Diş Bakımı, Ağız Bakımı, Diş Eti Çekilmelerinde Bakım

Diş eti çekilmesi yaşayan hastalar bir bakıma diş eti hastalığı yaşayan bireyler mutlaka dişlerini fırçalamaya her zamankinden daha fazla özen göstermeliler. Bazen biz bu durumdaki hastalar ağız hijyen bakımının nasıl olması gerektiği konusunda bir takım dersler veririz. Yani bakterileri boyarız aslında görünmez olan bakterileri görünür hale getiririz. Burada hasta ağız temizliği ile beraber aslında neleri temizlediklerinide canlı gözle gözlemlemiş olurlar.

Bireyler ağız fırçalama işlemlerini kırmızıdan beyaza doğru yani diş etlerinden dişe doğru fırçalamalı ağızda bir anlamda süpürme işlemi gerçekleştirmeleri gerektiğini önermekteyiz. Fırçala işleminde hareketler ise üst çenede yukarıdan aşağıya alt çenede ise aşağıdan yukarıya yani diş etinden dişlere doğru hareket uygulanmalıdır.

Diş eti hastalarında yanlızca fırçalama yapmak yeterli olmayacaktır. Çünkü bu tür hastalarda diş aralarında da bakteri plakları birikir, biz yanlızca diş yüzeylerini fırçalamış oluruz bu tür hastalarda mutlaka arayüzü temizlemeside yapılması gerekmektedir. Peki arayüzleri ne ile temizleriz ? Arayüzleri diş implari ile temizleyeceğiz, diş ipleri yetersiz kaldığı durumlarda ise arayüz fırçaları ile temizleyeceğiz bununda yeterli olmadığı diş etlerine zarar verdiği durumlarda ise ağız duşlarını öneriyorz.

Ağız duşları ecjanelerden alacağınız bir aparat aslında bu aparatlar basınçlı su yardımı ile dişlerinizin aralarını temizlemenize yardımcı olacaktır. Bu alet çok uzun süreler kullanabileceğiniz bir alettir. Bu aletin bir kaç adet aparatı vardır. Aparatları ile birlikte diş aralarındaki mevcut oluşan plankların temzilenmesi için son derece yararlı bir ağız bakımı aracıdır.

Diş eti çekilmesi hakkında diğer bilgiler

Diş eti çekilmesi nedir ?
Diş eti çekilmesi nasıl durdurulur ? Dişeti çekilmesi nasıl önlenir ?
Diş eti çekilmesi nasıl tadavi edilir ? Diş eti çekilmesi tedavileri
Diş eti çekilmesi neden oluşur ?
Diş eti çekilmelerinde diş bakımı nasıl olmalıdır ?
Diş eti çekilmeleri tedavi edilmediği durumlarda ne olur ?
Diş eti çekilmelerinin görüntüsü
Periodontoloji İlerleyen Diş Eti Hastalıkları
Diş Eti Apsesi Nedir ?
Porselen Kaplama Diş Etine Baskı ve Renk Değişimi
Diş eti iltihabı neden oluşur
Diş eti hastalıklarının nedenleri nelerdir ?

79 Yorum

Yorum Yaz

Simay

Merhaba doktor bey benim ağzımda körtü kokular ve tatlar oluşuyor. Aslında her 6 ayda bir diş hekimine giderim diş ve diş eti bakımı yaptırırım neden bunlar oluyor acaba merak ediyorum ? Bu konu hakkında bana bilgi verirmisiniz ?

Uzman doktor

Dişlerinizde hiç çürük yoksa,hiç diş eti cebi yoksa ve yarım çıkmış yirmilik dişiniz yoksa…1-kulak burun boğaz uzmanına muayene olmalısınız.2-gastroentoloji uzmanına muayene olmalısınız.Bazen mide asiletleri ağıza gelir,hem boğazda hemde diş etlerinde sorun yaratır.Özellikle sabahları ağızda kötü tat ve koku oluşur.

