi ile kurtarılması mümkünse önce kurtarılma yoluna gidilmesi gerekiyor. En son çare olarak diş çekmi yapılmalıdır.

başak

Merhaba hocam benim once sag disim apse yapti ve lenf bezlerinin orasi şişip bigunde indi derkrn bi anda sol alt dişim agrimaya basladi ve apse yapdi bunda yanagimnhafif şiş ve cok aa.kizarik gibi disimin oralarda şişlik yok bn hap icemedimden.doktor bana augementin 400 mlg ile novalgin surubunu yazdi aldim ancak bu solumda ki şişlik beni rahatsiz ediyor icak kalip gibi hisediyorum bunlar normalmi acibekliyprum doktorum çaresiz kaldm bu arada yaşim 21 yanlislik.olmus

Uzman doktor

Diğer dişinizin durumundan doktorunuzun haberi var mı ? Diğer dişlerize de baktımı ?

başak

Evet hocam bugun tekrardan doktora gittim durumu bahsetim diger o lenf bezimin.dugu sag tarftaki disin onceden kanal tedavisi yapilmis sonra dolgsu dusmusdu muhtemelen.ondan.sisdi bu sol taraftaki disimdede yine ayni alt cene kanal tedavisi olmasi gereke..bi dis vardi zamaninda yaptirmadim zaten ortasi hafif curumuro agri yapip sismesine muhtemelen neden olusancaj ben.simdi laclami iciyorum sislklerim indi 2 gun icinde ancak soldaki ara ara icindeki o iltihap li hiseder gibi oluyorum yani bu abse tam kac gune gecer sislerim indi ama tedavim suruyor ilaclar bitiminde doktot benden paranomik rontgen istedi onu cektircem.hocam suan yasadim surec normalmi sisligin.inme suresi falan

gülşen

merhaba hocam 3haftadır diş ağrısı çekiyorum dr gittiğim de doktorum ilaç tedavisine başladı 1 haftasının sonun da apse geçmemiş iğne tedavesine başaladık 5günün sonun da dişimi çekti ve halen ağrıyor dr gittiğim de bunu olabilceğini söledi ağrı kesici ve antibiyotik kullanmama rağmen ağrılarım devam ediyor napmalıyım

İrem

Doktor bey merhabalar diş etimde iltihaplanma vardı. Doktora gittim ve antibiyotik ilaçlar verdi. Bu antibiyotikleri kullanırken hamile olduğumu öğrendim. Hemen ilaç kullanımını bıraktım. Aradan zaman geçti ve bebeğim doğdu şimdi bir yaşında çok sağlıklı nazar değmesin o zaman içmiş olduğum antibiyotiklerin bebeğime bir zararı olmuşmudur ?

Uzman doktor

Endişelenmeyin herhangi bir zararı olmamıştır.

Hazal

Doktor bey merhabalar dişimde çürüme vardı. Doktorum bana kanal tedavisi olmam gerektiğini söyledi. Kanal tedavisine başladık ama yarım kaldı. Aradan 3 yıl kadar bir zaman geçti. Diğer dişlerimde de sorunlar var ve dyanaklarım şişti. Ağrılar peşimi hiç bırakmadılar. Diş apseleri bu şiddetli ağrılara ve gırtlak ağrılarına neden olur mu ?

Uzman doktor

Bahsettiğiniz şikayetleriniz tedavisi yarım kalan dişlerinizden kaynaklanabilir.Diş apsesi yüzde şişlik,ağrı,çevre dokulara yansıyan ağrılar(boğaz ağrısı,kulak ağrısı gibi) yapar.Daha fazla geç kalmadan tedavinizi tamamlamanızı öneririm.

Murat

Doktor bey merhabalar üst bölgedeki azı dişim apse yapmış durumda iltihaplanmalar var. Bu ağrılar sağ gözüme etki yapar mı ? Çünkü sağ gözümde ağrılar oluşmaya başladı. Göz doktoruna gittim gözümde herhangi bir sorun yokmuş diş hekiminize gidin belki apseler göz bölgesine etki edebilir dedi. Sorum ise diş apseleri göz ve burun gibi yüzün diğer bölgelerine etki eder mi ? Bu etkiler bölgelerde kalıcı bir hasar bırakır mı ?

Uzman doktor

Dişle ilgili iltihaplar göz, burun ve boğaz çevresi gibi dişe yakın bölgeleri etkileyebilir. Doktorunuza danışmadan herhangi bir ilaç kullanmayın. En kısa sürede bir diş hekimine muayene olmanızı ve gerekli tedavileri yaptırmanızı tavsiye ederim.

Çok çok ileri boyutlarda kalıcı hasarlara neden olabilir belki ama sizde öyle bir durum söz konusu değil.

şengül

hocam. bu dişi eti apsesi için yapılan tedavi diş çürüklerinde yapılan kanal tedavisiyle aynı şekilde mi oluyor. dişi delerek mi yapıyor. bugün diş hekimime ön üst iki dişimin soğuk şeyler yerken sızladığını söyledim o da apse olduğunu kanal tedavisi yapılması gerektiğini söyledi de biraz korktum açıkcası. ama tedavi edilmezse ileride tamamen kaybetmekten daha çok korkuyorum tabi 🙂 teşekkürler iyi günler

Erkan yılmaz

Merhaba hocam.kırık bı dişim vardı yarısı yoktu agrı yaptı doktora gıttım agrıyan dişe bısey yapamam dedı antıbıyotık kullandım sonra kırık kısımda kırıldı sadece kökünde kaldı çektirmeye gıtcektım ama apse yaptı. Dişin yakın oldugu diş eti şişti yanagımdada şişlik olustu. Tekrar antibiyotık kullanmaya devam edıorum ama şişlik arttı napabilirim

Uzman doktor

Antibiyotii doktorunuzun önerisi ile mi kullanıyorsunuz yoksa kendiniz mi aldınız ? Neden diş hekimine gitmediğinizi öğrenmek isterim ?

Didem Sarıver

Mrblar Hocam, 2 yıl önce implant takılmıştı ve bu implant 2 gün önce düştü. Ertesi gün dişçiye gittim ve yeni bir vida kullanıp dişi yerine taktı. Ancak gün içerisinde ve hala şiddetli bir agrı çekiyorum. Antibiyotik ve agrı kesici alıyorum ama etkisi geçtiğinde ağrılarım tekrarlanıyor. Size sormak istediğim: İmplant diş de apse olur mu? Bana ne önerirsiniz? Tskler iyi günler

Uzman doktor

Yanındaki dişlerde apse olabilir. Ağrılarınız hakkında doktorunuza bilgi verdiğiniz mi ? En kısa sürede ağrılarınızın neden olduğu konusunda tedavi olmanızı öneririm.

osmann

Neden diş hekimine gitmedigimizi soruyorsunuz hocam cevap vereyim 17 yasin da gittiğim dişçi diş kökünde iltahap olduğunu farketmeden çekti ve diş uyuşması çok ağrı yaşadık çekerken dışı aldıktan sonra kokde iltahap gördü özür diledi 24 yasında başka bir dış ci dizimi çekerken kırdı kök içerde kaldı beni capaya o şekilde yolladı onun yüzünden amaliyat oldum peki ben size sorayim bizler dişciye korkmadan nasıl gidelim??

vahit

ben yurt dişinda kanal tedavisi olmuştum.lakin yarim kaldi ilk seans sonunda turkiyeye donus yapmistim ve yaklasik olarak 7 ay ihmal ettim ve son 1aydir sürekli apse halinde.ve geçmiyor doktora gitmeyi sürekli olarak erteliyorum sizce ciddi bir şey varmidir?

Uzman doktor

Siz konulara vakıf olmaya başlamıssınız. En iyi siz kendiniz bilirsiniz. Şikayetçisiniz ki konu hakkında yorum yazmıssınız ve tedavi olmak için çabalıyorsunuz. Sizce daha iyiye mi gider kötüye mi ? Mutlaka diş hekimine gitmelisiniz.

merhaba hocam ben isvecte yasiyom burda dis doktoru cok pahali sol taraf asagida disim agiriyor dis ustu kucuk bir et parcasi
gördum ne ola bilir her turli agri kesici kulandim sensodyne macunu aldim tuzlu suyla gargara yapiyom hic fayda etmiyor agri gunden gun artiyor lutfen yardimci olun evde baska ne yöntem uygulayabilirim cok halsizlik var vucudumda yorgunluk sitma sizce cidi bisey olmasin ne olabilir yardimci olabilirseniz cok sevinirin.

Uzman doktor

Gömülü kalan dişiniz apse yapmış olabilir. Bu duruma diş hekiminiz müdahale etmesi gerekir. Beklemek yada üzerine yapılacak işlemler ağrılarınızın daha çok fazlalaşmasına neden olacaktır.

poyraz

Hocam 3 hafta önce doktora gittim 10doltordan 9 kanal tedavisi demesine rağmen kadın doktor dolgu yaptı ama tekrar dişim apse yaptı sizce nasıl bir durum uygulanır dişime

Uzman doktor

Diş hekiminiz apse kurutucu ilaç verdimi ?

Feride

Merhaba.
Benim 3 gün önce diş etim şişmeye ve ağrımaya başladı.Direkt doktora gittik, röntgenini çekti ve apse oluştuğunu söyledi.Verdiği antibiyotiği (amoxicillin) almama rağmen şişlik inmiyor ve hatta daha da büyüyormuş gibi hissediyorum.sağ tarafım felç oldu:( Çok bilgili değilim fakat; acaba tümör mü diye beni endişelendirmekte.Yorumunuzu belirtebilirseniz çok ama çok sevinirim.

Uzman doktor

Antibiyotik etkisini gösterecektir. Doktorunuz vermiş olduğu ilçaları tarif ettiği şekilde lamaya devam edin bir sonraki randevu tarihine kadar.

ilknur

3-4 gün önce kanal tedavisi yapıldı disime suanlik disimde geçici dolgu var. Ama tedaviden sonra bogazimda iltihapli yara gibi birşey oluştu. Etrafı kırmızı ve yutkunurken acıyor. Neyden kaynaklaniyo olabilir ?

Uzman doktor

Bu yaraların dişinizden dolayı yada yapılan işlemlerden dolayı olduğunu zannetmiyorum. Kulak burun boğaz umzanına danışmanızda fayda vardır.

cihat kısa

5 gün önce kanal tedavili olan dişim apse yaptı ve gözüm kapandı.daha sonra atibiyotık tedavisine başladım ve şişlik indi ancak 2 frklı dişçiye gosterdım biri kanal tedavisi yenilenir diş yüzde 95 kurtulur dedi diğeri de ilginç bir sekılde yüzde 95 kurtulmaz çekelim dedi ne yapmam gerekir bu duumda yardımcı olursanız sevinirim.

Uzman doktor

Dişinizi kanal tedavisi uygulaması ile kurtarma yolunu seçmelisiniz.

cihat kısa

cevabınız için teşekkür ederim.:)

serhan

Merhaba hocam 30 yasindayim alt cene sagimdaki 20lik disim damaktan cikti fakat diger dislerim gibi uzamadi ilk defa bu iki gundur dis etim sisti ve galiba iltihap yapti dip taraf damamin ufak bir parcasi dis ustunde bu konu bagdemcime kadar vurdu size sorum su antibiyotik kullanmalimiyim yoksa agri kesici icip yatistirip gecmesinimi beklim arastirdima gore oradaki yemek artiklarinin o damak icin3 girip olusan bakteriden oldugu ama apseyi yapti tavsiyeniz nedir ilac konusunda.

Uzman doktor

Öncelikli olarak bir diş hekimine gitmelisiniz. Diş röntgen filminiz çekilecek antibiyotikle iltihap kurutulduktan sonra dişinizin durumuna göre dişiniz çekilecek..

çağatay

Merhaba.Ben kanal tedavisi görmekteydim ve bir aydır bitmedi kök ölmedi gerekçesiyle. en sonunda o dişim apse oldu ve çok kötü ağrıyor. doktorun gosterdigi antibiyotik işe yaramadı üstelik iğne yaptırdım kalçadan ama apse hala var. Acil tavsiyelerinizi ve düşüncelerinizi bekliyorum

serpil

Merhaba hocam benim on disimin tam altinda zaman zaman iltihaplar olusuyordu. Rahatsiz oldugum icin onlari sıktım patlayip dağıldı. Bir süre sonra tekrar oluştu yaklasik birkac yildir boyle bir durum var geçti zannediyorum ama tekrar oluşuyor.dis kaybi oluşur mu veya cerrahi mudahale gerekli bir durum mu ne yapmalıyım bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler

Uzman doktor

Niçin hiç diş hekimine gitmeyi denemediniz. Bölgede herhangi bir çürüme var mı ? İltihapların oluşumu devam ediyor mu ? Diş hekiminiz konu hakkında sizi bilgilendirecek ve gerekli tedavi yöntemlerini başlatacaktır.

Yildirim

Merhaba hocam.Yaklasik 3 sene önce disim cürüdü doktora gittim kanal tedavisi yapti ve dolgu gibi bisey doldurdu ama zamanla o dolgu düstü ve disimin uzerine bastiramiyordum sonra disim kirildo ve kökü kaldi 2-3 aydir bastirabiliyordum bi sorun yoktu ama simdi dis etim ve yanagim sisti bi agrim yok ama bastiramiyorum yine sanki bisey batiyormus gibi oluyor doktora basvursam ne gibi tedavi uygulanir bana?

Uzman doktor

Öncelikle bölgede iltihaplanma olup olmadığı kontrol edilecek.. Kanal tedavisi olması gerekiyorsa yeniden bir kanal tedavisi görebilirsiniz. Eğer kök sağlam ise kaplama uygulaması ile dişiniz kaplanacak yada en kötü ihtimalle kökte zarar varsa dişiniz çekilip implant tedavisi uygulanacaktır.

dündar

Hocam merhaba.Benim 2 gün önce sol üst arka dişimde 20 likle onun arkasındakı diş arasında agrı vardı.Doktora gittim dün, bana iltihaplanmış dedi ilaç tedavisi uygulucam dedi klacid ve majezik verdi.Agrıdan duramıyorum günlerdir uyuyamıyorum ve sınava hazırlanıyorum.Bu ilaçlar kaç günde etkisini belli eder ve kaç gün içinde etmezse doktora tekrar gideyim?

uygar

Hocam merhaba 1 hafta once disime dolgu islemi yapildi ve 2 gundur dolgu yapilan disin onundeki diste asiri sizlama ile doktoruma tekrar kontrol icin gittim ve abse oldugunu soyledi disimde curuk yada sagliksiz hic bir sey yok her ogunden sonra dislerimi duzenli fircalar ve agiz suyu kullanirim. Abse yapilan dolguyla baglantili olabilirmi acil cvp lutfen hocam…

Esra

Hocam 4 gün önce diş ağrısı sebebiyle gittiğim bir klinikte kanal tedaisi yapılmaya başlandı, ilk gün diş oyulup içine ilaç koyuldu ancak ağrıdan ssabaa kadar uyuyamadım, tekrar gittiğimde bol miktarda anestezi verdiler ama dişim hiç uyuşmadığı gibi ağrı daha da arttı.Başka bir kliniğe yönlendirdiler bana enfeksiyon olduğu ve antibiyotik tedavisine başlanılması gerektiği söylendi. Yanağım çok şişti, antibiyotiği kullanmama rağmen bugün şişlik daha da arttı vve gözümde de şişlik başladı. Ne yapmalıyım? Yanıtlarsanız çok memnun olurum…

eylül

dişim apse yaptı doktor maksipor diye bir ilaç verdi apse daha çok büyüdü neden olabilir acaba

Uzman doktor

Kaç gündür ilaç kullanıyorsunuz ve bir sonraki randevunuzun tarihi nedir ?

Mehmet Erdoğan

Merhaba.
Hiç Bir Çürük Yokken Sağda ve Solda 2 Dişde Kırılma Oldu. Birşey yerken Çatır Çatır Kırıldı.
İhmal Ettik Önlem Almadım. Simdi Kırılan Dişlerde Sadece Kökler kaldı Ve Sağ Dişimin Üzerinde Diş Etimde Şişme var.
Diş Hastanesine Gidicemde Ne Yapılması Gerekmektedir.
Ağrısı Yok Sadece Sağ Yanağımda Şişlik var o kadar.

Uzman doktor

Diş kırılmalarının en büyük nedenlerinden birisi dişlerin çürümesidir. Dişler bu nedenden dolayı kırılma yapmış olabilir. Şişlik ise bölgede bir iltihaplanma belirtisidir. Eğer diş kökleri kırılmadan zarar görmediyse üzerine kaplama işlemi yapılarak dişleriniz kurtarılabilir.

kemal

merhaba doktor bey. dişimde apse oluşmuştu hastaneye gittiğimde iç tarafı deldiler iltihabı boşalttılar. ameliyattan sonra iltihap geçmedi çürük dişimin yanında ufuk bir şişlik oluştu iltihap geliyor oradan. dişlerimi de iltihap yüzünden çektirememiştim. ameliyat bir sene önce oldu ama hekime başvurmadım. bu ciddi bir durum mu hayati riski var mı ?

kemal

hekime az önce başvurdum çürük dişin altında iltihap yayılmış dedi. fakat kendisi çekmedi başka yere gitmemi söyledi. çürük dişimin yanında ufak bir şişlik var iltihap geliyor galiba fiskül diyorlarmış. bu durum ciddi mi ?

Ugur

Merhabalar hocam,
2 gündür dişlerim sızlıyordu ön kısımları sadece biri olmadıgı için geçer dedim dayanacak gibi değil agrı kesiciler çözüm olmadı diş hekimim antibiyotik ve agrı kesici verdi ama ağrı öle böle değil dişlerim olmamasına razıyım o derece şiddetli kullak burun boğaza gittim ön dişimin üstünde diş etinde iltihap patlamış çukur oluşmuş durum da hemen sağ arkaya doğru iki şişlik ve içi hafiften beyaz yan yana agrıyı kesmek için kbb doktorumuz igne ile agrı kesici ve antibiyotigi kullandırıyor ve melhem ve sprey yazdı igne 6 saat rahat etiriyor ama ağrılar devam edior kaç günde iltihap kuruyup ağrı çekmem kusura bakmayın uzun yazdım ama tüm acılarımla belirtim durumumu.

Uzman doktor

Geçmiş olsun Şu anda başka bir tedavi uygulanamaz doktorunuzun vermiş oldupu ilaçları kullanmaktan başka bir yolunuz yok..

eylül

5 gün kullandım.doktor apse inince gel dedi

Uzman doktor

Apseniz şu an ne durumda bir gelişme var mı ?

Ugur

Apse beyazlığı tamamen kırmızıya büründü büyük bir bilye büyüklüğünde şiş ağrı kesici iğne 12 saate bir vuruluyorum 1 2 güne düzelir dimi.

Uzman doktor

Evet doktorunuzun önerdiği şekilde kullanmaya devam ediniz. Geçmiş olsun

eylül

apsem gün geçtikçe daha çok büyüyor sanki doktora tekrar gittim klavon bıd 1000 mg verdi onu kullanmaya başladım da geniş spektrumlu olmasına rağmen etki etmedi sanki

Mert

Merhaba doktor yaşım 14 sağ alt dişim çürüktü cok agrıyodu bende doktora gitmekten cok korkuyordum gitmedim 1 hafta sonra agrısı geçti fakat 2-3 gün önce sanıyorum aynı dişim apse yaptı ve yanagım şişti sizce doktor ne yapar ?

Uzman doktor

Doktor ilaç tedavisi ile apseni kurutucak daha sonra dişini tedavi edicek.. Daha fazla beklersen diğer dişlerinde çürür ve ağrıların çok daha fazla olur.

Mrb doktor bey ben dort gundur dis agrisi cekiyorum doktorum 1500 luk antibiyotik verdi bugun sbh kalktgimd yanagm sismis ve agrisi devam ediyor bu iltihap nezaman gecer acaba ilaclari kullanaymmi yoksa doktora tekrar gtmem gerekiymu

Uzman doktor

İlaçları kullanmalısınız. İltihabı kurutacaktır. Yüzde şişme olabilir.

Hacer

Mrb. Benim dişime yaklaşık 1 ay önce dolgu yapıldı. Doktor dolgu yapılırken çürüğün çok büyükmüş dedi. Dolgu yapıldıktan sonra da bi 10 15 gün soğuk sıcak dikkat et dedi. O kadar dikkat ettiğim halde dişim 1 hafta öncesine kadar soğuk içeceklere hassasiyet göstermeye başladı ağrı oluştu. Doktora tekrar gittim ağrı kesici verdi bi 5 gün kullan dyanmaya çalış ağrıya yoksa gel kanal tedavisi yapalım dedi. Şimdi 2 3 gün kullandım ve dişim apse apse yaptı buhtemelen kökte. Böyle dolgulu dişin apse yapması normal mi ve kanal tedavisi ile dişim kurtarılabilir mi çünkü daha önce kanal tedavisi yapılan bir dişim henüz tedavi aşamasındayken apse yapmış ve çekilmek zorunda kalmıştı..

Uzman doktor

oluşabilir. İlaçlarınızı kullandıktan sonra kanal tedavisi yapılacaktır.

uygar

Hocam gecen haftalarda size bir soru yoneltmistim sanirim sorumu kacirmissiniz lutfen bir cvp yazabilirmisiniz hafifte olsa rahatsizligim devam ediyor bu rahatsizlik yapilan dolguyla baglantili olabilirmi ?

Uzman doktor

Hemen hemen herkesin sorularını cevaplamaya çalşıyorum.. Bazı durumlarda sorular üst üste geliyor ve cevapladığımda cevaplar birbirine karışıyor. Dolgulu dişinizde ağrı varsa yeniden kanal tedavisi olmanız gerekebilir. Eğer ağrılarınız geçti ise sorun yoktur..

sundus

Dotorum 2ay once disime doghu yapilmisti ve 15 gun sonra disim agrimayya baslasi.doktora gittim antibiyotik verdi kullandim agrisi elimi degince agriyo doktora dedim disini cekicem dedi ama ben cektirmek istemedim kokleri saglam .kanal tedavisi olmak zorundami okanal tedavisi olmazsa ne olur

Uzman doktor

Kanal tedavisi olmalısınız. Eğer kök bölgesinde hasar oluşmussa bu durumda doktorunuz çekmek durumunda kalır bu panoromik röntgen filmi ile görülebilir. Bu durumda da diş implant tedavisi ile yapay bir kök uygulanarak yerine bir diş yapılır.

Erte Oyar

Çok aydınlatıcı bilgiler veriyorsunuz. Sizi kutlarım…

canan ekerl

Doktor bey merhaba benim disim 2 sene once kanal tedavisi oldu 2 sene sonra agrımaya basladı aynı doktora gittim disimi actı dha sonra disim sisti disime biseyler sıkıp duruyo her gittigmde kutuda sodyum yazyodu galiba dha snra sislik apseymis indi ama hala doktor bna antibiyotk vermedi nerdeyse 2 ay oldu disim ack geziyorm bikackere gecici kapattı tekrar sismeye baslaynca actı disimi suan ack disim ama yine sisti agrıda var sizce dogrumu yapyo yoksa degistiryik mi doktorumu

Uzman doktor

Doktorunuza güvenmelisiniz. Eğer bu konuda tereddüt yaşıyorsanız başka bir diş hekimine de muayene olabilirsiniz.

naz

Merhaba.benim alt damağında sert bir şişlik var.orda bir dişim iltihap kapmıştı. Doktor temizleyip dolgu yaptı.agrı yok.ama o dişin altındakı sert damakta bir aydır şişlik hissediyorum ve çok sert.agrı yok ama rahatsız oluyorum. Doktora sordum.o dişle alakalı degil dedi.bu ne ola bilir.teşekkürler.

Uzman doktor

Göremeden bu konu hakkında yorum yapmak doğru değildir. Röntgen filmine gereksinim olabilir..

habib

implant yaptırmayı düşünüyorum fakat 3 doktor farklı anlattı bir tanesi dişin 2 sinde apse olduğunu çekimden sonra apsenin iyileşmesi için 6 ay bekliyebileceğimi söyledi.diğeri oda apseyi gördü çekimden sonra 2 ay içinde yaranın kapanmasıyla beraber 2 ay içinde implantı takıp hatta üst çene kemiği sinüse yakın olduğu için implantı biraz eğik yapalım dedi.diğeride apseleri söyledi sinise yakın olduğu için kemik tozuyla kaplayıp implantı 2-3 ay içinde kemik sertleşince takalım dedi .ama apsenin iyileşmesi 6 ay sürüyorsa üzerine nasıl kemik tozu yapar sizce doğru yol nedir.ön dişlerimde az az çürükler var.bunlara dolgu yetermi.yoksa kaplamamı önerirsiniz doktorlar bunada varklı yorum yaptılar.terddüt ettim.teşekürler

Uzman doktor

Diş röntgen filminize bakarak daha net bir şey söyleyebilirim.. Fakat apseli diş çekilecekse beklenilmesi gerekiyor. Eğer bölgede kemik yapısı yeterli ise mutlaka implant öneririm..

hüseyin

Hocam s.a cisim apse yaptı şiş diş hekimine gittim ve boş dizinin içinde diş eti olduğu için oraya eritici ilaç koydu suratim şişti antibiyotik kullanıyorum bu tedavi kaç günde geçer…?

Uzman doktor

İlaçlarınızı kullanmaya ve doktorunuzun önerilerine uymaya devam edin.. İltihap kuruduğunda doktorunuz dişinize gerekli müdahaleyi gerçekleştirecektir.

Nisan

Doktor bey merhabalar benim bir dişimin kök bölgesinde apse oluştu. Baloncuk şeklinde doktor kök bölgenin çekilmesi çıkarılması gerektiğini söyledi. Dişim çekildi fakat bir ay sonra yeniden ağrılar ve baloncuk oluştu. Yanındaki diş kökününde çekilip implant yapılması gerektiğini söylüyor doktorum. Tekrar bu işlemler yapıldığında iltihaplanma olur mu ?

Uzman doktor

İyi günler, sanırım kök dişinden kastınız 20 yaş dişi (yani çenelerin en sonundaki 3. büyükazı dişiniz). Anladığım kadarıyla dişhekiminiz sorunun bu dişinizde olduğunu düşündüğü için dişinizi çekmiş. Anlamadığım, sorun aslında bu dişten kaynaklanmıyor muymuş da şimdi başka bir dişinizi çekmeyi düşünüyor ya da sorun olan dişiniz aslında 20 yaş dişiniz değil de daha öndeki büyükazı dişlerinizden biri ve hekiminiz o dişin sadece bir kökünü çıkarttı, şimdi ise kalan diğer kökünü çıkartmayı düşünüyor – artık tamamı çekilmiş olan dişin yerine de bir implant yerleştirecek (çünkü daha arkada olan 20 yaş dişleri yerine implant yerleştirmeye gerek yoktur.)
Şimdi herhalükarda bir büyükazı dişinizin bir kökü çekilmiş ise, evet diğer kök de çekilip yerine implant yerleştirilebilir. Burada önemli olan implant yerleştirilecek alanın enfeksiyondan kurtulmuş olmasıdır. Çekilmiş dişin olduğu bölgede çekime neden olan bir enfeksiyon varsa, çekim esnasında ne kadar iyi temizlense de gözün görmediği kemiğe nüfuz etmiş enfeksiyonun yerleştirilen implantı olumsuz etkileme olasılığı vardır. Burada en iyi temizlik, el aletleriyle mekanik temizliğin yanısıra laser kullanılarak yapılabilir. Ama yine de hekiminiz kendi bilgisi ve görgüsü doğrultusunda ne zaman implant yerleştireceğine karar verecektir. Bu çekim esnasında da olabilir, daha emin olmak istiyorsa aradan enfeksiyonun çözülmesi için belli bir süre geçtikten sonra da olabilir. Tekrar iltihap olmaması için en azından başlangıçta hekiminiz bunlara dikkat edecektir. Daha sonrasındaki süreçte neler olabileceğini hekiminiz sizin durumunuza göre anlatacak ve uygulaması da yine sizin durumunuza göre olacaktır. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Geçmiş olsun

selçuk çoban

hocam dişim de apse var 1 hafta oldu atibiyotik kulandım ama halla aynı agrı yok
ama şiş kocaman

Uzman doktor

Doktorunuzun önerilerinin dışına çıkmayınız. Antibiyotik ilaçlarınızı kullanmaya devam ediniz.

fatma ören

Dişimin kökleri arasında apse var dışa diş etime iltihaplı sivilce gibi şişlik var dr çekilmesini söyledi tedavisi mümkün mü

Uzman doktor

Fatma hanım bu bölgede iltihaplanma olmuş mutlaka bir an evvel tedavisinin yapılması gerekir.

BÜŞRA

merhaba doktor bey benim dişim çürük doktora gittim çektirmek için ama ağrı yapmıyorsa çekmeyelim dedei ve çekmedi
şuan dişim apse yaptı ve çok şişti doktora gittim iltihaplıyken çekemem dedi.
dişimin şişi indi fakat hala ağrıyor ne yapmalıyım.çektirmekten çok korkuyorum:(

sibel

doktorunuza gidip disinizi cektirmeniz lazim.Ayni olay banada oldu.Ve disimi cektirdim.Şu anda cok rahatim.Diainizi cekerken korkmayin hicbirsey hissetmiyceksiniz.Çunku disinizi uyusturcak doktor 10 saniyede disinizi doktorun elinde girceksiniz 🙂 Gecmis olsun

y.duran

merhaba doktor bey yaklaşık 3 yıldır apse yapan dişimi korkularım yüzünden doktora gitmeyerek geçiştirdim fakat apseli dişim artık yanağımı şişirmeye başlayınca doktora gittim apsenin geçmesi için hap vermişti kullandım fakat tam olarak apse inmedi bunun sebebi de daha önceleri de doktora gidip hapı kullandıktan sonra yanağımın şişkinliği inince dişi aldırmamamdı en sonunda apsem tam geçmeden dişimi aldırdım fakat dişim alındıktan sonra bile apse yapmaya devam ediyor ne yapmam gerek yardımcı olur musunuz?

esra

merhaba doktor bey 7-8 aydır dilimde kırmızı yaralar çıkıyor dişimde apse var bundan dolayı çıkma ihtimali varmıdır acaba, tahlillerimi yaptırdım normal çıktı
yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

Uzman doktor

Yaralarınızı görmem lazım dişinizle ilgili de olabilir ama olmayabilirde bunun için muayene olmalısınız. Ayrıca dişinizde iltihaplanma varsa mutlaka tedavisini yaptırınız.

Mazhar

Merhaba hocam kırılmış olan dişim apse yaptı doktora gittim antibiyotik tedavisi goruyorum ne zaman gidip dişimi cekebiliim

Uzman doktor

Antiboyotik tedavisini doktorunuzun dediği zamana kadar kullanın.. Doktorunuzun önerileri dışına çıkmayın..

Uzman doktor

Antiboyotik tedavisini doktorunuzun dediği zamana kadar kullanın.. Doktorunuzun önerileri dışına çıkmayın..

esma

merhaba hocam.
benim dişime yaklaşık 52 gün önce kanal tedavisi olması gerektiğini söyledi fakat farklı sebeplerden ötürü bir türlü diş doktoruna tekrar gidemedim.şimdi sanırım dişim apse yaptı ve ara ara ağrı yapıyor. ayrıca kırılmaya başladı dişim parça parça elime geldi bir kısmı. şu an 10 gün sonrası için randevu alabildim.sizce çok geç mi dişimi kaybedermiyim…

esma

merhaba hocam.
benim dişime yaklaşık 52 gün önce kanal tedavisi olması gerektiğini söyledi diş hekimi. fakat farklı sebeplerden ötürü bir türlü diş doktoruna tekrar gidemedim.şimdi sanırım dişim apse yaptı ve ara ara ağrı yapıyor. ayrıca kırılmaya başladı dişim parça parça elime geldi bir kısmı. şu an 10 gün sonrası için randevu alabildim.sizce çok geç mi dişimi kaybedermiyim…

Uzman doktor

Apse oluşmussa dişinizdeki çürük bir hayli yayılmıştır. Eğer kökte sorun yoksa kurtarılabilir. Bu durum röntgen filmi ile belirlenir. Eğer geç kalındı ise çekilmesi gerek ve yerine diş implant tedavisi öneriyorum. Daha fazla geç kalırsanız iltihaplanma diğer dişlerinize de sıçrayacaktır.

