Diş iltihabı, Diş eti iltihabı neden oluşur, Diş iltihap tedavisi

diseti_hastalikleri_2

Günümüzde insan sağlığının bir bütün olduğu ve vücudun bir yerinde olan sorunun başka bölgelerini de etkileyebileceği çok iyi anlaşıldı. Artık insanlar hasta olmadan önce, sağlığını korumak için nelere dikkat etmeleri gerektiğine önem vermeye başladılar.

“Hastalık oluşmadan önce alınması gereken önlemlerini içeren ve ‘Koruyucu hekim’ lik” adı verilen bu dal sayesinde, sağlıklı yaşamın sırları tüm hekimlerce bizlerle paylaşılır oldu. Örneğin eskiden dişi ağrıdığı zaman gidip çektiren hastalar, günümüzde dişlerinin çekilmemesi İçin diş hekimlerine rica ediyorlar. “Başka bir yolu yok mu?”, ‘Kurtaramaz mıyız?” Çok mu geç kalmışız?” Çünkü hem hiçbir şeyin kendi sağlam dişlerinin yerini tutamayacağını, hem de sağlıklı diş ve diş etlerinin genel vücut sağlığı için de ne kadar önemli olduğunu çok iyi anlamış durumdalar.

Diş hekimleri dişlerin kök uçlarında oluşan ve diş absesi denilen oluşumların, tüm bedene zarar verebilecek odaklar olduğu konusunda yıllardır hastalarını uyarmışlardır. Son yıllarda çıkan yayınlar da, diş hekimlerinin bu konudaki duyarlılıklarında ne kadar haklı olduklarını ortaya koyar şekildedir.

Diş hekimlerinin günümüzde üzerinde en çok durdukları konulardan biri de “Periodontal Hastalık” lardır. “Periodontal hastalık” dişlerin etrafındaki diş etlerini, diş köklerini ve bu diş köklerinin çeneyle bağlanmasını sağlayan lifleri ve çene kemiğini içeren ittihab bir durum” dur. Çoğunlukta hastalığın başlangıç döneminde diş etlerinde sadece kızarıklığa ve diş fırçalarken veya bir şeyler ısırırken kanamaya neden olduğundan, çok farkında olunmaz. Hastalığın ilerleyen dönemlerinde, diş etinde çekilmelere, kızarıklık ve şiş bir görünüme sebep olurken, hastalığın son aşamalarında ise, dişlerde sallanmaya neden olur ve bazen dişler kendi kendine düşebilirler. Bu hastalığa sahip kişilerde kötü bir ağız kokusu ve kendi kendine oluşan diş eti kanamalarına oldukça sıklıkla rastlanır.

Sigara kullanan kimselerde ağız İçindeki damarsal yapı bozulmuş olabileceğinden ve diş etindeki keratinizasyon miktarı arttığından, diş etlerinde olması beklenen kanama da engellenebileceğinden , diş hekimi kontrolünde olmayan bir hastanın şikayetleri diş eti problemleri çok ileri safhalara ulaştığında fark edilebilir. Bu sebeple sigara kullananların: “Benim diş etlerimde kanama yok, diş eti hastalığım da yoktur” diye düşünmeden önce düzenli diş hekimi kontrolünde olmak çok Önemlidir.

Diş eti iltihabının oluşmasının ana nedeni, diş etine bakan komşu diş eti bölgelerinde bakteri plağının birikmesidir. Eğer ağız hijyenine yeleri kadar dikkat edilmezse, yiyecek artıkları dişler üzerinde kalır ve bakteri plakları bu artıklar üzerinde plak halinde birikmeye başlarlar. 20 dakikada bir bölünerek hızla sayılan artan bakteriler, 2-4 gün içerisinde diş etlerinde oluşturdukları ortam sayesinde kanamaya sebep olabilirler. Bakterilerin dişler üzerinde birikmesine neden olan kötü ağız hijyeni sürdürülürse, bu plak içerisinde zararlı bakterilerin sayısı artar. Bu artış kemikte erimeye bile sebep olabilecek bir durumun başlamasına neden olur.

