Diş Apsesi, Diş Eti Apsesi Nedir ? ve Apse Tedavisi

Diş sağlığı ve ağızda oluşan çürükler bazen çoğumuz tarafından önemsenmezler. Fakat zamanında müdahale edilmeyen ve bakımı yapılmayan dişler ileride çok daha büyük sorunlara neden olabilmektedirler. Özellikle diş çürümelerinde diş köklerine ve diş etlerine yayılan enfeksiyonlar diş kayıplarına neden olmaktadırlar. Bu durum apse olarak nitelendirilmektedir. Enfeksiyonlara mahruz kalan diş ve çevre dokular şişerler ve ağrılara neden olurlar. Zamanla efeksiyonların etkisi ile ölen diş kökleri ağrıların dinmesine fakat enfeksiyonların sağlam dişlere doğru yayılmasına neden olmaktadır.

disapse

Apse belirtileri nelerdir ?

- Dişlerde ve dişlerinde zonklama şeklinde sürekli oluşan ağrılar

- Sıcak yada soğuk yiyecek ve içeceklerde bölgede aşırı derecede hassasiyet

- Yemek yerken hissedilen ağrılar

- Boyun bölgesinde şişmelerin oluşması

- Ateşlenme ve üzerinde yorgunluk hissi

Farklı farklı apse türleri var mıdır ?

İki farklı apse türü vardır. Bunlar;

1- Diş kökünde biriken apse

2- Diş ve diş eti arasında oluşan apseler

Diş köklerinde oluşan apseler ağız bakımının yapılmaması ve oluşan çürüklere müdahale edilmemesinden dolayı oluşmaktadır. Diş ve diş eti arasındaki apseler ise yine günlük olarak ağız bakımının yapılmamasından dolayı diş aralarında kalan yiyecek artıklarının temizlenmeyip burada bakteri ve tartarlarla beraber apselerin oluşmasına neden olmasıdır.

Oluşan apseler nasıl teşhis edilir ?

Diş hekiminiz röntgen ve bir takım tedavi metodları ile apseli diş bölgesinin tşhisini yapacaktır. Röntgen genellikle apseli diş ve diş etlerini bölgenin ne durumda olduğunu çok net bir şekilde götermektedir. Ayrıca dişe buz ve elektrik akımı yollayarak tedavi teşhisi yapılır.

Oluşan apse nasıl tedavi edilmelidir ?

Diş kökünde oluşan apseler için genellikle kanal tedavisi uygulanır. Her diş hekimi diş kanal tedavisi yapabilmektedir. Fakat bu işin uzmanı olan endodontistler diş kanal tedavisini yapmaktadırlar. Bazı durumlarda yanlızca kanal tedavileride yeterli olmamaktadır. Çok ilerleyen vakalarda cerrahi bir işlem gerekebilir. Son çare olarak eğer kanal tedavisi ve cerrahi tedavide mümkün değil ise diş çekilip yerine implant tedavisi uygulanabilmektedir.

Diş eti ve diş arasında oluşan apselerde tedavi ise öncelikle bölge temizlenir ve iltihabın içi boşaltılır. Daha sonra apse yeniden nüksetmeyecek şekilde diş etleri ve dişin kök yüzeyleri arındırılarak temizlenir. Yapılan tedavi aşamalarında diş eti bölgesi uyuşturulmakta ve hasta herhangi bir ağrı yada sızlama hissetmemektedir.

Apse tedavisi sonrasında izlenilen yollar nelerdir ?

Diş hekimi bölgenin temizlenmesinden sonra temizlenme süresini takip eden ilk 6 ay içerisinde bölgenin röntgenini isteyecek ve kemiğin bölgede iyileşmesini, enfeksiyonların yeniden oluşup oluşmadıklarını kontrol edecektir.

Apse tedavi uygulamalarında kanal tedavisi dışında başka yöntemlerde var mıdır ?

Apse tedavilerinde kanal tedavisi dışında cerrahi tedavi uygulamaları da vardır. Bu cerrahi işlemler periodontist uzmanları tarafından gerçekleştirilmektedirler. Yapılan cerrahi işlemlerde diş eti dokuları şekillendirilmekte ve inceltilmektedir. Yapılan işlemle beraber bölgenin temiz tutulması ve enfeksiyonlara karşı korunması kolaylaştırılmış olur.

Yemek artıkları dişimde kalıyor ne yapılması gerekir ?

Eğer diş ve diş etleri arasında boşluklar varsa yemiş olduğunuz yiyecekler bu boşluklar arasında birikebilir ve apse oluşmasına neden olabilmektedir. Böyle bölgeler diş hekimi tarafından kontrol edilerek dolgu işlemi ile bu bölgeler kapatılmalıdır.

Apselerin etkisi ne kadar sürer ?

Apseli bölgenin etkisi diş apsesi tedavi edilene kadar sürer. Bu sürede diş ve kemikler erimeye devam edecektir. Tedavi edilmez ve tedaviye geç kalınırsa diş kaybedilebilir.

Diş apselerin oluşmaması için neler yapmalıyım ?

Diş apselerinin oluşmaması için günlük diş bakımınızı ve belirli aralıklarla diş hekimi kontrollerinizi ihmal etmeyiniz. Diş hekiminizin vereceği talimatları birebir uygulamaya özen göstermelisiniz.

Dişte apse oluştuğu durumlarda neler yapılmalıdır ?

- Dişlerinizin günlük bakımını yapmaya devam edin

- Ağzınızı günde 3 – 4 defa ılık tuzlu suyla gargara yapın

- Çiğnerken apseli kısmı kullanmayın

- Diş ipi kullanma alışkanlığı edinin

- Bol bol sıvı tüketin

- Doktorunuzun tavsiye edeceği ilaçların dılına çıkmayın

- Diş hekimi kontrollerinizi ihmal etmeyin.

Diş apsesi oluşumuna karşı diş hekiminizin aldığı önlemler nelerdir ?

- Dişlerinizi kontrol eder

- Dişlerinizin bakımıyla ilgili bilgiler verir

- Dişlerde oluşan tartar ve plaklara engel olur

- Çekilen diş röntgeni ile dişlerinizin durumunu kontrol altına alır.

- Dişlerde oluşan problemlere karşı sizleri uyarır

- Gerekli tedavileri size tavsiye eder

Diş eti çekilmesi hakkında diğer bilgiler

Diş eti çekilmesi nedir ?
Diş eti çekilmesi nasıl durdurulur ? Dişeti çekilmesi nasıl önlenir ?
Diş eti çekilmesi nasıl tadavi edilir ? Diş eti çekilmesi tedavileri
Diş eti çekilmesi neden oluşur ?
Diş eti çekilmelerinde diş bakımı nasıl olmalıdır ?
Diş eti çekilmeleri tedavi edilmediği durumlarda ne olur ?
Diş eti çekilmelerinin görüntüsü
Periodontoloji İlerleyen Diş Eti Hastalıkları
Diş Eti Apsesi Nedir ?
Porselen Kaplama Diş Etine Baskı ve Renk Değişimi
Diş eti iltihabı neden oluşur
Diş eti hastalıklarının nedenleri nelerdir ?

346 Yorum

Yorum Yaz

demet

Merhaba hocam benim diş eti ile dişimin arasındaki bölgede bir şişlik oluştu ön dişimin orada kızarık olan bu bölgeye nasıl bir tedavi uygulanmalıdır ?

Uzman doktor

Sorunun dişetinden mi yoksa diş kökünden mi kaynaklandığına röntgen çekerek bakmak gerekir. Diş kökü apsesi olmuşsa diş kanal tedavisi yapılır, antibiyotik verilir ve bu durum geçer, ama dişeti apsesi varsa o bölge derin kürete edilir, antibiyotik kullanılır ve geçer.

iffet

Merhaba doktor bey hamileyim ve dişimde apse oldu. Kullanabileceğim antibiyotikler hangileridir ?

Uzman doktor

Hamilelikte aslında pek çok antibiyotik kullanılabilmekle beraber dişeti absesi olarak değerlendirdiğiniz durumun gerçekten abse olup olmadığının doğru teşhis edilmesi çok önemlidir.Zira gebelik dönemindeki bazı hormonların salgısındaki artış nedeniyle dişetlerinde “gebelik tümörü” olarak da adlandırılan bazı lezyonlar oluşabilmektedir.Bunlar bazen gebeliğin bitimiyle beraber kendiliğinden düzelirken,bazen de cerrahi müdahaleyle alınmaları gerekebilmektedir.Bu sebeple öncelikle bir diş hekimine muayene olup teşhis konulduktan sonra önerilecek tedavi şekline göre ilaç kullanılabilir.

hilal

Merhaba doktor bey benim dişim apse kaptı. Fakat apsede ağrılar yok bir ara oldu daha sonra geçti. Doktroa gitmeyi düşünüyorum. Sizden bilgi almak istedim. Doktor bana ne gibi işlemler yapacak vereceği antibiyotik apseyi kurutur mu ? Kanal ve dolgu tedavilerimi olacak bana bilgi verirmisiniz ?

Uzman doktor

Öncelikle sorunuza geç cevap verdiğim için özür dilerim.Dişin çürük kısmına dolmuş olan ”doku” dişeti uzantısı olabilir. Dişeti diş çürüğü içindeki boşluğı doldurmuş olabilir.Ancak muayene etmeden kesin bir şey söylemek mümkün değilidir.Dişin dış kısmında ise abse de olabilir. Ancak bu her ne ise dişin içinden uzaklaştırılması gerekmektedir.Dişinize kanal tedavisi gerekir diye düşünüyorum (zira büyük bir çürükden bahsediyorsunuz).Sizin Abse diye tanımladığınız dişin içindeki dişeti uzantısı veya başka bir doku sadece antibiotik tedavisiyle geçmez.

hikmet

Hocam merhaba. Benim sol ust arka disimde agri var. Abse veya 20 lik disimin cikmasindan supheleniyorum. Disimin orda sari bir sislik vardi ve bende o sisliği iğneyle patlatip icindeki siviyi cikardim ama hala agri devam ediyor ve sislik duruyor ne yapmam gerekir?

Uzman doktor

Dişinize yönelik olarak yapmış olduğunuz bu işlem son derece yanlıştır. Dişinize (Dişetinize) iğne veya başka bir cisim batırmanız mevcut sorunların üzerine başka sorunları da eklemenizden başka bir yarar sağlamayacaktır. Bu tür yanlışlar yapmamalısınız. Hemen çok acil bir şekilde bir diş hekimine gözükmelisiniz. Yaranız iltihap kapmış olabilir. Çok daha büyük hastalıklarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Önlemini acil bir şekilde alınız.

funda

İyi gunler hocam benim sorunum daha onceden kanal yaptirdigim disimin etinin sismesi ne yapmaliyim bu durum da daha oncede olmustu antibiyotik kullandim duzeldi simdi yine kizariklik var

Uzman doktor

Yeniden bir diş hekimine gitmelisiniz. Durumun yeniden aynı sebepten dolaı olduğunu bilemeyiz. Dişiniz apse yapmış olabilir. Tavsiyem diş hekimine gitmenizdir.

hikmet

Hocam merhaba. Ben dediğiniz gibi hemen doktora gittim ve dişimi çektiler. Şuan alt çenemi sağ sola oynattiğimda üst çenemdeki çekilen dişin orasi aciyor. Ne yapmam gerekir?

Uzman doktor

Ne zaman çekildi ? daha yeni çekildi ise bir süre zorlanmalar olucaktır. Daha sonra geçer.

hikmet

Bugün çektiler ve çekilen yerin içi bomboş.

Uzman doktor

Zamanla bölge kapanacaktır. Biraz zamana ihtiyacınız var. Bilgeye herhangi bir cisim sokmayınız. Eğer bölge ile sorunlarınız olursa tekrardan diş hekimine başvurunuz.

gokhan

Hocam üst kopek dişinin üstünde apse var sadece dokununca aciyor doktor cekelim dedi bi baskasi kanal tedavisi dedi sizce ne yapmaliyim kanal tedavisi ile kurtulmasii mumkunmudir…

Uzman doktor

Kanal tedavisi ile kurtarılması mümkünse önce kurtarılma yoluna gidilmesi gerekiyor. En son çare olarak diş çekmi yapılmalıdır.

başak

Merhaba hocam benim once sag disim apse yapti ve lenf bezlerinin orasi şişip bigunde indi derkrn bi anda sol alt dişim agrimaya basladi ve apse yapdi bunda yanagimnhafif şiş ve cok aa.kizarik gibi disimin oralarda şişlik yok bn hap icemedimden.doktor bana augementin 400 mlg ile novalgin surubunu yazdi aldim ancak bu solumda ki şişlik beni rahatsiz ediyor icak kalip gibi hisediyorum bunlar normalmi acibekliyprum doktorum çaresiz kaldm bu arada yaşim 21 yanlislik.olmus

Uzman doktor

Diğer dişinizin durumundan doktorunuzun haberi var mı ? Diğer dişlerize de baktımı ?

başak

Evet hocam bugun tekrardan doktora gittim durumu bahsetim diger o lenf bezimin.dugu sag tarftaki disin onceden kanal tedavisi yapilmis sonra dolgsu dusmusdu muhtemelen.ondan.sisdi bu sol taraftaki disimdede yine ayni alt cene kanal tedavisi olmasi gereke..bi dis vardi zamaninda yaptirmadim zaten ortasi hafif curumuro agri yapip sismesine muhtemelen neden olusancaj ben.simdi laclami iciyorum sislklerim indi 2 gun icinde ancak soldaki ara ara icindeki o iltihap li hiseder gibi oluyorum yani bu abse tam kac gune gecer sislerim indi ama tedavim suruyor ilaclar bitiminde doktot benden paranomik rontgen istedi onu cektircem.hocam suan yasadim surec normalmi sisligin.inme suresi falan

gülşen

merhaba hocam 3haftadır diş ağrısı çekiyorum dr gittiğim de doktorum ilaç tedavisine başladı 1 haftasının sonun da apse geçmemiş iğne tedavesine başaladık 5günün sonun da dişimi çekti ve halen ağrıyor dr gittiğim de bunu olabilceğini söledi ağrı kesici ve antibiyotik kullanmama rağmen ağrılarım devam ediyor napmalıyım

İrem

Doktor bey merhabalar diş etimde iltihaplanma vardı. Doktora gittim ve antibiyotik ilaçlar verdi. Bu antibiyotikleri kullanırken hamile olduğumu öğrendim. Hemen ilaç kullanımını bıraktım. Aradan zaman geçti ve bebeğim doğdu şimdi bir yaşında çok sağlıklı nazar değmesin o zaman içmiş olduğum antibiyotiklerin bebeğime bir zararı olmuşmudur ?

Uzman doktor

Endişelenmeyin herhangi bir zararı olmamıştır.

Hazal

Doktor bey merhabalar dişimde çürüme vardı. Doktorum bana kanal tedavisi olmam gerektiğini söyledi. Kanal tedavisine başladık ama yarım kaldı. Aradan 3 yıl kadar bir zaman geçti. Diğer dişlerimde de sorunlar var ve dyanaklarım şişti. Ağrılar peşimi hiç bırakmadılar. Diş apseleri bu şiddetli ağrılara ve gırtlak ağrılarına neden olur mu ?

Uzman doktor

Bahsettiğiniz şikayetleriniz tedavisi yarım kalan dişlerinizden kaynaklanabilir.Diş apsesi yüzde şişlik,ağrı,çevre dokulara yansıyan ağrılar(boğaz ağrısı,kulak ağrısı gibi) yapar.Daha fazla geç kalmadan tedavinizi tamamlamanızı öneririm.