Sadık

Merhaba, 25 yaşındayım bir dişimin ağrısı nedeniyle özel bir dış polikliniğine gittim. Doktor acilen diş eti bakımı yapılması gerektiğini, aksi taktirde erken yaşta dişlerimin dökülebileceğini söyledi. Maliyet olarak da 4.000 TL civarında tedavi ücreti olacağını söyledi. Bahsedilen ücreti ödeyip işlemi yaptirmam cok zor. Bu sorunu daha az maliyetle çözmenin bir yolu yok mudur?

Havin

Doktor bey diş çatlakları için hangi önerilerde bulunabilirsiniz ? Hangi diş macununun yada hangi ilaçları önerirsiniz ?

Uzman doktor

Bakınız bu kunu önemli, sormuş olmanız çok isabetli olmuş , Size teşekkür ediyorum. Bu durumda hakikakaten insanı rahatsız edecek seviyede hassasiyet oluşabiliyor.
Bu gibi aşarı hassasiyet olan durumlarda; içinde hassasiyet giderici madde olan diş macunlarını tercih edebilirsiniz.
Bu madde POTASYUM NİTRAT, eczanede sorabilrsiniz, veya kutusunun üzerine bakıp alacağınız diş macunu bu maddeyi ihtiva ediyor mu, içinde bu madde var mı?
Daha kısa sürde olayı halletmek istersek, biz hekimlerin kullandığı bir madde var, bunun adı da Duraphat . Bunu da düşünebilirsiniz. Dişi kurulayıp küçük bir pamuk peletle dişe sürebilirsiniz veya diş doktorunuzdan rica Size yardımcı olmasını rica edebilirsiniz.

Ecem

Merhaba doktor bey ben şekerli şeyler yiyince dişlerim ağrıyor ve soğuk sıcak bir şeyler yerken içerken dişlerimde sızlamalar oluyor. Doktora gittim diş taşı tamizliği ve diş eti temizliği yaptı. Çürük olan ve dolgu olacak olan dişlerim var . Acaba bu tedavilerim bittikten sonrada dişlerimdeki ağrılarım diner mi ?

Uzman doktor

Şekerli şeyler yediğimizde oluşan ağrılar diş etlerinden kaynaklanmaz.Bütün çürük dişleriniz doldurulduktan sonra ağrılarınız kesilir.

Burçin

Doktor bey ağız için bakım suları almak istiyorum acababu ağız ve diş bakım suları dişlerde herhangi bir probleme ve dişlerin renginde sararmalara neden olur mu ? Lütfen beni bu konuda bilinçlendirin.

Uzman doktor

Klorheksidin içerikli bazı gargaralar buna yol açmaktadır. Rutin kullanım için bu ürünleri tavsiye etmiyorum. Bu tip gargaraları diş ve dişeti operasyonları sonrasında öneriyorum. Rutin kullanım içinse market lerde bulabileceğiniz ağız bakım sularını öneriyorum , bu ürünler sararmaya yol açmamaktadırlar, gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Ozan

Doktor bey size bir kaç sorum olacak amalgam dolgularımın içerisinde boşluklar var dolgu yapıldı ama ortaları boş bu dolguların üzerine diş kaplaması olur mu ? Porselen diş yapılabilmesi için dişlerin kesilmesimi gerekir ? kesilmeden diş kaplama yapılamaz mı ? Ben diyabet hastasıyım dişlerimin çoğunu bir anda kaybettim ben şimdi kaplama yaptırıcam. Acaba kaplama sonrasında altta kalan dişlerimi ne kadar zaman aralıklarla kontrol ettirmem gerekir. ? Kaplamaların altında bulunan dişler zamanla çürüler mi ? En dayanıklı olan kaplamalar hangileridir ?

Uzman doktor

Evet dişte aşındırma yapmadan kaplama yapılması mümkün değildir.
Genel ağız sağlığınızdan emin olmak için 6 ayda bir diş hekiminizi ziyaret edin.
Diş fırçalama temizlikte esastır. Gargara ile desteklenirse daha iyi hijyen sağlanır.
Kaplama dişe güzel oturuyorsa ve hastanın ağız bakımı iyi ise dişte çürüme olmaz.
En dayanıklı kaplama altyapı materyalleri zirkonyum ve metaldir.

gökhan

Merhaba doktor bey ben dişlerime hergin bakmama rağmen dişlerimde hep kanamalar oluyor. Aynı zamanda iltihaplar oluşuyor. Acaba neden böyle oluyor. İyi diş bakımı yapmıyormuyum ?

