Diş iltihabı, Diş eti iltihabı neden oluşur, Diş iltihap tedavisi

diseti_hastalikleri_2

Günümüzde insan sağlığının bir bütün olduğu ve vücudun bir yerinde olan sorunun başka bölgelerini de etkileyebileceği çok iyi anlaşıldı. Artık insanlar hasta olmadan önce, sağlığını korumak için nelere dikkat etmeleri gerektiğine önem vermeye başladılar.

“Hastalık oluşmadan önce alınması gereken önlemlerini içeren ve ‘Koruyucu hekim’ lik” adı verilen bu dal sayesinde, sağlıklı yaşamın sırları tüm hekimlerce bizlerle paylaşılır oldu. Örneğin eskiden dişi ağrıdığı zaman gidip çektiren hastalar, günümüzde dişlerinin çekilmemesi İçin diş hekimlerine rica ediyorlar. “Başka bir yolu yok mu?”, ‘Kurtaramaz mıyız?” Çok mu geç kalmışız?” Çünkü hem hiçbir şeyin kendi sağlam dişlerinin yerini tutamayacağını, hem de sağlıklı diş ve diş etlerinin genel vücut sağlığı için de ne kadar önemli olduğunu çok iyi anlamış durumdalar.

Diş hekimleri dişlerin kök uçlarında oluşan ve diş absesi denilen oluşumların, tüm bedene zarar verebilecek odaklar olduğu konusunda yıllardır hastalarını uyarmışlardır. Son yıllarda çıkan yayınlar da, diş hekimlerinin bu konudaki duyarlılıklarında ne kadar haklı olduklarını ortaya koyar şekildedir.

Diş hekimlerinin günümüzde üzerinde en çok durdukları konulardan biri de “Periodontal Hastalık” lardır. “Periodontal hastalık” dişlerin etrafındaki diş etlerini, diş köklerini ve bu diş köklerinin çeneyle bağlanmasını sağlayan lifleri ve çene kemiğini içeren ittihab bir durum” dur. Çoğunlukta hastalığın başlangıç döneminde diş etlerinde sadece kızarıklığa ve diş fırçalarken veya bir şeyler ısırırken kanamaya neden olduğundan, çok farkında olunmaz. Hastalığın ilerleyen dönemlerinde, diş etinde çekilmelere, kızarıklık ve şiş bir görünüme sebep olurken, hastalığın son aşamalarında ise, dişlerde sallanmaya neden olur ve bazen dişler kendi kendine düşebilirler. Bu hastalığa sahip kişilerde kötü bir ağız kokusu ve kendi kendine oluşan diş eti kanamalarına oldukça sıklıkla rastlanır.

Sigara kullanan kimselerde ağız İçindeki damarsal yapı bozulmuş olabileceğinden ve diş etindeki keratinizasyon miktarı arttığından, diş etlerinde olması beklenen kanama da engellenebileceğinden , diş hekimi kontrolünde olmayan bir hastanın şikayetleri diş eti problemleri çok ileri safhalara ulaştığında fark edilebilir. Bu sebeple sigara kullananların: “Benim diş etlerimde kanama yok, diş eti hastalığım da yoktur” diye düşünmeden önce düzenli diş hekimi kontrolünde olmak çok Önemlidir.

Diş eti iltihabının oluşmasının ana nedeni, diş etine bakan komşu diş eti bölgelerinde bakteri plağının birikmesidir. Eğer ağız hijyenine yeleri kadar dikkat edilmezse, yiyecek artıkları dişler üzerinde kalır ve bakteri plakları bu artıklar üzerinde plak halinde birikmeye başlarlar. 20 dakikada bir bölünerek hızla sayılan artan bakteriler, 2-4 gün içerisinde diş etlerinde oluşturdukları ortam sayesinde kanamaya sebep olabilirler. Bakterilerin dişler üzerinde birikmesine neden olan kötü ağız hijyeni sürdürülürse, bu plak içerisinde zararlı bakterilerin sayısı artar. Bu artış kemikte erimeye bile sebep olabilecek bir durumun başlamasına neden olur.

Diş taşları bu plağın üzerine minerallerin çökelmesi sonucu oluşur. İyi bir ağız bakımı ile hem diş plaklarının birikimi engellenirken, hemde diş taşlarının oluşumu engellenmiş olur. Hastalığın başlangıç döneminde, diş taşı temizliği, polisaj adı verilen dişleri parlatma ve iyi bir ağız bakımı için, oral hijyen eğitimi yeterli iken, hastalık ilerledikçe yukarıda sayılan işlemlere ilaveten, kök yüzeyi kazıma, düzleştirme, cerrahi İşlemler hatta bazı durumlarda dişlerin çekilmesine kadar giden süreçler izlenir. Bugün hala dişlerin kaybında en önemli sebebin çürükler değil, diş eti hastalıkları olduğu unutulmamalıdır. Diş hekimleri tarafında sağlam çürüksüz çok sayıda dış çekilmektedir. Bununla birlikte diş eti hastalıkları ve kalp damar hastalıkları arasında çok yakın ilişki olduğunu anlatan pek çok yayın çıkmaya başlamıştır. İyi bir ağız hijyeni, sağlıklı diş ve diş etleri ile daha bir çok hastalığa zemin oluşturmadan, sağlıklı bir şekilde yaşamımızı sürdürebiliriz. Ağız hijyenimizi arzu edilen düzeyde tutmak içinde günde 2-3 kez dişlerimizi hekimimizin önericeği şekilde fırçalamak, diş macununu fazla kullanmadan, diş İpi ile dişlerimizin arasını temizlemek ve en az 6 ayda bir diş hekimimize kontrole gitmek ve bunu hayatımızın bir parçası hayatına getirmek yetecektir. Ağız ve diş sağlığımızı kaybetmeden korumak, varsa sıkıntıları küçükken halletmek ve sağlıklı dişlerle mutlu gülebilmek için bugün başlamaya ne dersiniz?

Diş eti çekilmesi hakkında diğer bilgiler

Diş eti çekilmesi nedir ?
Diş eti çekilmesi nasıl durdurulur ? Dişeti çekilmesi nasıl önlenir ?
Diş eti çekilmesi nasıl tadavi edilir ? Diş eti çekilmesi tedavileri
Diş eti çekilmesi neden oluşur ?
Diş eti çekilmelerinde diş bakımı nasıl olmalıdır ?
Diş eti çekilmeleri tedavi edilmediği durumlarda ne olur ?
Diş eti çekilmelerinin görüntüsü
Periodontoloji İlerleyen Diş Eti Hastalıkları
Diş Eti Apsesi Nedir ?
Porselen Kaplama Diş Etine Baskı ve Renk Değişimi
Diş eti iltihabı neden oluşur
Diş eti hastalıklarının nedenleri nelerdir ?

235 Yorum

Yorum Yaz

tahsin yuksel

Doktor bey merhabalar dişime kanal tedavisi yapıldıktan sonra diş etim şişti.. Diş etim hala şuan şiş durumda dişimi çektirmek zorundamı kalacağım peki dişim çekilirse şişlik gider mi iltihap mı kaptı acaba ?

Uzman doktor

Dis etinin neresi sisti ? Yani diş ile dişetinin birleştiği yerdemi yoksa dişin köküne denk gelen yerdemi?

Yıldırım

Doktor bey merhabalar eşim hamile ve dişinde iltihaplanma var. Sorum ise diş iltihaplanması hamilelik döneminde bir problem oluşturur mu ? Bu soruyu hem anne hemde bebeğimiz açısından soruyorum ? Herhangi bir tehlikesi olur mu ?

Uzman doktor

Gebelikte diş temizliğine daha çok dikkat edilmesi ve varsa diş çürüklerinin tedavi edilmesi gerekir.Gebelik diş eti ilthaplarına da neden olabilir.Dişlerin ve Diş etlerini yumuşak bir kıl fırça ile temizlenmesi yararlı olur.

kader

Doktor bey Dentinoks sürünce diş iltihabını engellemiş olurmuyum ? İltihaplar gider mi ?

Uzman doktor

dentinox sadece surulen bolgede hafif sekilde bir uyusma rahatlatma,saglar.sizin iltihap dediginizi gore en yakin bir dis hekimine goturup gostermek daha dogru olacak.cogu zaman disin cikacagi yer deki mukoza tabakasi beyazlasmis olarak gorulur siz onu iltihap zannedersiniz onun icin dis hekimine gostermelisiniz.(DENTINOX ILTIHAP GIDERMEZ).

sevtap

Doktor bey diş etlerimde kanalar var iltihap oluşmasından şüpheleniyorum ? Sizce neden kanamalar oluyor ?

Uzman doktor

Dişetlerinizdeki kanama, büyük ihtimalle başlamış olan bir dişeti iltihabının yani gingivitis varlığını gösteririr. Dişhekiminize gitmenizde fayda var.

Esma

Doktor bey merhabalar benim diş etlerim iltihap kaptılar hem şişme hemde kanama yapıyorlar. Doktora gittim iltihaplar için antibiyotik verdi doktorum yaklaşık 4 – 5 kutu antibiyotik bitirdim ama dişlerimde oluşan iltihaplanmalar geçmedi. Dişlerim hala kanama yapıyor ve şişiyorlar ne yapmam gerekir.

Uzman doktor

Dişeti iltihapları daha doğrusu dişle ilgili olan her iltihabik durum hiçbir zaman sadece antibiyotik kullanarak geçmez.Dişeti iltihabına sebep olan etkenin uzaklaştırılması gerekir.Yani diş taşı temizliği yaptırmalı ve dişlerini nasıl doğru ve etkin temizleyeceğini öğrenmelisin.Tekrar diş hekimine gitmeni öneririm..

Dilara

Hocam merhabalar benim diş etlerimde iltihablanmalar var. Aynı zamanda dişlerimde sallanmada var. Şu an bir diş hekimi kliniğinde tedavi oluyorum İlk olarak diş dolgum yapıldı. Daha diş eti tedavim olacak Acaba diş eti tedavisi sonrasında dişlerimdeki sallanmalar geçer mi ? Özellikle ön dişlerim oldukça fazla sallanıyorlar. Bu konuda bana nasıl bir yol gösterebilirsiniz ?

Uzman doktor

Yasınıza göre erken ama dis sallanıyorsa etrafını saran kemik dokusunda yıkım sozkonusudur . Tedavisini periodontologlar (diseti hastalıkları uzmanı) yaparlar.