Diş taşları bu plağın üzerine minerallerin çökelmesi sonucu oluşur. İyi bir ağız bakımı ile hem diş plaklarının birikimi engellenirken, hemde diş taşlarının oluşumu engellenmiş olur. Hastalığın başlangıç döneminde, diş taşı temizliği, polisaj adı verilen dişleri parlatma ve iyi bir ağız bakımı için, oral hijyen eğitimi yeterli iken, hastalık ilerledikçe yukarıda sayılan işlemlere ilaveten, kök yüzeyi kazıma, düzleştirme, cerrahi İşlemler hatta bazı durumlarda dişlerin çekilmesine kadar giden süreçler izlenir. Bugün hala dişlerin kaybında en önemli sebebin çürükler değil, diş eti hastalıkları olduğu unutulmamalıdır. Diş hekimleri tarafında sağlam çürüksüz çok sayıda dış çekilmektedir. Bununla birlikte diş eti hastalıkları ve kalp damar hastalıkları arasında çok yakın ilişki olduğunu anlatan pek çok yayın çıkmaya başlamıştır. İyi bir ağız hijyeni, sağlıklı diş ve diş etleri ile daha bir çok hastalığa zemin oluşturmadan, sağlıklı bir şekilde yaşamımızı sürdürebiliriz. Ağız hijyenimizi arzu edilen düzeyde tutmak içinde günde 2-3 kez dişlerimizi hekimimizin önericeği şekilde fırçalamak, diş macununu fazla kullanmadan, diş İpi ile dişlerimizin arasını temizlemek ve en az 6 ayda bir diş hekimimize kontrole gitmek ve bunu hayatımızın bir parçası hayatına getirmek yetecektir. Ağız ve diş sağlığımızı kaybetmeden korumak, varsa sıkıntıları küçükken halletmek ve sağlıklı dişlerle mutlu gülebilmek için bugün başlamaya ne dersiniz?

Diş eti çekilmesi hakkında diğer bilgiler

Diş eti çekilmesi nedir ?
Diş eti çekilmesi nasıl durdurulur ? Dişeti çekilmesi nasıl önlenir ?
Diş eti çekilmesi nasıl tadavi edilir ? Diş eti çekilmesi tedavileri
Diş eti çekilmesi neden oluşur ?
Diş eti çekilmelerinde diş bakımı nasıl olmalıdır ?
Diş eti çekilmeleri tedavi edilmediği durumlarda ne olur ?
Diş eti çekilmelerinin görüntüsü
Periodontoloji İlerleyen Diş Eti Hastalıkları
Diş Eti Apsesi Nedir ?
Porselen Kaplama Diş Etine Baskı ve Renk Değişimi
Diş eti iltihabı neden oluşur
Diş eti hastalıklarının nedenleri nelerdir ?

91 Yorum

Yorum Yaz

tahsin yuksel

Doktor bey merhabalar dişime kanal tedavisi yapıldıktan sonra diş etim şişti.. Diş etim hala şuan şiş durumda dişimi çektirmek zorundamı kalacağım peki dişim çekilirse şişlik gider mi iltihap mı kaptı acaba ?

Uzman doktor

Dis etinin neresi sisti ? Yani diş ile dişetinin birleştiği yerdemi yoksa dişin köküne denk gelen yerdemi?

Yıldırım

Doktor bey merhabalar eşim hamile ve dişinde iltihaplanma var. Sorum ise diş iltihaplanması hamilelik döneminde bir problem oluşturur mu ? Bu soruyu hem anne hemde bebeğimiz açısından soruyorum ? Herhangi bir tehlikesi olur mu ?

Uzman doktor

Gebelikte diş temizliğine daha çok dikkat edilmesi ve varsa diş çürüklerinin tedavi edilmesi gerekir.Gebelik diş eti ilthaplarına da neden olabilir.Dişlerin ve Diş etlerini yumuşak bir kıl fırça ile temizlenmesi yararlı olur.

kader

Doktor bey Dentinoks sürünce diş iltihabını engellemiş olurmuyum ? İltihaplar gider mi ?

Uzman doktor

dentinox sadece surulen bolgede hafif sekilde bir uyusma rahatlatma,saglar.sizin iltihap dediginizi gore en yakin bir dis hekimine goturup gostermek daha dogru olacak.cogu zaman disin cikacagi yer deki mukoza tabakasi beyazlasmis olarak gorulur siz onu iltihap zannedersiniz onun icin dis hekimine gostermelisiniz.(DENTINOX ILTIHAP GIDERMEZ).

sevtap

Doktor bey diş etlerimde kanalar var iltihap oluşmasından şüpheleniyorum ? Sizce neden kanamalar oluyor ?

Uzman doktor

Dişetlerinizdeki kanama, büyük ihtimalle başlamış olan bir dişeti iltihabının yani gingivitis varlığını gösteririr. Dişhekiminize gitmenizde fayda var.

Esma

Doktor bey merhabalar benim diş etlerim iltihap kaptılar hem şişme hemde kanama yapıyorlar. Doktora gittim iltihaplar için antibiyotik verdi doktorum yaklaşık 4 – 5 kutu antibiyotik bitirdim ama dişlerimde oluşan iltihaplanmalar geçmedi. Dişlerim hala kanama yapıyor ve şişiyorlar ne yapmam gerekir.