Uzman doktor

iltahapların nedeni diş taşları ve yetersiz/uygunsuz yapılan ağız bakımıdır. Diş hekiminize gidip diş taşalrınızı temizletip doğru fırçalama tekniğini size göstermesini isteyin

gürcan

Doktor bey merhabalar ben dişçiden ve diş tedavilerden inanılmaz derecede korkuyorum. Bu korkum bende küçüklüğümden beri var. Diş bakımını günlük olarak yapıyorum. Fakat yinede bir diş hekimi tarafından bakılmaya ihtiyacı var 20 lik dişlerim ağrıyor ve çürüdüler. İğne falan olacağım için çok korkuyorum ve hep diş hekiminin kapısından dönüyorum. Acaba işlemler uyutularak yapılabilir mi ?

Uzman doktor

Öncelikle diş tedavilerinden korkacak birşey yok, sadece size yakın kendinizi güvende hissedebildiğiniz bir diş hekimine gidin. İnanın çok korkuyla gelen ancak tedavileri bittiği halde çay kahve içmeye gelen çokça hastam var. Önemli olan kendinizde o cesareti bulmak, kalkıp gidin. Bakcaksınız ki korkacak bişey yokmuş.

nihat

Evde diş eti çekilmesinin bakımı nasıl yapılır ?

Uzman doktor

Tedavi olana kadar ev bakımı (diş fırçalak) düzenli yapılırsa dişeti hastalığının ilerlemesi yavaşlatılabilir.

hasan

Doktor bey merhabalar benim dişlerim hafif hafif sallanıyorum yaşım daha 15 acaba bu yaşta dişlerimin sallanması normalmidir. çok sık olmamakla beraber arada bir diş bakımı yapıyorum.

Uzman doktor

merhaba,dişlerin bir miktar hareket etmesi normaldir,çünkü dişler çene kemiğine bir çeşit süspansiyona benzer bağlarla tutunurlar.
bazı durumlarda diş eti hastalığı nedeniyle de sallanırlar,bu duruma diştaşı oluşumu ,dişeti kanaması ve ağız kokusu da eşlik eder ,böyle bir durumda diş hekimine baş vurun

ali

merhaba doktor bey diş etim ufak bir fırca değmesiyle yada dokununca kanıyor neden sebebi nedir ve diş eti bakımı nasıl yapılır

Uzman doktor

Diş etleriniz iltihaplanmış olabilir. En yakın sürede bir diş hekimine gözükmenizi tavisye ediyorum. Doktorunuzun vereceği önerileri de mutlaka yerine getirmelisiniz.

aynur

Merheba doktor bey ben 18yasindayim sut disim vardi benim 2gun once doktor cikardi yeni disin cikmasi ne kadar zaman alir

Uzman doktor

Tedavinizi yapan doktorunuz gerekli bilgileri verecektir.

didem

Merhaba ben yogun diş taşı sikayetinden dolayi doktora gittim.doktor fis taslarimi temizlemedi baska bir dis eti uzmanına gonderdi ve sorunun diş etlerinde oldugunu söyledi.nasil bir tedavi sureci uygulanacak fis eti çekilmesini duzeltilebilir mi ?

Uzman doktor

Diş eti çekilmesi durdurulabilirç. Öncelikle diş taşları temizlenmeli ve daha sonra çok iyi bir diş bakımı ile diş eti çekilmeniz durdurulabilir. Öncelikle diş hekiminize gitmelisiniz.

Rahiya

Doktor bey merhabalar benim çocuğum 4 yaşındadır. Alt dişlerinin olduğu damakta beyaz bir leke oluştu. Ağrıları çok var bir şeyler yedirip içiremiyorum acaba ne olabilir ?