Cemşit

Doktor bey üst dişimde bir miktar kırılma oldu. Dişimde şu anda herhangi bir sorun yok ama yemek yerken o bölgeyle ağrılarım oluyor. Bu ağrıların nedeni iltihaplanma yapması olabilir mi ?

Uzman doktor

Dişiniz iltihaplanmış. Dişiniz kırıldığı için iltihap birikmiyor ve bu nedenle şiddetli bir ağrı hissetmiyor olabilirsiniz yada iltihap henüz başlangıç halinde olabilir. Bastırdığınız zaman yada yemek yerken dişinize kuvvet uyguladığınız için iltihaplı dokularda baskı meydana geliyor ve ağrı hissediyorsunuz.

Bir sabah yüzünüz gözünüz şiş bir halde ve şiddetli bir ağrıyla uyanmak istemiyorsanız bir an önce bir diş hekimine başvurup dişinize kanal tedavisi yaptırmanız gerekmekte.

Romen

Doktor bey geçen sene bir dişime diş eti ve kanal tedavisi yaptırmıştım. Daha sonra dişim dolgu oldu fakat doktor iyi yapamadı galiba iki dişimin arasına sürekli olarak yemek artıkları giriyor. Aynı zamanda dişlerimi fırçalarken kanama oluyor. Diş boşluğuna kaçan yemek artıkları çok kötü bir koku oluşturuyor. Acaba bu bölgedeki iltihaplanmanın tam olarak geçmemesinden dolayımıdır ?

Uzman doktor

DOLGUNUZUN YENİLENMESİ YADA O DİŞİN KAPLANMASI İÇİN HEKİMİNİZE GİDİN.
ŞİKAYETLERİNİZ , BİR SÜRE SONRA YENİ BİR ÇÜRÜĞE-DİŞ ETİ İLTİHABINA YADA DİŞİN ÇEKİMİYLE SONUÇLANACAK BİR PROBLEME DÖNÜŞEBİLİR.
GEÇMİŞ OLSUN

kelam

Merhaba bir kaç kez doktora gittim dişim iltihaplı olduğundan dolayı dişimi çekmediler. Bana iltihap geçirici antibiyotik veriyorlar. Antibiyotikleri kullanıyorum tekrar gidiyroum iltihaplı diyorlar yine dişimi çekmiyorlar. Ağrılardan dolayı ölüyorum. Acaba bu bir hastalık mıdır ? ne yapılması gerekir ?

Uzman doktor

iltahab zaten dişi çekmeden geçmez. Antibiotik kullanırken diş çekilebilir.

yasin

Doktor bey dişimdeki apseden dolayı ovamycine ilacını kullanmaktayım. Doktor önerisi ile acaba bu ilacı kullanıyım mı yan etkisi varmıdır ?

Uzman doktor

Mevcut iltihap diş kaynaklı mı yoksa dişeti kaynaklı bu tespit etmek lazım rovamycin daha ziyade yumuşak doku iltahaplarını etkili eğer apse diş kaynaklı ise zayıf kalabilir.

EDA

Doktokr bey geçen hafta bir diş hekimine gittim. Doktor bana dişimdeki iltihatan dolayı bir iltihap kurutucu verdi. Bunu kullanıyorum fakat hassasiyetlerim devam ediyor. Acaba iltihap tam olarak kurumadan çekim yapılamaz mı ?

Uzman doktor

İltihaplı ( akut ) bir dişe antibiyotik tedavisi uygulandığında var olan iltihap tamamen kurutulamaz, süregen ( kronik ) hale dönüştürlür. Bu nedenle dişte hassasiyet olabilir. İki hafta süren antibiyotik tedavisini takiben dişinizin çekiminde tıbbi sakınca yoktur. Çekimden amaçlananda kalmış olan iltihapın çekim boşluğundan ağız içine boşalmasını sağlayarak tam iyileşme elde etmektir.

tuncay

Doktor bey merhabalar diş eti iltihabı için bana bir antibiyotik ilaç önerebilirmisiniz ?

Uzman doktor

Muayene etmeden herhangi bir antibiyotik tavsiye edebilmek mümkün değil. Öncelikle iltihaba neden olan faktörler belirlenip ona göre bir tedavi uygulanmalı ve gerekirse ilaç kullanmalısınız.

tayfun

Doktor bey dişimde iltihaplanma, ağrılar ve kanamalar var acaba ne yapılması gerekir. Lütfen yardım edin.

Uzman doktor

Bir diş hekimine muayene olarak kaynağına baktırmalısınız. Size gereken tedavi sürecini açıklayacaktır.

emre biral

doktor bey merhaba ; disimde dolgu vardi dolgu dustu ve disimde kirilma oldu ; ben pek onemsemedim dis hekimi korkusundan ; suan disimde iltihabdan oturu agridan duramiyorum.Dis hekimim antibiyotik verdi fakat 1 hafta oldu henuz gecmedi ayrica gecmedigi gibi suan disime dokunamiyorum bile. Ayrica disimde curume yapti.Disimin cekilmesi gerekir mi sizce ? Saygilarimla

Uzman doktor

İhtimal yüksek ama iltihapların kurumasını beklemek gerekiyor. Doktorunuz durum ile ilgili sizi bilgilendirecektir. En kötü ihtimal olarak düşündüğümüzde çekilir fakat artık diş implant tedavileri var. yapay diş kökü ile yeniden bir dişe kavuşabilirsiniz.

kemal

doktor bey bir sene önce apse opersyonu geçirdim ama dişimde iltihap geçmedi ufak bir şişlik oluştu çürük dişin yanında. ve o şişlikten iltihap geliyor. hekime gittim çekmedi iltihaplı diye antibiyotik verdi. bana üniversite hastanesine gitmemi söyle. bu durum ciddimi ? ağrı yok şuan ama.

Uzman doktor

Ciddi bir durum olduğunu zannetmiyorum. Yinede kontrol ettirmenizde fayda var. İltihap kurutulduktan sonra dişiniz çekilecektir.

ayse

merhaba doktor bey cok ağır bir grip gecirdim ve onun yanı sıra bütün diş etlerim cok ağrıyor diş etlermde şişlik var ve rovamcyn kullanmaya başladım sizce ne yapmalıyım

Uzman doktor

Mutlaka diş hekimine gitmelisiniz. Ödem oluşmuş olabilir.

mert

diş teli kullanıyorum sadece bir dişimde diş eti dişimin neredeyse ucuna kadar gelmiş. Bu neyin göstergesidir ? Nasıl düzeltilir

Uzman doktor

Bu durum yeterli düzeyde diş bakımının yapılmadığını göstergesidir. Diş bakımının yeteri derecede yapılmaması özellikle diş teli olan kişilerde dişlerde daha fazla bakterinin tutunmasını ve diş tartarlarının oluşması hızlandırmaktadır.

Havin

hocam henüz 1 yaşında olan kızımın üst dis etlrrinde siskinlik ve yeşilimsi iltihaplanma gibi şeyler oluşmuş bu durum neden kaynaklanıyo olabilir yardımcı olursan sevinirim

Alper

Merhaba Hocam.Diş etimde yaklaşık 1 aydır en ufak bir sebebten dolayı kanama oluyor.Bu sorun diş eti rahatsızlıklarıyla mı ?Yoksa diş çürükleri ile ilgili midir ? Değerli tavsiyelerinizi bekliyorum.İyi çalışmalar.

Uzman doktor

Diş eti rahatsızlığından kaynaklanan kanamalar görülmektedir. Bunun tedavisi ise diş hekimi kontrolleri, diş taşı temizliği ve yeterli düzeyde günlük olarak ağız bakımı gerçekleştirmenizdir. Bu konuda doktorunuza danışın, bakımınızı ihmal etmeyiniz. Buy durum bir sonraki aşamada diş eti çekilmeleri daha sonraki aşamada ise dişlerin kaybedilmesi ile sonuçlanmaktadır.

orhan

Doktor bey disimde intihap var diye antibiyotik verdi doktor kullaniyorum ama agrilarim hic gecmedi sizce cekmelimidir dis hekimi

can

doktor bey merhaba üst ön 1 ve 2 numaralı dişlerimin sallanması sebebiyle bir kaç uzman doktora gittim diş filmi çekildi ön dişlerimde kapanış bozuklugundan kaynaklı agresıf kemık erımesı oldugu söylendi buna baglı olarak apselerın oluştugu özellikle ust ondısler ve alt öndişlerde diş ve etin birleşim noktalarında fakat farklı farklı söylemler oldu birincisi diş eti operasyonu,üst ön 2 ve alt ön 2 dişin çekilmesi ve köprü yapılması ikincisi ise bu dişlerin çekilmesi operasyona gerek olmadıgı dişteki apselerin çekilme sonrası geçeceği ve operasyona gerek olmadığışeklinde buyüzden hangi işlemi yaptıracagımı bilemiyorum ayrıca diş eti hastalıgı varsa sadece dişin çekilmesi diş eti hastalığının düzelmesi için yeterlimidir her şartta diş çekilse bile diş eti operasyonu gerekmektemidir.

caner

ön üst ve ön alt iki dişimin olduğu bölgede kemik erimesi var dişelerin çekilmesi gerektiği söylendi fakat diş etlerindeki apseler ve şiliklerin geçmesi için diş çekilmesi yeterli olurmu yoksa çekilse dahi diş eti operasyonu yapılmasımı gerekmektedir .2 farklı uzman bu şekilde 2 farklı bilgi verdiler hangisi dogrudur.

Özkan

merhaba hocam , dişimi dolgu yaptırdım daha sonra yanağımda gözümü kapatacak kadar şişlik oluştu daha sonra özel bir doktora gittim ve bana amoklavin 625 mg antibiyotik verdi kullandıktan sonra gel tekrar bakalım dedi bu doğru bir tedavi yöntemi mi?

Uzman doktor

Öncelikli olarak diş hekiminizin vermiş olduğu antibiyotik ilaçları kullanmalısınız. İltihabın kurutulması ile dişiniz alınıcaktır.

Uzman doktor

Can bey eğer bir kapanış bozukluğu varsa sorun ilk olarak ortodontiktir. Size önerim bir ortodonti uzmanına gitmeniz. Ortodonti uzmanı gerekli muayeneyi yaptıktan sonra bu sorularınızın cevabını verecektir.