Uzman doktor

Dişeti iltihapları daha doğrusu dişle ilgili olan her iltihabik durum hiçbir zaman sadece antibiyotik kullanarak geçmez.Dişeti iltihabına sebep olan etkenin uzaklaştırılması gerekir.Yani diş taşı temizliği yaptırmalı ve dişlerini nasıl doğru ve etkin temizleyeceğini öğrenmelisin.Tekrar diş hekimine gitmeni öneririm..

Dilara

Hocam merhabalar benim diş etlerimde iltihablanmalar var. Aynı zamanda dişlerimde sallanmada var. Şu an bir diş hekimi kliniğinde tedavi oluyorum İlk olarak diş dolgum yapıldı. Daha diş eti tedavim olacak Acaba diş eti tedavisi sonrasında dişlerimdeki sallanmalar geçer mi ? Özellikle ön dişlerim oldukça fazla sallanıyorlar. Bu konuda bana nasıl bir yol gösterebilirsiniz ?

Uzman doktor

Yasınıza göre erken ama dis sallanıyorsa etrafını saran kemik dokusunda yıkım sozkonusudur . Tedavisini periodontologlar (diseti hastalıkları uzmanı) yaparlar.

Cemşit

Doktor bey üst dişimde bir miktar kırılma oldu. Dişimde şu anda herhangi bir sorun yok ama yemek yerken o bölgeyle ağrılarım oluyor. Bu ağrıların nedeni iltihaplanma yapması olabilir mi ?

Uzman doktor

Dişiniz iltihaplanmış. Dişiniz kırıldığı için iltihap birikmiyor ve bu nedenle şiddetli bir ağrı hissetmiyor olabilirsiniz yada iltihap henüz başlangıç halinde olabilir. Bastırdığınız zaman yada yemek yerken dişinize kuvvet uyguladığınız için iltihaplı dokularda baskı meydana geliyor ve ağrı hissediyorsunuz.

Bir sabah yüzünüz gözünüz şiş bir halde ve şiddetli bir ağrıyla uyanmak istemiyorsanız bir an önce bir diş hekimine başvurup dişinize kanal tedavisi yaptırmanız gerekmekte.

Romen

Doktor bey geçen sene bir dişime diş eti ve kanal tedavisi yaptırmıştım. Daha sonra dişim dolgu oldu fakat doktor iyi yapamadı galiba iki dişimin arasına sürekli olarak yemek artıkları giriyor. Aynı zamanda dişlerimi fırçalarken kanama oluyor. Diş boşluğuna kaçan yemek artıkları çok kötü bir koku oluşturuyor. Acaba bu bölgedeki iltihaplanmanın tam olarak geçmemesinden dolayımıdır ?

Uzman doktor

DOLGUNUZUN YENİLENMESİ YADA O DİŞİN KAPLANMASI İÇİN HEKİMİNİZE GİDİN.
ŞİKAYETLERİNİZ , BİR SÜRE SONRA YENİ BİR ÇÜRÜĞE-DİŞ ETİ İLTİHABINA YADA DİŞİN ÇEKİMİYLE SONUÇLANACAK BİR PROBLEME DÖNÜŞEBİLİR.
GEÇMİŞ OLSUN

kelam

Merhaba bir kaç kez doktora gittim dişim iltihaplı olduğundan dolayı dişimi çekmediler. Bana iltihap geçirici antibiyotik veriyorlar. Antibiyotikleri kullanıyorum tekrar gidiyroum iltihaplı diyorlar yine dişimi çekmiyorlar. Ağrılardan dolayı ölüyorum. Acaba bu bir hastalık mıdır ? ne yapılması gerekir ?

Uzman doktor

iltahab zaten dişi çekmeden geçmez. Antibiotik kullanırken diş çekilebilir.

yasin

Doktor bey dişimdeki apseden dolayı ovamycine ilacını kullanmaktayım. Doktor önerisi ile acaba bu ilacı kullanıyım mı yan etkisi varmıdır ?

Uzman doktor

Mevcut iltihap diş kaynaklı mı yoksa dişeti kaynaklı bu tespit etmek lazım rovamycin daha ziyade yumuşak doku iltahaplarını etkili eğer apse diş kaynaklı ise zayıf kalabilir.

EDA

Doktokr bey geçen hafta bir diş hekimine gittim. Doktor bana dişimdeki iltihatan dolayı bir iltihap kurutucu verdi. Bunu kullanıyorum fakat hassasiyetlerim devam ediyor. Acaba iltihap tam olarak kurumadan çekim yapılamaz mı ?