Uzman doktor

aft olabilir ama yine de görmeden bir şey söylemek zor.

Selcan

Doktor bey merhabalar benim durumum diş bakımı ile ilgili değil ben güldüğümde benim üst dişlerim gözükmüyor. Alt dişlerim gözüküyor ve dudaklarım üst dişlerimi kapatıyor. Acaba bu problem giderilebilir mi ?

Uzman doktor

Kesinlikle çözülebilir ancak görmek lazım. Kompozit laminalarla dişinize hiç dokunmadan dişlerinizin boyunu uzatmak mümkün olabilir yada ortodontik bir tedaviyle yine dişlerinize dokunmadan bir çözüm bulmak mümkün olabilir. Estetik kesinlikle bir ihtiyaçtır ancak yaşınız çok genç kendi dişlerinize dokunulmadan bir çözüm elde etmeye çalışın hele de metal alt yapılı porselen kuronlar yaptırmak için kesinlikle dişlerinizi küçülttürmeyin iyi günler dilerim

Suna

Doktor bey 32 yaşına girdim. Alt ve üst dişlerimde diş taşı oluşumu var. Doktorum bana bir periodontoloğa gitmemi söyledi. Dişlerimde sallanıyor. Dişlerimin saalnması ve diş taşlarımın oluşumu nasıl tedavi edilebilir ? Önerilerinizi bekliyorum hocam.

Uzman doktor

Merhaba diş etlerinizin tedavisi için diştaşlarınız temizlenecek .Diş taşı sadece dişin görünen yüzeyinde değil diş eti cebi dediğimiz dişi saran dişetinin içinde de oluşur.Sizin dişlerinizinde sallanıyor olması bu bölgede de çok miktarda diş taşı olduğunu düşündürüyor.Bu bölgedeki diş etinize küretaj tedavisi uygulanması gerekiyor .Yani dişi saran diş eti , diş taşından dolayı iltihaplı olduğu için bu hastalıklı diş eti iç yüzeyi de kürete (kazıyarak temizlemek ) edilmelidir . Bu küretajla hastalıklı dişeti epiteli uzaklaştırılmış olur.Alttaki sağlıklı diş eti dokusunun dişe tekrar yapışması sağlanmış olur.Bu tedaviyi sadece periodontistler değil normalde tüm diş hekimlerinin yapıyor olması gerekiyor.Cerrahi gerektiren bir durum yok

Vildan

Doktor bey ben diş bakımı konusunda biraz eksik kaldım. Dişlerimi çok fazla fırçaladığım söylenemez ve diş ipi hayatımda hiçç kullanmadım. Acaba Diş eti temizleme tedavisi diye bir tedavi türü varmıdır ? Diş temzileme aletleri varmıdır ? Bu aletler hakkında bana bilgi verirmisiniz. Ben biraz korkuyorum.

Uzman doktor

Dişlerimize bakım yaparken, doğru diş fırçası ve macun ile birlikte, diş ipi kullanımını da önermekteyiz. Bu bakıma ağız gargaralarını da eklemek mümkündür. Lifli besinler diş aralarımıza rahatlıkla kaçabilir ve bizleri zor durumda bırakabilir. Bu gibi durumlarda fırçalama yetmez ve diş ipi kullanımına ihtiyaç duyarız. Bu tip gıda artıkları bazen dişler arasında sıkışarak, bazen çıkarayım derken daha da derine iterek, bizim hem diş hemde diş etlerimizde bir takım travmalara sebep olmaktadır. Bu yüzden eğer doğru şekilde diş ipi kullanmayı biliyorsak bu tip sıkışan gıdaları rahatlıkla kendimiz çıkarabiliriz (diş ve diş etlerini zedelemeden). Diş etlerini tedavi edebiliyoruz. Var olan diş taşlarını temizleyip, diş yüzeylerindeki lekelenmeleri uzaklaştırarak, sağlıklı diş etlerine sahip olabiliriz. Günümüzde yaygın olarak ultrasonik cihazlarla çok rahat dişeti tedavileri yapılmakla birlikte, yeri gelince uygun vakalarda el aletlerinden de destek alarak kombine bir tedavi uygulayabiliyoruz.