Uzman doktor

Özkan bey Dişiniz apse yapmış ve bu nedenden dolayı şişmiş. İltihap kurutucu vermiş doktorunuz iltihap kurutulduktan sonra dişinizin durumuna bakacak ve gerekli tedaviyi uygulayacak doğru bir işlemdir.

Aysun

Iyigunler,
8 gun once siddetli bir dis agrisi ile dis doktoruma
Gittim alt cenemde 7 numarali disimin uzerine
Bastiginda siddetli bir agri vardi ve dis sallaniyordu
antibiyotik tedavisine baslamdi bu sure icinde sadece sivi aldim tedaviye
basladiktan 3 gun sonra geceleri uykularimdan uyandiran agriya
Dayanamayip tekrar gittim fistul olusmustu ve filmde dis kokumun dibinde
Iltihap gorunuyordu kanal tedavisi yapildi discim sinirlerimin olmus oldugunu
Soyledi kanallari temizledi ve gecici dolduyla kapatti eskiye oranla agrimin siddetinde
Azalma olmasina ragmen agrim halen var antibiyotik kullanmaya devam ediyorum
ayni bolgede 6 ay once ayni sikayetleri yasamistim sadece 2 haftalik
Bir antibiyotik kullanarak gecmisti Siz ne tavsiye edersiniz
Tesekkurler

Memt

Doktor bey bn kanal tedavisi yaptrdm ama diş etim şişti iltihap gibi oldu tam olarak dişle birleşen yer şişti dişimin yan tarafi ne yapmk gerek

Uzman doktor

Dişinizin alınması gerekebilir. Mutlaka yeniden diş hekiminize gidin panoromi röntgen filmi ile durumu kontrol edilmelidir.

hasret

Merhaba doktor bey yaşım 15. Dişime dolgu yaptırdım ama diş etimden beyaz birşey çıktı 3-4 gündür yatamıyorum çok ağrıyordu ve zonkluyordu şimdi şu sıralar yine ağrı var ne yapmam gerekir.

Uzman doktor

Bölgede iltihaplanma olabilir. YAda dişiniz için kanal tedavisi gerekebilir. Doktorunuza yeniden gözükün ve şikayetlerinizi dile getirin.

demir

merhaba doktor bey..

yeni farkettigim bir durum olmakla birlikte : alt cenemdeki en arka dislerimin yarim santimetre gerisinde cok derin olmayan sanki o kisimdaki et gitmis gibi bir goruntu var buna benzer bir goruntu 2 taraftada ve kenarlarina baski uygulayinca bir iltihap cikiyor.

ne yapmam gerekiyor hic bilmiyorum yardimci olursaniz cok sevnirim tesekkurler ve saygilar kolay gelsin

Uzman doktor

Diş hkiminize giderek iltihap kurutucu kullanmanız gerekiyor. Müdaale etmesseniz dişinizi kaybedebilirsiniz.

sevilay

merhaba doktor bey 20 lik dişimin ağrıması sebebiyle mart ayında doktora gittim o zamandan beri 5 antibiyotik ve 10 iğne vuruldum ve hiçbir faydası olmadı dişim hala iltihaplı ve cekmiyorlar cok ağrı çekiyorum ne yapmam lazım ?

kadir

hocam; 8 ay önce dişime kanal tedavisi yaptırdım. Yaptırdıktan 3 ay sonra diş kökünde iltihap oluştu tomurcuk şeklinde doktora gittim antibiyotik verdi ama hiç bir değişiklik olmadı dişi mi çektirmek istemiyorum bunun bir tedavisi var mi ?

Uzman doktor

Gerekli ilaç ve iğne tedavilerinize devam edeceksiniz. Doktorunuzun önerileri dışına çıkmayınız.

Uzman doktor

Doktorunuzun vermiş olduğu ilaçları kullanmaya devam ediniz. Doktorunuzun önerileri dışına çıkmayınız. Doktorunuz dişinizi kurtarmak için elinden geleni yapacaktır.

Rabia

Rabia ben iki ay öncedişim sıcak soğuktan etkileniyo diye doktora gittim oda dolgu yaptı sinire çok yakın olduğunu söyledi belkikurtarırızdiye yaptı. Ondan sonra dişimin ağrısı hiç geçmedi antibiyotik kullandım iğne kullandım. gittim dişi çekti ama ağrım yine dinmedi. film çektik hiçbirşey yok yarın çekelim dedi ben başka doktora gittim bütün dişlerin kökünde intihap var dedi.Ben hala ilaç kullanıyorum daha ağrım geçmedi napmalıyım

Uzman doktor

İlaçlarınızı kullanmaya devam ediniz. Doktorunuz gerekli tedaviyi uygulayacaktır.

sevda

doktor bey disime ara ara sancılar oluyo agrı degıl zonklama gıbı bısey ama degıl dis hekimine gittim enfeksiyon kaptıgını soyledı ve ılac verdı ılaclarımı duzenlı olarak kullanıyorum ama gene o sancı geldı napmam lazım dayanamıyorum geldıgınde

ilayda

merhaba ben 13yaşındayım ve diş tellerim var tellerim henüz 4 aydır var ve teller takıldıkdan sonra diş etlerim çok şişmeye başladı ortodontistim düzenli fırçalamayla geçeceğini söyledi fırçalıyorum ama diş ipi kullanmam yasak iltahap nasıl geçer

Uzman doktor

İlaçlarınızı kullanmaya devam ediniz. Ağrılar oluştuğunda ağrı kesici alabilirsiniz.

Uzman doktor

Diş hekiminizin tavsiyelerini mutlaka dinleyiniz.

Enes

Doktor bey merhaba.Benim dişime kanal tedavisi uygulandı ve bir iki ay sonra oradaki diş etim şişti.Doktor iltihaplandığını söyledi.Bunu düzeltmek için ne yapılabilir

Nur

Doktor bey ben jövenil romotoit hastasıyım elli yaşındayım romatizma tedavim çapa hast.devam eciyor üst dişlerimin porselenini yeni değiştirdim alt dişlerim çıt çıtlı damak telli oldu yakın zamanda diş eti iltihabı geçirdim ağzımda kuruluk başkadı hafif koku da oldu alt damak sağdaki yaylı mış fakat diş çim çözüm bulamıyor bodrumda yaşıyorum dişiltihabı için kullandığım ilaç cliacil 1.2 filim kullandım implant yaptırsam romotoit art.hastasına implant yapılırmı çok panığim kalp kapaklarımdan korkuyorum lütfen ne ypmam gerekir

Uzman doktor

Enes bey iltihap kurutucu ile ilk olarak iltihap kurutulur. Daha sonra yeniden kanal tedavisi ve kanal tedavisi de sonuç vermez ise en son dişiniz çekilecektir.

Enes

13 yaştan sonra çekilen diş geri çıkarmı?Ben 13 yaşımdayım çünkü

Yücel

Merhabalar,
Uzun seneler dis eti problemi yasadim, daha sonra bütün dislerim cekildi ve bir sene önce implant yaptirdim, fakat hala dis etim iltihap yapiyor, buradaki discim antibiyotik vermiyor ve sadece gargara yap diyor, acaba baska ne yapabilirim ve bir de dis eti probleminin implanta zarari olurmu, tesekkürler.
Saygilarimla

Uzman doktor

Esen.. Dişinizin süt dişimi yoksa sürekli dişiniz mi olduğu kontrol edilmeli.. Kontrol sonrasında gerekli cevap size verilir.

İsmail

Merhaba sag alt 20 lik diş etimin orada küçük beyaz bir iltahap oluştu pis bir kokusu var doktora gittim çekelim dedi İlk defa oldu ve agrısıda yok Ben istemedim agumentin. Verdi Sizce nekadar sürede iyileşir

ozan

İyi günler hocam benim sorunum şu,
20likdişim çıkıyor sanırım ve diş etim şiş durumda aşırı derecede bir ağrı yapıyor yüzüm gözüm şişti resmen ne yapmam gerekiyor acaba
?

Barış

Doktor bey, yaklaşık 5 gün evvel ön taraftan ilk 4’lülerimi [2 Adet diş] çektirdim. Bu işlem sonrasında hayatımda hiç tanışmadığım ciddi bir baş ağrısı ve aşırı derece de olarak, bir de çene ağrısı yaşamaktayım. Baş ağrımın sebebi diş ile alakalı mıdır? Alakalı ise, ne yapmam gerekir? Sevgiler..

figure

Merhaba hocam.Ben hamile iken dişime kanal tedavisi yaptırdım.Diş etimin üst kısmında iltihaplama oluşdu.Tekrar gittiğimde dişim çekildi.5 ay geçti.Diş etimde iltihap kaldı. Hala ağrı ve zonklama var.Ne yapa bilirim? Bebeğime anne sütü veriyorum.Antibiotik kullana bilir miyim?

seher

Doktor bey ben 4yıl önce öndeki dişimin ucu kırıldığı için dolgu yaptırdım diş etim iltihap lanmış doktorum klamoks bıd 1000 verdi 2 gündür kullanıyorum ağrılarımı hiç dindirmedi dolguyu yeniletmem mi gerekli

Uzman doktor

Öncelikli olarak iltihabın kurutulması gerekir. İlaçlarınızı düzenli olarak alınız. Daha sonra gerekli tedaviyi doktorunuz gerçekleştirecektir.

seher

Teşekkürler

Seyma

Doktor bey ben 15 yasindayim tel kullaniyorum fakat bir haftadir en arka tarafraki bir disimin eti sisik gargara yapmama ragmen gecmedi ve cok kaniyor ne yapmaliyim ?