İrem

Merhaba hocam yaklaşık 1 ay önce ince fakat güçlü bir sızıyla başladı diş ağrım, alt soldan 2. ile daha sonra diğerlerine de vurmaya başladı soldan 4. ye kadar geldi çenemi oynatamıyorum, sızlıyor. görünür de bi şişlik yok ama belli şiş hissediyorum. doktora gittim 20 lik dişin çıkıyor ama ağrı yapan o değil apse oluşmuş ondan dolayı ağrıyor dedi. antibiyotik verdi kullandım, 1 1,5 hafta sonra tekrar başladı. 1Ağrı olmadığı zamanda da aft oluşmuştu. Yardım edin lütfen ilaçlar fayda etmiyor artık, yerimde duramıyorum.

Uzman doktor

Doktorunzuun önerdiği ağrı kesici ilaçlarınızı kullanın.. Bunun dışında sorunun net olarak görünmesi için röntgen filmine ihtiyaç vardır. Dışarıdan görünmeyen bir iltihaplanma söz konusu.. Müdahale edilmesi gereklidir. Öncelikli olarak iltihap kurutucu daha sonra dişinize işlem yapılması gerek. 20 lik dişinizinde durumu görünmeli..

kenan

hocam dişimdeki dolgu düştü doktoruma gittim dişimi birazdaha oydu ve yeni dolgu yaptı bir gün sonra dişimde müthiş bir acı başladı tekrar gittim dolguyu aldı geçici dolgu koydu ve iltihap geçince dişi alıcaz dedi 1 hafta oldu acı hiç dinmiyor ilaçlarımı düzenli olarak kullanıyorum dahada kötüye gitmeye başladı yüzüm komple şişti tanınmayacak haldeyim ne yapmam gerekir

Uzman doktor

İltihaplanma daha fazla artmış Doktorunuzun vermiş olduğu ilaçları düzenli bir şekilde kullanamya devam edin.. Bu arada doktorunuza da telefon açın yada yeniden görünün durumun ne olduğunu kontrol etsin. Bu dişinizin büyük ihtimal alınması gerekicek.. Yerine tedavi olarak diş implant uygulamasını öneririm.

İrem

röntgen çektirmiştim sorun 20 lik diş de değil apse oluşmuş ondan dolayı demişti doktor. antibiyotik verdi. bitir bişeyin kalmaz dedi ama yaklaşık 2 hafta sonra tekrarladı. dediğiniz gibi iltihaplanmayı kurutup tekrar doktora görünecem. Teşekkür ediyorum, kolay gelsin.

Uzman doktor

Rica ederim geçmiş olsun.. Ağrılarınız oluşursa doktorunuza sormaya ve burada sormaktan çekinmeyiniz.

İrem

peki hocam apse neden oluşur ? doktor dişini sık fırçalamazsan olur dedi. siz ne diyorsunuz ?

Uzman doktor

Yetersiz ve eksik yapılan diş bakımı sonucunda dişlerde apse oluşur. Yemek artıklarının bölgede birikmesi, tüketilen şekerli besinler ve dengesiz beslenme bunun üzerine yetersiz yapılan diş bakımı bakterilen bölgede üremesi için elverişli bir ortam hazırlar. Bu bakteriler zamanla dişlerde çürümeye apse ve sonucunda dişlerin kaybedilmesi ile sonuçlanır…

bekir

merhaba hocam benim dişimçok fena ağrıyor ağrının geçici olarak geçmesi için ne yapmalıyım

Uzman doktor

Ağrı kesici alabilirsiniz. Aynı zamanda tuzlu gargara yaparak ağrıların dinmesini sağlayabilirsiniz.

mehtap

Slm hocam iki gundur disim agriyor 20 lik disim cikmis ama agzimdaa yara var yirtik seklinde ve disin cikan yerindede vaf hafif siskinlik ne yapmaliyim

Uzman doktor

Dilerseniz bir diş hekimine görünebilirsiniz iltihaplanma olup olmadığı konusunda bir bilgi edinin..

pınar

merhaba hocam benim diş etimde ve ağız içimde sürekli apse oluyor biri geçiyor diğeri başlıyor bunların geçmesi için ne yapabilirim?

Uzman doktor

Pınar hnım diş bakımınıza çok özen göstermelisiniz. Ayrıca diş hekimi kontrollerinizi de ihmal etmemelisiniz.

esra

Hocam merhaba . Benim bugün bir dişime kanal tedaisi uygulandı. Ama hala ağrısı var acaba normal mi?

Uzman doktor

Bu durumu doktorunuza bildirmelisiniz. Eğer ağrılarınız devam ederse yeniden kanal tedavisi olması gerekir.

Melike

Merhaba doktor bey. 20 yaşındayım ve doktoruma muayneye gittim yeni degil bu dedi daha onceden vardır dedi 6 ay gibi surecte evet doktor bey haklı daha öncesi şiş değildi ve dişimi fircaladigimda kaniyordu beni arastirmaya gonderdi daha gitmedim ama ust sag disimde kızarıklık ve sisme var ve oteki bölgelere göre koyu rengi ve dokunduğumda sanki disim icten kirik gibi bosluk var bu sismeler neden ve doktorum 6 aydir vardır dedi yeni değil dedi sizin benim ki şikayeti olan hastalarıniz varmi ve neden boyle olmuştur acaba ?

Uzman doktor

Aluşan apse ilrlemiş ve kemik dokua yıkılmalara sebebiyet vermiş daha önce ağrılarınız olmuş geçmiş ama siz bu ağrılara katlanarak diş hekimine gitmemissiniz. Apse oldukça ilerlemiş doktorunuz gönderdiği yere gidin hala gitmemektesiniz. Neden bu direnme ? Durumu daha kötü yapmayın.

ferhan

merhaba hocam benim diş etim şişti ve neredeyse fındık büyüklüğüne geldi içinde beyaz iltihap gözüküyor. başka bir dişimde de bu şekilde hafif şişme var sanırım o da büyüyecek. türkiyeye yeni geldim, genel sağlık sigortasına başvurdum 1 hafta içinde belli olacak, doktora gitmek için bunu bekliyorum. dişimi kaybetmekten çok korkuyorum sizce sigortayı beklesem geç kalmış olur muyum?

Uzman doktor

Zaten bu zamana kadar geç kalmıssınız. Apse olmuş bir haftaya kadar sonuçlanacaksa bekleyin fakat bunu uzatmayın..

Ahmet

Merhaba
Benim basimdan soyle bir olay gecti. Gecen ay sag alt disim agrimaya basladi. Dis hastanesine gittim beni muayene eden doktor disimin apse yaptigini soyledi ve disimi cekmedi ilaclar bitince gel kanal tedavisi yapalim dedi bende tamam diyi koltuktan kalktim. İlaclari kullanmaya basladim fakat ilaclar etki gostermedi. Bende ozel bir dis hastanesinde disi cektirdim. Suan hemen yanindaki disim agrimaya basladi ve yuzum sisti yine gittim doktor antibiyotik verdi ve sislik gecti. Bir daha kontrole gitmedim simdi yine ayni disim agriyo ve sisti suan aile hekiminin vermis oldugu antibiyotik igneyi ve etol agri kesiciyi kullaniyorum. Fakat bu ilaclari kullanmaya baslayali 3 gun oldu. Şimdi benim ne yapmam gerekiyor. Şimdiden vereceğiniz bilgi için teşekkürler…

Uzman doktor

Dişiniz için mutlaka bir diş hekimine gitmelisiniz. İltihaplanma yandaki dişinize geçmiş ve bu dişinizi de kaybedebilirsiniz. İhmal etmeyiniz.

Almila

Merhaba hocam benim dişlerim ufak ufak kırıntı şeklinde dökülüyor bunun sebebi ne olabilir ve çürüyor ayrıca dişlerim söküp kanayıncaya kadar karşıyasım var bunun sebepleri var dişlerimi kaybetmemek için acil yapmam gerekenler neler .teşekkürler

Uzman doktor

vitamin eksikliği ve beslenme alışkanlıklarınızdan dolayı bu tür durumlar gözükebilir. Bir diş hekimine giderek muayene olmalsınız. Durumun ne olduğu kan tahlileriyle belli olabilir. Geçmş olsun.

ilhan

Hocam üç gün önce alt azı diş cektirdim hala devam eden ağrı var ve kürdanla bastirdım kemige değiyor yüzeyde kökmü kaldı acaba daha önce bu dişe kanal tedavisi yaptırmıştım sizlamayla başladı ve giderek artan ağrı oluştu doktor tedavinin sonuç vermeyecegini söyleyerek çekti şimdi ne yapmalıyım

Uzman doktor

Hayır diş çekimi sonrasında ağrı olabilir. Diş kemiğe bağlı olduğandan dolayı sizin gördüğünüz bölümü acaba diş kökümü kaldı olarak algılamış olmanız normaldir. Bölgeye kürdan yada başka bir cisim sokmayın bu ağrılarınızı arttırabilir.

berke

merhama doktor abi ben 12 yasındayım dısımın yanında et war arıo ama fazla deıl ne yapabılırm doktor kanal tedavimi yapar

Uzman doktor

Bir diş hekimine git neden kaynaklandığı konusunda size bilgi vererek tedavisini gerçekleştirecektir.

Merhaba 3 ay önce öndeki dişime dolgu yapıldı yaptırmaz olaydım. Bi süre sonra ağrı yapmaya başladı iltihap oluşmuş kanal tedavisi dediler ltihaplıyken kanal tedavisinin ilk aşamasını yapıtlar yüzüm gözüm tamamen şişti dişime pansuman yapıldı iki kez. Aynı zamanda antibiyotik kullanıyorum. En son iltihap kemiği çürütmüş ameliyat edeceğiz dediler kemiği aldılar yarın dikişleri mi alacaklar anda hala iltihap var 3 aydır 5 kilo verdim yemek uyku yok yardım edin lütfen ben napim ne kullanayım bi yol gösterin gittiğim hastane fakülte olduğu için her seferinde başka doktor bakıyo seçme şansım yok daha doğrusu stajyerler yapıyo çoğu işi

Uzman doktor

Geçmiş olsun gerekli müdahaleler gerçekleştirilmiş. Oluşan iltihap uzmanlar tarafından kurutulacaktır. Dişinizden kurtulmussunuz yapılacak bir şey kalmamış.

ali

Merhaba doktor bey. Yaklaşık 6 sene önce yaptırdığım kanal tedavili dişim Son bir iki aydır apse yapmaya ve ağrımaya başladı diş.hekimine gittim baktı direk çekilecek dedi başka bi çaresini yok mu acaba çektirmek istemiyorum

Uzman doktor

Eğer doktorunuz çekilecek dediyse iltihabın durumu garçekten ilerlemiştir. İsterseniz başka bir uzmanada danışabilirsiniz. Aklınızda bir soru işareti kalmasın diye fakat artık implant uygulaması diye bir tedavi seçeneği var bu nedenden dolayı kormanıza ve üzülmenize gerek yoktur.

burcu

Hocam merhabalar, üst azı dişimin (daha önceden kanal tedavisi uygulanmıştı) dolgusu düştü baya bir zamandır ihmal ediyordum ne yazık ki son günlerde şişkinlik oluştu kendi kendine indi bir daha oluştu bugün yarın giderim derken tekrar şiştiğini gördüm bugün elimle kontrol ederken bir anda patladı ve iltihap fışkırdı arkasından da biraz kanla karışık aktı aile hekimine başvurdum hemen bana Sulcid 375 yazdı ancak ben bu yıl 3 kere penisilin ve türevi ilaç kullandım ilacı kullansam mı diş doktoruma gideceğim ama kullanmadan mı gitsem kullanıp mı gitsem bilemedim bir de bu iltihabın patlaması çok sakıncalı mı kana karışma gibi bir durumu var mı :S

Uzman doktor

Kesinlikle bu durumu ihmal etmeyiniz. Diş hekimine gitmeden kullanmanızı önermem öncelikli olarak diş hekiminizin kontrol etmesini sağlayan eğer diş hekiminiz önerirse o taktirde ilaç kullanımına başlayınız. Kullanmış olduğunuz ilaçları e varsa hastalığınızı da doktorunuza belirtiniz.

ali

hocam peki diş apselerinden kaynaklabilicek en kötü tablolar ne olabilir..

Uzman doktor

Dişiniz kaybedilebilir. Diğer dişlerinize ilerleyen iltihaplanma tüm dişlerinizin kaybedilmesine neden olabilir. Dahada ilerisi kist oluşturabilir.

kaan

Doktor bey benim sol azı dişim önce ağrıdı sonra balon gibi şişti doktora gittim içini temizledi largopen 500 mg yazdı kullan geçer dedi kullandım şiş indi ama çene kemiğinin üzerinde hayla taşlaşmış şekilde iltihap var.Damağı yarıp iltahabı boşaltıcaz dedi bu tedavi uygunmudur ?

Uzman doktor

Uygundur diş hekiminize güveniniz. Gerekli müdahaleiyi gerçekleştirecektir.

axel

Merhaba doktor bey,

Yaklasik 3 gündür agiz ici iltihaplari ile bas etmekteyim. Dis etimin en arka kisminda sagli-sollu olarak cikan beyaz iltihap noktalari dis etlerime yayildi. Yer yer dil alti ve bogazimda da beyaz noktalar var, fakat atesim yok. Belirti olarak yorgunluk var, ve düzenli yemek yiyemedigimden dolayi kilo kaybi oldu.

Yurtdisinda stajda oldugum icin sigortamin tedaviyi tamamen karsiladigindan emin degilim. Bu durumda kendi kendime tedavi icin önerilerinizi paylasirsaniz cok memnun olurum.

tesekkürler

Uzman doktor

Tuzlu su ile gargara yapabilirsiniz. Fakat diş hekimine görünmenizde de fayda vadır. Bir ilaç tedavisi önermiyorum.

cihan

Mrh ben Bahçelievler den cihan hocam annemi dişinin ustunde sari iltihap rengide sert
Bisey cikti biraz buyuk bogazlarina kadar agri yapiyo hastaneye gitcez ama dis iltihaplanmasi boylemi oluto

Uzman doktor

Evet ağrılar olabilir. Diş iltihabı demeden önce görülmesi gerek fakat diş iltihabı olma yüzdesi çok fazladır. Mutlaka diş hekiminize başvurunuz.

KÜBRA

hocam

Minanur

Meraba hocam ben 16 yaşındayım dişimin kökünde kırmızı diş etimdemden bir şişkinlik var ben bunu ilk çıktığında çok asitli bir şey içtim diye çıktı zannetmiştim sonta orayı kopartım koparttıktan sonra tekrar büyümeye başladı ne yapmalıyım dişçiye gitmem gereklimidir

Uzman doktor

Dişinizde apse oluşmuş mutlaka diş hekiminize başvurunuz ve durumu geciktirmeyiniz. Eğer ihmal edersezni dişinizi kaybedebilirsiniz. Apse kurutucu kullanılması gerekir.

irem

Merhabalar ben dört bes gündür dis agrisi cekiyorum ayrica cenende sisti doktora gittim antibiyotik verdi ama ben hala ayniyim ne yapmaliyim

Uzman doktor

Antibiyotiklerinizi kullanmaya, doktorunuzun tavsiyelerine uymaya ve şiş olan bölge hariç diğer bölgelerin günlük olarak bakımı yapmaya devam ediniz.

acil lutfen

Hocam disimin kenarinda buyuk olmayan oyuk olustu.Cok az agridigi icin ihmal ettim hep.Fakat son gunlerde disimin yanlari şişti.Sanirim iltihap kapti
Ama agrim nerdeyse hiç yok.Bugun ust damagimda çürük disime yakin olmayan bir yerde bi sertlik küçük bir yumru olustu gibi.yasim 16.Internette ameliyat falan diyor kitle için. COK KORKTUM LUTFEN YARDIM EDIN BU HAFTA DISCIYE GIDICEM.Tesekkur ederim.cevaplarinizi bekliyorum

Uzman doktor

Hayır öyle bir durum yok.. Fakat oluşan apseye müdahale gecikirse oluşabilir. Mutlaka oluşan apse kurutulmalı ve çürük dişiniz tedavi olmalıdır. Kesinlikle ihmal etmeyiniz.

gulsum

Merhaba benim sag tarafim yüz felci geçiriyor sol tarafim daki 3 dis apse yapti yüz felciyle alakali olabilirmi

Uzman doktor

Muhakkak muayene edilmeli ve mutlaka ama mutlaka apse yapaan dişleriniz acil tedavi görmelidir. Bu durum yayılacak ve kist oluşturacaktır. Neden bu kadar ihmal ediyorsunuz.

Ali Furkan

İyi günler hocam ben 15 yaşındayım. Çürük bir dişim var ve sık sık boğazımda şişlik oluyor. Ailem apse olduğunu söylüyor. Doktora gitmeyi düşünüyorum gitmeden önce size danışmayı düşündüm tedaviler gerekli midir yoksa antibiyotik kullanarak apseden kurtula bilir miyim?

Uzman doktor

Mutlaka bir diş hekimine gitmelisiniz. Düşünülecek bir durum değildir. Eğer apse kurutucu verecekse bunu doktorunuz verecektir. Çürük dişinizi hemen tedavi yaptırın..

acil lutfen

2-3 gun icinde doktora gidicem.Agzimda tarif ettigim yumruyu ben mi cikariyorum acaba?Sagli sollu 2 tane ust damakta dise yakin yerde.surekli kafam dislerimde acaba kendi kendime dert mi buldum belkide onlar hep vardi agzimda.
Dediginiz gibi yapcam doktora goruncem bu gunlerde.dis etim siseli cok olmadi agrimda yok.ins.gecikmemisimdir.Sagolun

nermin

.erhaba hocam ben dislerime dolgu bitanede kanal yedavisi yaptirdim simdi sol üst ve alt disim alttaki kanal tedavili ve sagalt disim agiriyor hic bir sekilde bisey yiyemiyorum simdi cektirmeyi düşünüyorum bu uc diside siz ne onerirsiniz

Uzman doktor

Doktorunuza gidin çekim diş hekimliğinde en son tedavi şeklidir. Tekrardan kanal tedavisi olmanızı öneriyorum. Eğer doktorunuz dişlerinizin çekileceğini söylüyorsa o zaman çektirmenizi öneririm..

acil lütfen

Bu hafta gideceğim.Peki kist oluşursa bu durumun dönüşü olmaz mı illa ameliyat mı çok korkuyorum acaba benimki kiste dönüştü mü diye.
MERAK ETMEYİN EN KISA SÜREDE GİDECEĞİM DŞ HEKİMİNE.

Uzman doktor

Diş hekiminize gidin korkmanızı gerektirecek bir şey yok..

nesibe

Merabalar. Ben bugun doktora. Gittim. Doktor. Bana. Disimde. Apse olustugunu soyledi. Disi cekmem gerekiyor dedi. Antibiyotik. Verdi Ama Ben. Disimin cekilmesi konusunda emin. Degilim.3yıl Once disim de Kanal. Tedavisi. Oldu Yardımcı olun lutfen napmalıym

acil lütfen

Kist oluşursa tedavi nasıl olur doktor bey/hanım? 16 yaşındayım.Bu hafta gidicem çok ama çok korkuyorum.

Uzman doktor

Diş hekiminize gidin korkmanızı gerektirecek bir şey yok..

burcin

iyi günler hocam 2 gündür yanayıgımın iç kısmında bi aff çıktı ve bu agrı azı dişlerime vuruyo ne yapmam gerekiyo lütfen bana yardımcı olun

Uzman doktor

Tuzlu su ile gargara yapınız ve ağrı kesici kullanabilirsiniz.

esin

iyi günler hocam 2 yıl ortodonti tedavisi gördüm.tellerim çıktı.ve pekiştirme tedavisine başladım.alt kanin dişimin önünde bir et çıktı hocam.ağrı yok.zaman zaman büyüyüp küçülüyor.diş doktoruma gittim.apse oluşmuş dedi ve kanal tedavisi yapılacak dedi.paranomik film çekti.ve dişte çürük yok dedi.ama ortodonti tedavisinden dolayı o et olmuşmuş dedi.dişe yoğun baskıdan dolayı.ve kanal tedavisi şuan yaptırıyorum.ama dişim değilde o dişimin önündeki et parçası gibi olan apse inanılmaz ağrıyor.korkuyorum.diş doktorum yanlış bir teşhis koyup yanlış bir tedavi uygulamıyordur değilmi hocam onu sormak istedim size saygılarımla..

Uzman doktor

Hayır doğru teşhis ve doğru tedavi uygulaması gerçekleştiriyor. Ağrılarınız olabilir. doktorunuzun önerileri dışına çıkmayınız. Geçmiş olsun.

Eylem

Merhabalar dişim çok ağrıyordu doktora gittim ve apse yapmış dedi.igne( antibiyotik)tedavisi verdi 10adet.fakat ben 6mayıs günü yüz operasyonu olacağım dişteki apse geçmiş olur mu?veya ameliyata bir engeli var mıdır?inlihap geçip geçmediğini nasıl anlayacağım?zor zor durumdayım bana yardım edin.ameliyat gününü çok zor aldım:(

Uzman doktor

Bunu ameliyatınızı gerçekleştirecek olan doktora mutlaka bildirmelisiniz. Gerekli kontrolleri doktorunuz gerçekleştirecektir.

seyfi

Merhabalar, kırılmış olan dişim için doktorum kanal tedavisi önerdi. tedaviye başladık ve sonrasında apse gelişti. tedaviye başlamadan önce antibiyotik almama rağmen apse dahada gelişerek çenemden dudağıma kadar doldu. daha sonra iğne tedavisiyle beraber antibiyotik almaya devam ettim. şu anda yanaktaki şişlik biraz indi. fakat çok sert bir apse tabakası kaldı ve bir türlü geçmiyor. en son çektiğimiz panaromik çene filminde, dişimin altında bir kitle tespit edildi ve dişin çekilmesine karar verildi. tabi apse tamamen kuruyabilirse. sizin bu apseyi kurutmak için bir tavsiyeniz varmı? vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkürler..

Uzman doktor

Bunu tedavinizi gerçekleştiren diş hekiminize bırakmalısınız. Doktorunuza mutlaka güveniniz.

nur

dişim acayip derecedde şişti doktor bey apse yaptı antıbıyotk kullanıorum ıkı dundur fakat şişliği çekmedı ne yapmalıyım ?

Uzman doktor

Kullanmaya devam edin..

Selda

Hocam merhaba,

18 yaşındaki Kızımı bir diş hastanesine götürdüm, Dişte iltahab ve damakta şişlik vardı. İlhablı dişe kanal tedavisi uygulanmaz antibiyotik mi vereceksiniz dedim, yok bir şey olmaz dedi, kanal tedavisine başladı, 15dk. sonra kızım bağırıp ağlamaya başladı, anestezi olduğu halde iltihablı bölge uyuşmamış tabi, biraz daha devam etti ve geçici dolgu ile kapatıp, bir endodontistin görmesi lazım dedi. Sonada bana bir takım belgeler imzalatmak istediler. Bir çok şeyin ters gittiğinin arkındayım ancak en merak ettiğim dişi kaybetmekten başka bir tehlikeside olabilirmi, iltahab açılan kanallardan yayılabilirmi, baş bölgesi sonuçta.

Uzman doktor

Cevap hakkı oluşmaması için kurum adını yorumunuzda düzelttim.. Çocuğunuzu bir endodontiste götürünüz çocuğunuzla daha iyi ilgilenecektir. Çocuğunuz ağladığı için doktor işlemleri gerçekleştirememiş olsa gerek.. Bir sorun oluşmaz fakat çocuğunuzun iltihaplı olan dişini ihmal etmemenizde ve tedavisiniz biran evvel yaptırmanızda fayda vardır.

acil lutfen

Hocam 1 saat sonra randevum var.
İnşallah dolgu yada kanalla atlatirim kotu bisey cikmaz
GELİNCE hemen size sonucu soyleyecegim.Cok korkuyorum :(((

Uzman doktor

Geçmiş olsun

acil lutfen

Hocam rontgen cekildim.Iltihapmis antibiyotik yazildi.
Dolguyla belki kurtulabilirmis 20liklerimde cikiyomus
Cok sagolun korkumu yendim biraz :))

Uzman doktor

Rica ederim geçmiş olsun korkulacak bir şey yok.. Antibiyotiklerinizi kullanın ve tedavinizi yaptırın..

acil lutfen

Iltihap olmasina ragmen dis rontgenide cekildim doktorum belki dolguyla kurtarabiliriz dedi.
internette kanal yada dis cekimi yaziyor.
Doktorumun dedigi gibi dolguyla kurtarma ihtimalim var mi

Uzman doktor

Doktorunuza güvenin röntgen filmi ile dişinizin durumu görülmektedir. Doktorunuz gerekli tedaviyi uygulayacaktır.

ali kizil

Hocam merhaba ben dislerime kopru yaptirdim ama sonrasinda dislerm apse yapmaya damaga vurmaya basladi apse yapio yuzumde de sislik meydana gelmeye basldi ne yapmam gerekiyo yardimci olabilirseniz cok sevinirim .Tesekkur ederim

Uzman doktor

Oluşan apselerin kurutulması ve dişlerinizin tedavi olması gerek.. Yine yapılacak kontrollerle gerekiyorsa köprülerin değişmesi gerekmektedir.

Mustafa çağlar turgut

Hocam 4 gün önce sol alttaki 20 lik dişim ağrımaya başladı
Ertesi sabah suratım şişmiş ve inanılmaz bi ağrım vardı
Rovamycine ve aptraljin forte kullandım 2 gün sonra durumumda
Hiç bir değişiklik olmadı diş hastanesine gittim doktor sadece yüzüme
Baktı sol yanağımın şiş yerine dokundu minoset ağrı kesici
multisef iğne 2 gün sonra aksef ve ornisid fort kullanmaya başla
Dedi ve benim durumumda hiç bir değişiklik yok sadece çorba içebiliyorum
Şişliğimde gram inme yok ne yapmalıyım daha beklemem mi lazım ?

Uzman doktor

İlaçlarınızı kullanamya devam edin ve yanak kısmına buz tedavisi uygulayınız.

nur

Merhaba hocam ben18 yaşındayım bundan4 ay önce üst cenemin sol 6 ve 7 numaralarinda çürüme gördüm ve ihmal etmemek adına ağrı olmamasına rağmen bir hekime başvurdum. Hekimim röntgene gerek duymadi ve disimde fazla hasar olmadığını söyledi ve amalgam dolgu yapti.dolgudan sonra disim devamlı agriyordu ve yüksek oldugunu da fark edip 2gun sonra hekimime tekrar gittim, dolgu sonrası agrinin normal oldugunu söyledi ve disimin yüksek kisimlarini torpu yontemiyle duzeltmeye calisti fakat disim uyusturulmadigi icin cok agrim oldu koltukta acidan aglayinca hekimim disi tam temizleyemedigini dolguyu tekrarlayacagini söyledi fakat hekimime guvenmedigimden gitmedim sinav donemimde gitmem mumkun degildi. Daha sonra apse nedeniyle başka bir hekime basvurdum ağrı kesici ve antibiyotik verdi ancak ilaclardan zehirlendim ve 2 gun acilde yattim hipersensitive denildi ve agri kesiciler yasaklandi 1 hafta once apse nedeniyle bir hekime basvurdum ilaçlardan zehirlendigimi belirttim fakat baska care yokdedi. Dun dayanamayip ilacimi ictim ve bugun sabah ggöz kararmasi mide bulantisi ve bayginlik gecirdim sol yanagim sisti ve gozume, kulagima, boynuma agrisi vuruyor dis etimde sadece kizarma ve hafif sislik var tum sislik yanagimda, ilac da kullanamiyorum bilgilendirirseniz sevinirim hocam saygilar..

murat altun

Merhaba hocam çürük olan (yarısı olmayan) dişim agriyinca özel hastaneye gittim,dişimi uyusturduktan sonra bayan doktorum dışımi çıkardı fakat 2kök sinuse kaçtığını söyledi .odaya uzman 3doktor gelip çıkarmaya çalıştı fakat sonuç olarak başarılı olamadilar.beni yeditepe unv.dis fakültesine gitmemi söylediler.aldirmadigim taktirde sinuste kalan kök un bana zararlari nelerdir? kök u alacakları operasyon ameliyatmidir.teşekkürler

Uzman doktor

Murat bey Öncelikle geçmiş olsun.Zorlu çekimler sırasında üst çenede sinüsün açılması sık karşılaşılan bir komplikasyondur.Özellikle diş kökleri sinüse yakın ise.Çekilen dişte enfeksiyon yok ise kök kalması sıkıntı yaratmayabilir.Ancak sinüs içersinde enfeksiyon varsa(sinüzit )zamanla kalan kökler kist oluşturabilir.Takip etmekte fayda var.O nedenle bir çene cerrahına göstermeniz doğru olur.Hatta sinüsün bir kulak burun boğaz doktoru tarafından da değerlendirilmesi gerekebilir.

suleyman

Merhaba doktorumun tavsiyesi üzerine 20 lik dislerimin 4 tanesine cektirmek zorunda kaldim ve hic bir sorun yasamadim,taki sonrai kontrollde dikislerin alinmasi ve o cukurun icinde olusan beyaz seyin alinmasina kadar sonra eve geldim ertesi gun hic bir sorun yokken gece bir agri ile uyandim ve sol yanagim alt kesiminde agri olustu hic bir koku ve degisik bir sey yokdur acaba disimde kotu bir seymi oldu

Uzman doktor

Bir kaç gün sabredin eğer ağrılarınız devam ederse doktorunuza yeniden başvurmalısınız.

Mustafa çağlar turgut

Hocam 6 gün oldu ve bunu. 5 gününde antibiyotik kullandım
Geçmedi benim diş ağrım şişliğim biraz azaldı sadece

Uzman doktor

Mustafa bey.. İlaç kullanımına devam ediniz.

Acil lütfen

Hocam benim bir dişime de kanal tedavisi gerekli dedi doktor. Doktor Edolar diye bir ağrı kesici verdi. Fakat bu ilaç eczacının verdiği Arveles kadar etkili değil hatta hiç etkisi olmuyor. Daha önce Alfasilin kullanıyordum ve bu beni bayağı rahat ettiriyordu.Fakat doktor artık kullanma dedi. Bulunduğum yerde kanal tedavisi yapma şansım yok.Beni bir büyükşehir hastanesine sevketti. İşlerim gereği gidemiyorum şimdi ama alfasilini kestiğimden beri ağrıdan hayatım iyice mahvoldu. Sizce tekrar kullanmamın bir sakıncası var mı .En azından kanal tedavisini yapana dek.

Uzman doktor

Sizi görmeden tedavi etmeden ve herhangi bir hastalığınızın olup olmadığını bilmeden ilaç tedavi öneremem..

hilal

dişime yaklaşık bir sene önce kanal tedavisi yapıldı ancak aradan iki ay geçmeden o dişimde bir kırılma oldu ve dişimin içi oyuk gibi oldu yemek yediğim zaman çiğneme esnasında ağrıma oluyo dişlerimi birbirine bastıramıyorum ne yapmam gerekiyo yardımcı olursanız sevinirim

Uzman doktor

Dişiniz yeniden kanal tedavi ve kaplama uygulaması olması gerekir.

acil lutfen

Hocam antibiyotigim bitti yarin randevum var şişlik indi ama biraz var yine de.
bu durumda yarin tedaviye baslanilir mi yada ne olur?

Uzman doktor

Buna diş hekiminiz karar verecek görmeden birşey söylemek yanlış olur.

meliss

Merhaba benim disim ilk agridi sonra yanagim sisdi ve kanal tedavisi veya cekim islemimi olcak cunku istemiyorum

Uzman doktor

Eğer apse varsa öncelikli olarak ilaç tedavisi ve daha sonra kanal tedavisi uygulanmaktadır. Tedavi edilmezse dişinizi kaybedebilirsiniz.