Uzman doktor

İltihaplı ( akut ) bir dişe antibiyotik tedavisi uygulandığında var olan iltihap tamamen kurutulamaz, süregen ( kronik ) hale dönüştürlür. Bu nedenle dişte hassasiyet olabilir. İki hafta süren antibiyotik tedavisini takiben dişinizin çekiminde tıbbi sakınca yoktur. Çekimden amaçlananda kalmış olan iltihapın çekim boşluğundan ağız içine boşalmasını sağlayarak tam iyileşme elde etmektir.

tuncay

Doktor bey merhabalar diş eti iltihabı için bana bir antibiyotik ilaç önerebilirmisiniz ?

Uzman doktor

Muayene etmeden herhangi bir antibiyotik tavsiye edebilmek mümkün değil. Öncelikle iltihaba neden olan faktörler belirlenip ona göre bir tedavi uygulanmalı ve gerekirse ilaç kullanmalısınız.

tayfun

Doktor bey dişimde iltihaplanma, ağrılar ve kanamalar var acaba ne yapılması gerekir. Lütfen yardım edin.

Uzman doktor

Bir diş hekimine muayene olarak kaynağına baktırmalısınız. Size gereken tedavi sürecini açıklayacaktır.

emre biral

doktor bey merhaba ; disimde dolgu vardi dolgu dustu ve disimde kirilma oldu ; ben pek onemsemedim dis hekimi korkusundan ; suan disimde iltihabdan oturu agridan duramiyorum.Dis hekimim antibiyotik verdi fakat 1 hafta oldu henuz gecmedi ayrica gecmedigi gibi suan disime dokunamiyorum bile. Ayrica disimde curume yapti.Disimin cekilmesi gerekir mi sizce ? Saygilarimla

Uzman doktor

İhtimal yüksek ama iltihapların kurumasını beklemek gerekiyor. Doktorunuz durum ile ilgili sizi bilgilendirecektir. En kötü ihtimal olarak düşündüğümüzde çekilir fakat artık diş implant tedavileri var. yapay diş kökü ile yeniden bir dişe kavuşabilirsiniz.

kemal

doktor bey bir sene önce apse opersyonu geçirdim ama dişimde iltihap geçmedi ufak bir şişlik oluştu çürük dişin yanında. ve o şişlikten iltihap geliyor. hekime gittim çekmedi iltihaplı diye antibiyotik verdi. bana üniversite hastanesine gitmemi söyle. bu durum ciddimi ? ağrı yok şuan ama.

Uzman doktor

Ciddi bir durum olduğunu zannetmiyorum. Yinede kontrol ettirmenizde fayda var. İltihap kurutulduktan sonra dişiniz çekilecektir.

ayse

merhaba doktor bey cok ağır bir grip gecirdim ve onun yanı sıra bütün diş etlerim cok ağrıyor diş etlermde şişlik var ve rovamcyn kullanmaya başladım sizce ne yapmalıyım

Uzman doktor

Mutlaka diş hekimine gitmelisiniz. Ödem oluşmuş olabilir.

mert

diş teli kullanıyorum sadece bir dişimde diş eti dişimin neredeyse ucuna kadar gelmiş. Bu neyin göstergesidir ? Nasıl düzeltilir

Uzman doktor

Bu durum yeterli düzeyde diş bakımının yapılmadığını göstergesidir. Diş bakımının yeteri derecede yapılmaması özellikle diş teli olan kişilerde dişlerde daha fazla bakterinin tutunmasını ve diş tartarlarının oluşması hızlandırmaktadır.

Havin

hocam henüz 1 yaşında olan kızımın üst dis etlrrinde siskinlik ve yeşilimsi iltihaplanma gibi şeyler oluşmuş bu durum neden kaynaklanıyo olabilir yardımcı olursan sevinirim

Alper

Merhaba Hocam.Diş etimde yaklaşık 1 aydır en ufak bir sebebten dolayı kanama oluyor.Bu sorun diş eti rahatsızlıklarıyla mı ?Yoksa diş çürükleri ile ilgili midir ? Değerli tavsiyelerinizi bekliyorum.İyi çalışmalar.