Orkide

diş bakımı ve diş beyazlatma işlemleri hakkında bilgi alabilirmiyim ? Ücretleri ne kadardır ?

Uzman doktor

Diştaşı temizliği ile diş beyazlatma genelde birbirine karışır ve farklı tedavilerdir. Diştaşı temizliğinden bahsediyorsanız eğer 6 ayda bir rutin yapılması gereken bir tedavidir. Diş beyazlatma (Bleaching) ise kimyasal metodla dişlerin rengini 4-5 ton açma yöntemidir ve renk sigara içmeyenlerde 2,5 sene kadar gider, sonra tekrarlanması gerekir. Ortalama 1 saat sürüyor. Ücretler için telefon numaralarını arıyabilirsiniz.

ayse

meraba doktor bey benim dişlerimi fırcalarken çok kanıyor iştede durduk yere kanıyor dokunsam kanıyor diş etlerim kavlıyor buna diş çekilmesi diyorlar dişlerimi 3 ögün fırcalamasamda her sabah fırçalıyorum ne yapmam gerek

Uzman doktor

Dişlerinizi yanlızca sabah fırçalanamkla sonuç alamazsınız. Özellikle gece yatmadan önce dişlerinizi fırçalamasınız. Gece boyunca ağızdaki tükürük salınımı sıfıra indiğinden dolayı gece bakterilerin üremesi çoğalması ve yer yapması daha fazla olacaktır. Diş hekimine gitmelisiniz. Diş taşlarınızı temiletmeli ve diş bakımı için diş hekiminizden bilgi almalısınız.

Furkan

Dişlerimde herhangi bir sorun yok iken birden diş etlerim şişmeye sürekli iltahaplanmaya başladı. Acayip şekilde pis kokuyor ve pis bir tat geliyor ağzıma sürekli kanıyor. Bunun sebebi ne olabilir?

Uzman doktor

Yetersiz diş bakımı, yanlış diş bakımı, diş hekimi kontrollerine gidilmemesi vb. bir çok neden sayılabilir. Di hekimi kontrollerinizi ve gerekli olan tedavinizi daha fazla zaman kaybetmeden gerçekleştiriniz.

Şeyma

Dişlerimi düzenli fırçaladığım halde diş etlerim fazlasıyla şişiyor buda çok kanamaya sebep oluyor. Birde ağzımda yaralar çıkıyor, damağım şişiyor dil altındaki ince etler şişiyor.Bunun diş etlerimin şişmesiyle bir alakası var mı? Sebebi neden olabilr acaba?

Uzman doktor

Diş hekimine tedavi olmak için gidiyomusunuz. Diş taşlarınızı temizlettiniz mi ? diş etlerinizde büyük ihtimalle iltihaplanma söz konusu mutlaka diş hekiminize gidip tedavi olmalısınız.

erdal

merhaba,
dişetlerimde sürekli kanamalar oluyordu,dişetlerinin de çekildiğini farkedince geçen ay doktora gidip diş taşlarımı temizlettim,kanama durdu ancak dişetlerimin çekilmesi devam ediyor, yakın bir zamanda dişlerim sallanmaya başlayıp dökülecek gibime geliyor, nasıl önüne geçebilirim?

Uzman doktor

Mutlaka günlük olarak bakımını gerçekleştirmelisiniz. Günde en az iki defa olmak üere özellikle gece dişlerinizi fırçalayacaksınız. Yemek sonrasında diş ipi kullanmayı ve ağız gargarasını mutlaka uygulayaınız ve diş hekimi kontrollerini de ihmal etmeyiniz. Diğer işlemleri diş hekiminiz gerçekleştirecektir.