Murat

Doktor bey merhabalar üst bölgedeki azı dişim apse yapmış durumda iltihaplanmalar var. Bu ağrılar sağ gözüme etki yapar mı ? Çünkü sağ gözümde ağrılar oluşmaya başladı. Göz doktoruna gittim gözümde herhangi bir sorun yokmuş diş hekiminize gidin belki apseler göz bölgesine etki edebilir dedi. Sorum ise diş apseleri göz ve burun gibi yüzün diğer bölgelerine etki eder mi ? Bu etkiler bölgelerde kalıcı bir hasar bırakır mı ?

Uzman doktor

Dişle ilgili iltihaplar göz, burun ve boğaz çevresi gibi dişe yakın bölgeleri etkileyebilir. Doktorunuza danışmadan herhangi bir ilaç kullanmayın. En kısa sürede bir diş hekimine muayene olmanızı ve gerekli tedavileri yaptırmanızı tavsiye ederim.

Çok çok ileri boyutlarda kalıcı hasarlara neden olabilir belki ama sizde öyle bir durum söz konusu değil.

şengül

hocam. bu dişi eti apsesi için yapılan tedavi diş çürüklerinde yapılan kanal tedavisiyle aynı şekilde mi oluyor. dişi delerek mi yapıyor. bugün diş hekimime ön üst iki dişimin soğuk şeyler yerken sızladığını söyledim o da apse olduğunu kanal tedavisi yapılması gerektiğini söyledi de biraz korktum açıkcası. ama tedavi edilmezse ileride tamamen kaybetmekten daha çok korkuyorum tabi :) teşekkürler iyi günler

Erkan yılmaz

Merhaba hocam.kırık bı dişim vardı yarısı yoktu agrı yaptı doktora gıttım agrıyan dişe bısey yapamam dedı antıbıyotık kullandım sonra kırık kısımda kırıldı sadece kökünde kaldı çektirmeye gıtcektım ama apse yaptı. Dişin yakın oldugu diş eti şişti yanagımdada şişlik olustu. Tekrar antibiyotık kullanmaya devam edıorum ama şişlik arttı napabilirim

Uzman doktor

Antibiyotii doktorunuzun önerisi ile mi kullanıyorsunuz yoksa kendiniz mi aldınız ? Neden diş hekimine gitmediğinizi öğrenmek isterim ?

Didem Sarıver

Mrblar Hocam, 2 yıl önce implant takılmıştı ve bu implant 2 gün önce düştü. Ertesi gün dişçiye gittim ve yeni bir vida kullanıp dişi yerine taktı. Ancak gün içerisinde ve hala şiddetli bir agrı çekiyorum. Antibiyotik ve agrı kesici alıyorum ama etkisi geçtiğinde ağrılarım tekrarlanıyor. Size sormak istediğim: İmplant diş de apse olur mu? Bana ne önerirsiniz? Tskler iyi günler

Uzman doktor

Yanındaki dişlerde apse olabilir. Ağrılarınız hakkında doktorunuza bilgi verdiğiniz mi ? En kısa sürede ağrılarınızın neden olduğu konusunda tedavi olmanızı öneririm.

vahit

ben yurt dişinda kanal tedavisi olmuştum.lakin yarim kaldi ilk seans sonunda turkiyeye donus yapmistim ve yaklasik olarak 7 ay ihmal ettim ve son 1aydir sürekli apse halinde.ve geçmiyor doktora gitmeyi sürekli olarak erteliyorum sizce ciddi bir şey varmidir?

Uzman doktor

Siz konulara vakıf olmaya başlamıssınız. En iyi siz kendiniz bilirsiniz. Şikayetçisiniz ki konu hakkında yorum yazmıssınız ve tedavi olmak için çabalıyorsunuz. Sizce daha iyiye mi gider kötüye mi ? Mutlaka diş hekimine gitmelisiniz.

merhaba hocam ben isvecte yasiyom burda dis doktoru cok pahali sol taraf asagida disim agiriyor dis ustu kucuk bir et parcasi
gördum ne ola bilir her turli agri kesici kulandim sensodyne macunu aldim tuzlu suyla gargara yapiyom hic fayda etmiyor agri gunden gun artiyor lutfen yardimci olun evde baska ne yöntem uygulayabilirim cok halsizlik var vucudumda yorgunluk sitma sizce cidi bisey olmasin ne olabilir yardimci olabilirseniz cok sevinirin.

Uzman doktor

Gömülü kalan dişiniz apse yapmış olabilir. Bu duruma diş hekiminiz müdahale etmesi gerekir. Beklemek yada üzerine yapılacak işlemler ağrılarınızın daha çok fazlalaşmasına neden olacaktır.

poyraz

Hocam 3 hafta önce doktora gittim 10doltordan 9 kanal tedavisi demesine rağmen kadın doktor dolgu yaptı ama tekrar dişim apse yaptı sizce nasıl bir durum uygulanır dişime

Uzman doktor

Diş hekiminiz apse kurutucu ilaç verdimi ?

Feride

Merhaba.
Benim 3 gün önce diş etim şişmeye ve ağrımaya başladı.Direkt doktora gittik, röntgenini çekti ve apse oluştuğunu söyledi.Verdiği antibiyotiği (amoxicillin) almama rağmen şişlik inmiyor ve hatta daha da büyüyormuş gibi hissediyorum.sağ tarafım felç oldu:( Çok bilgili değilim fakat; acaba tümör mü diye beni endişelendirmekte.Yorumunuzu belirtebilirseniz çok ama çok sevinirim.

Uzman doktor

Antibiyotik etkisini gösterecektir. Doktorunuz vermiş olduğu ilçaları tarif ettiği şekilde lamaya devam edin bir sonraki randevu tarihine kadar.

ilknur

3-4 gün önce kanal tedavisi yapıldı disime suanlik disimde geçici dolgu var. Ama tedaviden sonra bogazimda iltihapli yara gibi birşey oluştu. Etrafı kırmızı ve yutkunurken acıyor. Neyden kaynaklaniyo olabilir ?

Uzman doktor

Bu yaraların dişinizden dolayı yada yapılan işlemlerden dolayı olduğunu zannetmiyorum. Kulak burun boğaz umzanına danışmanızda fayda vardır.

cihat kısa

5 gün önce kanal tedavili olan dişim apse yaptı ve gözüm kapandı.daha sonra atibiyotık tedavisine başladım ve şişlik indi ancak 2 frklı dişçiye gosterdım biri kanal tedavisi yenilenir diş yüzde 95 kurtulur dedi diğeri de ilginç bir sekılde yüzde 95 kurtulmaz çekelim dedi ne yapmam gerekir bu duumda yardımcı olursanız sevinirim.

Uzman doktor

Dişinizi kanal tedavisi uygulaması ile kurtarma yolunu seçmelisiniz.

cihat kısa

cevabınız için teşekkür ederim.:)

serhan

Merhaba hocam 30 yasindayim alt cene sagimdaki 20lik disim damaktan cikti fakat diger dislerim gibi uzamadi ilk defa bu iki gundur dis etim sisti ve galiba iltihap yapti dip taraf damamin ufak bir parcasi dis ustunde bu konu bagdemcime kadar vurdu size sorum su antibiyotik kullanmalimiyim yoksa agri kesici icip yatistirip gecmesinimi beklim arastirdima gore oradaki yemek artiklarinin o damak icin3 girip olusan bakteriden oldugu ama apseyi yapti tavsiyeniz nedir ilac konusunda.

Uzman doktor

Öncelikli olarak bir diş hekimine gitmelisiniz. Diş röntgen filminiz çekilecek antibiyotikle iltihap kurutulduktan sonra dişinizin durumuna göre dişiniz çekilecek..

çağatay

Merhaba.Ben kanal tedavisi görmekteydim ve bir aydır bitmedi kök ölmedi gerekçesiyle. en sonunda o dişim apse oldu ve çok kötü ağrıyor. doktorun gosterdigi antibiyotik işe yaramadı üstelik iğne yaptırdım kalçadan ama apse hala var. Acil tavsiyelerinizi ve düşüncelerinizi bekliyorum

serpil

Merhaba hocam benim on disimin tam altinda zaman zaman iltihaplar olusuyordu. Rahatsiz oldugum icin onlari sıktım patlayip dağıldı. Bir süre sonra tekrar oluştu yaklasik birkac yildir boyle bir durum var geçti zannediyorum ama tekrar oluşuyor.dis kaybi oluşur mu veya cerrahi mudahale gerekli bir durum mu ne yapmalıyım bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler

Yildirim

Merhaba hocam.Yaklasik 3 sene önce disim cürüdü doktora gittim kanal tedavisi yapti ve dolgu gibi bisey doldurdu ama zamanla o dolgu düstü ve disimin uzerine bastiramiyordum sonra disim kirildo ve kökü kaldi 2-3 aydir bastirabiliyordum bi sorun yoktu ama simdi dis etim ve yanagim sisti bi agrim yok ama bastiramiyorum yine sanki bisey batiyormus gibi oluyor doktora basvursam ne gibi tedavi uygulanir bana?

dündar

Hocam merhaba.Benim 2 gün önce sol üst arka dişimde 20 likle onun arkasındakı diş arasında agrı vardı.Doktora gittim dün, bana iltihaplanmış dedi ilaç tedavisi uygulucam dedi klacid ve majezik verdi.Agrıdan duramıyorum günlerdir uyuyamıyorum ve sınava hazırlanıyorum.Bu ilaçlar kaç günde etkisini belli eder ve kaç gün içinde etmezse doktora tekrar gideyim?

Uzman doktor

Niçin hiç diş hekimine gitmeyi denemediniz. Bölgede herhangi bir çürüme var mı ? İltihapların oluşumu devam ediyor mu ? Diş hekiminiz konu hakkında sizi bilgilendirecek ve gerekli tedavi yöntemlerini başlatacaktır.

Uzman doktor

Öncelikle bölgede iltihaplanma olup olmadığı kontrol edilecek.. Kanal tedavisi olması gerekiyorsa yeniden bir kanal tedavisi görebilirsiniz. Eğer kök sağlam ise kaplama uygulaması ile dişiniz kaplanacak yada en kötü ihtimalle kökte zarar varsa dişiniz çekilip implant tedavisi uygulanacaktır.

uygar

Hocam merhaba 1 hafta once disime dolgu islemi yapildi ve 2 gundur dolgu yapilan disin onundeki diste asiri sizlama ile doktoruma tekrar kontrol icin gittim ve abse oldugunu soyledi disimde curuk yada sagliksiz hic bir sey yok her ogunden sonra dislerimi duzenli fircalar ve agiz suyu kullanirim. Abse yapilan dolguyla baglantili olabilirmi acil cvp lutfen hocam…

Esra

Hocam 4 gün önce diş ağrısı sebebiyle gittiğim bir klinikte kanal tedaisi yapılmaya başlandı, ilk gün diş oyulup içine ilaç koyuldu ancak ağrıdan ssabaa kadar uyuyamadım, tekrar gittiğimde bol miktarda anestezi verdiler ama dişim hiç uyuşmadığı gibi ağrı daha da arttı.Başka bir kliniğe yönlendirdiler bana enfeksiyon olduğu ve antibiyotik tedavisine başlanılması gerektiği söylendi. Yanağım çok şişti, antibiyotiği kullanmama rağmen bugün şişlik daha da arttı vve gözümde de şişlik başladı. Ne yapmalıyım? Yanıtlarsanız çok memnun olurum…

eylül

dişim apse yaptı doktor maksipor diye bir ilaç verdi apse daha çok büyüdü neden olabilir acaba

Uzman doktor

Kaç gündür ilaç kullanıyorsunuz ve bir sonraki randevunuzun tarihi nedir ?

Mehmet Erdoğan

Merhaba.
Hiç Bir Çürük Yokken Sağda ve Solda 2 Dişde Kırılma Oldu. Birşey yerken Çatır Çatır Kırıldı.
İhmal Ettik Önlem Almadım. Simdi Kırılan Dişlerde Sadece Kökler kaldı Ve Sağ Dişimin Üzerinde Diş Etimde Şişme var.
Diş Hastanesine Gidicemde Ne Yapılması Gerekmektedir.
Ağrısı Yok Sadece Sağ Yanağımda Şişlik var o kadar.

kemal

merhaba doktor bey. dişimde apse oluşmuştu hastaneye gittiğimde iç tarafı deldiler iltihabı boşalttılar. ameliyattan sonra iltihap geçmedi çürük dişimin yanında ufuk bir şişlik oluştu iltihap geliyor oradan. dişlerimi de iltihap yüzünden çektirememiştim. ameliyat bir sene önce oldu ama hekime başvurmadım. bu ciddi bir durum mu hayati riski var mı ?

kemal

hekime az önce başvurdum çürük dişin altında iltihap yayılmış dedi. fakat kendisi çekmedi başka yere gitmemi söyledi. çürük dişimin yanında ufak bir şişlik var iltihap geliyor galiba fiskül diyorlarmış. bu durum ciddi mi ?

Ugur

Merhabalar hocam,
2 gündür dişlerim sızlıyordu ön kısımları sadece biri olmadıgı için geçer dedim dayanacak gibi değil agrı kesiciler çözüm olmadı diş hekimim antibiyotik ve agrı kesici verdi ama ağrı öle böle değil dişlerim olmamasına razıyım o derece şiddetli kullak burun boğaza gittim ön dişimin üstünde diş etinde iltihap patlamış çukur oluşmuş durum da hemen sağ arkaya doğru iki şişlik ve içi hafiften beyaz yan yana agrıyı kesmek için kbb doktorumuz igne ile agrı kesici ve antibiyotigi kullandırıyor ve melhem ve sprey yazdı igne 6 saat rahat etiriyor ama ağrılar devam edior kaç günde iltihap kuruyup ağrı çekmem kusura bakmayın uzun yazdım ama tüm acılarımla belirtim durumumu.

eylül

5 gün kullandım.doktor apse inince gel dedi

Uzman doktor

Diş kırılmalarının en büyük nedenlerinden birisi dişlerin çürümesidir. Dişler bu nedenden dolayı kırılma yapmış olabilir. Şişlik ise bölgede bir iltihaplanma belirtisidir. Eğer diş kökleri kırılmadan zarar görmediyse üzerine kaplama işlemi yapılarak dişleriniz kurtarılabilir.

Uzman doktor

Apseniz şu an ne durumda bir gelişme var mı ?

Uzman doktor

Geçmiş olsun Şu anda başka bir tedavi uygulanamaz doktorunuzun vermiş oldupu ilaçları kullanmaktan başka bir yolunuz yok..

Ugur

Apse beyazlığı tamamen kırmızıya büründü büyük bir bilye büyüklüğünde şiş ağrı kesici iğne 12 saate bir vuruluyorum 1 2 güne düzelir dimi.

eylül

apsem gün geçtikçe daha çok büyüyor sanki doktora tekrar gittim klavon bıd 1000 mg verdi onu kullanmaya başladım da geniş spektrumlu olmasına rağmen etki etmedi sanki

Mert

Merhaba doktor yaşım 14 sağ alt dişim çürüktü cok agrıyodu bende doktora gitmekten cok korkuyordum gitmedim 1 hafta sonra agrısı geçti fakat 2-3 gün önce sanıyorum aynı dişim apse yaptı ve yanagım şişti sizce doktor ne yapar ?

Uzman doktor

Evet doktorunuzun önerdiği şekilde kullanmaya devam ediniz. Geçmiş olsun

Uzman doktor

Doktor ilaç tedavisi ile apseni kurutucak daha sonra dişini tedavi edicek.. Daha fazla beklersen diğer dişlerinde çürür ve ağrıların çok daha fazla olur.