Handan

Merhaba yıllrdır çürük olan ve artık içinden çürük diş etleri çıkmaya başalayan, ağır bir koku yapan bir dişim vardı.. Bugün çektirdim.. Doktorun dediği kadarıyla diş artık kurtarılacak durumda değilmiş.. Yalnız iltihap varmış ve çekti.. Ağrım yoktu.. Aylar öncesinde ağrı çektim ve antibiyotik ağrı kesiciyle geçti.. Benim korkum iltihaplı dişin çekilmemesi yönündeki bilgiler.. Sizce bir sorun yaşarmıyım teşekkürler

Uzman doktor

iltihaplı diş ortadan kaldırıldıktan sonra savunma sistemi enfeksiyonu ortadan kaldırır

gokhan

Merhaba doktor bey
Beni 4 dişim çürük ve uzun yıllardır böyle 1 iken 4 de çıktı ve sebebi dişçi korkusu 25 yaşındayım her ağrıdı ağrı kesici ve argument 1000mg kullanıyorum artık apselerim geçmiyor sürekli apseli yim ne yapmam gerekir

Uzman doktor

Biran evvel diş tedavilerine başlamalısınız. Geç kalınmış olabilir. Bu durum çürüklerin ve apsenin diğer dişlerine yayılmasına ve tüm dişlerinizi kaybetme ile karşı karşıya kalmanıza neden olabilir.

murat

hocam merhaba benim diş etim ay önce apse yaptı doktor kanal tedavisi yapalım dedi bana şişikliğin inmesi için bi ilaç yazdı ilacı kullandım şişlik indi bende kanal tedavisine gerek kalmadığını düşündüm şuan dişetim yine şişti ben yine aynı ilacı aldım ama şimdiye kadar bi faydası yok napmalıyım. bide dişeti şişikliğinde sigara içmenin zararı nedir şimdiden teşekkür ederim..

Uzman doktor

Yanlızca antibiyotik kullanmanız dişinizin iyileşmesini sağlamaz kanal tedavisi uygulanması gerekir. Yeniden antibiyotik tedavinize başlamanız ve kanal tedavinizi olmanız gerekir. Sigara kullanımı iltihaplara ve oluşan iltihaplanmaların iyileşmemesine neden olur.

Elif

Merhaba ben Türkiye’de yasıyorum bundan 5 ay once çürük olan dişim kurtarıldı kanal tedavisi ve dolgusu yapıldı . Suan tatil için almanyadayım inanılmaz bir diş ağrısı çekiyorum ve ağzımda baska çürüklerde var fakat Almanya’da ağrı sebebi ile doktora gittim eski dolgundan dolayı ağrı oluştuğunu sinirlerinin doğru bir sekilde öldürülmediğini söyledi o bölge apse yapmış ilaç verdi ve dişin dibine ilaç yerleştirecek geçici dolgu yaptı ancak benim halen kafayı yiyecek derecede bir ağrım var kulağıma boğazıma ve basıma vuruyor ağrı yardımcı olun lütfen ne yapmam gerekiyor normal mi bu ağrılar doktor normal oldugunu sabırlı olmam gerektiğini söyledi fazlasıyla şiddetli ağrım var bu normal mi gercekten cevap bekliyorum lütfen yardımcı olun

Uzman doktor

Evet.. bu ağrılar oluşabilir dişinizin kanal tedavisi olması gerekiyor ve oluşan apsenin kurutulması gerekiyor. Geçmiş olsun.

cagla

Merhaba doktor bey ,
Benim daha sağ arka dışımda bir çürük oluşmuştu ve ben de çuruğu temizletip dolgu yaptırdım
bu olay 2-3 yıl önce oldu ama şimdi o disimin yanında iç damagim da apse oluştu ve arsenik ortasında
yuvarlak beyaz bir iltihaplı bölge var bu apse oradaki dişlerimi de kanatiıyor ne yapmalıyım çok da agriyor

Uzman doktor

Öncelikle apsenin kurutulması ve dişinizde tedai işlemi yapılmalıdır. Diş hekimine gidiniz.

murat

hocam antibiyotik kullandığım halde dişeti apsem üç gündür iyileşmedi hatta şişiklik sanki daha da artmakta napmalıyım üç günde şişiğin inmemesi nolmal mi kullandığım anibiyotik (amoklavin BID )

Uzman doktor

Hayır doktorunuzun vermiş olduğu antibiyotiği kullanmaya ve önerilerini uygulamaya devam ediniz.

enes

merhabalar doktor bey

4 gün önce diş ağrısı şikayetiyle gittiğim diş hekimimden dişimin apse yaptığını öğrendim ve hemen kanal tedavisine başlanıldı antibiyotik ile birlikte. İltihabım hala kurumadı ve son 3 gecedir ön dişlerime yakın olan tükrük bezlerim ağrısız şişmekte gün içinde tekrar inmektedir.Sizce bu apse ile alakalı normal bir durum mudur?

teşekkür ederim

Uzman doktor

Evet.. Yinede durumunuzu doktorunuza bildirmenizde ve kontrol edilmesinde fayda vardır.

Anıl

Merhaba hocam 3 gün önce dişim sızlamaya başladı ,sonra geçti 2 gün sonra bi gece ağrı nüksetti ertesi günde ağrı tamamen geçti hiç ağrımıyor bu sefer dişimde apse başladı dişim kırık bu diş kurtarılabilir mi ne yapmalıyım ?

Uzman doktor

Evet kurtarılabilir. Ağrıların geçmesi apseinin tamamen geçtiği anlamına gelmemektedir. Ağrılarınız yeniden başlayacak mutlaka diş hekiminize giderek tedavi olmanız gerekir.

deni

Merhaba. Disimde kucuk bir curuk tespit edildi. Agrida yapiyor. Kanal tedavisi gerekiyormus. Fakat problem şu ki.. o aletler agzima girer girmez mide bulantisi ve ögürmee oluyor. Doktorlar müdahale edemedi. Agri da artiyor gibi. Nap

Uzman doktor

Tadavinizin yapılması gerekiyor. Ağrılarınız artacaktır.

deni

Ne yapcam bilmiyorum. Gerginim. Stressliyim. Yardim et doktor 🙁

filiz

10 ay once dıs agrısından doktora gittim cürük sinire yakın dendi gecici dolgu yapıldı bir hafta kaldı agrı olmayınca kanal tedavisi yapılmadı fakat 3 ay sonra dişim agrımaya basladı ve şişdi antibiyotik kullandım gecti şuan 7 aylık hamileyim aynı dişim agrımaya başladı fakat şişme yok doktora gittim kadındogum uzmanından rapor almam gerektıgını soyledı igne tehlikeli olabilir dedi başka bir doktora gittim o da daha önce şişen dişten hayırgelmez çekmek lazım kanal tedavi olsanda saglıklı olmaz dedi sizce ne yapmam lazım

Uzman doktor

Filiz hanım.. Hamileliğinizin son dönemleri çok önemlidir. Jinekoloğunuza bu konuda danışın ve bu dişinizi hamilelik sonrasına bırakınız.

Handan

Meehaba doktr..benim yıllardır çürük olan bir azı dişim varı.. Ve bn tam 5 gün önce o dişimi çektirdim.. Doktor çekimden sonra dişin iltihaplı oldğunu ama aktif değil akut halde olduğunu belirtti.. Gargara ve antibiyotik verdi.. Düzenli kullanfım ama çekimin üçğncü günü hem çekilen diş etimde hemde o dişin bir yanındaki dişte iltihaplanma oluştu ve şişti.. Antibiyotik bugün bitti ama iltihap henüz geçmedi.. Sizce bir büyük bir sorunmu var ve ben hemen tekrar antibiyotik kullanayım mı.. Şimdiden teşekkürler

Uzman doktor

Handan hanım.. Şimdi diş hekiminize yeniden gözükün bu durum çekilen diş ile değil yanındaki dişin iltihaplanması ile ilgili diğer dişinize tedavi gerekiyor olabilir.

Erkan sancak

Merhaba.oğlum beş yaşında.9 gün önce azı dişine dolgu yapıldı.dolgulu diş eti şişti.oğlumun dolgusunu doktor beş dk da yaptı.kanal tedavisi beş dk da biter mi?acaba birşeyler eksik mi yapıldı?

Uzman doktor

Tekrardan kanal tedavisi olması gerekebilir. Ağrıları oluyor mu ?

fatma

Merhaba doktor bey ben sağ üst ve sonda ikinci disimde kanal tedavisi görüyorum. Cuma gunu kanal tedavisinin ikinci seansiydi. Islem yapildiktan sonra uyusuklikta gittikten sonra cok agri oldu ve sismeye basladi üç gündür hem agriyor hemde sismis yüzümun sağ tarafi neden böyle oldu ve ne yapmaliyim?

Uzman doktor

Doktorunuzun vermiş olduğu abntibiyotik ve ağrı kesici ilaçlarınızı kullanıp tekrardan diş hekiminize başvurunuz.

Oğuzhan

hocam,benim köpek dişimin ön tarafının üstüne doğru damak büyüyor sanki. dişimin ön tarafı kapanıcak diye korkuyorum. iki disimin arasındaki et on tarafa yayılıyor

Uzman doktor

Dişetlerinizde iltihaplanma söz konusu olabilir. Bir diş hekimine görünmenizde fayda var.

fatma

Peki böyle olmasi normal bi durum mu? Acikcasi korkuyorum biraz

Uzman doktor

Endilenemenize gerek yok ve diş hekimine mutlaka görünün..

Hüseyin

Merhaba Hocam; Alt çenemdeki son dişimde ağrı oluştu. Önü boş, arkası da. haliyle hafif oynama var. Gittiğim doktor, sallanan dişe tedavi, dolgu olmayacağını, sallandığından dolayı apse yaptığını, çekilmesi gerektiğini söyledi. Kanal tedavi ve dolgudan çözüm alamaz mıyız sallandığı için, çektirmek tek çare midir yoksa? kısa zamanda bilgilendirirseniz çok sevinirim. (bugün -18 Mayıs 2014- antibiyotik almaya başladım)Teşekkürler…

Uzman doktor

Doktorunuzun önerilerini dinleyiniz ve antibiyotik ilacı almaya devam ediniz. Eğer çekilmesi gerekiyorsa mutlaka dişiniz çekilmelidir.

filiz

pek açıklayıcı olmamış* ben bu ağrıyı çekemiyorum ve kırık diğer dişimden dolayıda yemek yiyemiyorum igne tehlikelimidir bu kadar ya yine dişim şişerse ne olucak antıbıyotık daha tehlıkelı degıl mi ?

Uzman doktor

Eğer dişinizde apse varsa öncelikli olarak dişinizdeki apsenin kurutulmnası gerekmektedir. Bu nedenle antibiyotik kullanmalısınız. Kırık olan dişinizide dolgu yada kaplama uygulamaları yapılarak dişiniz kurtarılabilir.

deniz

Yukarida soruma cevap vermemissiniz doktor abi.:( ben sorunumu sodesyonla cozmeye karar verdim. Ozel bi hastanede yapildigi ogrendim. Randevumuda aldilpm. Simdiki sorum su. Atesim var. Bogazim hafif agriyo ama yanakta falan bi sislik goremiyorum… yinede apse olabilir mi bu. Tedadivim uzayacak mi.. telefondan yaziyorim yazim yanlslarimin kusuruna bakmayon goremiyorum

Uzman doktor

Deniz.. Durumunuzu muaye etmeden konu hakkında yorum yapamıyorum.. Bir diş hekimi meslektaşıma durumunuzu bildirin.. Zaten gerekli tedavi yöntemi konusunda bilgi almış ve tedavinize başlamışssınız. İnşallah en kısa sürede tedaviniz sonuç verir. Geçmiş olsun.

derya

Merhaba doktor bey,benim 10yil once sağ üst dişimin dolgusu düşmüştü.hep ihmal ettim erteledim.diş hekimine başvurduğumda diş kökünde kist oluştuğunu söyledi.kanal tedavidine ba. şla d,,ık.yaklaşık iki aydır,her hafta gidiyorum.hiç ağrım olmadı ancak şuan diş etimde büyük sivilce şeklinde bir şişme oldu.doktoruma gittim.kis diş etine doğru büyümüş ,bir hafta bekleyelim geçmezse cekeriz dedi.diş etime yada diğer dıslerime bulaşirmi.beklemek beni korkutuyor.antibiyotik kullanma dedi.hç. kullanmadim.dişimi kaybetmeyi göze aldım.elimden geleni yaptım.bundan sonrasında başka bir sorun gelirmi arkasindan.nasil bir süreç olucak cekildikten sonra kis geçicekmi hemen.teşekkür ederim 🙁

Uzman doktor

Derya hanım.. Şu anda bir tedavi aşamasındasınız ve diş hekiminize güvenmelisiniz. Diş hekiminiz gerekli müdahaleyi gerçekleştirmiş ve tedaviniz sürmektedir. Dileriz ki en kısa sürede tedaviniz sonuç verir ve sağlığınıza kavuşursunuz.

mustafa

hocam benim dişim de bir buçuk haftadır apse var.En yakın zamanda doktora gitmeyi planlıyorum acaba diş kaybı olur mu

Uzman doktor

Mustafa bey geciktirmeniz durumunda diş kaybı yaşanabilir.

bugra

Hocam benim dişimin kökünde beyazlık var ve ağrıyo neden olabilir acaba ?

Uzman doktor

Dişiniz apse yapmış olabilir. Muayene sonrasında neden olduğu konusunda bir bilgi verilir. Geçmiş olsun.

adviye

Merhabalar hocam, annemin disi cekilicekti sol taraftaki disine igne yapildi ve sorunsuz cekildi iki gun sonra sag taraftaki icin igne yapildi fakat uyusmadi ustune bir igne daha yapildi uyustu ama dis cekiminden sonra annem hastanelik oldu.gozu gormedi, tansiyonu cikti, yuzu uyustu.hastanede tedavi edildi iki saat sonra kendine geldi.iki hafta sonra dis kesimi olmasi gerekiyodu yani dun sag tarafa tekrar igne yapildi aninda tansiyonu yukseldi fenalasti ama hastanelik olmadi hissede hissede disi kesildi.hocam size sorum sag taraf neden uyusmuyo ne sorun olabilir ne yapmamız gerekiyor bilgi verirseniz seviniriz.

Uzman doktor

Bölgede iltihaplanma var. Bu nedenden dolayı uyuşma olmuyor.. Tabiki kontrollerden sonra durum hakkında net bilgi verilebilir.

asena

hocam benim sol üst dişimde çürük vardı doktorum onu temizlerken diş etimi kanattı ben üstüne sigara içince yanağım şişti şimdi antibiyotik kullanıyorum ve sıcak uygulaması yapıyorum sizce ne yapmalıyım?

Uzman doktor

Asena hanım.. Doktorunuzun önerileri dışına çıkmayın iltihaplanmış ve doktorunuz tarafından tedavi edilmesi gerekmektedir.

Fatih

Merhaba dişime 8 yıl önce dolgu yapılmıştı sonra yanı hafif kırılınca oraya kaplama yapıldı bunların hepsi 8 yılda kayboldu düştü orada şu anda çürük surları kalmış dişler var ve şu anda geçen yediğim ekmeğin baskısıyla sanırım biraz ete girip iltihap yaptı ağrıdan duramıyorum doktora gittim rötgende iltihap gördü ve 3 ilaç yazdı ama hiçbir faydası yok aşırı derecede ağrıyo uyutmuyo ilaçlar ( Croxiles – BID, Ornisid fort, Tadolak fort) bunlardan tadolak attıktan 10 dk sonra ağrının tamamını yok ettiğini fark ettim ama günde 1 tane demiş öğlen attığımda akşam ağrı tekrar başlıyor. bi çözüm söyleyin yani ağrı aşırı şiddetli
İyi günler.

mustafa

hocam benim disimde dolgu vardi zannedersem kirildi ve apse yapti bir doktora gittim ilac verdi ve apse den sonra kanal tedavisi yapilmasi gerektigini soyledi ve antibiotik verdi ayni gun ozel doktora gittim hemen kana

mustafa

l tedavisi yapyim dedi bende apseli oldugu icin cesaret edemedim baska doktora gittigimde sismis dis cekilmesi gerek dedi daha sonra disimin bir kismi kirildi ve rahatladi suanda ne yapacagimi nilmiyorum..

mustafa

cektireyimmi yoksa tedavimi yapilacak disim hala apseli Allah parayi dusun meyen iyi doktorlarin eline dusursun neyapayim siz ce…

Kaan

Hocam benim dişimde çürük var ve dişimin yarısı yok doktora gittim 2 kez ilk gittiğim doktor antibiyotik ilaç verdi iki tane onları sabah akşam içiyodum ve dişimde agrı olmuyodu ama son gittiğim doktor iğne verdi daha 2 tane vuruldum ignelerden ama hiç bi etkisi yok dişim hala çok ağrıyor me yapmalıyım

fatma

Hocam merhaba.Dişim çekilmesi gerek ama bir türlü doktor uyuşturamıyor neredeyse 4 -5 morfin vuruyorlar ama hiç bir şekilde uyuşmuyor ve ağrıda yapıyor ne yapıcağımı şaşırdım

Uzman doktor

Fatma hanım.. Bölgede iltihaplanma olabilir. Bu nedenle dişiniz uyumuyordur.

Ayşe

Merhaba hocam. ApSeli diSe Suluk koymak tehlikeli midir?

Uzman doktor

Bu tür uygulamalardan çekinin mutlaka diş hekimine görünün ağrılarınızın artmasına neden olabilirsiniz.

hazel

hocam merhaba uc gun once sol ust taraftaki yirmilik disim cekildi fakat orda bir sislik var ve damagim bembeyaz acaba iltihap olabilirmi?

Uzman doktor

Bu konuda doktorunuza yeniden danışmanız ve muayene olmalısınız görmeden birşey söylemek doğru değildir.

esra

Merhabalar. Doktor bey benim dolgulu bir disim var. 4 yıllık bir dolgu. Bi ara ağirmaya başladı. Sık sık değil ara . Sonra farkettim ki disin kenarlarindaki dolgu hafif çıkmış oralarda çürük oluşmuş küçük küçük. Suanda baya ağrı uapiyoe. Sizce sorun nedir.

Uzman doktor

Dişinizde iltihaplanma olabilir. Yoksada dişinizin kanal tedavisi olması gerekebilir. Durumu ancak diş hekiminiz sizi muayene ettikten sonra anlayabilir. Geçmiş olsun..

berat

Merhaba hocam 3 gun once 20 lik dsimi cektirdim.fakat agri kesici almama ragmen agrim durmuyor.ne yapmaliyim.simdiden tesekkur ederim.

Uzman doktor

Berat bey.. Ağrılarınız 3-4 gün olabilir. Ağrı kesici alarak rahatlayabilirsiniz.

ahmet

Hocam benim diş etimde şişlik var ve günden güne büyüyor ağrım yok ve sarı renkte şişlik 3 günden beri rahatsız ediyor ne yapmalıyım

Uzman doktor

Dişinizde iltihap oluşmuş. Diş hekimine giderek iltihap kurutucu almalısınız. Daha sonra dişinizi diş hekiminiz muayene edecek..

Özgür

Öncelikle boyle bır sayfa olusturdugunuz için cok tesekkur ederim… Benım sıkıntım ust on dısımde apse olusmasıdır… Dişim açılarak kanal tedavısı uygulandı ve bu sure ıcınde yaklaşık 10 gün civarında SEFKLAV 1000/125 mg efervesan tablet, Biteral 500 mg,apranax plus kullandım… Lakın ılaçları kullandıgım halde apse gecmedı ve doktorum 03.06.2014 tarıhı ıtıbarı ıle dısımın kanal tedavısını tamamladıgını ve aradan 1 gun gecmeden yıne sızlamaya basladıgını soyleyebılırım… Diyeceksınız kı iltihaplı dısı nasılkapatır, filmini cektı kendısı soyledı az ıltıhap var dıye… Şimdi lütfen bana bır yol gösterın ne yapmam gerekiyor, rica edıyorum…

mine

Merhaba doktor bey. Ben iki hafta önce dişimin üstünde şişlik var şikayetiyle doktora gittim. Antibiyotik verdi doktor bitince gel dedi. Bitince gittim röntgen çektirdi inmiş şişliği dedi hafiften şişlik var yine de çekirilebilir dedi cerraha gittim dişim çekildi 3 gün önce ve apsenin olduğu yeri patlatmış ve temizlemiş 3 gündür şiş orası düzelir mi yoksa tekrar gitmeli miyim doktora. Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

Uzman doktor

Mine hanım düzelicektir meraklanacak bir şey yok.

mine

hocam iki hafta önce dişimin üst kısmında şişlik var diye doktora gittim. antibiyotik verdi bitince gel dedi bitti gittim röntgen çektirdi küçülmüş çekilebilir dedi çektirdim ve apseyi patlatmışlar 3 gün oldu çektireli şişlik var bugün apse olan yerden biraz iltihap geldi geçer mi yoksa tekrar doktora gitmelimiyim. teşekkürler şimdiden

Emre

Hocam iyi günler dişim çürüdü ve zamnla kırıldı ve kökü duruyo yanağımda büyük bi şişlik oluştu ağrısına dayanamıyorum doktora gittim antibiyotik ve ağrı kesici verdi ama ağrıya dayanamıyorum buz yapmam önerildi ama hiç bi faydası yok nolur şu ağrımı kesicek bişey söyleyin dayanamıyorum dha

suat

dis eti apsem var dis hastanesine gittim kanal olsada dis eti apsesi sisme yapar dedi! iki disimide cekmeye kalkti,kabul etmedim..neden bu tedavi yada uzun tedavi uzerinde durmuyorlar hemen cekmeye kalkiyorlar eminim bir cok kisi dislerini kaybetti..YAZIK.DEDIGINIZ GIBI DERIN KURETE UYGULANABILIRDI,COK MU ZOR ?TESEKKURLER..

Uzman doktor

Suat bey.. Dişinizin durumunu görmeden bir şey söylemek istemiyorum.. Eğer dişiniz kurtulamayacak seviyedeyse artık diş implant uygulamaları var.

Anıl

Doktor bey öncelikle böyle bi site oluşiturdugunuz için teşekkürler . Sorum ise , Dişime dilimle değdiğim halde çok büyük bi ağrı ve sızlama hissediyorum , diğer dişimle ağrıyan dişime dokunduğumda sanki ölecekmişim gibi, acıyor , ne yaptıysam geçmedi ağrıdan duramıyorum sebebi ne olabilir , ve uygun bi tedavi önerebilirnisiniz .

Uzman doktor

Anıl.. Dişinizde iltihaplanma olabilir. Diş hekiminiz oluşan iltihaplanmayı önce kurutacak daha sonra kanal tedavisi dişinize uygulanması gerekecektir. Tedavinizi geciktirmeyiniz.

omer

Hocam dis eti uzerinde kocaman bir apse oldu.antibyotik kullaniyorum.sol yanagim gozume kadar sisti ne yapmam gerekir.patlatirsam acisi dinermi.

Uzman doktor

Ömer bey kesinlikle patlatmaya çalışmayınız diş hekiminize gerekli tedavinizi yaptırınız.

nebahat

Merhabalar,
sol alt 20 yaş dişim kırıldı. Dişim apse oldu. Doktorumun verdiği 1000 mg Augmentini almaya başladığım salı günü şişlik oluşmaya başladı. Bugün(pazar)alt çenemde hala sert bir kitle var. Bu arada kulağımda ağrı, başımda karıncalanma ve ağrı oldu. Kulak geçti, ancak başımda karıncalanma ve hafif bir ağrı arada bir oluyor. Ağzımı da çok az açabiliyorum. Yemek yemek oldukça zor. Bunlar normal midir?
İlginize şimdiden teşekkür ederim

ferhat

Hocam dişlerimde çürük yok.. Fakat diş etlerimde şişmeler var. ağrı yok. Doktora gittim doktor bana diş etlerimin ve diş aralarımın temizlenmesi gerektiğini söyledi. Daha sonra tetralet verdi. Sizce bu yapılan tedavi uygulaması doğru mudur ? ilaçları kullanayım mı ?

Uzman doktor

ağzınızı görmedim ve sizi sadece bu tarifle doğru yönlendiremeyebilirim ama daha tedaviyi uygulamadan antibiyotikle mikroorganizmaların baskılanması gereken bir-iki dişeti hastalığı tipi vardır. Bunlar haricinde direkt antibiyotik kullanımıyla tedaviye pek başlamayız. Hekiminiz antibiyotik vermiş ve anladığım kadarıyla tedaviye direkt küretajla başlayacağını söylemiş. Benim yaklaşımım şu olurdu: Önce kızarıklığın nedenini bulup onu ortadan kaldırmak ve sizi bunun sebebi konusunda eğitmek, bilgilendirmek gerekir. Bu kadar alevli bir durumda hemen küretajla başlamayı ben tercih etmezdim. Hekiminiz küretaj planladığına göre o bölgenin temizlenmesi gerektiğini düşünüyor. Önce yüzeyel temizlikle başlar, sonraki seanslarda derin temizliğe geçer ve ağızdaki mikroorganizma sayısını azaltarak dokunuzu kuvvetlendirmeye çalışırdım. Alevli durumda yapılan küretaj dişetinize zarar verebilir, doku toparlamaya başladıktan sonra gerekirse küretaj uygulanabilir. Maalesef sadece antibiyotik tedavisi de sorununuzu geçirmez sadece baskılar. Dediğim gibi ağzınızı görmedim, kesin doğru ve yanlışı söylemem mümkün değil. Tedavi konusunda çekinceniz varsa, bir periodontolog!a başvurmanız daha doğru olacaktır.

selen

Merhabalar hocam benim sağ üst tarafta diş eti apsem oldu bundan 1 ay önce doktor antibiyotik tedavisi vbaslatti ilaç bittiğinde ödem tam olarak gecmemişt fakar vizelerim olduğu için oontrole gidemedim şimdi tekrar şişti ve yüzümün sağ tarafı da apse yüzünden şişti ve çok önemli son finallerim var mezun oluyorum o yüzden yine gidemeyeceğim. Yüzümün sisligini indirmek ve apseyi yok etmek için yapabileceğim en acil uygulama ne olabilir? Şimdiden cok tesekkur ederim

Uzman doktor

Selen hanım.. Yeniden apse kurutucu ilaçların alınması gerekiyor. Fakat bunları doktor kontrolünde almalısınız.

Özkan Acar

hocam 2008 ön üst iki azı dişim kırıldı.doktor iki dişime kanal tedavisi yaptı ve iki dişime kaplama yaptı. 6 ay önce kaplamaları degiştirdim pazartesi günü kaplama olan dişimin birisinin dibinde şişlik oluştu şiddetli agrı oluyor zonklama şeklinde doktora gittim 1 agrı kesici antibiyotik ve agrı kesici verdi. şimdi ne olacak kaplama dişlerim sökülecek mi çünkü ön dişler oldugu için biraz canım sıkıldı çünkü kaplama alındıgı zaman agzımı açtıgım zaman kötü görünüyor şimdi doktor bana nasıl tedavi uygulayacak bu konu hakkında bilgi verebilir misiniz. şimdiden teşekkürler hocam

Kadir

Agzımda ön sağdaki dişim yamuktu ve diğer dişlerimi zorluyordu çektirdim çekilirken kırılıp içinde parça kaldı uzun süre ugraşıp çıkardı ve dikiş attı.doktor 1 hafta sonra dikişi alacagını söyledi ilaç yazmadı.damaklarım apse yaptı ve tekrar gittim apseyi temizledi ve tekrar dikiş attı antibiyotik ve gargara kullanıyorum yine damaklarım şişti ve uç yaptı dikişim geçmesine fırsat olmadan apse agrılarıyla ugraşıyorum ne yapacagımı saşırdım.yanındaki dişlerde agrıyor artık ne yapmalıyım yardım edin ltf…

ali

ön dişlerimde şişme var neyapayım8 yaşındayım

ali

ilaç belirtirseniz

Anıl

Merhabalar hocam saol asağıdaki azı dişim önce çok şiddetli agrı yaptı ve 3-5 gün sonrada apse yaptı.Doktora gittim çekilmesi lazım dedi ve ilaçlar verdi.Apse azaldı fakat hala ufak bir şişlik var 1 aydır bu şekilde doktoru aksattım.Bu apsenin bana bir zararı varmıdır teşekürler.

hakan

hocam ben yaklaşık 8 ay önce sağ alt dişiin tekine dolgu yapıldı ama dolgu yapıldı yapılalı hep dişim agrıdı ve ben 8 ay o agrıyı tekrar doktora gıtme korkusuna katlandım ama bu 8 ıncı ayda katlanılmaz oldu ve doktora gıttım bana bu onumuzdekı pazartesıye randevu erı kuratarılabılınır olduguu ve dişe kanal yapılması gerektıgını söyledi ? bu kanal tedavısı ağrılı oluyomu yapılma aşamasında vede yapıldıktan sonra ağrılarım kesin gıdıcek mi?

Uzman doktor

Hakan bey çekmiş olduğunuz ağrıların ne kadar gereksiz olduğunu yapılan tedavi sonrasında anlayacaksınız. Doktorunuz zaten bölgeyi uyuşturacak ve tedavinizi gerçekleştirecektir. Dişinizi kaybetmeniz durumundan daha büyük ve daha ağrılı işlemlerin sizi beklediğini unutmayın gidin ve biran evvel işleminizi yaptırın.

Esin

Merhaba,kanal tedavili dişim apse yaptı,kanal tedavisi yenilendi,sonra tekrar apse yaptı,cerrahi operasyon yapıldı,kanall dişin kök hücresi alındı ama operasyon esnasında apsenin yan dişe sıçramış olduğu anlaşıldı,yandaki diş çekildi,acaba zamanında müdahele edilmediği için mi yandaki dişi kaybettim,önceden tahmin edilip müdahale edilemezmiydi?teşekkürle

Uzman doktor

Esin zamanında müdahale edilmediğinden dolayı apse diğer dişlerinize sıçramış olabilir.

Kerem

Merhaba doktor bey.Ben 14 yaşıma dün girdim.Benim sol alt dişimde çürük var ayrıca o disim iltahap ta kapmış sizce doktora gidince ne yapar

Uzman doktor

Kerem.. Doktorunuz öncelikle size ilaç tedavisi uygulayarak buyradaki apsenin kurutulmasını sağlayacak daha sonra diş kökünüzü temizleyerek dişinize dolgu yapacaktır..

Nurcan

Merhaba hocam şuam dişimde 1günde oluşan bir apse var ama diş etinin orda değil aşşada çene kemiğinin orda ben apse olduğunu düşünüyorum dişim kanal tedavisiyle kurtarılamayacak kadar çürük doktor apse geçmeden hemen çeker mi yoksa önce ilaç tedavisi mi uygular?