Uzman doktor

Diş eti rahatsızlığından kaynaklanan kanamalar görülmektedir. Bunun tedavisi ise diş hekimi kontrolleri, diş taşı temizliği ve yeterli düzeyde günlük olarak ağız bakımı gerçekleştirmenizdir. Bu konuda doktorunuza danışın, bakımınızı ihmal etmeyiniz. Buy durum bir sonraki aşamada diş eti çekilmeleri daha sonraki aşamada ise dişlerin kaybedilmesi ile sonuçlanmaktadır.

orhan

Doktor bey disimde intihap var diye antibiyotik verdi doktor kullaniyorum ama agrilarim hic gecmedi sizce cekmelimidir dis hekimi

can

doktor bey merhaba üst ön 1 ve 2 numaralı dişlerimin sallanması sebebiyle bir kaç uzman doktora gittim diş filmi çekildi ön dişlerimde kapanış bozuklugundan kaynaklı agresıf kemık erımesı oldugu söylendi buna baglı olarak apselerın oluştugu özellikle ust ondısler ve alt öndişlerde diş ve etin birleşim noktalarında fakat farklı farklı söylemler oldu birincisi diş eti operasyonu,üst ön 2 ve alt ön 2 dişin çekilmesi ve köprü yapılması ikincisi ise bu dişlerin çekilmesi operasyona gerek olmadıgı dişteki apselerin çekilme sonrası geçeceği ve operasyona gerek olmadığışeklinde buyüzden hangi işlemi yaptıracagımı bilemiyorum ayrıca diş eti hastalıgı varsa sadece dişin çekilmesi diş eti hastalığının düzelmesi için yeterlimidir her şartta diş çekilse bile diş eti operasyonu gerekmektemidir.

caner

ön üst ve ön alt iki dişimin olduğu bölgede kemik erimesi var dişelerin çekilmesi gerektiği söylendi fakat diş etlerindeki apseler ve şiliklerin geçmesi için diş çekilmesi yeterli olurmu yoksa çekilse dahi diş eti operasyonu yapılmasımı gerekmektedir .2 farklı uzman bu şekilde 2 farklı bilgi verdiler hangisi dogrudur.

Özkan

merhaba hocam , dişimi dolgu yaptırdım daha sonra yanağımda gözümü kapatacak kadar şişlik oluştu daha sonra özel bir doktora gittim ve bana amoklavin 625 mg antibiyotik verdi kullandıktan sonra gel tekrar bakalım dedi bu doğru bir tedavi yöntemi mi?

Uzman doktor

Öncelikli olarak diş hekiminizin vermiş olduğu antibiyotik ilaçları kullanmalısınız. İltihabın kurutulması ile dişiniz alınıcaktır.

Uzman doktor

Can bey eğer bir kapanış bozukluğu varsa sorun ilk olarak ortodontiktir. Size önerim bir ortodonti uzmanına gitmeniz. Ortodonti uzmanı gerekli muayeneyi yaptıktan sonra bu sorularınızın cevabını verecektir.

Uzman doktor

Özkan bey Dişiniz apse yapmış ve bu nedenden dolayı şişmiş. İltihap kurutucu vermiş doktorunuz iltihap kurutulduktan sonra dişinizin durumuna bakacak ve gerekli tedaviyi uygulayacak doğru bir işlemdir.

Aysun

Iyigunler,
8 gun once siddetli bir dis agrisi ile dis doktoruma
Gittim alt cenemde 7 numarali disimin uzerine
Bastiginda siddetli bir agri vardi ve dis sallaniyordu
antibiyotik tedavisine baslamdi bu sure icinde sadece sivi aldim tedaviye
basladiktan 3 gun sonra geceleri uykularimdan uyandiran agriya
Dayanamayip tekrar gittim fistul olusmustu ve filmde dis kokumun dibinde
Iltihap gorunuyordu kanal tedavisi yapildi discim sinirlerimin olmus oldugunu
Soyledi kanallari temizledi ve gecici dolduyla kapatti eskiye oranla agrimin siddetinde
Azalma olmasina ragmen agrim halen var antibiyotik kullanmaya devam ediyorum
ayni bolgede 6 ay once ayni sikayetleri yasamistim sadece 2 haftalik
Bir antibiyotik kullanarak gecmisti Siz ne tavsiye edersiniz
Tesekkurler

Memt

Doktor bey bn kanal tedavisi yaptrdm ama diş etim şişti iltihap gibi oldu tam olarak dişle birleşen yer şişti dişimin yan tarafi ne yapmk gerek

Uzman doktor

Dişinizin alınması gerekebilir. Mutlaka yeniden diş hekiminize gidin panoromi röntgen filmi ile durumu kontrol edilmelidir.

hasret

Merhaba doktor bey yaşım 15. Dişime dolgu yaptırdım ama diş etimden beyaz birşey çıktı 3-4 gündür yatamıyorum çok ağrıyordu ve zonkluyordu şimdi şu sıralar yine ağrı var ne yapmam gerekir.