Uzman doktor

Dişinizde apse olma ihtimali büyük mutlaka diş hekiminize gidiniz ve tedavinizi olunuz.

mucahit

Hocam 17 yaşındayım arka kök dişim dolgu düştü ve dişimin yarısı kırıldı doktorum parol ve gargara verdi ama hic bir faydası yok zonkluyo surekli olarak bi ağrı yemek bile yiyemiyorum ne yapmalıyım

fatima

doktor bey benim basimin sag tarafi ve yuzumde ayni dis etlerim cok agri yapiyor dayanamiyorum disimde curuk yoktu 6 ay once kontrol olmustum simdiden tesekkurler

merve

doktor bey, ben 20 yaşındayım diş etlerim 2 -3 cm den biraz fazla çekilmiş doktora gittiğimde dişlerini fırcalamaya devam et dedi sizce fırcalayarak ve bakım yaparak çekilme durup eski halini alabilirmi? şimdiden tesekkür ederim.

fatma

doktor bey çürük bir dişimin yarısı kırıldı .ve suan 8 aylık hamileyim o dişimin olduğu üst bölgede şişlik oluştu ve aşırı bir ağrı var ne yapmma lazım

Osman

iyi günler.. öndeki iki diş etimdede iltihap var.. aynı hastanede 2 diş doktoruna gittim.. bi doktor diyor ki seni ameliyat etcem ve dişlerine hiç karışmıycam.. diğer doktorda diyor ki seni ameliyat edersem dişini çekmek zorunda kalırım .. ama dişini çekmek istemiyorsan 6 ay boyunca kontrole gidip geleceksin…diyor.. ve doktor bey ben 2 yıl önce ön dişimi kırdım .. dicle ünvrst. tedavi oldum .. ve ben dişimi çekmek istemiyorum.. ve diş eti ilthabndan kurtulmak istiyorm lüften bana bir çözüm bulun :( :(

ibrahim

20 lik dişimi cekttirdim ama cok köü iltihap var agumentin binlik verildi ama küçük dilimin ucu morarmış sizce neden olabilir bi ilgisi varmı dişimle bide hangi ilaç daha iyi gelir

Uzman doktor

Kullanılan antibiyotik bölgede yan etki yapmış olabilir. Diş hekiminize tekrardan görünmenizi ve durumunuzu belirtmenizi öneririm.. 20 lik diş çekimi sonrasında ağrıların olması normaldir.

hasan

Merhaba doktor bey 5 gün önce dişimde iltihab oluştu doktora gittim antibiyotik ve ağrı kesici verdi oruç tuttuğum için düzenli bi şekilde kullanamadım ilaçlarımı dün yanağım çenem ve dişimin olduğu bölge inanılmaz bi şekilde şişti ve dayanılmaz bi ağrıya dönüştü . bugün farklı 3 4 doktora başvurdum biri o bölgeyi yarıp iltihabı boşaltmayı söyledi onu kabul etmedim diğer doktorlar ise bişey yapamayacaklarını tekrar düzenli antibiyotik kullanmamı söyledi ne yapcağımı bilmiyorum ağrı dayanılcak gibi değil 3 gün boyunca nasıl dayanırım bilmiyorum yardımınız için tesekkürler

Gürkan

Merhaba ben 2 seanstır kanal tedavisi icin gidiyorum on disimi yaptırcam ama on disimin eti diş etimin iltihabı tam olarak gecmemis cogu gecmis cok az yeri kalmıs ilac duruo disimde gecer degilmi
İltihap yapmaz bida inşallah

yigithan

mrb köpek dişimde kitle oluşmuş diş doktoruna gittimdim.diş eti uzm görmesi gerek dedi ve gönderdi buudum şehirde yoktu başka bir şehirde varmış giittim.iltihaplanma diş emigini eritmiş implan almaz dedi ve kemik tozu ve kemik materyalleri ile dolduralım 4 5 ay bekleyelim daha sonra implant yapalım dedi.bu konu hkkında hiç yorum ve tavsiye bulamadım sizce ne yapmalıyım tekkür ederim

Uzman doktor

Gürkan bey doktorunuzun dediklerini harfiyen yerine getirirseniz dişinizde sizde bu durumdan kurtulacaksınız.

Uzman doktor

Yigithan dolgu işlemi yapıldıktan sonra implant uygulaması yapılabilir. Diğer tedavi yöntemleri arasında da köprü uygulamaları vardır.

ümran

Hocam 20 gün önce dolgu yaptırdım dişim çok ağrıyor dolgudan sonra yirmilik dişimin dibi şişti (dolgu bu dişime yapılmadı) oda ağrıyor ağzımı acamıyorum yemek yiyemyrm diğer dolgularımda ağrıyor sizce ne yapmalıyım ? Yaptrdığm yere gittm apsen var dedi kanal tedavisi gerek dedi

Uzman doktor

Dolgunun yeniden kanal tedavisi olması ve yeniden doldurulması gerekiyor. 20 lik dişiniz apse yapmış öncelikli olarak ilaç tedavisi ile apse kurutulacak ve 20 lik dişiniz çekilecektir. Diş hekiminize gitmenizi öneririm..

ece

benim dişerlerim iltahap kapmıs artık dayanamıyorum antibiyotik erki ermiyor doktor bişey yapılmaz sabırlı olunması gerek dedi napmalıyım

nevin

Merhaba benim sağ üst dişlerime köprü yapıldı yaklaşık 4 yıl oldu.Fakat üst tarafı boşluk gibi ve sallanıyormuş gibi geliyor bana.Yemek artıkları birikiyor acayip pis koku konuşmaktan çekinir hale geldim. O bölgedeki diş etlerim de morarmış durumda. Bir hekime başvurdum bana yapılacak bir şey yok dedi ve bir gargara verdi.Bu durumda köprüyü yeniden mi yaptırmam lazım acaba?

berna

Hocam 1 ay önce sag arka ust disimi cektirdim ama ustune bastirinca aciyo bu disim iltahapliydi ve iltahapliyken cekti doktor antibiyotik falan vermemisti doktor

Ali

Merhaba doktor. 15 yaşini doldurdum. Dişlerimi çok düzenli fırçalayamadiğim bir zamanlar alt öndeki 2 dişim sızladı. Baktim iç dişimin dibi ve diş eti hafif beyazlamişti iltihap gibiydi. Sonra duzenli firçalayarak bu sızi geçti 2-3-4 günde . Beyazlik orada kalmişti. Son 1 aydır yine firçalamamda baya düzensizlik oldu. Dün akşamdan beri cılız hafif bir sızlama var. Durumum çok sıkıntılı mı , nasil önlem alabilirim ?

berna

Acaba kök içerde kalmis olabilir mi

Uzman doktor

Yanındaki dişte problem olabilir. Yada çekerken kırılan iltihaplı bir parça ağrılara neden olabilir. Bunun panoromik röntgen filmi ile kontrol edilmesi gereklidir.

berna

Dis parcasi kalmisti sonra cikti parca agri az oluyo uzerine dilimle bastirinca zonkluyo gibi oluyo

inanc

Ondislerimi kestirip kopek disimden itibaren protez yaptirdim daha sonra hassasiyet basladi ve kanal tedavisi yapildi suanda dis etinde iltihap olustu augmentin kulaniyorum hicbir etkisini goremiyorum yardimci olurmusunuz cok fazla agrim var

renan

Hocam ben uc gun once siddetli bir agriyla uyandim doktora gittim cec sefaklor efervesan tablet verdi kullandim ertesi sabah dudagimda ve yanagimda sislikle uyandim terar gittim iltihap var dedi ve bosaltti sonrasinda verdigi ilaca devam etmemi soyledi onceki gunlere nazaran rahatladim ama hala yuzumde hafiften sislik var normal mi acaba yoksa tekrar gorunmeliyim mi

Yusuf

Merhaba hocam öncelikle kolay gelsin. 1 yıldan fazla bir süredir diş etimde iltihap var aslında diş eti iltihaplandığı zaman antibiyotik kullanmıştım hekim ilacını bitir öyle gel demişti düzenli olarak kullandığım ilaç cumartesi günü bitmiş pazartesiyi beklerken pazar günü yemek yerken dişim kırıldı ve tekrar iltihap yaptı bu süre zarfının üstünden 1 yıldan fazla geçti ve bu sürede 3 veya 4 kez antibiyotik kullandım ama iltihap geçmedi hekim kendi kendine iltihabın geçeceğini söyledi ancak ileride bir kansere veya başka bir hastalığa çevirmesinden korkuyorum ne yapmalıyım yardımlarınızı bekliyorum

Uzman doktor

Renan normal bir şişlik olmakla beraber bir kaç güne kadar iyileştiğini göreceksiniz. Doktorunuzun vermiş olduğu ilaçları kullanın ve önerilerini harfiyen uygulayın.

Uzman doktor

İlaç kullanmanız tek başına bir tedavi yöntemi değildir. İltihaplanma geçebilir fakat diş tedavi edilmediği sürece iltihaplanma yeniden başlayacaktır. Dişinizin tedavi olması gerekmektedir. Yani diş hekimi oluşan çürük, kırılma vb. dişinizdeki sorunu tedavi etmesi gerekir. Bu nedenle vakit kaybetmeden yeniden diş hekiminize başvurmalısınız.

zelis

Merhba hocam disimi cektirmek zorunda kaldim cekildi fakat cekikdikten sonraasiri cekilen gerde
sasarilik var agrida oluyo bise yiyemez oldum neden boyle oldu napmaliyim bi dr gittim oldum bidaha gormek bile istemez oldum fena tirsar oldum

Uzman doktor

Diş çekimi sonrasında ağrı olabilir. Bu ağrılar kaç gündür sürmektedir.

yasin

S.a doktorbey benim benm sag arka dislern etinden agrı basladı yaklask bi haftadr üst tarafda kaplayrak soldislermn etine kadr agri var yemk yedigm zaman ete carptmi agrio sigrda iciyorum yemkten once kesnlikli iciyorumdr ondan olabilirmi bide nasıl gecer

Taner

Hocam mehabalar…
Bnim diş etlerim sürekli iltihaplı ne yaptımsa geçiremedim dr. Da antbıyotık yazıyo 2 diş arası agrıyo sürekli arasında birsey yok diyor dr. Ne yapmam lazım lütfen yardım edin…

Adalet

Merhaba ben üst arka dişlerimi yeni yaptırdım .Dişlerim yapılırken doktor iltihapın çok olduğunu söyledi. Antipiyotik içtim ama pek geçmiyordu. Doktor dişleri taktı fakat her gece ağrım çok oluyor.

Uzman doktor

Adalet yeniden diş hekiminize başvurunuz ve şikayetinizi yeniden belirtiniz.

Taner

Hocam soruma cevap vermediniz

Uzman doktor

Tanet bey mail adresiniz isminizle uyuşmadığı için sorunuzu göremedim tekrardan iletirmisiniz.

renan

Hocam mrb benim arka disimde curuk var birkac gun once sisti iltihap topladi cok siddetli agrilarim oluyor doktoruma gittim amoklavin verdi kullaniyorum fakat ne agrimda azalma nede iltihapta azalma olmadi ilacimda bitmek uzere tekrar gidcem acaba bu kez disimi cekebilir mi hala iltiap var ama

Uzman doktor

Bu dişinizdeki iltihaplanmanın iyileşmesine bağlıdır. Son kararı doktorunuz verecektir.