Uzman doktor

Öncelikle apsenin kuruulması için ilaç tedavisi uygulayacaktır. Fakat kanal tedavisi uygulanıp uygulanmayacağı konusunda doktorunuz sizi muayene ettikten sonra net birşey söyleyebilir.

esra

merhabalar benimde çekilecek çok dişim var. yıllar önce tedavi oluyordum yarım bıraktım. şimdi dişlerimi çektirip yaptırmak istiyorum fakat diş etim uyuşmuyor.arka arkaya kullandığım antibiyotikler fayda vermedi.bir diş genel anestezi altında dişlerini çektir dedi.başka tedavi yöntemi yokmu. hangi diş hekimine gittiysem diş etim uyuşmadı arka arkaya 2 iğne yapmalarına rağmen.bilgilendirirseniz sevinirim teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

Uzman doktor

Esra hanım. Dişlerinizde uyuşma olmamasının sebebi bölgede apse olmasıdır. Öncelikli olarak apsenin kurutulması gerekir. Diş hekimin önerilerine uyunuz.

sude

Merhaba. Yaklaşık iki aydır yanlış yapılan bir kanal tedavisindsn dolayı dişimde enfeksiyon var. Doktorum antibiyotiğe geç başladı ve kullandığımda etkisini göstermedi . İlaca devam etmek istemiyor fakat beş gün sonra yurtdışına gidicem ve orada tedavi ettiremem. Diş kemiğine dokunamıyorım falat herhangi bir şişlik yok .6 seans oldu fakat vaktim yok artık.lütfen nir öneride bulunur musunuz teşekkürler

Uzman doktor

Sude hanım durumunuzdaki tek önerim tedavinizi yarım bırakmamanızdır. Eğer tedaviniz yarım kalırsa dişinizi veya yandaki dişlerinizi kaybedebilirsiniz. Son çare olarak çekim ve yerine implant tedavisi önerebilirim.

sude

Teşekkür ederim. Yurtdışına gidişim mecburi malesef burada tedaviye devam edemiyorum önerebileceğiniz bir şey var mıdır acaba bunun için? Bunun tek çözümü antiniyotik midir ? Açıkçası amerikadayken çok daha büyük bi sorunla karşılaşmaktan korkuyorum. sizce başka bir doktora gitmek doğru olur mu ? doktorum gidiceğimi biliyor fakat bi sorun olmayacağını söylüyor

Uzman doktor

Başka bir uzmana görünmeniz tabikide sorun olmayacaktır. Başka bir diş hekimine görünmenizi tavsiye ederim..

ozge

Merhba doktr bey bnm disim apseli eger razi olursam uzmn doktrla apse draneji ile kurtarabilirsin dediler ama bn korkuyrum yaptrmak istemyrum kendilignden patlamasi icin napmam gerekiyo

Uzman doktor

Ozge hanım.. Kendiliğinden patlamasını beklememelisiniz. Bunun için apse kurutucu ilaç alınmalıdır. Doktorunuzun ilaç tedavisini kabul ediniz ve tedaviye biran evvel başlayınız. Ağrılarınız gittikçe artabilir ve apse diğer dişlerinizi yayılabilir.

Berat

Merhaba hocam benim sol üst öğütücü dis hizasinda apse olustu ve dis hekimine gittim apseyi drene etti ve amoklavin bid 625 antobiyotik verdi kullandim ve sonra gel film cekelim dedi bir hafta çok rahattim sonra tekrarladi bu olay ve gittim film cekildi disin saglam dedi simdi de makrolid grubu bi antobiyotik kullaniyorum iki gün oldu halen sislik ayni gibi bu sirada lenf bezlerimi sisirdi ve korkup kbb uzmanina basvurdum lenf iltihabi dedi sadece dis eti iltihabindan kaynaklaniyor olabilir mi bu yutkunurken agriyo ve dokundugumda da ağrıyo ve ara ara ateslenme oluyo hocam ozel bi dis eti sagligi icin dis macunu ve gargarada kullaniyorum bir yol gosterirseniz sevinirim kolay gelsin tesekkurler simdiden

sude

Sanırım sorulan soruyu yetersi buldunuz doktor bey cevap alamadığım için bu kanaate vardım.yahut sadece 1 soru hakkınız mu vardır ? Acil durumda hastalar için bu amaç altında kurulmuş bi sistemde bu davranışınızı etik bulmadığımı belirtir tekrar teşekkürlerimi sunarım.

Uzman doktor

Sude hanım günde yaklaşık 200 yakın soru cevaplamaya çalışıyorum. Bunların 50 – 70 siteden 100 yakın telefondan 50 – 60 mailden taktir ederseniz ki bu tempoda bir takım soruların gözden kaçırılması olağandır. Lütfen sorunuzu yenileyiniz. Yanıt bulamadıysanız terardan yenileyiniz. Ben size ulaşamayacağım için siz bana ulaşmaya çalışırsanız sevinirim. Geçmiş olsun.

hasan

iyi günler Hocam benim dolguluk dişim var ve galiba apse oldu cok agrı oluyor amoklavin 1000 ml kullanmama ragmen agrılar da azalma yok sürekli aynı şekilde agrı lar var neden agrılar geçmiyor yada hafiflemiyorum LÜTFEN ACİL CEVAP VERİRSENİZ MUTLU OLURUM HAYIRLI GÜNLER ..!!

Uzman doktor

Dişte iltihaplanma oluşmuş peki bu konuda diş hekiminize muayene oldunuz mu ? Aynı zamanda büyük ihtimal dişinizin alınması gerekecek..

Öykü T.UYSAL

Merhaba,

Bir süredir soguk/sıcak yedigimde agrı sızlama oluyor, diş hekimine gittim röntgen cekildi curuk yok diş eti çekilmesi dedi ama ne yapabilirim nasıl tedavi edilebilir?Şu an boğazimda ağrıyor dişlerimde inanılmaz ağrıyor hangi bakım ürünlerini kullanmalıyım?hekimler ne yapabilir?

Uzman doktor

Öncelikli olarak sizi yapacağınız dişlerinize çok iyi bakmak günlük olarak dişlerinizi fırçalayınız özellikle yatmadan önce ve sabah kalktığınızda diğer uygulamaları diş hekiminiz gerçekleştirecektir.

ramak

dis doktoruna gitdikde. Aletlerden 1 mikrop kapmamamızçin neler yapmalıyız. Aletlerın dezenfekte edildiyini nasıl anlarız?

Uzman doktor

Ramak.. Aletler dezenfekte edilmektedir. Aklınıza bir şey takılmasın..

ramal

yukarıdan sol tarafdan arkadan 3cü dişim irinliyib. Bütün yanak gölgemde burnuma kadar şişkinlik var. Agri yok. 1gündür böyleyim. Ne yapa bilirim. Kendim tedavi etmekcün ne yapmalıyım?

Uzman doktor

Ramal.. Kendi kendinizi tedavi etmeniz mümkün değildir. Müdahale etmeniz durumunda ağrılarınızın daha fazla artacağını biliniz. Size önerim eğer ağrılarınız çok fazla ise ağrı kesici alarak mutlaka diş hekiminize gözükmenizdir.

Alvi

Hocam alt çenede sağdaki en son dişimin hemen altında ince bir çizgi halinde beyazlık var.iki gündür artan bir ağrıya sahip.Tuzlu suyla gargara yapıyorum sürekli.17 yaşındayım şimdiye kadar 2 kanal 2 dolgu tedavisi gördüm.Bir dönem roaccutane kullanmıştım.Ondan olabilir mi?Dişçiye gidene kadar antibiyotik kullansam doğru olur mu?Şimdiden teşekkürler,iyi günler.

Münevver

Merhaba, dişimde büyük bir sızlama vardı ve doktorum apse yaptığı için antibiyotik ve ağrı kesici verdi, 2 gün içinde ağrısı geçer dedi. Toplam 3 defa kullandım, ama hala ağrı kesici 6 saat sonra etkisini kaybediyor ve dişim sızlıyor, yarın iki haftalığına yurt dışına çıkacağım ve diş ağrımın yarına kadar sonlanmamasından korkuyorum. Acaba bana diyebileceğiniz bir şey veya ağrı sürerse önerebileceğiniz bir durum var mı? Teşekkür ederim.

mehmet

Meraba 1 aydan fazla oldu sol yanagim şiş disime ne degerse aciyo yemek ve sivi bisey icemiyorum doktora gitim ilac yazdi ama bi faydasi olmadi ozelemi gidmem gerekiyo napim ??

tugce

Merhaba
Hocam ben 4 aylik hamileyim.alt sol kucuk azi ve kopek disimi kapsayan çene şişligim oluştu.agiz icinden bu sislik gozukmemektedir. yalniz kucuk azi disimde kiriktir.bu sislik kirik disten mi kaynaklidir? Antibiyotikte rontgende cekilemiyor.sislik ne zaman gecer?

Disim cumartesi gununden beri ağrıyor salı günü doktora gittim ve röntgen çekti apse yaptığını gördü ve igneler verdi sabah aksma iğne oldum ve suanda disim agrmiyor fakat yanagimda sisiklik var acaba disimi cekerler mi

ahmet

hocam öncelikle hayırlı günler. ben 17. yaşındayım. 2 hafta önce dolgu olan ön dişimin arkasında apse oluştu. çok ağrıyor. doktora gidemem çünkü uzak bir yerde. telefonla konuştum. ilaç yazacakmış. ilaçlarla geçer mi? geçici olarak ağrıyı nasıl durdurabilirim? neden diğer dişlerim ağrıyor? lütfen acil cevap! şimdiden teşekkürler.

duygu celikkol

Merhaba hocam benim dislerimdevtel var disetlerim sis nabmam gerekiyo ilaclar ise yaramiyo

Uzman doktor

Duygu hanım diş teli kullananlar dişlerine çok daha fazla özen göstermeleri ve günlük diş bakımlarını ihmal etmemeleri gerekmektedir. Diş hekiminize görünerek diş taşlarınızı temizletmenizi öneririm..

talip bal

4 gün önce dişlerimi kanal tedavisi ve dolgu yaptırdım bir tane çekilmesigereken dişim vardı çürük şimdi apse yaptı ama dolgu yaptırdıgımdişim canımı alırcasına sızlıyo dolgum havamı alıyo acaba

Uzman doktor

Talip hayır dolgu olan dişinizin yeniden kanal tedavisi olması ve yeniden dolgu yapılması gerekmektedir.

ayet

S.a hocam yaklask iki yil once sag alt disim apse tutmustu ve disaridan patadi. Doktor uzun bi sure gectkten sonra disini cek demisti. Bnse halen cekmemsm. Suan ise apsenin oldugu yerde bi cukur olusmus. Ve kutu gorunume neden oluyr. Bu cukur dahada dernlsckmi sizce. Simdiden tesekurler

Uzman doktor

Ayet buradaki apsenin ilaç tedavisi ile kurutulup dişinizin durumuna göre ya çekilmesi yada dolgu yapılması gerekmektedir.

yasin

Merhabalar.alt dişimde kopek disimin hemen arkasindaki disim agri yapti yuzum sisti.doktora gittim apse oldugunu soyledi.amoglavin 1000 ve etol agri kesici verdi.ilaclari kullanmaya halen devam ediyorum sislik indi rahatlar oldum .sislik inince kopek disim apsenin hemen yanindaki dis yani ,agri yapmaya basladi.bu durum gecer mi apse diger dislsre de mi yayiliyor yoksa? Tesekkur ederim

burcu

Merhaba benim ust ön azi disim dokununca agri yapiyor ve orasi sisti disimi cekmezler degil mi 🙁

Uzman doktor

Dişiniz iltihaplanmış iltihap kurutucu ilaç ile tedaviniz yapılabilir.

alev

Hocam benim disim apse yapmisti doktora gittim disimi cekti ama sonra dan fark ettim dis parcasi kalmis bide apseli disimin dibinde sislik var ondan sag yuzunu sis gibi hissediyorum ama distan sis deyil ne yapmaliyim

Uzman doktor

Alev hanım fark ettiğiniz bölge diş alt bölgede olan kemik olabilir. Siz bunu diş olarak görmüş olabilirsiniz. Eğer tereddütleriniz varsa tekrardan bir diş hekimine gitmenizi öneririm..

alev

1 ay once cektirmistim hala sis gibi hissediyorum ve dibinde ve dokuda sislik var

Uzman doktor

Alev hanım eğer dişiniz çekilirken kök içeride kaldıysa ve bu kök apseli ise bu tür şişme ve ağrı olabilir. Tekrardan diş hekiminize görünmenizi öneririm..

alev

Dis hekimime gitsem ne yapar bu sislik icin

Uzman doktor

Alev hanım iltihap kurutucu verecektir doktorunuz. Daha sonra gerekli tedavinizi yapacak..

alev

Arada ariyo ve disimi fircalarken uzerine gelince aciyo

emre

Sağ arka dişimde apse var ramazan olduğu için doktara gitmedim. Apsenin olduğu yer hiç ağrımıyor sadece bastırınca acıyor. Apseli Dişim zaten çekilecek. Apsenin kendi kendine geçmesi iyi bir şeymi kötü birşeymi. Teşekkürler

Uzman doktor

Emre bey siz ağrı olmadığı için apse geçmiş olarak görürsünüz fakat bu geçiş dönemi daha büyük ağrı ve sızı ile tekrar edecektir. Mutlaka tedavinizi yaptırınız.

Serkan

Merhaba uzman doktor,
dişimle ilgili kanal tedavisi görüyordum. üç haftadır dişime ilaç koyuyoruz, ama hala sinirler uyuşmadı. Sonunda doktorum daha büyük bir delik açarak ilacı daha iyi yerleştirdiğini söyledi ancak şimdi de diş etim iltihaplandı. doktorum diş etimin beyazladığını, geçici dolguyu kabul etmediğini, eğer geçici dolguyu kabul etmez ise asıl dolguyu hiç kabul etmeyeceğini ve çekmemiz gerektiğini söyledi. Açıkçası ilk kez diş çektireceğim ve dişimi kaybetmek istemiyorum. Başka bir tedavi yöntemi var mı, başka bir doktora görünmeli miyim?

Uzman doktor

Serkan bey diş hekiminize güvenmelisiniz. Başka bir diş hekimide dişinizle ilgili olarak aynı işlemleri yapacaktır. Dolgu yapsada dolgunuz tutmayacaktır. Diş çekme işlemi son olarak yapılması gereken bir tedavidir. Fakat diş çekimide bir tedavi yöntemidir. Artık diş çektimekten korkmanızı gerektiren bir durum yoktur. Diş implant uygulamaları ile eskisinden çok daha sağlam bir dişe sahip olabilirsiniz.

Serhan bora

Merhaba hocam; yaklasık 2 ay önce kanal tedavisi oldum doktorun söylediği iki dişin arası çürük ikisinde kanal tedavisi uyguladı fakat 1 ay sonra dişin parçası koptu ve dolgu düştü tekrar gittim yeniden dolgu yaptı fakat o dolguda 15 gün kadar sonra düştü ve suanda özellikle diş kökü ve etinde şiddetli ağrı var dişin üst kısmında küçük bir şişlik var dokunduğunda ağrı artıyor nedeni nedir ne yapmalıyım?

Uzman doktor

Dişinizde iltihaplanma var öncelikli olarak bu iltihaplanmanın kurutulması gereklidir. Dişiniz dolgu kabul etmiyor. Tekrardan diş hekiminize görünün..

oğuz

Merhaba hocam ben diş doktorunun tavsşyesi ile augmentin içtim ama bende bi tansiyon düşmesi gibi baş dönmesi oldu biraz midem kalktı korkudan titreme başladı. Acaba bu antibiyotiği değiştirmeli miyim? Değiştirirsem alternatıfı nedır?

Uzman doktor

Oğuz bey bu psikolojik bir durumda olabilir. Yan etkide olabilir. Doktorunuza durum hakkında bilgi verdiniz mi ?

oğuz

hocam doktoruma durum hakkında bılgı vermedım ama sole bısey yaptım dogru degıl belkı hocam ama ılacı kırp 500 mg aldım bu sabah sıkıntı olmadı ıshal dısında afedersınız ama hocam dun aldgmda bole bı kafa yapma gıbı etkı yapmıstı. bugn cok sarsmadı belkı 500 mg aldgmdan oyle devam etsem fayda olur mu sızce? hocam gercekten tesekkur ederım.

Uzman doktor

Oğuz bey doktor kontrolü olmadan ilaç almanız doğru değildir. Yan etkilerini bilemezsiniz.

oğuz

sağolasın hocam bilgiler için.Teşekkür ederim.

nur

Merhaba doktor bey benim dişim çürük ama sureklibogazimi şisiriyor. Dis doktoruna gidiyorum antibiyotik veriyor kullan tekrar gel diyor gidiyorum tekrar antibiyotik yani ondan Agri çok fena hicbirsey yiyemiyom nasıl gececek 5 gündür sis boğazım.

Uzman doktor

Nur hanım doktorunuzun tavsiyelerine uyunuz.

irem

doktor bey merhabalar benim çürük bie dişim vardi ve diş kökünde apse oluştu ilk başlarda çok büyüktü diş hekimim kanal tedavisi yapti ama antibiyotik falan vermedi hala iltihapli ve bir sonraki kontrolumü iki hafta sonraya verdi ama şuan yine şişti ve çok ağriyor hemen doktora gitmeli miyim gidersem sanirim disimi çekicek ama dişim hala iltihapli ve antibiyotik falan hiçbirşey vermedi ne yapilmasi gerek bilgilendirirseniz çk teşekkürler.

Uzman doktor

İrem hanım doktorunuza bu konuda güvenin ve vakit kaybetmeden tedaviniz için diş hekiminize gidiniz.

kemal

Mrb hocam benim sorunum sol ust kisimdaki buyuk azi disim ilk basta cok agri ve sizi yapiyordu doktorun tavsiyesiyle antibiyotik ve agri kesici kullandim geçti ama 3 ay sonra tekrar agirmaya basladi bu agri beni rahtsiz etmiyordu simdi dis etimin yanak kisiminda buyuk bir sislik olustu ramazandan dolayi doktora gidemiyorum sizce ne yapmaliyim saygilar hocam

irem

doktor bey yeniden merhabalar.dediginiz gibi doktoruma gittim ve ve apseyi vida gibi birseyle patlatti simdi ise antibiyotik kullaniyorum iltihap kuruyunca dişi çekeceğini söyledi ama ben çok üzülüyorum o dişimin yerine ne yapılabilir ve bu süreç ne kadar sürer çekilen diş boş mu kalir beni bilgilendirirseniz minnettar kalicam şimdiden teşekkürler.

İrem

Doktor bey tekrar merhabalar dediğiniz gibi doktoruma gittim ve vida gibi birseyler apseyi patlattı ve ardından antibiyotik tedavisine başladık daha sobasında o şişimi çekeceğini söyledi fakat ben çok üzülüyorum ve çekilen dışımın yerine ne yapılabilir ve bu tedaviler çok uzun sürüyor mu dişim boş mü kalicak bu süreçte bilgilendirirseniz sevinirim

esra

Hocam merhabalar. 16 yasindayim sol ust disim daha once curukten dolayi dolgu yapilmisti yaklasik 1 sene once. Bayram icin geldigim sehirde cok fena agri yapmaya basladi. Dayanamayacak duruma geldim ve acile gitmeye karar verdim. Hafta sonu oldugu icin hicbir acik degildi. Gittigim acilde ise yaklasik 2 dakika muayene surdu ve apse oldugunu soyledi. Kanal tedavisi olmasi gerektigini belirtti. Dis agrisindan duramadigim icin suanda bir sey yapilamaz mi dedim acil kismi oldugu icin muayene edebilirim yalnizca dedi. Ve bana amoklavin adli 625 mg lik bir ilac verdi 12 saatte bir kullanmam gerektigini soyledi. Fakat agrilarim hala cok aci verici agri kesici kullandigim halde. Yemek yiyemeyecek durumdayim. Lutfen yardimci olun lutfen !!!

ayse

Iki defa on disimden ameliyat oldum fakat apse gecmiyor surekli disim sizliyo sivilce gibi distanda irin topluyo kanal tedavisi oldu kaplamamida degistirdiler yine olmuyor o iltihap hic gecmiyor

Melike

Hocam benimde disimde şişlik oluştu daha öncede oluşmuştu ama şuanda refleks olarak sürekli o bölgenin üzerine bastirip dahada agritmak istiyorum uyusuyo bazen dediğim gibi daha öncede olmuştu ama bi süre sonra kendiliğinden geçti ve bu kadar uzun sürmedi doktora gitmeli miyim yoksa bekleyip tavsiyelerinize mi uyayim ?

ersun

hocam dün dişim çekildi sol üst en arka dişim bugünde şişti neden kaynaklanıyor olabilir röntgen çekilmedi kendim antibiyotik aldım şimdiden teşk.

zayii

meraba hocam, benim iç yanağım ve diş etim arasında alt kısımda bi iltihaplanma söz konusu ve ben kist olabileceğinden şüpheleniyorum , hiç ağrımıyo ve bi sertlik var, sizce çene kisti olma olasılığı var mı?

alev pektş

merhaba doktor bey benim 20 yaş disim ağrıyor dış gelinin gittim antibiyotik ve biri kesici verdi bir hafta kullan gel dedi bir hafta sonra gittiom de disim hafif şiş miş ti diş doktoru dişimin apse yaptığını söyleyip 10 tane iğne verdi iğneleri kullanırken yanağım. daha fazla ş isti bu ağrılar yukarıda kulak arkasına aşağıda boyuna kadar geldi agzı mı. bir santim den. fazla alamıyorum doktora tekrar gideceğim çok korkuyorum artık eski halime. dönemeyecegim diye bu süreçten sonra ne yapmalıyım ve doktorun nasıl bir tedavi uygulaması gerekiyor son olarak ben bu dişi çektirmek istiyorum zaten çürük ve yarısı çıkmadı yardımcı olursanız sevinirim

alev

merhaba doktor bey benim 20 yaş disim ağrıyor diş doktoruna gittim antibiyotik ve ağrı kesici verdi bir hafta kullan gel dedi bir hafta sonra gittigim de disim hafif şiş miş ti diş doktoru dişimin apse yaptığını söyleyip 10 tane iğne verdi iğneleri kullanırken yanağım. daha fazla şişti bu ağrılar yukarıda kulak arkasına aşağıda boyuna kadar geldi agzı mı. bir santim den. fazla açamıyorum doktora tekrar gideceğim çok korkuyorum artık eski halime. dönemeyecegim diye bu süreçten sonra ne yapmalıyım ve doktorun nasıl bir tedavi uygulaması gerekiyor son olarak ben bu dişi çektirmek istiyorum zaten çürük ve yarısı çıkmadı yardımcı olursanız sevinirim

Kübra

iyi günler ben uzun zaman önce dişime kanal tedavisi yaptırdım ancak bi süre sonra dişim de iltihaplanma oldu ve diş etim şişti doktora gittim dişimin çekilmesi gerektiğini söyledi antibiyotik verdi kullandım ancak çektirmeye gidemeden okuduğum şehire gitmek zorunda kaldım orada tekrar doktora gittim oda dişimin çekilmesini söyledi iltihabın geçmeyeceğini söyledi acaba çekilmeden dişimin iltihabı yeni bi tedaviyle geçer mi?çekilmek zorunda mı?

oguzhan

Hocam merhabalar 2 gün önce diş hekimine gittim dişimde apse olduğunu söyledi ve klamoks 1000mg verdi ağrı kesici de verdi düzenli kulanıyorum 2gündür ama dişimde ve apseli bölgede inanılmaz zonklama ve ağrı hissediyorum hiç azalma olmadı ne yapmam gerek

Uzman doktor

Oğuzhan doktorunuzun vermiş olduğu önerileri harfiyen uygulamaya devam ediniz. Ağrılarınız geçecek ve apseniz inecektir.

emre

Merhaba daha once on dişim dolgu yaptırmıstım uzun bi sure sonra Bitun dislerim agrimaya sizlamaya basladi ve Su an disime dokunamiyorum iltiham suratimi sardi doktor once ilac Verdi ama iltihap agrilarim gecmiyo disime dokunamiyorum napmaliyim

ebru

merhaba hocam benim sorunum 20lik diş ve çürük diş
çürük dişim şiddetli bir şekilde agrıyor ve ilaçlar kesinlikle etki etmiyor drumla konustum kanal tedavısı ile rahatlatabiliriz dedi sizce yirmilik diş çıkma aşamasındayken bu doğru bir metodmu?Ağrıdan duramaz hale geldim

özge

merababen altı ay önce dişimi çektirdim.dişi çektiğimyerdeşişkilkin oldu iki ay öncede olmuştu şimdide oldu..çok korkuyorum neyapmamgerekiyo yardımcı olurmusunuz

Ezgi

Merabalar benim sağ alt dişim şuan cok kotu agriyor ve bir sislik olusmus apse oldugundan supheleniyorum ve buz uyguluyorum soguk veriyorm disime apranax ford iciyorum bu disimdeki agri ne zaman gecer apse ne zaman kurur bana kisa bilgi verirmisiniz

Tunahan

Hocam Merhabalar 2 gün önce dişimde uyutmayacak kadar agrı başladı. Ağrı kesici içiyorum etkisi geçtikten sonra tekrar agrımaya başlıyor.Agrı kesici etkisini yitirdiginde aralıksız sancılar başlıyor dişimde. İlk defa böyle bi diş agrısı çekiyorum bu kaç gün böyle devam eder? Agrı kesici kullanmaya devam etmeli miyim ?

Uzman doktor

Tunahan diş etinizin şişmemesi bölgenin iltihaplanmadığı anlamına gelmeyecektir. Mutlaka bir diş hekimine başvurunuz.

Tunahan

Şunuda belirtmek isterim dişimde bi şişlikte oluşmadı

mete

Doktor bey benim disim apse yaptiginda doktorum kalcadan antibiotik igne verdi igne korkum var 🙁 hapla gecmezmi hap kullansam ..?

Uzman doktor

Doktorunuzun tavsiyelerine uymalısınız.

bertug

Hocam benim discinin anestezi icin kullandigi igneden korkuyorum daha dogrusu igneden korkuyorum yardimci olacak yani beni birazda olsa rahatlatacak bilgiler verirmisiniz

Uzman doktor

Bertuğ bu kaygıların yersiz. Diş hekimliğinde kullanılan iğneler normal iğneler gibi değildir. Normal iğnelerden çok daha incedir. Öncesinde sürülen jelle bu iğneyi hissetmessin bile.. İğnenin yapılmasının sebebi ise yapılacak olan tedavi uygulamasında herhangi bir acı veya sızı hissetme diyedir.

serkan

Hocam, diş etimde apse oluştu.bunun için antibiyotik kullaniyorum.acaba anti biyotik sorunu çözer mi?

Uzman doktor

Serkan bey antibiyotik doktor kontrollerinde alınması gereken bir ilaçtır. Doktor kontrolü olmadan bu ilaçları almayınız.

serkan

Hocam, dişim apse yapti. Bunun icin antibiyotik kullaniyorum.bu çozum olur mu

sezer tas

Kolay gelsin dr.bey benim disim çürük içi delinmiş.. disimin dış etimde beyazimsi bir şişlik olustu ve agri kesiciyle geçmeyen azda olsa dinmeyen agri var. Dilim disime. Dokunsa ağrıyor tukurmeye. Geldiğimde yine. Agri tavan yapıyor… iki saat içinde 4 agri kesici ictim yine dinmedi.. en son acile gidip voltaren iğne yaptırdım anca agri bir nebze dindi ama iki üç saat sonra yine agirmaya. Başladı….

sezer tas

Hocam iltihap kurutucu içerken …. süt icersek bir şey olurmu acaba

Uzman doktor

Hayır bir yan etkisi olacağını düşünmüyorum.

Gulsah

Merhaba,

2 aydır agzımda kuruluk var ve dılımde once yaralar cıkmıstı. dıs etlerım beyaz oldu ve dıslerımı 2 haftada bır temızletmem gerekıyor, cok cabuk sararıyor arka tarafları. soguk ve sıcak tuketırken sızlama oluyor. dıslerımde sureklı hıc durmayan bır sızlama var sankı skısmıs gıbı dıslerım. yutkunurken bogazıma sankı bıseyler takılıyor. damagımda aynı sekılde beyaz oldu dısetlerım gıbi. kulak burun bogaz bısey bulamadı, ıc hastalıklarda aynı sekıl. dıscıyemı tekrar gıtmemı tavsıye edersınız?

Uzman doktor

Gülşah hanım tekrardan diş hekimine görünebilirsiniz. Fakat belirtiler sanki diabet gibi..

sezer tas

Hocam nasıl anlatsam ki. Agrimi….. ilk agirdgigi zaman dilimle ne dokunuyor nede affedersin tukurebiliyorum nede yutkuna biliyordum…. agrisi hiç geçmedi agri kesici antibiyotik aldığım halde agirmaya devam etti….. en son dış doktoruna gittim ağrım hiç dinmiyor beynime başıma vurdu dedim….. hemen çekmemiz lazım dedi iltihapli olduğunu söyledi… neyse iğne vurdu uyuşması için ama tam uyuşması bile… ve çektim disimi ve disimi cekeli 3gün oldu ve hala agri var agri hafif dindi ama hala ağrıyor yeri….. agri kesiciler ağrıyı dindirmiyor diyede 3 gündür de acile her gün sabah akşam igne vurulyorum voltaren . Ança ağrım bir kaç saatliğine hafifliyor.. etkisi grctimi de agriya devam…. disim in agrisi tam bir haftadır devam ediyor…….. neden agri geçmiyor hocam…. igne yapıyorum diye de zararlimissabah akşam iğne yaptırıyorum yoksa duramiyiumm ve çalışıyorum işime yansiyor :(( aydinlatirsaniz sevinirim….. disim curuktu içi delinmiş ve simsiyah olmuştu nerdeyse

ezgi

Merhabalar hocam. Arkadaki kök dişlerimden biri çok fazla ağrıyor ve bu ağrı kulağıma ve boğazıma da vuruyor. Doktora gittim röntgen çekti diş köklerim iltihap yapmış. Aynı zamanda da yirmilik dişlerimin çıkmaya başladığını fakat gömülü olduğunu söyledi. Antibiyotik ve ağrı kesici verdi fakat ağrılar dinmiyor. İltihap olduğu için de bir işlem yapılamıyor. Sürekli tuzlu su ile gargara yapıyorum. Acaba bu çürük dişin ağrımasının sebebi iltihaptan ziyade 20lik dişlerden kaynaklanıyor olabilir mi? Çekecek mi kanal tedavisi mi yapacak karar veremedi doktor. Fakat diş çok çürümüş kurtarılabilir mi ne yapmalıyım?

kadir erbek

Mrb hocam benim ust sag kopek dişimin kokunde iltihap var yuzum şişti daha once doktora gittim antibiyotik verdi gonderdi yarin tekrar baska bir doktora gitcem ne yapmam gerekli saygilar.

zeynep

hocam 1.5 aylık hamileyim dişlerim çok ağrıyor geceleri iki saat kadar sürüyor uyuyamıyorum yemek yiyemiyorum hamileyken tedavi yapılmaz diyolar sizce ne yapmalıyım tşk

ozgezmr

Merhabalar. Ben soll en arka disimin yanindaki dis etinde sisme ve agri olustu cenemi kapatamiyorum ust dislerim o sis yere baski uyguluyo diye bogazima dogru da agri olustu yutkunurken zorlaniyorum. Tam olarak.bu nedir?

rabia

Hocam merhabalar. Alt cenemdeki büyük dişlerden biri çürük. Çekilmesi gerekiyor. Doktora gittim fakat öncelikli olarak sorunlu olan diğer dislerimden tedaviye basladik. Ama bu disim dun apselendi. Cenemde kocaman bir sislik var yuzumun sekli değişti resmen. Bir diş hekimi arkadaşa danisip amoklavin 1000 mg 2*1 olarak basladim. Ayrıca agri kesici de aliyorum. Hafif indi. Evde yapabilecegim uygulamalar nelerdir.

Şeyda

Merhabalar,benim oğlum şuan 3 yaşında .2 yaşı da sütten kestik üst dört dişi döküldü çünkü yarım kaldı dişçiye gittiğimizde gece anne sütünü çok aldığı için erittiğini söylediler.Şuanda da üst dudağı ve üst ön iki dişetini şiş bayram olduğu için doktorumuza ulaşamıyorum.antibiyotik başlamalımıyım acaba? Başlamam gerekiyorsada hangi antibiyotik olmalı ?

murat

Hocam ben kazakistanda yasiyorum sag alt azi disim agridi ve cenem doktor disimin saglam oldugunu ama dis eti cekilmesinden dolayi iltihaplanma oldugunu ve cekilmenin caprazlama catalin altina kadar indigini orayada iltahap doldugunu ve saglam olmasina ragmen disi cekmekten baska cagre olmadigini soyleyip cekti bu dogru bi islemmidir baska dislerimdede problem var korkup inanmadigimdan gidmeye cekiniyorum lutfen bana bilgi verirmisiniz tesekkurler

helin

merhaba ben 13 yaşındayım diş teli takıyorum 1 haftadır üst köpek dişimin üstünde apse var şuan büyüdü doktor çürük yok dedi hap verdi nedenini çözemedi sizce nedeni nedir

senem

Merhaba doktor bey 16 yasindayim yaklasik 4 ay once ust arka disime dolgu yaptirdim fakat dollgu 1 hafta once kirildi ve dustu suan orasi bos ilk baslarda agri yoktu fakat son 2 gundur gecmek bilmeyen agrim var sizce sorun nedir?

zeynep

diş etimde orta boyda bir şişlik var ve hiç bir ağrı yok ve doktorum apse oldunu söyledi ama ağrı yapmamasının nedeni nedir?