Mrb doktor bey ben dort gundur dis agrisi cekiyorum doktorum 1500 luk antibiyotik verdi bugun sbh kalktgimd yanagm sismis ve agrisi devam ediyor bu iltihap nezaman gecer acaba ilaclari kullanaymmi yoksa doktora tekrar gtmem gerekiymu

Uzman doktor

İlaçları kullanmalısınız. İltihabı kurutacaktır. Yüzde şişme olabilir.

Hacer

Mrb. Benim dişime yaklaşık 1 ay önce dolgu yapıldı. Doktor dolgu yapılırken çürüğün çok büyükmüş dedi. Dolgu yapıldıktan sonra da bi 10 15 gün soğuk sıcak dikkat et dedi. O kadar dikkat ettiğim halde dişim 1 hafta öncesine kadar soğuk içeceklere hassasiyet göstermeye başladı ağrı oluştu. Doktora tekrar gittim ağrı kesici verdi bi 5 gün kullan dyanmaya çalış ağrıya yoksa gel kanal tedavisi yapalım dedi. Şimdi 2 3 gün kullandım ve dişim apse apse yaptı buhtemelen kökte. Böyle dolgulu dişin apse yapması normal mi ve kanal tedavisi ile dişim kurtarılabilir mi çünkü daha önce kanal tedavisi yapılan bir dişim henüz tedavi aşamasındayken apse yapmış ve çekilmek zorunda kalmıştı..

Uzman doktor

oluşabilir. İlaçlarınızı kullandıktan sonra kanal tedavisi yapılacaktır.

uygar

Hocam gecen haftalarda size bir soru yoneltmistim sanirim sorumu kacirmissiniz lutfen bir cvp yazabilirmisiniz hafifte olsa rahatsizligim devam ediyor bu rahatsizlik yapilan dolguyla baglantili olabilirmi ?

Uzman doktor

Hemen hemen herkesin sorularını cevaplamaya çalşıyorum.. Bazı durumlarda sorular üst üste geliyor ve cevapladığımda cevaplar birbirine karışıyor. Dolgulu dişinizde ağrı varsa yeniden kanal tedavisi olmanız gerekebilir. Eğer ağrılarınız geçti ise sorun yoktur..

sundus

Dotorum 2ay once disime doghu yapilmisti ve 15 gun sonra disim agrimayya baslasi.doktora gittim antibiyotik verdi kullandim agrisi elimi degince agriyo doktora dedim disini cekicem dedi ama ben cektirmek istemedim kokleri saglam .kanal tedavisi olmak zorundami okanal tedavisi olmazsa ne olur

Uzman doktor

Kanal tedavisi olmalısınız. Eğer kök bölgesinde hasar oluşmussa bu durumda doktorunuz çekmek durumunda kalır bu panoromik röntgen filmi ile görülebilir. Bu durumda da diş implant tedavisi ile yapay bir kök uygulanarak yerine bir diş yapılır.

Erte Oyar

Çok aydınlatıcı bilgiler veriyorsunuz. Sizi kutlarım…

canan ekerl

Doktor bey merhaba benim disim 2 sene once kanal tedavisi oldu 2 sene sonra agrımaya basladı aynı doktora gittim disimi actı dha sonra disim sisti disime biseyler sıkıp duruyo her gittigmde kutuda sodyum yazyodu galiba dha snra sislik apseymis indi ama hala doktor bna antibiyotk vermedi nerdeyse 2 ay oldu disim ack geziyorm bikackere gecici kapattı tekrar sismeye baslaynca actı disimi suan ack disim ama yine sisti agrıda var sizce dogrumu yapyo yoksa degistiryik mi doktorumu

naz

Merhaba.benim alt damağında sert bir şişlik var.orda bir dişim iltihap kapmıştı. Doktor temizleyip dolgu yaptı.agrı yok.ama o dişin altındakı sert damakta bir aydır şişlik hissediyorum ve çok sert.agrı yok ama rahatsız oluyorum. Doktora sordum.o dişle alakalı degil dedi.bu ne ola bilir.teşekkürler.

Uzman doktor

Doktorunuza güvenmelisiniz. Eğer bu konuda tereddüt yaşıyorsanız başka bir diş hekimine de muayene olabilirsiniz.

Uzman doktor

Göremeden bu konu hakkında yorum yapmak doğru değildir. Röntgen filmine gereksinim olabilir..

habib

implant yaptırmayı düşünüyorum fakat 3 doktor farklı anlattı bir tanesi dişin 2 sinde apse olduğunu çekimden sonra apsenin iyileşmesi için 6 ay bekliyebileceğimi söyledi.diğeri oda apseyi gördü çekimden sonra 2 ay içinde yaranın kapanmasıyla beraber 2 ay içinde implantı takıp hatta üst çene kemiği sinüse yakın olduğu için implantı biraz eğik yapalım dedi.diğeride apseleri söyledi sinise yakın olduğu için kemik tozuyla kaplayıp implantı 2-3 ay içinde kemik sertleşince takalım dedi .ama apsenin iyileşmesi 6 ay sürüyorsa üzerine nasıl kemik tozu yapar sizce doğru yol nedir.ön dişlerimde az az çürükler var.bunlara dolgu yetermi.yoksa kaplamamı önerirsiniz doktorlar bunada varklı yorum yaptılar.terddüt ettim.teşekürler

Uzman doktor

Diş röntgen filminize bakarak daha net bir şey söyleyebilirim.. Fakat apseli diş çekilecekse beklenilmesi gerekiyor. Eğer bölgede kemik yapısı yeterli ise mutlaka implant öneririm..

hüseyin

Hocam s.a cisim apse yaptı şiş diş hekimine gittim ve boş dizinin içinde diş eti olduğu için oraya eritici ilaç koydu suratim şişti antibiyotik kullanıyorum bu tedavi kaç günde geçer…?

Uzman doktor

İlaçlarınızı kullanmaya ve doktorunuzun önerilerine uymaya devam edin.. İltihap kuruduğunda doktorunuz dişinize gerekli müdahaleyi gerçekleştirecektir.

Nisan

Doktor bey merhabalar benim bir dişimin kök bölgesinde apse oluştu. Baloncuk şeklinde doktor kök bölgenin çekilmesi çıkarılması gerektiğini söyledi. Dişim çekildi fakat bir ay sonra yeniden ağrılar ve baloncuk oluştu. Yanındaki diş kökününde çekilip implant yapılması gerektiğini söylüyor doktorum. Tekrar bu işlemler yapıldığında iltihaplanma olur mu ?

Uzman doktor

İyi günler, sanırım kök dişinden kastınız 20 yaş dişi (yani çenelerin en sonundaki 3. büyükazı dişiniz). Anladığım kadarıyla dişhekiminiz sorunun bu dişinizde olduğunu düşündüğü için dişinizi çekmiş. Anlamadığım, sorun aslında bu dişten kaynaklanmıyor muymuş da şimdi başka bir dişinizi çekmeyi düşünüyor ya da sorun olan dişiniz aslında 20 yaş dişiniz değil de daha öndeki büyükazı dişlerinizden biri ve hekiminiz o dişin sadece bir kökünü çıkarttı, şimdi ise kalan diğer kökünü çıkartmayı düşünüyor – artık tamamı çekilmiş olan dişin yerine de bir implant yerleştirecek (çünkü daha arkada olan 20 yaş dişleri yerine implant yerleştirmeye gerek yoktur.)
Şimdi herhalükarda bir büyükazı dişinizin bir kökü çekilmiş ise, evet diğer kök de çekilip yerine implant yerleştirilebilir. Burada önemli olan implant yerleştirilecek alanın enfeksiyondan kurtulmuş olmasıdır. Çekilmiş dişin olduğu bölgede çekime neden olan bir enfeksiyon varsa, çekim esnasında ne kadar iyi temizlense de gözün görmediği kemiğe nüfuz etmiş enfeksiyonun yerleştirilen implantı olumsuz etkileme olasılığı vardır. Burada en iyi temizlik, el aletleriyle mekanik temizliğin yanısıra laser kullanılarak yapılabilir. Ama yine de hekiminiz kendi bilgisi ve görgüsü doğrultusunda ne zaman implant yerleştireceğine karar verecektir. Bu çekim esnasında da olabilir, daha emin olmak istiyorsa aradan enfeksiyonun çözülmesi için belli bir süre geçtikten sonra da olabilir. Tekrar iltihap olmaması için en azından başlangıçta hekiminiz bunlara dikkat edecektir. Daha sonrasındaki süreçte neler olabileceğini hekiminiz sizin durumunuza göre anlatacak ve uygulaması da yine sizin durumunuza göre olacaktır. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Geçmiş olsun

selçuk çoban

hocam dişim de apse var 1 hafta oldu atibiyotik kulandım ama halla aynı agrı yok
ama şiş kocaman

Uzman doktor

Doktorunuzun önerilerinin dışına çıkmayınız. Antibiyotik ilaçlarınızı kullanmaya devam ediniz.

BÜŞRA

merhaba doktor bey benim dişim çürük doktora gittim çektirmek için ama ağrı yapmıyorsa çekmeyelim dedei ve çekmedi
şuan dişim apse yaptı ve çok şişti doktora gittim iltihaplıyken çekemem dedi.
dişimin şişi indi fakat hala ağrıyor ne yapmalıyım.çektirmekten çok korkuyorum:(

y.duran

merhaba doktor bey yaklaşık 3 yıldır apse yapan dişimi korkularım yüzünden doktora gitmeyerek geçiştirdim fakat apseli dişim artık yanağımı şişirmeye başlayınca doktora gittim apsenin geçmesi için hap vermişti kullandım fakat tam olarak apse inmedi bunun sebebi de daha önceleri de doktora gidip hapı kullandıktan sonra yanağımın şişkinliği inince dişi aldırmamamdı en sonunda apsem tam geçmeden dişimi aldırdım fakat dişim alındıktan sonra bile apse yapmaya devam ediyor ne yapmam gerek yardımcı olur musunuz?

esra

merhaba doktor bey 7-8 aydır dilimde kırmızı yaralar çıkıyor dişimde apse var bundan dolayı çıkma ihtimali varmıdır acaba, tahlillerimi yaptırdım normal çıktı
yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

Mazhar

Merhaba hocam kırılmış olan dişim apse yaptı doktora gittim antibiyotik tedavisi goruyorum ne zaman gidip dişimi cekebiliim

Uzman doktor

Antiboyotik tedavisini doktorunuzun dediği zamana kadar kullanın.. Doktorunuzun önerileri dışına çıkmayın..

Uzman doktor

Antiboyotik tedavisini doktorunuzun dediği zamana kadar kullanın.. Doktorunuzun önerileri dışına çıkmayın..

Uzman doktor

Yaralarınızı görmem lazım dişinizle ilgili de olabilir ama olmayabilirde bunun için muayene olmalısınız. Ayrıca dişinizde iltihaplanma varsa mutlaka tedavisini yaptırınız.

esma

merhaba hocam.
benim dişime yaklaşık 52 gün önce kanal tedavisi olması gerektiğini söyledi fakat farklı sebeplerden ötürü bir türlü diş doktoruna tekrar gidemedim.şimdi sanırım dişim apse yaptı ve ara ara ağrı yapıyor. ayrıca kırılmaya başladı dişim parça parça elime geldi bir kısmı. şu an 10 gün sonrası için randevu alabildim.sizce çok geç mi dişimi kaybedermiyim…

esma

merhaba hocam.
benim dişime yaklaşık 52 gün önce kanal tedavisi olması gerektiğini söyledi diş hekimi. fakat farklı sebeplerden ötürü bir türlü diş doktoruna tekrar gidemedim.şimdi sanırım dişim apse yaptı ve ara ara ağrı yapıyor. ayrıca kırılmaya başladı dişim parça parça elime geldi bir kısmı. şu an 10 gün sonrası için randevu alabildim.sizce çok geç mi dişimi kaybedermiyim…

İrem

Merhaba hocam yaklaşık 1 ay önce ince fakat güçlü bir sızıyla başladı diş ağrım, alt soldan 2. ile daha sonra diğerlerine de vurmaya başladı soldan 4. ye kadar geldi çenemi oynatamıyorum, sızlıyor. görünür de bi şişlik yok ama belli şiş hissediyorum. doktora gittim 20 lik dişin çıkıyor ama ağrı yapan o değil apse oluşmuş ondan dolayı ağrıyor dedi. antibiyotik verdi kullandım, 1 1,5 hafta sonra tekrar başladı. 1Ağrı olmadığı zamanda da aft oluşmuştu. Yardım edin lütfen ilaçlar fayda etmiyor artık, yerimde duramıyorum.

kenan

hocam dişimdeki dolgu düştü doktoruma gittim dişimi birazdaha oydu ve yeni dolgu yaptı bir gün sonra dişimde müthiş bir acı başladı tekrar gittim dolguyu aldı geçici dolgu koydu ve iltihap geçince dişi alıcaz dedi 1 hafta oldu acı hiç dinmiyor ilaçlarımı düzenli olarak kullanıyorum dahada kötüye gitmeye başladı yüzüm komple şişti tanınmayacak haldeyim ne yapmam gerekir

Uzman doktor

İltihaplanma daha fazla artmış Doktorunuzun vermiş olduğu ilaçları düzenli bir şekilde kullanamya devam edin.. Bu arada doktorunuza da telefon açın yada yeniden görünün durumun ne olduğunu kontrol etsin. Bu dişinizin büyük ihtimal alınması gerekicek.. Yerine tedavi olarak diş implant uygulamasını öneririm.

Uzman doktor

Doktorunzuun önerdiği ağrı kesici ilaçlarınızı kullanın.. Bunun dışında sorunun net olarak görünmesi için röntgen filmine ihtiyaç vardır. Dışarıdan görünmeyen bir iltihaplanma söz konusu.. Müdahale edilmesi gereklidir. Öncelikli olarak iltihap kurutucu daha sonra dişinize işlem yapılması gerek. 20 lik dişinizinde durumu görünmeli..

Uzman doktor

Apse oluşmussa dişinizdeki çürük bir hayli yayılmıştır. Eğer kökte sorun yoksa kurtarılabilir. Bu durum röntgen filmi ile belirlenir. Eğer geç kalındı ise çekilmesi gerek ve yerine diş implant tedavisi öneriyorum. Daha fazla geç kalırsanız iltihaplanma diğer dişlerinize de sıçrayacaktır.

İrem

röntgen çektirmiştim sorun 20 lik diş de değil apse oluşmuş ondan dolayı demişti doktor. antibiyotik verdi. bitir bişeyin kalmaz dedi ama yaklaşık 2 hafta sonra tekrarladı. dediğiniz gibi iltihaplanmayı kurutup tekrar doktora görünecem. Teşekkür ediyorum, kolay gelsin.

Uzman doktor

Rica ederim geçmiş olsun.. Ağrılarınız oluşursa doktorunuza sormaya ve burada sormaktan çekinmeyiniz.

İrem

peki hocam apse neden oluşur ? doktor dişini sık fırçalamazsan olur dedi. siz ne diyorsunuz ?

Uzman doktor

Yetersiz ve eksik yapılan diş bakımı sonucunda dişlerde apse oluşur. Yemek artıklarının bölgede birikmesi, tüketilen şekerli besinler ve dengesiz beslenme bunun üzerine yetersiz yapılan diş bakımı bakterilen bölgede üremesi için elverişli bir ortam hazırlar. Bu bakteriler zamanla dişlerde çürümeye apse ve sonucunda dişlerin kaybedilmesi ile sonuçlanır…

bekir

merhaba hocam benim dişimçok fena ağrıyor ağrının geçici olarak geçmesi için ne yapmalıyım

Uzman doktor

Ağrı kesici alabilirsiniz. Aynı zamanda tuzlu gargara yaparak ağrıların dinmesini sağlayabilirsiniz.

mehtap

Slm hocam iki gundur disim agriyor 20 lik disim cikmis ama agzimdaa yara var yirtik seklinde ve disin cikan yerindede vaf hafif siskinlik ne yapmaliyim

pınar

merhaba hocam benim diş etimde ve ağız içimde sürekli apse oluyor biri geçiyor diğeri başlıyor bunların geçmesi için ne yapabilirim?

esra

Hocam merhaba . Benim bugün bir dişime kanal tedaisi uygulandı. Ama hala ağrısı var acaba normal mi?