Zeynep Taner

Hocam mehabalar…
Bnim diş etlerim sürekli iltihaplı ne yaptımsa geçiremedim dr. Da antbıyotık yazıyo 2 diş arası agrıyo sürekli arasında birsey yok diyor dr. Ne yapmam lazım lütfen yardım edin…

melisa

Merhaba benim 20 lik disim yanindaki dise takildigi icin cikamamis doktor cene cerrahina gonderdi ama ben cok korkuyorum okuugum yorumlarda ameliyat sonrasi agiz acilmamasi ve dilde agizda sislik hissi cok yasandigi yaziyodu bu konuda bilgi verrmsnz

Uzman doktor

Zeynep hanım.. Doktorunuzun tavsiyelerini dikkate alınız ve ilaçlarınızı kullanmaya devam ediniz.

Uzman doktor

Melisa evet bu durumlar olabilmektedir. Bunlar operasyon sonrası oluşabilen ve oluşabilecek durumlardır.

HATİCE

kızım 13 yaşında ve dişi dolgulu dolgulu dişinin üstünde şiş çıktı ve 1 aydır geçmiyor ne yapabiliriz

esra

hocam merhabalar
dişime 1,5 ay öncesinde dolgu yapılmıştı iki hafta öncesinde şiddetli diş ağrısıyla uyandım doktora gittim dişimin yanlış tedavi olduğunu dolgu değilde kanal tedavisi olması gerektiğini söyledi yalnız diş üzeri kapandığı için oluşan iltihabın tabana vurduğunu kanal tedavisinin olamayacağını çekilmesi gerektiğini söyledi.ne yapmam lazım çektirmek istemiyorum

Cihan

Hayırlı bayramlar hocam benim diş eti iltihabı sorunum var sol çenemin alt kısmı en son taraf nefes almakta zorlanıyorum yemek yiyemiyorum herhangi sıvı bir içecek alamıyorum ağzımı tam açamıyorum daha önce geç saatte diş hastanesinin aciline gittim ancak doktor uyuşturucu iğne yapmam gerek dedi kabul etmedim çünkü nefes darlığı var bende iğneyi ağzıma koyduğu gibi ağzımı kapatmam gerek nefes alamıyorum iğnesiz etkili bir ilaç var mı?
YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.SAYGILARIMLA

sevgi

diş etlerimde iltihaplanma var aniden oldu 3 gündür bir şey yiyemiyorum antibiyoti,k ve gargara kulalnıyorum çlaışmalrınızda başarılar diliyorum

Zuhal

Iyi aksamlar hocam iki bucuk ay önce bir dis ameliyati gecirdim diş etimde iltihapli bir sivilce meydana gelmişti ameliyattan sonra gecmisti ve tekrar meydana geldi yardimci olursaniz sevinirim iui geceler

Günaydın doktor bey.iki gün önce 20 lik disimi cektirdim.çok az iltihap var demişti doktor.simdi yüzüm sisti ve agrisindan duramiyorum.ne yapmam lazim bu durumda..

Fatma

İyi günler 1 yıl önce alt üst ön dişlerime kaplama yaptırdım toplam 12 diş yaptı doktor ama üst ve alt diş etlerim ağrı yapıyor dişlerimi fırçalarken kanama yapıyor.ciddi bir sorun varmı dişçiye gitmeye korkuyorum.çok sıkıntılı bir süreç geçirmiştim aynı sıkıntıları tekrar yaşamak istemiyorum.bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim teşekkürler

SAHRA

Merhaba hocam, diş etlerim de iltihaplanma oldu , dişlerim oynuyor , orta şiddette ağrım ve dişlerimi fırçaladığım zaman kanamam var.Fakat sosyal hayatımı en çok etkileyen Ağız kokusu hocam , lütfen bişey önerin , biliyorum doktor tarafından diş etlerim iyileşirse koku da gider ama bu süreçte ne yapmalıyım , yardımcı olurmusunuz.

cenk

Doktor bey bende iltihap var sigara icsem zararli olur mu ?

Murat

Merhabalar doktor bey 6 yıl önceki yaptırmış olduğum kanal tedavili dişimin kök iltihablanması oldu antibiyotik iğne ve ağrı kesici verdiler 2 gündür kullanıyorum şiddettli ağrım var eğerki geçerse tekrarlarmı geri

ramazan

Doktor bey ben 6 yıl önce 11 nm disime kanal tedavisi yaptirdim fakat kanalı yarım yapmislar simdi sicak soğuk asiri agri yapıyordu tekrar kanal tedavisi yaptirdim 2 gün agrimadi daha sonra surakli agri ve diş etin sisti ve zonklar şekilde agrilar yapmaya başladı ddoktora gittim 10 gün sonra geçer dedi ama daha kotu oldu ne yapmam gerek bi yardimci olun lutfen

Seda

Merhabalar . 6 ay kadar önce kanal tedavi uygulaması yapıldı. Bu işlemden sonra ağrılı zamanlar geçirdim. Son 3 kusur aydır kanal tdavi yapılan dişimin üzerindeki diş eti baloncuk halinde şişmeye başladı. Sıktıgımda bunu patlatabiliyorum.İltihap akıyo . Bu ne demek ? Dişimin çekilmesi anlamına geliyo , yoksa işlemin tekrarlanacagı anlamına mı geliyor ?

ali

DİŞİM İNTAHAB KAPTI NASIL GİDEREBİLİRİM ÇOK AĞRIYOR ?

ali

DOĞAL YÖNTEM İLE GİDEREBİLİRMİYİM SİZCE

yasin

Hocam benim dişim kırıldı kök üstünde bir küçük tomurcuk var o ne olabilir

fatih

Doktor bey üst dişlerim kaplama alt dişlerim kendi disim ve alt ortadaki dişimin hafif ağrı yaptı ve şimdide kenarindan bastirinca hafiften iltihap akiyor bu durumda ne kullanmaliyim

Kadir

Merhabalar hocam azı dişim çürüdü ve kökü kaldı orada dolayısıyla şimdi de iltahap oluştu ve damağımdan taraf aşırı şişti ne yapmam gerkiyor acaba ağrısından duramıyorum kulağıma ve başıma vuruyor ağrısı lütfen yardımcı olun :(

gulay

Merhabalar.1.5aylik hamileyim ve 1.5 aydır disetimde büyük bir şişkinlik var ayrıca aynı disimden küçük bir parça kırıldı. Yalnız ağrı yok.doktora gittim kadın doğumcu izin verirse penisilin kullanacağız doğum sonrası o dışı alacağız dedi.bn antibiyotik kullanmak istemiyorum. Sizce ne yapabilirim. Buarada dışım dolgulu. Yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

arzu

Merhabalar benim dişeti rahatsızlığım 3 yıl boyunca var,zaman zaman iltihaplanır bu yüzden bir dişimden oldum ve dişlerimi yaptırmak zorunda kaldım,ama yine kurtulamadım dişlerim yapıldıktan sonra 2 kez iltihaplandı dişcim antibiyotik verdi röntgen çekildi dişle alakalı değil dişeti dedi bunun tedavisi nedir sürekli böylemi olur sizden cvp bekliyorum.

Merhabalar benim dişeti rahatsızlığım 3 yıl boyunca var,zaman zaman iltihaplanır bu yüzden bir dişimden oldum ve dişlerimi yaptırmak zorunda kaldım kurtuldum derken dişlerimi yaptırdıktan sonra 2 kez iltihaplandı yüzüm şişti çok kötü oldum ve aynı yerden nüks ediyor dişcim antibiyotik verdi geçti gibi ama şimdi yine aynı durumdayım bunun tedavisi nedir neyapabilirim sizden cvp bekliyorum şimdiden teşekkür ediyorum.

Saime

Mrh..benim alt ön disimde dis eti cekilmesi var.periodontolojiye gittim dis tasi ve tartar yok diyip serbest diseti grefti ameliyati icin gün aldim. Bu opersayon nedir yaptirmali miyim dis düşer mi dis eti cekilmesi durur mu bununla ilgili bilgilendirirseniz sevinirim

Buğra

2 ay önce dişime dolgu yaptırdım.O günden beri ağrıyor ne yapabilirim?

bahattin

doktor bey benim diş etimde çıkan şişiklik ve içinde bulunan intahap beni çook rahatsız ediyor bunun sebebi ne ve ne kullansam bana yararlı olacak yardımcı olursanız sevinirim tesekkurler

zeliha

bir seneye yakındır dişlerimde, başımda,kulağım,yanağımda hatta gözlerimde ağrı var ama başımın sadece sol tarafında,sağ tarafta hiç ağrı yok.kbb ye gidiyorum sinüzit diyor.diş hekimi ağzıma gelişi güzel bakıp yirmilik dişin enfeksiyon yapıyor antibiyotiği kullan enfeksiyon geçsin yirmilikleri çektir diyor.antibiyoği kullandım geçmedi.gene gittim iğne verdi iğnenin bittiği gün diş ağrım devam ediyordu.apranax fortla yaşıyrum oda tek hapta yetmiyor her defasında iki tane yutuyorum.özellikle akşamları ağrım artıyor.birde rüzgarlı havada ağrımaya başlıyor.lütfen bana yardımcı olun evden dışarı çıkmaya korkar oldum inanın

Uzman doktor

Zeliha hanım 20 lik dişlerinizde iltihaplanma söz konusu olabilir. Eğer doktorunuz 20 lik dişlerinizin çekilmesi gerektiğini söylüyorsa doktorunuzun önerisine uymanızı tavsiye ederim..

Serkan

Doktor bey apsenin 5.gününe giriyorum. Bugün hastaneye gittim. Apanax adlı antibiyotigi yazdı doktor. Kullanıyorum ve baya etkili, acıyı tamamıyle dindiriyor. 5 gun sonra disimin cekilmesi gerektigi soylendi. Ama disim sapasaglam. 5 gün oncesine kadar yuzde 1 bile ağrımadı. Dişimide kaybetmek istemiyorum. Ilk 3 gune gore bugun ağrı daha da azaldı. Sizce ne yapmalıyım?

Uzman doktor

Serkan bey doktorunuza bu konuda güvenmelisiniz. Dilerseniz başka bir diş hekimine de tedavi olabilirsiniz.