Atacan

Merhaba doktor bey ben 14 yaşındayım bundan 3 ay once sol arka dişime dolgu yapıldı şuan dolgum büyüdü ağzım neredeyse kapanmıyor ağrı veriyor dokunuca bile dişe ağrısı oluyor bu dişe ne tür bir tedavi yapılır yalnız dişçi den korkuyorum

Ramazan

Hocam Merhaba;
Bir yıl önce dişime kaplama yapıldı. Kaplama yapılan dişin arkasındaki dişimde de dolgu var.
Geçen hafta kaplama yapılan dişim ağrımaya başladı. Diş hekimine gittim film çekmek gerektiğini şuan da çekemeyeceğini söyledi. Ağrı kesici ve antibiyotik yazdı(Arvesel-Augmentin)
Hafta sonu gece zonklamadan uyuyamadım ilaçlar ağrıyı kesmedi. Bugün tekrar gittim film çekildi ve hem kaplamanın hem de dolgulu dişin ENFEKSİYON Kaptığını ve 7 günlük ilaç kullanımından sonra 2 sinin de ÇEKİLMESİ GEREKTİĞİNİ söyledi.
Siz yukarıda kanal tedavisi ve cerrahi işlemlerle tedavi edilebileceğini yazmışsınız.
Ben bu 2 dişimi çektireyim mi başka bir diş hekimine mi gitmeliyim?

merve

Hocam merhaba benim alt dislerim ust dislerime basmadigi icin kaplama ile on dislerim ileri getirildi.kaplamalarimi degistiricem ama kaplama olan disleriminden birinde apse var tedaviye engel bi durum olurmu acaba

berkay

Hocam meraba ben 5gun once disciye gittim disim cok kotu agriyodu doktor disime vurdu aci hissetmedim sonra tamam cekelim dedi ugusturdu cekmeye calistio anda disim cok kotu acidi sonra tamam ilac yaziyorum dedi ama ilac iltihapkurutucumu bilmiyorum simdi bitirdim ama korkuyorum simdi aci yok fakat iltihap var diye korkuyorum korkum cekimden degil korkum iltihap patlamasindan bi bilgi verirmisiniz tesekkurler

sonay

hocam iki dişim arasında dolgu var sağ üstte ki iki dişim arasın da.2 sene önce yaptırmıştım. Şimdi iki dişim arası ağrıyor. Dolgu dişe baskı yapıp ağrı yapar mı? boğaz ağrısı baş ağrısı ve göz ağrısı yapıyor.Doktora gittim diş etinizle alakalı olabilir dedi bakım için özel bir diş macunu verdi ama ağrı daha da arttı.

Esra99

Merhaba..1 sene once ust disime kanal tedavisi ve dolgu yaptirdim.1 senenin sonunda o bolgede bir sislik olustu.dis hekimine gittim.disim cok kotu durumda oldugu icin cekti.ve ordaki enfeksiyonu temizledigini soyledi.antibiyotik vermedi acaba kullanmam gerekiyor mu? Tesekkurler

esra

Iyi akşamlar hocam benim 11 yaşında bir oğlum var dolgu yapılan disinin yanında garip bir şişlik oluştu bu şişlik dişin hemen yanında dış elinde. Tabi ben hemen dış hekimin götürdüm Dr müdahale etti ve Kistik yada absolute yapıyı temizledi fakat yaklaşık 10 gün sonra bu durum tekrar yeniledi.bugun tekrar götürdüm Dr randevu verdi ve parçayı alıp patolojik yoklaması gerektiğini söyledi çok korktum önemli bişeye benzemiyor ama yinede anlamaya bu durumu dedi rica etsem yorum yaparmisiniz şimdiden tesekkurler

seyma

Selm uyuyamuyorum çok ağrım var iltihap çıkmış sanırım ne yapmalıyım…

gülşen

hocam merhaba ben kemoterapi görüyorum geçen hafta başladık dün ikinci seansı yapıldı ama yemek yerken aşırı acı hissediyorum doktor antibiyotik kullanmam gerektiğini söyledi bir sakınca olurmu şimdiden teşekür ederim

gülşen

dişimde kanal tedavisine geçen hafta başladık

zeynep

merhaba hocam ben 16 yaşındayım dişimde apse var antibiyotik içiyorum fakat işe yaramıyor napabilirim lütfen cevap verin…

mehmet ali

iyi günler benim sağ arka dişim de dişimin çevresinde iltihap var dedi antibiyotik kullandım geçmedi doktor diyor kanal tedavisi yapacağız ama geçmeyebilir diyor ne yapmalıyım başka bi doktora gidip fikir mi alıyım direk kanal tedavisini deniyim mi

ayşe

ben yurt dışındayım burada hastaneler çok geri kalmış dişim üç aydır apseli doktor 1mg antibiyotik verdi yine aynı kaplamanın altı..yine gitsem aynı yapacak iki kez kullandım vucudumda kızarıklıklar oluştu kaşıntılı antibiyotiklermi yaptı bilemiyorum lütfen bi fikir verin çok ihtiyacım var….

Serenay

Merhaba 12 yaşındayım.Damağım sisti fakat doktordan korkuyorum ya acirsa ne yapmalıyım evde nasıl geçer

Yasin

Merhaba hocam
sağ alt dişime kaplama yaptırmıştım geçenlerde çok ağrıdığı için doktora gittim kaplamayı çıkardı ve kanal tedavisi yapılması gerekiyor dedi sürekli gidip geliyorum ve içini açıp iltihabı alıyor ve her hangi bi antibiyotik ilaçta vermedi kesinlikle de kullanma dedi bu iltihap ne zaman bitecek anlamıyorum hep dişim ağrıyor yemek yiyemiyorum üstüne basamıyorum hocam aç geziyorum :(((

metin

Hocam 8 günden beri ön dişim apseli şişik bir kutu antibiyotik bitirdim ama yinede geçmedi ne yapmam gerekli

menduha

iyi günler 4 aylık hamileyim 20lik dişim apse yaptı ilaç kullanmadan geçirebilmem mümkünmü

seda

merhaba hocam:( benim üst 6 numarada kanal tedavilidişimde küçük bi sertkik oluştu doktora gittim antibiyotik verdi,cipro 750 kullanmama rağmen sertlik büyüdü.geçmiyor. taş gibi.kanalı açıcaz pansuman vs dedi ama 4 gün var randevuma ne yapsam bilemedim

Ayşegül

Merhaba hocam, benim dolgulu disimin kökünde apse meydana geldi doktora gittim röntgen sonucunda kanal tedavisi yapılması gerekiyor dedi. En erken randevu da Mart ayındaymış daha 4 ay var. Ağrılarm iiçin antibiyotik ve ağrı kesiciler verdi. Ben bu 4 ay içerisinde o dişimi kaybeder miyim? Apse diş kökünü veya çene kemigimi eritir mi?

miray

merhaba hocam benim en arkanın önündeki dişe dolgu yapıldı ancak sonrasında dişim yan tarafından etten apse yaptı(ağrımıyor) sanırım bu dolgu dişimde daha önce var olan iltihab tam kurutulmadan yapıldı belki ben düzenli kullanmamış olabilirim antibiyotiği.Şimdi bu dişi çektirmek istemiyorum ne yapabilirim?Sağ taraftaki en arka dişimde de apse var o diş yarım kırık ve çürük durumda buda çürükten kaynaklanıyordur belki onun önündekini çektirdim o dişimde de apse vardı bendeki bu apseler ağrı yapmıyor ama çıkıyor sürekli sebebi nedir ne yapmalıyım ?

Yusuf

Hocam ben dısımı hıc fırcalamam hep kurdan kullanırım 2 gundur agzımı acamıyorum konusamıyorum damaklarım dıs etı hep kırmızı oldu dılımın ucu bıle randevu aldık carsambaya kadar beklıyecez sıvıdan baska bısey tuketemıyom sag sol hep apse saglam kopek dıs en ondekı en sıvrı dıs onlar bıle dusmek uzere

nazmi uzu

Hocam ben disimi cektireli iki ay oldu hala cekilen yer iyilesmedi etide cekilmedi acida var medendir

nazmi uzu

Hocam ben disimi cektireli 2 ay oldu cekilen yeri hala iyilesmedi kapandi ama tam iyilesmedi yanma aci var hala dis kenarindaki etide cekilmedi neden iyilesme olmadi daha dilimle oynuyorum bazen birde sitres cok bende ondanmi neden anlamadim gargara antibiyotik kullandim ama hala hafif acivar iyilesme olmadi daha bana bir akil verin lutfen yedi tepe unuversite hastanesinede gittim fircalla diyorlar devamli

Ceren

Merhabalar yaklaşık bir ay önce sol alt dişime dolgu yapıldı fakat 3 gundur cok agriyor kulagima kadar vuruyor agri doktorum çürügün çok derin oldugunu soylemisti sizce neden bu kadar agri yapiyor? Tesekkurler

sultan bozkurt

diş hastanesinde çürük dişime dolgu yaptılar ancak devamlı ağrı hissettiğimden 3-4 gün sonra acile gittim orda dişimin dolguyu kabul etmediğini kanal tedavisi olması gerektiğini söylediler ve 1000 mg klamoks antibiyotik ve parol agrı kesici verdiler 3-4 gündür bunları kullanıyorum ancak halen ağrı geçmedi boyun kafam her yerim ara ara ağrıyor,hyarın tekrar doktora gideceğim neden böyle oldu acaba.

kubra

Bnm arkadaki dolgulu dişim gecen haftalarda cok asiri derecede agrimisti cene kemiklerim bile agrimisti. ozel ve devlette olmak üzere 2 doktora gittim ikisi de antibiyotik ve agri kesici verdi ve kanal tedavisi olacagini söyledi o zamandan bu yana dislerime cok iyi baktim ve sun anda agri yok cok şükür yine de kanal tedavisi için doktora gitmeli miyim?????????????

nazmi uzu

Kacgun oldu bi cevab bile yok :((

Onur

Hocam Merhaba benim bundan 2 3 sene once solgum kırılmış ti dolguyla birlikte dışında kırıldı bu son 1 hafta içinde disin inanılmaz ağrı zonklama ve sisme mevcut büyük ihtimal apse var sizce doktora gittiğim de ne gibi bir tedavi uygulanır

miray orhan

hocam iyi akşamlar .

8 ay önce köprü yaptırmak için iki dişim küçültüldü azı dişim küçültükten sonra ağrı başladı doktoruma söyledim kanal tedavisi yapmamız gerekecek dedi dedim dişim çürük değil sapasağlamdı olsun hassasiyet oluştuğu için bu gerekli dedi ve ağrılı dişime kanal tedavisi yaptı sonra da kaplama yapıldı yanlız ben hala o dişimin üstüne bastıramıyordum 3 ay sonra dişimde bir ağrı başladı doktoruma söyledim ve hemen randevu aldım gittim kaplamayı çıkarttı damaklarına baskı yapmış tantum sprey sık 3 güne bana haber ver dedi.Eve geldiğimde ağrıdan duramaz haldeydim aradım bana ağrı kesici iğne önerdi gittim iğne oldum 2 tane de antibiyotik verdi bunları 5 dk ara ile 12 saatte bir kullan yarın da mutlaka gel dedi gittim dolguyu çıkarttı pamuklu ilaç koydu bu şekilde 3 günde bir gittim ve ağrım geçti.Dolguyu tekrar yaptı iki gün sonra yine ağrı başladı.doktora tekrar gittim kanallardan bir tanesini açtı ve o kanaldan iltihap ürediğini kanala ilaç koyduğunu 1 hafta beklemem gerektiğini söyledi cumartesi günü gidecektim yoğunmuş gidemedim pazar ağrı başladı dişimde ve bugun salı daha da şiddetlendi zonkk zonkk.sorun nedir lütfen bana yardımcı olunuz :(teşekkürler

salih

hocam dişime 2 ay once kanal tedavişi yapıldı ama antıbıyotık kullandım sıkıntı yoktu bu geceye kadar agrılarım artı doktora gıttım kanalı tekrar tedavı ettı ama 3 saat sonra yanagım şişti bu normal mı

canan

Hocam cisim apse yaptı elimde maksipor antibiyotik var kullanabilir
Miyim

mehmet

Hocam disime dolgu yapildi kanal tedavisi yapılmadan 1 ay sonra çok kötü zonklama ile doktoruna gittim gece uyusturdu tekrar gittim disim yanagimda apse oluştu buna mudahele edemem dedi sisiligin geçmesini beklicem dedi antibiyotik kullanıyorum 7 gün oldu sol yanagim sisti ve çok agriyor bekliyecekmiyiz daha

mustafa

merhaba hocam benim dişim çürüdüğü için çektirmek istedim, doktor apse yaptığı için antbiotik (amoklavin 1000 mg ),ağrı kesici(dex-forte)ve gargara (kloroben)verdi kullandığım üsreçe ağrılarım dahada arttı.doktora gittim ilaçların ağrıyı arttırdığını söyledim bana bunun imkansız olduğunu söyledi,apse vardedi film çekti apse yoktu dişimi çekti,ilçalarımı kullanmamı istedi ilk 2 gün kullanmadım (çok kötü ağrı yapıyor diye) 2 gün ağrı olmadı.daha sonraki gün sadece antibiyotik kullandım sabaha kadar beni uyutmadı ağrı acaba başka bir problem mi var bu durum ileride sağlımı nasıl etkiler

büşra

Merhaba, benim disimde ağrı ve yanağımda şişlik vardı doktora gittim antibiyotik ve ağrı kesici verdi şişlik baya azaldı fakat iltihap tam olarak kurumadi ilaçlarım bitti tekrar doktora gidip ilaç mı almam gerekiyor?

Eyüphan

Hocam benim sol üst köpek dişimin üstü iltihap topladı şuan beyz sanki başka bir diş vr doktoruma gittim bana sefuroksim aksetil verdi(zinnat forte 100 m süspansiyon hazırlamak için granül) ve 400 mg ibuprofen (suprafen 20 film tablet) verdi 2 gün odu fakat daha etkisini göremedim 12 yaşındayım ne yapabilirim apsenin kuruması gerekiyomuş bna öyle dedi doktor

Nurcan

Sol üst damağım apse yaptı ve dayanamayacagim şekilde ağrıyor ön dişlerime vuruyor ağrısı ne yapmalıyım?

esra

Sol alt disime 5yil önce kanal tedavisi yapılmıştı üzeri de kaplama dişle kapatılmıştı ama diş uzun sure önce düştü ve ara ara ağrı oluyordu şimdiyse dis etim sisti ve doktor apse yapmış diyerek amoklavinbid verdi. Sorum şu ki ilacı kullanırken çene altında ağrılı beze oluştu ve bu şekilde bu dış çekilir mi yoksa ilaç tedavisi uzar mi? Ve tabi kanalli dışoolduğun için çekerken kiralabilir mi? Şimdiden teskler

Uzman doktor

Esra hanım bu konuda tedavi gördüğünüz doktor size gerekli açıklamaları yapacaktır. Elimizde sizin diş röntgeniniz olmadığı için bu konuda vereceğimiz bilgiler gerçeği yansıtmayacaktır. Doktorunuzda bu konuda güvenmelisiniz ve soru sormaktan çekinmemelisiniz.

sadik

Hocam disim apse yapti antibiyotik kullaniyorum kullanirken apse kendi patladi antibiyotigin bitmesini mi bekleyim yoksa doktora mi gideyim

Uzman doktor

Sadik bey doktorunuzla sürekli olarak irtibat halinde olmanız tedavi aşısından son derece önemlidir. Doktora gitmekten korkmayınız. Şüphelendiğiniz bir durumyada ağrınız varsa doktorunuza başvurabilirsiniz.

ibr

Dişim 2 yıldır oyuk ve içinden et çıktı o et eskisi gibi değil sanki kopcak gibi ama 2 yıl oldu

ahmet

Dişim 2 yıldır oyuk ve içinden et çıktı o et eskisi gibi değil sanki kopcak gibi ama 2 yıl oldu halla düşmedi.Ne yapmam gerek çok korkuyorum.

Uzman doktor

Ahmet bey dişinizde iltihaplanma oluşmuş olabilir. Mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmalısınız.

ahmet

Korkmama gerek varmı peki

Uzman doktor

Hayır kesinlikle kormanıza gerek yoktur. Tedavi olmazsanız o zaman korkabilirsiniz. Tedavi olmadığınız her geçen gün tedavi süreciniz dahada uzayacaktır.

tunahan

Hocam hayırlı geceler. Bir hafta önce 5 yaşında oğlumu doktora götürdüm.yanyana olan iki diş dolgusu yapıldı. Bugün farkettikki diş bölgesinde şişmeler meydana gelmiş. Bir sıkıntı olurmu. Iltihapli dişe dolgu yapılırmi. Doktor farketmeden iltihapli dişe dolgumu yaptı. Bu konuda tedirgin oluyorum. Ne yapmamiz lazım böyle sonuçlar sıkıntı olurmu çocuğum icin.. ilginize teşekkür ederim Allaha emanet olun.

Uzman doktor

Tunahan mutlaka yeniden doktorunuzun görmesi gerek. İltihaplanma olabilir. Bir pedodonti uzmanına çocuğunuzu götürebilirsiniz.

nazmi uzu

Hocam benim ust damagimda yanma var dis dibimde rontgen cektirdim bisey yok strestendir diyo doktorlar birde 3 ay once dis cektirdim yanma olan yerdeki disimi cekilen disimin kenarindaki eti cekilmedi daha dimdik duruyo bukadar uzun surmesinin sebebide stres olabilirmi birde dislerimi cok sıkıyorum uykuda

Uzman doktor

Nazmi bey diş sıkma ve gıcırdatma gün içerisnde dişlerde sılamaya ve ağrıya neden olabilir. Bunun yanı sıra bir panoromik röntgen filmi çekilip dişlerin durumunuza bakılması gerekir. Bu ağrıların neden olduğu bu şekilde görülebilir.

asuman

üst azıdişimin dolgusundan sonra alttaki azırahatsızlık vermeye başladı 20likdişten dediler aldırdım geçmedi şimdide diş sıkmadan diyolar. benim dişim ağırmıyor görünen bir şişlik de yok ama ağzımda bir tek odişimi hissediyorum bir de altını şiş hissediyorum. görünürde bişey yok ama uzun zamandır böyleapsemidir acaba teşekkürler

Uzman doktor

Asuman hanım bu tür durumlarda ağrıların ne zaman başladığı hangi sıklıkla devam ettiği bilinmeli ve aynı zamanda asıl sonucu röntgen filminiz gösterecektir. Devlet hastanesinde istanbul okmeydanı ağız ve diş hastalıkları hastanesinde bir töngen filmi çektirerek durumunuz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

asuman

2dişçi gece rahatsızlıkveren ağrı yosa önemli değildedi. 2dişçi sıkmadan plak tak dedi. 2dişçi de dibinde iltahap var kanal tedavisi dedi. Gittiğim 1dişçi de dişlerimitörpüledi geçmedi artı ön dişlerim de etkilendi bundan dşşçiye gitmekten korkuyorum çenem erirmi ondanda korkuyorum bir yol gösterin ne olur.

Uzman doktor

asuman hanım size gerekli cevabı ilettim geçmiş olsun..

asuman

dişimin altında sadece kırmızı bir halka var bir de diş taşı dediler onun da tedavisiniyaptılar ama sanki dişim iltihabı orayı eritmiş gibi.

nazmi uzu

hocambenimustdamagimdayanmavar7aydirdoktoragittimdisfilmidecekildiikikeredoktordiyostrestenolabiliryananyerdekidisimcektirdimhalaiyilesmeditamolarakkenarindakietidecekilmedi3aydirodamistrestent

Benim yazduklarim gorunmuyomu kackere yazdim arkadaslar

Uzman doktor

Nazmi bey yazınızı url bölgesine yazmıssınız mesaj bölümüne yazmanız gerekiyor. Bu yazı anlaşılamıyor.

şahin kalkan

mrb hocam 20 lik dişimım yarısını kırdım kırılan bolgede diş etim tamamen şişti 2 aydır şiş kaldı ne yapmamgerek

Uzman doktor

Şahin bey dişiniz iltihaplanmış bir diş hekimine giderek bir an evvel diş kontrollerinizi gerçekleştirmeli ve tedavinizi olmalısınız.

nazmi uzu

Hocam rontgen cekildi normalmis hersey ama hala yanma gecmedi ust damagim yaniyor agri yok yanma var 3 ay once diş cektirdim orasida tam iyilesmedi dis kenarindaki etler cekilmedi hala acaba strestenmi bu olan hersey dediklerigibi inanin cok kötuyum sadece dis tasi disleri temizleyip yolladilar hala gecmedi siz ne onerirsiniz stresten olunca yapacak bisey kalmiyomu simdi yine gidicem 1 ay sonra yine temizleyip yollayacaklarbeni hemen gecmez zamanla gecer diyecekler neyapmam lazim beklemekmi lazim ömurboyu cekicemmi ben bunu yoksa:(

Uzman doktor

Nazmi bey dişlerinizi sıkıyor olabilirsiniz. Sabah kalktığınızda çenenizde bir ağrı ağırlık hissediyormusunuz.

nazmi uzu

Agrı gibi deyil hocam yanma gibi tam aksine sabah kaltigımda bisey yok iki yada üc saat sonra basliyor evet dislerimi sıkıyorum uykudan kalktıgımda istemeyerek sıkarak uyaniyorum dişlerimi inanin neyapcami bilmiyorum film cektirdim ikikere 6 ayda temiz bisey yok dediler cektirdigim disin kenarindaki etide tam cekilmedi 3 ay gecti kapandi ama kenarindaki etler ceiklmedi birde yaniyo dediklerigibi strestenmi yoksa bazen cok deyil ama dilimlede oynuyorum bazen ondanmi inanin bende inananmaya basladim strestendiye 6 aysonra geldedi yeditepe universite hastanesi goztepedeki yine temizleyip yollayacak yoksa ben öleskadar boylemi yasayacagim 🙁

selvi şahin

üst damağımda mercimek büyüklüğünde şişlik var neden olur napmam gerek

Uzman doktor

Ağızda oluşan şişlikler iltihap belirtisidir. Genellikle iltihaplar enfeksiyon (doku içinde mikrop üremesi) sebebi ile oluşurlar. Klinik muayene ile sebeb belirlendikten sonra uygun tedavi yöntemine karar verilebilir.

asuman

röntgende bişey çıkmıyor.Ağrım normal bir diş ağrım yok. Gerginlik tutulmuşluk orada bir ağırlık var gibi.20lik dişimçekilmeden önce sadece kışın rahatsız ediyodu şimdi hergün. okmeydanı iyi bir hastanemi? randevuylamı gitcem

Uzman doktor

Randevu almadan acil bölümünden giriş yapabilirsiniz. Okmeydanı ağız ve diş hastalıkları hastanesi…

nazmi uzu

Hocam benim yazilarim yinemi gorunmuyor:((

elif nur

Merhaba 13 haftalik hamileyim surekli dis agrim oluyor. Herhangi bir islem yapilamiyor. Bugun gittiyimde klavon 1000 mg ve parol yazildi. Ancak cocuga zarar vermesinden dolayi korkuyorum. Ne yapmam gerekiyor surekli disim agriyor.

Uzman doktor

Elif hanım hamileliğinizin bu dönemlerinde işlem yapılması riskli olabileceğinden dolayı doktorunuz müdahalede bulunmuyor. Doktorunuza bu konuda güvenmelisiniz sizi yanlış yönlendirmez. Dilerseniz yinede doğum uzmanınıza danışarak kullanın..

seyhan

Mrb hocam ben 30 haftalık hamileyim dişim ağrıyordu şimdi apse yaptı şişti doktora gittim antibiyotik verdi klamoks bıd 1 gr kullanmakta tereddüt ediyorum ne yapmalıyım.

Uzman doktor

Seyhan hanım eğer treddüt içindeyseniz doğum uzmanınıza danışabilirsiniz. O sizi yönlendirecektir.

ebru

Hocam merhaba. Apseli diste morartilarin olusmasi normalmidir acaba. Antibiotikle gecmedi suan igne tedavisi goruyorum. Kafami karistiran bu oldu biraz morartilar olustu.

Uzman doktor

Ebru hanım apseli dişte bu gibi durumlar görülebilir.

ebru

Hocam bir sorum daha olcakti apsem igne tedavisi baslangicindan ertesi sabah kendi belli bi yerden patlamis sizintilar oluyo agzimda yutmamaya ozen gosteriyorum ama bunun bi sakincasi varmi ? Simdiden cok tesekkurler.

Uzman doktor

Ebru hanım yutmamaya özen gösteriniz. Ayrıca doktorunuz ağız gargarası verdiyse kullanınız.

büşra

doktor bey merhaba benim çok önceden çekilen dişimin iç tarafında apse oldu nedeni nedir acaba ?

Uzman doktor

Büşra hanım çekilen diş bölgesindeki farklı bir dişte apse oluşmuş olabilir. Doktorunuz röntgen filmi sonrasında durumunuz hakkında bilgi verecektir.

yucel

Hocam disim dolgulu 1 ay once sismis ve agrimisti doktora gittim ilac verdi bitir yine gel kanal yapalim dedi.sonra tekrar sislik ve biraz agri var disime dokununca bile cok agriyor

Uzman doktor

Yücel bey tekrardan doktorunuza giderek muayene olmalısınız. Doktorunuz yeniden ilaç tedavisine başlayabilir. Geçmiş olsun.

Fatih

merhaba hocam iki adet peş peşe dolgu yaptırdım ikiside 6 ay gibi zaman sonrasında ağrı yapmaya ve apse yapmaya başladı doktora gittim ilaç tedavi tamam kullandım. dolgular açıldı hiç bir sorun yok dedi yine tekrarladı…….. illa kanak tedavimi şart hocam

Uzman doktor

Fatih bey röntgen filmi ile dişinizde iltihaplanma olup olmadığı görülebilir. Eğer doktorunuz kanal tedavisi diyorsa kanal tedavisi olmalısınız.

ayse

Doktor bey disim kanal tedavisi yapıldı we dolgusu dustu yeni dolgu
Yaptirdim.1 hafta sonra disim agridi doktorum iltihap olmus dedi.
We tadolak fort. Biteral we largopen werdi ictim ama agri halen
Devam ediyor.ne yapmam lazim agri dayanilmaz sekilde

Uzman doktor

Doktorunuzun önerilerini eksiksiz olarak uygulamaya devam ediniz. İlaç kullanımının ardından tekrardan doktorunuza danışınız ilaçlarınızı doktorunuzun belirttiği şekilde düzenli olarak alınız.

ebru

Peki diş firçalamamin bir sakincasi olurmu sizce

kübra

doktor bey merhaba sol ust dişimde biraz çürük vardı 4 gün önce apse oldu ve şişmeye başladı doktora gittim amoklavin 1000 mg verdi ve apse daha çok büyümeye başladı tekrar doktora gittim yeterli gelmemiş dedi ve maksipor 1 gr film tablet verdi ve yanında ornidone fort 500 mg verdi.şimdi size sorum şu doktor bey maksipor ve ornidone birlikte kullanırsam biz zararı olurmu? ve yüzümü kaplayan şişlik inermi? şimdiden yardımınız için teşekkürler.

kùbra

Meraba iyi aksamlar ben 19 yasindayim 6 ay once òn dislerimin 6 sinda kist oldugunu soyledi doktorum ve 6 disimin cekilecegini soyledi bir cok hastaneye gittim doktorlar farkli farkli yorum yaptilar ne yapmaliyim

Hüseyin

merhaba hocam benim üst çenemdeki dişlerin 2 tanesi hariç hepsini kaplama yaptırdım kalıcı olarak yapıştırdı ama 1 hafta sonra agrı başladı sag tarafta şişlik oluştu yüzümde doktor kaplamaları geri çıkardı ve kanal tedavisi olacak diyerek bikaç işlem yaptı o dişime antibiyotik verdi ve şimdi randevu günümü bekliyorum sizce bu kanal tedavi ile geçecekmidir ?

ebru

Hocam merhaba ben igne tedavisi goruyodum apsemden dolayi yukarida belirtmistim durumumu. İgneler sisligi azaltti ignem bitti bir hafta sonra doktora gidebildim. Disimi cektiler sadece koku gozukuyodu zaten. Dun cekildi ama hafif agrim ve hafif sislik var cekilen dis etimde. cok canimi sıkıyo bu durum Sizce onemli bi durum var mi nolur yardimci olun 🙁

Dilara

Hocam 18 yaşındayım 10 yaşında dişime kanal
Tedavisi yaptırdım ardından dolgu , birkaç yıl
Sonra dolgum kırıldı tekrar yaptırdım .
Şimdi dolgum sağlam ama galiba kökü Apse
Olmuş . Doktora gittim klamoks 1000 mg verdi
Şimdi kullanıyorum ama geçmedi . Dolgu
Konusunda tedirginim dişimi çektirsem olur mu

onur

Hocam merhaba benim yaklasik 4 gun once dis yapimi icin dislerim torpulendi on iki dis sonrasinda 1 gun sonra doktor gecici disleri takti ertesi gun uyandigimda dislerimden biri apse yapmis yuzumu ciddi derecede sisirdi ve tekrar gittim bu sefer antibiyotik tedavisi vermeden once iltihabi akitmaya calisti fakat akmadi sonrada antibiyotik kullaniyorum ama hic bir degisiklik yok tamam agri yok ama suratim halen sis antibiyotigi 3 gundur kullaniyorum

neşe

Hocam merhaba sol üst dişimde apse oluştu doktara gittim bugün ama aşırı şişti göz altıma kadar röntgen çekildi sonra bi enjektörle deldi biraz patlama oldu ama iyice şişti bşimdi

Uzman doktor

Neşe hanım geçmiş olsun doktorunuzun vermiş olduğu ilaçları kullanmaya devam edeceksiniz. Bölgede apsenin tamamen kuruması gerekiyor. Ağrılarınız olursa tekrardan doktorunuza danışabilirsiniz.

neşe

Antibiyotik yazdı kullanıyorum ama ateşimde var iyice şişiyo napacam ben ya

aslı

Hocam selam..5 gün önce 26 numaralı dişim çekildi, kanaması 6 saat durmadı..Daha önce kontrole gittiğimde diş hekimi dişime dolgu yapmayı denerken çok fazla kanamam oldu beni cerrahiye sevk etti..Kan sorunum yok..Cerrahi de dişim çekileceği zaman bir önceki doktorun kan konusunda sıkıntı yaşadığını belirttim..Ayrıca doktor çekimi yaparken gerçekten kafamı çok fazla sarstı..Doktor sonrası için ne antibiyotik ne de ağrı kesici verdi..Başka bir doktor antibiyotik kullanmam gerektiğini belirtti..İlk 3 gün net bir ağrım oldu..Şimdi ara ara gün içinde oluyor..Şişliği ise hala inmedi..2 gün önce de konuşmamda sorun olmaya başladı..Birçok harf ağzımdan peltek çıkmaya başladı..O da biraz azaldı..Şu an sadece R harfinde zorluk çekiyorum..Ayrıca 2 gündür göz tansiyonum düşüp duruyor ve de tam bir şey söyleyecekken söyleyeceğim şeyleri unutuyorum..Alt çenem ise fazlasıyla gergin, aşağı oynatırken daha da geriliyor.Çekilen dişin altındaki hizadaki dişlerim arada çıtırtı sesleri çıkarıyor.Annem dayanamayıp çekilen yere baktı dişimin yan tarafı yeşilimsi bir renk almış ve ayrıca damağımda da aft gibi bir yara oluştuğunu söyledi..Tekrar doktordan randevu aldım ancak araya hafta sonu girdi..Sorunumun ne olduğu ya da bu sorunu azaltacak yapabileceğim neler olduğunu belirtirseniz yardımcı sevinirim..