Melike

Merhaba doktor bey. 20 yaşındayım ve doktoruma muayneye gittim yeni degil bu dedi daha onceden vardır dedi 6 ay gibi surecte evet doktor bey haklı daha öncesi şiş değildi ve dişimi fircaladigimda kaniyordu beni arastirmaya gonderdi daha gitmedim ama ust sag disimde kızarıklık ve sisme var ve oteki bölgelere göre koyu rengi ve dokunduğumda sanki disim icten kirik gibi bosluk var bu sismeler neden ve doktorum 6 aydir vardır dedi yeni değil dedi sizin benim ki şikayeti olan hastalarıniz varmi ve neden boyle olmuştur acaba ?

Uzman doktor

Dilerseniz bir diş hekimine görünebilirsiniz iltihaplanma olup olmadığı konusunda bir bilgi edinin..

Uzman doktor

Pınar hnım diş bakımınıza çok özen göstermelisiniz. Ayrıca diş hekimi kontrollerinizi de ihmal etmemelisiniz.

Uzman doktor

Bu durumu doktorunuza bildirmelisiniz. Eğer ağrılarınız devam ederse yeniden kanal tedavisi olması gerekir.

Uzman doktor

Aluşan apse ilrlemiş ve kemik dokua yıkılmalara sebebiyet vermiş daha önce ağrılarınız olmuş geçmiş ama siz bu ağrılara katlanarak diş hekimine gitmemissiniz. Apse oldukça ilerlemiş doktorunuz gönderdiği yere gidin hala gitmemektesiniz. Neden bu direnme ? Durumu daha kötü yapmayın.

ferhan

merhaba hocam benim diş etim şişti ve neredeyse fındık büyüklüğüne geldi içinde beyaz iltihap gözüküyor. başka bir dişimde de bu şekilde hafif şişme var sanırım o da büyüyecek. türkiyeye yeni geldim, genel sağlık sigortasına başvurdum 1 hafta içinde belli olacak, doktora gitmek için bunu bekliyorum. dişimi kaybetmekten çok korkuyorum sizce sigortayı beklesem geç kalmış olur muyum?

Ahmet

Merhaba
Benim basimdan soyle bir olay gecti. Gecen ay sag alt disim agrimaya basladi. Dis hastanesine gittim beni muayene eden doktor disimin apse yaptigini soyledi ve disimi cekmedi ilaclar bitince gel kanal tedavisi yapalim dedi bende tamam diyi koltuktan kalktim. İlaclari kullanmaya basladim fakat ilaclar etki gostermedi. Bende ozel bir dis hastanesinde disi cektirdim. Suan hemen yanindaki disim agrimaya basladi ve yuzum sisti yine gittim doktor antibiyotik verdi ve sislik gecti. Bir daha kontrole gitmedim simdi yine ayni disim agriyo ve sisti suan aile hekiminin vermis oldugu antibiyotik igneyi ve etol agri kesiciyi kullaniyorum. Fakat bu ilaclari kullanmaya baslayali 3 gun oldu. Şimdi benim ne yapmam gerekiyor. Şimdiden vereceğiniz bilgi için teşekkürler…

Almila

Merhaba hocam benim dişlerim ufak ufak kırıntı şeklinde dökülüyor bunun sebebi ne olabilir ve çürüyor ayrıca dişlerim söküp kanayıncaya kadar karşıyasım var bunun sebepleri var dişlerimi kaybetmemek için acil yapmam gerekenler neler .teşekkürler

ilhan

Hocam üç gün önce alt azı diş cektirdim hala devam eden ağrı var ve kürdanla bastirdım kemige değiyor yüzeyde kökmü kaldı acaba daha önce bu dişe kanal tedavisi yaptırmıştım sizlamayla başladı ve giderek artan ağrı oluştu doktor tedavinin sonuç vermeyecegini söyleyerek çekti şimdi ne yapmalıyım

Uzman doktor

Zaten bu zamana kadar geç kalmıssınız. Apse olmuş bir haftaya kadar sonuçlanacaksa bekleyin fakat bunu uzatmayın..

Uzman doktor

Dişiniz için mutlaka bir diş hekimine gitmelisiniz. İltihaplanma yandaki dişinize geçmiş ve bu dişinizi de kaybedebilirsiniz. İhmal etmeyiniz.

Uzman doktor

vitamin eksikliği ve beslenme alışkanlıklarınızdan dolayı bu tür durumlar gözükebilir. Bir diş hekimine giderek muayene olmalsınız. Durumun ne olduğu kan tahlileriyle belli olabilir. Geçmş olsun.

Uzman doktor

Hayır diş çekimi sonrasında ağrı olabilir. Diş kemiğe bağlı olduğandan dolayı sizin gördüğünüz bölümü acaba diş kökümü kaldı olarak algılamış olmanız normaldir. Bölgeye kürdan yada başka bir cisim sokmayın bu ağrılarınızı arttırabilir.

berke

merhama doktor abi ben 12 yasındayım dısımın yanında et war arıo ama fazla deıl ne yapabılırm doktor kanal tedavimi yapar

Merhaba 3 ay önce öndeki dişime dolgu yapıldı yaptırmaz olaydım. Bi süre sonra ağrı yapmaya başladı iltihap oluşmuş kanal tedavisi dediler ltihaplıyken kanal tedavisinin ilk aşamasını yapıtlar yüzüm gözüm tamamen şişti dişime pansuman yapıldı iki kez. Aynı zamanda antibiyotik kullanıyorum. En son iltihap kemiği çürütmüş ameliyat edeceğiz dediler kemiği aldılar yarın dikişleri mi alacaklar anda hala iltihap var 3 aydır 5 kilo verdim yemek uyku yok yardım edin lütfen ben napim ne kullanayım bi yol gösterin gittiğim hastane fakülte olduğu için her seferinde başka doktor bakıyo seçme şansım yok daha doğrusu stajyerler yapıyo çoğu işi

ali

Merhaba doktor bey. Yaklaşık 6 sene önce yaptırdığım kanal tedavili dişim Son bir iki aydır apse yapmaya ve ağrımaya başladı diş.hekimine gittim baktı direk çekilecek dedi başka bi çaresini yok mu acaba çektirmek istemiyorum

burcu

Hocam merhabalar, üst azı dişimin (daha önceden kanal tedavisi uygulanmıştı) dolgusu düştü baya bir zamandır ihmal ediyordum ne yazık ki son günlerde şişkinlik oluştu kendi kendine indi bir daha oluştu bugün yarın giderim derken tekrar şiştiğini gördüm bugün elimle kontrol ederken bir anda patladı ve iltihap fışkırdı arkasından da biraz kanla karışık aktı aile hekimine başvurdum hemen bana Sulcid 375 yazdı ancak ben bu yıl 3 kere penisilin ve türevi ilaç kullandım ilacı kullansam mı diş doktoruma gideceğim ama kullanmadan mı gitsem kullanıp mı gitsem bilemedim bir de bu iltihabın patlaması çok sakıncalı mı kana karışma gibi bir durumu var mı :S

Uzman doktor

Bir diş hekimine git neden kaynaklandığı konusunda size bilgi vererek tedavisini gerçekleştirecektir.

Uzman doktor

Geçmiş olsun gerekli müdahaleler gerçekleştirilmiş. Oluşan iltihap uzmanlar tarafından kurutulacaktır. Dişinizden kurtulmussunuz yapılacak bir şey kalmamış.

Uzman doktor

Eğer doktorunuz çekilecek dediyse iltihabın durumu garçekten ilerlemiştir. İsterseniz başka bir uzmanada danışabilirsiniz. Aklınızda bir soru işareti kalmasın diye fakat artık implant uygulaması diye bir tedavi seçeneği var bu nedenden dolayı kormanıza ve üzülmenize gerek yoktur.

ali

hocam peki diş apselerinden kaynaklabilicek en kötü tablolar ne olabilir..

kaan

Doktor bey benim sol azı dişim önce ağrıdı sonra balon gibi şişti doktora gittim içini temizledi largopen 500 mg yazdı kullan geçer dedi kullandım şiş indi ama çene kemiğinin üzerinde hayla taşlaşmış şekilde iltihap var.Damağı yarıp iltahabı boşaltıcaz dedi bu tedavi uygunmudur ?

Uzman doktor

Kesinlikle bu durumu ihmal etmeyiniz. Diş hekimine gitmeden kullanmanızı önermem öncelikli olarak diş hekiminizin kontrol etmesini sağlayan eğer diş hekiminiz önerirse o taktirde ilaç kullanımına başlayınız. Kullanmış olduğunuz ilaçları e varsa hastalığınızı da doktorunuza belirtiniz.

Uzman doktor

Dişiniz kaybedilebilir. Diğer dişlerinize ilerleyen iltihaplanma tüm dişlerinizin kaybedilmesine neden olabilir. Dahada ilerisi kist oluşturabilir.

Uzman doktor

Uygundur diş hekiminize güveniniz. Gerekli müdahaleiyi gerçekleştirecektir.

axel

Merhaba doktor bey,

Yaklasik 3 gündür agiz ici iltihaplari ile bas etmekteyim. Dis etimin en arka kisminda sagli-sollu olarak cikan beyaz iltihap noktalari dis etlerime yayildi. Yer yer dil alti ve bogazimda da beyaz noktalar var, fakat atesim yok. Belirti olarak yorgunluk var, ve düzenli yemek yiyemedigimden dolayi kilo kaybi oldu.

Yurtdisinda stajda oldugum icin sigortamin tedaviyi tamamen karsiladigindan emin degilim. Bu durumda kendi kendime tedavi icin önerilerinizi paylasirsaniz cok memnun olurum.

tesekkürler

Uzman doktor

Tuzlu su ile gargara yapabilirsiniz. Fakat diş hekimine görünmenizde de fayda vadır. Bir ilaç tedavisi önermiyorum.

cihan

Mrh ben Bahçelievler den cihan hocam annemi dişinin ustunde sari iltihap rengide sert
Bisey cikti biraz buyuk bogazlarina kadar agri yapiyo hastaneye gitcez ama dis iltihaplanmasi boylemi oluto

KÜBRA

hocam

Uzman doktor

Evet ağrılar olabilir. Diş iltihabı demeden önce görülmesi gerek fakat diş iltihabı olma yüzdesi çok fazladır. Mutlaka diş hekiminize başvurunuz.

Minanur

Meraba hocam ben 16 yaşındayım dişimin kökünde kırmızı diş etimdemden bir şişkinlik var ben bunu ilk çıktığında çok asitli bir şey içtim diye çıktı zannetmiştim sonta orayı kopartım koparttıktan sonra tekrar büyümeye başladı ne yapmalıyım dişçiye gitmem gereklimidir

irem

Merhabalar ben dört bes gündür dis agrisi cekiyorum ayrica cenende sisti doktora gittim antibiyotik verdi ama ben hala ayniyim ne yapmaliyim

Uzman doktor

Dişinizde apse oluşmuş mutlaka diş hekiminize başvurunuz ve durumu geciktirmeyiniz. Eğer ihmal edersezni dişinizi kaybedebilirsiniz. Apse kurutucu kullanılması gerekir.

acil lutfen

Hocam disimin kenarinda buyuk olmayan oyuk olustu.Cok az agridigi icin ihmal ettim hep.Fakat son gunlerde disimin yanlari şişti.Sanirim iltihap kapti
Ama agrim nerdeyse hiç yok.Bugun ust damagimda çürük disime yakin olmayan bir yerde bi sertlik küçük bir yumru olustu gibi.yasim 16.Internette ameliyat falan diyor kitle için. COK KORKTUM LUTFEN YARDIM EDIN BU HAFTA DISCIYE GIDICEM.Tesekkur ederim.cevaplarinizi bekliyorum

gulsum

Merhaba benim sag tarafim yüz felci geçiriyor sol tarafim daki 3 dis apse yapti yüz felciyle alakali olabilirmi

Ali Furkan

İyi günler hocam ben 15 yaşındayım. Çürük bir dişim var ve sık sık boğazımda şişlik oluyor. Ailem apse olduğunu söylüyor. Doktora gitmeyi düşünüyorum gitmeden önce size danışmayı düşündüm tedaviler gerekli midir yoksa antibiyotik kullanarak apseden kurtula bilir miyim?

Uzman doktor

Antibiyotiklerinizi kullanmaya, doktorunuzun tavsiyelerine uymaya ve şiş olan bölge hariç diğer bölgelerin günlük olarak bakımı yapmaya devam ediniz.

Uzman doktor

Hayır öyle bir durum yok.. Fakat oluşan apseye müdahale gecikirse oluşabilir. Mutlaka oluşan apse kurutulmalı ve çürük dişiniz tedavi olmalıdır. Kesinlikle ihmal etmeyiniz.

acil lutfen

2-3 gun icinde doktora gidicem.Agzimda tarif ettigim yumruyu ben mi cikariyorum acaba?Sagli sollu 2 tane ust damakta dise yakin yerde.surekli kafam dislerimde acaba kendi kendime dert mi buldum belkide onlar hep vardi agzimda.
Dediginiz gibi yapcam doktora goruncem bu gunlerde.dis etim siseli cok olmadi agrimda yok.ins.gecikmemisimdir.Sagolun

nermin

.erhaba hocam ben dislerime dolgu bitanede kanal yedavisi yaptirdim simdi sol üst ve alt disim alttaki kanal tedavili ve sagalt disim agiriyor hic bir sekilde bisey yiyemiyorum simdi cektirmeyi düşünüyorum bu uc diside siz ne onerirsiniz

Uzman doktor

Muhakkak muayene edilmeli ve mutlaka ama mutlaka apse yapaan dişleriniz acil tedavi görmelidir. Bu durum yayılacak ve kist oluşturacaktır. Neden bu kadar ihmal ediyorsunuz.

acil lütfen

Bu hafta gideceğim.Peki kist oluşursa bu durumun dönüşü olmaz mı illa ameliyat mı çok korkuyorum acaba benimki kiste dönüştü mü diye.
MERAK ETMEYİN EN KISA SÜREDE GİDECEĞİM DŞ HEKİMİNE.

Uzman doktor

Mutlaka bir diş hekimine gitmelisiniz. Düşünülecek bir durum değildir. Eğer apse kurutucu verecekse bunu doktorunuz verecektir. Çürük dişinizi hemen tedavi yaptırın..

acil lütfen

Kist oluşursa tedavi nasıl olur doktor bey/hanım? 16 yaşındayım.Bu hafta gidicem çok ama çok korkuyorum.

burcin

iyi günler hocam 2 gündür yanayıgımın iç kısmında bi aff çıktı ve bu agrı azı dişlerime vuruyo ne yapmam gerekiyo lütfen bana yardımcı olun

Uzman doktor

Doktorunuza gidin çekim diş hekimliğinde en son tedavi şeklidir. Tekrardan kanal tedavisi olmanızı öneriyorum. Eğer doktorunuz dişlerinizin çekileceğini söylüyorsa o zaman çektirmenizi öneririm..

Uzman doktor

Diş hekiminize gidin korkmanızı gerektirecek bir şey yok..