ESAT

nerha ba doktor bey benim sorunum küçük yaştan beri agız kokusu var bende şimdi farkediyorumki aralarında biriken yemek artıkları kokuyor bunu iple temizlerken farkettim acaba nedeni ne olabilir

Uzman doktor

Esat günlük olarak diş bakımınızı gerçekleştirmeli ve yemek sonrasında dişlerinizi fırçalayarak ağız gargarası yapmalısınız. Diş ipi kulanımınıda çok önemlidir. Günlük olarak diş bakımını gerçekleştirmediğinizden yada eksik olarak gerçekleştirdiğinizden dolayı ağız kokusuna neden olmaktadır.

mehmet

Mrb doktor bey disim ve dis etim arasindan azicik elimi bastirinca irin geliyor ve bu her gun oluyor disimde herhangi bir agri sizi disetimde kizariklik veya diger iltihap belirtileri mevcut degil bu neden kaynaklaniyor disimi in cekilmesi gerekiyor mu yardimci olursaniz sevinirim tesekkurler

Uzman doktor

Mehmet bey bir iltihaplanma söz konusudur. Bu konuda en kısa zamanda bir diş hekimine başvurmalısınız.

serpil

Merhaba hocam ben serpil dis etimde yara olustu cok agriyo aciyo doktora gittim apse dedi tsm disin dipi yakici bir ilac verdi ama kacgundur kullaniyorum gecmixor ve agrim cok neyapmalim

Uzman doktor

Serpil hanım doktorunuzun önerilerini uygulayınız ve ilaçlarınızı kullanmaya devam ediniz.

melisa

Hocam ben 15 yaşındayım ve her gün mutlaka düzenli olarak dişlerimi fırçalıyorum. Buna rağmen diş etimde iltihaplanma oluyor. Ve benim kanal tedavi gerekli olan bir dişim var ve ağızım çok kokuyor. Sizce ne yapmalıyım ?

esat

doktor beyyyy nekadar temizlesemde yinede koku kalıcı acaba diş iltihabı falan koku yaparmı veya neler agızda koku yaparrrr bana yardımcı olursanız çok sevinirimmmm

Uzman doktor

Melisa hanım iltihaplı bir bölge olduğu için koku bu nedenli olabilir. Tedavi sonrasında tekrardan ağız kokusunun olup olmadığı konusunda bilgi sahibi olmak gerekir. Diş etlerinde oluşan iltihaplanma ile ilgili olarak yanlış bir diş bakımı gerçekleştiriyor olabilirsiniz. Diş ipi kullanımı ve ağız gargarası da iyi bir diş bakımı için gereklidir. Öncelikli olarak bir diş hekimine giderek iltihaplı olan dişinizin tedavisini gerçekleştirmeli ve diş bakımı konusunda doktorunuzdan bilgi almalısınız.

mertcan

Doktor bey yemek yerken kulağımda tıkanma oluyor ve arada baş dönmesi kök dişlerimde de ağrı var çenemi de açıp kapatınca kırt kırt sesler geliyor sizce sebebi nedir.

Uzman doktor

Mert bey bu durum çeneden kaynaklı olabilir. Eklem yerlerinde meydana gelen bir bir durum bu ağrılarınıza sebebiyet oluşturabilir. Bir çene cerrahisi ile görüşmenizde ve muayene olmanızda fayda vardır.

Merhabalar doktor bey eşimin dişine çekilecek denildi ama ağrısı olmadığı için çektirmediler.Zamanla ağrıyınca tekrar doktora gittik çekilecek dişi fakat antibiyotik tedavisine başlandı ama iltahap geçmiyor bu ilaçlar 1000mg lık Ağrılı çekim istemiyoruz bugün dördüncü kutuya başlıyor eşim iltihap Geçmiyor ne yapmamız gerekli teşekkür ederim.

alican

Doktor bey disim cekildikten 3 gun sonra soddetli agri basla doktora gittiğimde 1000 mg klamoks verdi dis etlerimde beyaz yapisik iltihabin oldugunu gördüm sizce nasil temizlemeliyim ancak dis agrimda gecmedi ve fena koku yapmaya basladi ne yapmam gerekli

deniz

Merhaba hocam dişlerinde agri yok ama üst cenemde diş etlerimde 3-4 gündür kanama oluyor bazen diş etim sisiyor ve bastirinca pihtilasmis kan geliyor ne yapmaliyim ??

Uzman doktor

Deniz hanım diş etlerinizle ilgili bir problem mevcut. Doktorunuza başvurarak diş taşlarını temizlettiriniz. Doktorunuza durum hakkında bilgi veriniz.

mustafa

merhaba, Diş etimde iltihablanma var. Antibiyotik kullanıyorum. İltihabı daha kötü duruma sokmamak adına yememem ve içmemem gereken gıdalardan bahsedebilirmisiniz?

büşra

Merhaba hocam.Ben 12 yaşındayım ve benim bir tane 20 lik dişim şimdiden çıkıyor. Ağzımda iltihaplanma var. 20 lik dişle bir alakası var mı ?

Uzman doktor

Büşra yaşın 20 lik diş için çok erken başka bir sorun vardır. Diş hekiminize gidip tedavi olmalısınız.

Uzman doktor

Mustafa bey bu konuda doktorunuzun önerilerini dinleyiniz. Ağrıya ve sızlamaya neden olabilecek aşırı sıcak ve aşırı soğuk yiyecek ve içeceklerden uzak durmalısınız.

abdullah

hocam 1 yıldır ön dişim yemek esnasın da çatalı ısırma ile sallanmaya başladı ama iğne ye karşı alerjim var çekemiyorum sol tarafta dişlerim alt üst yok şağda alta yok sağ üstte kaplama var kaplamanında bir dişi ağrıyor yemek yiyemiyorum bir türlü doktorada gidemiyorum

Uzman doktor

Abdullah bey genel anestezi altında bir operasyon söz konusu olabilir. Fakat bu operasyonda maddi anlamda sizi zorlayabilir. Diş hekimi tedavisi dışında başka bir tedavi ile çözülebilecek işlemler olmadığını sizde biliyorsunuz. Bir şekilde bu işlemlerin yapılması ve sizin dayanabilmeniz gerekiyor.

derya

hocam annem dişini çektirdi ve çektirdikten sonra çekilen dişin olduğu yer şişti ne yapmamız lazım???

efekan

annemin dişi ağrıyordu çektirdik ama bu seferde şişti ne yapmamız gerek???

Uzman doktor

Derya hanım eğer bölgede apse varsa ve apseli diş çekildi ise şişme olabilir. Diş hekiminizi bu konudan haberdar edebilir ve annenizin durumu hakkında bilgi alabilirsiniz. Ağrılar varsa diş hekiminize muhakka başvurunuz.

Uzman doktor

Eğer diş apseli ise şişme olabilir. Eğer ağrıları varsa diş hekiminize yeniden başvurabilirsiniz.

bahtiyar

diş Etim de yani curük ilan disimin etrafinda cevreleyen bir sislik olustu 4 gun oldu inmedi en son bi igne sokup patlaticam .. ne yapabilirim baska??

Uzman doktor

Bahtiyar bey dişinizde apse oluşmuş ve apsenin bu şekilde patlatılması dişinizin bölgesinde kist oluşmasına neden olanbilir. Mutlaka diş hekiminize başvurmalısınız. Kendiniz patlatmayınız.

muhsin

Merhaba doktor bey
sag 5 nolu disim agriyapiyo surekli
Yemek yiyemiyorum .
Kalp atisi gibi tik tik ediyo disin alt kismi. Antibiyotik kullaniyimmi iylestrrmi askerim hicbirr saglik kurumuna gtme durumum yok dagdayiz.
Bugun sakiz cok cgnedim o disin ustunde disin cene kismo sisti iltihap mi olusmustur. Ne yapmam

şeyma

Merhaba doktor bey benim 4 gündür diş ellerimde şişlik var 2 gün öncede minik beyaz beyaz noktacıklar oluştu.nedeni nedir? Ayrıca günde 2 kere diş fırçalayıp diş ipi kullanan biriyim.

ibrahim

Doktor bey Ön diş etlerimde kırmızılık var.doktor yanık olduğunu söyledi bir jel verdi siz açıklarmısın ?

Uzman doktor

İbrahim bey diş etlerinizde iltihaplanma söz konusu olabilir. Dişlerinizin düzenli olarak bakımını gerçekleştiriniz. Ayrıca diş hekimi kontrollrinizi ihmal etmeyiniz.

faruk

Doktor bey merhabalar dişimin üst kısmında iltihaplanma var ve kullanmadığım antibiyotik kalmadı en Son çare napmalıyım lütfen bilgi verin bana saygılarımla

Uzman doktor

Faruk bey doktorunuzun vermiş olduğu apse kurutucu ilaçları düzenli olarak kullandınız mı ? Bu ialçları kullandıktan sonra tekrardan diş hekiminize danışmanız gerekiyordu ?

Uzman doktor

Şeyma hanım yanlızca evde bakım diş sağlığı ve diş eti sağlığı için yeterli değildir. Düzenli olarak diş hekimi kontrollerini gerçekleştirmelisiniz. Diş hekiminize başvurarak dişlerinizde oluşan diş taşlarını temizlettirmelisiniz.

Uzman doktor

Muhsin geçmiş olsun dişin iltihaplanmış.. Apse kurutucu ilaç kullanmanız gerekiyor. Revirde yazdırınız.

Duygu

Doktor bey Merhabalar dişime dolgu yapıldı daha sonra dişim şişti ve iltihap oluştu doktoruma gittiğiminde ilaç verdi ilaçlardan sonra diş etimde sivilce tarzı bişi cıktı sürekli iltihap akıyor dişime bitürlü müdale edemeyeceğini söyluyor doktorum ama 3aydır iltihap kurumuyor neyapmam lazım

Uzman doktor

Duygu hanım doktorunuzun vermiş olduğu ilaçları düzenli olarak kullanmaya devam ediniz. Doktorunuzun dişinizi tedavi edebilmesi için öncelikli olarak apsenin kurutulması gerekmektedir.

Hüseyin

Doktor bey merhabalar.Forum için teşekkürler… Diş etim şiş ve agrı yapıyor yurtdışında olmamdan dolayı doktora gitmekte tereddüt ediyorum.2 hafta sonra ancak Türkiyede olacağım agrıyı hafifletecek ozamana kadar veya kendi çabamla engel olacağım bi yöntem varmıdır.Agrı olan yer sadece alt damak ön 3 diş altıdır.Cevap için Teşekkürler.

mine

Doktor bey merhaba ben geçen hafta diş eti ameliyatı oldum damaktan parça aldılar tek dişimin dişm etine diktiler dün okula gittim 8 saat ders anlattım birde sanırım iltihap aldı agumentin antibiyotik kullandığım halde üst damağa bağlı diş ellerim

Dylan

Diş etlerimim ust yüzetleri yukarı doğru çıktı alt katmandakilet duruyor ama hala. Diiimi fırçalarken kanıyor ve acıyor.
Kötü bir şey olabilir mi?