Uzman doktor

Bölgede iltihaplanma olabilir. YAda dişiniz için kanal tedavisi gerekebilir. Doktorunuza yeniden gözükün ve şikayetlerinizi dile getirin.

demir

merhaba doktor bey..

yeni farkettigim bir durum olmakla birlikte : alt cenemdeki en arka dislerimin yarim santimetre gerisinde cok derin olmayan sanki o kisimdaki et gitmis gibi bir goruntu var buna benzer bir goruntu 2 taraftada ve kenarlarina baski uygulayinca bir iltihap cikiyor.

ne yapmam gerekiyor hic bilmiyorum yardimci olursaniz cok sevnirim tesekkurler ve saygilar kolay gelsin

Uzman doktor

Diş hkiminize giderek iltihap kurutucu kullanmanız gerekiyor. Müdaale etmesseniz dişinizi kaybedebilirsiniz.

sevilay

merhaba doktor bey 20 lik dişimin ağrıması sebebiyle mart ayında doktora gittim o zamandan beri 5 antibiyotik ve 10 iğne vuruldum ve hiçbir faydası olmadı dişim hala iltihaplı ve cekmiyorlar cok ağrı çekiyorum ne yapmam lazım ?

kadir

hocam; 8 ay önce dişime kanal tedavisi yaptırdım. Yaptırdıktan 3 ay sonra diş kökünde iltihap oluştu tomurcuk şeklinde doktora gittim antibiyotik verdi ama hiç bir değişiklik olmadı dişi mi çektirmek istemiyorum bunun bir tedavisi var mi ?

Uzman doktor

Gerekli ilaç ve iğne tedavilerinize devam edeceksiniz. Doktorunuzun önerileri dışına çıkmayınız.

Uzman doktor

Doktorunuzun vermiş olduğu ilaçları kullanmaya devam ediniz. Doktorunuzun önerileri dışına çıkmayınız. Doktorunuz dişinizi kurtarmak için elinden geleni yapacaktır.

Rabia

Rabia ben iki ay öncedişim sıcak soğuktan etkileniyo diye doktora gittim oda dolgu yaptı sinire çok yakın olduğunu söyledi belkikurtarırızdiye yaptı. Ondan sonra dişimin ağrısı hiç geçmedi antibiyotik kullandım iğne kullandım. gittim dişi çekti ama ağrım yine dinmedi. film çektik hiçbirşey yok yarın çekelim dedi ben başka doktora gittim bütün dişlerin kökünde intihap var dedi.Ben hala ilaç kullanıyorum daha ağrım geçmedi napmalıyım

Uzman doktor

İlaçlarınızı kullanmaya devam ediniz. Doktorunuz gerekli tedaviyi uygulayacaktır.

sevda

doktor bey disime ara ara sancılar oluyo agrı degıl zonklama gıbı bısey ama degıl dis hekimine gittim enfeksiyon kaptıgını soyledı ve ılac verdı ılaclarımı duzenlı olarak kullanıyorum ama gene o sancı geldı napmam lazım dayanamıyorum geldıgınde

ilayda

merhaba ben 13yaşındayım ve diş tellerim var tellerim henüz 4 aydır var ve teller takıldıkdan sonra diş etlerim çok şişmeye başladı ortodontistim düzenli fırçalamayla geçeceğini söyledi fırçalıyorum ama diş ipi kullanmam yasak iltahap nasıl geçer

Uzman doktor

İlaçlarınızı kullanmaya devam ediniz. Ağrılar oluştuğunda ağrı kesici alabilirsiniz.

Uzman doktor

Diş hekiminizin tavsiyelerini mutlaka dinleyiniz.

Enes

Doktor bey merhaba.Benim dişime kanal tedavisi uygulandı ve bir iki ay sonra oradaki diş etim şişti.Doktor iltihaplandığını söyledi.Bunu düzeltmek için ne yapılabilir

Nur

Doktor bey ben jövenil romotoit hastasıyım elli yaşındayım romatizma tedavim çapa hast.devam eciyor üst dişlerimin porselenini yeni değiştirdim alt dişlerim çıt çıtlı damak telli oldu yakın zamanda diş eti iltihabı geçirdim ağzımda kuruluk başkadı hafif koku da oldu alt damak sağdaki yaylı mış fakat diş çim çözüm bulamıyor bodrumda yaşıyorum dişiltihabı için kullandığım ilaç cliacil 1.2 filim kullandım implant yaptırsam romotoit art.hastasına implant yapılırmı çok panığim kalp kapaklarımdan korkuyorum lütfen ne ypmam gerekir

Uzman doktor

Enes bey iltihap kurutucu ile ilk olarak iltihap kurutulur. Daha sonra yeniden kanal tedavisi ve kanal tedavisi de sonuç vermez ise en son dişiniz çekilecektir.