Emre

Doktrby sürekli diş eti kanamam var ve ağızım da asitli tuaf datlar var
Bana ne önerirsiniz

Uzman doktor

Emre bey diş eti kanamasının farklı nedenleri olabiliyor.en sıklıkla diş taşları ve plak olmakla birlikte kullanılan ilaçlar hormonal değişiklikler ,gece ağız solunumu ,ağız kuruluğu da dis etlerınde inflamasyona dolayısıylada kanamaya sebeb olabilir.Bu problemin tedavisi çok basittir.Diş Hekimini düzenli olarak ziyaret etmelisin.birkac seans detertraj-polısaj ve medikal destek ile sorun

kısmet

merhaba,
22 yaşındayım diş etlerim çok kaşınıyo ve fırçalarken kanıyo diş taşlarımda oluşmaya başladı diş etlerimin kopacak gibi duruyor elime geliyor ne yapmam lazım dişlerimin dökülmesini istemiyorum
🙁

Uzman doktor

merhabalar diş eti kanamalarının çok çeşitli sebepleri vardır.ağızda biriken bakterilerin oluşturduğu diş taşları c vitamini eksikliği şeker hastalığı hatta hatta çok ciddi kanamalarda lösemi .bu nedenle mutlaka kanamanın etkeni bulunmalıdır sağlıklı diş eti asla kanamaz sağlıklı günler

saniye

Dis telinin faydalarinelerdir ayrica dis hekiminde 6ayda bir yapilan dis temjzligi dis eticekilmesineneden olurmu?

Uzman doktor

Diş teli ilgili geniş bilgilere sahip olmak için bu sayfamızdan yararlanabilirsiniz. En geniş ayrıntıları vermeye çalıştım.. Diş Teli, Ortodonti, Görünmeyen Diş Teli Fiyatları yapılan diş temizliği çok faydalıdır ve yararlıdır. Kesinlikle diş eti çekilmesine neden olmaz. Aksine bakım yapılmaması diş eti çekimine neden olur.

Merhaba doktor bey.ben endoskopi oldum ve miğdemde mikrop çıktı ve diş etlerim çekilmeye başladı.acaba miğdemdeki mikrobun etkisi var mı bunda?nasıl tedavi olabilirim?

Uzman doktor

Bu konuda net bir şey söylemek doğru olmaz tedavi sonrasında neden olduğu konusunda size bilgi verilebilir.

özlem

Merhaba..benim dislerim her fircalamamda cok kanamaya basladi ve dis etlerim sisti bayağı simdi ise cok hassas her seyde sizliyor doktora gittim dis eti cekilmesi var dedi ve korkuyorm dislerimi ne yapmam lazim

yasemin

mrb doktor bey
benim alt diş etlerim sürekli sızlamalı,kaşıntılı bi şekilde ağrıyor.sanki diş etlerimi tırnaklarımla aşağıya doğru itiyormuşum gibi sizlıyor vede ağzımda sıksık aft çıkıyor.sizce sorun ne olabilir?

merve

merhaba doktor bey. diş eti çekilmesi problemi yaşıyorum ayrıca diş etimde kanamalarda oluyor.bunun için ne yapmamı önerirsiniz? şimdiden teşekkürler.

Fatihvolkan

merhaba doktor bey. ben sıcaklardan da olsa gerek, çok fazla şekerli, asitli ve soğuk yiyecek ve içecekler tükettiğim için bir takım hassaslıklar oluştu. florürlü diş macunu ve ağız gargarası alıp kullanmaya başladım. yaklaşık 3 haftadır kullanıyorum. dişlerimin ara kısımlarında sararmalar oldu. gargara ve diş macunundan mı kaynaklandı acaba?

Uzman doktor

Hayır, içilen ve yenilen asitli gıdaların etkileri dişlerinizin üzerinde oluşmaya dişlerinizi aşındırmaya başlamasından dolayı bu durum gözükmektedir. Bu konu üzerine bir yazımız var kontrol etmenizi tavsiye ederim. Sıcak havalar dişlerin çatlamasına neden oluyor

merhaba doktor bey. diş etlerim de çok çekilme var sürekli kanıyor . yakınlarım dişleri karbonat,bal veya tuz ile fırçalanınca daha sağlıklı olduğunu söylüyorlar. bu konuda ki fikirlerinizi alabilirmiyim.