Uzman doktor

Aslı hanım çekilen diş apseli bir diş olabilir. Fakat tam olarak net bir şey söylemek güç bu konuda yeniden tedavinizi gerçekleştiren doktorunuza danışacaksınız.

eyup

dişmde kök var kökün üstünü et parcasi kaplamis doktora gitsem ne yapar acilllll

irem

Hocam bnim dun disim agirmaya basladi ve en yakin acile gitim disimin apse kaptigini soylediler , kalca bolgeme bir igne yaptilar bir hap ve gargara verdiler kullandim bugun ikinci gun ama agri hala azalmis degil ben ogrenciyim ve konularim birikiyor ders calisamiyorum en fazla kac gunde gecer bu agri

Uzman doktor

İrem hanım ilaçlarınızı kullanmaya devam ediniz. Ağrılarınız bir kaç güne kadar azalacaktır. İlaçları kullandıktan sonra tekrar doktorunuza başvurunuz ve tedavinizi yaptırınız.

cenk

İyi günler hocam. Üstteki 3 ön dişime önce dolgu yaptırdım ama çürük ilerlemiş ardından kanal tedavisi oldu. Dişçi 6 ay sonra gel dedi ama gitmedim. Dolgunun dış yüzeyi düştü ama diş hava almıyor açıklık yok. Fakat çoğu gece küçük küçük apseler oluyor o dişlerin üstünde neden olabilir sizce

Uzman doktor

Cenk bey dişlerinizde apse oluşmuş antibiyotik tedavisi kullanılması ve yeniden kanal tedavisi olması gerekebilir. Son kararı doktorunuz muayene sonrasında verecektir. Tedavinizi yaptırmamanız durumunda dişlerinizi kaybedebilirsiniz.

baran

hocam iki gun once doktora gittim disimm bostu icinde et parcasi olustu ve o zamanla dustu iki gun once doktora gittim kanal tedavisi yapti ve ssonra dolgu yapti yanagim sisik durumda napmaliyim

Uzman doktor

Baran bey dişinizde iltihaplanma olduğu için dolgu tutmayacaktır. Uygulanan dolgu yeniden düşebilir. Öncelikli olarak buradaki apsenin kurulması gerekmektedir. Dişinizin çekilmesi de gerekebilir. Tekrardan diş hekiminize başvurunuz.

baran

kullanmam icin bana iltihab kurutucu igne verdi ve daha da sismeye basladi.korkuyorum lutfen cevabınizi hemen bekliyorum

hilalnur

Hocam benim disim apse yaptI doktara gityigimde antibiyotik verdi kullanfim sis indi ama hemen sonra t3krar sisti doktora tekrar gittim sis tekrar ayni sekilde indi fakat dis etimde beyaz kabarciklar cikti ve agri yapiyo artik doktora gidecek zaman bulmiyorum 2 kez sisti bi zarari olurmu

Uzman doktor

Hilal hanım antibiyotik ilaçlarınızı düzenli olarak kullanıyormusunuz ? Bu ilaçları düzenli olarak kullandıktan sonra dişinizin tedavi edilmesi gerekiyor.

duygu

merhaba hocam ben dün sadece ağrıyan dolgumla ilgili doktora gittim panaromik film çekti ve sol azı dişimin yanındaki dişin üzerinde içerde bir cisim var dedi seni korkutmak istemem diyerek anlattı çok ısrar etmeme rağmen tümör olmadığını çünkü tümörün şekilsiz olacağını altı ay sonra tekrar bir panaromik film çekip ne durumda olacağına bakıcağını söyledi ama ben uyuyamıyorum dünden beri çok kötüyüm korkma kanser değil falan dedi ama anlamadım ne olabilir??? ‘O’ ile başlayan bir terim olabilir dedi ama hatırlamıyorum şu anda korkmalımıyım acaba kanser olabilirmiyim ama öyle olsa böyle bir risk alıp 6 ay demez hemde bir belirti olmazmıydı diye düşünüyorum cevap verirsenin çok sevinirim kolay gelsin…

Uzman doktor

Meraklanmayın doktorunuz sizi tedirgin etmek istememiştir. Eğer gerçek anlamda bir orun olsaydı. Doktorunuz sizi bu konuda bilgilendirirdi.. Eğer içiniz rahat etmeyecekse başka bir diş hekimine de gidebilirsiniz.

Mehmetcan

öncelikle merhaba doktor bey benim dişimi. Kökü apse yaptı kurtarmak için diş hekimim uğraştı fakat kurtarılamadı dişim çekilmek zorunda kaldı kurtarılma Sürecinde yanağımda çenemde bir şişlik meydana geldi şişlik Yüzünden yemek yerken şuAn zorlanıyorum dişim dün Çekildi şişlik me zaman iner acaba doktor bey ?

Uzman doktor

Mehmetcan bey şişlik ve ağrılarınız olursa bu bir yada iki haftalık bir süre içerisinde geçecektir. Diş çekimi sonrasında eğer kemik yapınız uygunsa size implant tedavisini öneriyorum.

banu

Merhaba benim de diş etimde şişme oldu ve disimde dolgu var ama dolgu yapilali 1 seneye yakin oluyor sislikte bir aya yakindir var . bu sabahta yanagimin alti yaanagin içi sisti. Ve yutkundugum yerde sistigi için yutkunmada zorlaniyorum stresten de olma ihtimali olduğu söyleniyor ne yapmaliyim

Uzman doktor

Banu hanım stresten değil dişiniz apse yapmış ve apse kurutucu ilaç sonrasında dişinizin kanal tedavisi olması gerekecektir. Mutlaka diş hekiminize başvurunuz ve gerekli tedavinizi yaptırınız.

hatice feratoglu

merhaba,
üst çenemde 2 azı dişime 4 gün önce (6 şubatta) dolgu yapıldı. iki dolgum da yüksek kaldı. dişlerimde anlık hassasiyet mevcut. dolgu yüksekliği ayarlanınca bu şikayetler geçer mi?

Uzman doktor

Hatice hanım dolgu yapılan dişlerinize alışamadığınızdan dolayıda size yüksek gelebilir. Doktorunuza yeniden muayene olunuz. Kendinizi iyi hissedene kadar yüksekliği aldırınız.

Zühre

Merabalar..benim 2 yaşında bir oğlum var 4 tane dışı çürük. Dislerine 3 ayda bir koruma yapılıyor şuanda disinde apse olduğunu söylediler hiç bir tedavide vermediler bir çok dr a götürdüm ama tatmin edici ortak bi nokta bulamadık Bilginize başvurmak istedim saygilar

Uzman doktor

Bu konuda bir pedodonti uzmanına başvurmalısınız. ( Çocuk diş doktoru )

Enes yıldız

Hocam benim bir senedir disim agri yapio uzerinde yemek yiyemiyorum yani sol tarafi hic kullanmiyorum buaralarda agri cok oluyo fakat disinda hic curuk yok korkuyorum biraz acikcasi ne yapicam bilmiom doktora gitmege korkuyorum bilmiyorum dayanilcak gibi fegi

Uzman doktor

Enes doktora gitmeden dişinizde nasıl bir sorun olduğu konusunda bilgi sahibi olamazsınız.

Enes yıldız

disimi cekcektirmek istemiyorum ee dolgu ile kanal tedaviside korkutuuyo beni

Burak

Doktor Bey Selam 3-4 gün önce Sol en Arka Dişim Apse oldu Diş etimde Kızarıklık var ve Yanağımda biraz şiş,Daha Önce dişcime Sormuştum Üst tarafta apse Olunca orayı deliyolarmış ve apse’nin iltihabı akıyomuş Bu Sol en arkadaki Diş’e de böyle birşey yapılabilir mi? Largopen 550 ml İçiyorum ve yanında Dicloflam var Dicloflam Ağrı Kesiyor fakat largopen ilacından hiçbir yarar göremedim augmentin Kullansam da olur mu ? Bir de buz koyuyolarmış dıştan bu da etkili olur mu doktor bey ? Birde Bu yanağımdaki şişlik ne zamana kadar iner ?

Uzman doktor

Burak bey ilaçlar konusunda buradan bilgi vermem kesinlikle doğru değildir. Doktorunuz bu konuda size yardımcı olacaktır. Kendi bilginiz doğrultusunda değil doktorunuzun yönlendirmesi ile ilaçlarınızı kullanmalısınız. Mutlaka doktorunuza başvurunuz.

eylül

Hocam meraba bugün kopek disimi cektirdmve cok agriuor ne yapmam lazm.

Uzman doktor

Eylül hanım ağrılarınız bir kaç gün sürecekir. Ondan sonra dinecektir.

sundus

Merhaba hocam ben yirmilik disimi 3 yil once cektirdim ama ara ara sisiyor ve agri yapiyor sonra normale donuyor sebebi nedir ve ne yapmaliyim. Tesekkurler

Uzman doktor

Sundus hanım bu bölgede iltihaplanma söz konusudur. Fakat bu çekilen bölgede değil yanındaki diğer dişlerde olabilir. Diğer bir ihtimal ise çekilen diş bölgesinde çekim yapılırken kırılma meydana gelmiş olabilir. Eğer kırılan diş bölgesi iltihaplı ise bu nedenle iltihaplanma zaman zaman yeniden oluşabilir. İhtimalleri değerlendirmek ve tedavinizi yaptırmak için bir diş hekiminize gözükmenizi öneriyorum.

nalan

meraba benim sag azi disim kirildi kirilmadan oncede surekli gecmeyen bir iltihap ve sislik oluyodu simdiki iltihap iyice dis etine yerlesti onceden iltihap cogalmasin diye patlatiyodum ama artk kist gibi oldu elleyemiyorum dislerimi birbirine degdirince agriyoda onceden yan dislerimde agriyodu yok artikbsimdi doktor iki tane antibiyitik verdi dort gun kullandiktansonra mutlaka gel dedi disi zaten cekecek ilaclara uc gun oldu iltihap biraz gcti ameliyat yaparmi gereklimi yani lutfen acilcevap bekliyorum bir gun kaldi doktara gitmeme

Muhittin

Hocam iki ay önce diş cektirdim. Ertesii günü cekilen yer şişti
O gundenden beri sürekli apse var orda. Surekli doktora gidiyorum film cekiliyororda bir şey yok deniliyor.acaba neden ceken yer apse yapar.

Uzman doktor

Muhittin bey bu dişinizin yanındaki dişlerden birisi iltihaplanma yapmış olabilir yada dişinizin kök bölgesinde kist oluşmuş olabilir. Doktorunuz panoromik röntgende göremiyorsa diş çekilirken bir parçası içeride kalmış olabilir. Eğer çekilen dişiniz apseli ve içeride diş kırıldı ise bu şekilde apse devam eder.

murat egilmez

merhaba hocam.benim 7 yasindaki oglumda apse olustu doktora gittik disinin cekilmesi gerektigini soyledi ilac verdi.ust uste iki sefer antibiyotik kullandik apsesi gecmedi.ne yapmamizi onerirsiniz.tesekkur ederim

Uzman doktor

Murat bey ilaçları düzenli olarak kullanmaya devam ediniz. Doktorunuzun önerilerini harfiyen yerine getirmelisiniz.

tuse

Doktor bey benim 20 disim ara ara şişip iniyordu gece oynarken bisey patladı ve kanadı sonrasında o şislik gidince rahatladım peki bisey olurmu disim önceden ufak bi kısmı gözüküyordu simdi ise yarısindann fazlası gözüküyor

Uzman doktor

Tuse dişinizde bir iltihaplanma olmuş bu patlayanda diş iltihabınız. Bu size ileride ağrılı bir şekilde geri dönecektir. Mutlaka diş hekiminize başvurunuz. 20 lik dişinizin çekilmesi gerekebilir. Geciktirmeyiniz.

sinem

Merhabalar..ben şuan 30haftalık gebeyim..gebelikten önce dişim çok ağrımıştı apse olduğunu geçtiğinde dişime kanal tedavisi yapılıp kurtarılabileceği söylendi ancak o ay hamile kaşdığımı öğrendim o yüzden bu 8.ayıma kadar bir ağrı olmamıştı taki diş kırılıp 4 gün öncesine kadar.sii doktoru apse geçmesi in rovamycıne ilaç verdi 4 gündür içiyorum ancak hiç bir faydası olmadı dilimin altına kadar şişlik oluştu..şuan ne apse geçti zaten bayağı çenemde ve dilimin altına kadar yayıldı hemde ağrı geçmedi..geçtiğinde çekmesini söledim ve doğum doktorundan izin kağıdı aldım..ancak bir türlü geçmiyor acaba nedeni nedir.

Uzman doktor

Sinem hanım eğer doğum uzmanı bu konuda size izin verdiyse ilaçları kullanmaya devam etmelisiniz. Apse kurutulmadıkça dişiniz çekilemez. Doktorunuzu bu konuda bilgilendirmelisiniz.

prenses

Merhabalar ben iki aylik hamileyim antibiyotik kullanamiyorum hastaneye gitmekten korkuyorum ne yapabilirim

Uzman doktor

Prenses gerekli konularla ilgili olarak doğum uzmanınızı bilgilendirin ondan gerekli ondan gerekli onayı almadan işlem yaptırmayınız.

berk

Hocam benim sağ alt disim kuculdu gibi bisi oldu icinden et gibi bisi cikti daha sonra o bolgede apse olustu bir ara patlatmsya calistim patlatmadim suan aciyor ne yapmam gerek disci korkum var

Uzman doktor

Berk bu dişinin mutlaka tedavi edilmesi gereklidir. Bölgede iltihaplanma oluşmuş. Bu iltihaplanma zamanla kist oluşmasına neden olabiliranlızca o dişinizi değil diğer dişlerinizi de kaybedebilirsiniz.

Gülnur

Merhaba doktor bey. Benim babamın dişi çok kötü durumda. Dişi bir kaç kez apse yapmıştı ilaç tedavisiyle geçti. Babam biraz inatçı ısrarla ağrı geçince çektirmeye gitmedi diş kaybetmemek için. Bu seferki apse diş etinden sinirlere yayılmış. Doktor çekmek riskli olur. çekerken yüzünün o tarafı felç olabilir demiş. Bu gün ilaç tedavisinin 1. günü ve kan tükürmeler de başladı. Şimdi ne yapılması gerekiyor? Felç olma durumu bizi korkuttu. Bize yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Uzman doktor

Gülnur hanım babanızın durumu bir hayli ilerlemiş bu evrede doktorunuzun dedikleri dışına çıkmayınız, ilaçları düzenli bir şekilde alınız ve kontrol tarihlerini geciktirmeyiniz. Panik yapmayınız doktorunuz gerekli önlemleri alacaktır.

tuğba

merhaba hocam 4.5 yaşındaki oğlumun sağ üst azı dişinde diş eti apsesi var. 2.5 yaşındayken diş çürüğü oluşmuştu aynı dişte.diş hekimine gittim apse kendisi akıyor dedi ilaç vermedi apse geçince çekeriz dedi. ertesi gün başka diş hekimine gittim oda agumentin ile profenid verdi. ilaçlar bitti apse geçmedi daha sonra başka bir diş hekimine gittim oda dişini yıkadı zamanla geçer dedi 20 gün oldu şişlik hala geçmedi kırmızı bir şekilde duruyor beyazlık yok önceden beyazlık vardı ve dokununca apse akıyordu. bu arada dişinde hiç ağrısı olmadı sizce ne yapmalıyım

Uzman doktor

Tuğba hanım buradaki apsenin kurutulması gerekiyor. Bu nedenle ilaçların devam edilip apsenin kurtulması gerekti… Tam olarak dişin durumunu muayene etmeden bir şey söylemek istemiyorum. Mutlaka bir pedodonti uzmanına çocuğunuzu götürün. Bu dişi tedavi edilmeden apse sürekli olarak tekrarlanacaktır. Ağrıları olmaması olmayacağı anlamına gelmez.. Geçmiş olsun.

bekir

İyi günler benim yaklaşık 1 yildir dış etinde set bi şişlik var parmagimla dokanirsam öyle fark ediliyor cok sert dışı kolonun olduğu yerde tam olarak birde cenem çok görülüyor agriyor yanlız doktordan korkuyorum göremiyorum

Uzman doktor

Bekir bey burada bir iltihaplanma oluşmuş ve aradan çok zaman geçmiş. Burada bir kist oluşmuş olabilir. Sert olmasının nedeni bu olabilir. Mutlaka daha geç kalmadan doktorunuza başvurunuz. İlerlemesi durumunda daha ciddi problemlere neden olabilir.

ogrrnci

Sayin.doktorum,benim azı disim apse yapmisti cektirmistim oşişlik inmedi 3 senedir sis vaziyette bnde onemsememistim tedavisi nasil olur acaba?

Uzman doktor

ogrrnci buradaki şişliğin b kadar süre içerisinde mutlaka geçmesi grekirdi. Bu dişiniz çekilirken bir parças içeride kırımış olabilir. Eğer kırılan dişiniz apseli ise bu şişlik oradan gitmeyecektir. Mutlaka kontrol edilmesi gereklidir.

cihad

Hocam diş doktorum apse şişlik tam geçmeden kanal tedavisine başladı sıkıntı olur mu

ogrrnci

Tesekkur ederim doktor bey,dediginiz gibi olmustu olay apseli disimi doktor ne yapti ise cekememisti,sonrada disimin kokleruni icine girerek kirmisti iki parcaya bolmustu,anca oyle cikarmisti, simdi bu sislik inmefi 3 senedir, tedavisi ne olabilir?

Uzman doktor

Çekilen bölgede diş kırığı içeride kalmış olabilir. Eğer bu diş apseli ise bu şekilde bir şişlik oluşmuş olabilir. Panoromik röntgen filmi ile incelenmesi gerekmektedir.

yüksel

Merhaba Hocam. 4 gün önce dişimi aldırdım fakat ağrılar bir türlü geçmedi daha sonra aile hekimine gittim dişim apse yapmış antibiyotik ilaç ağrı kesici ve gargara yazdı tekrar diş hekimine gitmek istemiyorum ne yapmam gerekli ilaç tedavisiyle geçermi

Uzman doktor

İlaç tedavisi sonrasında muatalak dişinizin tedavi edilmesi gerekmektedir. Tedavi edilmediği taktirde iltihaplanma yeniden oluşacaktır.

baki

Disim cürüktü ve kırıldi simdi koku kaldi dibinde ama dungece sisti simdi largopen antibiyotik kullandim acaba iyi gelirmi sise bisey yaparmi baska

Uzman doktor

Baki bey kendiniz doktor önerisi olmadan ilaç kullanmayınız. Dişiniz iltihaplanmış bir diş hekimine giderseniz bir an evvel tedavinize başlanabilir. Gecikmeyiniz.

ismail can

Iyi gunler hocam ben 4 disime implant yaptrdm. 3 unde herhangi bi sorun olusmadan disler takildi fakat sonuncusu cok sorunlu ve halada devam ediyor ilk takilan vida dis etinin yuzeyine cikti ve kendiliginden dustu 2. Ise olcu aldirmaya gittigim olmadi diyerek doktorum tarafndan cekildi gecen hafta son kez bi vida daha attilar bur hafta olmasina ragmen ilaclarin hicbir etkisi olmadi doktirum igne verdi ve etkisi gecince hala agrimaya ve zonklamaya devam edio ve maalesef sigara kullaniorum yardimci olursaniz sevinirim

Uzman doktor

İsmail bey bu konuda uzman olan bir diş hekimine gtedavinizi yaptırmanız daha uygun olacak..

lavinya

1ay önce 20nil dişlerimden ameliyat oldum.gömülüydü.yanağımda sertlik kaldı ve bastırınca acıyor bazende şişiyor.sol alt dişimdi ve o tarafla yemek yiyemiyorum.Bu durum normal mi.

Uzman doktor

Lavinya normal bir durum değil üzerinden zaman geçmiş tekrardan bir kontrol olmanızı öneririm. İçeride parça kalmış olabilir.

gülşen

Hocam 3 gün önce dişimi cektirdim çekildiği andan itibaran agrıyo ilk gün ateşlendim tekrar doktoruma gittim aantibiyotik verdi agrı kesici ilaçlar hiç etki etmedi ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim

Uzman doktor

Gülşen hanım diş çekimi sonrasında bu türlü ağrılarınızın olması normaldir. Bir haftaya kadar bir ağrınız kalmayacaktır.

Mehmet

Hocam benim kaplamaların altından dişim ağrı yaptı kaplamaları çıkardık diş etini rahatlatmak için daha sonrasında diş etinde şişlik yaptı sol yanagım gözüme kadar şişti dayanılmaz ağrılarım oldu 5 gün boyunca antibiyotik iğne vuruldum geçmeyince doktorum cerrahi bir işlemle apseyi diş etinden aldı kanal tedavisi gerekli dedi ama uyuşturucu iğne kullanamayacağını söyledi uyuşturmadan yapmayı denedik ama dayanamadım dişte yine apse birikmeye başladı sizce nasıl bi yol izlemeliyim alternatif bi yol yokmudur 🙁

Uzman doktor

Mehmet bey.. Bölgede iltihaplanma olduğu için diş uyuşmayacaktır. Bu nedenle anestezi uygulanmadan işlem yapıldığında dayanamazsınız. Öncelikli olarak kullanılacak antibiyotik ilaçlarla bölgedeki iltihabın kurutulması ve daha sonra kanal tedavisi uygulanması gereklidir. Doktorunuz bu konuda gerekli müdahaleyi gerçekleştirecektir.

sheer turhan

Merhaba hocam been 3 ay once kanal tedavisi yaptirdim Simdi disim apse oldu sisti hap kullandim igne kullandim inmiyo sislik neden acaba igneyle biraz deldilet me

Uzman doktor

Sanırım sorunuz yarım kalmış tekrardan kontrol ettirin. Dişinizin kanal tedavisi yada çekilmesi gerekebilir.

dilek

Iyi gunler hocam benim ust damakta on tarafta kocaman sislik var intihap cikiyo patliyo agri yok damakta intihap var acikcasi haftada bir sisiyo intihap akiyo kaniyo sonra ne yapmam lazim tedirgin oluyorum

Kübra

Hocam iyi günler benim dişim agryr doktora gittim çürük dahi görünmedi ama dişim ve diş etim cok kötü agırıyor antbiyotik yazdı doktorum ne yapmam gerekiyorm yardımınız için teşekkürler

deniz

Hocam dolgulu dişim vardı ağrı yapıyodu dr gittim kanal yaptı ama daha çok kotu oldu bende internette baktım diş koku iltihap diyor dr tekrar gittim dolguyu soktu 1 haftadır bekliyom ama basınc yapınca ağrı var.dr bişey demiyor ama iltihap var biliyorum

Uzman doktor

Deniz hanım iltihap kurutucu ilaç verdimi doktorunuz ? İlaç kullanıyormusunuz. Başka bir diş hekimini de başvurabilirsiniz.

azize

MBR dolgulu olan disimin üst kısmından yani dis etimden intihap akıyor doktora gittim antibiyotik ve çekilmesi gerektiğini isoyledi ilaçlarını kullandım ama apse ufak bi şekle geliyor ilac bitince tekrar bbüyüyor ve geniz aakıntısı boğaz enfeksiyonu oluyorum sürekli disim den dolayı bu sorunla karsilasirmiyim xbunu öğrenmek istiyorum cvbiniz 8cin şimdiden TSKeferim

Uzman doktor

Azize hanım doktorunuzun vermiş olduğu ilaçları düzenli bir şekilde kullanmanız gerekiyor. Düzenli kullanmadığınızda apse kurutulamaz. Çekim için son kararı doktorunuz verecektir. Yeniden doktorunuza gözükerek bilgilendirmeniz önemlidir. Geçmiş olsun.

azize

Peki bu iltihap boğaz enfeksiyonuna sebep olur mu

Mehmet

İyi günler doktor bey. Üst dişlerimde kaplama var. Ağrı ile bir haftadır ağrı kesici ile baş etmeye çalşıyorum, işim gereği doktora gidemedim. perşembe günü diş hekimi röntgen çekti antibiyotik ve ağrı kesici ile gargara verdi. Ertesi gün yüzüm şişmeye başladı, ertesi gün dahada fazla gözüm kapanana kadar. Sonra başka bir diş hekimi serum tedavisine başladı. Şimdi 12 saatte bir serum tedavisi alıyorum, fakat bugun bütün gün iltihap patladı ağzıma akmasın diye peçeteye boşalttım kan benzeri kırmızı olana kadar. İki saatte bir akmaya devam ediyor ve aynı yöntemle boşaltıyorum. Fakat sızan iltihap doğal olarak tükürük ile yutuyorum az da olsa. Bunun sağlığımda bir sorun teşkil etmesi mümkün mü?

arife

Hocam merhaba,
sol üst cenedeki köpek dişi yaninda ki disim cekilidi ve yaninda ki disleri kesilerek takma dis takildi. onceliklei sorunum cekilen dise denk gelen takma disin arkasinda bosluk var bu normal mi? Donem donem elimi diseti ustune koydugumda kotu bir koku oluyordu.Bu sabah sivilce gibi birsey oldu hafif dokunmamla beyaz bir irin bosaldi ve kotu kokuyordu.gun icinde birkac kez bosalttim.Bunlar normal mi? Yaklaşık 3ay once once disimi cektirip yerine Takma dis monte edildi.
cevap icin cok tesekkur.

aziz

hocam benim dişim apse yaptı acile gittim antiyotik ve gargara yazdı 2 gündür kullanıyorum ağrılarım geçmedi ne yapabilirim

hocam benim sol azı dişimin ortası boştu..şimdoktor antibiyotik verdi iltihabın kuruması icindi apse yapmış ve ben apsenin kuruması icin neler yapabilirim.. cok korkuyorum yardım edin lütfen

Uzman doktor

Apsenin kuruması için doktorunuzun vermiş olduğu antibiyotik ilaçları gününde ve saatinde almalısınız. İlaçlar bittiğinde tekrardan doktorunuza başvurmalısınız.

Melike

Merhaba.Sağ alt 20liğin önündeki dişim 4,5 ay önce kanala başlandı. Felaket ağrı yapıyordu uğraştı daha sonra gidip gelmeler oldu hep dişimi serumladı. Sonra çenemin altı şiş oldu ilaçla vs. geçti.2 ay sonra yani bu aralar yine aynısı oldu ama geçmedi. Ağzımı kullanamıyorum.Doktorumu değiştiremiyorum da ne yapmalıyım?

Melike

Merhaba.Sağ alt 20liğin önündeki dişim 4,5 ay önce kanala başlandı. Felaket ağrı yapıyordu uğraştı daha sonra gidip gelmeler oldu hep dişimi serumladı. Sonra çenemin altı şiş oldu ilaçla vs. geçti.2 ay sonra yani bu aralar yine aynısı oldu ama geçmedi. Ağzımı kullanamıyorum.Doktorumu değiştiremiyorum da ne yapmalıyım??

Uzman doktor

Melike hanım bu dişinizin çekilmesi gerekiyor olabilir. Aynı zamanda 20 lik dişinizinde çekilmesi gerekebilir. Başka bir diş hekimine de başvurabilirsiniz.

burcu kapıcı

merhaba ben dun sabah kanal tedavisi oldum tam 2,5 saat surdu ve sonrasında yanagımın alt kısmı cene tarafı kocaman şişti sanki içinde bişey varmış gibi dokundukca ağrıyor. ertesi gün oldu biraz bile inmedi. tedaviden önce şişlik falan yoktu. bu neden kaynaklanıyor acaba? dişimi kaybedeceğim diye korkuyorum bana yardımcı olurmusunuz.şimdiden teşekkürler.

Uzman doktor

Burcu hanım dişiniz iltihaplanma yapmış olabilir. Mutlaka yeniden diş hekimine başvurunuz.

Emine Kasap

Merhaba, yaklaşık 3 gündür diş ağrısı çekiyorum önce ağrı kesici ile geçmesini bekledim ancak geçmedi diş hekimine gittim bana antibiyotik ve ağrı kesici verdi 3 öğündür bu ilaçları kullanıyorum dişim zonkluyor ve ağrıya dayanamıyorum eczane ağrı kesiciyi sabah akşam almamı söyledi fakat 6 saat olmadan dişim yine ağrıyor rahatlatacak ne yapabilirim ağrı kesiciyi 3 öğün alsam olur mu yardımcı olur musunuz

ahmet

Hocam alt dişimde dolgu vardı ve orda apse olustu sonra ağrısı felan geçince bende doktora gitmedim sonralari o bölgedeki yüzümde büyük büyük ödem gibi sivilceler çıkmaya basladı acaba dişimdeki apseyle bir ilgisi varmidir çünkü önceden fazla cikmazdı

Emine

Hocam merheba benim diş etimde şişlik yanağım daşişlik ağrı ve ateş oldu.Dr gittim amoklavin verdi ilaç bitince röntgen istedi sizden ricam diş abseleri için amoklavin faydalımıdır ağrı kesici olrak ne önerirsiniz.Teşekkürler

Damla

Hocam merhaba benim ön dişimde ve yanındaki köpek dişimin üstünde beyazlık oluştu doktora gittim ve apse olduğunu söyledi aynı anda 2 antiyotik ve sabah akşam serum tedavisi gördüm daha sonra iki dişime de kanal tedavisi yapıldı yaklaşık 1 ay kanallar açık kaldı sonra kapatıldı ve 1 gün sonra ön dişim karardı.. Şimdi ise bir üniversite hastanesine gittim ve dişimin kökünde hala iltihap olduğunu söylüyorlar ve kanal tedavisi daha sonra da kök ucu ameliyatı yapılacağını en son ise zirkonyum kaplama yapılacağını söylediler. Ama bu süreçte dişimi kaybedebileceğimi söylediler . Lütfen bana bir yol gösterin sizde direk çektirip kaplama mı yaptırmalıyım yoksa tedaviye mi başlamalıyım.. Lütfen bir yol gösterin 🙁

aziz

Hocam merhaba dis agrisi cekiyodum bir hafta ilac kullandiktan sonra doktor ust disimi cekti 4hafta oldu yutkunurken bogazlarda sorun yasiyorum yardim lutfen

emine

MBR hocam hamile yim disim iltihap yapip yüzüm sismisti iltihaptan iki gunudur is etimde şişlik verdi ve dislerimi fircalarken iltihap patladi arkasından kan geldi bi problem olurmuş acil cvp lutfen

gökçen yigit

Hocam benim apse olduda ben doktora gitmeden iyileşirmi?

muhammet

Hocam birhafta once baslayn dış agrimla augmentin 1000 kullanmaya başladım geçmedi hekime gittim largopen 1000 ve aprolfort verdi 3 gündür kullanıyorum bugün vucudumun heryeri ağrıyor ve usuyorum doktoru aradigimda ilaca devam etmemi söyledi ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim disimdeki agrilarda iyice arttı…

Türker

Slm aleyküm hocam benim sol arka dişim bayadir çürük hiç ağrı falan yoktu ama sol yüzüm sismeye başladı şişlikler gözüme kadar geldi hastaneye gittim diş apsesi dedi antibiyotik yazdı şişlikler normal mi hiç ağrı yoktu

Türker

Yokmu cvp

yeliz

Merhaba hocam ben disten cok cekmis biri olarak sizden bi konuda yardim almak istiyorum. Ben fransada yasiyorum bi kok dislerimden biri agrimaya basladi doktora gittim kanal tedavisi yapildi sonra tekrar agridi dis kokumde iltihap varmis temizlendi bu kac kere decam etti ama agri bi turlu gitmedi iltihap gitti diyo doktor ama agrim devam ediyor surekli agriyo biseyde bulamiyolar git gel kafayi yedim bu disten sizce sorun ne olabilir. Sorun burdaki doktorlardami anlamadm kac doktora gittim yok yapamadilar hi disi.

durmuş başpınar

5 yaşıdakı kızımın sol alt arka dişinin üstüne arka taraftan et şişmiş dişin üstüne geliyor et parçası tedavisi zormudur çocuğu dişçiye götüremiyorum yardımcı olurmusunuz .et parçası dişin kenarında küçüktü üstüne gelmiyordu.Sonradan büyüdü

Ali

Merhaba hocam benim dişim apse yaptı ve tedavi ettirecem önceden devlet hastenesine gitmiştim doktor hanım , beni endodonti uzmanına yönlendirdi bu cuma gidecem fakat doktor hanım tedavi etirmesen daha çok büyüyeceğini ve çene kemik erimesi olması ile sonuçlanır dedi ve dişimi çekmek olduğunu söyledi velim izin vermedi dişimin çektirmesine YAŞİM 16 bu arada söylim ben şimdi özel bi endodonti uzmanında tedavi olacam çene kemiğim erimise ne nasıl bi tedavi uygulanıcak bi bilgi verebilir misiniz çene kemiğimin erimesinden korkuyorum da

duyguerdogannn

Meehabalar 14 haftalik hamileyim en arka sol taraftaki disim agriyor dr gittim dis eti apse olmis dedi 20lik disi cektir bence dedi ama hamilelikte dis cekimi olurmu ben panikliyim birde disten normalde korkarım hamileyken dahsda zor dr andorex birde rovamrcine diye bi Ilac verdi iiciyorum 4 tane kaldi icinde ama.hala agri gitmedi agzimi az acabiliyorum aciyor acinca bogazlsrim da kotu oldu cenemdede aci var dokununca gecermi bu agri disimi çekti rmek zzorundamiyim yardimci olurnusunuz

Büşra

Merhaba hocam sabah uyandığımda sol altta dişlerimin arkasında en sonda büyük bir şişlik oluşmuş, apse mi yoksa 20’lik dişim mi çıkıyor. Bunun sebebi nedir ve nasıl tedavi uygulanması gerekir?