Uzman doktor

Diş hekiminize gidin korkmanızı gerektirecek bir şey yok..

Uzman doktor

Tuzlu su ile gargara yapınız ve ağrı kesici kullanabilirsiniz.

esin

iyi günler hocam 2 yıl ortodonti tedavisi gördüm.tellerim çıktı.ve pekiştirme tedavisine başladım.alt kanin dişimin önünde bir et çıktı hocam.ağrı yok.zaman zaman büyüyüp küçülüyor.diş doktoruma gittim.apse oluşmuş dedi ve kanal tedavisi yapılacak dedi.paranomik film çekti.ve dişte çürük yok dedi.ama ortodonti tedavisinden dolayı o et olmuşmuş dedi.dişe yoğun baskıdan dolayı.ve kanal tedavisi şuan yaptırıyorum.ama dişim değilde o dişimin önündeki et parçası gibi olan apse inanılmaz ağrıyor.korkuyorum.diş doktorum yanlış bir teşhis koyup yanlış bir tedavi uygulamıyordur değilmi hocam onu sormak istedim size saygılarımla..

Eylem

Merhabalar dişim çok ağrıyordu doktora gittim ve apse yapmış dedi.igne( antibiyotik)tedavisi verdi 10adet.fakat ben 6mayıs günü yüz operasyonu olacağım dişteki apse geçmiş olur mu?veya ameliyata bir engeli var mıdır?inlihap geçip geçmediğini nasıl anlayacağım?zor zor durumdayım bana yardım edin.ameliyat gününü çok zor aldım:(

seyfi

Merhabalar, kırılmış olan dişim için doktorum kanal tedavisi önerdi. tedaviye başladık ve sonrasında apse gelişti. tedaviye başlamadan önce antibiyotik almama rağmen apse dahada gelişerek çenemden dudağıma kadar doldu. daha sonra iğne tedavisiyle beraber antibiyotik almaya devam ettim. şu anda yanaktaki şişlik biraz indi. fakat çok sert bir apse tabakası kaldı ve bir türlü geçmiyor. en son çektiğimiz panaromik çene filminde, dişimin altında bir kitle tespit edildi ve dişin çekilmesine karar verildi. tabi apse tamamen kuruyabilirse. sizin bu apseyi kurutmak için bir tavsiyeniz varmı? vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkürler..

nur

dişim acayip derecedde şişti doktor bey apse yaptı antıbıyotk kullanıorum ıkı dundur fakat şişliği çekmedı ne yapmalıyım ?

Uzman doktor

Hayır doğru teşhis ve doğru tedavi uygulaması gerçekleştiriyor. Ağrılarınız olabilir. doktorunuzun önerileri dışına çıkmayınız. Geçmiş olsun.

Uzman doktor

Bunu ameliyatınızı gerçekleştirecek olan doktora mutlaka bildirmelisiniz. Gerekli kontrolleri doktorunuz gerçekleştirecektir.

Uzman doktor

Bunu tedavinizi gerçekleştiren diş hekiminize bırakmalısınız. Doktorunuza mutlaka güveniniz.

Selda

Hocam merhaba,

18 yaşındaki Kızımı bir diş hastanesine götürdüm, Dişte iltahab ve damakta şişlik vardı. İlhablı dişe kanal tedavisi uygulanmaz antibiyotik mi vereceksiniz dedim, yok bir şey olmaz dedi, kanal tedavisine başladı, 15dk. sonra kızım bağırıp ağlamaya başladı, anestezi olduğu halde iltihablı bölge uyuşmamış tabi, biraz daha devam etti ve geçici dolgu ile kapatıp, bir endodontistin görmesi lazım dedi. Sonada bana bir takım belgeler imzalatmak istediler. Bir çok şeyin ters gittiğinin arkındayım ancak en merak ettiğim dişi kaybetmekten başka bir tehlikeside olabilirmi, iltahab açılan kanallardan yayılabilirmi, baş bölgesi sonuçta.

acil lutfen

Hocam 1 saat sonra randevum var.
İnşallah dolgu yada kanalla atlatirim kotu bisey cikmaz
GELİNCE hemen size sonucu soyleyecegim.Cok korkuyorum :(((

acil lutfen

Hocam rontgen cekildim.Iltihapmis antibiyotik yazildi.
Dolguyla belki kurtulabilirmis 20liklerimde cikiyomus
Cok sagolun korkumu yendim biraz :))

Uzman doktor

Kullanmaya devam edin..

acil lutfen

Iltihap olmasina ragmen dis rontgenide cekildim doktorum belki dolguyla kurtarabiliriz dedi.
internette kanal yada dis cekimi yaziyor.
Doktorumun dedigi gibi dolguyla kurtarma ihtimalim var mi

Uzman doktor

Cevap hakkı oluşmaması için kurum adını yorumunuzda düzelttim.. Çocuğunuzu bir endodontiste götürünüz çocuğunuzla daha iyi ilgilenecektir. Çocuğunuz ağladığı için doktor işlemleri gerçekleştirememiş olsa gerek.. Bir sorun oluşmaz fakat çocuğunuzun iltihaplı olan dişini ihmal etmemenizde ve tedavisiniz biran evvel yaptırmanızda fayda vardır.

Uzman doktor

Geçmiş olsun

Uzman doktor

Rica ederim geçmiş olsun korkulacak bir şey yok.. Antibiyotiklerinizi kullanın ve tedavinizi yaptırın..

Uzman doktor

Doktorunuza güvenin röntgen filmi ile dişinizin durumu görülmektedir. Doktorunuz gerekli tedaviyi uygulayacaktır.

ali kizil

Hocam merhaba ben dislerime kopru yaptirdim ama sonrasinda dislerm apse yapmaya damaga vurmaya basladi apse yapio yuzumde de sislik meydana gelmeye basldi ne yapmam gerekiyo yardimci olabilirseniz cok sevinirim .Tesekkur ederim

Uzman doktor

Oluşan apselerin kurutulması ve dişlerinizin tedavi olması gerek.. Yine yapılacak kontrollerle gerekiyorsa köprülerin değişmesi gerekmektedir.

Mustafa çağlar turgut

Hocam 4 gün önce sol alttaki 20 lik dişim ağrımaya başladı
Ertesi sabah suratım şişmiş ve inanılmaz bi ağrım vardı
Rovamycine ve aptraljin forte kullandım 2 gün sonra durumumda
Hiç bir değişiklik olmadı diş hastanesine gittim doktor sadece yüzüme
Baktı sol yanağımın şiş yerine dokundu minoset ağrı kesici
multisef iğne 2 gün sonra aksef ve ornisid fort kullanmaya başla
Dedi ve benim durumumda hiç bir değişiklik yok sadece çorba içebiliyorum
Şişliğimde gram inme yok ne yapmalıyım daha beklemem mi lazım ?

nur

Merhaba hocam ben18 yaşındayım bundan4 ay önce üst cenemin sol 6 ve 7 numaralarinda çürüme gördüm ve ihmal etmemek adına ağrı olmamasına rağmen bir hekime başvurdum. Hekimim röntgene gerek duymadi ve disimde fazla hasar olmadığını söyledi ve amalgam dolgu yapti.dolgudan sonra disim devamlı agriyordu ve yüksek oldugunu da fark edip 2gun sonra hekimime tekrar gittim, dolgu sonrası agrinin normal oldugunu söyledi ve disimin yüksek kisimlarini torpu yontemiyle duzeltmeye calisti fakat disim uyusturulmadigi icin cok agrim oldu koltukta acidan aglayinca hekimim disi tam temizleyemedigini dolguyu tekrarlayacagini söyledi fakat hekimime guvenmedigimden gitmedim sinav donemimde gitmem mumkun degildi. Daha sonra apse nedeniyle başka bir hekime basvurdum ağrı kesici ve antibiyotik verdi ancak ilaclardan zehirlendim ve 2 gun acilde yattim hipersensitive denildi ve agri kesiciler yasaklandi 1 hafta once apse nedeniyle bir hekime basvurdum ilaçlardan zehirlendigimi belirttim fakat baska care yokdedi. Dun dayanamayip ilacimi ictim ve bugun sabah ggöz kararmasi mide bulantisi ve bayginlik gecirdim sol yanagim sisti ve gozume, kulagima, boynuma agrisi vuruyor dis etimde sadece kizarma ve hafif sislik var tum sislik yanagimda, ilac da kullanamiyorum bilgilendirirseniz sevinirim hocam saygilar..

murat altun

Merhaba hocam çürük olan (yarısı olmayan) dişim agriyinca özel hastaneye gittim,dişimi uyusturduktan sonra bayan doktorum dışımi çıkardı fakat 2kök sinuse kaçtığını söyledi .odaya uzman 3doktor gelip çıkarmaya çalıştı fakat sonuç olarak başarılı olamadilar.beni yeditepe unv.dis fakültesine gitmemi söylediler.aldirmadigim taktirde sinuste kalan kök un bana zararlari nelerdir? kök u alacakları operasyon ameliyatmidir.teşekkürler

suleyman

Merhaba doktorumun tavsiyesi üzerine 20 lik dislerimin 4 tanesine cektirmek zorunda kaldim ve hic bir sorun yasamadim,taki sonrai kontrollde dikislerin alinmasi ve o cukurun icinde olusan beyaz seyin alinmasina kadar sonra eve geldim ertesi gun hic bir sorun yokken gece bir agri ile uyandim ve sol yanagim alt kesiminde agri olustu hic bir koku ve degisik bir sey yokdur acaba disimde kotu bir seymi oldu

Mustafa çağlar turgut

Hocam 6 gün oldu ve bunu. 5 gününde antibiyotik kullandım
Geçmedi benim diş ağrım şişliğim biraz azaldı sadece

Acil lütfen

Hocam benim bir dişime de kanal tedavisi gerekli dedi doktor. Doktor Edolar diye bir ağrı kesici verdi. Fakat bu ilaç eczacının verdiği Arveles kadar etkili değil hatta hiç etkisi olmuyor. Daha önce Alfasilin kullanıyordum ve bu beni bayağı rahat ettiriyordu.Fakat doktor artık kullanma dedi. Bulunduğum yerde kanal tedavisi yapma şansım yok.Beni bir büyükşehir hastanesine sevketti. İşlerim gereği gidemiyorum şimdi ama alfasilini kestiğimden beri ağrıdan hayatım iyice mahvoldu. Sizce tekrar kullanmamın bir sakıncası var mı .En azından kanal tedavisini yapana dek.

hilal

dişime yaklaşık bir sene önce kanal tedavisi yapıldı ancak aradan iki ay geçmeden o dişimde bir kırılma oldu ve dişimin içi oyuk gibi oldu yemek yediğim zaman çiğneme esnasında ağrıma oluyo dişlerimi birbirine bastıramıyorum ne yapmam gerekiyo yardımcı olursanız sevinirim

acil lutfen

Hocam antibiyotigim bitti yarin randevum var şişlik indi ama biraz var yine de.
bu durumda yarin tedaviye baslanilir mi yada ne olur?

meliss

Merhaba benim disim ilk agridi sonra yanagim sisdi ve kanal tedavisi veya cekim islemimi olcak cunku istemiyorum

Handan

Merhaba yıllrdır çürük olan ve artık içinden çürük diş etleri çıkmaya başalayan, ağır bir koku yapan bir dişim vardı.. Bugün çektirdim.. Doktorun dediği kadarıyla diş artık kurtarılacak durumda değilmiş.. Yalnız iltihap varmış ve çekti.. Ağrım yoktu.. Aylar öncesinde ağrı çektim ve antibiyotik ağrı kesiciyle geçti.. Benim korkum iltihaplı dişin çekilmemesi yönündeki bilgiler.. Sizce bir sorun yaşarmıyım teşekkürler

Uzman doktor

İlaçlarınızı kullanamya devam edin ve yanak kısmına buz tedavisi uygulayınız.

Uzman doktor

Murat bey Öncelikle geçmiş olsun.Zorlu çekimler sırasında üst çenede sinüsün açılması sık karşılaşılan bir komplikasyondur.Özellikle diş kökleri sinüse yakın ise.Çekilen dişte enfeksiyon yok ise kök kalması sıkıntı yaratmayabilir.Ancak sinüs içersinde enfeksiyon varsa(sinüzit )zamanla kalan kökler kist oluşturabilir.Takip etmekte fayda var.O nedenle bir çene cerrahına göstermeniz doğru olur.Hatta sinüsün bir kulak burun boğaz doktoru tarafından da değerlendirilmesi gerekebilir.

Uzman doktor

Bir kaç gün sabredin eğer ağrılarınız devam ederse doktorunuza yeniden başvurmalısınız.

Uzman doktor

Mustafa bey.. İlaç kullanımına devam ediniz.

Uzman doktor

Sizi görmeden tedavi etmeden ve herhangi bir hastalığınızın olup olmadığını bilmeden ilaç tedavi öneremem..

Uzman doktor

Dişiniz yeniden kanal tedavi ve kaplama uygulaması olması gerekir.

Uzman doktor

Buna diş hekiminiz karar verecek görmeden birşey söylemek yanlış olur.

Uzman doktor

Eğer apse varsa öncelikli olarak ilaç tedavisi ve daha sonra kanal tedavisi uygulanmaktadır. Tedavi edilmezse dişinizi kaybedebilirsiniz.

Uzman doktor

iltihaplı diş ortadan kaldırıldıktan sonra savunma sistemi enfeksiyonu ortadan kaldırır

gokhan

Merhaba doktor bey
Beni 4 dişim çürük ve uzun yıllardır böyle 1 iken 4 de çıktı ve sebebi dişçi korkusu 25 yaşındayım her ağrıdı ağrı kesici ve argument 1000mg kullanıyorum artık apselerim geçmiyor sürekli apseli yim ne yapmam gerekir

murat

hocam merhaba benim diş etim ay önce apse yaptı doktor kanal tedavisi yapalım dedi bana şişikliğin inmesi için bi ilaç yazdı ilacı kullandım şişlik indi bende kanal tedavisine gerek kalmadığını düşündüm şuan dişetim yine şişti ben yine aynı ilacı aldım ama şimdiye kadar bi faydası yok napmalıyım. bide dişeti şişikliğinde sigara içmenin zararı nedir şimdiden teşekkür ederim..

Elif

Merhaba ben Türkiye’de yasıyorum bundan 5 ay once çürük olan dişim kurtarıldı kanal tedavisi ve dolgusu yapıldı . Suan tatil için almanyadayım inanılmaz bir diş ağrısı çekiyorum ve ağzımda baska çürüklerde var fakat Almanya’da ağrı sebebi ile doktora gittim eski dolgundan dolayı ağrı oluştuğunu sinirlerinin doğru bir sekilde öldürülmediğini söyledi o bölge apse yapmış ilaç verdi ve dişin dibine ilaç yerleştirecek geçici dolgu yaptı ancak benim halen kafayı yiyecek derecede bir ağrım var kulağıma boğazıma ve basıma vuruyor ağrı yardımcı olun lütfen ne yapmam gerekiyor normal mi bu ağrılar doktor normal oldugunu sabırlı olmam gerektiğini söyledi fazlasıyla şiddetli ağrım var bu normal mi gercekten cevap bekliyorum lütfen yardımcı olun

Uzman doktor

Biran evvel diş tedavilerine başlamalısınız. Geç kalınmış olabilir. Bu durum çürüklerin ve apsenin diğer dişlerine yayılmasına ve tüm dişlerinizi kaybetme ile karşı karşıya kalmanıza neden olabilir.

Uzman doktor

Yanlızca antibiyotik kullanmanız dişinizin iyileşmesini sağlamaz kanal tedavisi uygulanması gerekir. Yeniden antibiyotik tedavinize başlamanız ve kanal tedavinizi olmanız gerekir. Sigara kullanımı iltihaplara ve oluşan iltihaplanmaların iyileşmemesine neden olur.