Uzman doktor

Gözde hanım dişlerin karbonat,bal veya tuz ile fırçalanması dişlerin belli bir zaman sonra aşınmasına neden olacaktır. Diş eti probleminizden kurtulmanız için diş hekiminize gözükmeniz ve oluşan dişeti taşlarını aldırmanız gerekir.

ozlem

Mrb doktor bey ben 19 yasindayim dis etlerim cekilme problemj var iki hafta sonra doktor randevum var bu surec icerisinde evde yapabilcegim herhangi onerdiginiz bisey var midir

sinan

doktor bey benim dişlerim çürük ayretten diş etindede yavaş yavaş rengınden solmaya basladıgını fark ettım ne yapabilirim

emre

Doktor bey merhaba 18 yasimdayim ve disimin uzerinde bir oyuk var cok sizliyor nden olmus olabilir.ve dis eti cekilmeside var nasil engel olabilirim buna.

tolga

Merhaba doktor bey 20yasindayim dis eti cekilmesi yasadim dislerimin kokunde disntaslari var duzenli olarak fircaliyorum siz ne yapmami onerirsiniz nasil yok edebilirim nasil bir dis macunu onere bilirsiniz

Eren ŞAKAR

Doktor bey meraba ben 17 yasindayim diş etimde iltahaplanma oldu doktara gittim antibiyotik verdi kullandim iltahap azaltı tekrar gittigimde dişim hafif sallaniyordu diş cevrrsindeki kemiklerin eridigini söyledi ve o disin sinirlerinin alinmasi gerektigini söyledi bende yaptirmadim sizce bu tedavi dogrumu

Uzman doktor

Eren bey doktorunuza bu konuda güvenebilirsiniz. Doktorunuz sizi yanlış yönlendirmez. Gerekli tedaviyi yaptırmazsanız dişinizi kaybedebilirsiniz.

kevser

Merhaba bnm porselen dislerimm lokumm yerken ciktii ve altindann berbat bi koku cikti midem bulaniyoo ne yapabilirim.

meryem

20lik dişim apse yaptı ve diş etlrm şişti ve aftlr olştu szce ne yapmalıym hocam

Uzman doktor

Meryem hanım bu konuda diş hekimine muayene olmalısınız. 20 lik dişiniz alınması gerekiyor.

yunus

Doktor bey diş eti çekilmesi var, dişlerimi fırçalarlen diş etimde kanama oluyor.dişlerimi günde 3 veya 4 kere fırçalıyorum bana nasıl bir diş fırçası öneriyorsunuz ve diş macunu hangisini kullabmalıyım lütfen bilgilendirin

seyda

Merhaba doktor bey . Diş Eti Çekilmesi dişi dökmeye sebep olurmu

ibrahim

Hocam öncelikle vereceğiniz bilgi için teşekkür ederim. Benim üst ön iki dişimde dolgu vardı belli süre sonra düştü tekrar yaptırmak için muracaat ettim. Hocalarımın gözlemleri sonucu diş etlerimde çekilme ve normalinden fazla diş taşı olduğunu söylediler. İlk etapda diş taşlarını temizlemeyi yapmayıp sadece ölçü aldılar verilen randevuda temizleme işlemi yapılacakmış bu durumu açıklayabilirmisiniz.

Uzman doktor

İbrahim bey düzenli olarak diş bakımlarınızı ve diş hekimi kontrollerinizi gerçekleştirmediğinizden dolayı diş taşı oluşmuş ve bunun doğal sonucunda da diş eti çekilmeleri başgöstermiş. Öncelikli olarak doktorunuz diş etlerinizin sağlığını daha sonrada dişlerinizin sağlığını korumaya yönelik tedaviler uygulayacak.

hayriye

Merhaba doktor bey benim dis etlerimde sorun olmamasina ragmen dislerim sallaniyo ve ust disimin eti cekildi sizliyo sisti ne yapabilirim