Elif KARA

Selam hocam annenim 10 yıllık protezlerinin değişmesi gerektiğini söyledi dişçimiz devlet hastanesinde alt ve üst olarak protezleri yeniden yapıldı fakat ağzında yaralar oluştu özellikle alt damakta 8 ay oldu dr gidiyoruz hepsi farklı bişey söylüyor enfeksiyon var dediler antibiyotik kullandı gittik akıntı var dedi yine antibiyotik verdi tekrar gittiğimizde ise kitle olusmuş o bölgeyi yaralım dediler fakat annem 75 yaşında cesaret edemedik bi başka hekime gittik oda öyle bişey yok dedi sadece enfeksiyondan kaynaklı bişey olduğunu söyleyip antibiyotik tedavisi uyguladı ama şuan sonuç aynı yine ağrı ve şişlik duruyor lütfen aydınlatın bizi ne yapacağımızı kime güneneceğimizi şaşırdık teşekkürler.

meral

iyi günler hocam benim dişime 2 sene önce normal dolgu yapıldı 10 önce dişim tatlı birşeyler yediğimde ağrı yapmaya başladı dr. gittim röntgen çekildi dolgunun altında çürük başlamış 1 seansta kanal tedavi yapıldı tekrar detaylı röntgen çekildi ve iltihap olduğunu gördü kanal tedavide canım hic yanmadığı için iltihap olmasına ihtimal vermemiştim dedi ve sorun çıkmaz diyip ilerde agrı yaparsa çekilir dedi içim rahat değil dişimi kaybetmek istemiyorum ilaçta vermedi gerekmez dedi hocam ne yapabilirim bu gün 3.gün antibiyotik kullansam olurmu cok teşekkür ederim saygılarımla….

kartal

ıyı gunler dıs etımdekı sıslıkten dolayı dıscıye gıttım rontgen cekıldı ıltıhap oldugu soylendı ve benı cene cerrahı doktora yonlendırıldı ordada dısın etrafında kemık kalmadıgından dısın cekılecegı soylendı ıltıhap oldugundan bızde cekılmesının uygun olucagı soylendı 1 ay soraya randevu verıldı kafama takılan bu sure zarfında ıltıhabı kurutmak ıcın herangı bır antıbıyotk yazılmadı acaba surec nasıl devam edıcek. kolay gelsın

emrah

Hocam merhaba. Disimi fircalarken dis etime dokundu firca . Beyazlik olustu ve hala gecmedi . Ne yapmam gerekir teşekkürler

emrah

Hocam Merhabalar. Disimi fircalarken biraz sert surttum galiba dışis etimde beyazlik olustu ve bayadir var . Cok acıyor ayrica ne yapmam gerekir . Teşekkürler

seher

Mrh hocam benim 2 ay önce bogaz agrîm vardî 2 gün sonra ön dişim agrimaya başladî dr gittim antibiyotik verdi kanal tedavisi yapilcak dedi ilaci kullandim bitti dr gitcektim tedavi için yine bogazlarim agridi ileri decede intap yaptı dr gittim yine antibiyotik verdi kullandim ve iki ay oldun disimi sikinca agridan daha farkli birsey oluyo ve iki ay oldu hala bogaz agrim gecmedi ve agri kulaklarima vuruyo bu sorunum bu diş yüzündden olabilirmi lûtfen yardimci olun

didem

Merhaba dolgu olan dişim apse yaptı çok ağrılıydı diş hekimine göründüm antibiyotik verdi dişlerimi gece çok sıkıyorum tekrar etti ve suan yine şişti ama ağrı yok artık sizce dişim çekilirmi

umut

15 yasindayim disim kirilmisti onemsemedim daha sonra curumus abse olmus ama ben hic farkinda bile degildim ama suan muhtesem bi agri var dis hekimine gittik kanal tedavi dedi ama suan ne yemek ne de uyku haram bana sislik cok fazla anlik olarak agriyi nasil gecirebilirim.

Uzman doktor

Umut anlık olarak doktorunuzun vermiş olduğu ağrı kesici ilaç kullanabilirsiniz. Bunun dışında yapabileceğiniz pek bir şey yok.. Sabah olduğunda daha rahat olursunuz.

zeynep kılıç

26 yasindayim sol azi dişim cikmiyor şişti küçük yuvarlak bir beze oldu cikamayan dişin üstü ben böyle bir agri bir duygu yaşamadım cok kötü antibiyotik kullaniyorum ama 2.gün yanagim şişti yarin 3.gün olacak yine ayni agri kesiciler ya 2saat yada 3 saat fayda ediyor yeniden agri iciyorum yarin tip faküldesine gidecegim ama yapabilecek bir seyleri olabilir mi bu durumda

Uzman doktor

Tabiki bölge iltihaplanmış ve mutlaka diş hekimne başvurmalısınız. İltihap kurutucu ile bölge kurutulabilir.

Htc

Mrb hocam azilarda 5 tane curuk disim var on tavsan disiminde arasi curuktu dolgu yaptirmistim 4 yil once iltihap olusuyo surekli beyaz kabarcik patlatip temizliyordum son 2 gundur siyah kan toplandi ve bu sabah uyandim ust dudagimada vurmus iltihap baya bi sismis nasil gecer ne yapmm gerek

Uzman doktor

HTC mutlaka bir diş hekimine başvurmalısınız. Evde kendinizin tedavi edebileceği bir süreç değildir bu.. Öncelikli olarak ilaç tedavisi ile apsenin kurutulması gerekir daha sonra kanal tedavisi ile çürükler temizlenmelidir. Ön dişleriniz için kaplama uygulanabilir.

ismail gurlek

Ilac kullandim igne kullandim sis daha da buyuyo ve agrim cok siddetli ne yapmam gerek agzimi acamiyorum sis yuzunden

ismail gurlek

Suratim gerilmekden parcalanacak suratimdaki iltihap cerrahi mudaheleyle alinmaz mi

Soner

Merhaba hocam yaklasik bir yil once eksik dislerimi kopru ve kaplama yaptirdim simdi curuk agrisi gibi bir agri var agiz dis sagligi merkezi aciline gittim 1.2 ilac verip 5 yil disimi yapan doktorun bakacagini soylediler mudahale etmediler bu dogrumu yani adamin tayini felan cikarsa kars a biz de kars a mi gidecegiz

Emrah

Merhaba hocam,ben 19 yasındayım.Aşırı halsizlik,boğazda ağrı ve yutkunurken zorlanmam ve birkac sorunum vardı.2 gün önce diş röntgeni çektirdim.2 tane gömülü 20 yas dişim varmıs.Bunları çektirmelisin dedi.Çektireceğim fakat bizim ilde çeken olmadığı için Samsunda çektireceğim.2 si aynı günde çekilebilir mi ? Yoksa ayrı günlerde falan mı çektirmem lazım ?Birde hocam bu kadar halsiz olmam normal mi ? Antibiyotik falan kullanmama rağmen hemde ?

Ayşe Gül

Merhaba, benim dip dişlerim maalesef çürüdü ve çekilmesi gerekiyor. Ama iltihap var ve gittiğim bir doktor iltihap geçmiyor çekilecek dedi ama ben iltihaplı diş çekilmez diye biliyorum.O yüzden çektirmedim. İltihaplı diş çekilir mi? Ne yapayım? Salı günü de cerraha gideceğiz cerrah müdahale etse dişlerim kurtulur mu?

süleyman yılmaz

dişime kanal tedavisi yapıldı bir iki hafta sonra damağımda bi şişlik hissettim yokladım böyle sert bir şey acaba uyuşturucu iğneden mi oldu sonra şişlik avurduma geçti ne yapmalıyım teşekkürler

Meltem

Merhaba hocam 9 ay önce kanal tedavisi olduğum dişin yanındaki diş sızlamaya başlayınca doktora gittim fakat doktor röntgende birşey olmadığını söyledi antibiyotik verdi antibiyotik kullandıktan sonra ağrım tamamıyla kesildi doktor dişime vururken hiç ağrı yapmadı ama ben köküne bastırınca acıdığını söyledim doktor dokunduğunda kanal tedavili dişinin tarafı dedi kanal tedaviden sonra ağrı olursa diş çekilir dedi bu kadar umursama deyip birşey yapmadı ben bugün dişin köküne dokununca sızı hatta sertlikte hissediyorum sizce ne yapmalıyım başka bir doktoro gideyimmi aslında doktorumda çok iyi ama bu sefer çok ilgisiz kaldı yoksa bekleyimmi okullar açılana kadar bitirmek istiyorum bu sıkıntımı çekilirsede önde 1.küçük azı dişim ağrı artar birşey olurmu ?buradaki hastanelerden randevu almakta 1 ay sürüyor Şimdiden teşekkürler hocam

Meltem

Hocam hastaneye tekrar gittim üst çene dişlerimin üstünde bir şişiklik var doktorlarda anlamadı sinüs kaynaklı olabilir dedi antibiyotik bile vermediler ağrı artarsa gel dediler Bir doktor istanbuldaki araştırma hastanelerini önerdi

dincer

Iyi aksamlar. Ben 2 ay once kanal tedavisi yaptirdim. Tedaviden sonra bana antibiyotik ve agri kesici verildi. Ilaclarin tumunu kullandim. 2 ay sonra cuma aksami agri yapmaya basladi. Agri kesici haplar iciyorum. Bi etkisi olmuyor. Pazartesi gunune kadar hastahaneye gidemem ne yapmam gerekiyor ?

Geyik

Merhaba hocam benim 20 lik dişim mınnacık çıktı daha da çıkmıyor yaklaşık 5 aydırda 2-3 hafta aralıklarla şişiyor abse yapıyor buğün yine şişti elimle dişime bakarken abseli yere dokundum galiba sarı bi sıvı çıktı bende daha çok bastırdım boşalsındiye daha çok boşaldı ama yine ağrıyo napmam gerekiyo çıkmamış dişi nasıl çektiricem

umut

hocam bir haftadır dişim apzeli 12 saat te bir antibiyotik içtim biraz iner gibi oldu. fakat antibiyotiği bitirdim bir sonraki gün bekledim nolacak diye sabah kalktım sol yanak komple şiş. az önce diş kökünde bir rahatlama hissettim ağzımın içi kan doldu.ama şiş hala inmiyor. ağrı kesici cataflam kullanıyorum o çok etkili. ama sık kullanmak istemiyorum. ağrıyı sadece karanfil yağı kesiyor. tekrardan antibiyotik tedaviye başlıyacam sanırım. fazla ilaç almak istemiyorum ne gibi öneriniz olur.

onur

hocam benım dısımın ıcten ıntıhaplı ve curuk dıscım kanal tedavısı yapıcam dedı apselı olan bı dıse kanal tedavısı yapılması uygunmudur

sibel

merhaba hocam 12 yasindayim disim tam 4 gundur agriyor.Doktor dolgu yapicak ama daha suresi var.Bana ilac olarakta iltihap sokucusu verdi ama disim hayla agriyor.Sonra bir sabah kalktihimda disimin yaninda yani dis etimin uzerinde beyaz birsey gordum.Acaba iltihap mi cikiyir.Agridan.kurtulmamin bir belirgisi midir?

sibel

merhaba doktor Bey.Ben 12 yasindayim.Disim curuk.Disimi cekcekler ama randevusu daha var.Cok aci var.Doktor bana iltihap kurutucusu verdi.Ama faydasi yok.Sabah kalktigimda disimin yaninda yani dis etimin yaninda beyaz bir baloncuk vardi.Acaba iltihabimi sokuyor.Bu arada disim 4 gundur agriyor 🙁 haylada agriyor

Emine

Hocam merhaba
Ben 8 gün önce üst Yirmilik disimi cektirdim yanagim feci şekilde sisti dayanilmaz agrilarim oldu tekrar doktora gittim 7 tane iğne verdi bugün son ignemi vurdurcam ama ne şişlik indi ne agrilar azaldi muayene edemediler zaten çünkü agzimi hicbir şekilde acamiyorum çok zor konuşuyorum agzinizi acabildiğiniz zaman gelin dediler bu şekilde nasil beklenir bilemedim çok uzun sure agri kesici almak sakincali sanirim ama dayanilmaz durumdayim iğne tedavisi uzatilamazmiydi

Ayse

Benim ileri düzey diş eti hastaligim var. Dis etlerim şiş ve kızarmış durumda. İlk gittiğim diş doktotları artık yapılacak birşey yok deyip eve gönderdiler. Ama sanırım üniversite hastaneleri tedavi ediyomuş. Bu tedavi hakkında bilgi verebilir misiniz?

Selma

Merhaba doktor bey,benim disim 1 yil once tedavi gormusdu,perforasiya olmustu,simdi yeniden iltihaplanma var,ve 1 yil iltihapli kaldi,1ay once rontgen yaptik,qaliba kokunde kist var,simdi 2 haftalik hamileyim,disimi cektire bilirmiyim

betül

ben dişime dolgu yaptırmıştım fakat dolgudan sonra apse yaptı şiddetli ağrı oluştu sonra 1 hafta süresince antibiyotik kullandım iltihap dağıtıcı iltihaplar dağıldı sonra doktora gitiğimde kontrolde dişin iyi durumda olduğuunu öğrendim fakat 4 gün sonra filan ağrı yapmaya başladı ve galiba diş etimde kızarıklık şişlik var ve dişim ağrıyor nasıl bir acısız tedavi olabilir ve ne önerirsiniz kanal tedavisinde hemen acıya son verilirmi ?

çiğdem

merhaba hocam bende diş eti çekilmesi var bununla ilgilitedavi debana öncelikle parca alacklarınıve sonrasında ise amaliyat olacağım söylendi sizden bununla ilgili detaylı bilgi alabilirmiypim

yağmur

hocam merabalar.benim sol azı dişim önceden şişmişti. doktora gitmedim geçer diye.ancak şimdi azı dişim sallanıyor . ne yapmalıyım

Furkan

Meraba hocam oncelikle benim disime onceden kanal tedavi yapılmıstı ve suan disim apse yaptı ama sadece dokununca agrıyor ve yemek yerden patladı buyuk ihtimalle ve arada icinden azar azar beyaz sıvı cıktıgını goruyorum ne yapmalıyım

Uzman doktor

Furkan bey dişinizde bir iltihaplanma söz konusu bir an evvel diş hekimine başvurmalısınız. Sizin burada bir müdahalede bulunma şansınız maalesef ki yok.

hüseyin

Hocam benim sol gözün altı şişti ne yapmalıyım hocam yardimci olunuz ve nasıl geçer hocam

İlayda

Merhaba hocam. Ben bir hafta önce dişimi çektirdim suanda kapanmak uzere fakat icinde sarı seyler var bu normal midir yoksa iltihap gibi bir sey mi bunu ogrenmek istiyorum. Birde cekilen disimin boslugu ne kadar zamanda kapanir acaba?

Uzman doktor

1-2 ay süre almaktadır kapanması İlayda hanım bölgede iltihap olup olmadığı yapılacak diş hekimi kontrolü sonrasında anlaşılabilir.

Rumeysa

Iyı Akşamlar hocam:) ön üst dişim bir kaç kere apse yaparak tekrarlamıştı.doktorum kanal tedavisi yaptı ve gerekmeyeceğini düşündüğünü ama gerekirse apikal rezeksiyon yapacagını söyledi.3ay sonra tekrar çağırdı.şehir Değişikliği nedeniyle doktoruma tekrar gitmedim ama kanal tedavisinden beri4 ay geçti ve suan ordaki şişliğin indiğini fark ettim.4 ay sonra tesir etmesi doğru bir tedavi midir?suan yeniden başka bir doktora gitmeli miyim? Tedavim başarılı olmuş mudur?

Uzman doktor

Rumeysa bu durum geçici olabilir. Apse yeniden devam edecek ve şişecektir. Mutlaka bölgede kanal tedavisi yapılması gerekir. Daha önce yapıldıysa tekrardan uygulanmalıdır.

hatice

Hocam merhaba! üst damakta yara gibi bir şey oluştu ilaç herhangibir şey kullanmadım fakat 20 gündür hala aynı vaziyette değişen hiçbir şey yok oluşan yara nedir apse mi yoksa siz bi tanı koysanız çok sevinirim

Uzman doktor

Hatice hanım muayene sonrasında oluşan yaranın ne olduğu size bildirilecektir. Bir diş hekimine başvurmanızı öneriyorum.

Damla

Merhaba hocam.on ust 2 disimin arasinda dis etimde sislik olustu.abse gibi ici iltihapli diil fakat hic birsey yiyemiyorum alt dislerim oraya gelince acitiyor.tahminimce sicak ve sert bisey yerken oldu daha once hic olmadigi icin yapmam gerekeni bilmiyorum antibiyotik kullansam gecer mi?lutfen yardimci olun dugunume bi hafta kaldi acil gecmesi lazim.

ilknur

Hocam meraba ben kanal tedavisi yaptim w aydir disimde agri yoktu fakat bi kac gun once agri yapti doktora gittigimde rontgen cekti ve bir kanalin egri oldugundan dolayi kanal tedavisinin etki etmedigini soyledi ve suan disim cok kotu antibiyotuk verdi napabilirim

Hilal celik

Hocam merhaba, 3 gun once disim agridigi icin doktora gittim. Doktor bu dis kurtarilamaz dedi. Ve çürük disin yanindaki üçlü köprü seklindeki kaplamalari cikararak çürük disimi cekti. Kaplamalari yeniden takarken bir iki gun bekletmemiz lazimdi ama kaplamalarin altindaki dislerden birinin kanal tedavili birininde vidali olmasi sebibiyle hemen takmamiz lazim dedi ve uclu kaplamayi dis cekiminden sonra hemen takti. Cektigi disi cok zor cekti. Cekimden iki gun sonra kaplamarin oldugu bolge ve cene kemigim cok agrimaya baskadi. Doktoru aradim. Antibiyotik kullanmami söyledi. Alfoksil 1000 mg aliyorum. Ama agri dayanilacak gibi degildi. Doktora yeniden gittim. Muayne etti cekilen yer iyilesmis. Kaplamanin altinda dis kokunde apse olabilir mudahalede bulunamayacagini antibiyotige devam etmemi soyledi. Agrimin cok olmasi sebebiyle doktora agri kesici igne vurdurdum. Igne bile agriyi kesmedi. Doktor majezik alabilirsin dedi. Ben agrinin siddetinden dolayi apronaks ford aliyorum. Ama agri bir turlu gecmiyor. Ne yerdeyim, ne gokte gecem gunduzume karisti. Ne yapmam lazim. Apse nezaman dagilir. Baska bir doktorami gitmeliyim. Lutfen yardimci olun.

Uzman doktor

Hilal Hanım doktorunuzun vermiş olduğu önerileri harfiyen uymanızı öneririm.. Bunun dışında yapılabiliyorsa diş implant tedavisini dönmeniz dönerim

gizem

merhabalar. benim çıkmayan 20 lik dişimin üstü şişti ve boğazımıda etkiledi yutkunmakta zorluk çekiyorum ve boğazıma dokununca şiddettli acı duyuyorum. daha öncede böyle olmuştu ve diş hekimine gittiğimde daha çekmemiz gerekmiyor dedi bu acılı dönemi kolay atlatmak için ne yapmalıyım

Uzman doktor

Gizem hanım yeniden diş hekiminize gitmemiz gerekiyor yapılacak muayene sonrasında Doktorunuz 20 lik dişimi hakkında çekilip çekilmeyeceği ne karar verecektir Dişiniz çekilmez ise Doktorunuz antibiyotik tedavisi uygulayacaktır

doğan

Merhaba hocam;benim üst azı dışımda çürük vardı. 2 ay arada sızlamal olurdu .diş hekimine gittim ve bana iki tedavi yöntemi yapılması gerektiğini söyledi. Birincisinı ancak fakültede yapılabileceğini diğeri içinde dış hastanesinden 4 ay sonraya randevu verdiler. Bu arada 3 gün başlayan elmacık kemiğinin altında ağrı bugün şişlik yaptı. Sanırım dış kökünde apse var.bu du

doğan

Hocam bu durumda ne yapmalıyım. 2 ay önce mide kanamasi gecirdigimden dolayı antibiyotik kullanmamam gerekli.

Saide

merhaba doktor bey dişimde apse var diş hekimine gittim 3gündür antibiyotik ve ağrı kesici kullanıyorum dişimdeki apse kendiliğinden patladı apse patlayınca bi problem olur mu? Ve yüzüm şişti alt çenemdeki şişlikte sertlik var bu normal mi

Uzman doktor

Saide Hanım merhabalar doktorunuzun vermiş olduğu antibiyotik ilaçları kullanmaya devam ediniz ve bu antibiyotik ilaçlar bittiğinde tekrar da doktorunuza başvurunuz

Mahmut

Diş yüzünden yanağım şişti ne yapmam lazım

Uzman doktor

Mahmut Bey merhabalar dişinizde bir tapan Ofis olabilir Bir an evvel bir Diş hekimine başvurulması gerekmektedir

dilara

Hocam iyi günler ben 15 gün önce dolgu yaptırdım ara ara sızlıyodu bu akşam apse yapmaya başladı sizce ne yapmalıyım.

Uzman doktor

Dilara hanım merhabalar dişinizde bir iltihaplanma söz konusu bu dişinizin kanal tedavisi olması gerekmektedir bir an evvel yeniden diş hekiminize başvurmanızı öneriyorum

kemal kartal

hocam 1000 lik antibiyotik kullanmama ramen dişimdeki apse birtürlü inmemektedirr bide apseli diş çekilirmi onu soracaktım

Uzman doktor

Kemal Bey merhabalar Akseli diş çekilebilir fakat uyuşma gerçekleşmeyeceği için buharlı bir çekim olacaktır doktorunuzun vermiş olduğu antibiyotik ilaçları kullanmaya devam edersiniz antibiyotik zamanla kuruyacaktır.

serpil

6 yasinda kizim var dolgulu disi apse yapmis ne yapmaliyim

Uzman doktor

Serpil hanım Merhabalar bir an evvel bir Diş hekimine başvurmalısınız

Umit

Meraba hocam ben on dört dişimi kaplama yaptım ama sonradan kaplama yaptığım dişlerim apse yaptı doktora gittim antibiyotik ve az gargara si verdi ama geçmedi ne yaoabilirim

Uzman doktor

Meliha hanım merhabalar Bu bir iltihaplanma mutlaka bir Diş hekimine başvurarak bir an evvel tedavi başlamanız gerekiyor

Umit

Meraba hocamKaplama dişlerim. Apse yapti antibiyotik ve gargara kullandım geçmedi ne yapmaliyim

Uzman doktor

Ümit Bey merhabalar Merhabalar Sanırım bir Diş hekimine başvurmadınız. En kısa zamanda bir Diş hekimine başvurunuz Doktorunuz size kullanmamız gerektiği ilaçlar konusunda yönlendirecektir

Mesut

Hocam merhaba, daha önce kanal tedavisi yaptırdığım diş etinin üzerinde sivilce benzeri bir şey çıktı. Daha öncede kanal tedavisi yapılan diş üzerinde iltihap olmuştu, diş hekimi kanal tedavisinde bir sorun olmadığını çekilmesine gerek olmadığını söylemişti. Yaklaşık iki hafta kadar önce çıkan sivilce benzeri şey ne olabilir?

Uzman doktor

Mesut Bey bu bir iltihaplanma tekrardan en kısa zamanda Diş hekimine başvurunuz

gül

ön sağ dişimde dolgu vardı ve kaç defa düştü dolgum en sonunda dolgu yapıldı aylar sonra diş etim şişti kızardı doktara gittim filim çekerek dolgunun altındaki dişin çürümüş dedi ön diş old için çok korkuyorum nasıl bir tedavi ve en iyi dolguyla nasıl kurtarabilirim teşekkürler

Uzman doktor

Gül Hanım merhabalar Sanırım bu sorunu cevaplamıştım

pınar

merhaba hocam, sol üst çenemde 3 tane yan yana çürük olmasından dolayı doktor dişlerime dolgu yaptı fakat bir çürüğün çok derinde olduğunu söyledi. çürük bölgeyi temizlerken dudağımın üst tarafından refleks olarak istemsiz bir hareket etme durumu oluştu. daha sonra derin çürük olduğunu söylediği dişimde renk değişikliği oldu, bizaat morarma fakat ağrım olmadığı için gitmedim. 3 ay kadar sonra ağrılarım başladı ve elimi yuzumu yıkarken burnumun kenarlarını baskı sonucu ağrıdı, aynı doktora gittim ve bana renk değişiminin dolgu sırasında diş etlerimin kanamasından kaynaklandığını orada kan kurumuş olduğunu söyledi ve dolgularımın yenilenmesi gerektiğini söyledi derin çürüğe de kanal yaptı. Şimdi dudağımın bizzat iç kısmında renk değişikliği var resmen kan toplanmış gibi ve yüzüm davul gibi şişti burnumun kenarlarından gözümün altına kadar sizce ne yapmalıyım? başka bir doktora gitmeli miyim?

Uzman doktor

Pınar hanım merhabalar tedavi etmek herhangi bir şey söylemem Söz konusu değildir bana başka bir hastalığınızın olduğu kanaatinde verdi oluşan bu etkilerden sonra tekrardan bir Diş hekimine başvurdu mu

sinem

Merhaba,hocam benim dişime köprü yapılcaktı.yapılmadan öncesinde dişime kanal tedavisi yapıldı üzerinede gecici diş takılmıştı sonrasında gecici takılan dişim agrı yaptı o hafta sürekli iğnelerle ayakta durmaya başladım. sonra gidip hekimimie bu durumu anlattım ve tekrar bir kanal tedavisi uygulandı sonra üzerine diş takıldı ama gecici mi aslı mı takıldı bilmiyorum ve dişim şuan okadar kötü ki soldaki köprülerim cıkmak üzere sağdaki ise yanağım şiş ve apseli ayrıca boğazımda şiş ben şimdi ne yapmalıyım hocam iki arada bi derede kaldım. hapı cok zor içebiliyorum lütfen yardım edin.. dualarınızı eksik etmeyin.. selam ve dua ile..

Uzman doktor

Sinem hanım merhabalar ben size köprü tedavisi yerine Eğer kemik yapınız uygun ise implant tedavisini öneririm. Zaten bir tedavi aşamasındasınız Bu aşamada sorularınızı doktorunuzla paylaşmanız gerekmektedir.

Muradiye

Annemin öndeki dişi ağrıyor mide bulantısı

Uzman doktor

Muradiye Merhabalar annenizin dişini kontrol etmeden bir şey söylemem mümkün değildir ağrıları neden kaynaklandığı öğrenebilmek için bir Diş hekimine başvurmanız gerekmektedir

112 Emre Arslan

Doktor bey merhabalar iki üç gün önce sol alt arka azı dişim apse yaptı ve şişti. Daha öncesinde bu diş kanal tedavisi görmüş ancak üstteki dolgusu düşmüşidi. Şu ortası açık ve yemek parçaları kaçtıkça kürdanla çıkartıyordum ve apsenin bu şekilde oluştuğunu sanıyorum. İki gündür macrol 500 s:2×1 ve apranax s:2×1 kullanıyorum. Ağrılarım hafifledi ama dişim olduğundan fazla şişmeye devam ediyor. Acaba augmentin mi almalıyım ? Bu dişe tekrar kanal tedavisi yapılır mı yoksa direkt çekilir mi ?

Serhat

İyi gunler 15 yasındayım apse oldum sağ yanagım sisti doktora gidemiyorum korkuyorum bir tane antibiyotik aldm onu iciyorum evde ne yapmam lazım benm

nıhat

doktor bey oncelıkle merhaba ben ust arka dıslerımın bırıne dolgu yaptırdım aradan 2 3 ay gectı sımdı dolgu dısımın cevresınde bır agrı hıssedıyorum ozellıkle ıc kısımdan damakta kızarıklık var ve o kızarıklıga dokununca agrıma hıssedıyorum dısımde apse mı var damaktamı dıslere basınc uygulamada bı nazaran agrı olurken damaga baskı da daha fazla agrı hıssedıyorum sızce bu neyden kaynaklanıyor olabılr kendımce bu durumu nasıl atlatabılırım sımdıden tesekkur ederım

Koray

Merhaba,
Daha önce dolgu yapılan dişimde iltihap oldu. İki doktora gösterdim çekilmesi gerektiğini söyledi.Başka doktorlara danışmama gerek var mı kanal tedavisi mumkün değilmidir.

Polat(Öğrenci 5.sınıf)

Meraba benim akşam hiçbir şey yokken sabah kalkdığımda en arkadaki diş olmayan damağım şişti ve yemek yerken birşeyi ısrıdığımda aşırı acıyor çözümü nedir ?
(tuzlu gargara yaptım geçmedi)

GÜLŞEN

merhabalar hocam benım bi dişim çürük apse yapmış boğazımda bir ağrı vardı bugun bi şişlik olduğunu farkettım ne olabılır sizce

Ferhat

kanal tedavi ile ilk müdaheleyi yaptılar aldılar kisti ama hocam bu iki gündür ağrıdan resmen ölüyorum lütfen yardımcı olun yüzümde şişti hocamın yanına gittim bınlar olağan şeyler Ağrı’yı içini tekrar boşaltarak geçirtirim ama sen aynı Ağrı’ları yine çekersin Dedi bende kabul etmedim eve döndüm.. Ama ağrıdan ölüyorum be yapmalıyım hocam ??

Ferhat

Hocam merhaba. Benim diş kökümde kist vardı hoca 3 aylık takip verdi 2 gün önce kanal ile o kist iltihabı alındı.. Ama cok kötü Ağrı’lar çekiyorum 2 gündür yüzünde şişti hocama gittim yapacak bişey yok Dedi kanalı açar yeniden temizlerim Dedi ama şiddetli ağrı yine başlar Dedi antibiyotiğe devam Dedi.. Hocam bu Ağrı’lar n zmn bitecek bu iltihaplanma ne zmn son bulur ?

Dilek

Merhaba hocam. Ben iki yil once kaplama yaptirdim.Disim apse yaptı. Yuzum sisti boynumun yarısı kızardı. Ve agri yapiyor 5 gündü antibiyotik ve ağrı kesici kullaniyorum. HALA AĞRI KESILMEDI.BOYNUMDA DOKUNDUKCA COK ACIYOR.KIZARMASI VE ACIMASI NORMALMI

Burak

Iyi Gunler Ben 4 Disimi Doldurttum Sol 2 Azı Disim Agriyor Apse Varmis Antibiyotik Yazdirdim Daha Dün Basladim Ağrı Biraz Dindi Ancak Dişimin Hizasında Sol Yanağımda Bi Şişlik Oluştu Rica Etsem Yardım Edermisinin Nasıl İner , Antibiyotige Devam Etmelimiyim ?