Dylan

Diş doktorum ağız çalkalama suyu kullan ve diş ipi kulllan dedi. Ağoz çlkalama suyundan sonra ağzım böyle oldu ama ben hala kullanmaya devam ediyorum

Uzman doktor

Hüseyin bey dişinizde büyük ihtimal ile iltihaplanma var fakat dişiniz tedavi edilmeden ilaç verilebilmesi mümkün değildir. Özellikle internet ortamından kesinlikle ilaç tavsiyesi yapılamaz. Öncelikli olarak tedavi olmalısınız.

Uzman doktor

Mine hanım sorunuzu net olarak alamadım. Sanırım yarım kalmış lütfen tamamlarsanız cevaplamaya çalışayım. Geçmiş olsun..

Mehmet

Merhaba hocam benim birkaç sorum olacakti hocam ben dislerimi 3 4 gun once dolgu yaptirdim ve disim uzerinde cigneme yapinca cok hafif bir ağrı yapiyor belli etmiyicek kadar acaba normalmi birde cok kötü bir koku yayiliyor agzimin icinde neden acaba birkaç gün sonra gecermi ?

sahile

Merhaba hocam..benim diwim cekildi dun..ama wimdi yerinde iltihaplanma var..birazda wiwib..ayni zamanda agrilar da oluyo..iltihab gecmesi icin ada cayini kaynatib agzimi yakaliyorumyakaliyorum..ama yeterli deyil.iltihabin gecmesi icin bawqa ne yapa bilirim

öznur

hocam meraba. annemın dış etınnın ustunde sıvılce sanırı ıcınde ıltıhab cıkıyor napmamız gerek tehlıkesı varmı ??

Uzman doktor

Mehmet bey dişinizde bir iltihaplanma mevcut. Bu iltihaplanmanın giderilmesi gerekir. Dişiniz kanal tedavisi olacak vakit kaybetmeden bir an evvel diş hekiminize başvurunuz. Tedavinizi gerçekleştiriniz.

Uzman doktor

Sahile yapmanız gereken tek şey bir diş hekimine muayene olmanızdır. Evde yapacağınız her işlem dişlerinizin daha fazla ağrımasına neden olur.

nafiye

merhaba doktor bey ben dişlerimi yapıştırma olarak yaptırdım gerçek dişlerim üste beş dişim altta altı tane dişim var bir sene geçtikten sonra alt diş etim şişti çok rahatsızlık verdi doktoruma gittim alt dişlerimi çıkardı ve film çektirmemi istedi filmi çektirdim ve alt dişlerimin üçünde iltihap olduğunu çekeceğini söyledi yapma olan dişleride tekrar yapıştıracığını söyledi sizde ne kadar doğru diş kaybı olsun istemiyorum tekrar yapışyırsam olurmu çektirmeden bu arada antibiyotik verdi onu içtim teşekkürler

Gülderen

Diş iltihabım var, iltihaplı kalp romatizması hastasıyım. Omuriliğim ve sırtım ağırıyor.Diş iltihabı bu ağrıları yapar mı? Diş antibiyotiği de kullanıyorum. bir sorun olur mu?

asli

Merhaba. Benm ust kanin disimde kanal tedavisi yapildi ancak sonrasinda yuzume dokundugumda agrilarim olamaya basladi dokunamaz hala geldim. Film cekindim ve doktor koke kadar girip ilac koydu 1 haftaya gecmezse ameliyat dedi ne yapmaliyim.

filiz

Merhaba, hocam benim ust on disim aralandi, kompozif denilen dolgu ile kapatildi sonra tekrar acildi. dis etim kaniyor ve hafif etim cekildi dis hekimim. Dis plagi temizligi yapti ve tekrar araligi kapatti ama yine kaniyor dis etim…ne yapicagimi sasirdm.simdiden tesekkurler.

Uzman doktor

Nafiye hanım bu bölgedeki iltihaplanan dişleriniz mutlaka tedavi edilmeli eğer çekilmesi gerekiyorsa çekilmelidir. İmplant tedavisi düşünebilirsiniz.

Uzman doktor

Gülderen hanım genellikle diş etlerinde oluşan iltihaplanmalar dişlerin yetrsiz bakımı nedeni ile oluşmaktadır. Doktorunuz diş taşlarınızı temizleyerek gerekli müdahaleyi gerçekleştirecektir. Diş bakımınıza özen göstermelisiniz. Diş hekiminize bir an evvel başvurunuz.

Uzman doktor

Asli hanım doktorunuz gerekli tedaviyi gerçekleştirmiş. Bu konuda doktorunuza güvenmelisiniz.

Uzman doktor

Filiz hanım öncelikli olarak diş bakımınıza çok özen göstermeli ve diş hekimi kontrollerini kesinlikle ihmal etmemelisiniz. Genellikle bu uygulamar için kaplama tercih edilmektedir. Lamina kaplama yada zirkonyum kaplama uygulaması ile istediğiniz estetik görünüme kavuşabilirsiniz.

Emre

Merhaba doktor bey

Diş etimde iltihap – şişme ve diş eti ağrısı mevcut. Doktora gidiyorum sürekli fakat antibiyotik vermekten baska birşey yapmıyor. Faydası oldugunuda söyleyemem. Diş apse yaptıgı için kanal tedavisine girdi doktor fakat diş etim hala şişiyor ve elmacık kemiğime kadar ilerlemiş durumda. Ne gibi bir yol izlemeliyim. Teşekkürler..

Uzman doktor

Emre bey dişinizde bir iltihaplanma mevcut öncelikli olarak bu dişinizin tedavi edilebilmesi için bu iltihabın kurutulması gereklidir. Doktorunuzun vermiş olduğu ilaçları düzenli şekilde kullanmanız gerekir. Daha sonra yeniden diş hekiminize başvurunuz.

ayşe

doktor bey bende dis taslarimi 4 kez temizlettim ama en sonuncusunda 2yıl ara verdiğim için dis etinde ihmalden dolayı şişlik olduğunu söyledi dişçim. Ve temizletmenin ardından kanamalar geçmedi her yemek sonrası fırçaliyorum ve gargara kullanıyorum buna rağmen dis etim fırçalarken kanıyor. Bana bunların dışında iyileştirici bir yöntem önerebilir misiniz

Büşra

Bende aşırı vitaminsizlik ve anemi var herkes bu yüzden olduğunu söylüyor diş etlerim sürekli şişiyor ve kıpkırmızı oluyor bazen beyaz beyaz oluyor bunun nedenini öğrenebilir miyim? Ayrıca bi sorum daha var dişim de 6 senedir dolgu var ve hala çıkmadı dolgu varken çekilebilir mi ve implant uygulaması sağlıklı mıdır?

Uzman doktor

Bişra hanım diş eksikliğinde en uygun tedavi yöntemi implanttır. Diş etlerinizdeki problemle bir de doktorunuz bakması gerekiyor. Vitamin eksikliği mutlaka diş etlerine etki eder fakat diş etlerinde oluşan iltihaplanmanın büyük bölümünü yetersiz diş bakımı oluşturur. Diş taşlarının temizlenmesi ve dişlerinde günlük olarak çok iyi bakılması lazım.

Uzman doktor

Ayşe hanım günlük olarak diş bakımınızı gerçekleştirmeniz çok önemli.. Düzenli olarak diş bakımı ve diş hekimi kontrollerinizi yenileyiniz. Diş etlerindeki problem ancak bu şekilde tedavi edilebilir. Doktorunuz gerekli müdahaleyi gerçekleştirmiş sizde günlük olarak diş bakımınızı gerçekleştirerek diş etlerindeki kanamayı kesebilirsiniz.

Hakan

Merhabalar, Ben 32 yaşında dişlerine çok önem veren biriyim yaklaşık 6-7 sene önce sağ üst arkadan 4.dişimi kaybettim yerine yapıştırma titanyum diş yaptırdım. gayet memnundum fakat periyodik olarak temizlik için diş hekimine gidiyorum her seferinde diş etinde sorun var diyorlar en son 5 gün önce gittim o yapışkan olan dişin eti apse yapmış çok kötü kokuyor hekim antiseptik gargara verdi ve dişlerimi temizledi hekimin dediği yemek giriyor ve doğru fırçalamıyormuşum acaba bu apseyi kurutacak bir antibiyotik önerir misiniz?

gizem uslu

Merhaba ben 25 yasında bır bayanım iki gün önce 20 lik dişimi çektirdim sol üstteki .doktora sol alt damagımdakı acı ve apse için gitmiştim 20lik dişim çürümüş ve alt damağımı zedelemiş sanırım apse sebebı buymus 20lik dişimin cekıldıgı yerde herhangi bir acı hısseetmıyorum ama alt damagıma verdıgı acı anlatabılecek derecede değil .sımdı alt damagımda apse var hatta doktora gittiğim gün şişlıgını kontrol ederken patlamıstı sımdı yenıden oldu ılac ıstedım mıdenı doldurmayalım dedı ama acıdan ölücem nolur bır onerıde bulunun. gunluk olarak dıs bakımımı yumusak bır fırcayla hatta en güzelinden bır fırcayla yapıyorum gargaramı yapıyorum en az 2 gunde bır dıs ıpıde kullanırım.yine de tartar olusur suan ıcın kanama yok ama apse yuzunden agzımda kendımınde rahatsız oldugu bır tat ve koku var ne yapmam gerekıyor . bir ilçede yasıyorum devlet hastanelerı malum cok yogun özel doktorlarda cok yuksek fıyatlar talep edıyor :(

Hanne

Merhaba hocam. Benim ust yirmilik disin yanindaki disimde kanal tedavisi var yaklasik sekiz yillik son zamanlada cok agridi iki kez apse yapti antibiyotik igne kullandim. Ve dis hekimim disimi kurtarmak icin kanallari acip gecici antibiyotik sivi koyacaginive agri yapabilecegini soyledi. Suan kanallarin ikisini acip gecici dolgu koydu ancak agzima sanki zehir akiyor surekli sizce neden bir de bu islem tehlikeli olabilir mi cektirsem daha mi iyi olurdu? Tesekkurler.