Enes

13 yaştan sonra çekilen diş geri çıkarmı?Ben 13 yaşımdayım çünkü

Yücel

Merhabalar,
Uzun seneler dis eti problemi yasadim, daha sonra bütün dislerim cekildi ve bir sene önce implant yaptirdim, fakat hala dis etim iltihap yapiyor, buradaki discim antibiyotik vermiyor ve sadece gargara yap diyor, acaba baska ne yapabilirim ve bir de dis eti probleminin implanta zarari olurmu, tesekkürler.
Saygilarimla

Uzman doktor

Esen.. Dişinizin süt dişimi yoksa sürekli dişiniz mi olduğu kontrol edilmeli.. Kontrol sonrasında gerekli cevap size verilir.

İsmail

Merhaba sag alt 20 lik diş etimin orada küçük beyaz bir iltahap oluştu pis bir kokusu var doktora gittim çekelim dedi İlk defa oldu ve agrısıda yok Ben istemedim agumentin. Verdi Sizce nekadar sürede iyileşir

ozan

İyi günler hocam benim sorunum şu,
20likdişim çıkıyor sanırım ve diş etim şiş durumda aşırı derecede bir ağrı yapıyor yüzüm gözüm şişti resmen ne yapmam gerekiyor acaba
?

Barış

Doktor bey, yaklaşık 5 gün evvel ön taraftan ilk 4′lülerimi [2 Adet diş] çektirdim. Bu işlem sonrasında hayatımda hiç tanışmadığım ciddi bir baş ağrısı ve aşırı derece de olarak, bir de çene ağrısı yaşamaktayım. Baş ağrımın sebebi diş ile alakalı mıdır? Alakalı ise, ne yapmam gerekir? Sevgiler..

figure

Merhaba hocam.Ben hamile iken dişime kanal tedavisi yaptırdım.Diş etimin üst kısmında iltihaplama oluşdu.Tekrar gittiğimde dişim çekildi.5 ay geçti.Diş etimde iltihap kaldı. Hala ağrı ve zonklama var.Ne yapa bilirim? Bebeğime anne sütü veriyorum.Antibiotik kullana bilir miyim?

seher

Doktor bey ben 4yıl önce öndeki dişimin ucu kırıldığı için dolgu yaptırdım diş etim iltihap lanmış doktorum klamoks bıd 1000 verdi 2 gündür kullanıyorum ağrılarımı hiç dindirmedi dolguyu yeniletmem mi gerekli

Uzman doktor

Öncelikli olarak iltihabın kurutulması gerekir. İlaçlarınızı düzenli olarak alınız. Daha sonra gerekli tedaviyi doktorunuz gerçekleştirecektir.

seher

Teşekkürler

Seyma

Doktor bey ben 15 yasindayim tel kullaniyorum fakat bir haftadir en arka tarafraki bir disimin eti sisik gargara yapmama ragmen gecmedi ve cok kaniyor ne yapmaliyim ?

Uzman doktor

Dişinizde apse olma ihtimali büyük mutlaka diş hekiminize gidiniz ve tedavinizi olunuz.

mucahit

Hocam 17 yaşındayım arka kök dişim dolgu düştü ve dişimin yarısı kırıldı doktorum parol ve gargara verdi ama hic bir faydası yok zonkluyo surekli olarak bi ağrı yemek bile yiyemiyorum ne yapmalıyım

fatima

doktor bey benim basimin sag tarafi ve yuzumde ayni dis etlerim cok agri yapiyor dayanamiyorum disimde curuk yoktu 6 ay once kontrol olmustum simdiden tesekkurler

merve

doktor bey, ben 20 yaşındayım diş etlerim 2 -3 cm den biraz fazla çekilmiş doktora gittiğimde dişlerini fırcalamaya devam et dedi sizce fırcalayarak ve bakım yaparak çekilme durup eski halini alabilirmi? şimdiden tesekkür ederim.

fatma

doktor bey çürük bir dişimin yarısı kırıldı .ve suan 8 aylık hamileyim o dişimin olduğu üst bölgede şişlik oluştu ve aşırı bir ağrı var ne yapmma lazım

Osman

iyi günler.. öndeki iki diş etimdede iltihap var.. aynı hastanede 2 diş doktoruna gittim.. bi doktor diyor ki seni ameliyat etcem ve dişlerine hiç karışmıycam.. diğer doktorda diyor ki seni ameliyat edersem dişini çekmek zorunda kalırım .. ama dişini çekmek istemiyorsan 6 ay boyunca kontrole gidip geleceksin…diyor.. ve doktor bey ben 2 yıl önce ön dişimi kırdım .. dicle ünvrst. tedavi oldum .. ve ben dişimi çekmek istemiyorum.. ve diş eti ilthabndan kurtulmak istiyorm lüften bana bir çözüm bulun :( :(

ibrahim

20 lik dişimi cekttirdim ama cok köü iltihap var agumentin binlik verildi ama küçük dilimin ucu morarmış sizce neden olabilir bi ilgisi varmı dişimle bide hangi ilaç daha iyi gelir