Aslı

Merhaba.
Kanal tedavili.dişim apse yapmıştı. Doktora gittiğimde kanal tedavisini tekrarlayacagımızı söyledi. Tekrarlandı. Bir ay sonra kontrole gittiğimde apsede küçülme olduğu söylendi. Daha sonra 8ay geçti ve ben şehir degiştirdim tekrar bir kontrrole gidemedim. Şimdi 19haftalık hamileyim herhangi bir agrı sızı hissetmiyorum fakat apse var gibi hissediyorum. Bu duurmda hamile olmam sebebiyle nasıl bir müdahalede bulunulur. Doğum sonrasına mı ertelenir. Teşekkürler.

ebru

Merhaba hocam benim de dis apsesi cikti 3/4 aydir lac kullaniyorum sislik inmiyo doktor inmezse cekemem diyor ben ne yapmaliyim

yeter

merhaba.
yemek yerken sağlam olan dişimin üzerine en ufak bir baskı uygulandığında (dilim değse bile) çok kötü bir sızı oluşuyor ve canımı çok yakıyor ama dişimde herhangi bir çürük yok ne yapablirim ?

Serap

İyi günler benim sol alt dişim apse yaptı ama dişim agrımıyor sadece apsenin üstüne basınca ağrıyor yutkunurken boğazımda agrıyor ve sol bademciğim siş apse bademciği sişirirmi.

Busra

Hocam azi disimin ustune bastiramiyorum şuan çok kötü agriyor bunun nedeni ne olabilir

ayça

merhaba,

diş etimde oluşan apse sebebiyle ilaç kullanımı sonrası dişim çekildi.
fakat sürekli aynı yerde ara ara apse oluşmaya başladı içerisinde.
ve yüzümde dokundugum anda orada bir sıkıntı oldugunu anlıyorum.
geçmeyen bir apse oldu. ne yapmam gerekiyor.

Hatice

Merhabalar diş gecmisim diyorum bana bu dis probleminin yarattigi aciyi hicbisiy yasatmadi. Disimdeki curukle resmen savastim onu almamalari icin…on yil once ust doslerim seyrek oldugu icin yaptirdim sonra dislerim oturmadi alttaki dislerime vuruyodu sinra dr alttaki disleri kesti:(sonra o kestigindisler za!anla curumeye basladi hepsi birden…bigun dr gittim disi cekicek igne vurdu ama uyusmadi uyusmadi deme ragmen bagirta bagirta o disi cekti.yemin ettim gitmicem diye boyle bir ac yok.sonra acayip diger dislerim agrimaya basladi farkli bir dr gittim dis apseli ilac verdi bir ise yaramadi igne verdi antibiyotik neyse igneler kustirmaya basladi beni midem agzimdan cikocakti nerdeyse bana dr devam rt dedi ettim on gun sonra apseli disi cekti beni bir titreme bir ter basti oluyordum nerdeyse zmanala gecti,simdi som bir curuk var yine dr gittim farkli dr ilac verdi amoklavi

nil

20lik dişimi çektirdim.Geçmeyen ağrılardan dolayı doktora gittim iltihap var dedi ama rötgen falan çekmedi amtibiyotik ve ağrı kesici verdi.Çekim kısa sürdü ama çok acılı oldu çekim boşluğu çok derin rötgen çekilmediği için diş parçası kalmış olabilir mi diye endişelendim.

eda

Hocam Merhaba. Benim sol alt en arkanın bi onu olan azı disim ağrıyor 10gundur klamoks bid 1000mg iciyorum geçmiyor yüzümde şişlik yok ama ara ara 5dk ağrıyor geçiyor ağrıyan disimin tarafındaki boğazında şişti peki bu kadar ilaç almama rağmen niye geçmiyor olabilir

Elif

Hocam merhabalar ben dün ağrıyan disimi çektirdim röntgen çekti doktorum apse yoktu dis cekiminin akşamına ağrım olmaya başladı sabahinada yanagimda şişlik oluştu ne yapmam gerekiyor ağız temizliğine yeni başlayacağım şimdiden teşekkür ederim.

ilayda

merhaba doktor bey (hanım) dişim çok ağrıyor ve birbirine değdikçe sızlıyor sizce ne yapmalıyım bunun nedeni ne olabilir

samet

merhaba… sağ arka azı dişim büyük oranda çürüktü fakat ağrıı yoktu.son iki haftadır çok agrımaya basladı.fakat dişten çokda altında, yani sağ alt azı dişimin altında apse meydana geldi .Apse ciddi anlamda büyük ve sert bir durumda .doktora gittigimde diş büyük ihtimal çekilir dedi.apseyi indirmek içinde antibiyotik yazı .bi kaç gündür kullanıyorum fakat apse ye ve apsenn yaptıgı agrıya bir faydası olmadı.haftaya doktora gitmeden önce sizlere bir danısmak istedim…?

Doğan

Hocam 1 ay önce dişime dolgu yaptırmıştım fakat dün dişimde ağrı başladı. Dilimle dişime dokunduğumda ağrı yapıyor özellikle. Sorun ne olabilir? 2hafta dayanabilir mi bu diş yoksa daha mı kötüye gider?

Nese

Merhaba hocam,
İki ay öncesinde sağ tarafımdan üç dişimden dolgu oldum. 2 hafta önce diş etlerim şişti ve dişlerim yeniden ağrımaya başladı. diş hekimine gittim bana antibiyotik yazdı. Antibiyotiği kullanırken 4. gününde sol tarafım apse yaptı, dişim ağrımadı ama diş etlerim çok ağrıyordu. Antibiyotik bitince tekrar hekime gittim enfeksiyonlu dedi gargara yazdı. Gargaraya başlamamın 2. günü (antibiyotiğin bitişinin 3. Günü) sağ tarafım tekrar apse yaptı, yine antibiyotik verdiler. Bademciklerim şişti zaten ağrıyodu, 1 ay önce tiroidden biyopsi oldum ağrıyodu, bi de diş ağrımaya başladı. üstüne ağzımda aftlar çıktı. Artık dayanacak gücüm kalmadı. Hiç bişey giyemiyorum, konuşamıyorum. Ne yapmalıyım hocam, artık intiharı bile düşünmeye başladım dayanamıyorum

Gülşah

Merhaba. Benim alt köpek dişlerimin altında, iki tane beyaz yuvarlak bir şey var. Ağrısı yok ama bastırınca sanki diş gibi sert bir şey. Kök kısmında bulunuyor. Şuan ssk olmadığı için dış hekimleri öyle fiyatlar söylüyor ki, bilirsiniz. Bu neden oluyor, yada nasıl bir ilaç tedavisi olmalı. Kanal tedavisi şart mı.?

Ümit taşdelen

MERHABA DOKTOR BEY. BRNİM ÜST İKİ DİŞİME DOLGU YAPMIŞTIM VE AĞRIMAYA HAVA GİRMEYE BAŞLAYINCA ARASINDAN AĞRIDAN DURAMAZ OLDUM VE Bİ İKİ TUZ GARGARASINDAN SONRA AĞRI GEÇTİ 2 GÜN SONRA DUDAĞIM ŞİŞTİ HASTANEYE GİTTİM ANTİBİYOTİK VERDİ ONU KULLANIYORUM 3. GÜnümde ise gözümün alt torbası dudağım yanağım yani sağ tarafın full şişti 2 gün sonra randevu ben bunun için ne yapabilirim

Elif

Merhaba hocam. Ön dişlerimden birine kist oluşumundan dolayı apikal rezeksiyon yapıldı. Ameliyattan sonra ağrı vs. olmadı. Ameliyat olalı yaklaşık 2 ay oldu. Sadece dişimdeki hafif sallantı hala devam etmekte. Sallantı hakkında ne düşünüyorsunuz? Nedeni ne olabilir?

refigul

hocam simdiden tesekkur ederim..ben disci fobisi olan biriyim ve enson 10yil once dr gittim..dislerim dogal olarak cok kotu..on disimde bi krik curukten dolayi kirildi..bu dis 6 yildir boyle..ama sag alt ve sol ust yan dislerim 4ay icinde agri yapti ama bi curuk gorunmedivi ve fobim oldugu icin gitmedim..ayrica iki yildir panik atak ve ritim bozuklugu rahatsizligim var ve daha cok korkuyorum zaten ehvamliyim dogustan…bu iki dis kirildi biri tamamen kok ustte olan..digeri yani altta olan biraz gorunuyo ve su uc gundur cok agriyo kafami duvarlara vurasim geldi ilac almadim emziriyorum die..sinra hafif bi agri kesici aldim ve dis hastanesi acile gittim esimin zoruyla iktihap var ve antibiyotik agri kesici gargara verdi ..dunden beri kullaniyorum ve yangimda sisti ama agri oluyo hala..ve disci ritim bozukugun var ama dislerin cok kotu dedi hakli olarak .korkularimi anlattim bende.cekilcek iltihap gecince dexi ben cok koekuyorum bu curuk dislerin zarari cokmu..yani anlatamam bu korkuyu..Rabbim yardim etsin cumlesinede banada..ne onerirsiniz..ck tesekkurler

Zeliş

Merhaba Hocam, benim ön dişim çok küçükken okulda merdivenden düştüm ve dişim kırıldı hastaneye gittim ve bana kanal tedavisi yaptı 4-5 ay surdü bu tedavi.. Sonra tadavi çok uzun sürdüğü için biraktım ve aradan 7 sene felan gecti. son bir yıldir on dişimin arkasındaki damağım şişiyor ve bi kaç gun sonra patlıyor içindeki sıvı .panaromik film çektirdim kanal tedavisinde dişime konulan çubuk hasar görmüş.. ve doktorum maliyeti cok yuksek bir iş diyor ne yapmalıyım??

Uğur

Hocam Merhaba Ben daha önce kulagimin 3 parmak altında oluşan kiriktan dolayi ameliyat oldum yanilmiyosam mandibula kırığı deniyordu ve platin takıldı. Şuandada platinin tam hizasindaki alt disim curuktu ve yanagim şişti. Size olan sorum ben dışımi sıradan bir diş doktoruna cektirebilirmiyim yoksa bende platin var diye özel farklı bir uygulamami olacak yada ne önerirsiniz? Daha once dışımi cektirmeye gittim ama platin varsa biz cekmeyiz dediler ağrı içerisinde napacagimi bilmiyorum yardimci olun lütfen. Şimdiden teşekkür ederim

refigul

hocam disci fobim var asiri ..panik atak ve ritim bozuklugum var..20yikdir disci gormedim ve dislerim cok kotu suan uc kirik var biri resmen kok..diger disim cok agri yapti dayanilmayacak kadar cok dis hastanesine gittim antibiyitik agrikesici ve gargara verdi..dirt gun sonra agrim hafifledi ama suan sadece kok olan disinde agri yapmaya basladi bu ilaclar onada fayda edermi acaba odami iktihap topluyo..cok korkuyorumbpmaliyim

Burcu Eker

Merhaba oglumun iki disi apseliydi ve kanal tedavisi yapilmasi gerekiyordu ama yasi 4 oldugu icin kanal tedavisi yaptirmadi surekli altinda iltihap var bi donem 3 sise antibiyotik kullandik gecti gibi olup yeniden cikti apsesi. Yaklasik 3 aydir apsesi var dis doktorumuzun tavsiyesi en arkada oldugu icin cekersek azilari kayar ve alttan gelicek dis gelmez. Apsesini her gun patlatip akitin diyor. Simdi ikinci apsesi cikti yaklasik 2.haftadir o da diger en arka disinde. Ne yapacagimizi bilemiyoruz dr. Umuza guvenmistik ama yanlis mi yapiyoruz ?

Ayşegül

Bir gün önce dolgulu dişimin ağrısı aynı tarafın en arka kısımdaki etin şişmesiyle hastaneye gittim doktor kanla tedavisi yaptı yeni dolgu da yaptı ve sefklav 1000/125 lık ilaç ve ağrı kesici yazdı ama hala agrıyor ve yanağımda şişti .16 yaşındayım vr korkuyorum dişimi kaybedermiyim

Sedat

Merhaba doktor bey,
Dişlerimi fırçalarken kanama oluyor ve son zamanlarda ağzımda koku da var,diş etlerimde çekilme olduğunu fark ettim ve hafif bir şişlik de ama apse değil,diş taşım yok dişlerim temiz,sürekli fırçalıyorum.Tuzlu su ve karbonat ile gargara yapıyorum,dış macunu parodontax ama düzelme yok.ROVAMYCINE kullanmayı düşünüyorum ama hangi doz ve miktar bilemiyorum,yarsımdı olursanız sevinirim.

seda

Merhaba hocam.benim ön diş etim apse yaptı.daha önce dişime dolgu yapılırken sinirlere çok yakın indiğinden kanal tedavisi olmuştum.şimdi görünürde çürük yok fakat doktor çürük olmasa apse yapmaz dedi.diş filmide çekmedi.antibiyotik tedavisine başladı.dişimi kaybetmek istemiyorum yapılacak başka bişey varmı hocam

Okan

Merhaba hocam soruşturmalarıma göre dişim apse olmuş şuan biraz şiş ve biraz çenemi bastırınca ağrı yapıyor ilk size sormak istedim doktora gitmedim. Bu olay olmadan 7 ay felan önce benim dişim ağrıyordu Ve doktora gittim dolgu Ve kanal tedavi yapılması gerektiğini söyledi tamam dedim dişim zaten çürüktü kanal tedavi yaptı geçici dolgu yaptı dedi 1 hafta sonra gel dolgunu yapalım ben gitmeyi unuttum bide ben dişimi fırçalımıyorum fırçalayınca kanıyor diş etşerim ölmüş öyle dediler elimle diş Etime dokunun ca grimsi renk oluşuyor + 9 senedir sigara içiyorum geri dönüş yaparsanız sevinirim saygılar

umut

merhaba doktor bey 3 haftadır dıs agrısı cekıyorum ve doktora gıttım antıbıyotık ve agrı kesıcı verdı ılaclarım bıttı kanal tedavısı gorucekmısım ılaclar bıtelı yaklasık bır hafta oldu ve dısımın altında apse cıktı 2 gun sonra randevu var kanal tedavısımı yapılır yoksa cekılırmı dısım agrımıyo suan ama dokunamıyorum yemek yıyemıyorum sankı dıs erıyor.

cemal odabaş

hocam dişimde apse oluştu doktora gittim antibiyotik ve gargara verdi dişimde çürük yok yirmilik dişin çekilecek dedi ama 20 gündür apse gitmiyor. sigarayı bıraktım yaklaşık 35 gün oldu 20 gündür diş agrısı devam ediyor sigaradan olabilirmi saygılar

cemal odabaş

hocam dişimde apse var 20 gündür gitmiyor doktora gittim antibiyotik ve gargara verdi ama geçmiyor 1 ay önce sigarayı bıraktım bu yüzden olabilirmi .

Uğur altınar

Hocam sol alt 20 lik dişmi çektirdim öncesinde apse var denilerek 3 hafta antibiyotik kullandım sonra çene cerrahına sevk edildim cerrah iltihaplıyken dişi çekti ve gidebilirsin dedi ne ilaç ne birşey cekim sonrasında tüm iltihap çenemin sol tarafina ve diş diplerine yayıldı tekrardan diş doktoruma gittim bana yine bir ağrı kesici ve bir de antibiyotik verdi gönderdi ama bir işe yaramadı çekilen dişin üzerindeki etten tabaka duruyor disin çekilen yerinden hala iltihap çıkıyor bu yüzdende çekim yarası kapanmıyor ağrısı çok fazla hatta gözde baskı yaptı sanırım çift görme başladı ve kulağıma vuruyor ağır ne yapabilirim bir yol gösterin teşekkürler

Ayse

Hocam hic ağrı sızı olmayan dişim apse yaptı sonrada kendiliginden patladı. Nedeni ne olabilir?

ersan

hocam dişim apse yapmıştı, maalesef azı dişim ama apse ufak. apse kendi ufaktan patladığı için derhal deliği büyütüp tüm iltihabı akıtmak istedim ama hepsi akmadı. hadda bildiğin bir bıçak yıkayıp apseye sokup çevirdim 😀 iltihab kana karışmasın diye acil olarak yaptım. ayrı bir balocuk gibi sanırım patlatamadım. derhal “augmentin 1000 mg” 12 saatte yutmaya başladım. iltihab kuruyunca kendi kaybolur mu yoksa iltihab attırıcı bişeyler mi deneyeyim. ufak bi apse ama çeneye sanki biraz yayıldı.

Tugba atilla

Ön tavşan dişim zonklama yapmaya başladı doktora gittim 1000 mglık antibiyotik verdi ön dişim de daha önceden kanal tedavi vardı üst dudagım komple şişti ama apse görünürde değil tam burnumun altında burnumu oynatamıyorum üsy dudaklarım ile burnun başladı gı yerde antibiyotik bitti zonklama yok ama apse inmedi tas vi i

Münire

YARDIM YARDIM! Protez Dişimin kökünde apse var.5 gündür antibiyotik kullanıyorum fakat hiç bir iyileşme belirtisi yok.asiri derecede çok agriyo kulaklarıma ve boğazıma vuruyo. Dise dokununca daha da agri siddetleniyo.dis etimin cevresi de morarmis durumda.Acaba bu antibiyotik neden etki etmiyo ne zaman gecer bu ağri

Aynen benim disimde oyle ama hayla protez yapmadim tedavi edip oyle sabit protez yaptircam.

Merhaba Hocam ben disimi cok onceden cektirdim cekilen dis etim ila saglam dis arasi cok kotu agriyor ara sira kriz geciriyor gibi oluyorum ayrica dis etimin ustundeki saglam disin icinde kucuk bir patlama oluyor patladigi zaman őlûp diriliyorum sanki sebebi nedir Hocam ?

Hocam merhaba beni sol alt lenf bezinde şişlik oldu KBB ye gittim dişlerinize baktırın dedi 20 lik dişinin çürüdüğünü söylediler ve dişimi cerrahi operasyonla çektiler antibiyotik falan derken bir süre iyiydin fakat sonra yine şişti yaklaşık üç aydır böyle ne yapacağımı şaşırdım şimdide sağ tarafta şişti ve ön alt dişinde çürümüş ve kırıldı ondan olabilirmi çaresiz kaldım bana da bi tavsiyede bulunursanız sevinirim teşekkürler.

Davut

5ay önce dişime dolgu yaptirmistim şuan çok ağrım var ayrıca yanagim çok fena şişti ne yapmalıyım

Rüzgar

Hocam 38 yaşındayım ve ağzımdaki bütün dişler kırıldı sadece ön tarafta alt ve üst damağımda diş var arka taraftaki kırılan dişlerimin kökleri duruyor fakat zmanla köreldi protez diş yaptırmak istiyorum dişleri ve kökleri bir günde alabilirlermi benim iğne korkum var bir kerede bitsin çekim bitsin istiyorum

Betül

Hocam birkaç gündür sağ üst köpek dişimin üstündeki dişetinde ayrı ayrı iki çukur oluştu küçük. Ne yapmalıyım

Faruk

Dişim ağrıyordu yaklaşık bir hafta hafif bir şişlik vardı sonunda zaman bulup hekime gittim apse oldugunu söyledi sefklav 1000 ve afebryl yazdı kullanmaya başladım bugün 3. Gün yüzümde aşırı bir şişme var sizce bu normalmi geçmesi gerekmez mi yada ilk önce şişir sonra mı inecek teşekkürler hocam

Meryem

Merhaba hocam, benim kanal tedavili disim cekildi dis kokunde lezyon vardi. Cekimin uzerinden 1 ay gecti ama hala cukurluk kapanmadi antibiyotik kullaniyorum ama hala iltihap var yanaklarimi sisiriyor. Tum dislerim agriyor sanki ne yapabilirim

Zeynep

Merhaba hocam,birkac gün önce dis etlerim sisti agrimaya basladi. 2 gundur şişen bölgelerde beyaz beyaz iltihap gibi noktalar var ve yayıldıkça yayılıyor. Ne olduklarını anlamadım. 3 haftadir bademciklerim iltihaplı onun etkisi olabilir mi? (Antibiyotik kullandım iyilesme olmadi). Ne yapmamı önerirsiniz?

Beril

Hocam merhaba benim dişim apse yaptı diş kökünden oluyomuş olduğu söylendi iğne verdiler sabah ve akşam kalçamdan iğne oluyorum ama şişliğim inmedi! daha çok şişti sizce bu şişlik geçermi ?

Sema

Ben yeni diş grevdi ameliyatı oldun 5 gün oldu dikişlerim hala alınmadı fakat boğazında çenemin alt kısmında bir şişlik var çok korkuyorum sebebi nedir

Merhaba hocam benim üç gündür dişim dilim iltihap oldu çok ateşim çıkmıştı acile gittiydim antibiyotik verdi iki tane soğuk algınlığıyla ilgili ama şuan her yerim ağrıyo yemek yiyemiyorum . Dişdoktoruna gidemiyorum imkanım yok .Dişimi kaybetmek istemiyorum çünkü başka dişim kalmayacak böyle gidişte , yaşım 21 evde tuzlu Gargara yapıyorum. Bana yardımcı olur musunuz Acil. Acil acil

Celal

merhaba hocam benim şikayetim dişlerime sert cisim, kemik veya ceviz fındık kirarken çok kötü ağrıyor artık etli yemekler yemeye çekiniyor um diş lerime kemik isabet eder diye lütfen yardımcı olun çok teşekkür ederim

Berk

Merhaba hocam, sol azı dişim çürüktü, ihmalim yüzünden çürük ilerledi ve apse oluştu, dis hekime gittim ağrı kesici ve antibiyotik yazdı. Antibiyotik bittiği halde şişlik inmedi ve 2. Antibiyotigi yazdı, onu da bitirdim fakat bu şişlik inmedi. Kanal tedavisi yapilacagini söyledi fakat şişlik inmeden yapamiyor ve dilimle ufaktan dişime dokunduğumda ufaktan sallanıyor ve canımı yakıyor

Kubra

Merhaba.Benim azi disimin arkasinda kalan boslukta birkac gundur sizlama gibi bir aci vardi cignerken raharsiz ediyordu.Ciddiye almadim sakiz cignerken parcalanmistir iyilesir diye dusunum ancak simdi gordugume gore orasi gozle gorunur bi beyazlamya baslamis ve sanki catlamis gibi ne oldgunu internetten arastirdim ancak bisey bulamadim.Yardimco olabilir misiniz acaba.

EROL

merhaba hocam, benim ağzımın iç uç kısımda iki üç tane şişme oldu su toplama gibi,aynadan bakınca boşluk olmuş gibi. geniş bi kısıma yayılmış gibi ağrı yapıyor ne yapmam lazım yardımcı olur munusuz?

Yasin

Merhaba hocam benim dis etimde sivilceye benzer kucuk bi sislik var bu nedeni nedir ve nasıl geçer.

Selma

Merhaba hocam. Alt dişlerimin altinda ic tarafta bi beyaz sislik var. Toplu iğne başı kadar. 2 gün önce doğum yaptim. Sizce bu ne olabilir? Parmagimla bastirip dagitmak istedim. Oylece duruyor.

Buse

Merhaba hocam üst sol köpek dişimin yanındaki dişte beyaz dolgu vardı ve ağrı hissediyordum. Doktora randevu aldığım günğn sabahına kadar sol yanağımda aşırı bir şişme meydana geldi doktor lincocin novalgin iğne ve rantudil verdi. 2 gün oldu fakat gözümün altına kadar şişlik olmaya başladı akşama kadar iniyor sabaha gene aynı tüm düzenim alt üst oldu ne yapmalıyım? Şimdiden teşekkürler

Seda

Merhaba hocam. Ben yakin zamanda ön üst altı disime kaplama yaptırdım. Aslında iki dişim ağrıyordu sonra geçer diye düşündüm gerçekten de geçti ağrı. Kaplamayı tamamen yapıştırdilar tekrar ağrı hissettim .dishekimim yükseklikten kaynaklı olduğunu söyledi dişimi kısalttı. Ertesi sabaha kadar yüzüm sisti. Devlet Hastanesi’ne gittim köpek dişinden kaynaklı olduğunu ,kanal yapılması gerektiğini söylediler. Kaplamayi yaptırdığım klinik kaplamayı arkadan geldi kanal uyguladı. Şu an antibiyotik kullanıyorum. Ama köpek disimin hizasında burnumun olduğu hizada bir sertlik,kitle var . Bu kitle çözülmediği için ağzım yamuk, gülerken de köpek disimin olduğu damar atıyor. Ben ne yapacağımı bilemiyorum herkes birşey söylüyor. İhmal yüzünden daha büyük sonuclar dogurmasindan da korkuyorum lütfen bana yardımcı olur musunuz

Engin ipekcan

Merhaba doktor bey size daha önce de yazmıştım. Yaklaşık 2 ay önce Sağ üst birinci azı disim çekildi. Son bir aydır sağ üst ikinci azı disimin etinin üzerinde damaga yakın. Aft gibi bir şey çıktı ağrı yada acı yok. Ama bu çıkan şey 1 aydır geçmedi. Neden ola olabilir bilgi verirmisiniz. Dia hekimine gittim pek onemsemedi o yarayı. Küçük bir sivilce gibi

Gizem

Merhabalar benim 15 yıl önce kanal tedavisi gören dişi tekrar iltihaplandı ve yeniden kanal tedavisi yapıldı 3 seansta bitti ilk seansta ve ikinci seansta ilaç konup geçici dolgu ile kapatıldı ve herhangi bir şikayetim olmadı 2 hafta sonrasında ise kalıcı dolgu ile kapatıldı bugün 6. Günü olmasına rağmen dişimde sızı gibi yanma gibi bir his var ve diş kendini belli ediyor dolgum yapıldıktan sonra yüksek olduğunu farkedip iki kere daha gittim düzelttirmeye son gittiğimde dr artık oynamayacağını görünürde bir şey olmadığını söyledi şuan dişimde yanma sızlama sıkışma vb bir his var bu normal midir? Soğuk sıcağa tepki yok baskı durumunda da ağrımıyor ama sürekli devam eden dipten sızlama durumu var bu gördüğüm işlemlerden mi kaynaklanıyor? Dr artık ellemeyeceğini söylediği için ve daha 6 gün olduğu için tekrar gitmek istemiyorum fakar aklıma da takılıyor ağrı kesici içiyorum dinmiyor fakat şiddetli günlük yaşantımı etkileyecek bir sızı da değil dişetlerimde şişlik beyazlık vs yok fakat bu kadar sızı ve yanma olması normal mi?

Almina

Merhaba hocam, annemin köpek dişi kırıldı, bir diş hekimine gittik ve bizi daha teçhizatlı bir hastaneye yönlendirdi. Dişindeki apse başka yerlere de vurmuş, antibiyotik yazdı ama apse geçmedi. Antibiyotik bitti, doktorun dediği hastaneye gittik, antibiyotik yazmadı, tedavi için gün verdi ancak doktor ilgisiz di ve annem doktora güvenmiyor. Sizce tedaviye devam etmeli mi? Bunun yanında çok şiddetli baş, göz, burun, kulak gibi yerlerde ağrıları oluyor. Önemli bir durum mu, kalıcı bir tehlikesi var mı?

Merhaba doktor bey benim bir sorum olcakti cevaplarsaniz cok tesekkur ederim benim ön dişim arada sirada agri yapiyodu doktora gidince iltihap var diyip antibiyotik yazip yoluyordu bu defa cok kotu agri yapti suratim şişti ve disimin üst damagi bilye kadar sisti antibiyotik verdiler augmentin 1000 mg ictim yüzümdeki sislik indi ama hala damagimda biraz sislik var rengi kirmizi ve kucuk beyaz bi et parcasi var birlesik disimin agrisi gecti sislik icin tekrar doktora gittim hamile oldugum icin rontgen çekmediler kist vardir diye cok korkuyorum kist olsa bile dogumdan sonra cekeriz disi cekince kistte düşer korkma dedi doktor ama doguma daha 6 ay var eger kist varsa bile o zamana kadar bana zararı olurmu birde o damaktaki sislik ne zaman iner tam olarak

Merhaba hocam benim onceleri disim agriyodu ilthap var diyip antibiyotuk yazıp yolluyolardi sonra disim bigun cok agridi sisti antibiyotik kullandim yuzumdeki şişlik gecti ama damagim hala sis dokununca ustte sertlik var aciyo hamile oldugum icin rontgen çekmediler kist vardir diye cok korkuyorum doktorum kist olsa bile disle bersber cekince duser dedi dogumdan sonra cekeriz dedi kist varsa eger doguma 6 ay var zarari olurmu kistin bana cok korkuyorum

ahmet ş

merhabalar hocam bundan 2 gün önce sağ arka 20lik dişimin arkasında iltihap apse türü birşey oluştu baya şiddetli ağrılara neden oldu oluştuğu gün diş hkimine gittim baktı ve bana antibiyotikle gargara verdi bunları kullan dedi benim sorum şu 20lik dişin arkasında oluştu diye illaki 20lik dişle mi alakalıdır yani dişin çekilmesimi gerek yoksa diş çekilmeden de düzelir mi ilaçlarla bi de kaç günde düzeliyor bu tür vakalar çünkü dişim çürük değil ve de çıkarken kerhangi bir gömülü kalma veya yanlış çıkma durumu söz konusu değil artı 20lik dişlerim çıkalı da uzun zaman oldu şimdiden cevabınız için çok teşekkür ederim

Ulgen

Merhaba hocam sol alt yirmilik dişim abseli cok siddetli agri var yuzum şiş agumentin 1000 bitirdim gecmedi şimdi iselinkomisin 600mg ampul kullaniyorum agrilarimi ilac kesmiyor onun icinde igne kullaniyorum bi care kevgire sondum oturamiyorum artık uykularim kaciyo

hatice duman

merhaba hocam.dişlerimin sononda bittiği yerde ağrı kızarıklık ve şişlik var.yemek yediğimde ağrı yapıyor.üst dişlerim dişlerimin bittiği yere baskı yapıyor.hocam yardımcı olurmusunuz.

Naime

21 haftalık hamileyim sağ üst yirmilik dişimde enfeksiyon oluştu beyaz bir şekilde yanağından öne doğru geliyor. Doktorum ravagyl verdi bu antibiyotik bu enfeksiyonu geçirir mi? Birde enfeksiyonun bebeğime zararı olurmu

Sedanur

Hocam merhabalar ben yaklaşık bir hafta önce dr gittim ve dolgu olan dişim de yani dış etim apse yaptı Dr bana ilaç yazdı ben onları kullandım ama aksine daha çok şişti bu apse ve geçmiyor ne yapacağımı bilemez haldeyim bana onerilernizi bekliyorum hocam şimdiden teşekkürler

Sorunuzu Gönderin
EN ÇOK OKUNAN KONULAR

Diş implant Fiyatları
8078946 kez okundu
Diş eti çekilmesi nasıl durdurulur ?
5678946 kez okundu
Porselen Diş Kaplama Fiyatları
4859032 kez okundu
20 lik Dişler
4309836 kez okundu
Ağız ve diş sağlığının önemi nedir ?
3891269 kez okundu
Protez Diş Fiyatları
2698402 kez okundu
Diş Dolgusu Fiyatları
2457036 kez okundu
Dişlerde Köprü Fiyatları
2238602 kez okundu
Yaprak Porselen Diş Fiyatları
1894583 kez okundu
Lamina Diş Kaplama Fiyatları
1579302 kez okundu
Diş Zirkonyum Fiyatları
1043865 kez okundu
Diş Beyazlatma Fiyatları
936201 kez okundu
Estetik Diş Hekimi
738596 kez okundu
Görünmeyen Diş Teli Fiyatları
573805 kez okundu
Çapraşık Dişlerin Tedavisi
346902 kez okundu
Diş eti çekilmesi nedir ?
246693 kez okundu
Diş Kırılması, Diş Kırığı
164976 kez okundu

SON YORUMLAR

Diş Sallanması
Halide tarafından 1 gün önce
Dilde Çıkan Uçuklar, Dil Yaraları, Ağız Yaraları
Filiz yıldız tarafından 1 gün önce
Diş apsesi, Diş iltihabı, Apseli diş
Mahsun tarafından 1 gün önce
Diş Çürükleri, Diş Çürümesi ve Dişim Çürüdü Tedavisi
Nur Banu tarafından 1 gün önce
Diş apsesi olanların dikkat etmesi gerekenler
Gns tarafından 1 gün önce