Canan

Hocam merabalar, benim diş etimde dişimden kaynaklanan fark edilir sekilde iltihap var. 3 defa doktora gittim, surekli antibiyotik ve igne yazdi. Kullandigim halde iltihapta hicbi degisiklik olmadi hâlâ şiş olarak duruyor var rahatsizlik veriyor bu durum. Şuan ne yapacagimi bilmiyorum ben :(

Pinar kara

Merhaba doktor bey, implantimda iltihaplanma olustugu icin cikartildi ,bugun 5.gun ibuprofen kullanmami soyledi hastanedeki doktor. Suan cok cok agir bir koku geliyor. Tuzlu suyla gargara yapiyorum ama fayda bile ettigi yok. Kendimden tiksinir oldum ;(
Lütfen birsey soyleyin bana ,ne yapmam lazim?
Normal Bir durum mu bu, gecermi koku ?
Teşekkürler

Ayşegül

Meraba doktor bey bir sene öncesinde yarım saat içinde 6 dolgu yapıldı kanal tedavisi yapıldımı anlamadm bile o günde beri hep bir ağrı hissediyorum şuanda da 3 gündür dolgulu dişim iltihap yaptı ne yaptıysam geçiremedim sizce ne yapmalıyım.

nezire

Merhaba hocam üst ön dişlerim ve alt ön dişlerim cok sallanıyor bu neden olur ve üst ön dişimde ekmek falan ısırırken zonklama oluyor bana ne tavsiye edersiniz

mehmet

Persembe gunu disimi cektirdim fakat hala dis etim agriyo,bunun yaninda igneyi vurdugu yer ,kulagim,cenem,basim agriyor.disi cektikten snra bogazimda şişti agri kesiciler bir ise yaramiyor ne yapmam lazim

Nursen

Merhaba doktor bey bir sey sormak istiyorun. Ust sol disim agriyordu sol tarafinla uzun zaman yemek yiyemedim ve disciye gittim dolgu yapti. Bir iki ay sonra hafif sizladi ve su iki gundur agridan duramamadim dis hastanesine gittim cekilicek dedi. Kanal tedavisi yalsak alti ay sonra yine ayni olur dedi ve bir kac tane ilac verdi. Ozel bir doktora gittim dolgumu acti ve yarin iltihap temizlemesi olucagini soyledi sizce dis kurtarilir mi ne yapmaliyim ?

üst yandan arkadan öne 5.dişe kanal tedavisi yapldı diş etimde şişlik oluştu ucu beyaz irin var patlamak üzere bu diş çekilmeli denmişti ne yapmalıyım tşkler

yasemin inal

iyi günler doktor bey benim annem köyde yaşıyor. ve şu an dişlerinden çok sıkıntılı ve doktora gelecek durumu yok. diş etlerinin hepsi iltihaplı (kaplamalarının altı ve protezlerinin altıda öyle) çok ağrı yapıyormuş. tuz karbonat sirkeli su gargaralarıyla idare ediyor. agumentin antibiyotik içse bu iltihabı kuruturmu doktor bey; yada başka ne yapabilirz? agumentinin kaç mg lığı işer yarar? eğer iltihap kurursa diğer tedavi ve diş yaptırmak için şehre gelebilecek.

Uzman doktor

Yasemin hanım bu işlemlerin hepsi geçici yöntemler annenizi mutlaka alıp bir diş hekimine götürmelisiniz. En azından bir devlet hastanesine yada üniversite hastanesine götürebilirsiniz.

Uzman doktor

Figen hanım dişin apse yapmış.. Bu dişin çekilip yerine implant tedavisi uygulanması gerekir. Eğer doktor tavsiyesi isterseniz yeniden yazınız.

Ayşegül

Hocam iki gün önce dişime dolgu yaptırdım ağrı yoktu sislik te yoktu ama bu sabah uyandığımda yüzüm gözüm şiş ve gittikçe şişiriyor ağrı yok ne yapmam gerekiyor disimin çekilmesi gerekir mi??

Sena

Doktor bey ben 17 yaşındayım ve bir dışım Uç sene önce kaplama yapıldı ama yaklaşık iki Yıldır diş etlerimin Dişe yakın olan Kısım beyaz ve de soyuluyor ben soydukca o tekrar büyüyor ve yine kopartıyorum bazen kanıyor ve bu tüm dişlerinde var acaba bu nedir ve tedavisi nasıl olabilir

DİLEK

merhaba alt dişime uzun zaman önce dolgu yaptırmıştım o günden beri dişime baskı uygulayamıyorum, sızlıyor şimdide yan tarafında bezelyeden biraz daha küçük bir beyaz şişlik var yaklaşık 2 aydır öyle duruyor ve arada ağrı yapıyor.Ne yapmalıyım ?

Uzman doktor

Dişiniz apse yapmış kanal tedavisi uygulanması ve dlgu işlemi yapılması gerekmektedir.

Uzman doktor

Sena hanım görmeden bir şey söylemek mümkün değil ama bir iltihaplanma olma ihtimalide yüksek mutlaka bir diş hekimine başvurun ve bizide ne olduğu konusunda bilgilendirin.

ece

Benim arkanı bi onundeki disim curukve dis etim sisti cenemde agrı olustu doktora gittim bana 20 lik disim cıkmadıgı icin oldugunu soyledi ve dis etimi kesti ama benim sis olan dis etim duzelmedi ve dokununca irin ve kan geliyor ne yapabilirim

ecem

Merhaba benim arkanın bir onundeki disim curuk ve dis etim sisti cabuk kanıyor ve ceneme dokununca agrıyor doktora gittim bana 20lik disimin ustundeki dis etini asıp cıkamadıgından boyle oldugunu soyledi ve 20ligin ustundeki eti kesti ama sis olan dis etim hala sis ve dokununca irin ve kan geliyor sizce sorun nedir ne yapabilirim

ecem

merhaba yazdıklarım gidiyor mu bilmiyorum internette sorun var şimdiden özür dilerim. benim arkanın bir önündeki dişim uzun zamandır dolgulu ve geçenlerde buradi diş etim şişti çenemde iltihap varmış gibi dokununca ağrı oluştu. doktora gittim 20lik dişimin çıkamadığı için olduğunu söyledi ve 20lik dişimin üstündeki eti kesti fakat benim şiş olan diş etim hala şiş ve dokununca irin ve kan çkıyor. acaba sorun ne ve artık ne yapmalıyım

yeşim

Benim diş eti iltihabım var.15 tatilde diş temizliği yaptırdım.Ama yine dişlerimin üzerinde tartar oluştu.Ön üst 2 dişim hafif sallanıyor sanki.Tedavi olduktan sonra dişerimin sallanması dururmu???

cagla

Doktor bey tüm yanağım ve bogazım iltihaptan dolayı şişti. Antibiyotik tedavisi görüyorum fakat bugün iltihap sorunlu dolgunun dibinden akmaya başladı. Bu normal bişey mi ?

emel

10 gün önce sağ üstte daha önce dolgu yapılan dişim kırılmıştı, doktora gittim, röntgen çekti,çok fazla kırılmış dedi ve dişimi çekti.iki hfata sonra diş etim hafif şişti, acaba iltihap mı oldu

sevgul mutlu

Oğlum 21 yaşında sigara içiyor ve diş etleri çok kizarik kaniyor ve ağzından kötü koku geliyor

yılmaz

Merhaba doktor bey benim 2-3 gün önce köpek dişimin etinde arı oluştu ben pek ciddiye almadım ertesi gün ağrını yanında hafifi bir şişlik oluştu ertesi gün oraya bişey deydiği an acıyor bunu sebebi nedir ve bu acıdan nasıl kurtula bilirim

ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER :)

Uzman doktor

Yılmaz bey dişinizde apse oluşmuş mutlaka diş hekimine başvurmalısınız geciktirmeyiniz.

Uzman doktor

Kötü koku ve diş etlerinin kızarık olması diş eti iltihabının olduğunun bir göstergesidir. En kısa sürede bir diş hekimine başvurmalıdır.

bilge

ıyı günler, dört gün önce dişeti iltihabından dolayı sallanmakta olan iki dişim periodontoloji uzmanının görüşü ile çekildi. Fakat şu anda ağzımdaki diğer dişler içten bir şekilde ağrıyor. Normal midir sizce? Flap operasyonu olana kadar hep ağrıyacak mı?

yeşim

Benim diş eti iltihabım var.15 tatilde diş temizliği yaptırdım.Ama yine dişlerimin üzerinde tartar oluştu.Ön üst 2 dişim hafif sallanıyor sanki.Tedavi olduktan sonra dişerimin sallanması dururmu??LÜTFEN CEVAP

Sorunuzu Gönderin

EN ÇOK OKUNAN KONULAR

Diş implant Fiyatları
8078946 kez okundu
Diş eti çekilmesi nasıl durdurulur ?
5678946 kez okundu
Porselen Diş Kaplama Fiyatları
4859032 kez okundu
20 lik Dişler
4309836 kez okundu
Ağız ve diş sağlığının önemi nedir ?
3891269 kez okundu
Protez Diş Fiyatları
2698402 kez okundu
Diş Dolgusu Fiyatları
2457036 kez okundu
Dişlerde Köprü Fiyatları
2238602 kez okundu
Yaprak Porselen Diş Fiyatları
1894583 kez okundu
Lamina Diş Kaplama Fiyatları
1579302 kez okundu
Diş Zirkonyum Fiyatları
1043865 kez okundu
Diş Beyazlatma Fiyatları
936201 kez okundu
Estetik Diş Hekimi
738596 kez okundu
Görünmeyen Diş Teli Fiyatları
573805 kez okundu
Çapraşık Dişlerin Tedavisi
346902 kez okundu
Diş eti çekilmesi nedir ?
246693 kez okundu
Diş Kırılması, Diş Kırığı
164976 kez okundu

SON YORUMLAR

Diş Kırılması, Kırık Diş ve Diş Kırığı Tedavileri
avni tarafından 1 gün önce
Ortodonti Tedavisi, Ortodonti Ücretleri, Ortodonti Fiyatları
ferid tarafından 1 gün önce
Diş Boyu Uzatma
mehtap tarafından 1 gün önce
Diş Boyu Uzatma
mehtap tarafından 1 gün önce
Porselen Diş Kaplama Fiyatları
enver tarafından 1 gün önce