Uzman doktor

Kullanılan antibiyotik bölgede yan etki yapmış olabilir. Diş hekiminize tekrardan görünmenizi ve durumunuzu belirtmenizi öneririm.. 20 lik diş çekimi sonrasında ağrıların olması normaldir.

hasan

Merhaba doktor bey 5 gün önce dişimde iltihab oluştu doktora gittim antibiyotik ve ağrı kesici verdi oruç tuttuğum için düzenli bi şekilde kullanamadım ilaçlarımı dün yanağım çenem ve dişimin olduğu bölge inanılmaz bi şekilde şişti ve dayanılmaz bi ağrıya dönüştü . bugün farklı 3 4 doktora başvurdum biri o bölgeyi yarıp iltihabı boşaltmayı söyledi onu kabul etmedim diğer doktorlar ise bişey yapamayacaklarını tekrar düzenli antibiyotik kullanmamı söyledi ne yapcağımı bilmiyorum ağrı dayanılcak gibi değil 3 gün boyunca nasıl dayanırım bilmiyorum yardımınız için tesekkürler

Gürkan

Merhaba ben 2 seanstır kanal tedavisi icin gidiyorum on disimi yaptırcam ama on disimin eti diş etimin iltihabı tam olarak gecmemis cogu gecmis cok az yeri kalmıs ilac duruo disimde gecer degilmi
İltihap yapmaz bida inşallah

yigithan

mrb köpek dişimde kitle oluşmuş diş doktoruna gittimdim.diş eti uzm görmesi gerek dedi ve gönderdi buudum şehirde yoktu başka bir şehirde varmış giittim.iltihaplanma diş emigini eritmiş implan almaz dedi ve kemik tozu ve kemik materyalleri ile dolduralım 4 5 ay bekleyelim daha sonra implant yapalım dedi.bu konu hkkında hiç yorum ve tavsiye bulamadım sizce ne yapmalıyım tekkür ederim

Uzman doktor

Gürkan bey doktorunuzun dediklerini harfiyen yerine getirirseniz dişinizde sizde bu durumdan kurtulacaksınız.

Uzman doktor

Yigithan dolgu işlemi yapıldıktan sonra implant uygulaması yapılabilir. Diğer tedavi yöntemleri arasında da köprü uygulamaları vardır.

ümran

Hocam 20 gün önce dolgu yaptırdım dişim çok ağrıyor dolgudan sonra yirmilik dişimin dibi şişti (dolgu bu dişime yapılmadı) oda ağrıyor ağzımı acamıyorum yemek yiyemyrm diğer dolgularımda ağrıyor sizce ne yapmalıyım ? Yaptrdığm yere gittm apsen var dedi kanal tedavisi gerek dedi

Uzman doktor

Dolgunun yeniden kanal tedavisi olması ve yeniden doldurulması gerekiyor. 20 lik dişiniz apse yapmış öncelikli olarak ilaç tedavisi ile apse kurutulacak ve 20 lik dişiniz çekilecektir. Diş hekiminize gitmenizi öneririm..

ece

benim dişerlerim iltahap kapmıs artık dayanamıyorum antibiyotik erki ermiyor doktor bişey yapılmaz sabırlı olunması gerek dedi napmalıyım

Yorum Gönder

EN ÇOK OKUNAN KONULAR

Diş implant Fiyatları
8078946 kez okundu
Diş eti çekilmesi nasıl durdurulur ?
5678946 kez okundu
Porselen Diş Kaplama Fiyatları
4859032 kez okundu
20 lik Dişler
4309836 kez okundu
Ağız ve diş sağlığının önemi nedir ?
3891269 kez okundu
Protez Diş Fiyatları
2698402 kez okundu
Diş Dolgusu Fiyatları
2457036 kez okundu
Dişlerde Köprü Fiyatları
2238602 kez okundu
Yaprak Porselen Diş Fiyatları
1894583 kez okundu
Lamina Diş Kaplama Fiyatları
1579302 kez okundu
Diş Zirkonyum Fiyatları
1043865 kez okundu
Diş Beyazlatma Fiyatları
936201 kez okundu
Estetik Diş Hekimi
738596 kez okundu
Görünmeyen Diş Teli Fiyatları
573805 kez okundu
Çapraşık Dişlerin Tedavisi
346902 kez okundu
Diş eti çekilmesi nedir ?
246693 kez okundu
Diş Kırılması, Diş Kırığı
164976 kez okundu

SON YORUMLAR

web analytics