Uzman doktor

Hayriye hanım diş eti çekilmesi başlı başına bir diş eti sorunudur. Sizde ileri derecede diş eti problemleri oluşmuş olabilir. Mutlaka vakit kaybetmeden bir diş hekimine başvurmanız lazım. Aksi taktirde dişlerinizi kaybedebilirsiniz.

kadriye

Mrb.benim ön dis etlerımde kırmızılık farkettim.agız kokum var.dislerımın bazılarının arasında siyahlık gözüküyor.dis etlerimin bazılarının dise yapısık olmadıginı farkettım.dislerım de fıcalayınca kanıyor.hastalık cok ileri safada olabılır mı.korkuyorum.agrım yok.tedırginız cevap yazarsanız sevinırim

Uzman doktor

Kadriye hanım diş etlerinizde oluşan bu durumlar diş eti iltihaplanmasının habercisidir. Diş taşlarınızın mutlaka en kısa sürede temizlenmesi gerekiyor. Ayrıca oluşan ağız kokusu bu belirtmiş olduğunuz tüm problemlerden kaynaklanabilir. Daha fazla geç kalınmadan bir an evvel diş eti tedavisine başlanılmalı.. Düzenli olarak diş hekimi kontrolleri ve diş bakımınızı da yaptırmalısınız. Dişlerinize bakmıyorsunuz..

mert

doktor bey diş taşlarımı temizlettim bir hafta önce ama diş etlerim kanamıyo ama hala şiş ve sızlıyor ayrıca diş taşı temizliğini ne kadar sürede bir yapmamız lazım ayrıca dişlerimi düzenli fırcalıyor ve agız bakım suyu ve diş ipi kullanıyorum ama şiş hala teşekkürler şimdiden

hatice

Doktor bey üs üste 5 dişimi çektirdim şimdi çekilen yerlele yemek yiyemiyorum damağım boş olduğu için acaba çekilen dişin yerine porselen yada başka bişey olabilirmi şimdiden teşekkür ederim..

Ilayda Esmer

Merhaba doktor bey alt cenemdeki dis etlerimde ozellikle on dort dis etimde sisme var 20lik dislerim yan pozisyonda ve gomuk acaba bu yuzden kaynaklanıyor olabilir mi

Yusuf

Doktor bey benim üst ön dişlerimin arası çürük bunun için ne yapılması gerekir teşekkür ederim

Sorunuzu Gönderin
EN ÇOK OKUNAN KONULAR

Diş implant Fiyatları
8078946 kez okundu
Diş eti çekilmesi nasıl durdurulur ?
5678946 kez okundu
Porselen Diş Kaplama Fiyatları
4859032 kez okundu
20 lik Dişler
4309836 kez okundu
Ağız ve diş sağlığının önemi nedir ?
3891269 kez okundu
Protez Diş Fiyatları
2698402 kez okundu
Diş Dolgusu Fiyatları
2457036 kez okundu
Dişlerde Köprü Fiyatları
2238602 kez okundu
Yaprak Porselen Diş Fiyatları
1894583 kez okundu
Lamina Diş Kaplama Fiyatları
1579302 kez okundu
Diş Zirkonyum Fiyatları
1043865 kez okundu
Diş Beyazlatma Fiyatları
936201 kez okundu
Estetik Diş Hekimi
738596 kez okundu
Görünmeyen Diş Teli Fiyatları
573805 kez okundu
Çapraşık Dişlerin Tedavisi
346902 kez okundu
Diş eti çekilmesi nedir ?
246693 kez okundu
Diş Kırılması, Diş Kırığı
164976 kez okundu

SON YORUMLAR

Diş Sallanması
Halide tarafından 1 gün önce
Dilde Çıkan Uçuklar, Dil Yaraları, Ağız Yaraları
Filiz yıldız tarafından 1 gün önce
Diş apsesi, Diş iltihabı, Apseli diş
Mahsun tarafından 1 gün önce
Diş Çürükleri, Diş Çürümesi ve Dişim Çürüdü Tedavisi
Nur Banu tarafından 1 gün önce
Diş apsesi olanların dikkat etmesi gerekenler
Gns tarafından 1 gün önce