Uzman doktor

Evet.. bu ağrılar oluşabilir dişinizin kanal tedavisi olması gerekiyor ve oluşan apsenin kurutulması gerekiyor. Geçmiş olsun.

cagla

Merhaba doktor bey ,
Benim daha sağ arka dışımda bir çürük oluşmuştu ve ben de çuruğu temizletip dolgu yaptırdım
bu olay 2-3 yıl önce oldu ama şimdi o disimin yanında iç damagim da apse oluştu ve arsenik ortasında
yuvarlak beyaz bir iltihaplı bölge var bu apse oradaki dişlerimi de kanatiıyor ne yapmalıyım çok da agriyor

murat

hocam antibiyotik kullandığım halde dişeti apsem üç gündür iyileşmedi hatta şişiklik sanki daha da artmakta napmalıyım üç günde şişiğin inmemesi nolmal mi kullandığım anibiyotik (amoklavin BID )

enes

merhabalar doktor bey

4 gün önce diş ağrısı şikayetiyle gittiğim diş hekimimden dişimin apse yaptığını öğrendim ve hemen kanal tedavisine başlanıldı antibiyotik ile birlikte. İltihabım hala kurumadı ve son 3 gecedir ön dişlerime yakın olan tükrük bezlerim ağrısız şişmekte gün içinde tekrar inmektedir.Sizce bu apse ile alakalı normal bir durum mudur?

teşekkür ederim

Anıl

Merhaba hocam 3 gün önce dişim sızlamaya başladı ,sonra geçti 2 gün sonra bi gece ağrı nüksetti ertesi günde ağrı tamamen geçti hiç ağrımıyor bu sefer dişimde apse başladı dişim kırık bu diş kurtarılabilir mi ne yapmalıyım ?

deni

Merhaba. Disimde kucuk bir curuk tespit edildi. Agrida yapiyor. Kanal tedavisi gerekiyormus. Fakat problem şu ki.. o aletler agzima girer girmez mide bulantisi ve ögürmee oluyor. Doktorlar müdahale edemedi. Agri da artiyor gibi. Nap

deni

Ne yapcam bilmiyorum. Gerginim. Stressliyim. Yardim et doktor :(

filiz

10 ay once dıs agrısından doktora gittim cürük sinire yakın dendi gecici dolgu yapıldı bir hafta kaldı agrı olmayınca kanal tedavisi yapılmadı fakat 3 ay sonra dişim agrımaya basladı ve şişdi antibiyotik kullandım gecti şuan 7 aylık hamileyim aynı dişim agrımaya başladı fakat şişme yok doktora gittim kadındogum uzmanından rapor almam gerektıgını soyledı igne tehlikeli olabilir dedi başka bir doktora gittim o da daha önce şişen dişten hayırgelmez çekmek lazım kanal tedavi olsanda saglıklı olmaz dedi sizce ne yapmam lazım

Handan

Meehaba doktr..benim yıllardır çürük olan bir azı dişim varı.. Ve bn tam 5 gün önce o dişimi çektirdim.. Doktor çekimden sonra dişin iltihaplı oldğunu ama aktif değil akut halde olduğunu belirtti.. Gargara ve antibiyotik verdi.. Düzenli kullanfım ama çekimin üçğncü günü hem çekilen diş etimde hemde o dişin bir yanındaki dişte iltihaplanma oluştu ve şişti.. Antibiyotik bugün bitti ama iltihap henüz geçmedi.. Sizce bir büyük bir sorunmu var ve ben hemen tekrar antibiyotik kullanayım mı.. Şimdiden teşekkürler

Uzman doktor

Öncelikle apsenin kurutulması ve dişinizde tedai işlemi yapılmalıdır. Diş hekimine gidiniz.

Erkan sancak

Merhaba.oğlum beş yaşında.9 gün önce azı dişine dolgu yapıldı.dolgulu diş eti şişti.oğlumun dolgusunu doktor beş dk da yaptı.kanal tedavisi beş dk da biter mi?acaba birşeyler eksik mi yapıldı?

Uzman doktor

Hayır doktorunuzun vermiş olduğu antibiyotiği kullanmaya ve önerilerini uygulamaya devam ediniz.

Uzman doktor

Evet.. Yinede durumunuzu doktorunuza bildirmenizde ve kontrol edilmesinde fayda vardır.

Uzman doktor

Evet kurtarılabilir. Ağrıların geçmesi apseinin tamamen geçtiği anlamına gelmemektedir. Ağrılarınız yeniden başlayacak mutlaka diş hekiminize giderek tedavi olmanız gerekir.

Uzman doktor

Tadavinizin yapılması gerekiyor. Ağrılarınız artacaktır.

Uzman doktor

Tekrardan kanal tedavisi olması gerekebilir. Ağrıları oluyor mu ?

Uzman doktor

Filiz hanım.. Hamileliğinizin son dönemleri çok önemlidir. Jinekoloğunuza bu konuda danışın ve bu dişinizi hamilelik sonrasına bırakınız.

Uzman doktor

Handan hanım.. Şimdi diş hekiminize yeniden gözükün bu durum çekilen diş ile değil yanındaki dişin iltihaplanması ile ilgili diğer dişinize tedavi gerekiyor olabilir.

fatma

Merhaba doktor bey ben sağ üst ve sonda ikinci disimde kanal tedavisi görüyorum. Cuma gunu kanal tedavisinin ikinci seansiydi. Islem yapildiktan sonra uyusuklikta gittikten sonra cok agri oldu ve sismeye basladi üç gündür hem agriyor hemde sismis yüzümun sağ tarafi neden böyle oldu ve ne yapmaliyim?

Uzman doktor

Doktorunuzun vermiş olduğu abntibiyotik ve ağrı kesici ilaçlarınızı kullanıp tekrardan diş hekiminize başvurunuz.

Oğuzhan

hocam,benim köpek dişimin ön tarafının üstüne doğru damak büyüyor sanki. dişimin ön tarafı kapanıcak diye korkuyorum. iki disimin arasındaki et on tarafa yayılıyor

fatma

Peki böyle olmasi normal bi durum mu? Acikcasi korkuyorum biraz

Hüseyin

Merhaba Hocam; Alt çenemdeki son dişimde ağrı oluştu. Önü boş, arkası da. haliyle hafif oynama var. Gittiğim doktor, sallanan dişe tedavi, dolgu olmayacağını, sallandığından dolayı apse yaptığını, çekilmesi gerektiğini söyledi. Kanal tedavi ve dolgudan çözüm alamaz mıyız sallandığı için, çektirmek tek çare midir yoksa? kısa zamanda bilgilendirirseniz çok sevinirim. (bugün -18 Mayıs 2014- antibiyotik almaya başladım)Teşekkürler…

filiz

pek açıklayıcı olmamış* ben bu ağrıyı çekemiyorum ve kırık diğer dişimden dolayıda yemek yiyemiyorum igne tehlikelimidir bu kadar ya yine dişim şişerse ne olucak antıbıyotık daha tehlıkelı degıl mi ?

deniz

Yukarida soruma cevap vermemissiniz doktor abi.:( ben sorunumu sodesyonla cozmeye karar verdim. Ozel bi hastanede yapildigi ogrendim. Randevumuda aldilpm. Simdiki sorum su. Atesim var. Bogazim hafif agriyo ama yanakta falan bi sislik goremiyorum… yinede apse olabilir mi bu. Tedadivim uzayacak mi.. telefondan yaziyorim yazim yanlslarimin kusuruna bakmayon goremiyorum

derya

Merhaba doktor bey,benim 10yil once sağ üst dişimin dolgusu düşmüştü.hep ihmal ettim erteledim.diş hekimine başvurduğumda diş kökünde kist oluştuğunu söyledi.kanal tedavidine ba. şla d,,ık.yaklaşık iki aydır,her hafta gidiyorum.hiç ağrım olmadı ancak şuan diş etimde büyük sivilce şeklinde bir şişme oldu.doktoruma gittim.kis diş etine doğru büyümüş ,bir hafta bekleyelim geçmezse cekeriz dedi.diş etime yada diğer dıslerime bulaşirmi.beklemek beni korkutuyor.antibiyotik kullanma dedi.hç. kullanmadim.dişimi kaybetmeyi göze aldım.elimden geleni yaptım.bundan sonrasında başka bir sorun gelirmi arkasindan.nasil bir süreç olucak cekildikten sonra kis geçicekmi hemen.teşekkür ederim :(

Uzman doktor

Eğer dişinizde apse varsa öncelikli olarak dişinizdeki apsenin kurutulmnası gerekmektedir. Bu nedenle antibiyotik kullanmalısınız. Kırık olan dişinizide dolgu yada kaplama uygulamaları yapılarak dişiniz kurtarılabilir.

Uzman doktor

Dişetlerinizde iltihaplanma söz konusu olabilir. Bir diş hekimine görünmenizde fayda var.

Uzman doktor

Endilenemenize gerek yok ve diş hekimine mutlaka görünün..

mustafa

hocam benim dişim de bir buçuk haftadır apse var.En yakın zamanda doktora gitmeyi planlıyorum acaba diş kaybı olur mu

Uzman doktor

Doktorunuzun önerilerini dinleyiniz ve antibiyotik ilacı almaya devam ediniz. Eğer çekilmesi gerekiyorsa mutlaka dişiniz çekilmelidir.

Uzman doktor

Deniz.. Durumunuzu muaye etmeden konu hakkında yorum yapamıyorum.. Bir diş hekimi meslektaşıma durumunuzu bildirin.. Zaten gerekli tedavi yöntemi konusunda bilgi almış ve tedavinize başlamışssınız. İnşallah en kısa sürede tedaviniz sonuç verir. Geçmiş olsun.

Uzman doktor

Derya hanım.. Şu anda bir tedavi aşamasındasınız ve diş hekiminize güvenmelisiniz. Diş hekiminiz gerekli müdahaleyi gerçekleştirmiş ve tedaviniz sürmektedir. Dileriz ki en kısa sürede tedaviniz sonuç verir ve sağlığınıza kavuşursunuz.

Uzman doktor

Mustafa bey geciktirmeniz durumunda diş kaybı yaşanabilir.

bugra

Hocam benim dişimin kökünde beyazlık var ve ağrıyo neden olabilir acaba ?

adviye

Merhabalar hocam, annemin disi cekilicekti sol taraftaki disine igne yapildi ve sorunsuz cekildi iki gun sonra sag taraftaki icin igne yapildi fakat uyusmadi ustune bir igne daha yapildi uyustu ama dis cekiminden sonra annem hastanelik oldu.gozu gormedi, tansiyonu cikti, yuzu uyustu.hastanede tedavi edildi iki saat sonra kendine geldi.iki hafta sonra dis kesimi olmasi gerekiyodu yani dun sag tarafa tekrar igne yapildi aninda tansiyonu yukseldi fenalasti ama hastanelik olmadi hissede hissede disi kesildi.hocam size sorum sag taraf neden uyusmuyo ne sorun olabilir ne yapmamız gerekiyor bilgi verirseniz seviniriz.

asena

hocam benim sol üst dişimde çürük vardı doktorum onu temizlerken diş etimi kanattı ben üstüne sigara içince yanağım şişti şimdi antibiyotik kullanıyorum ve sıcak uygulaması yapıyorum sizce ne yapmalıyım?

Fatih

Merhaba dişime 8 yıl önce dolgu yapılmıştı sonra yanı hafif kırılınca oraya kaplama yapıldı bunların hepsi 8 yılda kayboldu düştü orada şu anda çürük surları kalmış dişler var ve şu anda geçen yediğim ekmeğin baskısıyla sanırım biraz ete girip iltihap yaptı ağrıdan duramıyorum doktora gittim rötgende iltihap gördü ve 3 ilaç yazdı ama hiçbir faydası yok aşırı derecede ağrıyo uyutmuyo ilaçlar ( Croxiles – BID, Ornisid fort, Tadolak fort) bunlardan tadolak attıktan 10 dk sonra ağrının tamamını yok ettiğini fark ettim ama günde 1 tane demiş öğlen attığımda akşam ağrı tekrar başlıyor. bi çözüm söyleyin yani ağrı aşırı şiddetli
İyi günler.

mustafa

hocam benim disimde dolgu vardi zannedersem kirildi ve apse yapti bir doktora gittim ilac verdi ve apse den sonra kanal tedavisi yapilmasi gerektigini soyledi ve antibiotik verdi ayni gun ozel doktora gittim hemen kana

mustafa

l tedavisi yapyim dedi bende apseli oldugu icin cesaret edemedim baska doktora gittigimde sismis dis cekilmesi gerek dedi daha sonra disimin bir kismi kirildi ve rahatladi suanda ne yapacagimi nilmiyorum..

mustafa

cektireyimmi yoksa tedavimi yapilacak disim hala apseli Allah parayi dusun meyen iyi doktorlarin eline dusursun neyapayim siz ce…

Uzman doktor

Dişiniz apse yapmış olabilir. Muayene sonrasında neden olduğu konusunda bir bilgi verilir. Geçmiş olsun.

Kaan

Hocam benim dişimde çürük var ve dişimin yarısı yok doktora gittim 2 kez ilk gittiğim doktor antibiyotik ilaç verdi iki tane onları sabah akşam içiyodum ve dişimde agrı olmuyodu ama son gittiğim doktor iğne verdi daha 2 tane vuruldum ignelerden ama hiç bi etkisi yok dişim hala çok ağrıyor me yapmalıyım

Uzman doktor

Bölgede iltihaplanma var. Bu nedenden dolayı uyuşma olmuyor.. Tabiki kontrollerden sonra durum hakkında net bilgi verilebilir.

Uzman doktor

Asena hanım.. Doktorunuzun önerileri dışına çıkmayın iltihaplanmış ve doktorunuz tarafından tedavi edilmesi gerekmektedir.

fatma

Hocam merhaba.Dişim çekilmesi gerek ama bir türlü doktor uyuşturamıyor neredeyse 4 -5 morfin vuruyorlar ama hiç bir şekilde uyuşmuyor ve ağrıda yapıyor ne yapıcağımı şaşırdım

Ayşe

Merhaba hocam. ApSeli diSe Suluk koymak tehlikeli midir?

Uzman doktor

Bu tür uygulamalardan çekinin mutlaka diş hekimine görünün ağrılarınızın artmasına neden olabilirsiniz.

Uzman doktor

Fatma hanım.. Bölgede iltihaplanma olabilir. Bu nedenle dişiniz uyumuyordur.

hazel

hocam merhaba uc gun once sol ust taraftaki yirmilik disim cekildi fakat orda bir sislik var ve damagim bembeyaz acaba iltihap olabilirmi?

Uzman doktor

Bu konuda doktorunuza yeniden danışmanız ve muayene olmalısınız görmeden birşey söylemek doğru değildir.

esra

Merhabalar. Doktor bey benim dolgulu bir disim var. 4 yıllık bir dolgu. Bi ara ağirmaya başladı. Sık sık değil ara . Sonra farkettim ki disin kenarlarindaki dolgu hafif çıkmış oralarda çürük oluşmuş küçük küçük. Suanda baya ağrı uapiyoe. Sizce sorun nedir.

berat

Merhaba hocam 3 gun once 20 lik dsimi cektirdim.fakat agri kesici almama ragmen agrim durmuyor.ne yapmaliyim.simdiden tesekkur ederim.

ahmet

Hocam benim diş etimde şişlik var ve günden güne büyüyor ağrım yok ve sarı renkte şişlik 3 günden beri rahatsız ediyor ne yapmalıyım

Özgür

Öncelikle boyle bır sayfa olusturdugunuz için cok tesekkur ederim… Benım sıkıntım ust on dısımde apse olusmasıdır… Dişim açılarak kanal tedavısı uygulandı ve bu sure ıcınde yaklaşık 10 gün civarında SEFKLAV 1000/125 mg efervesan tablet, Biteral 500 mg,apranax plus kullandım… Lakın ılaçları kullandıgım halde apse gecmedı ve doktorum 03.06.2014 tarıhı ıtıbarı ıle dısımın kanal tedavısını tamamladıgını ve aradan 1 gun gecmeden yıne sızlamaya basladıgını soyleyebılırım… Diyeceksınız kı iltihaplı dısı nasılkapatır, filmini cektı kendısı soyledı az ıltıhap var dıye… Şimdi lütfen bana bır yol gösterın ne yapmam gerekiyor, rica edıyorum…

Uzman doktor

Dişinizde iltihaplanma olabilir. Yoksada dişinizin kanal tedavisi olması gerekebilir. Durumu ancak diş hekiminiz sizi muayene ettikten sonra anlayabilir. Geçmiş olsun..

Uzman doktor

Dişinizde iltihap oluşmuş. Diş hekimine giderek iltihap kurutucu almalısınız. Daha sonra dişinizi diş hekiminiz muayene edecek..

Uzman doktor

Berat bey.. Ağrılarınız 3-4 gün olabilir. Ağrı kesici alarak rahatlayabilirsiniz.

mine

Merhaba doktor bey. Ben iki hafta önce dişimin üstünde şişlik var şikayetiyle doktora gittim. Antibiyotik verdi doktor bitince gel dedi. Bitince gittim röntgen çektirdi inmiş şişliği dedi hafiften şişlik var yine de çekirilebilir dedi cerraha gittim dişim çekildi 3 gün önce ve apsenin olduğu yeri patlatmış ve temizlemiş 3 gündür şiş orası düzelir mi yoksa tekrar gitmeli miyim doktora. Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

mine

hocam iki hafta önce dişimin üst kısmında şişlik var diye doktora gittim. antibiyotik verdi bitince gel dedi bitti gittim röntgen çektirdi küçülmüş çekilebilir dedi çektirdim ve apseyi patlatmışlar 3 gün oldu çektireli şişlik var bugün apse olan yerden biraz iltihap geldi geçer mi yoksa tekrar doktora gitmelimiyim. teşekkürler şimdiden

Emre

Hocam iyi günler dişim çürüdü ve zamnla kırıldı ve kökü duruyo yanağımda büyük bi şişlik oluştu ağrısına dayanamıyorum doktora gittim antibiyotik ve ağrı kesici verdi ama ağrıya dayanamıyorum buz yapmam önerildi ama hiç bi faydası yok nolur şu ağrımı kesicek bişey söyleyin dayanamıyorum dha

suat

dis eti apsem var dis hastanesine gittim kanal olsada dis eti apsesi sisme yapar dedi! iki disimide cekmeye kalkti,kabul etmedim..neden bu tedavi yada uzun tedavi uzerinde durmuyorlar hemen cekmeye kalkiyorlar eminim bir cok kisi dislerini kaybetti..YAZIK.DEDIGINIZ GIBI DERIN KURETE UYGULANABILIRDI,COK MU ZOR ?TESEKKURLER..

Anıl

Doktor bey öncelikle böyle bi site oluşiturdugunuz için teşekkürler . Sorum ise , Dişime dilimle değdiğim halde çok büyük bi ağrı ve sızlama hissediyorum , diğer dişimle ağrıyan dişime dokunduğumda sanki ölecekmişim gibi, acıyor , ne yaptıysam geçmedi ağrıdan duramıyorum sebebi ne olabilir , ve uygun bi tedavi önerebilirnisiniz .

omer

Hocam dis eti uzerinde kocaman bir apse oldu.antibyotik kullaniyorum.sol yanagim gozume kadar sisti ne yapmam gerekir.patlatirsam acisi dinermi.

nebahat

Merhabalar,
sol alt 20 yaş dişim kırıldı. Dişim apse oldu. Doktorumun verdiği 1000 mg Augmentini almaya başladığım salı günü şişlik oluşmaya başladı. Bugün(pazar)alt çenemde hala sert bir kitle var. Bu arada kulağımda ağrı, başımda karıncalanma ve ağrı oldu. Kulak geçti, ancak başımda karıncalanma ve hafif bir ağrı arada bir oluyor. Ağzımı da çok az açabiliyorum. Yemek yemek oldukça zor. Bunlar normal midir?
İlginize şimdiden teşekkür ederim

Uzman doktor

Mine hanım düzelicektir meraklanacak bir şey yok.

Uzman doktor

Suat bey.. Dişinizin durumunu görmeden bir şey söylemek istemiyorum.. Eğer dişiniz kurtulamayacak seviyedeyse artık diş implant uygulamaları var.

Uzman doktor

Anıl.. Dişinizde iltihaplanma olabilir. Diş hekiminiz oluşan iltihaplanmayı önce kurutacak daha sonra kanal tedavisi dişinize uygulanması gerekecektir. Tedavinizi geciktirmeyiniz.

Uzman doktor

Ömer bey kesinlikle patlatmaya çalışmayınız diş hekiminize gerekli tedavinizi yaptırınız.

ferhat

Hocam dişlerimde çürük yok.. Fakat diş etlerimde şişmeler var. ağrı yok. Doktora gittim doktor bana diş etlerimin ve diş aralarımın temizlenmesi gerektiğini söyledi. Daha sonra tetralet verdi. Sizce bu yapılan tedavi uygulaması doğru mudur ? ilaçları kullanayım mı ?

Uzman doktor

ağzınızı görmedim ve sizi sadece bu tarifle doğru yönlendiremeyebilirim ama daha tedaviyi uygulamadan antibiyotikle mikroorganizmaların baskılanması gereken bir-iki dişeti hastalığı tipi vardır. Bunlar haricinde direkt antibiyotik kullanımıyla tedaviye pek başlamayız. Hekiminiz antibiyotik vermiş ve anladığım kadarıyla tedaviye direkt küretajla başlayacağını söylemiş. Benim yaklaşımım şu olurdu: Önce kızarıklığın nedenini bulup onu ortadan kaldırmak ve sizi bunun sebebi konusunda eğitmek, bilgilendirmek gerekir. Bu kadar alevli bir durumda hemen küretajla başlamayı ben tercih etmezdim. Hekiminiz küretaj planladığına göre o bölgenin temizlenmesi gerektiğini düşünüyor. Önce yüzeyel temizlikle başlar, sonraki seanslarda derin temizliğe geçer ve ağızdaki mikroorganizma sayısını azaltarak dokunuzu kuvvetlendirmeye çalışırdım. Alevli durumda yapılan küretaj dişetinize zarar verebilir, doku toparlamaya başladıktan sonra gerekirse küretaj uygulanabilir. Maalesef sadece antibiyotik tedavisi de sorununuzu geçirmez sadece baskılar. Dediğim gibi ağzınızı görmedim, kesin doğru ve yanlışı söylemem mümkün değil. Tedavi konusunda çekinceniz varsa, bir periodontolog!a başvurmanız daha doğru olacaktır.

selen

Merhabalar hocam benim sağ üst tarafta diş eti apsem oldu bundan 1 ay önce doktor antibiyotik tedavisi vbaslatti ilaç bittiğinde ödem tam olarak gecmemişt fakar vizelerim olduğu için oontrole gidemedim şimdi tekrar şişti ve yüzümün sağ tarafı da apse yüzünden şişti ve çok önemli son finallerim var mezun oluyorum o yüzden yine gidemeyeceğim. Yüzümün sisligini indirmek ve apseyi yok etmek için yapabileceğim en acil uygulama ne olabilir? Şimdiden cok tesekkur ederim

Uzman doktor

Selen hanım.. Yeniden apse kurutucu ilaçların alınması gerekiyor. Fakat bunları doktor kontrolünde almalısınız.

Özkan Acar

hocam 2008 ön üst iki azı dişim kırıldı.doktor iki dişime kanal tedavisi yaptı ve iki dişime kaplama yaptı. 6 ay önce kaplamaları degiştirdim pazartesi günü kaplama olan dişimin birisinin dibinde şişlik oluştu şiddetli agrı oluyor zonklama şeklinde doktora gittim 1 agrı kesici antibiyotik ve agrı kesici verdi. şimdi ne olacak kaplama dişlerim sökülecek mi çünkü ön dişler oldugu için biraz canım sıkıldı çünkü kaplama alındıgı zaman agzımı açtıgım zaman kötü görünüyor şimdi doktor bana nasıl tedavi uygulayacak bu konu hakkında bilgi verebilir misiniz. şimdiden teşekkürler hocam

Kadir

Agzımda ön sağdaki dişim yamuktu ve diğer dişlerimi zorluyordu çektirdim çekilirken kırılıp içinde parça kaldı uzun süre ugraşıp çıkardı ve dikiş attı.doktor 1 hafta sonra dikişi alacagını söyledi ilaç yazmadı.damaklarım apse yaptı ve tekrar gittim apseyi temizledi ve tekrar dikiş attı antibiyotik ve gargara kullanıyorum yine damaklarım şişti ve uç yaptı dikişim geçmesine fırsat olmadan apse agrılarıyla ugraşıyorum ne yapacagımı saşırdım.yanındaki dişlerde agrıyor artık ne yapmalıyım yardım edin ltf…

ali

ön dişlerimde şişme var neyapayım8 yaşındayım

ali

ilaç belirtirseniz

Anıl

Merhabalar hocam saol asağıdaki azı dişim önce çok şiddetli agrı yaptı ve 3-5 gün sonrada apse yaptı.Doktora gittim çekilmesi lazım dedi ve ilaçlar verdi.Apse azaldı fakat hala ufak bir şişlik var 1 aydır bu şekilde doktoru aksattım.Bu apsenin bana bir zararı varmıdır teşekürler.

hakan

hocam ben yaklaşık 8 ay önce sağ alt dişiin tekine dolgu yapıldı ama dolgu yapıldı yapılalı hep dişim agrıdı ve ben 8 ay o agrıyı tekrar doktora gıtme korkusuna katlandım ama bu 8 ıncı ayda katlanılmaz oldu ve doktora gıttım bana bu onumuzdekı pazartesıye randevu erı kuratarılabılınır olduguu ve dişe kanal yapılması gerektıgını söyledi ? bu kanal tedavısı ağrılı oluyomu yapılma aşamasında vede yapıldıktan sonra ağrılarım kesin gıdıcek mi?

Esin

Merhaba,kanal tedavili dişim apse yaptı,kanal tedavisi yenilendi,sonra tekrar apse yaptı,cerrahi operasyon yapıldı,kanall dişin kök hücresi alındı ama operasyon esnasında apsenin yan dişe sıçramış olduğu anlaşıldı,yandaki diş çekildi,acaba zamanında müdahele edilmediği için mi yandaki dişi kaybettim,önceden tahmin edilip müdahale edilemezmiydi?teşekkürle

Kerem

Merhaba doktor bey.Ben 14 yaşıma dün girdim.Benim sol alt dişimde çürük var ayrıca o disim iltahap ta kapmış sizce doktora gidince ne yapar

Nurcan

Merhaba hocam şuam dişimde 1günde oluşan bir apse var ama diş etinin orda değil aşşada çene kemiğinin orda ben apse olduğunu düşünüyorum dişim kanal tedavisiyle kurtarılamayacak kadar çürük doktor apse geçmeden hemen çeker mi yoksa önce ilaç tedavisi mi uygular?

Uzman doktor

Esin zamanında müdahale edilmediğinden dolayı apse diğer dişlerinize sıçramış olabilir.

Uzman doktor

Kerem.. Doktorunuz öncelikle size ilaç tedavisi uygulayarak buyradaki apsenin kurutulmasını sağlayacak daha sonra diş kökünüzü temizleyerek dişinize dolgu yapacaktır..

Uzman doktor

Öncelikle apsenin kuruulması için ilaç tedavisi uygulayacaktır. Fakat kanal tedavisi uygulanıp uygulanmayacağı konusunda doktorunuz sizi muayene ettikten sonra net birşey söyleyebilir.

Uzman doktor

Hakan bey çekmiş olduğunuz ağrıların ne kadar gereksiz olduğunu yapılan tedavi sonrasında anlayacaksınız. Doktorunuz zaten bölgeyi uyuşturacak ve tedavinizi gerçekleştirecektir. Dişinizi kaybetmeniz durumundan daha büyük ve daha ağrılı işlemlerin sizi beklediğini unutmayın gidin ve biran evvel işleminizi yaptırın.

esra

merhabalar benimde çekilecek çok dişim var. yıllar önce tedavi oluyordum yarım bıraktım. şimdi dişlerimi çektirip yaptırmak istiyorum fakat diş etim uyuşmuyor.arka arkaya kullandığım antibiyotikler fayda vermedi.bir diş genel anestezi altında dişlerini çektir dedi.başka tedavi yöntemi yokmu. hangi diş hekimine gittiysem diş etim uyuşmadı arka arkaya 2 iğne yapmalarına rağmen.bilgilendirirseniz sevinirim teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

sude

Merhaba. Yaklaşık iki aydır yanlış yapılan bir kanal tedavisindsn dolayı dişimde enfeksiyon var. Doktorum antibiyotiğe geç başladı ve kullandığımda etkisini göstermedi . İlaca devam etmek istemiyor fakat beş gün sonra yurtdışına gidicem ve orada tedavi ettiremem. Diş kemiğine dokunamıyorım falat herhangi bir şişlik yok .6 seans oldu fakat vaktim yok artık.lütfen nir öneride bulunur musunuz teşekkürler

Uzman doktor

Sude hanım durumunuzdaki tek önerim tedavinizi yarım bırakmamanızdır. Eğer tedaviniz yarım kalırsa dişinizi veya yandaki dişlerinizi kaybedebilirsiniz. Son çare olarak çekim ve yerine implant tedavisi önerebilirim.

Uzman doktor

Esra hanım. Dişlerinizde uyuşma olmamasının sebebi bölgede apse olmasıdır. Öncelikli olarak apsenin kurutulması gerekir. Diş hekimin önerilerine uyunuz.

sude

Teşekkür ederim. Yurtdışına gidişim mecburi malesef burada tedaviye devam edemiyorum önerebileceğiniz bir şey var mıdır acaba bunun için? Bunun tek çözümü antiniyotik midir ? Açıkçası amerikadayken çok daha büyük bi sorunla karşılaşmaktan korkuyorum. sizce başka bir doktora gitmek doğru olur mu ? doktorum gidiceğimi biliyor fakat bi sorun olmayacağını söylüyor

ozge

Merhba doktr bey bnm disim apseli eger razi olursam uzmn doktrla apse draneji ile kurtarabilirsin dediler ama bn korkuyrum yaptrmak istemyrum kendilignden patlamasi icin napmam gerekiyo

Uzman doktor

Ozge hanım.. Kendiliğinden patlamasını beklememelisiniz. Bunun için apse kurutucu ilaç alınmalıdır. Doktorunuzun ilaç tedavisini kabul ediniz ve tedaviye biran evvel başlayınız. Ağrılarınız gittikçe artabilir ve apse diğer dişlerinizi yayılabilir.

Berat

Merhaba hocam benim sol üst öğütücü dis hizasinda apse olustu ve dis hekimine gittim apseyi drene etti ve amoklavin bid 625 antobiyotik verdi kullandim ve sonra gel film cekelim dedi bir hafta çok rahattim sonra tekrarladi bu olay ve gittim film cekildi disin saglam dedi simdi de makrolid grubu bi antobiyotik kullaniyorum iki gün oldu halen sislik ayni gibi bu sirada lenf bezlerimi sisirdi ve korkup kbb uzmanina basvurdum lenf iltihabi dedi sadece dis eti iltihabindan kaynaklaniyor olabilir mi bu yutkunurken agriyo ve dokundugumda da ağrıyo ve ara ara ateslenme oluyo hocam ozel bi dis eti sagligi icin dis macunu ve gargarada kullaniyorum bir yol gosterirseniz sevinirim kolay gelsin tesekkurler simdiden

sude

Sanırım sorulan soruyu yetersi buldunuz doktor bey cevap alamadığım için bu kanaate vardım.yahut sadece 1 soru hakkınız mu vardır ? Acil durumda hastalar için bu amaç altında kurulmuş bi sistemde bu davranışınızı etik bulmadığımı belirtir tekrar teşekkürlerimi sunarım.

hasan

iyi günler Hocam benim dolguluk dişim var ve galiba apse oldu cok agrı oluyor amoklavin 1000 ml kullanmama ragmen agrılar da azalma yok sürekli aynı şekilde agrı lar var neden agrılar geçmiyor yada hafiflemiyorum LÜTFEN ACİL CEVAP VERİRSENİZ MUTLU OLURUM HAYIRLI GÜNLER ..!!

Öykü T.UYSAL

Merhaba,

Bir süredir soguk/sıcak yedigimde agrı sızlama oluyor, diş hekimine gittim röntgen cekildi curuk yok diş eti çekilmesi dedi ama ne yapabilirim nasıl tedavi edilebilir?Şu an boğazimda ağrıyor dişlerimde inanılmaz ağrıyor hangi bakım ürünlerini kullanmalıyım?hekimler ne yapabilir?

ramak

dis doktoruna gitdikde. Aletlerden 1 mikrop kapmamamızçin neler yapmalıyız. Aletlerın dezenfekte edildiyini nasıl anlarız?

ramal

yukarıdan sol tarafdan arkadan 3cü dişim irinliyib. Bütün yanak gölgemde burnuma kadar şişkinlik var. Agri yok. 1gündür böyleyim. Ne yapa bilirim. Kendim tedavi etmekcün ne yapmalıyım?

Uzman doktor

Ramal.. Kendi kendinizi tedavi etmeniz mümkün değildir. Müdahale etmeniz durumunda ağrılarınızın daha fazla artacağını biliniz. Size önerim eğer ağrılarınız çok fazla ise ağrı kesici alarak mutlaka diş hekiminize gözükmenizdir.

Uzman doktor

Ramak.. Aletler dezenfekte edilmektedir. Aklınıza bir şey takılmasın..

Uzman doktor

Öncelikli olarak sizi yapacağınız dişlerinize çok iyi bakmak günlük olarak dişlerinizi fırçalayınız özellikle yatmadan önce ve sabah kalktığınızda diğer uygulamaları diş hekiminiz gerçekleştirecektir.

Uzman doktor

Dişte iltihaplanma oluşmuş peki bu konuda diş hekiminize muayene oldunuz mu ? Aynı zamanda büyük ihtimal dişinizin alınması gerekecek..

Uzman doktor

Sude hanım günde yaklaşık 200 yakın soru cevaplamaya çalışıyorum. Bunların 50 – 70 siteden 100 yakın telefondan 50 – 60 mailden taktir ederseniz ki bu tempoda bir takım soruların gözden kaçırılması olağandır. Lütfen sorunuzu yenileyiniz. Yanıt bulamadıysanız terardan yenileyiniz. Ben size ulaşamayacağım için siz bana ulaşmaya çalışırsanız sevinirim. Geçmiş olsun.

Alvi

Hocam alt çenede sağdaki en son dişimin hemen altında ince bir çizgi halinde beyazlık var.iki gündür artan bir ağrıya sahip.Tuzlu suyla gargara yapıyorum sürekli.17 yaşındayım şimdiye kadar 2 kanal 2 dolgu tedavisi gördüm.Bir dönem roaccutane kullanmıştım.Ondan olabilir mi?Dişçiye gidene kadar antibiyotik kullansam doğru olur mu?Şimdiden teşekkürler,iyi günler.

Münevver

Merhaba, dişimde büyük bir sızlama vardı ve doktorum apse yaptığı için antibiyotik ve ağrı kesici verdi, 2 gün içinde ağrısı geçer dedi. Toplam 3 defa kullandım, ama hala ağrı kesici 6 saat sonra etkisini kaybediyor ve dişim sızlıyor, yarın iki haftalığına yurt dışına çıkacağım ve diş ağrımın yarına kadar sonlanmamasından korkuyorum. Acaba bana diyebileceğiniz bir şey veya ağrı sürerse önerebileceğiniz bir durum var mı? Teşekkür ederim.

mehmet

Meraba 1 aydan fazla oldu sol yanagim şiş disime ne degerse aciyo yemek ve sivi bisey icemiyorum doktora gitim ilac yazdi ama bi faydasi olmadi ozelemi gidmem gerekiyo napim ??

tugce

Merhaba
Hocam ben 4 aylik hamileyim.alt sol kucuk azi ve kopek disimi kapsayan çene şişligim oluştu.agiz icinden bu sislik gozukmemektedir. yalniz kucuk azi disimde kiriktir.bu sislik kirik disten mi kaynaklidir? Antibiyotikte rontgende cekilemiyor.sislik ne zaman gecer?

Disim cumartesi gununden beri ağrıyor salı günü doktora gittim ve röntgen çekti apse yaptığını gördü ve igneler verdi sabah aksma iğne oldum ve suanda disim agrmiyor fakat yanagimda sisiklik var acaba disimi cekerler mi

Uzman doktor

Başka bir uzmana görünmeniz tabikide sorun olmayacaktır. Başka bir diş hekimine görünmenizi tavsiye ederim..

ahmet

hocam öncelikle hayırlı günler. ben 17. yaşındayım. 2 hafta önce dolgu olan ön dişimin arkasında apse oluştu. çok ağrıyor. doktora gidemem çünkü uzak bir yerde. telefonla konuştum. ilaç yazacakmış. ilaçlarla geçer mi? geçici olarak ağrıyı nasıl durdurabilirim? neden diğer dişlerim ağrıyor? lütfen acil cevap! şimdiden teşekkürler.

duygu celikkol

Merhaba hocam benim dislerimdevtel var disetlerim sis nabmam gerekiyo ilaclar ise yaramiyo

Uzman doktor

Duygu hanım diş teli kullananlar dişlerine çok daha fazla özen göstermeleri ve günlük diş bakımlarını ihmal etmemeleri gerekmektedir. Diş hekiminize görünerek diş taşlarınızı temizletmenizi öneririm..

talip bal

4 gün önce dişlerimi kanal tedavisi ve dolgu yaptırdım bir tane çekilmesigereken dişim vardı çürük şimdi apse yaptı ama dolgu yaptırdıgımdişim canımı alırcasına sızlıyo dolgum havamı alıyo acaba

ayet

S.a hocam yaklask iki yil once sag alt disim apse tutmustu ve disaridan patadi. Doktor uzun bi sure gectkten sonra disini cek demisti. Bnse halen cekmemsm. Suan ise apsenin oldugu yerde bi cukur olusmus. Ve kutu gorunume neden oluyr. Bu cukur dahada dernlsckmi sizce. Simdiden tesekurler

yasin

Merhabalar.alt dişimde kopek disimin hemen arkasindaki disim agri yapti yuzum sisti.doktora gittim apse oldugunu soyledi.amoglavin 1000 ve etol agri kesici verdi.ilaclari kullanmaya halen devam ediyorum sislik indi rahatlar oldum .sislik inince kopek disim apsenin hemen yanindaki dis yani ,agri yapmaya basladi.bu durum gecer mi apse diger dislsre de mi yayiliyor yoksa? Tesekkur ederim

Uzman doktor

Talip hayır dolgu olan dişinizin yeniden kanal tedavisi olması ve yeniden dolgu yapılması gerekmektedir.

Uzman doktor

Ayet buradaki apsenin ilaç tedavisi ile kurutulup dişinizin durumuna göre ya çekilmesi yada dolgu yapılması gerekmektedir.

burcu

Merhaba benim ust ön azi disim dokununca agri yapiyor ve orasi sisti disimi cekmezler degil mi :(

Uzman doktor

Dişiniz iltihaplanmış iltihap kurutucu ilaç ile tedaviniz yapılabilir.

alev

Hocam benim disim apse yapmisti doktora gittim disimi cekti ama sonra dan fark ettim dis parcasi kalmis bide apseli disimin dibinde sislik var ondan sag yuzunu sis gibi hissediyorum ama distan sis deyil ne yapmaliyim

alev

1 ay once cektirmistim hala sis gibi hissediyorum ve dibinde ve dokuda sislik var

Uzman doktor

Alev hanım fark ettiğiniz bölge diş alt bölgede olan kemik olabilir. Siz bunu diş olarak görmüş olabilirsiniz. Eğer tereddütleriniz varsa tekrardan bir diş hekimine gitmenizi öneririm..

Uzman doktor

Alev hanım eğer dişiniz çekilirken kök içeride kaldıysa ve bu kök apseli ise bu tür şişme ve ağrı olabilir. Tekrardan diş hekiminize görünmenizi öneririm..

alev

Dis hekimime gitsem ne yapar bu sislik icin

alev

Arada ariyo ve disimi fircalarken uzerine gelince aciyo

emre

Sağ arka dişimde apse var ramazan olduğu için doktara gitmedim. Apsenin olduğu yer hiç ağrımıyor sadece bastırınca acıyor. Apseli Dişim zaten çekilecek. Apsenin kendi kendine geçmesi iyi bir şeymi kötü birşeymi. Teşekkürler

Serkan

Merhaba uzman doktor,
dişimle ilgili kanal tedavisi görüyordum. üç haftadır dişime ilaç koyuyoruz, ama hala sinirler uyuşmadı. Sonunda doktorum daha büyük bir delik açarak ilacı daha iyi yerleştirdiğini söyledi ancak şimdi de diş etim iltihaplandı. doktorum diş etimin beyazladığını, geçici dolguyu kabul etmediğini, eğer geçici dolguyu kabul etmez ise asıl dolguyu hiç kabul etmeyeceğini ve çekmemiz gerektiğini söyledi. Açıkçası ilk kez diş çektireceğim ve dişimi kaybetmek istemiyorum. Başka bir tedavi yöntemi var mı, başka bir doktora görünmeli miyim?

Uzman doktor

Alev hanım iltihap kurutucu verecektir doktorunuz. Daha sonra gerekli tedavinizi yapacak..

Uzman doktor

Emre bey siz ağrı olmadığı için apse geçmiş olarak görürsünüz fakat bu geçiş dönemi daha büyük ağrı ve sızı ile tekrar edecektir. Mutlaka tedavinizi yaptırınız.

Uzman doktor

Serkan bey diş hekiminize güvenmelisiniz. Başka bir diş hekimide dişinizle ilgili olarak aynı işlemleri yapacaktır. Dolgu yapsada dolgunuz tutmayacaktır. Diş çekme işlemi son olarak yapılması gereken bir tedavidir. Fakat diş çekimide bir tedavi yöntemidir. Artık diş çektimekten korkmanızı gerektiren bir durum yoktur. Diş implant uygulamaları ile eskisinden çok daha sağlam bir dişe sahip olabilirsiniz.

Serhan bora

Merhaba hocam; yaklasık 2 ay önce kanal tedavisi oldum doktorun söylediği iki dişin arası çürük ikisinde kanal tedavisi uyguladı fakat 1 ay sonra dişin parçası koptu ve dolgu düştü tekrar gittim yeniden dolgu yaptı fakat o dolguda 15 gün kadar sonra düştü ve suanda özellikle diş kökü ve etinde şiddetli ağrı var dişin üst kısmında küçük bir şişlik var dokunduğunda ağrı artıyor nedeni nedir ne yapmalıyım?

oğuz

Merhaba hocam ben diş doktorunun tavsşyesi ile augmentin içtim ama bende bi tansiyon düşmesi gibi baş dönmesi oldu biraz midem kalktı korkudan titreme başladı. Acaba bu antibiyotiği değiştirmeli miyim? Değiştirirsem alternatıfı nedır?

Uzman doktor

Dişinizde iltihaplanma var öncelikli olarak bu iltihaplanmanın kurutulması gereklidir. Dişiniz dolgu kabul etmiyor. Tekrardan diş hekiminize görünün..

Uzman doktor

Oğuz bey bu psikolojik bir durumda olabilir. Yan etkide olabilir. Doktorunuza durum hakkında bilgi verdiniz mi ?

oğuz

hocam doktoruma durum hakkında bılgı vermedım ama sole bısey yaptım dogru degıl belkı hocam ama ılacı kırp 500 mg aldım bu sabah sıkıntı olmadı ıshal dısında afedersınız ama hocam dun aldgmda bole bı kafa yapma gıbı etkı yapmıstı. bugn cok sarsmadı belkı 500 mg aldgmdan oyle devam etsem fayda olur mu sızce? hocam gercekten tesekkur ederım.

Uzman doktor

Oğuz bey doktor kontrolü olmadan ilaç almanız doğru değildir. Yan etkilerini bilemezsiniz.

oğuz

sağolasın hocam bilgiler için.Teşekkür ederim.

nur

Merhaba doktor bey benim dişim çürük ama sureklibogazimi şisiriyor. Dis doktoruna gidiyorum antibiyotik veriyor kullan tekrar gel diyor gidiyorum tekrar antibiyotik yani ondan Agri çok fena hicbirsey yiyemiyom nasıl gececek 5 gündür sis boğazım.

Uzman doktor

Nur hanım doktorunuzun tavsiyelerine uyunuz.

irem

doktor bey merhabalar benim çürük bie dişim vardi ve diş kökünde apse oluştu ilk başlarda çok büyüktü diş hekimim kanal tedavisi yapti ama antibiyotik falan vermedi hala iltihapli ve bir sonraki kontrolumü iki hafta sonraya verdi ama şuan yine şişti ve çok ağriyor hemen doktora gitmeli miyim gidersem sanirim disimi çekicek ama dişim hala iltihapli ve antibiyotik falan hiçbirşey vermedi ne yapilmasi gerek bilgilendirirseniz çk teşekkürler.

Uzman doktor

İrem hanım doktorunuza bu konuda güvenin ve vakit kaybetmeden tedaviniz için diş hekiminize gidiniz.

Yorum Gönder

EN ÇOK OKUNAN KONULAR

Diş implant Fiyatları
8078946 kez okundu
Diş eti çekilmesi nasıl durdurulur ?
5678946 kez okundu
Porselen Diş Kaplama Fiyatları
4859032 kez okundu
20 lik Dişler
4309836 kez okundu
Ağız ve diş sağlığının önemi nedir ?
3891269 kez okundu
Protez Diş Fiyatları
2698402 kez okundu
Diş Dolgusu Fiyatları
2457036 kez okundu
Dişlerde Köprü Fiyatları
2238602 kez okundu
Yaprak Porselen Diş Fiyatları
1894583 kez okundu
Lamina Diş Kaplama Fiyatları
1579302 kez okundu
Diş Zirkonyum Fiyatları
1043865 kez okundu
Diş Beyazlatma Fiyatları
936201 kez okundu
Estetik Diş Hekimi
738596 kez okundu
Görünmeyen Diş Teli Fiyatları
573805 kez okundu
Çapraşık Dişlerin Tedavisi
346902 kez okundu
Diş eti çekilmesi nedir ?
246693 kez okundu
Diş Kırılması, Diş Kırığı
164976 kez okundu
web analytics